Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko bezpośrednio przy tarasie

BP74 - 2014-10-20, 13:35
Temat postu: Oczko bezpośrednio przy tarasie
To mój pierwszy post (nie licząc tego na testowym) a więc witam wszystkich oczko-maniaków serdecznie.
Rozpoczynam temat i realizacje budowy oczka bezpośrednio przy tarasie.
Poniżej miejsce przeznaczenia i schemat:



I tak od wytyczenia i planów do dzieła. Plan był taki że kopie ręcznie, ale :dupa: 30 cm piasek a potem bezgraniczna glina a więc padło na mini koparkę która również miała nie małe problemy wbić się w tą masę. No ale po 2,5 godzinach kopania jest:



Efekt prac:



I tak weekend minął :P

Teraz czas zabezpieczyć brzeg przy tarasie (boje się żeby z czasem się nie obsypywał) a wiec wymyśliłem taki patent z starych płyt chodnikowych które się zazębiają i dodatkowo są sklejone zaprawą.



Mam nadzieje że zainteresuje was mój temat i doradzicie (poradzicie) co bym nie popełniał błędów które potem trudno cofnąć.

Piszcie żebym czegoś nie spiepsz.. a potem żałował :((


W miarę posuwania się prac będę dokumentował swoje poczynania i chłonął wiedzę ludzi doświadczonych w temacie oczek wodnych i wszystkiego co z tym związane.

Jeszcze raz witam was wszystkich .

[ Dodano: 2014-10-20, 15:08 ]
możecie poradzić jakie wymiary powinny mieć te półki, to ma być strefa z roslinnoscią



głębokość oczka max 110cm.

jurek47 - 2014-10-20, 15:10

Ten odcinek przy samym tarasie to bym zaszalował małe zbrojenie i zalał beton ,bo to różnie bywa. Narobisz się a płyty mogą się osunąć choćby gdy krety narobią tuneli.

[ Dodano: 2014-10-20, 16:12 ]
To oczko to nie za płytkie.

wolanin - 2014-10-20, 16:32

jurek47 napisał/a:
To oczko to nie za płytkie.

Właśnie. Świetny początek, ale cały potencjał niweczy płytkość tego oczka.
Minimum 1,5m, a a lepiej 1,8-2.

BP74 - 2014-10-20, 22:30

Tak sobie myślałem żeby zrobić głębsze, sugestie przyjmuje do wiadomości i najgłębsza niecka będzie miała +- 140 pogłębiamy. Będę wyrabiał półki to wyciągnę trochę ziemi.
Dzięki. :roll:

[ Dodano: 2014-10-21, 09:25 ]
Powiedzcie jakie te półki powinienem zrobić, wymiary szerokości i wysokości, co bym dwa razy nie robił ;)

Artur - 2014-10-21, 09:05

Zabrałeś się za takie oczko, nie znając zasad?? Wszystko znajdziesz na forum.
ropi - 2014-10-21, 19:36

BP74 napisał/a:
Tak sobie myślałem żeby zrobić głębsze, sugestie przyjmuje do wiadomości i najgłębsza niecka będzie miała +- 140 pogłębiamy.

Na głębokości 1,5m ryby dobrze zimują tylko trzeba o tlen w wodzie zadbać. Jakiś napowietrzacz powinien pracować .Ładny pomysł przy tarasie .Pozdrawiam

BP74 - 2014-10-24, 11:31

weekend przed nami (słoneczny) a więc trzeba zakończyć temat kopania i strefy zaplanowałem w ten sposób, oczywiście w tej części co pytałem poprzednio.



myślę że będzie ok.

[ Dodano: 2014-10-24, 12:36 ]
dajcie namiar na pewny sklep, punkt gdzie kupie membranę. poprosze :roll:

Leszek Garwolin - 2014-10-24, 12:43

dajcie namiar na pewny sklep, punkt gdzie kupie membranę. poprosze :roll:
_________________

Chodzi Ci o folię do oczka??Jeśli tak z czystym sumieniem polecę Ci folię firmy OASE dostępną w markecie budowlanym L.M.Grubość 1mm .Jestem bardzo zadowolony jak narazie.Nie jest tania ale napewno dobra.I ciężka jak cholera ;)

jurek47 - 2014-10-24, 15:51

Pyknij na sklep na tym forum tam zapewne mają.
Artur - 2014-10-24, 17:48

http://sklep.oczkowodne.net/k33,folia-epdm.html
kola - 2014-10-24, 22:34
Temat postu: Epdm
Polecam koimark.pl
BP74 - 2014-10-27, 12:18

Dziękuję w tym tygodniu zakup folii.
Zastanawiam się czy pogoda pozwoli jeszcze na instalację.

BP74 - 2014-10-28, 12:27

Noooo mam nadzieje że mi się uda ale dzięki za rade. Jutro kończę kopanie najpłytszej strefy, wywożę ziemię i będę mógł działać.
Żebym czegoś nie pominął i po kolei jest taki plan:
- wykop
- zabezpieczenie półek
- wyłożenie oczka wełną mineralną
- wyłożenie epdm
coś powinienem zrobić przed wlaniem wody?

oczywiście nie będę napełniał na 100% ale tak na 85% żebym mógł brzegi wykańczać jak aura pozwoli, zimą będę budował filtr z beczek i zakupy pompy itp.

wolanin - 2014-10-28, 12:58

Przemyśl może sposób, w jaki woda będzie płynąć z oczka do filtrów (jakież wgłębienie w dnie, ścianie? przejście przez brzeg?), oraz z powrotem.
BP74 - 2014-10-28, 15:22

Dzięki Paweł, z powrotem to będzie kaskada ale do, to faktycznie trzeba coś wykminić.
A jak masz to rozwiązane bo tego to chyba nie wyczytałem na forum w żadnym temacie.

jurek47 - 2014-10-28, 15:57

Ja mam EPDM i pobór wody z oczka jest zrobiony około 40 cm. poniżej poziomu oczka. W epdm w wymierzonym miejscu jest wycięty otwór i wklejona nowa rura z odpływu wody z pralki automatycznej . Ona ma taki podwójny kołnierz który wciska się w bęben pralki.Tam gdzie wchodziła blacha bębna wcisnąłem w otwór epdm.Uszczelniłem jeszcze klejem do foli . Przez tą rurę karbowaną z pralki przepuściłem rurę do hydrauliki taka niebieska,zacisnąłem obejmą i trzyma tak od nowości .Przy oczku jest studzienka gdzie jest pompa ,a studzienke znajdziesz w mojej galerii.
wolanin - 2014-10-28, 22:04

Ja natomiast poprowadziłem odpływ z najniższej części oczka, pod jego dnem. Zależy mi, aby w oczku nie było ani grama osadu. Odpływ jest zrobiony z typowej kratki kanalizacyjnej wbetonowanej w dno i uszczelnionej żywicą poliestrową.
Na zasadzie naczyń połączonych woda dopływa pod ziemią do pierwszego filtra.

BP74 - 2014-10-30, 12:13

jurek47 i wolanin - dzięki za porady i sposoby.
czytam opisy waszych oczek i działań związanych z budową i udoskonalaniem ich i nie ukrywam że się boje coraz bardziej że coś sknocę, ale co tam człowiek uczy się na błędach.
A że w grupie siła to myślę że będzie dobrze.

[ Dodano: 2014-10-30, 12:41 ]
Nie pisze jak moje prace ale powoli do przodu, co najważniejsze to wywiozłem całą ziemie z wykopu teraz zostało wykopać ostatnią strefę płytką.
A poza pracami ziemnymi ciągła edukacja na forum :-D
Jak skończę ostatnią strefę wstawię foto i czekam na konstruktywną krytykę ;)

BP74 - 2014-11-07, 19:24

no i wszystko wykopane, duma rozpiera :yahoo:



w weekend folia i woda :) jak pogoda pozwoli.

[ Dodano: 2014-11-07, 19:47 ]
teraz czas na dalszy plan działań i kilka pytań



i tu proszę o wasze zadnie, a mianowicie:
czy jedna pompa poda wodę do filtra (2*beczka) + strumyk + źródełko,
narysowałem to na fotce żeby było zrozumiałe

zastanawiam się czy do strumyka woda powinna wypływać z filtra czy bezpośrednio z pompy, i czy jedną pompą da się to zrobić :?

BP74 - 2014-11-12, 13:14

no i plan zrealizowany, a było tak:

najpierw wełna mineralna



następnie włóknina



no i membrana oraz woda :)



i co na te moje dzieło (nieskończone) szanowne grono oczko-maniaków.

luzio - 2014-11-12, 20:32

Mi się podoba choć mogłoby być głębsze. Z drugiej strony możesz go fajnie obsadzić roślinkami i zrobić wodną dżunglę :)
W każdym razie musi się po nim bardzo przyjemnie chodzić. Ciekawi mnie czy jakoś kleiłeś folię pod wymiar oczka i strumyka?

BP74 - 2014-11-12, 22:18

Miło słyszeć że sie podoba, folie łączyłem zgodnie z zaleceniami producenta, faktycznie chodzi sie spoko.
No mam zamiar te półki obsadzic roślinami, narrysowałem na fotce powyzej.
Juz w tym roku nie dam rady sadzić roślin ale musze zająć sie techniką, pisałem powyzej ale nikt nie chce sie dzielic ze swoimi doświadczeniami.

Miło że sie podoba, to mobilizuje do dalszych prac :yahoo:

bogu69 - 2014-11-13, 07:33

BP74 napisał/a:
no i wszystko wykopane, duma rozpiera :yahoo:

[url=http://i1.fmix.pl/fm...cie.jpg]Obrazek[/URL][url=http://i2.fmix.pl/fm...cie.jpg]Obrazek[/URL]

w weekend folia i woda :) jak pogoda pozwoli.

[ Dodano: 2014-11-07, 19:47 ]
teraz czas na dalszy plan działań i kilka pytań

[url=http://i1.fmix.pl/fm...cie.jpg]Obrazek[/URL]

i tu proszę o wasze zadnie, a mianowicie:
czy jedna pompa poda wodę do filtra (2*beczka) + strumyk + źródełko,
narysowałem to na fotce żeby było zrozumiałe

zastanawiam się czy do strumyka woda powinna wypływać z filtra czy bezpośrednio z pompy, i czy jedną pompą da się to zrobić :?


Jak puścisz wodę do strumyka nie oczyszczoną to szybko go zanieczyścisz,fajnie by było jak by udało Ci się zrobić tak by z filtra woda płynęła sobie częsciowo strumykiem a pozostała jako wodospad.

BP74 - 2014-11-13, 09:18

hm?
to możne zrezygnuje ze strumyka, bo zamysł był taki żeby woda ze strumyka wpływała w strefę roślinna w celu oczyszczania chyba że podwójne oczyszczanie jest ok.

a może po prostu zrobię tak że cześć wody do filtra (i kaskada do oczka) a część bezpośrednio do strefy roślinnej (bez strumienia) może jakieś źródełko ;) .

muszę pokminić jeszcze i poczytać.

a tak wymyśliłem mostek, na stelaż już tylko deski i delikatna balustrada (z grubej liny)


luzio - 2014-11-13, 10:32

Mi się wydaje że jeśli wszystko będzie porządnie obsadzone roślinnością i będzie przepływ wody na całej długości to filtr może nie być taki potrzebny. Start wody z jakiegoś wodospadziku przy początku strumienia i pompa pobierająca wodę znajdująca się na przeciwległym końcu.
A balustradę bym sobie darował.
Takie coś jest nienaturalne na takiej malutkiej kładeczce.

BP74 - 2014-11-13, 10:54

dziękuje. fakt z ta balustradą, najpierw zrobię kładkę potem zobaczymy jakie będą potrzeby :idea:
teraz w wekend poszukiwanie kamienia który MUSI być zaakceptowany przez moją drugą połowę :???: :P

[ Dodano: 2014-11-13, 10:57 ]
powiadasz bez filtra ??? ciekawe, no i o ile taniej, muszę to poważnie przemyśleć.

wolanin - 2014-11-13, 11:17

BP74 napisał/a:
powiadasz bez filtra ??? ciekawe, no i o ile taniej, muszę to poważnie przemyśleć.

Przemyśl poważnie, biorąc także pod uwagę to, że bez filtra przynajmniej wstępnego strumyk z dużym prawdopodobieństwem może Ci szybko zajść szlamem.
Owszem, filtracja biologiczna w całości zapewniana przez strumień ma sens - czyli klasyczny filtr faktycznie nie musi być konieczny, natomiast jakaś wstępna filtracja usuwająca mechanicznie największe stałe cząstki moim zdaniem jest tu wskazana.

Sylwester79 - 2014-11-13, 11:20

Kolega Luzio dobrze podpowiedział jeżeli zrobisz obieg wody(z jednej strony oczka pompa podająca wodę na drugą stronę na kaskadę-pompę proponuję dobrać taką aby 3-4 razy w ciągu doby przepompowała wode, o wiekszej wydajności nie kupuj ponieważ jak woda bedzie za bardzo krążyła i to i będzie za bardzo natleniona to z kolei bedzie problem z glonami nitkowanymi) i obsadzisz odpowiednimi roślinami to filtr będzie zbędny-ale tutaj tez jest jeden bardzo ważny warunek , ilość ryb i jakie gatunki chcesz tam wpuścić , do twojego akwenu -5 karasi+3 orfy , ewentualnie 2-3 karpie koi ale już bez wymienionych wczesniej karasi i wtedy nie potrzebujesz żadnej filtracji , jeżeli wpuścisz więcej ryb nastąpi zachwianie równowagi i będzie zupa szczawiowa-będziesz potrzebował filtr, pozdrawiam
BP74 - 2014-11-13, 13:30

dzięki za zainteresowanie.
w planach miałem ok20 ryb a więc bez filtra się nie da, ale co tam.

wstępny plan jest taki filtr z dwóch beczek z zasilaniem dolnym z którego woda wypływa na kaskadę i strumyk (jakoś chyba dam rade rozdzielić),
a teraz tak się zastanawiam i wnioskuje po waszych wypowiedziach że to źródełko które chciałem zrobić w części wąskiej musiałbym zasilić wodą oczyszczoną bo też zajdzie szlamem. więc myślę jeszcze nad takim rozwiązaniem jakie ma kolega vivit jako filtr wstępny.



chyba się vivit nie obrazi za kopiowanie zdjęć i podbieranie pomysłów :-D

a może dwie pompy, jedna z filtrem wstępnym j/w do strumyka i oczka a druga tylko na filtry z kaskadą ??? :-o

nie ukrywam że największy problem dla mnie to będzie dobór pompy i roślinności :?

mam fotkę oczka na którym w większości wzoruje wygląd swojego oczka ale ma logo więc nie mogę wstawić :((

[ Dodano: 2014-11-13, 13:32 ]
aa tak dla dokładności to moje oczko ma ok 15m3 wg licznika podczas napełniania.

BP74 - 2014-11-18, 10:33

Analizując sugestie i posty forum zrodził się pomysł zrobienia strumyka / filtr GK .
i
Woda wstępnie oczyszczona wpada do strumyka który wykonam z kast budowlanych 90L (w30/sze42/dł73cm) w ilości 5-6 szt. które będą połączone ze sobą z 2-3cm uskokiem.
Wypełnione będą kamykami (drobnymi) i obsadzone roślinami filtrującymi.
Woda z tego strumienia ‘kastowego’ wypływać będzie na półkę w której też będą rośliny pełniące funkcję GK, żeby woda przepływała przez tą roślinność większą płaszczyzną po półce, na krawędzi półki zrobię murek który spowoduje wymuszony obieg wody przez rośliny po szerokości oczka.
Potem obłoże kasty i murek kamieniami żeby nie było ich widać i myślę że takie rozwiązanie powinno spełnić swoją rolę.

Co myślicie o tym, wystarczy 6m2 pow. filtrującej GK na moje ‘oko’

Poniżej schemat wyżej opisanego planu.



a przy tarasie lezą propozycje kamieni :)

Bolekso - 2014-11-18, 11:33

Założenie robi wrażenie, włożyłeś w to masę pracy. Przy 15 m3 i dobrej filtracji a taka przecież jest planowana możesz mieć spokojnie planowane 20 ryb. Oczywiście nie mogą to być same metrowe karpie. Na przykład stadko 6-8 orf i kilka sporych karpi .
Sam w mini oczku 2,5 m3 mam 6 sztuk 30-35 cm orf i ok 12 sporych karasi. Oczywiście oko jest mocno przerybione i wiosną zrobię redukcję. Pomimo takiej osady ryby są w doskonałej kondycji, nigdy nie chorują i doskonale rosną.Woda z wyjątkiem wiosny przezroczysta i bez glonów nitkowatych.Jedyna dodatkowa rzecz którą robię to częste wykorzystywanie ok. stu ltrów wody do podlewania a ubytek uzupełniam kranówką.
Pozdrawiam ! Bolek

wolanin - 2014-11-18, 11:40

Podoba mi się pomysł.
Sugerowałbym Ci przemyślenie sprawy zmuszenia wody do przepływania przez całą miąższość żwiru, nie tylko wierzchem - np.:


BP74 - 2014-11-18, 12:03

'Sugerowałbym Ci przemyślenie sprawy zmuszenia wody do przepływania przez całą miąższość żwiru, nie tylko wierzchem,

tak też myślałem, zaplanowałem i narysowałem ale na rysunku to jest niewyrażne :-D

Sylwester79 - 2014-11-18, 13:19

Woda wstępnie oczyszczona wpada do strumyka który wykonam z kast budowlanych 90L (w30/sze42/dł73cm) w ilości 5-6 szt. które będą połączone ze sobą z 2-3cm uskokiem.
Wypełnione będą kamykami (drobnymi) i obsadzone roślinami filtrującymi.
Twój pomysł z tymi kastrami nie jest dobrym pomysłem, te kastry są zrobione z niezbyt trwałego materiału, rośliny oczyszczające to kosaćce, oczerety, tataraki ,wiesz jaki przyrost będą miały w tym strumyku te rośliny ? co wiosna będziesz musiał to wszystko wyciągać i dzielić, jak już to pomysł dobry tylko zrób to na folii , 6 metrów takiego strumyka spokojnie wystarczy aby oczyści wodę w twoim oczku przy tej ilości ryb , pzdr

BP74 - 2015-02-22, 13:30

Cześć wszystkim, czas zacząć sezon, bo zimy to już chyba nie będzie.

Pytanie do kol Bolekso:

Sam w mini oczku 2,5 m3 mam 6 sztuk 30-35 cm orf i ok 12 sporych karasi. Oczywiście oko jest mocno przerybione i wiosną zrobię redukcję.

Co robisz z nadmiarem ryb może byśmy mogli się wspólnie wspomóc, napisz co będziesz miał i ile to będzie kosztowało. Przyjechałbym.

[ Dodano: 2015-02-22, 13:39 ]
Powiem wam że największym problemem dla mnie jest dobrać do oczka rośliny, przeczytałem już chyba wszystkie posty na temat roślin ale jestem i tak w :dupa: .
Może są osoby na forum które podjęłyby się aranżacji mojego oka.

Naprawdę zrobię wszystko ale to jest dla mnie trudne bo niechciałbym na samym początku walnąc babola.

Filtr już robię z dwóch pojemników na śmieci, zasilany z dołu. Pompę kupie u Arka w sklepie

Może ktoś pomoże z roślinami :-D

rewi - 2015-02-22, 14:16

BP74 napisał/a:
Powiem wam że największym problemem dla mnie jest dobrać do oczka rośliny, przeczytałem już chyba wszystkie posty na temat roślin ale jestem i tak w .


Wszystko co Ci się podoba bez wybierania :)

BP74 - 2015-02-22, 14:48

Tak sobie tez myślałem, muszę tylko sobie zrobić jakiś schemat żeby rozlokować roślinki pod względem wysokości, co by jedna drugiej nie zasłaniały.
Zac - 2015-02-22, 15:09

W takim oczku nie bawił bym się z orfami.Kupił bym 10 karpi różnych odmian,nie oszukujmy się ale jeśli chodzi o ryby to karpie robią najlepsze wrażenie.Nawet te 20 centymetrowe.
BP74 - 2015-03-30, 11:43

No i filtr zrobiony ;)

a w skrócie budowa wyglądała następująco:



A gotowy wygląda tak:



Nie powiem ale dumny z siebie jestem :lol:

[ Dodano: 2015-03-30, 12:51 ]
W pierwszym zbiorniku zastosowałem:

- ruszt
- szczotki
- mata kokosowa 3cm

W drugim:

- ruszt
- mata kokosowa 3cm
- biobale 20L
- bioceramika 10L
- keramzyt 30L
- mata kokosowa 5cm

Piszcie czy ok :?

[ Dodano: 2015-03-30, 12:55 ]
Filtr zasilany jest pompą Jebao 12000 z kontrolerem i powiem że na pierwszym biegu daje rade. :yahoo:
od pompy do filtra połączyłem to rurą 50 giętką i od filtra do oka też 50 tylko że kanalizacyjną.

[ Dodano: 2015-03-30, 12:59 ]
Tutaj kilka filmików zr uruchomienia i pracy:

https://youtu.be/YU32R0yyskY

https://youtu.be/UlPckZSd2cU

https://youtu.be/SXoxsA_UZb8

https://youtu.be/lyaFELwQ-D0

https://youtu.be/n5qhO1ZfkKs

ciekawe czy filmiki da się obejrzeć bo pierwszy raz umieszczam je na forum. :-D

Freakazz - 2015-03-30, 12:17

Filmiki działają bez zarzutów ;)
Co do filtra no to, konkret ;)

BP74 - 2015-03-30, 12:32

Dziękuje za słowa uznania, one motywują do dalszych prac.
A więc teraz robię filtr g/k, po zimie zmieniła sie koncepcja wiec czekam na pogode i do dzieła.
Będę się "spowiadał" na bieżąco, rady i sugestie mile widziane. :)

[ Dodano: 2015-03-30, 13:38 ]
:pa: ooo, bo zapomniałem a szczotki tak umieściłem.


wolanin - 2015-03-30, 13:21

Z / do czego te uszczelnienia? Wygląda na sprytnie proste. :brawo:
BP74 - 2015-03-30, 13:33

Te na drugiej fotce to do otworów w baniaku na 50mm, no fakt tanie i proste, no i spełnia swoje zadanie.
Taki miałem plan prosto i tanio i się udało.
Bo łączenia skręcane to drogo wychodzi, a i każde łączenia to opór hydrauliczny, a czytając forum wszyscy pisali że to ważne więc wymyśliłem coś takiego.

wpisz w gogl... uszczelka 50 to wyskoczy kilka rodzajów.

Radzionek - 2015-03-30, 15:54

BP74 napisał/a:
No i filtr zrobiony ;)

ciekawe czy filmiki da się obejrzeć bo pierwszy raz umieszczam je na forum. :-D

Filmiki obejrzałem, tylko zastanawiam się, czemu tak nerwowo ruszasz kamerą? Fajnie się ogląda, gdy operator płynnie przechodzi od jednego ujęcia do ujęcia następnego. ;)

BP74 - 2015-03-30, 16:01

To nerwy i ekscytacja. :)
Sylwester79 - 2015-03-31, 16:35

Człowiek tyle sie narobił to i lekka nerwówka jest czy wszystko pójdzie zgodnie z planem
Podziwiam :) a może by tak fotkę zalanego oczka?

BP74 - 2015-03-31, 21:28

Sylwester to prawda, a zalane oczko od października się nie zmieniło.
Ale czw, pt itd wolne z pracya wiec mam w planie działać, najpierw filtr g/k bo rosliny trzeba obsadzić potem wykończenie brzegów i Kaskada.
Plan ambitny żeby tylko pogoda byłα i sił starczyło :victory:

Maglia - 2015-04-01, 09:50

Bardzo podoba mi się Twoje oczko i świetny pomysł, że jest tuż przy tarasie.
Napisz proszę jakie wymiary ma oczko i jak obliczałeś ilość wody. Napełniałeś z licznikiem, czy sam obliczałeś ?
Na zdjęciach wygląda, że nie jest takie duże, nie jest też za głębokie. Zmieściło się tam aż 15m3 ?

BP74 - 2015-04-01, 10:04

Wymiary których się trzymałem (plan) masz w pierwszym poście, rysunek i w dolnym rogu jest skala, starałem się trzymać planu (na pewno nie jest mniejsze jak już to większe).
Napełniałem z licznika kranówką więc pojemność powinna się zgadzać, chyba że się walnąłem w ferworze i radości ale myślę ze chyba nie.
Głębokość max 140cm.

Radzionek - 2015-04-01, 13:42

Jak dla mnie, to 15m3 jest niezłym miernikiem wielkości.
jacula - 2015-04-01, 14:38

Bardzo mi się to podoba co zaczyna budować @BP74 :yahoo: piękna dokumentacja i pomysł dawaj cały cas fotki twojej pracy bo wykonujesz to wzorcowo :brawo:
super fotki i opis pozdrawiam

Radzionek - 2015-04-01, 17:16

:) Ale się uśmiałem. Proponuję kamizelki w czasie poczęstunków czymś mocniejszym ;)
BP74 - 2015-04-01, 17:23

Będę zdawał relacje z postępu prac.

Trochę myślałem o bezpieczeństwie, ale co tam, dzieci małych nie mam, a goście niech uważają :P Albo kupię kilka kamizelek jak mówi Radzionek.

[ Dodano: 2015-04-01, 18:24 ]
Zdawał miało być, a poprawić się już nie da. :lol:

123mielony - 2015-04-04, 21:15

Filtr pierwsza klasa :brawo: ,możesz cyknąć fotkę jak jest zamontowany wąż zasilający do filtra.
BP74 - 2015-04-04, 21:47

Ok jutro, ale żadna filozofia bo zasilanie ma 50mm wiec wąż nasunięty na kształtkę 50mm i obejma. U mnie z pompy wychodzi 40mm natychmiast reedukacja na 50mm i wąż już wcześniej wspomniany 50mm.
Jutro zrobię fotki.

BP74 - 2015-04-07, 14:55

czy możecie podpowiedzieć jaką frakcje kamyków zastosować do filtra gk, czy może warstwy różnych frakcji ???.
i czy kamienie mają wystawać nad powierzchnie wody czy woda ma płynąć nad kamieniami kilka cm.

szukam na forum ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem, a wydzieliłem już 5m2 filtra i chcę go przygotować do sadzenia roślin.

pawelrad - 2015-04-12, 19:00

Jestem ciekaw czy ci ten filtr zadziała... Ja w tym roku dostawiam 3 beczkę 200L ze szczotkami i mam nadzieję, że taka kompozycja zadziała. Z tego co tu czytam to dopiero nie dawno chodzi filtr. Jestem ciekaw jak to będzie za kilka tygodni, a potem kilka miesięcy. Może ja mam jeszcze za małe filtry do takiego oczka.
BP74 - 2015-04-12, 20:05

Nie wiem dlaczego nie ma działać, po za tymi filtr zrobiłem na początek a stawiam przedewszystkim na równowagę biologiczną za pośrednictwem filtra gk. Jak gk będzie już działał tzn bedą rośliny to z filtra zrobię tylko filtr mechaniczny. Bynajmniej taki jest plan za poradami forumowiczów. Doświadczeni mówią ze filtr gk o wielkości 5m2 na moje oczko wystarczy. Zobaczymy :evil:
pawelrad - 2015-04-12, 20:46

Działać to działą bo widziałem na filmikach :) Chodzi o efekty tego filtra. Ja swój zrobiłem też działa ale efekt cienki. Do tego trzeba go czyścić 1-2 razy w tygodniu, a to jest troche problematyczne ponieważ schodzi z 2h. Dlatego teraz chcę dać 3 beczkę ze szczotkami może to pomoże.
BP74 - 2015-04-16, 19:12

witajcie.
długo nie pisałem co się dzieje z moim oczkiem, a się dzieje ;)
prace posunęły się według załączonych fotek poniżej:

-wydzielenie filtra gk



na dalszych zdjęciach widać jak wyszło w całości z wykończeniem brzegów i kaskadą:



instalacja z filtra do kaskady i filtra gk wygląda tak:



zasilenie źródełka w wodę wymyśliłem sobie tak:



tzn z zaworu spustowego filtra biologicznego i tu pytanie do was czy tak może być, czy to zakłóca jakiś proces :?

proszę o wasze opinie :P

[ Dodano: 2015-04-16, 20:26 ]
A przy wymianie wody z powodu konkretnego zmącenia od kamieni (pewnie były w glinie) okazało się że pomyliłem się podczas pierwszego napełniania w temacie ilości wody w oczku, no i jest 10000l a nie 15000l.
Maglija w poprzednich postach miała racje że 15000 to za dużo. :)
Ale co tam, najważniejsze że teraz już wiem na 100%, zmieniam w opisie żeby nie wprowadzać w błąd.

rewi - 2015-04-17, 11:07

Zazdrościć można tylko jednego poranna sobotnia kawa przy oczku :soczek:

Jakie obsadzenia planujesz?

BP74 - 2015-04-17, 12:37

na te poranki czekam :soczek:

rośliny filtrujące i nie tylko oraz kilka lilii zamówiłem w sklepie u Arka i jeszcze jednym źródle, czekam po weekendzie mają być u mnie

jak obsadzę zrobię fotki jak będzie czego ;)

w weekend robię mostek więc będzie lepiej wykończone :-D

[ Dodano: 2015-04-17, 13:44 ]
Zastanawiam się nad lampą uv i myślę sobie żeby zamontować ją na wężu który doprowadza wodę do źródełka. Czy tak może być?
Tak jak pisałem wcześniej jest to woda spod rusztu filtra biologicznego wiec wstępnie oczyszczona, ale na 100% nie jestem przekonany do tego pomysłu :???:
Może ktoś doświadczony się wypowie?

adxan - 2015-04-17, 13:21

Super oczko. gratuluje :good: Co do Lampy, to najlepiej ją dać przed filtrem, aby nie dostarczać do wody obumarłej materii. Lampe włącz po kilku tygodniach, jak w filtrach biologicznych namnożą się kultury bakterii.
czester 1 - 2015-04-17, 13:23

BP74 napisał/a:



Zastanawiam się nad lampą uv i myślę sobie żeby zamontować ją na wężu który doprowadza wodę do źródełka. Czy tak może być?
Tak jak pisałem wcześniej jest to woda spod rusztu filtra biologicznego wiec wstępnie oczyszczona, ale na 100% nie jestem przekonany do tego pomysłu :???:

jedyny minus to obniżysz wydajność pompy.
ważne aby lampa uv nie miała nic wspólnego z biologią, najlepiej przed tym filtrem i tuz za jakimś prefiltrem abyś nie musiał często czyścic lampy.
miałem tez zabudowana przepływową przed bioclarem, obecnie zmieniłem na zanurzeniową i przepływ wody sporo się poprawił ;)

BP74 - 2015-04-17, 13:32

Dzięki za gratulacje. :yahoo:
Z lampą muszę pomyśleć jak ją zamontować przed filtrem

[ Dodano: 2015-04-17, 14:39 ]
Czester1 , w tym przypadku pompa nie miałaby nic wspólnego z lampą.
fakt nie pisałem o tym; woda do źródełka płynie samoczynnie na zasadzie naczyń połączonych tylko że z drugiej strony nie ma naczynia tylko dysza źródła.
Wiec z zabrudzeniem pompy nie ma problemu ale z obumarłą materią tak jak pisał Adxsan to tak.
Nie wiem co lepsze :???:

BP74 - 2015-04-19, 12:29

no i jest mostek :yahoo: :yahoo:



teraz czekam na roślinki od Arka i niech rosną żeby było ślicznie :P

BP74 - 2015-04-27, 13:57

no i zgodnie z planem, budowa lampy uvc.

potrzebne części:
lampa uvc 35w, kolanka złączka i rura PCV, gniazda bryzgo-szczelne, redukcje gumowe 50/25, oraz statecznik elektroniczny 1x35w



po złożeniu wyszło takie maleństwo:



a świeci tak:



podłączyłem wg waszych sugestii przed filtrem i pytanie czy działa :? ,czy spełnia zadanie.

w piątek o 12.00 podłączyłem ją do instalacji woda w oku była zielonkawa, widoczność słaba. po dwóch dniach woda :yahoo: szok jak kryształ.
a więc chyba to zasługa lampy, dzisiaj ją wyłączyłem poczekam co się z wodą będzie działo i jak będzie potrzeba włączę ponownie i wtedy będę miał pewność że krystaliczna woda to zasługa lampy.
:pa:

wolanin - 2015-04-27, 15:24

:brawo: Piotr, otwórz za parę miesięcy tą lampę - może rura będzie wymagała wymiany - u Tomka tak było. UV mocno degraduje plastik.

Mam pytanie o te gniazda. Czy one są na tyle szczelne, że dałeś je jako jedyne odcięcie zacisków lampy od wody, czy też doszczelniałeś czymś?

tom11 - 2015-04-27, 17:17

Źle to zrobiłeś , nie może być na 50tce !!! za cienka rura żarnik za blisko PCV. Jak już tak to ma być to zmień średnicę rur na 75, a metalowe elementy żarnika nie mogą w żaden sposób mieć styczności z wodą . Wywaliłem te moje stare pcvki bo bym Ci pokazał co w sezon uvc zrobiło z tych rur,jeśli chcesz zrobię Ci foto jak przerobiłem teraz na pcv połączone z inoxem.
BP74 - 2015-04-27, 17:38

Jak możesz to wstaw kilka fotek jak to przerobiłeś, a elementy metalowe żarnikiem nie mają styczności z wodą.
Z góry dziękuje. Przerobić to nie problem.

[ Dodano: 2015-04-27, 18:43 ]
wolanin napisał/a:
:brawo: Piotr, otwórz za parę miesięcy tą lampę - może rura będzie wymagała wymiany - u Tomka tak było. UV mocno degraduje plastik.

Mam pytanie o te gniazda. Czy one są na tyle szczelne, że dałeś je jako jedyne odcięcie zacisków lampy od wody, czy też doszczelniałeś czymś?


Muszę o tej degradacji poczytać.

Czy sa szczelne hnm???, nazywają sie hermetyczne wiec chyba tak, ale już tez sie zastanawiałem i planuje uszczelnić te końcówki.

Dzięki.

pawelrad - 2015-04-27, 21:39

Jak tam filt się spisuje? Czy już czyściłeś go ?
BP74 - 2015-04-27, 21:51

Filtr super, z zaworów spustowych żadnego syfu, jak sie temperatura wody podniesie sprawdzę jak wyglada filtr wstępny.

Widoczność do dna jutro załączę filmik. Woda super tylko pusto jeszcze, no ale początki, i mówią ze oczko uczy cierpliwości :P

[ Dodano: 2015-04-27, 22:52 ]
Nie nie czyściłem, nawet o tym nie myśle. :roll:

pawelrad - 2015-04-27, 22:01

tam ci pw zostawiłem odnośnie szczotek ale nie odpisałeś to myślę nie zainsteresowany byłeś..
BP74 - 2015-04-27, 22:02

tom11 napisał/a:
Źle to zrobiłeś , jeśli chcesz zrobię Ci foto jak przerobiłem teraz na pcv połączone z inoxem.


Po zrobieniu lampy myślałem o nierdzewce, wypolerowanej wewnątrz odrazu działało by jako odbłyśnik.
Prześlij foto proszę.

pawelrad - 2015-06-09, 22:01

Coś cisza w twoim temacie. Jak tam sprawa filtra? Jak ci spełnia role teraz była okazja to sprawdzić. Ja ci powiem, że zrobiłem filtr na 3 beczki ze szczotkami w pierwszej i niestety efektu brak woda gorzej zielona niż w tamtym roku.
BP74 - 2015-06-10, 11:02

cisza, bo nie ma się za bardzo czym pochwalić.
woda różnie raz super raz gorzej, ale czytając forum to takie właśnie początki, bo przecież życie dopiero się rozwija.
tak naprawdę to rośliny u mnie dopiero ruszyły, np. przęstki tyle nasadziłem ale "0" ruchu z jej strony, mam 3 lilie ale dopiero dwa listki na powierzchni i to takie po 5cm średnicy.

więc czekam i wyobrażam sobie jak to będzie jak już wszystko zacznie żyć !

co do filtra to jestem zadowolony "woda przepływa bez problemów" więc coś na pewno działa biorąc pod uwagę że lampy używałem ok 4 doby od czasu zamontowania.

reasumując jak na świeże oczko to na razie jest ok - dla mnie, ale lato przed nami więc nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca :)

w weekend zapodam kilka fotek bo mam już wykończone brzegi no i rośliny widać.

BP74 - 2015-06-14, 18:26

hej.
tak jak pisałem wcześniej poniżej fotki oczka dzisiaj:



a to od tygodnia są mieszkańcy mojego oczka:


a mój piesior tak sobie patrzy na karpiki aż :-D


zasypia :yess:

I jak to wygląda ???? szanowne grono oczkomaniaków :evil:

Sylwester79 - 2015-06-14, 19:43

I o to Polska walczyła :-D
Maglia - 2015-06-15, 08:10

Bardzo dobrze wygląda :) Starannie wykończone, zadbane, podba mi się :brawo:
wolanin - 2015-06-15, 10:55

Bardzo fajnie wyszło, wszystko do siebie pasuje.
Ten czarno - biały ma intrygujący kształt plam, jakby to nie było Bekko czy Shiro Utsuri, a jakieś Kumonryu.
Skąd są ryby?

rewi - 2015-06-15, 13:03

Potencjał masz ogromny można poszaleć z roślinami w takim oczku :good: Wychuchane, zadbane, widać, że włożone dużo pracy, należą się :brawo:
renmir - 2015-06-15, 18:23

Piękne ryby :good:
BP74 - 2015-06-15, 21:50

Dziękuje wszystkim za dobre opinie .

Paweł tego czarno białego to żona sobie wybrała a kupowałem na targach rolniczych w Lubaniu od gościa (ichtiolog) z Sierakowic "gospodarstwo rolno-rybackie". Jak chcesz wizytówkę to mogę wysłać lub zamieścić w poście tylko nie wiem czy można :-D
Co do nazw ryb to jeszcze mi daleko ale muszę się zacząć uczyć rozróżniać karpie :P

Ewa dzięki za :brawo: , tak to prawda dużo pracy a po rośliny wybieram się jeszcze na następny weekend, mam tu kilka jezior i stawów może coś znajdę.

Mirek ano :P piękne żeby tylko się dobrze chowały, już profilaktycznie zaaplikowałem Anarex-Bio, na forum pisali że dobry dodatek do wody no i przede wszystkim nie chemia tylko naturalny (zacier) ;)

Pzd.

lasoch - 2015-06-17, 17:35

Ślicznie to wygląda z tą kładką, kaskadą i fontanną ! Można sobie odpocząć przy szumie wody :)
BP74 - 2015-06-19, 10:40

lasoch / dzięki, tylko kiedy odpoczywać jak przez cały czas coś do roboty :evil: :hehe: :x
PawelBikson - 2015-06-19, 17:11

Świetne oczko dużo ciężkiej pracy włożonej ale efekt powala gratulacje wykonania i oby rybki szybko rosły ;)
Elendil - 2015-07-02, 10:58

BP74 napisał/a:
I jak to wygląda ????

Dobrze wygląda ;) :good:

BP74 - 2015-07-07, 11:26

Moderatorzy i Administratorzy Forum,
myślę że mój temat jest już na etapie który umożliwia przeniesienie go z "Budujemy oczko wodne" do "Galerii zdjęć oczek wodnych", bo jakby nie było etap budowy :roll: mam już za sobą :) .
z góry dziękuje :P

[ Dodano: 2015-07-07, 13:33 ]
Dziękuje. :pa:

roman1963 - 2015-07-07, 16:40

:) gratki bardzo ładne oczko,uspokajające
BP74 - 2015-07-20, 16:47

hej.
wstawiam kilka fotek co by moja galeria w miarę była aktualna:

lilie



strzałka wodna



szału nie ma ale powiem wam i tak jestem zadowolony, woda super a i rośliny wolno bo wolno ale rosną :)

[ Dodano: 2015-07-20, 17:50 ]
aaa zapomniałbym o moich perełkach :P



one to jest największa uciecha i urok oczka :-D

lasoch - 2015-07-20, 18:08

Tak, woda cudowna, pięknie widać rybki :brawo:
BP74 - 2015-07-20, 19:16

tak woda cudowna, nie ukrywam że czystości wody obawiałem się najbardziej przed budową oczka {tyle się mówi i pisze o problemach z wodą :? }
ale jest ok i żeby tak zawsze było, pewnie filtr daje rade i rośliny robią swoją robotę.
zastanawiałem się czy nie powinienem wyczyścić filtra mechanicznego hmmm, ze spustu leci czysta woda ???

rewi - 2015-07-20, 19:18

A w jakim podłożu rosną lilie? ;)
BP74 - 2015-07-20, 19:26

lilie posadziłem wg obserwacji oczka Pawła [vivit].
gotowa ziemia do lilii + obornik + piasek i nawóz do roślin wodnych {takie piramidki z kulek}
Pawłowi rosną ślicznie ;)

[ Dodano: 2015-07-20, 20:35 ]
a te lilie mam w oczku zakupione u Arka.

- Lilia wodna Gonnere
- Lilia wodna Joey Tomocik
- Lilia wodna Black Princess

tylko która jest która to na razie mam problem, podczas sadzenie się zamotałem i nie wiem jaka to jaka ;) z czasem się okaże

rewi - 2015-07-20, 19:37

Czyli wszystko ok, trzeba czekać :good:
BP74 - 2015-07-20, 19:42

Ewa i tak to sobie tłumaczę :P
oczko cierpliwości uczy - wiele razy te słowa przewijają się na forum, a więc czekam.
;)

luzio - 2015-07-20, 21:21

Wielu z nas dąży do tego by oczko było jak najbardziej naturalne ale ciężko przebić osiągnięcia przyrody. Jednak czasem udaje się zrobić coś czego natura chyba nie potrafi. Np. pięknych lilii w krystalicznej wodzie. Bo normalnie to wydaje mi się lilia kocha taką mętną acz żyzną wodę.
Natomiast my, dzięki naszej pracy możemy mieć i lilie i czyściutką wodę. Owszem sztuczne. Ale też jest czymś więcej niż ułomną kopią. Jest to nasza wartość dodana. Coś może mieć oczkomaniak ale nie doświadczy tego nikt inny :)

BP74 - 2015-07-26, 20:06

Hej.
Oby nigdy takich poranków jak dzisiaj, podchodząc rano do oczka ukazała sie mi wielka dziura bez wody :(( :(( i szok.
No ale tak jest jak drobne prace odkłada sie tak długo aż nastąpi taka chwila i przykra niespodzianka.
Miałem jedno połączenie nie do końca zgodnie ze sztuką no i przez noc cała woda do ogrodu, zostało 20 cm, na szczęście bo ryby tez musiałbym wymieniać.

Awaria usunięta, ale równowaga w :dupa: , świeża woda w całym oku i znowu będzie trzeba czekać aż sie wszystko poukłada. Oby ryby zniosły to bez bólu.

Nawet fotki nie zrobiłem bo mnie wkur.. ogarnoł i u usuwałem skutki :x

Oby nigdy więcej takich niespodzianek.

rewi - 2015-07-27, 09:20

Gdybym rano zobaczyła taki widok - zawał gwarantowany! :bum:
BP74 - 2015-07-27, 14:07

chyba tak wyglądałem (zawałowy) bo małżonka się przestraszyła jak mnie zobaczyła (podobno byłem siny) :)
Zac - 2015-07-27, 17:20

Dawno nie zagladalem ale to oczko jest mistrzowskie. :good:
BP74 - 2015-07-27, 18:58

Dzięki Zac, staram sie jak mogę i już nawet myśle o powiększeniu o 100%, ale to na jesień 2016 :evil:
W weekend muszę jeszcze udoskonalić tak na 100% niedzielny powód stresu ( zakupy zrobione czekam na przesyłkę ) i na ten rok wystarczy, niech żyje :roll:

BP74 - 2015-08-25, 14:30

jak galeria to galeria :)

oko sierpień 2015:



[ Dodano: 2015-08-25, 15:49 ]
i jeszcze filmik

https://youtu.be/lS5dOeevBvE

rewi - 2015-08-25, 17:12

Super to wygląda :brawo: :brawo:
BP74 - 2015-09-04, 15:06

No i się doczekałem lilii black princess





Piękna. :yahoo: :yahoo: :yahoo:

PS. Arek dziękuje z lilie, wszystko wg opisu lilii podczas zakupu..

[ Dodano: 2015-09-04, 16:14 ]
Z trzech lilii jakie kupiłem najlepiej kwitną:
joey tomocik - piąty kwiat i jeszcze idą dwa
gonnere - trzy kwiaty i jeszcze idzią dwa
No i długo wyczekiwana black princess - pierwszy kwiat i idą dwa

Mam nadzieje ze te pąki które dopiero rosną zdążą zakwitnąć. :-D :-D

lasoch - 2015-09-05, 17:21

Rzeczywiście cudowna !
rewi - 2015-09-06, 10:30

Piękna :) Teraz tylko czekać na drugi rok na Colonel :P
BP74 - 2015-09-06, 14:39

Tak Ewunia czekam. Widzę że się przyjęły i rosną.
Tak wyglądały jak je dostałem od ciebie:



A tak dzisiaj:



Liscie wyrównały długością do tafli wody i idą już nowe.

Ewa ślicznie dziękuje, interes z tobą to czysta przyjmnosc. Dziękuje.

[ Dodano: 2015-09-06, 15:41 ]
A są to 2x colonel aj welch 1x perrys orange
:-D :-D :pa:

rewi - 2015-09-06, 16:56

Naprawdę fajnie rosną i szybko teraz tylko czekać na kwiat w przyszłym roku :piwko:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group