Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Czysta woda a dafnia rozwielitka

Arczieku - 2017-07-15, 20:47
Temat postu: Czysta woda a dafnia rozwielitka
Witam

Czy w waszych oczkach dbaliście o ilość dafni- rozwielitki ?
Te prymitywne stworki mikroskopijne potrafią czynić cuda z wodą, czy zakupie dafnie żywą jako plankton w sklepie zoologicznym ??

motlawa - 2017-07-16, 06:13

daj sobie spokoj z dafniami .zywych nie kupisz(przynajmniej ciezko dostac)a poza tym musialo by ich byc naprawde duzo aby w zauwazalny sposob oczyscily ci wode.po prostu- duzo roslin.moje oczko (ok20m2)jest w 3/5 zacienione liscmi lili poza tym po brzegach rosna irysy mieta tatarak strzalka trzciny manna mielec i woda krysztalowa(gl 1.3)mozna liczyc ziarnka piasku na dnie.ale to wymaga czasu cierpliwosci i troche wiedzy.mam duzo roznych ryb i nawet one nie maja mocy aby zanieczyscic mi wode.wiosna jak pewnie u kazdego nim rosliny na dobre rusza ,woda traci klarownosc poprzez intensywny rozwoj glonow ale odpalam wtedy filter z lampa uv i po krotkim czasi woda jest czysta.lampe uv wylaczam gdy jest juz wystarczajaco duzo lisci na powierzchni aby zacienic oczko.i tak co roku.dodam ze mam odprowadzenie z rynny do oczka i podczas deszczu oczko jest zasilane woda o kwasnym odczynie co dodatkowo zapobiega rozwojowi glonow.podsumowujac-dobry filter lampa uv przez jakis czas i przede wszystkim duzo roslin
taniw - 2017-07-16, 08:21

motlawa, To racja. Ktoś tu ostatnio pisał, że dafnia wpuszczona wieczorem w nocy oczyści wodę z glonów. Większej bzdury nigdy nie czytałem. Ile w takim wypadku należałoby wpuścić tych zwierzątek do oczka? Chyba całe miliony na na jeden metr sześcienny. To tak jak ze szczeżują. Rzeczywiście czyści ona wodę ale dziennie są to dwa czy trzy litry. Na 1m3 trzeba by mieć ich kilka setek. Dużo lepiej dbać o własciwe parametry wody przez stosowanie odpowiedniej filtracji i posiadanie duzej ilości roślin.

Ps z tą kwaśną woda deszczową to też nie jest tak dokładnie prawda. W tym roku na wiosnę z ciekawości zrobiłem kilka razy testy deszczówki. Wyniki były bardzo zastanawiające / zawsze powyżej 7/. Może coś źle robiłem? Fajnie by było gdyby ktoś też zrobił takie badania.

wigo - 2017-07-16, 09:21

To ja pisałem o tej dafni i nie są to żadne bzdury. Nie wiem dlaczego wypowiadasz się w temacie o którym nie masz pojęcia i nigdy tego nie sprawdziłeś. Ja mając kiedyś bardzo zazielenioną wodę w taki sposób oczyściłem ją w jedną noc. Wpuściłem do oczka wieczorem ok. 0,5 - 1 kg grubej dafni odgrodziłem ryby jak się tylko da (nie będę tu opisywał sposobu) i rano eureka - woda przeźroczysta. Oczko miało wtedy ok. 5m sześć. wody. Napisałem to w temacie zielona woda jako poradę dla kolegi który przedstawił zdjęcia oczka i swojej zazielenionej wody i chciał ją całą wymieniać, co jest bez sensu.
I jeszcze jedno - sposób z dafnią to nie jest sposób na stałe utrzymywanie czystej wody, chyba że nie ma ryb. W innym wypadku trudno jest utrzymać te stworzonka w dłuższym okresie tak żeby ryby ich nie wyjadły.

aquamaniac - 2017-07-16, 11:26

Sposób jest dobry, tylko są pewne problemy - zwykle musi to być zbiornik bez ryb, wtedy dafnie namnażają się w tempie ekspresowym. W tym roku testowałem w kilku zbiornikach filtrowanie i oczyszczanie wody dzięki planktonowi. Wyniki super. Basen 3m3 woda zielona tak że nie widać nic na 1cm. Po wpuszczeniu porcji zarodowej - komicznie małej jak na taki litraż (było to ok 200 ml wody zaczerpniętej ze zbiornika gdzie dafnia żyła, samych zwierzaków było tam może 5-10ml) - nie minęło kilka dni jak woda zaczęła się klarować, z tym że w międzyczasie mnożyły się na potęgę, po tygodniu, można je było odławiać siatką. Do 2 tygodni dafni było tyle że cała wierzchnia warstwa wody była różowa od nich, woda wyklarowana do dna. Dziś już nie ma dafnii, nie ma żarcia, plankton znika (chyba umiera). Żeby je utrzymać przy życiu trzeba by je stale dokarmiać, najlepiej obornikiem granulowanym albo innym, dostępnym naturalnym nawozem...
Jak ktoś ma czas i lubi takie zabawy - polecam, bardzo fajne doświadczenie, a dafni nie trzeba nawet posiadać - wystarczy zalać pojemnik wodą, trochę podłoża, nawóz i czekać, pojawią się na pewno :)

wigo - 2017-07-16, 19:18

Tak jak pisałem. Aquamaniak widzę że znasz się na rzeczy (w przeciwieństwie do co niektórych) Z tym że jeśli wpuścić odpowiednią porcję to nie trzeba czekać aż dafnia się namnoży. Powtarzam jeszcze raz - można z jej pomocą wyczyścić zieloną wodę nawet w jeden dzień. Nie nadaje się natomiast do stałego utrzymywania czystej wody w zbiorniku z rybami , nie zastąpi więc dobrej filtracji i odpowiedniej ilości roślin.
taniw - 2017-07-16, 19:29

wigo, O co ci właściwie chodzi? Jak ci wytłumaczyć, że ten sposób kompletnie nie nadje się do zarybionych oczek?
wigo - 2017-07-16, 22:22

Taniw - jak nie rozumiesz to wytłumaczę. Po pierwsze złości mnie jak się wypowiadasz że ktoś pisze bzdury jakich jeszcze nie słyszałeś , a ja chciałem jedynie pomóc innemu użytkownikowi forum. Po drugie śmiem twierdzić że o tym o czym napisałem nie masz zbytniego pojęcia (piszesz o milionach robaczków) - a kwestionujesz czyjąś opinię. Po trzecie teraz uważasz że ta metoda nie nadaje się do zbiorników z rybami a ja Ci mówię że da się oddzielić ryby w zbiorniku od dafni przynajmniej na krótki czas.
I wreszcie po czwarte myślę że ta twoja wypowiedź była po prostu niegrzeczna.

motlawa - 2017-07-17, 08:22

zarzecasz taniwowi ze niewiele rozumie ale to chyba ty jestes odrealniony.mowisz ze mozna odseparowac dafnie przenajmniej na jakis czas od ryb .a co potem.po tzw oczyszczeniu wody konczysz rybno dafniowa separacje i co.10 minut i po dafniach ile by ich nie bylo.to ma byc sposob na oczyszczenie wody.nie pompromituj sie
wigo - 2017-07-17, 12:35

Napisałem o sposobie z dafnią w temacie "zielona woda a glony" jako poradę dla forumowicza z całkowicie zaglonioną wodą - proponując mu to rozwiązanie zamiast całkowitej wymiany wody , której chciał dokonać. Stwierdziłem, że takim sposobem można ją oczyścić w 1 góra 2 dni. Wymiana wody w tak dużym oczku to spory koszt i niewiele da.

Nigdzie nie napisałem , że jest to sposób na stałe utrzymywanie czystej wody i zaniechanie dobrej filtracji i odpowiedniej ilości roślin. Sam mam wodę krystalicznie czystą głównie dzięki własnej roboty prefiltrowi, oraz strumieniowi gęsto obsadzonymi roślinnością.
Wybaczcie ale nie będę już więcej z Wami polemizował w tym temacie.

Eco - 2017-07-19, 17:54

Mam same dobre doświadczenia z rozwielitkami, rzeczywiście czyszczą zieloną wodę w szybkim tempie, zaraz po tym umierają (brak pokarmu) i namnażają się na nowo przy kolejnym zakwicie. Są jednak przysmakiem dla rybek i ciężko je skutecznie odseparować jak pisze kolega. Dla czystej wody w oczku potrzeba kilku rzeczy na raz: roślin wodnych, właściwych parametrów wody, pracy bakterii i zooplanktonu.
Fox - 2020-06-07, 17:40

Odkopuje bo mnie ciekawi ten temat a chyba nie ma co nowego zakładać.

Jakieś dalsze opinie i bardziej aktualne na temat walki z glonami za pomocą Dafni? Zamierzam kupić ich większą ilość i wpuścić do oczka które jest bez rybek póki co ale woda jest już masakrycznie zielona.

Czy Dafnie sobie z tym poradzą?
Jak długo to może potrwać? Mam oczko 5x5x1m głebokość czyli jakieś 25000L?
Będą się namnażać same czy będę musiał je stale dokupywać?

Zamierzam też część z nich hodować w słoiku w domu, jak będzie dobrze szło to i na gąsior przejde :D Mam już mini napowietrzacz do akwarium do tego celu bo jak rozumiem tlenu też będą potrzebować.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group