Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Qby

Qba - 2016-05-26, 22:47
Temat postu: Oczko Qby
Witam wszystkich maniaków oczkowych!

Chciałem przedstawić moje mini jeziorko.
Zdjęcie z 15 kwietnia 2016
Z góry dziękuję za cenne rady.

Pozdrawiam
Qba


Kolejne zdjęcie z 9 maja 2016


Następne z 17 maja 2016



24 maja 2016


26 mają 2016 - pierwszy kwiatek


Dodam tylko, że oczko wykopałem w maju 2015 roku. Ma ok 4,5 m x 3 m. W najglebszym miejscu ok 1,5 m. Od zeszłego roku w zbiorniku jest 9 karasi kolorowych, 1 karas złocisty i 2 liny. W tym roku doszło 15 karasi kolorowych oraz 5 karasi dzikuskow (takie srebrne).
Filtracja to pontec multi set 8000 z UV 11w (do zarnika UV dostała się woda wiec aktualnie nie działa )

Jeszcze rzut oka z innej perspektywy



[ Dodano: 2016-05-27, 10:36 ]
Dzisiejsza aktualizacja po uzupełnieniu wody w oczku


Elendil - 2016-05-27, 17:09

Witaj. :piwko:

Z tego co piszesz, to oczko już masz mocno przerybione za to roślinnie jakoś tak pustawo.
Patrzę na to zdjęcie z dzisiaj i wygląda jak świeżo zrobione a sadzonki ledwo posadzone. Naprawdę na północy tak słabo rozwinięte wszystko?

Btw, wrzucaj nieco większe te miniaturki ;)

taniw - 2016-05-27, 18:27

Może filtr obuduj z przodu tymi otoczakami? Roślin oczywiście za mało, ja bym posadził coś niewysokiego np ponikło lub jakąś odmianę tataraku paskowanego w strumyku. Ogólnie oczko fajne, ale może być ekstra jak będzie więcej zielonego.
Qba - 2016-05-27, 18:49

Dzięki za zainteresowanie moim oczkiem :)
Elendil, co do ryb to wiem, że przesadziłem ale uległem dziecku i dokupilem 15 szt. Dodatkowo dziecko przytargalo 5 karasi ze stawu i zrobiło się dość gęsto. W planach było tylko 10 karaskow kolorowych, które kupiłem w zeszłym roku. Ale plany planami a życie je weryfikuje po swojemu ;)
Jeśli chodzi o roślinność to cały czas coś dosadzam i w planach jest mocne zazielenienie tego oczka.
W okolicach Olsztyna zieleń rzeczywiście mocno opóźniona, bo i temperatura nas tu nie rozpieszcza jak do tej pory.

[ Dodano: 2016-05-27, 19:56 ]
Taniw, odnośnie strumyka to jest on dość prowizoryczny i bardzo króciutki. Na folii leży tylko cienka warstwa kamyczkow dla zakrycia. Myślisz, że coś na tym wyrośnie? Jeśli tak to chętnie coś posadzę. Z maskowaniem pomyślę ale będzie to dość uciążliwe bo filtr jest niewielki i muszę go czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Ale oczywiście warto to zakryć :soczek:

[ Dodano: 2016-05-27, 19:59 ]
Odnośnie ryb to dzisiaj zauważyłem jeszcze kilku milimetrowy narybek wiec jeśli karasie nie zapalają na nie to zrobi się mega gęsto :?

taniw - 2016-05-27, 19:40

Jak jest z 5cm tych kamyków to ponikło czy mięta wodna spokojnie sobie dadzą radę, tatarak paskowany można posadzić w usypanych kopczykach /on nie rosnie tak wysoko jak zwykły, tylko do jakiś 30 cm/. Narybek karasi to problem, jak nic nie zrobisz to "zupa rybna" murowana. Proponuję 4-5 orf, to bardzo fajne rybki i troszkę ograniczą ci ilość drobnicy.
Qba - 2016-05-28, 21:35

Elendil,
Właśnie złożyłem zamówienie na troszkę roślinności zgodnie z sugestią :-D

taniw,
Do mini strumyczka zamówiłem mini ponikło. Orfy tez zakupię :-D Muszę się też jakimś sprytnym sposobem pozbyć tych dzikich karasi co mi dziecko przyniosło (tak, żeby nie było placzu)

Dzięki za rady :piwko:

Qba - 2016-06-10, 17:29

Witam ponownie ☺

Wsadziłem zamówione rośliny wiec czas na aktualizację. Chociaż porównując moje słabej jakości zdjęcia to różnica jest niewielka. Dosadzilem 3 kosaćce Dark Aura, 3 żółte variegata, 1 creme de la creme, 1 łączeń baldaszkowaty, 1 tatarak zwyczajny, 3 kępki tojeści rozesłanej (w tym 1 aurea), 1 wiązówka błotna variegata, 2 kępki ponikła igłowatego, 3 wywłóczniki, 2 pistie, osokę oraz lilię Colorado. W międzyczasie przytargalem z jeziora wiadro mchu zdrojka ale kiepsko się prezentuje w oczku 😂
Teraz tylko cierpliwie czekać aż roślinki się rozrosna.
Dodatkowo zaopatrzyłem pozostałe 3 lilie w koreczki osmocote. Dałem tez trochę pontederii ale niezbyt się jej spodobało bo na drugi dzień końcówki liści lekko poschly (a były takie soczyście zielone).



Trochę techniki i się zgubiłem bo zdjęcie stanęło na sztorc :P

Jeszcze jedno zdjęcie z góry


Sylwester79 - 2016-06-11, 03:54

Wzór do naśladowania :brawo:
Qba - 2016-06-11, 08:56

Sylwester79, dzięki za miłe słowa. Niestety jest jeszcze dużo do zrobienie. Popełniłem tez trochę błędów na etapie budowy. Najgorszym z nich jest spadek terenu w stronę oczka, a co za tym idzie po ulewnym deszczu woda z błotkiem pięknie płynie wprost do niego robiąc spory bałagan :x
Na szczęście w niedalekiej przyszłości planuję budowę nowego domu więc powstanie też nowe, bardziej przemyślane oczko wodne :-D

Pawlak - 2016-06-11, 20:03

Trening karku przy oglądaniu fotek zrobiony :P No a po za tym, to całkiem fajnie : )
Elendil - 2016-06-14, 16:00

Się kliknie to otwiera się okienko z prawidłowo umiejscowionym horyzontem ;)

Co do oczka to coraz lepiej. tylko poczekać jak się to trochę rozrośnie. Dopiero połowa czerwca więc jest szansa, że pod koniec lata będzie już całkiem OK rozrośnięte.

Qba - 2016-06-14, 18:37

Elendil, w planach jest duuuuzo więcej roślin ale jutro wyjeżdżam wiec musi to poczekać do mojego powrotu. Mam nadzieje, ze jak wrócę to oczko przywita mnie kwitnącymi liliami bo jak na razie to tylko attraction puszcza paki (1 ma ok 20 cm do tafli wody ) a pozostałe 3 lilie póki co łyse :-(
Od ostatniej aktualizacji do oczka doszło też z 10 boberków i 2 kępy tataraku variegata :-D

Qba - 2016-06-27, 20:09

Czas na mala aktualizacje. Chwilę mnie nie było i po powrocie czekała na mnie miła niespodzianka. Woda czyściutka aż do dna, a z kamieni znikł mulisty nalot :-D
Do tego rośliny ruszyły :-D Pierwsza lilia zakwitla a kolejne wypuściły duuuuzo liści. Mam nadzieję, że niedługo też puszcza pąki.



Standardowo zdjęcie stoi na sztorc :P

Jeszcze jedno zdjęcie


Qba - 2016-07-13, 17:18

Witam wszystkich po dłuższej przerwie!
Chwilę mnie nie było z powodu wyjazdów. Niestety jak już wróciłem i mogę delektować się widokiem mojej małej wodnej krainy to pogoda się popsuła i ciągle pada😟
Nie mogłem się jednak powstrzymać przed wskoczeniem do oczka i narobieneim bałaganu. Zgarnąłem trochę kamyczkow, które osunely się z półek na dno, lekko poprzestawialem lilie i inne roślinki. Przy okazji tak zabeltalem wodę, że z krystalicznie czyswej zrobiła się mega bagienna. Po kilu dniach, gdy klarownosc zaczęła zbliżać się do stanu sprzed mojej kąpieli nadeszła wielka ulewa i do oczka splynal wielki gliniasty potok. Na szczęście dziś już jest w miarę ok i można było zrobić parę fotek. Zagrało się to z pojawieniem się 1 kwiatu lilii Aurora, zakupionej w tym roku☺


Niestety nie ogarniam tych zdjęć i ciągle stają dęba. Na szczęście jak się kliknie na zdjęcie to otwiera się normalnie😉
Jakiś czas temu pisałem, że pontederii nie spodobał się nawoz osmocote ale tak było tylko ze starymi liśćmi bo nowe wyrosły chyba 3 razy większe i zakwitla 😀


Tak mi się podoba ta roślina, że wrzucę jeszcze 1 zdjęcie



Aurora miała dzisiaj mała sesje więc wrzucę jeszcze kilka zdjęć






Jeszcze oczko od strony mini bobrowiska



taniw - 2016-07-13, 17:23

Ja po prostu przestawiam laptop na bok ... Śliczne te twoje lilie.
Qba - 2016-07-13, 17:33

taniw, dzięki ☺
Kwitnie dopiero 2 lilia ale pozostałe 2 już puściły pąki więc mam nadzieję, że za kilka dni pochwalę się ukwieconym zdjęciem mojego oczka
Dodam jeszcze zdjęcie mojej modelki


freerider89 - 2016-07-13, 20:41

dobre foty tylko laptopa jak ksiażke musze 3mać :hehe:
Ryba2008 - 2016-07-15, 08:45

Witam i pytam: co to za roślinki z dużymi liśćmi rosnące koła filtra na zdjęciu z 9 maja? Widoczne są także na innym zdjęciu koło drewnianego płotku. Podaj nazwę jeśli znasz lub wrzuć ich zdjęcie, to forumowicze rozszyfrują. Oczko masz piękne. Z góry dziękuję. Ryba2008 :piwko: :soczek:
Qba - 2016-07-15, 08:51

Ryba2008, koło filtra rosną jakieś funkie, ale dokładniej to Ci nie powiem bo funkii jest duuuuuzo odmian.
Dzisiaj kolejny dzień niepogody ale attraction otwiera powoli kwiat


Pierwszy pąk Colorado też już się przebił przez tafle wody


Ryba2008 - 2016-07-15, 09:20

Też tak sądziłem, że to są funkie, czyli hosty. Odmian funkii jest około 40 odmian. Dziwiłem się , że u Ciebie rosną w pełnym słońcu. Ja parę lat kupiłem kilka odmian, posadziłem na skalniku, ale w pełnym słońcu źle rosły. Musiałem je przesadzić w cień pod płotem i rosną bardzo ładnie i kwitną.
Poza tym Qba, przez Twoje niektóre zdjęcia dostałem prawostronnego pionowego skrętu głowy (monitor mój się nie przekręca w pionie). Na lekarza będę musiał dziś po południu wydać 100 zł., które będziesz zobowiązany mi zwrócić. Chyba, że w rozliczeniu oddasz mi swoją czarną uroczą modelkę z wybiegu koło oczka. Postaraj się o większa liczbę takich modelek np. 20 szt., bo inni też mogą upomnieć się od Ciebie o odszkodowanie. :piwko: :soczek: :yahoo:

Qba - 2016-07-15, 10:50

Kolejne zdjęcie z dzisiaj



[ Dodano: 2016-07-15, 11:52 ]
Ryba2008, daj mi te 100 zł a powiem Ci jak ogladac moje zdjęcia bez obracania monitora lub skrętu szyi. Wystarczy kliknąć na zdjęcie a otworzy się w pełnym rozmiarze i w odpowiedniej pozycji :-D
A co do modelek to mam ich tu więcej więc nie będzie problemu. Oto kolejna przyłapana na spaniu podczas warty 😉


Ryba2008 - 2016-07-15, 11:27

Qba, masz rację. Mój idiopatyczny kręcz szyjny pionowy prawoskrętny już mi w 50 % minął. Sprawdziłem na 2. komputerach, które mam w zasięgu ręki. Na pierwszym ta funkcja klikania na zdjęcie nie działa, natomiast na drugim działa w 100 %. Będę musiał uruchomić dodatkowo jakąś aplikacje. Sprawdzę jeszcze jak to funkcjonuje w domu. Tak, czy siak, nadal połowa Twojego kota należy do mnie. Ryba2008 :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Qba - 2016-07-15, 15:07

Wyszło na chwilę słońce więc zrobiłem jeszcze kilka fotek :-D



Cieszy mnie przejrzystość wody :-D



I kwitnące lilie



Ryba2008 - 2016-07-15, 15:31

Qba, w domu klikanie na zdjęcie działa. Zwracam Ci pół kota. Ryba2008 :piwko:
Qba - 2016-07-18, 20:31

Dzisiejsza Attraction


Ryba2008 - 2016-07-18, 21:21

Qba, zdjęcia Twoje sa uroczę. Super czysta woda i soczysta zieleń. Jakie podłoże masz w koszach, że liście lilii nie są pożółkłe? :soczek:
freerider89 - 2016-07-19, 07:33

pieknie lilie kwitna :brawo:
Qba - 2016-07-19, 07:50

Ryba2008, odnośnie podłoża dla lilii to do Attraction, którą wsadzalem w zeszłym roku wykorzystałem glinę z wykopu pod oczko zmieszaną z piaskiem w proporcji 1:2 natomiast 3 lilie zakupione w tym roku wsadzilem w gotowy substrat Tetra z niewielką domieszką piasku. Do tego po 4 koreczki osmocote na każdy kosz ☺ Efekt nie jest jeszcze zadowalający (mało kwiatow) ale mam nadzieję, że w przyszłym roku już będzie.
Qba - 2016-07-25, 14:37

Nareszcie cieplejszy dzień i trochę słońca :-D
Aurora otworzyła kolejny pąk a Colorado zaczyna się otwierać więc jutro powinno być troszkę bardziej kolorowo. Poniżej kwiatek Aurory. Drugi z kolei. W odróżnieniu od pierwszego ten jest lekko wyniesiony ponad wodę :-D



[ Dodano: 2016-07-25, 15:38 ]

Ryba2008 - 2016-07-25, 14:56

Qba napisał/a:
Ryba2008, odnośnie podłoża dla lilii to do Attraction, którą wsadzalem w zeszłym roku wykorzystałem glinę z wykopu pod oczko zmieszaną z piaskiem w proporcji 1:2 natomiast 3 lilie zakupione w tym roku wsadzilem w gotowy substrat Tetra z niewielką domieszką piasku. Do tego po 4 koreczki osmocote na każdy kosz ☺ Efekt nie jest jeszcze zadowalający (mało kwiatow) ale mam nadzieję, że w przyszłym roku już będzie.


Zapytam tylko: co to za piasek? Piasku jest 1000 rodzajów. Ryba2008

Qba - 2016-07-25, 15:38

Ryba2008, chyba się nudzisz :P
Piasek jak piasek. Leżała sobie kupka więc wziąłem kilka garści i po sprawie. Ale jeśli chcesz drążyć temat to zadzwonię na żwirownie i spytam ;)

Ryba2008 - 2016-07-25, 17:04

Qba napisał/a:
Ryba2008, chyba się nudzisz :P
Piasek jak piasek. Leżała sobie kupka więc wziąłem kilka garści i po sprawie. Ale jeśli chcesz drążyć temat to zadzwonię na żwirownie i spytam ;)


Qba, nie nudzę się w pierwszym dniu urlopu. Spytałem poważnie. Teraz zdobyłem się na odwagę. W przyszłym roku będę robił małe porządki w oczku, będę także przesadzał rośliny.
A spytałem dlatego, że dotychczas na forum nie znalazłem takiego odważnego forumowicza, który zadałby takie pytanie. Większość oczkomaniaków faktycznie podaje informacje, że miesza glinę z PIASKIEM i na tym informacja się kończy. Mnie zawsze interesował ten piasek. Piasek jak piasek, może być czarny i żółty, kwarcowy, wapienny,morski,rzeczny, płukany, kopany, podsypkowy, pospółkowy. Humus tez jest piaskiem. Przepraszam, że Ciebie dopadło to pytanie, ale dzięki Tobie nurtujący mnie od wielu lat problem zostanie wyjaśniony.Ryba2008 :piwko:

Qba - 2016-07-25, 17:55

Ryba2008, obyś miał tylko takie problemy. Skoro jesteś taki poważny to postaram się choć troszkę przybliżyć Cie do poznania tej tajemnicy. "Piasek" uzyskałem z pospółki, która była zamówiona do zabetonowania słupków ogrodzenia. Ową pospółkę przesiałem przez durszlak (wielkości oczek nie podam bo nie mierzylem) i w ten sposób powstał wspomniany "piasek". Składu pospółki nie znam ale jak chcesz się zagłębić w temat to odsyłam do strony producenta www.trans-żwir.pl
Ryba2008 - 2016-07-25, 19:12

Qba, dzięki za wyjaśnienie. Jednak moje pytanie było zasadne. Być może inni forumowicze stosowali inny rodzaj piasku i może jeszcze się wypowiedzą. Mam jeszcze pytania. To co zostało pod durszlakiem, to płukałeś przed zmieszaniem z gliną? Czy wkładając kosz ( wiadro itp.) z posadzonymi roślinami do oczka zmieszany piach z gliną brudził wodę? Ryba2008 :piwko:
Qba - 2016-07-25, 21:38

Ryba2008, nie płukałem ale z pewnoscia na ziarenkach piasku była też glina. Wiem to stąd, że grubsze kamyczki z tego samego źródła musiałem płukać kilkakrotnie zanim trafiły do mojego oczka (podczas płukania woda była koloru kawy z mlekiem).
A jeśli chodzi o to czy taka mieszanka brudzi wodę to w moim przypadku nieznacznie, gdyz:
- kosze wyłożyłem jutą
- substrat przykryłem ok 2 cm warstwą żwiru o grubości od kilku mm do ok 2 cm
- kosze zanurzałem baaaardzo powoli, dając czas, żeby powietrze z substratu uszło swobodnie ku górze zanim kosz całkowicie się zanurzy, żeby wraz z powietrzem nie podniosło gliny oraz innych części podłoża, które mogłyby zabrudzic wodę.
A po jakimś czasie spadł duuuuzy deszcz i do oczka splynal potok gliny więc jeśli tak jak ja nie przemyślicie sprawy i zrobicie oczko w dołku to nie starajcie się za bardzo przy wkładaniu doniczek itp bo to wszystko na nic :P

[ Dodano: 2016-07-26, 10:11 ]
Słońce robi robotę :-D
Colorado po długim oczekiwaniu otworzyła pąk :-D



[ Dodano: 2016-07-26, 10:12 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 10:13 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 10:14 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 12:38 ]
Dorzucę jeszcze kilka fotek



[ Dodano: 2016-07-26, 12:39 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 12:40 ]

Ryba2008 - 2016-07-27, 12:18

taniw napisał/a:
Ja po prostu przestawiam laptop na bok ... Śliczne te twoje lilie.


Zrób aktualizację przeglądarki Firefox, jeśli z takie korzystasz.. Aktualnie ja korzystam z wersji 47.0.1

Qba - 2016-08-02, 13:13

Po ulewnych dniach przyszedł czas na letnia aurę. Doczekałem się kwiatu ostatniej z moich lilii a mianowicie Colonel. W związku z tym była oczywiście mała sesja zdjęciowa ;)







Niestety ulewne deszcze tradycyjnie spowodowały blotny potok splywajacy do mojego oczka ale już widoczność wraca do normy. Pojawiły się też glony nitkowate więc nie ma nudy przy oczku :P
Pocieszające jest, że lilie mają sporo pąków więc w tym tygodniu spodziewam się ładnego widoku :-D

Ryba2008 - 2016-08-02, 13:23

Witam. Piękne masz te lalusie w oczku. Ryba2008 :soczek:
aquamaniac - 2016-08-02, 13:52

Ładny ten Colonel. Zakupiłem tą odmianę na wiosnę, ale strasznie powoli rośnie, jak u ciebie było z ta odmianą? Tempo wzrostu jak inne, gorsze, lepsze? Ja mam chyba u tej jednej jedynej lilii coś nie tak z podłożem :???:
Qba - 2016-08-02, 14:16

aquamaniac, Colonela zakupiłem jakoś w połowie kwietnia tego roku i dopiero dziś pokazał pierwszy kwiat. Wsadziłem średniej wielkosci kłącze. Stoi cały czas na płytkiej wodzie (około 20-30 cm od podłoża do lustra wody). Liście ma coraz większe i jest ich coraz więcej więc wygląda na to, że się zadomowil w doniczce. Dzisiaj puścił 1 kwiat, na powierzchni jest kolejny pąk, który może jutro się otworzy, a pod wodą chyba z 6 kolejnych więc zapowiada się kwieciście :-D
aquamaniac - 2016-08-02, 14:24

To elegancko, ja w tym roku kwiatów tej odmiany nie ujrzę, bo lilia ma raptem 4 liście, taki biedok :P
Chciałem porównać które ładniejsze z żółtych, czy Colonel czy Tomocik, będę musiał na porównanie poczekać do 2017...

Ryba2008 - 2016-08-02, 14:28

aquamaniac napisał/a:
Ładny ten Colonel. Zakupiłem tą odmianę na wiosnę, ale strasznie powoli rośnie, jak u ciebie było z ta odmianą? Tempo wzrostu jak inne, gorsze, lepsze? Ja mam chyba u tej jednej jedynej lilii coś nie tak z podłożem :???:


A piasek pospółkę dałeś? Qba dał liliom pod korzenie, więc ma takie lilie jak na zdjęciach.

Qba - 2016-08-02, 14:33

Ryba2008, nie rób publicznie śmiechu z mojej pospółki :P

[ Dodano: 2016-08-02, 15:34 ]
aquamaniac, Do każdej lilii dałem po 4 koreczki osmocote jakos w maju
Z żółtych wahalem się między tymi właśnie dwoma odmianami ale wybrałem Colonela ponieważ na zdjęciach widziałem jak wysoko wyniesione nad wodę są kwiaty tej odmiany. I muszę przyznać, że w rzeczywistości wygląda to dokładnie tak jak chciałem :-D
Choć przyznam, że Tomocika na żywo nie widziałem :P

Ryba2008 - 2016-08-02, 14:51

[quote="Qba"]Ryba2008, nie rób publicznie śmiechu z mojej pospółki :P

[ Dodano: 2016-08-02, 15:34 ]
aquamaniac,
Qba, to nie żart. W przyszłym roku będę przesadzał niektóre lilie i będę przygotowywał podłoże w koszach wg Twojego opisu. Punkt sprzedażny różnych rodzajów piasku już znalazłem koło Teresina, 7 km od mojej działki, tylko problem będzie z gliną. Wiem, że mają także piasek rzeczny płukany, który mógłby zastąpić pospółkę. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:

aquamaniac - 2016-08-02, 15:50

Ja posadziłem Colonela w małym pojemniku, koreczki zaaplikowałem bardzo późno, także moja wina, przesadzę na jesień w dobre podłoże i w 20 litrowe wiadro, to na wiosnę będzie mieć co jeść. Co do Tomocika - jest bardzo ładna, kwiaty także wyniesione ponad wodę, dziś nawet miałem taki który zakwitł 20 cm ponad lustrem wody! I to w pełnym po brzegi oczku (żeby nie było że woda wyparowała i dlatego kwitnie tak wysoko nad wodą). Kwiaty bardzo duże do 20 cm średnicy; sam bym w to nie wierzył gdybym nie miał go w ręce podczas zwiedzania oka :yahoo:
Qba - 2016-08-02, 15:56

Może jednak złą żółtą wybrałem :((
Ale nie mam miejsca na więcej żółtych więc już zostanie Colonel
Może do kolejnego oczka trafi Tomocik

aquamaniac - 2016-08-02, 16:00

To jest dobre podejście, zawsze można zrobić większe oczko aby więcej lilii się zmieściło :-D
taniw - 2016-08-02, 19:45

Jak popatrzyłem na te zdjęcia to postanowiłem na jesieni przesadzić swoją jedyną miniaturową lilie. Biedaczka od 12 lat siedzi w tym samym pojemniku. Liści ma bardzo dużo, ale kwiatów od 2 lat zero.
Sylwester79 - 2016-08-02, 20:42

Qba napisał/a:
Po ulewnych dniach przyszedł czas na letnia aurę. Doczekałem się kwiatu ostatniej z moich lilii a mianowicie Colonel. W związku z tym była oczywiście mała sesja zdjęciowa

Czy ta lilia to ,Colonel; mi to wygląda na tomocika, :?

Qba - 2016-08-03, 17:17

Dzisiejsza liliowa aktualizacja :-D



Jeszcze nowy mieszkaniec mojego oczka


Qba - 2016-08-04, 18:36

Kolejny dzień z życia Colonela ;)
Podoba mi się, że kwitnie do późnych godzin wieczornych. W odróżnieniu od Colorado, która zamyka się już po godzinie 16


luzio - 2016-08-04, 18:57

Ja tam jestem fanem Colonela. To lilia, która najbardziej mi przypadła do gustu. W ogóle jest jakaś tak "arystokratyczna". Szkoda tylko że u mnie słabo kwitnie, ale nie ułatwiam jej życia. Jest w cieniu a poza tym muszę chyba dostarczyć jej żarełka. Ogólnie jednak to świetna odmiana.
Qba - 2016-08-05, 13:59

Mimo deszczu zakwitla Colorado :-D Są więc 3 kolory naraz :-D






[ Dodano: 2016-08-05, 16:00 ]
Przejrzystość wody w moim oczku zaraz po ulewie



[ Dodano: 2016-08-05, 16:01 ]

Ryba2008 - 2016-08-06, 09:15

wolanin napisał/a:
Qba, życie byłoby piękniejsze, gdybyś przekręcił aparat o 90° :soczek:
Lilie przepiękne.


Witam. A klikasz na zdjęcie? Po kliknięciu u mnie zdjęcie obraca się o 90 stopni. Ja korzystam z przeglądarki Firefox. Aktualnie korzystam z wersji:

"Version 48.0, first offered to Release channel users on August 2, 2016".

W pracy mam na biurku 2 komputery. Na jednym klikam na zdjęcie i obrót następuje. Na drugim nie ma obrotu. Po urlopie zainstaluje w tych komputerach nowe wersje przeglądarki Chrome, ewentualnie przejdę z Chrome na Firefox. Ryba2008 :soczek:

luzio - 2016-08-06, 10:19

Jeśli chodzi o zdjęcia to i tak coś jest nie tak. Nie wiem czy to wina fotosika czy aparatu Qby czy może skryptów tego forum ale to dziwne że latami nasze przeglądarki potrafiły normalnie pokazywać zdjęcia a teraz trzeba instalować jakieś nowsze wersje. Dla mnie to śmieszne.
Qba - 2016-08-06, 15:45

Zdjęcia to pewnie moja wina. Robię je starym telefonem Nokia i potem jak zrzucam na tableta to muszę je przekręcić, żeby były w normalnej pozycji. Robiłem tabletem ale zdjęcia z niego wychodza bardzo blade więc wolę swoją stara poczciwą Nokię. Czas chyba zakupić aparat fotograficzny ;)
Poniżej dzisiejsza aktualizacja. Drugi z kolei kwiat Colorado. W odróżnieniu od pierwszego jest dosyć sporo wyniesiony ponad wodę, co mnie oczywiście cieszy



Dla sprawdzenia poniżej zdjęcie zrobione tabletem


Ryba2008 - 2016-08-06, 16:01

Niech zyje Nokia. Tablet jest be. :brawo: :piwko: :yahoo:
Qba - 2016-08-06, 16:09

Jeszcze jedno zdjęcie z tableta



Kwiaty zamiast fioletowych wyszły jakieś błękitne

[ Dodano: 2016-08-06, 17:11 ]
Ryba2008, wiadomo, że stara Nokia jest najlepsza :P :piwko:

Qba - 2016-08-10, 08:28

Selinder, dzięki :-D
Rośliny w większości sadzone w tym roku więc czekam aż się rozrosną, bo do zamierzonego rezultatu jeszcze daleko. Ale na to trzeba czasu i cierpliwości
Pozdrawiam :piwko:

taniw - 2016-08-10, 13:17

Wspaniale ci się rośliny rozrosły. Aż trudno uwierzyć, że sadziłeś je w tym roku.
Qba - 2016-08-10, 13:58

Dzisiejsza aktualizacja





Mimo dużej ilości pąków, kwiatów lilii wciąż niewiele. Pewnie to wina braku słońca. Ale cierpliwie czekam na oczko pełne kwiatów ;)

freerider89 - 2016-08-11, 08:01

pieknie ci kwitna te lilie colonel robi robote na nast rok zamawiam taka :piwko:
Qba - 2016-08-12, 09:47

Sylwester79 napisał/a:
Qba napisał/a:
Po ulewnych dniach przyszedł czas na letnia aurę. Doczekałem się kwiatu ostatniej z moich lilii a mianowicie Colonel. W związku z tym była oczywiście mała sesja zdjęciowa

Czy ta lilia to ,Colonel; mi to wygląda na tomocika, :?


Kupiłem na aledrogo jako Colonel więc chyba nie Tomocik. Z miejscowości Huszczka więc albo zbieg okoliczności albo kupiłem od Ciebie :P

Pozdrawiam :piwko:

Ryba2008 - 2016-08-12, 13:28

taniw napisał/a:
Wspaniale ci się rośliny rozrosły. Aż trudno uwierzyć, że sadziłeś je w tym roku.

Taniw, nie wierz Qbie. Fakt, że Qba posadził lilie w tym roku i tak mu pięknie wyrosły jeszcze w tym roku. Ale jak my śpimy, to Qba nie śpi, tylko w nocy dopieszcza lilie np. dodatkowym nocnym naświetlaniem solarnym. U niego słońce nigdy nie zachodzi. Ma włączone automatyczne zraszanie oczka co 15 minut. Jego lilie w oczku, w nocy mają odpowiednią klimatyzację zainstalowaną i wyregulowaną na 35 stopni Celsjusza? Taniw, zwróć uwagę, że Qba pokazuje zawsze zdjęcia kwiatów lilii, a nie pąków. U niego jak lilia raz zakwitnie, to już nigdy się nie zamyka, nawet na noc. Qba, przyznaj się, czy masażami orientalnymi, klasycznymi i relaksacyjnymi też je dopieszczasz? Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Sylwester79 - 2016-08-12, 21:14

Qba napisał/a:
Kupiłem na aledrogo jako Colonel więc chyba nie Tomocik. Z miejscowości Huszczka więc albo zbieg okoliczności albo kupiłem od Ciebie

Kolega bardzo spostrzegawczy a po czy poznałeś że to ode mnie?
Ups to na pewno 'Colonel' ;)

Qba - 2016-08-12, 21:49

Sylwester79, zdjęcia masz podpisane Huszczka, a nie jest to chyba metropolia więc tak myślę, że od Ciebie bo sprzedawca na aledrogo miał wpisaną taka właśnie miejscowość ;) Milo spotkać na forum :piwko:
I przy okazji reklamacja bo Aurora miała tylko 2 kwiaty i koniec kwitnienia :P
A tak w ogóle to jestem bardzo zadowolony z zakupów :-D Profesjonalna wysylka, opisy na opakowaniach i przydatne porady odnosnie sadzenia. POLECAM !!!
Mega pozytywnie zaskoczyła mnie Pondeteria. Ulubiona roślina w moim bajorku

Sylwester79 - 2016-08-12, 22:05

Ok w takim razie zakończmy temat bo zaraz dostaniemy po czerwonej kartce
;)

Qba - 2016-08-12, 22:06

Ryba2008, z tym słońcem u mnie szału nie ma. Rano do godziny 9 trochę promieni się przebija a potem słońce zasłania duży klon rosnący za ogrodzeniem. Dopiero koło 12 słońce mija ten klon i oświetla moje oczko. Ale żeby nie było za fajnie to tylko do 15 bo potem cień rzucają tuje... I właśnie dlatego muszę naświetlać nocą :P
A co do masaży to zamiast nich stosuję coś bardziej na czasie a mianowicie stawiam im bańki ;)

[ Dodano: 2016-08-12, 23:17 ]
Kilka zdjęć z dzisiejszego, słonecznego dnia








Qba - 2016-08-21, 16:02

Przedstawiam nowego mieszkańca mojego oczka. Złapany dzisiaj na czerwonego robaczka. Mam nadzieję, że zrobi porządek z małymi karasiami. Ze 40 szt wylapalem ale przynajmniej 20 jeszcze zostało i rosną jak na drożdżach.


Ma około 12 cm długości.

Trochę blady więc dla kontrastu dorzucę dzisiejsze zdjecie lilii :P

Qba - 2016-08-31, 17:30

Dzisiejsza Colorado :-D


Qba - 2016-09-06, 12:55

Strzalka zakwitla więc wrzucę fotkę ;)



Jeszcze jedno zdjęcie z dzisiaj. Od lewej kwitnie Colorado, w środku Attraction a po prawej malutka Aurorka. Do kompletu brakuje jeszcze kwiatu Colonela ale może już jutro to się zmieni ;)


Qba - 2016-09-09, 16:37

Przedstawiam nowego strażnika mojego oczka :-D


taniw - 2016-09-09, 18:57

To zwierze wygląda mi na Felis (silvestris) domesticus czyli kota. Sprawdź w internecie czy nie jest groźne.
Qba - 2016-09-09, 21:15

taniw, nie muszę sprawdzać w internecie bo widzę co się dzieje w domu. Rozstawił już po kątach pozostałe koty (4 sztuki ) oraz 3 psy ;)
taniw - 2016-09-10, 14:57

W takim razie to będzie dobry strażnik.
rewi - 2016-09-10, 19:58

Dobry agent pilnuje jak trzeba :D
Qba - 2016-10-25, 18:01

Witam po dłuższej przerwie. Niestety nadeszła jesień i po zieleni zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. Wczoraj wziąłem się za opuszczenie na dno lilii. Jak już wszedłem do oczka to wylowilem masę liści z dna. Nawet nie było tak strasznie zimno 😉
Zgodnie z sugestią któregoś z kolegów z forum obciąłem tylko liście, zostawiając pąki w nadziei na wiosenne zakwitnięcie.
Obciąłem też liście strzałki oraz pontederii (nie wiem czy dobrze zrobilem?)
Oczko na dzień dzisiejszy wygląda mega łyso. Aż się nie chce robić zdjęć.
Podsumowując sezon 2016 jestem w sumie zadowolony z efektów. Było oczywiście sporo błędów. Rośliny całkiem fajnie się zaczęły rozrastać więc są dobre rokowania na przyszły sezon. Pewnie na wiosnę zrobię kilka małych przeróbek w konstrukcji mojego oczka bo idealne nie jest. Jest też pomysł na kolejne oczko ale to za jakieś 2 lata.
Dziękuję wszystkim tu obecnym za cenne rady i inspiracje :piwko:

Sylwester79 - 2016-10-26, 18:43

Obciąłem też liście strzałki oraz pontederii (nie wiem czy dobrze zrobilem?)

Bardzo dobrze ;)

jutrakk226 - 2016-10-28, 07:09

No tak robi się, więc dobrze zrobiłeś.
Qba - 2016-12-03, 08:31

Mała zimowa aktualizacja 😉


freerider89 - 2016-12-03, 09:57

zima w pełni :D u mnie dzis wyglada tak:

Qba - 2016-12-03, 10:55

freerider89, mnie z rana zasypalo nieźle ale już powoli się topi

[ Dodano: 2016-12-03, 11:02 ]
Jeszcze 1 dzisiejsze zdjecie


Qba - 2017-02-28, 14:59

W powietrzu czuć wiosnę więc postanowiłem troszkę pogrzebać przy oczku. Na odcinku ok 2 m poszerzyłem strefę bagienną na ile pozwolił zapas folii pod kamieniami. W tym celu usunąłem kamienie przygniatajace folie, podniosłem włókninę i szpadlem wybrałem spod spodu ziemię aby zrównać poziom z dotychczasową najplytszą półką. Ogólnie w planach jest usunięcie kamieni, które maskują folie i tworzą ten nienaturalny wianuszek. Zamiast nich będzie poszerzona strefa bagienna. Zostało mi też trochę folii więc jeśli nie zabraknie chęci to powstanie bajorko filtracyjne a za nim rzeczka odprowadzająca wodę spowrotem do oczka. Wcześniej muszę jednak zorganizować żwir płukany.
Poniżej zdjęcie z dzisiaj


luzio - 2017-02-28, 18:43

Dobre plany. Co do żwiru to przecież jest... Skoro likwidujesz kamienie to zrób to samo ze żwirkiem.
Brzeg tak swoją drogą nie musi być jednolity. Gdzieniegdzie może być kamień. W innym miejscu jakieś roślinki. Tam gdzie się uda można dojechać z trawą. Gdzieś tam wrzucić jakiś korzeń i będzie ok.

Qba - 2017-02-28, 19:11

luzio, nie wiem czy chcę likwidować ten żwirek. Raczej go zostawię. Póki co nie drażni mnie tak jak ten wianuszek z kamieni. Ale w międzyczasie może mi się jeszcze pozmieniać w głowie :P
Qba - 2017-03-03, 09:34

Niestety dzisiaj zobaczyłem pod lodem kolejnego martwego karasia :-(
Qba - 2017-03-05, 16:14

Kolejny cieplejszy dzień i kolejne prace przy oczku :)
Przebudowałem drugi fragment brzegu (lewa strona). Poniżej zdjęcie sprzed chwili



Jak widać lód jeszcze gruby :-(

[ Dodano: 2017-03-05, 16:17 ]
Jeszcze z innej perspektywy



[ Dodano: 2017-03-06, 15:01 ]
U mnie dzisiaj taka wiosna :?


Raffaello - 2017-03-08, 00:42

witam :piwko: super masz oczko :) u mnie już dawno niema lodu a ryby pomału jedzą pokarm :)
Qba - 2017-03-08, 21:29

Raffaello, dzięki :)
U mnie wieczorami i w nocy przymrozki więc lód się trzyma.

Qba - 2017-03-10, 12:31

Wczoraj kolejny karas wypłynął na powierzchnię ledwo żywy. Dziś już wygląda na martwego ale dam mu jeszcze chwilę żeby ożył. Dodatkowo wypłynął kolejny i też ledwo się rusza :-(
Oczko nie było napowietrzane całą zimę i podejrzewam, że to z braku powietrza wypływają biedactwa pod powierzchnię. Mimo lodu postanowiłem więc uruchomić filtr. Na razie pompa stoi tuż pod powierzchnią wody. Dodatkowo wlałem do oczka preparat Tetra season start. Mam nadzieję, że obejdzie się bez większej ilości ofiar bo szkoda bidulków.
Poniżej zdjęcie sprzed chwili




I jeszcze zdjęcie tego wciąż żywego karasia


potentator - 2017-03-10, 12:39

Mi padly juz 4 karpie od zimy... i 2 karasie
Qba - 2017-03-11, 10:19

Niestety karaś, który wczoraj wypłynął na powierzchnię nie przeżył. Dodatkowo topniejacy lód odsłonił zwłoki kolejnego wmarzniętego w taflę. Dotychczasowy bilans -5 karasi :-(
Qba - 2017-03-13, 20:09

Wczoraj wylowilem kolejnego martwego karasia a dzisiaj jeszcze jednego :-(
Bilans -7 :-(
Jeszcze jeden plywa dość niemrawo ale mam nadzieję, że to już koniec i teraz już będzie tylko miło

[ Dodano: 2017-03-13, 20:11 ]
Nie widzę zeszłorocznego narybku więc chyba okonek spisał się zimą

potentator - 2017-03-13, 20:37

tez wpuscilem teraz parenascie okoni bo ma czebaczka amurskiego i musze go wybic :)
Qba - 2017-03-13, 21:06

potentator, ja wpuściłem jednego okonka, żeby się nie rozmnożył i nie opanował oczka ale przy stawach to chyba nie jest zagrożenie?
potentator - 2017-03-13, 21:13

U mnie to raczej nie grozi bo woda za zimna.ja mam staw 20x7,i spuściłem dużo czebaczka i chce go zlikwidować ☺
zbiho - 2017-03-14, 07:32

Za dwa lata w celu likwidacji okoni musisz koniecznie wpuścić szczupaka,po czterech latach zostanie tylko kilka szczupaków.dużo prościej wypompować wodę ze stawu.Jak do tego masz problem z dużą ilością zalegającego szlamu to trzeba było to zrobić przed zimą,jak robią hodowcy karpi. Wybieranie szlamu łopatą to jak zawracanie kijem Wisły.
potentator - 2017-03-14, 07:56

Z wedkarskiego doswiadczenia wiem ze okon nie zje 25 cm karasia :) Spokojnie jak beda duze to je odlowie. Pomysl ze spuszczeniem dobry tylko nie mam gdzie dac ponad 200 ryb do beczki sie raczej nie zmieszcza...
taniw - 2017-03-14, 08:42

Okonie tez mają tendencję do karłowacenia. W małym stawie ich stadko wcale nie urośnie tylko się rozmnoży jak karasie.
potentator - 2017-03-14, 10:40

zeby sie rozmnozylo trzeba miec wode ok 17 stopni co przy moim stawie jest malo prawdopodobne...
Qba - 2017-03-14, 14:52

Za wcześnie pochwaliłem okonia. Dzisiaj naliczyłem 17 małych karasków wygrzewajacych się w słońcu więc chyba okoń spał zimą zamiast polować.
Dodatkowo wylowilem kolejne 2 szt martwych karasi kolorowych. Tegoroczny bilans strat wzrósł więc do 9 :-(

freerider89 - 2017-03-14, 19:03

szkoda rybek :-( troszke Ci padlo ale zawsze mozesz wybrac cos z mlodych
Qba - 2017-03-14, 19:50

freerider89, te młode to niestety japonki więc wolałbym ich nie zostawiać :P
freerider89 - 2017-03-14, 20:21

aha :-( no to faktycznie nie ma sensu tych japoncow trzymac
Qba - 2017-03-24, 13:56

Woda w oczku w dniu dzisiejszym ma już 9 stopni więc powoli czuć wiosnę :)
Rośliny jeszcze "śpią" ale na przyszły tydzień zapowiadają wyższe temperatury więc liczę, że się trochę zazieleni.
Wrzuciłem na dno torf oraz szyszki olchy i ph powoli spada (z 7,6 na 7,2) :)
W przyszłym tygodniu zabiorę się za kopanie bajorka filtracyjnego i strumyczka :-D

Qba - 2017-03-29, 15:14

Nadeszła pora karmienia roślin ;) Wyciągnąłem kosze z liliami na brzeg i zasiliłem koreczkami osmocote. Dostało się też pontederii. Poniżej kosz z Colonelem

Botanicus - 2017-03-29, 17:46

co robisz że te lilie rosną jak głupie , zdradż rąbek tajemnicy,w tym roku też planuję coś na głęboką wodę ,z góry dziękuje za wskazówki..............................................................
Qba - 2017-03-29, 18:41

Botanicus, aż tak super to nie rosną ale staram się żeby było im dobrze. Dużą robotę robią koreczki osmocote (po 4 na kosz). Nie wiem jak będzie w tym roku po opuszczeniu lilii na głęboką wodę.
Botanicus - 2017-03-30, 22:04

dla mnie twoje lilie naprawdę robią wrażenie,też zamierzam kupić atraction na głęboką wodę docelowo 130 cm minus 30-40 cm na kosz, czyli mamy 100 na czysto dodam obornika w granulacie dalej piach i glina,sadzonki kupię już kilkuletnie i zobaczymy czy się zaklimatyzuja, na razie na próbę wrzuciłem grążel i zobaczę czy się przyjmię
pozdro........................

Qba - 2017-04-01, 18:48

Botanicus, attraction jest silna więc będzie rosła jak na drożdżach. Tylko wsadź ją wpierw na płytką wodę a na zimę daj na docelową głębokość. Ja swoją kupiłem w Obi i była bardzo malutka a fajnie się przyjęła i kwitła już z 1 roku.
Botanicus - 2017-04-01, 21:07

dzięki za podpowiedż ,w połowie kwietnia jadę do arka po lilie więc będe je testował
Qba - 2017-04-02, 15:14

Korzystając z pięknej pogody zabrałem się dziś za zrobienie bajorka i mini strumyczka. Pomachalem trochę szpadlem i wyszło coś takiego



Wyłożyłem folią i wstępnie wygląda tak





Jutro postaram się zorganizować żwir i dokończyć dzieła. Do bajorka planuję wsadzić same kosaćce

[ Dodano: 2017-04-02, 22:45 ]
Trochę jeszcze pogrzebałem przy oczku i niestety dogrzebałem się do dziury w folii :-(
Okazało się, że podczas małej przebudowy brzegu, którą robiłem niedawno kamyk wpadł pod folię i pod naciskiem kamieni, które są ułożone na folii zrobiła się dziura. Podłożyłem pod dziurę kawałek folii i mam nadzieję, że zda egzamin. Zastanawiam się tylko czy w innych miejscach sytuacja się nie powtórzy.
Wniosek z tego taki, że jak już się ułoży PCV to nie ma już co przy niej kombinować. Wniosek nr 2 - nigdy więcej PCV!

Qba - 2017-04-05, 19:45

Przeróbek ciąg dalszy...



Rozebrałem lewy brzeg, żeby zlokalizować dziury w folii i spróbować je jakoś załatać bo woda z oczka uciekała dość szybko. Była tylko jedna, którą zlokalizowałem już wcześniej ale przy okazji przerobię wykończenie brzegów.
Cdn...


Sorry za jakość zdjęcia. Robiło się już ciemno a moja poczciwa Nokia nie ogarnia takich warunków :P

piekaro - 2017-04-06, 05:59

a czym kolego zakleiles ta dziure ??. czym bedziesz zasilal ten strumyk ? jaka pompka ?
Qba - 2017-04-06, 07:15

piekaro, nie kleiłem dziury. Rozebrałem brzeg oczka i podłożyłem jedno pasmo folii na półkę pod tą dziurą a drugie podobne na dziurę. Na to pójdą kamienie i żwir i zobaczę czy działa. Jeśli nie to trzeba będzie zakupić klej i zrobić łatkę.
A co do zasilania bajorka i strumyka to planuję przenieść filtr, który mam i to z niego woda będzie się lała do bajorka. Filtr zasila pompa 2500 l/h

luzio - 2017-04-06, 08:08

Qba, to nie będzie działać. Niektórzy tu próbowali robić takie rzeczy. Bierz się z klejenie od razu, nie ma co marnować wody i czasu.
Dziwi mnie też trochę że leżący płytko kamyk przedziurawił ci folię. Oczkowa folia PVC o grubości 1 mm powinna wytrzymać takie rzeczy.

piekaro - 2017-04-06, 08:13

tez mi sie wydaje ze takie podkladanie folii nic nie da. dziura bedzie caly czas i woda sie.bedzie saczyc. zaklej i bedzie spokoj. daj znac jak.skonczysz strumyk, tez u siebie podobnego cos planuje to moze podpatrze od Ciebie m.
Qba - 2017-04-06, 08:30

luzio, dziura zrobiła się bo pod folią był kamyk a na niej duży głaz, po którym dodatkowo chodziłem :P
Póki mam wszystko rozebrane to jednak nakleję łatkę bo nie chce mi się później znowu rozbierać. Została mi jeszcze do rozebrania 2 cześć oczka więc jeszcze kilka dni to potrwa

[ Dodano: 2017-04-06, 10:02 ]
luzio, mam pytanie odnośnie strumyczka. Ponieważ mam zakręt to nie udało mi się zrobić go z 1 kawałka folii tylko z 2. Czy jeśli zrobię na zakładkę około metrowej dlugosci to będzie szczelne bez klejenia czy kleić? Folia będzie przysypana w tym miejscu 15 cm warstwą żwiru

luzio - 2017-04-06, 11:39

Nie no, musisz kleić. Im bardziej skomplikowany system tym większe ryzyko jakichś pomyłek, ubytków wody. To naprawdę podstawa by wszystko zrobić najdokładniej. Myślę że wszelkie glony i ogólny syf w wodzie to nic w porównaniu z obserwowaniem jak ci woda i ucieka i myśleniem, gdzie, co jak. Ile roboty trzeba znów przerobić by znaleźć źródło przecieku. Naprawiać.
Jeśli masz folię PVC to klejenie nie jest straszne. Kupujesz zwykły klej poliuretanowy (klej szewski, taki budziolowaty, zwykle jest napisane na nim że jest do gumy, PVC), kosztuje parę złotych. Trzeba tylko dobrze przygotować folię, wyczyścić, trochę ją przetrzeć, drobniutkim papierem ściernym i skleić.
Dlatego PVC jest ok a PE taka zła, gdyż PE klei się bardzo kiepsko.

Bez klejenia, na zakładkę też w sumie możesz zrobić ale na zasadzie przelewu. Teraz sobie przypomniałem że sam tak zrobiłem. Jako niezależne niecki. Folia strumykowa tworzy nieckę, i jest wywinięta do niecki oczkowej. Tak że woda płynąc folią strumykową WPADA do oczka, z góry, bez możliwości cofnięcia się. Da się zrobić także u ciebie tylko poziom wody w strumyku musi być parę centymetrów wyżej niż w oczku. Osobne zbiorniki.

Qba - 2017-04-06, 11:49

Za mało miałem roboty więc wymyśliłem sobie przeróbke oczka :P
Dzięki za rady :piwko:
Posklejam, żeby było na 100% szczelne.

[ Dodano: 2017-04-07, 12:42 ]
Maleństwa już siedzą w bajorku :)
Brzegi wykończę jak już odpalę cały obieg. Mała próbę już robiłem więc powinno być ok ale poczekam z "kosmetyką" do uruchomienia na dobre. A tymczasem lecę nabyć klej bo dziura sama się nie sklei .

piekaro - 2017-04-09, 08:09

kolego widze tego zwiru to po brzegi wysypales :) to wody za bardzo nie bedzie widac, chyba ze taki miales plan.
Qba - 2017-04-09, 09:00

Zrobiłem tak, że gdy nie ma obiegu wody to wygląda jak na zdjęciu a po podłączeniu przepływu poziom wody jest ciut wyższy, tzn w najgłębszym miejscu 5 cm. Może rzeczywiście wybiorę z 5 cm żwiru...
piekaro - 2017-04-09, 18:26

i ja bym wlasnie tak zrobil, zeby bylo widac przeplywajaca wode, w koncu ma byc to strumyk :)
Qba - 2017-04-09, 19:58

piekaro, zdjecie przedstawia tylko małe bajorko, które ma spełniać funkcje filtracyjne a strumyk będzie łączył je z oczkiem wodnym i dopiero tam będzie widoczny przepływ wody.

[ Dodano: 2017-04-10, 09:22 ]
Korzystając z ciepłego dnia biorę się za klejenie łatki. Dziura wygląda tak




[ Dodano: 2017-04-10, 13:16 ]
Zaklejone :)
Mam nadzieje, ze będzie trzymać i nie przeoczyłem żadnej innej dziury. Od jutra zapowiadają opady deszczu więc poczekam aż się napełni i będzie wszystko jasne.




[ Dodano: 2017-04-10, 13:18 ]
Dzisiaj zakwitly pierwsze kaczence


Qba - 2017-04-15, 07:54

Wczoraj podłączyłem filtr, zobaczyłem jak wygląda sprawa maksymalnego poziomu wody w moim bajorku kosaćcowym i mogłem wykończyć brzegi. Nie ukryłem jeszcze folii na niższym brzegu oczka bo czekam aż deszcze napełnią oczko. Jeszcze ze 2 dni jakoś wytrzymam z tą stercząca folią :P
Przy okazji przebudowy oczka trawa wokół mocno dostała w kość i też nie wygląda to najlepiej.
Aktualnie wszystko wygląda średnio bo to jedno wielkie żwirowisko ale w wiekszosci żwir pokryje zieleń. Dzięki usunięciu wianuszka z kamieni poszerzyła się dwukrotnie strefa błotna co oczywiście zamierzam zagospodarować :)




Filtr chwilowo stoi nad brzegiem bajorka ale docelowo będzie ukryty za tuami.

Qba - 2017-04-16, 19:07

Dzisiejsza fotka. Od wczoraj przez noc ubyło ok 2 cm wody i zatrzymało się na tym poziomie. Dzisiaj rozebrałem kawałek brzegu i trochę uniosłem folię. Mam nadzieję, że po kolejnych deszczach oczko będzie chociaż kilka cm "wyzsze" i tak zostanie.



wigo - 2017-04-16, 19:22

Mnie się ten twój żwirek podoba. Takie wykończenie brzegów też ma swój urok . zwłaszcza jak wkoło oczka jest dużo miejsca. Widzę ,że tobie też obraca niektóre zdjęcia. Ja się troszkę natrudziłem ale już rozwiązałem ten problem.
freerider89 - 2017-04-16, 20:17

poczekajmy do lata wtedy powinien byc efekt jak wszystko bedzie w pelni rozwiniete :)
piekaro - 2017-04-17, 08:26

Qba, kurde widze, ze bardzo ladnie Ci to wyszlo, tylko na telefonie nie widze czy strumyk juz plynie?? u mnie w oczku kaczeniec juz przekwitl, ale na ogdrodzie jeszcze mnustwo ich kwitnie.
taniw - 2017-04-17, 08:31

Jest fajnie, a będzie jeszcze lepiej.
Qba - 2017-04-17, 08:45

piekaro, strumyk delikatnie sobie ciurka
aniacios - 2017-04-17, 08:48

Mnie również się podoba ten twój żwirek. Marzyło mi się też takie wykończenie oczka żwirkiem ale na tą chwilę to wiem moje glony nitkowate by go opanowały i ani żwirku ani efektu by nie było - tylko moje nitkowate :) Pięknie wygląda już to twoje oczko a to dopiero początek wiosny :brawo:
Qba - 2017-04-17, 09:10

Dziękuję za miłe słowa :) czeka mnie jeszcze sporo roboty, żeby było tak jak sobie zaplanowałem. M.in. wycieczka w plener w poszukiwaniu jakiegoś ciekawego pnia na brzeg oczka oraz roślin do aranżacji strumyka. Na pewno w strumyku zagości przetacznik bobowniczek, pewnie trochę mięty i może coś z wyprawy nad leśny strumyk.
aniacios - 2017-04-17, 09:16

Qba Więc ja czekam na postęp prac w twoim oczku . Jestem ciekawa jak wygląda gdy wszystkie rośliny w pełni .
Qba - 2017-04-19, 08:43

Dzisiejszy poranek


aniacios - 2017-04-19, 14:11

U mnie też mróz ale oczka nie złapało . U ciebie nieźle zmroziło :-(
taniw - 2017-04-19, 19:12

Nie zamknąłeś lodówki na noc? Fajnie to wygląda. Jak pierwszy raz rzuciłem okiem na miniaturkę zdjęcia myślałem, że to jakaś ławica dużych ryb. U mnie woda miała rano prawie 8stopni więc takich widoków już długo nie będę miał.
Qba - 2017-04-20, 10:31

Kaczeńce kwitną, przęstki i bobrki też by już chciały na dobre wystartować ale nocne przymrozki skutecznie je hamują. Na szczęście już od piątku mają być ciut cieplejsze noce więc liczę na zazielenienie się w oczku



taniw - 2017-04-20, 11:10

To dobrze. Bałem się, że rano będziesz miał z 10cm lodu. :piwko:
Qba - 2017-04-20, 11:25

Lód zdążyłem już rozpuścić gorącą wodą z czajnika. 34 kursy i po lodzie ani śladu ;)
Wyszło słońce więc pstryknąłem jeszcze kilka zdjęć


Qba - 2017-04-29, 15:02

Mała aktualizacja. Kaczeńce jeszcze kwitną a reszta powolutku budzi się do życia. Pogoda nie rozpieszcza ale chociaż napełniło mi oczko ;)



Dosadzilem trochę roślin ale na efekt trzeba jeszcze trochę poczekać bo wszystko maleńkie lub cebulki

taniw - 2017-04-29, 17:28

Strumykiem coś płynie? Bo nie mogę dojrzeć.
Qba - 2017-04-29, 17:41

Coś tam płynie ale jest dość gruba warstwa żwiru więc duża część wody płynie głębiej przez co nie jest to zbyt widowiskowy przepływ. Chyba trzeba będzie conieco przerobić. Myślę o zrobieniu nieprzepuszczlnych poprzecznych przegród, żeby woda płynęła wierzchem.
Qba - 2017-05-13, 08:29

Śniadanko z widokiem na oczko



Od wczoraj jest już ciepło i rośliny powinny w końcu zacząć rosnąć jak należy. Na dzień dzisiejszy tylko 1 liść lilii dotarł na powierzchnię (Colonel) ale zauważyłem, że z doniczki Attraction startują już 2 pączki więc w tym roku kwiaty powinienem ujrzeć zdecydowanie wcześniej ☺ Dla porównania w zeszłym roku zanim ujrzałem pąk to liści było już sporo.
Z ukrycia wyszły też moje 2 liny i widać, że mają się dobrze ☺

Qba - 2017-05-20, 17:29

Piękna pogoda robi robotę i zieleń ruszyła. Z dnia na dzien widzę zmiany :-D Pod koniec miesiąca powinno już być całkiem zielono. Attraction ma już 6 pączków :) Powoli ubywa też glonów



Tylko wody mocno ubyło więc czekam na deszcz

Qba - 2017-05-30, 13:29

Dzisiejsza aktualizacja



Kosaćce w bajorku filtracyjnym



Tylko jeden kwitnie i nie widać, żeby jakiś inny miał ochotę więc na więcej kwiatów trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Najważniejsze, że zaczyna już spełniać swoją funkcję i woda jest naprawdę czyściutka :)

taniw - 2017-05-30, 14:27

Moje kosaćce maja pow 1m wysokości. Za rok czy dwa twoje też tak urosną.



Qba - 2017-05-30, 14:44

Liczę na to bo Twoje okazy ładnie się prezentują. Szczególnie variegata
taniw - 2017-05-30, 18:19

Pamiętaj by po przekwitnięciu obciąć zeschnięte kwiaty. Rośliny wtedy dużo lepiej rosną. Jak ewentualnie chcesz mieć nasiona to zostaw tylko jeden pęd.
Qba - 2017-05-30, 19:22

taniw, dzięki za info. Nie kwitły mi jeszcze kosaćce i nie wiedziałem o tym
Qba - 2017-06-05, 12:31

Irysy pięknie kwitną więc się pochwalę :-D



[ Dodano: 2017-06-05, 14:16 ]
Dorzucę jeszcze 4 pąki lilii Attraction, które są tuż pod powierzchnią wody


Qba - 2017-06-14, 12:52

Nareszcie trochę słońca



Lilie jeszcze nie zakwitly ale na powierzchni już 6 pąków więc lada dzień zrobi się bardziej kolorowo. Na pocieszenie zakwitł mi niewielkich rozmiarów kosaciec dark aura



kmarkot - 2017-06-14, 16:02

Co robisz ze u ciebie tak rośnie moczarka?
U mnie dobrze czuje się rogatek i rdestnica połyskująca.

aquamaniac - 2017-06-14, 16:10

Moczarka lubi twardszą wodę i wyższe pH, może w tym tkwi sekret ;) Mam pytanie co to za irysy że kwitną na niebiesko? Jaka to odmiana? Też się je sadzi w wodzie jak żółte czy to nie do oczka?
kmarkot - 2017-06-14, 16:54

W moim oczku mam ph 7,5 gh-13 kh-5 no3-0 i nie rośnie .
Czy moczarka lubi wody o dużej zawartości węglanów wapnia?

Qba - 2017-06-14, 20:24

kmarkot, moczarka rzeczywiście rozrosła sie po całej najgłębszej strefie. Ph mam 6,5 - 6,8. Nie wiem co jej pasuje. Może to, że przytargalem ja z pobliskiego bajorka i ma podobne warunki klimatyczne?
aquamaniac, jeśli chodzi Ci o tę kępę irysów to nie wiem jaka to odmiana ale pięknie kwitną. A nawet jak przekwitną to liście też mają swój urok. Do oczka nie próbowałem ich wsadzić ale raczej nie przezimuja w ten sposób

aquamaniac - 2017-06-14, 21:35

Dzięki za odpowiedź, czyli to są takie "normalne" poza "oczkowe" irysy, jeśli można to tak nazwać ;)
Qba - 2017-06-14, 21:46

Tak, to te normalne ;)

[ Dodano: 2017-06-15, 13:26 ]
Kolejny ciepły dzień i uwolnienie kilku osok z moczarki. Kilka zostało jeszcze w zaroślach więc będę miał porównanie gdzie im lepiej


Qba - 2017-06-16, 13:57

Pierwszy kwiat zaczął się otwierać ale pogoda mu nie pomaga


Botanicus - 2017-06-17, 22:32

no lilie wodne rosną jak zaczarowane aż miło popatrzeć,ps jak długo je hodujesz i jakie odmiany
pozdro

Qba - 2017-06-18, 11:33

Botanicus, mam 5 lilii. Pierwsza była Attraction kupiona taka malutka w Obi. Jest w oczku od wiosny 2015 i dopiero teraz na tyle się rozrosła, ze jest szansa na ładne kwitnienie. W zeszłym roku wsadzilem Colonela, Colorado i Aurorę. Były to już całkiem spore rośliny i już w zeszłym roku nieźle kwitły. W tym roku dosadzilem jakąś lilie podarowaną przez znajomego więc dopiero zobaczę co to takiego. Chyba coś z różowych. A z tym rośnięciem jak zaczarowane to trochę przesadziłeś bo mam dopiero 1 kwiat :P Ale dzisiaj robi się gorąco więc liczę na więcej ;)
Qba - 2017-06-19, 12:02

Robi się kolorowo :-D Lada dzień zakwitnie Colorado. Na pozostałe jeszcze chwilę poczekam



Żabki wygrzewają się na liliach







stanislaw65 - 2017-06-19, 14:15

Witam. Może napiszesz w jaką ziemię sadziłeś lilie, bo ja kupiłem w zeszłym roku i jakoś marnie rosną.
Qba - 2017-06-19, 18:12

stanislaw65, Attraction sadzilem w mieszance piasku z gliną (stosunek 2:1 a może nawet 3:1) a pozostałe w mieszance gotowego substratu do roslin wodnych Tetra z piaskiem (też około 2:1) oraz mieszance gotowego substratu do roslin wodnych Compo Sana z piaskiem (też około 2:1). Do tego do każdego kosza z liliami po 4 koreczki osmocote.

[ Dodano: 2017-06-20, 10:47 ]
Attraction szaleje :)


Qba - 2017-06-22, 12:59

Colorado otworzyła pierwszy kwiat więc czas na aktualizację ;)






mikstyczny - 2017-06-23, 21:33

Zostało mi tylko zazdrościć :-o :good:
Qba - 2017-06-29, 18:33

Dzisiejsza aktualizacja z Colorado w roli głównej


Qba - 2017-06-30, 19:17

Wrzucę jeszcze zdjęcie z góry



Jak widać lilie opanowały większość oczka, a mimo to wczoraj dołożyłem jeszcze 2 sztuki (nie ma ich na zdjeciu). Jak zakwitną to się pochwalę ;)

[ Dodano: 2017-07-01, 19:37 ]
Dzisiaj otworzył się Colonel więc wrzucę fotkę



[ Dodano: 2017-07-01, 19:40 ]

freerider89 - 2017-07-01, 19:17

Qba oczko miód malina pieknie kwitna lilie colonel daje rade :good: Ja osobiscie zastanawiam sie nad tomocik iem
wigo - 2017-07-01, 21:58

Duże brawa. Już pisałem że podoba mi się takie żwirowe wykończenie brzegów, ale całe oczko jest śliczne. I bardzo ładne masz lilie.
Qba - 2017-07-02, 08:29

Dzięki za miłe słowa :) Lilie widać już zadomowiły się u mnie i w tym roku zaczynają pokazywać na co je stać. Wciąż jednak mało porośnięta jest strefa najplytsza i czekam aż tu rośliny się bujną. Przykładowo tatarak variegata ma dopiero 10 -30 cm więc jest mocno w tyle.
Botanicus - 2017-07-09, 21:00

lilie w bardzo dobrej kondycji ,liscie i kwiaty śliczne ,ja musiałem wpuścić czubaczka amurskiego żeby wytępił mi ochotkę która cieła mi w lisciach dziury,o dziwo mała rybka a taka skuteczna w walce z ochotkowatymi i larwami komarów
pozdrawiam

Qba - 2017-07-09, 22:01

Niestety pogoda nie daje się w pełni wykazać moim liliom. Dzisiaj w południe woda w oczku miała zaledwie 17 stopni :-( Czekam na upały, żeby zakwitly 2 nowości w moim oczku ;)
luzio - 2017-07-09, 22:31

Botanicus napisał/a:
lilie w bardzo dobrej kondycji ,liscie i kwiaty śliczne ,ja musiałem wpuścić czubaczka amurskiego żeby wytępił mi ochotkę która cieła mi w lisciach dziury,o dziwo mała rybka a taka skuteczna w walce z ochotkowatymi i larwami komarów
pozdrawiam

Interesujące.
Mam jedną lilię w oczku bez ryb i tam mam liście poryte jakimiś rowkami, choć mimo wszystko ten Colonel raczej silny i odporny jest i kwitnie.
Jednak w oczku z rybkami czyli orfami i karasiami liście tylko troszkę są zryte. Więc może i karasie są skuteczne.

Botanicus - 2017-07-10, 19:55

luzio napisał/a:
Botanicus napisał/a:
lilie w bardzo dobrej kondycji ,liscie i kwiaty śliczne ,ja musiałem wpuścić czubaczka amurskiego żeby wytępił mi ochotkę która cieła mi w lisciach dziury,o dziwo mała rybka a taka skuteczna w walce z ochotkowatymi i larwami komarów
pozdrawiam

Interesujące.
Mam jedną lilię w oczku bez ryb i tam mam liście poryte jakimiś rowkami, choć mimo wszystko ten Colonel raczej silny i odporny jest i kwitnie.
Jednak w oczku z rybkami czyli orfami i karasiami liście tylko troszkę są zryte. Więc może i karasie są skuteczne.

z moich obserwacji karasie nie były zainteresowane bardzo drobnymi larwami grubosci włosa i długości 2 no moze 3 milimetrów ,samemu ciężko je spostrzec lecz objawy na liściach w postaci nacięć już były widoczne i doprowadzały do ich obumierania ,po wprowadzeniu czubaczka larwy zostały wytępione i ślad po nich zaginął,stwierdziłem ich brak od spodu lisci więc stawiam na drobne rybki w walce z ochotkowatymi, no chyba że moje karasie są leniwe,lub przekarmione
pozdrawiam

Qba - 2017-07-11, 11:34

Dzisiejsze kwiatki






Qba - 2017-07-13, 17:58

Na koniec dnia ustawiły się w szeregu :)


taniw - 2017-07-14, 19:27

Postraszyłeś je czymś czy obiecałeś jakąś nagrodę?
Qba - 2017-07-14, 21:17

Zwykła wieczorna zbiórka ;)

[ Dodano: 2017-07-15, 14:11 ]
Chce się Ż ;)


Qba - 2017-07-18, 13:03

Chwilowo nie mogę się pochwalić liliami więc wrzucę zdjęcia innych roślin ;)





luzio - 2017-07-18, 13:14

Mi się podoba :)
No i jak tak dalej pójdzie to nie będziesz się musiał stresować czystością wody czy też mułkiem na kamieniach bo i tak nie będzie jak dostrzec wodę czy mułek ;)

Qba - 2017-07-18, 14:32

luzio, kawałek oczka zostawiam niezarosniety przez lilie, żeby mieć pociechę z ryb. I tam właśnie kamyczki muszą lśnić :P
Qba - 2017-07-24, 14:10

Nareszcie słoneczny dzień :)


piekaro - 2017-07-24, 16:03

Qba ile masz lili ze tak Ci oczko zarosly ?? moje cos slabo rosna :/
Qba - 2017-07-24, 17:57

W strefie głębokiej mam 3 (od lewej Colonel, Attraction i Colorado) i to głównie one robią robotę. Do tego mniej więcej na środku tego zdjęcia na górze jest mała Aurorka i obok niej posadzona w tym roku niewiadoma z ciemnozielonymi liśćmi (obie na średniej głębokości). Są jeszcze 2 nowości całkiem po prawej na płytkiej wodzie ale mają dopiero po kilka liści.
magdalenka7 - 2017-07-26, 08:31

Hej

Oczko w moim stylu( co się na razie tworzy)
Lilie okazałe , ale mi się najbardziej podoba pontederia -cudna, cudna do kwadratu.
Czy zimuje ona bez problemu?

Qba - 2017-07-26, 08:41

magdalenka7, Twoje jeziorko jeszcze w budowie a ja już mega zazdroszczę!
Pontederia to jedna z moich ulubionych roślin. Zimuje bez problemu ale potrzebuje żyznego podłoża. Co w oczku wodnym oznacza konieczność sadzenia w doniczkach i nawożenia. Wtedy odwdzięczy się piękną zielenią liści oraz ładnymi kwiatami.

Dorzucę jeszcze zdjęcie z wczoraj w lepszej rozdzielczości


Eco - 2017-07-26, 14:46

bardzo ładne :) gratuluje, pięknie obsadzone i klarownej wody aż pozazdrościc :) Rozpław w grupie robi wrazenie
Qba - 2017-07-31, 11:06

Liliowce przy oczku pięknie kwitną więc się pochwalę



Jeszcze tropikalne maleństwo


taniw - 2017-07-31, 14:04

Ta Fioletowa lilia powala ....
Qba - 2017-08-01, 13:47

Tina z bliska



A tak oglądają oczko moje żaby siedzące na liliach ;)


magdalenka7 - 2017-08-01, 17:05

Oj masz się czym chwalić.
Cudnie, a te ostatnie zdjęcie to wprost z katalogu wycięte :brawo:

Qba - 2017-08-04, 11:44

Dzisiaj żabowo ;)






Qba - 2017-08-06, 12:12

Dzisiejsze cudo :)



Na tle pozostałych lilii


Qba - 2017-08-12, 12:09

Dzisiejsza aktualizacja. Colorado pięknie kwitnie i ma masę pąków. Zakwitła też mała Aurorka.

DaroManiak - 2017-08-14, 21:10

Wielkie brawa :brawo:
Qba - 2017-08-20, 21:43

Dzisiejsze kwiatki


renmir - 2017-08-23, 19:12

Piękne lilie, zdrowe rośliny super oczko.
Arczieku - 2017-08-23, 20:48

Co to za rośliny za liliami z trójkątnymi liściami ??
Qba - 2017-08-23, 22:03

renmir, dzięki :)
Arczieku, jeśli chodzi Ci o te kwitnące na niebiesko to Pontederia Cordata

Qba - 2017-08-25, 15:02

Szkoda, że już koniec lata bo Tina dopiero zaczęła się rozkręcać. 2 kwiaty i 7 pąków.

Qba - 2017-09-23, 14:20

Zrobiło się troszkę cieplej i część pąków rozkwitła :)



A pąków nad wodą jest chyba ze 30 :-o
Szkoda, że lato jest tak krótkie...

Qba - 2017-09-27, 12:59

Ostatnie podrygi lata więc cyknąłem kilka zdjęć ;)











taniw - 2017-09-27, 16:21

Wygląda jakby była u ciebie jeszcze wiosna ...
luzio - 2017-09-27, 17:47

On oszukuje, pewnie ma jakiś podgrzewacz do wody :evil:
Qba - 2017-09-27, 19:16

Woda niestety już zimna :-( A niedługo trzeba będzie do niej wejść, żeby opuścić lilie na dno i zrobić porządki przed zimą. Ale póki co cieszę się ostatnimi podrygami lata.
piekaro - 2017-09-27, 20:51

ja jak wchodze do zimnego oczka to ubieram wodery wedkarskie :) piekne te twoje lilie
Qba - 2017-10-31, 09:01

Pierwszy śnieg :-(





Niestety oczko jeszcze nie gotowe na zimę więc w weekend czeka mnie mała kąpiel

taniw - 2017-10-31, 12:12

Kurcze, u mnie też w tym roku opóźnienie z przygotowaniem do zimy. Całe szczęście śnieg jeszcze nie padał.
luzio - 2017-10-31, 15:16

A ja swoje główne oczko przeczyściłem już w sobotę... Prawie wszystkie rośliny wycięte i mogę podziwiać wielką taflę wody. Nawet fajne :)
Qba - 2017-11-11, 12:34

Oczko nie cieszy już tak jak latem ale wrzucę zdjecie tego, co jeszcze pozostało.



Jak widać nadal nie jest gotowe na zimę. Jakoś nie mogę się zebrać. Może jutro ;) Liczyłem na to, że Tina jeszcze otworzy pąk ale nie daje rady obecnej aurze



luzio - 2017-11-11, 16:56

Nie dziwię ci się. Oczko jeszcze nieźle wygląda. Mnie zmobilizował fakt że była już kupa uschniętych roślin, liście lilii już zbrązowiały a wśród nich plątały się gnijące pąki. Nie było na co czekać. Choć owszem. Było jeszcze trochę ładnych roślin na czele z naprawdę zielonym wywłócznikiem. Ale teraz cieszę się że mam to za sobą :)
taniw - 2017-11-11, 17:09

K.rczę czas skończyć leniuchowanie. Obiecuję, że jutro wytnę wszystko co uschło i przygotuję oczko do zimy. Nooo chyba, że będzie padało lub znowu zaśpię ...
Qba - 2017-11-12, 17:22

luzio, staram się na bieżąco usuwać pożółkłe liście i stare pąki dlatego może jeszcze nie jest aż tak zimowo. Dzisiaj wyciągnąłem z oczka rośliny, które nie będą w nim zimować a te, które zimują zostawiłem w spokoju. Niech się jeszcze pozielenią chwilę ;)
Qba - 2017-11-26, 11:52

Oczko gotowe na zimę


Qba - 2017-12-13, 21:18

Minął trzeci sezon mojej przygody z oczkiem wodnym więc czas na małe podsumowanie. W zasadzie to drugi, bo w pierwszym roku niewiele się działo w moim bajorku :P
Co miałem przebudować to przebudowalem i na chwilę obecną, biorąc pod uwagę moje zdolności, możliwości itp to jestem zadowolony. W tym oczku więcej zmian konstrukcyjnych nie przewiduję. Oczywiście w głowie jest już kolejne oczko ale o tym innym razem ;)
Roślinność całkiem fajnie się bujnęła w tym roku, chociaż na przyszły sezon konieczne będą zmiany ponieważ nie wszystkie rośliny chcą rosnąć w samym żwirku. Tam, gdzie dałem dobre podłoże i podkarmiłem nawozem efekty były bardziej niż zadowalające, a roślinność posadzona w samym żwirku marniała w oczach.
Lilie całkiem fajnie kwitły i cieszyły moje oko :) Miałem w tym sezonie 4 duże odmiany, 1 małą i 2 tropikalne. Na przyszły sezon nie planuję zmiany obsady jeśli chodzi o lilie. Chyba, że nie uda mi się przezimować tropikalnych to pomyślę o czymś nowym. Jeśli jednak uda się eksperyment z zimowaniem lilii tropikalnych to może w przyszłym sezonie pokuszę się o stworzenie nowego zbiornika z takimi liliami;)
Przy oczku pięknie kwitły liliowce i mam nadzieję, że w przyszłym sezonie zakwitną przynajmniej ze zdwojoną siłą ;) Niedosyt mam odnośnie kosaćców. I tu mocno liczę na kolejny sezon.
Reasumując, moja przygoda z oczkiem wodnym idzie do przodu. Dzięki pomocy oczkomaniaków z forum udoskonalam je na miarę moich możliwości oraz gustu. Za wszystkie dotychczasowe opinie oraz porady serdecznie dziękuję i mam nadzieję na więcej :piwko:
Na koniec kilka zdjęć dla przypomnienia lata 8)



















Qba - 2018-03-18, 10:53

Zima w tym roku coś nie chce odpuścić. Wciąż na oczku lód grubości kilkunastu centymetrów a temperatura w nocy spada do -9 stopni. Mimo to dzisiaj zacząłem przygotowania do sezonu. Zamówiłem koreczki osmocote, coś na obniżenie ph i starter. W zeszłym roku próbowałem obniżyć ph szyszkami olchy i torfem ale efekt nie był zadowalający więc w tym spróbuję zrobić to preparatem Aquacid. Pierwszy raz spróbuję też starter z bakteryjkami. Już nie mogę sie doczekać kolejnego sezonu!
taniw - 2018-03-18, 11:12

U mnie lód zniknął całkowicie na kilka dni. Już zastanawiam się czy nie uruchomić filtra, a tu ci zima wróciła. W tej chwili mam 80% powierzchni wody pokrytej lodem. Grubość tafli to tak na oko około 1 cm.
Qba - 2018-03-18, 11:16

taniw, u Ciebie klimat trochę łagodniejszy. U mnie można śmiało chodzić po oczku. Dzisiaj nawet przerębel zamarzł całkowicie :x
Ryba2008 - 2018-03-19, 05:28

Panowie, głowa do góry. Za 3 dni już wiosna kalendarzowa będzie, a prawdziwa, kiedy przyleci do Polski pierwszy bocian i przy oczku pojawi się pierwsza żaba. Ryba2008 :soczek: :pa:
drako - 2018-03-19, 14:30

U mnie żabki już tydzień temu wystawiały głowy z wody (naliczyłem ok 20 sztuk niektóre w miłosnych uściskach) i lód zniknął całkowicie. Dziś niestety lód zagościł ponownie prawie na całym oczku, a trawne dały sobie spokój z amorami.
Ryba2008 - 2018-03-19, 20:57

drako napisał/a:
U mnie żabki już tydzień temu wystawiały głowy z wody (naliczyłem ok 20 sztuk niektóre w miłosnych uściskach) i lód zniknął całkowicie. Dziś niestety lód zagościł ponownie prawie na całym oczku, a trawne dały sobie spokój z amorami.


Wszystko wskazuje , że w Krakowie było już PÓŁ WIOSNY.

Qba - 2018-03-21, 07:52

Niestety u mnie wiosna przychodzi jakieś 2 tygodnie później niż na południu :-( Także nie widziałem jeszcze ani żab, ani nawet moich ryb.
Qba - 2018-03-25, 15:09

Nareszcie jakiś powiew wiosny :) +10 stopni i przez cały dzień słońce :) Rybki też poczuły wiosnę i pierwszy raz w tym roku wyszły z moczarkowych zarośli, żeby złapać trochę promieni słonecznych. Wygląda na to, że dobrze zniosly zimę. Żab jeszcze nie widziałem. Fajnie, że oczko zaczyna się budzić :)
Qba - 2018-03-26, 17:48

Właśnie uruchomiłem filtr a za nim bajorko i strumyk. Mam starter biologiczny i zastanawiam się czy już go wlać czy poczekać aż woda się troszkę ociepli? Producent zaleca lać wczesną wiosną. Proszę o podpowiedzi bo nie stosowałam tego jeszcze.
taniw - 2018-03-26, 18:52

Jak to jest rzeczywiście starter biologiczny to ja bym poczekał aż temperatura wody podniesie się do takiej w której bakterie nitryfikacyjne mogą przeżyć. Czyli powyżej 12-15 stopni.
Ale teraz doczytałem się, że przeżyją też w 4stopniach, tylko nie będą się rozmnażały.

Qba - 2018-03-26, 19:14

Od poniedzialku ma być trochę cieplej to wtedy zapodam
piekaro - 2018-03-26, 19:39

ja zawsze czekam aż woda się ociepli tak pod 10 stopni, dopiero dodaje starter,
Ryba2008 - 2018-04-03, 19:52

Qba napisał/a:
Botanicus, aż tak super to nie rosną ale staram się żeby było im dobrze. Dużą robotę robią koreczki osmocote (po 4 na kosz). Nie wiem jak będzie w tym roku po opuszczeniu lilii na głęboką wodę.


Qba, jak głęboko wkładasz koreczki osmocote do kosza? Ryba2008

Qba - 2018-04-03, 20:00

Ryba2008, ile uda się palcem wcisnąć przy samych korzeniach. Będziesz aplikował osmocote?
Ryba2008 - 2018-04-03, 20:16

Qba napisał/a:
Ryba2008, ile uda się palcem wcisnąć przy samych korzeniach. Będziesz aplikował osmocote?


Bedę próbował w tym roku włożyć osmocote do koszy. Nigdy tego nie robiłem, ale widząc Twoje lilie, muszę to zrobić.

Qba - 2018-04-06, 19:16

Wczoraj zapodałem bakterie. Z obniżeniem ph za pomocą Aquacidu poczekam jeszcze chwilę
smazio - 2018-04-07, 22:12

Qba napisał/a:
Wczoraj zapodałem bakterie. Z obniżeniem ph za pomocą Aquacidu poczekam jeszcze chwilę

Qba jaki dokładnie starter zastosowałeś? Firma, nazwa itp :) . Jest ich trochę na rynku i sam nie wiem na jakiś ile zdecydować.

Qba - 2018-04-08, 05:23

smazio, dokładnie ten http://sklep.oczkowodne.n...iologiczny.html

[ Dodano: 2018-04-08, 16:05 ]
Ciepłe dni robią robotę i woda pod powierzchnią ma już 13 stopni :)
Na dniach trzeba będzie wskoczyć do oczka, żeby wyjąć kosze z liliami i powciskać osmocote. Zieleni w oczku na razie brak ale jak pogoda się nie zmieni to w przyszłym tygodniu powinno już zacząć cieszyć oko

Ryba2008 - 2018-04-08, 19:40

Qba napisał/a:
Ryba2008, ile uda się palcem wcisnąć przy samych korzeniach. Będziesz aplikował osmocote?


Qba, kupiłem osmocote, pojechałem do oczka, ale nie zaaplikowałem osmocote do koszy z liliami, ponieważ nie napisałeś, którym palcem wcisnąć. Ryba2008

Qba - 2018-04-08, 19:45

Ryba2008, mój błąd. Oczywistą oczywistością jest, że wskazującym, aby wskazać lilii jak ma rosnąć.
P.S. A Ryba2008 ma palce? Bo moje ryby nie mają ;)

Ryba2008 - 2018-04-08, 20:50

Qba napisał/a:
Ryba2008, mój błąd. Oczywistą oczywistością jest, że wskazującym,.....


Ok, jutro tak zrobię na Twoja odpowiedzialność. Ryba2008

[ Dodano: 2018-04-09, 17:06 ]
Qba, coś poszło nie tak. Złamałem palec wpychając koreczki osmocote.



Ryba208

Qba - 2018-04-10, 16:09

Ryba2008, widzę, że nie posłuchałeś i pchałeś kciukiem. Ja właśnie skończyłem kąpiel w oczku wodnym. Woda całkiem cieplutka. Wyciągnąłem wszystkie kosze z liliami i powtykałem koreczki. Lekko nie było bo lilie nieźle się rozepchały w donicach. Przy okazji zrobiłem w oczku taki syfu, że aktualna widoczność to 0 cm. A rano był kryształ. Chciałem też zasilić nawozem pontederie ale zrobiła się taka zwarta bryła, że tam to już w ogóle ciężko wcisnąć palec. 3 koreczki gdzieś tam wepchnąłem ale na taką kępę to niewiele. Przydałoby się już przesadzić w jakąś kastrę budowlaną ale już mi się nie chce.
Qba - 2018-04-14, 17:56

Od momentu uruchomienia filtra zauważyłem szybsze "znikanie" wody z oczka. Podejrzenie padło na mini strumyk łączący bajorko filtracyjne z oczkiem wodnym. Rozebrałem więc dzisiaj ów strumyk i chyba znalazłem słaby punkt. Jutro skleję folię na łączeniu i mam nadzieję, że pomoże bo wkurza mnie niski stan wody w oczku, a za często kranówki nie chcę lać.


Qba - 2018-04-21, 11:43

Minął tydzień od czasu uszczelnienia mini strumyka i wody nie ubywa więc cieszy mnie to bardzo. Od wczoraj zaczynają kwitnać kaczeńce :) Ponadto z dnia na dzień przybywa koloru zielonego przy oczku :) Woda kryształ :)
luzio - 2018-04-21, 20:29

Tam u ciebie to faktycznie opóźnienie. U mnie kaczeńce już długo kwitną. Teraz chyba osiągnęły apogeum. Mam też pewnie ze 20 liści lilii na wodzie. Ogólnie życie już się bujnęło. Tylko wodę mam trochę mętnawą ale nie jest źle. Glony póki co nie szaleją nadmiernie.
Qba - 2018-04-22, 19:16


ruslan007 - 2018-04-22, 19:25

Takie klimaty to ja lubię, piękne oczko przejście wody w ląd strumyk no super.
Qba - 2018-04-22, 19:31

ruslan007, dzięki. U Ciebie z kolei podobają mi się te strefy płytkie, których u mnie brakuje.
Qba - 2018-05-01, 09:06

Nie było mnie kilka dni a oczko w tym czasie całkiem ładnie rozkwitlo :)
Boberki już całkiem okazałe i zaczynają kwitnać. Niestety nitki też urosły :P



[ Dodano: 2018-05-01, 10:28 ]

Qba - 2018-05-06, 07:25

Dzisiejsza aktualizacja



Oczko zarasta z dnia na dzień :) Jeśli pogoda się nie popsuje to w przyszłym tygodniu przeniosę do oczka Tinę z akwarium

[ Dodano: 2018-05-06, 08:27 ]
Attraction jeszcze nie ma ani jednego liścia na powierzchni a pąki już idą do góry :-D

taniw - 2018-05-06, 09:32

A jeszcze kilka dni temu narzekałeś, że nic ci jeszcze nie rośnie.
Qba - 2018-05-06, 09:55

taniw, Polak musi trochę ponarzekać :P
Qba - 2018-05-19, 13:57

Mała aktualizacja

Irysy zaczynają kwitnać



Kilka kosaćców również. A w głębi widać jak moczarka opanowuje całą strefę głęboką




[ Dodano: 2018-05-19, 15:06 ]
Kwitnać zaczyna też kosaciec creme de la creme, którego myślałem, że straciłem




[ Dodano: 2018-05-19, 15:24 ]
Kotka wciąż czai się na żaby




W przerwach w polowaniu bije się z braciszkiem, przy okazji demolujac rośliny wokół oczka



ruslan007 - 2018-05-19, 20:22

Super oczko jestem cały za takimi klimatami,a kotki odstraszą nieprzyjazne gady he
mikstyczny - 2018-05-19, 20:34

Jedno z najfajniejszych i najciekawszych oczek na tym forum :brawo: :good: czekam na kolejne relacje.
Qba - 2018-05-20, 06:59

Dzięki za miłe słowa :)
agent 007 sumek - 2018-05-20, 10:08

tylko pozazdrościć takiego oczka woda kryształ wszystko super rośnie po prostu super :brawo: :brawo: :brawo: :good: :good:
Aro81 - 2018-05-20, 15:50

Fajnie wkomponowane w otoczenie. Bardzo naturalne. Super!!!
motor - 2018-05-20, 21:12

Małe oczka mają tę przewagę nad dużymi, że można je dopieścić do cudowności :brawo:
Czy dobrze wiedzę, że w żwirze rośnie bobrek trójlistny?, hydroponicznie, czy w jakimś substracie?

Qba - 2018-05-21, 06:34

motor, "boberki" rosną sobie luźno bezpośrednio w żwirze i mają się całkiem nieźle. W tym roku ładnie kwitły.

[ Dodano: 2018-05-21, 15:46 ]
Creme de la creme otworzył pierwszy kwiat więc miał małą sesję ;)




Qba - 2018-05-27, 13:01

Kilka zdjęć z dzisiaj

Wokół oczka robi się kolorowo



Lada dzień zakwitną lilie. Już 7 pąków wyszło spod wody






[ Dodano: 2018-05-27, 14:07 ]
Tak wyglądają rośliny po polowaniu kotki :evil:


luzio - 2018-05-27, 22:19

Na trzecim zdjęciu w środku zaraz na brzegu rosną takie roślinki na łodydze z jasnozielonymi liśćmi. Co to jest?

A poza tym to coś czuję że myślisz nad jakąś rewolucją bo oczko staje się za małe w stosunku do tego co próbujesz w nim upchać :P Wygląda ładnie, to fakt. Tylko gdzie jest woda? :)

Qba - 2018-05-28, 07:06

luzio, jeśli chodzi Ci o te roślinki co mają małe żółte kwiaty to jest to tojeść bukietowa. A co do wody to jak będzie większe oczko to może zostawię kawałek wody bez roślin ;) A tymczasem rośliny górą :P
taniw - 2018-05-28, 19:15

luzio napisał/a:


A poza tym to coś czuję że myślisz nad jakąś rewolucją bo oczko staje się za małe w stosunku do tego co próbujesz w nim upchać :P Wygląda ładnie, to fakt. Tylko gdzie jest woda? :)

Po jakimś czasie staje się to problemem większości z nas.

Qba - 2018-05-29, 11:25

W tym roku pierwszy kwiat od Colonela. Jakieś 3 tygodnie wcześniej niż w zeszłym :)


luzio - 2018-05-29, 12:28

Ładny, naprawdę lubię tą lilię, jeśli jej kwiaty rosną jak trzeba to są eleganckie. Niestety mój Colonel został przez zimę i potem zmasakrowany kiedy wypłynął, zamarzł w lodzie a potem go jeszcze męczyłem kamieniami itd żeby w końcu opadł na dno... No ale powoli jakieś biedne listki wypuszcza. Może i kwiatka zapoda.
Qba - 2018-05-31, 08:26

Dzisiaj do Colonela dołączyła Attraction :)



[ Dodano: 2018-05-31, 14:02 ]
Kosaćce variegata przesadzone z brzegu do doniczki wypełnionej żwirkiem...



Filtr skrył się za kwiatkami...


A strzałki wystartowały na dobre



Piękne mamy lato tej wiosny :)

taniw - 2018-05-31, 17:18

Twoje strzałki są większe od moich. Może dlatego, że ja mam je posadzone głębiej?
Qba - 2018-06-03, 11:41

Piękna pogoda robi robotę i zakwitly już 4 kolory lilii :)


Qba - 2018-06-04, 13:09

Dzisiejsze lilie


Qba - 2018-06-05, 19:54


ruslan007 - 2018-06-05, 21:30

Wspaniałe kwiaty ,lilie czyją się u ciebie jak lilie w wodzie ;) ,tak serio to jest mój klimat pozdro.
Qba - 2018-06-06, 05:52

ruslan007, dzięki. Lilie w tym roku mają wymarzoną pogodę :)

[ Dodano: 2018-06-06, 14:43 ]
Coraz więcej kwiatów :)
Attraction otworzyła dzisiaj 4 :)


Qba - 2018-06-10, 14:08

Wymarzona pogoda dla lilii :)



Krwawnica kwitnie



Strzałki pięknie rosną




Jeszcze ogólny widok na oczko



ruslan007 - 2018-06-10, 14:41

Tych strzałek to ci kolego zazdroszczę , w twoim oczku wraz z liliami dopełniają cudu natury. Qba jak pochowasz w jakiś sposób doniczki tak żebym ich nie widział dostaniesz 6tkę z plusem. :brawo: :brawo:
Qba - 2018-06-10, 15:40

ruslan007, jeszcze chwila i lilie zakryją wszystko (łącznie z doniczkami). Mnie też wkurza widok doniczek w oczku. Kilka dni temu przestawiłem pontederie tak, żeby zakryła jedną z nich ;)
mikstyczny - 2018-06-10, 15:46

Cudowne :-o , krwawnica wymaga żyznego podłoża ?
Qba - 2018-06-10, 16:12

U mnie krwawnica rośnie w gruncie przy oczku i jest jej chyba dobrze więc raczej nie potrzebuje nic specjalnego. Byle miała wilgoć
piekaro - 2018-06-11, 20:15

Qba pięknie to wszystko wygląda, a lilie mega i ta ilość kwiatów, tylko jednego mi brakuje, czemu nie widać u Ciebie żadnych rybek, kolorowe karaski pięknie by wyglądały pomiędzy tymi liliami :D
taniw - 2018-06-11, 20:23

Tylko nie karasie. Już lepiej orfy.
Qba - 2018-06-11, 21:50

Mam 4 kolorowe karasie, 2 liny, 4 japońce (do odłowienia) i 1 okonka. Już 2 rok zbieram się do zakupu orf ale chyba moje oczko jest trochę za małe dla nich więc pewnie skończy się na tym, że dokupię ze 4 kolorowe karaski. Więcej nie planuję

[ Dodano: 2018-06-11, 23:08 ]
Piekaro, na tej fotce znajdziesz wszystkie 4 moje kolorowe karaski :P



[ Dodano: 2018-06-11, 23:16 ]
Jeszcze jedno zdjęcie z dzisiaj



[ Dodano: 2018-06-11, 23:25 ]
Jeszcze jedno ;)


dlaryus - 2018-06-12, 20:12

Qba w czym Ty masz te lilie że tak pięknie Ci rosną????
Qba - 2018-06-13, 08:22

dlaryus, w koszach dla lilii wodnych. A w nich ziemia do roslin wodnych z dodatkiem piasku lub piasek z gliną (taka mieszanka tylko w 1 koszu). Plus na początku sezonu koreczki osmocote (4-6 szt na kosz)
Qba - 2018-06-14, 14:32

Pierwszy cały bordowy liść :)


taniw - 2018-06-14, 19:12

Bardzo mi się podoba. To jakaś odmiana? Bo reszta liści jest normalna.
Qba - 2018-06-14, 19:32

taniw, to strzałka australijska Benni
Qba - 2018-06-18, 12:31

Colorado dzisiaj kwitną w rzędzie


Qba - 2018-07-11, 14:13

Korzystając z okazji, że jeszcze nie pada zrobiłem parę zdjęć.
Oczko w całości



Małe zbliżenie na pontederie i liliowce



I jeszcze same liliowce, którymi za długo się nie pocieszę bo zanosi się na deszcze a ich kwiaty nie lubią wody





ruslan007 - 2018-07-15, 16:16

Tak jak pisałeś wcześniej liście lilli przykryły ich miejsce sadzenia ,woda klarowna w najlepszym rozmiarze i to roślinność w połączeniu z naturalnym brzegiem doprowadziła do perfekcji gratuluję. :-D
Qba - 2018-07-17, 09:27

ruslan007, dzięki za miłe słowa 😀

[ Dodano: 2018-07-17, 10:31 ]
Colonel zamiast otworzyć pąk postanowił wypuścić z niego nową roślinę


luzio - 2018-07-17, 10:02

Tak Colonel tak ma. Nawet wsadziłem eksperymentalnie taki pąk do ziemi by zobaczyć co będzie. No i wyrósł nowy Colonel...
Qba - 2018-07-22, 14:43

Znowu zrobiło się gorąco więc lilie zaczynają pokazywać kwiaty 😀






Qba - 2018-07-29, 13:23

Aurora wypuściła dopiero 2 kwiat w tym roku więc zrobiłem zdjęcie



Pstryknąłem też żabę na lilii


luzio - 2018-07-29, 14:52

Chyba jednak białe lilie tworzą najlepszy klimat liliowy. Przydałaby mi się skołować jakąś okazałą odmianę.
taniw - 2018-07-29, 20:51

Twardo trzymasz je w ryzach.
Qba - 2018-07-30, 11:36

luzio, z białymi nie pomogę bo nie mam. Będę musiał coś zrobić z Colonelem, który wyrasta z pąka bo już tworzy się fajne kłącze i korzenie a moje oczko za małe, żeby coś jeszcze upchnąć. Ale Colonela to chyba masz?
luzio - 2018-07-30, 12:37

Tak mam. Mam też białe lilie ale jakieś mniejsze i przytłoczone...
Qba - 2018-07-30, 12:49

luzio, wyszukaj zdjęcia N. Gonnere. Moim zdaniem ładna

[ Dodano: 2018-07-31, 11:45 ]
Z pąka Colonela wyrosła już całkiem spora roślina


Qba - 2018-08-03, 13:03

Pierwszy kwiat Tiny w tym roku :)



Podobnie jak w zeszłym roku jest malutki ale myślę, że już niedługo ta lilia pokaże na co ja stać bo z doniczki wyszło już ze 20 pąków :-o

[ Dodano: 2018-08-04, 11:25 ]
Oderwalem młodego Colonela, który wyrósł z pąka starej rośliny



Wytworzyło się już całkiem spore kłącze

Qba - 2018-08-04, 13:35

Nareszcie zakwitły wszystkie odmiany jakie mam 😀



[ Dodano: 2018-08-04, 14:40 ]
Jeszcze jedno z dzisiaj


luzio - 2018-08-05, 21:58

Czadowo. Może niedługo nasz klimat będzie w sam raz dla tych lilii :P
Qba - 2018-08-15, 12:15

Pięknie dzisiaj kwitną


taniw - 2018-08-15, 14:06

Trudno ci nie przyznać racji, do tego ten zabójczy kolor... Piękne.
Botanicus - 2018-08-16, 21:45

normalnie jak gra zespołowa
Qba - 2018-08-17, 12:43

Tyle kwiatów chyba jeszcze nie miałem :-D


luzio - 2018-08-17, 14:21

Ładnie, ładnie. Fajnie też że prawie wszystkie wystają na nóżkach. A te tropikalne dopełniają klimatu. Warto było się z nimi pomęczyć jak się okazuje.
Qba - 2018-08-17, 16:15

luzio, faktycznie prawie wszystkie lilie "wyszły" z wody. Tylko attraction coś nie chciała ale i jej się zdarza od święta
Qba - 2018-08-19, 12:11

Niedziela przy oczku :-D






Qba - 2018-08-20, 18:33


luzio - 2018-08-21, 09:52

Qba, masz jakąś sprytną technikę usuwania więdnących liści i kwiatów? Bo ja ciągle nie rozwiązałem tego problemu. Czasem włażę do oczka i usuwam ale często mi się nie chce...
Qba - 2018-08-21, 15:48

luzio, sposób mam taki, że przedłużyłem nożyczki za pomocą 2 prętów i tym sprzętem obcinam ;)
Widziałem też w sklepie gotowe narzędzie tego typu

Qba - 2018-08-27, 16:24

Oczko u schyłku lata


taniw - 2018-08-27, 18:07

Policzyłeś ile w tym roku maiłeś kwiatów?
Qba - 2018-08-27, 19:17

Do dzisiaj oberwałem 116 kwiatów :P
taniw - 2018-08-28, 08:10

Nieźle, ciekawe czy ktoś miał więcej? Ja miałem trzy czy cztery ...
Qba - 2018-09-01, 15:41

Dla odmiany dzisiaj próbowałem robić zdjęcia rybom ale jakoś nie chciały pozwać


rewi - 2018-09-02, 15:13

Co jak co, ale lilie to cudne :-o :-D
Qba - 2018-09-03, 06:27

rewi, w imieniu lilii dziękuję 😉
Qba - 2018-09-04, 12:48

Lato, trwaj!







[ Dodano: 2018-09-04, 14:06 ]

taniw - 2018-09-04, 18:20

Mam nadzieję, że porobiłeś trochę zdjęć na zapas by nas w listopadzie czy grudniu nimi uraczyć.
Qba - 2018-09-04, 19:03

taniw, zdjęć mam tyle, że przez kolejną dekadę mogę raczyć Was codziennie innym :P
Qba - 2018-09-12, 14:22

Colorado wciąż pięknie kwitnie



[ Dodano: 2018-09-12, 15:26 ]
Podczas gdy Colonel i Attraction tylko po 1 kwiatku


Qba - 2018-10-26, 18:44

Za chwilę zima a u mnie ostatnie zdjęcie z lata więc wrzucę coś z dzisiaj ;)
Kot sąsiadki przyszedł do oczka na łowy


[ Dodano: 2018-10-26, 19:46 ]
Woda już zimna i pąki lilii nie otwierają się. Niedługo trzeba będzie zrobić wycinkę

Zac - 2018-10-27, 16:18

Już można zrobić.
Qba - 2018-10-27, 16:35

Zac, odwlekam ten moment jak tylko się da, póki jeszcze jest coś zielonego w oczku
taniw - 2018-10-28, 15:18

Qba, Całkiem tak jak ja. Trochę w zeszłym tygodniu czyściłem. Usuwałem co zwiędło ale wszystko co zielone które wiadomo, że właściwie będzie i tak do wyrzucenia zostało.
123mokry - 2018-11-25, 23:22

Super oczko a obserwuje nie od dzisiaj ,extra naturalny klimat stworzyłeś brawo świetnie to wygląda. Wielka ilość roślin robi wrażenie .
Qba - 2018-12-22, 10:31

Zaczęła się zima więc wrzucę coś z dzisiaj







[ Dodano: 2018-12-22, 10:35 ]
Jak widac po sladach moja domowa zwierzyna odwiedza oczko zimą. Wczoraj kot zaliczył kąpiel bo lód nie wytrzymał jego wagi :P

renmir - 2018-12-23, 11:42

Fotki z lata miałeś zdecydowanie fajniejsze ale cóż musimy trochę poczekać.
Qba - 2018-12-23, 13:04

Niestety do lata moje oczko nie stanowi ozdoby :((

[ Dodano: 2018-12-23, 13:11 ]
Cześć zieleni z oczka trafiło na zimę do domu ;)



[ Dodano: 2018-12-24, 08:55 ]
Od jutra odwilż więc wrzucę jeszcze kilka białych zdjęć




Qba - 2019-02-24, 16:21

1,2,3... sezon start !!!
Nie wytrzymałem i odpaliłem dziś filtr. Mimo resztek lodu na powierzchni oczka. Pompa powedrowala tymczasowo 10 cm pod powierzchnię wody. Zdjęcia nie wrzucam bo nie ma się jeszcze czym chwalić :P

luzio - 2019-02-24, 19:44

Skoro to już zrobiłeś to znać jak wygląda woda w obecnej chwili. Przejrzystość, zaglonienie. I informuj z czasem czy coś się zmienia...
Qba - 2019-02-27, 15:54

Wczoraj wyłączyłem filtr bo w ciągu doby ubywa ok 200 litrów wody. Po wyłączeniu do dzisiaj woda utrzymuje się na swoim poziomie więc przeciek jest w filtrze gk lub po drodze z filtra do oczka. Nie chce mi się rozbierać i szukać więc zastanawiam się nad spróbowaniem w tym roku bez filtra.
luzio - 2019-02-27, 18:03

Ja bym nie ryzykował... Już teraz jest ciepło a co dopiero latem ;) Dużo będzie dni z żarełkiem dla glonów. No chyba że ci lilie całe oczko przykryją szybko. Sam się zastanawiam nad szybkim odpaleniem filtra ale miałem nadzieję że wcześniej dasz znać czy to działa :P
Qba - 2019-02-27, 19:24

luzio, ja odpaliłem filtr żeby czyścił mechanicznie oczko bo na biologię to trochę zimno. Na ten moment woda jest super przejrzysta ale na dnie zalega sporo różnego syfu.
taniw - 2019-02-28, 08:21

Chyba też dzisiaj włączę filtr. Trochę mułu się pozbędę.
Qba - 2019-04-14, 10:59

Zieleń zaczyna nieśmiało startować więc wrzucę fotkę



Woda klarowna mimo wyłączonej filtracji. Tylko napowietrzanie chodzi non stop.

[ Dodano: 2019-04-14, 12:02 ]
Jak widać na dnie duuuużo glonów

jerzyl - 2019-04-14, 20:25

witam
U mnie filtr chodzi już ze dwa tygodnie, zieloność oczywiście wystartowała. Woda zieloniutka jak żabka :) (te także już się obudziły )

Qba - 2019-04-27, 12:10

Dzisiejsza aktualizacja



[ Dodano: 2019-04-27, 13:12 ]
Robi się już zielono wokół oczka chociaż susza straszna. Wczoraj nakarmiłem lilie koreczkami osmocote i czekam aż i te ruszą

luzio - 2019-04-27, 20:31

Ta susza dobija mnie, nawet oczko wydaje się być suche...
taniw - 2019-04-28, 08:41

luzio napisał/a:
Ta susza dobija mnie, nawet oczko wydaje się być suche...

Chyba pierwszy raz musiałem już 2 razy na wiosnę dolać sporą ilośc wody. Wiatr i temperatura robią swoje. Ale dzisiaj ma popadać.

Qba - 2019-04-28, 08:56

Już wczoraj miało u mnie padać i co? Spadło 13 kropli i tyle widziałem deszcz... Dzisiaj też niby ma padać więc czekam.
Pike5 - 2019-04-28, 09:45

U mnie od wczoraj spadło 25 mm deszczu także oczka wypełniły się wodą.
luzio - 2019-04-28, 11:28

25 mm :-o
Wy tam żyjecie w innej strefie klimatycznej...

Pike5 - 2019-04-28, 13:46

Jeszcze 10 mm. Na mapach pogodowych w Wielkopolsce słabo z deszczem. Jednak lasy przyciągają deszcz a pola uprawne wręcz przeciwnie szczególnie te w tysiącach hektarów w jednym kawałku.
Qba - 2019-05-01, 10:29

Kwitną boberki i kaczeńce 😀
Oczko powoli nabiera wyglądu

[ Dodano: 2019-05-01, 11:31 ]


[ Dodano: 2019-05-01, 11:33 ]
Kijanki dobierają się do glonów i zaczyna być widać żwir 😀

[ Dodano: 2019-05-01, 11:35 ]

Qba - 2019-05-02, 11:49

Dzisiaj wylowilem z oczka martwego okonia. Zero oznak choroby czy uszkodzeń ciała. Czy możliwe jest, że połasił się na kijanki ropuchy i te go wykończyły?
Qba - 2019-05-11, 08:15

Prawie połowa maja a w moim oczku woda ma tylko 12 stopni :-(
Qba - 2019-05-16, 10:24

W oczku zimno więc rośliny jeszcze na dobre nie wystartowały ale dookoła robi się już całkiem fajnie




Ryba2008 - 2019-05-16, 14:12

Witam. Qba, podaj nazw roślinek z drugiego zdjęcia rosnące na dole( z godziny 6). Ryba2008 :pa:
Qba - 2019-05-16, 14:14

Ryba2008, to boberki ;) czyli bobrek trójlistkowy

[ Dodano: 2019-05-16, 15:16 ]
U mnie jeszcze nie wyglądają zbyt okazale ale polecam zajrzeć do galerii JARKA G i zobaczysz jak to może fajnie rosnąć

Ryba2008 - 2019-05-16, 19:43

Qba, jeśli pamiętasz, to podaj mi nazwy następnych roślin okalających oczko. Na zdjęciu oznaczyłem je numerami. Sprawdzę w poradnikach ich wymagania glebowe i klimatyczne i ewentualnie zakupię. Wyglądają ładnie na Twojej działce.

Ryba2008 :piwko: :yahoo:

Qba - 2019-05-16, 20:20

Ryba2008, dokładnie Ci nie powiem ale

1. Funkia (hosta) - nie wiem jaka odmiana. Nie nawoże, rośnie w kiepskiej ziemi i rośnie bardzo ładnie. Tylko ślimaki ja uwielbiają
2. Też funkia tylko inna odmiana (nazwy nie znam). Rośnie gorzej niż 1
3. Dąbrówka rozłogowa (odmiana black scallop). Bardzo szybko i fajnie się rozrasta i moim zdaniem jest ładna.
4. Liliowiec. Nie wiem jaka to odmiana ale taka raczej mało szlachetna, popularna, z niedużymi żółtymi kwiatami.wymagania raczej małe.

Qba - 2019-05-20, 14:13

Kilka dni temu narzekalem, że woda w oczku wciąż zimna a dzisiaj ma już 20,5 stopnia 😀
Liliom się podoba 😉

Qba - 2019-05-26, 13:23

Dzisiejsza aktualizacja



Zaczynają kwitnąć irysy 😀

Agga - 2019-05-27, 15:39

Ale pięknie ,strasznie mi się podobają brzegi wysypane żwirem :good:
Qba - 2019-06-05, 12:10

Pierwsza w tym roku zakwitła Attraction



Kwiat nieduży i dość marny

Ryba2008 - 2019-06-05, 16:02

Qba, czy Ty zawsze musisz być pierwszy? Zająłeś moje miejsce na podium. Piękna lilia, trzeba cieszyć się i z takiej. Wszystkie róże mają kolce, czy z tego tylko powodu nie należny kochać róż? Ryba2008 :piwko: :yahoo:
Qba - 2019-06-05, 16:15

Ryba2008, jaki pierwszy? Niektórzy już kilka tygodni cieszą się kwiatami lilii tylko nie chwała się na forum.
Ryba2008 - 2019-06-05, 19:18

Qba, liczą się tylko ci, co pokazują dowody, że lilie już kwitną. U mnie pierwsza lilia pokazała się 2 czerwca.

:yahoo:

Qba - 2019-06-08, 18:38

Zakwitł jeden z kosaćców Dark Aura 😀





I jeszcze ogólny widok na oczko



Ryba2008 - 2019-06-08, 19:10

Witam. Qba, zabieram Ci pierwsze miejsce na podium. U mnie wysyp lilii, naliczyłem piętnaście, które już zakwitły.
Twoje lilie oczywiście przyjęły się.


:piwko: schłodzone mailem Ci wysyłam. :piwko: :yahoo:

Qba - 2019-06-09, 10:22

Ryba2008, u mnie zawsze rośliny późno startują. Ale mam nadzieję, że szybko nadrobią zaległości 😉
Cieszę się, że rośliny przetrwały podróż ☺

Qba - 2019-06-11, 09:45

Kwitną 2 kolory. Reszta mocno opóźniona




Qba - 2019-06-20, 11:57

Tydzień mnie nie było a oczko przez ten czas niezłe zarosło


Qba - 2019-06-21, 22:31

Wykarczowałem co nieco przy oczku, żeby wyeksponować pięknie rosnące strzałki



[ Dodano: 2019-06-22, 08:55 ]


[ Dodano: 2019-06-22, 13:26 ]


[ Dodano: 2019-06-22, 13:28 ]
Dodaję zdjęcia ale ich nie widzę 🤔
Czy tylko ja tak mam czy Wy też nie widzicie ostatnio dodanych zdjęć?

[ Dodano: 2019-06-22, 13:45 ]


[ Dodano: 2019-06-22, 13:46 ]
Dałem na próbę w innym rozmiarze i już jest ok

Qba - 2019-07-14, 14:32

Niewiele kwitnie ale wrzucę coś z dzisiaj



[ Dodano: 2019-07-14, 15:34 ]
I jeszcze jaszczureczka

Qba - 2019-07-25, 14:28

Lilie niebardzo chcą kwitnąć więc pochwalę się pontederią 😉


Qba - 2019-07-29, 07:49






Qba - 2019-08-02, 19:51



[ Dodano: 2019-08-03, 12:07 ]

Pike5 - 2019-08-03, 15:55

Sprowokowałeś mnie tą małą a później dużą żabką nawiasem mówiąc trawną :) Jestem na forum praktycznie tylko ze względu na płazy. Niewiele dzieje się w dziale ŻABY nie ma już chyba takich jak ja na forum śledzących życie, rozmnażanie, warunki które potrzebują do rozrodu. Powiedz mi czy dużo widzisz młodych żabek trawnych wokół oczka i czy od czasu przeobrażenia dużo urosły bo jeśli nie przekroczą pewnej wielkości będzie im ciężko przezimować. Czy w odległości kilometra od Ciebie są jakieś cieki wodne strumienie rowy melioracyjne bo tam zimują dorosłe żaby trawne jeśli nie to jestem ciekaw jak sobie radzą.
Qba - 2019-08-04, 07:59

Pike5, obie żaby, które pokazalem były podobnej wielkości. Jeśli zaś chodzi o młode, które urodziły się w moim oczku to mają już ok 2,5 cm a ropuszki może nawet 3 cm. Odnośnie warunków do przeżycia to myślę, że żabki mają nieźle bo wokół jest sporo naturalnych stawów a ok 1 km dalej płynie rzeka Pisa 
A co do ilość małych żabek wokół oczka to zawsze widzę kilka żabek plus ropuszek więc myślę, że jest ich sporo        

Pike5 - 2019-08-11, 15:29

Tak wokół Barczewa są piękne tereny płazy na pewno mają się dobrze. Powiedz mi jeszcze czy rzeka Pisa która biegnie koło Ciebie jest tą samą z Wikipedii bo przeglądając mapy wychodzi mi że są w Polsce dwie takie rzeki. Wyślij jeśli możesz i znajdziesz wokół oczka zdjęcia młodych ropuch.
Qba - 2019-08-12, 10:23

Pike5, próbowałem zrobić zdjęcie ropuszek ale żadnej nie udało mi się spotkać. Ostatnio jak widuje jakąś to raczej nie przy oczku tylko kawałek dalej w trawie (podczas koszenia).
Co do rzeki to tu znajdziesz opis
http://mojemazury.pl/rzeka/70/Pisa-Warminska

Qba - 2019-08-15, 06:27


Kosta - 2019-08-15, 10:08

Qba
A ja mam pytanie odnośnie lilii - na jakich głębokościach rosną? :)

Qba - 2019-08-15, 11:19

Kosta, większość lilii mam w najgłębszym miejscu czyli aktualnie około 1,2 m minus wysokość doniczek. Tylko miniaturowa Aurora jest na głębokości ok 50 cm (na zimę zestawiam nizej) i tropikalna Tina z 10 cm pod lustrem wody (ta nie zimuje w oczku)
Kosta - 2019-08-15, 11:34

Ile masz wszystkich odmian lilii?

Wszystkie co kupiłeś to przetrwały?

Qba - 2019-08-15, 12:59

Kosta, 5 zimujących w oczku i 1 tropikalna. Jednej tropikalnej nie udało mi się przezimować.
Qba - 2019-08-21, 13:16







Qba - 2019-08-25, 13:37


Qba - 2019-08-30, 12:24

Pomimo wyłączonej filtracji w tym sezonie oraz większej ilości ryb (namnożyły sie karasie) woda pozostała czysta 😀


Pike5 - 2019-08-30, 15:46

Woda super przezroczysta równowaga biologiczna w pełni.Według mojego doświadczenia dużo pomaga żwir na którym osadzają się pożyteczne bakterie ma on dużo większą powierzchnię niż czysta folia. Zauważyłem też że jeszcze lepszy jest żwir łamany gdyż jest bardziej porowaty i oczka które mam wysypane tym żwirem mają jeszcze czyszczą wodę mimo że nie ma w nich często roślin.
Kosta - 2019-09-01, 07:51

W jaki sposób rozwiązałeś u siebie filtr g/k?

Kwestia posadzenie tylko samych roślin w oczku, czy masz zrobiony jakiś przepływ?

Qba - 2019-09-01, 08:32

Kosta, tu znajdziesz wszystko o moim bajorku filtracyjnym

http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=105

W tym sezonie jednak filtracja jest wyłączona

Kosta - 2019-09-01, 09:34

O! Dzięki. "Przeleciałem" cały wątek, a to mi umknęło...

Gdy miałeś pompę załączoną - nie byłą za mocna?
Chodzi mi o kwestię, czy się nie przelewało bokami :)

Qba - 2019-09-05, 12:57


Qba - 2019-09-14, 12:17

Schyłek lata



[ Dodano: 2019-09-14, 13:17 ]


[ Dodano: 2019-09-14, 13:22 ]
Jeszcze wczorajsza żaba


Pike5 - 2019-09-14, 16:01

Piękna kolorystyka żaby trawnej u nas w Bieszczadach nie występują w takiej formie. ''Nasze'' mają różne odcienie brązu. Raz taką spotkałem będąc nad morzem. Czy widzisz jeszcze tegoroczne młode i czy chodzisz z latarką w nocy i w czasie deszczu wokół oczka? Można zobaczyć różne płazy które w dzień śpią ;)
Qba - 2019-09-14, 18:30

Pike5, u mnie w większości żaby trawne też są brązowe a ta jest wyjątkowa. Wygląda jakby przybyła z dalekich krajów ;)
Małe czasem widuje ale niewiele. Wydaje mi się, że jest spora rotacja żab bo widzę różne, których wcześniej nie widziałem. Albo chowają się przede mną i ujawniają się po kolei ;)
Wieczorami nie oglądam oczka ale skoro tak mówisz to może spróbuję coś poobserwować

Pike5 - 2019-09-14, 20:10

Wychodź z latarką 2 godziny po zachodzie słońca wtedy większość płazów wychodzi z ukrycia (teraz godz 21 00) najlepiej w czasie lub po deszczu. Najlepszy okres to wiosna w czasie okresu godowego. Możesz wtedy spotkać gatunki płazów których byś się nie spodziewał np. grzebiuszkę ziemną
Qba - 2020-05-09, 13:43

Zaczynamy sezon 2020 😀


Qba - 2020-06-14, 14:49



Połowa czerwca a lilie dopiero startują z pąkami

Qba - 2020-06-21, 07:48

Oczka zarasta 😁






Qba - 2021-04-21, 10:54

Zaczynamy kolejny sezon w oczku😀

agent 007 sumek - 2021-04-21, 20:40

No chyba najwyższa pora ;) niech ta wiosna już przyjdzie :)
Qba - 2021-05-06, 10:39


Qba - 2021-05-10, 11:34

Nareszcie ciepło 😀

Qba - 2021-05-13, 13:37

Boberek 😀



[ Dodano: 2021-05-14, 13:12 ]
Codziennie więcej zieleni 😀


Qba - 2021-05-23, 10:33



Soczysta wiosna😀


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group