Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Zielona mętna woda

sebi - 2014-04-22, 08:17
Temat postu: Zielona mętna woda
Mam nowo założone oczko wodne. Woda zakwitła na kolor zielony i jest mętna. Uruchomiłem filtr i nic się nie zmieniło. Chociaż pracował 3 tygodnie. Postanowiłem załączyć lampę UV. Minęły kolejne 4 dni i nie widzę różnicy. Może to jest jeszcze za krótki okres i jestem zbyt niecierpliwy i powinienem jeszcze poczekać. Moje oczko ma 22m3 a zastosowana lampa 36W. Po jakim czasie powinna się poprawiać jakość wody (jej przejrzystość)?.
BiBi - 2014-04-22, 08:49

oczywiscie ze tak twoja woda jest bardzo świeża jak wszyscy ci tu napiszaCIERPLIWOSCI CIERPLIWOSCI tez tak mialam :) :0
rewi - 2014-04-22, 13:13

sebi, a roślinność, nasłonecznienie? Włącz filtr, lampę i czekaj ;)
Freakazz - 2014-04-22, 18:28

Najważniejsza w tym wszystkim jest właśnie cierpliwość ;)
twister47 - 2014-04-22, 20:43

sebi, Sprawdź jutro czy woda się poprawia jeśli filtr i lampa są włączone przez 24h na dobę czyli cały czas to już powinno się poprawiać. Jeśli jest bez zmian to sprawdź czy lampa świeci. Napisz dokładnie jaki masz filtr jaką wydajność pompy daj jakieś zdjęcia oczka. Załóż sobie swoją galerię i dawaj tam wszystko z chęcią obejrzymy.
Adacho - 2014-04-22, 21:06

Co to za filtr ?
To, że masz filtr, nie znaczy, że filtruje wodę.

sebi - 2014-04-23, 07:28

Filtr mam przelewowy własnej konstrukcji. Zbudowany jest z 3 beczek. W pierwszej znajdują się szczotki filtracyjne, w drugiej mata kokosowa oraz włóknina, w trzeciej pocięty peszel oraz skałka porowata. Pompę mam 10.000l/h. Lampa UV 36W. Jak nabiorę wypływającą wodę z filtra do szklanki to widać, że w niej nic nie pływa tylko posiada ona zmętnienie. Roślin mam dużo, ale były posadzone w zeszłym roku jesienią i dopiero zaczynają rosnąć (na razie są to sadzonki, które dopiero zaczynają rosnąć). Sprawdzałem parametry wody: NH3=0, NO2=0, NO3 badanie wykazało, że jest ale nie pamiętam ile, ale na pewno mało. Zastanawia mnie to zmętnienie. W akwarium jak zastosuję lampę UV to po jednej dobie widać już różnicę, a w oczku wygląda to słabo. Może kwestia skali i trzeba dłużej poczekać.
czester 1 - 2014-04-23, 12:51

ważne jest tez to jak lampa długo pracowala. jeżeli nie jest nowa to wymień sobie żarnik, powinno się to robic co sezon, i nie ważne ze swieci, może już nie mieć tej mocy.
przy okazji wyczyść sobie tez klosz z lampy, niekiedy zachodzi nalotem i naświetlanie nic nie daje. ja czyszcze dwa razy w sezonie.

sebi - 2014-04-23, 12:54

Lampa jest nowa i pracuje 5dni.
czester 1 - 2014-04-23, 13:23

może się okazac za mala moc.
Gosik - 2014-04-23, 16:40

Cierpliwości, rośliny dopiero startują, oczko spore, daj mu więcej czasu. Poza tym teraz jest czas na glony, bo nie ma pełnego rozkwitu roślin, więc buszują i panoszą się glony.
wolanin - 2014-04-24, 09:30

sebi napisał/a:
w trzeciej pocięty peszel oraz skałka porowata

Sebi, co to za porowata skałka? Jak jej dużo? Interesuję się znalezieniem czegoś porowatego zamiast keramzytu. W zoologach sprzedają takie wypełniacze raczej do małych filtrów, w cenach kosmicznych.

Adacho - 2014-04-24, 22:24

Jak masz taki sprzęt, woda będzie czysta.
Poczekaj trochę. Biologia w filtrze musi dojrzeć.
4-5 tygodni, to minimum. Nowe oczko - może potrwać dłużej.
Lampę mogłeś włączyć wcześniej.

taniw - 2014-04-26, 16:05

Załóż na wylot z filtra pończochę, będziesz zdziwiony ile glonów można się w ten stary sposób pozbyć.
crashq3tf - 2014-04-28, 20:22

Pojawiają sie glony tak jakby sie od dna odczepiały i sa na powierzchni jak je chce wziać do ręki to się tak jakby rozsypywały. Czy to prawda z tą brzozą, że jest skuteczna na glony ? :)
rewi - 2014-04-29, 09:17

crashq3tf, chyba szyszki olchy są dobre, a co do brzozy to jakiś wywar :)
Gosik - 2014-04-29, 09:27

crashq3tf napisał/a:
Pojawiajami sie glody tak jak by sie od dna odczepialy i sa napowierzchni jak je chce wziasc do reki to sie tak jakby rozsypywały. Czy to prawda z ta brzoza ze jest skuteczna na glony ? :)

Nie znam tych słów, które odznaczyłam na czerwono. ( Myślę że słownik języka polskiego ich nie zawiera)

[ Dodano: 2014-04-29, 10:30 ]
taniw napisał/a:
Załóż na wylot z filtra pończochę, będziesz zdziwiony ile glonów można się w ten stary sposób pozbyć.

Albo zwykłą skarpetkę, działa cuda :good:

sebi - 2014-04-29, 11:58

Woda z dnia na dzień coraz gorsza. Postanowiłem sprawdzić, trochę późno, ale lepiej niż wcale, wydajność filtra. Tak jak napisałem mam pompę 10.000l/h, a na wylocie filtra mam 2500l/h. Tak, że widać że coś jest nie tak. Moje oczko ma długość około 8 metrów i na jego końcu na dnie jest pompa, a po drugiej stronie wylot filtra. Taki układ miał dać cyrkulację wody, a wydaje mi się, że są duże straty mocy pompy w wyniku przesyłu przez wąż fi32. Żeby zwiększyć wydajność układu musiałbym położyć pompę w miejscu gdzie woda wypływa z filtra. Nie wiem co z pozostałą częścią oczka, czy wówczas filtracja będzie skuteczna. Może są jakieś sposoby na wymuszenie cyrkulacji. Jak sprawa wygląda u innych oczkomaniaków, którzy mają duże oczka.
drako - 2014-04-29, 20:25

Kiedyś tak miałem, okazało się, że węże są prawie całkowicie zatkane szlamem z dna, więc pompa nie wytrzymała takiego obciążenia, ledwo pchała. Możliwe, że uszkodzone zostało jej uzwojenie. Zdemontuj węże i je przepłukaj zanim będzie za późno.
Gosik - 2014-04-30, 19:01

Postaw pompę na jakiejś platformie, aby nie zaciągała z dna szlamu. Ja tak zrobiłam i działa dobrze.
karpiarz - 2014-05-01, 20:51

Tak prosto.
Jest to normalne zjawisko w nowym oczku i z tym nie wygrasz.
Jak rozwiną się bakterie nitryfikacyjne w filtrze to przerobią pożywkę tych glonów na pożywkę dla glonów nitkowatych a z tymi glonami mogą wygrać tylko rośliny.
Czyli trzeba czekać.
A gdybyś chciał usunąć mechanicznie to tylko filtr ciśnieniowy i wkłady takie jak w domowych filtrach będziesz musiał wymieniać codziennie bo tak się zapchają.
Nie syp chemii tylko czekaj.
Można wszystko przyspieszyć szczepiąc wodę, czyli z 1000 l. z jakiegoś stawu.

renmir - 2014-05-01, 22:12

karpiarz napisał/a:

Można wszystko przyspieszyć szczepiąc wodę, czyli z 1000 l. z jakiegoś stawu.

Każdy dezynfekuje rośliny przyniesione z naturalnych zbiorników, żeby jakiegoś choróbska nie przywlec a Ty chcesz 1000 l wody wlac ze stawu?

drako - 2014-05-03, 15:01

Nie każdy. Ja w podobny sposób zaprosiłem do mojego oczka różne pożyteczne i ...nie organizmy i... nie narzekam. Ważne z jakiego zbiornika je pobierzesz :)
karpiarz - 2014-05-03, 20:26

Ja ze swoim tak zrobiłem i nic się nie działo. Rośliny przyniosłem jeszcze jak nie miałem ryb ale już tego nie zrobię i dlatego kupiłem bo takiej plagi różnych żyjątek to ja nie widziałem z milion pijawek, ślimaków i takie coś co zjadało te pijawki i też dużo tego. Widziałem to w akcji na stawie jak trzymało za gardło okonka z 10 cm, okonkowi uratowałem życie a to na brzegu uciekło do wody. Wyglądało długie i pancerne.
Teraz przyniosłem sobie wielki konar drzewa ze 100 lat w wodzie, 2 dni na słońcu i już jest w oczku :)
A co do chorób to kupiłem u zaufanego sprzedawcy 2 amurki z pleśniawką i już ich nie ma, karasia, który nie jadł i po dwóch tygodniach był grubszy jak długi i też go nie ma. Na szczęście moje karpie są w doskonałej kondycji i się nie zaraziły. Mam ze stawu karpia 30 cm i też zdrowy ale już miesiąc siedzi między kamieniami i nie chce pływać jak reszta.

sebi - 2014-05-04, 11:16

ile razy na dobę musi się przefiltrować woda w oczku?
karpiarz - 2014-05-05, 19:14

Myślę że zdjęcia wszystko wyjaśniają.









Tak wygląda po 4 dniach :x
A jak wiemy filtr im dłużej nie czyszczony tym lepiej działa.
Nie mam pomysłu co zrobić aby czyszczenie było raz na miesiąc.

nie tutaj może admin przeniesie tutaj
http://forum.oczkowodne.n...p=163119#163119

Adacho - 2014-05-05, 22:02

sebi napisał/a:
ile razy na dobę musi się przefiltrować woda w oczku?

5 razy- minimum.
karpiarz napisał/a:
A jak wiemy filtr im dłużej nie czyszczony tym lepiej działa.

No tak, ale dopiero gdy rozwinie się w nim biologia.

dziadzia - 2014-05-08, 15:11

Ciekawe jak tam u mnie z biologia.
Filtr chodzi ponad miesiąc non stop a woda nic specjalnego niestety :-(
Zielona i widoczność na ok 20-30cm to max. :-(

jacula - 2014-06-08, 18:32

u mnie chodził filtr 6 tyg. i nic nie pomogło ,wyczyściłem oczko nalałem świeżej wody ze studni i po tygodniu to samo woda zielona :-( na to nie ma rady :???: tak musi być :???: przyroda
front247 - 2014-07-07, 14:15

Ja mam oczko jakieś 1,5 miesiąca i jest totalna zupa:)szczawiowa ,widoczność jakieś 1 cm:),ale ja się nie przejmuje bo to jest natura,sama się wyreguluje w końcu,coś tam się poprawi w filtrze,roślinki porosną i w pewnym momencie wytworzy się równowaga,i woda będzie czyściejsza,zresztą teraz kwitnienie wody to normalka.
Oczywiście są osoby które pewnie maja w oczkach o tej porze krystaliczną wodę, ale to jest ewidentnie celowe dzialanie z naciskiem na likwidacje glonów.

PIOTR.P - 2014-07-07, 18:13

haha haha :!: boki zrywać!! tyle zabiegów i :dupa: a wystarczy poczytać lepiej forum i posłuchać co mówią radzą starsi i doświadczeni oczko maniacy :???:

jeśli ktoś się poczuje dotknięty obrażony moją wypowiedzią to z góry przepraszam :piwko:

zacznijcie od badania parametrów wody - ph ,KH i określić pojemność oczka na początek

"DRAKO " szczepi wodę wodą z innego stawu , ja daje bakterie TRIGGER - 3 inni zaś EM-1 ,
CYCLE itp........wymagacie cudu od filtra a nie dajecie mu pożywienia .
Jak wam będą bakterie w filtrze działać jak ich tam niema ,nikt z was ich tam nie dał,
torf kwaśny ,słoma jęczmienna ,szyszki olszynowe, brzoza ,rośliny oczyszczające , lampa UV to wszystko działa :!: ale w połączeniu z bakteriami. Nie ważne co zastosujesz i jaki filtr, bez tego nie pojedzie żadne oczko BAKTERIE :!: :!: :!:

Jak nie zamierzacie mieć ryb w oczku, to można mieć oczko bez pompy,filtra, lampy ale bakterie muszą tam być PLUS CZAS
Cierpliwości wymaga oczko- to wam każdy mówi tylko nie słyszycie , wy musicie to zrobić po swojemu, na własnej skórze wypróbować błędy i wyważyć otwarte drzwi
OCZKO - WODA W OCZKU DOJRZEWA 2-3 LAT nie kilka dni czy tygodni

"NOWICJUSZE " :arrow: więcej czytać i nawet nie trzeba o nic pytać na tym forum znajdziecie wszystko, odpowiedz na każdy temat- pytanie ALE PYTAJCIE nikt tu wam wiedzy i swojego doświadczenia nie poskąpi ,bo kto pyta krócej błądzi szybciej go :idea:

kto ma kasę to polecam chemikalia do walki z brzydką wodą i i-tronik efekt w kilka dni murowany i nawet roślin nie trzeba wam będzie,POMPA , FILTR RYBKI i będzie KRYSTALICZNA WODA
więcej pokory czytać a zaświeci 8) i dla was

[ Dodano: 2014-07-07, 19:18 ]
front247 napisał/a:
Oczywiście są osoby które pewnie maja w oczkach o tej porze krystaliczną wodę, ale to jest ewidentnie celowe dzialanie z naciskiem na likwidacje glonów.

totalna bzdura sam to będziesz miał bez celowania tylko czytaj i rób jak radzą inni

serekk - 2014-11-13, 12:14

a jakieś glonojady można do oczka wpuścić?
woj.piotrek - 2016-08-19, 18:34

Witam

Temat trochę stary ale dorzucę swoje 3 grosze. Założyłem oczko pod koniec wiosny.

Jest dosyć duże bo 120-130 m3 i głębokie na 2m. Mam narazie niewiele roślin a te co są słabo rosną bo nie zrobiłem im zbyt bogatego podłoża ( sam żwir). Mam ryby. Sam do końca nie wiem co bo myślałem że to uklejki ale nie rosną większe niż 7-10cm więc trochę za mało na ukleję. Wpuściłem ok 30 szt pod koniec maja. Na tą chwile jest ich przynajmniej 500 szt.

Ale do czego zmierzam. Nie mam zielonej wody. Nie mam też krystalicznie czystej choć dno widzę. Ma odcień brunatny. Nie zbudowałem jeszcze filtra i nie wiem czy wogóle będę go robił. Nie stosuję chemii ani torfu. Po prostu nie dolewam wody z wodociągów. To jest podstawowa moja zasada. 3 tygodnie po pierwszym napełnieniu miałem bagno a nie oczko ale po kolejnych 3 tygodniach sytuacja sie ustabilizowała i dolewam deszczówkę.

Zauważyłem taką zależność że jak doleję choćby 2-3 m3 z wodociągów to po tygodniu jest syf. pływają kożuchy i gl. nitkowate oblepiają wszystko co się da.

Spróbujcie po prostu nie dolewać kranówy a bedzie lepiej:-)

taniw - 2016-08-19, 19:04

Kranówka jest wapnowana więc ma wysokie ph. Odwrotnie jest z wodą deszczową, jest raczej kwaśna. I to cały sekret. Ale powiedz skąd weźmiesz tyle deszczówki ny uzupełnić poziom wody w swoim 130m2 oczku w upalne i suche lato?
wolanin - 2016-08-20, 07:33

woj.piotrek napisał/a:
Mam ryby. Sam do końca nie wiem co bo myślałem że to uklejki ale nie rosną większe niż 7-10cm więc trochę za mało na ukleję

Słonecznice.

woj.piotrek - 2016-08-22, 16:13

jeśli przygrzewa 3-4 tygodnie bez deszczu to rzeczywiście problem. Jeśli krócej to wystarcza z reguły zbiornik na deszczówkę 12m3 jaki zakopałem przy oczku.

[ Dodano: 2016-08-22, 17:17 ]
Jak za pierwszym razem dolewałem kranówy to wyszło że po 3 -4 tyg słońca uciekło ok. 10m3. spadek ok 5-6 cm poziomu wody.

taniw - 2016-08-22, 18:25

Twoje spostrzeżenia dotyczące wody są w pełni słuszne. Nawet przecież jak prawie całe lato nie będzie padało /było tak np w ubiegłym roku/ To spadek poziomu wody o 20 cm przy 2m głębokości to pryszcz. Sam zresztą namawiam wszystkich do kontrolowania ph wody i utrzymywania go na możliwie niskim poziomie. Dolewanie do oczka tylko deszczówki rozwiązuje ten problem.
zbiho - 2016-08-23, 12:57

wolanin napisał/a:
woj.piotrek napisał/a:
Mam ryby. Sam do końca nie wiem co bo myślałem że to uklejki ale nie rosną większe niż 7-10cm więc trochę za mało na ukleję

Słonecznice.

A ile cm wg ciebie powinny urosnąć uklejki przez 3 miesiące i to jeszcze po wyczerpującym tarle i w takim zagęszczeniu?

wolanin - 2016-08-23, 18:03

zbiho napisał/a:
A ile cm wg ciebie powinny urosnąć uklejki przez 3 miesiące i to jeszcze po wyczerpującym tarle i w takim zagęszczeniu?

Nie wiem.

zbiho - 2016-08-23, 20:50

wolanin napisał/a:
nie rosną większe niż 7-10cm

właśnie tyle. :-D

nea123 - 2017-05-31, 22:49

Witam proszę o pomoc moje oczko ma 5m3 mam je juz od 5 lat i ciągle mam kłopot z zieloną wodą. PH wody wynosi 8 posiadam filtr aquarel maxi 1 woda spływa z kaskady posiadam tez rośliny na zdjęciu moje pociechy co robię źle że nie może dojść do równowagi biologicznej ?


wolanin - 2017-06-01, 07:06

Cześć nea, sądzę, że masz za dużo ryb i za mały filtr, jeżeli chodzi o karpie.
Qba - 2017-06-01, 07:30

Trochę za mało danych, żeby stwierdzić wszystkie przyczyny zielonej wody. Na pewno to, co napisał Wolanin. Przyczyną moze byc za duża ilość materii organicznej w oczku. Nieodpowiedni substrat, w którym rosną rośliny. Może nieodpowiednie materiały użyte do budowy oczka? Podaj jak najwięcej szczegółów. Nie tylko ph, które na ten moment jest za wysokie i sprzyja rozwojowi glonów, ale także inne parametry wody.
taniw - 2017-06-01, 08:04

Na pewno musisz zmniejszyć ilość ryb, obniżyć ph wody, zwiększyć ilość roślin. U ciebie przy takiej obsadzie przydałby się porządny filtr g/k plus solidny mechaniczno-biologiczny. Poziomu azotanów nie musisz badać, chyba można z góry określić go jako ekstremalnie wysoki. A właściwie dlaczego ta twoja kaskada nie działa? Też by troszeczkę pomogła.

ps Przy tak wysokim stężeniu związków azotowych w wodzie /jakie prawdopodobnie istnieje u ciebie/ nie zaczynaj zwalczania glonów od obniżania kwasowości wody ,lub rób to naprawdę bardzo powoli. Gdyż może to zaszkodzić rybom. Tak na szybko to załóż na wylot z filtra rajstopę. Będzie to taki filtr o bardzo małych oczkach wychwytujący drobne zanieczyszczeni i glony. Niestety będziesz musiał ją codziennie czyścić lub wymieniać.

nea123 - 2017-06-01, 14:48

Taniw a jaki byś polecił ten filtr biologiczno-mechaniczny do mojego oczka 5 m3?
taniw - 2017-06-01, 15:57

Polecam ci filtr typu nea123, 120l zasilany od dołu ... Tak naprawdę to najlepsze są samoróbki, to jest prosta praca i tańszym kosztem przynosi lepsze efekty.
nea123 - 2017-06-01, 16:45

Przepraszam za głupie pytanie, jak to zrobić krok po kroku? Może jakaś podpowiedź?

[ Dodano: 2017-06-02, 04:42 ]
Czy na moje 5000l wody ta pompa da radę AQUA NOVA POMPA NM-6500 L/h 32W?

[ Dodano: 2017-06-02, 15:58 ]
Proszę o odpowiedź z góry dziękuję ślicznie budowę filtra rozpoczynam w weekend

taniw - 2017-06-02, 18:56

W dziale technika jest dużo napisane o samodzielnej budowie filtra. Pompa oczywiście starczy, ja przy swoim ciut więcej niż 10m3 stosuję pompę o przepływie 3500l/h plus drugą malutką/ z założoną na wiosnę rajstopą/ o wydajności 800l/h.
wolanin - 2017-06-02, 20:05

Ja bym jednak brał tą AQUA NOVA POMPA NM-6500 L/h 32W, bo zapas wydajności zawsze się przyda, można manewrować z rozdzielaniem przepływu na filtr, kaskadę czy co tam wymyślisz.
Poczytaj jakie filtry zrobili inni, a tak czy owak polecałbym Ci zrobienie oddzielnej drugiej komory (beczka) na prefiltr mechaniczny (szczotki), żeby można było często usuwać gromadzący się na początku filtra osad. Chyba że masz czas i ochotę codziennie (czy jak tam koledzy zeznają) opróżniać i płukać jakąś skarpetę czy rajstopę założoną na dopływie do filtra.

nea123 - 2017-06-06, 21:40

Witam jeszcze jedno pytanko czy ta pompa musi być zanuzona w centralnie oczku czy mogę ja podłączyć mam takie 3 komory wybetonowane do których woda wpływa z oczka i przechodzi stopniowo przez te komory w pierwszej nie ma nic w drugiej żwir i kamienie i ja filtruje Niestety one często się zapychaja.Zawsze miałam pompę i lampę w ostatniej komorze może to jest też błąd
wolanin - 2017-06-06, 21:48

nea123 napisał/a:
Witam jeszcze jedno pytanko czy ta pompa musi być zanuzona w centralnie oczku czy mogę ja podłączyć mam takie 3 komory wybetonowane do których woda wpływa z oczka i przechodzi stopniowo przez te komory w pierwszej nie ma nic w drugiej żwir i kamienie i ja filtruje Niestety one często się zapychaja.Zawsze miałam pompę i lampę w ostatniej komorze może to jest też błąd

Robi się ciekawie. Jak te komory są połączone z oczkiem? Którędy do nich wpływa woda?
Przy takich komorach pompa raczej znajduje się na końcu - przepompowując wodę z komór do oczka, na kaskadę czy na strumień. W pierwszej komorze nie dałoby się zamontować szczotek, żeby zatrzymywać w niej osad? Nie powinien on przedostawać się do żwiru. Żwir zastąpiłbym np. keramzytem. Lampę UV masz pewnie taką podłączaną elastycznymi rurami do pompy? Wtedy faktycznie przy komorach nie bardzo da się ją zamontować przed filtrem - tak powinno być. Do komór stosuje się lampy UV zanurzeniowe, są one drogie. Choć jak piszesz że jest w ostatniej komorze, to może jest właśnie taka? Jak ona wygląda. Jakieś zdjęcia tych komór, lampy?

nea123 - 2017-06-07, 06:24

Od wewnętrznej strony oczka jest okrągły wlot wody która wpływa do 1 komory woda stopniowo przechodzi przez te 3 komory w ostatniej komorze jest lampa uv Aqua Nova STERYLIZATOR NUVC-11W i pompa która przepompowuje wodę na kaskadę.Tak jak opisałeś tam mam zrobione zamontowane w ostatniej komorze pompę i lampę. Może zrezygnować z tych komór jeśli mam już ten filtr z beczki i podłączyć bezpośrednio w oczku pompę bo może te komory nie spełniają dobrze roli filtracji ?
wolanin - 2017-06-07, 06:56

nea123 napisał/a:
Może zrezygnować z tych komór jeśli mam już ten filtr z beczki i podłączyć bezpośrednio w oczku pompę bo może te komory nie spełniają dobrze roli filtracji ?

Nie za bardzo spełniają, skoro wciąż masz kłopoty z mętną wodą, ale Ty chcesz zdaje się zamienić starego zdatnego do naprawy Mercedesa na nowego malucha. Jakie wymiary - szerokość/długość/głębokość ma każda komora?

nea123 - 2017-06-07, 08:01

Dwie pierwsze komory 40X40X40 ostatnia 25X40X40
wolanin - 2017-06-07, 08:34

nea123 napisał/a:
Dwie pierwsze komory 40X40X40 ostatnia 25X40X40

To niestety malutko, zwłaszcza że zapewne poziom wody jest niżej krawędzi. Ale wykorzystałbym je na zrobienie dobrego prefiltra, zostawił w ostatniej komorze pompę i lampę UV, pierwszą komorę wypełnił szczotkami, a drugą - gruboziarnistą matą. Z pompy -> do beczki.

nea123 - 2017-06-07, 09:39

A tymi szczotkami i matą wypełnić po brzegi czy lepiej keramzyt zamiast maty?
Z góry dziękuje za poświęcony mi czas :)

wolanin - 2017-06-07, 11:34

Przy takich wymiarach pierwszej komory same szczotki zapełnią ją w całości, ustawione pionowo ściśle jedna przy drugiej. Pogoogluj "filtr do oczka szczotki" w grafice - zobaczysz, o co chodzi. Keramzyt używany jest w celu innym niż wstępne zatrzymywanie najgrubszego osadu. Jest dawany do złóż biologicznych, gdzie klarowna (bez osadu) woda oczyszczana jest przez osiadłe na nim bakterie, pierwotniaki etc. Dlatego takie złoże nie musi być często płukane, może nawet wcale w całym sezonie - i nie zatyka się. Jego podstawową rolą nie jest mechaniczna filtracja. Dysponując filtrem z beczki nie marnowałbym miejsca na keramzyt, ale zastąpił czymś o większej porowatości - maty, pumeks, inne wkłady ceramiczne.
Szczotki w pierwszej komorze będą wyłapywać z wody i te najgrubsze i te całkiem drobne cząstki osadu, który łatwo możesz stamtąd usuwać wyjmując i przepłukując szczotki, choćby codziennie. W drugiej komorze gruboziarnista gąbka przechwytuje te drobniejsze cząstki - też przepłukujesz ją dość często, np. co parę dni. Woda w trzeciej komorze będzie już całkiem wolna od grubszych cząstek, pozostanie jej może mętność od glonów, które będzie zabijać UV, a osadzać się będą w beczce na keramzycie czy jakiejś drobnej gąbce, pociętym peszlu, co tam dasz. Możesz próbować doczyszczać wodę dając na wierzchu w beczce (przy przepływie od dołu do góry) parę warstw ovaty, którą też trzeba często wymieniać. Ovatę dość dobrze płucze się myjką ciśnieniową.

Jeszcze pytania:
Jak jest zorganizowany przepływ wody w komorach? Np. dopływ dołem, wypływ górą...
Druga sprawa: co do lampy UV, to przy pompie 6500 m3/h pytanie - co to za model, jak wygląda? Jeżeli jest to zwykła lampa "przepływowa", czyli z króćcem wlotowym i wylotowym do których podłącza się rury - to dobrze byłoby podłączyć ją na przewodzie równolegle z zaworem regulującym, którym można sterować ilością wody płynącej przez lampę i główny przewód. W lampach jest przeźroczysty króciec z wirującym skrzydełkiem wskazującym prędkość przepływu. Chodzi o to, że lampy mają swoją zalecaną wielkość przepływu i raczej nie jest to 6500 m3/h, poza tym puszczanie takiego przepływu tylko przez lampę będzie mocno dławić pompę.

nea123 - 2017-06-10, 10:28

Wolanin z całego serca ślicznie dziękuje za poświęcony mi czas a oto efekt :-D









Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group