Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - Filtr i muł

asdawrwd - 2016-04-10, 12:04
Temat postu: Filtr i muł
Witam .

Mam pytanie odnośnie mułu , jak pozbyć się go z oczka wodnego . Mułu jest od groma .
Czy same preparaty pomogą czy trzeba stosować coś innego ?

Drugie moje pytanie jaki filtr powinien być do oczka +- 25/30 tyś l . ?
Czy taki domowej roboty z beczki wystarczy czy trzeba się zaopatrzyć w lepszy ?

Elendil - 2016-04-10, 12:26

Preparaty pomogą ale usunąć nie usuną. Pompa do brudnej wody i trzeba pojeździć po dnie.
asdawrwd - 2016-04-10, 12:38

przed czy po preparatach ?

jakieś polecane preparaty ? czy kupować i testować ?

Jendras - 2016-04-10, 12:43

Elendil napisał/a:
Preparaty pomogą ale usunąć nie usuną. Pompa do brudnej wody i trzeba pojeździć po dnie.


Znalazłem kiedyś chyba w bricko marche taki środek w postaci proszku pisało na nim ze usuwa zastosowałem ale niestety żadnej różnicy niw widziałem :x

Odkurzacz da rade usunąć dużą ilość muł?

Ja zbudowałem ostatnio filtr z 2 beczek 200 l. W czwartek go podłączyłem i od tego czasu chodzi. Narazie efektu nie widze :x

Elendil - 2016-04-10, 13:32

Z własnych doświadczeń mogę polecić Sedimentminus Tetry. Przy regularnym stosowaniu wyraźnie ogranicza gromadzenie się mułu. Jak nie używałem to mułu i syfu było znacznie więcej.
Więc najpierw posprzątać, usunąć to co jest a potem można preparatami ograniczać.

jurek47 - 2016-04-10, 14:10

Zrobiłem siatkę ze starej firanki ,średnica 30 cm. Na okrąg mocny drut i równie mocna rączka długości około 2m .Robię zaciąg po dnie i za każdym razem około 5kg. mułu.Przy wyciąganiu woda odcieka i oczywiście robi się zamęt w oczku , no coś za coś.Robię to zawsze jesienią to przez zimę woda się ustoi .
asdawrwd - 2016-04-10, 15:44

Dzięki za informacje . :)

[ Dodano: 2016-04-10, 16:53 ]
jeszcze jedno pytanie , czy przy budowie filtra w wewnątrz jego musi znajdować się "turbina natleniająca" ? czy bez tego się obejdzie ?

i czy na taką ilość wody z 3 beczek 150 L wystarczy ?

[ Dodano: 2016-04-10, 18:00 ]
Jeszcze jedno pytanie odnośnie wkładów do takiego filtra gdzie takie zakupić , są to standardowe czy do okrągłej beczki zakupie okrągłe maty?
I w jakie wkłady w poszczególnych beczkach?
1 beczka: 1- szczotki 2- mata japońska 3 - tutaj tez nie wiem co dorzucić
2 beczka: 1- gąbka drobna x2 2- gąbka średnia x2 3- gąbka gruba x 1 4 - mata japońska 5- tu nie wiem co dodać jeszcze
3 beczka: keramzyt i pierścienie Białeckiego po połowie ?

asdawrwd - 2016-04-11, 19:04

up
Jendras - 2016-04-11, 21:04

Ja u siebie zrobiłem w filtrach tak;
1 beczka od góry: szotki maty oraz trochę peszel ze względu na to ze miałem ich sporo
2 beczka od dołu peszel biobole keramzyt zeolit
3 beczka która ukończyłem dzisiaj będzie w niej sam keramzyt

Filtr na 2 beczkach chodzi już 4 dzień i woda robi się powoli czysta.

Jeśli chodzi o natleniacz to nie mam woda natlenia się w pierwszej beczce poprzez otwory które rozpryskuja wodę. Ale docelowo myślę o zamontowaniu takiego małego natleniacza w 3 beczce.

Ja mam oczko 20 tys litrów I mam 3 beczki po 200 litrow

asdawrwd - 2016-04-12, 18:31

a taki natleniacz gdzie można nabyć ?

i te wkłady typu mata kokosowa , gąbki drobne grube da się gdzieś zakupić na metry żeby wyciąć odpowiedni rozmiar pasujący do beczki ?

Jendras - 2016-04-12, 20:05

Natleniacz kupisz np na alledrogo lub w sklepie internetowym albo w zoologicznym zależy jakiej wydajności ma on być.

Jeśli chodzi o wkłady typu gąbki ja wykorzystałem je ze starego filtra można wszystko kupić tylko sporo kosztują niestety. Poczytaj dział na forum odnośnie budowy filtra i można te drogie rzeczy zamienić czyms innym :)

Mariano - 2016-04-23, 22:49

Jendras napisał/a:
Znalazłem kiedyś chyba w bricko marche taki środek w postaci proszku pisało na nim ze usuwa zastosowałem ale niestety żadnej różnicy niw widziałem


Wszystkie te "preparaty" są g... warte. Jak słyszę o jakichś mikroorganizmach które mają niby zjadać muł to mi się nóż w kieszeni otwiera.

W ubiegłym roku przetestowałem kilka takich "preparatów": do pięciu dużych słoi dałem równą ilość mułu pobranego z dna stawu, dodałem po jednym różnym preparacie i ciągle pompowałem minimalną ilość wody ze stawu do każdego słoja (pełna wymiana co 24h). Szósty słój był "kontrolny" - bez żadnego preparatu.

Po trzech tygodniach eksperymentu ilość mułu była dokładnie taka sama. Słój z mikroorganizmami śmierdział gnojówką.

Potem powtórzyłem eksperyment na identycznych zasadach, ale bez wymiany wody a za to z delikatnym napowietrzaniem.

Ponownie: ZERO efektu.

Na koniec zrobiłem eksperyment z wapnem: dwa słoje, jeden kontrolny a do drugiego dałem trochę wapna na wierzch mułu. Delikatne napowietrzanie. W słoju z dodatkiem wapna ilośc mułu spadła o około 20%.

Jednym słowem jedyna skuteczna metoda to wapnowanie. Reszta to kit.

milenaczynkowic - 2017-04-25, 12:29

Ja niestety z doświadczenia zauważyłam że Sedimentminus Tetry nic nie zmieniło.. Szkoda pieniędzyna to!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group