Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Moje oczko - prosze o opinię

Shimer - 2013-08-09, 21:00
Temat postu: Moje oczko - prosze o opinię
Witam,

od kilku tygodni trwaja prace nad budową oczka wodnego. Wykopałem (ręcznie) juz prawie całe, zostały tylko bardziej takie czynności wykonczeniowe.

Według obliczeń pomieści ono około 13 000 litrów wody, przy 50 m2, tyle foli potrzebuję.
Folie mam już upatrzoną - IZOFREX 1.0 mm PCV, po 9,90zł za m2. Zdecydowałem się na nia gdyż producent mieszka jakieś 50km ode mnie, co przekłada sie na tańszy transport.

Was, jako ogarnietych ludzi w temacie z doświadczeniem, proszę o porady co i jak dalej powinienem robić, aby mi wypaliło to oczko :)

Jaka zastosować roślinność, gdzie kupić....itp?
Jak układać folię, czy podkladać jakies gazety, piasek?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Gdzieś tutaj powinno sie pojawić zdjęcie mego wykopaliska.


lasoch - 2013-08-09, 21:32

Witam Shimer, :pa: .
Co do roślin to nadadzą się wszystkie mogące rosnąć w wodzie. Kupisz je w naszym forumowym sklepie, oraz możesz trochę przynieść z miejscowych rowów, bagien i mokradeł, ale wtedy musisz je 'wykąpać' w kąpieli z Nadmanganianu potasu. żeby nie przenieść żadnej choroby ani szkodników. Większość możesz posadzić wprost do żwiru, co sprzyja oczyszczaniu wody. A jaka będzie powierzchnia tafli wody? Co do układania folii - najlepiej podłożyć pod nią geowłókninę, ale mogą też być stare dywany czy ciuchy. Najlepiej też wybrać wszystkie małe kamyczki. Radzę Ci dużą strefę bagienną, przyda się i żeby wykop był dość głęboki. Przyda się to do hodowli koi. A co z techniką, filtracją? Czy będzie jakaś kaskada, chociaż lepszy będzie strumień, który będzie też pełnić rolę filtracyjną.

Shimer - 2013-08-09, 21:41

Powierzchnia tafli wody to koło o promieniu 2,25m, czyi jakies 16m2. Aktualnie nie myślalem o zadnej filtracji, głównie zalezy mi aby od tego były rośliny.
Artur - 2013-08-10, 09:01

lasoch, Odpowiedział Ci dokładnie, ja dodam kilka linków z treścią których powinieneś się zapoznać od razu po zarejestrowaniu.
Gdzie kupić rośliny, których nie zdobędziesz w naturze?? http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html
Jaki materiał pod folię?? http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html
Jeśli stać Cię jeszcze na kilka m2 folii, to kup ją, przyda się trochę więcej m2 strefy płytkiej.
A na koniec http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1598
Czy masz tam jakiś cień?? Możesz pokazać zdjęcie z większej odległości??

zuzi10 - 2013-08-10, 11:29

Moim zdaniem druga półka jest za wąska i nie będziesz miał z niej żadnego pożytku, chyba,ze to tak wygląda z perspektywy. Chyba też nie potrzebna jest półka najniższa wokól strefy głębokiej bo też jest wąska i też trudno będzie tam posadowić rośliny, szczególnie, że jak wyłożysz te pólki jakąś włókniną lub starymi dywanami czy chodnikami i położysz folię to one sie jeszcze zrobią węższe i nie postawisz tam nic bo Ci będzie zjeżdżać.Ja bym zostawiła tę dużą z przodu, a tę z tyłu zlikwidowała.Poza tym pólki nie muszą iść na około oczka jednakowo z wyjątkiem ostatniej, szerokości 15-20 cm wykonanej dla maskowania folii. Wybierz sobie miejsce widokowe na oczko i np z tej strony wcale nie musi być półek lecz strefa głebsza, gdzie swobodnie będziesz miał widok na całe oczko, miejsce do karmienia ryb i widok na ryby.Tak naprawdę to Ty nie masz strefy błotnej, bo ta półka ostatnia przynajmniej z jednej strony powinna być szersza i dobrze by było,żeby mogła mieć zagłebienie choćby z 15 -20 cm wtedy byś np mógł je wysypać piaskiem i tam sadzić rosliny bezpośrednio, bez doniczek. Mam też nadzieję,zw wyrównasz ten wał ziemi wokół oczka do poziomu gruntu, bo w przeciwnym wypadki nie będziesz miał możlwości zamaskowania folii i będzie ja nie ładnie widać. A tak w ogóle zanim położysz folie to troszke poczytaj na ten temat. Tam jest wiele rad na tematy które ja poruszyłam.
nexar - 2013-08-10, 18:33
Temat postu: Budowa oczka
Moim zdaniem kształt oczka jest delikatnie mówiąc nie właściwy. Dużo lepiej prezentują się kształty nie regularne typu nerka. Trochę późno zabraleś się za jego budowę. Zanim woda uzyska jakąś równowagę biologiczną, minie trochę czasu. Nie wiem co chcesz w nim trzmać, czy ryby czy ma to być typowe plazarium. Moim zdaniem z zakupem roślin powinieneś się wstrzymać do przyszłego roku. W tym roku już nie wiele czasu zostało do tego aby na dobre się u ciebie zadomowiły. Oczywiście to moje osobiste zdanie i nic złego się nie stanie, jeżeli zrobisz inaczej. Zapraszam na moją stronę poświęconą oczkom wodnym, gdzie znajdziesz trochę informacji z życia wziętych. Pozdrawiam

www.mojeoczkowodne.cba.pl

zuzi10 - 2013-08-10, 19:09

nexar napisał/a:
Moim zdaniem z zakupem roślin powinieneś się wstrzymać do przyszłego roku. W tym roku już nie wiele czasu zostało do tego aby na dobre się u ciebie zadomowiły.
A moim zdaniem nie do końca masz rację. Ja w ub. roku uruchomiłam oczko po remoncie w m-cu wrześniu.rośliny musiałam oczywiście wsadzic bo innej opcji nie było i na wiosne pieknie szybko zastartowały, tak że nawet nie wiedziałam co to zielona woda.
lasoch - 2013-08-11, 10:47

nexar napisał/a:
Nie wiem co chcesz w nim trzmać, czy ryby czy ma to być typowe plazarium.

Moim skromnym zdaniem najczęściej w oczkach trzyma się ryby. Płazaria nie są za częste. Ja znam trzy na całym forum, ale z pewnością jest ich jeszcze trochę. Rośliny sadź teraz, będą miały jeszcze dużo czasu na ukorzenienie i wzrost. Ja cały czas dosadzam nowe rośliny.

Shimer - 2013-08-11, 16:06

Ja jestem bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Robiłem wszystko na oko :) Planuję odkopac trochę ziemi, bo gdy bede kładł folię w ksztalcie kwadratu to będę miał trochę foli na rogach do dyspozycji, więc możliwe że uzykam jakaś strefę błotną na jakieś 20cm głębokości. Jutro zamawiam folię i rośliny.

Oczko jest polożone na wolnej powierzchni, obok niego rośnie orzech, lecz prawdopodobnie będzie ścięty, więc liści nie będzie.

Pytałem o rośliny, chciałbym aby dzięki nim uzyskać "dobrą" wode w oczku. Czytałem gdzieś że są takie co uzdatniają wodę. Prosiłbym o jakieś wskazówki jakie roliśny wybrać zeby było dobrze :)

Mam jeszcze pytanie. Na alle....gro są rózne napowietrzacze, fontanny działające dzięki energii słonecznej. Co o tym sądzicie?
Kupował ktoś kamienie, takie specjalne okrągłe? W jakich cenach można je kupić i gdzie?

Ogólnie jak oceniacie moje oko?

Pozdrawiam :)

rewi - 2013-08-11, 19:25

Shimer napisał/a:
Pytałem o rośliny, chciałbym aby dzięki nim uzyskać "dobrą" wode w oczku. Czytałem gdzieś że są takie co uzdatniają wodę. Prosiłbym o jakieś wskazówki jakie roliśny wybrać zeby było dobrze :)


U góry strony banner rośliny nadają się wszystkie jakie masz do dyspozycji najlepsze oczyszczające pałki, irysy, tataraki itp.

Shimer napisał/a:
Mam jeszcze pytanie. Na alle....gro są rózne napowietrzacze, fontanny działające dzięki energii słonecznej. Co o tym sądzicie?
Kupował ktoś kamienie, takie specjalne okrągłe? W jakich cenach można je kupić i gdzie?


O solarce zapomnij kupiłam i :dupa:

Shimer napisał/a:
Ogólnie jak oceniacie moje oko?

Na razie pozytywnie zobaczymy jak rozwinie się dalej sytuacja ;) Naturalnie, że będzie cudnie... przemyśl jeszcze zrobienie płazarium osobiście żałuje wpuszczenia ryb u siebie mogłam mieć piękne czyste oczko ze wspaniałym miejsce do obserwacji życia wodnego. :piwko:

lasoch - 2013-08-11, 20:34

Tak jak rewi, kategorycznie odradzam Ci kupienie urządzeń solarnych. Wg mnie wyglądają wprost brzydko - bardzo słaby strumień przy fontannie, a jak trochę cienia najdzie na ten panel słoneczny, to już się wyłącza. W ogóle nie radze Ci fontanny do oka. Co do roślin to proponuje rośliny podwodne - natleniają wodę. A strefę bagienną zrób też taką płytszą z 5 cm. Co do aktualnej oceny to masz dobry projekt, więc powinno być bardzo dobrze :) .
Gosik - 2013-08-11, 21:11


Niebieskie-woda, czarne-folia, brązowe-kamienie, czerwone-wykasować ostatnią półkę.
Podkop ten wał, tak jak narysowałam ( taka litera " L" )na której będzie leżał kamień, za nim prosto w górę folia, a za folią znów kamień. Inaczej nie zamaskujesz folii. Ostatnia półka całkowicie zbędna.

Shimer - 2013-08-12, 10:35

Pólki mają jakies 25-30cm szerokości. Tą skarpę z ziemi zrobiłem bo nie miałem gdzie jej wytransportować. Gosik, ja zamierzam zrobić to trochę inaczej:



całą skarpę mam juz zasianą trawą, myślę ze za tydzień już coś urośnie :) i tak jak widać na zdjęciu, czarne to folia, niebieskie - woda, dalej kamyczki i strefa błotna.

zuzi10 - 2013-08-12, 11:07

Wydaje mi się,że Twoje pytanie na temat co my sądzimy jest raczej retoryczne, bo Ty swoje oczko uważasz za idealne i nie będziesz raczej słuchał naszych rad, a więc ucz sie na swoich błędach :P
nexar - 2013-08-12, 11:47
Temat postu: Budowa oczka
Nie wyjaśniłeś dokładnie co chcesz trzymać w tym oczku. Jeżeli ryby to sprawa jest bardziej skomplikowana, bo będziesz potrzebował system filtracji. Jeżeli będzie to płazarium a oczko jest wystarczająco głębokie, to nie musisz się martwić o żadne filtry. Osobiście posiadam płazarium a woda jest przez cały czas klarowna, mimo niezbyt mocno rozbudowanej szaty roślinnej. Moim zdaniem oczko wodne powinno być jak najbardziej naturalne, bez dodatkowych gadżetów. Trzymasz się widzę cały czas tego kształtu. Zmień go a conajmnie zmodyfikuj według rad w poprzednich postach. Strefa bagienna, szczególnie w plazarium jest prawie że niezbędna.Dobre zaprojektowanie oczka, to kluczowa sprawa. Mam dwa oczka a dlaczego? Bo pierwsze trochę spieprzyłem a powodem był pośpiech. Pozdrawiam.
Aznar33 - 2013-08-12, 17:23

Czy to oczko nie jest za blisko drogi?
Gosik - 2013-08-12, 19:50

Zrobisz jak zechcesz, ale ostatnią półkę ( w najgłębszym miejscu ) zlikwiduj. W trakcie układania podkładów pod folię a później samą folię, zrobisz sobie kocioł, nie rozłożysz dobrze folii bo będzie za mało miejsca.
Adacho - 2013-08-12, 22:11

Shimer napisał/a:
Ogólnie jak oceniacie moje oko?

Nasze oceny za dużo Ci nie pomogą. Masz, jak zdążyłem się zorientować - czytając powyższe posty, swój konkretny projekt oczka. I dobrze.
Czytaj forum, a znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania. Błędów i tak nie unikniesz. Następne oczko będzie lepsze.
A co do oceny, oceniać jeszcze chyba nie ma czego. Dokończ to co zacząłeś,niech to trochę "pożyje własnym życiem" i wtedy sam ocenisz najlepiej, jak Ci wyszło to, co zaplanowałeś.

Dobrze jest uczyć się na cudzych błędach, ale najbardziej uczą swoje.

Freakazz - 2013-08-12, 23:34

Ja zanim zacząłem budowę swojego ogrodu wodnego, to najpierw spędziłem długie godziny w internecie. Czytając, oglądając, ucząc się. Na tym forum zanim zacząłem spędziłem ok. 100 godzin teraz to ok. 140 ;) Przejrzałem większość tematów z forum, obejrzałem wszystkie galerie i myślę, że co nie co na temat oczek wiem ;) Ty też najpierw poczytaj, potem na spokojnie wszystko przeanalizuj (ja robiłem to całą zimę) a dopiero potem zaczynaj budowę. Ja całe oczko, strumień, kaskadę i całą resztę wykonałem według planu zrobionego zimą. Zajrzyj do mojego tematu w "Galeria zdjęć oczek wodnych" Dowiesz się jak to wszystko było po kolei i ile problemów z wykonaniem wszystkiego było, teraz wszystko jest na ukończeniu i myślę, że nie wyszło najgorzej ;)
Moje rady:
1. Popraw wykop: wyrównaj brzegi, zlikwiduj tą ostatnią półkę tak jak radzi Ci Gosik, będzie więcej miejsca dla rybek. Oraz zrób półkę na kamienie, chyba że masz inny pomysł na zamaskowanie folii. Wykop zrób głęboki min. na 1m a najlepiej na 1,5m jeśli chcesz mieć karpie koi, dla karasi 1m wystarczy.
Zrób różnej głębokości półki na rośliny, 30cm, 60cm, 90cm. Oczywiście sam możesz sobie dobrać głębokości półek. Potem wszystko dokładnie wyprofiluj.
2 Wyłóż wykop geowłókniną, na to połóż folię. Zalej wodą.
3 Posadź rośliny, Im więcej tym lepiej. Możesz zrobić przy okazji coś w roli strumienia, filtr (G-K) glebowo-korzeniowy, posadź w nim jak najwięcej żarłocznych roślin.
4 Dodatkowo możesz przed strumieniem zamontować filtr, a jeśli nie chcesz strumienia to filtr i tak możesz mieć. Możesz go kupić lub zrobić samemu, wszystko jest opisane na forum.
5 Od razu po zalaniu możesz dodać preparat Trigger 3 dla szybszej stabilizacji oczka.
6 W między czasie powykańczaj wszystko zakryj folię, poukładaj kamienie, korę zrób mostek to już zależy tylko od twojej wyobraźni.
7 Wpuść ryby najlepiej odczekaj z miesiąc, żeby się wszystko ustabilizowało. Pamiętaj żeby nie przesadzać z ilością ;)
8 Nie przejmuj się, jeśli zzielenieje Ci woda, albo będzie brudna. Pamiętaj, że aby nastąpiła pełna równowaga biologiczna to może potrwać nawet kilka lat, a jest to zależne od wielu czynników.
9 Nigdy nie wymieniaj całej wody, jeśli będziesz chciał wyczyścić oczko to zbierz jak największą ilość wody do zbiorników, potem wybierz muł wyczyść folię i wlej tą wodę z powrotem, resztę dolej świeżej.

Mam nadzieję że teraz już wiesz coś więcej na temat zakładania oczka ;)
[/b]

Shimer - 2013-08-14, 22:23

Witajcie ponownie,

nie miałem czasu odpisywac bo cały czas robiłem, kopałem, myślałem itp...

aktualnie juz 3 godzine napelniam oczko wodą :) idzie dobrze.
Oczko jest około 6 metrów od drogi, lub troszke wiecej. Ostatnią pólkę ściołem do równa z tą wyższą oraz jeszcze podkopałem z 20 cm. Folie rozłożyłem bez problemu :) jeśli chodzi o maskowanie folie, to nie bedzie problemu mam dużo już nawizionych kamienii, poukładam i będzie git. Całe oczko zostało wyłożone: część starym dywanem reszta szmatami. Zamówiłem troche roślin z tego sklepu forumowego, mam nadzieje ze przyślą je "żywe" :) wyszło mi 69zł z przesyłką. Coś może załatwie z okolicznych stawów. Narazie na filtry, fontany i inne pompki mnie nie stać, tak będzie aż do wiosny :) Kupiłbym trigger 3, ale w tym Waszym sklepie nie widziałem.

Aktualnie nie planuję wpuszczać rybek. Może coś za dwa tygodnie aż woda "dojdzie". A potem na zime wpuszcze pare karasków. Zobacze czy przezyją zimę. A dopiero na wiosnę bym planował zarybić coś na powarznie. Wody mi wejdzie jak widzę około 15 tyś litrów.

Oczko zostało zrobione w celach widokowych jak i rybnych. Myślę ze na wiosnę będzie kilkanaście fajnych rybek, albo wi więcej.

Gdzieś tu powinny sie pojawić zdjęcia z dzisiejszych prac :)





lasoch - 2013-08-15, 10:17

No oczko będzie całkiem spore :) . Na pewno większe od mojego. Myślę, że nie jest za blisko drogi. Moje jest od niej jakieś 8-9 m., ale obok ogrodzenia są posadzone jałowce które mają już o. 3m. , czekam aż się zagęszczą bo czasami i tak ktoś zapuszcza żurawia. Służy to jako szpaler lub żywopłot a także jako ochrona przed zachodnim wiatrem dla mojego ogrodu. Dobrze, że usunąłeś tą ostatnią półkę. Folia bardzo ładnie ułożona :) . Teraz czekać tylko na wykończenie i maskowanie. Co do roślin to nie masz się co martwić ;) . Na pewno będą "żywe". A jakie to rośliny? Na pewno przytargasz coś z okolicy. Ja tak zdobyłem przetacznika, krwawnicę, kaczeńca, psiankę, marka i wiele innych roślin. Myślę, że będziesz miał oko bogate w rośliny a i filtracja będzie wystarczająca, więc będziesz miał wodę krystaliczną. Zostało także czekać na wiosnę - czyli na rybki. Do zbiornika o tej wielkości i pojemności trochę ich wejdzie :) .
Shimer - 2013-08-15, 12:37

Witajcie :)

już 7 godzin lania wody za mną, zbliżam się do połowy :) przeliczyłem i bedzie ponad 17 tyś litrów.

:)

lasoch - 2013-08-15, 12:58

No to dużo :) ale bardzo długo się leje. Czyli aż 14 godzin.
Freakazz - 2013-08-16, 20:59

Spore oczko się zapowiada (moje ma ok. 6 tys. litrów), mam też basen ok. 16 tys. litrów ;)
Shimer - 2013-08-16, 21:20

Witajcie,

przesyłam zdjęcia z dzisiejszych prac, mile widziane komentarze i opinie :)







Wodę wlewałem dokładnie 20 godzin wężem ogrodowym :)
Teraz czekam na roślinki :)

lasoch - 2013-08-17, 07:34

No wykończenie to przepiękne :brawo: .Zazdroszczę ;) . Ale tej wody duużo !
zuzi10 - 2013-08-17, 10:00

Obawiam się,że przy pierwszym gwałtownym deszczu,cześć tej ziemi pomimo kamieni będziesz miał w oczku.Jak widać na zdjęciach trochę już na starcie jej masz bo chyba nie myłeś tych kamieni włożonych do oczka.
hepik - 2013-08-17, 12:39

Też nie ogarniam tego wału ziemnego...boisz ,się ,że woda górą ucieknie i zaleje okoliczne łąki? ;)
Gosik - 2013-08-17, 21:03

Czemu ma służyć ten wał?, nie daj boże ulewy, a cała ziemia znajdzie się w oczku. Nasze rady są pomocne w unikaniu błędów, być może jest to nowatorskie rozwiązanie i chciałeś coś innego, ale będą z tym kłopoty.
silpe - 2013-08-17, 21:12

studzienka przelewowa potrzebna :P
Shimer - 2013-08-18, 21:26

Jeśli chodzi i tą fałdę ziemi to musiałem ją zrobić gdyż nie miałem gdzie wywozić ziemi.
Mam zrobioną już rurę przelewową, zabezpieczająca przed przelaniem.

zuzi10 - 2013-08-18, 21:54

Przelew z oczka to jedna sprawa, a spływanie tej ziemi razem z deszczem do oczka to druga sprawa.Nawet gdy uda Ci się ten wał zadarni trawą, to i tak po deszczach wodę z tego spadu wału będziesz miał w oczku, a to może Ci stwarzać problem z utrzymaniem przejrzystości wody w oczku.Moim zdanie złap porządne metalowe grabie w rękę i rozplantuj te ziemie wkoło po trawniku. W końcu nie widać,żeby to był jakiś szczególnie zadbany trawnik, a ziemi nie jest aż tak dużo aby jej nie dało się zagospodarować. Ja tak robiłam, bo ja z zasady nie pozbywam sie ziemi z działki.Uważam,że od nadmiaru głowa nie boli. Kupiłam kilka kg trawy i tam gdzie rozplantowałam nadmiar ziemi wysiałam ją.Piorunem fajnie zarosło.
Shimer - 2013-08-18, 22:21

zuzi10 napisał/a:
Przelew z oczka to jedna sprawa, a spływanie tej ziemi razem z deszczem do oczka to druga sprawa.


Z tym przyznam rację, postaram się to troche przerobić :) ale mam już trawe zasianą :p
Zobaczymy.

Mam jeszcze pytanie, czy rośliny jak np. tatarak moge sadzić bezpośrednio na foli, przyciskając korzenie zwirem i piachem?

Pozdrawiam.

wolanin - 2013-08-19, 08:10

Shimer napisał/a:
Mam jeszcze pytanie, czy rośliny jak np. tatarak moge sadzić bezpośrednio na foli, przyciskając korzenie zwirem i piachem?

Łowiłem kiedyś liny z pontonu spomiędzy pływających swobodnie w wodzie poduch tataraku. Miał się świetnie. Gołe korzenie roślin wodnych to najlepsza metoda zaprzęgnięcia ich do pobierania substancji odżywczych bezpośrednio z wody.

Shimer - 2013-08-26, 14:51

Hej,

woda u mnie coraz bardziej zielona :)

zamówiłem Trigger 3, mam pytanie. Tam będzie 40 tabletek, na moje oczko potrzebuję gdzieś 30 sztuk. Czy jeśli teraz dam 10 i na zimę 30 to będzie okej?

Te rośliny co zamowiłem u Was w sklepie, wysztko okej, ale za tą cene bardzo mało. 3 sztuki rogatka, a tam było więcej glonów :P

Byłby ktoś dobry i chciałby się podzielić ze mna jakimiś roślinami, typu rogatek, moczarka? Wzioł bym wszystko co natlenia wodę, bo jak narazie to bardzo skąpo u mnie :(

Pozdrawiam

lasoch - 2013-08-26, 15:55

Tigera lepiej zostaw sobie trochę na wiosnę, ale jednak wg. mnie teraz nie wiem czy jest sens dawać, więc lepiej teraz daj trochę a resztę na przyszły rok. Ja go nie stosowałem, więc i tak pewnie lepiej Ci doradzą te osoby które go używały. Co do naszego sklepu to oczywiście lepiej byłoby dla klientów gdyby były większe, ale jakbyś ty sprzedawał to byś zmienił zdanie. Ja wiem to na przykładzie miodu. Rośliny wodne dość szybko się rozrastają. A przywiozłeś czy przytargałeś coś z okolicy?
Shimer - 2013-08-26, 17:01

Trochę przywiozłem, zrobie później fotke to Wam pokażę :)

To może komus się już bardzo rozrosły? Chętnie przygarnę :)

Adacho - 2013-08-26, 21:34

Shimer napisał/a:
woda u mnie coraz bardziej zielona


To normalne w świeżym oczku. Wszystko potrzebuje czasu.
Na szybko, - tylko chemia, ale ona szybko przestaje działać.
Dosadź roślin z okolicznych mokradeł a docelowo, pomyśl nad filtracją biologiczną.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group