Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z siatkobetonu. - Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera

Bip - 2016-07-07, 19:00
Temat postu: Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera
Dzień Dobry, co prawda jest wątek o stawach, ale mowa tam o dużych obiektach. Ja chciałbym natomiast zrobić oczko wodne kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Davida Butlera (1/3 strefa kąpielowa, 2/3 regeneracja i oczyszczanie). Całość miałaby do 50 m2.
Oczko byłoby bez ryb, oczywiście napowietrzanie i wymuszenie obiegu wody głębia-regeneracja pompą mamutową.
Najnowsze video Butlera jest tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Ibqv_uoI3O4
i właśnie tam jest pokazany kształt (i przekrój) oczka. Ponieważ miejscami mam grunt wysadzinowy, to pod zbrojeniem usunę rodzimy grunt na ok 50 cm i dam tam ubity piasek.
Interesuje mnie jak wg. Was by pracowała skorupa o takim kształcie, jak David pokazuje, na mrozie?
Czy można zrobić oczko o pow. prawie 50 m2 i jak wygląda kwestia dylatacji, ryzyka spękań?
Czy byłaby możliwość kiedyś podjechać do kogoś, kto takie oczko robił, żeby pogadać i zerknąć jak to na żywo wygląda (woj. mazowieckie i okolice)?
Pozdrawiam
Bip

wolanin - 2016-07-08, 08:48
Temat postu: Re: Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera
Czy masz możliwość dokładnego zdrenowania i odwodnienia gruntu pod oczkiem? Sam piasek nie wystarczy, jeżeli będzie zalany wodą.
Jakie dylatacje? Oczko musi być monolitem.
Na spękania, przynajmniej na etapie wiązania betonu remedium jest mikrozbrojenie.
Przy tak rozległej konstrukcji poszedłbym w stronę zgrzewanego PVC.

Ryba2008 - 2016-07-08, 12:30

Witam.
Dla ciekawości widzów policzyłem, że prezentowane na tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=Ibqv_uoI3O4

oczko ma powierzchnię 190 m2, a głębokość wynosi około 2,7 m.

Bip, dlaczego Twoje oczko ma być bez ryb? Oczko bez ryb, to jak laką bez kwiatów.
Wg nowego prawa budowlanego, jeśli zamierzasz zbudować zbiornik wodny z roślinkami o powierzchni do 50 m 2, to będzie oczko wodne, powyżej to będzie staw wodny i potrzebne będzie Ci zezwolenie, a nie zgłoszenie. Ryba2008

Bip - 2016-07-09, 17:35

Cześć, dzięki za szybkie odpisanie. Poziom wód gruntowych obecnie nie jest wysoki, ale ostatnie lata są suche. Teren jest zdrenowany, natomiast ponieważ dreny są ułożone na 1,6 m poniżej poziomu gruntu, ale nie bezpośrednio pod terenem planowanego oczka, natomiast pomiędzy warstwami gliny i wstawek piaskowych, to czasem potrzeba trochę czasu, żeby odprowadziły wodę. Zasadniczo, to raczej woda powinna być poniżej poziomu przemarzania gruntu, chyba, że jesienią będzie bardzo mokro, a potem nagle od razu zrobi się lodowato zimno bez pokrywy śniegowej. Bo tak, to dreny pracują też zimą i na wiosnę dość szybko śnieg znika. Przypuszczam, że piasek powinien wystarczyć jako zasypka między siatkobetonem a podłożem rodzimym. Czy komuś się zdarzyły ewidentne spękania mrozowe prawidłowo wykonanej powłoki z siatkobetonu?
Pod oczkiem, to chyba aż tak bardzo grunt nie przemarza, jak wasze obserwacje?
Co do mikrozbrojenia, to mogę faktycznie jeszcze położyć siatkę z włókna szklanego pomiędzy warstwami siatki ragnitza.
Konstrukcja 50 m2 jest rozległa? Zalinkowałem film, żeby pokazać tylko kształt przekroju i rzut z góry. Oczywiście nie będzie to ponad 50 m2. Ryba2008, sorry - ryb nie będzie :-) , bo to staw kąpielowy, tylko oddzielony od wód gruntowych.

jimmy_88 - 2018-06-15, 21:43

Ciekawy jestem czy autor tematu zrealizował w końcu ten projekt. W ogóle to budował ktoś coś takiego w naszym kraju i jest to udokumentowane w internecie? Jak wyglądają koszty i zezwolenia i czy potrzebny jest projekt od architekta, bo zbiornik zapewne przekracza 50 m2.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group