Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Zamojskie klimaty

jerzyl - 2017-09-07, 22:05
Temat postu: Zamojskie klimaty
Witam
Od pewnego czasu miałem oczko, w zasadzie troszkę większą kałużę :) . Taka gotowa sadzaweczka coś koło 270 l pojemności- są większe akwaria w domach.
W związku z reorganizacją ogródka moja lepsza połowa zgodziła się przekazać teren pod nowe oczko. Tak oto zaczęliśmy nowy rozdział roku Pańskiego 2016. Pewnego jesiennego dnia powstała dziura w ziemi, przykryta folią 1mm . W związku z szybko nadchodzącą zimą, rybki musiały dość szybko ewakuować się do nowej siedziby. Nie powiem były zadowolone z takiego obrotu sprawy :) , jedyny karpik nie miał już gdzie zakręcać w starej kałuży i nabawił się skrzywienia kręgosłupa. poza nim były (i są nadal w dobrej kondycji) trzy karasie




Wymiary: ok 3,5x3m gł ok 1,3 m pojemność ok 6m3
Pobojowisko zostało zagospodarowane- znaczy dalej jest w trakcie zagospodarowywania. :)
Do oczka trafiły rośliny z poprzedniego (kosaćce, mięta, Bobrek trójlistkowy )
mało tego było, ale zawsze to coś, fakt zawlokłem tam także poprzednich mieszkańców, znaczy glony nitkowate :( . Zielenizna minęła, rybki poszły spać. po raz pierwszy nie wyławiane.


tyle ubiegłego roku, no i nastała wiosna :)
[url=http://ifotos.pl/z/qhspqar/]
Roślinki rosły, przybywało ich pozyskiwanych z różnych źródeł.
powstał pomost, oraz kładka. Ciurkający kamień powrócił na swoje miejsce.
CDN.

taniw - 2017-09-08, 08:12

Ogólnie fajne. Ale pomost jest a roślin jak na lekarstwo. Masz tam jakąś filtrację? Bo z tych trzech karasi szybko w tym oczku zrobi się ich 33 a później i więcej.
jerzyl - 2017-09-08, 10:21

Witam
Jak pisałem CDN :) Wieczorkiem opiszę system filtracji, oraz postaram się dać więcej fotek z obecną roślinnością, Oczywiści nadal jest jej za mało, czekam na rozrost roślinności. Na pewno jeszcze sporo dosadzę.

[ Dodano: 2017-09-08, 21:40 ]
witam
Napiszę może coś więcej o sprzęcie i roślinkach:
Pompa wydajności 3500l/ filtr zrobiony z beczki,troszkę mały bo beczka 80l. Mam już większą 120l i mniejsza będzie pełnić funkcję filtra wstępnego-ale to przyszłość.
Obecnie filtr zawiera sporą ilość lawy (ok 1/4 beczki) która pozostała mi po poprzednim filtrze, następna ćwiartka beczki to pocięty peszel, biobale,ceramika. filtracja mechaniczna na niebieskiej gąbce (takiej do filtrów) dość rzadkiej. Do tego lampa UV chyba 20W. Poprzednio miałem gotowca z lampą UV 15 W-mały był i woda potrafiła się przez niego przelewać .Oczywiście zestaw łącznie z lampą pracuje bez przerwy, do tego mała pompka natleniająca 5W
Roślinność:
trzy lilie, w tym dwie miniaturowe posadzone w tym sezonie i jedna NN którą dostałem jesienią ubiegłego roku- wszystkie kwitły w tym sezonie :)
spora ilość Rogatka, parę Kaczeńcy, Jeżogłówka gałęziasta, Boberek, Przeska, Rozpław no i Kosaćce. Mam jeszcze pozyskaną nie dawno strzałkę, czeka na posadzenie w oczku.
lilie i kosaćce są posadzone w glinie z piaskiem (fakt w ubiegłym roku do kosaćców dałem ziemię i mam ją teraz w wodzie. Z roślin pływających są Osoki aloesowate

DaroManiak - 2017-09-22, 09:13

Zaczyna się ciekawię :good: będę śledził temat.
jerzyl - 2017-09-27, 19:11

No i z tych kilku karasi zrobiło się nie złe stadko, Jeszcze jesienią sąsiad wpuścił mi do oczka kilka japońców. Część odłowiłem, pozostało dwa i te cwaniaki nie dają się złapać. Nie wiem czy z roślinami, czy też z własnego tarła (no może nie zupełnie to ono moje :) ) mam sporo maluchów. skubańce siedziały w roślinach i nie dały się zjeść. Będzie trzeba odłowić i rozdać.
Myślę nad filtrem K/G, czy taki o powierzchni ok 1-1,5 m2 wystarczy ?
Wiem że najlepiej jak jest jak największy, tylko moja lepsiejsza połowa jakoś tak nie bardzo chce oddać teren :)

taniw - 2017-09-27, 19:49

Jak musi być 1,5m2 to musi. Dużo lepsze to niż 0m2. Jak mądrze zrobisz to taki filtr będzie spełniał swoją rolę. Najlepiej zrobić przegrody na dnie by woda nie płynęła prosto tylko meandrowała. Można wsadzić plastikowe skrzynki od owoców, oczywiście do góry nogami. Woda będzie płynęła po spodem, na to dla estetyki z 5 cm grubego żwiru /16-32mm/ i zasadzić tam dużo kosaćców.
Ilość małych karasi trochę ograniczy kilka orf. Ale poczekaj lepiej z ich zakupem do wiosny.

PolaLola - 2018-02-24, 16:21

Bardzo podoba mi się twoje oczko. Świetna robota!
jerzyl - 2018-08-24, 19:30
Temat postu: aktualizacja
Witam
po roku od prezentacji czas na aktualizację zdjęć mojej kałuży :)
zaraz będę umieszczał zdjęcia na jakimś serwisie

jerzyl - 2018-08-27, 18:51

Witam
wreszcie udało mi się umieścić zdjęcia na serwerze :)

















oczko praktycznie zarośnięte , Azolla karolińska zarosła oczko -bardzo intensywnie się rozrastała przez ostatnie dwa-trzy tygodnie, Limnobium także parło do przodu. Kotewka została zagłuszona przez sąsiadów, gdzie ja ją teraz znajdę :)

Qba - 2018-08-27, 19:25

A myślałem, że u mnie mocno zarosło :P
wolanin - 2018-08-28, 07:01

Napisz coś o tym drewnianym smoku :)
jerzyl - 2018-08-28, 18:49

Strzeże on oczka :)
Mam kilka korzeni które wyrwałem od kolegi, u niego poszły by do pieca.
Oczyściłem, troszkę trzeba było szczotką drucianą dopracować. Stoją sobie porozkłądane po ogrodzie lat kilka

jerzyl - 2018-10-09, 21:00

witam
Jako że jesień już mamy, czas na porządki. W ostatni weekend osuwałem z oczka roślinki nie zimujące w naszym klimacie. Wydarłem 10 dużych wiader zieleniny, i jeszcze zostało z tyle samo. Chwała Ci Panie że one nie przetrwają zimy, z kilku : Pistii, Limnobium, Hiacyntów i woreczka strunowego azolli całe oczko zarosło. Za to glonów ilości naprawdę śladowe

Zac - 2018-10-09, 22:12

Wklej zdjęcie Jerzy.
jerzyl - 2019-04-09, 19:33

No cóż wiosenna zieleń :)

podpowie mi ktoś, jak zamaskować tę siatkę (wiem że poczekać aż zarośnie :) )
najlepiej zaszczepił bym tam mech, torfowce,wątrobowce - może być taki pomysł ?

wolanin - 2019-04-13, 08:04

jerzyl napisał/a:
podpowie mi ktoś, jak zamaskować tę siatkę

Może tojeść rozesłana, ale sadzona raczej powyżej wody.
Szybszy efekt da zrobienie cienkim wiertłem do betonu w płaskich kamieniach dyskretnych otworów i podwieszenie kamieni zamaskowaną żyłką czy drutem. Przy pewnej staranności i dobrym rozplanowaniu można uzyskać całkiem naturalny efekt.

luzio - 2019-04-13, 12:46

Albo od razu przeciągnąć te siatki jakąś zaprawą. Można ją nawet zabarwić. Najlepsza byłaby taka bez nadmiernej ilości cementu ze żwirem raczej niż piaskiem. Z czasem powinien na tym pojawić się mech. Zwłaszcza tam gdzie nie ma słońca. A tam gdzie jest, można zostawić siatkę, lepiej sprawią się rośliny, które słoneczko przecież lubią.
jerzyl - 2019-04-14, 20:20

posadziłem na razie tojeść rozesłaną, zobaczymy jak się sprawdzi. Ale kamienie na uwięzi -ciekawe może być
jerzyl - 2020-04-18, 20:29
Temat postu: aktualizacja
Witam ponownie
Zima w tym roku była sobie taka bardziej jesienna. Oczko prawie nie zamarzło, co prawda i tak przez okrągły rok pompuję powietrze . Filtr uruchomiony, lampa UV także. Glony zazieleniły się aż miło :) , nic nie pomaga lampa i filtrowanie przez ovatę. Fakt że przestałem ostatnio czyścić i muł się zbiera na dnie wiaderka z systemem filtracji wstępnej.Jak jest chłodniej, przejrzystość większa, słoneczko grzeje- zielono



jeszcze sennie, roślinki powoli startują

[ Dodano: 2020-04-18, 22:13 ]








[ Dodano: 2020-04-18, 22:17 ]
na przedostatnim zdjęciu mój filtr k.g. oczywiście jeszcze nie zarośnięty :)
żaby aktywne (skrzek już jest), rybki jak zawsze głodne :) .

[ Dodano: 2020-04-18, 22:46 ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group