Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - oczyszczalnia roślinna - stopień oczyszczenia

front247 - 2014-06-07, 18:52
Temat postu: oczyszczalnia roślinna - stopień oczyszczenia
witam
Duzo przeglądam to forum,skarbnica wiedzy,sam planuje oczko zaraz po skonczeniu budowy domku.
Natomiast postanowiłem napisać do was żeby poprosić o rade z moim problemem.Jako że jest tutaj bardzo dużo osób z dużym zasobem wiedzy w takich tematach,na forach stricte budowlanych (vide oczyszczalnia) trudno cokolwiek się dowiedzieć.
Otóz jestem na poczatku wykonania oczyszczalni roslinej dla mojego domku,wyglądać będzie w sumie standart,na poczatku osadnik wstepny 3000 l,potem studzienka z pompa zatapialna która wypompuje te podczyszczone scieki na poletko filtracyjne ,skladające sie z różnej grubosci kruszyw oraz roślin bagiennych które maja wspomóc oczyszczanie.Wymysliłęm sobie że mogę z tego poletka posłac te scieki do mojego oczka i taraz pytanie czy ma ktos tu na forum taka oczyszczalnię i może napisać czy ta woda nadaje sie do oczka.Czytałem tu wiele o filtarch do oczek i wiem że dobrze spełniaja swoja rolę. Pomyślalem ze po drodze moge zrobic dodatkowo taki mini strumyk z przepływem i obsadzić go także takim roślinami które ,,pożeraja,, azot zeby jeszcze bardziej to podczyscić.sadzicie że ma to szanse powodzenia? Dodam że oczywiscie w oczku planuje miec kilka rybek.
Do oczka docelowo miałoby dochodzic 500 litrów około wody dziennie(w zależnosci) od zuzycia,ale oczywiscie po drodze troszkę odparuje itd.,z oczka planuje zrobić mały przelew na taki skalnik żwirowy,tam woda by już sie swobodnie rozsaczała w grunt w razie przelania oczka.
pozdrawiam

Eco - 2015-02-22, 21:18
Temat postu: Oczyszczalnia trzcinowa
Mam troszkę wiedzy na temat takich oczyszczalni. Potrzebujesz pozbyć się fosforanów i oczyścić wodę z tego co nie dadzą rady zrobić rośliny - do tego trzeba zakupić odpowiednio dobrane złożę mineralne. Poproszę o wyniki badań wody na wylocie to Ci wszystko napisze.
wolanin - 2015-02-23, 08:50
Temat postu: Re: Oczyszczalnia trzcinowa
Eco napisał/a:
Poproszę o wyniki badań wody na wylocie to Ci wszystko napisze.

Z owymi fosforanami, może BZT5? Suchą pozostałością? Co jeszcze?

A może po prostu rozpisz się na ten temat, a nie bądź taki tajemniczy?

Eco - 2015-02-23, 18:04
Temat postu: Analiza wody
Potrzebuje znać minimum takie parametry jak KH, pH, fosforany, azotany i azotyny. Już tylko na tej podstawie wypowiem się na temat sensu posiadania oczka wodnego na końcu takiej oczyszczalni lub problemów jakie się pojawią. Na rynku jest dostępnych kilka naturalnych minerałów do uzdatniania takiej wody: Polonite, Biochalix, Biokalonit, BioCalith itp. Każde działa w innym zakresie i na co innego. Np Polonite pochłania ponad 120 g fosforu na 1 kg materiału ale bardzo podnosi ph wody, Biochalix pochłania ok 80 g fosforu na 1 kg przy ph wody 7-8, Biocalith nie pochlania fosforanów itp, itd.
vegas - 2015-04-03, 11:06

ja bym się bał taką wodę rybką wpuścić

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group