Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Andy'ego i Eli

andy_czarny - 2016-07-20, 13:46
Temat postu: Oczko Andy'ego i Eli
Witam wszystkich ;)
W innym temacie miałem wklejać foty z prac na oczkiem ale nie było czasu na zdjęcia więc pochwale się jak to wygląda na obecna chwile...
Oczko miało być kopane mini koparka ale Pan Majster mnie wyciulał i kopałem sam ;)
Oko początkowo było większe ale pomniejszyliśmy bo pod ziemią znalazłem niespodzianki w postaci rur do szamba a tego ruszać nie chciałem
Oczko z folii a pod folia cała masa agro-włókniny

Pojemności nie znam - może ktoś pomoże policzyc ;)

Rybki to 16 karasi i 2 małe jesiotry
Do kompletu pływa żółw Edgar z którym żyje już ponad 20 lat ;)
Na roślinki czekamy - zobaczymy co będzie ;)

Oczko ma być filtrowane przez beczkę widoczna na zdjęciach - muszę to jeszcze poskładać i do kupy (pompa jest/działa a wydajność muszę sprawdzić bo nie pamiętam)
Beczka ma być pełna keramzytu i peszli na górze gąbka.

Fotki poniżej czekam na ocenę , konstruktywną krytykę i porady











p.s fotki robione telefonem na zywo wyglada lepiej i nie ma az takiego syfu w wodzie...

taniw - 2016-07-20, 14:57

Bez obrazy, ale wygląda twoje oczko jak kałuża na pustyni. Na pewno wszystko będzie dużo ładniejsze jak się zazieleni. A zazieleni ci się pierwsza na 100% woda. Kolejność powinna być inna, najpierw rośliny a potem ryby. Ale ogólnie oczko ma duży "potencjał".
andy_czarny - 2016-07-20, 15:06

hehehe o co sie obrażac na kamykach w ładna pogodę stoją leżaki i mały stolik żeby posiedzieć przy wodzie...
Zaraz będzie uruchomiony filtr więc mam nadzieje, że nie będzie źle z ta wodą.
Rośliny lada moment...
Rybki były kupione w prezencie to co miałem je wywalic czy jak :P ??

taniw - 2016-07-20, 15:18

Sam filtr mało ci pomoże. Zbadaj parametry wody. Jak jest to kranówka to ma prawie na pewno za wysokie ph / trzeba obniżyć tak do 7-6,8/. I oczywiście natychmiast rośliny. Tak na ten rok wrzuć mnóstwo pisti, hiacyntów itp. Tak by zakryły do 50% lustra. I nie wymieniaj wody jak ci się już strasznie zazieleni. Pokornie odczekaj. W ciągu jednego roku wszystko się unormuje.
andy_czarny - 2016-07-20, 15:53

OK dzieki za rady :) bo sie ucze dopiero ;)
luzio - 2016-07-20, 16:13

Dodatkowo wkrótce będziesz mieć taki śmieszny widok ładnie błyszczącej na zielono folii... Tylko że ponad lustrem wody. Dzięki czemu osiągniesz kontrast z zaglonowaną częścią folii znajdującą się pod wodą :)
W skrócie, czeka cię trochę pracy. Ale dobrze że tu zajrzałeś. Musisz teraz trochę poczytać a szybko zrozumiesz jakie popełniłeś błędy. Oczko jest świeże można poprawiać ;)
Ale najważniejsze to zachowanie spokoju i powstrzymania się przed pochopnymi działaniami. Jak wszystko obczaisz to będzie dobrze.

Ryba2008 - 2016-07-20, 16:30

Witam. Andy , żeby policzyć pojemność oczka, to dokonaj pomiarów tego oczka. Zmierz szerokość, długość, głębokość oczka. Dobrze będzie, jeśli zmierzysz oddzielnie także dużą półkę. Podaj nam te dane. Czekamy. Ryba2008 :soczek:
freerider89 - 2016-07-20, 22:22

:pa: fajne oko szkoda tylko ze czarnej folii nie użyłeś no i pakowac rosliny do wody i to jak najszybciej a nastepnie czekac na efekty czystej wody :piwko:
andy_czarny - 2017-03-29, 12:56

Odgrzeje kotleta ;)
Witam wszystkich po zimie .
Po zimie strat nie ma - rybki wszystkie przeżyły. niestety jeszcze w poprzednie wakacje koty zrobiły sobie posiłek z moich jesiotrów ;(

Walczę z glonami tak jak koledzy wyżej przewidzieli.
Zamawiam więcej roślinek ale wysyłka dopiero po "ogrodnikach"
Filtr odpalam w Sobote.
Coś więcej można zrobić oprócz filtra i dużej ilości roślinek żeby ograniczyć rozwój glonów ?? niestety lampa na razie odpada bo nie mam 500 zł na zbyciu...

Znowu ktoś wyżej przewidział : wkurza mnie ze folia nad woda jest jak nowa a pod woda- wiadomo glonki.
Wiem wiem - każdy z Was może powiedzieć "a nie mówiłem" ale mam prośbę bo pewnie już to przerabialiście. Macie jakąs metodę na zamaskowanie tego?? w sensie jakies siatki maskujące może albo cos bo pomysłu brak ...

Botanicus - 2017-03-29, 13:19

z maskowaniem folii w t twoim przypadku musisz z ostatniej półki poukładać kamień polny i foli nie będziesz widział, ja tak uczyniłem,pionowo do samej góry lub zorganizować płytszą półkę

miłej zabawy

andy_czarny - 2017-03-29, 13:53

Botanicus napisał/a:
z maskowaniem folii w t twoim przypadku musisz z ostatniej półki poukładać kamień polny i foli nie będziesz widział, ja tak uczyniłem,pionowo do samej góry lub zorganizować płytszą półkę
[url=https://images83.fotosik.pl/468/c7bddfb6cfb6285b.jpg]Obrazek[/URL]
miłej zabawy

Problem w tym ze taka połka nie jest do okoła całego oczka.
Pozdr

Botanicus - 2017-03-29, 14:04

o coś takiego



[ Dodano: 2017-03-29, 14:12 ]
tam gdzie nie ma półek kieszenie na rośliny i przygnieść głazami, albo zrób to sam i wklej na siatkę szklaną kamienie i przygnieć ,ewentualnie widziałem kiedyś gdzieś w markecie budowlanym taką siatkę z kamykami idealnie maskuje brzeg,alternatyw jest dużo

piekaro - 2017-03-29, 15:37

kolego z brzegami to tak jak napisal botanicus, jak na rysunku ktore zamiescil. co do glonow to odpalaj filtr,moj juz 3 tygodnie chodzi, dosac roslin, a co do lampy to 500 ??? na alledrogo za ponad stowke napewno cos znajdziesz. ja w zime w taka zainwestowalem i od niedzieli sprawdzam jak dziala.
Qba - 2017-03-29, 16:38

Walka z glonami bez roślin będzie bardzo ciężka. Sprawdź jakie masz parametry wody. Pewnie ph jest wysokie więc będziesz musiał je obniżyć - glonom się to nie spodoba ;)
andy_czarny - 2017-03-29, 17:25

do filtra idzie worek torfu ;)
piekaro - 2017-03-29, 17:33

odpal filtr dodaj torf i czekaj, ja tez mam oczko zalozone w zeszlym roku i tez mam aktualnie metna zielona wode, ale tragedii nie ma bo na ok 40-50cm jest widocznosc.
Botanicus - 2017-03-29, 18:22

co do lampy uv ,czasami dobrze odwiedzić giełde ,miałbyś ją za friko,a z doświadczenia wiem że lampy,filtry woda kryształ a bez roślin i tak glony nitkowate wtargną bez problemu, no chyba że zastosujesz i-tronik ,lecz i on ma swoje minusy,więc sadż zieleninę na potęge , natura dalej zrobi swoje .....................................
miłej zabawy

andy_czarny - 2017-03-30, 14:21

Rosliny juz sa :
Lilie i Osoki aloesowate ;)
A dzisiaj zamówiłem :
- Zestaw lilii wodnych:
1. Lilia wodna Attraction (Nymphaea "Attraction")
2. Lilia wodna Albida (Nymphaea "Albida")
3. Lilia wodna Marliacea Rosea (Nymphaea "Marliacea Rosea")
4. Lilia wodna Chromatella (Nymphaea "Chromatella")
- Hiacynt wodny 10 szt
- Zestaw oczyszczający
- Pistie
- Niezapominajke wodna dostałem gratis :)
Co do brzegów to zamaskuje folie takimi płotkami wiklinowymi i powinno byc dobrze trzymcie kciuki
Pozdrawiam
Nowe fotki niebawem ;)

piekaro - 2017-03-30, 18:23

kolego uważaj z tą wiklina, są to tylko witki wierzbowe i nie raz widziałem takie płotki które po dostaniu wilgoci zaczynały kiełkować i puszczać liście ;) lepiej chyba przerobić lekko brzeg (jak masz jeszcze taką możliwość )
andy_czarny - 2017-03-30, 20:58

Wiem o co Ci chodzi ale te które chce kupić są sparzone i zaimpregnowane wiec kiełkować nie będą.


Dzisiaj powyciągałem większość glonów i odpaliłem filtr.
Lilie tez super przezimowały w wodzie puszczają świeże liście
Zrobiłem fotki jak wygląda woda przed załączeniem filtra:
Mysle, że mimo moich błędów nie jest źle ;)


Zaplątał się biedny w podbierak. wiem wiem karp w oczku to zły pomysł ale jak podrośnie pójdzie do stawu.

Botanicus - 2017-03-30, 22:53

a może juta, co do karpia no ten to jak podrośnie spokojnie będzie zasysał kulki proteinowe jak odkurzacz, a co do oswojenia to też są dzikowate, więc lepiej kojaka ten to zwierze domowe je z łapki..........................................
taniw - 2017-03-31, 08:30

Z roślinami to na razie nie zaszalałeś. Kosaćce, sity i tataraki itp to niezbędne minimum. Bez tego nie dasz sobie rady z glonami. Na pistie jest jeszcze trochę za zimno, przetrzymaj ją do ustąpienia możliwości przymrozków w cieplejszym miejscu. Wodę masz jeszcze nie nagrzaną dlatego jest w miarę czysta. Ale bez wiosennego zakwitu na pewno się nie obejdzie. Pocieszę cię, że co roku będzie on słabszy i krótszy. By go zminimalizować możesz na wylot pompy założyć podwędzoną ukrytkiem żonie z szafy rajstopę. Materiał z którego sa one zrobione ma tak małe oczka, że zatrzymuje glony. Jest co prawda dużo roboty z czyszczenie ale to przynosi widoczne rezultaty.
kanarek66 - 2017-03-31, 10:02

Witam. Ja brzegi zamaskowałem czarną agrowłókniną. Są poszyte kieszenie w których rośnie tojeść i inne rośliny. Efekt oboczny jest taki że włoknina podciąga wodę z oczka ale dzięki temu ładnie rośnie wszystko wokół. Pozdrawiam.
PIOTR.P - 2017-04-23, 20:01

andy_czarny napisał/a:
sparzone i zaimpregnowane

przy rybach tego bym się obawiał
Nie lubię nikogo krytykować ale zle zbudowałeś całe oczko
nie ma płytkiej strefy brzegowej w której posadziłbym rośliny czyszczące, ktoś wcześniej pisał jakie.
nie ma też informacji o filtrze w twoim oczku, lampę UV sobie daruj
ale widzę ratunek dla twojego oczka : :yahoo:
masz tam mały strumień ,który ja bym wydłużył, pogłębił, poszerzył i pokręcił strumień (zakola -misy donice ) - przerobił na filtr G./K.
zredukował pompę tak by wolniej płynęła woda i rośliny ją czyściły (pałki ,sitowia,irysy,tatarak itp....
) pompa moim zdaniem powinna być w jak najbardziej oddalonym miejscu od strumienia tak by się woda bardziej mieszała .jeszcze bakterie do wody np. trigger 3
P.S. to są tylko rady doświadczonego oczko maniaka skorzystasz lub nie :yahoo:

taniw - 2017-04-24, 19:41

Ewentualnie możesz zrobić coś w rodzaju kanału bocznego opasującego oczko np z trzech stron. Gęsto go obsadzić kosaćcami, tatarakiem, sitem i innymi żarłocznymi roślinami nie wymagającymi żyznego podłoża. Wlot wstępnie oczyszczonej wody robi się z jednej strony a wylot z drugiej. Albo małą zatoczkę tak z 4-6 m kw też z dużą ilością roślin i częściowym przepływem wody pod powierzchnią żwiru. Kilka osób w tym roku buduje takie zatoczki jest więc masę zdjęć do podejrzenia.
PIOTR.P - 2017-04-24, 22:06

to też dobre rozwiązanie które proponuje taniw
andy_czarny - 2018-05-11, 16:53

Witam ;)
Zaglądam tu regularnie bo cały czas się uczę ale długo nic nie pisałem ;)
Oczko dalej żyję mimo popełnionych błędów
mam kilka zdjęć zrobionych po zimie i tydzień temu to postanowiłem wkleic ;)




















Załuje że uzyłem zielonej folii ale dostałem wtedy ją za darmo wiec...
Folia którą widać na brzegach juz zamaskowałem jak tylko się dało.
Moze na fotkach nie widac ale filtr chodzi i woda jest przejrzysta do dna ;)
Pozdrawiam

Qba - 2018-05-11, 16:59

Maskowanie folii wyszło całkiem fajnie
andy_czarny - 2018-05-11, 17:08

Dzięki :piwko: na żywo wygląda dużo lepiej - nie umiem robić zdjęć- do tego telefonem .
Aha te roślinki w faszynie to nie odrosty tylko powtykana cała masa niezapominajki wodnej- rośnie tam jak szalona jak się rozrosną porządnie i zakwitną to powinno być b.ładnie

luzio - 2018-05-11, 22:26

Strumyk też ładniej wkomponowany. Chyba bardziej przemyślana robota :)
agent 007 sumek - 2018-05-13, 11:42

Wszystko super folia zamaskowana bardzo fajnie nie zauważyłem nawet że jest zielona strumyk super wkomponowany gratulacje :)
andy_czarny - 2018-07-09, 19:17

Witam... pomocy!?
Niestety mam problem od ponad miesiąca w oczku bardzo ubywała woda- myślałem: upały, brak deszczy i tak dolewałem sobie wody... ale od 2 tyg to już jakaś masakra nalałem wody na maksa a po nocy brakowało już 20 -30 cm.
Dzisiaj się wziąłem za robotę, spuściłem wodę ryby i lilie do zakupionego na szybko basenu i szukam dziury i ni chu chu nie znalazłem nic.... macie jakieś metody na namierzenie dziury w folii ??

Trochę już wariuje :bum: i myślę czy ta dziura jest czy to parowało... zastanawiam się też czy nie kłaść od razu nowej folii na starą....

Sam już nie wiem co robić!?
Pomożecie!?

Qba - 2018-07-09, 22:00

A sprawdzałeś czy przy wyłączonym filtrze, kaskadzie itp tak samo ubywa? Bo może gdzieś po drodze ucieka.
luzio - 2018-07-09, 22:07

Musi gdzieś uciekać nie ma bata.
Pierwsza rzecz jaką trzeba było zrobić to nie dolewać kilka i dni i zobaczyć czy przestanie ubywać w pewnym momencie.

taniw - 2018-07-10, 11:20

Na poziomie w którym przestaje uciekać woda będzie dziura. Ale pozostaje jeszcze przewód doprowadzający wodę do filtra, sam filtr i kaskada.
andy_czarny - 2018-07-11, 14:50

w sobote walcze dalej... pozdr
Qba - 2018-07-11, 15:17

Powodzenia. Ja w tym roku też walczyłem ale wciąż gdzieś ucieka między bajorkiem filtracyjnym a oczkiem
andy_czarny - 2018-07-19, 18:59

dziura znaleziona...
Tak jak podejrzewałem..
Kot sąsiadów wpadł do oczka razem z kamieniem na którym polował no moje rybki... kot uciekł a kamień naciął folie
Wkurzało mnie to do tej pory no ale co zrobić.... Teraz jednak przegiął pałkę i będzie miał niespodziankę jak przyjdzie następnym razem . Trzy duże husky, które nienawidzą kotów :evil:

Przy okazji pomyłem folie wiec startujemy od nowa
Pozdr

taniw - 2018-07-19, 21:25

andy_czarny napisał/a:


Przy okazji pomyłem folie wiec startujemy od nowa
Pozdr

To znaczy?

andy_czarny - 2018-07-24, 11:52

To znaczy , że folia pomyta w oczku swieza woda wiec jakby start od zera ;)
KILERK1 - 2018-07-24, 15:15

A co to za folia (badziew), że od upadku kamienia się przerywa. Przy folii EPDM raczej to niemożliwe.
Dlatego nie winił bym kotka tylko producenta, sprzedawcę i kupującego.
Wedle przysłowia "chłop zawinił, a cygana powiesili" ;)

andy_czarny - 2018-07-27, 09:49

Folia jest ok.
Do wody wpadł kamień z bardzo ostrą krawędzią i naciął folie jak nóż :evil:

taniw - 2018-07-27, 14:36

andy_czarny napisał/a:
To znaczy , że folia pomyta w oczku swieza woda wiec jakby start od zera ;)

Trzeba było zostawić starą wodę, a folii nie myć tylko usunąć muł. Oszczędziłoby to ci dużo czasu z dojrzewaniem oczka.

andy_czarny - 2018-07-30, 13:47

Pomyslałem juz o tym po fakcie przyznaje sie bez bicia...
Qba - 2018-07-30, 13:48

Trochę szkoda dojrzałej już wody

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group