Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Pompa do odkurzacza własnej roboty

Lapino - 2006-08-19, 17:11
Temat postu: Pompa do odkurzacza własnej roboty
Drogie kolezanki i koledzy pomozcie mi bo mam maly problem. Mam ochote zrobic sobie odkurzacz do oczka, ale taki prosty na zasadzie pompy ssacej. I tutaj mam problem. Na alledrogo mozna dostac naprawde tanio pompe http://alledrogo.pl/item120...uper_cena_.html
Ale problem jest taki ze jest to pompa do wody czystej. I teraz moje pytanie. :?: Jezeli na ssaniu zastosowalbym jakis worek filtrujacy czy jaka gabke to mozna by bylo tej pompy uzywac nie ryzykujac uszkodzenia. Tak sobie mysle ze jezeli by to sie sprawdzilo to bylby calkiem niezly pomysl (i tani) dla wielu posiadaczy oczek. Oczywiscie woda bylaby wylewana na zewnatrz wiec nie interesuje mnie filtr dokladny tylko taki zeby nie uszkodzic pompy. Prosze o porade.

AurorA - 2006-08-19, 20:38

ja tez jestem tego ciekaw, ale robienie filtra popsuje funkcjonalność - wiem ile liści i błota zalega na dnie oczka
Mazur - 2006-08-19, 22:19

Kupiłem taką pompe i już zdążyłem zepsuć ona jest do czystej wody, serwis opowiedział że dostał się piasek więc naprawa na własny koszt bo urzywanie niezgodne z przeznaczeniem. Strasznie delikatny sprzęt, chyba że tylko mi się trafił taki egzemplarz.
Lapino - 2006-08-19, 23:48

Hmmm to sam juz nie wiem co myslec :? AurorA ma racje bo efektywnosc pompy po zastosowaniu filtra na pewno spadnie ale za to kolega Roman juz bez filtra (chyba bez?) probowal i co z tego wyszlo to nam wlasnie napisal. Jezeli juz robic ten filter to z czego zeby zatrzymal wlasnie piasek i jakies elementy stale (ktore tworza tarcie) bo mysle ze np. liscie to pompie nic nie zrobia. Choc z tego co wiem to rozne rzeczy w mule na dnie moga byc :) Prosze o podpowiedz jak taki filtr mozna zrobic i z czego - moze juz ktos na to wpadl i probowal :?:
AurorA - 2006-08-20, 00:17

Dam jeszcze jedna uwagę na temat urządzeń firmy Asgatec - nie kupujcie ich bo to najgorsza chińszczyzna jaka może być. W ubiegłym roku sprzedawałem urządzenia tej firmy i mieliśmy bardzo dużą ilość zwrotów. Sprzęt jest tani, ale bardzo się psuje - jak uznają gwarancję to nawet nie naprawiają a dają nowy. Najgorszym mankamentem są kiepskie silniki które bardzo szybko się przegrzewają i palą. Dotyczy to podkaszarek, pilarek elektrycznych czy kosiarek i pomp.
carlos - 2006-09-15, 17:08

a powracając do tematu, to znacie może takie pompy do brudnej wody co można postawić przy oczku a tylko wężem zasysającym wyciągać syf z oczka?

wszystkie pompy jakie oglądałem to te znane zanurzeniowe czy tam zatapialne, można je kupić za 100-200zł ale ciężko może być taką pompą w oczku po dnie śmigać 8)

samuraj - 2006-09-15, 18:59

carlos napisał/a:
a powracając do tematu, to znacie może takie pompy do brudnej wody co można postawić przy oczku a tylko wężem zasysającym wyciągać syf z oczka?

wszystkie pompy jakie oglądałem to te znane zanurzeniowe czy tam zatapialne, można je kupić za 100-200zł ale ciężko może być taką pompą w oczku po dnie śmigać 8)

ostatnio przeglądałem alledrogo i widziałem pompę zewnętrzną http://www.alledrogo.pl/ite...a_marek465.html
i zastanawiam się czy z tego nie zrobić odkurzacza :?

AurorA - 2006-09-15, 19:19

Przecież to ta sama pompa co w powyższym linku. TO POMPA DO WODY CZYSTEJ więc na odkurzanie szlamu się nie nadaje.
Mazur - 2006-09-15, 19:24

To pompa jednorazówka kupiłem taką ba nawt mocniejszą z tej serii i nawet pólki nie wyczyściłem do oczka nie nadaje się.
AurorA - 2006-09-15, 20:01

Roman napisał/a:
To pompa jednorazówka kupiłem taką ba nawt mocniejszą z tej serii i nawet pólki nie wyczyściłem do oczka nie nadaje się.


Roman masz absolutna rację, dlatego wyżej przestrzegłem przez produktami tej firmy.

castleman - 2006-09-15, 22:06

A może by tak zastosować taką pompe:
http://alledrogo.pl/item126...200w_cena_.html

;)
pozdrawiam Castleman

killer1558 - 2006-09-15, 22:20

ale to chyba dalej pompa zanurzeniowa a nie zewnętrzna
carlos - 2006-09-16, 09:32

killer1558 napisał/a:
ale to chyba dalej pompa zanurzeniowa a nie zewnętrzna

dokładnie, i może być ciężko zasuwać nią po dnie 8) zwłaszcza że ma solidną metalową obudowe jak napisali w opisie

carlos - 2006-09-16, 11:50

no nie chce mi sie wierzyć :? żeby nie było takiej pompy jak ta
http://alledrogo.pl/item127...udnej_wody.html
tylko w wydaniu mniejszym, elektrycznym, tańszym :evil:
skoro są zanurzeniowe taniochy do brudnej wody, to czemu nie ma takiej zewnętrznej??
o coś takiego http://alledrogo.pl/item125...lata_gw_fv.html
tylko żeby napisali że to sie nadaje do wody brudnej...

Lapino - 2006-09-19, 17:02

Ja tez jakos takiej pompy nie moge znalezc. Temat tez zacza sie od mojego postu i pomyslu zastosowania filtra z pompa do czystej wody. moze ktos juz tego probowal lub znalazl taka pompe za ok 200zl tylko nie do czystej wody.
carlos - 2006-09-19, 17:25

ja już zwątpiłem w instnienie takiej pompy
zrobie wejście do oczka, zwykła pompa zanurzeniowa do brudnej wody,butla z tlenem,
pas balastowy, maska i ogień pompą po dnie :wink:

Lapino - 2006-09-21, 19:39

To juz powoli zakrawa na sporty ekstremalne :)
carlos - 2006-09-21, 22:32

Lapino napisał/a:
To juz powoli zakrawa na sporty ekstremalne Smile

nie ma ryzyka, nie ma zabawy :D

a tak wogole, to dzisiaj byłem w OBI i wpadł mi do głowy kolejny genialny pomysł :wink:
tak namiętnie oglądałem różne pompy, że spadła mi z wystawy jedna taka zwykła zanurzeniowa taniocha do brudnej wody (70zł) (dobrze, że nikt ze sklepu nie widział :wink: ) i dostałem olśnienia :D
ona od spodu ma taki okrągły otwór z małym kołnierzem, to wszystko jest obudowane na różne sposoby tak, aby jak położymy tą pompe na dnie czegoś to żeby otwór nie dotykał dna,
no te obudowy są różnie rozwiązane, niektóre są to poprostu trzy nóżki, inne są na zasadzie kosza,
ale chodzi mi o to, że jak by do tego kołnierza dosztukować jakąś przejściówke, to można by było do niej przymocować wąż ogrodniczy (średnice podobne, albo nawet te same)
tylko ciekaw jestem czy taka pompa dała by sobie rade ciągnąć ten syf przez wąż dajmy na to 3 metrowej długości,
ale wydaje mi sie że można by spróbować przerobić w ten sposób tanią pompe zanurzeniową do wody brudnej w niedostępną (albo nieistniejącą) pompe zewnętrzną do wody brudnej.

hmm? :?:

vivit - 2006-09-22, 07:15

W tym roku to go nie potrzebuję ale za dwa lub trzy lata będzie niezbędny dlatego czytam jakie macie problemy.... :)
Grzegorz - 2006-09-22, 08:11

carlos napisał/a:
tylko ciekaw jestem czy taka pompa dała by sobie rade ciągnąć ten syf przez wąż dajmy na to 3 metrowej długości,
ale wydaje mi sie że można by spróbować przerobić w ten sposób tanią pompe zanurzeniową do wody brudnej w niedostępną (albo nieistniejącą) pompe zewnętrzną do wody brudnej.

Pomysł miałem podobny wydaje mi się tylko ,że ta pompa przed pracą musi być zalana wodą a na dnie węża wymagany był by zawór zwrotny żeby podczas przerwy, woda z niego
nie uchodziła.

art1234 - 2006-09-22, 12:04
Temat postu: TEZ o tym myślałem
tez o tym myślałem ale nie wiem jak to by działało sądzę że trzeba wszystko by było zalepić szczelnie dołączyć ten ok 3 metrowy rurkę do stronny ssącej zatopionej pompy t zobaczyć czy działa ale ciekawe czy taka pompa będzie miała siłę to pociągnąć

Artur

ps spróbuję to zrobić w ten weekend może ktoś się też o to pokusi

art1234 - 2006-09-26, 07:59
Temat postu: UDAŁO SIĘ
Miałem sen odkurzacz do oczka wodnego dla każdego zrobiony z pompy zatapialnej, równość, wygoda i koniec dyktatu firm produkujących odkurzacze :D

zrobiłem to wczoraj poraz pierwszy


Zrobiłem odkurzacz z pompy zatapialnej Drena 61
działał pięknie teraz muszę go tylko udoskonalić

niech żyją pompy zatapialne i odkurzacze dla wszystkich

Artur :yahoo:

carlos - 2006-09-26, 08:05

eureka! :D
napisz coś więcec, jak działa, jak połączyłeś,
no i zdjęcia zamieść najlepiej

samuraj - 2006-09-26, 08:15

podoba mi się hasło "odkurzacz dla ludu"--art1234 więc pochwal się swoim pomysłem :D
art1234 - 2006-09-26, 09:38
Temat postu: było tak
proszę znaleść w internecie typ Pompy Drena 61 nie ma ona nogi ale i plastikową podstawkę

na tą podstawkę zrobiłem metalową opaskę z otworek ok. 2,5 cm do którego wcisnołem wąż przezroczysty, wąż wyjściowy dreny ma 3,5 cm więc jest grubszy, przed założeniem opaski owinołem całą podstawkę taśmą izolacyjną tak że jakby pompę wstawić do wody to nie mogłaby brać wody, potem założyłem opaskę i w miejscu grdzie była dziua w opasce zrobiłem dziurę w izolacji i wsadziłem wąż i tyle

moim zdaniem pompa do "odkurzacza) nie może być na nogach bo nie zrobi się tam opaski

i cała tajemnica

zdjęcia prześlę jak zrobię

pozdrawiam

Artur

p.s. CARLOS

jestem z Brwinowa ok. 18 km od Janek możesz wpaść i zobaczyć

art1234 - 2006-09-26, 09:40
Temat postu: link
http://www.lfp.com.pl/pl/...22Drena%2061%22

link do Drena 61 FEKA
Artur

ZiK - 2006-09-26, 09:45

art1234,
To jest zły link.Po uruchomieniu ściaga mi się plik w pdf-e :( .

art1234 - 2006-09-26, 09:51
Temat postu: Tak ma być
Tam jest instrukcja kilku pomp i dane techniczne z rysunkami
Artur

AurorA - 2006-09-26, 12:37

Artur to chyba się do Ciebie przejdę, żeby to zobaczyć :D
Sam też o czymś takim myślałem.

carlos - 2006-09-26, 18:20

no to Arku i Arturze, nie zapomnijcie o zdjęciach, które jak najszybciej powinny zagościć na forum :D
bo chociaż mam stosunkowo blisko to i tak teraz nie mam czym podjechać i obejrzeć tego wynalazku (dzieki za zaproszenie), a reszta forumowiczów na pewno też sie ucieszy z tego rozwiązania :!:

pozdr

killer1558 - 2006-09-26, 18:42

ja też jestem ciekaw tego patentu i mam nadzieje ze szybko wstawisz fotki,ale mam jeszcze pytanie do innych na forum ,odkurzać czy nie wiadomo tego ze tak powiem syfu w oczku sie zbiera ale co naprzykład z ochotka która u mnie własnie jest w tym syfku :P no i z innymi organizmami pójda na brzeg :?: z druguiej strony wiadomo im wiecej syfku to glony maja co robić
art1234 - 2006-09-27, 08:07
Temat postu: OK
Dobra porobię zdjęcia w weekend i wstawię


Zapraszam Arek zadzwoń to się umówimy

Artur

Pawel Woynowski - 2006-09-27, 22:01

Napisałem do fabryki pomp w Lesznie z zapytaniem o cenę i możliwość dopasowania ich pomp do naszych wymagań. Podałem im parametry takie jakie by nam najbardzej pasowały (wąż ssący o średnicy 1,25", głębokość ssania 4 m, wysokość podnoszenia 3 m) napisałem do czego ma służyć i co ma ew. pompować (muł, elementy włókniste pozostałości po roślinach, piasek i drobny żwir do 8mm). Czekam na odpowiedz. Jak ją tylko dostanę, to dam info na forum,
Lapino - 2006-09-28, 19:56

No ja tez czekam na zdjecia. Jezeli to faktycznie bedzie dzialalo to proponuje okrzyknac kolege wynalazca miesiaca (roku) i sowicie go za to wynagrodzic :) Mysle ze slowa uznania wystarcza ...... :) choc ja bym na pewno postawil koledze piwko :piwko: - no moze nie tylko jedno. Czekamy na zdjecia :good:
carlos - 2006-10-02, 14:51

art1234 napisał/a:
Dobra porobię zdjęcia w weekend i wstawię

nie żebym pospieszał, ale czekam z niecierpliwością na zdjęcia :oops:

AurorA - 2006-10-02, 19:11

Ok, to daje zdjęcia które dostałem od Artura.
Sam jeszcze nie wszystko rozumiem bo wynalazku nie
widziałem - ale prędzej czy później go dokładnie obejrzę.








Pawel Woynowski - 2006-10-02, 20:54

Mam jedno pytanie. W jaki sposób chcesz zalewać pompę wodą przed jej uruchomieniem w oczku. Normalnie po wstawieniu pompy do oczka, zalewana jest samoczynnie, przez otwory ssące w podstawie pompy. Boję się że przy takim rozwiązaniu mogą być z tym problemy.
killer1558 - 2006-10-02, 23:30

a ja chyba pojołem i jutro biorę się za patent :P wstawie fotki jak zadziała a moim zdaniem nie powinno być problemu z zassaniem wody jak sie zanuży w wodzie resztę cześci od odkużacza
Pawel Woynowski - 2006-10-03, 02:31

To życzę powodzenia. Trzeba się będzie nieźle nagimnastykować, aby zatopić do samego dna tzn. poniżej pompy, te pływające rury, bo jak będą zatopione jedynie nad pompą to się woda nie zassie.
Zastanawia mnie również inna sprawa, w jaki sposób woda będze dostawała się do pompy. Pompy zatapialne nie wytwarzają w czasie swojej pracy ciśnienia zasysającego, a jedynie tłoczące, woda do pompy wpływa grawitacyjnie, skąd jest dopiero tłoczona na odpowiednią wysokość. Ne wydaje mi się, aby pompa zatapialna, miał siłę zassać wodę z dna oczka, w czasie odmulania, trzymając wąż nad wodą.
Co innego pompy ssące, te wytwarzają ciśnienie ssące i zasysają z odpowiedniej głębokości oraz tłoczą wodę na odpowiednią, dla danego typu pompy, wysokość lub odległość. Wiekszość z nich trzeba jednak przed rozpoczęciem pracy też zalać wodą w specjalny otwór na obudowie pompy, inaczej nie zaciągną wody.

art1234 - 2006-10-03, 08:49
Temat postu: Opis budowy
prosiłem Arka żeby wstawił zdjęcia bo sam nie umiałem i nie miałem czasu się tym zająć
opis budowy
naciągnąć starą dędkę na pompę, potem nałożyć obejmę z dziurą, skręcić włożyć wąż 3/4 cala na ścisk
UWAGA

nie sprawdza się rura w którą wkłada się wąż - chciałem żeby było jak w odkurzaczu - ale na rużre włożonej zatrzymywał się ciała stałe i zapychały wywaliłem rurę niebieską i założyłem końcówkę bezpośrednio na wąż

dorobiłem kij - jak w modelu opisanym przez Arka żeby końcówka była nad dnem i żeby nie trzebabyło jeżdzić ręką zanurzoną w wodzie

ogólnie działa - pompa musi być bardzo wydajna

pozdrawiam
Artur

ps nie mam problemu z zalaniem węża tylko trzeba uważać żeby potem było cały czas pod wodą
pompa zasysała wodę gdy rura była nad wodą ale się zapychało na styku wąż rura i pozatym chyba lepiej jak jest bez rury,

ta pompa zasie bo ma dużą wydajność a wąż sący jest prawie 2 x mniejszy od wyrzutowego

tekila - 2006-10-03, 22:02

Witam Wszystkich
dopiero dzisiaj znalazłem w necie to forum i bardzo się z tego cieszę .
właśnie temat odkurzacza wodnego spędzał mi sen z oczu. Lubię majsterkować więc zakup w sklepie mnie nie satysfakcjonuje również ze względu na cenę.
Podoba mi się pomysł Artura mam tylko pytania:
Ze zdięć widać że to jest typowa pompa do brudnej wody z pływakiem jaką mozna nabyć za 100zł w LIDLU.
czy po przeróbce pompa ma być zanurzona w wodzie czy może stać na brzegu oczka?
i co z pływakiem który steruje pompą ?
pozdrawiam
tekila

art1234 - 2006-10-04, 08:08
Temat postu: odpowiedź
pompa MUSI być w wodzie cały czas a żeby pływak jej nie wyłączał to ją poprostu można połozyć
Artur

art1234 - 2006-10-05, 08:52
Temat postu: Zapraszam do obejrzenia
Zapraszam do obejrzenia mojego stawu w kategori galeria stawów pt. staw Artura z Brwinowa
Pozdrawiam
Artur

marian - 2006-10-05, 18:16

Ja planuje zrobic pompe na zasadzie cisnienia powietsza.Akwarysci powinni kojazyc te starodawne filtry zewnetszne Rura glowna PCV ,trujnik za trujnikiem dokladamy okolo 10 cm tej samej rury w wolne miejsce w trujniku ,skierowanym w bok mocujemy rure o mniejszej srednicy do kturej przylaczamy odkurzacz starego typu z wydmuchem z tylu.Powietsze bedzie w wyciagalo wode z osadem na zewnatsz Pomysl sprawdzilem to wszystko dziala .Co prawda byl to tylko model .Co o tym Myslicie
Marian :x

AurorA - 2006-10-05, 21:23

Ciekaw jestem jak to będzie działać w większej skali - pomysł ciekawy.
Obawiam się tylko czy powietrze da radę wypchnąc brudną wodę na odpowiednią odległość.

Pawel Woynowski - 2006-10-05, 22:52

Raczej wysokość, przy oczku 1,50 głębokości + 1,10 - 1,20 nad lustro wody (wysokość w którym czyszczący trzyma wąż) = 3,60 - 3,70 m + kilka metrów odległości na np. grządki. Boję się że nie nie będzie na to dostatecznej siły, która by podniosła wodę na taką wysokośc i odległośc.
Bo cały dowcip polega na takim dobraniu zwężki Venturiego (miejsce gdzie łączy się powietrze z wodą, ten Twój trójnik) aby wytwarzała ona dostateczne podciśnienie, do tego najparwdopodobniej potrzebny był by dobry i wydajny kompresor i to też bym się zastanawiał czy okaże się wystarczający. Na takiej zasadze działają płuczki (inżektory)do wymywania osadów dennych w morzu w celu np. odkrywek archeologicznych. Zasila te płuczki kompresor podający od 50 do 150 atm. i napędzany jest 6 cylindowym silnikiem diesla. Obecnie jednak stosuje się do tego celu inżektory wodne, tzn zasilane wodą pod bardzo dużym ciśnieniem, lecz i tutaj urobek jest podnoszony na niewielkie wysokości rzedu 2 - 3 m na sita.

art1234 - 2006-10-09, 08:32
Temat postu: sprawozdanie z testów
opracowałem "ulepszoną" wersje odkurzacza wodnego z pompy zatapialnej działa ale wyczyszczenie takiego dużego oczka w ten sposób to ponad moje siły - zrobiłem to po staremu mącąc i wypompowując wodę zmąconą woda nachodzi sama czysta bo jest to staw naturalny i jest na drugi dzień tyle co poprzednio ale w małym oczku to się sprawdzi bo jest folja na dnie i nie ciągnie piasku tylko zanieczyszczenia

pozdrawiam Artur

killer1558 - 2006-10-09, 11:53

a jak ta ulepszona wygląda, czy to ta z ostatnich fotek?
art1234 - 2006-10-09, 12:42
Temat postu: Nie
końcówka ssąca jest na wężu bez rury niebieskiej - patent jak na Stronie Aurory w rysunku poglądowym nt odkurzacza żeby wąż nie był do góly ale przy dnie - lepiej zasysa (końcówka założona jest na wąż biały a kij przymocowany jest do tej końcówki żeby można było odkurzać bez zanurzania ręki lub całego siebie :) przy przesuwaniu końcówki od odkurzacza po dnie_

pozd
Artur

carlos - 2007-02-21, 18:50

witam, chciałbym troche odświeżyć ten temat

po dłuższej przerwie szukam dalej poprostu zwykłej pompy zewnętrznej do brudnej wody.

na alledrogo jest na przykład coś takiego
http://alledrogo.pl/item165...a_do_oczek.html

do konca aukcji 1 dzień więc nie wiem czy ktos zdazy sie wypowiedziec na jej temat,

napisali ze DO OCZEK WODNYCH ale czy aby napewno... 120zł... niedrogo... w sumie coś za tanio, ale nie wiem... i opis jakis mizerny

co wy na to

Lapino - 2007-02-21, 19:38

Carlos sposób jest prosty. Można to zrobić ze zwykłej pompy zanurzeniowej. Właśnie dziś przetestowałem mój nowy (już ktoś chyba tego próbował) sposób. Jak udoskonale wszystko to zamieszcze zdjęcia ale dziś podczas pierwszych prób z dna podnosiło kamyczki o średnicy ok 1cm jakby to był piasek a osady denne, stare liście i glony nitkowate to nawet ze znacznej odległości.
Myślę że pod koniec tygodnia pochwalę się co zrobiłem.
Pozdrawiam.
Ps. wpadłem do oczka brrr........ to nie było miłe :) ale szybka herbatka z prądem i znowu było ciepło.

seba - 2007-02-21, 19:43

Osobiście bym zaryzykował.Gwarancja niby jest :hehe:
Cytat:
Gwarancja: Na wszystkie towary wystawiamy paragony lub FV.

Mazur - 2007-02-21, 19:57

Powiem krótko jednorazówka,
AurorA - 2007-02-21, 20:22

Dla mnie ta aukcja jest dość śmieszna - kot w worku. Nie podano ani producenta ani okresu gwarancji. :???:
JAREK G - 2007-02-21, 21:51

Musi to być pompa do brudnej wody w innym przypadku możesz sobie dać spokój :roll:
Najlepiej zadzwoń do sprzedawcy i spytaj jakiej wielkości mogą być zanieczyszczenia ,jak dają gwarancję na dwa lata i do brudnej wody to warto kupić :)

jakja - 2007-02-22, 06:56

Na targowisku u tych z narzędziami można dostać taką pompę do brudnej wody 230V 300W za 100zł ale to jest wibracyjna, więc ma drgania jak diabli, ciśnienie jak ze strażackiej sikawki :-D u sąsiadki (odległej) na działce w oczku pracuje kilka lat, moja pracowała z przerwami ok. 4-5 lat (dostałem od innego oczkarza).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group