Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Koi Pond - KOIpond in my house

KOImark - 2013-09-19, 08:13
Temat postu: KOIpond in my house
Zgodnie z obietnicą przedstawiam mój drugi szalony projekt :yahoo:
Jest on realizowany razem z budową domu oraz z drugim zbiornikiem pod chmurką który już wam ujawniłem ;)

Zbiornik ten będzie w dodatkowym pomieszczeniu związanym nierozerwalnie z domem, projektowany razem z całą bryłą domu i przykryty zabudową z aluminium i szkła
Pomieszczenie będzie ogrzewane od podłogi oraz kaloryferami

Budowany będzie tą samą technologią co KOIpond na podwórku, podstawa na zbrojonej ławie betonowej, konstrukcja to pustaki szalunkowe zbrojone pionowo i poziomo i zalewane z gruchy B-20, warstwa wodoszczelna to również polimocznik SLAM-U210

Zbiornik będzie wyposażony w:

-dwa odpływy grawitacyjne (w tym jeden z dyfuzorem)
-skimmer
-dwa powroty
-wstawione będą też dwa okna (szyby podwójne-bezpieczne do oglądania KOI z boku)
-będzie też wodospad
-z pomieszczeniem technicznym na filtrację i cały bałagan związany z pielęgnacją wody

Zapraszam do śledzenia wątku, bo będzie ciekawie :-D

Na początku przedstawię projekt i wizualizację elewacji










BiBi - 2013-09-19, 09:04

To zapowiada się jak by tu najprościej napisać zaje... fajnie :) zapiera dech a pro po czy ty może jesteś tym co wygrał w totolotka :) :):) życzę sukcesu w realizacji
taniw - 2013-09-19, 09:13

E, nie ma co .... Wydaje mi się tylko,że zbiornik jest troszkę za duży / wąskie przejścia dookoła/ w stosunku do całego pomieszczenia.
KOImark - 2013-09-19, 09:15

Nie nie gram wcale w toto, choć przydało by się szczególnie teraz coś z totalizatora :-D
Bo pieniążki ciekną jak woda ze strumyka
Ciężko pracuję na to by spełniać swoje marzenia, ale po to człowiek żyje i pracuje by się cieszyć z realizacji swoich marzeń i pielęgnowania pasji.

fotek c.d.












[ Dodano: 2013-09-19, 10:20 ]
taniw napisał/a:
E, nie ma co .... Wydaje mi się tylko,że zbiornik jest troszkę za duży / wąskie przejścia dookoła/ w stosunku do całego pomieszczenia.


Tak zgadza się wszystko, szczególnie przejście od strony oszklonej jest dość wąskie, ale tam będą kaloryfery i trochę moich ulubionych fikusów oraz innych roślin które kocham podlewać i pielęgnować, natomiast od strony domu jest naprawdę sporo miejsca.
Wszystko zostało przemyślane i zaprojektowane pod nasze potrzeby i wymagania

Natomiast od strony okna będzie zestaw wypoczynkowy czyli jakaś sofa, albo stolik i krzesła
Z rana przy kawie patrzysz sobie na ryby :yahoo:

[ Dodano: 2013-09-19, 12:08 ]
Kolejna porcja fotek










ILUSION - 2013-09-20, 18:20

Hmm... nie wiem co mam powiedzieć, popieram i mega zazdroszczę :brawo: :good: :brawo:
Pozdrawiam :piwko:

KILERK1 - 2013-09-20, 21:00

Zawsze o czymś podobnym marzyłem :brawo: :brawo: Tylko moi zdanie czy basen nie lepiej by wyglądał gdyby był równo z podłogą.?
violettaxx - 2013-09-20, 21:44

Jeszcze raz gratuluję :brawo: :brawo: :brawo: to moje też moje marzenie :)
KILERK1 - 2013-09-20, 22:07

Viola marzenia trzeba spełniać ,to tylko głupie 100 tyś zł :-D
Jutro totek jak wygram 6 to" fudnę"Ci ten ogród. :-D ;)

tom11 - 2013-09-20, 22:17

Ta .... TOTOLOTEK Z WAMI BUJA,WY MU DYCHĘ ON WAM ...........
KILERK1 - 2013-09-20, 22:22

:hehe: :hehe: :good: :dupa: :piwko:
violettaxx - 2013-09-20, 22:29

Gramy w Totka :) a jeżeli ja wygram to funduje ! KILERK1 ale chyba jest tak jak mówi tom11 ;) :piwko:
KILERK1 - 2013-09-20, 22:32

serio :yahoo: jutro puszczam... :-D uwierz w MOC Viola :roll:
JAREK G - 2013-09-21, 00:21

KILERK1 napisał/a:
Tylko moi zdanie czy basen nie lepiej by wyglądał gdyby był równo z podłogą.
Basen pewnie tak a koipond jeszcze z oknem nie koniecznie :P
czester 1 - 2013-09-21, 07:56

czy w ogrodzie zimowym planujesz jakies uchyle okna na dachu, jak wyglada czyszczenie takiego dachu?
wolanin - 2013-09-21, 07:59

JAREK G napisał/a:
KILERK1 napisał/a:
Tylko moi zdanie czy basen nie lepiej by wyglądał gdyby był równo z podłogą.
Basen pewnie tak a koipond jeszcze z oknem nie koniecznie :P

Warunek: pijąc kawę, z wysokości fotela widzisz swoich milusińskich.

rewi - 2013-09-21, 10:22

tom11 napisał/a:
Ta .... TOTOLOTEK Z WAMI BUJA,WY MU DYCHĘ ON WAM ...........


:hehe: :good:

Wspaniała fotorelacja! Ach.. pozazdrościć :) :)

KOImark - 2013-09-21, 11:06

KILERK1 napisał/a:
Zawsze o czymś podobnym marzyłem :brawo: :brawo: Tylko moi zdanie czy basen nie lepiej by wyglądał gdyby był równo z podłogą.?


No niestety w taki wypadku nie zrobił bym okien, gdyby było płasko
By mieć pionowe okna z bezpiecznego szkła w basenie, musisz go wypuścić ponad posadzkę
a ja chcę koniecznie zrobić okna

[ Dodano: 2013-09-21, 12:25 ]
czester 1 napisał/a:
czy w ogrodzie zimowym planujesz jakies uchyle okna na dachu, jak wyglada czyszczenie takiego dachu?


Na dachu nie będzie okien uchylnych, co do czyszczenia samego szkła to zabieg bardzo prosty do zrobienia. Wchodzisz na dach i czyścisz, po tym szkle można chodzić
Nie mam tam drzew, więc liści lub większych zanieczyszczeń nie będzie

poniżej kolejna porcja zdjęć z budowy, niektóre z humorem :-D











KILERK1 - 2013-09-21, 13:55

do czego służy ta mała rura w odpływie dennym z 1 zdjęcia ?

[ Dodano: 2013-09-21, 14:56 ]
i dlaczego odpływy są dwa , a nie np.jeden

KOImark - 2013-09-21, 15:20

Mała rura połączona jest z jednym odpływem, ponieważ osadziłem dwa odpływy. Jeden jest z dyfuzorem a drugi bez. Dyfuzor będzie zarazem grzybkiem. Odpływ z dyfuzorem ma od dołu podłączoną rurkę którą będzie podawane powietrze.

[ Dodano: 2013-09-21, 17:09 ]
Aaaaa dwa odpływy dla tego iż przy jednym musielibyśmy robić bardzo duży lej, co w przypadku wylewania posadzki było by możliwe, ale wole dwa mniejsze leje. Gówienko karpi szybciej opuści basen :good:

violettaxx - 2013-09-21, 17:36

KOImark a powiedz jakie wymiary są tego wewnętrznego zbiornika?
BiBi - 2013-09-21, 17:41

Powiem tak. jak skonczysz to pieknę dzieło będę bardzo niegrzeczna i wpraszam sie jako pierwszy gośc by nacieszyć swoje oczka :-D :-D
KOImark - 2013-09-21, 18:08

violettaxx napisał/a:
KOImark a powiedz jakie wymiary są tego wewnętrznego zbiornika?

Wymiary są podane na początku tematu, a jeśli chodzi o głębokość to będzie 250cm 150cm pod posadzką i 100cm nad posadzką,

violettaxx - 2013-09-21, 18:31

Sorki; a jeśli chodzi o filtracje (mówię o wew. zbiorniku) masz jakiś upatrzony gotowy filtr czy sam zbudujesz komory ?
KILERK1 - 2013-09-21, 19:05

no i moje jeszcze pyt. bo widzę ,że nie dajesz żadnej izolacji cieplnej typu styropian, nie boisz się strat ciepła?
KOImark - 2013-09-21, 20:19

violettaxx napisał/a:
Sorki; a jeśli chodzi o filtracje (mówię o wew. zbiorniku) masz jakiś upatrzony gotowy filtr czy sam zbudujesz komory ?

Prefiltr ProfiDrum, napewno filtr zraszany i jakiś komorowy może dodam jak będzie dużo dużych KOI, jeszcze to przemyśle

[ Dodano: 2013-09-21, 21:28 ]
KILERK1 napisał/a:
no i moje jeszcze pyt. bo widzę ,że nie dajesz żadnej izolacji cieplnej typu styropian, nie boisz się strat ciepła?

Ogrzewanie podłogowe + kilka kaloryferów zrobi tam swoje ;-) masz na myśli straty ciepła od gruntu? Wychłodzenie wody od dołu jest bardzo małe, bo dno basenu jest 1,5 metra poniżej gruntu mojej działki. Basen opsypany jest piachem. Latem tam będzie jak w szklarni, ale na dach damy szkło lekko przyciemnione.

KOImark - 2013-09-23, 13:04






















KILERK1 - 2013-09-23, 13:09

Na zdjęciach te rury ,spusty wyglądają potężnie ,jakie to średnice ?
KOImark - 2013-09-23, 13:20

Odpływy idą na 110mm to standard w instalacjach grawitacyjnych
Muszą to być instalacje PVC-klejone, bo to wszystko będzie zalane pod zbrojoną posadzką, rury muszą wytrzymać ciężar wody no i być w 100% idealnie szczelne.

p.s.
niechcący Rysia wstawiłem dwa razy :-D ale nie mam edycji postu :-(

KILERK1 - 2013-09-23, 13:23

ale w tych ukł. grawitacyjnych musi chyba być gdzieś pompa ,która to pchnie dalej?albo wyżej?

[ Dodano: 2013-09-23, 14:24 ]
też nie mam edycji ,coś nawaliło na str.

KOImark - 2013-09-23, 13:40

KILERK1 napisał/a:
ale w tych ukł. grawitacyjnych musi chyba być gdzieś pompa ,która to pchnie dalej?albo wyżej?

[ Dodano: 2013-09-23, 14:24 ]
też nie mam edycji ,coś nawaliło na str.


No oczywiście że tak ;) tylko że pompa stoi za całym system filtracyjnym który musi być wypoziomowany razem z poziomem wody w zbiorniku.
Potem wam pokaże jak to wygląda na rysunkach

czester 1 - 2013-09-23, 13:44

KOImark napisał/a:
Mała rura połączona jest z jednym odpływem, ponieważ osadziłem dwa odpływy. Jeden jest z dyfuzorem a drugi bez. Dyfuzor będzie zarazem grzybkiem. Odpływ z dyfuzorem ma od dołu podłączoną rurkę którą będzie podawane powietrze.

w jakim celu te powietrze?

KOImark - 2013-09-23, 13:58

czester 1 napisał/a:
KOImark napisał/a:
Mała rura połączona jest z jednym odpływem, ponieważ osadziłem dwa odpływy. Jeden jest z dyfuzorem a drugi bez. Dyfuzor będzie zarazem grzybkiem. Odpływ z dyfuzorem ma od dołu podłączoną rurkę którą będzie podawane powietrze.

w jakim celu te powietrze?



Czester nie wiesz po co rybom tlen rozpuszczony w wodzie?? :-D
Czym więcej tlenu w wodzie tym zdrowsze i szczęśliwsze ryby




KILERK1 - 2013-09-23, 14:05

FAJNE,tylko jakiej mocy jest pompa ,która daje taki gejzer?
czester 1 - 2013-09-23, 14:11

no ale czy te powietrze nie bedzie zaklucalo pracy odplywu?
to co odplyw bedzie mial (ma) za zadanie wciagnac bedzie "odpychane" przez pechezyki powietrza, tak glosno mysle :?

KILERK1 - 2013-09-23, 14:22

no i na tym zdjęciu to chyba Twój KOIponnnnd :-D z wodospadem
..mam taki wodospadzik -droga rzecz

[ Dodano: 2013-09-23, 15:32 ]
ciekaw jestem też ,co i za jaką cenę doprowadzi tę wodę do tak idealnego stanu,no i przy jaki zarybieniu-przepraszam że nudzę ale po prostu bardzo interesuje mnie temat twojego ponda :oops:

KOImark - 2013-09-23, 16:49

czester 1 napisał/a:
no ale czy te powietrze nie bedzie zaklucalo pracy odplywu?
to co odplyw bedzie mial (ma) za zadanie wciagnac bedzie "odpychane" przez pechezyki powietrza, tak glosno mysle :?



hehheheh, lubię jak mnie tak męczysz pytaniami :-D
a że kocham koi i wszystko co z nim związane odpowiem na twoje każde pytanie, mało tego nawet Ci pokaże

teraz już rozumiesz?? :-D http://www.youtube.com/watch?v=On863G6A6nw


Rozpakowałem pudełka i specjalnie Ci zaprezentuje z bliska
poniżej zdjęcia odpływów z dyfuzorem i bez

Pokrywka odpływu z dyfuzorem, jest zarazem dekielkiem zamykający jak i wielkim gumowym napowietrzaczem z gumową membraną która jest nakłuwana laserowo i są na niej setki malutkich dziureczek które pod wpływem ciśnienia otwierają się i buchają do góry powietrzem.
Gdy wyłączysz napowietrzanie woda nie cofnie się do rurki od napowietrzania.


Męcz mnie jeszcze pytaniami ;) kiedy piwo postawisz może :piwko:
Tak na serio to lubię wam wszystko opisywać i pokazywać :)

ZWYKŁY ODPŁYW



ODPŁYW Z DYFUZOREM





[ Dodano: 2013-09-23, 17:51 ]
KILERK1 napisał/a:
no i na tym zdjęciu to chyba Twój KOIponnnnd :-D z wodospadem
..mam taki wodospadzik -droga rzecz

Nie to nie mój zbiornik, zdjęcie z internetu tylko pobrałem by pokazać

[ Dodano: 2013-09-23, 15:32 ]
ciekaw jestem też ,co i za jaką cenę doprowadzi tę wodę do tak idealnego stanu,no i przy jaki zarybieniu-przepraszam że nudzę ale po prostu bardzo interesuje mnie temat twojego ponda :oops:


Nic nadzwyczajnego ;) wszystko wam pokaże czarno na białym, tylko spokojnie i w swoim czasie ;)

KOImark - 2013-09-23, 19:01

Ja na fotosiku mam host aukcyjny wykupiony, tylko limit transferu został przekroczony, zaraz to naprawie ;)
KOImark - 2013-09-25, 13:22

c.d.





















ILUSION - 2013-09-25, 18:44

Piękna robota :brawo: :piwko:
arturzbsk - 2013-09-25, 19:02

Fajnie się ogląda i chciałoby się więcej .
violettaxx - 2013-09-25, 21:39

Super przybiera kształtu koi ponda i te rury ! :brawo:
JAREK G - 2013-09-26, 00:08

Widać że dałeś wszędzie kolanka pod katem 90* nie za ostre jak do odpływów ?
KOImark - 2013-09-26, 05:17

JAREK G napisał/a:
Widać że dałeś wszędzie kolanka pod katem 90* nie za ostre jak do odpływów ?


Jarku ja nie dałem kolan 90* do odpływów, o które zdjęcia Ci chodzi? bo nie wiem co masz na myśli.
Odpływy są zrobione na łukach 90* a nie na kolanach, nie można dawać kolan do grawitacyjnych odpływów tylko koniecznie łuki.

w pudełku po lewej stronie, takie właśnie łuki są we wszystkich odpływach w obu zbiornikach


[ Dodano: 2013-09-26, 06:38 ]
KILERK1 napisał/a:
FAJNE,tylko jakiej mocy jest pompa ,która daje taki gejzer?



jakiej mocy? hmmm wystarczy około 60 litrów na minutę by napędzić jeden odpływ z dyfuzorem na głębokości około 180-200cm, do dwóch odpływów z dyfuzorami trzeba by było już większe ciśnienie, albo dwie dmuchawy albo jedną dużą około 120 l/m
takie dmuchawy membranowe do 60 l/m mają jakieś 50-60Watt i jeszcze Ci wystarczy na ruszanie kaldnes i napowietrzanie maty jap.

Ten gejzer jak taki fajny ponieważ membrana gumowa jest bardzo gęsto nakłuta mini dziurkami i jest duży slup powietrza


Nie powiem Ci dokładnie jakie ciśnienie musi mieć dmuchawa membranowa podając powietrze na 2 metry pod wodę, w necie są tabelki można poszperać i znaleźć

czester 1 - 2013-09-26, 08:21

fotki odzwirciedlaja obecny postep prac, czy byly wykonane wczesniej?
pracownicy na fotkach wygladaja jakby to byl lipiec/sierpien :-D

taniw - 2013-09-26, 10:04

czester 1 napisał/a:
fotki odzwirciedlaja obecny postep prac, czy byly wykonane wczesniej?
pracownicy na fotkach wygladaja jakby to byl lipiec/sierpien :-D

Miałem zadać to samo pytanie.Zwłaszcza ja się spojrzy na długość cienia.

KOImark - 2013-09-26, 16:42

Bolekso napisał/a:

Najbardziej przerażał mnie koszt utrzymania. Napisz jaką temp. powietrza i wody chcesz mieć zimą.


Już to pisałem, ale napiszę jeszcze raz
To będzie dodatkowy pokój obok salonu, podłogowe ogrzewanie + kilka kaloryferów wszystko podpięte do jednego centralnego pieca.
Temperatura około 22*C oczywiście jak chcesz dać 30*C to nie ma problemu będzie oddzielny obieg.
Temperatura wody mnie nie interesuje za bardzo bo nie będę jej podgrzewał, to nie basen do pływania tylko KOIpond ;)

Bolekso napisał/a:

Jak rozwiązałeś doświetlanie zimą i wreszcie jak wygląda wentylacja latem.


ale doświetlanie czego?? przecież dach i ściany są ze szkła, tam będzie tyle światła że aż za dużo, oczywiście wieczorkiem jakieś delikatne i nastrojowe światełko będzie
Wentylacja latem jak i zimą będzie wymuszona, bo jest sporo wody i będzie duże parowanie, do tego specjalne wywietrzniki basenowe w oknach.

[ Dodano: 2013-09-26, 17:45 ]
czester 1 napisał/a:
fotki odzwirciedlaja obecny postep prac, czy byly wykonane wczesniej?
pracownicy na fotkach wygladaja jakby to byl lipiec/sierpien :-D


Tak oczywiście te prace ziemne i murowanie były robione na początku lipca, zaczęliśmy budować w lipcu i prace trwają do dziś.
będę wklejał sukcesywnie dalsze postępy w budowie

Bolekso - 2013-09-26, 18:54

Światła jest nawet za dużo ale tylko latem, zimą jest duży niedobór. Jeśli jednak nie przewidujesz roślin wodnych to ok !
KOImark - 2013-09-26, 20:32

Bolekso napisał/a:
Światła jest nawet za dużo ale tylko latem, zimą jest duży niedobór. Jeśli jednak nie przewidujesz roślin wodnych to ok !


Rośliny będą, będzie tam tyle roślin ile tylko zdołam upchnąć :-D w oranżerii muszą być rośliny, to cała piękno i esencja zimowego ogrodu. Co do niedoboru światła to wiem że zimą jest mniej światła, do tego śnieg leżący na dachu zabudowy, ale rozmawiałem z użytkownikami podobnych konstrukcji i śnieg szybko się zsuwa po ciepłym szkle. Można też odśnieżać dach, ale to nie jest konieczne.

Mimo śniegu, zimy itd itp będzie tam bardzo dużo światła, ludzie z którymi rozmawiałem mówili mi że zimą gdy jest siarczysty mróz i świeci słońce, człowiek ma bardzo dziwne doznania.
Słońce które wpada do środka ogrzewa np. nagie ramiona czy plecy, w ogrodzie jest ciepło, a za oknem jest śnieg i mróz :D

Co do roślin wodnych to będą rośliny wodne ;) jak najbardziej. Wszystko wam na tym forum pokażę ;) spokojnie i bez pośpiechu ;)

taniw - 2013-09-27, 06:06

[quote="KOImark"]
Bolekso napisał/a:

Słońce które wpada do środka ogrzewa np. nagie ramiona czy plecy, w ogrodzie jest ciepło, a za oknem jest śnieg i mróz :D

Co do roślin wodnych to będą rośliny wodne ;) jak najbardziej. Wszystko wam na tym forum pokażę ;) spokojnie i bez pośpiechu ;)

W nocy, a te w zimę są długie słońce nie nagrzeje ci nic. Ale ja wychodzę z założenia, że po to się zarabia pieniądze, by wydawać je na to co się lubi. Czy pomyślałeś o jakimś awaryjnym ogrzewaniu na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej? Np stara stylowa koza?

KOImark - 2013-09-27, 06:08

JAREK G napisał/a:
Widać że dałeś wszędzie kolanka pod katem 90* nie za ostre jak do odpływów ?


aaaaaaaa już wiem co miałeś na myśli - patrzyłeś na powroty :-D
tam rzeczywiście są kolanka 90*C ale tam już będzie woda pod ciśnieniem pompy
te powroty są na 63mm, robi się je do mieszania wody w zbiorniku

natomiast odpływy to zupełnie inna rura, która leży na dnie tak naprawdę pod dnem, pod posadzką i jest robiona na 110mm

[ Dodano: 2013-09-27, 07:17 ]
taniw napisał/a:

W nocy, a te w zimę są długie słońce nie nagrzeje ci nic. Ale ja wychodzę z założenia, że po to się zarabia pieniądze, by wydawać je na to co się lubi.


Jak to? a co do tego mają pieniądze? przecież jak wsypie do pieca ekogroszek to będę nim ogrzewał wszystko na raz, a w nocy piece w domach są wygaszane? ;) cały dom przecież będzie podpięty do pieca C.O. w tym ogród zimowy.

taniw napisał/a:

Czy pomyślałeś o jakimś awaryjnym ogrzewaniu na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej? Np stara stylowa koza?


Kominek będzie w domu :)

czester 1 - 2013-09-27, 06:38

KOImark napisał/a:

taniw napisał/a:

Czy pomyślałeś o jakimś awaryjnym ogrzewaniu na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej? Np stara stylowa koza?

Kominek będzie w domu :)


plaszcz wodny obowiazkowo, a dystrybucja cieplego powietrza tez bedzie do ogrodu?

KOImark - 2013-09-27, 06:49

czester 1 napisał/a:


plaszcz wodny obowiazkowo,


Hydraulicy wchodzą za 3 tygodnie, jeszcze pomyślimy nad płaszczem wodnym i ciepłem z kominka, ale ja nie jestem zwolennikiem codziennego palenia w kominku i docelowego ogrzewania całego domu.

czester 1 napisał/a:

a dystrybucja cieplego powietrza tez bedzie do ogrodu?


W ogrodzie będą kaloryfery i ogrzewanie podłogowe, tam już nie trzeba będzie powietrza z kominka, ogród będzie budowała firma która wie co robi, więc słucham ich porad i sugestii.

czester 1 - 2013-09-27, 07:07

ja zrobilem kominek bez plaszcza i zaluje do dzis ze go nie zrobilem. wspomoze c.o., a to obnizy koszty ogrzewania. tez twierdzilem ze kominek bedzie odpalany sporadycznie, a okazalo sie ze sporadycznie w zime to sie w nim nie pali. tyle ze ja mam c.o. na gaz.

jezeli chodzi o rozprowadzanie powietrza to w przypadku tego samego ogrod bym sie nad tym zastanowil. tak jak juz ktos napisal, ze w przypadku braku pradu temperatura moze gwaltownie spasc, a to dla roslin ktore planujesz moze byc zabojcze.

KOImark - 2013-09-27, 07:15

czester 1 napisał/a:
W przypadku braku pradu temperatura moze gwaltownie spasc, a to dla roslin ktore planujesz moze byc zabojcze.


Spokojnie ;) mam w domu wiele kwiatów i mogę zakręcić kaloryfery nawet na tydzień i tak im się nic nie stanie. Mało tego niektóre z nich potrzebują nawet zimowego spoczynku.

JAREK G - 2013-09-27, 21:00

KOImark napisał/a:

aaaaaaaa już wiem co miałeś na myśli - patrzyłeś na powroty :-D
Chodziło mi o odpływy denne, rury które idą pionowo do góry zaraz za ścianą zbiornika, ale może faktycznie pod spodem są łuki bo do końca nie było dobrze widać.
KOImark - 2013-09-27, 21:09

Tak tak to są łuki Jarku, ale są ludzie którzy dają też kolana, woda i tak wyprze wszystko z odpływu, nawet przy kolanie 90* tylko jest gorzej przy ewentualnym czyszczeniu rury wyciorem.
KOImark - 2013-10-01, 07:01

Ciąg dalszy budowy mojego akwarium dla KOI ;)
















czester 1 - 2013-10-01, 07:21

no po tych fotkach czuc juz jesien, czekam na wiecej. ;)
tom11 - 2013-10-01, 07:23

:brawo: :brawo: :brawo:
Na kiedy planujesz wpuszczenie ryb?

KOImark - 2013-10-01, 07:37

tom11 napisał/a:
:brawo: :brawo: :brawo:
Na kiedy planujesz wpuszczenie ryb?


Najpierw to trzeba wszystko przykryć, zrobić instalacje C.O., wylać posadzki
no i najważniejsza sprawa :good: uszczelnić i zaizolować zbiornik.
Następnie wstawić okna w basenie, uzbroić całość w system filtracyjny no i na samym końcu wpuścić mieszkańców ;)

Sporo pracy mnie jeszcze czeka, ale efekt końcowy będzie fajny :brawo:

taniw - 2013-10-01, 09:46

Przy takim postępie prac pewnie za 5 lub 6 m-cy?
KOImark - 2013-10-02, 06:28

taniw napisał/a:
Przy takim postępie prac pewnie za 5 lub 6 m-cy?


Nie wiem kiedy, nie planuję żadnej daty. Robię powoli i bez pośpiechu jak mi na to pozwala czas i środki. Najważniejsze że już sprawy ziemne i budowlane skończone, reszta jest już mniej pracochłonna za to chłonie więcej portfela.
Stare i mądre przysłowie Japońskich ogrodników mówi:

"Najtańszym,możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

KOImark - 2013-10-27, 18:33

Trochę świeżych fotek:

Osadzony skimmer przystosowany do pompy - przerobię go potem na grawitacyjny - znalazłem bardzo prosty i tani sposób na to :-D potem wam pokażę.


Widok od wschodu




Z pokoju będzie widać KOI przez okno w basenie :yahoo:


Na obecnym etapie budowy, doszliśmy do wniosku że i od drzwi do sypialni też można było zrobić okno ;) na etapie projektowania, widzielibyśmy koi tuż po przebudzeniu się :-D
ale nie będziemy rozkuwać już muru i damy sobie z tym spokoj, bo i niepotrzebny bałagan i sama konstrukcja by się osłabiła pod względem naprężeń i zbrojenia.

luzio - 2013-12-08, 21:43

Fajne przedsięwzięcie. Dopiero teraz pojawiłem się w tym wątku bo nie interesują mnie koi. A może powinny :) W każdym razie wszystko bardzo mi się podoba a najbardziej to że potrafisz zrealizować swój pomysł, wychodząc poza jakieś oklepane standardy...
No i właśnie tak sobie pomyślałem czy myślałeś i czy w ogóle byłoby technicznie możliwe w stosunkowo niedużych kosztach przeszklić całą wystającą ponad podłogę część tego domowego koipondu? To dopiero byłoby super. Wspaniałe wielkie akwarium odpowiednio podświetlone z fajowymi roślinkami i pływającymi między nimi koi zwalałoby z nóg. Wtedy fajniej byłoby wyciągnąć jakieś 1,5 nad podłogę. Już to widzę oczami wyobraźni :)

KOImark - 2013-12-09, 08:19

luzio napisał/a:
Fajne przedsięwzięcie. Dopiero teraz pojawiłem się w tym wątku bo nie interesują mnie koi. A może powinny :) W każdym razie wszystko bardzo mi się podoba a najbardziej to że potrafisz zrealizować swój pomysł, wychodząc poza jakieś oklepane standardy...


Nie wiem czy wiesz, ale zbiornik z odpływami dennymi to nie jest jakieś tam wyjście po za oklepany standardy, jest to norma którą powinien spełniać każdy hodowca KOI, by mieć czystą i zdrową wodę i co najważniejsze jest to bardzo skuteczne rozwiązanie i praktycznie bezobsługowe. Faktem jest iż trzeba trochę więcej poświęcić pracy i środków podczas budowania takich zbiorników, ale gdy już go zbudujesz, jedynym obowiązkiem jest karmienie ryb i zabawa z nimi :)

Wyjściem po za standardy jest tylko pomysł przykrycia tego wszystkiego konstrukcja ze szkła i aluminium to się rzadziej zdarza i to już nie oklepany standard

luzio napisał/a:

No i właśnie tak sobie pomyślałem czy myślałeś i czy w ogóle byłoby technicznie możliwe w stosunkowo niedużych kosztach przeszklić całą wystającą ponad podłogę część tego domowego koipondu? To dopiero byłoby super. Wspaniałe wielkie akwarium odpowiednio podświetlone z fajowymi roślinkami i pływającymi między nimi koi zwalałoby z nóg. Wtedy fajniej byłoby wyciągnąć jakieś 1,5 nad podłogę. Już to widzę oczami wyobraźni :)


Technicznie było by to możliwe, oczywiście tylko na pewno koszty były by ogromne.
Myślałem nad dłuższą szybą od strony ściany po długości, ale szyba laminowana bezpieczna są to szyby klejone z dwóch tafli w autoklawie z dwóch szyb po 150mm i taka tafla o wymiarach np 300cmx100cm to wydatek rzędu 4tys zł, a zrobienie całego zbiornika z takich szyb dookoła całego obwodu, to koszt przekraczający 30tys zł, do tego już trzeba by było zatrudniać firmę która obliczała by naprężenia itd by to wszystko było bezpieczne i na pewno nie byłyby to tafle o grubości 300mm tylko 400mm albo więcej więc na pewno jeszcze droższe (chyba zdajesz sobie sprawę jakie ciśnienie wywierała by woda na szklane ściany)

Ja będę miał dwa okna przeszklone 100cm x 100cm to mi wystarczy w zupełności by widzieć KOI z boku

W Warszawskim ZOO w pomieszczeniu z hipopotanami jest cała ściana ze szkła z tafli szkła bezpiecznego laminowane jest aż po 5 szyb a grubość jednej tafli ma około 10cm :)
więc wszystko jest możliwe tylko trzeba oszacować swoje materialne możliwości i czy jest sens pchać się w aż tak wielkie inwestycje


http://www.zoo.waw.pl/wycieczka/Wycieczka-zoo.html
wciśnij okienko hipopotam widać tam te wielkie tafle

wolanin - 2013-12-09, 10:46

KOImark napisał/a:
Myślałem nad dłuższą szybą od strony ściany po długości, ale szyba laminowana bezpieczna są to szyby klejone z dwóch tafli w autoklawie z dwóch szyb po 150mm

Oczywiście nie do łodzi podwodnej? :) - literówka. A tak z głupia frant - jak się ogląda serial "Specjaliści od megaakwariów" (ohydne imitacje koralowców żeby nie było...), to oni tam wszystko robią z plexi(?). I nie wygląda to na więcej, niż 2cm, a zbiorniki ze ścianami > 1m wysokości i 2m i więcej długie. Plexi jako elastycznej jakoś bardziej do mnie przemawia (choć nie wiem, jak tam z pełzaniem).

[ Dodano: 2013-12-09, 10:52 ]
elastyczna

KOImark - 2013-12-09, 10:54

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Myślałem nad dłuższą szybą od strony ściany po długości, ale szyba laminowana bezpieczna są to szyby klejone z dwóch tafli w autoklawie z dwóch szyb po 150mm

Oczywiście nie do łodzi podwodnej? :) - literówka. A tak z głupia frant - jak się ogląda serial "Specjaliści od megaakwariów" (ohydne imitacje koralowców żeby nie było...), to oni tam wszystko robią z plexi(?). I nie wygląda to na więcej, niż 2cm, a zbiorniki ze ścianami > 1m wysokości i 2m i więcej długie. Plexi jako elastycznej jakoś bardziej do mnie przemawia (choć nie wiem, jak tam z pełzaniem).

[ Dodano: 2013-12-09, 10:52 ]
elastyczna


nie czaje co ty wypisujesz :? bo dla mnie to nie po polsku

wolanin - 2013-12-09, 11:24

KOImark napisał/a:
wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Myślałem nad dłuższą szybą od strony ściany po długości, ale szyba laminowana bezpieczna są to szyby klejone z dwóch tafli w autoklawie z dwóch szyb po 150mm

Oczywiście nie do łodzi podwodnej? :) - literówka. A tak z głupia frant - jak się ogląda serial "Specjaliści od megaakwariów" (ohydne imitacje koralowców żeby nie było...), to oni tam wszystko robią z plexi(?). I nie wygląda to na więcej, niż 2cm, a zbiorniki ze ścianami > 1m wysokości i 2m i więcej długie. Plexi jako elastycznej jakoś bardziej do mnie przemawia (choć nie wiem, jak tam z pełzaniem).

[ Dodano: 2013-12-09, 10:52 ]
elastyczna


nie czaje co ty wypisujesz :? bo dla mnie to nie po polsku

"Oczywiście nie do łodzi podwodnej?" i tutaj wstawiłem uśmieszek - aluzja do literówki 150 mm grubości szyby x2, zamiast 15. Czasem trzeba (można?) pożartować :piwko:
"z głupia frant" za słownikiem SJP - "udając nieświadomość", "jak gdyby nigdy nic"... etc.
Tutaj chodzi o to, że nie jestem specjalistą od szyb plexi, ale oglądając serial, nabrałem przekonania, że warto poważnie potraktować informację o jej stosowaniu w instalacjach podobnych do Twojej.
"choć nie wiem, jak tam z pełzaniem" - to sformułowanie odnosi się do techniczno-inżynieryjnej (wytrzymałość materiałów) właściwości plastików polegającej na powolnym zmienianiu kształtu pod wpływem stałego obciążenia. Czyli wyrażam zastrzeżenie, że plexi może z czasem trwale lekko się wygiąć, choć wydaje się to mało prawdopodobne, skoro jest raczej powszechnie stosowana w dużych akwariach.

No :)

KOImark - 2013-12-09, 11:35

Tak oczywiście chodziło o 15mm, ale na tym forum nie ma możliwości edycji postu ;) więc nic na to nie poradzę.
Co do szyb bezpiecznych laminowanych to miałem już okazję widzieć to i dotykać, i wiem że to bardzo fajne rozwiązanie, co do plexiglasu nie mam żadnej wiedzy więc się nawet nie wypowiadam

luzio - 2013-12-09, 13:04

No właśnie ja też widziałem ze dwa odcinki tego serialu dlatego pomyślałem o tym wielkim akwarium. No i powiem szczerze że jeśli dałoby się zamknąć w kwocie 20-30 tys. To zrobiłbym takie przeszklone ściany. Może nie wszystkie 4 ale przynajmniej tą dużą główną - od strony domu. Tą tylną gdzie i tak jest mało miejsca można by zostawić betonową.
Może nie już dzisiaj ale za jakieś 2 lata? ;)
Myślę że efekt usprawiedliwiałby te pieniądze. No i byłaby to prawdziwa reklama wiedzy i umiejętności autora :)

KOImark - 2013-12-09, 13:34

No to rób ;) za 30tys to ja zrobię prawie połowę całej oranżerii :-D
Pamiętaj o tym że karp KOI wygląda najpiękniej z góry i tak od dziesięcioleci zawsze był prowadzony i selekcjonowany by patrzeć i podziwiać jego kolorowe wzory od góry.
Okno przeszklone to tylko dodatek do całości by móc spojrzeć z innej perspektywy na KOI, ja zrobiłem okno w miejscu gdzie będzie stał stolik i sofa no i od strony salonu, by ryby było widać przebywając w pokoju dziennym.

czester 1 - 2017-02-20, 09:59

tu masz wszystko opisane i nie tylko takie projekty:
http://forum.koimark.pl/forum


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group