Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Staw - uszczelnienie stawu

hodowca - 2015-06-11, 22:51
Temat postu: uszczelnienie stawu
Witam, poradzi ktoś może czym uszczelnić staw oczywiście nie folią bo chce zrobić naturalny stawik, dziura wykopana jakieś 5x4m podłoże mocno gliniaste, z braku czasu na wykładanie foli postanowiłem odpalić pompę w studni i zalałem to wszystko wodą na jakieś 1/3 głębokości minął miesiąc a poziom wody spadł może o 0,5cm przez miesiąc z tym ze było paręnaście dni po 30*C. W zeszłym roku miałem w tym miejscu wykopana dziurę na jakieś 30cm i woda sama naszła i teraz pytanko jak ewentualnie uszczelnić taki stawik żeby było z nim wszysko oki? :)
Dzieki za pomoc

madabedz - 2015-06-12, 11:05

Jeżeli przez miesiąc poziom spadł Ci o 0,5cm, to można powiedzieć, że w ręcz wody Ci przybywa. Mi w oczku z folii o podobnych wymiarach potrafi odparować 1-1,5 cm w ciągu ciepłego dnia. Także ja osobiście nie widzę potrzeby gimnastykowania się z uszczelnianiem.
taniw - 2015-06-16, 09:55
Temat postu: Re: uszczelnienie stawu
hodowca napisał/a:
Witam, poradzi ktoś może czym uszczelnić staw oczywiście nie folią bo chce zrobić naturalny stawik, dziura wykopana jakieś 5x4m podłoże mocno gliniaste, z braku czasu na wykładanie foli postanowiłem odpalić pompę w studni i zalałem to wszystko wodą na jakieś 1/3 głębokości minął miesiąc a poziom wody spadł może o 0,5cm przez miesiąc z tym ze było paręnaście dni po 30*C. W zeszłym roku miałem w tym miejscu wykopana dziurę na jakieś 30cm i woda sama naszła i teraz pytanko jak ewentualnie uszczelnić taki stawik żeby było z nim wszysko oki? :)
Dzieki za pomoc

A po co? Jam mam szczelne oczko i właśnie idę dolać wody. W upalne dni ubywa mi średnio 1 cm wody.

wolanin - 2015-06-16, 15:03
Temat postu: Re: uszczelnienie stawu
To może zrób próbę napełniając oczko po brzegi i wtedy zobacz, do jakiego poziomu woda opadnie. Wtedy można decydować, czy coś z tym robić, czy zostawić bez uszczelnienia.
hodowca - 2015-06-16, 23:06

Witam, zalałem całoś na ok.30cm woda trzymała sie 2tyg i spadała o jakieś 10cm
Dzisiaj wypompowało co zostało iteracja mysle co robic dawac folie czy robic 2 podejscie glina wokół zamuliła dno pozostaje kwestia brzegów wyglada to tak ze od dołu jest warstwa gliny ziemia i znowu glina (to na koncu z tego ze oczko kopałem i glina wyrównałem teren)
Myśle czy tą warstwe ziemi nie wydłubać i wbić tam gliny dużo.
Proszę o poradę co z tym robić żebym nie marnował niepotrzebnie czasu i checi ;)



[ Dodano: 2015-06-16, 23:07 ]
http://zapodaj.net/5279b08b6c83d.jpg.html

luzio - 2015-06-17, 13:18

Glina potrafi uszczelnić.
Ale nie rozumiem. Piszesz że woda spada o 0,5cm na miesiąc. To praktycznie nic. A potem że 10cm na 2 tyg. To w końcu jak?
No i najważniejsze. Albo masz tam jakieś naturalne źródełko czy wysoki stan wód gruntowych i wtedy możesz robić naturalny stawik albo nie i wtedy zostaje klasyczne oczko foliowe.

hodowca - 2015-06-17, 22:40

Witam, przepraszam za pomyłkę z tym czasem ale to wszystko przez to ze jest cieplutko i jestem na urlopie :) straciłem rachub czasu :D powiedzmy ze 10cm w 3tyg. żródełka nei mam ale mam studnie ale ona ma jakieś 8m, jest szansa uszczelnić bez foli ewentualnie jakoś wbic sie rurą pod stawikiem do żyły wodnej?
wolanin - 2015-06-18, 19:03

hodowca napisał/a:
ewentualnie jakoś wbic sie rurą pod stawikiem do żyły wodnej?

Jak się wbijesz rurą to równie dobrze możesz mieć efekt jakbyś wyjął korek z wanny. Czasami warstwy nieprzepuszczalne przeplatane są jakimiś piaskami - załóżmy że Twoja lokalizacja do jakaś terasa Odry - rzeka mogła coś nanieść, jakiś żwir, a potem przykryć to warstwą mułu/gliny.

Jak masz studnię, to uszczelnij sobie oczko folią i dolewaj ze studni wodę. Co za problem wkopać te 8m przewodu czy rury wodociągowej (takie białe PCV czy PP). Nie odważyłbym się polecać Ci uszczelniania gliną, bo nigdy nie będziesz miał gwarancji, że to się w 100% uda.

hodowca - 2015-06-18, 22:10

I tak zrobie jak planowałem dać folie miałem nadzieje ze da sie uszczelnić bez to wtedy bym wykopał większe a tak folia to mam ograniczenia długości no ale trudno, co do tych rur to co miałeś na myśli ? tzn wiem ze pompa wąż i ogień, to po co wkopywać rure jak ona ma 8m głębokości.
wolanin - 2015-06-19, 10:54

hodowca napisał/a:
co do tych rur to co miałeś na myśli ? tzn wiem ze pompa wąż i ogień, to po co wkopywać rure jak ona ma 8m głębokości.

Oj przepraszam, nie doczytałem i uwidziało mi się, że piszesz o odległości studni od oczka.
Dlaczego w przypadku folii masz ograniczenia długości?
Folia do oczka to folia do oczka. Ludzie robią stawki dowolnych rozmiarów. Oczywiście dla kieszeni może być ból.

Mariano - 2015-06-23, 10:44

Piszesz, że zalałeś wodą na 30cm. To błąd, bo nie wiadomo co będzie się działo przy większych ciśnieniach i przy pełnym zalaniu misy. Może być tak, że po pewnym czasie samo się uszczelni a może też byc tak, że płycej masz mocno przepuszczalny grunt i nie napełnisz powyżej określonego poziomu, bo wszystko tamtędy ucieknie.

A co do ubywania wody, to u mnie, przy napływie ze źródła 5 L/s, podczas ostatnich upałów poziom wody zmniejszył się o 25 cm. Musialem zwiększyć do 10 L/s żeby wyrównać. Stawy mam grubo powyżej poziomu wody gruntowej, z tym że są uszczelnione lessem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group