Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Staw - Staw z karpiami koi Michała.

mishka2 - 2013-09-29, 20:51
Temat postu: Staw z karpiami koi Michała.
Witam.
W tym roku w Maju stałem się szczęśliwym posiadaczem stawu o powierzchni około 0,25 ha.
Generalnie staw nie był osuszany przez 30 lat. Pierwsze co zrobiłem to spieściłem wodę i pozbyłem się tysięcy karasi oraz trawianki (Perccottus glenii) - która jakimś cudem tu zawędrował i rozmnożyła się w ekspresowym tempie. W stawie było też troszkę piskorza.
Dużym plusem tego stawu jest podłoże gliniaste a to jest to co karpiki lubią najbardziej. Pewnie dzięki temu ten staw nawet przy największej suszy w swojej historii nigdy nie wysechł. Jeszcze w końcem Maja kilka ulewnych deszcze pozwoliło mi ponownie zalać staw i go próbnie zarybić kilkudziesięcioma karpia koi z Japonii a także narybkiem po Japońskich tarlakach. Posadziłem lilie, które bardzo ładnie się rozrastają w tym stawie o niebo lepiej jak w doniczkach w moim oczku. Poniżej kilka zdjęć robionych w ubiegłym tygodniu.

Na chwilę obecną staw jest znów spuszczony. Zamierzam go dobrze osuszyć, wyprofilować dno i usunąć troszkę część naturalnej roślinności na rzecz lili wodnych.
Parametry wody przed spuszczeniem: pH-6,5 kh-3, Gh-5, No2-0, No3-0, Po4-0, Fe-0,1
Troszkę mnie dziwią te parametry, spodziewałem się wyższego pH i twardości ale na wiosnę z tym powalczymy :) Rybki wyhodowane pokaże niebawem.

wolanin - 2013-09-30, 08:29
Temat postu: Re: Staw z karpiami koi Michała.
mishka2 napisał/a:
Parametry wody przed spuszczeniem: pH-6,5 kh-3, Gh-5, No2-0, No3-0, Po4-0, Fe-0,1
Troszkę mnie dziwią te parametry, spodziewałem się wyższego pH i twardości ale na wiosnę z tym powalczymy :) Rybki wyhodowane pokaże niebawem.

Cześć, ależ piękny ten staw :) Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł go obejrzeć, przy okazji jakiegoś zakupu...

Co do parametrów, być może zwróciłeś uwagę na dyskusję Violettaxx oraz KOImark w wątku "Selekcja Yoshikigoi" odnośnie twardości, pH, buforowania pH twardością węglanową. Czy nie pomógłbyś zweryfikować informację o miękkiej deszczowej wodzie w stawach japońskich hodowców - i że właśnie taka woda, + buforowanie pH dla utrzymania go powyżej 7 - jest pożądana według Japończyków dla koi? Jakaś wymiana maili z dostawcami?... :evil:
Parametry Twojej wody zapewne wynikają z tego, że - jak piszesz - to także deszczówka...
Jeszcze raz: gratulacje :)

tom11 - 2013-09-30, 09:18

dawaj zdjęcia ryb :)

I jeszcze jedno co z wydrami ? czaplami?

Leszek Garwolin - 2013-09-30, 21:32

Dawaj foty, ale ty masz fajnie.Też chce taki staw :brawo: napisz coś więcej o tym zbiorniku.
mishka2 - 2013-09-30, 21:35

Na pierwszy ogień idą metaliczne koi, będą jeszcze showa ,shiro utsuri i inne, nie jest ich za wiele ale i tak jestem z nich zadowolony.


Gdyby nie wspomniane ptaki pewnie było by ich więcej bo przy odławianiu znalazłem 4 ładne patynki i hariwake podziobane przez kaczki, kto wie ile by ich było. Na przyszłą wiosnę zainstaluje pastuch elektryczny. W tym roku późno staw zalałem i było stosunkowo mało wody. W przyszłym roku wcześniej zacznę zbierać wodę to może większy stan zmniejszy straty powodowane przez ptaki.

violettaxx - 2013-10-02, 21:37

Michał gratuluję naprawdę piękny staw :brawo: :brawo: i jaka czysta woda !
A wodą bym się nie przejmowała bo ciężko coś zadziałać przy takiej ilości (może trochę pH ?) Masz niezłe parametry do szybkiego wzrostu Koi i dobrej witalności (według farmerów Japońskich )

mishka2 - 2013-10-04, 12:45

Z tymi parametrami wody to nie jest tak prosta sprawa. Książki o hodowli karpi konsumpcyjnych głoszą że najlepsze pH dla karpia to 7-8 a poniżej nie bardzo się nadaje i należny stawy wapnować. Mamy całą zimę na przemyślenia i czytanie artykułów. Oczywiście liczę Wiola lub ktoś inny, że jak znajdziesz jeszcze opracowanie na temat parametrów wody a wybarwianie i wzrost koi to się nimi pochwali na forum.

Ja w tym roku tylko stosowałem wapno chlorowane celem osunięci do zera wcześniej wspomnianej ,,trawianki". Na wiosnę będę chciał jednak wapnować celem ustabilizowani pH powyżej 7 i też postaram się nawozić mineralni by spowodować mały zakwit fitoplanktonu.

Poniżej druga część zdjęć.
(Shiro utsuri i showa) było głównie ze stawu a te pomarańczowe podchowywałem w basenie.
Te pomarańczowe są po samcu kikusui maja metaliczne płetwy i w większości są z łuską.
Niestety jeszcze ten kolor jest pomarańczowy a nie czerwony ale 2 lata temu też tak miałem i dopiero na przyszły rok pomarańcz zrobił się czerwony.Narybek z 10 lipca przed wpuszczeniem do stawu.


Ojciec większości narybku. Kikusui.


Tak wygląda teraz staw. Niestety musiałem go osuszać pompą, bo dno jest poniżej rowu odprowadzającego. Na szczęści mam uprzejmych sąsiadów którzy udostępnili mi prąd.

A najgorsze co mnie czeka to wybranie mułu ręcznie i zbudowanie tzw. ,,łowiska" w najgłębszej cześć stawu.

violettaxx - 2013-10-04, 18:22

mishka2 Faktycznie sporo roboty przed tobą !
Z narybkiem Koi wychowanym w dzikich warunkach w Polsce tak jest małe pomarańczowe potem stają się czerwone w przeciwieństwie do tych z Jap.

taniw - 2013-10-04, 19:34

Popracujesz sobie troszeczkę.
KILERK1 - 2013-10-29, 09:20

Jak postępy ze stawem?
mishka2 - 2013-11-05, 12:25

Po odchorowaniu grypy ruszyłem z łopata na swoje bagienko. Pogoda w październiku dopisała.
Tak mi wyszło to łowisko, o którym wcześniej wspomniałem.
KILERK1 - 2013-11-06, 20:46

Bez koparki się chyba nie obejdzie, trochę błotka masz :-D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group