Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko ze strumieniem w trakcie budowy

vmcorgpl - 2015-06-16, 20:23
Temat postu: Oczko ze strumieniem w trakcie budowy
Witam wszystkich na forum. Miło mi poznać, Adrian.

Przeczytałem sporo Waszych rad i uwag w innych tematach po czym wizołem się do roboty.
Założyłem ten temat, aby opisać projekt budowy i liczę na Wasze rady, co można poprawić, a co nie będzie działać z praktycznego punktu widzenia ;)

Oczko dosyć spore, maksymalna głębokość około 1,8metra. Podłoże najpierw wyłożyłem siatką podtynkową z uwagi na fakt że została mi z budowy domku na działce. W moim przekonaniu będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed korzeniami.



Następnie planuje wyłożyć podłoże geowłokniną. Zastanawiam się czy jest sens wysypywać dodatkowo pod geowłokninę piasek (podłoże gliniano-piaskowe), a jeśli tak to czy wysypanie podłoża piaskiem z cementem ma sens?
Czy jedna warstwa geowłokniny wystarczy ?
Różniej na górę pójdzie folia EPDM.

Przy oczku będzię dosyć spory skalniak z którego będzie płynąć woda do strumienia.



Czerwoną linią zaznaczyłem tor strumienia. Poproszę o rady jak wykonać strumień. Moim pomysłem jest wysypanie nasypu z gliny z piaskiem, wydrążenie strumienia, wyłożenie go folia i obłożyć całość kamieniami.



Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

lasoch - 2015-06-17, 17:48

Witam serdecznie :) !
Wydaje mi się, że wysypanie piasku z betonem pod geowłókninę nie ma sensu :? Ale ja się za bardzo na takich rzeczach nie znam i morze to w czymś pomoże. Ja u siebie mam jedną warstwę geowłókniny i jest dobrze :)

vmcorgpl - 2015-06-27, 16:48

Witam

Prace nad oczkiem postępują, jednak koncepcja strumienia została zmieniona. Wykonam spory skalniak z wodospadem i małym "oczkiem" na szczycie skalniaka.

Póki co bok skalniaka trzymający nasyp wymurowany. Jutro będę kształtował nasyp i zacznę wylewać beton na górze skalniaka pod "oczko".

Jakieś rady ?



Pozdrawiam.
Adrian.

vmcorgpl - 2015-07-03, 18:22

Witam

Zamieszczam fotorelację z dalszej budowy skalniaka.

Na szczyt skalniaka wylałem beton który będzie w dalszej części przerobiony na kaskadę.





W międzyczasie gdy wylewka schła wykopałem studzienkę pod filtr z beczki, który wykonam w późniejszym czasie.



Wykonałem rusztowanie pod wylewkę na której przykleję kamienie. Będzie to swoiste koryto do wodospadu.



Na zbrojenie powędrował beton.



Wylewki betonowe zabezpieczyłem przed wodą hydroizolacją z ceresita CR 166.

Kolejnym krokiem było obmurowanie wylewki kamieniami, tworząc małe oczko.



Ostatnim krokiem było przyklejenie kamieni na wodospad.


Jak wszystko wyschnie wyczyszczę kamienie, ukształtuje skalniak i posadzę rośliny.

Kolejnym etapem prac będzie już samo oczko.

Pozdrawiam.

vmcorgpl - 2015-07-04, 20:14

Proszę o usuniecie tematu. Fotorelacja zakończona ze względu na brak zainteresowania.

Pozdraiwam

robisk - 2015-07-05, 17:14

Cześć, po co te nerwy czasami tak jest że się dojrzewa do pewnych ocen lub opinii, jak dla mnie to nie lubię takich skalniaków- kaskad, bo są po prostu mało naturalne... i ciężko je wkomponować w otoczenie, a do tego trzeba się narobić, żeby taką mogiłę wystawić. szkoda że odpadł pomysł ze strumieniem, no ale nie poddawaj się rób swoje, komentarze się pojawią, spokojnie!
Elendil - 2015-07-06, 09:10

Tak jest, nie ma się co spinać. Widać, że masz jakąś koncepcję i się jej w miarę trzymasz. Do technikaliów nie ma się co przyczepić, bo mi np wydaje się, że technicznie jest OK. Na murarkach zbytnio się nie znam więc na temat kaskady/wodospadu się nie wypowiem, sam dołek pod oczko za to wydaje się dobrze przemyślanym z odpowiednimi półkami. Osobiście jestem zwolennikiem niskich kaskad i strumieni, Twój pomysł wydaje mi się całkiem oryginalny i z komentarzem wolałbym się wstrzymać do końca prac.

A po za tym jest upał i sezon urlopowy, ludzie albo wczasują, albo tyrają przy oczkach albo kiszą się w robocie. Forum też nieco spokojniejsze w porównaniu z okresem sprzed kilku lat więc nie ma się co obrażać na świat a robić swoje. Temat w ogóle najlepiej by było przenieść do galerii oczek bo tam chyba najwięcej osób zagląda.
Mimo pewnego zastoju w dalszym ciągu jest to chyba najlepsze forum okołooczkowe w polskim internecie.

vmcorgpl - 2015-07-06, 09:54

Witam

Dziękuję za odpowiedzi. Generalnie nie mam do nikogo pretensji, rozumiem że jest sezon urlopowy Ale sam prowadzę gigantyczne forum i jestem przyzwyczajony do zazartych dyskusji. Biorę na wstrzymanie i niebawem kolejna fotorelacja.

Pozdrawiam.

rewi - 2015-07-06, 10:54

vmcorgpl, co do zażartych dyskusji z czasem zobaczysz takie i tutaj :P
robisk - 2015-07-06, 15:24

Dobrze Elendil prawi.... poproś moda o przeniesienie tematu do galerii.
vivit - 2015-07-06, 21:32

Przeniosłem wątek do działu Galerii zdjęć oczek wodnych, bo to już nabiera rozmachu ;)
vmcorgpl - 2015-07-08, 19:14

Dziękuję za przesunięcie tematu ;-)
Póki co prace wstrzymane ale pod koniec miesiąca w dziurze powinna być juz woda ;-)

[ Dodano: 2015-07-08, 22:48 ]
Witam

Rozmyśłam nad techniką filtracji oczka. Otóż jak pokazałem wyżej chcę zrobić filtr z beczki 100l (może 120l) i umieścić go w studzience tuż obok oczka.



Warstwy filtracyjne i odprowadzenie jak i doprowadzenie wody widać na poniższym schemacie.



Co myślicie o ułożeniu warstw filtracyjnych?
Czy złączki mufki 40mm będą wystarczające?

Przed tym filtrem chcę zamontować mały pojemnik wypełniony pociętymi peszlami i lampą UV.

Problem stwarza wykonanie spustu brudnej wody gdyż cała beczka będzie w studzience i nie uśmiecha mi się jej wyciąganie i spuszczanie wody. Ma ktoś jakiś pomysł ?

pozdrawiam.

rewi - 2015-07-09, 09:40

vmcorgpl napisał/a:
Póki co prace wstrzymane ale pod koniec miesiąca w dziurze powinna być juz woda


Prace wstrzymane? :D
Dobrze, że myślisz już na filtracją :good:

vivit - 2015-07-09, 10:49

Podstawowy problem przy filtrach to ich obsługa. Powinieneś zagwarantować sobie tyle miejsca aby swobodnie je obsługiwać. Dlatego tak ważne jest ich dobre umieszczenie vel rozmieszczenie.

Zupełnie innym problemem jest to jak taki zestaw powinien wyglądać. Osobiście lansuję rozwiązania proste. W każdej komorze inny czynnik filtracyjny. Dlatego jestem na etapie przeprojektowania mojego filtra. Beczki 200 litrowe są zdecydowanie za duże z punku widzenia obsługi, ale dobre bo mają sporą powierzchnię czynną. Ciężko sięgnąć do dna co komplikuje samo czyszczenie, ale dłużej mogą funkcjonować bez czyszczenia. Jak zawsze trzeba znaleźć kompromis i przyjąć rozwiązanie najlepsze dla swojego oczka.

Osobiście odradzam tę studzienkę. Najpierw zrób/kup filtr odpowiedni dla twojego oczka, a potem rozwiąż problem jego umiejscowienia/zamaskowania.
Niestety filtr jest niezbędnym elementem gwarantującym czystość w oczku. Trzeba się z tym pogodzić, że musi być. Problem tylko polega na tym jak zrobić aby był jak najmniej widoczny.

vmcorgpl - 2015-07-09, 19:52

Prace wstrzymane bo ostatnio mam dużo roboty w pracy ;-)

Vivit jednak studzienka musi być z uwagi na to ze nie mam gdzie indziej filtra ukryć. A tak wrzucę go do studzienki i nad nią zbuduje otwierany mały pomost drewniany.

Co myślisz nad samym ułożeniem warstw filtracyjnych?

vivit - 2015-07-10, 11:58

Warstwy jak warstwy...

Pytanie na ile starczą i czy nie będziesz zmuszony do czyszczenia go co tydzień bo się zapcha.
Nie będę poruszał tu zasady działania i konstrukcji hydraulicznej filtrów, bo to nie miejsce.
Ale musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie.
Albo wiem o co w tym chodzi i bawię się w tworzenie własnego filtra, albo dobieram gotowy filtr ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zaoszczędzi Ci to czasu, rozczarowania i źle wydanych pieniędzy.

vmcorgpl - 2015-08-29, 20:35

Witam

Budowa oczka się trochę skomplikowała. Zgodnie z zaleceniami żeby odpuścić sobie studzienkę i umieszczenie w niej filtra zacząłem budowę podziemnej przepompowani o wymiarach 1,3m na 2m. Całość będzie zakopane pod ziemią a wejście będzie poprzez studzienkę. Nad studzienką zrobię ruchomy pomost.

http://imageshack.com/a/img537/4140/mBtQzP.jpg

Zastanawiam się nad budową filtra. Czy dobrym pomysłem będzie zrobienie filtra z trzech beczek 80l połączonych ze sobą ?

pozdrawiam.

wolanin - 2015-08-30, 07:53

Adrian, czy w tej przepompowni ma być całość filtracji z filtrem z trzech beczek?
Jeżeli tak, to moim zdaniem budujesz Mercedesa i wkładasz do niego silnik od malucha (nie gniewaj się Paweł, porównuję wielki filtr komorowy z filtrem z trzech beczek).
Jak już robić takie betonowe konstrukcje, to wyszedłby z tego potężny filtr z kilkoma komorami, oraz sekcją dla pompy. Może opisz dokładniej, jak to widzisz? Gdzie co będzie stało?

p.s. widziałeś może filtr Krzysztofa?

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15

vmcorgpl - 2015-08-31, 20:07

Witam. W sumie masz rację. Budowa przepompowni pochłonęła mnóstwo kasy i Energi. Beczki można by było gdzieś po prostu schować. Tylko pojawia się problem. Przepompownia jest o wymiarach 130 na 200cm i wysokość 120cm.wejście będzie tylko przez studzienke a reszta budowli będzie zamknięta i zakopana komora. Stąd też filtry powinny być łatwe do czyszczenia. Odpadają wiec duże komory otwierane od góry z uwagi na ograniczenie wysokości Przepompowni. Do tego w komorze będzie cała instalacja elektryczna.

Macie może jakiś pomysł na filtr? W sensie z czego go wykonać.

wolanin - 2015-08-31, 22:06

Jeszcze pytanie. Jak będą wyglądać poziomy zwierciadła wody w beczkach pod ziemią w stosunku do poziomu wody w oczku?
vmcorgpl - 2015-09-01, 12:08

Zwierciadła wody w beczce będą około 30cm niżej od zwierciadła wody w oczku. Do tego wodę z filtrów chce wyprowadzić do wodospadu który jest ponad zwierciadłem wody 1,5metra. Porządna pompa da rade przejechać wodę?
wolanin - 2015-09-01, 17:49

vmcorgpl napisał/a:
Zwierciadła wody w beczce będą około 30cm niżej od zwierciadła wody w oczku. Do tego wodę z filtrów chce wyprowadzić do wodospadu który jest ponad zwierciadłem wody 1,5metra. Porządna pompa da rade przejechać wodę?

Czyli beczki szczelnie zamykane? Czyli do czyszczenia musisz zamknąć zawory z obu stron, żeby ci tej całej komory nie zalało?
Jaka przestrzeń będzie pomiędzy wierzchem beczki a stropem komory? Wciśniesz tam rękę/głowę?...

Pompa będzie musiała przepchnąć wodę na wysokość równą mniej więcej wysokości oporów przepływu przez beczki, przewody, załamania... Po to są właśnie pompy.

vmcorgpl - 2015-09-02, 18:55

Witam

Prace dalej trwają nad komorą, dziś zazbroiłem sufit, zrobiłem szalunki i na dniach bede wylewał beton.





Beczki byłyby szczelnie zamknięte. Wejście przez studzienkę ma 65cm więc można beczki wyjąć na zewnątrz w celu ich wyczyszczenia. W beczkach zamontowałbym zawory spustowe aby przed wyjęciem ich z komory spuścić z nich wodę, bo wiadomo pełnych nie wyjmę.

Co do przestrzeni między wiekiem beczki a sufitem przy założeniu że wezmę beczki 100l (trzy sztuki, lub cztery) miejsca będzie około 30cm.


Odnośnie pompy. Chciałbym ją też umieścić w komorze ze względu na fakt żeby nie ukradli ;) Podejrzewam że przy takiej konstrukcji obiegu wody z oczka przez beczki a potem jeszcze na wodospad w górę musiałbym kupić pompę o zdolności podnoszenia wody 5m wystarczy ? [/hide]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group