Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko staw Irkus

Irkus - 2015-12-03, 23:45
Temat postu: Oczko staw Irkus
Na początek pozdrawiam i dziękuję za informacje które na tym forum są przekazywane,niestety dla mnie ciut za późno aby moje mój oczkostaw wyglądało tak jak niektóre z waszych .Od dziecka marzyłem o własnym stawie.W 2014 wykopałem dziurę rozpoznawczą która miała pokazać stan wód gruntowych i jak się okazało ,wielka :dupa:
Oczkostaw jest wykonane z folii PCV 1,1 dwuwarstwowa ,pojemność tego to około 500 m kw głębokość 220 cm .Proszę o rady jakie rośliny na takiej głębokości czy filtry,lampy UV, i inne gadżety potrzebne są do takiego zbiornika ,strefa płytkiej wody jest około 30 m kw półka jest niestety tylko jedna na głębokości od 15 cm do 40 cm .Mile widziane rady I komentarze pozytywne jak i naganne

[ Dodano: 2015-12-04, 00:03 ]
Od tego się zaczęło















wolanin - 2015-12-04, 09:03
Temat postu: Re: Oczko staw Irkus
Cześć Irek, duże przedsięwzięcie :brawo:

Moim zdaniem żadne filtry przy takiej pojemności nie są potrzebne, ze względu na głębokość dałbym na te 2,2m grążele, nieco płycej - lilie. W donicach. Na płytszych półkach - co się da...

Jeżeli przypadkiem kusi Cię jakaś kaskada, to zdaje się na jakiejś części obwodu masz nad oczkiem skarpę? To byłoby naturalne miejsce na kaskadę pozwalające uniknąć usypywania fatalnej moim zdaniem samotnej górki pasującej w płaskim terenie jak pięść do nosa. Jeżeli ta skarpa nie jest wysoka, to i tak kaskada wyszłaby super, gdyby zrobić ją w postaci szerokiego na parę metrów płaskiego (w sensie różnicy wysokości) wodospadu, gdzie woda przepływałaby różnymi meandrami na kolejne płaskie (niekoniecznie) kamienie. Takie rzeczy można wygooglować, np. chłopaki od Aquascape robią coś w tym stylu.

Jeszcze co do filtracji - jeżeli już, to przy tak wielkim zbiorniku jedyne dla mnie sensowne rozwiązanie to duży długi strumień poza oczkiem, obrośnięty roślinnością.

Leliana - 2015-12-04, 16:16

Szkoda trochę, że półeczka tylko jedna, bo jest mnóstwo pięknych roślin, które mogłyby rosnąć na płyciźnie, np. rozpław sercowaty kwitnący na niebiesko, rdest ziemnowodny kwitnący na różowo, bobrek trójlistkowy o kwiatach białych czy rukiew wodna, która też kwitnie na biało, ale jest ozdobna głównie dzięki swoimi gęstym, okrągłym listkom. A skoro jesteśmy przy liściach, to oczywiście też strzałka szerokolistna.
Irkus - 2015-12-04, 22:53

Roślin to wiele brakuje I pomysłów w zagospodarowaniu oczka i terenu,ale z waszą pomocą myślę że damy radę







luzio - 2015-12-05, 20:08

Fajne ale jednak nieprzemyślane. Nie lubię półśrodków więc zdecydowałbym się na mocniejszą przeróbkę i przynajmniej na jednym boku zrobiłbym płytszą półkę. To w sumie nie byłoby takie straszne. Mały strumyk, kaskada i będzie elegancko.

Ciekawi mnie jedna sprawa - jak wyglądają ubytki wody? Jak często uzupełniasz wodę?

Irkus - 2015-12-06, 09:41

Przerabiał raczej już w środku zbiórnika nie będę.
Jak pisał wolanin,dam grążeleimoże wstawię jakieś wysokie kastry żeby można było wstawić lilie.Pozatym gdzieś czytałem że są jakieś gatunki lilii na głębokie wody,co do uzupełniania wody to w tym sezonie dolałam jakieś 30tyś litrów,takimi pompami

Irkus - 2015-12-08, 21:06

Tak to rzeka Pilica,co prawda połowa działki znajduję się na terenie szczegulnego zagrożenia ,tz,raz na 100 lat mogą wystąpić podtopienia,ale od powstania zalewu Sulejowskiego nie grozi mi zalaniem,chyba że puści tama w co wątpię bo przedemną jest miasto które by zostało całe pod wodą ,i z tego powodu miałem też utrudnienia urzędowe,musiałem pisać o zezwolenie do RZGW o zdjęcie zakazu budowy,na które czekałem trzy miesiące,ale z pozytywną odpowiedzią.
Co do pompy to wielkie dzięki za radę :pa:

rewi - 2015-12-09, 19:21

Piękny staw :piwko:
Irkus - 2015-12-10, 20:21

Dzięki wszystkim :piwko:
Raffaello - 2015-12-11, 13:51

witam :piwko: piękny staw :) a powiedz jakie ryby chcesz w nim trzymać ??
Irkus - 2015-12-11, 19:25

Karp,karaś, lin,i do utrzymania porządku szczupak, może dam jeszcze tęczaka ale to dopiero jak zrobię kaskadę.Mam 4 tołpygi które muszę jakoś wyłowić
AurorA - 2015-12-12, 00:32

ogromne, ale faktycznie za głębokie do uprawy lilii wodnych a one dodają kupę uroku stawikom. Kiedyś widziałem basen przerabiany na oczko i tam zrobiono podwyższone konstrukcje na których stały donice z liliami. Pokombinuj co można by podłożyć żeby głębokość była około 1 metr. Mogą to byc konstrukcje stalowe, drewniane czy chociażby kręgi studzienne wypełnione podłożem. Na pewno warto o tym pomyśleć.
wolanin - 2015-12-12, 08:55

AurorA napisał/a:
Pokombinuj co można by podłożyć żeby głębokość była około 1 metr.

Mi chodziło po głowie coś w rodzaju szpulki na nici, z szerszą podstawą.

Irkus - 2015-12-12, 18:34

A co myślicie o beczkach lub zbiorniki do oleju, jakby wstawił i obciążył np piaskiem albo kamieniami
wolanin - 2015-12-12, 22:17

Irkus napisał/a:
A co myślicie o beczkach lub zbiorniki do oleju, jakby wstawił i obciążył np piaskiem albo kamieniami

Tylko znajdź czarne.

rewi - 2015-12-13, 10:47

Beczki plastikowe duże wypełnione ziemią i powinno być ok :piwko:
Irkus - 2015-12-13, 13:44

A ile dali byście tych beczek i ile lilii do nich ? :pa:
wolanin - 2015-12-13, 14:31

Irkus napisał/a:
A ile dali byście tych beczek i ile lilii do nich ? :pa:

Irek, jedna beczka -> jedna doniczka/kosz stojąca na beczce -> jedna sadzonka.
W rozstawie i ilości kompletów (beczka + doniczka + sadzonka) tak jak uważasz.
Albo zamiast doniczki (chyba o to chodzi Ewie?) - otwarta beczka w roli doniczki, choć moim zdaniem jest to o wiele trudniejsze w późniejszym utrzymaniu, korektach...

Irkus - 2015-12-13, 14:41

A, pi razy oko ,jaką płaszczyznę okrywa jedna lilia
PS.
Dzięki za aktywność

Irkus - 2015-12-14, 20:50

169 stron na temat lilii,a ja pytam o coś takiego ,na dokładkę jeszcze sklep z naszego forum który dał mi wiele odpowiedzi.
Widzę że wiosną muszę koniecznie odwiedzić Brwinów

Irkus - 2015-12-20, 00:20

W jednym z postów wyczytałem że na 1000 l wody 1,5 m strumienia potrzebne aby filter GK zdał egzamin,to z moich wyliczeń musiał bym wykopać 1,5 km.
Czy w waszych filtrach gk trzymacie się tej proporcji?

taniw - 2015-12-20, 08:21

Irkus napisał/a:
W jednym z postów wyczytałem że na 1000 l wody 1,5 m strumienia potrzebne aby filter GK zdał egzamin,to z moich wyliczeń musiał bym wykopać 1,5 km.
Czy w waszych filtrach gk trzymacie się tej proporcji?

Ja nie, oczywiście im dłuższy strumień tym lepszy, ale każdy sobie ... Ty możesz zrobić np trochę szerszą rzeczkę z mini-oczkiem.

wolanin - 2015-12-20, 10:50

Irkus napisał/a:
W jednym z postów wyczytałem że na 1000 l wody 1,5 m strumienia potrzebne aby filter GK zdał egzamin,to z moich wyliczeń musiał bym wykopać 1,5 km.
Czy w waszych filtrach gk trzymacie się tej proporcji?

To się tak nie skaluje, podobnie jak nietrafne są wyliczenia Swifta co do jadłospisu Guliwera.

luzio - 2015-12-20, 18:27

Najważniejsze to wymusić ruch wody w twoim ogromniastym oczku. Tak by strefy stojącej wody były jak najmniejsze. Od tego zacznij kombinowanie. Strumień faktycznie można zrobić szeroki i powinno być ok.
Irkus - 2015-12-28, 20:48



[ Dodano: 2015-12-28, 21:43 ]
Chyba zacznę wierzyć w Św Mikołaja,wczoraj delikatny spining a tu dryfuje podkład pod moje lilie.
Nie zważając na zimną wodę po prostu wlazłem,i oto jest to o co mi chodziło .
Chyba zacznę jeszcze częściej wędkować

[ Dodano: 2015-12-28, 22:06 ]
Za późno aby edytować ale chciałbym się poradzić w sprawie miskanta zebrinus ,czy nie za blisko folii

Irkus - 2015-12-31, 21:36

U mnie prowizorka przerębla została wstawiona,i mam nadzieje że tej zimy do radę

Irkus - 2016-01-03, 12:05

Zima nie odpuszcza, niestety bez śniegu i mam nadzieję, że tych parę roślinek których nasadziłem póżną jesienią w strefie przybrzeżnej nie wymrozi.
Dziś w nocy temp podchodziła pod kreskę - 20 stopni C,ale pompka daję radę.
Zastosowałem 5 kulek napowietrzających pierwsza 20 cm od tafli wody druga 30 cm i tak dalej do 60 cm .
Lód o grubości 12 cm a w koło od Pompki ok 2m kw nie zamarznięte

lasoch - 2016-01-04, 07:20

Co do miskanta to nie ma się co bać :) rośnie zwarcie w Kępie :)
Irkus - 2016-01-06, 18:02

Zima pełną gębą zawitała,a wraz z nią zębale coraz bliżej podchodzą.
W ciągu dwóch nocek zrobiły to









taniw - 2016-01-07, 18:58

Owiń drzewa plastikową siatką, tak do wys 1,5m. To najlepsze zabezpieczenie /testowane/.
Irkus - 2016-01-07, 20:57

Latem zrobiłem z siatki ogrodzeniowej,dały spokój,fotka nr3 a teraz wzięły się za inne.
Nie miałem nic więcej żeby i te owinąć.
06 01 dzień wolny,nic nie można kupić.
A ja nie stety musiałem wracać.
Jak nie będzie za pużno to w lutym dodończę wojnę :pa:

Irkus - 2016-02-05, 22:11

Wczoraj akcja wycinka, przycinka i pielęgnacja drzew nad stawem.
Będzie troszkę mniej pracy z wyciąganiem liści



Irkus - 2016-02-18, 17:35

Nie wiem jak u was prace posuwają się do przodu,bo ja korzystając wolną chwilą zacząłem podkopywać troszkę strumień i Kaskada.
Tylko mały problemik,bo browarek nie pasuje do takiej pogody

















rewi - 2016-02-18, 18:05

A błota nie masz? ;-) No fajne prace, aby pogoda się nie zmieniła i zima znów zaatakowała :)
Irkus - 2016-02-18, 18:19

Susz jak pieprz,w sobotę folia i może znów mrozić,ale za tym nie tęsknię :piwko:
luzio - 2016-02-18, 19:40

Strumień wygląda imponująco. Zaplanowałeś go "komorowo" tak by woda nie uciekała podczas wyłączenia pompy? To może być istotne jeśli ma być obrośnięty roślinnością. Bo pompa nie zawsze będzie chodzić. Choćby w sezonie zimowym.
Wydaje mi się też że jest co nieco wąski jak twoje możliwości i ilość folii. Jeśli planujesz ładnie zamaskować brzegi to może się wyraźnie zwęzić. Ja bym wykorzystał maksymalną szerokość folii po to tylko by od środka rzucić sporo kamieni maskujących brzegi.
Chyba też kiedyś zajrzę do ciebie bo do Tomaszowa mam niedaleko...

Irkus - 2016-02-18, 22:12

Brzegi strumyka są na poziomie oczko-stawu woda będzie się wlewać grawitacyjnie,na końcu strumyka pompa Jebao 12000h która mam nadzieje uniesię wodę na kaskadę ok 1,8m wys.
Szerokość strumyka po zamaskowaniu folii szacuje na1m szerokości,i to będzie raczej dekoracyjnie niż spełniające jakąś rolę,ale roślinki to mus.
Wczoraj natura pomogła napowietrzyć mój akwenik,fotka nie pokarzę tego jak fala rozbijała się o brzegi,ale efekt był piękny.
Ps luzio a dokładniej skąd?Jeśli można :piwko:



luzio - 2016-02-18, 23:49

No jeśli lustro strumienia będzie takie jak oczka to faktycznie najprostsze rozwiązanie. Choć na zdjęciach wydaje się że jest inaczej.
Pompa 12000l/h spokojnie da ci wystarczająco dużo wody na kaskadę. Więc powinno być ok.
A ja jestem z Opoczna i też lubię :piwko: ;)

Irkus - 2016-02-20, 12:25

I wielka :dupa: .Miała być rozkładana folia ale pogoda popsuła plany,niestety następne podejście za miesiąc.
Ale udało wyholować się karpika :yahoo: :yahoo:



Irkus - 2016-03-08, 18:46

Dziś troszkę pokazało się słoneczko i od razu prace co nie co ruszyły,jutro kontynuacja jeśli pogoda pozwoli



Irkus - 2016-03-09, 19:31

Dziś dalsze prace ale wygląda to na razie jakoś sztucznie i mizernie,woda zmęcona przez żwir ja przez przypadek wykąpany,szczęście że to w strumyku a nie w stawie.
Jedyne co dziś pocieszające to test pompy,która nie myślałem że da sobie radę podnieść wodę na kaskadę,ale jest ok :piwko:











ppp - 2016-03-18, 13:16

Żeby wyglądało to bardziej naturalnie, możesz jeszcze poprawić brzegi.

Teraz brzegi wyglądają tak ;)


Jeśli to przebudujesz w poniższy sposób zyskasz półkę na rośliny bagienne, a folia zostanie dobrze zamaskowana.

Irkus - 2016-03-18, 20:06

W planach mam zazypać strumień i brzegi 20cm warstwą żwiru i nasadzić roślin wszelakiego gatunku. :pa:
Raafix - 2016-03-18, 21:08

Jestem pełen podziwu na rozmachem twojej inwestycji czekam na nowe postępy prac no i oczywiście zdjęcia. No a jak już zarośnie zrób jakiś film.Powodzenia
Irkus - 2016-03-28, 21:26

Ja w sobotę zrobiłem mały spacerek na sąsiednich starorzeczach i aż żal :dupa: ściskał a żeby coś nie skubnąć matce naturze













I narazie delikatna obsada strumyka i troszkę większa obsada brzegu,bo nie jestem pewny tych roślin które przytargałem,dwie są znajome ,kosaciec i tatarak,a resztę licho wie :yahoo:


Raafix - 2016-03-29, 22:24

Prawilnie
Irkus - 2016-03-31, 15:16

Co to znaczy (Prawilnie)?
Czy to jakaś gwara ? :good:

rewi - 2016-03-31, 20:56

Irkus, znaczy, że jest bardzo fajnie i zacnie ;-)
Irkus - 2016-04-05, 21:11

Aaa. Dzięki Raafix i rewi za zagadkę :yahoo:
Irkus - 2016-04-17, 22:11

I moje oczko-staw nabiera podobnego wyglądu jak wasze.
Na nie które z waszych oczek nie mogę się napatrzeć wyglądają naprawdę ślicznie,ale mam nadzieję że za parę latek będzie moje takie.
Brzegi powoli zarastają różnym gatunkiem roślin a może nawet i chwastami wodnymi bo nie mam pojęcia o roślinach.I parę wiosennych fotek

I większość z nich to z ostatniego wypadu na mokradła.







Ps dawajcie swoje wiosenne foty

freerider89 - 2016-04-20, 12:49

Taki staw to marzenie każdego oczkomaniaka teraz tylko poczekać aż trochę zarośnie i bd pięknie :-)
Irkus - 2016-04-24, 08:58

Witam.Wczorajszy dzień był pracowity,było duuużo w planach ale nie stety dzień był za krótki,na wykładanie boków kamieniami,obsypanie żwirem rzeczki,sadzenie roślin na wyspie i wyłożenie kaskady, której się troszkę obawiam żeby to jakoś wyglądało.











I pozostałe na które brakło czasu około 30 roślinek









saider87 - 2016-04-24, 13:39

Kurczę ale masz akwen :P Oj widać tu pracy ogrom...Będzie szał jak to wszystko porośnie :good: Widać ,że masz potencjał i dobrze przemyślane działania :brawo: To tam będzie można na wakacje jeżdzić ;) Wyższa szkoła jazdy :) Co może dodać człowiek,który ma zaledwie oczko 5m3 :P :P Po prostu fajnee :good:
Irkus - 2016-05-08, 23:11

Dzięki saider87 za miłe słowa.
Nie pomyślał bym wcześniej,że woda bez filtra może być taka klarowna.

A może to zasługa tego?

I tego? Co prawda nie skończona ale jest

Irkus - 2016-05-11, 23:40

Dzisiaj kolejne prace w obrębie oczka i od dawna oczekiwany mostek dotarł.
I tu rodzi się ?,czy rośliny wcześnie posadzone usunąć z pod mostka,czy dadzą i tam sobie radę



I tu kolejne? Czy to normalny objaw lilii że takie bordowe

Woda troszkę zmęczona bo żwirowałem obrzeża



I jeszcze parę ton do ułożenia

Okładanie skarpy

Pawlak - 2016-05-12, 08:57

Irkus napisał/a:
I tu kolejne? Czy to normalny objaw lilii że takie bordowe

Tak to normalne, będą zielenieć później, albo będą zielone w bordowe znaczki, zależnie od tego jaką masz odmianę :)
Po za tym, to zazdroszczę ogromnie tego terenu i rozmiaru oczka!

freerider89 - 2016-05-12, 14:24

mam ten sam kolor lisci przy swojej tyle ze moje nie wybarwiaja sie i ciagle sa bordowe :D natomiast jesli chodzi o roslinki pod mostkiem to nie za bardzo gdy swiatlo tam nie dochodzi Ps coraz lepiej Twoj staw wyglada w tej zieleni :piwko:
Irkus - 2016-05-29, 07:12

U mnie karp,karaś na tarle,narobiły bałaganu,chciałem poprawić rośliny ale oblepione są ikrą



Kosaćce przekwitają ale osoka wypuściła kwiat




Tak szalały że liście grążela z dwóch metrów powyrywane


Irkus - 2017-02-01, 10:35

A oto kilka moich letnich fotek z nieskończonego oczka

I nieskończonego strumienia





I nieskończonej kaskady

Za wiele w tym sezonie się nie zdziałało z powodu braku czasu i innemu hobby którym jest





Wędkarstwo
Ale mam nadzieje że ten sezon będzie pracowity,jeśli oczywiście rybki nie będą brały
Pozdrawiam :pa:

Irkus - 2017-04-18, 21:24

I mi w końcu udało się zamaskować folię przy strumieniu







Kaskada musi jeszcz troszkę nabrać mocy aby ją wyłożyć kamieniami



Ale powstały inne projekty



Tz na ostatnim zdjęciu to narazie plany co można było tam zrobić,jak zagosodarować,może macie jakieś pomysły,miłe widziane

Qba - 2017-04-18, 21:33

U Ciebie to nie strumień a rzeka :-o
Irkus - 2017-04-18, 21:43

W porównaniu z tym co za ogrodzeniem to strumyczek
aniacios - 2017-04-19, 15:26

Jakie ogromne :yahoo: prawie zawału dostałam z zazdrości . Piękne miejsce i naprawdę marzenie wielu ludzi . :brawo: kawał dobrej roboty :brawo:
Irkus - 2017-04-20, 21:24

aniacios nie chciał bym Cię mieć na sumieniu :) ale nie ma co zazdrościć bo roboty na wiosnę to od groma
Czy wasze kojaki tęż mącą wodę tak jak moje dzikusy?rzuciłem im karmę tonącą i mam teraz coś takiego



A była prawie kryształ

potentator - 2017-04-20, 21:35

Kolego widze na zdjęciach pastuszka czyzby jakas wyderka podchodzila?
Irkus - 2017-04-21, 18:43

Robiłem tylko próbę,teraz zostały same paliki wszystko jest przygotowane pod atak lądowy i z powietrza,bo rybitwy wybierały mi narybek,teraz mam spokój z rybitwami a wydry jeszcze nie miałem

Irkus - 2020-03-12, 18:32

Dawno mnie tu już nie było,ale takie życie.Tęsknię już za zielonymi widokami w koło mojego oczka.
Widzę też że forum coś popada w kryzys,mam nadzieję że w sezonie się poprawi.Pozdrawiam i kilka fotek z lata


















Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group