Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Oczko wodne ale sezonowo

1+2=4 - 2016-10-27, 14:32
Temat postu: Oczko wodne ale sezonowo
Witajcie, mam pewien problem z swoją działką. W okresie wiosna i jesień po dużych opadach deszczu na moim przyszłym trawniku tworzą się niewielkie kałuże i chodząc po mokrej ziemii można zgubić buty w tym bagienku. Ziemia lekko gliniasta a więc słabo przepuszcza wodę do niższych partii gleby. Stąd mój pomysł na wykonanie drenażu. Problemem jest odprowadzenie dalej tej wody, brak rowu ani kanalizacji deszczowej. W związku z tym pomyślałem czy by nie stworzyć odbiornika na wzór oczka wodnego, z tym że woda będzie tylko w momencie dłuższych deszczy. Zamierzałem wykopać na głębokość ok 1.5m i średnicy 4m dół, który obsypałbym kamieniami/żwirem i piaskiem a na to agrowłóknina, piasek i torf i nasadzone rośliny lubiące wilgoć.
W ten sposób pozbyłbym się nadmiaru wody z działki, woda wsiąkałaby w "oczku".
Powiedzcie mi drodzy użytkownicy czy to ma sens, ktoś spotkał się z podobnym pomysłem?
Jego niewątpliwym plusem byłby koszt całej inwestycji. Piasek, kamienie z budowy, drenaż myślę że koszt mniejszy niż 500zł.
Za wszelkie opinie, inne tanie propozycje wykonania odwodnienia i konsumpcji tej wody z góry badzo dziękuję.

taniw - 2016-10-27, 19:14

Dwa metry sześcienne to przy jakichś ekstremalnych opadach /50mm jednorazowo/ odbierze wodę z 40 m2. Musisz przeliczyć jaką powierzchnię chcesz osuszyć i odpowiednio duży dół wykopać. Jak nie ma innego wyjścia to oczywiście, że pomysł ma sens. W zakładzie który znajduje się blisko mego domu 170m2 zbiornik zbiera deszczówkę z kilkuset metrów podjazdu.
1+2=4 - 2016-10-27, 19:52

Witam,
rzeczywiście nie napisałem a to dość ważna informacja. Wydzielona część działki pod trawnik to około 400m2
Na załączonym zdjęciu widać jak grząsko tam jest
https://zapodaj.net/8b57138cabb6b.jpg.html

darekb - 2016-10-28, 02:45

1+2=4 napisał/a:
Wydzielona część działki pod trawnik to około 400m2

To nie jest duża powierzchnia -myśle, że 3-4 wywrotki ziemi(nie gliniastej) podniosło by lekko teren i zasianie gęsto trawą zalatwilo by sprawę

zbiho - 2016-10-28, 07:36

darekb napisał/a:
podniosło by lekko teren

Nie wolno takich rzeczy proponować na tym forum,tylko oczko wodne może pomóc.Ostatecznie można podnieść teren ale wyłącznie przy pomocy ziemi pochodzącej z wykopania oczka,tego się należy trzymać.

jutrakk226 - 2016-10-28, 08:07

Dokładnie, oczko jest jedynym rozwiązaniem.
jurek47 - 2016-11-07, 11:33

Myślę że jeżeli użyjesz rur drenarskich to znaczna część wody znajdzie się w nich jeżeli by zbiornik się zapełniał.Nasadzisz pałkę wodną sit jeziorny ,jak zarosną to dużo wody będzie przez nie ubywać.
potentator - 2016-11-07, 13:30

Tylko oczko!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group