Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - smazio nowe oczko ok 20m3

smazio - 2015-06-28, 12:59
Temat postu: smazio nowe oczko ok 20m3
Witam forumowiczów.
Przedstawiam Wam moje oczko wodne. Wykonane jest z folii, wymiary oczka ok 9mx4m, głębokość przeważnie 80cm i głębokie miejsce 1,20. Rośliny jakie mam to ok 10 x kosaciec żółty, ok 6 pałek wodnych, 3 lilie wodne (30-70cm), 2 grążele, 4 osoki aloesowate, czermień błotna. Kilka roślin podwodnych. Roślinność jeszcze będzie się zmieniać. Napewno chcę powiększyć o kilka pałek wodnych i więcej roślin podwodnych.
Wasze sugestie co by tu jeszcze, mile widziane :)










[ Dodano: 2015-06-28, 15:03 ]
P.S. Ewentualnie jakie rośliny jeszcze dobrze filtrują wodę zamiast np pałki wodnej? Do tego może jakieś nie wysokie, które można by posadzić na środku oczka?

oczkomaniak - 2015-06-28, 21:42

Ja proponuje tatarak.
luzio - 2015-06-28, 22:49

Kiczowate, nie da się ukryć :P
No ale od czegoś się zaczyna. Jeśli temat cię wciągnie to zrobisz remont, jak każdy oczkomaniak, który z czasem dostrzega o co w tym biega. A jeśli nie to pewnie zasypiesz zmęczony zieloną wodą i pracą, którą trzeba poświęcić oczku.
Póki co o tym oczku można powiedzieć że jest. Ale takie typowe rzeczy jak wystająca folia, standardowy sznur okrąglaków i (jak mi się wydaje) wyniesienie oczka ponad poziom gruntu działają mocno odstręczająco. Nie mówiąc o tej kiczowatej kładce. Sterylność i sztuczność :)
Na początek sugeruję zacząć od kładki, bo to najprostsze. Czyli zlikwiduj te poręcze!
Już samo to uczyni sporą różnicę ...

vivit - 2015-06-28, 23:48

Nie zgodzę się z przedmówcą, ale każdy może mieć swoje zdanie.
Poręcze dodają wielkości mostkowi nie mówiąc o bezpieczeństwie tych co na nim się znajdują. Możesz spróbować je usunąć w programie graficznym i zobaczysz jak to będzie wyglądało.

Samo oczko OK, ale bez filtracji szeroko rozumianej nie dasz rady. Musisz pomyśłeć jak chcesz to rozwiązać...

wallclock - 2015-06-29, 07:54

Miałem oczko bez filtracji kilka lat. Karaś w rozsądnych ilościach, czyli jak na twoje oczko 10szt bez problemu przeżyje ale bez filtracji woda będzie mętna, ewentualnie daj z 5 karaśi i wrzuć rogatka sztywnego woda bedzie troche czystsza. Mogę ci podsynać jeszcze pomysł aby wpuścić zamiast karasi 5-7 szt kroczka tołpygi + rogatek, może być też potrzebna czesciowa podmiana wody co jakiś czas wtedy woda powinna byc czyściejsza gdyż tołpyga zjada z wody zawiesine organiczna. Postarajśie o napowietrzacz solarny na aukcjach kosztuje kilkadziesiat zoty a tołpyga napewno przezyje i oczko bedzie w dobrej kondycji. Pozdrawiam
wolanin - 2015-06-29, 09:03

Moja sugestia co do brzegów oczka:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Japanese_Friendship_Garden_Path_koi_pond_4.JPG

renmir - 2015-06-29, 17:57

Oczko trochę zarośnie, wał łagodnie wyrównaj z otoczeniem i będzie OK
smazio - 2015-06-29, 21:01

Dodam, że pomysł z mostkiem należał do poprzedniego właściciela działki. Tak samo i on wykopał wcześniej oczko, stąd też kamienie. Niestety poprzednie nie przetrwało. Miałem wybór albo zasypać albo wskrzesić. Odnowiłem trochę dół, zrobiłem kilka półek i tak powstało moje. Mostek to rzecz gustu, mi akurat się podoba, a poręcze to kwestia bezpieczeństwa. Napewno z czasem go odnowię. Co do wystającej folii zamierzam użyć worków jutowych do jej przykrycia. Myślę,że to trochę poprawi wygląd oczka. Napewno to jeszcze nie koniec modyfikacji. W tatarak i rogatek już się zaopatrzyłem. Karasie wpuszczę dopiero w przyszłym roku na wiosnę, oczywiście w niedużych ilościach. Czytałem na forum o tołpydze i zdania są podzielone. Miał ktoś z Was u siebie w oczku? Naprawdę oczyszcza wodę czy to tylko mit?Dzięki za uwagi i porady.
wallclock - 2015-07-01, 16:26

smazio napisał/a:
Miał ktoś z Was u siebie w oczku? Naprawdę oczyszcza wodę czy to tylko mit?Dzięki za uwagi i porady.
Jak hoduję tołpygi od lat oraz jestem wędkarzem zachowanie, odzywianie tołpygi znam doskonale, ta ryba odżywia się planktonem, do polski sprowadzono ja w celu ratowania zarastających i ubogich w tlen jezior ponieważ ona doskonale filtruje wode ponieważ w taki sposób sie odrzywia. Poczytaj o stawach kapielowych w takich stawach tołpyga to niemal obowiązek, dzięki tołpygom woda jest o niebo czystsza. Gdybym nie był pewny ze tołpyga może ci pomóc nie doradzał bym ci.
wolanin - 2015-07-01, 16:32

wallclock napisał/a:
Gdybym nie był pewny ze tołpyga może ci pomóc nie doradzał bym ci.


Uzupełnij proszę informację, o który gatunek tołpygi Ci chodzi.

wallclock - 2015-07-01, 23:24

Wydaje mi sie ze do takiego oczka tołpyga pstra bedzie lepsza ale tołpyga biała równiez zjada plankton
Elendil - 2015-07-02, 08:37

Zamaskować folie, dosadzić roślin i będzie OK ;)
smazio - 2016-04-10, 16:49

Wiosna już zawitała :)

Sylwester79 - 2016-04-10, 20:39

A co tak słabo , tylko jedno zdjęcie i takie niepozorne ;)
Oczass - 2016-04-12, 07:24

Jeśli mam być szczery to naprawdę to oczko wygląda świetnie, jest urokliwe, sam w tym roku zaczynam budowę i szukam inspiracji :P
smazio - 2016-05-03, 19:37

Dosadzanie roślin i maskowanie folii c.d.









Przejrzystość wody coraz gorsza :(



smazio - 2016-05-08, 10:35

Prawie jak rekin:). Jeden z dwóch jesiotrów :)


rewi - 2016-05-13, 20:46

Trzeba dosadzić roślin lilie itp. pomyśleć nad filtrem ;-)
smazio - 2016-05-14, 07:19

rewi, dosadzanie roslin caly czas trwa. Lilie są ale jeszcze pod wodą. Co do filtra to niestety, na działce jestem tylko w weekendy. Kiedy nikogo nie ma wyłączam prąd dla bezpieczeństwa. Z tego co czytałem na forum filtr w takim przypadku nie zda roli :(
rewi - 2016-05-14, 10:25

W takim przypadku trzeba czekać, aż rośliny ruszą :good: Moje lilie już mają pąki i niedługo pojawią się kwiaty liście też jest pełno, ale w tamtym roku wszystkie były zasilone obornikiem :)
aniacios - 2016-05-17, 09:39

Fajne oczko :yahoo: mostek rewelacja . Marzy mi się taki ale moje oczko za małe na takie cuda, chociaż nad małym pomostkiem się zastanawiam . Myślę, że trochę czasu minie aż rośliny się rozrosną ale efekt będzie super i woda czyściejsza. wiem co to znaczy oczko bez filtra i prądu ;) Miałam w poprzednim istną szczawiówkę. Poza tym lubię taki busz zielony w oczku :yahoo: też wszystko robię aby taki mieć ale to mój początek drogi więc może za 2 lata będę miała :-D . Powodzenia :soczek:
smazio - 2016-06-19, 14:13

Aktualizacja, na więcej roślin już nie ma miejsca. Woda niestety zielona, widoczność pod wodą prawie zerowa :( . Poddaje się :( .










Lilie dopiero wypuszczają pierwsze pąki.




taniw - 2016-06-19, 14:56

W ogóle nie widzę u ciebie roślin pływających pistia, hiacynt itp. Powinny one zarosnąć ci od1/3 do 1/2 tafli wody. Swietnie czyszczą one wodę i ją zacieniają. I czekaj, czas zrobi swoje.
wolanin - 2016-06-19, 16:18

Pozornie dużo roślin, ale dopiero zobaczysz, jak się rozrosną. Przyjdzie taki dzień, że (ze zdziwieniem) zobaczysz w pełnym wody oczku dno.
smazio - 2016-06-20, 17:27

Obawiam się,że taki dzień może nadejść dopiero późną jesienią :( .
smazio - 2016-06-26, 14:23

W końcu doczekałem się pierwszego kwiatu na powierzchni :) i o dziwo w miejscu bardziej zacienionym.






W strefie nasłonecznionej jeszcze muszę poczekać



aniacios - 2016-07-07, 12:00

smazio nie poddawaj się . Oczko z roślinami zaczęło się bardzo ładnie prezentować a czas zrobi swoje :good:
Ryba2008 - 2016-07-07, 12:07

Oczko bardzo ładnie prezentuje się nawet w cieniu. Całe szczęście, że oczka, tak jak linie papilarne nie powtarzają się. Gdyby tak było, byłaby nuda. Ryba2008
smazio - 2016-07-07, 15:18

Dzięki za miłe oceny :) .
Dziś odwiedziłem oczko na chwile po 2 tygodniowej przerwie i mało nie dostałem zawału. Po całej powierzchni pływał pomarańczowy syf, który naleciał z pobliskiej brzozy. Nawet nie robiłem zdjęć, żeby nie korciło mnie na to patrzeć. W weekend czeka mnie sporo pracy przy wyławianiu. Plus jest jeden, przynajmniej nie widać zielonej wody :) .

[ Dodano: 2016-07-07, 20:27 ]
Kosaćce z domowej hodowli na parapecie :)





taniw - 2016-07-08, 19:06

Z tegorocznych ziarenek te kosaćce?
smazio - 2016-07-08, 20:23

taniw napisał/a:
Z tegorocznych ziarenek te kosaćce?


Zeszłorocznych. Sadzone chyba wczesną wiosną.

smazio - 2016-07-22, 18:20

Ehhhhh. Co jeszcze!!!!!???????? :???: :((




taniw - 2016-07-22, 19:23

Normalka. Gdybyś wcześniej wrzucił do oczka dużo roślin pływających może byś uniknął tego widoku. Pociesz się, że w przyszłym roku czeka cię tylko wiosenny zakwit wody, a potem plaga glonów nitkowatych.
Ryba2008 - 2016-07-22, 19:56

Witam. Co to jest? Brązowy kolor? : Smazio, zrób zdjęcie z bliska tej powierzchni, jeśli możesz. Jaka przyczyna? evil: :evil: :evil:
luzio - 2016-07-22, 20:01

Wygląda trochę jakby coś mocno pyliło, użyźniło wodę. A tak swoją drogą to widać niebieską rurę z której woda wpada do oczka. A w jakim miejscu jest pobierana?
No i może przydałby ci się skimmer.

taniw - 2016-07-22, 20:12

To pewnie są brunatnice i okrzemki. Zbadaj koniecznie parametry wody: ph, twardość, jony azotowe i azotyny. Chyba woda z opadów wraz z humusem dostała się do oczka.
smazio - 2016-07-23, 08:04

To są nasionka z brzozy. Luzio, woda pobierana jest mniej więcej z naprzeciwka tej niebieskiej rurki przez pompkę zasilaną panelem solarnym i akumulatorem. Niestety nie zawsze pompka działa, nie wiem czemu, tak jakby akumulator po rozładowaniu w nocy nie naładowywał się na tyle, żeby uruchomić pompkę.
luzio - 2016-07-23, 11:07

Wygląda na to że powinieneś udoskonalić obieg wody. Najlepiej pobierać na jednym końcu o oddawać wodę na drugim końcu oczka. A nie tak jak teraz po środku. Woda stoi. No i faktycznie pomyślałbyś nad skimmerem. Tylko do tego wszystkiego potrzebujesz prawdziwego prądu...
Chociaż może jeśliby ci się udało zmajstrować prostą filtrację mechaniczną (np. pończocha) i zastosować minimalne podnoszenie (jakieś 30cm) to kto wie czy ten zestaw co masz by czegoś nie zdziałał. Ale i tak powinieneś pomyśleć o zmianie położenia rur.

smazio - 2016-07-23, 19:22

luzio napisał/a:
No i faktycznie pomyślałbyś nad skimmerem. Tylko do tego wszystkiego potrzebujesz prawdziwego prądu....


Jak już nie raz wspominałem, niestety prąd używam tylko jak jestem na działce czyli w weekend przez kilka godzin. Chociaż może i skimmer w tym wypadku by spełnił swoją funkcje. Co do filtracji, zrobiłem w kastrze filtr korzeniowy. Od razu uprzedzam pytanie i dlatego w kastrze z uwagi na ograniczone użycie prądu. Stąd też pompka zasilana panelem słonecznym, co też nie do końca się sprawdza, bo tak jak pisałem wcześniej przy braku słońca akumulator się rozładowuje, a ponownie nie chce się naładować, żeby uruchomić pompkę na nowo. Wystarczy wyłączyć i włączyć akumulator aby pompka zadziałała (nie wiem czemu tak się dzieje :( ).

Dziś wybrałem siatką znaczną część tego pływającego ścierwa i moim oczom ukazał się taki taniec :)







Nawet rybki zaczęły częstować się pokarmem.




luzio - 2016-07-24, 14:48

Masz akumulator, który ma wyłącznik?
smazio - 2016-07-24, 16:12

luzio napisał/a:
Masz akumulator, który ma wyłącznik?


Pompa z systemem solarnym Esotec Napoli.

smazio - 2016-07-27, 09:45

Urlop, UV-C i woda nabiera przejrzystości :yahoo: .
O to kilka filmików :)

https://youtu.be/MY4UKA5bMuk

https://youtu.be/czLhQvxZqAc

Deszcze i burze nam nie straszne
https://youtu.be/CJFfwDkNZc4

Trochę podwodnego świata
https://youtu.be/rut6AYKDW7k

Oraz nurkowanie z rekinami ;)
https://youtu.be/dwPmlgXavGY

Ryba2008 - 2016-07-27, 12:02

Witam. Smazio, ale tą żabkę na mostku :soczek: ( 3 film) mogłeś ochronić prze deszczem. Sądzę, że nie nabawiła się reumatyzmu. Z pewnością chciała sie schronić pod drzewkiem, a został jej tylko słupek.
smazio - 2016-07-27, 12:36

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Smazio, ale tą żabkę na mostku :soczek: ( 3 film) mogłeś ochronić prze deszczem. Sądzę, że nie nabawiła się reumatyzmu. Z pewnością chciała sie schronić pod drzewkiem, a został jej tylko słupek.


Żabka właśnie upodobała sobie ten mostek. Deszcz, słońce, cień lubi tam przesiadywać.

Ryba2008 - 2016-07-27, 13:46

smazio napisał/a:
Ryba2008 napisał/a:
Witam. Smazio, ale tą żabkę na mostku :soczek: ( 3 film) mogłeś ochronić prze deszczem. Sądzę, że nie nabawiła się reumatyzmu. Z pewnością chciała sie schronić pod drzewkiem, a został jej tylko słupek.


Żabka właśnie upodobała sobie ten mostek. Deszcz, słońce, cień lubi tam przesiadywać.


Na wszelki wypadek, zakładaj kapcie bambosze jak będziesz wybierał się na spacer przez mostek. Żebyś jej nie rozdeptał.

smazio - 2016-07-31, 20:00

Kolejny filmik z mojego oczka.


rewi - 2016-08-01, 17:13

Bardzo fajna obsada ;-)
smazio - 2017-04-18, 19:17

Po zimowej przerwie odwiedziłem dziś działkę i moje oczko. Mało nie zemdlałem na widok jaki zastałem. Nie dość, że porosło glonami to spadł poziom wody o ok30-40cm. Chyba przedziurawiłem folię rąbiąc w zimie przeręble :(( I tak zamierzałem w tym roku wypompować wodę i wyczyścić oczko. Czeka mnie to szybciej niż myślałem tylko pogoda niedopisuje :evil: .



wigo - 2017-04-18, 19:33

Widzę ,że szykuje ci się sporo pracy. Przerzucić te wszystkie kamienie, to robota że ho ho. Życzę wytrwałości.
Qba - 2017-04-18, 19:59

Rzeczywiście słabo to wygląda ale będziesz miał okazję udoskonalić conieco... Powodzenia
luzio - 2017-04-18, 20:54

A jak już będziesz robić rewolucję to pozbądź się tego mostku :P
Troszkę śmiesznie wyglądają takie wypaśne konstrukcje nad w sumie czymś w rodzaju kałuży. Tzn. ten most sprawia że oczko wydaje się małe i przytłoczone.
W ostateczności pozbądź się chociaż poręczy bo one to już naprawdę są jak przerost formy nad treścią. Nawet usiąść i pomachać nogami nie można ;)

aniacios - 2017-04-19, 14:22

Dokładnie wiem co czułeś gdy to zobaczyłeś. Czułam to samo gdy mi piesio wąż przestawił i pół wody z oczka wypompował. Na szczęście gdy się zorientowałam, że to tylko wypompowana woda jakoś mi się lżej zrobiło bo gdybym miała szukać dziury w tej stercie kamieni w grudniu to chyba bym się zapłakała. Jednak żeby to nie było takie wspaniałe zakończenie przy dolewaniu wody a dokładnie przy końcu dolewania wody - utopiłam telefon i ciśnienie znów skoczyło :hehe: I jak na złość wpadł mi w głębie :hehe:
A mi się tam ten mostek podoba, nie wiem co się go tak uczepili ;)
Powodzenia i wytrwałości życzę

taniw - 2017-04-19, 19:06

Mostek za bardzo zdominował oczko, jest za duży. Przyciąć go do połowy nie można... Ale to wszystko kwestia gustu.
luzio - 2017-04-19, 19:25

Przyszło mi jeszcze do głowy że w sumie można ułożyć go wzdłuż brzegu tworząc coś w rodzaju tarasu. Praktyka pokazuje że wygodne dojście do wody jest istotne. Mi np. często zdarza się coś wyławiać (np. glony :P ) podbierakiem, nie bardzo sobie wyobrażam brzegi po których nie można chodzić.
Poza tym ten mostek zabiera sporo słońca a z tego co kojarzę to oczko jest raczej w cieniu.

smazio - 2017-04-19, 20:12

Chyba tylko luzio czepił się mostku. Z resztą powtarza się ale dla mnie mostek i otoczaki są ok. Na szczęście jak będę miał ochotę to i usiądę i nogami pomacham. Mam większe problemy z oczkiem niż ww rzeczy ;) . O ile pogoda pozwoli w weekend majowy zabieram się do roboty :) .
PIOTR.P - 2017-04-19, 20:32

masz racje to Twoje małpy i Twoje ZOOOOO i nikt ci nie będzie gustu i upodobań prostował
TAK TRZYMAJ mostek zostaje

smazio - 2017-07-08, 11:50

Po zimowej tragedii oczko powoli wraca do zywych.


















smazio - 2017-07-11, 07:56

Zdjęcia z niedzieli, szkoda tylko,że wszystkie lilie nie kwitną razem.










Qba - 2017-07-11, 08:01

Też czekam aż wszystkie zakwitną razem ;)
Przynajmniej Attraction jest niezawodna i kwitnie non stop :)
Widzę, że sytuację z oczkiem opanowałeś po zimowych wydarzeniach :brawo:

taniw - 2017-07-11, 18:44

Nie możesz tej beczki jakoś ukryć lub odstawić dalej? Psuje tylko widok fajnego oczka.
luzio - 2017-07-11, 20:41

Z czasem człowiek przestaje zauważać takie detale przy SWOIM oczku. Po prostu traktuje jakby tego nie było bo ma plan jak to ukryć ale nie ma czasu. Ale jeśli jest pomysł to prawie jakby było zrobione ;)
Dobrze że nie widzicie śmietnika wokół moich oczek. Ta dżungla chwastów, wiaderek, węży, kamieni wszelkiego rodzaju, które mają czemuś służyć ale chwilowo gdzieś się tam leżą rzucone czekając na swoją rolę tworzy specyficzny klimat. I tak jakoś się przyzwyczaiłem do tego że mi nie przeszkadza. Ale innym tak...

smazio - 2017-07-21, 07:34

Pontederia też zaczyna rozkwitać :)



Czekam aż zakwitną wszystkie :) . Oby ;)


Qba - 2017-07-21, 08:18

To jedna z moich ulubionych roślin. Piękne liście i kwiaty. A do tego zdrowo rośnie i szybko się rozrasta.
taniw - 2017-07-21, 18:46

Roślina bardzo fajna, ale wymaga żyznego podłoża. A to niestety kłóci się z moim założeniem co do oczka. Może w ramach obecnej przebudowy dostanie jakąś oddzieloną od głównego zbiornika kieszeń.
Qba - 2017-07-22, 10:08

taniw, a jakie to założenia? Przecież doniczek używasz więc możesz stworzyć żyzne podłoże.
taniw - 2017-07-22, 16:32

Niby tak, ale boję się przenikania związków azotu i fosforu do wody. Mam stanowczo za dużo karasi /choć w tym roku czapla zmniejszyła ich ilość o jakieś 20%, a orfy też robią swoje/. A tak szczerze to ani moja jedyna miniaturowa lilia ani strzałka wodna nie rosną u mnie w odpowiednim podłożu. Wielkim miłośnikiem grzybieli nie jestem, choć te dwa czy trzy kwiaty w sezonie sprawiają mi radość. A strzałka wspaniale mi rośnie w samym żwirze.
smazio - 2017-08-05, 11:57

Kolejny kwiat na powierzchni. Takiego to jeszcze nie było :) . Ktoś może wie co to za odmiana?





Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group