Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - OCZKO WODNE JENDRAS

Jendras - 2016-03-26, 12:15
Temat postu: OCZKO WODNE JENDRAS
Witam serdecznie

Przebudowa oczka w lipcu 2015r. starego pokrytego folia 10 tysiecy litrów na nowe folia pokryta warstwa betonu wielkość 20tysiecy litrów.

Pompa 9,5 tysiaca litrów na godzine. Części wody leci na kaskade a częć przez lampę uv na filtry. Dodatkowo pompa 2 tys litrów na godzine pompujaca wodę do małej figurki.

oczko bogato obsadzone roślinnościa niestety młodą wiec na pełen efekt bedzie trzeba czekać.
lilie oraz wszystkie inne rośliny wraz ze strefą płytka ziemia wraz z obornikiem.

Przedstawiam kilka zdjęc z przebudowy mojego oczka:





















rewi - 2016-03-26, 13:25

Jendras, duży zbiornik teraz czekamy na lato i efekt jak rośliny się bujną! :)
Jendras - 2016-03-26, 18:56

wiosny juz sie nie moge doczekać :) zauwazyłem ze kilka roślin juz wystartowało ale troche czasu bedzie niestety potrzeba :-( Niestety juz po 3 tygodniach od nalania wody do oczka wodnego woda zaczeła sie robić zielona dlatego postanowiłem zbudować filtr mechaniczno biologiczny z 2 beczek po 200 litrów. Mam tylko problem z ułożeniem warst w filtrze. mam juz kupione peszel oraz keramzyt maty oraz maty kokosowe. myslałem nad zakupem aquarock ale sam nie wiem? może ktoś ma podobny filtr doswiadczenie w jego działniu w jak najlepiej ułozyć złoża filtracyjne????

przedstawiam kilka zdjęc z budowy filtra











[ Dodano: 2016-03-26, 23:58 ]
kilka zdjęc oczka wczesną wiosną niestety woda mętna i zielona :-(














skrzynka na napowietrzacz




Raafix - 2016-03-29, 23:04

Czekam na fotki jak sie wszystko zazieleni. Co do warstw w filtrze masz tu link http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?p=78702
na dole jest fajny szkic i sprostowania jarka co i jak układać.

Jendras - 2016-03-29, 23:34

Przejrzałem całe forum żeby dokładnie zrobić filtr z 2 beczek i juz prawie gotowy. Czekam teraz za nową pompa oraz lampa uvc i myślę że w sobotę będę już montowal filtr :) w pierwszej beczce filtr mechaniczny szczotki maty natomiast w kolejnej peszel keramzyt oraz zeolit myślę że powinno być dobrze :-D juz nie mogę się doczekać aż się wszystko zazieleni.
Raafix - 2016-03-30, 00:01

Niestety filtr jeszcze przede mną. Pewien zarys już mam niestety z braku miejsca będzie tylko jeden. A że z hydrauliki jestem noga to będzie dużo kombinacji.Te złączki PE to są samo uszczelniające i nie trzeba dawać jakiś uszczelek czy silikonu?Druga sprawa widziałem że ze złączki wychodzi rura PE to na to będziesz naciągał jakiś waż i dawał metalowe zaciski?
Jendras - 2016-03-30, 07:49

Postaram się dzisiaj dodać kilka zdjęć dzisiaj. No właśnie nie ma żadnych uszczelek ja je wycinalem z dentki i dodatkowo dawałem na klej. Ja mam to zrobione z węży fi 40 na końcu tej rury będzie złączka pe i na nią znalazłem nakręcana końcówkę na wąż. Dodam zdjęcia to będzie widać.

[ Dodano: 2016-03-30, 21:49 ]
Ciag dalszy budowy filtra który jest juz gotowy oraz doprowadzenie przewodu zasilającego do lampy uvc oraz napowietrzacza.

doprowadzenie zasilania:






wlot wody do filtra


beczka nr 1




beczka nr 2


wylot wody z filtra

Jendras - 2016-04-03, 20:07

filtr i lampa na swoim miejscu oraz cała instalacja wykonana. Teraz czekamy na elektryka :)







a tu taka niespodzinka :)

pawelrad - 2016-04-03, 22:06

Witam

Ciekawe jak ci się sprawdzi ten filtr bo ja mam z 3 beczek i niestety się nie sprawdził efekt słaby. No może dlatego, że ja mam 40.000 litrowe oczko ale zobaczę czy uciebie będzie efekt.

Polecam ci Keramzyt z Leroya za 27 zł masz 55 litrów. U mnie na jedną beczkę 200l wyszło prawie 1.5 worka.

Jendras - 2016-04-03, 22:35

Witam keramzyt juz kupiłem w obi 60 litrów. Przed filtrem będzie lampa 55 wat. Mam nadzieje ze efekt będzie :-D
Elendil - 2016-04-04, 08:39

Pomyśl o jakichś donicach z miskantami czy czymś podobnym, żeby przysłonić te beczuły ;)
Jendras - 2016-04-04, 09:35

Cena uwaga :) plotek chce postawić dlatego są juz wkopane dwa słupki a ponadto pałka i trzciny powinny zasłonić jak urosną :)
Elendil - 2016-04-04, 16:08

Jak będzie płotek to najlepszym rozwiązaniem byłyby jakieś pnącza mocno kwitnące :)
Jendras - 2016-04-04, 19:17

Tez tak myślałem tylko ten plotek musi być w każdej chwili odstawiany tak żebym mógł w każdej chwili go odłożyć i odstawić beczkę żeby umyć 😊 myślałem nad donicami ze zwisajacymi np pelargoniami
Jendras - 2016-04-07, 22:37

Witam
Dzisiaj podłączyłem nowa pompę do filtra z dwóch beczek. Wszystko śmiga jak powinno tylko jest mały problem ponieważ przy wylocie z beczki nr 2 tworzy się lej który zasysa powietrze i wydaje przy tym dziwny dźwięk. Co kilkanaście sekund tak się dzieje. Czy ktoś miał podobny problem ?

zbiho - 2016-04-08, 10:06

To ssanie powietrza jest dlatego,że przepływ wody w rurze odpływowej z filtra jest większy niż wydajność pompy,która podaje wodę do filtra.Wyjść jest kilka,najlepsze to wkopanie beczek, a jak głęboko?można to sprawdzić podnosząc koniec węża wylotowego aż niepożądany efekt zniknie,zwiększy się wtedy też wydajność filtra,bo pompa będzie niżej podnosić wodę.Drugi sposób to właśnie podniesienie wylotu i puszczenie wody no jakiś wodospad lub kaskadę,zyskujemy dodatkowo natlenianie i nagrzewanie wody.
Narazie wystarczy,no i jeszcze najprościej bez roboty,weź kawałek,około 1m wężyka średnicy 6 do 8mm i włóż do rury wylotowej od strony filtra,drugi koniec rurki nie zanurzony.podciśnienie wody w wężu będzie sobie zasysać powietrze przez wężyk,jest też efekt dźwiękowy, ale stały i nie tak denerwujący.Uffff

Jendras - 2016-04-08, 21:11

Witam. Dzięki za pomoc zwiększyłem przepływ wody przez filtr ponieważ woda z pompy jest rozdzielania na filtr i kaskade. Zwiększyłem na filtr i odgłosy minęły całkowicie. Budowałem filtr z 2 beczek ale jak już skończyłem chce jeszcze dołączyć 3 beczkę :-D
Jendras - 2016-04-12, 12:26

Wczoraj skończyłem budowe trzeciej beczki do filtra w której bedzie znajdowal sie sam keramzyt.



pozostałe dwie beczki juz filtruja wode :)







pierwsze liście lili na powierzchni :-D






Jendras - 2016-04-26, 14:46

Po dwóch tygodniach ciągłej pracy filtra zbudowanego z 3 beczek po 200 litrów i lampy uv 55W woda zrobiła sie owiele mniej mętna i widać praktycznie na 100 cm. Na dnie zbiornika widać żwirrek w donicach od lili które zajdują sie na 150 cm głebokości.

Dla porównania dodaje zdjęcie z dnia uruchomienia filtra dalej zdjęcia z dzisiaj.





zdjęcia z dzisiaj:














freerider89 - 2016-04-26, 15:15

Lampa i filtr robi robote :) teraz tylko czekac az wszystko ruszy i rozrosnie sie po oczku wtedy bedzie piekny efekt :yahoo:
Jendras - 2016-04-26, 15:57

No dokładnie miejmy nadzieje ze będzie jeszcze lepsza woda :)
Jendras - 2016-05-16, 14:48

woda zrobiła sie bardzo czysta nawet widocznośc do 180cm a wszystkie rośliny jeszcze do konca nie wystartowały.

w sobote zakupiłem 10 sztuk karpi koi po ok 12 cm na początku były troche wystraszone ale juz kolejnego dnia pływały razem z resztą ryb :evil: kupiłem od sprzedawcy 2 litry pokarmu wzmacniającego i stad moje pytanie jaki pokarm byście mi doradzili do karmienia moich koi?? docelowo chcę usunąć wszystkie karasie z oczka i zostawić tylko 3 liny i karpie. Posiadam karmę firmy lazur KOI Orange, SPIRULINA, germ. Czy to dobra karma czy lepiej kupić jakąs inna jesli tak to jaka??

Karpie:

















Jendras - 2016-05-18, 22:02

Doradzi mi ktoś z kolegów odnośnie tego pokarmu co pisałem wyżej ?

Z innej beczki dzisiaj zauważyłem ze wypływają z dna takie korzuchy wielkości ok 10 cm na 10 cm składające się z mulu i jakiś resztek organicznych jak chce zebrać je siatka w większości się rozpadają :x czym to jest spowodowane ? Skimer pracuje i większości to zbiera ale co chwile trzeba go czyścić. Co robić ?

wolanin - 2016-05-18, 22:39

Jendras napisał/a:
Doradzi mi ktoś z kolegów odnośnie tego pokarmu co pisałem wyżej ?

Z innej beczki dzisiaj zauważyłem ze wypływają z dna takie korzuchy wielkości ok 10 cm na 10 cm składające się z mulu i jakiś resztek organicznych jak chce zebrać je siatka w większości się rozpadają :x czym to jest spowodowane ? Skimer pracuje i większości to zbiera ale co chwile trzeba go czyścić. Co robić ?

Kup np. Coppensa OSW (orange, spirulina, wheat germ), znajdziesz w sieci.
Kożuchy to być może odrywane od dna przez bąbelki tlenu (a może przez karpiki?) kawałki powłoki zbudowanej z bakterii, glonów, etc. Nie masz na dnie za dużo mułu? Pod takim czymś zapewne buszują beztlenowce.

Jendras - 2016-05-18, 22:47

Dzięki za informacje. Jeżeli chodzi o muł to właśnie jest trochę w najgłębszym miejscu w oczku :x będę musiał się jutro tym koniecznie zająć :) jeszcze raz dzięki za informacje
Jendras - 2016-06-01, 10:42

witam kolegów
Czy ktoś miał do czynienia z takim wkładem filtracyjnym?


Jendras - 2016-07-30, 12:50

ze wzgledu na to ze oczko powstało w tamtym roku, roślinności sie jeszcze nie rozzrosła aby woda była czysta postanowiłem ze w tym roku zakryje tafle wody roślinami. Efekt znakomity, woda czysciutka i praktycznie zadnych glonów.

zdjecia z 10 maja 2016r.







zdjecia z 30 lipca 2016: 20 maja do oczka wrzuciłem 7 sztuk pisti po dwoch miesiacach efekt:









nawet gołebie bez strachu laduja przy oczku:




Ryba2008 - 2016-07-30, 14:21

Witam. Wspaniale oczko. Lubie oczka tak zarosniete..W przyszlym roku tez musze poeksperymentowac z pistia. Pozdrawiam. Ryba2008
Jendras - 2016-07-30, 16:28

Nie sadziłem ze tak się rozrośnie ale spowodowane jest to tym ze większość roślin to z tego roku wiec pistia ma sporo składników żeby się rozrastać już dwie taczki wydałem znajomym którzy maja małe stawy😀 Ryba chciałem zrobić tak jak Ty z ta włókniną ale pistia tez dała radę mam tez kilka hiacyntow ale one tak szybko się nie rozrastaja. Pozdrawiam
taniw - 2016-07-30, 16:36

Wzorowo. Każde nowe oczko przynajmniej przez pierwsze dwa lata powinno być tak zarośnięte roślinami pływającymi.
luzio - 2016-07-30, 18:08

Fajne oczko, ładne zagospodarowanie terenu.
Zauważyłem że wody masz tyle że prawie się wylewa. Nie masz z tego tytułu żadnych ubytków, bo jak rozumiem jedynie beton zapobiega przesiąkom?

Jendras - 2016-07-30, 18:40

Zrobiłem to w trochę innowacyjny sposób piasek stare dywany folia i beton w jednym miejscu mam jedna płytkę niżej co powoduje ze woda wlewa się na trawnik jak jest max. Wodę wpuszczam z dachu deszczówkę wiec czasami sporo się nagromadzi w oczku
luzio - 2016-07-30, 19:44

Ciekawe.
Z tego ci widzę nie dałeś też żadnego zbrojenia do betonu, więc musi popękać. Jak rozumiem jesteś na to przygotowany i stąd ta folia. Po prostu ciekawiło mnie jak udało się tak ładnie i tak wysoko podciągnąć folię tak sprytnie że jej nie widać.

Jeśli chodzi o wodę deszczową to ja ją łapię do zbiornika, bo nie chcę mieć zbyt dużych wahań. Dopiero ze zbiornika trafia do oczka. Wtedy kiedy sucho i wody ubywa. Myślę nawet nad sposobem by w przypadku dużych opadów do przepompowywać do zbiornika wodę z oczka. Bo po co ma się przelać i zostać stracona ;)
Tylko martwi mnie trochę problem filtracji. Nie chcę trochę zaglonowanej oczkowej wody dawać do zbiornika.

Tak swoją drogą to ciekawi mnie czy ty się tym przejmujesz. Czy puszczasz do oczka wodę prosto z rynien. Chociaż często potrafi tamtędy polecieć z dachu sporo syfu.

Jendras - 2016-07-30, 23:37

Było sporo zabawy z folia ale w tatmtym roku przed założeniem była kilka dni na słońcu zrobiła się bardzo elastyczna chodź była dosyć groba. Sporo zabawy i uciskania tak żeby ja zakryć w niektórych miejscach było trzeba dać więcej betonu. Zrobiłem w ten sposób ponieważ do sąsiada przyjechała kilka lat temu firma zrobiła oczko z siatkobetonu zapłacił sporo pieniędzy za to a po niecałych dwoch latach oczko pękło woda zaczęła uciekać firma w ciagu roku poprawiała je 3 razy za każdym razem wodę wypompowali i nakładali jakiś klej. Dzisiaj już oczka nie ma.

U mnie są dwa miejsca gdzie widać pęknięcie jak się dokładnie oczyści ścianę ale oczko nie przecieka. Uważam ze metoda z siatkobetonrm jest fajna tylko nie sprawdza się w każdych terenach.

Jeśli chodzi o wodę deszczowa to muszczam ja bezpośrednio do oczka ale tak jak mówisz zabrudzenia to jest problem. Mam sporo brzoz których płatki strasznie śmiecą oczko. Jak zaczyna padać rynnę mam skierowana gdzie indziej dopuki płatki i liście przelecą, jak już widze ze leci czysta woda wtedy podlaczam. Myśle nad opracowaniem jakiegoś syfonu który będzie można wyczyścić z ziemi i innych rzeczy zdeszczowki ale jeszcze nic nie wymyśliłem może ktoś pomoże ????

Z oczka woda zazwyczaj wylewa się wiosna jak lód topnieje i naprawdę przy sporej ilości opadu co zdąża się ostatnio bardzo żądko. Na zdjęciach i tak jest mało wody ogólnie woda sięga praktycznie do samych krawędzi kamieni niestety woda paruje a ostatni sporych opadów brak. Do oczka wpuszczam wodę z ok 100m2 dachu. A jak wpada do niego to karpie aż czekają w jej strumieniu

Jendras - 2016-09-09, 15:35

Witam serdecznie proszę o pomoc w identyfikacji czy to karaś czy moze młode koi ?






Sylwester79 - 2016-09-09, 20:30

Cytat:

Witam serdecznie proszę o pomoc w identyfikacji czy to karaś czy moze młode koi ?

Karaś shubunkin

Jendras - 2016-09-09, 21:55

Dziękuje za odpowiedz takie ubarwienie ma wiec sam nie wiedziałem pozdrawiam
dlaryus - 2016-09-09, 23:22

Jestem w szoku!!! 7 pisti Ci się tak rozrosło??? jak to możliwe?? U mnie wogóle (no może tylko troszeczkę) się nie rozrastają :(
Jendras - 2016-09-10, 12:09

Dokładnie 7 sztuk kupiłem w maju. Raz na tydzień wyławiam cała taczke i wywożę bo nawet nie ma gdzie ryb karmić.
Qba - 2016-09-10, 13:43

Fajnie rozrosły się te pistie. U mnie niestety marnieją. Liście żółkną. Wrzuciłem 2 sztuki pod koniec maja i w tym momencie mam może z 10 szt ale malutkich. Albo za mało światła albo moja nadgorliwosc nie daje im się rozwinąć bo jak tylko zaczynają żółknąć to obrywam te brzydkie liście. Dodatkowo też oddzielałem małe roślinki od matki
taniw - 2016-09-10, 15:55

U mnie też rosną jak szalone. Pisie potrzebują wody miękkiej, pH 6,5 – 7,5 i bardzo silnego nasłonecznienia. Doczytałem się też teraz, że nie tolerują torfu.
Jendras - 2016-09-10, 22:09

PH wody mam ok 7 to racja ale jeśli chodzi o słońce to mysle ze ok 5 godzin. Dałem trochę sąsiadowi jednak u niego słabo sie rozrastają i liście żółkną. Oczko mam od sierpnia tamtego roku wszystkie rośliny w podłożu miały obornik wiec w wodzie jest sporo związków odrzywczych dodałem tez na początku czerwca nawóz do roślin zoolek 😄 Wiec moze to jest powodem tak szybkiego wzrostu roślin bo nie tylko pistia ale także inne rośliny mi tak strasznie szybko rosną co widać po zdjęciach na wiosnę a teraz.

[ Dodano: 2016-09-11, 18:14 ]
Kilka zdjeć karpi zakupionych w tym roku które szybko rosną moze ktoś rozpozna odmiany :) oraz jesiotr ;)




















Jendras - 2016-10-03, 23:40

Witam
Proszę o radę co zrobic ? W najgłębszym miejscu oczka mam ok 175 cm głębokości (rów ) wielkości ok 130 cm na 50 cm, 50 cm wyżej znajduje sie wyższa półka dzisiaj zauważyłem ze zebrał sie w niej muł ok 20cm natomiast w pozostałej części nie ma nic. Wypompować go teraz czy wiosna proszę o pomoc

Ryba2008 - 2016-10-04, 09:58

Witam i pytam: w jaki sposób zamierzasz muł wypompować z dna oczka?
Jendras - 2016-10-04, 10:54

Do końca nie wypompuje ale mam pompę która wyciągnie muł w jakimś stopniu a moze odkurzaczem tez sie uda
Ryba2008 - 2016-10-04, 12:59

Jendras napisał/a:
Do końca nie wypompuje ale mam pompę która wyciągnie muł w jakimś stopniu a moze odkurzaczem tez sie uda


Będziesz musiał uważać na ryby. Pompa, która wciągnie muł, wciągnie także ciekawskie ryby podpływające do węża ssącego.

Jendras - 2016-10-04, 15:48

Czyli starać sie wypompować tak ? Czy zostawić do wiosny ?
Ryba2008 - 2016-10-04, 18:27

Jendras napisał/a:
Czyli starać sie wypompować tak ? Czy zostawić do wiosny ?

A z jakiego powodu musisz usunąć muł z dna oczka? Przeszkadza Ci. Rybom chyba nie.
U mnie w oczku też jest sporo mułu, ale operację usunięcia go z oczka wykonam wiosną jak będę odławiał ryby, bo mam ich nadmiar. Gdyby nie to, muł nadal byłby w oczku. Dzięki niemu rośnie u mnie rogatek. Woda nie przegrzewa się, mniej glonów, rybki maja gdzie buszować i żaby maja duża plażę do opalania się.

Może tę operacje przełóż na bardziej odległe czasy. Przecież w roku 2015 wlałeś dopiero wodę do oczka. Wodę masz ustabilizowaną. Jak już musisz, to wiosną użyj tylko pompy z wężem ssącym. Ale może się mylę? Ryba2008 :soczek:

luzio - 2016-10-04, 19:51

Mi się wydaje że można trochę mułu odessać. Nie trzeba zaraz wymieniać całej wody. Wpuścić pompę jak najgłębiej w muł, dać jej popracować 5min i już.
Jendras - 2016-10-04, 22:00

luzio napisał/a:
Mi się wydaje że można trochę mułu odessać. Nie trzeba zaraz wymieniać całej wody. Wpuścić pompę jak najgłębiej w muł, dać jej popracować 5min i już.


I chyba tak w weekend zrobie 😁 Boje sie o to żeby karpie przezimowały. Czytałem ze potrzebują min 170 cm głębokości a muł im nie sprzyja. A tak z innej beczki zima mam napowietrzacze które ciagle pracują jeżeli oczko jes skute lodem w części to ryby pływają w oczku czy siedza w tym najgłębszym miejscu czy np na głębokości 1 m ?

Ryba2008 - 2016-10-05, 07:59

JENDRAS, nie lękaj się. Moje oczko jest bardzo zbliżone parametrami do Twojego. Głębokość 170 cm, 22 m3, muł na dnie. Rybki zimują przy dnie, nie jedzą, tam temperatura jest około 4 stopni Celsjusza. U mnie jest ogromne przerybienie i rybki wytrzymały minione zimy.
Jendras - 2020-01-07, 23:11

Witam niestety moje oczko od miesiąca zaczęło przeciekać traci ok 30 cm wody na tydzień, przez to ze na folie został wylany beton jest problem żeby znaleść przeciek. Dlatego dzieki pomocy kolegi taniw bede kładł epdm. Chciałbym przerobić kilka półek oraz delikatnie oczko powiększyć w jedna stronę. Czy ktoś moze mi polecić kogoś projekt który pomogl by mi w przebudowie? Chodźi mi przedewszystkim o wykonanie krawędzi oczka chciałbym wykorzystać kamienie płaskie które mam teraz zamontowane ale nie wiem jak to wykonać i połączyć z epdm.

Proszę o jakieś link do zdjeć z budowy

Dzieki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group