Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne zimą. - Kiedy wyłączacie filtry na zime ?

Tintin - 2014-10-18, 16:41
Temat postu: Kiedy wyłączacie filtry na zime ?
Czy już ? u mnie za dwa tyg. po -4 w nocy. Wydaje mi się że jeżeli zostawie dalej pompe na dnie to będzie zbędnie mieszała wodę i wszystko za szybko sie wyziębi.
marian - 2014-10-19, 18:25

Od kilku lat nie wylanczam pompy i nic sie nie dzieje.Jedynie co jak lod zetnie porzadnie wode , trochę jej upuszczam aby wytworzyla sie poduszka.
Co jakis czas należy sprawdzac czy woda (w moim przypadku)na wskutek wytworzenia sie czapy lodowej nie popłynie tam gdzie byśmy nie chcieli.W tamtym roku tak miałem, ale nic poważnego sie nie stało.

Ryba2008 - 2014-10-20, 18:28

Witam i pytam: czy temat dotyczy filtrów byczkowych, czy korzeniowo- glebowych? Ja mam tylko filtr K-G, do którego pompka 18 W i wydajności teoretycznej 1000 l/h ( rzeczywista 550 l/h) tłoczy wodę przez 24h. Jak zaczną się przymrozki, pompkę wyłączę na zimę. Ryba2008 :soczek:
Tintin - 2014-10-21, 19:07

marian napisał/a:
Od kilku lat nie wylanczam pompy i nic sie nie dzieje.Jedynie co jak lod zetnie porzadnie wode , trochę jej upuszczam aby wytworzyla sie poduszka.
Co jakis czas należy sprawdzac czy woda (w moim przypadku)na wskutek wytworzenia sie czapy lodowej nie popłynie tam gdzie byśmy nie chcieli.W tamtym roku tak miałem, ale nic poważnego sie nie stało.


Nie wiem czy dobrze rozumuje.
W moim przypadku pompa jest prawie na dnie zbiornika i pompuje wodę przez filtr UV do beczki a z beczki leci do strumyka i potem do oczka. Zimą zawsze cieplejsza woda jest na dnie zbiornika, więc pompa pobiera cieplejszą wode prawie z dna potem podaje ją na niską temperature (mróz) do beczki skad leci do strumyka gdzie zimą jeszcze bardziej się wychłodzi i zimna trafia do oczka. Zostawiając pompe włączoną na zimę nie wychłodze tym sposobem wody z dna ??

AurorA - 2014-10-24, 20:12

Filtr powinno się odłączyć gdy temperatura wody spada poniżej 8 stopni, później i tak ustaje filtracja biologiczna a bardzo wzrasta ryzyko uszkodzenia filtra szczególnie jeśli jest z uv). Miałem sporo takich zgłoszeń od klientów.
Leszek Garwolin - 2014-10-24, 20:40

Chodzi o filtr z wbudowaną UV czy ogólnie o samą lampę??I ew. dlaczego.
AurorA - 2014-10-26, 19:04

z prostej przyczyny, zamarzająca woda zwiększa objętość i zamarza. Widziałem całe kubełki popękane, ale szklane części są szczególnie podatne.
luzio - 2018-11-09, 18:23

Ja, trochę przypadkiem, wyłączyłem już miesiąc temu... Ale mogłyby do dzisiaj chodzić. Wydaje mi się że dobrym wyznacznikiem na wyłączenie filtrów jest być może stan roślin w oczku. Jeśli zieleń się kończy i czas na ich usunięcie to można wyłączać. U mnie życie roślinne już praktycznie zamarło. Jak zwykle najtwardszy jest bobrek i wywłócznik.
To może tak przy okazji, jak postępujecie z bobrkiem?

wolanin - 2018-11-10, 15:21

Filtry jak filtry - nadal chodzą, ale żeby bananowce jeszcze stały w ogródku - tego w listopadzie nigdy nie było. Zawsze w drugiej połowie października przychodziły przymrozki. W tym roku - dotąd ani jednej nocy z mniej niż 3-4C.
Qba - 2018-11-11, 08:02

Filtr wyłączyłem już z miesiac temu. Od tego czasu działa tylko napowietrzacz.
Z zieleni w oczku już niewiele zostało. Tylko przetacznik bobowniczek wciąż ładnie zielony (z kilku sadzonek mocno się rozrósł).

[ Dodano: 2018-11-11, 08:05 ]
luzio, boberki oskubuję z pożółkłych liści i na zimę zostają gołe łodygi

taniw - 2018-11-11, 10:09

Wyłączyłem wczoraj, chociaż zastanawiałem się czy jeszcze do pierwszych mrozów nie zostawić ich pracujących.
kmarkot - 2018-11-11, 23:55

Też wczoraj wyłączyłem, skorzystałem jeszcze przyzwoitej pogody.
Media filtracyjne poczyściłem wyniosłem do garażu.
Pogoda na najbliższe dni, w ciągu nocy od -3 do +3 w dzień.
Szkoda już energii marnować.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group