Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Naiwne pytania

Marian_021 - 2014-06-27, 22:04
Temat postu: Naiwne pytania
Witam wszystkich maniaków oczek wodnych ,to mój pierwszy post.

Nad Oczkiem wodnym myślę od paru lat , pomysł rodzi się i zdycha , tak cyklicznie ale teraz zamierzam sprawę doprowadzić do końca. Owszem czytam to forum , to KOPALNIA wiedzy w tym temacie. Czytając te wasze bardzo ciekawe wątki staje się coraz mądrzejszy a zarazem coraz głupszy ....i rodzi się coraz więcej pytań i wątpliwości.
Pozwolę sobie może skorzystać z waszych doświadczeń i wiedzy oczywiście jeśli ktoś będzie chciał poświęcić takiemu nowicjuszowi jak ja ...swój czas .
Krótko.
-Zamierzam zrobić oczko wodne z folii w Rodzinnym ogródku działkowym.(RODOS)
Czytając forum wiem ze powinny być ryby (ok , będą) , wiem że powinno mieć ok 1,2 m głębokości , wiem że pod folią ma być podkład , zalecana jest jakieś filtracja.

Mam może głupie , może naiwne pytania bo raczej jestem dokładny i staram się dbać o szczegóły.

1.Czy lepiej robić oczko jesienią czy na wiosnę ?
2. Jakie są optymalne /minimalne/ wymiary oczka do uzyskania głębokości ok 1,2 m ?
3.Jest bliskość drzew owocowych , mogą być czy skasować je?
4. Filtracja , musi być czy nie ? tak od strony praktycznej

To tylko pytania dotyczące samego początku budowy

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź czy sugestię

Artur - 2014-06-28, 06:12

Marian_021, Witaj. Na początek proponuję tą oto stronę. http://www.mikrojezioro.met.pl/spis.html
Założył ją, nieżyjący już dziś, nieodżałowany Paweł,jest to kopalnia wiedzy w połączeni z tematami z forum. Czego nie będziesz jeszcze wiedział, pytaj. Powodzenia i obyś tym razem doprowadził do końca swój zmysł.

hepik - 2014-06-28, 17:18

Ryb byc nie musi.
Jak nie ma ryb odpadają dwa problemy-kopanie na 1,2m i filtracja.
Inna sprawa,że i przy rybach typu karas,u mnie przeżywają zimę w zbiorniku o głębokosci góra 0,5 m bez napowietrzania.
A kiedy kopać bez znaczenia oprócz zimy ;)

AurorA - 2014-06-30, 23:05

Odpowiadam jak hepik, a co do drzew to mogą być , ale mogą śmiecić liśćmi - może być koniczne na okres jesienny naciągniecie siatki.
Marian_021 - 2014-07-01, 22:41

Dzięki za pierwsze rady i podpowiedzi . Artur odsyła mnie do poczytania wskazanej stronki ,ok czytam później ,podzielę się swoja opinią .
Powiem tak bardziej sobie cenie krótkie w treści ale odpowiedzi na pytania niż odsyłanie do innych stron co się zdarza "starym bywalcom forum" w stosunku do beginersów .
I jeszcze jedno pytanie .
Czy ma znaczenie ukierunkowanie oczka ? np. długość na W-E czy N-S ?

Muszę się pochwalić się ze już zaczynam gromadzić niezbędne materiały . Zaczynam od samego dna ...mam szmaty na podkład pod folię 8)

AurorA - 2014-07-02, 00:40

Marian_021 napisał/a:
Czy ma znaczenie ukierunkowanie oczka ? np. długość na W-E czy N-S ?


usytuowanie może mieć znaczenie jeśli chodzi o naświetlenie i ilość słońca , cienia, jednak generalnie to mało istotne.

Artur - 2014-07-02, 07:15

Każdy by chciał zadać pytanie i dostać szybko odpowiedź. Niestety, na forum masz tyle wiadomości że szok. Nie nazwał bym Cię beginers'em, tylko deadbeat'em :)
Marian_021 - 2014-07-06, 07:34

Czytam stronkę polecona mi przez Artura jak i inne z forum. Mam na pewno większą wiedzę ale i nieźle namieszane w głowie a to już nie jest dobry znak.
Ze spraw organizacyjnych 2 zasady się przebijają

1.Nie wykazywać zbytniego pośpiechu
2.Zrobic raz a dobrze -nie być skazanym na przeróbki i naprawy.

Ja nie wezmę się za kopanie jak nie będzie wszystko dokładnie zaplanowane i nie będzie trzymało się kupy.
Jestem na etapie przemyśleń, mam już jakby wstępny zarys oczka
(dołączyłbym szkic ale nie bardzo wiem jak to zrobić)

Nie za bardzo jestem w temacie filtracji , niezbędnych pomp, napowietrzania ..etc .Generalnie chciałbym tego uniknąć lub ograniczyć do minimum

Adalbert - 2014-07-06, 10:17

Marian_021 napisał/a:
1.Nie wykazywać zbytniego pośpiechu
2.Zrobic raz a dobrze -nie być skazanym na przeróbki i naprawy.


I to są najważniejsze konkluzje ! :good: Kto się do nich zastosuje będzie miał dużo radochy z późniejszego użytkowania

Marian_021 - 2014-07-12, 20:45

Adalbert napisał/a:

I to są najważniejsze konkluzje ! :good: Kto się do nich zastosuje będzie miał dużo radochy z późniejszego użytkowania


Dobrze że przynajmniej wstępne założenia mam dobre.

Przeczytałem Adalbert całą historię związaną z budowa twojego oczka ładnie opisane .
Twoje oczko ma wymiary : 2,2 x 3,8 a ile przygód i kłopotów miałeś , ja zamierzam zrobić większe ...to co się będzie działo ???

jeszcze jedno pytanie z tych naiwnych.

Wygląda na to że w tym roku oczka już nie zrobię . Lipiec jakoś szybko leci , Sierpień Urlop/wyjazd , później już Wrzesień/szkoła ... ale jestem w stanie dokonać wstępnego wykopu 2-ch wstępnych warstw na głębokość ok 0,8m

Czy taki wykop przeczeka na dokończenie czy lepiej wszystko zacząć na wiosnę . ??

Radzionek - 2014-07-12, 21:38

Marian_021 , dla chcącego nic trudnego :) Ja po szpitalnych przejściach i w przeciągu kilku dni "studiowania łopatologii" dobrnąłem do celu-3x4 i w dół 1,5m. Im szybciej, tym lepiej, a nade wszystko bez większych komplikacji typu deszcze, czy nie daj Boże osuwanie się wykopu. Wybór należy do Ciebie-powodzenia :)
Adalbert - 2014-07-13, 08:53

Marian_021, Radek słusznie prawi ! Kopanie na raty może skończyć się porażką. Większy deszcz i po dołku. Trzeba przygotować sprzęt, materiały, zebrać się w sobie - i tyle! ;)
Marian_021 napisał/a:
ja zamierzam zrobić większe ...to co się będzie działo ???

Wbrew pozorom zasada "mały dołek=mały problem, duży dołek = duży problem" w tym przypadku się nie sprawdza.

Marian_021 - 2014-07-14, 20:01

Artur napisał/a:
Nie nazwał bym Cię beginers'em, tylko deadbeat'em :)


Czytam to forum i wiem już co nieco a Jak ładnie mnie Artur podsumował .Ma do tego pełne prawo w końcu jest administratorem . A jak !!!

Zmieniły mi się co nieco plany urlopowe i ZMIENIŁEM plany odnośnie oczka !!! Będę dysponował ostatnim tygodniem Sierpnia (urlop) i właśnie wtedy zamierzam zakończyć koncepcje odnośnie budowy oczka.

Mam dwa pomysły odnośnie kształtu i powierzchni .Jeden zaczerpnięty z forum ( Azalki ), drugi mój sprzed 4-ch lat . Jeszcze nie wiem który wybiorę.

Oczko ma mieć 3 poziomy : 30,80 i120 cm. Głównie rośliny , ryby tylko dla likwidacji komarów , będzie mała kaskada.

Zamierzam w ostatnim tygodniu Lipca dokonać pełnego wykopu i poczeka 3 tygodnie na mój powrót i pełne dokończenie.
Nie pytam już o nic bo Artur znów mnie nazwie " deadbeat'em " a to tak deprymuje . Może tylko ktoś mi powie jak wstawiać foto to się podzielę postępem robót .

Pozdrawiam

Artur - 2014-07-14, 20:31

Proszę Marian_021, Powinieneś dać radę. I nie gniewaj się. :)
Marian_021 - 2014-07-16, 20:24

Artur napisał/a:
Powinieneś dać radę.

Spoko !!! Nie podejmowałbym tematu jakbym się nie czuł na siłach .

Przygotowania do budowy oczka idą pełna parą , na razie czyszczę teren : Przenosze ognisko , drobne iglaki , odzyskuję kamienie które się przydadzą ....etc.

jedno pytanie z tych naiwnych.

Jeśli wpuszczę wodę w ostatnie dni Sierpnia i posadzę jakieś tam rośliny ( jeszcze nie wiem co) czy mi się to przyjmie i przetrzyma zimę ?

PIOTR.P - 2014-07-17, 20:48

Marian_021 napisał/a:
Jeśli wpuszczę wodę w ostatnie dni Sierpnia i posadzę jakieś tam rośliny ( jeszcze nie wiem co) czy mi się to przyjmie i przetrzyma zimę ?

tak powinno się budować oczka ,koniec lata wczesna jesień wszystko jeszcze rośnie zdąży się ukorzenić i na wiosnę ruszą jak stare rośliny,jak zechcesz to w maju czerwcu wpuścisz ryby do ustabilizowanego oczka
powodzenia

Marian_021 - 2014-07-18, 20:34

PIOTR.P napisał/a:
Marian_021 napisał/a:
Jeśli wpuszczę wodę w ostatnie dni Sierpnia i posadzę jakieś tam rośliny ( jeszcze nie wiem co) czy mi się to przyjmie i przetrzyma zimę ?

tak powinno się budować oczka....to w maju czerwcu wpuścisz ryby do ustabilizowanego oczka
powodzenia


No proszę , można odpowiedzieć krótko i na temat . ... Piotr pisze " tak powinno się budować oczka..."
To podnosi człowieka na duchu ... aż chce się kopać od zaraz.
Odnośnie ryb to dopiero na wiosnę powinienem je wpuścić ???

Staram się pracować nad oczkiem cały czas ( czytam forum , projektuje) póki zapał jeszcze nie wygasł. Mam już 2 projekty odnośnie kształtu i geometrii wykonania.

Mam to w formacie pdf. Chciałbym to poddać weryfikacji i ocenie ludzi z forum. Może mi ktoś podpowie jak to umieścić na stronie

jurek47 - 2014-07-19, 12:27

Na stronie gdzie piszesz posty niżej jest fotosik .pl ,kliknij i dalej już po sznurku.

[ Dodano: 2014-07-19, 12:31 ]
Na stronie gdzie piszesz posty niżej jest fotosik .pl ,kliknij i dalej już po sznurku.Wyskoczy ci darmowy hosting kliknij przeglądaj i wybierz nr. zdjęcia wgranego oczywiście w swój komputer.Dobrze miec program do obróbki zdjęc aby zmniejszyc wymiary.

jurek47 - 2014-07-20, 16:31

Na stronie głównej forum znajdziesz temat nasze forum.Kliknij i tam jest rozwinięty temat wgrywania zdjęc na tym forum.
Marian_021 - 2015-10-11, 20:11

Powracam na forum i odświeżam temat . W pierwszym poście pisałem że "pomysł rodzi się i zdycha , tak cyklicznie " .... no cóż tak mi się k.. układa . W 2014 byłem już bliski zrobienia oczka na RODOS , sytuacja się co nieco zmieniła sprzedałem działkę a kupiłem małą wiejską posiadłość ( dom , budynek gospodarczy ) i tam zamierzam zrealizować moje oczkowe plany. Przeglądam stare projekty i na któryś się zdecyduję , oczko będzie miało wymiary : 2,5 x 5 x1,3 (m) i zamierzam zrobić i kaskadę i strumyczek w takiej formie przemiennej (raz to raz tamto)
To co mnie trzyma przy pomyśle oczka ... to wasze fotki i opisy , to i lenia zmusza do wysiłku.
Na nowy początek prosiłbym o jakieś rady , sugestie starych wyjadaczy odnośnie samej koncepcji oczka .Ja jestem takim gościem który słucha , chętnie korzysta z rad a potem stara się wybrać optymalne rozwiązanie.

Mam nadzieje że tym razem osiągnę finał a fotki z mojego oczka będą ozdobą tego forum.

rewi - 2015-10-12, 20:07

Kiedyś trzeba się zebrać do pracy :piwko:
Marian_021 - 2015-10-14, 16:41

rewi napisał/a:
Kiedyś trzeba się zebrać do pracy :piwko:


No tak ..praca czyni wolnym.

Na razie jestem na etapie tego co wszyscy tu zalecają , czytam forum i inne strony na ten temat. I w miarę czytania wcale nie jestem mądrzejszy , rodzi się coraz więcej wątpliwości . Jak patrzę na co niektóre perełki ogrodowe to coraz częściej tracę wiarę w to że będę w stanie zrobić takie oczko jakie bym chciał.
Jak na razie to mam jedynie zdrowe założenia zdobyte zresztą na ty forum.
-Podstawa to dobry, przemyślany projekt. (moje stare wyrzucę )
-Brak pośpiechu w realizacji.
-Żadnych przedwczesnych zakupów

Czytam dalej...

Czytaj, czytaj, a na wiosnę będziesz miał taki ogrom projektów, że znów zwątpisz :crazy:

Karaska - 2016-05-04, 19:59

Witam wszystkich. Chciałabym się podczepić do naiwnych pytań i dorzucić dwa swoje :)

Póki co mam małe oczko, które zamierzam w tym roku powiększyć (mniej więcej do 3,5x2,5m). Gdzieś tam na środku marzy mi się widoczny kamień wystający nad lustro- miejscówka dla żab :) Nie będzie ciężki, pewnie jakiś łupek.

I tutaj pojawiają się pytania- na czym taki kamień ulokować? Zostawić "górkę" ziemi? I jak ładnie obłożyć taką górkę folią- jak ją skleić żeby nie było widać nieestetycznych zagięć?

Szczerze nawet na zdjęciach ciężko mi się doszukać takiej wysepki w małym oczku a już zupełnie nie mogę znaleźć wskazówek :)

Pozdrawiam serdecznie!

Jendras - 2016-05-04, 20:53

Napewno ciężki temat z tym kamieniem. Myślę że robiąc wysepek tak jak mówisz ziemia może się pod ciężarem kamienia udusic nie wiem jaki ciężki kamień ? Ja bym to zrobił w taki sposób ze zrobił bym taka strefę płytka w oczku np z 1.5 metra i skarpe i większą głębokość. Na końcu skarby umieścił bym taki kamień.
wolanin - 2016-05-04, 21:12

Karaska, możesz zrobić (albo zarządzić wykonanie...) coś w rodzaju szpulki na nici.
Podstawa, słupek, podstawa na kamień.

Mariano - 2016-05-04, 23:50

W jednej z ciekawszych książek na temat budowy oczka jaką posiadam polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie odwróconego kanału tego typu (dnem do góry): http://betonexkielce.repu...-krakowskie.jpg

Koszt to kilkadziesiąt złotych.

Oczywiście nie należy stawiać go bezpośrednio na folii, tylko podłożyć kawałek kawałek gumy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group