Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - sugestie dotyczęce budowy

sebastian 123 - 2016-04-24, 18:29
Temat postu: sugestie dotyczęce budowy
Witam mam na imię Seba jestem nowy i w końcu zaczynam przygodę z oczkowanie przedstawię szanownym użytkownikom mój skromny projekt z prośbą o jakieś doradztwo czy jest ok czy coś poprawić dodam iż od jutra zaczynam kopać strumyk.
Zdjęcie 1 i 2 posiada w tle opis co i jak chcę zrobić.

W załączniku kilka fotek


















[ Dodano: 2016-04-24, 18:45 ]
dodam że pojemność oczka to ok 25000l

adxan - 2016-04-24, 21:23

Witaj Sebastian123.
Zapowiada się niezłe oczko. Masz dużo miejsca, wiec hulaj dusza:).
Jeśli mogę zapytać?:
Czy planujesz więcej pólek w oczku?Jedna na obwodzie to trochę mało.
Jak planujesz wykończyć brzegi oczka?
Pomyśl o strefie bagiennej, będzie duże oczko, więc strefa bagienna będzie niezbędna do utrzymania czystej wody. Możesz ją zastąpić, tworząc na długości strumienia mini oczka, obsadzone roślinami-świetny filtr!
Wydaje mi się ze szerokość 50cm to za mało na strumień. Ja mam o wiele mniejsze oczko, i mój strumień to mikrus przy twoim, ale mając do dyspozycji twoją powierzchnie to budowy zrobiłbym, go szeroki na 80-100 cm, z przewężeniami do 30 cm, aby uzyskać efekt górskiego potoku.
Czekam na relacje z budowy:)

sebastian 123 - 2016-04-25, 21:35

Witam będzie więcej półek dzisiaj wykończyłem pierwszą która ma głębokość ok 30cm druga będzie miała ok 50 cm strefa bagienna również będzie myślę że jej głębokość będzie ok 10-15cm
Strumień ma szer od 30 do 100cm głębokość ok 30cm
Brzegi oczka zamierzam wykończyć piaskowcem + biały grys do tego posadzimy z żoną jakieś byliny ozdobne.
jeśli chodzi o strumyk to oczywiście będzie porośnięty roślinnością bo będzie służył jako filtr dzisiaj troszkę pokopałem ok czwartku myślę zakończyć wykopy i formowanie oczka i wrzucę jakieś foty

luzio - 2016-04-26, 10:48

Polecam moje uwagi z
http://forum.oczkowodne.n...f167118da023dc0
W skrócie:
Półki okrężne nie są dobrym, praktycznym pomysłem. Lepiej robić całe duże strefy/płaszczyzny półkowe. Starać się mieć dużo takich poziomów, kosztem pochyłości. Choć tu dużo zależy od podłoża.
Co do białego grysu to jeśli to są te drobne kamyczki wysypywane z taką lubością pod różne kwiatki i krzaczki to odradzam bo zdaje się strasznie syfią wodę. Jeśli będą się w niej znajdować.
Warto sobie zresztą uświadomić że oczko ma swoje życie i jego sterylność oraz czyściutkie kamyczki nie trwa dłużej niż parę tygodni. Potem wszystko pokrywa się warstwą mułu.
Natomiast co do wykończenia brzegów piaskowcem do ogólnie dobra idea.

sebastian 123 - 2016-04-26, 21:11

dzisiaj zamówiłem piaskowce 60zł za tone w kopalni jutro ma przyjechać sam transport droższy od kamienia ale cóż strumyk w trakcie realizacji postaram się wrzucić w czwartek jakieś foty ukształtowałem również troszke inaczej półki w oczku

Nie mam natomiast pomysłu na odstojnik na większe zanieczyszczenia myślałem o wkopaniu beczki ale nie dam rady podłoże kamienne może jakaś kastra budowlana z sitami.

Może ktoś podpowie

adxan - 2016-04-27, 16:04

A może pomysł o filtrze bębnowym. Jest to inwestycja, ale później na pewno zachorujesz na koi i ta inwestycja zwróci Ci się.
Myślałeś może o odpływie dennym? Zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości.

sebastian 123 - 2016-04-27, 20:20
Temat postu: Kopania ciąg dalszy
witam dzisiaj podczas kopania postanowiłem uwiecznić trochę roboty więc zrobiłem kilka fotek

pierwsze 3 z opisem co i jak ( opis w tle)

Moje pytanie czy zmienić coś w ukształtowaniu samych półek głębsze szersze a może dołożyć jeszcze więcej
Czy strefa bagienna ma być połączona z oczkiem tak jak w moim przypadku czy ma to być osobny zbiornik
Czy głębokość strumienia 20 cm wystarczy czy kopać głębiej ( strumiań szer od 30cm do 100cm z przewagą 80cm)czy jak obsadzę strumień roślinnością strefy bagienne również to czy będę jeszcze porzebował dodatkowych filtrów oczywiście będą rybki w oczku

Kolega ADXAN pisał o filtrze bębnowym czy będzie trzeba stosować taki filtr czy nie i o co chodzi ze spustem dennym gdzie niby miałby się znajdować taki spust czy to jakiś zawór

[ Dodano: 2016-04-27, 20:39 ]
Zapomniałe o fotkach już dodaję


















A to dziadek zrobił wnusiowi domeczek również na ukończeniu





[ Dodano: 2016-04-27, 21:09 ]
I jeszcze jedno co sądzicie żeby zamiast lampy uv zastosować i-tronic

adxan - 2016-04-28, 19:58

Strumień musisz podzielić progami, tak aby w przypadki braku zasilania wodą strumienia, utrzymać wodę dla roślin. Jest to kluczowa zwłaszcza zimą.
Moim zdaniem głębokość strumienia powinna być głębsza. 30-40cm będzie ok. W ten sposób zwiększasz objętość na korzeni roślin.
Odpływ denny to po prostu spust z rury np. fi 100, którą łączysz z systemem filtracji. Stosowana jest ona najczęściej w koi-pondach, zerknij na galerie Wolanina, tam sporo pisze na ten temat.
i-tronic to poziom wyżej niż uv więc wybór jest prosty :)
Moim zdaniem musisz zastosować jakiś filtr, w przeciwnym razie, bardzo szybko "zaszlami" Ci się strumień.
U mnie pomimo ze mam całkiem spory system filtracji, strumień po 2 latach, jest już pełny zanieczyszczeń. Oczywiście dzięki temu rośliny mają dużo pożywienia, ale na kolejny sezon myślę o przebudowie.

sebastian 123 - 2016-04-28, 21:21

ok czyli strumień robię głębszy jeśli chodzi o filtr to przed strumykiem będzie filtr korzenny o wymiarach 3metry na 1.1 na 0.7 głębokość dzisiaj udało mi się go wykopać do tego dam jeszcze jakąś beczkę w której będą mi się osadzały większe zanieczyszczenia i skąd łatwo będę mógł to wszystko pompą usunąć myślę że zda to wszystko egzamin

a jeśli chodzi o i tronica to czy wystarczy 05 do oczek do 5 tyś czy 15 do oczek do 15tyś
i pompa czy 8000l/h to nie za dużo

sebastian 123 - 2016-05-01, 11:19

Witam oczko ukształtowane wystarczy wyłożyć folię mam nadzieję że w tym tygodniu pogoda dopisze i zainstalujemy folię proszę jednak jeszcze o jakieś porady co do pompy roślin

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group