Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Błotniarki stawowe

Betty13 - 2006-08-21, 11:49
Temat postu: Błotniarki stawowe
Wczoraj byłam nad wodą w "Borkach" Pływało tam mnustwo błotniarek, które przywiozłam ze sobą do oczka, ale słyszałam, że 'gryzą' one ryby. Czy to prawda??
AurorA - 2006-08-21, 11:54

Zdecydowanie nieprawda. Błotniarka to ślimak...
i raczej nie pływa.

Betty13 - 2006-08-21, 11:57

Wiem, że to ślimak... a co do pływania chodziło mi o to, że pływały po powierzchni...
AurorA - 2006-08-21, 14:08

Błotniarki to roślinożercy, w dodatku dość niemrawe. nawet jesli chciałyby ugryźć rybę z pewnością by jej nie złapały :P
Hubert - 2006-08-22, 09:32

Błotniarki to ślimaki płucodyszne. Wyróżnia się błotniarki: stawową (nasz największy ślimak słodkowodny dorastający do 7 cm), moczarową (może być żywicielem pośrednimi groźnej dla przeżuwaczy oraz człowieka przywry - motylicy wątrobowej wywołującej chorobę zwaną fascjolozą) oraz otułkę (pod ochroną).
Bajbas - 2006-08-22, 21:34

Napiszcie coś o tej przywrze. Jak się dostaje do organizmu człowieka? Mówiąc szczerze to mnie zaniepokoiliście tą informacją. Na ile to jest groźne. :?:
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Moje dzieciaki jak się kąpią łykają dużo wody

Hubert - 2006-08-23, 09:52

Bajbas napisał/a:
Napiszcie coś o tej przywrze. Jak się dostaje do organizmu człowieka?


Spokojnie, Twoje dziatki są bezpieczne dopóki nie zaczną jeść trawy z otorbionymi larwami :D . Fascioloza występuje w Polsce ogniskowo, tylko na podmokłych terenach. Dotyczy głównie przeżuwaczy (bydło, owce i kozy), człowiek może zarazić się (metacerkarią) zupełnie wyjątkowo. Radzę jednak, abyś oduczył dzieci picia wody podczas kąpieli.

Bajbas - 2006-08-23, 17:00

Dzięki za uspokajające wieści. Co do picia wody, to oczywiście nie celowo, ale czasami dzioby mają zbyt otwarte i wpadnie co nieco.
A błotniarek nie miałem w oczku, ale jak kupiłem u Arka rośliny to mi je podesłali. Na szczęście chyba karasie były głodne i duży wysyp młodych gdzieś znikł. Jednak sie trochę zaniepokoiłem. W sumie łatwiej wpaść pod samochód niż złapać coś oryginalnego :lol:
Pozdrawiam, Bajbas
PS. chociaż nie wiem, która błotniarka jest która. Trzeba się będzie dokształcić.

koczisss - 2006-12-07, 16:06

Mam błotniarki w oczku, ale też kilka sztuk w akwarium.
W oczku trudno się je obserwuje, ale w akwarium przeciwnie.
Są to spokoje ślimaki, które żywią się głównie glonami, albo obumarłymi szczątkami roślin. Nie zaobserwowałem ubytków w żywej roślinności. Zauważyłem, ze lubią mięsko, ale tylko te martwe. Jak karmiłem ryby mrożoną ochotką, to zaraz "dopadły" tą leżącą na dnie i konsumowały z wielkim smakiem.
Myślę, że błotniarka w oczku jest porządnym lokatorem, gdyż dzięki niej, choć w części można pozbyć się nadmiaru glonów, zje również resztki pożywienia, obumarłe rośliny, a także padlinę, czy to rybią, albo owadzią.
Często topią się ważki, które gdy nie zostaną zjedzone przez ryby, to uczynią to ślimaki:)

ZiK - 2006-12-07, 16:19

koczisss,
Minusem tego ślimaka jest to, że może przenosić choroby. :P

koczisss - 2006-12-07, 16:53

zik napisał/a:
koczisss,
Minusem tego ślimaka jest to, że może przenosić choroby. :P

Tak, ale mam pytanie, czy Ty jesz trawę, czy inne rośliny wodne?
Bo ja nie, dlatego też jestem spokojny o to, nawet gdyby te ślimaki były chore, to nic mi nie grozi:)
Jakby tak się bać tych ślimaków, to nie należy latem wchodzić do jeziora czy rzeki i trzymać się z dala od takich zbiorników wodnych!
Czyż nie tak?

ZiK - 2006-12-07, 17:00

koczisss napisał/a:
Bo ja nie, dlatego też jestem spokojny o to, nawet gdyby te ślimaki były chore, to nic mi nie grozi:)
Jakby tak się bać tych ślimaków, to nie należy latem wchodzić do jeziora czy rzeki i trzymać się z dala od takich zbiorników wodnych!
Czyż nie tak?

Z tym się z Tobą zgodzę
Ale chyba nie zrozumieliśmy się ślimaki mogą przenosić choroby na ryby w oczku wodnym. :D

phalina - 2006-12-07, 17:34

Ryb z oczka też nie będziemy jeść.
A tak na poważnie ,to od wszystkiego moga zachorowac nawet od nadmiernej troskliwośći

ZiK - 2006-12-07, 17:41

phalina napisał/a:
Ryb z oczka też nie będziemy jeść.
A tak na poważnie ,to od wszystkiego moga zachorowac nawet od nadmiernej troskliwośći


Przykładowo mamy 30 ryb wartych $ i hodowanych przez X lat przynosimy sobie ślimaczki zarażają nam jedna rybę ,ryba zaraża pozostałe i cała nasza obsada ginie nasze $ i X lat hodowania ryb idzie na marne.
I co Ty na to....?

koczisss - 2006-12-07, 21:43

zik napisał/a:
phalina napisał/a:
Ryb z oczka też nie będziemy jeść.
A tak na poważnie ,to od wszystkiego moga zachorowac nawet od nadmiernej troskliwośći


Przykładowo mamy 30 ryb wartych $ i hodowanych przez X lat przynosimy sobie ślimaczki zarażają nam jedna rybę ,ryba zaraża pozostałe i cała nasza obsada ginie nasze $ i X lat hodowania ryb idzie na marne.
I co Ty na to....?


Coś mi się wydaje, że akurat rybom nic nie grozi:)

http://www.sciaga.pl/teks...by_pasozytnicze

konrad1983 - 2007-07-08, 18:54

witam
ja mam problem ze slimakami :? a raczej z ich brakiem, jakos dlugo nie chca zyc w moim oczku, nie wiem czemu tak sie dzieje ale jak przyniose ze stawu to po jakims czasie (tydzien- dwa) gdzies znikaja, prawdopodobnie gina i opadaja na dno, pozywienia maja pod dostatkiem, wiec co moze byc przyczyn atakiego stanu rzeczy???

Pozdrawiam Konrad

JAREK G - 2007-07-08, 20:52

U mnie też nie ma ślimaków, ale sądzę że jest to sprawa moich ryb które je po prostu zjadają :P
killer1558 - 2007-07-08, 20:58

no nie wiem czy karasie dały by im radę karpie może ja mam ich setki niestety :hehe: nawet zrobiłem fote dziś zgrupowaniu na rogatku puźniej zapodam myslę że może przyczną być wlewanie jakiejś chemi do oka
JAREK G - 2007-07-08, 21:09

Ja Marek chemii nie leje :P , było trochę ślimaczków na roślinkach od Ciebie i już nie ma w oczku po nich śladu :? , są za to w zbiorniku w którym trzymam roślinki (dla zachowania gatunku :hehe: ) i tam maja się dobrze nawet się rozmnażają :-D
killer1558 - 2007-07-08, 21:16

wiec pewnie te twoje żarłoki robią ci porządek w oku :hehe: ja swoje muszę chyba w paczkach wysyłać :P
killer1558 - 2007-07-08, 22:48

obiecana fota, to tylko na kawałku oczka jest tyle nie mówię już o zatoczku bo mam go w takiej samej ilości :hehe:


koczisss - 2007-07-09, 00:29

killer1558 napisał/a:
wiec pewnie te twoje żarłoki robią ci porządek w oku :hehe: ja swoje muszę chyba w paczkach wysyłać :P


Karaś zeżre tylko maleńkiego ślimaczka, jak trochę podrosną, to mogą być spokojne o swój byt.

Mam trochę ślimaków, ale są słabo widoczne, bo niby po co by miały się pokazywać?
Łażą po dnie, na roślinach itd. Mam oczywiście Błotniarkę stawową Lymnaea stagnalis, Zatoczka rogowego Planorbarius corneus i przynajmniej jeszcze jeden inny gatunek zatoczka, ale nie znam nazwy i Błotniarkę jajowatą Radix peregra.

Może coś tam jeszcze jest, ale się nie ujawnia :)

konrad1983 - 2007-07-09, 16:11

dzieki, nawet nie spodziewalem sie takiej reakcji, a wiedzie moze jak dlugo zyja (do smierci naturalnej ;) ) takie slimaczki?

Pozdrawiam

dlubacz - 2007-07-21, 13:17

A ja dzis przy sadzeniu ciezko zdobytych wywlocznikow zobaczylem na nim malego slimaczka :) chyba byla to blotniarka, ale nie jestem pewien bo to 1cm nie mialo ;) . I tu sie wystowa pytanie, czy slimaki sa obuplciowe?? I czy maja jaki kolwiek wplyw na czystosc wody, bo mi zaczynaja glony kwitnac :???:
konrad1983 - 2007-07-21, 13:29

Cytat:
I czy maja jaki kolwiek wplyw na czystosc wody, bo mi zaczynaja glony kwitnac :???:


Witam.
maja wplyw i to durzy, slimaki zywia sie obumierajacymi lub chorymi czesciami roslin, jeśli roślina zaczyn agnić to daje porzywienie glona, zjadaja tez glony ze scianek zbiornika itp. ogolnie slimaki sa OK, choć spotykam opinie ze przenosza choroby

Pozdrawiam Konrad

AurorA - 2007-07-21, 13:41

Błotniarki są obojnakami, ale inne ślimaki nie koniecznie.
Poczytaj http://oczkowodne.net/strony/mollusca.php

Ślimaki nie mają wpływu na rozwój glonów.

kuba123 - 2007-07-21, 13:46

U mnie jest pełno błotniarek ;) Niektóre są wręcz wielkie. Na roslinach pełno jest ich jaj, poprostu sie od tego roi.
koczisss - 2007-07-21, 14:19

konrad1983 napisał/a:
choć spotykam opinie ze przenosza choroby


Tak, ale ludziom te choroby nie zaszkodzą, one są żywicielem pośrednim, a końcowym bydło itp.

Gdzieś w tym temacie wstawiałem linki do problemu przenoszenia chorób przez błotniarki.

Sama obecność w wodzie nam nie zaszkodzi, chyba, że ktoś będzie jadł te ślimaki na żywca, to może i czymś się zarazi :roll:

Nie ma czego bać się, bo czym sie różni ślimak w oczku od tego w rzece , czy jeziorze?
A tam każdy kąpie się i nic nikomu jakoś się złego nie dzieje :)

Ernest - 2007-07-22, 09:03

U mnie w oczku nie ma ślimaków,nie mają szans przeżycia z powodu bytowania linów :) Nawet największe błotniarki są zjadane.Ślimaki są powyżej oczka we wszystkich zbiornikach aż po bagienko :P
JAREK G - 2007-07-22, 10:12

U mnie też nie ma :P i prócz linów chętnie są zjadane przez orfy i karpie koi Zapodałem sporą dawkę ślimaków z roślinkami od Marka :hehe: ale chyba już nic z nich nie zostało :?
krokodyl - 2007-07-22, 10:13

Ernest napisał/a:
nie mają szans przeżycia z powodu bytowania linów


Mam 6 linów i nie zauwazyłem zeby jadły slimaki

koczisss - 2007-07-22, 10:19

A u mnie jest ich sporo, co mnie zresztą cieszy :-D
Przynajmniej jest komu zjadać obumarłe części roślin, których nie wyciągnę z wody, bo mam ograniczony dostęp, a i nitkowe trochę redukują.
Ważną ich rolą jest również pożeranie jakiejś padliny, głównie owadów, ale i narybku, czy innych ślimaków.

Zimą padła mi błotniarka w akwarium, chciałem ją wyciągnąć wieczorem, ale jakoś tak wyszło, że tego nie zrobiłem. Rano już nie musiałem nic robić, bo muszelka była czyściutka, inne ślimaki już wyczyściły ;)

Co do żabiścieku, to myślę, że nie ślimaki go niszczą, tylko inne zwierzątka, na żadnym z liści wyjedzonych nie znalazłem ślimaków, robią to inne szkodniki.
Zresztą obserwowałem błotniarki w akwa około roku, nigdy nie jadły rosnących roślin, tylko szczątki, oderwany liść, choć jeszcze zielony, a takiego samego rosnącego nie ruszały.
Lubują się też w mięsku, zajadały się ochotką, stąd twierdzę, że są dobrym sanitariuszem, który martwe zwierzęta będzie usuwać, inaczej by gniły w wodzie :-|

Ernest - 2007-07-22, 10:25

Krokodyl jakie te liny Masz duże ,mój największy ma ponad 40 cm i nawet małe żabki zjada :evil: ,narybkiem karasia też nie pogardzi :) .2 sztuki są około 30 cm reszta młodzież po około 20 cm
krokodyl - 2007-07-22, 16:02

0d 15 do 20 cm i dodam ze to dzikie liny :P
bolokl - 2011-09-02, 15:58

Witam.Mam pytanie kochani apropo slimakow blotniarek.W oczku wodnym blotniarki zlozyly jaja na lisciach lili i przenioslem liscie lili razem z jajami do beczki.Jajkies 2 tyg temu mi sie juz wykluly i teraz maja okolo 3 mm.Czy moge je juz wpuscic do oczka wodnego?Zeby nie zjadly je ryby.W oczku mam okolo 15 ryb (karpie koi i karasie ozdobne).
Agga - 2011-09-02, 16:22

ryby właśnie najbardziej lubują się w małych ślimakach a nie w ich jajach
bolokl - 2011-09-02, 16:42

Ok dzieki za odpowiedz Agga.To jeszcze mam kilka pytan.Ile musza miec dokladnie mm zeby je wpuscic do oczka aby je ryby nie zjadly?.Drugie pytanie: czym male blotniarki karmic aby jak najszybciej urosly?
Agga - 2011-09-02, 19:23

zadziwia mnie jedna sprawa ..po co hodujesz błotniarki :???: przecież one świetnie dają radę w oku , owszem większość zostanie zjedzona ale zawsze coś tam się uchowa w zakamarkach
małe ślimaczki jedzą pewnie to samo co duże tylko w mniejszych ilościach :-D a jak duże muszą urosnąć żeby ich ryby nie zjadały ...pytanie jak duże masz ryby
tu masz wszystko o błotniarkach
http://oczkowodne.net/strony/mollusca.php

bolokl - 2011-09-03, 11:52

Witam cie ponownie aga.:)
Wiesz ta strone co mi dalas mam od dawna I wlasnie tam nic nie pisze od ilu mm mozna wpuscic blotniarki zeby ryby ich nie zjadly oraz przewertowalem caly net i nie moglem tego znalesc:(.a BLOTNIARKI choduje po to aby miec wiecej w oczku.Bo kupilem 20 sztuk blotniarek i 20 zatoczkow przez alledrogo.I jakos wicze na wierzchu 6 blotniarek a zreszta nie wiem co sie dzieje oraz wogole nie widze zatoczkow.Mam 3 najwieksze ryby w oczku karpie koi o dl. ok 13 do 14 cm.Pozdrawiam :piwko: :piwko:

kordiankw - 2011-09-03, 19:27

bolokl napisał/a:
BLOTNIARKI choduje po to aby miec wiecej w oczku.Bo kupilem 20 sztuk blotniarek i 20 zatoczkow przez alledrogo
Zastanawiam sie po co je kupować, wystarczy przynieść trochę roślin wykopanych gdzieś w naturze (oczywiście rosliny tylko takie które nie są chronione) i po co przepłacać. Ja wpuściłem je do oczka przynosząc larwy razem z rdestnicą. Część larw usunąłem, bo wtedy nie miałem pojecia, że to larwy błotniarki i jest ich w moim oczku zatrzęsienie pomimo że nie izoluję ich od rybek a obsadę ryb mam o wiele za dużą.
rewi - 2012-05-12, 16:51

A co do błotniarek orfa sobie z nimi poradzi chodzi mi o to czy sobie je zje na obiad :) :)
AurorA - 2012-05-12, 23:00

Raczej nie.
rewi - 2012-05-13, 10:46

No to mam problem bo zauważyłam 4 :???:
a jakieś inne rybki ?

Elendil - 2012-05-13, 12:15

A na czym ten problem miałby polegać? Przecież to całkiem pożyteczny w oczku ślimak :)
rewi - 2012-05-13, 12:41

Wiem , że jest bardzo pożyteczny do czasu aż się nie rozmnożą i mi roślin nie zjedzą :???:
Elendil - 2012-05-13, 15:22

Ja tam nie zauważyłem, żeby mi żywe rośliny podżerały. Pomijam limnobium bo za tym ślimaki wszelakie przepadają :) Za to bardzo dobrze czyszczą oczko z obumarłych roślin i glonów.
AurorA - 2012-05-13, 17:22

młode, świeżo wyklute ślimaczki zjadają wszelakie rybki.
art1234 - 2012-05-15, 08:21
Temat postu: ale jak
ale jak taki mały ślimaczek zje wszelkie rybki np dużego szczupaka :)
pzd
Art

rewi - 2012-05-15, 10:14

W sumie jak się tyle tego wykluje i na rybę się rzucą hehe :hehe: :hehe:
smazio - 2015-06-23, 19:53

Witam.
Odśwież temat. W nowym oczku, po tygodniu od zalania wodą wrzuciłem kilka sztuk błotniarki. Po dwóch tygodniach znalazłem pusta muszelkę, a z niej wylał się glut. Oczko bez rybek. Może wiecie czy błotniarka padła, bo za świerza woda? Może brak pokarmu? Chociaż woda zmętniała. Chcę zakupić kilka szczeżuji i boję się,żeby też nie padły.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group