Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - Ile ryb wejdzie do pojemnika 1000l

potentator - 2017-08-10, 05:51
Temat postu: Ile ryb wejdzie do pojemnika 1000l
Witam chcialbym na zime wypuscic staw i go zwapnowac zeby pozbyc sie osadow i mulu. Mam sporo ryb i nie wiem jak je przetrzymac... Moglbym dac je do pojemnika 1000l, ktory dam do piwnicy i go napowietrzac ale nie wiem ile ryb tam moge zmiescic zeby przezimowaly. Mam ryby rodzime... Ewentualnie mysle nad takim czyms :basen-ogrodowy-stelaz-162x162x35-5
Sylwester79 - 2017-08-10, 21:36

Witam , dlaczego od razu spuszczać wodę aby zrobić wapnowanie , nie licz że jak spuścisz wodę i zwapnujesz dno to muł ulotni się do atmosfery , wapno- jeszcze tez zależy jakie służy do odkażania i poprawy jakości wody w stawie , przyśpiesza także mineralizację osadów dennych ale to nie znaczy że likwiduje zamulenie,
Wapnem budowlanym - hydratyzowanym czy palonym możesz wapnować staw raz w miesiącu w celu poprawieniu jakości wody, stabilizacji ph i dezynfekcji- w razie wystąpienia jakiejś choroby , bądź atak jakiś drobnoustrojów np. splewki.
Jest jeszcze węglan wapnia - ten stosuje się do nawożenia wody ,
Wapnowanie można stosować na wodę i suche dno, wapnowanie na wodę z rybami w stawie stosuje się dawki o połowę mniejsze niż na suche dno .
Duży masz ten staw ? pochwal się w miarę możliwości podzielę się swoim doświadczeniem ;)

potentator - 2017-08-11, 07:27

20x7 m glebokosc max 1,2 Mam duzo ryb, i doplyw wody z potoka. Teraz wycialem kilka drzew i w koncu mam slonce hihih....
Mariano - 2017-08-12, 00:17

potentator napisał/a:
zwapnowac zeby pozbyc sie osadow i mulu


Wapnowanie nic Ci nie da. Testowałem u siebie na jednym stawie wapnowanie wapnem palonym w ilosci 2t na ha dwa razy w roku (czyli dość sporo). Wapnowanie było robione na wilgotny muł na wiosnę, potem zalany staw i drugi raz znów na wilgotny muł w listopadzie. Ilość osadów nie spadła jakoś znacząco.

Według literatury najlepszą metodą na rozkład mułu jest zimowanie: czyli pozostawiasz staw pusty na miesiące zimowe do wymrożenia - dostęp powietrza i UV zrobi swoje. Ważne, żeby staw był suchy. U mnie wymrażanie dwa lata pod rząd coś tam poprawiło, ale musiałbym czekać z 5 lat by była jakaś znacząca różnica. Koparka zrobi to szybciej i lepiej. Przy stawie 140m^2 mała koparka załatwi temat za kilkaset złotych.

Basen ogrodowy ze stelażem daje radę. Ja mam taki 3.6x0.9m, gdzie efektywnie da się nalać 60cm wody. Trzymałem tam przez kilka tygodni dobre 300kg ryb i żadna nie padła. Tylko że była stała podmiana wody (5L/min) i napowietrzanie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group