Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Folia maskowanie

Romano - 2016-10-30, 08:08
Temat postu: Folia maskowanie
Jak w tytule. Między kamieniami a lustrem wody widać folie.Proszę o pomysły na zamontowanie.

wolanin - 2016-10-30, 09:09
Temat postu: Re: Folia maskowanie
Romano, podnieś poziom wody - to na pewno da się zrobić. Pozostałe problemowe fragmenty przerobisz zgodnie z poradami do znalezienia na tym forum.
Romano - 2016-10-30, 10:09

Na nieszczęście osunela się ziemia po follią z jednej strony i jest niżej.Więc podniesienie poziomu wody nic nie daje .
aquamaniac - 2016-10-30, 11:24

W takim razie proponuje coś czasochłonnego, ale jak robić coś to tylko dobrze - wypoziomować cały brzeg raz jeszcze, raz a dobrze...
leszek50-57 - 2016-10-30, 12:22

Paweł,Twoje oczko ma za strome brzegi i o ile nie utwardzisz brzegów to zawsze
będzie się usuwało,lub złagodź brzegi,aby nie były skaropwate :P

Ryba2008 - 2016-10-30, 18:09

Romano, przy okazji przedstaw nam bliżej Twoich białych pupili pilnujących oczka wodnego. :piwko:
Romano - 2016-10-30, 20:07


Po prawej biały znajda po lewej ruda z bidula. Pilnują oczka i obejścia za wikt i opierunek.

luzio - 2016-10-30, 23:25

Tu nie ma co się filozofować. Zwłaszcza kamienie są całkiem ładne i można je wykorzystać. Trzeba gruntownie przebudować brzegi. Zrobić małą półkę na kamienie maskujące. By były częściowo zanurzone w wodzie. To wielokrotnie przerabiany temat. Reszta to półśrodki.
Naprawdę lepiej odrazu poświęcić trochę czasu niż później zużyć go jeszcze więcej na kiepskie improwizacje. By i tak w końcu zrobić to tak jak trzeba.
A generalnie zalecałbym może trochę poczytać forum bo może okazać się że najdzie potrzeba filtracji, rzeczki itd. I ruszyć z robotą dopiero wtedy kiedy będzie się wiedzieć co się chce osiągnąć.

Romano - 2016-10-31, 14:31

Po prawej kamienie sięgają lustra wody , po lewej widać folie.

taniw - 2016-10-31, 18:22

Bez gruntownej przebudowy chyba się nie obędzie. Najprościej chyba zrobić półkę /podsypać pod folię żwir / przy brzegu. Albo podbierz ziemię po poziomu z prawej strony, wyrównując obwód i dolej wody.
Ryba2008 - 2016-11-01, 09:09

Witam :pa: . Podniesienie gruntu pod folią z prawej strony oczka jest raczej niemożliwe, ponieważ Romano prawdopodobnie nie zostawił zbyt dużo folii na zapas w takim stopniu, aby można było podnieść grunt o pół metra. Ja zdjąłbym warstwę ziemi z lewej strony oczka w celu wyrównania poziomu gruntu w stosunku do prawej strony. Ale przez to straci oczko na głębokości. Poza tym, wszystkie płyty kamienne maskujące folię dookoła oczka zdjąłbym i położył ponownie dopiero wiosną. Do wiosny folia miałaby czas na swobodne ułożenie się w oczku. Ryba2008 :soczek:
Romano - 2016-11-01, 09:48

Ryba ma rację, muszę lewy brzeg podebrać , oczko ma już drugi rok i folia się ułożyła.Zostaje jeszcze problem widocznej folii na dłuższych brzegach.
Ryba2008 - 2016-11-01, 10:20

Jak dobrze wypoziomujesz oczko, to woda zamaskuje folie także na długości oczka.
Romano, przesyłam wirtualne dwie parówki dla Twoich pięknych pupili. Smacznego. :soczek:
:yahoo:

Romano - 2016-11-01, 11:23

Będę musiał na wiosnę dobrze wypoziomowac oczko, bo teraz jest paskudnie.

Za dwie parówki dziękuję na zdjęciu:)

taniw - 2016-11-01, 16:28

Romano napisał/a:
Ryba ma rację, muszę lewy brzeg podebrać , oczko ma już drugi rok i folia się ułożyła.Zostaje jeszcze problem widocznej folii na dłuższych brzegach.
Wyrównaj poziom na całym obwodzie oczka. Czyli też te dłuższe brzegi. Chyba tylko jest alternatywą całkowitej przebudowy oczka.
Romano - 2016-11-01, 16:51

Wyrównam poziom na całym obwodzie ale istnieje zagrożenie ze woda po intensywnym deszczu będzie spływać z ziemią do oczka ponieważ za oczkiem jest wyżej i do oczka jest spadek terenu.


taniw - 2016-11-02, 15:14

Musisz zrobić zabezpieczenie. Chyba tylko ok 1m pas foli podłożony pod spód tej którą masz w oczku i wyprowadzony trochę wyżej niż poziom terenu. Niestety znów będą kłopoty z maskowaniem. Możesz też usypać delikatne wzniesieni przy brzegu,, tak aby woda spływała w drugą stronę.
luzio - 2016-11-02, 19:28

No nie wiem. Ulewa jest niebezpieczna tylko w przypadku gołej ziemi. Jeśli jest trawa to nie trzeba się stresować. U mnie jest spadek, woda spływa sobie do oczka. I tylko mnie to cieszy bo nie muszę dolewać.
Ale jeśli już. To raczej wolałbym wykopać jakiś rowek między oczkiem i spadkiem. Tak by nim woda gdzieś spłynęła. Nie będzie trzeba maskować wałów, mniej będzie się rzucać w oczy.

smazio - 2016-11-04, 18:38

Ja u siebie maskowalem workami jutowymi.
przemek89 - 2016-11-28, 17:06

Odnośnie ukrywania foli wie ktoś jak wykonane zostały brzegi w tych oczkach?

Chciałbym uniknąć stosowania kamieni, taki efekt jak w powyższych byłby idealny.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/35a722b8aba296ec

http://www.fotosik.pl/zdjecie/2c54cf7c8b778511

luzio - 2016-11-28, 21:07

Widać ładnie dociętą krawędź z betonu. Poza dokładnością wykonania i wszystkich problemów związanych z betonem oraz mrozem nie jest to jakieś trudne ;)
Z drugiej strony nie jestem pewien czy efekt jest jakiś nadzwyczajny. Bo wygląda to bardziej jak kałuża na podmokłej łące. Uważam że oczko, rzeczka powinny być bardziej wcięte. Tak też jest w naturze.
Porównaj np moje oczko :P
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=10
Efekt osiągnięty za pomocą folii.

taniw - 2016-11-28, 21:16

luzio napisał/a:
;)
Z drugiej strony nie jestem pewien czy efekt jest jakiś nadzwyczajny. Bo wygląda to bardziej jak kałuża na podmokłej łące. Uważam że oczko, rzeczka powinny być bardziej wcięte. Tak też jest w naturze.
.

Całość oczywiście wygląda sztucznie, ale pewnie niektórym może się podobać.

wolanin - 2016-11-28, 21:26

przemek89 napisał/a:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/35a722b8aba296ec

Z folią też by się dało, ale stosując jakieś kształtki/atrapy przykrywające wywiniętą krawędź folii, stanowiące jedną całość lico+schodząca wgłąb ziemi podstawa, nad którą jest miejsce na darń.
OT: jak oni to podkaszają żeby nie sypać ścinków trawy do wody?

przemek89 - 2016-11-28, 22:28

@luzio nie chodzi mi o taki naturalistyczny wygląd

Ogólnie planuję sobie coś w stylu stawu kąpielowego.
Z jednej strony chciałem żeby właśnie trawa przechodziła bezpośrednio w wodę a z drugiej taki pomost:


Zastanawiam się czy nie dało by się tego zrobić ekobordem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group