Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Relacja z budowy mojego oczka

LYSERpL - 2014-03-12, 21:44
Temat postu: Relacja z budowy mojego oczka
Chciałbym podzielić się z wami moim marzeniem- oczkiem wodnym w swoim ogrodzie.
Od bardzo dawna jestem wędkarzem i zapalonym akwarystą.Niestety moje warunki nie pozwalały mi na założenie oczka, w którym miałbym ryby.
Tak więc,po przeprowadzce, przy pierwszych ciepłych dniach chwyciłem za szpadel i zacząłem
realizować swój plan...

Zdjęcie nr 1 przedstawia efekt po dwóch i pół godzinach pierwszego dnia prac.
Oczko w zamyśle ma mieć kształt nerki o długościach w najszerszych miejscach- 5x3,5m.
Głębokość do 1,3-1,5m.Półtora metra pozwalałoby przeżyć rybom zimę, a o to własnie mi chodzi.



Pozostałe zdjęcia pokazują efekty mojej dzisiejszej pracy.Na ostatnim załapał się mój pomocnik :-D .
Pogoda straszy sniegiem z deszczem, dlatego najbliższe dni poświęcę na dalszy wykop.
W miarę moich postępów będę tu wrzucał zdjęcia na bieżąco.
Czekam na opinie i rady.

Adacho - 2014-03-12, 22:29

Witaj LYSERpL :)
Widzę, że Ciebie też dopadła wiosna ;) Prace ruszyły z kopyta :good:
Po fasolce i dwóch oczkach z kanalikiem, została nerka.
Poczytaj forum, aby uniknąć błędów przy budowie. Jeśli możesz, to rób lepsze zdjęcia.Ja widzę rozmazane :?
Miejsca w ogrodzie masz sporo, więc możesz kombinować.

diver - 2014-03-12, 22:35

Hej,
wrzuć poglądowy szkic rozmieszczenia półek w oczku i ich kształtu. To da największe pole do komentarzu.
Pamiętaj o dokładnym poziomowaniu boków np. ziemią z wykopu.
Czym ma być wyłożone oczko? EPDM?????
pozdrawiam i powodzenia :good:

LYSERpL - 2014-03-12, 23:19

Taakkk... zdjęcia kiepskiej jakości robione na szybko, bo się już ściemniało.
Co do materiału- będzie to folia. Na EPDM raczej mnie nie stać :)
Plan z półkami mam na kartce,jutro postaram się tu wrzucić. Planuję zrobić 2 półki i w lewym rogu płyciznę.Na razie wyszła tylko jedna -.- jakoś to jeszcze naprawię i będą dwie :D
Pogoda taka, że aż się nie chce przerywać i wracać do domu, mimo że prawie ciemno.

Zac - 2014-03-13, 15:35

Masz duży ogród,ja bym Ci proponował jeszcze powiększyć z własnego doświadczenia wiem,ze na tej wielkości nie zaprzestaniesz.


Pozdrawiam.

Bartosz_n - 2014-03-13, 18:50

Zac napisał/a:
Masz duży ogród,ja bym Ci proponował jeszcze powiększyć z własnego doświadczenia wiem,ze na tej wielkości nie zaprzestaniesz.
.

+1
Też radzę wykopać większe oczko , wiadomo to wiąże się z większymi kosztami budowy ale w większym zbiorniku łatwiej jest utrzymać ,, czystą ''' wodę .
Więcej wody = większe rybki :yahoo:

LYSERpL - 2014-03-13, 20:30

Dzięki za wszystkie opinie. Niestety nie będę mógł powiększyć oczka... rodzina i tak ledwo znosi to obecne. Co do EPDM... wiem że jest najlepsza,ale nie mogę sobie na nią pozwolić.

Pracowity dzień za mną. Dzisiaj roboty szły trochę wolniej,a to przez konieczność wywożenia ziemi z wykopu na drugi koniec ogrodu,aby wyrównać dziury. Mimo to jestem z siebie zadowolony, jeszcze 2-3 dni a wykop będzie skończony.

Adacho - 2014-03-13, 20:44

Fotelik - podstawa ;)
Na siedząco można podziwiać to, co już zrobiłeś i uruchomić wyobraźnię :P

saper - 2014-03-13, 22:15

fotelik mnie rozwalił !!! ; ) powodzenia w realizacji !
Zac - 2014-03-13, 22:55

hehe on już widzi jak KOI tam pływają.
Radzionek - 2014-03-13, 23:01

LYSERpL,Tobie siłownia nie potrzebna :brawo:
LYSERpL - 2014-03-13, 23:03

Radzionek napisał/a:
LYSERpL,Tobie siłownia nie potrzebna :brawo:


oj przydałaby sie :D

wolanin - 2014-03-14, 08:16

LYSERpL napisał/a:
Niestety nie będę mógł powiększyć oczka... rodzina i tak ledwo znosi to obecne.

Moje wyrazy poparcia i zrozumienia, współtowarzyszu niedoli :piwko: :)

diver - 2014-03-14, 12:54

ja wspominam etap robienia wykopu jako 'najprostszy' ... :P
im dalej będzie ciekawej, bo nie dość że mnóstwo pracy, to jeszcze precyzji przy profilowaniu półek, wykładaniu warstwy ochronnej i folii.
No i to co najlepsze - tony kamieni do oczka i duże donice z roślinami.
Ale i tak uwielbiam swoje hobby :yahoo:
Pamiętaj o zostawieniu dostatecznej ilości miejsca na najpłytszej półce - na rynku jest multum roślin właśnie tej strefy, które po czasie będziesz chciał umieścić w oczku. Nie tylko jakiś pas kosaćców czy tataraku ale i strzałki, i rozpław, i inne czermienie błotne ;)

LYSERpL - 2014-03-14, 18:01

Dzisiaj ze względu na wyjazd musiałem zrobić sobie przerwę w kopaniu.Jeśli pogoda dopisze- jutro skończę.Nie orientuje się ktoś czy w jakimś markecie budowlanym będą/są folie pcv w dobrej cenie?
Radzionek - 2014-03-14, 18:58

W Leroy Merlin jest folia PVC POND LINER ALFAFOL 0,5mm- cena za m2 8,75 zł
LYSERpL - 2014-03-14, 19:49

Radzionek napisał/a:
W Leroy Merlin jest folia PVC POND LINER ALFAFOL 0,5mm- cena za m2 8,75 zł

ktoś ma tą folie i mógłby powiedzieć coś więcej na jej temat?

Adacho - 2014-03-14, 21:01

0.5mm do oczka, to trochę cienko.
Popytaj o grubość 1.0mm. Wymiana folii w oczku - przechlapane.

Radzionek - 2014-03-14, 21:30

Ja sądzę po sobie, tzn. grunt oczkowy z litej gliny umożliwia bezpieczne trzymanie wody w folii 0,5. Jak wgryzałem się u wielu oczkomaniaków w temat, nawet grubsza nie zapewni bezpieczeństwa na skutek nieprzewidzianych zdarzeń typu nieodpowiedni dobór roślin, piesek, kociak lub inny lwi pazur. Moim zdaniem, największym problemem może być dryfujący lód w czasie roztopów, o ile nie ma kamieni, czy koszy naokoło brzegu oczka w jej wierzchniej partii wody skutej lodem. Nie brałem pod uwagę gruntu niejednorodnie zwięzłego.
LYSERpL - 2014-03-14, 21:39

Do metra jest u mnie normalna ziemia, dość sypka ale to może przez to że ostatnio było sucho.Od metra w dół zaczyna się coraz drobniejszy piasek.Dokopałem się do 1,5m i był bielutki piaseczek, więc gliny nie bierzemy pod uwage ;)
Radzionek - 2014-03-14, 21:54

W takim razie podpisuję się pod tym, co napisał Adacho. Poszperaj w necie wśród producentów...może wyjść taniej. Konkretnego producenta nie będę reklamował...jest ich multum.
LYSERpL - 2014-03-20, 21:30

W końcu pogoda pozwoliła na kontynuowanie wykopu. Zrobiłem już wszystkie półki tak jak mniej więcej chciałem. Mniej więcej, bo zostały kosmetyczne prace związane z wyrównaniem półek. Strefę głęboką chcę jeszcze trochę pogłębić- do ok 1,5m. W tej chwili na moje oko jest ok 1.2 m. W przyszłym tygodniu będę miał już przyczepkę i przywiozę kamienie do wyłożenia brzegu.Tuż po kamieniach przyjdzie czas na folię.
Jak myślicie? 1,5m wystarczy aby utrzymać ryby zimą?



Bartosz_n - 2014-03-20, 21:38

LYSERpL, 1,5 to wystarczająca głębokość by rybki sobie dały radę :-)
Ale jeśli chcesz hodować Koi to lepiej wykop trochę głębiej .

LYSERpL - 2014-03-20, 21:54

Nie wiem czy w ogóle będą tam kolorowe rybki;) jeżdżę sam dość często na ryby, więc będzie tam pływać to co się złapie :) , ale nad karpikami myślałem.
Pewnie teraz tak gadam, a przy pierwszej okazji i tak nawpuszczam koi,orfy i inne karasie :D

Bartosz_n - 2014-03-20, 22:07

Kolorowe rybki , rośliność , szum wody to jest po prostu bajka :-) . ;-)
LYSERpL - 2014-03-20, 22:29

dobrze zrobiona strefa bagnista?
luzio - 2014-03-20, 23:35

Ja nie bardzo widzę te półki. Znaczy słabo je widzę na zdjęciach :) Ale też ogólnie nie wydają się zbyt przekonujące. Masz małe oczko to i półki wydają się małe.
Ja bym zrobił tak: na jednym końcu oczka jedną tylko płytką półkę o głębokości ok 25cm.by można było zrobić małe bagno. Na drugim końcu oczka też tylko jedną większą półkę, ale głębszą na jakieś pałki czy coś. No nie wiem ile to powinno mieć: jakieś 60cm. Wzdłuż oczka puściłbym z jednej strony też tylko jedną półkę płytką i po drugiej stronie głębszą. Czyli nigdzie nie byłoby dwóch wysokości półek. Byłaby tylko jedna większa półka i docelowa głębia.
Będzie wygodniej sadzić rośliny. Układać kamienie czy kosze. A także ułożyć folię.
Taki mój pomysł :) Mała ilość, za to większych półek, zamiast niewygodnych schodków.

lasoch - 2014-03-21, 07:32

LYSERpL napisał/a:
Tuż po kamieniach przyjdzie czas na folię.

Chodzi Ci o to, że jak będziesz miał kamienie, to dopiero kupujesz folię? Wykop na drugim zdjęciu wygląda ładnie. Co do głębokości to ja mam 1 metr i przezimowałem karasie, orfy, liny i malutkie karpiki. 1,5 metra z pewnością starczy, ale jakbyś miał jakieś klasowe koi to głębiej nie zaszkodzi.

LYSERpL - 2014-03-21, 21:14

Cytat:
Chodzi Ci o to, że jak będziesz miał kamienie, to dopiero kupujesz folię?

Kamienie są na polu u znajomych,ale potrzebuje przyczepki którą je przywiozę ;)
Co do folii, jutro jeszcze wyrównam te półki i dokończę, wtedy będę znał dokładne wymiary folii... Poszukam jeszcze na necie, ale jeśli różnica w cenie będzie niewielka,to nie widzę sensu w zamawianiu z internetu. Wygodniej mi pojechać do sklepu, dociąć na miejscu i tego samego dnia mieć ją u siebie w ogrodzie.

LYSERpL - 2014-03-25, 18:21

Wykop teoretycznie skonczony. Nie wrzucam zdjęc bo nie bardzo był czas zeby zrobić a teraz jest już ciemno...
Kamienie przywiezione, ale zaczęły pojawiać się wątpliwości i tu proszę Was o pomoc.
Przy mierzeniu folii okazało się, że nie można z jednej płachty zrobić całego oczka.Problemem jest strefa bagnista. Musiałbym dokleić kawałek folii na nią.Jest to jednak najmniejszy mój problem.

Najwięcej zmartwień przynoszą mi... półki. Jednym z problemów jest to, że półki zabierają dużo folii, przy obecnym stanie do oczka o wymiarach 5,5x 3,x5-potrzebuje folii o wymiarach 10x8.
Najgorsze jednak jest to, że całe oczko jest na dość sypkim, piaszczystym podłożu.
W sobotę ubiłem wszystkie półki, nasypałem na nie warstwe(ok 2cm) piasku, po czym znowu ubiłem. Od samego początku robót zauważyłem, że półki są bardzo nietrwałe- wystarczy lekko nadepnąć i osuwają się.Boję się, że po zalaniu wodą i pewnym czasie, brzegi i ślicznie wymodelowane półki zamienią się w bezkształtny dół.
Nie chcę jednak robić oczka beż żadnych półek, zależy mi na roślinach i obserwacji ryb.
Proszę o rady

Radzionek - 2014-03-25, 18:59

Jak obejrzałem Twoje półki, odniosłem wrażenie, jakbyś to zrobił na łapu-capu. Nie dość, że grunt masz niestabilny, to te półki są zbyt wąskie. Twoje oczko pozwoliłoby na poszerzenie, i to dosyć znaczne. Ze skosem w kierunku brzegów, a nie do oczka. Czarno to widzę, jeśli nie posłuchasz.
LYSERpL - 2014-03-25, 19:27

Musze wrzucić aktualne zdjęcia.Na wcześniejszym etapie półkom nie poświęcałem zbyt wiele czasu na dopieszczanie i wyrównywanie ich. W tej chwili są szersze i przede wszystkim-równe,mają ok 40-50cm i są ładnie uformowane, z lekkim spadem w kierunku środka oczka. Szkoda mi ich trochę po poświęciłem na nie większość soboty ;/
luzio - 2014-03-26, 12:05

Wspominałem że lepiej mniej za to większych półek. Mam nadzieję że tak to zrobiłeś :) No i ważne jest co dajesz pod folię. Jeśli dobrze wyłożysz wykop geowłókniną, dobrze ją umocujesz kołkami to powinna pomóc w utrzymaniu półek. Potem jak zalejesz wodą to chyba jakoś przetrwa.
Nie rób też spadów do środka, generalnie najlepiej to mieć poziome półki.

Gosik - 2014-03-26, 20:57

LYSERpL napisał/a:
są ładnie uformowane, z lekkim spadem w kierunku środka oczka. /

Podstawowy błąd. Półki powinny mieć spadki dokładnie w odwrotnym kierunku. Robi się lekki spadek w kierunku brzegów oczka.

LYSERpL - 2014-03-30, 00:17



Tak to mniej więcej teraz wygląda.
Po kilku dniach, w których dziura była zostawiona sama sobie, po ostatnich deszczach stwierdzam, że półki jakby się trochę umocniły.

KILERK1 - 2014-03-30, 00:26

masz dużą działke ,kop największe oczko jak się tylko da, dla mnie ta głebia jest za wąska,powinieneś ją poszerzyć ,oczko poinno też mieć min 180 cm głębokości
LYSERpL - 2014-03-30, 10:00

KILERK1 napisał/a:
masz dużą działke ,kop największe oczko jak się tylko da, dla mnie ta głebia jest za wąska,powinieneś ją poszerzyć ,oczko poinno też mieć min 180 cm głębokości


Pisałem już wcześniej- nie mogę pozwolić sobie na większe oczko.Co do głębokości strefa głęboka ma 130cm głębokości- ja stojąc na dnie (185cm wzrostu) nie widzę brzegów.

wolanin - 2014-03-30, 10:16

Ło rany, kogo tam chcesz zakopać? 8)

A poważnie, jeżeli nie możesz poszerzyć całości, to może zastanów się, czy na pewno potrzebujesz tej najniższej półki na całym obwodzie? Może częściowo poszerzyłbyś najniższą część kosztem jej fragmentu?

adxan - 2014-03-30, 10:45

wolanin napisał/a:
czy na pewno potrzebujesz tej najniższej półki na całym obwodzie?

Zgadzam się, zostaw tylko półkę po jednej stronie i powiększ strefę głęboką. Czy ta półka jest na tyle szeroka, że zmieści Ci się donica na lilie? Pamiętaj o spadzie w kierunku brzegów, bo będziesz miał kłopoty. Na jakiej jest głębokości na ta niższa półka?
Ja zrezygnowałbym jeszcze z jednej półki, drugiej w kolejności licząc od lustra wody, i dzięki temu poszerzyłbym najgłębszą półkę.

LYSERpL - 2014-03-30, 17:20

Szerokość półki tej niższej to 45cm, w rogach szersza i jest osadzona na 60-70cm. Więc myśle, że koszyk na roślinę wejdzie bez problemu
Gosik - 2014-03-31, 18:21

Środkowa głębia co najmniej tej wielkości, inaczej będziesz miał wielki problem z ułożeniem folii


LYSERpL - 2014-03-31, 18:25

Wymiar folii mam, półki skończone.Po wstępnej orientacji w marketach (castorama, bricomarche i leroymerlin) wiem, że nie można liczyć na folie z tych źródeł.Chodzi o to, że albo rolki mają po 4/6m albo z rolki 8m zostało 3mb... Dlatego zostaje mi alledrogo. Jak mówiłem wcześniej-EPDM odpada, zostaje folia PCV i ew "folia do basenów" sprzedawana na alledrogo za śmieszne pieniądze. Na tą drugą patrzę dość sceptycznie, ale może ktoś ma i może powiedzieć jak sie sprawuje.
Co do folii PCV- czy do mojego oczka o podłożu piaszczystym wystarczy grubość 1.0mm? Może ktoś kupował ostatnio folie przez internet i mógłby coś polecić?
Z góry dzięki.

Gosik - 2014-03-31, 18:32

Też mam folię PVC i jestem bardzo zadowolona. Kupowałam w firmie MUZIMER przez internet. Firma ma siedzibę w Łodzi.
LYSERpL - 2014-03-31, 19:05

Dlaczego różnica w cenie jest taka duża? Między np. tym wyżej a folią pcv?

[ Dodano: 2014-03-31, 19:08 ]
Gosik napisał/a:
Środkowa głębia co najmniej tej wielkości, inaczej będziesz miał wielki problem z ułożeniem folii

[url=http://images65.foto...b5m.jpg]Obrazek[/URL]


Czyli radzisz zlikwidować całkowicie dolną półkę? W tej sytuacji gdzie mogę postawić donice z roślinami?
Dzisiaj dla podglądu wyłożyłem dno plandeką. Widać teraz swietnie jakie wymiary będą mi potrzebne.Żeczywiście dość dużo zakładek było na dole.
Nie linkujemy portali aukcyjnych, regulamin forum.

Freakazz - 2014-03-31, 20:25

Ja u siebie mam folię PCV Oase Alfafol 0,5mm. Mam ją dopiero 2 sezon ale jak dotąd sprawuje się świetnie.
Na początku dla zabawy testowałem ją szpadlem i jest naprawdę bardzo wytrzymała. ;)

LYSERpL - 2014-04-01, 15:44

Poprawiam;)
http://www.marma.com.pl/pl/2,8,333,31/31/
Czy taką folię brać w ogóle pod uwagę?

Gosik - 2014-04-02, 10:21

NIE, bo błękitne laguny już dawno wyszły z mody :-o
LYSERpL - 2014-04-02, 15:59

Znalazłem folię w obi. Rolki 4/6/8m o grubości 0,4/0,6 mm w kolorze czarnym.
Ma ktoś może taką folię i mógłby powiedzieć jak się ona sprawuje? Do najbliższego OBI mam ok 40km, więc jeśli już pojadę to kupić.
Musze wyłożyć folię jak najszybciej, więc czas na poszukiwania. Wiem, że na forum jest temat z foliami,ale jak dla mnie jest on mało czytelny,a ostatnie posty były dodane w zeszlym roku.
Może ktoś polecić dobrą i w miarę tanią folię PCV? Jestem z okolic Zielonej Góry, może coś blisko jest?

lasoch - 2014-04-02, 16:00

Nie radzę folii z obi.
LYSERpL - 2014-04-02, 16:08

lasoch napisał/a:
Nie radzę folii z obi.


Możesz uzasadnic?

[ Dodano: 2014-04-02, 19:44 ]
Najprawdopodobniej jutro zamawiam folię od Galińskich PVC- 1mm.
Różnica między nimi a folią z niesprawdzonej firmy na alledrogo to ok 1zł.
Pani przez telefon przedstawiła mi takie ceny:
Folia 0,8mm 10zł+Vat
Folia 1,0mm 12zł+Vat
+wysyłka na palecie ok 170zł

lasoch - 2014-04-02, 21:00

LYSERpL napisał/a:
Możesz uzasadnic?

Mój tata kupił właśnie w tym sklepie. Wszystko pięknie, ładnie, ale po przywiezieniu do domu jak ją rozwinąłem okazało się, że jest zgrzewana z czterech kawałków w tym jeden naszpikowany dziurami. W ogóle nie polecam folii z tego typu marketów.

Artur - 2014-04-02, 21:34

LYSERpL napisał/a:

Najprawdopodobniej jutro zamawiam folię od Galińskich PVC- 1mm.


Mam właśnie tą i szczerze polecam.

LYSERpL - 2014-04-05, 00:20

Folia zamówiona, przybędzie najprawdopodobniej we wtorek.Jeszcze tylko ktoś do pomocy przy rozkładaniu potrzebny i oczko będzie skonczone ;)

Po długich poszukiwaniach okazuje się, że dużo taniej jest sprowadzić folię z 2 konca Polski niż kupić w sklepie który jest pod nosem. Na razie + dla galinskich za cene i miłą, fachową obsługę. Zobaczymy jak będzie dalej.

luzio - 2014-04-05, 12:57

Ich folia jest ok. Robi dobre wrażenie, wydaje się być naprawdę trudna do naruszenia. Jakoś nie chce mi się wierzyć że mogłaby ją przebić pałka czy jakieś niebieskie trawsko.
Ma jednak tą wadę że jest dość sztywna, trudna przy układaniu. Wymaga ciepłego, słonecznego dnia by ją nagrzać i rozmiękczyć. Wtedy daje się ją układać.

Gosik - 2014-04-09, 17:55

LYSERpL napisał/a:
i oczko będzie skonczone ;)


To będzie dopiero początek, do skończenia dłuuuga droga :crazy:

LYSERpL - 2014-04-14, 20:24

Nie pisałem tu od dłuższego czasu, a działo się dużo. Zacznijmy od tego, że we wtorek przyszła moja folia.Wykop został jeszcze raz przysypany piaskiem, kamienie wybrane, półki wyrównane. Jako że był ciepły i słoneczny dzień, folia dawała się rozkładać świetnie.Nie zmienia to faktu, że jest strasznie ciężka.Mimo wszystko z pomocą dwóch osób rozłożyłem ją szybko.Tego dnia wyłożyłem brzeg kamieniami i zacząłem maskować folię pozostałą na brzegu.No i oczywiście wypełniać oko wodą :-D
Środa. Kolejne fragmenty folii schowane, proces nalewania wody jest kontynuowany. Zacząłem powoli rozwozić po działce ziemię uzyskaną z wykopu.
Czwartek.Woda wypełnia prawie całe oczko. Kształt nie pozwalał na zrobienie całego oczka z jednego kawałka folii-strefa bagnista była zbyt długa i chciałem dokleić brakujący kawałek z folii uzyskanej z docinki. Ostatecznie skróciłem strefę bagnistą o ok metr i obyło się bez klejenia.Z największych kamieni jakie miałem, takich których nie mogłem wykorzystać praktycznie do niczego postanowiłem zrobić coś na kształt podestu na brzegu, takiego kawałka twardej ziemi na której mogę stanąć mimo błota dookoła, postawic fotelik itp.
W niedzielę przy wyprawie na ryby okazjonalnie udało mi się znaleźć kosaćca i młodą trzcinę. Udało sie tez złapać ładnego karasia i dwie krasnopiórki. Wiem, że woda jest świeża ale nie potrafiłem się powstrzymać i wpuściłem rybki do oczka. Wsadziłem też rośliny.

Oto zdjęcia z poszczególnych etapów zalewania. Zdjęcia aktualne z roślinami dodam jutro.Za jakieś 2 tygodnie planuję wyjazd po ryby do Lubska, mają tam szeroką ofertę ryb i wydaje mi się że dobre ceny.Chciałbym mieć tam 2 jesiotry, ok 4 karpi koi i ok 10 karasi kolorowych. Dodatkowo dojdą tam ryby złowione przeze mnie podczas różnych wypraw wędkarskich ;)




lasoch - 2014-04-14, 20:37

LYSERpL napisał/a:
Chciałbym mieć tam 2 jesiotry, ok 4 karpi koi i ok 10 karasi kolorowych. Dodatkowo dojdą tam ryby złowione przeze mnie podczas różnych wypraw wędkarskich.

Nie wiem, czy to dobry pomysł. Z dzikimi rybami możesz przytargać jakieś choroby, a koi są bardzo wrażliwe. Ja zostawiłbym tylko koi i jesiotry, karasie za szybko się rozmnażają.
Podoba mi się kształt oczka. Jaka jest docelowa głębokość? Będziesz jeszcze dolewał wodę, czy jest już dolana? Sadź jak najwięcej roślin! Będziesz gdzieś zamawiał? Ile planujesz lilii? Trzcinę bym odradzał, chyba, że jakieś mniejsze, barwne odmiany. Czekam na rozwój sytuacji. Teraz pozostały tylko rybki, rośliny i okolica. Co będzie sadzone obok oczka?

renmir - 2014-04-14, 21:16

Czy folia podczas napełniania wodą nie naciągnęła Ci się zbytnio ? Trzeba było najpierw zalac wodą a wał z kamieni zrobic jak wszystko osiądzie. Oczko zapowiada się ciekawie.
LYSERpL - 2014-04-14, 22:07

renmir napisał/a:
Czy folia podczas napełniania wodą nie naciągnęła Ci się zbytnio ? Trzeba było najpierw zalac wodą a wał z kamieni zrobic jak wszystko osiądzie.

Na folii był zostawiony "luz" tzn nie leżała dokładnie na półce, było jej wiecej.

Co do reszty- głębokość to 1,8m wody można jeszcze trochę dolać,ale wolałbym zostawić sobie trochę miejsca w razie jakieś niespodziewanej ulewy :)
Trzcina jest o takich dość wąskich liściach, zależało mi żeby było zielono ;) A co do lilii to nie wiem jeszcze,możecie coś zaproponować ;)
Znajomy ma takie zwykłe lilie jakie często można spotkać na stawach i kanałach, może skubnę od niego cos ;)

Bartosz_n - 2014-04-14, 22:34

Kolego chcesz na sile chyba popełnić największy błąd . ..
Wstrzymaj się trochę z rybami .
Woda musi uzyskać jako taką równawagę biologiczną . Jeśli wpuścisz ryby za dwa tygodnie to za kolejne dwa będziesz pytał co robić z ,, zieloną '' wodą .
Na początek zainwestuj lepiej w rośliny , system filtracyjny .

Po drugie , z tego co mi wiadomo rybki w Lubsku pochodzą z wielkich stawów hodowlanych .
Przy obecnej temperaturze ryby kumulują w sobie wiele chorób i pasożytów . wrzucisz je do oczka i zaczną się problemy .
Radzą Ci kupić rybki dopiero pod koniec maja , wiadomo zrobisz jak zechcesz ale wszystko co Ci tu napisałem jest oparte na moim doświadczeniu . niestety popełniałem podstawowe błędy i chce uchronić przed nimi początkujących oczkomaniaków :-)

LYSERpL - 2014-04-14, 22:46

Bartosz_n napisał/a:
Kolego chcesz na sile chyba popełnić największy błąd . ..
Wstrzymaj się trochę z rybami .
Woda musi uzyskać jako taką równawagę biologiczną . Jeśli wpuścisz ryby za dwa tygodnie to za kolejne dwa będziesz pytał co robić z ,, zieloną '' wodą .
Na początek zainwestuj lepiej w rośliny , system filtracyjny .

Po drugie , z tego co mi wiadomo rybki w Lubsku pochodzą z wielkich stawów hodowlanych .
Przy obecnej temperaturze ryby kumulują w sobie wiele chorób i pasożytów . wrzucisz je do oczka i zaczną się problemy .
Radzą Ci kupić rybki dopiero pod koniec maja , wiadomo zrobisz jak zechcesz ale wszystko co Ci tu napisałem jest oparte na moim doświadczeniu . niestety popełniałem podstawowe błędy i chce uchronić przed nimi początkujących oczkomaniaków :-)


Dzięki za pomocną opinie. Źle się wyraziłem, wycieczka po ryby to w tej chwili dość odległe wydarzenie ;) Te które są teraz wpuściłem, bo na patelnie za mało a szkoda było wypuścić :D
Dlatego pływają sobie w oczku ;) Skoro odradzasz Lubsko (nie znalazlem niczego bliżej mnie), to gdzie wybrać się po ryby?

Bartosz_n - 2014-04-14, 22:57

Nie odradzam Ci tej hodowli bo nie znam jej zbytnio .
Tylko przy kupnie rybek dobrze je pooglądaj :-)
Ja w zeszłym tygodniu kupiłem dość sporego karpia z takiej hodowli teraz walczę z jego pasożytami :evil:
Na szczęście zawsze przeprowadzam kwarantannę :-)

Co do tych rybek wpuszczonych to z jednej strony niby lepiej bo szybciej ruszy życie w oczku :-)
Jakiś system filtracyjny będziesz konstruował ?

A tak w ogóle to bardzo fajny kształt oczka :brawo: trochę pozarasta i będzie super :-D

LYSERpL - 2014-04-14, 23:10

Bartosz_n napisał/a:
Nie odradzam Ci tej hodowli bo nie znam jej zbytnio .
Tylko przy kupnie rybek dobrze je pooglądaj :-)
Ja w zeszłym tygodniu kupiłem dość sporego karpia z takiej hodowli teraz walczę z jego pasożytami :evil:
Na szczęście zawsze przeprowadzam kwarantannę :-)

Co do tych rybek wpuszczonych to z jednej strony niby lepiej bo szybciej ruszy życie w oczku :-)
Jakiś system filtracyjny będziesz konstruował ?

A tak wogóle to bardzo fajny kształt oczka :brawo: trochę po zarasta i będzie super :-D

Co do filtracji to jeszcze nie wiem. Na początku założyłem, że nie będę na siłę dążył do super czystej wody i widocznego dna.Pewnie za kilka dni mi się to zmieni i zamontuje filtr,lampe uv i inne cuda :D
I tak wydawało mi się, że lepiej kupić rybki z hodowli niż z bricomarche, czy innej castoramy. Pewnie i tak z tego samego źródła a cena 100% wyższa. Przy wybieraniu ryb na pewno im się dokładnie przyjrzę.

Adacho - 2014-04-15, 08:17

Rybki z hodowli mogą być. Centra ogrodnicze też biorą z takich miejsc ryby.
Pasożyty są w każdym zbiorniku. Żeby ograniczyć wprowadzenie nowych pasożytów do oczka, z nowymi rybami, zrób nowym rybom (przed wpuszczeniem do oczka) kąpiel w soli 3% , 2-5 minut. Dla eurokoi powinno wystarczyć.
Poczekaj jednak z zakupami ryb kilka tygodni, aż ruszy trochę biologia.

Czysta woda podoba się wszystkim, Tobie też się spodoba :P

Bartosz_n - 2014-04-15, 09:44

Adam, zgadza się, pasożyty są w każdym zbiorniku, ale to co wyprawiają niektórzy sprzedawcy to w głowie się nie mieści . ..
Często początkujący może kupić poważnie zakażone ryby. W jednym boksie trzymają po kilkaset małych ryb . Brak filtracji .
Ryby są bardzo osłabione , wpuszczamy je do oczka/akwarium no i przygoda się zaczyna :-(
Często możemy trafić na nosiciela i dopiero po jakimś czasie dowiadujemy się o tym . Najczęściej jest już za późno :-(
Na forum też nawet doświadczeni często wrzucają nowo zakupione osobniki do zbiornika głównego ...
Trzeba jakoś rozgłosić Twój temat dot. Kwarantanny :-)

czester 1 - 2014-04-15, 09:46

LYSERpL napisał/a:
Chciałbym mieć tam 2 jesiotry, ok 4 karpi koi i ok 10 karasi kolorowych. Dodatkowo dojdą tam ryby złowione przeze mnie podczas różnych wypraw wędkarskich ;)

Też tak kiedyś myślałem i popełniłem błąd, przez który straciłem kilka ryb. Jak chcesz mieć koi, to nie mieszaj z dzikimi rybami ze stawów, które mają choroby. Albo, albo.

Oraz nie widzą mi się te fałdy na folii.

Gosik - 2014-04-15, 10:36

Przyroda nie lubi pośpiechu. Chcesz mieć wszystko naraz, a później będziesz płakał, że woda zielona i nic nie widać. Podstawa to rośliny, rośliny i jeszcze po stokroć rośliny. Później filtracja i dopiero ryby.
luzio - 2014-04-15, 14:59

czester 1 napisał/a:
Oraz nie widzą mi się te fałdy na folii.
Według mnie nie jest tak źle. Folia od galińskich nie jest łatwa do układania a i wykop nie jest taki prościutki. Jak dla mnie pod tym względem to raczej dobra robota. Woda jeszcze podociska i powinno być nieźle. Dobrze też że została zrobiona półka na maskujące kamienie. Ja bym je teraz przysypał trochę ziemią. Ziemię która została z wykopu obrzucił wokół oczka i tych kamieni by wszystko znalazło się na jednym poziomie.

Trochę pracy zostało wykonane. Ale teraz drugie tyle z roślinkami, różnymi detalami no i konieczną filtracją :)

LYSERpL - 2014-04-15, 15:57

Fałdy,przynajmniej mi,aż tak nie przeszkadzają. Przy tym kształcie nie dało się bez nich. Dzisiaj doszło kilka grążeli. Teraz zostało mi zagospodarować teren dookoła oczka, pomyśleć o filtracji i więcej roślin ;)
Możecie doradzić co jeszcze tam włożyć z roślin? Podczas świąt pojeżdżę trochę po pobliskich stawach i coś pewnie znajdę.

lasoch - 2014-04-15, 16:02

Tylko pamiętaj, że jak przyniesiesz te rośliny ze stawów, to musisz je odkazić w roztworze nadmanganianu potasu.
Ładne kosaćce. Pokaż zdjęcie tej trzciny, może to manna mielec.

LYSERpL - 2014-04-15, 19:30

Decyzja zapadła... w sumie to była tylko kwestia czasu. Poszukiwania filtra i lampy UV czas zacząć.
Z resztek folii i kamieni zrobię jeszcze kaskadę. Ale te przeboje to raczej już po świętach ;)

Bartosz_n - 2014-04-15, 20:50

LYSERpL, dosadź jeszcze 10x tyle roślin i nie będziesz miał problemu z wodą . :-) .
Lampe na razie sobie odpuść, zbędny gadżet póki co .
Kup lepiej pompę i bierz się za konstruowanie filtra . :-)
Masz jakieś beczki ? ?
Masz sporo terenu więc możesz się jeszcze popisać i zrobić kaskadę ze strumieniem :-)

[ Dodano: 2014-04-15, 20:51 ]
Jaka pojemność oczka ??

LYSERpL - 2014-04-15, 22:44

Bartosz_n napisał/a:
LYSERpL, dosadż jeszcze 10x tyle roślin i nie będziesz miał problemu z wodą . :-) .

[ Dodano: 2014-04-15, 20:51 ]
Jaka pojemność oczka ??


Jakich roślin? Pojeżdżę po stawach i coś się znajdzie ;)
Co do pojemności... wstyd się przyznać ale nie wiem dokładnie. Woda była nalewana stopniowo, wiem ze strefa głęboka ma 1,5 m3. Patrząc na czas nalewania się tych 1,5 m3 i reszty wody, podejrzewam ze jest tam coś ok 10 m3,ale raczej trochę mniej.

Bartosz_n - 2014-04-15, 22:55

Kosaćce to świetne rośliny :-)
Trzciny , pałki , przęstka itp.
Możesz praktycznie wsadzić każda roślinę ze stawu ale pamiętaj by je odkazić .
W późniejszym czasie możesz kupić rogatka, moczarkę , Hiacynta i pistie . te rośliny świetnie oczyszczają wodę :-)

LYSERpL - 2014-05-15, 21:49

Dawno mnie nie było, ale mogę powiedzieć że nie próżnowałem przez ten czas :D
Przede wszystkim kupiłem pompę, filtr+lampe uv.
Pompa to Oase nautilus 3000, filtr taki plastikowy z gąbkami, bioballami, ceramiką i zeolitem.
Po ok tygodniu ciągłej ciężkiej pracy zaczynają być widoczne efekty ;)
Przez to, że w oczku jednak zgromadziło się sporo zanieczyszczeń, gąbki w ciągu tego tygodnia czyściłem już 2 razy- po prostu było widać, że z filtra leci lekko brązowa woda.
Do oczka doszło 3szt knieci błotnej(kaczeńca) i coś trzcinopodobnego ^^ trochę niższe i delikatniejsze. Roślinki pięknie mi się odwdzięczyły i postanowiły zakwitnąć- dwa z czterech kosaćców, kaczeńce i jeden z grążeli.
Co do ryb- tych też przybyło.
W sumie jest 8 linków, 5 karasi (japońce i złote) i jedna piękna krasnopióra (ok 80dag)+2 te pierwsze,mniejsze.
Na razie niczego już nie dorzucam, nic też jeszcze nie padło więc chyba wszystko jest ok.
Ruszyła budowa kaskady, niestety na zdjęciach jest przykryta folią, ale jak tylko skończę (najprawdopodobniej na początku przyszłego tyg) obiecuję wstawić zdjęcie.
Jakiś czas temu miałem też pełno ikry (podejrzewam że karasi) ale raczej nic z tego nie wyszło- nie widać żadnych rybek, a przy brzegu roją się larwy komarów :evil:

Adacho - 2014-05-15, 22:47

Faktycznie nie marnowałeś czasu :brawo: Postępy są.
Jak możesz, dolej trochę wody, żeby zniknęła folia.
Masz już sporo ryb. Zobaczysz w najbliższym czasie, ile jest wart filtr, który kupiłeś ;)

LYSERpL - 2014-05-15, 22:56

Adacho napisał/a:
Faktycznie nie marnowałeś czasu :brawo: Postępy są.
Jak możesz, dolej trochę wody, żeby zniknęła folia.
Masz już sporo ryb. Zobaczysz w najbliższym czasie, ile jest wart filtr, który kupiłeś ;)


Nie chcę na razie dolewać w obawie przed zapowiadanymi ulewami, poza tym zrobię wszystko na tip top kiedy będzie już kaskada:)
Nie wydaje mi się że ryb jest strasznie dużo, krasnopióra jest największą rybą, linki i karasie nie przekraczają 20-25cm

mw19pl - 2014-05-16, 10:08

Gratuluję nowego oczka. Jak przybędzie wody będzie jeszcze ładniej :yahoo: . Roślin jak najwięcej ładnie wyglądają i oczyszczają wodę. Ryby uzupełniaj pomału polecam koi japońskie :)

[ Dodano: 2014-05-16, 10:11 ]
U mnie leje prawie cały czas od kilku dni i ma aż do niedzieli :/

LYSERpL - 2014-05-16, 15:11

Planuję dorzucić jeszcze tam parę lilii, turzyce i sit+jakaś trzcina, bo ta nie chce rosnąć :-|
LYSERpL - 2014-05-24, 12:07

Dzisiaj do oczka doszło kilka kolorowych rybek.
10karasi( 3 czerwono-białe, 4 jednolicie czerwone i 3x shubunkiny)
2orfy białe z pomaranczowym paskiem na grzbiecie
3karpie koi-Jeden weloniasty złoty, dwa jednolicie złote)

Rybki w sumie są małe( 10-15cm ) ale mam nadzieję że przyjmą się i powiększą swoje rozmiary ;)
W tej chwili oprócz nich w oczku pływa:
5x krasnopióra
6xlin
5x karaś (japońce i złote)
2x leszcz

Gosik - 2014-05-25, 15:13

Żeby się nie okazało, że masz przerybienie.
LYSERpL - 2014-05-27, 20:45

Powsadzałem do oczka lilie wodne, które zamówiłem.Pogoda nie sprzyja pracom przy oczku ale uparłem się i w takim oto deszczu wsadziłem rośliny ;)

Na zdjęciu widać też wodospad jaki zrobiłem- wiem, że nie powala urokiem,ale jak dla mnie jest piękny :D

Przepraszam za jakość zdjęć.Jeśli jutro wyjdzie słońce, postaram się zrobić lepsze i wrzucić.

lasoch - 2014-05-27, 22:11

Co do kaskady - wszystko da się zamaskować ;) . Lilie wyglądają ładnie, wg mnie im więcej liści na powierzchni, tym szybciej wzmocni się kłącze.
rewi - 2014-05-28, 09:10

Kaskadę dopracujesz jak będzie pogoda :D Trochę zamaskować, dosadzić roślin i będzie super .
LYSERpL - 2014-05-28, 15:34

Kaskadę zrobię, tylko muszę poszukać węża do pompy- bo mam za krótki i trzeba go jakoś przedłużyć. Problemem jest to , że takiego węża(karbowanego) nie ma nigdzie w żadnej castoramie, brico i innym leroy... Najprawdopodobniej zastąpię go zwykłym wężem lub kupię przez internet wąż karbowany.

Lilie już dzisiaj pokazały swoje piękne kwiaty :D
Pięknie rozwinął się sunny pink i biały( będę tak nazywał bo nie pamiętam gdzie posadziłem albidę a gdzie cancide) pokazał pąk ale jeszcze się nie otworzył.

LYSERpL - 2014-06-06, 18:22

Nad oczkiem zrobiło się przyjemnie. Woda z wodospadu cicho chlupie, lilie wypuszczają kolejne liście i kwiaty, a ryby wariują tuż pod powierzchnią.Nic tylko leżeć i odpoczywać :piwko:
Został problem zagospodarowania terenu dookoła oczka (posadzenia roślin dookoła wody i na bokach wodospadu).Jutro jadę po jakieś roślinki, więc będzie to lepiej wyglądało ;)
Ten duży różowy kwiat jest... dziwny, pąk wyszedł spod wody i rozwinął się nad taflą kilka centymetrów, otworzył się częściowo. I to wszystko w ciągu jednego dnia. Miejsce skąd wychodzi pąk wskazuje że to sunny pink, jednak poprzednie kwiaty wyglądały inaczej- były mniejsze, osadzone na powierzchni wody(a nie nad) i nie tak intensywnie różowe.Poczekamy do jutra, czeka mnie niespodzianka :lol:


[ Dodano: 2014-06-07, 14:49 ]
Zagadka rozwiązana- tajemniczy kwiat to sunny pink, dzisiaj się otworzył.Kwiat ogromny, prawie 20cm średnicy ;)
Po dolaniu wody już nie wystaje tak mocno nad wodę :-D Wieczorem dodam fotki

LYSERpL - 2014-07-21, 14:38



Mała aktualizacja. Zgodnie z tym co pisał AurorA-rośliny z dłuższym kłączem i korzeniem rosną lepiej- efekt w rogu, po prawej od kaskady.Ale do tej pory nic mi nie zmarniało,wszystko rośnie i kwitnie.Nie wiem czy to ma duże znaczenie, ale rośliny na lewo od kaskady maja więcej słońca o ok 2 godziny dziennie. Na jednym ze zdjęć kwiat madame wilfron gonnere.
Zamówiłem 3 inne gatunki lilii, których jeszcze nie mam u siebie.
Jedyne co może martwić to ubywająca woda. Codziennie ubywa ok 4cm, ale tylko wtedy gdy jest włączona pompa i kaskada, więc wiemy gdzie jest ubytek. Znalazłem już dziurę ktorą w tym tygodniu zalepię, ale to przy okazji wymurowania brzegów(kamieni).Niestety moje psiaki mimo pełnej miski z wodą, wolą pić z oczka. Stając na kamieniach które nie są do końca stabilne-wpadają czasami razem z kamieniami do wody...Dlatego będę musiał i tak spuścić trochę wody( która ostatnio przybrała baaardzo naturalny kolor), więc i tak muszę trochę wody spuścić.
Jutro, kiedy lilie dojdą i wsadzę je- pochwalę się ;)

lasoch - 2014-07-21, 16:55

Ładnie lilie kwitną :) A co do tego jak rosną, to chyba więcej słońca im nie szkodzi. U mnie psy też piją wodę z oczka, ale kończy się to tylko obsypanym żwirkiem ;)
LYSERpL - 2014-07-21, 23:06

Ehhh przy okazji zakupów w sklepie budowlanym poszedłem na moment zerknąć na rybki pływające w basenie... Moja silna wola okazała się zbyt słaba i do domu wracałem już ze ślicznym karpikiem koi. Cały biały, a boki świecą mu się jakby był cały w brokacie.Wyjątkowy,takiego jeszcze nie miałem :D
Jedno ze zdjęć przedstawia zeszłotygodniowe kwiaty lilii.

lasoch - 2014-07-22, 10:05

Śliczne lilie :) jakie to odmiany ? A karpik super :good: I tak masz silną wolę, jak wziąłeś jednego ;)
Freakazz - 2014-07-23, 14:15

Ciekawi mnie jak będzie wyglądała kaskada bo zakończeniu, jak na razie wielkie :brawo:
LYSERpL - 2014-07-23, 21:59

Freakazz napisał/a:
Ciekawi mnie jak będzie wyglądała kaskada bo zakończeniu, jak na razie wielkie :brawo:

Kaskada gdzieś mi przecieka :evil:
Gdy jest wyłączona, woda nie schodzi wcale , a jeśli działa- 4-5cm dziennie :evil:

Co do samej kaskady jako takiej- jest skonczona :) Jedyne co jescze jest do zrobienia to posadzić jakieś rośliny obok.

Lasoch:
Na zdjęciu kwitnie Sunny pink, madame wilfron gronnere,firecrest i albida ;)

Doszły mi jeszcze:
Inner Light(jutro już zakwitnie)
Sioux
Marlicea Albida
Aurora

Oraz:
Manna mielec vagitaria
pontderia fioletowa
strzałka wodna

lasoch - 2014-07-24, 09:18

Firecrest i Sunny Pink piękne !
Freakazz - 2014-07-24, 11:44

Ja nie mówiłem o wykończeniu koryta tylko właśnie o całości,
zawsze prace wykończeniowe dają najlepszy efekt ;)

LYSERpL - 2016-06-05, 22:43

Ekhemmm.... jako ze wiosna juz dawno przyszła,a wraz z nią ruszyłem do ogrodu popracować nieco nad moim oczkiem... to chciałbym się podzielić z Wami dotychczasowymi efektami mojej pracy.
Przede wszystkim zniknął strumyk, zamiast niego powtała nieco inna konstrukcja,niestety jeszcze nieaktywna,z powodu braku pompy,która ma przybyć lada dzień. Filtr wymieniony, a jego objętość podwojona...no i szczegóły w postaci altany w rogu oraz mostku.
Wszystko to jest jeszcze w trakcie budowy,więc proszę nie oceniać zbyt surowo :)

Cóż... efekty dalszej pracy postaram się umieszczać pod tym wątkiem :)











LYSERpL - 2017-06-26, 12:50

Chciałbym z radością zakomunikować,że proces budowy mojego oczka został na ten moment zakończony. Wymurowane zostały w tym roku półki,dzięki czemu rosliny rośliny rosną bez ograniczeń jakie dawały im doniczki.Wykończona zostala w końcu również altana,oraz obszar dookola niej.
Niestety kociaki sąsiadów urządziły sobie stołówkę w moim oczku, w wyniku czego,przy wiosennym czyszczeniu zbiornika wodnego, z moich 10 koi znalazłem...jednego.
W tej chwili koi pływa ok 14, do tego trzy dzikie karpiki i niezliczona ilość karasi.

Została mi teraz "tylko" walka o przejrzystą wodę... Nie mam pojecia,co tu jeszcze zrobić. Na dnie są woreczki ze slomą jęczmienną, szyszkami olchy i torfem. Działają dwa filtry,które teoretycznie powinny wystarczyć do oczka 2x większego, a mimo wszystko woda wygląda tak jak wygląda...













kmarkot - 2017-06-27, 18:05

Kawał dobrej roboty.
Co do wody to ,zacznij hodować rośliny (nie ryby ). Stwórz im odpowiednie warunki a odwdzięczą się tobie czystą wodą. Są teraz ku temu bardzo sprzyjające warunki. Dużo makrofitów można pozyskać z natury lub ze sklepów .
Oczywiście można stosować chemiczne środki do strącania pochłaniania fosforanów. tak by wartość sadła poniżej 0,03 mg/l a azotanów poniżej 0,65 mg/l. tylko natura zrobi to taniej :-D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group