Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Lilia Attraction

Mutari - 2006-08-11, 10:44
Temat postu: Lilia Attraction
Witam, wczoraj posadziłem nowo zakupioną lilię Attraction. Miała około 35 cm wysokości. Posadziłem ją w starym plastikowym wiadrze. Porobiłem dziury aby miała przepływ wody. Ale moje pytanie brzmi tak; Czy teraz posadzona lilia przezimuje w oczku?? Postawiłem ją na razie tak aby liście mogły się unosić na wodzie. Nie zanużyłem jej jej całej, tak wyczytałem na forum, że nie można, aby jej nie zatopić. Kupiłem rónież hiacynta i kotewkę. Z tymi dwiema roślinami wiem jak postępować, ale nie jestem pewny, czy lilia przezimuje.
Mam poczekać, aż bedzie miała dość długie łodygi i przestawić ją na najniższą pułkę??, czy za zimę zabrać ją do piwnicy ??
I jeszcze jedno pytanie, czy nie przeszkadza jej kostka napowietrzająca??
Kostka jest gdzieś około 20 cm od niej.
Pozdrawiam

AurorA - 2006-08-11, 11:46

Przestaw ją na zimę na niższą półkę bez względu na to jak duże będzie miała liście. Liście i tak na zimę zamierają a lilia aby przezimować musi być pod lodem tzn. nie może zamarznąć.
BOLEK - 2006-08-11, 11:59

Witam

Na początek dobrze zrobiłeś, że postawiłeś roślinę w płytkiej wodzie. Z czasem jak się dobrze ukożeni i zacznie wypuszczać dłuższe i większe liście przestaw ją głębiej. Jeśli masz oczko wystarczająco głębokie ( nie zamarzające do dna ) to z zimowaniem nie będzie żadnego problemu - tylko pamiętaj aby na zimę przestawic doniczkę ( wiaderko ) z rośliną głębiej. Jeśli kostka napowietrzająca powoduje, że na liście pryska woda to musisz ją odsunąć dalej - wszystkie gatunki lilii nie znoszą jak woda kapie na ich liście.



Hehehe, ale Aurora jesteś szybki - jak zaczynałem pisać odpowiedź Twojej jeszcze nie było :peace:

Patryk - 2006-08-11, 12:12

prawda jak będzie lilia liście odezucałą na zime przestaw ją na miejsce gdzie planowałeś po zimie wypuści liście do samej powierzchi wody na doceolowym miejscu
Mutari - 2006-08-11, 14:28

Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Mazur - 2006-08-11, 19:33

Ja postawiłem na 70 cm to zagłęboko ?? liście faktycznie są zatopione ale myślę że wszystko będzie OK
AurorA - 2006-08-11, 22:24

szybko dorosną do powierzchni, jeśli sadzonka jest silna.
Mazur - 2006-08-12, 08:20

Sadzonki moim zdaniem były bardzo dorodne i dotarły w świetnej kondycji.
A zresztą życie to nie bajka i nikt im(sadzonkom) nie obiecywał że będzie lekko.
Zresztą wkrótce będzie wiadomo jak wielką mają wolę przetrwania :wink:

KoRcZuS - 2006-08-12, 10:53

Ja swoja attraction najpierw postawilem na glebokosci 50cm, kilka dni tak stala i pozniej przestawilem na 100cm, po 2 dniach wszystkie liscie plywaly po powierzchni.
jackon - 2006-08-12, 13:53

n.attraction jest lilia, z ktora mozna zrobic wszystko
kiedys moj kumpel wzial ode mnie sadzonki, ma bardzo plytki staw, na zime wyjal klacza i wsadzil do duzej miski, ktora wstawil do nieogrzewanej szopy
jak jego odwiedzilem zima, okazalo sie,ze cala miska to duzy kawal lodu
przeniosl wiec lilie do piwnicy i postawil kolo kotla CO
wszystko odbilo i zrobil sie w lutym gaszcz lisci
wrocil z miska do szopy i na wiosne umiescil klacza w stawie
wszystkie normalnie rosly i kwitly
pozdrawiam
Jacek

Mutari - 2006-08-12, 16:38

Witam, lilia którą posadziłem ma się chyba dobrze. Liście już ułożyły się na wodzie, wyglądają za zdrowe. Ale sami osądźcie. Możecie nie rozumieć czemu napisałem, że ułożyły się na wodzie. Ponieważ po wyjęciu jej z paczki była pokręcana. Jak wstawiłem ją do oczka to tylko dwa liście leżały na wodzie a reszta była zanużona.
Pokaże pare fotek z mojego oczka. Mam problem z rozpoznaniem jednej rośliny. Na pewno nie jest to rzęsa wodna, bo jest od niej większa.

http://img155.imageshack....nieznanelj5.jpg - to jest ta fotka


A teraz inne foty :)

http://img208.imageshack....tempewnyux9.jpg

http://img154.imageshack....tractionbd4.jpg

http://img99.imageshack.u...yntwodnyta8.jpg

http://img213.imageshack....e=pistiaim9.jpg


Pozdro

jackon - 2006-08-12, 17:00

wyglada mi na rzese wodna
pozdrawiam
Jacek

Patryk - 2006-08-12, 22:25

tak to rzęsa wodna(rzęsa trójkowa lub coś w podobie)
AurorA - 2006-08-13, 00:41

Ta roślinka to na pewno spirodela wielokorzeniowa. Jest o wiele większa od rzęsy i jej cechą charakterystyczną jest pęczek korzeni wychodzący z każdego członu - u rzęsy jest tylko jeden korzonek na jeden człon.

Tak więc Mutari, masz rację to nie rzęsa a roslina z nią blisko spokrewniona ( czesto obie riśliny rosną razem w skupiskach mieszanych.

Na drugiej fotce jest żabiściek pływajacy.

Mutari - 2006-08-13, 10:28

Witam, tą spirodelle wiekokorzeionwą dostałem chyba w prezencie po otrzymaniu paczki z roślinami. Wielkie dzięki AurorA. I od razu nasuwa sie pytanie, czy ta spirodela przetrzyma zimę w oczku czy muszę ją zabrać do domu ??
Pozdro

Patryk - 2006-08-13, 11:38

przetrzyma przecież to rodzimy gatunek
Mazur - 2006-08-13, 12:39

Mutari napisał/a:
Witam, tą spirodelle wiekokorzeionwą dostałem chyba w prezencie po otrzymaniu paczki z roślinami. Wielkie dzięki AurorA. I od razu nasuwa sie pytanie, czy ta spirodela przetrzyma zimę w oczku czy muszę ją zabrać do domu ??
Pozdro


To chyba standart bo w mojej paczce lilie również były oblepione tą roślinką tyle że ja myślałem że to rzęsa i lilie dokładnie opłukałem a kilka roślinek wrzuciłem do narybku.

AurorA - 2006-08-13, 12:54

Tak jak wszystkie rośliny pływające spirodela zamiera na zimę - zimuje w postaci uśpionych pączków na dnie - wiosną może się odrodzić - można tez zimować w domu- wówczas można ją przechować.

To w zasadzie roslina tak samo pospolita jak rzęsa, tylko troszkę większa. Wszędzie jej pełno i specjalny zachód z zimowaniem chyba nie ma sensu. W szkółkach z roślinami wodnymi bierze się niewiadomo skąd i rozrasta się szybko. Dlatego tez często rośliny sa oblepione rzęsą lub spirodelą, a najczęciej obydwoma tymi gatunkami. :D

Mutari - 2006-08-15, 12:41

Witam, mam pytanie odnośnie do mojej lilii wodnej. Stoi już ona około tygodnia na głębokości około 50 cm. Liście już wszystkie pływają po powierzchni i widze, że rosną następne. Są już pod powierzchnią wody. Mogę ją przestawić na około 100 cm. Czy nic się jej nie stanie??
Patryk - 2006-08-19, 10:35

nie nic się jej nie stanie
Margo77 - 2006-09-23, 11:23

Witam serdecznie
tak sobie czytam o tej lilii i jestem troszke zaniepokojona.
jakiś m-c temu też taka zakupiłam, po pierwsze: obawiam sie że posadziłam ją w zamałym pojemniku (sredniej wielkości plastikowa doniczka), a po drugie: jak ją kupiłam to miała 3 liście, wstawiłam ją na glębokość 50 cm i tak stała tydzień czasu w między czasie mój piesek odgryzł jej te liście i ostał sie jeno jeden który nie zdążył wypłynąć, po tym tygodniu przeniosłam ją niżej i od tamtej pory nic się nie dzieje:(
ten samotny liśc nie ma zamiaru wypłynąć w dodatku wygląda jakby już umierał a innych liści ani widu ani słychu? Czy na wiosnę ona odżyje????

pozdrawiam
:

Patryk - 2006-09-23, 11:30

może lepiej pieska ukarac , a atracion to silna lilia na 90%odrzyje
Margo77 - 2006-09-23, 11:43

piesek jeszcze młody ale juz wie że jej tam nie wolno:)
wybrałam właśnie tą odmiane bo wyczytałam że jest "silna" też mam nadzieję że odżyje:)

dzieki za słowo pocieszenia

ZiK - 2006-09-23, 11:46

Margo77,
Na wiosnę powinna odżyć.Jak kłącze nie jest uszkodzone i jest dobrze ukorzenione to powinno być wszysko wporządku. :)

Margo77 - 2006-09-23, 11:50

O kłącze raczej zadbałam tylko nie wiem jeszcze czy pojemnik nie będzie za mały, ale chyba jest mozliwośc przesadzenia ale tym to chyba raczej trzeba zająć się na wiosnę a w ogóle to lilia ile potrzebuje miejsca na kłącze???
Patryk - 2006-09-23, 11:56

dla miniarórowych na gł koło20cm min 18cm na koło 12 na 15 czy jakoos tak dla atracion świetne są kastry 45L i wiadra od farby 10L
Margo77 - 2006-09-23, 12:01

ups to mój pojemnik jest zdecydowanie za mały
ale co byś mi zaproponował? poczekać z przesadzeniem do wiosny (i tak jest jeszcze stosunkowo młoda) czy przesadzić ją jeszcze teraz żeby ukorzeniała sie już na dobre w ostatecznym pojemniku???

ZiK - 2006-09-23, 12:14

Margo77,
Najlepiej przesadz już ją teraz jeszcze będzie miała czas na ukorzenienie się w nowym pojemniku a na wiosnę już ładnie odbije. :)

AurorA - 2006-09-23, 12:56

Możesz teraz, ale możesz tez na wiosnę (wcześnie). Powinno być ok. O tej porze juz nie będzie rosła, ale będzie się ukorzeniać. Na kłączu powinny być pączki liściowe
Patryk - 2006-09-23, 12:58

czyli teraz niech będzie w tej ciasnocie do wiosny wytrzyma

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group