Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Piekaro

piekaro - 2017-03-21, 22:33
Temat postu: Oczko Piekaro
No to Panie i Panowie to ja pochwalę się swoim oczkiem.
Oczko zostało zbudowane w czerwcu 2016 roku.
Tak naprawdę to było odnowienie i powiększenie starego oczka które było w tym miejscu już od dawna, lecz było betonowe bez zbrojeń no i popękało po pewnym czasie ( ok 5l)
cały beton został rozebrany, wykop został powiększony i pogłębiony i wyłożony folią OASE 1mm.
parę zdjęć zdjęć z kopania, zalewania wodą i dalszych prac.





Po odstaniu się wody trafiły do wody pierwsze roślinki



i oczywiście pierwsze rybki :)



na początku był 3 karasie lecz z czasem ich przybywało i na daną chwilę jest 11 szt. dorosłych i parę sztuk zeszło rocznego narybku :-D

W lecie zaczęły rozrastać się rośliny doszło parę nowych przyniesionych z wypadu na ryby






no i w pierwszym roku zakwitła lilia





i parę zdjęć z wczoraj i dziś,
w niedzielę przerobione zostały brzegi w celu zamaskowania folii















i tak to wygląda na daną chwilę. Oczko ma 120cm głębokości i troszkę ponad 3tyś l pojemności , filtrowane jest za pomocą filtra biologicznego z beczko 60l, na dniach zostanie jeszcze dołożona przed filtr lampa UV w celu pomocy walki z zieloną wodą. filtr zasilany jest przez pompę 1500l/h.
W zeszłym roku było trochę mało roślin, ale zostało już złożone zamówienie w forumowym sklepie u Arka :) i jak tylko pogoda pozwoli na wysyłkę roślin to troszkę dojdzie.

Jak wam się podoba????, może coś podpowiecie co zmienić, dodać itp.

piekaro - 2017-03-22, 08:21

w sumie to nie sprawdzalem, ale moze w sobote sprawdze to napisze. ale to nie jest duze oczko wiec jakis tam duzy przeplyw chyba nie bedzie potrzebny woda z filtra dosyc dosyc leci.
taniw - 2017-03-22, 19:49

Właściwie nawet jak faktyczna wydajność tej pompy to 1/3 czyli 500l/h to dzeinnie przepompuje ona 4 razy wodę z oczka.
Qba - 2017-03-22, 20:06

Witamy na forum :)
Fajny dobór kolorów karasi. Co do oczka to trochę dużo tych kamieni. Myślę, że z czasem sam zaczniesz je usuwać i zastępować roślinami. Niepotrzebny jest też ten wał usypany wokół oczka. Przy takim wykończeniu nawet zasypianie go stertą kamieni nie zamaskuje folii. Zamiast usypywać lepiej wkopać lekko w ziemię brzegi folii i przysypać mniejszymi kamieniami, żeby nie wystawały ponad poziom ziemi. Woda lekko zaleje te kamienie po napełnieniu i folia jest niewidoczna.
To oczywiście tylko moja sugestia. Sam usypałem wokół mojego oczka wianuszek kamieni i teraz po trochu to przerabiam ;) Przy kolejnym oczku już tak nie zrobię

Tu masz fajne realizacje:

http://www.ogrodynaturalne.pl/stawy.php?m=15

taniw - 2017-03-22, 20:12

Wiadomo, że producenci podkręcają wydajność w górę. Ja sprawdzałem kiedyś faktyczną wydajność swojej mikro pompki /800l/h/. Używam jej tylko na wiosnę podłączoną do rajstopy. Przy prawie zerowym podnoszeniu wyszło jakieś 600l/h.
potentator - 2017-03-22, 20:33

nie blokuje ci ta rajstopa pompy? Zalozylem u siebie filtr 100 mikro i zassalo go ze pompa nie mogla ciagnac :)
taniw - 2017-03-22, 20:37

Rajstopa jest na wylocie.
piekaro - 2017-03-23, 21:45

Taniw u mnie też jest dodatkowo skarpeta na wylocie filtra :) zawsze jeszcze trochę glonów wyłapie które przez filtr przeleciały. A ile razy w ciągu doby powinno przefiltrować się oczko ??

Qba dzięki za spostrzeżenia na temat kamieni, pewnie masz rację ale nam się akurat podobają :) ) ale z czasem na pewno trochę zarosną. A i super te oczka w tym linku od Ciebie. Rybki w twoim oczku też fajnie wyglądają :) , i ta ilość roślin, pięknie to wygląda.
a tak z ciekawości ile twoje ma litrów ????

A nasze oczko odwiedziła dziś mała traszka (chyba zwyczajna) :-D




Qba - 2017-03-24, 13:48

piekaro, niestety nie sprawdziłem przy nalewaniu wody ale szacuję, że ma około 4-5 tys litrów.
taniw - 2017-03-24, 20:00

Jak nie masz koi to powinno wystarczyć 4 lub pięć razy. Ale trzeba mieć tu wybitnie indywidualne podejście. Liczy się obsada ryb, ilość roślin, długość rzeczki czy wielkość strefy bagiennej. Przy koi, eee to nie chce się pisać ale chyba ze 20,75 razy. Podziwiam czasami ludzi hodujących karpie koi. Tu trzeba mieć prawdziwe zacięcie.
piekaro - 2017-03-24, 21:01

ja kolego karpi nie mam tylko parę karasi, w ten weekend postaram się dołożyć przed filtr jeszcze lampę UV, rzeczki nie mam ( ale może z czasem się coś pojawi, mam w palach zrobienie krótkiej rzeczki gęsto obsadzonej roślinami) roślin parę mam trochę jeszcze domówiłem u Arka, i pewnie się jeszcze coś przyniesie do oczka z wypadów na ryby ( a w sezonie są praktycznie co weekend :) ) jutro postaram się sprawdzić przepływ na wylocie filtra.
piekaro - 2017-03-25, 22:13

sprawdziłem dziś wydajność pompy na wylocie z filtra i wyszło ok 550l/h, czyli oczko ponad 4 razy w ciągu doby przefiltrowane, przekopałem też kabel do oczka do osobnego zasilania, jutro tylko go podłączyć bo dziś już brakło czasu na to :)
Raffaello - 2017-04-05, 19:10

witam :piwko: super oczko i piękne karasie :) mi się podoba jak jest dużo kamieni przy oczku
piekaro - 2017-04-08, 19:02

Raffaello widzę że nie tylko mi się podobają kamienie :) )
parę fotek z dnia dzisiejszego





na próbę wsadziliśmy liliowca, ktoś z was może próbował uprawy tej rośliny w wodzie ??



i zdjęcia z czyszczenia gąbek w filtrze





tak wyglądał po tygodniu pracy


a tak po czyszczeniu :




Woda przez ostatni tydzień bardzo się poprawiła, może być to efektem działania lampy UV która działa od 2 tygodni.


i młode karaski wygrzewające się na słońcu :-D




piekaro - 2017-04-17, 15:59

W zeszłym tygodniu przyszły rośliny od Arka, pierwszy raz zamawiałem rośliny przez internet i zawsze zastanawiało mnie jak to jest pakowane i wysyłane i muszę przyznać, że rośliny przyszły profesjonalnie zapakowane, nic nie połamane wszystkie w dobrym stanie.
Należy się dobre :piwko: za roślinki.





rośliny jeszcze tego samego dnia były posadzone w oczku







prawie wszystkie rośliny zaczęły już rosnąć co widać z dnia na dzień

Nawet zeszło roczna nasza polska rosiczka zaczyna rozkładać liście i nie długo zacznie polowania na komary :-D




motor - 2017-04-17, 18:16

W jaki sposób uprawiasz rosiczkę?
piekaro - 2017-04-17, 20:05

Kolego, rosiczka została przyniesiona znad jeziora razem z mchem na którym rosła (wiem wiem nie wolno):). i tak powtykana miedzy kamienie tak żeby spod tego mchu sięgał do wody. I tak rośnie od zeszłego roku i tak też zimowała.
piekaro - 2017-06-04, 13:29

to i ja dorzucę parę świeżych zdjęć. Odkąd zrobiło się ciepło rośliny zdecydowanie lepiej zaczęły rosnąć.

taki widok ogólny



strzałka pnie się do góry



lilia lada dzień będzie kwitnąć, w górę idą 3 kwiaty, jeden jest już przy powierzchni wody



miniaturowy liliowiec wsadzony na próbę ma się całkiem dobrze i też lada dzień zakwitnie i ma dosyć dużo łodyg z pąkami



A tu rosiczka





Jeden kosacieć coś nie chce rosnąć, ten po lewej na zdjęciu, zrobił się cały zielony i nie bardzo rośnie, ostatnio go ryby wykopały to prawie nie miał korzeni, myślę że to nie wina podłoża bo obok rośnie drugi i ma się całkiem dobrze




a i jeden żabiściek się odrodził z zeszłego sezonu :)







Jak zrobiło się cieplej i więcej słońca to i woda się zrobiła trochę mętna, ale myślę że z czasem się wyklaruje.

taniw - 2017-06-04, 15:57

piekaro napisał/a:





Jak zrobiło się cieplej i więcej słońca to i woda się zrobiła trochę mętna, ale myślę że z czasem się wyklaruje.

I tak masz szczęście, na wiosnę pierwszego roku po zalaniu oczka najczęściej jest zielona tragedia. U ciebie nawet jak w tym roku woda nie będzie jakaś super super to pomyśl, że w przyszłym będzie jeszcze lepiej. Piwo, albo raczej cała "krzynka" ci się należy.

piekaro - 2017-06-04, 16:30

zieloną zupę to miałem jak tylko lód zszedł potem się zrobił kryształ a teraz taka lekko mętna, ale i tak jestem zadowolony z wody :yahoo: może nie jest kryształ ale jest elegancko. a i jeszcze miałem mnóstwo nitkowców na kamieniach ale już też prawie ich niema :-D
piekaro - 2017-06-12, 22:27

mała aktualizacja, wczoraj lilia rozwinęła swój pierwszy kwiat w tym roku :) )
zdjęcie nie za ładne, myślałem że dziś zrobię lepsze a tu pada prawie cały dzień i lilia nie rozwinięta.







oraz będąc wczoraj na rybach musiałem coś przytargać do oczka :D
tym razem 3 kwitnące kosaćce





aquamaniac - 2017-06-13, 19:23

Gratulacje z okazji pierwszego kwiatka, u mnie też dokładnie dziś pierwsze 3 sztuki się otwarły, miesiąc później niż w zeszłym roku :?
Ile lat ma klon palmowy który rośnie nad oczkiem? Bardzo mi się podoba :) Rośnie samopas czy był jakoś formowany/przycinany?

piekaro - 2017-06-13, 20:11

klon rośnie samopas jedyne co bylo w nim przycinane to odrosty z podszczepienia bo mialy zielone listki, ale tylko raz wyrosly, lat ma ok 7 (tzn tyle jest u mnie od zakupu) tylko, ze przy oczku jest od zeszlego roku od jesieni, to juz w sumie 3 miesce w ktorym rosnie i chyba ostatnie.
piekaro - 2017-07-08, 12:37

wrzucę parę świeżych zdjęć oczka, doszło parę nowych roślin ( papirus, nowa lilia, babka)

lilia nie wiem jaka odmiana, na pewno biała, podobno z żółtym środkiem, kłącze miało ponad 30 cm długości.









i kwitnący liliowiec który jak widać ma się dobrze w wodzie.



Botanicus - 2017-07-10, 21:05

jak rozrosną się rośliny to będzie bardzo sympatyczne oczko
pozdrawiam

piekaro - 2017-07-23, 21:47

Tego roczne lato nie sprzyja liliom, woda ok 20stC. ale inne roślinki rosną bardzo ładnie
rybki praktycznie co rano się trą w roślinach :oops: , widać na niektórych zdjęciach :) :yahoo:










































Qba - 2017-07-24, 08:10

Coraz ładniej. Dobrze poradziłeś sobie z glonami. Widzę, że osoki mają się dobrze. U mnie w zanurzeniu rosną dobrze ale jak tylko wydobędę je na powierzchnię to marnieją i robią się brązowe.
wolanin - 2017-07-24, 09:24

Masz rękę do roślin :brawo:
Imponująca Imperata.

piekaro - 2017-07-24, 22:20

Qba z tymi glonami to tak nie do konca, jednego dnia jest ok a za 2 dni pojawiaja sie nitki a za pare dni juz ich nima. Piszesz ze wydobywasz osoke nad wode, tylko po co ?? ja czekam az same wyplyna i w niczym im nie pomagam,
piekaro - 2017-11-12, 16:42

widzę, że zima już powoli wita w oczkach bo jakoś tak cicho się robi na forum, choć mnie też już trochę nie było,
a tu moje oczko prawie przygotowane do zimy





osoka już gotowa do zimy i powoli idzie na dno



tylko przetacznik jak by się nie spodziewał zimy bo zaszalał, rozrósł się na boki, a przez lato nie chciał się rozrastać



ryby też już wolą przebywać w głębszych partiach wody i zdecydowanie wolniej się poruszają są bardziej ospałe.

i parę parametrów wody z dnia dzisiejszego:
temp.: 5 C przy powierzchni
NO3 : >10 mg/l
NO2 : 0 mg/l
GH : 5 d
KH : >3d
pH : 6.7

Qba - 2017-11-12, 17:15

Całkiem zielono jeszcze u Ciebie. Bycze osoki :-o
Papirus widzę jeszcze w wodzie. Ja dzisiaj swojego przeniosłem do domu bo już marniał.

piekaro - 2017-11-12, 19:58

no wlasnie dosyc zielono a temperatury powietrza malo kiedy przekraczaja 5 kresek a i wody tez 5 stopni, a papirus juz od dawna dawna marnial wiec porobilem nowe szczepki a ten zostaje na zime w wodzie, zobaczymy co bedzie to bedzie, jak nie da rady to juz rosna nowe szczepki
piekaro - 2017-12-03, 18:52

Oczko też już gotowe na zimę,
dziś nawet pierwszy mróz skuł trochę wodę co widać na zdjęciu,
ryby już zdecydowanie wolą przebywać w strefie głębokiej








jak widać kaskada jeszcze działa, ale nie długo trzeba będzie ją wyłączyć, czekam aż zaczną zapowiadać mrozy, na razie same przymrozki ok 0 -1 C

renmir - 2017-12-05, 17:23

Papirusa na zimę nie wyciągasz z oczka?
piekaro - 2017-12-05, 17:36

papirus cos niechcial rosnac od zakupu, wiec zrobilem nowe szczepki ktore rosna.juz w domu, a reszta zostaje w oczku jest dosc gleboko, donniczka na pewno nie bedzie w lodzie, taki maly eksperyment co sie stanie, moz odbije na wiosne na nowo.
luzio - 2017-12-05, 20:20

Odbicie papirusa... To byłby sukces. Myślę że nie jeden miał taką nadzieję :)
piekaro - 2017-12-06, 19:42

tylko sęk w tym ze ja nie mam nadziei takiej tylko daje mu taka szanse :)
piekaro - 2018-03-31, 17:55

to i ja dzis otworzylem sezon, filtr odpalony mimo resztek lodu na wodzie, dolozylem do filtra worek torfu bo nitki sie mocno panosza po oczku, zabki tez sie juz obudzily i plywaly po oczku, a i pierwszy kaczeniec puszcza paki kwiatowe,
piekaro - 2018-05-07, 21:38

Dawno nic nie wrzucałem do dam parę fotek z wczoraj,
rośliny już ładnie rosną, karasie odbyły już pierwsze mini tarło,
woda czyściutka tylko borykam się z nitkami, nie mogę zbić ph cały czas grubo powyżej 7 nawet po 8, jak zbiję i trzeba wyciągać torf to zaraz leci w górę,









niestety klon palmowy z nad oczka nie przetrzymał dość mroźnej zimy i został zastąpiony trawą



parę zdjęć z ogrodu

rzeczka z szafirków :)


łąka stokrotek



stary klon palmowy






i jego potomstwo









i na koniec zielona żabka


agent 007 sumek - 2018-05-07, 22:49

oczko super :good: ogród też bajka :good: powiedz tylko jak udało ci się zrobić sadzonki z klona palmowego ???? :brawo:
piekaro - 2018-05-08, 08:11

ma juz tyle lat ze sie sam rozsiewa, od paru lat kwitnie, tylko ze ciezko jest siewki utrzymac duzo wypada.
andy_czarny - 2018-05-11, 17:02

Piekny ogród - gratuluje i fajne oczko ;)
piekaro - 2018-05-17, 21:27

cieszę się, że się Wam podoba :piwko:

ostatnimi dniami w oczku zameldowały się dwie nowe lilie z marmurkowymi liśćmi

a taki widok za oknem, kwitnący rzepak, może wróżyć tylko jedno




oczko, woda i wszystko dookoła żółte







nowe lilie






ta druga ma jeszcze takie małe listki, odmian niestety nie znam ale jak zakwitną to się pewnie coś wyjaśni :P

i na koniec kwitnąca pałka minima





PS.
w zeszło rocznym zamówieniu roślin z " naszego sklepu" chyba trawiła mi się nowa odmiana kosaćca Aurea, zamawiałem tylko Variegata ale jeden jest cały czas żółty i nowy przyrost też rośnie cały żółty :D

Qba - 2018-05-20, 07:56

Nieźle Cię ten rzepak zasypuje. Mnie atakują rosnące dookoła klony.
Ciekawe co z tych lilijek wyrośnie. Ta mniejsza to może jakaś miniaturka? U mnie bardzo podobne liście ma Aurora. Tyle, że liści ma zawsze bardzo dużo a u Twojej jest niewiele więc to może młody egzemplarz innej odmiany.

piekaro - 2018-06-11, 21:07

Dawno nic nie dodawałem, jakoś mało czasu wieczorami było,
rośliny mocno się rozrastają z powodzeniem wypierając nitkowce :piwko: , przez moment nie było w ogóle, ale po dolaniu wody z kranu pojawiły się na nowo ale już w mniejszym stopniu :x , niestety trzeba ostatnio dolewać średnio raz w tygodniu, upały i brak deszczu
( od majówki padało tylko raz przez godzinę ) 8) :crazy:
lilie ładnie kwitną , czekam jeszcze na kwiaty dwóch nowych odmian których kolory będą niespodzianką, :-D na razie odmiany nie znane jedyne co o nich wiem to to, że mają marmurkowe liście






















a tu kwitnąca osoka,









i na koniec jedyna zielona żabka w oczku :) :victory:

piekaro - 2019-05-12, 22:20

no to i ja pokażę jak u mnie wiosna w oczku wygląda











Mieszkańcy oczka












od dziś nowi mieszkańcy, dwa karpiki po 5 zł :)




tu słabo widoczny, bo trudno go uchwycić, sandaczyk





i dla odmiany takie fajne szyszeczki




Qba - 2019-05-13, 14:46

Fajnie przetacznik okrył kosaćce. No i rybcie ładnie kolorowe. Muszę dokupić kilka kolorowych karasków bo póki lilie nie zakryją oczka to tak jakoś mało kolorowo. Szczególnie fajny ten biało - czerwony
piekaro - 2019-05-13, 17:00

Qba powiem Ci ze nie wyobrazam sobie oczka bez ryb, takie wtedy troche bez zycia woda. przetacznik fajna roslinka, ladnie sie rozrasta i zimo zielona, zawsze to troche zieleni nad lodem. ten bialo czerwony karas to oczko w glowie mojej narzeczonej
Ryba2008 - 2019-05-14, 18:55

Witam i pytam: jaka jest nazwa iglaka z tymi czerwonymi szyszkami? Ryba2008 :soczek:


Znalazłem nazwę : Świerk pospolity ACROCONA Picea abies
Interesująca odmiana świerka pospolitego o powolnym wzroście i intensywnym kolorze szyszek na zakończeniach pędów, znaleziona przez Oskara Roberta Friesa w 1890 roku w lesie w Szwecji. Ryba2008 :yahoo:

piekaro - 2020-04-12, 16:56

cześć, dawno mnie nie było, dużo zmian zawodowych w zeszłym roku :)

odświeżę trochę temat zdjęciami z dnia dzisiejszego

rośliny już idą w górę, niestety z nimi razem glony :/ ale jakoś sobie z nimi radzimy

lilie też już ładnie ruszają, nawet jedne liść już na powierzchni, który w zeszłym roku nie zdążył się wybić

woda na szczęście mimo glonów czyściutka

żabki które nie uciekły z oczka :) sądząc po kolorze to zostaną na dłużej,
wczoraj udało mi się jeszcze zaobserwować traszkę, ale dziś się gdzieś schowała



























Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group