Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Pijakwa Rybia w oczku Pomocy!!!

SzczupakTS - 2017-07-15, 17:14
Temat postu: Pijakwa Rybia w oczku Pomocy!!!
Witam mam problem z pijawkami rybimi.Jest ich tyle w moim oczku ,że na rybach siedzi ich po 30 sztuk.Już padło mi przez to 20ryb.Jak się pozbyć tego dziadostwa?
Proszę o poradę,22 lipca się żenię i oczko miało być główną ozdobą mojego ogrodu.Z góry dzięki za odpowiedzi :-(

motlawa - 2017-07-16, 06:22

22lipca zenisz sie(gratulacje)a ja mam urodziny.na moich rybach tez od czasu do czasu pojawiaja sie pijawki ale nie az w takiej ilosci .max 2,3.zreszta po jakims czasie nie ma ich.ale jesli u ciebie jest ich az tyle to nie pozostaje nic innego tylko wylawiac ryby podrywka i usuwac recznie pijawki.innego wyjscia nie widze.ryby sa pokryte pijawkami bo sa oslabione z jakichs powodow.pewnie nieodpowiednia dieta.ja moje ryby-karasie ozdobne wzdregi rozanki plotki karmie mrozonkami typu dafni ochotka wodzien artemia oraz dafnia suszona WITAMINIZOWANA.nie wiem jak ale same pozbywaja sie pijawek
SzczupakTS - 2017-07-16, 10:56

Eh dieta raczej jest dobra rok temu rosły mi jak szalone a w tym roku co s jest nie tak nigdy nie miałem pijawek,już te ryby co mi zdechły odławiałem kilkanaście razy i zdejmowałem z nich pijawki które potem wrzucałem do ognia ,po wpuszczeniu oczyszczonej ryby po godzinie znowu była pełna pijawek
nie ma jakiegoś środka albo coś? słyszałem coś o wapnie gaszonym

wolanin - 2017-07-16, 11:20

SzczupakTS napisał/a:
nie ma jakiegoś środka albo coś? słyszałem coś o wapnie gaszonym

Hodowcy karpi stosują je, także polecane są środki fosforoorganiczne jak trichlorfon. Charakterystyczna sprawa, że hodowcy ryb handlowych wystrzegają się na forach udzielania porad co do środków farmakologicznych, jest to w zasadzie zabronione - jeżeli nie jest się ichtiopatologiem. Na forach oczkowych czy akwarystycznych jest zupełnie inaczej.
Wyczytana dawka wapna - mleczko z wapna chlorowanego - 1kg na magazyn 10 - arowy. Co to jest magazyn 10 arów (1000m2)? To staw o głębokości 1,7 do 2m. Czyli wychodzi 1kg na 2000m3 czyli 1g na 2m3, po 4 godzinach podmiana wody. Sam niszczyłem pijawki wapnem w zbiorniku bez ryb. Bałbym się jednak zastosować wapno bez dokładniejszych wskazówek od fachowca.

Już prędzej ten trichlorfon (np. Neguwon) - ale jeżeli sytuacja jest naprawdę krytyczna, bo to świństwo bardzo mocno osłabia ryby.

Zresztą, masz dział chorób ryb http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php

SzczupakTS - 2017-07-16, 12:26

Sprawa jest bardzo poważna dziś 3 martwe ryby znowu wyłowiłem
2 tygodnie temu pięknie pływały pod powierzchnią i pobierały pokarm teraz może z 3 ryby jedzą ładnie reszta sie chowa pod roślinami i apatycznie pływa :(( :((

[ Dodano: 2017-07-16, 13:52 ]
"Roztwor wapna palonego 0.4g/l - 0.6g/l powoduje śmierć pijawek w ciągu kilkudziesięciu sekund tak piszą na jednym z forów

wolanin - 2017-07-16, 16:11

SzczupakTS napisał/a:
"Roztwor wapna palonego 0.4g/l - 0.6g/l powoduje śmierć pijawek w ciągu kilkudziesięciu sekund tak piszą na jednym z forów

To jest dawka 1000 x większa niż przytaczana przeze mnie. Pewnie do stosowania bez ryb.

SzczupakTS - 2017-07-16, 16:54

moje oczko ma 5000l
na taki akwaen ile byś dał g wapna?

wolanin - 2017-07-16, 20:24

SzczupakTS napisał/a:
moje oczko ma 5000l
na taki akwen ile byś dał g wapna?

2,5 grama wapna chlorowanego w roztworze, ale pisałem, że bałbym się bez poradzenia się fachowca.
Jak oczko ma 5000l, to nie dasz rady odłowić wszystkich ryb do jakiejś kastry czy baseniku, przejechać oczko wapnem w większej dawce i wymienić wodę? Potem powpuszczać ryby przeglądając je dokładnie?
9 paczek Capicapsu po 12 kapsułek to jakieś 120 złotych. Może jednak to?

SzczupakTS - 2017-07-16, 22:05

wątpię,że dam rade odłowić wszystkie ryby mam ich dość dużo,chowają się między liliami,rogatkiem ,oczko jest schodkowe więc mają mase kryjówek
muszę coś wykombinować by odkazić oczko z rybami w srodku :?

SzczupakTS - 2017-07-18, 07:33

Poradzono mi abym wysłowił ryby i dał 2kg wapna na 5000l
nie wiem czy to dobry pomysła le ok
tylko nie dostałem info ile mam to w oczku trzymać? po jakim czasie podmienic wodę?
czy musze wymienić całe 5000l? czy wapno nie wypali roślin? :x :x

wolanin - 2017-07-18, 14:48

Po 4 godzinach śladu nie będzie po pijawkach, ja sypnąłem garść wapna na jakieś 200 litrów wody, roślin nie uszkodziło. Na pewno cała woda do wymiany.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group