Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - *Oczko Wodne* - Freakazz

Freakazz - 2013-06-24, 11:43
Temat postu: *Oczko Wodne* - Freakazz
Witam wszystkich bardzo serdecznie :piwko:

Na początek trochę o mnie, mam na imię Mateusz i mam 19 lat.
Ogrodami wodnymi interesuję się od niedawna może ze 2-3 lata, lecz cały czas odkąd jestem tu z wami na tym forum pogłębiam swoją wiedzę. Dobrze, że na tym forum są ludzie doświadczeni, na których wiedzy zawsze można polegać. Odkąd dołączyłem na forum, nie mogłem się powstrzymać od przeczytania go w całości, no na pewno całości nie przeczytałem, ale za te ponad 100 godzin spędzonych tutaj zdążyłem wiele zobaczyć i przeczytać.

Więc skoro już się zdecydowałem założyć temat w galerii to będę starał się pisać szczegółowo żeby każdy wiedział o co chodzi :)

2 lata temu wpadł mi do głowy pewien pomysł, a mianowicie żeby założyć dobie oczko wodne, wtedy moja wiedza w tym temacie była pewnie równa 0 :P
Był plan żeby założyć oczko o wym. 3x2m wpuścić do niego ze 3 rybki wsadzić kilka roślin i to wszystko. Lecz w tamtym roku pomysł przerodził się w inwestycję a więc zacząłem czytać na różnych stronach internetowych aż trafiłem na to wspaniałe forum i już zostałem. Potem, gdy już zacząłem kopać założyłem swój temat w:
» Budujemy oczko wodne » Oczko Wodne + Kaskada - Budowa
Cały czas tam zadawałem pytania, jak gdzie co i z czym :P
Aż wreszcie za namową Aznar33 i Adalbert postanowiłem założyć temat w galerii. ;)

lasoch - 2013-06-24, 11:51

witam , wreszcie galeria ;)
teraz czekam na fotki to napiszę coś więcej , choć już wiele widziałem w tym twoim , nie wiem "pomocnym" temacie :)

Freakazz - 2013-06-24, 12:24

Wszystko co zakupiłem do wykonania mojego ogrodu wodnego:

1.Geowłóknina 150G 1mx100mb - pod folię
2.Agrowłóknina 50G 1,1mx100m - pod korę i kamień
3.Folia PCV Oase Alfafol 0,5mm jednowarstwowa czarna 7x6m (pocięta i wykorzystana na strumień kaskadę i mini oczko)
4.Folia PCV Oase Alfafol 0,5mm jednowarstwowa czarna 8x6m (oczko wodne)
5.Żwir rzeczny płukany 2 tony
6.Kamień otoczak granitowy 1300kg
7.Grys biały ok. 300kg
8.Klej do folii pCV Oase 250ml
9.Trigger 3 (40saszetek)
10.Wąż karbowany 32mm czarny (12mb)

Sprzęt:
1.Pompa Aquael PFN 3500 - kaskada
2.Pompa Jebao FTP 4600 - strumień
3.Pompa 1400 - fontanna
4.Napowietrzacz Sera Air 550r
5.Lampy podwodne 3x20w (prezent na urodziny)
6.Filtr ciśnieniowy (w przyszłości)

zuzi10 - 2013-06-24, 12:52

Wydaje mi się,że przesadziłes z ilością pomp do tej wielkości oczka .A już absolutnie zbędna jest ta fontannowa jeśli masz zamiar mieć w oczku lilie, których liście nie znoszą zraszania.
Ja mam tę http://sklep.oczkowodne.n...-5-000-eco.html i do samego strumienienia musiałam zdławić do połowy bo inaczej to był potok górski a nie strumien pełniacy rolę filtra. Docelowo będzie z niej zasilanie i do strumienia i na kaskadę. Poprzednia moja pompa do oczka 4 m3 miała wydajność 2100l/h i bez problemu spełniała podwójną rolę.

Freakazz - 2013-06-24, 13:07

Na początek przyszedł czas na wybranie miejsca pod oczko wodne.
Postanowiłem, że będzie to zaciszny kąt w moim leśnym ogrodzie, bo moim zdaniem przed domem robi się oczko dla pokazu a nie dla siebie chyba, że ktoś nie ma miejsca to inna sprawa.

Teraz przyszedł czas na wyznaczenie początkowego wyglądu za pomocą liny.

Wykonanie wykopu pod oczko wodne trwało ok 30 godzin.

Nie było łatwo, zdarzały się wypadki.

Wstępny efekt końcowy.



[ Dodano: 2013-06-24, 14:27 ]
Oczko znajduje się ok. 50 m od domu a więc chciałem doprowadzić do niego wodę. Niedaleko był stary basen budowany z 20 lat temu. Do niego byłą doprowadzona woda, więc odszukałem wąż biegnący do basenu i przekopałem go pod oczko.


[ Dodano: 2013-06-24, 14:34 ]
Nadeszła juz późna jesień, prawie zima, więc z nudów przyszły nowe pomysły.
Usiadłem sobie w salonie i tak myślę co by można zrobić jeszcze z tym oczkiem.
Narysowałem wstępny plan:

Potem przyszedł czas na wykonanie lepszego planu:


[ Dodano: 2013-06-24, 14:44 ]
Teraz chwila przerwy i odpoczynku :piwko: reszta opowieści później ;)

Aznar33 - 2013-06-24, 14:13

Witaj Freakaz.

Cieszę się, że założyłeś swój temat. Zrobiłeś to wzorcowo i w przyszłości na pewno ktoś wykorzysta Twoje doświadczenia.

Masz piękny ogród ogród dający wiele możliwości. Oczko będzie na pewno jego atrakcją. Jak jeszcze zadbasz o trawę to będzie super.

Wodę do oczka doprowadziłeś wężem ogrodowym? Dlaczego tak głęboki wykop pod niego?

Ciekawi mnie czemu nalegasz na filtr ciśnieniowy. Możesz przedstawić jakieś argumenty? Miejsca masz pod dostatkiem, a jak widać na zdjęciach nie należysz do osób z dwoma lewymi rękami.
Miło że się pokazałeś na zdjęciach.

Pozdrawiam i czekam aż doprowadzisz wątek do stanu aktualnego. Będzie łatwiej coś doradzić.

Jak na razie :brawo:

Freakazz - 2013-06-24, 15:08

Aznar33, Dzięki za pochwały :piwko:
Wodę pod oczko doprowadziłem starym wężem z jakiegoś tworzywa,
przeżył w ziemi ze 20 lat i nic się z nim nie działo. Więc na pewno jeszcze dużo wytrzyma.

Co do trawy to hmm, to jest tylnia część mojego ogrodu na początku było tam pole uprawne potem zasiała się trawa wraz z chwastami, następnie mój tata zaczął sadzić tam drzewa np. sosny, świerki, modrzewie, brzozy, a ja postanowiłem, że dołożę tam wiele innych roślin i zrobię sobie w ogrodzie leśnym ogród wodny :-D
Kiedyś jak będzie kasa to założę sobie tam trawnik.

Filtr ciśnieniowy po prostu, bo wolę kupić coś dobrego niż zrobić go samemu gdyż czytałem o filtrach dość wiele i nadal uważam że nie potrafiłbym wykonać go dobrze. :?

Mam nadzieję że dzisiaj do wieczora dojdę z moją galerią do stanu aktualnego ;)

[ Dodano: 2013-06-24, 16:11 ]
zuzi10 napisał/a:
Wydaje mi się,że przesadziłes z ilością pomp do tej wielkości oczka .A już absolutnie zbędna jest ta fontannowa jeśli masz zamiar mieć w oczku lilie, których liście nie znoszą zraszania.
Ja mam tę http://sklep.oczkowodne.n...-5-000-eco.html i do samego strumienienia musiałam zdławić do połowy bo inaczej to był potok górski a nie strumien pełniacy rolę filtra. Docelowo będzie z niej zasilanie i do strumienia i na kaskadę. Poprzednia moja pompa do oczka 4 m3 miała wydajność 2100l/h i bez problemu spełniała podwójną rolę.


Moje pompy zostały już sprawdzone i wiem, że wszystkie będą sprawowały się dobrze w swoim przeznaczeniu ;)

Aznar33 - 2013-06-24, 15:51

Freakazz napisał/a:
Wodę pod oczko doprowadziłem starym wężem z jakiegoś tworzywa,
przeżył w ziemi ze 20 lat i nic się z nim nie działo. Więc na pewno jeszcze dużo wytrzyma.


Pochwały w pełni zasłużone.
Ja nie kwestionowałem wytrzymałości węża, tylko wielkość wykopu pod niego. Zadałeś sobie sporo trudu.

Będzie ładnie. Wężem do oczka możesz doprowadzać deszczówkę, a oczko wykorzystywać jako zbiornik retencyjny do podlewania trawy. Przy okazji podmieniając wodę w oczku.
... kiedyś.

Cytat:
Filtr ciśnieniowy po prostu, bo wolę kupić coś dobrego niż zrobić go samemu gdyż czytałem o filtrach dość wiele i nadal uważam że nie potrafiłbym wykonać go dobrze. :?


To naprawdę tak groźnie wygląda? Mam na myśli budowę filtra.
Mnie bardziej przeraża praca, którą już wykonałeś. Od samego patrzenia na zdjęcia bolą mnie plecy.
Wykonanie filtra przy tym to pikuś.

Moim zdaniem filtr ciśnieniowy do oczka o przyzwoitej wielkości i z rybami się kompletnie nie nadaje. Niepotrzebnie pójdziesz w koszta. Gdybym mieszkał bliżej, to bym Ci odstąpił za dobre winko moje filtry ciśnieniowe, żebyś się przekonał, że są do niczego tanim kosztem.

Najtrudniejsze przy budowie filtra jest wywiercenie otworów wielkości rzędu 40mm, instalacja złączek i ich uszczelnienie.
... ale patrząc na Twoje zdjęcie i koszulę to chyba wiesz co to jest wiertarka i silikon.

Jak wrzucisz projekt filtra, to obiecuję Ci go poprawić tak, żeby działał.

lasoch - 2013-06-24, 16:02

pięknie udokumentowane :good: zazdroszczę Ci rozmieszczenia pólek w Twoim oczku , super wygląda :) czekam na dalszą fotorelację
Freakazz - 2013-06-24, 16:12

Zima, bodajże grudzień w domu już nie dało się wysiedzieć a przyszedł cieplejszy dzień więc trzeba było coś zrobić w ogrodzie wodnym a więc przyszedł czas na kaskadę.
Na początku jak wiecie z mojego poprzedniego tematu kaskada miała być przy oczku, ale z racji, że wymyśliłem sobie strumień to przeniosłem ją w inne miejsce. ;)


Przy okazji w najbliższych dniach wziąłem się za początkową budowę strumienia i mini oczka.


Przyszedł również czas na resztę strumyka.




[ Dodano: 2013-06-24, 17:18 ]
Mnie nie przeraża praca tylko efekt końcowy zawsze boję się o to czy wszystko będzie wyglądało tak jak powinno. ;)

Aznar33, Poczekaj na resztę zdjęć bo kopania jeszcze trochę było ;)
A co do filtra to jeszcze pomyślimy, ale i tak mnie to przeraża :P

lasoch Dzięki ;) Dalsza fotorealacja do końca dnia, zapraszam :piwko:

Aznar33 - 2013-06-24, 16:58

Freakazz napisał/a:
A co do filtra to jeszcze pomyślimy, ale i tak mnie to przeraża


Każdy ma jakieś swoje demony. Mnie na przykład przeraża wydatek rzędu 10 000zł na dobry filtr. Dlatego wolę wiertarkę i silikon.

Fajnie, że zdecydowałeś się na małą retrospektywną dokumentację. To bardzo cenny materiał dla przyszłych pokoleń oczkomaniaków.

Freakazz - 2013-06-24, 17:07

Tak wyglądał wykop zabezpieczony na zimę i zimą, wszystko ładnie, pięknie aż do wiosny...


A wiosną... :(( :(( istna załamka wszystkie półki rozmyte cała praca na marne :evil:




[ Dodano: 2013-06-24, 18:10 ]
Chociaż jutro rano wcześnie wstaję do pracy to postaram się ukończyć moją fotorelację a nie żartuję, że do końca daleko ;) Więc nie zostawiajcie mnie samego :piwko:
Aznar33, o filtrze w swoim czasie :piwko:



[ Dodano: 2013-06-24, 18:14 ]
Trzeba było się jakoś pozbierać po wiosennej porażce, i brać się za dalszą robotę.
Dalsza budowa skalniako-kaskady: (czas wykonania całe 4 dni)
Na początku chciałem ułożyć kamienie bez żadnego spoinowania ani klejenia lecz po 3 godzinach zwątpiłem... Woda i tak spływała bokami a nie po kamieniach.


Kaskadę zrobiłem z moich płaskich kamieni (nie znam nazwy ale starczył mi 1m2 za który zapłaciłem 60zł) a po bokach ułożyłem otoczaki granitowe, wszystko było klejone klejem Atlas+.


Dalsza budowa mojej skalniako-kaskady. Najpierw poszła agrowłóknina a na to płaskie wapienie, potem wyciąłem otwory i wsadziłem rośliny, reszta wykończona żwirem rzecznym.


Efekt końcowy wraz z mini oczkiem, chociaż jeszcze bez roślin, mnie się podoba a wam? ;)


[ Dodano: 2013-06-24, 18:54 ]
Dobra trochę odbiegnę od tematu ale nie za bardzo :P skoro miało być o moim całym ogrodzie to teraz dam trochę namiastki tego co jeszcze wykonałem ;)
Moje pergole robiłem calutki dzień, 3 pergole (14godzin) ale chyba warto było co? ;)

1.Duża krata po której będzie piął się bluszcz zimozielony hedera helix.


2. Brama po której będą pięły się 2 powojniki clematisy.


3. Kratka pod różę pnącą czerwoną.
Oczywiście została pomalowana lecz jeszcze nie zamontowana.


[ Dodano: 2013-06-24, 19:18 ]
Trochę się cofnę w czasie 2 lata temu powstała altana oczywiście też budowana samodzielnie w 3 osoby, lecz nie było podłączonego do niej prądu a skoro do oczka prąd był potrzebny to został podciągnięty kabel i do oczka i do altany.

Dokumentacja z budowy altany.


Sprzęt:
1.Kabel ziemny YKY 3x1,5mm (60mb)
2.Skrzynka elektryczna
3.Gniazdka: 2x podwójne hermetyczne ip44, 1x potrójne hermetyczne ip44
4.Wyłącznik pojedynczy hermetyczny ip44
5.Bezpieczniki (wujek zakupił nawet nie wiem, jakie to są na zdjęciu).
Przy prądzie robił mi wujek który jest elektrykiem więc wszystko powinno działać jak należy ;)

Wkopywanie przewodu.


Skrzynka elektryczna.


Prąd w altance.


Co do prądu to w przyszłości planuje założyć jakieś oświetlenie przy oczku ;)

Aznar33 - 2013-06-24, 18:36

Freakazz napisał/a:
samodzielnie w 3 osoby


Samotrzeć.

Cytat:
Przy prądzie robił mi wujek który jest elektrykiem więc wszystko powinno działać jak należy ;)


Różnicówki Ci wujek zainstalował?

Przy oczku nie było żadnej potrzeby bawienia się we wtyczki. pomimo tych wszystkich zabezpieczeń, które poinstalował wujek można to zrobić bardziej estetycznie, prosto i bezpiecznie.

PS tak jak myślałem - wiesz co to jest wiertarka ;)

Freakazz - 2013-06-24, 18:39

Wróćmy teraz do strumienia, oto dalsza budowa.
Na początku trzebabyło poprawić i wyprofilować strumień, miałem pomagiera, moją przyszłą narzeczoną ;) Bardzo mi pomogła przy strumieniu i przy sadzeniu roślin.


Potem przyszedł czas na wyłożenie strumienia geowłókniną.


A teraz kładzenie folii i jej klejenie, folia zostałą klejona klejem Oase.

Freakazz - 2013-06-24, 18:55

Płukanie żwiru, jak narazie wypłukałem tonę żwiru ręcznie w wannie. Jak kupywałem żwir to pisało na workach żwir rzeczny płukany ale jak zobaczyłem jaki on płukany to i tak wolałem wypłukać go sam :P


Tak wyglądała wanna po wypłukaniu 4 worków czyli 100kg.


Wykańczanie strumienia żwirem rzecznym.



Rozsypywanie kory.



Brakuje mi już transferu na fotosiku można było dodać 100 zdjęć a zostało może z 10 wolnych :x :P chyba trzeba dokupić transfer żeby dokończyć moją fotogalerię na dziś tak jak obiecałem.

Pawlak - 2013-06-24, 19:00

Aznar33 napisał/a:

Freakazz napisał/a:
miałem pomagiera, moją przyszłą narzeczoną


Może jestem staroświecki, ale uważam, że o tym to ona się powinna dowiedzieć jako pierwsza.

oj tam, kto by się kobiety o zdanie pytał. (takie tam szowinistyczne żarty ;) )

Podziwiam ogrom pracy i życzę powodzenia w dalszych pracach :)

Freakazz - 2013-06-24, 19:03

Aznar33, Ja mówię przyszłą bo narazie jest moją dziewczyną a jesteśmy ze sobą ponad 3 lata, ale kiedy będzie narzeczoną tego nie wie nikt oprucz mnie :-D

Pawlak, Oj kto Kocha ten pyta ;) Dzięki ;)

shiftman - 2013-06-24, 19:08

Freakazz, Kolejne piękne oczko się na forum szykuje trzymam kciuki za ciebie żeby starczyło ci sił do dalszej pracy SZACUN :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
Freakazz - 2013-06-24, 19:12

shiftman, Witam Cię u siebie, wielkie dzięki, będę się starał żeby wszystko wyglądało jak najlepiej ;) dziś tyle pochwał zbiorę, że od początku od nikogo tyle nie zebrałem :-D :piwko: :piwko:

Jak skończę wszystko to zapraszam wszystkich chętnych do obejżenia na zimne :piwko:

Ale teraz wróćmy do dalszego pisania chociaż brakło mi transferu i muszę chyba dokupić, oby się tylko dało bo inaczej :bum:

Freakazz - 2013-06-24, 19:45

Wszystko szło zgodnie z planem dopóki nie przyszły te ulewne deszcze ten rok jest naprawdę tragiczny, myślałem że mój ogród wodny wykończę wiosną a tu koniec czerwca i prawie nic nie ruszone. Szczerze wam powiem że od kąd tu mieszkam to takiego roku nie pamiętam, niedawno nawet grad przeszedł... :x :((




[ Dodano: 2013-06-24, 21:02 ]
Przyszłą pora i na rośliny w sumie przyszło ich na pewno grubo ponad 100 od 5 sprzedawców min. od Aurory. Na początek wsadziłem wszystko do doniczek,
bo było tak mokro że sadząc w grunt trzeba by pływać w pontonie a takowego nie posiadam :P :evil:
Wszystko sadziliśmy na 2 razy. Dobrze, że pomagała mi moja dziewczyna, sam na pewno nie dałbym sobie z tym rady.

lasoch - 2013-06-24, 20:12

w momencie gdy rozmyły się półki aż mi się smutno zrobiło , ale skalniako-kaskada mi humor poprawiła :) fajne pergole zrobiłeś , a jaki strumień , że ho-ho , no i ależ ci wody nalało , z roślinami jak mi przyszły z kilku sklepów to też tak robiłem ;) a z jakich to sklepów?
Freakazz - 2013-06-24, 20:38

Goście i mieszkańcy mojego przyszłego ogrodu wodnego ;)

Kiedyś były widywane bociany, niedaleko miały gniazdo ale niestety już któryś rok nie przylatują :? Pamiętam jak były sianokosy na działce obok to chodziły sobie dumnie...

W starym basenie kiedyś było pełno żab, teraz jest ich o wiele mniej ale w przyszłym oczku już je widywałem.

Lisy, choć rzadko widywane 2 razy widziałem je z okna niedaleko na polach.

Sarny to częsty widok w moich okolicach.

Zające też dość często widuję jak jadę samochodem, przed domem ich jeszcze nie widziałem.

Bażanty i kuropatwy najczęściej widywane są zimą w tamtym roku chodziło 5 bażantów po moim podwórku, piękny widok ;)

Jeże, często widywane w okolicy i w moim ogrodzie również. Ostatnio poszliśmy w nocy do mojego lasku i słyszymy, że coś się skrobie, potem patrzę i na pierwszy rzut oka to coś wyglądało jak kret, ale potem po przyglądnięciu się to był mały jeżyk wgl. się nie bał, mam filmik ale coś nie mogę wejść na swoje konto na youtubie bo dodałbym filmik.

Chyba traszka, ale mogę się mylić :P Jest kilka takich w moim przyszłym oczku.


Ważki, tej na 1 fotce trzeba trochę poszukać, a ta co na ostatnim upodobała sobie to miejsce i jest codziennie do tego chyba ma 4 koleżanki ;)


Ślimaki


Pisałem już o moim starym basenie kiedyś był użytkowy a potem był zaniedbany i 2 lata temu miały się w nim kaczki, niestety mimo dokarmiania i pomocy,
1 nocy zginęło wszystkie 9 bodajże, została 1 ale i ona została zabita następnego dnia (do tej pory niewiadomo co je zabiło).

lasoch - 2013-06-24, 21:01

traszka to traszka no i jakie ślimakowisko ;) a o tej kaczce to aż na serio mnie dreszcz przeszedł , ciekawe co to , ale może lepiej nie wiedzieć ...
adxan - 2013-06-24, 21:08

Gdybym miał Ci przyznać ocenę w skali oczko maniactwa :) to by jej brakło :) :brawo:
Podziwiam

Freakazz - 2013-06-24, 21:24

Moje rośliny wodne przechowywane są w wannie, wiaderkach i misce.
Lecz martwi mnie, że kosaćce, ponikła i wiele innych roślin przysycha. Zresztą nie tylko wodne, ale i te rabatowe. Moja lilia też chyba nie wygląda za ciekawie.

Przecież dałem im odpowiednie podłoże, po glinę pojechałem do Czubrowic, ktoś robił sobie ganek a tam glina i wywoził ją na pole wiec wziąłem sobie z 8 wiaderek, a piasek miał mój wujek wiec też wziąłem z 8 wiaderek dla siebie.

Wydałem na te wszystkie rośliny sporo kasy jak dla mnie i nie chciałbym żeby im się coś stało... :???:
Nawet ostatnio jak pracowaliśmy u takiej miłej Pani to podarowała mi kilka roślin, ale niestety te też więdną, usychają.

Zdjęcia niektórych moich roślin:


To tylko część moich roślin, ale większość wygląda jakby miały niedługo odejść...


Po resztę dobytku też byłem dość daleko od siebie, bo z 50km, 3 razy jeździłem tam po ziemię, torf kwaśny i odkwaszony, korę, grys i żwir.
Tylko po otoczaki byłem gdzie indziej, ale też było ok. 50km.

Chcę stworzyć piękny ogród, w którym naprawdę można wypocząć i się zrelaksować, ale natrafiam na same problemy niestety... Staram się jak mogę uwierzcie mi, ale z roślinami nie mam tak dużej wiedzy. Jeśli ktoś potrafiłby mi pomóc czekam na rady. :piwko:



[ Dodano: 2013-06-24, 22:26 ]
Spis większości moich roślin:
Lilia wodna Attraction 1
Pałka wysmukła (Typha laxmannii ) 1
Przęstka pospolita 1
Kosaciec żółty 4
Niezapominajka wodna "Variegata" 2
Turzyca palmowa Ice Fountains 1
Czermień błotna 2
Kosaciec żółty "Variegata" 2
Tułacz pstry Chameleon 1
Strzałka wodna 1
Mięta wodna 5
Tojeść rozesłana 2
Papirus (Cibora zmienna) - sadzonka 1
Ponikło błotne 4
Sit skupiony 3
Grubosz Helmsa 1
Kosaciec syberyjski Perrys Blue 7
Rogatek sztywny 2
Kostrzewa sina 1
Wydmuchrzyca niebieska 1
Miodunka pstra 1
Kosaciec luizjański News Brief 1
Kosaciec japoński Gusto 1
Kosaciec japoński White Ladies 1
Wywłócznik 1
Tatarak zwyczajny 2
Turzyca Ptasie łapki Variegata 1
Funkia Fire & Ice 1
Sitowie leśne 1
Sit siny 2
Kaczeniec błotny 3
Wełnianka 2
Oroncjum wodne 1
Wietlica japońska 1
Hakonechloa wysmukła 1
Miskant olbrzymi 1
Miskant Gracillimus 1
Konwalnik japoński 2
Kocimiętka fassena 2
Pierwiosnek zwyczajny 1
Funkia Fire Ice 1
Przegorzan pospolity 1
Rudbekia błyskotliwa 1
Lawenda wąskolistna 3
Jaśminowiec wonny 1
forsycja pośrednia 1
Śnieguliczka biała 1
Powojnik – Clematis 2
Bluszcz pospolity - Hedera helix 2
Róża pnąca (czerwona) ‘porthos’ 1
Gunera olbrzymia 1
Metasekwoja chińska 1
Rododendron 1
Astilboides azjatycki 1
Wietlica samicza 1

Więcej roślin nie pamiętam chociaż na pewno jest ich o wiele więcej.



[ Dodano: 2013-06-24, 22:39 ]
Żeby nie było samego lasu tata również zaczął sadzić drzewa owocowe, ale z racji, że u nas gleby są do du.. (zapomniałem powiedzieć o tym wcześniej), większość uschła zresztą nie tylko od gleby ale i od chorób. Teraz ja dosadziłem kilka drzewek owocowych i na razie sad wygląda słabo, ale w przyszłości powinno być lepiej. Rosną w nim jabłonie, czereśnie, śliwy, wiśnie, grusze, morela.




[ Dodano: 2013-06-24, 22:48 ]
Mój ogród leśny i wodny oraz sad to tylko tył domu. Przed domem ogród ma moja mama ale do jej ogrodu się nie wtrącam :P a oczywiście jest jeszcze podwórko. Koszenie trawy w całym ogrodzie zajmuje mi całe 3 dni a więc jest tego trochę :-o

[ Dodano: 2013-06-24, 23:08 ]
Zapomniałem dodać, że przez zimę napisałem własną książkę dot. ogrodów wodnych. :)
Zainspirowałem się tym, że wchodząc do sklepu zobaczyłem książkę, która kosztowała 50zł i nic w niej nie było. (Pisanie książki zajęło mi ok. 7 miesięcy). Chciałbym ją wydać, ale brakuje mi wspólnika, bo akurat w tej dziedzinie nie mam zbyt wiele wiedzy. Jeśli jest ktoś zainteresowany to proszę o pisanie na priv.

Dla wszystkich ujawnię tylko spis treści mojej książki.


[ Dodano: 2013-06-24, 23:33 ]
Tak jak mówiłem wcześniej brakło mi transferu i dokupiłem na pół roku za 30 zł a wszystko po to żebyście mogli od razu oglądać wszystko, co w moim ogrodzie się działo.

Na koniec kilka zdjęć z mojego ogrodu i bliskiej okolicy ;)





Aznar33 - 2013-06-25, 06:50

Freakazz napisał/a:
Chcę stworzyć piękny ogród, w którym naprawdę można wypocząć i się zrelaksować, ale natrafiam na same problemy niestety... Staram się jak mogę uwierzcie mi, ale z roślinami nie mam tak dużej wiedzy. Jeśli ktoś potrafiłby mi pomóc czekam na rady. :piwko:


Oczko wodne i ogród uczą cierpliwości i pokory. Nie zawsze wszystko udaje sie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Pośpieszyłeś się trochę z zakupem roślin, ale się nie przejmuj za bardzo. Kosaćce i lilie powinny odbić. Własciwe to kosaćce rosną jak chwasty. To pancerne rośliny.
Kluczem do uprawy roślin jest poznanie ich wymagań i stworzenie im odpowiednich warunków. Lektura Cię tutaj nie minie.

Komposterium masz? Jak mówią kompost to złoto ogrodnika.
Widać, że nie żałujesz pieniędzy na ogród - możesz sprawdzić ile kosztuje ciężarówka dobrej ziemi. Od tego bym zaczął zakładanie ogrodu.

Ja w oczku nie stosuję gleby, ale poza nim nie żałuję roślinom dobrej ziemi.

Ogród będziesz miał piekny. To nie ulega wątpliwości.

lasoch - 2013-06-25, 08:02

Aznar33 napisał/a:
Oczko wodne i ogród uczą cierpliwości i pokory.

nie doświadczyłem jeszcze pokory , ale na pewno uczy cierpliwości , zazdroszczę Ci gunnery i metasekwoi , piękna masz okolice , dużo masz tych roślin , jak zostaną wsadzone na stałe , to się odbiją , będzie trzeba tylko oberwać tylko zeschłe liście , dopiero teraz możemy dowiedzieć się o Twoim talencie literackim , chyba ,że wcześniej gdzieś pisałeś , to przepraszam , że nie wiedziałem , sądzę tak jak Anzar ,że będziesz miał piękny ogród :good:

ewa535 - 2013-06-25, 10:00

Frezkazz gratuluję tylu talentów w tak młodym wieku ! ,
Jesteś prawdziwą "złotą rączką" :brawo:
Wszystko wskazuje na to , że jak z dziewczyną zakończycie wszystkie prace i dopieścicie szczególy to będziecie posiadaczami jednego z piękniejszych oczek na forum

Freakazz - 2013-06-25, 12:30

Aznar33, Wiem, że z zakupem roślin wodnych się za bardzo pospieszyłem, ale miałem nadzieję, że w końcu przestanie być tak mokro i wreszcie będzie się dało wykonać oczko. Już od jesieni czekam i czekam i się doczekać nie mogę... :((

Co do kosztów to na początku miało wyjść nie tak wiele ale stwierdziłem że jak coś robić to konkretnie no i budżet przekazany na oczko został przekroczony już 8 krotnie niestety :P
No, ale jak się chce mieć coś dobrze zrobione no to nie ma wyjścia.

Ziemię kupowałem od takiej firmy, co zajmują się właśnie takimi rzeczami.
Zakupiłem około:
30 worków ziemi uniwersalnej (65l)
6 worków torfu odkwaszonego (65l)
3 worki torfu kwaśnego (65l)
Od nich też brałem korę i żwir rzeczny.

O wszystkich roślinach, co mam w moim ogrodzie napisałem sobie własną lekturę, czytając różne fora i strony internetowe. Wypisałem sobie wszystko, co powinienem wiedzieć o danej roślinie. Tak że to schną i się niszczą to nie od złego sadzenia ale od klimatu bo ostatnio było strasznie mokro potem przyszło kilka dni upałów i się ucieszyłem bo już było mniej wody w oczku ale wczoraj i dziś tak dolało że jest znów pełne... :((

Pytałeś o kompostownik, niedawno zakupiłem na alledrogo 3 komorowy o poj. 1200l
Muszę go tylko złożyć, ustawić i zacząć robić kompost, tylko jeszcze trzeba się nauczyć jak ;)

lasoch, Ja ogólnie plac mam duży i te rośliny co zakupiłem zostaną wsadzone tylko w moim leśnym ogrodzie. Dopóki były wszystkie razem to wyglądało że jest ich dużo, niektórzy myśleli że zakładam szkółkę, a jak już je tam pozanosiłem to prawie ich nie widać :P Okolica no jak okolica za domem łąki a z prawej strony od mojego domu pusta działka jeszcze się nikt nie buduje i najlepiej gdyby tak zostało :P Gunnera nie jest taka droga płaciłem za nią coś koło 25 zł Metasekwoja tylko była droższa bo z przesyłką coś koło 60.

ewa535, Witam Cię u siebie ;) Oj jakich tam talentów? Takie rzeczy to przecież każdy potrafi, ale dzięki, pochwały zawsze podnoszą na duchu :-D
Oby tak kiedyś było, że będziemy posiadaczami, na razie to ja jestem posiadaczem heh :P

Co do mojego ogrodu to będę się starał żeby był piękny tak jak mówicie, a z wami na pewno mi się uda ;)

czester 1 - 2013-06-25, 13:39

Freakazz napisał/a:


1.Kabel ziemny YKY 3x1,5mm (60mb)

Co do prądu to w przyszłości planuje założyć jakieś oświetlenie przy oczku ;)

wydaje mi sie ze za maly przekroj dobrales, urzadzen zawsze bedzie przybywac.

Aznar33 napisał/a:

Różnicówki Ci wujek zainstalował?

?

Aznar33 - 2013-06-25, 16:19

Freakazz napisał/a:
Co do kosztów to na początku miało wyjść nie tak wiele ale stwierdziłem że jak coś robić to konkretnie no i budżet przekazany na oczko został przekroczony już 8 krotnie niestety :P
No, ale jak się chce mieć coś dobrze zrobione no to nie ma wyjścia.


Zgadzam się z Tobą w 100%

Cytat:
30 worków ziemi uniwersalnej (65l)


Ziemię ogrodową kupuje się raczej na wywrotki, a nie na worki.

Cytat:
tylko złożyć, ustawić i zacząć robić kompost, tylko jeszcze trzeba się nauczyć jak ;)


W gorącej wodzie jesteś kąpany. ;)
Jeszcze nie wiesz jak zrobić kompost, a książkę już napisałeś.

Wygląda na to, że bakcyl dopadł Cię jakoś gwałtownie ;)


czester 1 napisał/a:

?


Chodziło mi o wyłącznik różnicowy. Głównie do pompy, ale do innych urządzeń w ogrodzie też się przyda.

Freakazz - 2013-06-25, 16:59

Aznar33, Książkę napisałem o ogrodach wodnych, wszystko jest rozpisane tak jak pokazałem w spisie treści, nie ma tam nic o kompoście, ponieważ nie dotyczy to samych roślin, a jeśli już to bardziej wodnych. A to drugie co napisałem to taki poradnik o tych roślinach co mam w ogrodzie tzn. jakie podłoże, jakie stanowisko, czy jest mrozoodporna czy trzeba okrywać i jak, kiedy kwitnie, jakiej wysokości dorasta itd. ;)

Zachodzę teraz do oczka, patrzę a tam znowu mi folię wypchało do góry (w mini oczku) to już drugi raz, ehh :evil:


Powiedzcie mi, co to za stworzenia, pełno tego w wannie, 1 nawet było na liściu lilii.


Zapomniałem dodać że w tamtym roku uschło mi kilka dużych modrzewi takich 8 metrowych, podobnych do tego na zdjęciu (sam nie wiem dlaczego). :-(


Dokładniejsze zdjęcie tych bezpieczników, 1 jest pod altankę a 2 pod skrzynkę w której jest 6 gniazdek.


A to mój kompostownik jeszcze niezłożony.


A to mój strażnik altanki :P

Aznar33 - 2013-06-25, 17:11

Freakazz napisał/a:
Dokładniejsze zdjęcie tych bezpieczników


Nic mi nie mówią. Wujka zapytaj, on bedzie wiedział o co chodzi.

Cytat:
A to mój kompostownik jeszcze niezłożony.


Kupiłeś trzy takie plastikowe? Desek starych nie miałeś?

Freakazz - 2013-06-25, 17:18

Aznar33, 3 takie, które tworzą całość, chciałem żeby było estetycznie.
czester 1 - 2013-06-25, 19:10

dla mnie to zwykle bezpieczniki nadpradowe. jezeli wuj ukladal ten przewod to watpie czy jest zainstalowany przed rozdzielnia rcd.
lasoch - 2013-06-25, 20:59

ta wypchana folia to może być sprawka kreta ( ja tak miałem w zeszłym roku w bagiennej ) szkoda modrzewi , nie mam pojęcia dla czego uschły , może kwaśne deszcze , co do kompostownika to wyglądał by o wiele ładniej , taki jak Ci pisze Aznar, z desek , ja taki mam , z jednej strony jest bez czarny co się sam wysiał i całość wygląda nieźle , ale oczywiście taki jak ty masz to będzie rzeczywiście estetyczny .
Freakazz - 2013-06-25, 21:54

lasoch, nie ma się co przejmować już tym kompostownikiem, ważniejsze będzie to co w nim ;)
Wypchana folia to sprawka wody, bo zdarzyło mi się to już drugi raz po ulewnych deszczach. :???:
Wujek jest elektrykiem od dawna i wiem, że zna się na rzeczy. Kabel zakopywałem sam on robił resztę.
Więc sprawę elektryki też zostawmy już w spokoju :piwko:
Najważniejsze jest teraz oczko, a ważniejsza od niego pogoda bo bez niej ani rusz. :-(

rewi - 2013-06-26, 08:43

Freakazz, wypchana folia jest najprawdopodobniej przyczyną wody tak jak mówisz. Nigdy czegoś takiego nie miałam, ale ten zimny mokry rok spowodował, że i u mnie folie wypchało do góry co z tym się wiąże połowę wody również. Po 2-3 dniach wraca do normy.
Freakazz - 2013-06-26, 10:31

Znalazłem jeszcze jedną fotkę mojej kaskady i mini oczka, tylko nie zwracajcie uwagi na tą pompkę fontannową, bo ona była tylko tam testowana, nie będzie jej tam na stałe.
Pamiętam jak Gosik, nazwała moją przyszłą kaskadę kopcem kreta czy nadal tak wygląda? ;)


Tak wyglądało wiercenie dziury w kamieniu, (złamałem 2 wiertła). :evil: Chcę żeby z niego na początku wylewała się woda tak jak na zdjęciu, pomysł podpatrzony u KILERK1, Dzięki :piwko:
Chociaż chciałbym żeby wyglądało to tak jak u niego to raczej mi się to nie uda no ale może nie będzie tak źle :P



Znalazłem jeszcze jedną fotkę z płukania kamienia :P


A tu taki widoczek z za płotu ;)

Gosik - 2013-06-26, 11:17

Freakazz napisał/a:

Pamiętam jak Gosik, nazwała moją przyszłą kaskadę kopcem kreta czy nadal tak wygląda? ;)

Wywołano mnie do tablicy ( a tak po cichutku oglądałam Twoje postępy :crazy: ogrodowo - oczkowe ), to tak :
Jestem za każdym razem jak zajrzę do Ciebie mile zaskoczona Twoją pracowitością, dokładnością i niesamowitą starannością wykonywania poszczególnych czynności. Kaskada jest bardzo dopracowana i jak zarośnie, po prostu będzie świetna. Szczerze mówiąc, zazdroszczę Ci tych kamyków, które tworzą łagodne zejście do oczka, jest to tak naturalne, jakby samo powstało, bez pomocy człowieka. Bardzo mi się podoba to, jak wszystko komponujesz :good:

Freakazz - 2013-06-26, 11:23

Gosik, Jestem mile zaskoczony, dziękuję za tyle pochwał, ale pod względem pracowitości to Ty jesteś na 1 miejscu :piwko:
Zawsze dążę do tego by wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie ;)

lasoch - 2013-06-26, 12:20

kaskada na tym małym zdjęciu przypomina mi Kilimandżaro , na serio . woda tryskająca z kamienia to coś pięknego , cała kaskada naprawdę dopracowana :brawo: czekam na zdjęcie jak będzie lecieć , fajny masz widoczek z za płota , te szyszki fajne :)
Freakazz - 2013-06-26, 12:31

lasoch Dzięki ;) Fimik niedługo dodam.
czester 1 - 2013-06-27, 10:41

a jaka tu jest filtracja?
Freakazz - 2013-06-27, 12:55

czester 1, Czy ty przeczytałeś mój cały temat od początku ze zrozumieniem? Bo wydaję mi się, że nie... :?
Jak widzisz oczko nie jest jeszcze ukończone i nie ma jeszcze żadnej filtracji, pierwszą jaką sobie wymyśliłem to będzie strumień w roli filtra G-K, a potem pomyślimy o jakimś dodatkowym oczyszczaniu.

czester 1 - 2013-06-27, 15:08

taa:
Freakazz napisał/a:

Sprzęt:
Filtr ciśnieniowy (w przyszłości)

wykonasz oczko na cacy, a potem bedzisz kopal na nowo maskujac filtr i wszystko, to co do niego potrzebne :brawo: .
no chyba ze bedzie stal obok oczka ;) .
pytales wuja o ten przekroj przewodu i rcd?

Freakazz - 2013-06-27, 17:23

czester 1, Wszystko co potrzebne to tylko wąż który już został wkopany, a od kiedy to filtr zakopuje się w całości tak, że go w ogóle nie widać? :?
Wszystko będzie tak zrobione jak ma być nie martw się o to. ;)
A jeśli chodzi o filtr, jest to sprawa odległa.

Nie, nie pytałem, rzadko się z nim widzę. ;)



[ Dodano: 2013-06-27, 18:27 ]
2 dni temu jakiś straszny ból wszedł mi w plecy, nie mogłem się w ogóle ruszać, wczoraj byłem u lekarza no a dziś już jest trochę lepiej. ;)
Z racji, że nawet jak coś mnie boli to nie mogę usiedzieć na miejscu to wykonałem oprysk drzewek owocowych,
gdyż coś się z nimi dzieje, mają liście jak sito a do tego brązowieją im liście i zwijają się.

lasoch - 2013-06-27, 21:06

wracaj do zdrowia :) co z drzewkami nie mam pomysłu , może jakieś robaki albo grzyb , no nie znam się , jeszcze raz powrotu do zdrowia :)
Freakazz - 2013-06-28, 13:53

Dzięki, już jest lepiej ;)
Teraz na poważnie wziąłem się za myślenie o założeniu w tym moim leśno-wodnym ogrodzie trawnika ;) chociaż to chyba nie będzie takie proste :?
Tam przeważnie rosną same chwasty, taka ala łąka :???: Koszenie odbywało się za pomocą kosy spalinowej bo kosiarką jezdną to tam się nie da kosić,
dlatego chcę założyć trawnik, poprawi się i estetyka i ułatwi mi to pracę w ogrodzie ;) ale na razie sam nie wiem jak się za to zabrać. :???:

adxan - 2013-06-28, 14:30

Freakazz napisał/a:
ale na razie sam nie wiem jak się za to zabrać.

Zależy oczywiście od budżetu. Ja u siebie w podobnych warunkach, małym nakładem kosztów, zrobiłem tak, że najpierw ciągnik z kultywatorem poszedł w ruch, później grabki i wybieranie kęp chwastów i kamieni, sianie, walcowanie i podlewanie. Gotowe:)

Freakazz - 2013-06-28, 23:13

adxan, u mnie to nie jest taka prosta sprawa, tutaj większość to stare duże chwasty, na zdjęciach mało, co widać, bo niedawno koszone było.
Wjechanie traktorem raczej nie wchodzi w grę za dużo drzew i roślin jedyne, co mi pozostaje to przekopać wszystko ręcznie albo wynająć sobie glebogryzarkę.
Wszystko wyjdzie w czasie ważne, że plan i chęć już są. ;)

adxan - 2013-06-29, 07:05

Freakazz napisał/a:
że plan i chęć już są.

tak to najważniejsze. Chyba, że na chwasty raundap, po kilku tygodniach trochę prościej będzie przekopywać jak wszystko uschnie.

zuzi10 - 2013-06-29, 10:33

No ew. jeśli to nie są jakieś szczególnie uciążliwe chwasty to selektywny Miniszek, lub BOFIX 260EW, STARANE* 250 EC lub coś w tym stylu na chwasty dwuliścienne. Wtedy trawa, jeśli jest to zostanie i można zrobić dosiewki.
Freakazz - 2013-07-11, 21:24

Przesadzanie roślin wodnych
Niedawno byłem w obi, pomyślałem, że kupię sobie mały dziecięcy basenik i wsadzę do niego wszystkie wodne rośliny, które posiadam, dotychczas niektóre były trzymane w wannie niektóre w misce a reszta w strumieniu. Przedzieliłem basen workami z kamieniem, ponieważ jedna strona była przeznaczona na rośliny sadzone w doniczkach a 2 dla tych luzem. Dla tych roślin sadzonych luzem zrobiłem podłoże, mieszanki gliny z piaskiem. ;)


W czasie sadzenia korzystałem z moich pomocy naukowych :P


Musiałem przesadzić lilię wodną. Kosz, który zamówiłem był pęknięty a potem rozwalił się doszczętnie, widać to na zdjęciach. Stwierdziłem, że zrobię dla niej specjalną doniczkę z wiadra. Taką samą wykonałem dla pałki wodnej tyle, że mniejszą. Dużo roboty z tym wierceniem dziurek :P


Kilka dni później basen zaczął się przechylać wiec powyciągałem rośliny odlałem większość wody i zrobiłem generalny porządek, było lepiej basen stał prościej.

Ostatnio mam pecha. Nie minął tydzień, gdy nagle coś strzeliło, niestety był to basen i całą woda się wylała a basen do wyrzucenia.
Szkoda było pieniędzy i roboty, która zajęła mi na pewno kilka godzin. :(( :evil:




Test mojej pompy "Aquael PFN 3500"
Mówiłem, że przed zastosowaniem zawsze wszystko testuję,
wtedy mam pewność, że to co kupuję dobrze spisze się w danym zadaniu ;)
lasoch, Chciałeś zdjęcie lecącej wody z kaskady, a tu masz filmik do obejrzenia ;)
Test pompy "Aquael PFN 3500" (kaskada i fontanna)

wolanin - 2013-07-12, 07:52

Freakazz napisał/a:
Teraz na poważnie wziąłem się za myślenie o założeniu w tym moim leśno-wodnym ogrodzie trawnika ;)

A nie wziąłbyś się czasem za myślenie o założeniu w tym Twoim leśno-wodnym ogrodzie
...
stawu? :)

Freakazz - 2013-07-12, 12:22

wolanin, Wystarczy mi oczko wodne ;) Założenie stawu wiązało by się ze zbyty wielkimi kosztami, a całość i tak już kosztowała mnie wiele.
rewi - 2013-07-12, 12:39

A jak praca w oczku, może jakieś fotki?
Freakazz - 2013-07-12, 15:00

rewi, co do oczka to nadal jest zbyt mokro, i nic nie da się zrobić.
Kilka dni ciepła trochę wody zejdzie a potem znów naleje do pełna :((

Dlatego póki co wykonuję inne prace w ogrodzie.

Ostatnio poobcinałem drzewa oczywiście nie wszystkie zajęło mi to dobre 5 godzin.
Była tego cała fura :P


Teraz wziąłem się za rozburzanie ogrodzenia. ;)
Dzieliło ono sad od ogrodu leśnego, w sumie było nie potrzebne więc trzebabyło zlikwidować.
Teraz chciałbym ogrodzić całość ponieważ w ogrodzie tam gdzie znajduje się oczko wodne ogrodzenie jest tylko od 1 strony.


Co do trawnika to widać na zdjęciach czemu chcę go założyć...


Narazie całość została spryskana roundupem 450SL.
Zostały również zakupione nasiona traw 25kg i nasiona łąki kwietnej 8kg, oraz sprzęt: walec i siewnik.
Jak to mówią "dobry zwyczaj nie pożyczaj", pożyczyłem się opryskiwacza to oczywiście musiał się zepsuć.

Gosik - 2013-07-12, 17:24

Oj, praca wre, a z tym basenikiem, to faktycznie pech, ale niestety sprzedają takie jednorazowe badziewia :x
Freakazz - 2013-07-13, 11:05

Gosik, żeby to tylko jednorazowe, jak to ani jednego razu nie wytrzymało... :x
Freakazz - 2013-07-15, 12:29

Teraz przyszedł czas na rozebranie wszystkiego, tzn. zebranie kory i rozebranie strumienia.

Strumień zrobiłem, ponieważ myślałem, że niedługo wykończę oczko i cały ogród wodny będzie funkcjonował jak należy, ale przez tą pogodę to nawet nie wiem czy do zimy uda mi się cokolwiek zrobić, więc postanowiłem zebrać korę i ją wysuszyć. Zauważyłem, że zaczyna pleśnieć a w strumieniu zielenieją kamienie, poza tym zebrało się tam trochę syfu. Przy okazji będzie można zrobić jakieś ewentualne poprawki, chociaż ja już sprawdzałem cały system tzn. wlałem wodę do wanny podłączyłem moją pompę Jebao FTP 4600 i wszystko działało jak należy, ale myślę, że teraz zrobię to lepiej i wszystko naraz wraz z oczkiem.

Przy okazji lepiej będzie mi teraz w pracach nad założeniem trawnika. ;)
Przeraża mnie tylko zwożenie z powrotem tego kamienia i ponowne jego płukanie no, ale jakoś sobie poradzę z tym. ;)

Freakazz - 2013-07-29, 21:40

Dawno nic nie pisałem jakoś tak nie było czasu bo albo w pracy albo koło domu coś trzeba było zrobić :P

No więc teraz muszę wszystko opisać po kolei ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Na początku odbyło się zbieranie i suszenie kory oraz ponowne wybieranie żwiru ze strumienia oraz ponowne jego płukanie, oj było przy tym roboty bo w sumie dokupiłem tonę więc teraz trzeba było wypłukać dwie tony :P Dobrze że przy zbieraniu kory i płókaniu żwiru pomagała mi dziewczyna ;)


Suszenie kory :P


Po zebraniu kamienia okazało się, że pod kamieniami było pełno syfu.


Potem znowu czekanie na lepszą pogodę i w przyszłym oczku coraz mniej wody :yahoo:


23 Lipca obchodziłem urodziny i muszę się pochwalić, że dostałem tort od ukochanej i te lampki w oczku to też od niej :)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Aż wreszcie przyszedł czas na poprawienie wykopu i położenie geowłókniny oraz folii,
Niestety w najgłębszym miejscu jest tylko metr głębokości :(( , nie udało się wykopać głębiej, ponieważ na dnie tak ze 30/40cm była woda. Liczyłem, że zejdę tak do 1,5 metra no, ale cóż... Do pomocy przyszedł chrzestny i z pomocą 2 pomp i 2 łopat w tym mule udało nam się dojść do metra, głębiej się nie dało gdyż tutejsze ziemie to lity piasek, wszystko się obsypywało i pływało, tak samo ściany oczka są mało strome.


Przyszedł czas na nalanie wody. Do oczka wraz z strumieniem i mini oczkiem weszło 6m3 wody.


Pierwsze, co na następny dzień do oczka powędrowały rośliny oraz zostały zamontowane i podłączone, wszystkie pompy i oświetlenie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzisiaj upały, u nas termometr w cieniu pokazał 37st.C.
Wstałem o 5 rano i postanowiłem, że biorę się ostro za robotę :good:
Pracowałem od 6 do 21 czyli ok. 15 godzin a w taki upał to chyba wszyscy wiedzą, że masakra była, chociaż od tego upału gorsze chyba były gryzące owady :P
Ale najważniejsze, że praktycznie cały strumień wysypałem żwirem, w większości wykończyłem oczko, chociaż oczywiste jest, że to dopiero wstęp, no i jeszcze zacząłem wysypywać żwir koło ławki i oczka. W sumie trasą ok. 70 metrów, przewiozłem ok. 2500kg kamienia ;) Ale według mnie warto było, zresztą oceńcie sami ;)

Wsypywanie żwiru do strumienia i mini oczka ;)



Wykańczanie oczka ;)


I jeszcze 2 fotki z wysypywania białego żwiru :P


Czekam na waszą opinię ;)

rewi - 2013-07-30, 08:52

Trochę pracy włożyłeś, ale opłacało się efekt jest teraz tylko trzeba czekać na ostateczne wykończenie :good: i wpuszczenie... ryb :-D

P.S jak dodajesz zdjęcia przez fotosik zmień rozmiar na 500px lepiej się ogląda :piwko:

zuzi10 - 2013-07-30, 10:01

rewi napisał/a:
Jak dodajesz zdjęcia przez fotosik zmień rozmiar na 500px lepiej się ogląda
Może i lepiej sie ogląda na ekranie bo nie trzeba przewijać, ale jest mniej "czytelne" W końcu można oglądać bez powiększania i wtedy masz rozmiar 620x465 w wypadku zdjęć Freakazza. A więc nie zmniejszaj,bo pogarszasz jakość zdjęcia.
wolanin - 2013-07-30, 10:25

Freakazz, na Twoje problemy z wodą i ruchomym piaskiem przychodzi mi do głowy takie jedno rozwiązanie do rozważenia - mocno niestandardowe 8)
Dałoby Ci to pewne miejsce na zimowanie karasi. Może kiedyś będziesz to jeszcze rozgrzebywał i wziąłbyś to pod uwagę?


lasoch - 2013-07-30, 13:31

Ale ty jesteś pracowity :good: . Strumie perfekcyjny jak i oczko. Jak będzie wykończone to będzie fantastyczne ! Po prostu super :) . Już widzę teren wokół oczka za pewien czas ...
Freakazz - 2013-07-30, 15:17

rewi, Dzięki ;) Rybki już wpuściłem. Wiem, że trochę za wcześnie... no ale cóż teraz już nic z tym nie zrobię.
Obsada to 4 karasie, 3 orfy, 1 karp. Ale w przyszłości marzy mi się więcej koi myślałem wpuścić tak z 5 :P

wolanin, pomysł może i dobry ale rozbierać znowu to wszystko? :-o Raczej chyba nie bardzo chyba, że w przyszłości ;)
Chociaż i tak nie wiem czy dało by się tak zrobić wody gruntowe stoją zbyt wysoko a i tak kopaliśmy w wodzie.

lasoch, Dzięki ;) Ty to zawsze człowieka podbudujesz :piwko:

Już nie kłóćcie się o te zdjęcia, ja dodaje miniaturki ponieważ na pewno nie każdy chce oglądać wszystkie zdjęcia a duże zajmowały by o wiele więcej miejsca na forum, ale przemyślę to następnym razem :P

zuzi10 - 2013-07-30, 15:28

Freakazz my się nie kłócimy :-D My tylko wymieniamy poglądy. No może doświadczenia. ;) A sprawę zdjęć faktycznie przemyśl. Forum to nie zaszkodzi, bo zdjęcia są skalowane a fajniej się ogląda bez klikania ( klikanie wtedy, gdy nas coś zainteresuje i wtedy otwiera się od razu w pełnym rozmiarze) Poza tym, one nie zajmują fizycznie miejsca na forum, bo są na serwerze hostingu poza forum. Tak,że bez obaw. :P
Oczko prezentuje sie fajnie. Teren wokół oczka po zagospodarowaniu też będzie super.
Ja też rybki zawsze wpuszczałam zaraz po remoncie, bo mi ich było szkoda trzymać tak długo w beczce. Nic się nie działo.Szybciutko się aklimatyzowały. Ale nie zapomnij posadzić równocześnie możliwie najwięcej roślin. Ja zawsze dodatkowo po zalaniu oczka dodawałam trigerr 3

Freakazz - 2013-08-01, 22:50

Zrobiłem straszliwy błąd, gdy budowałem strefę bagienną to zapomniałem ją oddzielić geowłókniną, i co się stało?... Lepiej nie mówić, całą woda zasyfiona widoczność mniejsza niż 10cm, co najlepsze to było kilka dni po nalaniu wody, jeszcze zrobiłem jeden. Pomyślałem włączę pompę to się to wszystko przefiltruje przez strumień no i teraz mam brudne kamienie, a wodę w oczku musiałem niestety wymienić i umyć folię, bo wszystko wyglądało jak po kilku letnim użytkowaniu... :evil: :((
Jutro dodam zdjęcia i opiszę wszystko dokładniej.

zuzi10 - 2013-08-02, 00:54

Oj Freakazz jak tak będziesz podchodził do sprawy oczka, to nie wróżę mu szybkiej stabilizacji biologicznej.Oczko to nie basen i nie licz że folia, kamienie w oczku lub w strumieniu będą zawsze takie jak je włożyłeś. Niestety w nowym oczku to norma,że po kilku dniach tworzy sie zawiesina i widoczność jest na kilka cm. Ciesz się jak Ci woda nie zakwitnie po kilku, lub kilkunastu dniach. Niestety trzeba wziąć na przeczekanie, aż sie wszystko ustabilizuje wszelkie osady opadna na dno. Ja zawsze po remoncie lałam trigger3 właśnie na te osady i biotorfin aby zakwasić wodę, ale absolutnie wstrzymaj się z ciągłą wymianą wody, to nie jest sposób na ładną wodę w oczku.
rewi - 2013-08-02, 07:02

A wystarczyło cierpliwe poczekać, gdy wsadziłam lilie dokupioną w tym roku ryby wyryły większe pół pojemnika substratu, a woda nawet na 2cm nie była przejrzysta :P Po tygodniu wszystko wróciło do stanu poprzedniego bez żadnej filtracji. Teraz mam widoczność do samych głębin i widać tą ziemie, ;) Musisz czekać cierpliwie przyroda nie lubi pośpiechu.
lasoch - 2013-08-02, 08:27

To jaką ty masz głębokość rewi, ? Miałem dziś sen, że widziałem wszystkie kosze i skrzynki z liliami na dnie, a woda to była krystaliczna :) . Wczoraj wysypywałem nowo zrobioną strefę bagienną i żwir trochę zabrudził, ale po chwili wszystko było jak przedtem. Zgadzam się z poprzedniczkami, że brak Ci cierpliwości, ale wiadomo teraz, że jesteś perfekcjonistom :) . Ja akurat jak sadziłem 4 lilie to woda prawie nic się nie zmąciła - karasie nie były zainteresowane, ale jak wzmąciłem wodę w bagiennej mieszając żwir to zbierały ten osad z żwiru. Za niedługi czas wszystko się ustabilizuje, trzeba tylko czekać. Nie myśl tylko, że jeśli masz brudne kamienie w oczku, to będzie ono brzydkie - to największa głupota świata! Gdyby porównać moje oczko do Twojego, to wypadło by ono jak jakaś ćma z potarganymi skrzydełkami do Pazia żeglarza. Więc się ciesz bo masz z czego ;) .
Freakazz - 2013-08-02, 08:45

zuzi10, wiem, że wody się nie wymienia ale to było kilka dni od nalania a sam to zepsułem więc posprzątałem i wymieniłem wodę, bo za 3 dni to na pewno nie ustabilizowała się równowaga biologiczna. Ja mam cierpliwość do tego czego sam nie zepsuje :P Dzisiaj dodam Trigger 3.

rewi, teraz już będę czekał, strefa bagienna na pewno nie zrobi mi już takiej niespodzianki ;)

lasoch, dzięki za wsparcie :piwko: Nie mów, że twoje oczko jest do niczego bo z pewnością jest lepsze od mojego ;) nawet mi się zrymowało :P

Właśnie zabieram się za dalsze prace przy oczku, szkoda tylko że dziś taki upał :P
Postaram się o wieczorną fotolerację ;)

Mam takie pytanie czy można przedawkować preparat "Trigger 3" ?

zuzi10 - 2013-08-02, 08:51

Freakazz napisał/a:
Mam takie pytanie czy można przedawkować preparat "Trigger 3" ?
Nie, to preparat biologiczny. Ale nie lej bez potrzeby więcej niż zalecają. Lepiej za jakiś czas powtórzyć dawkę.
rewi - 2013-08-02, 09:03

lasoch, 1,20m w najgłębszym miejscu, ale tyle jest substratu i mułu, że muszę zrobić z tym porządek, tylko mi szkoda ruszać wody wszystko jest takie krystaliczne czyste i nie ma glonów :-o .

Freakazz, trzymam w dalszym ciągu kciuki za oczko i jego dokończenie :brawo:

lasoch - 2013-08-03, 14:28

Najpierw pytanie do rewi, - i dobrze się zimują u Ciebie karpie?
Freakazz napisał/a:
Nie mów, że twoje oczko jest do niczego bo z pewnością jest lepsze od mojego

Ta, na pewno ! ;) Mam przejrzystość na 40 cm., żadnej pompy ani techniki i trochę widocznej folii...

rewi - 2013-08-03, 15:39

lasoch, też nie mam żadnej techniki, ale roślin całą masę i upycham ile się da, a woda w sezonie prawie cały czas czysta ;) Ryb nie zimuje w oczku wyławiam podbierakiem podczas karmienia i w dużej kaście budowlanej w piwnicy.
lasoch - 2013-08-03, 20:47

A czy napowietrzasz ?
rewi napisał/a:
ale roślin całą masę i upycham ile się da

Przekonało mnie to do jednak 10 lilii w oku ok. 10m2, na pewno nie więcej.

Freakazz - 2013-08-05, 21:55

Więc tak jak obiecałem, fotorelacja z czyszczenia oczka ;)
Wybaczcie że nadal tylko miniaturki fotek, ale jakoś nie udało mi się ogarnąc tego jak dodać inaczej te fotki tak żeby było przejżyście i dobrze, mam nadzieję jednak że każdy z oglądaniem sobie poradzi ;)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Źle wykonana strefa bagienna i przez to było pełno problemów... :bum:

Dla porównania tak wygląda nowa, na tym zdjęciu jeszcze niedokończona ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak wyglądała woda po złym wykonaniu strefy bagiennej...

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tymczasowy apartament dla rybek :-D

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Czyszczenie folii. Dobrze, że pomagała mi moja dziewczyna :-D

Tu widać jak wody gruntowe podnosiły folię...

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ponowne nalewanie wody ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ponowne rozkładanie agrowłókniny i rozsypywanie kory, ehh jak ja nie nawidzę robić po 2 razy tego samego :evil: No ale są też plusy, gdyż za drógim razem zawsze można coś poprawić, ulepszyć itp. ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Czas trochę rozkręcić wszystko, kilka nocnyh fotek :-D
Pierwszy grill nad oczkiem, fajne zdjęcie ognia mi wyszło ;)


Oświetlenie oczka wodnego :P


Mój ulubieniec :-D


Kaskada nocą ;)


Nie wiem co to za roślina, ale zdjęcie chyba dość wyszło ;)


Tryskający kamień który niedawno udało mi się ukończyć :P


Oczko wodne nocą ;)

lasoch - 2013-08-06, 09:06

Ta tajemnicza roślina to chyba litara (albo liatra) kłosowa, ale trochę ma inny kolor w tym świetle. No trochę ta folia jednak była brudna jak i folia. Kaskada z tymi mini oczkami, strumieniem i tryskającym kamieniem - bezcenne! Co ja bym za to dał .... Tak właściwie to niewiele bo tyle mam. Zbieram kasę przez zimę ;) . Piękne oko nocą, a ta fontanna.... takie najbardziej mi się podobają, no może po kielichowych. Piękne ognisko :brawo: . A co było nie tak z strefą bagienną, bo nie rozumie. Czy taki ze mnie tępy łeb?
Adacho - 2013-08-08, 11:52

Kupa roboty :brawo:
Dobrze, że masz dziewczynę, sam byś nie dał rady ;)
Ten tryskający kamień, to dobry pomysł. Coś podobnego zmajstruję u siebie w przyszłym roku.

Freakazz - 2013-08-09, 13:14

lasoch, Dzięki za nazwę mojej rośliny a gdybyś nie miał pewności to wrzucę jeszcze kiedyś inne zdjęcie :-D Ze strefą bagienną było tak, że od wody oddzielały je same kamienie nic po za tym i jak dałem ziemi to większość tego mułu spłynęła do oczka a efekty tego już widziałeś na zdjęciach. :???: Nową strefę oddzieliłem najpierw geowłókniną a do tego jeszcze agrowłókniną podobną do tej co Aurora sprzedaje jako wyściółkę do koszy wodnych. ;) A wgl. Dzięki za kolejne pochwały :-D Teraz muszę się starać jeszcze bardziej :P

Adacho, A no trochę roboty przy tym było nie powiem, ale jednak jeszcze trochę jej zostało :P
A no pewnie, że dobrze. Przy niektórych sprawach jej pomoc była bezcenna ;)
Co do kamienia to polecam, fajna sprawa tylko zanim wywierciłem w nim dziurę złamałem 2 wiertła, niestety były pożyczone. "Jak to mówią dobry zwyczaj nie pożyczaj" ;)

rewi - 2013-08-09, 18:02

Ta roślina to na pewno liatra kłosowa ;) Ogrom pracy brawa się należą :brawo:
Freakazz - 2013-08-09, 19:15

rewi, skoro mówisz, że na pewno to cieszę się, że odkryliście jej nazwę :-D
wielkie dzięki za pochwały, ostatnio za dużo ich, a może nie 8) :-D
Cieszę się, że oczko wam się podoba, jednak do wykończenia całości jeszcze daleka droga ciężkiej pracy. ;) Jutro mam zamiar zbudować mostek z brzozy :P

Adacho - 2013-08-09, 21:43

Jakiej średnicy wierciłeś otwór i w jakim kamieniu? Ciężko było?
Tej czynności obawiam się najbardziej :???:

Freakazz - 2013-08-11, 00:12

Adacho, co do wiercenia to istna masakra. Ten kamień to jakby był zrobiony ze stali. Tyle tylko, że nie znam jego nazwy. ;) Otwór wiercony pod wąż karbowany 32mm.
2 długie i grube wiertła złamane, porządna wiertarka Boscha ledwo dychała przy wierceniu, otwór przy wierceniu często był schładzany wodą :P Powiem Ci że i tak idealnej dziury nie wywierciłem, ale wystarczyło że wąż trochę wszedł resztę od spodu zasylikonowałem, bo innego pomysłu nie było no i jakoś na razie się sprawuje a i efekt fajny, Polecam ;)
Mam nadzieję, że moja wypowiedź, wszystko wyjaśniła :piwko:

Adacho - 2013-08-11, 14:17

Dzięki twister47 i Freakazz za poradę. :)
Freakazz - 2013-08-13, 21:51

Nie tak dawno udało mi się ukończyć budowę mostka, a jak wyszło oceńcie sami ;)

Zdjęcia z budowy ;)


Prawie na ukończeniu ;)


Mostek i miejsce wokół wykończone :-D


Test wytrzymałości :P


Moje zdobycze :P

rewi - 2013-08-14, 17:57

Ładnie Ci to wyszło :)
twister47 - 2013-08-14, 18:37

O i jest gitara :piwko:
Freakazz - 2013-08-15, 11:09

Fajnie, że wam się podoba :piwko: :piwko:

Wczoraj przyszedł filtr i odrazu został zamontowany :yahoo: niestety przepływ nieco spadł a myślałem, że na ciśnieniówce nie ma różnicy :?

Zdjęcia filtra po rozpakowaniu. Myślałem, że jest mniejszy :P


Dostałem nawet kilka gratisów ;)


Pierwsze co zrobiłem to dodałem do filtra preparat firmy Tetra Pond "Filter Zym"


Filtr zamontowany :-D


Jeszcze zdjęcia oczka z dalszej odległości ;)

lasoch - 2013-08-15, 12:19

No oczko przepiękne :good: . Teraz woda to będzie kryształ! A mostek fascynujący i inspirujący. Czy trudno było taki zrobić?
Freakazz - 2013-08-16, 10:40

lasoch, budowa mostka to jedna z prostszych czynności ;)
Jakbyś czegoś nie wiedział to pytaj chętnie służę pomocą ;)

Freakazz - 2013-08-19, 09:47

Wczoraj nad oczkiem miało miejsce takie małe zajście, a mianowicie gdy zaszliśmy nad oczko w celu nakarmienia rybek oraz wybrania śmieci z powierzchni wody ok. godz. 18. Patrzę a koło mostka czai się kot i w ogóle się nie bał, więc wziąłem taką długą teleskopową rurkę z tą siatką na końcu do wyławiania. Przyczaiłem się i tak lekko go walnąłem tą siatką, ten się wystraszył i wpadł do wody przepłynął przez długość oczka po czym wyskoczył i uciekł było przy tym śmiechu ;) W ogóle mam problem z dzikimi kotami bo w mojej okolicy są ich tuziny. :x
Tylko ryby jakieś takie wystraszone, pewnie przez te koty :evil:
Kupiłem odstraszacz ultradźwiękowy ale dopiero zamontowany więc zobaczymy jak się spisze :P
Od kilku dni działa również napowietrzacz, zamontowany wdg. sposobu Pawła Woynowskiego. ;)
Dzięki filtrowi woda w ciągu kilku dni poprawiła się, widoczność do dna :-D

Freakazz - 2013-08-25, 22:46

Zakwitła Attraction :yahoo:


Tak wygląda mój wykończony kran, ciężko było to w ogóle zrobić, bo ta rura, co była wkopana w ziemię ze 20 lat temu do niczego nie pasowała. Ciężko było dobrać kran, a po za tym mimo moich wszelkich starań i tak coś się leje, na wiosnę go poprawię ;)


Wreszcie zaczęły się prace nad trawnikiem, piszę o tym, bo ma to wiele wspólnego z oczkiem wodnym, gdyby nie ono to na pewno nie zakładał bym w tej części ogrodu trawnika ;)
Więc jak na razie w 1 dzień we 2 z chrzestnym udało nam się większość zglebogryzować, ciężko było, bo glebogryzarka była wypożyczona (90zł doba) i niestety bez napędu, a tyle co pożyczyliśmy to urwały się koła i trzeba było zespawać. Obecnie jestem na etapie wybierania korzeni, kamieni i innych różnych rzeczy z pod ziemi no i oczywiście potem równanie i wałowanie a potem sianie i oby trawka ładnie rosła ;) Dobrze że przy tym pomaga mi więcej osób bo robienie oczka w porównaniu z tym to mały pikuś. Do obrobienia ok. 15 arów a niestety pełno korzeni bo to taki mały lasek :P


Moje nowe nabytki do ogrodu :P

lasoch - 2013-08-26, 15:02

Ładna ta Attraction :) . Ładne te nowe nabytki, ale czym są? Pierwszy przypomina mi len nowozelandzki, drugi to oczywiście berberys, a na trzecim dwa wrzosy i żurawka, podobna do cinnabar silwer.
Freakazz - 2013-08-26, 19:33

Pierwsza to Rozplenica 'Vertigo' (Pennisetum purpureum) :P Resztę podał lasoch ;)
Czemu nikt więcej nie komentuje moich prac? :(( :(( Tylko lasoch... ;)

lasoch - 2013-08-26, 20:08

To samo u mnie, może Ty coś skomentujesz :) . Ładna ta rozplenica nie znałem takiej wcześniej. A z tą żórawką to z odmiana też trafiłem?
Adacho - 2013-08-26, 20:57

Freakazz napisał/a:
Czemu nikt więcej nie komentuje moich prac? :(( :((


Twoje prace idą tak szybkim tempem, że ludzie chyba, nie nadążają z pisaniem ;) :)
Tu mostek, tam kran i glebogryzarka :brawo:
Jak dalej będziesz tak ostro działać, braknie Ci roboty ;)
A na serio - miło popatrzeć na tak wielki zapał i postępy prac w Twoim ogrodzie i oczku :good:

Artur - 2013-08-27, 08:26

Freakazz napisał/a:

Czemu nikt więcej nie komentuje moich prac?

Chcesz to masz, ale pamiętaj, dopraszałeś się sam. :piwko: :-D
Tak mi się podoba że aż ręce mi opadły i nie mogłem pisać. Serio. Ale mam 2 pytania....
Jak się chodzi po takim mostku, chyba trzeba uważać jak się stawia stopy.
Drugie pytanie. . . Jak długo na wolnym powietrzu wytrzyma ta brzoza??
Myślę że to kiepski materiał na mostek. U mnie konstrukcje z brzozy nie za długo wytrzymywały.

Freakazz - 2013-08-27, 20:13

lasoch, zawsze jak u Ciebie jestem to komentuję ;) czy trafiłeś z żórawką to nie wiem bo sam nie znam dokładnej nazwy.
Adacho, miło mi to słyszeć :piwko: Dzięki ;) roboty raczej nie braknie bo mam jeszcze kilka pomysłów :P
Artur, jeśli Ci się naprawdę podoba to bardzo się cieszę :piwko:
co do mostku to nie wiem jaki czas wytrzyma ta brzoza, wiem tylko, że podoba mi się mostek właśnie z brzozy, dlatego taki zrobiłem, co do wytrzymałości to wchodziliśmy razem z tatą na niego czyli ok. 150 kg razem i nic, lekko się ugina wiadomo, cały robiony z drzewa, ale nawet jak po nim lekko skakałem to nie wpadłem :P Tak, że chyba jest dość wytrzymały ;)

Artur - 2013-08-28, 07:55

Ja też mam sentyment do brzozy, lubiłem z niej coś robić. O wytrzymałość mi chodzi czasową, nie taką obciążeniową. Brzoza bardzo szybko próchnieje. Ale to nie umniejsza faktu ze wygląda świetnie. (przecież można wymieniać belki w miarę starzenia) :)
rewi - 2013-08-28, 08:40

Doczekałeś się pierwszej "nymfeji" piękna :brawo:
luzio - 2013-08-28, 19:47

Nie sądzę aby ten pomost długo posiedział w tym oczku. Jego naturalność jest pozorna. W przyszłym roku odpadnie kora i wtedy pojawi się ta prawdziwa, śliska i niepraktyczna naturalność, dzięki której ludzie się przekonują że lepiej zrobić normalny pomost z desek albo w ogóle z niego zrezygnować :)
Freakazz - 2013-09-01, 21:47

Artur Masz całkowitą rację, Dzięki za uznanie :piwko:
rewi Cieszę się, że Ci się podoba :piwko:
luzio, Co się komu podoba, mnie od samego początku marzył się mostek z brzozy i taki właśnie zrobiłem ;) Jeżeli mostek po jakimś czasie zacznie się niszczyć to zawsze można wymienić go na nowy, żaden problem a według mnie efekt 100 razy lepszy od zwykłych desek ;)

Freakazz - 2013-10-10, 23:08

Witam po dłuższej przerwie ;) Wiem, że dawno mnie tu nie było, no niestety tak wyszło.. :P

No więc teraz po kolei może :-D

Trawnik został założony, no i trawka już rośnie no nie jest jakoś super ale na pewno lepiej niż to co było wcześniej zresztą sami zobaczcie ;)


Tam gdzie nie widać zielonej trawy, została posiana łąka kwietna ;)


Grzybobranie ok. 2 tyg. temu. Było jeszcze jedno wiadro, ale już nie zmieściło się na stole :P


Zakwitła róża oraz kaczeniec, czy to nie dziwne? :?


Przyszła rabata kwietna ;)


Zdjęcia oczka ;) Woda przejrzysta do dna, tylko dziwi mnie jej brązowawy kolor, no chyba, że tylko mi się wydaje. Zaprzestałem też karmienie ryb bo niedawno woda miała poniżej 10stC, zresztą one i tak już praktycznie są w bezruchu. Po za tym zbliża się czas zabrania sprzętu z oczka na zimę.

lasoch - 2013-10-17, 15:23

Hej Ci - no masz ręce do siania ;) .
Piękny trawnik :good: Od razu widać wiele pięknych drzew . To, że róża kwitnie to nic dziwnego jak i zresztą kaczeniec. Ta rabata kwietna - cu-do , ale co dokładnie to oznacza? Widać, że jesteś pomysłowy :good: . Woda kryształowa, dla mnie idealna ;) . Każdego kamyka można dokładnie obejrzeć czy rybkę. Chyba dobrze rosną rośliny, ale teraz ich mało widać, poproszę więc zdjęcia innych. Teraz zieleń dla moich oczu to prawdziwy rarytas. :brawo:

Freakazz - 2013-10-27, 15:00

Dzięki lasoch :piwko:

Trawnik po pierwszym koszeniu ;)


Kolejne nowe nabytki :P


Wreszcie udało mi się niedawno złożyć i ustawić kompostownik :P


Rośliny na skalniaku ładnie się rozrosły :-D


W mojej rabacie kwietnej posadziłem obecnie tylko cebulki różnych kwiatów, w sumie nie dużo, bo coś koło 50, ale na wiosne coś na pewno dosadzę. Teraz wygląda ona tak: ;)


Suszenie basenu :P :P


Dzisiaj zaglądam do filtra, myślę sobie sprawdzę co się tam w środku dzieje i moje zaskoczenie było nie małe, czy ktoś mi powie co się w nim osiedliło? :-o


I jeszcze mam do was pytanie, a mianowicie czy tak powinny wyglądać mój miskant olbrzymi oraz czermień błotna o tej porze roku? Bo się trochę o nie martwię. :-(

Artur - 2013-10-27, 15:14

Troszkę niewyraźne zdjęcia. Nie są to stułbie?? Jakiej są wielkości??
czester 1 - 2013-10-27, 15:57

mi to wygląda na kiełże.
Artur - 2013-10-27, 16:15

Pierwszy rzut oka, także pomyślałem o kiełżach, ale one maja sporo tych witek na końcu ciała. Prosili byśmy o lepsze fotki.
taniw - 2013-10-27, 17:37

Dziwny sposób suszenie basenu. Ja po spuszczeniu wody rozkładam stelaż.
Freakazz - 2013-10-27, 19:05

Artur, Dzisiaj fotki robione telefonem, jutro na pewno zrobię aparatem więc powinny być lepszej jakości ;) w ogóle Dzięki za tak szybką odpowiedź, Tobie czester 1 też ;)

taniw, Po spuszczeniu wody i umyciu, opieram go tak jak na zdjęciu, żeby wysechł również od spodu ;) Potem rozbieram stelaż i chowam wszystko do paczki ;)

lasoch - 2013-10-27, 19:26

Trawnik pierwsza klasa :good: .
A te nowe nabytki to jakiś świerk, ale jaki i perukowiec podolski, czy mam rację ;) . Skalniako-kaskada - pięknie obrosła, ale to i tak przecież nie efekt "końcowy" . Rabata kwietna, na wiosnę pewnie na pewno będzie lepiej. Co do miskanta to nie wiem za bardzo, bo moje jeszcze całe zieleniutkie, nawet pampasowe :) . A na czermień to może już pora, u mnie większość roślin, tak wygląda, lecz u mnie jest to także spowodowane złym podłożem.

Freakazz - 2013-10-27, 22:07

Nowe nabytki ;) to:
Świerk Kłujący 'Białobok' oraz Berberys, lecz dokładnej jego nazwy nie pamiętam niestety :-(

[ Dodano: 2013-10-28, 14:23 ]
Przyszedł czas, na zrobienie porządku w oczku na okres zimowy ;)
Więc na początek powyjmowałem to, co dało się wyjąć z brzegu no, ale niestety potem musiałem poczuć się jak mors i wejść do lodowatej wody po resztę,
przy okazji powycinałem uschnięte części u roślin, a przy lilii został tylko 1 liść :P
Ale cieplutko :P


A tu obiecane lepsze zdjęcia tych stworzeń, mam nadzieje, że teraz ktoś określi dokładnie jak się nazywają ;)


Wracam do pracy, trzeba jeszcze wyczyścić pompy i filtr ;)

lasoch - 2013-10-28, 16:27

Bardzo ładnie przebarwił się teraz berberys, a białobok - super, jeden z najpiękniejszych, ja poluję teraz na Dajsy's White . No nie ukrywam, musiało być zimno. Ale jak można było ?
Freakazz - 2013-10-28, 17:17

No więc powie mi ktoś wreszcie co się osiedliło w tym filtrze czy nie? :P
I powiedzcie jeszcze czy to dobrze czy źle, że te stworzenia tam są?? :?

Jak pech to pech przy czyszczeniu pomp od 1, tej fontannowej urwała się dysza no i ciekawe czy coś z tego będzie... :(( :evil:

Podoba mi się ten Dajsy's White chyba sobie takiego sprawię bo widzę że nie jest drogi za to białobok cena ok. 60zł ;)
W sumie u siebie mam 2 berberysy, jak poznam dokładne nazwy to podam ;)
A jakbym nie znał nazwy jakiejś rośliny to na pewno zapytam lasocha :piwko:

Artur - 2013-10-28, 18:37

Ja nadal twierdzę że to stułbia. :) Mszywioły sa też podobne. Napewno nie sa to kiełże. Poszperaj w necie i dopasuj :)
Freakazz - 2013-10-28, 20:29

Dzięki Artur, a powiedz mi jeszcze czy to dobrze że się tam osiedliły czy źle? :P
Artur - 2013-10-28, 21:08

Chyba dobrze, znaczy ze masz czystą biologicznie wodę. Mi w akwarium namnożyły się oczliki a to tez dobry objaw :)
taniw - 2013-10-29, 09:42

Po maksymalnym powiększeniu fotki, wygląda to na stułbie szarą. Można ją zwalczać /sól akwarystyczna lub inne specjalne preparaty/ ale nie trzeba. Ot takie żyjątko zjadające najdrobniejsze żyjątka.
Freakazz - 2013-10-29, 09:59

O takie odpowiedzi mi chodziło ;) Dzięki ;) Skoro nie są zagrożeniem to niech sobie żyją :P
lasoch - 2013-10-29, 19:04

A czy mógłbym Cię poprosić Freakazz, o zdjęcia tych berberysów, ich jesienne barwy są oczarowywujące. A co do świerków, to białobok jest piękny, ale właśnie drogi jest i trudno go dostać. A Daisy's white to i tak o połowę tańszy.
Freakazz - 2013-10-30, 18:38

lasoch, zdjęcia berberysów bardzo chętnie, ale ten co go ostatnio pokazywałem został już okryty na zimę, jak zresztą inne rośliny,
a ten drugi berberys zrzucił już liście tak, że niestety też nie ma co pokazać :-(
Wrzucę za to inne zdjęcia specjalnie dla Ciebie :P

Rośliny już okryte, pierwszy raz okrywam agrowłókniną, zobaczymy jak się spiszę :?


Jedyne barwy kolorów w ogrodzie widoczne tylko na skalniaku niestety :-(


Jeden z wrzosów jeszcze ładnie wygląda jak o tej porze roku, w sumie mam 3 odmiany ;)


Kaczeniec dalej kwitnie ;)


Brzozy ładnie rosną :P


A tu widok z okna na mój leśny ogród ;)

rewi - 2013-10-30, 19:58

Nie okrywaj jeszcze!! Jest za ciepło poczekaj do przymrozków, zaparzysz rośliny w takie dni! :)
Freakazz - 2013-10-31, 00:42

rewi, zapowiadają coraz zimniej, u mnie obecnie 2 stopnie,
tak że na upały raczej się już nie zapowiada, więc roślinom nie powinno się nic stać ;)

rewi - 2013-10-31, 08:51

Ale i nic dobrego z tego nie będzie.. ;) Moje roślinki okrywam w połowie listopada dopiero mam zamiar się wziąć za kopczykowanie róż. :P
lasoch - 2013-10-31, 16:54

Czy ja wiem, że za wcześnie? Ja w weekend też mam zamiar okrywać, a dziś to były już przymiarki okrycia magnolii wysokimi marcinkami. Skalniak bardzo ładny, ale dodał bym jakiegoś iglaka, chyba, że jest. Wrzos niezły, a kaczeniec .... przyćmiewa każdą roślinę w moim oku ;) .
Leśny ogród - przepiękny !!! A co do róż to jedna z nich już dzisiaj obsypana.

Freakazz - 2013-11-06, 16:07

Na skalniaku rosną już 2 iglaki :P Rośliny okryte, przymrozki u nas codziennie ostatnio :-(
Dzisiaj mimo deszczu, kilka roślin zmieniło swe miejsce.
Ryby mało ruchliwe i ciągle na dnie przesiadują :-(

lasoch - 2013-11-06, 16:08

A coś więcej na temat ;) .
Freakazz - 2013-11-07, 00:03

Na temat czego? ;)
lasoch - 2013-11-07, 16:47

Tego jakie iglaki już rosną na skalniaku i to jakie rośliny przesadziłeś. Pomijając - u mnie ostatnio nie ma przymrozków, a część dalii jeszcze nie wykopana ;) . A co tam pookrywałeś?
Freakazz - 2013-11-07, 19:45

Jakie iglaki na skalniaku, niestety nie pamiętam nazw, na wiosnę wrzucę zdjęcia ;)
Przesadzałem głównie sosny i świerki (niektóre rosły zbyt blisko mojej metasekwoji), modrzewia, wierzbę płaczącą i derenia białego bodajże.
Okryte rośliny to:
Ostrokrzew, magnolia, metasekwoja, rhododendron, lewendy, red baron, miskant olbrzymi,
konwalnik japoński (czarna trawa), gunera olbrzymia i kilka innych ;)
Rozplenica 'Vertigo' powędrowała już jakiś czas temu do domu wraz z ciborą zmienną.

lasoch - 2013-11-08, 18:41

Czyli ta rozplenica nie zimuje ? No i po co okrywać ostrokrzewa. No i w ogóle dopiero teraz dowiedziałem się, że masz metasekwoję?!?! No i dlaczego nie wrzuciłeś zdjęć takiej trawy jak konwalnik czy gunnery (jeżeli pokazałeś to wtopa). Aż się zdegustowałem ;) . Wychodzi na to, że czekamy na wiosnę :-D .
Freakazz - 2013-11-08, 23:02

Rozplenica nie zimuje, podobno nawet ciężko jest ją przetrzymać w domu czy tam piwnicy, optymalna temp. w jakiej powinna zimować to ok +2st.
Dlatego poleca się ją jako roślinę jednoroczną. U mnie jak narazie wypuściła nowe pędy, zobaczymy co będzie dalej ;)

Ostrokrzewa okryłem po 1 bo Pani w ogrodniczym powiedziała, że lepiej okryć a po 2 u mnie jest taka okolica,
że nawet jeśli coś jest mrozoodporne to i tak może nie przezimować niestety.

Konwalnika nie pokazywałem, ale gunnerę oraz metasekwoję tak ;) 2 strona ;)

lasoch napisał/a:
Aznar33 napisał/a:
Oczko wodne i ogród uczą cierpliwości i pokory.

nie doświadczyłem jeszcze pokory , ale na pewno uczy cierpliwości , zazdroszczę Ci gunnery i metasekwoi , piękna masz okolice , dużo masz tych roślin , jak zostaną wsadzone na stałe , to się odbiją , będzie trzeba tylko oberwać tylko zeschłe liście , dopiero teraz możemy dowiedzieć się o Twoim talencie literackim , chyba ,że wcześniej gdzieś pisałeś , to przepraszam , że nie wiedziałem , sądzę tak jak Anzar ,że będziesz miał piękny ogród :good:


Wiosną na pewno będą nowe zdjęcia ;)

rewi - 2013-11-09, 11:00

Ciekawi mnie czy da radę.. Na wiosnę koniecznie zdaj relację, miałam okazję kupić sadzonkę za 8zł, ale bałam się zimowania. ;)
lasoch - 2013-11-09, 13:17

Gunnerę już pamiętam :) i metasekwoję też. Tak właściwie skoro są już u Ciebie mrozy to może i lepiej okryć. U mnie przynajmniej się nie zanosi.
A dlaczego rewi nie kupiłaś, tania. Jak się nie mylę to już 2 razy miałaś, czy nie tak? Do trzech razy sztuka ;) .

rewi - 2013-11-09, 17:35

lasoch, trzeba mieć miejsca do zimowania i miejsce w ogrodzie, które z każdym rokiem ubywa w tempie błyskawicznym, a tyle jest jeszcze fajnych roślin ;)
Freakazz - 2013-11-25, 18:20

Witam ponownie ;)
rewi, co do Rozplenicy na pewno wiosną zdam relację, jak na razie ona się rozrasta, lecz nie wiem czy to dobrze czy źle. :?

Ostatnie jesienne zdjęcia ;)


No i nadeszła zima, dzisiaj pierwszy śnieg nad oczkiem :x


Mostek sprawuje się świetnie nawet jak leży na nim śnieg to wcale nie jest śliski,
sam go dzisiaj testowałem ;)


Czy mój Miskant Gracillimus tak powinien wyglądać o tej porze roku...?


Najbardziej denerwują mnie krety, robią straszne zniszczenia w skalniaku... :evil:


Miałem jeszcze kilka planów do wykonania w tym roku, ale niestety naderwałem ścięgna w obu rękach i nic nie jestem w stanie już zdziałać... :((
Na wiosnę planuje budowę wodospadu, alpinarium oraz dwóch wolier. ;)

rewi - 2013-11-25, 18:31

Freakazz napisał/a:
Najbardziej denerwują mnie krety, robią straszne zniszczenia w skalniaku... :evil:
A co ja mam powiedzieć jak mam wszędzie poryte zero czasu na resztę zabezpieczenie roślin wygrabienie reszty liści tylko w sobotę ze dwie godzinki, może mi się uda przed śniegiem :P

Ale widać ogród zadbany, ogarnięty wszystko powinno ładnie przezimować :good:

taniw - 2013-11-25, 19:43

[quote="rewi"]
Freakazz napisał/a:
Najbardziej denerwują mnie krety, robią straszne zniszczenia w skalniaku... :evil:
A co ja mam powiedzieć jak mam wszędzie poryte zero czasu na resztę zabezpieczenie roślin wygrabienie reszty liści tylko w sobotę ze dwie godzinki, może mi się uda przed śniegiem :P


Tak jak ja, nawet w soboty wracam do domu po 15 więc jest już ciemno. Zazdroszczę tym co mają czas i siłę by zawsze mieć wszystko zrobione na czas.

Freakazz - 2013-11-25, 21:06

Dzięki rewi, wszystko pookrywane, więc mam nadzieje, że rośliny ładnie przezimują. ;)
Liście niezgrabione niestety tak jak już pisałem ręce nie pozwalają.

luzio - 2013-11-26, 20:02

A ja jakoś dogadałem się z kretami. Wyznaczyłem pewne wirtualne linie. Za nimi kretowiska są tolerowane przez jakiś czas. Przed nimi systematycznie niszczone. Widać że krety poszły po rozum do głowy i starają się nie budować kretowisk na zakazanym terenie. O czasu do czasu coś tam zbudują. Ale nie jest to problemem :)
lasoch - 2013-11-27, 20:31

Z kretami to każdy ma problem, a u mnie to na ścieżki ryją. Pięknie u Ciebie widoczki. Piękny Gracillimus !! Jeden z moich ulubionych miskantów. U mnie ten jak Zebrinus (zapomniałem nazwy) i Morning Light jeszcze w swoich kolorach. Lecz boję się o rozplenicę "Rubrum" bo jej większa część obumarła. Mostek boski i ładna jk mniemam jakaś kostrzewa. Może pamiętasz, że wcześniej pisałem, że ju będę okrywał, a ja na razie goły. TYlko wszystko okopczykowane i buddeleja okryta michałkami.
Freakazz - 2013-11-28, 01:47

Dzięki lasoch, w następnym roku sprawię sobie zebrinusa, no i na pewno jeszcze kilka innych roślin, bo cały czas wydaje mi się, że mam ich za mało ;)
U mnie też krety ryją wszędzie, lecz budowa skalniako-kaskady zajęła calutkie 4 dni,
i jak co chwile przez nie powstają tam zniszczenia to się przykro robi na sercu :(( .

lasoch - 2013-11-28, 17:30

Ja teraz mam nadzieję, że jak trochę ziemię mróz zmrozi to nie będą aż takie chyże ;) .
Adacho - 2013-12-01, 16:08

U Ciebie zima na całego, myślę, że to przejściowe załamanie pogody.
Solidnie przygotowałeś ogród do zimy :good:

Freakazz napisał/a:
U mnie też krety ryją wszędzie,
i jak co chwile przez nie powstają tam zniszczenia to się przykro robi na sercu :(( .


Miałem kiedyś ten sam problem co Ty. Późną jesienią krety ryły jak szalone.
Kiedy spadł śnieg i utrzymywał się przez ok. 3 tyg. , krety robiły pod nim swoją "mega krecią robotę".
Po stopieniu się śniegu, zobaczyłem "krajobraz po bitwie". Kopiec przy kopcu, a na nich jeszcze kopce.
Miarka się przebrała, gdy podryły folię wokół oczka i wylała się część wody. Wtedy w ruch poszły świece dymne, rurki pułapki i inne reklamowane w marketach bajery.
Wszystko na nic - krety były górą.
Zmajstrowałem wtedy patent do eliminacji kretów z mojego ogrodu - 100% skuteczności.
Wadą patentu jest to, że trzeba zauważyć moment usypywania kopca przez kreta, ale w okresie wzmożonej aktywności krecich prac, nie trzeba na ten moment zbyt długo czekać.
Tym sposobem mam jednego szkodnika ogrodowego mniej.

Freakazz - 2013-12-01, 19:59

Dzięki Adacho za wsparcie, przyjdzie i czas na tego kreta ;)
Freakazz - 2013-12-05, 23:31

Mieszkańcy ;)


Dzisiejszy przerębel ;)


Moja ulubiona sosna ;)

wolanin - 2013-12-06, 06:54

Adacho napisał/a:
Zmajstrowałem wtedy patent do eliminacji kretów z mojego ogrodu - 100% skuteczności.

Oho! już widzę jakieś skrzyżowanie trójzębu Neptuna ψ ze szczotką...

[ Dodano: 2013-12-06, 06:57 ]
A sosna to co to jest? Nigra? Takie dość długie ma igły. Bardzo ładna. Masz pod nią maślaki?
Sosny to był jeden z moich koników, kupowałem we Florpaku nasiona i wysiewałem różne gatunki.

lasoch - 2013-12-06, 16:05

Prześliczne rybcie :good: . A przerębel super ;) !
rewi - 2013-12-06, 18:30

Woda kryształ :)
Sylwester79 - 2013-12-06, 19:34

Witam , Freakazz czy oby ty nie za głęboko kostkę napowietrzającą zamontowałeś ? kamień napowietrzający musi być zamontowany tak aby nie mieszał wody tej dolnej warstwy z górną bo inaczej wychłodzisz wodę pod lodem i zaraz będą ryby chorowały, zamontuj kamień w 1/3 toni i raczej z dala od ryby ( chodzi o to aby cały czas był otwór w lodzie aby umożliwić odprowadzenie szkodliwych gazów spod lodu, a nie o to żeby napowietrzać wodę bo ona przy tej temperaturze jest odpowiednio napowietrzona i na pewno rybom nie grozi niedotlenienie) pozdro
Freakazz - 2013-12-06, 20:13

wolanin, Ta sosna ma ok. 13 lat. Wszystkie drzewa sadzone przy płocie mają tyle lat co ta sosna a jak widać na zdjęciach są to już tylko sosny i świerki,
ostatnie modrzewie wykończyły się w tym roku z niewiadomych przyczyn.
Wydaję mi się, że nigra potocznie zwana czarną sosną, zresztą jest chyba kilka podgatunków, tak że niech pozostanie że czarna ;)

rewi, lasoch Dzięki za miłe słowa :piwko:

Sylwester79, przestudiowałem dokładnie forum oraz inne strony i fora o oczkach wodnych, tak że wiem do czego służy napowietrzacz latem a do czego zimą ;)
Kostka jest umieszczona 40cm nad dnem, czyli w sam raz ;)

Mam stres, bo niedawno nie było prądu przez ok. 3 godziny
boję się że przerębel zamarzł, zaraz idę to sprawdzić :?

Sylwester79 - 2013-12-06, 20:33

Sylwester79, przestudiowałem dokładnie forum oraz inne strony i fora o oczkach wodnych, tak że wiem do czego służy napowietrzacz latem a do czego zimą ;)
Kostka jest umieszczona 40cm nad dnem, czyli w sam raz ;)

Przestudiować a prze praktykować to dwa różne zagadnienia , ja tylko chciałem doradzić i według mnie to dalej masz ten napowietrzacz źle zamontowany , powinien być w płytszej części a nie tu gdzie ryby zimują , ups nie gniewaj się za porade , przekonasz się na wiosnę

Freakazz - 2013-12-06, 21:29

Sylwester79, Wiem, że są to dwa różne zagadnienia, ale człowiek najlepiej uczy się na błędach, najlepiej na własnych.
Ja uważam, że dobrze go zamontowałem, więc niech wypowiedzą się inni ;)

bumek - 2013-12-07, 07:27

tuż pod lodem (20-30 cm), 40 cm od dna masz na bank całą wodę wychłodzoną.
Adacho - 2013-12-07, 11:32

Sylwester79 napisał/a:
Witam , Freakazz czy oby ty nie za głęboko kostkę napowietrzającą zamontowałeś ? kamień napowietrzający musi być zamontowany tak aby nie mieszał wody tej dolnej warstwy z górną bo inaczej wychłodzisz wodę pod lodem i zaraz będą ryby chorowały, zamontuj kamień w 1/3 toni i raczej z dala od ryby ( chodzi o to aby cały czas był otwór w lodzie aby umożliwić odprowadzenie szkodliwych gazów spod lodu, a nie o to żeby napowietrzać wodę bo ona przy tej temperaturze jest odpowiednio napowietrzona i na pewno rybom nie grozi niedotlenienie) pozdro


Uważam tak samo jak Sylwester79

Zimującym rybom, nie są potrzebne do szczęścia buzujące nad głowami bąbelki.
Po to budujemy strefę głęboką w oczku, żeby ryby mogły przy dnie, spokojnie zimować w cieplejszej wodzie.
W tym czasie, należy unikać jakichkolwiek prac w oczku, aby zimujące ryby, nie traciły energii na walkę ze stresem, ponieważ mogą nie dotrwać do wiosny.

Kostkę napowietrzającą, najlepiej umieścić z dala od strefy zimowania ryb, na głębokości nie powodującej podnoszenia osadów dennych.

Ja moją pompę utrzymującą przerębel, zawieszam w wiadrze (żeby nie ciągła z dołu, tylko z góry) 50 cm pod powierzchnię wody, a wylot węża umieszczony jest na powierzchni, 4 mb od strefy zimowania ryb. (zobaczcie w mojej galerii)
Napowietrzacza nie stosuję od kilku lat.

Freakazz - 2013-12-07, 12:39

Skoro tak to na wiosnę to przerobię, ale teraz już nic nie da się z tym zrobić, zobaczymy ;)
A z tego co wiem Aurora pisał, że wystarczy żeby kostka byłą zamontowana 30cm nad dnem, kilka osób na forum też nie ma go wcale przy powierzchni :?

bumek - 2013-12-07, 14:03

Pewnie to co napiszę niektórym wyda się dziwne ale głównym zdaniem napowietrzacza tak naprawie nie jest dostarczanie tlenu do wody a wprawianie jej w ruch, ponieważ dyfuzja baniek powietrza z woda jest znikoma w porównaniu z wymiana jaka następuje na styku tafla wody atmosfera. W zimie umieszczając silne napowietrzanie w niskich partiach wody doprowadzasz do bardzo szybkiego jej wychłodzenia. Dlatego moim zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prawie gejzer w sporym przeręblu gdzie będzie następowała bardzo duża wymian na styku woda atmosfera a ruch wody w pionie będzie nieporównywalnie wolniejszy. Zimną woda sama w sobie jest dużo bardziej natleniona ponieważ ilość absorbowanego gazu rośnie wraz ze spadkiem temperatury. Dla mnie napowietrzacz w zimie służy do utrzymania nie zamarzającego przerębla i wprawiania w ruch górnych warstw wody aby szkodliwe dla ekosystemu gazy miały jak się z niej wydostawać.
wolanin - 2013-12-07, 14:20

bumek napisał/a:
Pewnie to co napiszę niektórym wyda się dziwne ale głównym zdaniem napowietrzacza tak naprawie nie jest dostarczanie tlenu do wody a wprawianie jej w ruch, ponieważ dyfuzja baniek powietrza z woda jest znikoma w porównaniu z wymiana jaka następuje na styku tafla wody atmosfera

Nie wydało mi się to dziwne, lecz nieprawdziwe.

Wystarczy policzyć lub wyobrazić sobie, jaką powierzchnię kontaktu powietrza z wodą uzyskujesz w bąbelkach pompowanego do wody powietrza (i o ile masz to z czym porównywać, czyli pod lodem jest powietrze, a nie bezpośrednio woda). Powietrza rzecz jasna atmosferycznego, dostarczonego poprzez pompę. Owszem, spotkałem gdzieś opis kuriozalnego pomysłu pompowania nie wiadomo czego, jeżeli pompka jest umieszczona w styropianowym pływaku i zaciąga powietrze z przestrzeni pod styropianem.

Co więcej, w technologiach uzdatniania wody, na przykład przy usuwaniu C02 z wody studziennej, aby w ten sposób wytrącić wapń, żelazo i mangan - nikt nie czeka cierpliwie, aż mu się woda napowietrzy przez kontakt jej zwierciadła w zbiorniku, lecz stosuje się już nie tłoczenie powietrza do wody, lecz najskuteczniejszą metodę - rozpylanie wody w powietrzu (np. słynne dysze białostockie, etc.). Dlatego - bo wskutek napięcia powierzchniowego pęcherzyki w wodzie mają tendencję do łączenia się w większe, natomiast rozpylone do dowolnie małej średnicy cząsteczki wody pozostają takie aż do opadnięcia do zbiornika (vide mgła - zawiesina bardzo drobnych kropelek wody) - a wymiana gazowa ściśle zależy (m. inn.) od powierzchni kontaktu wody z powietrzem.

Przepraszam za długą dygresję, ale tak zasadnicze informacje powinny być propagowane na forum, dla uniknięcia błędów. Oczywiście w pozostałych kwestiach masz według mnie rację.

bumek - 2013-12-07, 14:45

Nie do końca się zrozumieliśmy albo nie precyzyjnie się wyraziłem.

Oczywiście że wraz ze zmniejszeniem wielkości bańki i wzrostem ciśnienia dyfuzja wzrasta to oczywiste, ale odnosiłem się do standardowych urządzeń które posiada 99 procent z nas. Wydajność jest na poziomie max 500 litrów a kostki nie dają drobinek tylko całkiem sporawe banieczki, przez co pole wymiany nie jest wcale jakoś rewelacyjnie duże. I tu dochodzę do zdania że tak naprawę efekt cyrkulacji wody jaki wywołuję napowietrzacz czyli ciągłego mieszania wody będącej na styku tafa atmosfera i miesznia z natlenioną już wodą przewyższa efekt wymiany z bańkami.


pozdr

Freakazz - 2013-12-07, 14:59

Najprościej według mnie:

Lato:
Latem, napowietrzacz jest o wiele bardziej potrzebny niż zimą, ponieważ tlen o wiele lepiej rozpuszcza się w wodzie zimnej niż w ciepłej.
Latem ryby zużywają go o wiele więcej a do tego nocą rośliny nie produkują tlenu, więc można rybki podusić.

Zima:
Zimą, napowietrzacz raczej nie służy do napowietrzania a do utrzymania przerębla,
aby różne szkodliwe gazy z wody miały się którędy wydostać.

Sprawdzałem dzisiaj i kostka nie leży 40cm od dna a 50cm więc czy to jest za mało? Rozumiem jak ktoś ma kostkę na samym dnie to co innego.
Myślałem, że jest ok ale skoro nie to latem postaram się to poprawić, przeniosę ją w inne miejsce oraz dam wyżej. Kwestia napowietrzania zamknięta.

Zac - 2013-12-08, 16:05

ladnie,u mnie juz lód ok 5 cm ma :? :?
lasoch - 2013-12-08, 18:17

E tam, u mnie z 8, jak nie więcej.
Sylwester79 - 2013-12-09, 19:35

Freakazz napisał/a:
Sprawdzałem dzisiaj i kostka nie leży 40cm od dna a 50cm więc czy to jest za mało? Rozumiem jak ktoś ma kostkę na samym dnie to co innego.
Myślałem, że jest ok ale skoro nie to latem postaram się to poprawić, przeniosę ją w inne miejsce oraz dam wyżej. Kwestia napowietrzania zamknięta.
Spoko masz zamontowany , tylko na zdjęciu tak było widać jak by leżał na dnie :)
Freakazz - 2013-12-09, 20:38

Sylwester79 No to źle się zrozumieliśmy, wiem że tak to wygląda ale tak nie jest ;)
W następną zimę, zastanowię się dodatkowo nad zbudowaniem tunelu foliowego, dla mnie oczko od samego początku jest priorytetem i nie chcę żeby coś było nie tak.

Dzisiaj cały dzień padał deszcz, a przez te ostatnie wichury, mało co a sosnę by złamało,
dobrze, że poszedłem w nocy ok.20 sprawdzić jak tam przerębel, patrzę a sosna do połowy wygięta,
podbiłem dwoma rurami i takim palikiem, jak na razie stoi ;)

[ Dodano: 2013-12-10, 17:01 ]
Eh ten mój kaczeniec jest strasznie uparty i nadal kwitnie ;)


Kosaciec 'News Brief' pod lodem ;)


Mam problem, mianowicie z napowitrzaczem. Na pełnej mocy leci strasznie mało bąbelków a na minimalnej wgl nie lecą,
jeszcze niedawno wszytsko było ok. Jak myślicie czego to może byc przyczyna? :?

Freakazz - 2013-12-11, 12:33

Napowietrzacz już chyba działa normalnie, chyba coś się musiało przytkać i dlatego tak słabo pompował. ;)
wolanin - 2013-12-11, 14:58

Masz teraz lód na oczku?
Freakazz - 2013-12-11, 16:47

Tak, cały czas jest, raz mniej raz więcej ale jest ;)
Freakazz - 2013-12-12, 23:09

Przyszedł czas na zbudowanie czegoś, w czym można schronić się w chłodniejsze dni a mianowicie przyszedł mi pomysł na zbudowanie domku ogrodowego o wym. 3,5mx2,5m.
Może to nie ma nic wspólnego z oczkiem wodnym dla innych, ale dla mnie ma, cały czas chcę udoskonalać swój ogród oraz oczko.
Oczywiście jeśli uda mi się uzbierać należytą kwotę, to plan przeniesie się w rzeczywistość wiosną ;)

Plan, który zajął mi ok. 10 godzin ;)


Wiem, że brzydko piszę :P

Freakazz - 2013-12-14, 15:56

Dzisiaj wykonałem prowizoryczną konstrukcję domku, zmieniła się tylko wysokość ścian z 2m na 1,5m. ;)


W tym miejsu ma powstać planowana woliera dla papug lub kanarków ;)


Dzisiejsze ''szronowe'' zdjęcia :P

luzio - 2013-12-14, 16:55

To nie masz tam domu? Dojeżdżasz?
Freakazz - 2013-12-15, 00:01

luzio,Tak dojeżdżam z garażu rowerem pod altankę po własnym placu :-D
Nie lubię jak ktoś nie czyta całości a się wypowiada, nawet dodawałem fotki, jaki jest widok z mojego okna na leśny ogród.

lasoch - 2013-12-15, 17:17

Nie mogę doczekać się zamieszkanej woliery :good: . A szronowe zdjęcia - takie krystralicznie, czysto białe. No piękne :) .
Freakazz - 2013-12-16, 16:18

lasoch, fajnie, że Ci sie podobają :)
Jak już wszystko wykończę to na pewno zrobię i dodam filmik ;)

lasoch - 2013-12-16, 19:44

No ja myślę :) . No i nie wiem dlaczego nie skomentowałem wcześniej dodanego przez ciebie kaczeńca. To multipleks ?
Freakazz - 2013-12-17, 15:20

To "kaczeniec błotny" ;)
lasoch - 2013-12-17, 19:28

Więc piękny kaczeniec błotny !
Freakazz - 2013-12-17, 21:51

Cieszę się, że Ci się podoba ;)
Freakazz - 2013-12-19, 21:13

Chciałem tylko powiedzieć, że zauważyłem małą aktywność osób które bardzo wiele pisały w poprzednich latach,
aktywność na forum to zaledwie kilka osób a szkoda, każdy chciałby zobaczyć u siebie w temacie opinie zawodowców. ;)

woody - 2013-12-19, 22:13

nie ma sezonu nie ma ruchu ;)
lasoch - 2013-12-20, 19:42

A powinien być ;) . Czy ja należę do tych kilku aktywnych osób !!?? Bardzo fajnie jest komentować nawet zimowe fotki.
Freakazz - 2013-12-21, 22:34

Tak lasoch należysz :good:
lasoch - 2013-12-22, 09:40

Się cieszę. Ale żebyś ty też to skomentuj moją galerię :) .
Freakazz - 2013-12-23, 17:16

Chcieliście większe zdjęcia na forum, to proszę :P

Okno na świat oraz szyszunie ;)


Taka fotka z dalsza oraz Kaskada ;)


Moja Ferajna :-D


Niebo :P


Nowy projekt woliery :P


A to mój tygrys ;)

choina79 - 2013-12-23, 17:37

tygrysik poluje na rybki?? bo u mnie koty nad staw przylaza:P jeszcze nie widzialem zeby cos zlapaly
lasoch - 2013-12-23, 18:35

Super szyszunie :good: . Oczko nawet o tej porze roku oszałamiające. No i jak woda... rybcie widać jak na tacy ;) . Tygrys świetny.
Freakazz - 2013-12-23, 20:11

Tygrys jeszcze za mały żeby polował na rybki, ale niestety u mnie w okolicy strasznie dużo jest dzikich kotów i już kilka widziałem jak polowały nad oczkiem
dobrze, że nic jeszcze nie złapały. Byłą już taka sytuacja że jeden kot wychylił się do wody a ja go wepchnąłem, przepłynął całe oczko i uciekł, więcej go nie widziałem ;)

wolanin - 2013-12-23, 23:54

Ależ u Ciebie porządek! Chyba tak na Wigilię wysprzątane koło oczka :) Mucha nie siada.
rewi - 2013-12-24, 08:50

O jakoś na tych zdjęciach oczko wydaje się duże :good: U mnie gruba pokrywa lodu, dziś trzeba zobaczyć jak tam życie pod wodą. Kotek śliczny, bardzo fajne ma umaszczenie takie niespotykane! ;)
Freakazz - 2013-12-24, 14:08

wolanin, u mnie tak zawsze jest :P
rewi, bo to oczko wcale nie jest takie małe :P

Dzięki wszystkim :-D
Wesołych Świąt! ;)

Adacho - 2013-12-24, 14:19

Od razu lepiej ogląda się większe zdjęcia :good:
Do zimy oczko przygotowane wzorowo, ogród też.
Wesołych Świąt :)

Freakazz - 2013-12-24, 14:21

Adacho, dzięki, od teraz już będą tylko duże ;)
Freakazz - 2013-12-25, 21:34

Znów musiałem dokupić abonamentu, wczoraj mi się skończył :P

Specjalnie wszedłem na altankę żeby wam pokazać zdjęcia ogrodu z góry ;)


Kilka roślinek ze skalniaka ;)


Miskant zaprezentował się wyjątkowo ładnie :-D


Rybki też, chociaż już ospałe. Nie patrzcie na ten pokarm pływający, Wigilia była! ;)

leszek50-57 - 2013-12-26, 08:50

Widać u Ciebie szybciej zima jest,lodzik na oczku,ładnie to wygląda :P
lasoch - 2013-12-26, 12:24

Aaaaaaa!! Kolejne kompleksy???
Oczko pięknie wkomponowane w otoczenie, a to - te sosny i świerki - oczarują każdego kto je zobaczy! Ślicznie zielenią się skalnice. U mnie od kiedy 90% zniszczyły kury trochę gorzej rosną, rozłażą się i usychają rozety i w środku robi się gniazdo, wcześniej tak nie było. Żurawka ślyczna!! A miskant ma pięknie poskręcane pędy, jak się nie mylę od mrozu, oszroniony byłby boski.
No i woda - ja też taką chcę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No i ryby też. Normalnie mam na Ciebie focha. Może moje drógie oczko dorówna Twojemu? :P
A u Ciebie leszek nie ma lodu??

rewi - 2013-12-26, 13:34

Wiesz może co to za roślina ze skalniaka ta zielona? ;)
wolanin - 2013-12-26, 16:33

rewi napisał/a:
Wiesz może co to za roślina ze skalniaka ta zielona? ;)

Szukaj "skalnica"

rewi - 2013-12-26, 18:53

wolanin, :cmok:
lasoch - 2013-12-26, 21:53

Dokładniej skalnica Arendsa :) .
Freakazz - 2014-01-20, 18:16

Dzięki lasoch za nazwę ;)
Na wiosnę poproszę Ciebie i innych o rozpoznanie nazw roślin, tych których nie znam ;)

U mnie obecnie w oczku to jedyne co się zmieniło to to, że zaczynają mnie nękać glony nitkowe,
coraz więcej ich się pojawia i woda lekko straciła na przejrzystości, lecz na wiosnę myślę że z tym problemem się uporam,
na pewno dokupię nowych obrońców oczka czyli "rośliny" ;)

Adacho - 2014-01-20, 18:43

Freakazz napisał/a:
zaczynają mnie nękać glony nitkowe,
coraz więcej ich się pojawia i woda lekko straciła na przejrzystości

Dziwne :? Glony nitkowate są oznaką czystej wody.
Masz włączony powierzchniowy obieg wody w oczku ? Jak nie, to wpraw wodę w ruch małą pompką.
Będziesz miał przerębel i oczyszczanie wody nitkami w jednym.

Freakazz - 2014-01-21, 00:41

Nie wiedziałem, że glony są oznaką czystej wody :?
U mnie obecnie w oczku działa tylko napowietrzacz.

wolanin - 2014-01-21, 07:29

U mnie na wsi to samo. Woda w mniejszym oczku przy brzegach zakwita glonami nitkowatymi.
Parę tygodni temu było to nawet widać pod lodem, teraz na razie lodu brak.
Być może ten zakwit to efekt zmniejszenia się w zimie ilości organizmów konkurujących z nimi, lub je zjadających?

Freakazz - 2014-01-27, 16:55

Mój przerębel jeszcze nigdy nie był tak ogromny :-o ;)


No i zima, niedawno temperatura spadała do -18 stopni, dzisiaj -10 :x
Mostek jak widać zimą również nadaje się do użytku ;)
2 zdjęcie przedstawia moją skrzynkę w której znajduje się napowietrzacz ;)

lasoch - 2014-01-27, 19:58

Wprost olbrzymi ;) . A na pierwszym zdjęciu jak pierwszy raz spojżałem to moje oczy zauważyły zająca lub królika :-o , a tu się okazało, że taki milutki kotek.
Gosik - 2014-01-28, 14:10

lasoch napisał/a:
Wprost olbrzymi ;) . A na pierwszym zdjęciu jak pierwszy raz spojżałem to moje oczy zauważyły zająca lub królika :-o , a tu się okazało, że taki milutki kotek.

Lasoch, mój drogi synu, spójrz jeszcze raz i wszystko zobaczysz :crazy:

lasoch - 2014-01-28, 15:53

Już przecież spojrzałem (wymiana na o jak mniemam) i dojrzałem tego puszystego kociaka :) .
Freakazz - 2014-02-13, 22:27

U mnie obecnie zima słabnie, przerębel coraz większy ;)
Ciekawe co z tymi syberyjskimy mrozami...
Ryby mają się dobrze, żadnych strat nie zauważyłem.


Rośliny ożyły, Liatra oraz Sasanki budzą się do życia ale czy to dobrze? :?



rewi, pytałaś kiedyś o rozplenicę, obecnie zwiędła chociaż do tej pory puściała wiele nowych pędów i miała się dobrze,
mam nadzieje, że do wiosny wytrzyma i oby ożyła na nowo ;) Zdam relację wiosną ;)

lasoch, pytałeś o moją czarną trawe, niedługo dodam zdjęcia bo jak sprawdzałem wczoraj to ma się dobrze ;) Niestety mam tylko 2 sztuki :-(
Na wiosnę planuję zakup wielu nowych roślin, oczywiście jeśli środki pozwolą ;)

I oczywiście jeśli tylko ogród wybudzi się do życia a rośliny rozrosną wtedy na pewno dodam filmik pokazujący cały urok mojego ogrodu
chociaż jak dla mnie to kiedyś mi sie podobało jak było tyle drzew a teraz to jakoś tak nie bardzo, za mało miejsca na inne rośliny. Drzewa zabierają wiele światła :-(

Czekam aż ogród bardziej zarośnie bo jak na razie praktycznie wszystkie rośliny są z tamtego roku,
więc prawie ich nie widać, w sprawach oczkowych oraz ogrodowych cierpliwość jest najważniejsza ;)

lasoch - 2014-02-14, 08:49

W porównania do moich przerębli, to Twój jest ogromny, ale ja nie mam napowietrzacza. Woda taka, którą chciałbym u mnie. Co do sasanek to u mojej babci dawno zakwitły, ale co teraz będzie (posadzone na skalniaku od południowej strony)?? Napisałeś, że masz tylko dwie czarne trawy - konwalnika nigrescens. A ja nie mam żadnej, czekam do wiosny, a słowa o syberyjskich mrozach masz wypluć :) . A jakie rośliny masz zamiar dokupić na wiosnę? U mnie to samo z roślinami sadzonymi w zeszłym roku to samo. Lecz mam taką nadzieję, że w najbliższym sezonie pokażą swe walory ze zdwojoną siłą.
Adacho - 2014-02-14, 17:09

Freakazz napisał
Cytat:
Ryby mają się dobrze, żadnych strat nie zauważyłem.

Miło się słucha takich wiadomości :)

Ogród wygląda ładnie, nawet zimą :good:

czester 1 - 2014-02-14, 19:23

u mnie lodu nie ma od kilku dniu. przejrzystość wody spadla do 1m, wiec dziś uruchomiłem biclara ;)
Freakazz - 2014-02-16, 22:05

lasoch, przecież skalniak ma już swoich właścicieli, no chyba że po zimie jakieś rośliny się wykończą -> oby nie ;) Czarne trawy rosną przy oczku, nie na skalniaku.
Woda teraz nie jest zbyt przejżysta, chociaż widać dno. Roślin nie widać, bo ogród dopiero co zakładany i z czasem na pewno będzie ulepszany ;)

Adacho, dzięki :piwko: , lecz ładny to on dopiero może być ;)

czester 1, nie za wcześnie na uruchamianie filtra? :?

Rośliny jakie mam zamiar dokupić to:
z wodnych: Osoki, wywłócznik, przęstki, rogatek, strzałke, niezapominajki, a z lilii to "Black Princess" oraz "Denver" i może tulejnika amerykańskiego i marsylie czterolistną.

z rabatowych: tułacz pstry chameleon (mój sie wykończył), kilka kosaćców perrys blue, juki "colour guard", hortensję "nikko blue", przegorzan pospolity,
i może zrobie coś w stylu bagna dla roślin błotnych, może znajdzie się tam hibiskus bagienny i na pewno kilka innych roślin ;)

czester 1 - 2014-02-17, 09:18

Freakazz napisał/a:


czester 1, nie za wcześnie na uruchamianie filtra? :?

filtr (pompa) uruchamia się automatycznie gdy temperatura zewnetrzna wzrośnie powyzej 5st..
biologia przy takiej temperaturze się jeszcze nie odrodzi, ale chociaż to co gnije na dnie znajdzie się w filtrze.

lasoch - 2014-02-17, 18:30

Freakazz napisał/a:
A z lilii to "Black Princess" oraz "Denver" i może tulejnika amerykańskiego i marsylie czterolistną.

Lilie trafione, polecam :good: , chociaż nie mam. Marsylię też polecam, moja odbiła się dopiero jak wsadziłem w ziemię, teraz stoi na niższej półce.
Freakazz napisał/a:
kilka kosaćców perrys blue

Gdybym mieszkał bliżej Ciebie to z chęcią dałbym Ci ich trochę. Wiosną zeszłego roku dla większości z nich (było przekomponowywanie ogródka) nie mogłem znaleźć miejsca, jeden trafiła na perypetie ogrodu, drugi pod jukę, jeden za inne juki i kilka pomiędzy dalie i pod płot. Bardzo się rozrosły, ale nie kwitły, aż tak obficie. Ja bym Ci polecił takie odmiany jak Concorda Crusch, Ragtime Dance czy Neat trick. Juka Color Guard wg mnie to najładniejsza wielobarwna juka. Hortensja Noiko Blue - i tak trzeba dawać ten nawóz żeby była niebieska, bez niego jest różowa, chyba, że nie masz żadnej bo jak jest niebieska pod wpływem osób trzecich to jest naprawdę blue.

Freakazz - 2014-02-18, 15:32

Dzięki lasoch, ale one akurat są niedrogie a chcę przy mostku zrobić z nich taką kępę, kupiłem w tamtym roku 7 to jakoś marnie wyglądają :? :x
Jewśli dobrze wpisałem wszystko, to dzieli nas ok 85 km :P

Właśnie te 2 lilie najbardziej mi się spodobały, chociaż trochę kosztują ;)
Jak je kupię to w sumie będą 3 czyli chyba wystarczająco o ile będą ładnie rosły :P

Co do hortensji wiem, że trzeba ale ja koniecznie muszę mieć niebieską ;)

Radzionek - 2014-02-24, 21:50

Freakazz,"przebiłem się" przez Twój temacik. Masz młodzieńczą wprost ikrę :) :brawo:
Freakazz - 2014-03-19, 16:09

Dzięki, Radzionek, staram się ;)

Dawno nic nie pisałem ani nie było fotek więc najwyższy czas.

Pierwsze prace w tym roku, polegały na powyrywaniu trawy z kamieni, wiem że sam sobie narobiłem roboty bo to była trawa nie rosnąca spod agrowłókniny tylko siana,
mogłem nakryć folią i nie byłoby problemu. No cóż już po kłopocie, teraz zostało zrobić to samo z korą dookoła. ;)


Skalniaczek ;)



A widzieliście takie cuda? :-o


Takiego gościa miałem niedawno u siebie ;)


Strumień już płynie, filtr uruchomiony - sezon otwarty ;)


Woda w tej chwili jest taka ;)


Na koniec krokusy mojej mamy ;)

lasoch - 2014-03-19, 16:17

Śliczny żwirek. Nie wiem jak ty, ale ja bym dosadził na skalniak jakąś macierzankę albo karmniki ościste, chociaż i teraz śliczny jest :) . Wybacz mi, ale nie mam pojęcia co to za cudo, na usprawiedliwienie nosze okulary ;) . Jeżyk prześliczny!! A kamień fantastyczny. Może pomyśle o takim nad moim oczkiem - niewielka pompka i jakiś ładny kamień, a efekt imponujący. A te krokusy są prześwietne, nie wiesz co to za odmiana?
Freakazz - 2014-03-19, 16:32

lasoch, Ja też noszę okulary - niestety. Ale tu chodzi o to że ponikło wrosło się w kamień, przyjrzyj się dobrze ;)
Skalniak już cały pozajmowany ale może znajdę trochę miejsca - zobaczymy ;)
Fajnie że Ci się podoba ;) Niestety nie wiem co to za odmiana.

lasoch - 2014-03-19, 16:36

Czyli ono tak zapuściło korzonki. Teraz jeszcze skomentuje wodę ;) . Czysta jak destylowana, i w ogóle czysto jak nie wiem co. Cudne kojaki :) .
Freakazz napisał/a:
Ja też noszę okulary - niestety.

A co w tym takiego złego ?

Freakazz - 2014-03-19, 16:54

Nie lubię, przeszkadzają mi, marzą się, brudzą - same utrapienia :P
Jeżeli "marze się" od "mazania", to powinno być napisane przez Ż, czyli mażą się, "rz" dajemy wtedy, kiedy ktoś o czymś/kimś marzy - od marzenia.

Tintin - 2014-03-19, 17:03

Freakazz: te ponikło rośnie w samych kamykach ? ile cm ich jest ?
Bartosz_n - 2014-03-19, 17:06

Freakazz, :brawo: ja nie miałbym siły walczyć z tą trawą w kamieniach . :-)
Woda kryształ - tak trzymaj :-)
Piękne oczko i otoczenie . :brawo:

PS. Też noszę okulary ale na czas pracy zostawiam w bezpiecznym miejscu ;)

Radzionek - 2014-03-19, 18:45

Żwirek się mi taki marzy, ale jak sobie popatrzę na Twój, to mi wystarczy (na razie) :) :brawo:
rewi - 2014-03-19, 19:45

Dołączam się do klubu okularowców- też noszę :P
Woda piękna, aby tak dalej :brawo:

Freakazz - 2014-03-19, 22:22

Dzięki Gosik za poprawę ;)
Ale pamiętaj, że u mnie z ortografią to cienko,
chociaż zawsze staram się pisać tak jak należy :P

Tintin, tak rośnie w strumieniu - a w strumieniu nie ma nic innego tylko sam żwir.
Ile go jest? nie powiem Ci niestety bo strumień ma różne głębokości.

Bartosz_n sam sobie roboty narobiłem, to przez sianie trawy, najpierw daje agrowłókninę żeby nic nie przerastało
a potem nie przykrywając żwiru ani kory sam sobie ją tam nasiałem,
strasznie mnie to raziło więc naprawiłem swój błąd ;)

Radzionek, trochę kosztował ale warto było, fajnie że się podoba ;)

rewi, będę się starał żeby było tylko ładniej, oczko jest świeże, zresztą jak cała ta część ogrodu, na efekty roślin trzeba poczekać ;)

Gosik - 2014-03-21, 19:54

Przeważnie poprawiam błędy tak, że tylko widać na dole strony "zmieniony przez Gosik", ale jak często się powtarzają, to uwidaczniam je, aby zwrócić piszącemu uwagę :piwko:
Freakazz - 2014-03-23, 15:14

Czas na pokazanie niektórych roślinek ;)

lasoch nie wiedziałeś kiedyś o co chodzi z tą rabatą co robiłem, teraz już rozumiesz? ;)


Las kosaćców ;)


Bardzo podoba mi się ta sasanka :-D


No i obiecane Konwalniki japońskie "Niger"


Inne roślinki ;)





To u mamy w klombie :P

lasoch - 2014-03-23, 17:51

Śliczny pastelowy kolor maja te iryski. Sasanka przecudna, mi wyginęły rok temu. Trzeba gdzieś się za nimi rozejrzeć. Konwalnik wygląda super, ale te igły to mógłbyś wymieść ;) . Ja zamówię sobie jesienią. Na pierwszym zdjęciu z serii innych roślinek to naradka rojnikowata czy jakiś rozchodnik? Jak zawsze podoba mi się wrzosiec :) . A maminy kląb bardzo kolorowy.
Freakazz - 2014-03-24, 18:40

Igieł nie wymiotłem bo niedziela była ;)
Nie wiem, bo większości roślin ze skalniaka nie znam nazw :-(

[ Dodano: 2014-03-24, 18:43 ]
Mam zamiar rozejrzeć się za Karpiami Koi czy ktoś wie gdzie w okolicach Krakowa lub Katowic można dostać ładne w przystępnej cenie?

czester 1 - 2014-03-24, 18:50

Siemianowice, Opole, Rzeszów.
Adacho - 2014-03-24, 21:00

Ja kupiłem kilka dni temu w Siemianowicach. Z Rybnika mam nie daleko, więc jechałem osobiście po ryby.
Odbiór osobisty traktuję priorytetowo.

tom11 - 2014-03-24, 21:16

Adacho napisał/a:
Ja kupiłem kilka dni temu w Siemianowicach. Z Rybnika mam nie daleko, więc jechałem osobiście po ryby.
Odbiór osobisty traktuję priorytetowo.


No to foto poprosimy

Freakazz - 2014-03-27, 20:13

czester 1, chodziło mi raczej o konkretne namiary...

Adacho, śliczne kojaki, oglądałem galerię :good:
A czy możesz mi napisać na PW jakie są ceny, i podać dokładny namiar?

wolanin - 2014-03-27, 20:32

Freakazz napisał/a:
Mam zamiar rozejrzeć się za Karpiami Koi czy ktoś wie gdzie w okolicach Krakowa lub Katowic można dostać ładne w przystępnej cenie?

Nie zapominaj o cowtorkowej giełdzie zoologicznej na Balickiej, gdzie masz szansę kupić białe czy żółte butterfly, ghosty, może jakieś inne.

Freakazz - 2014-03-31, 20:00

Sasanka wreszcie zakwitła, dalej biała szykuje się do kwitnięcia ;)


Mój nowy zakup 10 wrzosów, azalia oraz lawenda. Na 2 zdjęciu planowane wrzosowisko ;)


Na rabacie kwitną coraz to nowe okazy ;) Ale już teraz widzę że trzeba dokupić cebulki.



Tu posadziłem 2 lilie azjatyckie, bodajże miniaturowe. ;)


Traszki zawitały, od założenia oczka to dopiero pierwsza widziana przeze mnie ;)
Do tego naliczyłem ok 20 żab/ropuch i 3 skupiska skrzeku :P


Woda nadal klarowna ;)


Czy to tulipan? Na 95% wydaje mi się, że tak. Dziwi mnie jednak, że kwiatostan jest tak nisko.

Radzionek - 2014-03-31, 21:03

Na 100% tulipany-piękne.
lasoch - 2014-03-31, 21:29

Freakazz napisał/a:
Mój nowy zakup 10 wrzosów, azalia oraz lawenda.

Ja też widzę wrzośca :) . A kwiat sasanki uroczy :) . Cudowna traszka. Ale woda z tego wszystkiego najlepsza :good: . Niby zwykła H2O ;) .
Freakazz napisał/a:
Czy to tulipan? Na 95% wydaje mi się, że tak.

Oczywiście, mam takie same :) . Kwiaty maja podobne do botanicznych.

Freakazz - 2014-04-01, 20:06

lasoch, widzisz wrzośca ale ja mówiłem o swoich zakupach a to był zakup mojej dziewczyny :P

Jeśli się podobają to dobrze ;)

Gosik - 2014-04-02, 09:19

Mateusz, nalej wreszcie wody do oczka i nie nabieraj nas, że już ją tam masz :-o
Freakazz - 2014-04-02, 11:21

Gosiu, sam się czasem zastanawiam czy ona tam faktycznie jest :P
Ale sądząc po tym, że ryby nie potrafią latać to woda musi tam być ;)

Gosik - 2014-04-02, 16:02

Twoje to chyba jednak potrafią latać :-o
rewi - 2014-04-05, 07:51

Woda jak z kranu :good: Zadbane oczko, odwdzięczy się :)
Freakazz - 2014-04-06, 13:36

Dzięki rewi ;) chociaż rośliny chyba słabo rosną :?
Jestem załamany :(( mogłem zrobić oczko w tym roku i na pewno było by głębsze a tak to chociaż było kopane na ok. 110cm
to jak sprawdzałem ostatnio w najgłębszym miejscu jest ok. 85cm :(( :((
Teraz nasuwa się pytanie chciałbym mieć karpie koi ale czy one dadzą radę w tak płytkim oczku? :?
Tą zimę wszystkie ryby przeżyły łącznie z 2 karpiami. ehh :-(
Tyle pracy a i tak nie jest tak jak być powinno...

rewi - 2014-04-06, 16:00

Dlaczego nie, dużo osób zimuje w piwnicy czy garażu swoich podopiecznych ;)
Moje rybcie mają 1,20 na oko, ale zima w piwnicy!

lasoch - 2014-04-06, 19:35

Ja mam zamiar mieć koi w oczku 60 cm. głębokości.
Adacho - 2014-04-06, 20:52

Freakazz napisał/a:
Teraz nasuwa się pytanie chciałbym mieć karpie koi ale czy one dadzą radę w tak płytkim oczku? :?

rewi napisał/a:
Dlaczego nie, dużo osób zimuje w piwnicy czy garażu swoich podopiecznych


KOI dadzą radę, pod warunkiem, że woda nie nagrzewa się za mocno w upalne dni i nie schładza nadmiernie nocą.
Zimowanie ryb poza oczkiem, pomaga rybom w zimie.
Latem w płytkim oczku, z dużą płytką strefą, mogą być za duże skoki temperatur w ciągu 24h, które ryby źle znoszą.
Monitoruj oczko przez pewien czas,- będziesz miał rozeznanie.

Freakazz - 2014-04-09, 12:20

To że latem się uda to wiem, chciałbym je tam trzymać zimą ale niestety do tego celu oczko w obecnej chwili jest za płytkie, być może pokuszę się o zimowanie ich w gdzieś w domu, zobaczymy.

A teraz mój 1 filmik z ogrodu wodno - leśnego ;) taki spacer po ogrodzie. ;)




tacy zieloni zawsze pomogą :)


Dzięki rewi :piwko:
A jakbyś mi jeszcze mogła na PW wytłumaczyć mi jak to zrobić to już by było super ;)
I jeszcze możesz skomentować, w końcu jesteś profesjonalistką ;)


Aż taki okropny ten filmik, że nikt nie chce skomentować? :P

Freakazz - 2014-04-11, 20:07

Nie chcecie skomentować filmu to może chociaż fotki :P :P

Ostatnimi czasy wreszcie wyplewiłem trawę z kory, to samo co było w kamieniu.
Dosypałem tak żeby nie było widać agrowłókniny i poprawiłem kamienie w strumieniu ;)

Tulipan zamknięty i otwarty ;)


Zmieniłem aranżację przy ognisku ;)


Kaskada ;)


Łąka kwietna na razie wygląda tak ;)


I jeszcze takie 2 fotki :P


A to fotka mi się spodobała to też dodałem ;)


Strumień ;)


Biała sasanka też zakwitła ;)


U mnie zamiast ładnych zielonych żabek są tylko takie :x

Adacho - 2014-04-11, 21:29

No, no...starasz się Mateusz :brawo:
Twój ogród wodno - leśny ładny, coraz ładniejszy.
Sporo fajnych miejsc, gdzie można przysiąść i popatrzeć na swoje dzieło.

rewi - 2014-04-12, 07:14

Cytat:
w końcu jesteś profesjonalistką ;)


Łoj nie, nie, nie ;)

Tu się nie ma do czego doczepić wszystko idealnie wykończone, tylko zazdrościć ;)

lasoch - 2014-04-12, 08:56

Cudny teren, ale mnie byś tam nie wpuścił ;) . Taki boskiet to nie moje klimaty. Jednak tak duża ilość tych gęstych świerków wygląda nienagannie, a za kilkanaście lat te wszystkie drzewa będą wyglądały monumentalnie. Najcudowniejsza jest oczywiście woda, ale bez przyczyny ona taka nie jest. I śliczne rybki :) . Cudowna altana - spodobała by się mojemu tacie, nie lubi typowych "konfesjonałów". Bardzo przypadł mi do gustu tryskający wodą kamień. Śliczny strumień, ale dosadziłbym jakieś niezapominajki, coś kwitnącego :) . Kaskada z bliska super :good: . Cudowne zdjęcia ogniska! A na drugim wydaje się jakby w oddali były jakieś góry. Śliczna łąka kwietna - co jeszcze na niej rośnie? 9 zdjęcie fascynujące!!!! A żaby- chętnie bym Ci oddał moje zielone. Nie lubię tych zwierząt.
Freakazz - 2014-04-12, 12:06

Dzięki Adam, staram się jak mogę :piwko: , ale jeszcze wiele przede mną, jakoś dam radę ;)
Ewa, zawsze jest się do czego doczepić, jeśli się tylko chce, a zazdrościć nie ma czego, to tylko zwykły ogród ;)
Michał, nie podoba Ci się mój lasek? Bo nie do końca rozumiem ;)
altana to samoróbka są wstawione zdjęcia gdzieś na początku tematu, na pewno widziałeś,
mnie też nie podobają się jak to nazwałeś te "konfesjonały", miało być lekko i przewiewnie, chyba się udało.
Na łące kwietnej był siany zestaw nasion "GRAMINEX Flowering Mix - Łąka kwietna"

lasoch - 2014-04-12, 20:46

Podoba, ale jakby ktoś inny taki miał to nie koniecznie. Mam akrofobię, i może dlatego lubię "niskie ogrody" raczej nic wysokiego, znaczy się tak bardzo.
Gosik - 2014-04-13, 20:00

A mnie podoba się zdjęcie żab :P , nie wiem czy im się podobało , bo parcia na szkło u nich nie widać, raczej na co innego :hehe:
Freakazz - 2014-04-15, 17:41

Tak tylko, że jak pisałem na samym początku nie miałem możliwości zrobić nic z drzewami,
bo niektóre mają ponad 10 lat, więc zostały a ogród wokół nich się zmienia ;)
Zawsze niektóre można obniżyć :P

lasoch - 2014-04-15, 18:09

Ale wtedy stracą pokrój, lepiej niech sobie rosną :) .
Freakazz - 2014-04-22, 18:23

Kaczeńce ładnie ruszyły


A to nie wiem jak się nazywa :P


Następne tulipany powoli zaczynają kwitnąć ;)



Mój tułacz odbił, chociaż w tamtym roku myślałem, że usechł :-D


W tym 1 miejscu przeżywam duży atak glonów :-( Dziwne jest to, że tylko tam.


Nowy zakup

Tintin - 2014-04-22, 18:58

No ciekawi mnie co jest na 4 zdjęciu, mógł byś podać nazwę tej rośliny na samym końcu, bo niedowidzę :)
Artur - 2014-04-22, 19:09

Piwonia red magic http://byliny-olsztyn.pl/...a-Red-Magic.jpg
lasoch - 2014-04-22, 19:46

Na trzecim pierwiosnek, a na czwartym szafirek :) . Kompaktowy kaczeniec ;) . Ataku glonów współczuję, ja mam to samo w całym nowym oczku. A odmiana piwonii zacna, ja czekam w tym roku u siebie na kwiaty Armandine mechin :) .
rewi - 2014-04-23, 07:37

A dlaczego wokół tego kamienia tak sucho? :P
lasoch - 2014-04-23, 10:50

To jest oszczędność .... z przymusu ;) .
Gosik - 2014-04-23, 16:53

Sucho, bo glony były spragnione :hehe:
Freakazz - 2014-04-26, 09:49

Sucho bo tak zdjęcie lepiej wyszło ;)
Freakazz - 2014-05-02, 20:31

Przyszedł pomysł na ścieżkę z plastrów ;)


Udało mi się wykopać takie rośliny, nawet ulewa mnie nie powstrzymała ;)
Trzebabyło je tylko tymczasowo przetrzymać. Mówią, że każde miejsce jest dobre ;)


Trzmielina "bonsai", tak ją nazwałem :P


Wrzosowisko ;)

Tintin - 2014-05-02, 20:40

Freakazz napisał/a:
Przyszedł pomysł na ścieżkę z plastrów ;)


Miałem taką scieżke, i z podkładów kolejowych i z plastrów grabu. nic już po tym nie ma :)Zgnilizna została i wszystko pójdzie won za rok. Ale efekt przez pierwszy rok jest pirunujacy

Bonsai piękny :)

Freakazz - 2014-05-02, 20:47

Tintin, o trwałość ścieżki się nie martw już ja zrobię tak, że wytrzyma długo
nie twierdzę oczywiście, że będzie na wieki - to tylko drzewo ;)
poza tym ścieżka z plastrów będzie tylko przez korę, bo przez cały ogród będę robił ścieżkę z kamienia ale koncepcji jeszcze nie mam ;)
Fajnie, że podoba Ci się mój Bonsai ;)

Tintin - 2014-05-02, 20:58

Freakazz napisał/a:
Tintin, o trwałość ścieżki się nie martw już ja zrobię tak, że wytrzyma długo
nie twierdzę oczywiście, że będzie na wieki - to tylko drzewo ;)
poza tym ścieżka z plastrów będzie tylko przez korę, bo przez cały ogród będę robił ścieżkę z kamienia ale koncepcji jeszcze nie mam ;)
Fajnie, że podoba Ci się mój Bonsai ;)

Wszystko mi sie podoba u ciebie :)

Drewno bardzo lubię i mam do niego słabość, ale już to przerobiłem i wiem, że długo nie wytrzyma. Ścieżka z drewna jest piękna. Mój szwagier cioteczny ma ułożony podjazd z jakiś bali brzozowych impregnowany ciśnieniowo i już 4 rok jest ok, położone na piasku i miedzy balami też jest piasek. Pięknie to wygląda

A tego bonsai to normalnie ci zazdroszczę:) Sam to formowałeś ?

Freakazz - 2014-05-03, 12:22

Plastry koniecznie trzeba okorować, inaczej wda się robak i zrobi się próchno tak jak mówiłeś,
potem musi dobrze wyschnąć a na koniec należy zaimpregnować i ja tak właśnie zrobię ;)
Rósł sobie krzak u babci na placu miał iść na zniszczenie, to go wykopałem trochę poprzycinałem i tak wyszło ;)

lasoch - 2014-05-03, 13:05

Ja akurat nie jestem fanem drewna w ogrodzie, no ale altanę lub huśtawkę trzeba z czegoś zrobić. Jednak ścieżki zawsze można "wymienić", ale np. pergole, jak struchleje to kłopot z wymianą. Fajne iryski. Fajna trzmielina, ale tą jedną gałązkę co wychodzi od "pnia" to bym uciął, chyba, że na końcu ma dużo rozgałęzień. Fajne wygląda. A na wrzosowisko dodałbym kosodrzewinę lub jakiegoś jałowca. Nie obcinałeś wrzosów? Jak mniemam należy to zrobić wiosną, moje puszczają już nowe pędy.
Maglia - 2014-05-03, 13:28

lasoch napisał/a:
Nie obcinałeś wrzosów? Jak mniemam należy to zrobić wiosną, moje puszczają już nowe pędy.

Ja swoje przycinam zawsze pod koniec marca, lub na początku kwietnia w zależności od pogody.

Bardzo jestem ciekawa tej ścieżki z plastrów. Ja uwielbiam drzewo w ogrodzie, tylko obawiam się o jego trwałość. U mnie drewniane bordery wkopane w ziemię zgniły totalnie w ciągu 2 lat, mimo że były impregnowane.
Napisz proszę czym będziesz zabezpieczał te plastry, masz jakiś sprawdzony trwały sposób ?

Freakazz - 2014-05-03, 15:38

Michał, wrzosów nie przycinałem bo po 1 dopiero co zostały wsadzone,
a po 2 i tak mam obecnie mało czasu na ogród, chociaż robię co w mojej mocy ;)

Maglia, sprawdzonego sposobu nie mam, ale ja nie lubię robić czegoś na ... nie chcę użyć brzydkiego słowa które by tu najlepiej pasowało, więc powiem od picu ;)
Plastry cięliśmy grube gdyż cienkie na pewno porozsychały by się od słońca no i na pewno zgniłyby szybciej. Dodam że plastry są z modrzewia, który moim zdaniem jest twardszy od sosny.
Wiem, że są twardsze drzewa ale nie ma nic za darmo. ;)

Adalbert - 2014-05-03, 16:50

Freakazz napisał/a:
Wiem, że są twardsze drzewa ale nie ma nic za darmo. ;)


twardszy nie znaczy lepszy w konkretnym zastosowaniu. Modrzew jest dobry na konstrukcje wodne ale nie wiem jak zachowuje się w suchym środowisku. Olcha np. potrafi bardzo długo w ziemi leżeć bez szwanku a jej drewno jest jednym z najmiększych. A okorować to na bank trzeba bo za chwilę będzie się ruszać ;) ;)

Freakazz - 2014-05-03, 21:28

Adalbert, może masz rację, ale ja nie wybieram tylko robię z tego co mam pod ręką akurat wycinaliśmy modrzewie
a jak sprawdzi się na ścieżce to się okaże, nie ma co przeżywać ;)

Jedyne co dziś zrobiłem to okryłem kilka roślin na noc, bałem się przymrozków. Obecnie +2st.

Adalbert - 2014-05-03, 22:11

A ja nic nie okrywam. Idę na żywioł- co będzie to będzie :-D
Gosik - 2014-05-05, 16:59

Bonsai fantastyczny :brawo:
Freakazz - 2014-05-11, 13:17

Czas na nowe fotki ;)

Przed kwitnieniem i w czasie ;)


Taki tulipan od niedawna kwitnie ;)


Berberys Thunberga 'Atropurpurea' oraz Berberys "Red Pillar" ;)


Kostrzewa sina i Bergenia :-D


Rozchodnik ale jaki to nie wiem :P oraz Tawuła japońska "Golden Princess"


Kosaćce żółty i żółty "variegata"


Mięta nadwodna oraz sitowie leśne ;)


Ponikło błotne i pałka wysmukła ;)


Tulipan od wewnątrz ;)


Niestety mój kosaciec japoński "gusto" bardzo słabo wygląda :((


Niedawno odbyło się czyszczenie filtra oraz doszedł nowy stolik obok ławki ;)


Oczko na chwilę obecną :-D


lasoch - 2014-05-11, 13:29

Ten rozchodnik na pierwszych zdjęciach ... skądś go znam, ale nie wiem. Ładny. Ładne berberysy, Red Pillar to kolumnowy? Fajne, że dopiero teraz bergenia rozkwita :) . Super kosaćce, a Gusto niezły, tylko, że White ladies, który bez niczego przezimował u mnie w starym oczku w żwirze zimę wygląda na większego. Jakbyś go do oczka wsadził? Wnętrze tulipana lepsze od jego zewnętrznej strony. Oczko i ryby w tak czystej wodzie prezentują się super :) . Cudna ławeczka :) . Ale lilia trochę w tyle.
Radzionek - 2014-05-11, 14:49

Mateusz :brawo:
Adacho - 2014-05-11, 21:06

Stolik zamiast ścieżki ?
Stojak do czyszczenia filtra ... super ;)

Freakazz - 2014-05-12, 11:59

Adam, stolik to osobna inwestycja, plastry na razie schną ;)
Każdy sposób jest dobry :P

Gosik - 2014-05-12, 16:33

Ładne zdjęcia, a pomysł z suszeniem materiału filtracyjnego przedni :good:
drako - 2014-05-12, 21:12

Ale po co suszyć?
Freakazz - 2014-05-13, 06:28

To służyło tylko za wieszak po to by przy płukaniu nie kłaść gąbek na ziemi i tyle ;)
Freakazz - 2014-05-15, 16:07

Czy ta ryba jest chora? Czy się wybarwia? Nie znam się na rybach zbytnio, więc pytam was :???:

Adacho - 2014-05-15, 20:09

Ładnie się wybarwia. Szkoda, że te czarne łuski raczej znikną.
Kiedyś u mojego karasia, takie barwy były tylko przejściowe.

Zachowuje się normalnie ?

Freakazz - 2014-05-16, 10:46

Dzięki Adam, uspokoiłeś mnie :piwko:
Tak, pływa normalnie z całą resztą ;)

Gosik - 2014-05-16, 18:18

Pięknie teraz wygląda :good:
Freakazz - 2014-05-23, 12:03

Troszkę ostatnio polało ;)


Białobok coraz ładniejszy :-D A na drógim rhododendron się szykuje ;)


Zakwitło sitowie leśne ;) Azalia również, lecz trochę omarzła :-(


Mam też mnóstwo kijanek :x


Łąka kwietna coraz piękniejsza ale zdjęcia innym razem ;)

lasoch - 2014-05-23, 20:42

Deszczowe zdjęcia są bardzo ładne :) . Cudny białobok! A różanecznik masz trochę do tyłu w stosunku do moich. Nie chciałbym Cię dołować, ale azalia wygląda trochę marnie, ale dobrze traktowana się odbije :) .
Freakazz - 2014-05-24, 15:32

Jak dam więcej zdjęć to może więcej osób zacznie komentować, sami wiecie jak to podnosi na duchu :piwko:
No to obiecana Łąka Kwietna :-D






A tu takiego stwora z oczka dziś wyłowiłem, wie ktoś co to jest? :P


I znów Białobok ;)


Łubin i ponikło błotne ;)


I znów Anomalia bo tak pomarszczonego liścia jeszcze nie widziałem :P

lasoch - 2014-05-24, 18:15

Łąka wygląda super, ale maków mało. Poznaje rumianek, mak, trzeciego nie poznaję, ale widzę go w mojej okolicy, przypomina mi floxy, ale kwitnie o wiele wcześniej, niezaominajka, jaskier, to czerwone to nie wiem, ale ładne :) , i chyba kolejne to dwa chabry, ale ten drugi to jakaś jego odmiana czy po prostu taka mutacja? Pędy białoboka mają taki lekko cytrynowy kolor dla mnie :) . Akurat łubin masz do przodu, bo mój dopiero nabiera koloru :) . A ten zdeformowany liść - też przy czymś takiego miałem, chyba przy kosaćcu, a u ciebie na czym jest? Cyba tez irys bo wodę widzę.
lis_ek - 2014-05-24, 19:03

Ten stworek wyłowiony z oczka, to larwa jakiejś ważki, możliwe że płaskobrzuchej, ale pewien nie jestem, bo jest ich masa ;)
Gosik - 2014-05-25, 14:05

Freakazz napisał/a:
Troszkę ostatnio polało ;)
[url=http://images63.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images62.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]

Białobok coraz ładniejszy :-D A na drógim rododendron się szykuje ;)
[url=http://images61.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images62.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]

Zakwitło sitowie leśne ;) Azalia również, lecz trochę omarzła :-(
[url=http://images61.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images63.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]

Mam też mnóstwo kijanek :x
[url=http://images62.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]

Łąka kwietna coraz piękniejsza ale zdjęcia innym razem ;)

DRUGIM :bum:

Freakazz - 2014-05-25, 17:23

Błąd każdemu może się trafić :P
Nymphaea alba - 2014-05-25, 17:51

Freakazz, masz na tej łące kwiatki mojego dzieciństwa, ile wianuszków naplotłam.... piękna łączka. :roll:

a robaczek to larwa ważki, obstawiam żagnicę.

Freakazz - 2014-05-25, 21:11

Michał, maki dopiero się rozwijają, ten drugi chaber to nie wiem ale widziałem jeszcze białego.
Zgadłeś u mnie ten liść też jest przy kosaćcu ;)

Nymphaea alba, Łąka dopiero nabiera kolorów, ma być na niej jeszcze kilka odmian kwiatów
w sumie bodajże miało być 24 ale zobaczymy, czas pokaże ;) Fajnie że się podoba ;)

lasoch - 2014-05-26, 14:34

Mi tu brakuje koniczyny, ewentualnie możesz posiać facelię, sama będzie co roku się siała, ładnie wygląda i pszczółki ją uwielbiają :) .
Freakazz - 2014-05-29, 10:24

Coraz bardziej mam ochotę na przebudowę oczka. Irytuje mnie to, że teraz w najgłębszym miejscu jest 80cm :evil:
Poza tym półki się poobsuwały i są nierówne przez co rośliny nie stoją równo. Do tego wszystkiego wydaje mi się, że ubywa zbyt dużo wody,
nie wiem czy to wina klejonych miejsc w strumieniu czy dziury, wiem że może to być tez wina parowania no ale... najchętniej zrobiłbym wszystko od nowa. :((
Przyszła dostawa nowych roślin, zostały już wsadzone, ale ciężko je było ustawić bo głębokości półek są inne niż były robione docelowo ehh.

rewi - 2014-05-29, 10:28

No cóż łopata i do roboty :good:
lasoch - 2014-05-29, 10:44

Jakie roślinki :D ?
Freakazz - 2014-05-29, 11:30

Ewa, mnie nie chodzi o robotę tego się nie boję, boję się tylko znów ponosić koszty, trzeba będzie zamówić nową folię a to znów wydatek rzędu 600zł. Zobaczymy ;)

Michał, już Ci mówię: ;)
Lilia wodna Black Princess
Lilia wodna Denver
Hiacynt wodny
Pistia stratiotes
Rogatek sztywny
Grubosz Helmsa
Przetacznik bobowniczek
Osoka aloesowata
Mięta wodna
Strzałka wodna
Skrzyp zimowy Robustum
Czermień błotna
Niezapominajka wodna
Przęstka pospolita
Liliowiec Crimson Pirate
Skalnica Arendsa
Kosaciec syberyjski Perrys Blue

lasoch - 2014-05-29, 12:14

Piękne lilie :) .
rewi - 2014-05-29, 14:07

Kosztów nie unikniesz, ale jak już Ci się półki poobsuwały to i tak będzie Cię czekać przebudowa. A przy brzegach masz zakładki foli? :P
Freakazz - 2014-05-31, 13:43

Dzięki Michał ;) Jak zakwitną będą zdjęcia ;)

Ewa, nie mam zakładek wiem, że powinno się zostawić ale ja obciąłem lecz to i tak nic nie zmienia bo folia i tak była by za mała.
Chce zejść w najgłębszym miejscu do 140cm, oby pogoda tym razem była łaskawa ;)

Przebudowa rozpoczęta na razie zbieram kamień :P

wolanin - 2014-05-31, 14:07

Freakazz napisał/a:
Przebudowa rozpoczęta na razie zbieram kamień :P

Pozdrowienia z placu boju, Mateusz! Jak już robisz, to idź na całego i zaplanuj to tak, żebyś nie żałował ani jednej rzeczy.

rewi - 2014-06-01, 09:00

Freakazz napisał/a:
Chce zejść w najgłębszym miejscu do 140cm, oby pogoda tym razem była łaskawa ;)

Przebudowa rozpoczęta na razie zbieram kamień :P


A jednak! :piwko: Miejmy nadzieje, że pogoda pozwoli na przebudowę i będziesz zadowolony w pełni. :)

Freakazz - 2014-06-02, 09:43

Dzięki wam za wsparcie, będzie mi ono potrzebne :piwko: :piwko:
Niestety pogoda nie dopisuje, deszcz i deszcz :evil:

123mielony - 2014-06-03, 22:29

Freakazz napisał/a:
Niestety pogoda nie dopisuje, deszcz i deszcz :evil:

Podobno od jutra ma być lepiej.

Freakazz - 2014-06-04, 22:43

123mielony, nie wiem jak masz na imię a szkoda.. ale mnie pogoda nie przeszkodziła lało a ja i tak strumień rozebrałem, znów ponad 3 tony kamienia w rękach przerzucone ;)

Ewa, staram się jak mogę :piwko:

Paweł, również pozdrowienia z placu boju, damy radę, a po wszystkim zapraszam na zimne :piwko:

Sami zobaczcie jak mi idzie, 15 godzin i jak na razie taki efekt... uff nie cierpię robić tego samego po 10 razy :evil: ale dam radę :piwko:




123mielony - 2014-06-04, 22:52

Freakazz napisał/a:
123mielony, nie wiem jak masz na imię a szkoda

Krzysiek
Ciężka robota ale jak już się wszystko zrobi to satysfakcja murowana. :piwko:

Freakazz - 2014-06-04, 23:00

No to witaj, Krzysiek, Oby tak Było :piwko:
Freakazz - 2014-06-08, 12:59

Folia ściągnięta, teraz powoli wykop nabiera kształtu ;)
Niestety nie wiem jak głęboko uda mi się zejść bo na gł. ok. 1m pokazała się woda, lecz przyszedł pomysł żeby zakopać wannę
więc najgłębsze miejsce miało by ok. 140cm, czy wanna wystarczy na zimowanie ryb? :?


Moje irysy, niestety nie znam nazw ale na pewno Michał je poda ;)


Rhododendron nadal kwitnie ;)


Piwonia zakwitła, ale chyba nie tego oczekiwałem :?


Łubin oraz ostatnie kwiaty na rabacie, będę ją musiał przerobić trochę ale to w swoim czasie ;)


Łąka kwietna, dochodzą nowe odmiany które pokażę wkrótce ;)


lasoch - 2014-06-08, 13:18

Łąka wygląda znacznie kolorowiej :) . A etykiety przy bylinach zawsze są przerabiane :( . Różanecznik dobrze się trzyma. A te iryski - na drugim kosaciec syberyjski, a na pierwszym to nie wiem, kiedyś myślałem, że to Blessed Again, ale to nie on na pewno. Trzymam kciuki za dalsza pracę :) .
123mielony - 2014-06-08, 18:48

Freakazz widzę robota ruszyła całą parą.Ja jak bym teraz kopał oko to około 200cm.głębokości i dużo szerokich półek na rośliny.
Radzionek - 2014-06-08, 19:56

Na ostatnich dwóch fotkach mi czegoś brakuje. Jak mniemam, to chyba bławatki i niewątpliwie polny mak, lecz kąkolu to chyba już nie uświadczysz. Pamięcią sięgam do żyta, kiedy było tego pełno i jako takie chwasty mi nie przeszkadzały.
rewi - 2014-06-09, 10:00

Freakazz napisał/a:

Piwonia zakwitła, ale chyba nie tego oczekiwałem :?


Zdjęcia są zawsze poddawane obórce i podsyceniu koloru. :P

Freakazz - 2014-06-12, 21:49

Krzysiek, nie Freakazz a Mateusz :piwko: U mnie nie dało by się tak głęboko poczytaj cały temat to zrozumiesz,
już teraz miałem problemy z wodą gruntową lecz była niżej niż wtedy co robiłem pierwszy wykop ;)

Radek, nie wiem czy będzie u mnie kąkol ale na pewno będzie kwitło jeszcze wiele innych odmian kwiatów łąkowych z czasem je pokażę ;)

Ewa, no to swoją drogą ale była do wyboru też różowa, wziąłem czerwoną a w efekcie mam jaką mam, ale może nie jest taka zła :P

Czas pochwalić się pracami, dzień w dzień upał po 32 stopnie a ja praktycznie od rana do wieczora działałem, efekt taki jak na zdjęciach ;)

Tak jak pisałem wybrałem sposób z wkopaniem wanny, inaczej nie udało by mi się zejść głębiej jak na 90cm, z wanną nie mierzyłem jeszcze dokładnie ale jest chyba coś ok. 130cm.
Wkopywaliśmy ją z chrzestnym chyba coś koło 4 godzin eh wolałbym kopać w glinie niż w takiej mazi ciągle się wszystko obrywa i pływa no ale jakoś się udało.
Potem było profilowanie półek, mierzenie, ubijanie i tak w kółko :P Ale też jakoś się udało.
Tak wyglądał gotowy wykop pod folię:


Nalewanie wody i moja ukochana ;) Pomagała też przy profilowaniu półek ;)


Trochę otoczaków już ułożyłem, trochę za wąską półkę dla nich zrobiłem ale jakoś się trzymają ;)


Folia w strumieniu też została już na nowo ułożona dzisiaj jeszcze zdążyłem skleić folię ze strumienia z folią z oczka. Na drugim zdjęciu zbieranie kory wrr znowu.
Wkurzała mnie ciągle ta fruwająca kora więc chyba wymienię ją na kamień i znów koszta no ale cóż, oczkomaniacy nie odpuszczają ;)


Na koniec rybki przetrzymywane w mini oczku na czas prac ;)

123mielony - 2014-06-12, 21:58

Freakazz napisał/a:
Krzysiek, nie Freakazz a Mateusz :piwko:

Miło mi.
Freakazz napisał/a:
U mnie nie dało by się tak głęboko poczytaj cały temat to zrozumiesz,

Czytałem cały temat i wiem że masz płytko wody gruntowe :((
Muszę powiedzieć że wygląda ta Twoja praca bardzo dobrze,jak już wszystko skończysz to kawał strumienia wyjdzie. :brawo:

wolanin - 2014-06-13, 07:17

Mateusz, od razu widać, że drugie oczko to niebo a ziemia w porównaniu z pierwszym. :brawo:
Pewnie przez zimę wypiłeś beczkę piwa siedząc i planując, jak to ma być zrobione :piwko:

rewi - 2014-06-13, 09:00

Teraz oczko jest ogromne :brawo: :brawo: Praca ciężka, nie dziwie się kopać w takim bagnie, ale za to teraz jest pięknie jeszcze tylko dokończenie prac i cud malina. :brawo:

A korę to zamiast kupować takie trociny lepiej wybrać się gdzieś do tartaku i można za darmo lub za niewielkie pieniądze kupić duże piękne kawałki kory, które się "nie przemieszczają" ;)

Freakazz - 2014-06-15, 14:44

Marcin, strumień zostaje tak jak na początku, poprawiłem tylko jego brzegi ;)

Paweł, cieszę się, że się podoba :piwko: akurat myśl o przebudowie przyszła z dnia na dzień ;)
Gdyby było inaczej to może i z tą beczką miał byś rację :P

Ewa, serio aż takie duże? ;) wydawało mi się że tylko leciutko powiększyłem :P
Korę zastąpi kamień to już postanowione, przynajmniej codziennie nie będę musiał wybierać jej z wody.

Klejenie, ale popełniłem błąd bo nie wziąłem gładkiej deski :bum: no ale zobaczymy ;)


Został również wyczyszczony filtr i pompy ale chyba ta fontannowa pójdzie do wymiany.


Jak na razie tyle agrowłókniny rozłożyłem bo mi brakło :P


Cibora, wreszcie wygląda ładnie, wcześniej przysychały jej końcówki.

agent 007 sumek - 2014-06-16, 08:07

Fajnie fajnie i jeszcze raz fajnie jak bym miał gdzie też bym kombinował coś nowego a tak niestety musi być to co jest
Gosik - 2014-06-16, 19:23

Masę pracy, ale efekty przednie :good: .
Antoniusz_ - 2014-06-19, 19:33

Pooglądałem Twoje oczko superowe
Pomysłów widzę nie brakuje, roślinki super, a pracowitością pobiłeś mnie 3x :lol:

U mnie funkcjonują oczko o głębokości 1,3m już kilka lat i mam taką uwagę . Ma maksymalną głębokość w jednym miejscu 1,3 m 10cm to zawsze zbierze się tam mułu pozostaje 1,2m Jedna zima była taka że było chyba -25 st C wszystkie rybki (koiki karasie ) i żaby zamarzły razem z tym napowietrzaczem zamarzło do dna .
Proponuję Ci, aby zrobić jednak 1 miejsce głębsze nawet 1,8 - 2 m :pa:

Teraz się dopatrzyłem żę wanna spełni tą rolę

Mieszkam niedaleko i chyba tereny trochę podobne
W moim największym oczku mam 2m głębokości 25m3 wody i podczas jednego roku
napór wód podskórnych był na tyle duży że folię wycisnęło do góry . Wyglądało to tak
jakby folia 1 stroną pływała swobodnie w oczku. Jak wody podskórne opadły, wróciło wszystko do normy. Po folią mam glinę i kamienie, taki grunt . Folia na brzegach była dość mocno przyciśnięta.

Freakazz - 2014-06-30, 12:32

Gosiu, efekty jeszcze nijakie bo dla mnie najważniejsze jest wykończenie ;)

Antoniusz_, Dzięki za miłe słowo :piwko:
Tereny chyba nie podobne skoro piszesz, że u Ciebie jest glina a u mnie piasek.
Przerobiłem oczko na tyle ile się dało. Mam nadzieję, że teraz będzie dobrze ;)

Przy oczku prace nie poszły bardzo do przodu bo nie było mnie w domu 10 dni,
ale tyle ile udało mi się zrobić to pokażę ;)

Agrowłóknina na całości już rozłożona, niestety trzeba było kupić nową bo ta stara do niczego się nie nadawała,
tak jak już pisałem jest zamiar położenia na nią kamień zamiast kory,
ciekawi mnie jaki będzie efekt końcowy. Uruchomiłem również filtr i strumień.


White Ladies oraz Black Gamecock zakwitły :)


Attraction również, niestety 1 pąk ten który kwitł jest pod wodą
nie wiem czy go uciąć czy zostawić? :?


Zakwitł również jakiś rojnik ;)


Na spacerze spotkaliśmy taką koleżankę ;)


Oraz takie coś, nie wiem skrzydła? :?

lasoch - 2014-06-30, 15:14

Pięknie :) . Kosaćce piękne! A jaka ogromna kępa Gamecocka ! Ja tam wolę żwir od kory :) . A sarenka śliczna <3 . Nie dotykałeś jej :?
Gosik - 2014-06-30, 17:10

Sarenka śliczna ( nie dotykaj jej, bo matka odrzuci). Ja w przeciwieństwie do Lasocha, wolę korę, wygląda bardziej naturalnie ;)
Radzionek - 2014-06-30, 21:23

Ogrom pracy wykonany-czas na :piwko: z ukochaną :) :brawo:
Freakazz - 2014-06-30, 22:01

Dziękuję wam wszystkim za miłe słowo :piwko: :soczek:

Nie martwcie się nie dotykałem jej ale za to musiałem się napatrzeć bo druga taka okazja może się już nie trafić ;)
Byłem tam po kilku godzinach ale sarenki już nie było.
Jeszcze kilka razy tam byliśmy lecz niestety więcej jej już nie widzieliśmy.

Kwestia kory i kamienia jest sporna, gdyż kora bardzo mi się podoba ale niestety ta drobna
a jak przyjdzie wichura to już istna masakra. Ładnie wygląda ale to mało praktyczne rozwiązanie nad oczkiem.
Już się przekonałem, że niemożliwe jest wybranie wszystkiego, zawsze coś zostanie w kamieniach zakamuflowane i gnije.
Dlatego przyszedł pomysł na kamień ale to trzeba jeszcze rozważyć ;)

Radek racja, lecz już teraz z narzeczoną ;) Ciebie również zapraszam na zimne :piwko:

Radzionek - 2014-07-01, 09:13

Freakazz napisał/a:
Radek racja, lecz już teraz z narzeczoną ;) Ciebie również zapraszam na zimne :piwko:

...jeszcze bym się zgubił w wapiennym Olkuszu :) ...i przez pomyłkę...odbił narzeczoną ;) Pilnuj swoich skarbów :)

rewi - 2014-07-01, 09:39

Freakazz napisał/a:
Oraz takie coś, nie wiem skrzydła?


Skrzydła ważki :-D

Dobra robota teraz czekamy na efekt "kamienia" :P

Freakazz - 2014-07-06, 23:02

Radek, nie martw się, pilnuję ;)

Ewa, na efekt kamienia trzeba poczekać bo brak funduszy.

Najbardziej obawiałem się wykładania strumienia kamieniem ale jakoś poszło.
Robiłem to już chyba po raz 3, no masakra ale już po bólu. ;)


Wykończyłem też strefę płytką, no powiedzmy na 90%,
zawsze muszą być jakieś poprawki ;)


Wziąłem się również za poprawienie skalniako-kaskady jak już robić to robić ;)


Ostatni kwiat lilii jak i black gamecocka.


Co zrobić tym rybom? W tamtym roku nie ruszały roślin a teraz wszystko zgryzione.
Na zdjęciu widać jak potraktowały moją strzałkę :(( zresztą nie tylko ją.


Na zakończenie ;)

lasoch - 2014-07-07, 09:20

Ładnie, ładnie :) . Śliczna lilia i piękny gamecock! Widoczek zza cibory piękny !! A co do łakomych rybek - wydaje mi się, że to indywidualna cecha, u mnie 3 karpiki niedawno dopiero nauczyły się jeść karmę, ale roślin w ogóle przez ten czas gdy je nie karmiłem nie ruszyły.
Radzionek - 2014-07-07, 11:04

Chciałbym mieć taki "brak funduszy", na jaki narzekasz :) Ja tak szybko nie dorobię się takich kamyków i otoczaków :brawo: Podoba mi się :)
rewi - 2014-07-07, 13:50

Freakazz napisał/a:
W tamtym roku nie ruszały roślin a teraz wszystko zgryzione.


Karmić :D

silpe - 2014-07-07, 20:44

Freakazz napisał/a:
W tamtym roku nie ruszały roślin a teraz wszystko zgryzione

Mam ponad 20 koi i dla zaspokojenia "zielonego glodu" dostaja 1 - 2 glowy salaty co dzien :-D :soczek:

Freakazz - 2014-07-10, 21:49

Karmione są dobrze, tak jak mówię w tamtym sezonie nie ruszały roślin wcale :-(
Teraz zakupiłem taki pokarm. mam nadzieję, że będzie dobry ;)


Do oczka właśnie trafiły pałki. Mam nadzieję, że nic im nie będzie bo dopiero były rozsadzane ;)
Nie patrzcie na mostek bo jest dopiero w trakcie budowy :P

tom11 - 2014-07-10, 22:38

Cytat:
Teraz zakupiłem taki pokarm. mam nadzieję, że będzie dobry ;)


Spróbuj kupić sobie wiadro FLIPSÓW i najedz się nimi :dupa:

[ Dodano: 2014-07-10, 23:40 ]
Freakazz napisał/a:
Mam ponad 20 koi i dla zaspokojenia "zielonego glodu" dostaja 1 - 2 glowy salaty co dzien :-D


moje dostają 5-6 różnych pokarmów i nie zauważyłem żeby zjadały rośliny

Freakazz - 2014-07-10, 22:55

Mam 2 karpie, 4 karasie i 3 orfy i mam im kupić 6 rodzai pokarmów...
Masz piękne okazy i możesz sobie je karmić czym chcesz.
To twoje zdanie ale możesz je wyrazić normalnie a nie z krytyką...

shiftman - 2014-07-11, 11:08

Freakazz, To tak jakbyś jadł chrupki nie najesz sie nimi zbytnio. Tak samo jest z takim pokarmem jeżeli da sie go zgnieść w palcach to znaczy ze jest on mało wartosciowy i ryby w cały tydzień zjadly by to wiadro a tak byly by dalej głodne. Taki pokarm jest wypełniony powietrzem. Moim zdaniem popatrz sie na oferte lazura albo pro-koi oni maja dobre pokarmy choć ceny nie sa jakies strasznie wysokie warto zaoszczedzic troche pieniedzy niz kupowac takie wiaderko nic nie dajace rybom moim zdaniem.
lasoch - 2014-07-11, 14:35

Polecam dżdżownice :) mój tata karmi nimi moje karpiki, oprócz tego skubią folie z glonów u mnie a karmy to czasami dam jak chce je pooglądać. Na początku były takie dzikie, że nie można było ich zobaczyć, jak po 3 tygodniach je zobaczyłem były 2 razy większe - uchowały się na samych glonach ;)
wolanin - 2014-07-11, 22:03

Mateusz, patrzę na mostek, patrzę, wygląda, jakby wisiał w powietrzu, na pewno będzie ekstra.
lasoch napisał/a:
oprócz tego skubią folie z glonów u mnie a karmy to czasami dam jak chce je pooglądać. Na początku były takie dzikie, że nie można było ich zobaczyć, jak po 3 tygodniach je zobaczyłem były 2 razy większe - uchowały się na samych glonach ;)

Właśnie też miałem o tym pisać, bo u mnie w koipondzie ściany są całe w jasnych plackach po 'całusach' karpi. Nawet się zastanawiam, czy to do końca dla nich zdrowe, tak się zażerać glonami?

Freakazz - 2014-07-12, 13:47

shiftman, są osoby na forum co nie karmią ryb wcale lub karmią od czasu do czasu.
Większość pokarmów jakie widziałem wygląda podobnie do mojego.
Więc powiedz mi jaki konkretnie polecasz.

Michał, a ty jaki pokarm dajesz? Jak ja dawałem czasem dżdżownice to nawet na nie nie spojrzały :?

Paweł, mówisz że wygląda jakby wisiał, no bo wisi. W wodzie nie ma żadnej podpory.
Na razie sobie leży muszę go trochę przerobić i przytwierdzić do podpór ziemnych.
Fajnie, że się podoba ;)

lasoch - 2014-07-12, 15:55

ja to daję taki z zoologa xD taki normalny, nawet zwyklejszy od Twojego :) raz jak pies zjadł karmę całą, to tata kazał namoczyć grubo zmielonej ospy i dać im - i zjadły i karpie i karasie, nic nie zostało, a dżdżownice to uwielbiają, ale w starym oczku to orfy zawsze są pierwsze chyba, że wrzucę wszystkie naraz :P
rewi - 2014-07-12, 16:55

Freakazz, ja sobie karmię od czasu do czasu.. i tak nie mam miejsca trzeba usuwać rośliny, a mi się nie chce :P do tego oczko fajnie wygląda.

Karm kukurydzą z puszki, ślimakami i tym pokarm co masz. ;)

tom11 - 2014-07-12, 17:44

nie krytykuję Ciebie tylko te pokarmy sprzedawane na LITRY , nikt nie pisze ile to waży tylko ile litrów pojemnik.Nie wiem czy mogę robić reklamę na forum ale jeśli chcesz na PW wyślę Ci kontakt do ludzi u których kupisz dobrą karmę na wagę . A te pałeczki np.wybarwiające to wybarwiają ale wodę.
A jeśli chodzi o krytykę , to ja już nic nie rozumiem ?? ;)
Każdy ma słodzić tylko ???

Radzionek - 2014-07-12, 21:09

Freakazz,ja daję raz w tygodniu taki mix składający się z pałeczek sticks mix,granulki brązowe pływające Aller Primo Float 6mm i 3mm,ale już tonące, granulki wybarwiające i pokarm zanętowy z zoologa. Obserwuję ryby i nie zauważyłem jakiejś niechęci. Podczas przenosin ryb stwierdziłem, że przyrost jest znaczny. Nie przywiązuję się do tego pokarmu i na przyszły rok wzbogacę menu o inne produkty.
Freakazz - 2014-07-13, 17:35

tom11, mnie nie chodziło o samą krytykę tylko o jej wyrażenie ;)
I już nie ma się nad tym co rozczulać.

[ Dodano: 2014-07-13, 20:13 ]
Ale czy prowadzą sprzedaż wysyłkową? Jeśli tak to możesz mi wysłać na PW.

Freakazz - 2014-07-24, 12:15

Dawno nic nie dodawałem, no to teraz większa dawka zdjęć ;)

Na początek montowanie obrzeża, to był mus bo koszenie obok kamieni to istna masakra
a w około oczka strumienia kaskady i tego wszystkiego jest 40m :P


Następnie :P



Potem cibora z innej perspektywy ;)


A następnie trochę fotek oczkowych ;)




I jeszcze taki nowy kolega ;)


Na koniec denver i attraction zrobiły mi prezent w urodziny,
black princess trochę się spóźnia ale ważne, że pąk idzie ku górze :-D



lasoch - 2014-07-24, 12:29

Denver jest piękne, a jak zakwitnie Black Princess to uda się zrobić jeszcze fotkę razem ? Zdjęcie zza ławeczki super !!!Piękna cibora, tułacz i płomyk :)
Gosik - 2014-07-25, 15:57

Uwielbiam Floksy :good: i zazdraszczam cibory- moja nie przetrzymała zimy, mimo że była w wodzie, w domu :((
Freakazz - 2014-07-25, 20:55

Michał, no nie wiem, pąk jest tak w połowie więc pewnie nie, ale dlaczego pytasz o fotkę razem? ;)

Gosiu, ja swoją ciborę trzymałem w suterenach tam zawsze chłodniej i chyba było jej w miarę dobrze ;)
Oczywiście doniczka była w wiaderku z wodą ;)

Radzionek - 2014-07-25, 20:57

Freakazz, napisz mi na priv coś więcej o tych obrzeżach( głębokość wkopania,ew.w przybliżeniu cena i gdzie można takie spotkać)
Freakazz - 2014-07-25, 21:01

Już mówiłem nie Freakazz a Mateusz ;)
Radzionek - 2014-07-25, 21:37

Freakazz napisał/a:
Już mówiłem nie Freakazz a Mateusz ;)

Mnie możesz nawet mówić:"hej, ten z piwkiem"...i nie obrażę się :) :piwko:

Freakazz - 2014-07-25, 21:45

Ale ja się nie obrażam tylko zastanawiam a to różnica :piwko:
lasoch - 2014-07-26, 10:21

Bo Denver jest biała a Princess czarna - piękne połączenie :)
Freakazz - 2014-07-27, 09:22

Teraz się nie uda bo Denver się dziś już nie otwiera :-( ale innym razem zobaczymy ;)
Gosik - 2014-07-28, 16:44

Freakazz, bo sam tak zdecydowałeś. Zmień nad avatarem na "Mateusz", to wszyscy będą tak się do Ciebie zwracać.
Freakazz - 2014-07-28, 19:57

Może być tak a może tak, niech każdy pisze jak uważa i ok.
Freakazz - 2014-07-30, 13:12

Prace nad ścieżką rozpoczęte ;)


Część mostkowa oficjalnie zakończona ;)

rewi - 2014-07-30, 13:28

Pracowity jesteś :good: Ale efekt pracy widać :brawo:
lasoch - 2014-07-30, 16:41

Okolica pomostu i ławeczki piękna :) !
Freakazz - 2014-08-03, 13:12

Dziękuję za miłe słowa ;)

Oczko nocą, na żywo dużo lepiej to wygląda :P


Ścieżka mimo wczorajszych 32st upałów została ukończona ;)


Wąż również został zakopany ;)


Rudbekia ;)


Czarna księżniczka wreszcie zaczyna kwitnąć :-D

lasoch - 2014-08-03, 15:32

Black Princes piękna !
Freakazz - 2014-08-05, 16:21

No i właśnie o to chodziło :-D


Adalbert - 2014-08-05, 17:36

Piękna :roll:
rewi - 2014-08-05, 18:44

W przyszłości widzę to oczko pokryte całe kwiatami ;)
Gosik - 2014-08-06, 11:28

Fantastyczne jej kolor, wygląda naprawdę uroczo :brawo:
Freakazz - 2014-08-06, 21:13

Skoro mówicie, że jest fajna to dam więcej zdjęć :piwko: :soczek:




I takie ;)


Wypływ strumienia i brzoza :P


Na koniec ;)



Radzionek - 2014-08-07, 08:08

Mateusz, gdybym był kogutem...zapiałbym z zachwytu ;) A tak, to jedynie :piwko: i :brawo:
Freakazz - 2014-08-07, 08:42

Radek :piwko:
lasoch - 2014-08-07, 08:43

Black Princes wspaniała ! Śliczna pałka :) i przepiękna ważka :) ! Na ostatnim zdjęciu widzę konwalnika ?
Freakazz - 2014-08-07, 08:46

Michał, tak to konwalnik ;)
taniw - 2014-08-07, 09:08

Może wiesz co to za ważka? Ta zielono-czarna?
wolanin - 2014-08-07, 10:20

Freakazz, wielki szacun za całokształt :brawo: :brawo:
Ja bardzo lubię staranność, czyli pochylenie się nad każdym szczegółem. Widać, że każdy kamień obróciłeś w ręce trzy razy, zanim trafił na swoje miejsce :)
Jedno, co mogę Ci wypomnieć, to sprzeniewierzenie się temu co Ci matka natura daje w Twojej okolicy - ani jednego wapienia ;)
A przecież pięknych wapiennych łupków w okolicach Olkusza chyba nie brakuje?
No, co kto lubi...

Freakazz - 2014-08-07, 10:48

Taniw, niestety nie wiem - nie znam się na ważkach ;)

Paweł, dziękuję ;) Akurat tu się mylisz bo na skalniaku są wapienie ;)
A jakoś nie było więcej miejsc gdzie by je można usadowić ;)
Być może kiedyś zrobię to alpinarium które będzie wyłącznie miało wapienie,
więc daje je tam gdzie mi pasują :P

Freakazz - 2014-08-15, 12:23

Ścieżka ukończona, kamień rozsypany, jeszcze tylko powykańczać przy brzegach.
Kupić mostek lub zrobić, żeby było przejście przez strumień.
No i może na wiosnę karpie koi, zobaczymy ;)

Ścieżka ;)


Kaskada ;)


Widok z Altanki ;)


Inne oczkowe :P



Oczko z góry ;)


Denver znów pokazuje swój urok :)


Miskant Olbrzymi coś słabo rośnie :-(


Red Baron ;)


A tak wygląda mój Gracillimus ;)

rewi - 2014-08-15, 12:28

O chłopie!!!
Pięknie masz, genialna ta ścieżka, a muszę Ci powiedzieć, że nie wierzyłam, że będzie tak super! W ogóle widok na cały ogród :brawo: :brawo: :brawo: Moje uszanowanko!

lasoch - 2014-08-15, 12:30

Ścieżka wygląda super ! Piękny żwirek ! Kaskada z mini-oczkiem i liatrą obok piękna ! Denver naprawdę śliczna ! Kiedy był sadzony miskant olbrzymi ? A Gracillimus jak wszystko inne super, bardzo podoba mi się ta odmiana, podobna do Morning Light :) z pokroju.
Radzionek - 2014-08-15, 19:52

Mateusz, w konkursie startujesz może? Masz wyczucie smaku estetyki, jak zdecydowana większość oczkomaniaków :brawo:
Freakazz - 2014-08-22, 17:52

Ewa, bardzo mi miło, dobrze że się podoba - gorzej gdyby nie ;)

Michał, Miskant Olbrzymi rośnie 2 rok u mnie, więc może dlatego
lecz Gracillimus tyle samo i jest taki jak z etykiety ;)

Radek, nie startuje stwierdziłem, że nie mam szans ;)
Sam w sumie nie myślałem, że to tak wszystko wyjdzie ;)


Mieszkańcy ;)




Wrzosowisko ;)


Jak mówicie, pasuje tu ta doniczka czy nie? Bo sam już nie wiem :P
Na konewkę nie patrzcie będzie wymieniona na metalową - ta wygląda okropnie ;)

zuzi10 - 2014-08-22, 18:15

Moim zdaniem absolutnie nie,Gdyby była kamienna, nawet betonowa, albo w donicy-obudowie z palików brzozy to tak,ale plastik absolutnie nie. To tak jakbyś sobie do oczka wrzucił sztuczną lilię na listku :evil:
Freakazz - 2014-08-22, 18:53

Właśnie też mi coś nie pasowało - zmienię to ;)
lasoch - 2014-08-22, 19:40

Rybki i wrzosowisko śliczne ! A donicę zamieniłbym na glinianą :)
rewi - 2014-08-23, 07:55

Żadnej doniczki tam nie stawiaj :P Jest pięknie nie ma co udoskonalać doniczką :piwko:
Freakazz - 2014-08-23, 12:17

W takim bądź razie dosadzę tam jeszcze jednego kosaćca i będzie ;)
Woda dziś najczystsza od nalania, widać kamyki w wannie :P

Freakazz - 2014-08-27, 18:22

Retrospekcja wykonania ogrodu wodnego.

Dla tych którym nie chciało się przeglądać całego mojego tematu
oraz dla tych którzy chcieliby sobie przypomnieć jak wyglądały moje zmagania
z ogrodem wodnym od samego początku po dzień dzisiejszy ;)

Serdecznie zapraszam do oglądania oraz komentowania :piwko:

Mam nadzieję, że nie będzie wam się nudzić,
oraz że moje starania z wykonaniem filmiku nie poszły na marne :soczek:

Filmik:


rewi - 2014-08-27, 19:44

Wcześniej obejrzałam cały film, gdy edytowałam post prawie pół godziny :piwko: Za to bardzo fajnie się ogląda bo są opisy do tego muzyka mi się bardzo spodobała. Bardzo dobry materiał metamorfoza rzuca się w oczy :P Fajnie, że chciało Ci się coś takiego zmontować.
dziadzia - 2014-08-27, 21:42

Piękny ogród! Filmik fajnie się ogląda, a zdjęcia po ukończeniu super :)
Pozazdrościć tylko terenu :D :brawo:

Radzionek - 2014-08-27, 21:51

Syzyfowe prace jednak na coś się zdały :brawo: :)
Mateusz, obejrzałem sobie cały filmik i mam dla Ciebie same pochwały. Za upór w polepszaniu tego, co na samym początku spartoliłeś, ha ha :-D Możesz z narzeczoną być dumny. Nie zapomnij jednak o innych pomocnikach i proś na grillowanie, zaś Ty "spijaj piwko", które dobrze się w Twojej głowie warzyło :piwko: Jeszcze raz :brawo:

Freakazz - 2014-09-04, 21:52

Ewa, ja lubię takie rzeczy robić więc mi się chciało, ciężko tylko było dopasować muzykę
żeby pasowała ze zdjęciami i opisem, a najgorsze było zacinanie się programu gdyż projekt zajmował ok. 2GB
Musiałem dzielić na mniejsze projekty zrobić z tego filmy a na końcu w innym programie połączyć.
Jakość średnia przez to wszystko no ale chyba nie wyszło aż tak źle :P ;)

dziadzia, nie znam imienia więc piszę nick, dziękuję za pochwały.
Ogród jest młody więc cały czas trwają i będą trwały prace w jego hmm nazwijmy to "upiększaniu"
Co do terenu to sam jestem zadowolony, że nie musiałem robić tego koło domu tylko trochę dalej
ja nie lubię tłoku lecz spokój ;)

Radek, pomocnicy jak i inni nigdy nie byli zapomniani, gdy tylko jest czas
to zawsze jakiegoś grillka się zrobi i piwko wypije :piwko:

Freakazz - 2014-10-10, 01:13

Ostatnio postanowiłem trochę ogarnąć strumień, o dziwo glonów w oczku jest nie wiele za to w strumieniu mnie męczą :P
Przy łowieniu sitkiem, wpadło do niego coś innego niż się spodziewałem,
skąd ta mała rybka wzięła się w strumieniu? :-o
Domyślam się że gdy było więcej wody sama musiała z oczka do niego wpłynąć
i tam już została a ja przypadkowo ją złowiłem ;)


Spartina ładnie podrosła w tym roku ;)


Róża szykuje się do kwitnienia po raz 3 ;)


A tu rzut na oczko z przed tygodnia ;)

Adalbert - 2014-10-10, 07:28

Cytat:
Domyślam się że gdy było więcej wody sama musiała z oczka do niego wpłynąć
i tam już została


Do mojego oczko- strumyka mogą trafić tylko w postaci ikry przerzucone przez pompę więc prawdopodobnie u ciebie stało się tak samo.

Freakazz - 2014-10-10, 11:13

Filtr ciśnieniowy nie zatrzymał by ikry? Po za tym była już przy samym wypływie dlatego pomyślałem,
że sama tam wpłynęła bo przy większych ulewach poziom strumień-oczko jest równy, zresztą nie ważne jak się tam znalazła ;)

rewi - 2014-10-10, 14:26

Spartina to Ci folię przebije jak się rozrośnie, rozłogi ma tak ostre, że nie raz palca skaleczyłam. ;)
Freakazz - 2014-10-10, 14:52

Mówisz, że lepiej ją stamtąd zabrać? Szkoda bo fajnie tam wygląda :-(
rewi - 2014-10-10, 15:02

U mnie przebija wszystko co ma na drodze. :P
Freakazz - 2014-10-10, 15:21

Muszę sprawdzić jak rośnie ;) Dzięki Ewa :piwko:
rewi - 2014-10-10, 17:59

Dwuletnia :-D


Freakazz - 2014-10-15, 13:34

No pięknie wygląda :good: Teraz nie wiem gdzie swoją przesadzić :P
rewi - 2014-10-16, 17:31

Pięknie, ale ile pędów dookoła wycięłam sekatorem :P 2,10m.
Freakazz - 2014-10-28, 20:36

Dzisiaj nastąpiła walka z "ciepłą" wodą, mimo przeziębienia udało mi się wejść.
Powycinałem zeschnięte liście lilii, oroncjum dałem na niższą półkę no i pompy oraz filtr przywiozłem do garażu,
jutro jeszcze trzeba wszystko pomyć, wyczyścić no i sprzęt będzie czekał na nowy sezon ;)

Pierwszy raz zimują u mnie Denver oraz Black Princess i nie wiem co zrobić,
zostawić je w oczku czy zabrać do garażu? Doradźcie mi :piwko:

Freakazz - 2014-10-30, 22:34

Nie było fotek ze sprzątania, więc muszą być. 4 godziny to mi zajęło.
Po raz pierwszy czyściłem nawet te "biobale" czy jak to się tam nazywa ;)


A tak powinien "wyglądać sprzęt" oczkowy schowany na zimę :piwko:

Freakazz - 2014-11-03, 19:53

Skalniak, bo kaskada to wtedy jak woda płynie :P


Napowietrzacz wreszcie zamontowany 8)


I tak sobie "buzuje" :P


Węże również znalazły swoje miejsce na zimę :P


Gracillimus w innym obliczu ;)


Kwitnie Pierwiosnek :-o


Oroncjum powędrowało na głębszą półkę ;)


Black Gamecook ;)

Leszek Garwolin - 2014-11-03, 20:18

Miałem taki napowietrzacz.Moje zdanie jest takie żebyś postawił go ciut wyżej niż lustro wody i wywal te zaworki bo one go blokują.Sprawdz ,najwyżej podepniesz znowu.Efekt lepszy będzie na pewno.Ile już Ci służy ta Sera 550?
Freakazz - 2014-11-03, 20:38

Jak by to powiedzieć w sumie 2 sezon chociaż tego lata nie chodziła,
bo przebudowywałem oczko. Zaworków nie wyrzucam bo one po coś tam są,
taka siła napowietrzania mi wystarczy, a wyżej też nie mam go jak postawić,
ale dzięki za uwagi ;)

Leszek Garwolin - 2014-11-03, 21:26

Są po to żeby ew woda się do pompki nie cofnęła,w razie awarii prądu.jak postawisz wyżej ,problem zniknie.
Freakazz - 2014-11-03, 22:46

Zgadza się, ale różnica musiała by być duża,
a jak już mówiłem nie mam jak tego zrobić ;)

JAREK G - 2014-11-03, 23:56

Zaworki zimą w razie braku prądu zabezpieczają wężyki przed całkowitym zamarznięciem - w wężyku zostaje powietrze a nie woda. Możesz je tylko założyć zaraz przy kamieniach a nie przy pompce, będzie lepiej i nie będą zimą zamarzały
Freakazz - 2014-11-04, 12:01

Akurat mam 1 kamień, więc trzeba by dać wtedy tylko 1 zaworek.
Ale czy on może być w wodzie? Jeśli tak to się zastanowię ale już nie w tym roku,
nie będę wchodził po raz kolejny do tej lodowatej wody ;)

bogu69 - 2014-11-04, 17:25

Na jakiej masz głębokości kamień? bo dosyć ładnie "buzuje"
rewi - 2014-11-04, 18:27

Listopad oczko przygotowane do zimy, a tu u Ciebie jeszcze tak ładnie i zielono :brawo:
Freakazz - 2014-11-04, 19:22

bogu69, nie pamiętam dokładnie ale myślę że, ok. 40cm pod taflą wody.

Ewa, wcale nie tak ładnie, rośliny w strumieniu wszystkie zeschnięte,
większość krzewów pozrzucała liście, chociaż co prawda niektóre ładnie się trzymają ;)
Ja już rośliny pookrywałem niedawno to dziś biegiem je odkrywałem :P

Nadal czekam aż wszystko się rozrośnie bo strasznie pusto w oczku mi się wydaje,
zresztą jak w całym ogrodzie wszystko takie małe :P

Radzionek - 2014-11-04, 21:13

Freakazz napisał/a:
...
Nadal czekam aż wszystko się rozrośnie bo strasznie pusto w oczku mi się wydaje,
zresztą jak w całym ogrodzie wszystko takie małe :P

Mateusz, nie narzekaj, bo ja jakbym miał chociaż tak, jak u Ciebie, to :yahoo: ...pod sufit :)

wolanin - 2014-11-04, 21:48

Tak tam u Ciebie czysto i porządnie, że w ogóle nie czuć jesieni.
Freakazz - 2014-11-05, 00:15

Dzięki za miłe słowa :piwko:
Freakazz - 2014-12-01, 17:10

Zima na całego, wieje jak na Syberii no ale śniegu brak,
może to i dobrze, - lepiej dla kierowców ;) bo rośliny wolały by pewnie pierzynkę śnieżną ;)

Rośliny okryte - gotowe na zimę ;)



Gunnera ma swoje okrycie czytałem że nie lubi wody zimą stąd szyba. Okryta jest
trocinami i agrowłókniną. Gdzieś czytałem, że powinno się ją okrywać systematycznie
wraz ze wzrostem minusowych temperatur.
Tak wyglądała bez liści, trochę omarzła tamtej zimy.


A tu jak została okryta.


Napowietrzacz walczy z zimnem i utrzymuje przerębel, przez te wiatry taki nie za ładny :P


Strumień przegrał walkę z mrozem.


Śnieguliczka tydzień temu.


Spartina znalazła swoje miejsce ;)


Ale pozostał problem, co wsadzić teraz w jej miejsce przy oczku? :?

lasoch - 2014-12-01, 18:26

Ładnie, ładnie :) A przy oczku posadziłbym bergenię, nie wiem dlaczego ale bardzo pasuje mi do oczek ;)
Freakazz - 2014-12-01, 18:40

W okolicy oczka mam już ich 5, tak że wolałbym coś innego ;)
shiftman - 2014-12-01, 19:11

Freakazz, Widzę już lód u ciebie. U mnie już 2cm ma. Pozdrawiam :)
rewi - 2014-12-02, 19:11

Nieee.. bergenii nie sadź jest fajna, ładna i praktyczna, ale trzeba postawić na coś innego jakiegoś ładnego liliowca, miodunkę, języczkę lub funkię jest tyle pięknych odmian. :piwko:
Tintin - 2014-12-02, 21:37

Może hibiskusa spróbuj.
U mnie lód już taki ze przed wczoraj po nim chodziłem :)

Freakazz - 2014-12-04, 14:47

Ja tam wole nie ryzykować, chyba że jest -20 przez kilka dni ;)
musasz - 2014-12-06, 10:02

Witam! Gratuluję oczka i ogrodu :brawo: Widać pasję ;) Jeżeli mogę odnośnie zabezpieczenia gunnery na zimę. Nie mam z nią doświadczenia, ale posiadam ponad 1000 krzewów winorośli i niektóre trzeba okrywać na zimę. Z mojego doświadczenia najlepsza jest sama ziemia ew. cienka włóknina, która oddycha i ziemia. Jak przykrywałem liśćmi to był grzyb, folia brak tlenu to też grzyb. A szyba owszem osłoni przed deszczem ale i przed śnieżną pierzynką która jest dobrym izolatorem. Pozdrawiam!
Freakazz - 2014-12-07, 22:17

musasz, Dziękuję :piwko:
Ja właśnie wszystko okrywam cienką agrowłókniną tak jak na zdjęciach, idzie tylko 1 warstwa.
Dodatkowo ziemią przysypuję róże. Gunnera tak jak pisałem tam nie ma liści lecz trociny i dodatkowo 2 warstwy agrowłókniny,
gdy przyjdą duże mrozy dojdzie do tego choina albo więcej trocin, co do szyby nie uchroni przed śniegiem bo od czego jest łopata?
Jak nadejdzie śnieg to się go pod szybę dosypie ;)


Ostatnio trochę oszroniło, było ładniej ale nie zdążyłem zrobić fotek ;)




Wiem, że może to głupie pytanie ale nie znam się na narybku kompletnie.
Stąd pytanie, na zdjęciach to karaś czy może jednak karp ?



jacek placekkk - 2014-12-07, 22:36

to na zdjęciach to karaś Pozdrawiam
barteko - 2014-12-08, 17:35

Miałem takiego samego, ale już jest cały biały :P .
Freakazz - 2014-12-22, 01:01

Obecnie przy oczku nie ma co pokazać to chociaż takie fotki nieba ostatnio udało mi się zrobić :P



Pewnego razu wyłączyłem napowietrzacz i zapomniałem go z powrotem włączyć, następnego dnia lód skuł oczko ale był cienki,
włączyłem napowietrzanie a pod taflą lodu zaczął robić się bąbel powietrzny, na początku mały, potem większy. W końcu pękł ;)
Obecnie na oczku nie ma lodu, woda trochę mętna.


a tak mróz malował oczko ;)


nawet bez wypuścił już liście :-o

Gosik - 2014-12-22, 20:39

Ładne zdjęcia nieba :good:
Freakazz - 2015-03-02, 20:10

Witam po dłuższej przerwie ;)
Skończył mi się transfer na fotosiku i jakoś teraz dopiero mnie doszło żeby go przedłużyć :P

Taka mała fotorelacja zimowa ;)

26 grudzień 2014r


30 grudzień 2014r


4 styczeń 2015r


6 styczeń 2015r


8 styczeń 2015r


26 styczeń 2015r


3 luty 2015r


8 luty 2015r


23 luty 2015r


26 luty 2015r


Śnieżna ścieżka.


Jeszcze taka fotka zimowa ;)


Obecnie w oczku lodu nie ma ryby mają się dobrze
chociaż jeszcze pływają mozolnie przy dnie ;)

Przyszedł też czas na pierwsze prace porządkowe.


Przez zimę krety strasznie poryły moją łąkę :evil:


Ciborę to już chyba czas przesadzić na wiosnę prawda? ;)


Sit rozpierzchły ;)

rewi - 2015-03-05, 16:27

Freakazz napisał/a:
Sit rozpierzchły


Spiralny :)

Freakazz - 2015-03-05, 17:42

Ewa, masz rację, ze zdjęć widzianych w internecie też wydawało mi się tak jak Tobie,
lecz ja podałem nazwę taką z jaką zakupiłem go w sklepie ;)
Dziwne, że nie wiedzą co sprzedają, zakupiony był w biedronce ;)
Ważne że ładny, lecz z tego co wiem spiralny nadaje się do oczka, a na tym pisało, że powinien być przetrzymywany w temp. pokojowej.

rewi - 2015-03-05, 17:45

Freakazz napisał/a:
podałem nazwę taką z jaką zakupiłem go w sklepie


To jest standard z tymi nazwami, zdjęcia na opakowaniach są podrasowane, nazwy nie odpowiednie. :P

Freakazz - 2015-03-05, 17:54

No niestety ale to nie powinno tak być.
Z tymi zdjęciami to masz racje miałem mieć żółtą różę mam różową,
miałem mieć czerwoną piwonię i również jest różowa ehh. :x

Gosik - 2015-03-15, 17:34

Ładne zdjęcia, przynajmniej miałeś zimę, u nas nie było jej w ogóle.
Freakazz - 2015-03-17, 21:59

Gosiu, zima trochę była ale w sumie tylko raz nasypało tyle żeby trzeba było odgarniać.


Naprawa pękniętego węża i zamontowanie go w kamieniu.
Co za badziew kosztujący 12zł za mb. ehh



dziadzia - 2015-03-18, 06:00

Chyba nie tyle badziew, co za sztywny do tego typu rzeczy.
Lepszy chyba byłby zwykły gumowy wąż ogrodowy. (?)

Freakazz - 2015-03-18, 17:18

Zwykły ogrodowy wąż to by się zagniótł od ciężaru kamienia.
Jak mówię, że badziew to wiem co mówię, już 3 razy mi pękł
tylko, że wcześniej w innych miejscach, bez żadnego obciążenia na prostym odcinku.
On jest giętki tylko, że najbardziej zaraz po zakupie, potem też daje radę.

wolanin - 2015-03-18, 18:07

Jaka to średnica? Wydaje mi się że pewniejszy byłby ten z przeźroczystego PCV, też z wtopionym usztywnieniem plastikowym. Bo ten tutaj ma z pewnością bardzo cienką ściankę pomiędzy zwojami. Może warto byłoby zastąpić tylko feralny odcinek narażony na ugięcia?
Freakazz - 2015-03-18, 23:48

Średnica bodajże 32mm.
No niestety masz racje ten ma cienką ściankę i po prostu się rozłazi/pęka.
Hmm mógłbyś mi podać cenę tego węża albo najlepiej jakąś stronę gdzie go można zakupić?
Tak jest możliwość zamiany odcinka (od filtra do kamienia/tryskacza) bo akurat jest niedługi i nie był zakopany,
problem pojawia się przy odcinku (filtr/pompa) tu akurat pękł przy ściąganiu węża z wylotu pompy - zresztą przy filtrze jest ten sam problem.

Radzionek - 2015-03-20, 23:10

Mateusz, ja kupiłem w Castoramie 8m i 1 calowy.Spisuje się dobrze,jest poddawany zginaniu i szybkozłączkami można wyprawiać co się zechce. Myślę, że powinien być obecnie w cenie ok.20-25 za mb.
Freakazz - 2015-03-21, 12:56

Radek, na pewno nad tym pomyślę, jeśli jeszcze raz ten mój mnie zawiedzie ;)

Zastanawiam się czy nie zamontować już pomp i filtra w oczku, coś się już doczekać nie mogę :P

Tintin - 2015-03-21, 18:53

To po zimie się stało przy wężu w którym nie było wody ?
Freakazz - 2015-03-22, 22:01

To się stało pod koniec jesieni. Zawsze odwracam kamień żeby wylać z niego wodę i z węża
na zimę ale przy ściąganiu węża z pompy stało się tak samo więc porażka i tyle.

Freakazz - 2015-03-27, 11:41

Co myślicie o tym żeby kupić karpie koi (9-12cm) są po ok 25zł za sztukę,
czy już lepiej się dorobić i kupić (12-15cm) po ok. 50zł sztuka.
Bardziej interesują mnie te 9-12cm, chciałem zakupić 10 sztuk a z oczka wyłowić karasie i
orfy a zostawić tylko te 2 koi co mam czy je lepiej też zabrać i zostawić same japończyki te które mam zamiar kupić?

wolanin - 2015-03-27, 15:42

Wśród małych ryb być może znajdziesz prędzej jakąś 'przeoczoną' dobrą sztukę. I jest to jedyny argument przemawiający za kupnem małych ryb.
O ile nie jesteś (jeszcze) zdeterminowany do wyszukiwania dobrych sztuk (raczej na zasadzie 'a nuż się trafi', dobierania, pozbywania się co gorszych...) to kupuj większe.

rewi - 2015-03-27, 18:47

Freakazz napisał/a:
koi (9-12cm) są po ok 25zł za sztukę,


Freakazz napisał/a:
(12-15cm) po ok. 50zł sztuka.


Raczej te 12cm po 25zł ;)

Krzysiek 1978 - 2015-03-28, 12:31

We wtorek przyjechały do mnie akurat te za 25 zł 9-12 cm,są jak dla mnie bardzo ładne, widać dużą różnicę co do euro i izraelskich bo takie akurat cały czas miałem, na razie na kwarantannie u mnie a potem w mojej firmie jako dekoracja w akwarium.Wielkość zróżnicowana.

Odpukać, są zdrowe i mają apetyt ładny,jedna się ocierała kilka razy,ale może to nic-jestem przygotowany na ew. chorobę.

Kupiłem kochaku, beni kikokuryu, shiro utsuri, yamatonishiki, kujaku, ochiba, chagoi, sanke ,większość po 2 sztuki-jak na razie jestem bardzo zadowolony.

Tintin - 2015-03-28, 17:29

gdzie kupiłeś ?
Krzysiek 1978 - 2015-03-28, 17:58

Tintin napisał/a:
gdzie kupiłeś ?


Kupiłem wysyłkowo z Rzeszowa od forumowicza mishka.

Freakazz - 2015-03-29, 09:45

Paweł, Właśnie myślę o małych głównie z powodów finansowych,
gdyby mnie było stać wydać za sztukę 200zł pewnie kupiłbym większe ;)

Krzysiek, właśnie te same chciałem zamówić, i do tego jakąś dobrą karmę.
Zastanawiam się w sumie czy lepiej zamówić czy jednak gdzieś podjechać i samemu wybrać.

Ponawiam pytanie, gdy się zdecyduje je kupić, to trzymać je z tymi euro co mam czy nie?

Gosik - 2015-03-30, 08:41

Freakazz napisał/a:
Radek, na pewno nad tym pomyślę, jeśli jeszcze raz ten mój mnie zawiedzie ;)

Zastanawiam się czy nie zamontować już pomp i filtra w oczku, coś się już doczekać nie mogę :P


Ja już filtr odpaliłam :)

[ Dodano: 2015-03-30, 09:43 ]
Co do ryb, to się nie wypowiadam, bo się nie znam. Mam swoje karasie i orfy , i jestem szczęśliwa, ale jeżeli chodzi o ten wąż, to mój również pękł przy zdejmowaniu z filtra i zamieniłam go na długą rurę od starego odkurzacza - teraz działa czwarty rok i nie ma problemu :P

Freakazz - 2015-03-30, 09:19

Gosiu, ja również filtr już odpaliłem, woda jak na razie czysta, ryby na dnie widać.
Mnie od dawna marzą się koi i w tym roku postanowiłem, że kupię ;)
Co do węża jak na razie jest w porządku, ale dzięki za kolejną dobrą radę :soczek:

Freakazz - 2015-03-31, 19:07

Zastanawiam się co robić z rybami na zimę gdy już je zakupię.
Zbudować im tunel foliowy nad oczkiem czy lepiej przenosić do domu.
Jeśli miałbym je zimować w domu to myślałem nad zakupem basenu stelażowego
firmy intex o wymiarach 220x150x60 cm i pojemności 1662 litrów.
Ciekawi mnie czy było by to dobre rozwiązanie.

Gosik - 2015-04-02, 08:30

Jak masz dzieci to rozwiązanie idealne, całą zimę będą miały gdzie się kąpać :hehe:
Freakazz - 2015-04-02, 10:37

Nie Gosiu, nie mam dzieci, za młody jeszcze jestem :P
No a tak serio to mam duży dom i taki basen powinien się gdzieś zmieścić a z tego co przeglądałem
to by było 1 z tańszych rozwiązań i przynajmniej ryby miały by miejsce do pływania. ;)
Była jeszcze opcja kupić akwarium 400l no ale koszt 2 krotnie większy od basenu a miejsca dla ryb 4 razy mniej. ;)

rewi - 2015-04-02, 10:43

Freakazz, basenik w pokoju lub salonie na bogato, prawie jak basen kryty :D
Freakazz - 2015-04-02, 11:41

Ewa, mam 1 poziom w domu tak jakby nie używany, jak mówiłem jest miejsce to jest i opcja ;)
Freakazz - 2015-04-02, 15:28

Jeśli plan wszedłby w życie to basen i tak stałby na parterze nie miało by się co zarwać,
poza tym i tak nie nalewałbym wody do pełna tylko tak ok. 1000l.
Osądzi ktoś jeszcze mój pomysł? ;)

[ Dodano: 2015-04-02, 17:29 ]
Czas na jakieś nowe zdjęcia ;)

Myślałem, że jesienią zostały z rabaty wykopane wszystkie cebulki, a tu proszę ;)


Woda z kamienia już od jakiegoś czasu wypływa, filtr uruchomiony ;)


Wrzosiec zakwitł.


Taką koleżankę ostatnio spotkałem,


i jeszcze taką parkę w pobliżu oczka ;)


Wrzosy przycięte i zmieniona kora.



Krople wody na łubinie wyglądały jak kryształy ;)


A tu ryby, pływają już w najlepsze, mimo dzisiejszego śniegu, w sumie od 3 dni na przemian był grad, śnieg, deszcz i wichury ehh :-(



W oczku bd zamontowana następna pompa służąca tylko do odpompowywania nadmiernej ilości wody, stąd też ten wąż który będzie wpuszczony w rury.
Reszta rur będzie służyć za miejsce dla kabli, bo tak to ciągle się wszędzie plątają i ciężko je ukryć. A wiadra no to wiadomo - nowe doniczki do oczka ;)

Freakazz - 2015-05-27, 21:24

Trochę dawno mnie tu nie było, jakoś tak czasu nie było, ale będę się starał to nadrobić ;)

Przy oczku wiosną tak jak już dawno sobie wymarzyłem, wykonałem miejsce na kable.



Następnie z racji tego, że mam płaski teren oraz strumień muszę utrzymywać stały poziom wody a po deszczach jest to nieosiągalne,
więc zamontowałem jeszcze 1 pompę w oczku służącą właśnie tym celom.
Na początku odpływ był w ziemi ale niestety woda z oczka sama się odsączała,
więc wąż musiałem dać wyżej tak jak na zdjęciu.



Potem było malowanie plastrów, chciałem jasne a wyszły jakie wyszły :P


Następnie rozsadzanie roślin.


Potem zakupiłem kilka nowych okazów do ogrodu.


A teraz jestem w trakcie robienia szafki przy altanie z racji tego, że mam daleko do domu a chciałbym się napić nieraz kawy czy herbaty to nie było innej możliwości,
składniki gotowe (z nudów porobiłem nalepki) :P
zostało jeszcze wykończyć szafkę i zakupić czajnik ;)



Jeszcze nowy kolega, nie widziałem do tej pory takiego ;)


Kaskada coraz ładniejsza, po zimie popękała więc musiałem kleić, teraz wygląda tak.


Mam tylko problem z gunnerą wgl. nie chce rosnąć chociaż po zimie wyglądała ładnie :((

wolanin - 2015-05-28, 05:37

:brawo: Wymyśl jeszcze coś na zamaskowanie szafki z prądem, bo zakłóca tą sielankę ;)
kanarek66 - 2015-05-28, 10:00

Witam. Dużo pracy kosztowało oczko. Jednego mu tylko brakuje - naturalności. Taki kwiatek do kożucha.
Pozdrawiam.

Freakazz - 2015-05-28, 10:45

Paweł, na pewno będę myślał coś w czasie ;)

kanarek66, zgadza się a z racji jakiej? Jak myślisz?
Powiem Ci, bo jest za mało roślin, ale to się powoli zmienia,
nie można mieć wszystkiego od razu ;)

wolanin - 2015-05-28, 11:00

kanarek66 napisał/a:
Jednego mu tylko brakuje - naturalności. Taki kwiatek do kożucha


E tam, naturalność niekoniecznie musi być imperatywem dla oczek wodnych.
Powiedzmy (z lekką przesadą), że Mateusz poszedł tropem Diarmuida Gavina (te okrągłe placki...).
Dla mnie jedno jest na duży plus: konsekwencja od A do Z.
A czepiłbym się osobno kaskady, bo jakkolwiek pasuje do reszty, to sam strumień pewnie robiłbym jakoś ciekawiej (osobiście nie lubię też wyrastających ni stąd ni zowąd górek, ale to dałoby się załatwić jakimś układem większych głazów).

Freakazz - 2015-05-28, 23:23

Naturalność mnie się podoba ale nie zawsze wszystko wychodzi tak jakbyśmy tego chcieli - czas pokaże.
Co do okrągłych placków to niestety nie ma kwadratowych drzew a ścieżka umyśliła mi się właśnie taka :P
Kaskada hmm, może i racja ale mnie się podoba ;)
Strumień wyszedł jaki wyszedł - mógł być szerszy, inny
ale jest jaki jest i w najbliższym czasie nie będę go zmieniał bo znowu koszty.
Głazy fajna sprawa myślałem już o tym ;)
Dzięki Paweł, ale tak jak już kiedyś mówiłem oczko nie jest ukończone i na pewno
przeżyje jeszcze kilka zmian :piwko:

wolanin - 2015-05-29, 06:46

Freakazz napisał/a:
Co do okrągłych placków to niestety nie ma kwadratowych drzew a ścieżka umyśliła mi się właśnie taka

Zwróć uwagę, że nie napisałem nic przeciwko okrągłym plackom, a jeżeli już, to porównywanie czegoś do prac Gavina jest potężnym komplementem... 8)

Freakazz - 2015-05-29, 08:39

Heh, no to co innego :piwko:
kanarek66 - 2015-05-29, 09:24

Witam. Freakaz w mojej opinii nie było złośliwości, faktycznie czas zrobi swoje. Podstawowa zasada, oczko zasadniczo podobać ma się Tobie 8)
Freakazz - 2015-05-29, 12:15

kanarek66, ale ja się nie obrażam :piwko:
Tak jak mówię ono jak dla mnie nie jest jeszcze ukończone ;)
Każda opinia jest dobra :good:

Freakazz - 2015-06-30, 22:40

Czas coś odświeżyć w temacie ;)

Może na początek szafka... wreszcie ukończona - nareszcie można napić się kawy i nie lecieć kilometr do domu,
może nie każdemu spodoba się dobór ceraty na blat szafki jak i stołu ale cóż..
mnie się podoba, wreszcie się trochę rozjaśniło ;)




Szafka zyskała również inne zastosowanie. ;)


Od kąd plany były na mostek - tak wreszcie go mam ;)



Lampa UV wreszcie zmieniona teraz już nie świeci na biało lecz na fioletowo - tak jak powinna.


Odpływ wody działa jak należy ;)


Tak sobie wyglądał Świerk Białobok, ale już dawno tak nie wygląda niestety, zostały wspomnienia...


Po raz 1 ma zamiar u mnie zakwitnąć Kosaciec Japoński 'Gusto' - oczekiwania trwają...


W wodzie zamiast zakupionego u Aurory Kosaćca luizjańskiego 'News Brief' rośnie chyba Black Gamecock - no szkoda, oczekiwania były inne ale cóż. :-(


Kwitła już Attraction oraz czarna księżniczka (Black Princess)
ale jej zdjęć niestety na razie nie posiadam.


Black Gamecock na lądzie :P


White Ladies ;)


Gunnera trochę odbiła - ale dla mnie to i tak za mało...


Reszta zdjęć oczka, ogrodu i mieszkańców ;)







luzio - 2015-06-30, 23:40

Te mostki to mnie rozbrajają :)
Wielkie coś nad malutkim strumykiem. Chyba zapodam swoje epokowe rozwiązanie tego problemu. Jak przejść przez strumyk. Bez poręczy. Hardkorowo!
Otóż wpadłem na pomysł by na jego środek zapodać kamień. Ot taki kamień na którym da się stanąć. I wiecie co? Każdy daje radę! nawet psy zgrabnie po nim przeskakują by przejść na drugą stronę. I dzieci także! I jeszcze nikt nie wpadł do wody!
Wymyśliłem bród! Starożytne, zapomniane rozwiązanie.
;)

Sorki ale nie mogłem się powstrzymać. Bo te mostki z poręczami to dla mnie takie ogrodowe krasnale czy sztuczne sarenki. Wiecie, taka wiocha :P Miejska oczywiście :piwko:

Freakazz - 2015-06-30, 23:51

No sorry, ale mostka do krasnala to ja bym nie porównywał.
Po za tym jak pewnie już widziałeś 2 mostek mam z brzozy własnoręcznie robiony a tu pasował mi właśnie taki.
Jeżeli ten mostek jest duży to śnieg jest czarny, wybacz też nie mogłem się powstrzymać ;)
(może na duży wygląda na zdjęciach ale zapewniam, że tak nie jest).
Te poręcze sięgają nie wiele po za kostki a Ty mi mówisz żeby się ich trzymać? Chyba na kucaka :?
Każdy woli co innego i tyle w temacie.

Radzionek - 2015-07-01, 06:31

Mateusz, nie ma się co żołądkować nad wpisami, bo każdy ma inny gust. W Twojej wyobraźni miało to wyglądać tak i już! Nie powstrzymam się od swoich przemyśleń, bowiem wielkość Twego ogrodu każe mi podpuścić Ciebie do kolejnej zmiany. Zrób większe oczko i być może wtedy zyskasz większy aplauz :) A to, że kieszeń odciążysz, to już inna bajka. Może właśnie ktoś ma interes w tym...by ten interes się kręcił z korzyścią dla niego??? :) Ja biję :brawo:
Freakazz - 2015-07-01, 10:40

Dzięki Radek, racja taki był plan i tak ma zostać.
Oczko chętnie bym powiększył, ale przecież nie będę go co roku przebudowywał ;)
Na razie zostaje tak jak jest. :piwko:

wolanin - 2015-07-01, 11:32

E no, jak bym miał głosować, to dałbym głos na mostek w tym przypadku. Łączy brzegi strumyka (czyli ma o wiele większy sens moim zdaniem, niż np. mostek przykrywający owalne oczko) i nie da się ukryć, że pasuje do całości - altany i ścieżki.
U Luzio są trochę inne klimaty i gdyby miał już być mostek, to pewnie podobny do tego słynnego z Royal and Ancient Golf Club of St Andrews ;)

rewi - 2015-07-01, 11:57

Jak dla mnie to bomba, widać ogrom pracy!! Wkład pieniędzy, serca i ochoty. Jest piękne :brawo: :brawo: Dla mnie mostek jest ok, choć gdybym sama robiła wolałabym kładkę, ale każdy ma swój gust i każdy robi po swojemu i to jest fajne! :piwko:
lasoch - 2015-07-01, 18:37

Mi mostek się podoba :) kiedyś marzyłem o takim nad wymarzonym strumykiem, tylko bez poręczy :P Białobok prezentował się ślicznie, ale gdy urośnie to będzie dopiero coś :D A co do irysów japońskich - dobrze rosną u Ciebie w gruncie ? Moje w oczku marnieją i jakby gniją im nowe liście, także przymierzam się do ich przesadzenia, tak samo jak luizjanów :) Ogród naprawdę piękny i zadbany ! :brawo:
Freakazz - 2015-07-02, 20:47

Dzięki wam dobrzy ludzie za wsparcie i miłe słowa :piwko: :piwko:
Naprawdę staram się jak mogę żeby to wszystko wyglądało i pasowało do siebie ;)
Mostek miał być właśnie taki albo kładka - padło na taki i mnie się podoba :)

Freakazz - 2015-07-08, 15:31

Nareszcie :-D



Denver w 3 odsłonach ;)




Black Princess


i reszta zdjęć ;)



Michał, u mnie też irysy w oczku słabo rosną. :?

Freakazz - 2015-07-30, 11:12

Taka koleżanka ostatnio zawitała u mnie, na początku wchodząc do ogrodu pomyślałem
"kto mi tu postawił sztuczną kaczkę" ale potem zaczęła się ruszać ;)


Liliowiec crimson pirate.


Miskant gracillimus w tym roku ładnie się rozbujał ;)


Miskant olbrzymi w tym roku też o wiele lepiej wygląda.


Gunnera, już sam nie wiem czy to manicata czy to ta druga tinctoria no ale tak wygląda.


i reszta, nie ma się co rozpisywać więcej :P









rewi - 2015-07-30, 16:42

Piękności :brawo:
Mr Frog - 2015-07-30, 20:10

Lilia "Black Princess" cudo ! jestem zakochany w tej odmianie, z czerwonych polecam jeszcze:

https://sadzawka.pl/Nymphaea_Escarboucle-Lilia_wodna

https://sadzawka.pl/Nymphaea_Hidden_Violet-Lilia_wodna

Pozdrawiam serdecznie.

Freakazz - 2015-07-31, 14:31

Escarboucle, faktycznie bardzo ładna może kiedyś sobie sprawię ;)

Mr Frog, skoro Ci się tak podoba to proszę - fotki z tamtego roku ;)



Mr Frog - 2015-07-31, 16:52

Piękna ta Czarna księżniczka, tylko jeden kwiat wypuściła ?
Freakazz - 2015-07-31, 20:20

Wypuszczała kilka ale zawsze po 1, mam ją dopiero od tamtego sezonu a w tym lilii wgl. nie nawoziłem,
więc pewnie dlatego też nie najlepiej rosną. W następnym sezonie już o nich nie zapomnę.

Radzionek - 2015-08-02, 08:42

Mateusz, lubię "połazić" po Twoim zadbanym terenie, który wzmaga we mnie pragnienie poprawienie u siebie chociaż części niedoskonałości :brawo:
Freakazz - 2015-08-03, 13:01

Dzięki Radek :piwko:
U Ciebie niedoskonałości? Przestań, jest elegancko :piwko:

Radzionek - 2015-08-06, 10:56

Freakazz napisał/a:

U Ciebie niedoskonałości? Przestań, jest elegancko :piwko:

Przestań, pomarzyć mi nie zabraniasz, więc to miło iż pobudzasz mnie do motywacji :) :piwko:

Freakazz - 2015-09-21, 20:04

Znów po dłuższej przerwie :P

Niestety w moim filtrze ciśnieniowym pękła menzurka (osłonka) lampy UV.
Przez co wymieniony żarnik po niedługim czasie wykończył się.
Problem jest taki, że w internecie nigdzie nie widzę takiej części
a koszt nowego filtra ok. 500zł, więc czarno to widzę... pozostało dzwonienie do producenta.

Co do innych zmian to przyszedł odkurzacz też jakiś czas temu.
Niestety, jak dla mnie to istna porażka...


Mostek w blasku słońca ;)


Nowa aranżacja przy oczku a inaczej widoku na ławkę.


Moja Ketmia od dawna wymarzona ;)


A tu pałka oraz Hortensja.

saider87 - 2015-09-21, 21:47

Fajniee...Tak wszystko ze smakiem zrobione :brawo: szkoda że ja nie mam tyle miejsca :-(
rewi - 2015-09-23, 08:25

Ładnie, ale mam niedosyt nie dość, że mało zdjęć to jeszcze rzadko kiedy :P :P :-D
Freakazz - 2015-09-25, 21:10

Ewa, aż tak u mnie ładnie, że masz niedosyt zdjęć? :P
rewi - 2015-09-26, 08:00

Ładnie oczywiście tylko mało zdjęć żeby się przyjrzeć :piwko:
Freakazz - 2015-09-26, 15:47

Dzisiejsza fotorelacja w deszczu specjalnie dla Ciebie Ewa :piwko:

Rabata nareszcie przeszła metamorfoze :-D






Łąka już skoszona, w tym roku kwiaty na niej wyginęły :x
i widok z łąki na altanę.


Reszta fotek ;)















rewi - 2015-09-26, 16:50

Wreszcie mogłam się dokładnie przyjrzeć i pooglądać Twój ogród :piwko: Wszystko fajnie wykończone i zadbane, ale najbardziej podoba mi się ten mini las :brawo: :brawo:
Radzionek - 2015-09-27, 09:58

Mateusz, pokazałem żonie Twoje królestwo i oczu nie mogliśmy oderwać. Kosztowna, lecz przyjemna oaza spokoju :brawo:
Freakazz - 2015-09-28, 19:23

Ewa, więc teraz już mniej więcej wiesz jak wygląda całość,
chociaż ten mój leśny ogród jest tylko za domem a reszta placu nigdy nie była tu pokazana ;)
Jakby to stwierdzić hmm koszenia mam na ok 5-6 godzin minimum ;)
Dobrze też że, Ci się podoba bo jak ktoś już stwierdził tu na forum to ten mini lasek jest nie bardzo :piwko:


Radek, nawet nie wiesz jak takie słowa radują me serce :piwko: :piwko:
No niestety jak się chce coś mieć to trzeba przy tym robić i płacić, taka kolej rzeczy.
Lecz ja nadal uważam, że ogród nie jest ukończony jeszcze wiele pracy przy nim ;)
Ale teraz to już powoli ale do celu ;)

Freakazz - 2016-04-25, 12:09

Witam po dłuższej przerwie ;)

Tu jeszcze zimowe zdjęcie...


Tu jesienne przygotowanie w altance podłoża pod gumolit (taki jest zamiar) oraz jeszcze nieukończony parkiet ;)


Tu tak trochę wiosennie ;)


Wymarzona pogoda na dzisiejsze koszenie ale jak mus to mus :x


Mam uszkodzony tubus szklany w filtrze a ciężko jest go dostać dlatego filtr ani pompy jeszcze nie uruchomione :((

Elendil - 2016-04-25, 12:41

Tubus widzę do lampy 11W.. Też mi sie taki potłukł i nie mogę dostać zamiennika. Nawet pisalem do producenta filtrow aqua-nova ale poki co bez odzewu. Kupilem gdzieś tubus do lampy 9W i filtr poki co pracuje z lampą wlasnie 9W.
Freakazz - 2016-04-25, 13:15

Mnie napisali, że za 2 tygodnie będą mieli... :?
A powiedz mi jest tam jakaś uszczelka? Bo nie pamiętam czy sam tubus się wkłada
czy coś tam jeszcze musi być żeby woda nie dostawała się do żarnika lampy uv.

Elendil - 2016-04-25, 14:00

Jest do wnętrza tubusa, szerokosci ok. 0,5cm. Ja jeszcze owijam taśmą silikonową ale i tak powoli przecieka.
Grzesp - 2016-04-26, 08:25

rewelacja
Freakazz - 2017-02-17, 21:50

Witam, po długiej przerwie, niestety nie miałem czasu na zdawanie relacji co się dzieje
w ogrodzie (problemy osobiste, które nie ustępują od dłuższego czasu), ale stwierdziłem,
że skoro temat jest to trzeba go odnawiać. Wiele roślin wykończyło sie w tamtym roku,
to też był powód braku ochoty do dalszej walki... nazywam to walką bo gleba jak i inne przeciwności pogodowe nie sprzyjają robieniu czegokolwiek.
Nie poddałem się kiedyś to i nie mam zamiaru zrobić tego teraz, czas pokaże. :)

W tamtym roku udało mi się zrobić beton, nie mam zdjęć po całkowitym ukończeniu,
ale kilka zdjęć z prac posiadam. Oczywiście po ukończeniu beton został odmalowany,
może w tym roku pokaże jak to wygląda na gotowo. Wiele pracy mnie to kosztowało lecz
zawsze próbuję dążyć do celu. :)





















Trochę z lata dla osłody zimowych dni ;)





Jesienią pękł mi wąż tym razem ten dłuższy a nie mam do tego siły,
bo wydawanie 14zł za mb to przesada skoro nie spełnia swoich właściwości...
Gąbki w filtrze też do wymiany... No nic zobaczymy.
Jeśli ryby przeżyją i rośliny jako tako, to będę walczył dalej.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group