Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Koi - Zagęszczenie ryb w koi pondzie.

violettaxx - 2014-11-30, 19:21

Przy bogatej roślinności i dobrym sys. filtracji przyjmuje się średnio 1m3 na 1Koi ; jest oczywiste im mniej Koi w zbiorniku tym łatwiej zapanować nad wszystkim...... ;)
wallclock - 2014-12-01, 15:13

Mamma mija 100 koi w takim malym zbiorniczku?. Jak mozna taka głupote palnać. 250g koi po roku moze dorastac do kilograma po 3 latach nawet do 3 kilo nie mówiąc juz o kolejnych latach. 300kilo karpia w takim oczku no no to juz by podchodzilo pod gospodarstwo rybackie, ewentualnie znecanie sie nad zwierzetami, ryba musi miec komfort, i niesadze zeby miło jej sie pływało we własnych odchodach, zaden filtr nie wyciaga szlamu,odchodów z dna :-) Pozwolenie na budowe i operat wodno prawny jest? :-) Pozdro
wolanin - 2014-12-01, 15:47

wallclock napisał/a:
Mamma mija 100 koi w takim malym zbiorniczku?. Jak mozna taka głupote palnać.

Zacząłeś jakoś tak niezbyt fortunnie :bum: . Powiedzmy - licentia poetica...
Cytat:
250g koi po roku moze dorastac do kilograma po 3 latach nawet do 3 kilo nie mówiąc juz o kolejnych latach.

Nic odkrywczego.
Cytat:
300kilo karpia w takim oczku no no to juz by podchodzilo pod gospodarstwo rybackie

W żaden sposób. To raczej specyfika koipondów.
Cytat:
ewentualnie znecanie sie nad zwierzetami, ryba musi miec komfort, i niesadze zeby miło jej sie pływało we własnych odchodach, zaden filtr nie wyciaga szlamu,odchodów z dna :-)

Postudiuj jeszcze proszę temat koipondów i ich techniki, bo zdaje się, że nie bardzo wiesz, o czym piszesz. Sorry

Raczej lepiej bez dźwięku:


Z linku:
https://www.youtube.com/watch?v=PkXmTBESvKo

p.s. oczywiście moderatora proszę o przeedytowanie postu, żeby wstawka Youtube zaskoczyła

wallclock - 2014-12-01, 15:57

Obawiam sie ze to jednak Ty nie wiesz co mówisz. 300kg ryb na takim skrawku wody? Ja wiem ze hoduje sie ryby w takim zageszczeniu ale to jest ze wszechmiar nie etyczne, meczy ryby a z oczka bedzie mozna wyciagac obornik rybi walic go na pole kilka razy w roku. Takie oczko to bedzie raczej ferma rybia a nie oczko.Jeśli ktos lubi dreczyc ryby to niech trzyma i tone ryb w takim oczku bo na upartego sie da. Karp wydaja olbrzymie ilosci odchodów, szczególnie dokarmiany karp
wolanin - 2014-12-01, 16:01

wallclock napisał/a:
Obawiam sie ze to jednak Ty nie wiesz co mówisz. 300kg ryb na takim skrawku wody? Ja wiem ze hoduje sie ryby w takim zageszczeniu ale to jest ze wszechmiar nie etyczne, meczy ryby a z oczka bedzie mozna wyciagac obornik rybi walic go na pole kilka razy w roku. Takie oczko to bedzie raczej ferma rybia a nie oczko.Jeśli ktos lubi dreczyc ryby to niech trzyma i tone ryb w takim oczku bo na upartego sie da. Karp wydaja olbrzymie ilosci odchodów, szczególnie dokarmiany karp

Jeszcze raz stanowczo proszę Cię o uprzednie zapoznanie się z tematem, zanim zaczniesz nękać mnie swoimi opiniami.

KILERK1 - 2014-12-01, 17:01

Widziałem ten filmik. :evil: Jeżeli ten facet trzyma tyle koi w oczku ,to niestety "ma nierówno pod sufitem".To tak jak byś trzymał sto kotów lub psów w jednopokojowym mieszkanku.Penie ,że się da , ale jaki to ma sens.
wolanin - 2014-12-01, 17:04

KILERK1 napisał/a:
Widziałem ten filmik. :evil: Jeżeli ten facet trzyma tyle koi w oczku ,to niestety "ma nierówno pod sufitem".To tak jak byś trzymał sto kotów lub psów w jednopokojowym mieszkanku.Penie ,że się da , ale jaki to ma sens.

Oczywiście, że przykład jest przerysowany i nie o to chodzi, żeby w oczku robić zupę rybną.
Natomiast jakiekolwiek porównywanie ekstensywnej hodowli ryb w stawie z uzbrojonym w 'ciężką technikę' koipondem jest po prostu bez sensu.

wallclock - 2014-12-01, 18:30

W jakim celu podałes mi ten przykład skoro sam mówisz ze jest przerysowany? Czyli niepasujacy ani odrobine. Niech oczko bedzie wyposażone w cuda niewidy i bóg wie co tam jeszcze to i tak nie wyciagnie szlamu i odchodów 300kilo karpia i malego oczka wodnego. Pozatym kwestia etyczna Jak mozna trzymac w takim oczku 300kilo ryby? to podeszloby pod paragraf za znecanie sie nad zwierzetami ale widze ze Ty tego nierozumiesz. Pozadro na tym zakoncze dyskusje z mojej strony. Dzieki
musasz - 2014-12-01, 19:17

Witam! poruszyłem kwestię ilości koi, bo nie wiem ile zostawić z tych moich 63 szt. Wybór nie należy do łatwych gdyż każdy ma w sobie coś innego, wyjątkowego, co czyni go oczywiście dla mnie wyjątkowym. Myślę że celem wolanina nie było namawianie nikogo do trzymania w 29,999m2 oczku 100 koi, tylko pokazanie że można - tylko po co? Każdy rozumny pasjonat koi to wie - nawet taki początkujący jak Ja. Chyba widok tak przerybionego zbiornika nie jest czymś przyjemnym. Żaden koi nie pokaże swego piękna i majestatu.
wolanin - 2014-12-01, 19:48

wallclock napisał/a:
W jakim celu podałes mi ten przykład skoro sam mówisz ze jest przerysowany? Czyli niepasujacy ani odrobine. Niech oczko bedzie wyposażone w cuda niewidy i bóg wie co tam jeszcze to i tak nie wyciagnie szlamu i odchodów 300kilo karpia i malego oczka wodnego. Pozatym kwestia etyczna Jak mozna trzymac w takim oczku 300kilo ryby? to podeszloby pod paragraf za znecanie sie nad zwierzetami ale widze ze Ty tego nierozumiesz. Pozadro na tym zakoncze dyskusje z mojej strony. Dzieki

Wallock, dwa razy zachowałeś się dzisiaj niegrzecznie - zarzucając komuś głupotę, oraz niezrozumienie kwestii etycznych trzymania w zbiorniku żywych zwierząt. A potem ucinasz dyskusję :)
No więc na koniec: weź chłopie dowiedz się, jak działa system filtracyjny w koipondzie i przestań bajdurzyć o szlamie i odchodach karpi. Przykład podałem w tym celu, aby pokazać Ci, że da się, (tak jak powiedziałem Musarzowi, że da się) - bez roztrząsania, czy ma to sens. W tym zbiorniku na filmie karpie żyją i mają się dobrze. Gdyby miały zbiornik urządzony tak, jak Ty to sobie wyobrażasz, to ich los byłby także marny - tak jak Ty to sobie wyobrażasz.

Musarz, przepraszam, nie miałem wcale ochoty na jakieś dyskusje w Twoim wątku (choć w sumie - jest to na temat :) ), jednak chyba nikt nie lubi być obrażany, zwłaszcza przez osobę, która najwyraźniej nic nie wie o koipondach, a wypowiada się w temacie obrażając innych.

W temacie: kupiłeś całe stado ryb i musisz z nimi sobie poradzić. Jeżeli zamierzasz zachować wszystkie, to naprawdę Twój zbiornik wymaga potężnego filtra i wydajnego odpływu dennego.

musasz - 2014-12-01, 20:54

Oczywiście że nie będę docelowo trzymał wszystkich, ale tak ok 30 szt. Tylko z racji że się zmieniają, a chciałbym mieć różnorodne stadko muszę jeszcze chwilę poczekać by dokonać wyboru. A o filtracji myślę cały czas.
KILERK1 - 2014-12-01, 22:42

wolanin napisał/a:
No więc na koniec: weź chłopie dowiedz się, jak działa system filtracyjny w koipondzie i przestań bajdurzyć o szlamie i odchodach karpii. Przykład podałem w tym celu, aby pokazać Ci, że da się, (tak jak powiedziałem Musarzowi, że da się) - bez roztrząsania, czy ma to sens. W tym zbiorniku na filmie karpie żyją i mają się dobrze. Gdyby miały zbiornik urządzony tak, ja Ty sobie wyobrażasz, to ich los byłby także marny - tak jak Ty to sobie wyobrażasz.

Paweł ma rację ,gdybyśmy (teoretyzując) musieli przetrzymać 300 kg, karpi to bez problemu można to zrobić.Wszystko to tylko kwestia filtracji(np. grawitacyjnej-ilości odpływów,napowietrzania)pompy.Żadnych gówienek nie będzie.Filtry biologiczne doszlifują resztę.Oczywiście to kwestia kosztów

wallclock - 2014-12-02, 00:10

Nie chodzi mi o filtracje. Ryby równiez trzyma sie w mniejszych od tego oczka basenach w ilosciach na tony np karpie przed świetami ale to sa ryby konsumpcyjne a nie pupile w oczku. Podam przykład Mozna zmieścic i 100.000 kurczaków w jednym kurniku, da sie zachowac pozadek usuwac odchody, ptaki beda zdrowe ale czy bedzie im w tym kurniku komfortowo? prosze sie domyslec. Mozna tez Kupic kojec 5x7m i wpuscic tam 20 pitbuli da sie? da sie! Do tego oczka o którym wczesniej byla mowa mozna wpuscic i tone karpia a moze i dwie. Zainstalowac filtracje za 100.000euro i hodowac te ryby bo technicznie jest to mozliwe ale według mnie rozsadny czlowiek tak nie zrobi. Teoretyzowac mozna i bujac w obłokach do bólu tylko po co. Nie zarzucam Ci ze jestes nie rozsadny tylko poprostu bujasz w obłokach :-) WOLNO CI.
ps. Nikogo dzis nie obrazilem i nie nazwalem głupkiem. Ale skoro tak to odebrales.... to sory:-)

wolanin - 2014-12-02, 12:16

wallclock napisał/a:
Zainstalowac filtracje za 100.000euro i hodowac te ryby bo technicznie jest to mozliwe ale według mnie rozsadny czlowiek tak nie zrobi.

Wreszcie coś. Mniejsza o kwotę, ale właśnie o to mi chodzi - na świecie jest mnóstwo pasjonatów koi, którzy budują potężne systemy odnowy wody (specjalnie tak napisałem, bo to nie tylko filtracja) - aby utrzymać krystalicznie czystą wodę w zbiorniku - i uwierz, albo lepiej - jak Cię od dawna proszę - doczytaj - że dostosowują system do ilości koi, aby w dalszym ciągu mieć tą krystaliczną (nie tylko wizualnie, ale także biochemicznie) wodę, niezależnie, czy trzymają 10 czy 100 sztuk. Robią to płacąc bajońskie sumy, albo własnoręcznie (celują w tym praktyczni Holendrzy).
I uwaga: zasadą w każdym, najskromniejszym nawet koipondzie - o ile ma się nazywać koipondem - jest takie zorganizowanie przepływów z - obowiązkowym - odpływem dennym i cyrkulacją wody, nachyleniem dna, etc. - aby na dnie było zero osadu, który jest w szanujących się systemach usuwany z układu na sitach bębnowych w zasadzie w ciągu parunastu minut (tyle może trwać cykl zapychania się i automatycznego przepłukiwania sita, z odprowadzeniem popłuczyn do kanalizacji). Zasadą jest też po pozbyciu się zanieczyszczeń mechanicznych przetworzenie amoniaku i azotynów w złożach biologicznych - fluidalnych, zraszanych, warstwowych - do azotanów. Zasadą często stosowaną jest pozbycie się azotanów i innych biogenów na filtrach glebowo - korzeniowych, oraz - zawsze - częściowa podmiana wody, w trybie ciągłym lub cyklicznym - nawet do 10% wody w układzie dziennie. Ma ona na celu również pozbycie się feromonowych inhibitorów wzrostu wydzielanych przez ryby.

To wszystko powinieneś gdzieś znaleźć i doczytać, zanim podjąłeś się dyskusji na temat wagi ryb i ilości szlamu, nie mówiąc o opiniowaniu czyichś wypowiedzi, ok, wypowiedź ze swadą, rozumiem :)

Co do wielkości zbiornika natomiast - ryby powinny mieć tyle miejsca, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzały. Karpie są rybami stadnymi i ze spełnionym powyższym warunkiem - według mnie będą dobrze czuły się nawet w zagęszczeniu większym niż zalecana 1 sztuka na 1m3. Widok ryb wpływających sobie nawzajem na grzbiety w czasie karmienia wcale mnie nie przeraża. Zapewne to samo możesz zaobserwować nawet w swoim stawie, jeżeli sypniesz karmę w jedno miejsce. Ale faktycznie, zagęszczenie to temat śliski i każdy może mieć swoją opinię co do tego, jak wygląda psychika ryby. Jest taki ogólny wskaźnik - ryba dobrze się czująca jest zazwyczaj zdrowa. I tego bym się trzymał.

Musasz, moim zdaniem - dołożysz prefiltr, wyprostujesz sprawy przepływów, może dołożysz jakieś bagienko z roślinami :) i będzie OK. No i Mauser to też tylko etap :-o . Docelowo myślałbym o wymurowaniu komór parę m3 na solidną biologię.

violettaxx - 2014-12-02, 13:40

wallclock wszystko zależy od punktu widzenia ludzie też przebywają w ogromnych zagęszczeniach bo takie są warunki i niema innej alternatywy (np.Taiwan) podczas gdy w innych skupiskach ludzie mieszkają w domach z dużą przestrzenią wiadomo komfort jest nie porównywalny ale cóż warunki są takie jakie są.... tak jest zbudowany cały świat :-(

A wracając do tematu 1m3 na 1Koi dużego, który będzie duży najszybciej za 3lata-5lat (jeżeli będzie zdrowy i przetrwa nasze zimy ?) nie jest złym wynikiem ? to na to oczko jest 55szt nie 100szt ???
A wszelkie urządzenia i metody o których pisał wolanin mają właśnie za zadanie polepszyć warunki bytowe naszych pupilów :)
Dlatego dyskusja w tym temacie może przebiegać na różnych poziomach i każdy będzie miał racje ;)

tom11 - 2014-12-02, 17:56

spokojnie przy odpowiedniej filtracji 55 koi może pływać w tym zbiorniku i będą szczęśliwe :pa:
wallclock - 2014-12-03, 08:40

1m3 to przestrzen najminimalsza z minimalnych dla jednego karpia koi jesli chodzi o zapotrzebowanie na tlen. Oprócz tlenu i czystej wody ryba potrzebuje jeszcze paru innych rzeczy. W chinach jest 1 350 695 000 ludzi i zyja i dobrze, nikt tam nie umiera z braku przestrzeni ale z brudu i chorób juz tak. Nie wiem jak Wy ale ja bym nie chcial stwarzac oczka na wzór chin i walic do niego karpi do oporu, aby wiecej i wiecej. Tak po prawdzie kazdy w swoim oczku moze robic co chce, jak ktos chce montowac systemy filtracyjne przeznaczone do oczek 350m3 w oczkach 50m3 i walic tam tony karpi, to nikt mu tego nie zabroni. Ale chyba to nie tedy droga
violettaxx - 2014-12-03, 09:38

Cytat:
W chinach jest 1 350 695 000 ludzi i żyją i dobrze, nikt tam nie umiera z braku przestrzeni ale z brudu i chorób już tak


wallclock to też zależy od zasobności społeczeństwa? co tu dużo szukać w Chinach jak 3 co do wielkości zaludnienia państwem na 1km2 jest Holandia i mimo dużego zagęszczenia ludności jest tam czysto nie ma brudu i chorób wszystko jest tam uporządkowane i wychuchane i ludzie są tam pełni optymizmu i wigoru ;)

Jeszcze raz się powtórzę Dlatego dyskusja w tym temacie może przebiegać na różnych poziomach i każdy będzie miał racje ;) a ty zawsze możesz jeśli Cie stać stworzyć najlepsze warunki dla Koi.... ale nie możesz napiętnować innych którzy też uważają że stwarzają takie warunki dla swoich Koi?

Cytat:
[Pozatym kwestia etyczna Jak mozna trzymac w takim oczku 300kilo ryby? to podeszloby pod paragraf za znecanie sie nad zwierzetami ale widze ze Ty tego nierozumiesz
. Pozostawię to bez komentarza.......
wolanin - 2014-12-03, 10:38

wallclock napisał/a:
1m3 to przestrzen najminimalsza z minimalnych dla jednego karpia koi jesli chodzi o zapotrzebowanie na tlen.

Jak to określiłeś? Czy brałeś pod uwagę napowietrzanie z tłoczeniem powietrza na głębokość np. 2m, gdzie wskutek większego ciśnienia można uzyskać nasycenie tlenem nieporównanie większe, niż przy napowietrzaniu np. na 1metr wgłąb? Co to za święta wartość 1m3 / 1 rybę?
wallclock napisał/a:
Oprócz tlenu i czystej wody ryba potrzebuje jeszcze paru innych rzeczy

Oczywiście te parę innych rzeczy jest zapewniane rybom w omawianych przeze mnie systemach.
wallclock napisał/a:
jak ktos chce montowac systemy filtracyjne przeznaczone do oczek 350m3 w oczkach 50m3 i walic tam tony karpi, to nikt mu tego nie zabroni.

Otóż:
Może opisz, jak według Ciebie wygląda system dla oczka 50m3? Czy przypadkiem nie coś w rodzaju kubełka kupionego na portalu aukcyjnym, wyszukanego według ciągu: "filtr do oczka 50m3"?
A może to, co Tobie wydaje się systemem przeznaczonym dla oczek 350m3 jest w rzeczywistości typowym stosunkowo niedrogim systemem instalowanym przez amatorów koi do swoich zbiorników 50m3?

Mam wrażenie, że wciąż dopasowujesz swoją zapewne niemałą wiedzę i doświadczenie z hodowli karpia w stawach naturalnych - do czegoś zupełnie innego - rozwiązań stosowanych dla koi.

wallclock - 2014-12-03, 13:59

Eh no oki chyba dam sie przekonac ze przerybienie to nic zlego. Na wiosne zamówilem tone karpia. Zaczynam powoli szukac kazdemu karpiowi legowisko 50x50cm oczko podłaczam pod ekologiczna oczyszczalnie sciekow. Mam nadzieje ze nie beda mi pikietowac pod oczkiem ludzie z greenpeace z transpatentami UWOLNIC KARPIA!!! W razie czego odesle ich do tutejszych ekspertów i linków z youtuba, ale beda mieli miny, mina im zrzednie napewno jak zobacza ze sie da. YOUTUBE nie kłamie! hehe :-)

[ Dodano: 2014-12-03, 14:13 ]
1m3 wody bez napowietrzania. Z napowietrzaniem mozna do 1m3 wrzucic tyle ryb ile sie zmiesci tak jak to robia w hodowli pangi w azji.Ja bym nie mial sumienia stworzyc takie warunki karpiom jak hodowcy pangi. System do 50m czy 350 to tylko przykład porównawczy. Do kazdego oczka mozna zamontowac i 100 razy za duzy filtr i wrzucic ryb po brzegi, z tym sie zgodze ze jest to mozliwe ale według mnie ze schludnym oczkiem niebedzie mialo to nic w spolnego. Według mnie bylby to dołek z karpiami i odrobina wody plus system filtracyjny doskonalej klasy i poteznej wydajnosci :-) To by bylo cos raczej dla maniakow super technologii a nie wielbocieli oczek:-) W tej chwili mam staw karpiowo amurowy ale mialem i oczko wiele lat :-)

wolanin - 2014-12-03, 15:39

wallclock napisał/a:
50x50cm
...
Z napowietrzaniem mozna do 1m3 wrzucic tyle ryb ile sie zmiesci tak jak to robia w hodowli pangi w azji

Zbastuj nieco... Przedmiot niniejszej dyskusji (Mariusz, powiedz tylko słowo, a przestanę zaśmiecać Ci wątek) to obruszenie się na (poprzedzone słowami 'choćby i') 100 karpii w 55m3, czyli 1 sztuki w powiedzmy kostce 1 x 1,1 x 0,5 metra (0,55m3 na jedną rybę) jest to 'zaledwie' połowę mniej niż (o dziwo) tolerowany przez Ciebie 1m3 na 1 rybę.
Nie sprowadzaj sprawy do absurdu, bo tu właśnie chodzi dokładnie o kwestie ilościowe.

Może (Mariusz?) całą tą dyskusję przenieść do działu 'Koi' i tematu 'Zagęszczenie ryb w koipondzie'?

wallclock - 2014-12-03, 16:06

ja nie toleruje 1 karpia w 1m3 tylko mowie ze w takiej ilosci wody jest wstanie sie rozpuscuc tyle tlenu aby mogl tam przebywac jeden karp. według mnie 1kg karpia na 1m3 to za duzo. Jesli sam czujesz ze zasmiecasz komuś wątek a niechcesz zasmiecac to dlaczego to robisz? Ja nie uwazam abym zasmiecal watek. Zawsze bede uswiadamial ze przerybianie zbiornikow i inwestowanie w kosmiczna techniologioe systemów podtrzymywania zycia w oczku, to slepy zaułek. Kazda wymiana zdan jest dobra
violettaxx - 2015-01-04, 13:21

wallclock "
Cytat:
Zawsze bede uswiadamial ze przerybianie zbiornikow i inwestowanie w kosmiczna techniologioe systemów podtrzymywania zycia w oczku, to slepy zaułek
"

Jest w tym dużo prawdy z drugiej strony jednak jest tak samo z akwarystyką, która istnieje przez długie lata a ludzie dla własnej satysfakcji starają się stworzyć rybą namiastkę natury ;) Każdy może mieć z nas akwarium ale czy każdy jest w stanie stworzy im naturalne warunki? :-(

tom11 - 2015-01-04, 22:22

wallclock napisał/a:
Zawsze bede uswiadamial ze przerybianie zbiornikow i inwestowanie w kosmiczna techniologioe systemów podtrzymywania zycia w oczku, to slepy zaułek. Kazda wymiana zdan jest dobra


co Masz na myśli pisząc "ślepy zaułek" ???


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group