Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Glony w oczku wodny a filtr UV

Siszunia - 2016-07-03, 11:13
Temat postu: Glony w oczku wodny a filtr UV
Witam
Oczko jak na zdjęciu plus glony
Objętość ok 1500 m3 - głębokość 0,80 m
Przejrzystość wody widoczna na zdjęciu tylko dla tego, że przez noc przegoniłem wodą z sieci.
Czy zamontowanie filtra UV usunie glony widoczne na zdjęciu ??
Czy jeszcze coś polecacie do montażu oprócz UV??




Pawlak - 2016-07-03, 11:22

Lampa UV nie usunie tych glonów, ona usuwa te jednokomórkowe odpowiedzialne za przejrzystość wody. Te glutki musisz kasiorkiem namachać i wyciągnąć ręcznie.
A oprócz lampy, polecam nasadzić rośliny i dorzucić filtr (opcjonalne, niekiedy rośliny są w stanie poradzić sobie same) :)

Ryba2008 - 2016-07-03, 12:41

Witam. Wg mnie, to nie masz roślin w oczku w ogóle. Pomyśl o dosadzeniu roślin lub wykonaniu filtra K-G lub rzeczki. Wtedy możesz liczyć na taką wodę w oczku.

:yahoo:
:yahoo: :yahoo:

Siszunia - 2016-07-03, 13:14

Układ mam taki woda z tej rzeczki po prawo trafia przez pompę do fontanny na lewo. Czy posadzenie dużej ilości roślin w tej rzece pomoże na te glony w fontannie ??




Pawlak - 2016-07-03, 14:37

Siszunia napisał/a:
Czy posadzenie dużej ilości roślin w tej rzece pomoże na te glony w fontannie ??

Z całą pewnością tak : )

taniw - 2016-07-03, 15:38

Do tego co napisali poprzednicy dodam byś zbadał kwasowość wody i jej twardość. Te glony dobrze rosną gdy ph jest wysokie. Trzeba więc obniżyć kwasowość wody. Robi się to przy pomocy kwaśnego torfu, albo gdy woda jest twarda stosuje się specjalne środki zakwaszające.
Siszunia - 2016-07-03, 16:23

Wodę mam twardą dlatego w mieszkaniu mam założony zmiękczacz wody z tego co wiem to chyba PH 8-10.
Jakie rośliny najlepiej posadzić w rzece, w jakiej ziemi lub kruszywie ??
Co w zimę z tymi roślinami jak rzeczka zamarza przy mrozach powyżej -10 st C

taniw - 2016-07-03, 16:59

W takim razie koniecznie musisz zakwasić wodę do ph 7 - 7,2. Ja stosuję do tego preparat firmy zoolek. Rośliny sadź w grubym żwirze. Wybór ich masz przeogromny: kosaćce, sity, tatarak itp. Do tego trochę roślin pływających, które zacieniają i doskonale oczyszczają wodę /pistie, hiacynty /. Przed samą zimą pływające wyrzucasz na śmieci, a te rosnące w żwirku doskonale dadzą sobie radę i przy dużo większych mrozach. Jak nie masz w oczku ryb / szczególnie koi/ możesz z ph wody zejść deczko poniżej 7.
Siszunia - 2016-07-03, 17:13

taniw napisał/a:
W takim razie koniecznie musisz zakwasić wodę do ph 7 - 7,2. Ja stosuję do tego preparat firmy zoolek. Rośliny sadź w grubym żwirze. Wybór ich masz przeogromny: kosaćce, sity, tatarak itp. Do tego trochę roślin pływających, które zacieniają i doskonale oczyszczają wodę /pistie, hiacynty /. Przed samą zimą pływające wyrzucasz na śmieci, a te rosnące w żwirku doskonale dadzą sobie radę i przy dużo większych mrozach. Jak nie masz w oczku ryb / szczególnie koi/ możesz z ph wody zejść deczko poniżej 7.


Żwir płukany lecz o jakiej grubości dostępne mam 2-8 mm, 2-16mm, 8-16mm
Jest jeszcze pospółka - piasek z żwirem prosto z ściany żwirowni
Co będzie lepsze ??
Jakie dojnice i czy robić w nich dziurki dodatkowe ??

Ryba2008 - 2016-07-03, 18:04

Spójrz ponownie na moje zdjęcie. Ja wykorzystuje kastry budowlane 60 litrowe , króre można kupić w markierach budowlanych w cenie około 23 zł/szt. Nie wierciłem w nic żadnych otworów. Wspomnę także o fakcie, że oczko mam z dala od domu, co stwarza większą trudność w zapewnieniu czystości wody. Ryba 2008

[ Dodano: 2016-07-03, 18:24 ]
Siszunia napisał/a:
Układ mam taki woda z tej rzeczki po prawo trafia przez pompę do fontanny na lewo. Czy posadzenie dużej ilości roślin w tej rzece pomoże na te glony w fontannie ??

U mnie w rzeczce rosną różne rośliny. Z braku gliny i żwiru w okolicy, kastry budowlane, filtr K-G oraz rzeczka zostały wypełnione ziemią ogrodniczą. W pierwszym roku dało się zauważyć rozrost glonów, ale w kolejnych latach sytuacja ustabilizowała się. Należny także pamiętać, aby woda przez rzeczkę płynęła powoli. Lampa UV także ma znaczenie szczególnie na wiosnę, kiedy brak jest roślinności.


Ryba2008

taniw - 2016-07-03, 19:38

Siszunia napisał/a:
taniw napisał/a:
W takim razie koniecznie musisz zakwasić wodę do ph 7 - 7,2. Ja stosuję do tego preparat firmy zoolek. Rośliny sadź w grubym żwirze. Wybór ich masz przeogromny: kosaćce, sity, tatarak itp. Do tego trochę roślin pływających, które zacieniają i doskonale oczyszczają wodę /pistie, hiacynty /. Przed samą zimą pływające wyrzucasz na śmieci, a te rosnące w żwirku doskonale dadzą sobie radę i przy dużo większych mrozach. Jak nie masz w oczku ryb / szczególnie koi/ możesz z ph wody zejść deczko poniżej 7.


Żwir płukany lecz o jakiej grubości dostępne mam 2-8 mm, 2-16mm, 8-16mm
Jest jeszcze pospółka - piasek z żwirem prosto z ściany żwirowni
Co będzie lepsze ??
Jakie dojnice i czy robić w nich dziurki dodatkowe ??

Ja bym wybrał ten najgrubszy, sam sadzę w jeszcze grubszym, a właściwie są to już małe kamienie. Donice do roślin wodnych są takie specjalne, są one wykonane z siateczki.

Siszunia - 2016-07-03, 21:31

Np: Strzałka Wąskolistna

Napisane jest aby sadzić ją w czystej, ciężkiej ziemi ogrodowej lub kompoście do uprawy roślin wodnych, w koszykach lub na półkach oczek wodnych. Glebę warto okryć żwirem dla ochrony przed rybami. Jesienią usuwać należy obumarłe liście.

To teraz zgłupiałem mam sadzić w samym żwirze czy dawać jakąś ziemie ??

taniw - 2016-07-03, 21:54

Kilka roślin powinno rosnąć w żyznej glebie np. strzałka lilie wodne. Tym najlepiej czyszczącym wodę tatarak. sit. kosaciec itp wystarczy sam żwir. Tobie chodzi o pozbycie się glonów, więc zrezygnuj z roślin wymagających lepszych warunków glebowych, choć pięknie wyglądających. Na jedną lilie możesz sobie pozwolić, a resztę wprowadzać gdy oczko dojrzeje a ty wygrasz wojnę z glonami. Na tym forum znajdziesz informacje jakie rośliny można sadzić w żwirze. W tutejszym sklepie są one też wydzielone http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html .Wprowadź też do oczka rogatek ten nie potrzebuje żadnego podłoża.
Siszunia - 2016-07-03, 23:43

taniw napisał/a:
Kilka roślin powinno rosnąć w żyznej glebie np. strzałka lilie wodne. Tym najlepiej czyszczącym wodę tatarak. sit. kosaciec itp wystarczy sam żwir. Tobie chodzi o pozbycie się glonów, więc zrezygnuj z roślin wymagających lepszych warunków glebowych, choć pięknie wyglądających. Na jedną lilie możesz sobie pozwolić, a resztę wprowadzać gdy oczko dojrzeje a ty wygrasz wojnę z glonami. Na tym forum znajdziesz informacje jakie rośliny można sadzić w żwirze. W tutejszym sklepie są one też wydzielone http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html .Wprowadź też do oczka rogatek ten nie potrzebuje żadnego podłoża.


Czy mógłbyś dokładnie podać po nazwie bo w tym sklepie tego jest tyle, że nie wiem co mam kupić. Jakaś masakra
Dzięki wielkie za pomoc

taniw - 2016-07-04, 19:38

Wszystkie turzyce, kosaćce, wywłócznik, oczeret, tojeść, wierzbownica /radzę uważać to szatan nie roślina/, salwinia, ponikło, sity, marek szerokolistny /radzę uważać trudno opanować rozrost/, mięta wodna, sitowie leśne, krwawnica /? u mnie rośnie w żwirze choć inni twierdzą inaczej/, wszystkie odmiany tataraku, potocznik , Rogatek sztywny, manna mielec, wszystkie trzciny /radzę uważać maja bardzo ostre kłącza mogą przebić folię/, moczarka, Osoka aloesowata, Limnobium gąbczaste, Pistia, Hiacynt wodny. Chyba wszystko. Albo prościej http://sklep.oczkowodne.n...rumieniowy.html ,lub: http://sklep.oczkowodne.n...yszczajacy.html
Siszunia - 2016-07-05, 11:19

taniw napisał/a:
Wszystkie turzyce, kosaćce, wywłócznik, oczeret, tojeść, wierzbownica /radzę uważać to szatan nie roślina/, salwinia, ponikło, sity, marek szerokolistny /radzę uważać trudno opanować rozrost/, mięta wodna, sitowie leśne, krwawnica /? u mnie rośnie w żwirze choć inni twierdzą inaczej/, wszystkie odmiany tataraku, potocznik , Rogatek sztywny, manna mielec, wszystkie trzciny /radzę uważać maja bardzo ostre kłącza mogą przebić folię/, moczarka, Osoka aloesowata, Limnobium gąbczaste, Pistia, Hiacynt wodny. Chyba wszystko. Albo prościej http://sklep.oczkowodne.n...rumieniowy.html ,lub: http://sklep.oczkowodne.n...yszczajacy.html


Jeszcze tylko krótki poradnik jak sadzić - głębokość zanurzenia, głębokość wkładania do żwiru itp

Ryba2008 - 2016-07-05, 13:30

Witam i zapraszam na stronę: http://oczkowodne.net/ :pa:
Siszunia - 2016-09-06, 16:56

taniw napisał/a:
Wszystkie turzyce, kosaćce, wywłócznik, oczeret, tojeść, wierzbownica /radzę uważać to szatan nie roślina/, salwinia, ponikło, sity, marek szerokolistny /radzę uważać trudno opanować rozrost/, mięta wodna, sitowie leśne, krwawnica /? u mnie rośnie w żwirze choć inni twierdzą inaczej/, wszystkie odmiany tataraku, potocznik , Rogatek sztywny, manna mielec, wszystkie trzciny /radzę uważać maja bardzo ostre kłącza mogą przebić folię/, moczarka, Osoka aloesowata, Limnobium gąbczaste, Pistia, Hiacynt wodny. Chyba wszystko. Albo prościej http://sklep.oczkowodne.n...rumieniowy.html ,lub: http://sklep.oczkowodne.n...yszczajacy.html

Posadzone miesiąc temu ale chyba coś nie tak

Końcówki są zielone ale łodygi brązowe i to zielone w trakcie rośnięcia robi się brązowe.

[ Dodano: 2016-09-06, 17:00 ]
Reszta roślin - żwir8-16, piasek wymieszany z ziemią, i żwir na wierzchu.














taniw - 2016-09-06, 19:47

Według mnie wszystko w porządku, poczekaj w następnym roku się rośliny rozrosną i będzie pięknie. To brązowienie na pierwszym zdjęciu może być spowodowane brakiem jakiegoś mikroelementu. Na wiosnę zastosuj nawóz np. Aquavit lub coś podobnego. Reszta to naturalne usychanie.
Siszunia - 2016-09-08, 10:43

Rośliny wyłączając pływające zostawiam na zimę i one odbiją??
Czy pływające mogę dać do akwarium i trzymać w domu na parapecie czy nie jest to takie proste ??

taniw - 2016-09-08, 19:04

Te rośliny które masz na pewno będą rosły w przyszłym roku. Pływające w akwarium raczej do wiosny nie doczekają.. To odmiany tropikalne i potrzebują b. dużo światła. Niejeden z nas próbował przetrzymać je przez zimę /ja też/ i zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Jeżeli chcesz spróbować zabawić się i poeksperymentować postaw akwarium w miejscu bardzo nasłonecznionym i dodatkowo doświetlaj.
AurorA - 2016-09-17, 23:25

U wywłócznika zawsze pędy podwodne żółkną i odpadają , te nas wodą są zawsze zielone.
Na jednym zdjęciu widzę limnobium- ono zimuje w akwarium, hiacynta nie przezimujesz.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group