Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Tintin'a

Tintin - 2013-12-29, 17:43
Temat postu: Oczko Tintin'a
Witam,
jestem nowy na forum.
Latem tego roku popełniłem oto takie coś :)



Oczko ma tak jak by dwie części, jedna to lej o głębokości maks 1,3 - 1,4 metra, druga część to płycizna ok 50 cm wody.

Nie zdążyłem w tym roku udekorować go kamieniami, roślinki też nie porosły, ale wszystko przede mną na wiosnę. Wtedy też powstanie krótki strumień. Oczko wykonane z folii pcv 1,2 mm firmy Izokpol. Jak na razie pływa tam 6 karpi, około 20 karasi i 6 orf.

Tak wygląda oczko przy obecnej porze roku od 16 do 22 godz.



Pozdrawiam i czekam na krytykę :-)

renmir - 2013-12-29, 18:05

Witam! Oczko zapowiada się super zwłaszcza po zmroku ale o tej porze roku daj rybkom trochę spokoju i nie męcz ich tym oświetleniem. Myślę,że przydałaby się jakaś płycizna bo 50 cm na rośliny przybrzeżne to trochę za głęboko. Zamaskuj folię na brzegach, dosadź roślin i czekaj na wiosenne tarło. POWODZENIA
Tintin - 2013-12-29, 18:16

Rybki maja czas pospać od 22 do rana :)
renmir - 2013-12-29, 20:19

Tu nie chodzi o spanie ale przy obecnych temperaturach wody ryby zapadają w zimowy letarg i wszelkie stresujące sytuacje mogą źle wpłynąć na ich kondycję,czyli powinny mieć ciszę i spokój przez 24h na dobę.
Freakazz - 2013-12-30, 02:13

Witam nowego OczkoManiaka ;)

Zapowiada się super oczko :good:

Brakuje mi tu strefy bagiennej takiej do 20cm, bo 50cm dla roślin przybrzeznych to moim zdaniem trochę za głęboko.

Nie napisałeś ile pojemności ma twoje oczko?
Czy działają w nim jakieś pompy lub filtry?
Jakie masz rośliny?

Pomysł ze strumykiem popieram w 100%, obsadź go roślinami a zyskasz naturalny filtr :good:

renmir, ma rację. Ryby zimą przechodzą w stan letargu i nie powinno się im przeszkadzać, możesz im tym bardzo zaszkodzić.
Ale fotka oczka w nocy super ;)

rewi - 2013-12-30, 07:50

No, no ciekawie! :) Po dokończeniu prac, oczko będzie cudne ;) Ale wspomnę jeszcze o strefie bagiennej bo nigdzie jej nie zobaczyłam, a szkoda bo bardzo przydatna.
Tintin - 2013-12-30, 07:52

Własnie, napiszcie jak u was zachowója sie ryby przy obecnych plusowych temperaturach, u mnie karpie i karasie pływają we wszystkich partiach wody. Czy one teraz nie powinny być przy dnie ???
leszek50-57 - 2013-12-30, 09:44

Witam Cię w śród oczkomaniaków,oczko zapowiadać się znakomicie,masz chęci i zapał
więc na pewno czytasz forum jest tu dużo wskazówek a co do rybek,to że pływają bo są
tem,dodatnie i to jest przyczyna,ale czasami ich nie karm,bo one mają spać :P

renmir - 2013-12-30, 10:25

U mnie wszystkie ryby zebrały się w najgłębszym miejscu oczka, schowały się pod opadłe osoki aloesowate i tylko w cieplejsze,słoneczne dni najmniejsze karasie i orfa pływają po płytszych rejonach oczka jak by jeszcze nie dojadły przed zimą.
Gosik - 2013-12-30, 17:18

Tintin napisał/a:
Własnie, napiszcie jak u was zachowója sie ryby

Zwracaj większą uwagę na pisownię, bo potrafię być nad wyraz "upierdliwa" :cmok: , poza tym oczko zapowiada się bardzo fajnie, jak tylko zamaskujesz brzegi i obsadzisz roślinnością. O strefie bagiennej już Ci napisano, nie będę się powtarzała.Światło zgaś, bo na wiosnę będziesz jęczał, że ryby chorowite i łapią wiosenną wiremię - one mają mieć teraz przede wszystkim spokój. Jak masz możliwość, to zainstaluj napowietrzacz, aby po zamarznięciu wody miały którędy odchodzić gazy.

ropi - 2013-12-30, 19:06

Byłem przczelażem to prodókowałem mjut.Ładne to zdanie nie jest ale rekord w kilku słowach chyba padł. Gosiu?A rybki siedzą już na dnie. Chyba to jednak zima.
Tintin - 2013-12-30, 21:11

Gosik: Światełka wyłączyłem, włączę na wiosnę. Brzegi oczka mam obsadzone pytanie tylko czy wystarczająco, robiłem to jesienią i większość roślin wybije pewnie na wiosnę, wtedy się przekonam, na pewno musze dozbierać kamieni na maskowanie folii. Mam też pompkę napowietrzająca i styropian, co widać na zdjęciu z zapalonymi lampkami.

Tak na oko strzeliłem z tą głębokością 50 cm. Dziś pomierzyłem i wygląda to tak jak na zdjęciu. Myślałem żeby ta strefę bagienną zrobić po środku oczka tam gdzie jest od 26 do 33 cm, da rade??



Drugą strefę bagienną chciałem zrobić w strumieniu, który ma mieć długość ok 8,20 m ( mierząc po zakrętach) a 7 m (mierząc w linii prostej do oczka) i wpadać do oczka z lewej strony patrząc na zdjęcie. Co o tym myślicie??

Mam jeszcze pytanie. Posiadam FILTR AQUA SZUT EXTREME UV 16 z LAMPA UV 11W oraz pompę Kaskada 3600. Chciałbym, aby ta pompa podawała wodę do filtra z drugie końca oczka do filtra, który by był ukryty przy początku strumienia. Odległość między pompą a filtrem ok 20 metrów, ale przy spadku terenu ok 30 cm na całym odcinku. Da rade zasilić ten strumyk??

renmir - 2013-12-30, 22:41

Moim zdaniem jeśli zrobisz strefę bagienną w tym pasie który zaznaczyłeś powstaną wizualnie dwa oddzielne zbiorniki a to popsuje efekt, chyba,że jakaś mała wysepka to tak. Na 30cm w koszach trzciny,tataraki itp.dadzą radę ale czermień błotna czy bobrek trójlistkowy już raczej nie więc wszystko zależy od tego co chcesz tam sadzić. Widzę,że na brzegach rośliny rosną pewnie w kieszeniach z maty kokosowej to dobre rozwiązanie ale na tym etapie budowy możesz jeszcze wyprofilować brzegi i zrobić półkę na 10-20cm i tam coś posadzić,łatwiej zamaskować folię. Ale i tak oczko super i czekamy na wiosenne fotki.

[ Dodano: 2013-12-30, 23:35 ]
Pompa Kaskada 3600 ma wysokość podnoszenia 260cm więc nawet jeśli ciągnęła by z najgłębszego miejsca w oczku (czego się nie robi) to 140+30 =170 na kaskadę da radę. Oczywiście wydajność spadnie a oczko masz spore więc filtracja może być niewystarczająca. Jeśli znasz pojemność oczka to ją podaj, łatwiej będzie coś doradzić.

Tintin - 2013-12-31, 06:46

Tak mniej więcej 15 m3
luzio - 2013-12-31, 11:42

Przypominam o tym co było mówione już dziesiątki razy i jest oczywiste dla zdrowego rozsądku i praw fizyki: wysokość podnoszenia pompy liczy się od poziomu wody w zbiorniku a nie miejsca w którym znajduje się pompa!
renmir - 2013-12-31, 13:08

FILTR AQUA SZUT EXTREME UV 16 jest do oczka max.16 m3 przepływ 2000-2500l/h więc jak przypomniał luzio przy wysokości podnoszenia 30 cm straty będą niewielkie.Myślę,że tych 6 orf nie pozwoli na zbytni rozrost pozostałych gatunków więc równowaga biologiczna powinna być zachowana.
Adacho - 2013-12-31, 14:10

Witaj na forum Tintin :)
Ładne to Twoje oczko, przyłożyłeś się do roboty jak trzeba :good:
Jedynie ten filtr EXTREME nie daje mi spokoju. Jest do niczego. Kiedyś też taki miałem i nie spełniał swojej roli, już dawno go wywaliłem.
Gdy wiosną zbudujesz strumień, obsadzisz roślinami,to będzie doskonale spełniał rolę filtra GK i biologicznego.
Ten EXTREME przerobiłbym na filtr wstępny i założył (jak planujesz) na początku strumienia.
Zobaczysz jakie są efekty pracy strumienia, czy będzie wystarczająca filtracja. Znam ludzi, u których filtracja opiera się na samym strumieniu (bez filtra) i woda jest OK.
Strumień jest bardzo dobrym filtrem.
U mnie w oczku nie mam zbyt wielu roślin (brak miejsca na strefę bagienną), za to strumień obsadziłem dosyć mocno roślinnością przybrzeżną. Pomiary parametrów wody wykazują, że proces biologiczny i cykl azotowy przebiegają prawidłowo.
Plusem nasadzeń w strumieniu jest to, że woda lepiej opływa korzenie roślin, i efektywniej się oczyszcza. Szczątki roślin nie opadają na dno oczka, przez co mamy czystsze dno i nie zachodzi w oczku intensywny proces gnicia i rozkładu roślin - który nie jest korzystny dla oczka.
Usuwanie zwiędłych liści w strumieniu, też robi się łatwiej, niż naciąganie się nad oczkiem.
Strumień, to strefa wody bez ryb. Mieszka tam dużo stworzeń rozkładających szczątki roślin i drobnych zwierząt. W oczku, te stworzenia są zjadane przez ryby, więc rozkład nie jest już tak efektywny.
Długość węża, ma duży wpływ na wydajność pompy, przy 20m - spadnie, ale w strumieniu woda musi płynąć wolno, więc powinno być dobrze.
Moje rybki (same karpie) zimują bez ruchu przy dnie, w najgłębszym miejscu gł 1.5m.
Najważniejszy dla nich zimą, jest spokój. Dobrze, że wyłączyłeś oświetlenie.

Powodzenia w upiększaniu oczka :pa:

Tintin - 2013-12-31, 15:42

Parę zdjęć całego oczka, jak widać dużo kamieni musze jeszcze nazbierać:)





Na zdjęciu pierwszym widać jak ma płynąć strumień (do oczka od polbruku) takim szlaczkiem jak łącznie trawy z kamieniami, potem ostro w lewo, w prawo i do oczka.

Zac - 2013-12-31, 16:00

Switnie oczko prezętuje sie w nocy. :good: :good: :good: :good: :good: :good:
czester 1 - 2013-12-31, 17:00

no kamieni trochę będzie potrzeba, bo aby zamaskować dobrze brzegi trzeba będzie ich trochę do wody wrzucić.
przedłużacze tez można jakos ukryc.
oczko ladnie wkomponowane w ogrod i za kilka lat jak cala architektura urośnie to będzie bajka :good:

Gosik - 2014-01-01, 12:24

Możesz zamiast robić wał z kamieni wokół oczka, nałożyć na brzegi takie duże "płaszczaki" ( tak nazywam duże, płaskie odłamki skalne, których pełno w żwirowniach czy sklepach ogrodniczych), takie płaszczaki stosuje się na stopnie kaskady, a ułożone nad samym brzegiem wody z wysunięciem nad wodę ich części, świetnie zamaskuje brzegi nie tworząc kamiennego wału.
lasoch - 2014-01-04, 16:20

Co do pomysłu zamaskowania brzegów to popieam pomysł Gosi. Piękne otoczenie - cudowna kolekcja iglaków. A ten krzew z pokładającymi się pendami to może Karagana Syberyjska Pendula, czy jakiś świerk?
Tintin - 2014-01-04, 18:59

Jest to Picea abies 'Inversa'
lasoch - 2014-01-05, 16:37

No przepiękny, ale pewnie musiał trochę jednak kosztować.
Tintin - 2014-01-05, 19:04

No co ty :) jeden z podstawowych świerków w ogrodzie :) BTW, zaraz przed nim będzie wpadał strumień do oczka (kilka centymetrów) :)

[ Dodano: 2014-01-05, 19:11 ]
Gosik: Wiem, co masz na myśli pisząc o dużych płaskich kamieniach jednak w moich żwirowniach ich niema. Gdy by były oczko było by już skończone :) Latem i jesienią potrafimy z żoną jechać zamiast na grzyby to na kamienie do lasu :)

lasoch - 2014-01-05, 22:39

A gdzie kupiłeś to cudo. Znalazłem jedną ofertę na iternecie, ale jednak cena dla mnie za wysoka, a jak niska to i sam krzew nie wysoki.
Tintin - 2014-01-05, 22:59

Poczekaj do wiosny, u mnie też był mały. Bedzie wiecej ofert, pozatym czas i tylko czas
Tintin - 2014-01-07, 21:16

Chyba nie wytrzymam i w piątek zacznę kopać strumień. Jaką głębokość polecacie, aby obsadzić go kosaćcami i tatarakami. Czy warto zrobić po środku strumienia szersze i lekko głębsze oczko na więcej takich roślin?
Adacho - 2014-01-08, 07:55

U mnie gł. strumienia, to jakieś 20cm żwiru + 5 cm wody nad nim.
W miejscu gdzie rosną kosaćce, to 40cm - 20cm żyznego podłoża + 20cm żwiru.
Ważne jest, aby kamienie spiętrzające umieścić na takiej wysokości, aby poziom wody był zawsze ok. 5cm nad żwirem.
Woda ze strumienia nie powinna zejść po wyłączeniu pompy.Grozi to padnięciem całego życia biologicznego, którego odbudowa trwa sporo czasu.

Tintin - 2014-01-08, 20:09

Adacho napisał/a:

W miejscu gdzie rosną kosaćce, to 40cm - 20cm żyznego podłoża + 20cm żwiru.
Te 20 cm żyznego podłoża jest jakoś oddzielone od żwiru czy po prostu pod nim leży. Jeżeli tak to czy woda nie wymyje z czasem tego podłoża do oczka?
Adacho - 2014-01-08, 21:07

Warstwa żwiru leży bezpośrednio na żyznym podłożu i zabezpiecza go przed wymywaniem.
W strumieniu, woda powinna płynąć powoli, aby mogła oddać substancje odżywcze roślinom.
W przeciwnym razie, woda przeleci przez strumień "jak przeciąg" i zasili glony w oczku.

Tintin - 2014-01-08, 21:35

Adacho napisał/a:
Warstwa żwiru leży bezpośrednio na żyznym podłożu i zabezpiecza go przed wymywaniem.
W strumieniu, woda powinna płynąć powoli, aby mogła oddać substancje odżywcze roślinom.
W przeciwnym razie, woda przeleci przez strumień "jak przeciąg" i zasili glony w oczku.
Chyba zrozumiałem, że lepiej zrobic głębszy strumień i zastosować progi ca jakiś czas. czy tak ?
Adacho - 2014-01-08, 21:51

Dokładnie tak :)
Tintin - 2014-01-09, 17:24

Te żyzne podłoże to jakie ? zwykła czarna ziemia ? czy torf ?
Tintin - 2014-01-26, 13:09

Zima pełną parą.
Oczko skute lodem, myślę że około 30 cm

Pompka powietrza nie dała rady i cały styropian jest zamarznięty. W sobotę odmrażałem czajnikiem. Nie udało mi się zdjąć pokrywy ale po odmrożeniu z bocznej małe dziurki zaczęły wydobywać się bąbelki wiec raczej w środku nie zamarzł. Powietrze spod styropianu wędruje w prawą stronę oczka pod lodem i wydobywa się w kępie uschniętej rośliny więc chyba przyduchy być nie powinno.

Jesienią zmontowałem drewnianą skrzynkę, dokładnie uszczelniłem i trzymam tam pompkę 36 litrów na minute, oraz trochę elektryki.



Pobliska rzeka też prawie cała zamarznięta


Rów melioracyjny za płotem w którym latem pojawiają się rybki, prawdopodobnie słonecznice.

rewi - 2014-01-26, 13:14

Zima pokazuje swoje oblicze, późno to późno, ale jest :) Rzeka nieźle zamarzła nawet nie chcę myśleć jak moje oko przy -20* wygląda :)
Adacho - 2014-01-26, 13:25

Tintin napisał/a:
Te żyzne podłoże to jakie


Trochę czarnej ziemi, kompostu, gliny, piasku - opcjonalnie obornik bydlęcy.
Na to żwir.

Ten kompresorek mocno się nagrzewa. Dobry na lato.
Zimą bezpieczniejszy jest mały brzęczyk z gumową membraną, bez styropianu.

Tintin - 2014-01-26, 13:36

rewi napisał/a:
Zima pokazuje swoje oblicze, późno to późno, ale jest :) Rzeka nieźle zamarzła nawet nie chcę myśleć jak moje oko przy -20* wygląda :)

U nas czwartek,piątek,sobota w nocy było ok -25 stopni

ropi - 2014-01-26, 14:01

Mróz duży , popruszył śnieg . Nad bąbelkami napowietrzacza powstała kopuła z lodu a w mniej 3 otworki którymi uchodzi powietrze.Wszystko działa :)
czester 1 - 2014-01-26, 14:05

te przewody lepiej by było w inny sposób wyprowadzić ze skrzynki. przy tej temperaturze może dojść do uszkodzenia przewodu (izolacji) przez dociskanie go drzwiczkami.
Tintin - 2014-01-26, 16:18

Z przewodami zrobię porządek na wiosnę, nie zdążyłem przed zimą. Dziś zrobiłem przerębel i jest 25 cm lodu.
Tintin - 2014-01-28, 20:25

Zapowiadają odwilż na 2 pierwsze tyg. lutego, ale chyba nie ma co liczyć że oczko odmarznie przy 2 -4 stopniach na plusie :) ??
Adacho - 2014-01-28, 20:51

Odmarznie, ale musisz mu trochę pomóc ;)
4 'C na plusie, to już coś :P

Tintin - 2014-03-10, 11:50

W weekend zrobiłem strumyk, folie wykorzystałem prawie na maksa. Krytykujcie :)








http://www.youtube.com/watch?v=YO0124HqDZs

lasoch - 2014-03-10, 11:58

No ja tam nie skrytykuję. Piękny jest, bardzo ładny, szeroki. Wykończony za pewno będzie doprowadzał do szału. Będzie w nim dużo roślin?
Tintin - 2014-03-10, 12:46

Czy dużo nie wiem, zamówiłem 50 kosaćców + troche innych roślin
rewi - 2014-03-10, 15:26

Krytykować będziemy jak zostanie strumyk wykończony :P .
Adacho - 2014-03-10, 20:10

No ładnie :)
Szkielet jest. Podnieś maksymalnie folię na brzegach. Latem, kiedy pojawią się nitki, podniesie Ci się poziom wody w strumieniu i górą woda będzie uciekać.
Poprawianie nie jest przyjemne ;)

luzio - 2014-03-10, 22:07

Tintin napisał/a:
W weekend zrobiłem strumyk, folie wykorzystałem prawie na maksa.
To się chwali.
Tintin napisał/a:
Krytykujcie :)
Do usług ;)
Napiszę co mi się nie podoba chociaż to oczywiście kwestia gustu. Zacznę od samego oczka. Nie bardzo rozumiem czemu jest taka moda by na pochyłym terenie robić poziom wody zgodny z wyższym brzegiem zamiast tak jak to jest w naturze z niższym? Teraz jest sztuczny wał od niższej strony i przez to mam wrażenie takiej dużej kałuży a nie oczka. To jest ogólnie przypadłość oczek gdzie poziom wody jest prawie równy z gruntem. Wyglądają jakby za pomocą wałów ktoś próbował zatrzymać wodę popowodziową.
To jest po prostu takie coś niezbyt zgodne z moim poczuciem estetyki, które wymaga by oczko znajdowało się w ładnym dołku :P
Zwłaszcza że taki dołek, dodatkowo na pochyłym gruncie ma swoje zalety, które właśnie pojawiają się przy budowie strumienia. Zamiast powtarzać ten sam błąd robiąc dziwolągowaty strumień otoczony wałami (przeciwpowodziowymi :) ) maskującymi folię należy przeciągnąć mocniej łopatą i zwyczajnie całość wkopać mocniej w ziemie. Dzięki czemu elementy maskujące znajdą się na równym ziemi poziomie robiąc ten naturalny pogłębiony strumień.
Jakby nie patrzeć przecież wszystkie strumienie w naturze wrzynają się w ziemię na wskutek erozji i taki wypukły strumień to jest jeszcze bardziej nienaturalny niż takie wystające oczko.
Natomiast gdyby oczko było mocniej wkopane w ziemię to taki naturalny strumień mógłby fajnie spadać niewielką kaskadą do oczka z tego wyższego brzegu.
No ale niestety teraz to już się nie da i trzeba będzie żyć z takim kałużowym systemem. Wiem że można trochę próbować kombinować i maskować. Ale dla mojego poczucia estetyki to niestety nie będzie grać :P
Choć dla wielu może mieć to swój urok :)

Tintin - 2014-03-11, 07:38

luzio napisał/a:
Tintin napisał/a:
W weekend zrobiłem strumyk, folie wykorzystałem prawie na maksa.
To się chwali.
Tintin napisał/a:
Krytykujcie :)
Do usług ;)
Napiszę co mi się nie podoba chociaż to oczywiście kwestia gustu.

Dziękuje za krytykę:)
Też chciałbym zrobić oczko niewystające nad poziom gruntu i wiem o tym ze będę miał problemy z maskowaniem wału. Niestety nie mogłem zrobić inaczej gdyż na odcinku między domem a oczkiem chcę ułożyć polbruk i nie mogłem kopnąć mocniej tam łopatą. Nie mogłem też wybrać innego miejsca na działce pod oczko. Więc po prostu musi tak być.;) Myślę uda się jeszcze trochę pomaskować.

Tintin - 2014-03-15, 15:08

Dziś trochę popracowałem......






Pogoda straszna, myślałem że łeb mi urwie :)

Zostało poprzycinać folie i parę innych poprawek.
Szkoda że nie miałem większego kawałka folii, zrobiłbym z przodu strumienia małe oczko.
Nie za dużo roślin tam wlezie - trudno, tak już musi być :)

lasoch - 2014-03-15, 15:15

Tak wyglądałby mój wymarzony strumień :good: . Cudny żwirek i piękne iglaki tworzą super klimat. Oczko też niesamowite - uwiodło mnie ;) . Co do roślin to jakby było ich bardzo dużo to strumień straciłby na wyglądzie, jeżeli będzie ich nie tak wiele to będzie super :) .
Tintin - 2014-03-15, 15:27

Czekam na dostawę takich roślin, co z tego radzicie wsadzić do strumyczka ( na dnie same kamyki )

3 x Orontium wodne

1 x Kaczeniec 'Polypetala'

1 x Czermień Błotna

1 x Łączeń Baldaszkowaty

1 x Żabieniec Babka wodna

1 x Sitowie Leśne

3 x Ponikło igłowate

2 x Moczarka Kanadyjska

1 x Mięta wodna

1 x Wywłócznik wodny

1 x Manna mielec

1 x Manna Mielec 'Variegata'

1 x niezapominajka błotna 'Variegata'

1 x Tojeść Rozesłana 'Aurea'

50 x Kosaciec Żółty

1 x przęstka pospolita

1 x Lilia wodna 'Attraction'

1 x Kosaciec żółty 'variegata'

1 x Manna Mielec 'Variegata'

1 x Tojeść rozesłana

lasoch - 2014-03-15, 15:35

Myślę, że kaczeniec - u mnie rośnie w oczku w żwirze, oraz na pewno kosaciec żółty i jego odmiana Variegata. Czermień powinna sobie poradzić i niezapominajka też. Ewentualnie manna mielec, ale ona bardzo się rozrasta. Tak właściwie w żwirku powinna dać jeszcze radę przęstka. U mnie rośnie w piachu. A kiedy przyjdą Ci te rośliny?
Tintin - 2014-03-15, 15:44

Z przodu strumyka chcę położyć większy płaski kamień, po którym woda spadała by do strumyka z ok 5 cm. Doprowadzenie wody z filtra dwoma rurkami fi 32 schowanymi pod kamykami i potem na ten kamień. Myślałem żeby kupić na to kamień cięty polny czerwony.
Sąsiad mówi że cięty będzie sztucznie wyglądał ale czerwony kolor pasował by tam :)

lasoch - 2014-03-15, 15:51

Ten cięty kamień miałby być tym, po którym spływałaby woda? Nie wydaje mi się to piękne. Ale zależy to od dokładnego koloru.
rewi - 2014-03-15, 16:57

Na pewno trzeba trochę poczekać, aż strumyk zarośnie :good: jakoś dziwnie to wygląda ten żwirek w strumieniu i wokół iglaków... według mnie lepiej byłoby gdyby żwir w strumyku, a między roślinami różnił się.. Ale to tylko moje "wariacje" :crazy: Pewnie, gdy doją rośliny będzie to wszytko wyglądał o 180 stopni inaczej :-D
lasoch - 2014-03-15, 17:04

rewi napisał/a:
Jakoś dziwnie to wygląda ten żwirek w strumieniu i wokół iglaków... według mnie lepiej byłoby gdyby żwir w strumyku, a między roślinami różnił się...

A mi to najbardziej właśnie się podoba.Też chciałbym tak u siebie zrobić, ale raczej żwiru nie będę miał.

rewi - 2014-03-15, 17:16

To porostu kwestia gustu ;) Nie mówię, że mi się nie podoba, bo fajnie wygląda, ale lubię takie odróżniające się :)
lasoch - 2014-03-15, 17:17

Każdy robi tak jak lubi :) .
Radzionek - 2014-03-15, 17:22

Kolorowy żwirek robi wrażenie. Reszta to kwestia gustu. Tobie ma się podobać i już :brawo:
Tintin - 2014-03-15, 17:43

rewi napisał/a:
jakoś dziwnie to wygląda ten żwirek w strumieniu i wokół iglaków... według mnie lepiej byłoby gdyby żwir w strumyku, a między roślinami różnił się..


Też tak uważam ale zwracam uwage też na kase :P Zona podpowiedziała żeby po zew stronie strumyka tej bliżej płotu puścić jakąś płożąca się roślinkę w kolorze czerwonym po całej długości strumyka, tylko jaką ? :)
Fakt że ładne robiła by tło dla reszty rosnących w strumyku roślin.

rewi - 2014-03-15, 17:44

Tintin napisał/a:
Też tak uważam ale zwracam uwage też na kase

To co boli portfel najbardziej :hehe: Myślę, że z tą roślinką to bardzo dobry pomysł! :good:

lasoch - 2014-03-15, 18:14

W kolorze czerwonym, no nie wiem. Jakby kupić trochę rojników rubinów :) . Ewentualnie golteria i irgi będą miały czerwone owoce a i liście dość wcześnie się przebarwiają. A ile płaciłeś za ten żwir?
Adacho - 2014-03-15, 18:28

Powoli nabiera kształtów :brawo:
W głębszych miejscach posadź kosaćce i tataraki - żeby miały więcej podłoża dla korzeni.
Mam u siebie fajną odmianę tataraku kępowego (nie kłącza), który rośnie w zwartej nie wysokiej kępie. W sam raz do strumienia.
Przęstka i mięta też OK.
Kaczeńce - pierwsze wiosenne liście i kwiaty wodne - super. Możesz wsadzić ich więcej, Poszukaj u siebie na podmokłych łąkach, przy rowach melioracyjnych.

Tintin - 2014-03-15, 19:56

lasoch napisał/a:
W kolorze czerwonym, no nie wiem. Jakby kupić trochę rojników rubinów :) . Ewentualnie golteria i irgi będą miały czerwone owoce, a i liście dość wcześnie się przebarwiają. A ile płaciłeś za ten żwir?


Przyjechało ok 3 ton, jeszcze nie płaciłem ale myślę ze 300 zł za całość się wyrobię

[ Dodano: 2014-03-15, 19:59 ]
Adacho napisał/a:
Powoli nabiera kształtów :brawo:


Więcej kształtów nie nabierze, zostało folie podocinać i zamaskować przy kamieniu przy oczku, nic tu więcej nie wymyślę :)

[ Dodano: 2014-03-15, 21:04 ]
Adacho napisał/a:


Mam u siebie fajną odmianę tataraku kępowego (nie kłącza), który rośnie w zwartej nie wysokiej kępie. W sam raz do strumienia.

Kaczeńce - pierwsze wiosenne liście i kwiaty wodne - super. Możesz wsadzić ich więcej, Poszukaj u siebie na podmokłych łąkach, przy rowach melioracyjnych.


Jak to zdobyć od ciebie ? :) :piwko:

[ Dodano: 2014-03-16, 10:52 ]
No ładnie, dziś się obudziłem a w oczku o 30 cm wody mniej. Trzeba szukać gdzie ucieka. Mam nadzieję że nie poszła folia w oczku.

ILUSION - 2014-03-17, 10:35

30 cm po jednym dniu to nic ciekawego nie wróży :P
lasoch - 2014-03-17, 10:37

Czyżby jakiś przeciek w strumieniu?
Tintin - 2014-03-17, 11:48

Wychodzi na to że tak, wczoraj napełniłem oczko na maksa i dziś widzę że trzyma poziom.
Popracuje jeszcze nad strumieniem ale jak będzie cieplej. Niesamowicie zmarzłem w sobotę i dwa razy wiatr przewrócił taczkę z kamieniami :-)

[ Dodano: 2014-03-17, 19:05 ]
Witam,
czytałem ten temat ale został już zamknięty a mam pytanie.
Żeby zaoszczędzić na prądzie kupiłem pompę która ma zasilać mój strumyk:
Aqua nova
- Wysokość podnoszenia: max 3.00 m
- Wydajność: 3500 l/h
- Moc: 25W
- OŚ CERAMICZNA - gwarantuje cichą pracę oraz wydłuża żywotność
- ECO-PUMP - OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII DO 50%
przy obecnym założeniu pompa ma chodzić w sezonie 24 h na dobę.

Ale mogę kupić beczkę 250L za 30 zł z której chciałbym zrobić filtr ( obecny to FILTR AQUA SZUT EXTREME UV 16 z LAMPA UV 11W )

Pytanie czy warto robić ten filtr mając ten strumyk ??? ( likwidacja strumyka nie wchodzi w grę )

Jeżeli warto to czy pompa którą posiadam da radę zasilić ten filtr, beczka stałaby ok 18 metrów od filtra ale przy bardzo niskim spadku terenu w stronę pompy, plus oczywiście wysokość beczki której nie znam, ale zakładam 120 cm.

I jeżeli da rade zasilić ten filtr, to czy tłoczenie wody od dołu czy z góry?? :)

[ Dodano: 2014-03-17, 19:08 ]
Tak mi przeszkadzali pisać ten post że nie zdążyłem wkleić linku do postu który przeczytałem :P
http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=315

Adacho - 2014-03-17, 21:44

Tintin napisał/a:
Popracuje jeszcze nad strumieniem

Sprawdź folię na brzegach i łączenie strumień-oczko
Tintin napisał/a:
moge kupić beczke 250L za 30 zł z której chciał bym zrobić filtr ( obecny to FILTR AQUA SZUT EXTREME UV 16 z LAMPA UV 11W )

Jak okazyjnie, to bierz. Może się przyda ;)
Tintin napisał/a:
Pytanie czy warto robić ten filtr mając ten strumyk ???

Obsadź strumień roślinami i zobaczysz jak działa. Strumień potrzebuje czasu, tak samo jak filtr biologiczny.
Czasami wystarcza sam strumień, żeby wyklarować wodę. Z dobrym filtrem, woda na pewno będzie czysta.

Bartosz_n - 2014-03-18, 08:23

Cytat:
Czasami wystarcza sam strumień, żeby wyklarować wodę. Z dobrym filtrem, woda na pewno będzie czysta.


Święta prawda . Sam tego doświadczyłem , zbudowałem strumień i od razu puściłem wodę , nie było w nim roślin a woda zrobiła się 10x lepsza . Ruch wody w oczku to podstawa .

Tintin, Jak strumień zarośnie będzie pięknie :brawo:

[ Dodano: 2014-03-18, 08:27 ]
Beczkę możesz wkopać zawsze będzie to parę cm niżej dla pompy .

Tintin - 2014-03-18, 08:41

Postanowiłem że na razie nie będzie filtra. Bedzie test oczko>pompa>strumyk>oczko
Tintin - 2014-03-22, 18:27

Trochę znowu popracowałem krzyż boli ale co tam. Na koniec postu zapodam filmik i od razu powiem co mi się nie podoba :)
Nie podoba mi się kopiec z kamieni na wpływie strumyka i muszę coś z tym zrobić ale nie mam pomysłu.
Nie podoba mi się ujście strumyka ale tu już chyba nic nie wymyśle.

Zanim bedzie filmik parę fotek nie koniecznie o oczku:
mój smok, mam nadzieje że wróci


oczko rok temu:






Takie mgły u nas są często



matka wszystkich matek w domu :P "Tola"



I dwa moje tygrsy:



Gerwazy ( ten rudy ) rządzi



Film z dzisiaj

lasoch - 2014-03-22, 19:49

Zmiana nie jest bardzo widoczna na zdjęciach, ale jest. Od początku Twoje oczko było śliczne, nawet bez strumienia. Źródło strumienia nie najpiękniejsze ale jak się coś zielonego obok wsadzi to już będzie inaczej. A pieski i szczególnie kotki urocze.
Tintin - 2014-03-22, 20:55

Dzięki Rewi
zdjecia sa w większosci z tamtego roku tylko filmik jest aktualny :P

[ Dodano: 2014-03-22, 20:57 ]
lasoch napisał/a:
Zmiana nie jest bardzo widoczna na zdjęciach, ale jest. Od początku Twoje oczko było śliczne, nawet bez strumienia. Źródło strumienia nie najpiękniejsze ale jak się coś zielonego obok wsadzi to już będzie inaczej. A pieski i szczególnie kotki urocze.


dzięki, coś muszę wydumać na wlocie na wylocie raczej już nic nie wymyśle :)

rewi - 2014-03-23, 11:01

Zawsze do usług :good:

Jestem zauroczona tym rudym kotkiem :P

Tintin - 2014-03-23, 18:45

rewi napisał/a:
Jestem zauroczona tym rudym kotkiem :P


Też mi się podoba, ale dziś zaczą dobierać się do rybek


Rybki pływają już po całym oczku, dziś pierwszy raz jadły chrupki



Krokusy pięknie kwitną



Tulipany też już wyłażą

Adacho - 2014-03-23, 18:51

Tintin napisał/a:
rewi napisał/a:
Jestem zauroczona tym rudym kotkiem :P


Też mi się podoba, ale dziś zaczą dobierać się do rybek

Jak kotek będzie polował na rybki, to w końcu mu się uda i będzie rybek mniej :-D
Te co zostaną, będą się kryć po kątach. Trudno będzie je oswoić.

Tintin - 2014-03-23, 18:54

Adacho napisał/a:

Jak kotek będzie polował na rybki, to w końcu mu się uda i będzie rybek mniej :-D
Te co zostaną, będą się kryć po kątach. Trudno będzie je oswoić.


Jakoś to będzie

[ Dodano: 2014-03-23, 18:59 ]
Kiedy lilie powinny puszczać łodygi ?

Tintin - 2014-03-23, 19:25

Bolekso napisał/a:
Na ogrodzie wolę ptaki niż polujące na nie koty. Nie strzelam do nich z wiatrówki ale przeganiam na wszelkie sposoby.
Pozdrawiam ! Bolek


Hmmm.........
Nie moge powiedzieć że wole coś od czegoś :-) . Być może dla tego że mam tu wszystko. Ptaki, jaszczurki, żaby, sarny, lisy, + dwa swoje psy i koty :) Dwa lata temu loś przespacerował się drogą. Osiedle na którym mieszkam otaczają łąki a do rzeki mam ok 200 metrów, więc jest tu wszystko :)

Gosik - 2014-03-23, 20:05

Czy wokół oczka musi być ten foliowy wał?, wg mnie, szpeci oczko. Początek strumienia byłby ciekawy, gdybyś ukrył ten czarny szlauch pod kamykami, a jego końcówkę zamaskował dużym, płaskim kamieniem.Wyglądałoby jakby woda wypływała spod kamienia.
Tintin - 2014-03-23, 20:23

Gosik napisał/a:
Czy wokół oczka musi być ten foliowy wał?, wg mnie, szpeci oczko. Początek strumienia byłby ciekawy, gdybyś ukrył ten czarny szlauch pod kamykami, a jego końcówkę zamaskował dużym, płaskim kamieniem.Wyglądałoby jakby woda wypływała spod kamienia.


No wał musi być, ale myślę, że za dwa lata nie będzie go widać.
Nad początkiem strumienia pracujemy, na razie jest jak jest

Tintin - 2014-03-29, 19:39

Dziś odwiedzilismy Pana Szymona w Hudroflorze :) zakupiłem Przęstke, lilie Holandia + pare innych roślinek. Obsługa wspaniała wszystkiego sie dowiedziałem, co i jak sadzic :)
Gosik - 2014-03-31, 18:39

Bo Szymek jest i gościnny, i posiada dużą wiedzę :good:
Tintin - 2014-03-31, 20:47

Czy u was w liliach cos wyjazi z podłoża donicy bo u mnie nic :-(
lasoch - 2014-03-31, 22:34

Liście jeszcze maja czas wyjść, u moich miniaturek dopiero pierwsze malutkie listki są przy koszu. Nie martw się, na pewno przeżyły :good: .
Tintin - 2014-04-05, 19:12

Wytłumaczcie mi jedną rzecz. Dziś kupiłem lilie Joey Tomocik. Podają, że głębokość sadzenia od 50 do 100 cm. Jak to liczycie od lustra tafli wody do powierzchni donicy czy od lustra do dna półki. U mnie ta lilia trafiła na głębokość od tafli wody do powierzchni donicy 45 cm. I jeszcze jedno pytanie posadziłem ją w ziemi ogrodowej czy będzie ok ?



Od góry zdjęcia w kwadratowym czarnym koszu Hollandia poniżej na samym dnie w okrągłym dwie w jednej donicy, których nazw nie znam, jedna jest biała druga ma być czerwona i po prawej tez w kwadratowym koszu dziś nabyty Joey Tomocik.

lasoch - 2014-04-05, 19:23

Od krawędzi kosza do tafli wody. Będzie miał pięknie wyniesione kwiaty nad powierzchnię wody na takiej głębokości.
rewi - 2014-04-05, 20:09

Ładnie, a co z brzegami oczka? ;)
Tintin - 2014-04-05, 21:30

Na razie tak zostanie, za rok może kupie dwie palety płaskich łupków.

[ Dodano: 2014-04-06, 12:58 ]
Ciągle się zastanawiam czy zrobić filtr z beczki wkopanej w ziemie miedzy pompą tym strumykiem. Pompa zasysa glony i osad z dna i pompuje to do strumienia. Pełno glonów w strumyku. Fakt, że jest tam mało roślin, które jeszcze kiepsko rosną, może jak będzie ich więcej będzie ok, ale mam takie przeczucie ze brakuje po drodze filtra mechanicznego.

Zac - 2014-04-06, 13:16

ładnie wygląda,musisz jeszcze zrobić brzegi.
Tintin - 2014-04-06, 13:22

Z brzegami ?
własnie się wybieram po pare bluszczów i barwinków niech zarasta

rewi - 2014-04-06, 17:02

Dobry pomysł parę większych kamieni i bluszcz :good:
Tintin - 2014-04-06, 18:08

Kupiłem, posadziłem i rośnie ale zapomniałem jak to się nazywa, pomożecie ?? :P


lasoch - 2014-04-06, 20:31

Przetacznik bobowniczek.
Tintin - 2014-04-06, 21:45

Wkładam całe serce w te oczko ale chyba tych wszystkich nazw nigdy nie zapamietam :? Chyba po prostu nie mam głowy do tego :arrow:

[ Dodano: 2014-04-07, 20:23 ]
Doszedłem do wniosku, że zrobiłem błąd profilując półki. Mogłem zrobić w nich zagłębienie tak żeby do środka nasypać podłoża wtedy mógłbym sadzić rośliny w bez dojnic. A tak półki albo są proste albo bardzo delikatnie schodzą do środka oczka. Macie jakiś patent jak to obejść??

Gosik - 2014-04-09, 17:25

Tintin napisał/a:
Wkładam całe serce w te oczko ale chyba tych wszystkich nazw nigdy nie zapamietam :? Chyba po prostu nie mam głowy do tego :arrow:

[ Dodano: 2014-04-07, 20:23 ]
Doszedłem do wniosku, że zrobiłem błąd profilując półki. Mogłem zrobić w nich zagłębienie tak żeby do środka nasypać podłoża wtedy mógłbym sadzić rośliny w bez dojnic. A tak półki albo są proste albo bardzo delikatnie schodzą do środka oczka. Macie jakiś patent jak to obejść??

Nie znam "dojnic" :hehe: , ale na pewno to ciekawe stworzenia :hehe: .
Zawsze możesz sadzić w skarpetach, wtedy donice nie są potrzebne.

Tintin - 2014-04-09, 19:02

Gosik napisał/a:


Zawsze możesz sadzić w skarpetach, wtedy donice nie są potrzebne.


Jak wyglądają te skarpety ? można to gdzieś kupić ?

Artur - 2014-04-09, 22:13

Tintin, To co nosisz na stopach :)
Tintin - 2014-04-10, 07:20

Nie, no żartujecie ?
rewi - 2014-04-10, 14:35

Nikt nie żartuje, ale dobrze też jest w rajstopach lepiej się rozciągają :piwko:
Gosik - 2014-04-13, 21:30

Bierzesz skarpetkę, wrzucasz do niej kamień ( aby dociążyć lilię, bo jest lekka), sypiesz mieszankę ziemi, gliny i piasku, sadzisz lilię, i ostrożnie wkładasz lilię w skarpetce do wody ( ja wrzucam jak leci :hehe: ). Lilii korzenie spokojnie przebiją skarpetkę, a lilia się rozrośnie. Nie widać wtedy paskudnych donic w oczku. Jedyna wada to taka, że lilie tak się rozrastają, że ciężko je potem z dna ruszyć. Ale o tym to możesz poczytać już w mojej galerii :bum:
Tintin - 2014-04-15, 13:00

A wsze lilie już wyłażą z donic ? bo w tej co sadziłem rok temu nic nie wyłazi.
lasoch - 2014-04-15, 15:56

Jeszcze zdążą wyjść. Kiedy były sadzone?
dziadzia - 2014-04-15, 17:12

Gosik korzenie lili spokojnie przebija skarpete, a co z folią w takim razie? :-)
rewi - 2014-04-15, 18:05

Tintin, wyjdą, mi 2 lata temu liście w czerwcu wychodziły, a u niektórych oczkomaniaków już kwitły :)

dziadzia, folii nie przebiją, są miękkie :P

Tintin - 2014-04-15, 21:43

lasoch napisał/a:
Jeszcze zdążą wyjść. Kiedy były sadzone?

w tamtym roku pod koniec lata

lasoch - 2014-04-16, 16:37

Moje trochę wcześniej, może dlatego.
Gosik - 2014-04-16, 17:42

dziadzia napisał/a:
Gosik korzenie lili spokojnie przebija skarpetę, a co z folią w takim razie? :-)

Lilia ma bardzo miękkie korzenie, folii nic się nie stanie.

Tintin - 2014-04-21, 11:04

Obsadziłem troche strumień, głównie kosaćce





[ Dodano: 2014-04-21, 12:02 ]

rewi - 2014-04-21, 14:17

Zaczyna się robić coraz fajniej :brawo:
Tintin - 2014-04-21, 14:46

Wiosna to i coraz ladniej, tylko ten zuk w pysku karaska mnie przerazil. Jak tylko sobie przypomne to mnie podrywa :-) chyba jestem za delikatny
lasoch - 2014-04-22, 09:42

Ja bym tylko te białe kamienie rozłożył bardziej nieregularnie. Fantastyczne iglaki. Kosaćce na pewno wspomogą filtrację.
Bosko!!!

Tintin - 2014-05-01, 07:57

Dosadziłem troche roślinek, dwie tojeści na środku płycizny (zobaczymy, co z tego będzie), 4 duże kępy kosaćców, 4 x ponikło igłowate tez na płyciźnie, 1 x Tatarak zwyczajny pstry, 2 x Oczeret 'Zebrinus'.
Mam też:
1 x Strzałka australijska 'Benni'

1 x Strzałka Japońska

1 x Strzałka Szerokolistna

1 x Strzałka wąskolistna

1 x Strzałka Wąskolistna 'Flore Pleno'

Ale przysłali mi takie maluśkie sadzonki, że postanowiłem je podchować w pojemniku i jak podrosną pójdą do oka.







Wszystkie lilie coś wypuszczają :)

rewi - 2014-05-01, 10:28

Zaszalałeś z tymi strzałkami :good:
lasoch - 2014-05-01, 20:01

Czekam na fotki rozrośniętego oczeretu i dałbyś fotki ponikła igłowatego? Co do strzałem moja nowa Benii tez jest taka mała, że chyba ją trochę w domu podpędzę, ale z drugiej strony ja ma rosnąć, to w oczku to zrobi. Jak urośnie japońska to poproszę fotki :) .
Maglia - 2014-05-01, 21:47

Daj znać jak Ci się ponikło przyjmie i czy się szybko rozrośnie. Ja sadziłam w zeszłym roku dwie małe sadzonki i nie wiem co się z nimi stało, nie ma. Zamarło, lub może ryby się z nim rozprawiły.

A tak w ogóle, to fajne masz oczko ;)

Tintin - 2014-05-02, 15:38

Witam,
Nie wytrzymałem i pojechałem głownie po porządne strzałki do porządnej szkółki (czytaj Hydroflora pana Szymona, i jego miłej żony)

Rośliny piękne.

Zdjęcia poniżej:

Strzałki:









Piękna kępa Babki :)



Dwie Gałęzatki ( nie wiem czy nawy nie pomyliłem :) )



Szczaw



To nie pamiętam jak się nazywa



To też nie pamiętam :)



A to zdjęcie strzałek, które zamówiłem przez net i nikomu nie polecam. Nie za bardzo chcę robić złą reklamę, więc nie będę pisał, jaki to sklep.



I trochę zdjęć z ogrodu.





[img] https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31.0-8/1898765_564758156955186_5159497398332674601_o.jpg [/img]
















Jak widać wszystko dojrzewa i trzeba jeszcze lat. Bardzo zadowolony jestem z Magnolii. Wszystkie fajnie kwitną a np. u sąsiada za płotem nie, chociaż ma te same odmiany. Dziwne.



I dwa moje prawdziwe bambusy. Rosną już u mnie 3 lata. Na zimę lekko okrywam, choć myślę, że i bez tego by wytrzymały pierwszy to bambus nigra a drugi nie pamiętam.





Nie powstrzymałem się i zakupiłem u Pana Szymona lilie Wanvisa, jak ktoś się przyjrzy na zdjęciu widać pąk kwiatowy :)



Teraz mam taki układ lilii w oczku, nie wiem czy nie pomyliłem Attraction z Holandią


rewi - 2014-05-02, 16:39

Ale zakupy świetne! Piękne strzałki i Wanvisa z pąkiem :piwko:
lasoch - 2014-05-02, 20:46

Strzałki to ładne rośliny, więc każda ilość w oczku jest dobra :) . Babka jest ogromna! Nie wiem czy gałęzatki dadzą radę w oczku, znam te rośliny tylko z akwariów. Pierwsza roślina, której nazwy nie znasz to możliwie rzęśl bagienna a druga to czermień. Z kwiatem czy przekwitnięta? Strzałki z neta urosną, ale wiadomo im większe tym lepsze ;) . Kupienie roślin samemu to nie to samo co przez internet, ale ja np. nie mam przecież jak dojechać do żadnej szkółki, tylko na czyjąś łaskę do pobliskich ogrodniczych. Co to za jałowiec płożący rosnący obok domu? Ładne magnolie :) bardzo. Oczko z góry jeszcze ładniejsze niż z poziomu. Znakomite bambusy! Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś, ale te Twoje co roku puszczają od ziemi? Wanvisy zazdroszczę :) . Czekam z ogromnym zaciekawieniem na kwiat.
Tintin - 2014-05-02, 20:52

lasoch napisał/a:
Co to za jałowiec płożący rosnący obok domu?


A wklej zdjęcie z tym jałowcem zaznaczonym to może ci powiem, bo nie wiem o którym piszesz :)

lasoch - 2014-05-02, 21:00

Ten na 11 zdjęciu w lewym dolnym rogu i na 12 po środku skalniaka, ten duży ;) .
Tintin - 2014-05-02, 21:23

lasoch napisał/a:
Strzałki to ładne rośliny, więc każda ilość w oczku jest dobra :) . Babka jest ogromna! Nie wiem czy gałęzatki dadzą radę w oczku, znam te rośliny tylko z akwariów. Pierwsza roślina, której nazwy nie znasz to możliwie rzęśl bagienna a druga to czermień. Z kwiatem czy przekwitnięta? Strzałki z neta urosną, ale wiadomo im większe tym lepsze ;) . Kupienie roślin samemu to nie to samo co przez internet, ale ja np. nie mam przecież jak dojechać do żadnej szkółki, tylko na czyjąś łaskę do pobliskich ogrodniczych. Co to za jałowiec płożący rosnący obok domu? Ładne magnolie :) bardzo. Oczko z góry jeszcze ładniejsze niż z poziomu. Znakomite bambusy! Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś, ale te Twoje co roku puszczają od ziemi? Wanvisy zazdroszczę :) . Czekam z ogromnym zaciekawieniem na kwiat.


Druga roślina to czermień, ale pierwsza to chyba raczej nie rzęśl bagienna, może pan Szymon przypomni nazwę, bo jak byłem u niego to sypnął z łaciny :oops:

Czermień jest z kwiatem.

Jeżeli chodzi o sadzonki roślin, to może zamówić tam gdzie ja byłem osobiście http://www.hydroflora.com.pl
I uwierz mi, nie widziałem takich strzałek, jakie ja dostałem z netu :)

Prawdopodobnie u Aurory też dostaniesz takie same sadzonki, ale u niego nie zamawiałem ze względu na to, że do hydroflory mam może ze 20 km.

Bambusy nie puszczają od ziemi, po prostu nie przemarzają, rosną powoli, ale skutecznie :)

Ten iglak płożący, o który pytasz to jałowiec rozesłany Nana, ma u mnie ze 4 lata i rośnie od malutkiej sadzonki.

lasoch - 2014-05-03, 14:33

Nigdy nie zmienię zdania, że wybranie sobie samemu sadzonki jest lepsze od tego, że ktoś Ci je wybierze. W zeszłym roku kupiłem w tej szkółce rdestnice połyskującą, a raczej jej pęd który najprawdopodobniej zgnił albo wyłowiłem go razem ze śmieciami. W tym roku kupiłem w innym sklepie tą roślinę i mam piękną sadzonkę z około 6 pięknymi pędami, już posadzona, śliczna, Szkółka szkółce nie równa, a raczej sadzonka sadzonce, w tej samej cenie możemy dostać dwie różne sadzonki.
rewi - 2014-05-04, 11:58

Tintin napisał/a:
że do hydroflory mam może ze 20 km.


Zbankrutowałabym :P Blisko masz, możesz na spokojnie się wybrać i pooglądać rośliny! :piwko:

Tintin - 2014-05-12, 19:42

Tak na dzień dzisiejszy wyglądają moje tegoroczne lilie:

Hollandia lub Attraction



Attraction lub Hollandia



Joey Tomocik



Vanvisa



Wszystkie kupione tego roku.

I na koniec dwa moje łapserdaki ;)

[/list]

lasoch - 2014-05-12, 20:23

Fajne lilie wyglądają, teraz jak mają pierwsze liście na powierzchni to będą szybciej rosły. Jak tam pączek Wanvisy? Kotki urocze :) .
rewi - 2014-05-12, 20:33

Tintin napisał/a:
I na koniec dwa moje łapserdaki


Śliczne :P jakie przytulone :P

mw19pl - 2014-05-12, 20:46

Bardzo ładne oczko strumyk super pomysł jak gęsto zarośnie będzie robił za filtr i ładnie wyglądał ale to pewnie dopiero w przyszłym roku. W oczku troszkę chyba za dużo doniczek ładniej rośliny wyglądają w podłożu zwłaszcza te blisko brzegu :pa:
Tintin - 2014-05-12, 20:49

lasoch napisał/a:
Fajne lilie wyglądają, teraz jak mają pierwsze liście na powierzchni to będą szybciej rosły. Jak tam pączek Wanvisy? Kotki urocze :) .


ten pączek z kwiatem w ogóle nie rośnie :( może trzeba poczekać jeszcze. Mógłbym wyjąc cały kosz i wstawić pod folię, ale to chyba nie o to chodzi ;)

[ Dodano: 2014-05-12, 21:27 ]
Dobrze by było żeby Aurora się wypowiedział. Czy ten pąk Wanvisy ma szanse urosnąć i zakwitnąć, czy po prostu go utopiłem. Jest pod powierzchnią wody ok 40 cm.

Tintin - 2014-05-23, 15:39

pączek z kwatem wanvisy wogle nie rośnie został przy dnie, chyba za głęboko postawiłem donice. Ale są już dwa nowe które idą w góre :) Jak zakwitnie pstrykne fote.
lasoch - 2014-05-23, 21:34

Czyli ta odmiana nie dość, że szybko się rozrasta to i obficie kwitnie :) .
Tintin - 2014-05-24, 12:55

Tak na chwilę obecną wygląda moja Wanvisa




Wiatr wieje i wszystko dzis przewraca :)







Zdjęcie wyszło nie wyrazne ale tak podchodowałem strzałki pod folią ( praktycznie z niczego )

lasoch - 2014-05-24, 13:08

Pąki teraz powinny dość szybko rosnąć, więc i kwiaty niedługo się ukażą. U mnie wiatr nie przewraca roślin, ale dużo syfu do oczka nawiewa. Czy tam na brzegu piesek chce się napić wody,czy to pluszak? I co to za palmopodobna roślina? Jaką masz ogromną babkę! Strzałki z pod folii bardzo ładne, moja australijska w oczku też właśnie się rozpędza. Wg mnie one może miały mniej nawozu dane?
Tintin - 2014-05-24, 13:14

Na przed ostatnim zdjeciu to piesek, roślina to palma z biedroniki za 21 zł :) O tych strzałkach so kupiłem przez net nie chce mi się gadać, ważne że uratowałem :)

[ Dodano: 2014-05-24, 13:32 ]
Wow temp. w oczku 24,5 stopnia ;)

lasoch - 2014-05-24, 14:16

U mnie taki palmy też były, będziesz trzymał ją przez lato na dworku? A piesek to serio wygląda jak pluszak :) .
Tintin - 2014-05-25, 06:52

Dokładnie tak, z wykopywaniem nie będzie problemu bo jest posadzona na zasadzie donica w donicy. Po drugiej stronie oczka jest Kanna, też w ten sposób sadzona.
Gosik - 2014-05-25, 15:03

Tintin napisał/a:
pączek z kwiatem wanvisy wogle nie rośnie, został przy dnie, chyba za głęboko postawiłem donice. Ale są już dwa nowe które idą w górę :) Jak zakwitnie pstryknę fotę.

W OGÓLE, nie "wogle" :P

Tintin - 2014-06-07, 12:39

Dziś udało mi się zdobyć 7 pięknych Osok z Narwi i trochę rzęsy :)





Kupiłem też Mech zdrojek, ale raczej nie będzie rósł bo oczko prawie cały czas na słońcu.

Tintin - 2014-06-24, 17:40

Dziś zakwitł mi pierwszy pąk Attraction:



Mimo że sadzonka posadzona w tym roku to wydaje mi się, że to jakoś późno

rewi - 2014-06-24, 19:45

Ma 7 liści, posadzona w tym roku więc dobrze kwitnie. Jeszcze pokaże kwiaty do końca sezonu ;)
Radzionek - 2014-06-25, 08:47

Jak na początek lata, to cieszy oko nawet jeden kwiat :brawo:
Tintin - 2014-07-13, 13:56

Powoli wszystko się rozrasta



Dookoła oczka posadziłem chyba ze 20 różnych jałowców, myślę że za dwa, trzy lata zamaskują folie na brzegach.











Tak obecnie wygląda u mnie hibiskus, mysle że coś słabo rośnie, pewnie ma za sucho.





Wanvisa ponownie zakwitła :)

lasoch - 2014-07-13, 21:38

Oczko z okolicą nigdy nie przestana mnie zachwycać !! Wanvisa urocza :)
Gosik - 2014-07-14, 19:12

Ładnie zadbany teren wokół oczka :brawo:
Tintin - 2014-07-15, 19:06

Dziś do oczka trafiła kolejna (7) lilia



Siam Purple 1
Sadzonka przyszła dość ładna. mam nadzieje że się przyjmie.
Czy rzeczywiście jest mrozoodporna ? okaże się za rok :)

Tak ma mieć kwiaty :)




Na razie trafiła na płytką wode, myślę jutro przestawić na niższą półke i tam już zostanie do póznej jesieni. Na zimę trafi na dno czyli ok 100 cm od tafli do donicy.

Freakazz - 2014-07-15, 21:22

Oczko piękne, woda kryształ a rośliny cudne :good:
lasoch - 2014-07-15, 21:37

Skąd ją wytrzasnąłeś ?! Czekam z zniecierpliwieniem na pierwszy kwiat ! Ładne kłącze ?
Tintin - 2014-07-15, 21:50

Kłącze ładne ok 12cm długości

[ Dodano: 2014-07-15, 21:58 ]
Freakazz napisał/a:
Oczko piękne, woda kryształ a rośliny cudne :good:


Dzieki ale woda teraz to nie kryształ, kwitnie od jakiś 4 dni, ogulnie wygląda lepiej :) jak by dopisać do tego złego to jeszcze donica z papirusem się przewruciła i troche czrno ziemu poszło do oczka :)

Gosik - 2014-07-16, 17:07

Tintin napisał/a:
Kłącze ładne ok 12cm długości

[ Dodano: 2014-07-15, 21:58 ]
Freakazz napisał/a:
Oczko piękne, woda kryształ a rośliny cudne :good:


Dzięki, ale woda teraz to nie kryształ, kwitnie od jakiś 4 dni, ogulnie wygląda lepiej :) jak by dopisać do tego złego, to jeszcze donica z papirusem się przewruciła i troche czrnoziemu poszło do oczka :)

OGÓLNIE i PRZEWRÓCIŁA

Tintin - 2014-07-19, 16:11

Weekendowe prace w oczku :P


Wanvisa ciągle ma po jednym kwiacie



ale pąków ma najwięcej ze wszystkich lilii w tym roku posadzonych
Mam nadzieję że za rok bedę misał po pre kwiatówe jednocześnie



Nauka pływania pluszaka :P Myślałem że Tola bedzie się bała wody po tym jak wczesną zimą wpadła do oczka i pływała z 3 min pod cienkim lodem.



No i ten mój nowy nabytek Siam purple 1 - wydaje się że szybko rośnie. Po 24 godz. po przestawieniu na głębszą półke dwa liscie są juz na powierzchni, urosły około 20 cm :)



A na finał, jak by kapieli w oczku było mało. Salute La Familia !!! :P



Mnie nie ma bo ktoś musiał robić zdjęcie :P

:pa:

Zac - 2014-07-19, 17:35

W oczku masz czyściejszą wodę jak w basenie :lol:
Tintin - 2014-07-19, 18:35

Tak sie tylko wydaje :P
Tintin - 2014-07-21, 18:31

Dziś Wanvisa zakwitła pierwszy raz dwoma kwiatami


Szkoda że żona takie słabe zdjecie zrobiła.

I pierwszy raz od 4 lat zakwitła Katalpa


lasoch - 2014-07-22, 10:16

Jakiej wysokości jest Surmia ? Moja już przekwitła ;) . Wanvisa super !
rewi - 2014-07-22, 11:01

Obficie kwitnie za rok będzie jeszcze więcej kwiatów :P
Tintin - 2014-07-31, 11:44

Kaczeniec ponownie zakwitł :)

Zac - 2014-08-01, 11:48

Strasznie fajnie ten żwir wygląda. ;)
Tintin - 2014-08-06, 12:18

Hollandia jest piekna:


Doczekałem się reversji Vanwisy:





Siam purple 1 straciła wszystkie stare liście ale już ma 3 młode:


Dziś dostałą dwa koreczki nawozowe, zobaczymy co z tego będzie[/list]

lasoch - 2014-08-06, 16:30

Ten kaczeniec wcześniej to multiplex ? Holandia śliczna, a Vanvisa piękna !
Tintin - 2014-08-06, 17:13

Dokładnie tak
Tintin - 2014-08-24, 19:17

lasoch napisał/a:
Jakiej wysokości jest Surmia ? Moja już przekwitła ;) . Wanvisa super !


Nie doczytałem :)
Ma ok 3 metry

lasoch - 2014-08-24, 21:51

Zawiązała stronki z nasionami ? U mnie kwitnie od kilku lat i tylko w zeszłym roku zawiązała, w tym nic.
Tintin - 2014-08-24, 22:10

Ma strąki i u mnie i u sąsiada

[ Dodano: 2014-08-24, 22:34 ]
W tym roku byłem w rezerwacie Kulikówka. Taki tam mały rezerwacik a tyle radości sprawił. Fajny strumyk w lesie z krystalicznie czystą wodą.











Jest to rezerwat z naturalnym wystepowaniem pióropusznika strusiego.

Freakazz - 2014-08-25, 14:22

Piękne lilie, a rezerwacik naprawdę super wygląda ;)
Gosik - 2014-08-27, 16:43

Wydaje mi się, że piękno naturalnych zbiorników wodnych, dostrzegają tylko ( albo prawie tylko ) ludzie posiadający własne akweny :(( Idąc ze znajomymi wsród stawów, nikt nie zwracał uwagi na ich piękno, a wręcz dziwili się, czym ja się zachwycam :-o
Tintin - 2014-08-28, 17:51

Chyba masz racje
Tintin - 2014-10-04, 17:05

Dziś nad ranem było na minusie

Trzeba powoli przygotowywać się do zimy.

Powoli wykonuje większy przerębel


Tintin - 2014-11-20, 20:32

Witam,
przerębel zwodowany 2 tyg. temu wygląda tak w oczku :)

zdjecie zrobione ze dwa tyg. temu, dziś leży już śnieg :)

luzio - 2014-11-20, 20:49

Jak sprawny jest taki przerębel? Tzn. do jakiej temperatury nie zamarza? Nie ma w nim żadnych napowietrzaczy? Są jakieś dziurki? I czym ten styropian skleiłeś?
:)

stanislaw65 - 2014-11-21, 07:00

witam; ja mam taki przerembel zrobiony z10 cmgrubosci twardego styropianu 100x50 x50 cm do minus 10 stopni woda nie zamr za .Powyżej 10 stopni włańczam napowietrzacz taki 3 watowy z dwoma kamieniami i wszystko jest dobrze całą zimę
Tintin - 2014-11-21, 13:39

Jak się sprawdzi zobaczymy, ale myśle że będzie ok. Tam jest podłączony napowietrzacz. Chodzi non-stop.

Ładnie śniegiem sypneło :)

rewi - 2014-11-21, 14:32

U mnie bez śnieżnie :P Ale u Ciebie lekko przyprószyło, oj idzie zima!
Tintin - 2014-11-22, 20:19

luzio napisał/a:
Jak sprawny jest taki przerębel? Tzn. do jakiej temperatury nie zamarza? Nie ma w nim żadnych napowietrzaczy? Są jakieś dziurki? I czym ten styropian skleiłeś?
:)


styropian skleiłem klejem do styropianu, taki w piance

Tintin - 2015-03-08, 15:48

Kupuje powoli kamienie płaskie, może kiedyś będzie ładnie




Zbadałem też wode w oczku i nie wiem czy pora roku ma znaczenie ale badałem dwa razy i mam tak:
No3 - 0
No2 - 0
Gh - >7d
Kh - 6
Ph - 7,2
Ci - 0

Kombinuje też z Lotosem

Zac - 2015-03-11, 15:34

Skąd brałeś nasiona?
Tintin - 2015-03-11, 18:08

alledrogo ale juz nie znajde od kogo
Tintin - 2015-03-15, 16:22

Kombinuje, kombinuje i nie wyświetla mi sie filmik :( widzę tylko kod



[ Dodano: 2015-03-15, 18:04 ]


Przejrzystość wody mam po zimie ok ale masę glonów nitkowych :)


Poprawiłam filmik teraz jest ok - rewi.

Tintin - 2015-04-12, 15:17

Doszło 16 kaczeńców i troche płaskich kamienie, tak wygląda na dzien dzisiejszy



Tintin - 2015-06-05, 22:01




Onowodek



Kładka z kamienia dla piesów, lubią leżeć nad oczkiem :)



Krawędz strumyka obsadzam floksami



Pani attraction pierwsze pąki dochodzą już powierzchni



Nadzień dzisiejszy odmiany lilii w oczku to:
Arc-en-Ciel
Attraction
Black Princess
Gloriosa
Holland
Joe Tomocik
Mayla
Wanvisa - rośnie niesamowicie, w tym roku zrobiłem z niej 5 sadzonek
Siam purple 1


rewi - 2015-06-06, 09:27

:brawo:

Zasoby lilie bardzo fajne! ;)

Elendil - 2015-06-06, 09:38

Fakt, kolekcja lilii zacna :brawo: Nitkowate jednak szaleją jak widzę, może spróbuj z Blue Guard Pondem. U mnie na nitkogluty działa perfekcyjnie.
Tintin - 2015-06-06, 21:22

Ten Blue Guard Pondem przynajmniej z nazwy przypomina fmc :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group