Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Oczko wodne - relacja z budowy

jarek79kk - 2013-09-19, 19:11
Temat postu: Oczko wodne - relacja z budowy
Witam, jako iż jestem tu nowy, najpierw przedstawię się. Mam na imię Jarek, lat 34. Od prawie 5 lat zamieszkuję we własnym domku gdzie od podstaw urzadzamy wszystko po kolei na ile czasu i funduszy wystarcza. W obecnym czasie padlo na oczko wodne :-)
tylko jakie?
jak wielu innych amatorow kopania przejrzalem w internecie mase relacji z budowy i zdjec gotowych oczek, strumykow, wodospadow....
co tu zrobic?
najlepiej wszystko :-)

szpadel w reke i kopanie rozpoczete, zaczyna padac, ziemia mieknie i kopac lzej ale za to w taczce ciezej...

po 20 wywiezionych taczkach (jakies 100m dalej) stwierdzilem ze oczko bedzie z wodospadem, kaskada, mini strumykiem ...z czymkolwiek splywajacym z gory, a tą górą bedzie ziemia z wykopu ktorej nie bede musial wywozic taczka i choc szoda bylo mi zasypywac trawink ktory zakladalem z zeszlym roku to perspektywa jezdzenia taczka mnie do tego nasypu przekonala bardzo szybko

oto pierwsze zdjecia i oczywiscie zaraz za nimi pojawia sie pierwsze pytania :-)







oczko jak widac ma 2 glebokosci
pierwsza to okolo 25cm od gruntu i kolejna - glebsza to okolo 60cm

w oczku nie chce i nigdy niebede chcial miec zadnych rybek tylko same rosliny

czy uwazacie ze taki wykop wystarczy? nie za plytko?
zima nie bedzie to za bardzo przemarzalo ze wzgledu na mala glebokosc?
rozumiem ze to co rosnie w strefie bagiennej zamarza cale i przezyje

czy ta plytsza strefa u mnie nie jest jednak za gleboka czy moze na jakims odcinku podwyzszyc ja (ok 10cm od gruntu) aby byla "bardziej bagienna" ?

jaka folie uzyc? 0,5 mm wystarczy? czy dla pewnosci cos grubszego?

nie mam psa i sam rowniez nie bede sie moczyl w oczku :-)

czy pod folie jest konieczne aby dac jakis podklad? stare dywany itp...?

prosze znawcow tematu o wszelkie sugestie lub uwagi jesli na tym etapie juz jest cos nie tak :-)

pozdrawiam
jarek

crashq3tf - 2013-09-19, 19:22

Witam nowego oczkomaniaka :pa: powiem tylekop glebiej bo predzej czy pozniej na pewno bedziesz chcial miec ryby a potem bedziesz zalowac :) wiem cos po sobie no ale coz zrobisz . A co na spod ja dawalem stare dywany jakies folie plandeki , najlepiej kup Geowłoknine.

[ Dodano: 2013-09-19, 19:23 ]
Co do foli to ja mam 0,5mm wszystko zalezy od funduszu jaki mozesz na to przeznaczyc

zuzi10 - 2013-09-19, 20:02

Jeśli nie będzie ryb to raczej zjedzą Cię komary. Poza tym 60 cm to też za mało np na lilie wodne, a przypuszczam,że takowe będziesz chciał mieć w oczku, jeśli to ma byc oczko z roślinnością. Posłuchaj crashq3tf i jesli zdecydowałeś sie na oczko, i nie chcesz za 2-3 lata przerabiać ( wiem cos o tym) to kop przynajmniej na jakimś odcinku do 1.20 Ja bym taka głębokość zrobiła na tej największej częśći głębszej.
jarek79kk - 2013-09-19, 20:03

nie nie kopal glebiej tylko dla ryb na pewno nie bede, chyba ze sa jakies inne "za"

ogladalem dzis taka folie 0,5mm w jedym z marketow budowlanych na dziale ogrodniczym specjalna do oczek...
cena 86zl/mb - rolka szeroka 6m
lub podwojna jakas ponad 1mm ale zastanawiam sie jak sie bedzie ta grubsza ukladac - cenowo 98zl/mb - rolka 6m szeroka (niby promocja ze 149 na te 98)

[ Dodano: 2013-09-19, 20:06 ]
minelismy sie z postami :-) z powodu tych lilii to juz jest bardziej przkonujace niz rybki

jak bedzie ruch wody (wodospad) to komary tez sie zadomowia?

[ Dodano: 2013-09-19, 20:08 ]
zuzi10 piszesz ze wykopalabys glebiej w najwiekszej czesci glebszej

ta czesc tez teoretycznie nie jest za duza

calosc ma mniej wiecej 430 x 280 cm liczone po najdluzszych bokach

crashq3tf - 2013-09-19, 20:20

jarek79kk napisał/a:
nie nie kopal glebiej tylko dla ryb na pewno nie bede, chyba ze sa jakies inne "za"

ogladalem dzis taka folie 0,5mm w jedym z marketow budowlanych na dziale ogrodniczym specjalna do oczek...
cena 86zl/mb - rolka szeroka 6m
lub podwojna jakas ponad 1mm ale zastanawiam sie jak sie bedzie ta grubsza ukladac - cenowo 98zl/mb - rolka 6m szeroka (niby promocja ze 149 na te 98)

[ Dodano: 2013-09-19, 20:06 ]
minelismy sie z postami :-) z powodu tych lilii to juz jest bardziej przkonujace niz rybki

jak bedzie ruch wody (wodospad) to komary tez sie zadomowia?

[ Dodano: 2013-09-19, 20:08 ]
zuzi10 piszesz ze wykopalabys glebiej w najwiekszej czesci glebszej

ta czesc tez teoretycznie nie jest za duza

calosc ma mniej wiecej 430 x 280 cm liczone po najdluzszych bokach

To ci musze kolego powiedziec ze bardzo drogo za ta folie sobie cenia :/ u mnie za metr 50zl alleja kupilem na alledrogo 0,5mm,specjalna folia do oczek firmaz Rzeszowa sprzedawala za 10zl za metr firmy Oase Pontec, wiec na twoim miejscu ja bym szukal gdzie indziej , osobiscie ja zamowilem przez neta zero problemow

lasoch - 2013-09-19, 20:28

Witaj Jarku :pa: .
Zgadzam się z zuzi10, jeśli chodzi o tą drugą półkę - na nią tylko małe lilie i miniaturki, najlepsza głębokość to jakieś 80-90 cm.
jarek79kk napisał/a:
Rozumiem, że to co rośnie w strefie bagiennej zamarza całe i przeżyje.

Tal zgadza się, te 25cm. to dobra głębokość, ale możesz zrobić też tak jak piszesz taką jeszcze płytszą z 10 cm. na innym odcinku bagiennej. Lepiej mieć kilka głębokości, bo rośliny preferują właśnie inne głębokości.
jarek79kk napisał/a:
Czy pod folie jest konieczne aby dać jakiś podkład? Stare dywany itp...?

Na początku wybierz wszystkie małe kamyczki. Beż podkładki raczej się nie obejdzie, bo jest potrzebna. Daj jakieś stare dywany, ciuchy, albo w ciucholandach kup coś, moja mama w tych "szmateksach" kupuje kołdry które służą teraz pszczołom.
jarek79kk napisał/a:
Jak będzie ruch wody (wodospad) to komary tez się zadomowią?

Jeżeli będzie dość czysta woda i na dodatek pewien ruch wody (ale nie za duży bo lilie nie cierpią jak im woda chlapie na liście!) to raczej ich nie będzie, albo w tylko małych ilościach, lecz ja i tak będę Cię przekonywał do chociaż jakiejś pary karasi. Wyjedzą te nieliczne larwy komarów.
Teraz tylko Ci powodzenia życzę. :)

jarek79kk - 2013-09-19, 20:55

roch wody tak wstepnie widze z 3 stron, moze ostatecznie z 2 stron, tzn z jednej strony ale w 2 lub 3 rozne kierunki, tak wlasnie pomyslalem ze zeby nie byl jeden mocny to zrobie 2-3 slabsze, nawet jeszcze nie wiem jaka pompe do tego dobrac, no ale na razie etap kopania, pogoda w kratke i wolny tydzen sie jutro konczy wiec nie wiem jak daleko zaciagne to w tym roku

choc nie ukrywam ze najchetniej chcialbym skonczyc do etapu nalania wody

co do ryb...trzeba jakies napowietrzacze itd...tak?

mam 2 koty i 3 sasiadow kazdy z nich po 2 + do tego dziekie, w nocy tu sa takie koncerty ze te ryby na pewno dlugo by nie polywaly

a ile taka ryba pozyje bez tych wszystkich sprzetow ktore musza byc zeby przezyla?

bo moze co sezon kupie nowa? :-) ))

z powodu tych lilii jeszcze jutro postaram sie poglebic najwieksza strefe gleboka do 1m

zuzi10 - 2013-09-19, 21:03

jarek79kk napisał/a:
jak bedzie ruch wody (wodospad) to komary tez sie zadomowia?

Ruch wody z wodospadu nie zmieni faktu,że komary złożą larwy w strefie błotnej, gdzie ruchu wody nie będzie. Wodospad powoduje ruch wody tylko tam gdzie wpada. Reszta oczka to woda stojąca, szczególnie na płyciźnie. Wymarzone miejsce na składanie jaj przez komary. Mogą tu pomóc trochę żaby jeśli będą.

jarek79kk napisał/a:
ta czesc tez teoretycznie nie jest za duza

Ja też nie mam dużego oczka. U mnie w większości oczko ma 80-90 cm, na niewielkiej powierzchni może 100-120 cm2 ma około 120 cm głębokości. Strefa błotna jest praktycznie z jednej strony- naprzeciwległej do strony widokowej. Ja na Twoim miejscu zlikwidowałabym trochę tej sfery błotnej na korzyść właśnie takiej głębokości 80-90 cm. U mnie właśnie w tej strefie rosną lilie wodne i jest ok. A wierz mi widok kwitnących lili to naprawdę coś w porównaniu z innymi roslinami.

JAREK G - 2013-09-20, 01:56

W pewnych momentach masz ta strefę głęboka za wąską albo poszerz albo zasyp
jarek79kk - 2013-09-20, 11:49

moze dzis a jak nie to jutro jeszcze bede konczyl wykop i wkleje nowe foto do oceny

okazuje sie ze jest problem ze starymi dywanami :-) towar nie do zdobycia..co za czasy

lasoch - 2013-09-20, 16:13

Cytat:
Z powodu tych lilii jeszcze jutro postaram sie poglebic najwieksza strefe gleboka do 1m

Tak będzie super :good: , chociaż ja moje drugie oko będę kopał płytsze tzn. jakieś 80-80 cm. Lepiej lilii płycej ;) .
jarek79kk napisał/a:
Co do ryb...trzeba jakieś napowietrzacze itd...tak?

jarek79kk napisał/a:
A ile taka ryba pożyje bez tych wszystkich sprzętów które muszą być żeby przeżyła?

Ja hoduje u siebie ponad 20 ryb i nic nie napowietrzam - zero techniki. NA pewno przeżyją, kupisz a jakieś podwodne to Ci wodę natlenią. A co drugiego cytatu to szczerze mówiąc nie wiem ile przeżyje, ale raczej dość długo. No i te koty ... Mogą być problemem, więc poleciłbym Ci orfy, chociaż u niektórych i tak zostały przez koty wyłapane. U nie są jednak nie do ruszenia, karasie to co innego, więc nie polecam.

jarek79kk - 2013-09-20, 16:37

dopytam jeszcze, myslicie ze ta plytsza strefe zostawic w takiej szerokosci jak jest czy zmniejszyc na korzysc wiekszej strefy glebszej?
lasoch - 2013-09-20, 17:17

Raczej zmniejszyć na korzyść przyszłych lilii.
zuzi10 - 2013-09-20, 18:32

Czy planujesz jakąś wyspę w tym oczku? Bo tak to wygląda tam od strony domu.
Jeśli chodzi o napowietrzacz to w wypadku ryb byłby na zimę wskazany. Ponieważ oczko leży chyba blisko domu to nie byłby to duży problem z zamontowaniem go.A wierz mi warto mieć kilka rybek w oczku. Widok gdy podpływaja do brzegu z nadzieja,że im rzucisz karmę, gdy Cię wyczują,(mam na myśli drgania jakie wywołują chyba kroki) czy zobaczą.

renmir - 2013-09-20, 20:53

Witam! Zdecydowanie zmniejsz strefę bagienną, zrób półkę na 10-15 cm oraz na 40 cm i kop jak najgłębiej. Przy tak wąskiej strefie głębokiej i ta wszystko zamarznie. Zamiast szmat i dywanów pod folię daj lepiej jakąś włókninę lub gęste plastikowe worki unikniesz ewentualnego smrodku.
zuzi10 - 2013-09-20, 23:54

renmir napisał/a:
unikniesz ewentualnego smrodku.

Nie przesadzaj smrodku nie ma.
Ja oprócz dywanu na sam spód dawałam wełne mineralnąTaką.Dzielliłam ją na pół, bo taka to za gruba i układałam na półkach, Wyszła mi nie cała rolka.A jeśli nie masz wykładzin, czy dywanów, to faktycznie pochodż po "ciuchlandach i tam moga być jakieś grubsze story,zasłony itp. Ubrań nie polecam,bo trzeba by je pruć, usuwać guziki, zamki itp, a to za dużo roboty i wcale taniej nie wyjdzie niż ta wełna.

lasoch - 2013-09-21, 09:07

Cytat:
Widok gdy podpływają do brzegu z nadzieją, że im rzucisz karmę, gdy Cię wyczują,(mam na myśli drgania jakie wywołują chyba kroki) czy zobaczą.

No super widok bo taki mam ;) , ale kotów u mnie brak. A u jarka79kk są i to może być barierą, więc polecam orfy.

rewi - 2013-09-21, 11:27

Dopiero trafiłam do Twojego tematu ;) Świetny kształt oka :good: Co do półek powinny być dość szeroki, aby nie było problemu z ustawianiem pojemników z roślinami. Powinny być strefa bagienna, płytka i dość duża głęboka ;) Lepiej na zimowanie ryb :)
jarek79kk - 2013-09-24, 19:00

witam, pogłębianie lekko przesunęło mi się w czasie i dopiero dzis znalazlem chwile

teraz w strefie bagiennej mam o polowe mniej czyli ok 10-15cm ze spadkami
i sa 2 strefy glebokie po 90cm

i jakis taki waski przesmyk, lepiej mi sie stalo podczas kopania to juz zostal

lekko zmienil sie takze ogolny zarys oka

mala wysepka gdzie planowalem postawienie lampy zostala polaczona z brzegiem...nasadze jakiegos zielska i kolejna 1 nie wywieziona taczka mniej :-)

dzis w casto... znalazlem folie w promocji (koncowka rolki) jakas podwojnie klejona czy 2 warstwowa
niebiesko czarna, tzn z jednej str niebieska z 2 czarna, grubosc ponad 1mm
rolka o szerokosci 10mb byla po 148zl/mb a jest po 80, wg komputera ma jej byc 12mb czyli 120m2 ale wyglada na mniej i jutro pan mi ja rozwinie i jeszcze zrobi jakis rabat :-)

wyliczylem ze potrzebuje mniej wiecej a raczej liczylem tak na wiecej niz na mniej prostokat 10x6

oko jest 430x280 i w 2 najglebszych miejscach po 90 wiec mysle ze wystarczy
wole zeby zostalo

mam pytanie co do wykladania np welny mineralnej

rozumiem ze klade ja tylko na polki, na scianki juz nie ?

czy obkladam tak samo jak dywanami

wykop to w 95% czysciutki piach bez kamieni korzeni itp...

crashq3tf - 2013-09-24, 19:52

Ja na Twoim miejscu bym ta gorke zlikwidowal moge ci pozazdroscic jak masz sam piach bez korzeni i kamieni wykop glebokosc co najmniej do 120cm :) serio mowie i zlikwiduj ta gorke

[ Dodano: 2013-09-24, 19:59 ]
Tam gdzie czerwone zlikwiduj to a to co żółte zrób półkę

luzio - 2013-09-24, 20:11

Ja bym się obawiał o stabilność tego wykopu. Z pewnością także ułożenie folii będzie prawdziwym wyzwaniem. Zamiast wełny zdecydowanie poleciłbym ci mocną geowłókninę. Obłożyłbym nią bardzo dokładnie ten wykop i umocował kołkami. Są takie, dobre do tego celu, chociaż nie wiem czy dadzą radę w twoim piachu. W każdym razie będzie to lepsze od wełny bo wzmocni twoje wymyślne dziury w ziemi ;) Wyspa jest do usunięcia, tak czy owak ze względu na układanie folii. Jeśli będziesz chcieć to nasypiesz tam z powrotem ziemi, ale pewnie nie będzie ci się chcieć :)
Poza tym projekt wygląda ciekawie chociaż przydałoby się powiększyć oczko o metr wszerz i wzdłuż.

taniw - 2013-09-24, 20:19

Ja dałem geowłókninę i na ścianki i na dno. Jest to taka taniocha, że nie ma co żałować. Ściany masz stanowczo za strome, mogą być potem kłopoty z tym.I zlikwiduj tak jak ci radzi crashq3tf tę górkę.
lasoch - 2013-09-24, 20:20

Nie wiem jak wam, ale mi się wydaje, że ściany są bardzo strome. A co do wyspy ... Wg. mnie jest zbędna . A co do pogłębiania to przecież ma być oko głównie dla lilii więc jest to bardzo dobra głębokość ;) .
jarek79kk - 2013-09-24, 20:37

za strome? myslicie ze sie bedzie obsypywac jak bedzie juz napelnione woda? woda nie otrzyma scianek ?

pospiechu nie ma wiec moze lepiej zostawie do wiosny i zobacze

kopac juz nie chce - nie mam co z tym piachem robic !

zasypalem caly row kolo drogi :-)

geowloknina, taka zwyczajna czarna co to sie daje pod np korę?

probowalem dzis ulozyc wlasnie po tej wysepce zwykla folie budowlana, jakies resztki , wiem ze to nie to ta sama grubowsc ale mysle ze dam rede

luzio - 2013-09-24, 20:48

Geowłóknina biała - nie myl z agrowłókniną. Czekając do wiosny to możesz być pewien że to wszystko ci się rozmyje. Przemyśl sprawę. A co do piachu to po co wyrzucać? Usyp górkę pod kaskadę.
jarek79kk - 2013-09-24, 20:53

gorke pod kaskade juz mam i wiekszej jakby nie chce

co do rozmycia to watpie, 2 lata temu zakopywalem zbiornik 3000 ltr do ktorego prowadza rury z odplywu rynien, kopalem wczesna zima bo bylo w miare cieplo i myslalem ze zdaze, potem nie bylo czasu skonczyc, a wykop pod zbiornik byl 300x400 i 350 cm gleboki, do wiosny praktycznie nic sie nie obsypało

wiec o co chodzi z tymi za stromymi sciankami?

woda nie bedzie dzialala rozpierajaco ? wydaje mi sie ze tak

mial ktos tak i zawalilo sie?

[ Dodano: 2013-09-24, 20:55 ]
i na prawde nie chce glebiej, robie to po to aby siedzac na tarasie sluchac szumu wody z kaskady, a zeby nie bylo lyso to oczywiscie kilka roslinek, zona chce lilie, a mi obojetnie jakie

zadnych ryb, no moze te orfy o ktorys ktos wspominal wyzej zeby komarow nie bylo

zreszta bede widzial jak bedzie bo komarow tez u mnie troche jest
dom stoi pod lasem jakies 20m

zuzi10 - 2013-09-24, 22:18

Utrudniasz sobie życie. Będziesz miał problem z układaniem foli w tych zawijasach.Poza tym ta strefa głęboka jest moim zdaniem ciągle za wąska Ja na Twoim miejscu całkowicie zlikwidowałabym ten półwysep. Szkoda folii
jarek79kk - 2013-09-25, 07:50

jak bedzie faktycznie tak ciezko z tym ukladaniem folii wlasciwej to moze wtedy zdecyduje sie ten wykop zmienic, na razie jednak pozostane przy obecnym ksztalcie,

co do strefy glebokiej to jaka powinna byc szeroka? 50cm to za wasko zeby lilia rosla?

no i o co chodzi z za stromymi brzegami? zawalilo sie komus? jaakie sa minusy stromego brzegu?

taniw - 2013-09-25, 08:12

Może się obsuwać, a prawie na pewno będzie ci się to działo. Woda oczywiście, że będzie rozpierać, ale ziemia szczególnie nasączona wodą /po wiosennych roztopach/ jest cięższa od niej.Jeden czy dwa sezony jak będziesz miał szczęście może to wytrzymać, ale na dłuższą metę nie ma szans na to liczyć. Byli już tacy co tak eksperymentowali i skończyło to się zawsze kosztowną i bardzo pracochłonną przebudową oczka.
zuzi10 - 2013-09-25, 11:15

Ja z jednej strony mam ściany pionowe i to do głębokości 1.20 i nic sie nie dzieje, ale u mnie juz 50 cm od powierzchni ziemi jest glina, a ziemia tez gliniasta i zlewna.Nie wiem jak w takim wypadku zachowuje sie piasek więc tu sie nie będę wypowiadała.
Jarku w takim wąskim lilie też będą rosły, ale chodzi o to jak juz ktos tu napisał,że przy takich szerokościach oczko może Ci zamarzać prawie do dna.Oczywiście możesz eksperymentować i z szerokością strefy głębokiej i z układaniem folii,ale jakas tam stara budowlanka to nie to samo co folia 1 mm. Ja układałam 0,5 w bardzo ciepły dzień, a więc była miekka bo nagrzana a i to sie męczyłam w niektórych miejscach z ułożeniem. A Ty zrobisz jak zechcesz.

jarek79kk - 2013-09-25, 11:22

a jakie jest minimum dla lilii ?
wolanin - 2013-09-25, 12:54

taniw napisał/a:
Może się obsuwać, a prawie na pewno będzie ci się to działo.

Dlatego ja nie lubię folii i jestem zwolennikiem siatkobetonu, zwłaszcza ulepszonego mikrozbrojemniem z włókien polipropylenowych (o mikrozbrojeniu będę powtarzał aż do wyczerpania cierpliwości moderatorów :) )

jarek79kk - 2013-09-25, 12:56

:-) ale jaka jest roznica w kosztach wykonania
i w przypadku ewentualnej awarii

wymiana folii to moment

luzio - 2013-09-25, 13:00

Według mnie jeśli cały ten wykop naprawdę dobrze zabezpieczy się geowłókniną, ułoży folię i zaleje wodą to może się nie obsunie tak szybko. Ale na pewno jeśli się to zostawi do wiosny niezabezpieczone przed deszczem to się rozmyje.
jarek79kk - 2013-09-25, 14:40

rozumiem ze geowluknina ma byc przymocowana na jakies szpilki do podloza/wykopu ale natakie zeby nie przebily wlasciwej folii

czy moze ma byc tylko swobodnie rozlozona

rewi - 2013-09-25, 15:10

jarek79kk, swobodnie będzie najlepiej :D
lasoch - 2013-09-25, 16:21

jarek79kk napisał/a:
A jakie jest minimum dla lilii ?

Dla miniaturek (dodając jakieś 20-kilka cm. kosza) to najlepiej 50- góra 60, ja mam 50. A dla takich większych to 80-90, zależy od odmiany, a dla największych to tak od 100cm do jakiś 150. Ja mam te większe na 100 cm. i żałuje, że oko nie jest płytsze, bo zostało zrobione specjalnie dla nich, rybki wkradły się później ;) . Co do włókniny to ja mam rozłożona tak po prostu, bez żadnych mocowań.

jarek79kk - 2013-09-25, 16:34

dzieki ze tak szybko odpisujecie

z roslinkami to w tym roku juz chyba nie podzialam bo pora wydaje sie nie odpowiednia takze po za folia, nalaniem wody i kaskada chyba nic wiecej nie ma sensu robic

a jak wygladaja te lilie miniaturki i pozostale?

macie jakies fotki?

kurde zaraz sie okaze ze nie potrzebnie poglebialem skoro 50cm wystarczy (mialem 60) i zrobilem 90

zaraz przekopie jescze conieco, zrobie troche plycej z wiekszymi skosami na sciankach :-)

[ Dodano: 2013-09-25, 16:35 ]
rewi napisał/a:
jarek79kk, swobodnie będzie najlepiej :D


to zadnej roli wzmacniajacej sciany raczej nie spelni, tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem folii jak rozumiem

rewi - 2013-09-25, 16:52

jarek79kk napisał/a:
zadnej roli wzmacniajacej sciany raczej nie spelni, tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem folii jak rozumiem


Jak najbardziej, możesz jeszcze do tego położyć wszystko co masz pod ręką dywany, dywaniki itp. :)

luzio - 2013-09-25, 17:20

Mi się wydaje że geowłóknina jest używana między innymi do wzmacniania różnych budowli ziemnych a jako podkład pod folię do oczka to raczej jest jej uboczna funkcja.
Kup geowłókninę o gramaturze 200 i szerokości rolki 1m (może 1,5m) - będzie łatwiej układać w twoim skomplikowanym wykopie. Kup kołki coś w tym stylu np. http://sklep.oczkowodne.n...i-kieszeni.html Ładnie ją porozkładaj, pasami wzdłuż krótszego boku, tak by sięgała na trawę lub tam gdzie masz zbitą ziemię. Tam kołki będą lepiej trzymać. Pasy rób na zakładkę by jednym kołkiem łapać obydwa. To powinno sporo pomóc w utrzymaniu stabilności twojej konstrukcji.

lasoch - 2013-09-25, 20:54

jarek79kk napisał/a:
A jak wygladaja te lilie miniaturki i pozostałe? Macie jakieś fotki? Kurde zaraz sie okaze ze nie potrzebnie poglebialem skoro 50cm wystarczy (miałem 60) i zrobilem 90. Zaraz przekopie jescze conieco, zrobie troche plycej z wiekszymi skosami na sciankach

Nic już nie rób, nie ma co ;) . Gdybyś miał 50cm. to mógłbyś dać tylko miniaturki, a ich nie jest zbyt wiele, zostaw tak jak jest. Fotki lilii znajdziesz w naszej forumowej encyklopedii. Jak chcesz to możesz zobaczyć także w mojej galerii Colorado i Tomocika - czyli lilie które Ci polecam z szczerego serca. W sam raz na 90 cm. Lecz co do ostatniego zdania się zgadzam :) .

[ Dodano: 2013-09-25, 20:57 ]
A tu link do lilii http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2750.

renmir - 2013-09-26, 00:39

Dobrze że pogłębiłeś bo jeśli posadzisz lilie w większym koszu to odejdzie Ci 20-30 cm. Jeśli oczko będzie zbyt płytkie i zamarznie do dna to z większością roślin a zwłaszcza lilii będziesz musiał się pożegnać. Poszerz strefę głęboką i zmniejsz lub usuń ten półwysep bo w tak wąskiej rynnie lilie nie będą mogły się rozrastać, będziesz miał więcej wody a im więcej tym lepiej.
zuzi10 - 2013-09-26, 16:55

Miniaturki moga rosnąć na 50 cm latem, ale na zimę musisz je albo zabierac do piwnicy do pojemników, albo przenieść na głębsze miejsca, bo jak zamarznie głęboko, tak jak powiedział renmir to z Twoich lili zostanie na przyszły rok zgnita miazga.O czym niestety lasoch zapomniał napisać. :evil: A że zamarznie przy takich szerokościach półek to raczej pewnik.
jarek79kk - 2013-09-26, 17:03

zostawiam wykop tak jak jest, zakupilem dzis juz folie, w komputerze na stanie mieli 12mb folii o szer 10m, i chcialem 6mb ale okazalo sie ze maja w 2 kawalkach 5 i 7 ale te 7 gdzies sie skurczylo i bylo niecale 4 wiec zrobili mi duza promocje na ten kawalek 5 x 10, cenowo wyszlo 440zl, faktycznie jest 5,5 x 10 :-)
rozlozylem na trawniku i slonce bylo przez 15 minut, to tak pieknie folia zmiekla ze chcialem ukladac, ale nagle nadciagnely czarne chmury i zaczelo padac

podobno jutro ma byc bezchmurnie, czekam ...

wykop obkladam foli abudowlana, na to szmaty, stare przescieradla jakies poszewki, i na to folia wlasciwa

mysle ze bedzie dobrze

po wykopie dzis dosc mocno skakalem z kazdej strony i raczej jest bardzo stabilny mimo piachu, nic sie nie zawalilo i nie obsypalo

jestem dobrej mysli

Gosik - 2013-09-26, 17:56

Stanowczo usunęłabym ten półwysep, dlaczego?, bo mam taki sam i tylko z nim problemy. Wyspa osiada bo rozpiera od środka,wypychając folię w balon ( pod wodą ) załamuje się folia na brzegu i woda przedostaje się na wyspę, za mało miejsca na rozrastające się lilie, świetne miejsce łowieckie dla kotów, mają dostęp do ryb z każdej strony.
zuzi10 - 2013-09-27, 01:13

lasoch napisał/a:
Dla czego taka groźna mina ;)
Lasoch, a od kiedy to, ta mina była grożna. To mina z przymrużeniem oka.A tak na marginesie- wiem,że jestes bardzo chetny do pomocy i to Ci sie chwali, ale tez musisz pamietac o tym aby nikogo nie wprowadzac w błąd, szczególnie tych co zaczynaja przygodę z oczkiem, Gdyby jurek zasypał swoje oczko i zostawił lilie na 50 cm to na wiosne nic by z nich nie zostało :evil: Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo przy okazji i Ty swoje miniaturki uratujesz przesuwając je na głęboka wode na zimę.
jarek79kk - 2013-09-27, 07:27

[quote="zuzi10"]
lasoch napisał/a:
... Gdyby jurek ...


:-o

[ Dodano: 2013-09-27, 11:29 ]
polowa juz nalana, potem wstawie fotki

folia musi byc extra gladko rozlozona?

ilosc zakladek chyba ma znaczenie, im wiecej zakladek / zalaman tym wieksze ryzyko uszkodzenia
chyba na tych zalamaniach najbardziej jest folia narazona na pekniecia...

ci co mieli dziure to zazwyczaj przez co?

slonce ledwo co przyswieca od czasu do czasu zza chumr a jednak rozkladalo sie dosc swobodnie...pomimo tej "znienawidzonej" przez was wyspy :-)

zuzi10 - 2013-09-27, 14:29

jarek79kk napisał/a:
.pomimo tej "znienawidzonej" przez was wyspy :-)
Wyspa jest Twoja, a nie nasza i ew. w przyszłości to Ty będziesz miał problemy, a nie my :P . Pytałeś? Więc myśmy odpowiadali przekazując Ci nasze doświadczenia. A Ty jak chcesz sie uczyć na własnych błędach to może nie pytaj tylko rób jak uważasz. :-D Tu nikt nikogo do niczego nie przymusza.
lasoch - 2013-09-27, 16:17

Wg mnie ten półwysep będzie bardzo ładny, tylko, że może dać trochę problemów. Ja miałem dziurę właśnie na małej zakładce, ale to, że jest ich dużo nie przyczyni się do ich powstawania.
jarek79kk - 2013-09-27, 18:32

nalane


jak jutro bedzie taka pogoda jak dzis to mysle ze choc w czesci zrobie kaskade lub chyba w pierwszej kolejnosci zabiore sie za wykonczenie brzegow, pytanie tylko czym

nie chce za bardzo miec usypanego walu z kamieni, tak jak nie chcialem miec oczka w ksztalcie jak wiekszosc oczek, czyli nerka lub lej po bombie :-) bez urazy dla tych co maja...w nautrze jest woda i potem trawa to raczej ciezko wykonalne, myslelem ze przy samym brzegu wybiore ziemie na grubosc cegly folie dam pod spod i na gore uloze cegly na cienkiej warstwie zaprawy, tylko ile te cegly wytrzymaja mi w ziemi? nie zmurszeja? cegiel mam pod dostatkiem - zwyklych nie klinkierowych - lud drozsza wersja to kostki granitu

no i pytanie, co dalej?

czy jest sens dawac jakies rosliny w tym roku jeszcze?

czy gdziekolwiek sypac jakis zwirek, kamienie, otoczaki czy cokolwiek kamiennego?

w strefie bagiennej zwirek? jakis torf dla roslin?

strefe bagienna mam zrobiona ze spadkiem w strone brzegu tak zeby nic nie spadalo do strefy glebokiej, kamyki, itp...

luzio - 2013-09-27, 21:02

jarek79kk napisał/a:
nie chce za bardzo miec usypanego walu z kamieni, tak jak nie chcialem miec oczka w ksztalcie jak wiekszosc oczek, czyli nerka lub lej po bombie :-) bez urazy dla tych co maja...w nautrze jest woda i potem trawa to raczej ciezko wykonalne, myslelem ze przy samym brzegu wybiore ziemie na grubosc cegly folie dam pod spod i na gore uloze cegly na cienkiej warstwie zaprawy...
Miałem podobne dylematy. Jeśli chodzi o trawę to co mi się udało osiągnąć widać z grubsza tu: http://forum.oczkowodne.n...p=152557#152557
renmir - 2013-09-28, 01:45

Cegły w wodzie to chyba zły pomysł i raczej będą szpecić oczko.Najlepiej gdybyś miał jakieś płaskie kamienie które nie nasiąkają wtedy nie będzie wału a trawa wrastająca w szczeliny zamaskuje folie. Z tym podkopaniem brzegów to dobry pomysł folia zejdzie do poziomu wody a kamienie będą równo z trawą. Rośliny możesz posadzić zwłaszcza te ze strefy bagiennej na wiosnę będziesz miał mniej roboty z liliami sobie już odpuść. rośliny sadź w mieszaninie gliny i piasku a nie w torfie a do lilii dodaj ziemi z ogrodu lub kompostu,choć są zwolennicy sadzenia roślin w samym żwirze.Tak na cacy to w tym roku nie rób bo na wiosnę i tak pewnie będziesz poprawiał. Tak na marginesie to po nalaniu wody wygląda całkiem nieźle. Owocnej pracy i czekamy na kolejne foty.
lasoch - 2013-09-28, 15:15

Ja z własnego doświadczenia jednak odradzam sadzenie większości roślin w żwirze. No kształt rzeczywiście niebanalny i wygląda pięknie :brawo: .
Gosik - 2013-09-28, 15:50

Kształt całkiem fajny, myślałam że to będzie wyspa ( tak jak u mnie ) ale to tylko załom, więc problemów mieć nie powinieneś. Cegły w wodzie czy w samej ziemi murszeją i po roku zostaje z nich sypki ceglany pył. Małe kamienie daje się na brzegi, ale wtedy, kiedy masz tzw. plażę, czyli łagodne zejście do wody, tu nie potrzeba, możesz dać jakieś 2-3 wielkie kamulce ( głazy) ale to tylko dla ozdoby. Na dno nie syp żwiru ani niczego innego, bo po roku wszystko i tak zasłoni muł, a tylko problem z czyszczeniem dna pozostanie ( z kamieni kiepsko czyścić ). Rośliny sadź na wiosnę, szczególnie lilie, teraz niech woda dojrzeje. Na początek warto rośliny sadzić w koszach z dodatkiem substratu ( piasek, glina, ziemia ) aby miały składniki pokarmowe, później jak się rozrosną możesz sadzić w tzw "skarpecie" z kamieniem w środku aby dobrze zakotwiczyły się na dnie.
jarek79kk - 2013-10-04, 08:24

jestem znowu :-)

prace moze wizualnie nie posunely sie zbyt daleko ale ulozenie tych kamieni (razem 1200kg) nie nalezalo do latwych zadan co tez przelozylo sie na krotka kapiel w oczku :-( ...woda zimna !

na jednym brzegu ulozylem cegly - caly czas zastanawialem sie nad ich pozniejsza trwaloscia, ale ze cegiel mam pod dostatkiem gdyz w zeszlym roku rozebralem stary budynek z 1800...roku to ewentualnie wymienie :-) , mysle ze te stare cegly sa lepsze niz dzisiejsze klinkierowe, zreszta przelezaly w ziemi prawie rok i maja sie dobrze

po kamieniach ma splywac woda, wczoraj zrobilem probe jak to mniej wiecej bedzie sie lalo, i przy wydajnosci mniej wiecej 800-1000 ltr/h efekt nie jest zadowalajacy, woda splywa w malej ilosci , raczej kropelkuje po kamieniach, szerokosc na jakiej chce by splywala to okolo 150cm
probe robilem lejac wode ze studni gdzie wydajnosc pompy jest taka jak napisalem juz na wyjsciu przy kamieniach, mysle ze bede potrzebowal pompe minimum 5000l/h biorac pod uwage spadek wydajnosci wraz ze wzrostem wysokosci na jaka ma byc pompowana woda

prosze o opinie jakie pompy macie?



teraz pytanie o strefe plytka/bagienna
polki mam dosc szerokie, okolo 40-50 cm
w jakim srodowisku roslinki beda mialy tam rosnac? rozumiem ze w bagiennym jak sama nazwa stefy mowi, ale jak dokladnie ma to wygladac?

na obrzezach polki moge ulozyc plaskie kamienie, tak aby to co bedzie miedzy brzegiem a nimi nie wpadlo do strefy glebokiej

a czym wypelnic ta przestrzen?
drobne kamienie 5-10cm, a moze jakis zwirek 1-3cm? czy ma byc to wymieszane z jakims innym podlozem, torfem? piaskiem? glina? ziemia? ???

jesli jest to zalezne od roslinnosci jaka ma potem w tym zyc, to jestem zwolennikiem tych roslin ktore nie wymagaja zbyt duzego nakladu pracy, w sensie pielegnacji :-) , `moze to byc jakas trawa wystajaca z wody czy cos w rodzaju palki - tylkochyba jakiejs miniaturowej jesli sa :-)

renmir - 2013-10-05, 23:35

Na kaskadę o szerokości 1,5 m to i 5000 l/h raczej będzie za mało. Co do podłoża,sadzenia roślin i wysypywania żwirem to przeczytaj co Gosik Ci napisała. Zapowiada się fajne oczko tylko z tymi cegłami przemyśl sprawę bo chyba tu nie pasują, jeśli masz jeszcze te płaskie kamienie to obłóż nimi całe oczko.
lasoch - 2013-10-06, 19:22

Co do bagiennej to obrzeża możesz wyłożyć jakimiś podłużnymi kamieniami. Większość roślin z własnego doświadczenia proponuje posadzić w płaskich doniczkach wypełnionych podłożem, a niektóre w żwirze, którym wysypiesz dookoła tych doniczek.
dlaryus - 2013-10-07, 19:26

Kształt oczka rewelacyjny bardzo mi sie podoba :pa:
Jednak gdyby nie ten cypelek to powierzchnia byłaby dużo większa. Tak czy siak mi się baaardzo podoba, ciekaw jestem jak to wszystko będzie dalej wyglądało.

jarek79kk - 2013-10-08, 12:41

lasoch napisał/a:
...proponuje posadzić w płaskich doniczkach wypełnionych podłożem, a niektóre w żwirze, którym wysypiesz dookoła tych doniczek.


dzieki, to rozumiem, tylko jesli srefa bagienna ma ok 5-15cm glebokosci, to czy te roslinki bedac w plaskiej doniczce np o wym 40x20x8 (cm) ukorzenia sie na tyle dobrze ze pierwszy lepszy wiatr nie wyrwie tego?

w niedziele bylem na pobliskim stawie, gdzie przy brzegu w bagnie wlasnie rosna jakies trawy (palki?) trzcina czy cos takiego... i probowalem to cos wyciagnac z wody i nie szlo za cholere, tak mocno bylo ukorzenione, podkopalem wiec w tym smierdzacym bagnie troche i wykpalem to trawsko (przypominalo duza trawe), korzenie byly dlugie na okolo 20-30cm !

aha, czy do wspomnianych doniczek strefy bagiennej moge "wlac" to bagno z pobliskiego stawu? jest takie piaskowo-czarne i maziste strasznie, "lekko" cuchnace jak sie rozmuli :-) czy lepiej przygotowac cos extra ?

[ Dodano: 2013-10-08, 12:49 ]
dlaryus napisał/a:
Kształt oczka rewelacyjny bardzo mi sie podoba :pa:
Jednak gdyby nie ten cypelek to powierzchnia byłaby dużo większa. Tak czy siak mi się baaardzo podoba, ciekaw jestem jak to wszystko będzie dalej wyglądało.


dzieki :-)
wzorowalem sie na jeziorze nyskim ;-)

na cypelku poczatkowo mialo byc swiatelko w krzaku jakims, potem wielki kamien polny robiacy za cos ala kaskade, nawet juz przwiercilem kamien o wym +/- 50x50 w taki sposob ze od spodu wiertlem 22 wywiercilem dziure do polowy kamienia, a w przedniej jego czesci (najladniejszej) wywiercilem 2 dziury fi 10 ktore dochodza do dziury fi 22 ktorą bedzie podawana woda, poszlo 1 wiertlo jakies z casto...ale pozniej stanley dal juz rade, 3 dziury jeszcze nie wiercilem bo w miedzyczasie nadszedl mnie inny pomysl :-) ze w tym miejscu bedzie cos ala nadbrzezna kladka/pomost (nie wiem po co?) z polokraglych lub okraglych "palikow" debowych (widzialem gdzies zdjecie w google i bardzo fajnie to wygladalo)

co do kamienia...wiercenie nie nalezalo do lekkich ale efekt jest bardzo fajny, moze skoncze 3 dziure i wystawie kamien w portalu aukcyjnym :-)

jak ogarne sie z robota to powstawiam zdjecia i moze jakis filmik ;-)

renmir - 2013-10-08, 18:25

Mułu ze stawu lepiej nie dawać zwłaszcza jak cuchnie, można przynieść pijawki lub inne robactwo ,lepiej zrobić swoje podłoże bo nawet jeśli na obecną chwilę nie planujesz rybek to te zwierzaki do miłych nie należą. Najlepiej było by zdezynfekować wszystkie przyniesione rośliny np. w nadmanganianie potasu. Ponieważ rośliny już kończą wegetację możesz je skrócić łatwiej się ukorzenią i wiatr ich nie poprzewraca i pamiętaj żeby na wierzchu każdej doniczki wysypać warstwę piasku i drobnych kamieni wtedy podłoże nie będzie brudzić wody.
jarek79kk - 2013-10-08, 18:28

a doniczka ma byc pelna czy ma miec jakies dziurki jak to zwykle maja doniczki? czy cos w formie koszyka?
Gosik - 2013-10-08, 18:47

są specjalne doniczki do roślin wodnych - całe dziurkowane, z takiej siateczki.
lasoch - 2013-10-09, 21:17

Możesz w zwykłych doniczkach produkcyjnych zrobić otwory i będzie OK.
jarek79kk - 2013-10-14, 13:28

witam ponownie

prace przy kaskadzie/wodospadzie wstepnie uwazam za zakonczone

musze jeszcze zakupic odpowiednia popme, podlaczyc to "na gotowo" i zakamuflowac rure

ponizej krotki filmik jak to mniej wiecej dziala - leci woda :-)

pompa +/- 900 ltr/h

http://www.youtube.com/watch?v=qlxexTzMKBg

http://www.youtube.com/watch?v=WsOb_pWMUbg

tak jak pisalem wczesniej, nie podoba mi sie mala ilosc wody, ale mysle ze z odpowiednia pompa bedzie dobrze

[ Dodano: 2013-10-14, 13:29 ]
aha i co do wypelnienia doniczek...nie mam gliny !
czy moge mieszanke przyzadzic na samym piasku?

ewentualnie przyniose blotko ze stawu

rewi - 2013-10-14, 13:44

jarek79kk napisał/a:
aha i co do wypelnienia doniczek...nie mam gliny !
czy moge mieszanke przyzadzic na samym piasku?

ewentualnie przyniose blotko ze stawu


Jeśli chcesz sadzić rośliny do strefy płytkiej i bagiennej to tak, ale dla lilii jednak dobrze jest dodać trochę gliny również taki muł ze stawu nie jest zły. :)

jarek79kk - 2013-10-14, 13:59

a wiec czy sadzic jeszcze cos teraz czy na wiosne?

pogoda caly czas jest super

i moze polecicie mi cos konkretnego

rozumiem ze sklep.oczkowodne.pl ??? czy moze jakos portal aukcyjny

przegladam te rosliny lecz nie moge sie na nic zdecydowac

przy brzegu w strefie bagiennej chcialbym miec cos co bedzie wystawalo nie wiecej niz 5-10-15 max 20cm z wody, cos czesciowo podwodnego?

a blizej lewego i prawego boku kaskady jakas "trawe" ktora nie rosnie wiecej niz do 80cm

przed kaskada to widomo nic ne bddzie, bo chyba nic nie lubi pluskania wody

a od strony tarasu (teraz go jeszcze nie ma) beda lilie

dajcie jakies nazwy lub linki do konretnych pozycji ze sklepu

aha...i cos co raczej nie wymaga zbyt duzej pielegnacji

[ Dodano: 2013-10-14, 13:59 ]
a skrzynki wyscielic taka zwykla geowluknina (czarna) taka ktora rowniez sie rozklada pod kore?

rewi - 2013-10-14, 14:04

jarek79kk napisał/a:
a skrzynki wyscielic taka zwykla geowluknina (czarna) taka ktora rowniez sie rozklada pod kore?

Zwykłą agrowłókninę nawet tą białą. Poczekałabym z sadzeniem roślin do wiosny pogoda ładna, ale nic nie wiadomo. Do tego czasu jeszcze się zdecydujesz co posadzić. ;)

luzio - 2013-10-14, 16:28

Według mnie warto kupić parę roślin już teraz. Takich, na które jest się zdecydowanym. Powinny ładnie bujnąć się na wiosnę. Ja w zeszłym roku kupowałem w listopadzie i większość się przyjęła. Dobrze więc teraz zrobić zakupy a potem wiosną po dalszej analizie i nowych pomysłach dokupić kolejne.
jarek79kk - 2014-06-03, 13:02

Witam, minelo pare miesiecy od ostatniego wpisu, choc wizyty jako czytelnika forum sa czastsze.

tekst mozebyc troche chaotyczny ale jestem wpracy i mam malo czasu zeby podzielic sie spostrzezeniami i zadac kilka pytan

W oczku w trakcie budowy ktorego pisalem tu na forum ze nigdy nie bedzie zadnych ryb plywaja sobie 4 karasie i 8 malutkich linkow :-) koty sobie odpuscily zagladanie w oczko (moze dlatego ze przez dlugi czas nic tam nie znalazly? choc wpatrywaly sie czesto)...nie glupie jest powiedzenie nigdy nie mow nigdy :-)

przebudowalem rowniez wodospad/kaskade, i wykorzystalem kamien w ktorym tak uporczywie wiercilem dziury i popalilem wiertla a ktorego potem ze wzgleduna ciezar nie za bardzo mialem jak umiescic na czubku wodospadu. teraz woda wylatuje z 2 jego otworow i przeplywajac przez krotki "strumyk" i dalej po malej kaskadzie wpada do oczka. czyms obsadzis ten strymyk?

kaskada podciekala i co pare dni musialem dolewac wody, teraz od tygodnia stan sie nie zmienia

z obsady roslin to raczej biednie:

czesciowo sa to rosliny zdobyczne a czesciowo zakupione w sklepie

prosze o porade co jeszcze dosadzac?

w czesci najglebszej umiesilem jeszcze w zeszlym roku 25centymetrowe klacze grazela wylowione z dziekiego stawu, kiedy wczesna wiosna (marzec) widzialem na dnie skrzynke to z klacza wyrosly 3 liscie moze z 10cm nad klacze - i tak jest do teraz ! :-) czemu bardziej nie rosnie?
dodam ze od poczatku grudnia do marca plywaly 3 prawie 2 kg karpie ktore skonczyly swoj zywot na patelni, wiec moze to one zjadaly ta rosline? choc od marca do teraz z grazelem nic sie nie zmienilo

kiedy wyciagnalem skrzynke i klacze to jedna jego czesc byla nadgnita, wyczyscilem to i wsadzilem znwu

w czesci na glebokosci 60cm rosna w 2 osobnych doniczkach lilie oraz w 3 doniczce moczarka (ktora bardzo slabo rosnie, mala i wolno, choc jakies przyrosty i nowe pedy zauwazam) lilie za to szybko wyszly z wody

mialem osoke ale padla

pistie chyba nie lubia duzego naslonecznenia bo tez jakies marne

jest i hiacytn

palka zdobyczna ze stawu za to bardzo ladnie wypuscila kilka nowych

sit spiralny tez slabo rosnie od wiosny wypuscil moze z 4 nowe zdzbla

tatarak jest ok, tak jak kropidlo wodne

poniklo oglowate rozroslo sie chyba najbardziej w porownaniu do tego co bylo

rogatek siedzi rowniez w wodzie

czy przyczyna moze byc to ze rosliny sadze w samym piasku?

wiekszosc z nich w strefie najplytszej powyciagalem z koszykow i umiesilem bezposrednio w podlozu piaskowym, obsypujac zwirkiem

i jeszcze jedna rzecz ktora mnie bardzo zdziwila i wpedzila z natlok poszukiwania sposobow do osiagniecia celu

jakosci wody nigdy nie sprawdzalem zadnymi testerami, widocznosc byla raz lepsza raz gorsza ogolnie woda lekko metna z widocznoscia okolo 40cm, az tu nagle okolo 3 tyg temu woda zaczela sie robic tak klarowna (bardzo szybki proces 2-3-dni) jaka nie byla chyba nawet zaraz po nalaniu, utrzymala sie tydzien w takim stanie ze do dna widzialem wszystko po czym stopniowo przez nastepny tydzien metniala i znowu jest zielona

co moglo spowodowac taka zmiane?

jak widac na zdjeciach w czesci z cypelkiem mam jeszcze widoczna folie, chcialbym ja obsypac zwirkiem ale spadki choc sa niewielkie to po sliskiej folii wszystko wpada do wody, ma ktos jakis pomysl?
moze jakas siatka na ktora wysypie zwir i bedzie sie to trzymalo?








rewi - 2014-06-05, 08:40

Piękne, szczególnie fajnie prezentuje się obwódka z cegieł :good: A co do tej wysepki to jest folia "kamyczkowa". :P
jarek79kk - 2014-06-05, 13:22

mam pytanie jeszcze dotyczace filtra

oczko ma poj ok 100-1500ltr

jaka beczka bedzie odpowiednia?

pompa ma 3500l/h

nie mam gdzie schowac zbyt duzej beczki

20 litrowy pojemnik wystarczy ? :-)

crashq3tf - 2014-06-06, 20:12

Masz taka sama pompe jak ja , mi sie wlewa do beczki 30l z tej beczki sie przelewa do 120l i na kaskade
jarek79kk - 2014-06-06, 22:11

nie chodzi mi czy pompa da rade ale jakiej pojemnosci (np 20 litrowy pojemnik) moze sluzyc za filtr dla oczka o pojemnosci 1000ltr i czy oczysci wode czy musi byc wiekszy np 60? 100?
jarek79kk - 2014-06-11, 08:38

dziwna sprawa ale woda znowu zrobila sie czysta do dna :-) oczko w pelnym sloncu

przez ostatnie dni byla zielona gesta zupa

jak to wytlumaczyc?

rewi - 2014-06-11, 09:02

jarek79kk, przyroda zrobiła Ci miłą niespodziankę. ;)
jarek79kk - 2014-06-11, 09:16

z mojej lilii jeden pak jest nad lustrem wody, ale kwiat sie nie rozwija - pak jest zamkniety

kiedy powinien sie rozwinac?

czym spodowowane jest zolkniecie lisci?

rewi - 2014-06-11, 09:25

jarek79kk, żółknięcie liści to normalna sprawa liść żyje około 6tyg. można się martwić, gdy żółknie cała roślina wszystkie liście.

Co do pączka to poczekaj lada dzień zakwitnie :)

jarek79kk - 2014-06-11, 09:29

no to jestem spokojniejszy tylko kiedy ten kwiatek sie rozwinie :-)
rewi - 2014-06-11, 09:32

jarek79kk, moja lilia 5 dni "stała" nad wodą wczoraj się zaczęła otwierać, dziś otwarta :)
jarek79kk - 2014-06-11, 09:34

no to czekam :-)

[ Dodano: 2014-06-11, 12:55 ]
Ewa a moze znasz odpowiedz na takie zjawisko...z dna oczka osad (chyba osad) podnosi sie do gory - unosza sie malutkie zbite czasteczki ktorych nawet ne da sie zlapac w reke, i jakby dolatuja do tafli wody i opadaja z powrotem na dno

jakby dno gazwoalo?

...a kwiatek jest juz do polowy otwarty :-)

jarek79kk - 2014-06-12, 11:16

witam ponownie, wczoraj oczko troche "gazowalo" i unoszace sie osady lekko zmacily przejrzystosc wody, ale dzis to juz zupelny krysztal, az nieprzyzwoicie wygladaja doniczki na dnie :-) , nie mam zadnego filtra, a roslinnosc raczej uboga. a moze moim filtrem jest okolo 1,5mb "strumyk" ?

widze ze osadzilo sie w nim sporo zielonego osadu, moze tam sa jakies bakterie ktore jakos filtruja mi wode? choc woda w nim plynie raczej szybko niz wolno

jarek79kk - 2015-07-28, 19:57

Witam po dosc dlugiej przerwie. Moje oczko ma juz jakies 2 lata. W miedzyczasie nawet cos tam zdazylo urosnac. Rybki sie rozmnozyly ale nadmiar wypuscilem do pobliskiego stawu. Ciekawi mnie sprawa dlaczego w tym roku jeszcze ani razu mi sie woda nie wyklarowala. W poprzednim raz byla zielona innym razem czysta jak krysztal lub choc do polowy glebokosci byla widocznosc a w tym roku max na 10-15cm.

[ Dodano: 2015-07-29, 08:26 ]
tak teraz wyglada oczko

"trawy" posadzone bezposrednio do zwirku
palka w doniczce
lilie w ponczochach

ciagle za malo roslin???


rewi - 2015-07-29, 12:06

Tutaj trzeba trochę jeszcze z folią popracować, ale wygląda to naprawdę dobrze i podoba mi się ta cegła na brzegach. Lilie nie lepiej posadzić w koszu?? Lepiej by kwitły :)
jarek79kk - 2015-07-29, 12:17

Witam, troche ostatnio przerabialem jedna ze stron - przebudowa sciezki i tam zebralem zwiek wiec widac ziemie/piach i jeszcze tego nie skonczylem a ty zapewne mowisz o folii na ktorej lezy deska, czyli od strony nieistniejacego jeszcze tarasu, ktory mam zamiar zaczac i skonczyc w tym roku jeszcze :-) wiec folia bedzie na pewno zaslonieta przez deski tarasowe. Co do lilii to dosc ladnie i czesto kwitna. Ale co z ta moja woda....?
rewi - 2015-07-29, 15:07

A filtracje masz? Roślin nie ma zbyt dużo przydałby się irysy, jeżogłówki itp. Czym więcej roślin jakoś wody jest lepsza. :good:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group