Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne zimą. - rosliny w oczku zimą

tomo13 - 2017-09-10, 18:52
Temat postu: rosliny w oczku zimą
Witam,

prośba o wyjaśnienie niedoświadczonemu oczkomaniakowi co robimy z roślinami na zimę. Te w doniczkach przycinamy do zera czy zostawiamy bez cięcia? Co z pływającymi (kotewka) i podwodnymi?

Mam rośliny:

wodne, błotne:
lilie, pałki, oczerety, manna mielec, kosaćce, miętę wodną, bobrek, czermień, przęstka. żabieniec babka wodna. kaczeńce

pływające:
kotewka, żabiściek, osoka

podwodne:
rogatek, wywłócznik, moczarka

taniw - 2017-09-12, 12:34

wodne, błotne:
lilie, pałki, oczerety, manna mielec, kosaćce, miętę wodną, bobrek, czermień, przęstka. żabieniec babka wodna. kaczeńce - zostawiasz usuwając zeschłe liście
pływające:
kotewka, żabiściek, osoka - żabiściek wywal, resztę zostaw.
podwodne:
rogatek, wywłócznik, moczarka- nic nie rób, zostaw.

piekaro - 2017-09-12, 16:58

ze wszystkim sie zgodze poza zabisciekiem, w zeszlym roku niebwywalalem i.na wiosne odbily nowe roslinki moze nie tak.licznie jak w zeszlym roku ale jednak.
luzio - 2017-09-12, 17:42

Wywłócznik radzę wyciąć przed zimą. Ostatniej zimy zrobiłem eksperyment, zostawiłem go. Mam tu myśli jego pływającą, powierzchniową część. Wiosną był zgniły do wyrzucenia. Kto wie, może by coś tam z niego odbiło ale wolę gdy rusza z części podwodnej. Buja się akurat w takim tempie by ładnie się rozwijać w sezonie, bez potrzeby ingerencji, przycinania.
Ogólnie bardzo fajna roślinka, gdyż potrafi zagospodarować głębsze miejsca, gdzie inne rośliny nie dają rady. U mnie rośnie na środku na ok 2m głębokości, choć spokojnie daje radę i w płytszych miejscach.

taniw - 2017-09-12, 18:29

Zgodzę się, ja usuwam nadmiar wywłócznika. Spora część zostaje. Żabiscieku można pozostawić pojedyncze rośliny niektóre mogą przetrwać zimę, ale większość ja bym wyrzucił.
PolaLola - 2018-03-01, 09:47

U nas zabieramy do domu do kotłowni ryby i roślinki z oczka wodnego. Oczywiście nie wszystkie, niektóre zostają w oczku.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group