Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - walka o równowagę

zuly - 2006-08-17, 09:27
Temat postu: walka o równowagę
Witam, jestem od 3 lat szczęśliwym posiadaczem akwenu o wymiarach 20x20m i średniej głębokości 100 cm. Oczko wykopane jest w podłożu gliniastym i przez cały dzień nasłonecznione. Mam posadzone trzy duże kępy lilii i na obrzeżach trochę „trzciny”. Wsadzałem różne rośliny wodne, lecz zostały pożarte przez ryby. Od początku walczę o wyklarowanie wody, teraz jest ona ciemno zielona z dużą ilością glonów. Cały czas stosuje torf. Obecnie mam zatopione 5 worków po 80L i dwa worki słomy jęczmiennej – pH 9.
Poradźcie proszę jak w sposób ekonomiczny (bez kłótni z żoną o nowe inwestycje), a pomogą doprowadzić mój akwen do tzw. równowagi. Co zrobić by ryby nie pożerały roślin głębokiej wody, czy może są takie rośliny, które im nie smakują. Czy przy tej powierzchni i obsadzeniu stawu można zastosować wapno i jak to zrobić. Co można jeszcze zrobić by zapanowała równowaga w stawie.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-08-30, 22:18 ]
dzięki

jackon - 2006-09-18, 19:47

nie wiemy ile masz ryb, jakiej wielkosci i jakie gatunki
moze staw jest przerybiony, dlatego tak trudno o rownowage biologiczna
badales parametry wody?
pozdrawiam
Jacek

Pawel Woynowski - 2006-09-18, 21:55
Temat postu: Re: walka o równowagę
zuly napisał/a:
Witam, jestem od 3 lat szczęśliwym posiadaczem akwenu o wymiarach 20x20m i średniej głębokości 100 cm. Oczko wykopane jest w podłożu gliniastym i przez cały dzień nasłonecznione. Mam posadzone trzy duże kępy lilii i na obrzeżach trochę „trzciny”. Wsadzałem różne rośliny wodne, lecz zostały pożarte przez ryby. Od początku walczę o wyklarowanie wody, teraz jest ona ciemno zielona z dużą ilością glonów. Cały czas stosuje torf. Obecnie mam zatopione 5 worków po 80L i dwa worki słomy jęczmiennej – pH 9.
Poradźcie proszę jak w sposób ekonomiczny (bez kłótni z żoną o nowe inwestycje), a pomogą doprowadzić mój akwen do tzw. równowagi. Co zrobić by ryby nie pożerały roślin głębokiej wody, czy może są takie rośliny, które im nie smakują. Czy przy tej powierzchni i obsadzeniu stawu można zastosować wapno i jak to zrobić. Co można jeszcze zrobić by zapanowała równowaga w stawie.


Witam i mam parę pytań.
Czy staw jest stawem hodowlanym czy raczej ozdobnym. Jeśli to staw ozdobny to moim zdaniem brak w nim roślin i to jest powodem takiego stanu rzeczy. Te trzy kępy grzybieni i te trochę "trzcziny" nie załatwi Ci sprawy równowagi biologicznej w stawie o powierzchni ok 400m². Przyjmuje się że na 1m² powierzchni stawu ozdobnego powinno być nasadzone ok 5 roślin. Przy nasadzeniach trzeba pamiętać o tym, że za 5 lat, rośliny zwiększą swą ilość 10-cio krotnie. Więc trzeba tak nasadzać aby rosliny miały miejsce na swój rozwój. Polecam rosliny "żarłoczne" takie jak tatarak w srefie wody płytkiej, oczeret jeziorny w strefie wody średniej głębokości do 0,50m, kaczence w strefie wody płytkiej na obreżach stawu, kosaće w strefie płytkiej, jeżogłówka gałęziasta również w strefie płytkiej. Trzczina ne jest trafioną rośliną w stawie, jest tak ekspansywna, że trudno będzie nad nią zapanować w pewnym momencie.
Inną sprawą są ryby, ciekaw jestem jakie masz gatunki ryb w stawie. Piszesz że ryby zjadają Ci rośliny podwodne, w związku z tym podejrzewam, że masz może ryby roślinożerne, takie jak amur czy tołpyga. Te dwa gatunki są nieprzwidywalne w doborze pokarmu, nigdy się nie wie w czym zasmakują i na co się przerzucą, w następnej kolejności i właśniene z tego względu, nie są trafionym wyborem w stawach ozdobnych.

I trzecią sprawą, są właściwości fizykochemiczne wody. Czy robiłeś badania na zawartość związków amonowych NH³ , azotynów NO², TW i TO (twardość węglanowa i twardośc ogólna) oraz PH wody, które w zdrowym stawie powinno wynosić od 6,5 do 7,5.
Jak już poznasz te parametry, będzie można ew. coś zaradzić, tak że z wapnowaniem wstrzymał bym się jeszcze. Ponieważ "kuracja" torfowa którą stosujesz będzie bez sensu. Wapno odkwasi Ci wodę. Dlatego zawsze radzę żeby przed użyciem jakich kolwiek metod wspomagających utrzymanie dobrej kondycji w stawie sprawdzać wcześniej parametry wody i dopiero potem stosować odpowiednie zabiegi.

Ostatnie moje pytanie. Czy to pH-9 o którym piszesz, to pH słomy, czy wody w oczku. Bo torf powinien mieć pH od 3,5 do 4,5. Natomist słoma działa na glony swoimi solami mineralnymi, które są wypłukiwane do oczka, a nie są one tolerowane przez glony. Słoma nie zakwasza wody, w przeciwieństwie do torfu.

vivit - 2006-09-19, 12:20

Proponuję zacząć badania od twardości wody. Jeżeli twardość ogólna przekracza 18'n można dać sobie spokój z torfem i tak nie zejdzie się poniżej 8 pH. Niższe pH można uzyskac poprzez obniżenie twardości wody lub usunięcie z wody tego co powoduje jej wzrost (wapienie, piskowce..itp.) I dopiero wtedy stosować torf.
Jest też specalny środek na obniżenie pH "Aquacid" jednak i tak obowiązuje zasada że przy dużej twardości nie wiele on pomoże...
Dla porównania podam, że woda w polskich kranach ma różne wartości twardości. np: w Koszalinie twardość wynosi 22'n :shock: co jest zmorą dla hodowców pielęgniczek południowoamerykańskich (wody miękkie) :( , a jak znalazł dla hodowców pielęgnic afrykańskich .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group