Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z siatkobetonu. - Oczko wodne z starego szamba

nowis - 2016-06-20, 11:03
Temat postu: Oczko wodne z starego szamba
Szambo betonowe budowane w latach 70. 2.5m na 2m i 1.5m głębokości. Nieużywane już kilkanaście lat, w środku był gruz itp. Teraz je oczyściliśmy. Czytałem już podobny temat i polecano folię, zresztą to był mój 1 pomysł. Problem w tym, że żona folii nie chce i ciężko jej to wytlumaczyć.

Czytałem o uszczelnianiu ceresitem CR 65 jednak podobno nie jest trwały. W takim razie może CR 90 ktoś korzystał? Środek trochę drogi. Więc może już lepiej farba basenowa?

wolanin - 2016-06-20, 11:48
Temat postu: Re: Oczko wodne z starego szamba
Cześć.

Wyprawiłbym nierówności zaprawą wyrównującą - bardzo dokładnie, na to np. Axilbet - dobra tania farba oczkowa, na to ewentualnie Abratex - wyśmienita farba oczkowa i nie tylko.
Można także zaopatrzyć się w paręnaście litrów żywicy akrylowej lub epoksydowej, tyleż pędzli/wałków, tyleż metrów kwadratowych maty szklanej, parę litrów topkotu - i oczko wylaminować.

Zapewne brzegi szamba nie sięgają powierzchni ziemi? Zastanowiłbym się wtedy ewentualnie nad powiększeniem oczka o strefę płytszą, łącząc nową wylewkę z szambem zbrojonym wieńcem (pod spodem) poprzez zakotwienie wieńca ze ścianą szamba prętami. Wylewka na porządnej podsypce piaskowej.

p.s. Co do folii, może łatwiej szłoby tłumaczenie, gdyby była to folia PCV zgrzewana - oddając dokładnie prostopadłościenne kształty zbiornika, zero fałd, załamań.

nowis - 2016-06-20, 12:19

Dzięki, bardzo wyczerpującą odpowiedź. Szambo jest na styk z gruntem. Strefa płytsza to dobry pomysł. Projekt jest jednak bardziej "sterylny".
jimmy_88 - 2016-06-28, 22:54

Mam takie szambo i mając na uwadze budownictwo z tamtych lat nie byłbym pewny czy konstrukcja jest wystarczająco wytrzymała żeby nie przepuszczać wody poprzez jakieś drobne pęknięcia. Z racji prostych ścian gdybym się zdecydował robić z tego pond to przeciągnąłbym starą konstrukcje siatką do styropianu i dopiero hydroizolacja.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group