Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Oczko wodne budowa

crashq3tf - 2013-06-22, 22:06
Temat postu: Oczko wodne budowa
Witam serdecznie jestem nowy na forum i ciemny co do budowy oczka. Wyznaczyłem sobie już miejsce,kiedy zaczne kopać jeszcze nie wiem. Oczko będzie miało kształt nerki coś w tym stylu. No to teraz sie zaczynają moje pytania panowie;) i panie . Jeszcze dodam ze raczej ryb nie będę miał , ale bede chcial zbudowac malutki wodospadzik taki wysoki do kolan. To teraz pytania.
- Ile półek w oczku jedno do okola czy moze z przodu dwa.
- jaką pompę użyć kupić bo jestem ciemny czy ona bedzie mi pompowac wode do wodospadu i czy tez jednoczesnie moze z niej byc fontanna.
Będe wszystko dodawał na bieżąco. To teraz fotki wyznaczonego miejsca pokaz wam jak ja to widze a wy byscie mi to rozrysowali co i jak 8) .



Atu jak ja to widze


lasoch - 2013-06-23, 08:00

witam nowego oczkomaniaka :pa:
najpierw co do ryb - i tak będziesz je miał , nie dość , że są piękne to i pożyteczne , na pewno zechcesz je mieć , więc kop głęboko . co do półek to raczej nie dookoła bo wtedy będą wąskie , a oczko nie wygląda z zdjęć na ogromne , czekam na wodospad , cudny będzie , a jak wiatrak dojdzie to będzie jeszcze piękniej , jeżeli chodzi o pompę , to co do mocy to nie wiem jak ją dostosować , bo ja też ciemny w tym temacie , a fontanna Ci nie potrzebna , jak będzie wodospad , no i plus lilie nie lubią jak im woda chlapie na liście . teraz czekam na postęp dalszych prac i trzymam kciuki :good:

crashq3tf - 2013-06-23, 10:48

Wszystko bede dodawał tutaj w poscie z mostka zrezygnujebo bedzie mi zasłaniał widok nipotrzebnie :) . no oczko nie bedzie duze 3m dlugie szerokie nie wiem jakie mam duzo miejsca kolo domu chcialem zrobic cos takiego sredniego nie duzego glebokosc jak mowisz la ryb jaka powinna byc? 1,2cm? w tym tygodniu moze cos zaczne zalezy od pogody bo jest tragedia burze i deszcze co chwila.
zuzi10 - 2013-06-23, 11:07

Ja mam 1.20m i już 5 lat mam w oczku mniej więcej tej wielkości co Ty planujesz 3 karpie koi i około 10-12 karasi kolorowych. Jeden warunek napowietrzcz chodzi całą zimę. W ubiegłym roku ze względu na popękaną folię ( miałam budowlankę 3 mm grubą położona podwójnie) musiałam dokonać jej wymiany, no i oczywiście powiększyłam przy okazji oczko.
A więc wniosek- jeśli planujesz oczko na dłużej to kup folę właściwą do oczka i kop takie abyś nie musiał przerabiać za rok lub dwa. Jeśli chodzi o półki to poprzeglądaj poszczególne galerie, zorientujesz się co Ci by odpowiadało biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i wtedy dopytuj jak to zrobić ewentualnie.

crashq3tf - 2013-06-23, 11:17

zuzi10 napisał/a:
Ja mam 1.20m i już 5 lat mam w oczku mniej więcej tej wielkości co Ty planujesz 3 karpie koi i około 10-12 karasi kolorowych.


Dzieki za opinie zuzi10 jesli chodzi o folie to bym kupil specjalnie do tego przeznaczona . Jak widac na pozyzszych zdjeciach mugl bym troszke zrobic szersze do tych 2 pniakow po lewej i prawej. Moze ty wiesz jaka pompe kupic ? bo chce zrobic maly wodospad dl okolo 1m nie szeroki wysokosc do 50cm jestem jak widac nowicjusz wiec prosze o wasze porady :) . znalazlem na alledrogo pompe ale nie wiem czy taka sie nadaje :P

- firmy Aqua Nova

-

NP-1000 1000L/H Aqua Nova

Idealna jako pompa fontannowa lub do zbudowania małego wodospadu.

Maksymalny przepływ do 1000 litrów na godzinę.

Moc 16W

Max. wysokość słupa wody: 1,8m

Długość przewodu: 5m

Wymiary: 131x72x81mm

Łatwy montaż oraz konserwacja.

Szczegółowa instrukcja instalacji w środku.

Wysokiej jakości obudowa chroni elementy elektryczne.

Artur - 2013-06-23, 11:21

To widzę że kolega nie poczytał nic na forum. A wszystko tu jest co kolegę interesuje.
Jak jeszcze dodasz do lektury tą stronkę http://www.mikrojezioro.m...ady_1.html#rada To już będziesz wiedział wszystko. A wtedy w razie niejasności pytaj o konkretne rzeczy i detale. To jest stronka, niestety nieżyjącego juz naszego drogiego Pawła http://www.mikrojezioro.met.pl/spis.html

twister47 - 2013-06-23, 13:45

Witaj nowy maniaku oczkowy. A jeśli jeszcze maniakiem nie jesteś to zaraz zostaniesz. A pomyśl może o takiej pompie bo ta którą podałeś to będzie ciurkać woda a nie płynąć. http://sklep.oczkowodne.n...a-pfn-3500.html
Przemyśl jakie chcesz rośliny i ile wtedy będziesz wiedział jakie półki i ile. Ryby i tak będziesz miał i to wcześniej niż myślisz :-D A jaką filtracje chcesz zastosować.

crashq3tf - 2013-06-23, 15:13

twister47 napisał/a:
A jaką filtracje chcesz zastosować.


No i tu tez prosił bymo pomoc :)

Aznar33 - 2013-06-23, 17:02

Witam

Proponuję zmienić trochę założenia.
Miejsce masz - powiększ oczko. Głębokość mile widziana 1,5m. Pojemność co najmniej 7m3.
Zrobisz mniej i prędzej czy później będziesz sfrustrowany. Gwarantuję Ci to.
Przerabianie oczka jest duuuużo trudniejsze niż jego poprawna instalacja.

Pompy nie dawałbym mniejszej niż 5m3/h.

Poczytaj proszę forum - bez tego się nie obejdzie. Musisz zgromadzić zbyt dużo wiedzy, żeby to zamknąć w poradach w takim wątku.

Przydałoby się wykarczować ten pniak. Paproć na brzegu będzie świetnie się prezentować.

[ Dodano: 2013-06-23, 18:05 ]
Dlaczego nie młyn?

crashq3tf - 2013-06-23, 18:00

Aznar33 napisał/a:
Witam
Poczytaj proszę forum - bez tego się nie obejdzie. Musisz zgromadzić zbyt dużo wiedzy, żeby to zamknąć w poradach w takim wątku.


Czytam go juz 4 dzien caly czas rozne watki :) moge poszezyc jedynie troche za pniaki po bokach i troche na dole. Mam do was prosbe zeby z tego 1 zdjecia ktos mi rozrysowal uklad polek itp gdzie dac najglebiej z ktorej strony wodospad prosil bym bardzo i byl bym wdzieczny.

Artur - 2013-06-23, 18:06

Obierz sobie stronę z której będziesz oglądał oczko i od strony widza daj głębię a na drugim końcu płyciznę, gdzie posadzisz tataraki, pałkę i inne wysokie rośliny, na głębi zaś Lilie i inne niskie rośliny.
4 dni czytania to mało. :-D

zuzi10 - 2013-06-23, 19:23

Wies
crashq3tf napisał/a:
Mam do was prosbe zeby z tego 1 zdjecia ktos mi rozrysowal uklad polek itp gdzie dac najglebiej z ktorej strony wodospad prosil bym bardzo i byl bym wdzieczny.

Wiesz, to nie takie proste. Ważne jest przy takim rozplanowniu wiele rzeczy Np skąd będziesz zawsze patrzał na oczko, a więc taki pierwszy plan i tu nie może być roślin wysokich.Kaskada wtedy tez albo na wprost, albo na któryms z krótszych boków.Inna sprawa czym, np jakimi kamieniami chcesz wykończyć oczko. Tu wchodzi w grę sprawa maskowania folii.Jesli to będa otoczaki to praktycznie wokoło oczka musisz zrobić półke taka na głębokość 20 cm i szerokośćci ze 25-30 cm. Wtedy będziesz mógł na takiej półce poukładać pierwszy krąg kamieni ,które zamaskuja Ci folie, a między nimi możesz posadzić np kaczeńce, niezapominajki i inne niskie rosliny hydroponicznie(bez doniczek)Jak poogladasz galerie to sie zorientujesz o co mi chodzi. W zależności od tego gdzie zrobisz kaskadę będziesz robił strefę bagienną. Dobrze wtedy zrobić półkę szeroką np z 50 cm glęboka na 30 np z progiem wysokim na 15 - 20 cm. i szerokim na 15 cm. Po położeniu folii stworzy Ci sie taka zatoczka gdzie możesz wsypać gruboziarnisty przepłukany piasek lub żwirek rzeczny i w niego sadzić pałki, kosaćce i inne rosliny ze strefy bagiennej .Jeśli taka strefa będzie z krótszego brzegu oczka to może być szersza niż 50 cm a ponieważ oczko nie będzie bardzo duże to wiele nie poszalejesz, ale jak radzi Artur poświęć trochę czasu na przeglądanie forum i nie skakaj po tematach ale przejrzyj najpierw galerie użytkowników. Tam wiele się dowiesz na temat budowy oczka, a potem temat związany z budową oczka z folii, a na samym końcu jak będziesz wiedział już jak Twoje oczko będzie wyglądać zajmiesz się techniką w oczku.

wolanin - 2013-06-23, 21:14

Aznar33 napisał/a:
Przydałoby się wykarczować ten pniak.

A jeżeli go wykarczujesz, to mu się może przyjrzyj - korzenie mogą być świetną dekoracją brzegu oczka.

crashq3tf - 2013-07-02, 20:32

To tak jak obiecałem dodaje zdjecia dzisiaj kopalem tylko 2h nie dalo rady wiecej bo by moglo moje serduszko nie wytrzymac :/ . Sory za jakosc ale robilem telefonem.

- To tak teraz moj nowo odnowiony wiatraczek jak obiecalem



- Po godzinie kopania dołu

- Po niecałych 2 h

lasoch - 2013-07-02, 20:38

no nie chcę Cię obrażać , ale trochę mało wykopałeś jak na taki czas :) wiatraczek bardzo ładny tylko to szare na dole , no i wydaje mi się , że te jego skrzydła są za długie co do jego wysokości , ale i tak piękny :good:
crashq3tf - 2013-07-02, 20:42

lasoch napisał/a:
no nie chcę Cię obrażać , ale trochę mało wykopałeś jak na taki czas :) wiatraczek bardzo ładny tylko to szare na dole , no i wydaje mi się , że te jego skrzydła są za długie co do jego wysokości , ale i tak piękny :good:


No wiesz dzisiaj jest goraco bardzo u mnie ja sie nie moge zbytnio przemeczac bo mamchore serce. Ana dole odbilo sie swiatlo jadnie sa kamienie wmurowane :)

lasoch - 2013-07-02, 20:44

Cytat:
No wiesz dzisiaj jest goraco bardzo u mnie ja sie nie moge zbytnio przemeczac bo mamchore serce.
to całkiem inna sprawa , więc się nie przemęczaj :) może mógłby Ci ktoś pomóc ?
crashq3tf - 2013-07-02, 20:49

Cytat:
to całkiem inna sprawa , więc się nie przemęczaj :) może mógłby Ci ktoś pomóc ?


Nie ma kto kazdy gdzies wyjechal :/ i zostalem sam ja mam duzo czasu :) wiec sie nie spiesze

lasoch - 2013-07-02, 20:53

to pomalutku , masz czas :)
Aznar33 - 2013-07-02, 20:57

Większe!!! Kop większe. Pomału, ale większe.
rewi - 2013-07-03, 08:56

Z tej ziemi będzie skalniak?
crashq3tf - 2013-07-03, 08:58

rewi napisał/a:
Z tej ziemi będzie skalniak?


ziemi bedzie za duzo i musze troche albo wiekszosc jej wyrzucic bo nie mam pojecia co z niej zrobic a dopiero zaczynam kopac co mi radzisz "rewi"

rewi - 2013-07-03, 09:11

crashq3tf, możesz zrobić skalniak obok oczka. ;) A resztę ziemi lepiej już od razu na taczkę i wywozić bo później oczko będzie gotowe, a obok taki "pagór" :piwko:
lasoch - 2013-07-03, 09:34

z wykopanej ziemi można też założyć podwyższane rabaty
Aznar33 - 2013-07-03, 09:38

Rozglądałeś się za wynajmem kopareczki? Zerknąłem szybko i u nas cena wynosi około 80 funciaków za pierwszą dobę, a potem 40 za kolejne. Jakby dobrze poszukać, to pewnie można znaleźć taniej.
Jeśli zdrowie nie dopisuje, to może warto sobie trochę ułatwić życie.

PS ja też nie lubię łopaty. Najważniejsze, żeby pomalutku pchać robotę do przodu. Zawsze wychodziłem z założenia, że praca w ogrodzie ma być przyjemnością i rekreacją, więc nie ma co żałować czasu na przerwy.

zuzi10 - 2013-07-03, 09:49

Ja nigdy nie pozbywam się ziemi z ogrodu.Jeśli masz miejsce do złożenia jej gdzieś to warto to zrobić.Prawdopodobnie masz jakiś kompostownik na działce, gdzie kompostujesz chwasty, liście odpady biolgoczne. Taka ziemia to skarb do ich przesypywania. Potem następny skarb to kompost którym można wszystko podsypywać, począwszy od rabat a kończąc na trawniku.
eldorado82010 - 2013-07-03, 15:41
Temat postu: dobrze radzą
Nie pozbywaj się ziemi może leżeć i 100 lat :) a nigdy nie wiadomo kiedy ziemia może się przydać wiem to z własnego doświadczenia :(( bo kiedyś oddałem
Gosik - 2013-07-03, 16:27

Możesz expresem przesłać ją do mnie ( ziemię), przyjmuję każdą ilość tak pięknej ziemi :-o . Poza tym jestem zupełnie innego zdania niż szanowny lasoch, bo mnie wiatrak ogromnie się podoba :brawo: . Co do oczka jak refren powtarzam Aznara - kop WIĘKSZE, bo później będziesz żałował, jak niejedno z nas, a ja jako pierwsza. Ze sterty ziemi możesz zrobić kaskadę.
jaran30 - 2013-07-03, 17:42

No witaj ,z mojego niedużego doświadczenia radze Ci kop jak największe możesz, ja mam spore ale już bym chętnie powiekszył :-D
lasoch - 2013-07-03, 18:20

Gosik, - mi też bardzo się podoba i gdybym mógł tak mieć to też taki chciałbym mieć , chodzi mi o to , że widziałem ładniejszy , ale to nie znaczy , że ten mi się nie podoba , ale jakby go postawić na jakimś podwyższeniu to wyglądał by jeszcze ładniej :)
rewi - 2013-07-03, 18:37

crashq3tf, ziemia wywoź taczką w jakąś część ogrodu na leżakowanie :piwko:
Aznar33 - 2013-07-03, 18:45

Ziemię można użyć do wypoziomowania terenu wokół oczka i nie tylko. Możesz też sobie przy okazji posiać dobrą trawkę. Ja dopiero teraz po wielu wielu latach zaczynam rozumieć co to znaczy dobra trawa.
crashq3tf - 2013-07-03, 21:07

No i dziś była cześć dalsza kopania ale tylko chwilę :( co chwila mam coś do zrobienia innego kolo domu no i bylem na rzece z siostrzeńcem na rybacz. Obiecał mi jutro ze mi pomoże kopać :) muszę wam powiedzie ze motyka to porządna rzecz :) ,zrobiłem polki na 30cm strefa bagienna nie za bardzo głeboka jak dla pałek ? Gosiu jak chcesz to zchecia ci ta ziemie oddam prawie cała :) bo mi jest niepotrzebna jedynie troche zostawie na wodospad. Musze wam powiedziec ze korzenie juz wszystkie wydarlemale te dwa pniaki nie ma szans wykarczowac :/ tak korzonki siedza . No i zaczeło sie najgorsze a cieszyłem sie ze ziemia jest taka sypka a tu nagle na 40cm kamien na kamieniu masakra musze wam powiedziec lopaty nie idzie wogole wbic, co myslicie o tym zeby te dwa pniaki co nie moge wyciagnac obic je wykladzina zeby mi foli nie przedarła ? Jesli macie jakies pytaniato piszcie :)
wolanin - 2013-07-04, 07:24

crashq3tf napisał/a:
Obiecał mi jutro ze mi pomoże kopać :)

...

a tu nagle na 40cm kamien na kamieniu masakra musze wam powiedziec lopaty nie idzie wogole wbic,


Niech przyniesie kilof :victory:

eldorado82010 - 2013-07-04, 10:09
Temat postu: gratulacje
gratulacje za wytrwałość po malutku i wykopiesz a radość potem niesamowita :piwko:
lasoch - 2013-07-04, 13:32

30 cm. dla pałki to nic u znajomego rosną na ok.150cm. , ale zrób też płytszą bagienna tzn. na ok10-15 cm. co do kamieni to Ci się przydadzą :)
Gosik - 2013-07-04, 13:55

Pniaki trzeba niestety wykarczować, bo lubią na nich pojawiać się " odnóżki", a to niestety grozi przebiciem folii. Niech siostrzeniec weźmie ze sobą starszego kolegę, kilof i trzeba to usunąć. Co do pałek, moje rosną na głębokości 50 cm i dobrze im, nie narzekają . Każdy kamień na wagę złota, chuchaj i dmuchaj na nie, bo posłużą Ci do maskowania brzegów oczka, czyli ukrywania folii.
To moje pałki, nie wiem jaka ich wysokość, bo nie sięgam do nich. Ogrodzenie w tym miejscu ma wys. 180 cm

art1234 - 2013-07-04, 14:25
Temat postu: z bagienkiem to uwaga
bagienko to lepiej niech ma z 10 cm wody żeby ryby mogły tam wpływać i zjadać larwy komarów bo nie posiedzisz nad oczkiem.
crashq3tf - 2013-07-04, 14:29

Gosik napisał/a:
Pniaki trzeba niestety wykarczować, bo lubią na nich pojawiać się " odnóżki", a to niestety grozi przebiciem folii.]


A te pniaki cos ponad 10 lat temu byly sciete drzewa i zostaly pniaki Gosik i korzenie nich sa spruchniale i sie sypia dodaje zdjecia z dzisiejszej pracy bardzo goraco 30c u mnie wiec wiecej bylo odpczynku niz kopania :) a siostrzeniec chodzi dopiero do 6 klasy podstawowki :) zawsze cos pomoze prawda :) . Dziekuje wam ze pomagacie piszecie to jest pierwsze takie forum gdzie mozna spotkac tak milych ludzi jak wy naprawde . Prosze zdjecia :)






Gosik - 2013-07-04, 14:35
Temat postu: Re: z bagienkiem to uwaga
Zmieniłabym trochę kształt ( tak, jak zrobiłam obrys na zdjęciu ), bo kładąc folię, będziesz miał duże straty na zakładkach.

crashq3tf - 2013-07-04, 14:45
Temat postu: Re: z bagienkiem to uwaga
Gosik napisał/a:
Zmieniłabym trochę kształt ( tak, jak zrobiłam obrys na zdjęciu ), bo kładąc folię, będziesz miał duże straty na zakładkach.
]

z przodu moge sciac to na wprost wtedy oczko bedzie mialo ksztalt jajka na boki juz nie pojde za bardzo w lewo bo jest jasmin a obok drzewka choinki.Co myslisz o scieciu tego na wprost

Aznar33 - 2013-07-04, 15:04

Pniaki wykarczować już musisz, bo za blisko nich podkopałeś oczko. Jak dokopiesz się głębiej, to będzie dużo łatwiej, bo korzenie będą cieńsze. W zasadzie już prawie je masz na patelni. Dobra siekiera i rach ciach.

Te małe iglaki - co tam posadziłeś? Jeśli to sosny, to bym przesadził i na to miejsce posadził coś z małym systemem korzeniowym na przykład żywotniki.

A jak za rok, czy dwa napiszesz, że żałujesz, że nie wybudowałeś większego oczka, to Cię ugryzę.
;)

Gosik - 2013-07-04, 15:37
Temat postu: Re: z bagienkiem to uwaga
crashq3tf napisał/a:
Gosik napisał/a:
Zmieniłabym trochę kształt ( tak, jak zrobiłam obrys na zdjęciu ), bo kładąc folię, będziesz miał duże straty na zakładkach.
]

z przodu moge sciac to na wprost wtedy oczko bedzie mialo ksztalt jajka na boki juz nie pojde za bardzo w lewo bo jest jasmin a obok drzewka choinki.Co myslisz o scieciu tego na wprost

Trochę zaokrąglij ( lepiej układa się folia). Jeżeli stoi krzesło, to znaczy, że jeszcze możesz podkopać :crazy:
Pniaków pozbądź się koniecznie. Oczko ma służyć 40-50 lat, nie żeby za 5 lat zdejmować folię, bo albo spróchniało i się zapadło, albo "odrostki" wyrosły, bo wyjrzały spod głębokiej ziemi. Poza tym wykopanie karczu dobrze zrobi głębokości oczka, od razu się pogłębi

Oj, będziesz Ty żałował, że nie zrobiłeś większego i głębszego :crazy:

crashq3tf - 2013-07-04, 16:54

Te brzegi beda jeszcze zbierane na półokragło :) Aznar33 Gosik Prosze bardzo jeszcze zostalami 2 sztuka



i ten co mnie tak wkurzał :)


Aznar33 - 2013-07-04, 18:30

:brawo:
Gosik - 2013-07-04, 20:25

:brawo: no, jak robić, to porządnie od samego początku :brawo:
crashq3tf - 2013-07-04, 21:09

Gosik napisał/a:
:brawo: no, jak robić, to porządnie od samego początku :brawo:


Świete słowa. No i prosze koniec męczarni the end :piwko: juz mnie noc zastała :-o



Gosik - 2013-07-04, 21:10

Ale za to jaki pracowity był dzień :brawo: :piwko:
crashq3tf - 2013-07-04, 21:13

Gosik napisał/a:
Ale za to jaki pracowity był dzień :brawo: :piwko:


Dokładnie jutro ciąg dalszy. Gosik bardzo piekne masz oczko pozazdroscic :) :brawo:

Gosik - 2013-07-04, 21:15

Dziękuję dobrodzieju, nie wiedziałam że byłeś z wizytą, nalałabym :piwko:
rewi - 2013-07-05, 08:20

Wiem coś na temat tych okropnych pniaków ciężką jest ich wykarczować :evil: , ale jak ładnie się wykopie to można oczyścić go i będzie jak znalazł do oczka. :good: Mam taki koło oczka z śliwy i ładnie się prezentuje, ale wykopanie tragedia. Fajnie, że siostrzeniec się zaangażował wiadomo szybciej praca idzie we dwoje :brawo:
crashq3tf - 2013-07-05, 19:06

Wiec tak to wyglada na dzien dzisiejszy 80cm glebokosci .Rozmiary oczka 4,20 na 2,60
wiem ze nie ma sie czym chwalic ale sam dzisiaj robilem :((



Zac - 2013-07-05, 19:09

Podpowiem Ci z własnego doświadczenia pogłęb jeszcze 20-30cm potem będziesz żałował,bo nie wierze,ze nie będziesz chciał miec KOI.


Pzdr.

crashq3tf - 2013-07-05, 19:13

Zac napisał/a:
Podpowiem Ci z własnego doświadczenia pogłęb jeszcze 20-30cm potem będziesz żałował,bo nie wierze,ze nie będziesz chciał miec KOI.


Pzdr.


Myslalem zeby na srodku zrobic jeszcze takie kolo i wykopac je na 110cm ?co myslicie

Zac - 2013-07-05, 19:16

Moze nie koniecznie koło ale połowe oczka tam gdzie masz teraz 80cm mogł bys pogłębic.
Oczywiscie okrąg tez moze byc.

crashq3tf - 2013-07-05, 19:20

Zac napisał/a:
Moze nie koniecznie koło ale połowe oczka tam gdzie masz teraz 80cm mogł bys pogłębic.
Oczywiscie okrąg tez moze byc.


Ogólnie cała powierzchnia dolna spód ma do brzegów 80cm nie liczac półek.

P.s Gosik pisałas mi o kamieniach ja sie oto nie martwie bo zaraz kolo domu mam rzeke :yahoo: A jak myslicie woda z rzeki mogla by byc do czka bo w studni marno a teraz na rzece jest krysztal przejrzysta

Zac - 2013-07-05, 20:29

Jak byś tą wodę nosił w wiaderku?? :P
crashq3tf - 2013-07-05, 20:36

Zac napisał/a:
Jak byś tą wodę nosił w wiaderku?? :P


Nie pompą bym pompował ej ja nie umiem obliczyc ile mi metrow foli potrzeba :/ jestem noga z matmy :( jeszcze bede kopal ale tak jak na dzien dzisiejszy np

Długosc od brzegu do brzegu 4,20 szerokośc 2,60 głebokość 80cmi jak to obliczyc polki tez trzeba doliczac :/ nie rozumiem tego

Zac - 2013-07-05, 20:41

co najmniej 6m na dlugosc musisz liczyc i ok 4.5 na szerokosc szerokosc.
zuzi10 - 2013-07-05, 20:42

A ja bym Ci poradziła zrobić wokoło oczka półkę głęboką na 15- 20 cm i szeroką też przynajmniej tyle samo, bo jak nie zrobisz to będziesz miał problemy z wykończeniem brzegów i maskowaniem folii i trzeba będzie potem podkopywać. Na te półkę położysz pierwszy krąg kamieni. Tam tez możesz sadzić rośliny między kamieniami
crashq3tf - 2013-07-05, 20:44

zuzi10 napisał/a:
A ja bym Ci poradziła zrobić wokoło oczka półkę głęboką na 15- 20 cm i szeroką też przynajmniej tyle samo, bo jak nie zrobisz to będziesz miał problemy z wykończeniem brzegów i maskowaniem folii i trzeba będzie potem podkopywać. Na te półkę położysz pierwszy krąg kamieni. Tam tez możesz sadzić rośliny między kamieniami


mam zrobione polki :)

lasoch - 2013-07-08, 09:58

skoro masz niedaleko do rzeki to fajnie , na pewno są w niej różne kamienie , począwszy od otoczaków i skończywszy na płaskich , dobrych na kaskadę , no i inne które będą bardzo dobre do wykończenia brzegów , woda z rzeki byłaby dobra , taka czysta i natleniona . myślę , że powinieneś kopać głębiej , ja wykopałem 120 cm. i teraz żałuję bo nie mogę mieć koi , kop chociaż 130cm. a wzór na wymiary foli to :
długość folii = długość ( oczka oczywiście , ale najdłuższa )+2 x głębokość ( maksymalna )+ 2 x 50 cm ( na brzeg )
szerokość folii = szerokość + 2 x głębokość + 2 x 50 cm ( na brzegi )

zuzi10 - 2013-07-08, 10:16

crashq3tf napisał/a:
mam zrobione polki

Wiem,że masz zrobione półki, ale one są dość głebokie. Chodzi mi o taki pas wokół oczka, tak jak masz podciętą darń,jak podkopiesz kilka, kilkanaście centymetrów to nie będziesz miał problemów z maskowaniem folii, bo na tę małą półkę położysz pierwszy krąg kamieni, które częściowo np do połowy będą w wodzie i będą Ci zasłaniały folię. A jak tego nie zrobisz to zawsze ponad wodą będziesz miał widoczną folię, szczególnie jak to będą otaczki

lasoch - 2013-07-08, 10:19

tylko żeby ta pólka na kamienie nie była zbyt głęboka bo będzie to brzydko wyglądało
crashq3tf - 2013-07-09, 21:03

Kilka zdjeć z dzisiejszego dnia :) wywozu ziemi itp :P . Te brzegi beda zbierane jeszcze bardziej






Tyle zostało wywiezione


A tutaj efekt


Teraz z troszke innej beczki dojscie domojego domu



To tyle na dzis :) pozdrawiam

wolanin - 2013-07-09, 21:18

Potoczek i kładka: szczęściarz :)

Przypomniałeś mi wakacje spędzane nad Ropą.

crashq3tf - 2013-07-09, 21:19

lasoch napisał/a:
. a wzór na wymiary foli to :
długość folii = długość ( oczka oczywiście , ale najdłuższa )+2 x głębokość ( maksymalna )+ 2 x 50 cm ( na brzeg )
szerokość folii = szerokość + 2 x głębokość + 2 x 50 cm ( na brzegi )


Juz mi moja kobieta wszystko policzyła do tego wzoru ile potrzebuje foli :) . W jakiej cenie jest folia wogole ? Bo sasiadka tez robi oczko i pierniczy mi ze w miescie sa po 40zl za m2 to chyba ze zlota jest . Kamieni mam multum w rzece jakie bym nie chcial. Co myslicie o wyscielaniu oczka starymi plandekami foliami a na samo dno dac dywan bo mam stary , a pozniej obłozyc to folia do oczka . ??

[ Dodano: 2013-07-09, 22:20 ]
wolanin napisał/a:
Potoczek i kładka: szczęściarz :)

Przypomniałeś mi wakacje spędzane nad Ropą.

Pawle jaka Ropą ?Czyzby ta co plynie w Gorlicach albo w jasle ?:) do krk mam ponad 100km

wolanin - 2013-07-09, 21:24

crashq3tf napisał/a:
Pawle jaka Ropą ?Czyzby ta co plynie w Gorlicach albo w jasle ?:) do krk mam ponad 100km

No jasne że tą, a konkretniej w Klimkówce (teraz to miejsce jest pod wodą...).

Artur - 2013-07-09, 21:37

crashq3tf napisał/a:
Co myślicie o wyścielaniu oczka starymi plandekami foliami a na samo dno dac dywan bo mam stary , a później obłożyć to folia do oczka . ??

Ja Ci polecę ten wątek, na pewno Ci pomoże. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1278
Tu o folii
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=21
Ta za 4 dychy, to może Epdm jest.

zuzi10 - 2013-07-09, 22:38

crashq3tf napisał/a:
Co myslicie o wyscielaniu oczka starymi plandekami foliami a na samo dno dac dywan bo mam stary , a pozniej obłozyc to folia do oczka
Też oczko wykładałam na dnie starym dywanem, a częściowo watą taką do ocieplania ścian. Nie wiem jak to jest z plandeką, bo ona jest chyba dość twarda i sztywna, ale jak się ja odpowiednio poprzycina to powinna być.
rewi - 2013-07-10, 09:25

Jasne, że dawaj dywany i plandekę, ale tak jak napisała zuzi10, plandeka jest twarda i ciężka w ułożeniu chyba, że pociąłbyś na kawałki i układał na półkach.

Genialne z tym mostkiem i rzeczką :yahoo:

matheo - 2013-07-10, 13:38

Ja tak samo w swoim oczku na dno i półki wykładałem wszystko co mi tylko wpadło do ręki (dywany i różne takie).

Polecam ci zrobić tą półkę o głębokości 15 cm i szerokości może być tak z 15-20 cm przez całą długość oczka.Na niej ułożysz pierwszy krąg kamieni które będą częściowo zalane wodą i folia będzie całkowicie zamaskowana nawet przy ubytkach wody.

Z kamieniami widzę nie bd miał żadnych problemów.w jakiej odległości ta rzeczka jest od twojego oczka?

Powodzenia w pracach. :-D

lasoch - 2013-07-10, 13:53

matheo, - o tej półce pisała już zuzi10, a oczko przed położeniem folii można wyłożyć starymi ciuchami
crashq3tf - 2013-07-10, 21:14

matheo napisał/a:

Z kamieniami widzę nie bd miał żadnych problemów.w jakiej odległości ta rzeczka jest od twojego oczka?

Powodzenia w pracach. :-D


do rzeczki 40m gora 50m :)

matheo - 2013-07-10, 22:46

lasoch napisał/a:
matheo, - o tej półce pisała już zuzi10


Wiem wiem ale na ostatnich zdjęciach nie widziałem żeby była więc napisałem jeszcze raz, bo sam w pierwszym oczku zrobiłem takie pionowe brzegi i miałem problem z maskowaniem.

crashq3tf - 2013-07-11, 10:30

Czyli w koło mam zrobic połki na 15 ,20cm szerokie tak samo na tyle zeby mi zakryło folie. Tak to zrozumiałem czyli bede musiał robic przebudowe :P alemam czas lepiej zrobic dobrze niz pozniej poprawiac :) 8)
wolanin - 2013-07-11, 12:03

crashq3tf napisał/a:
Czyli w koło mam zrobic połki na 15 ,20cm szerokie tak samo na tyle zeby mi zakryło folie. Tak to zrozumiałem czyli bede musiał robic przebudowe :P alemam czas lepiej zrobic dobrze niz pozniej poprawiac :) 8)

Zauważ, że ta półka nie musi na całym obwodzie oczka mieć jednej wysokości.
Możesz np. zechcieć mieć w jakimś miejscu cembrowinę z kamieni idącą wgłąb, jeżeli będzie to miejsce, które będzie łatwe do obserwacji i oglądania rybek na tle głębszej wody przy pionowej kamiennej ściance. Ot, taka luźna sugestia.

zuzi10 - 2013-07-11, 12:27

Może to zdjęcie Ci pomoże zrozumieć o co mi chodzi

Pierwszy obrazek pokazuje jak będzie wyglądało oczko jak nie zrobisz tej dodatkowej półki, a drugi -widać jak kamienie ładnie maskują folię. Zarówno wysokość tej półki jak i jej szerokość zależy od wielkośći zastosowanych kamieni. Przy większych należy półkę zrobić odpowiednio wyżśzą i szerszą. Przy mniejszych mniejszą. Możesz też np w jakimś miejscu zrobić np taką półmetra szeroką i wyłożyć ją drobnymi otoczakami.

wolanin - 2013-07-11, 13:49

To może ja jeszcze zilustruję obrazkiem, o czym pisałem.
I - półka o normalnej wysokości
II - półka schodząca wgłąb - bardziej lub mniej pionowo, niekoniecznie w postaci V.


crashq3tf - 2013-07-11, 21:24

Dzieki zuzi10 i Paweł kumam czacze :)
wolanin - 2013-07-12, 07:46

crashq3tf napisał/a:
Dzieki zuzi10 i Paweł kumam czacze :)

A kamienie dasz jakie? W tych stronach, to murki buduje się z płaskich...
A w tym Eldorado - potoczku na pewno do wyboru, do koloru.

crashq3tf - 2013-07-12, 16:09

wolanin napisał/a:
crashq3tf napisał/a:
Dzieki zuzi10 i Paweł kumam czacze :)

A kamienie dasz jakie? W tych stronach, to murki buduje się z płaskich...
A w tym Eldorado - potoczku na pewno do wyboru, do koloru.


Na bank plaskie nie bede chcial okraglych w sumie u mnnie okraglakow nie ma tylko plaskie albo jakies spowydziwiane :)

crashq3tf - 2013-07-22, 19:56

Wyjezdzam na 2 tyg wroce zaczne konczyc wkoncu oczko i wtedy dodam foty pozdrawiam wszystkich oczko maniakow do uslyszenia na forum:)
crashq3tf - 2013-08-05, 12:44

hej wystarczy mi taka pompa ? wysokosc bedzie z do 1m 80cm a dlugosc do 1,50cm pompa taka

Maksymalny przepływ do 3000 litrów na godzinę.

Moc 70W

Max. wysokość słupa wody: 3,5m

Długość przewodu: 5m

Wymiary: 196x96132mm

Slasoft - 2013-08-06, 12:44

Jak dla mnie coś ta pompa ma za duży pobór energii do swoich osiągów. Oszczędna nie jest.
crashq3tf - 2013-08-06, 13:14

Slasoft napisał/a:
Jak dla mnie coś ta pompa ma za duży pobór energii do swoich osiągów. Oszczędna nie jest.

NP-3000 3000L/H Aqua Nova
Firma niby dobra kupilem zobaczymy

crashq3tf - 2013-08-28, 19:44

Witam dodaje zdjecia wkoncu z budowy mojego oczka ;)

1.
No to tak wykładanie oczka wszystkim co sie da


2.


3.Układanie foli ale po dłuższym zastanowieniu za pomoca mojej kobiety poprawili my folie i podłożyli wiejej folii


4.
Układanie kamyczków tylko tak popatrzeć jak to bedzie wygladać potej je odłożyłem na bok


5.
wyłorzone kamyczki :)


6.
Prawie ukonczone układanie dziekuje za pomoc siostrzencowi i mojej kobiecie bo sam bym tyle tych kamieni nie nawiózł a czemu takie kamienie a nie plaskie najlepsza opcja wyszla taka o :D


7.


8.
Sory za ten wozek itp rzeczy :)


9.
Taka prowizorka jak bedzie wygladal wodospadzik,oczywiscie bede robil filtr .




10.
No i ostatnia fotka reszta budowy wodospadu i wygladu czy roslin bede dodawal to dopiero poczatek ;)


Leszek Garwolin - 2013-08-28, 21:19

Witaj.Mam obawy czy te kamienie z czasem się nie obsuną ii nie zrobią ................ w folii ,nie chce krakać,ogólnie fajoskie tylko zieleniny brak.Pomyśl,a może ktoś się wypowie.
crashq3tf - 2013-08-28, 22:19

Leszek Garwolin napisał/a:
Witaj.Mam obawy czy te kamienie z czasem się nie obsuną ii nie zrobią ................ w folii ,nie chce krakać,ogólnie fajoskie tylko zieleniny brak.Pomyśl,a może ktoś się wypowie.

Hej wszystkie kamienie sa dobrze ulozone tak ze po nich moge chodzic i sprawdzane wlasnie czy sie nie beda obsowac oczywiscie te co sa na tym wodospadzie to tak dla zartow zrobilem bede to rozbieral bo chcialem wiedziec jaka pompa jest wydajna .

rewi - 2013-08-29, 07:40

Pod takim zabezpieczeniem folia przeżyje i setkę :piwko: Teraz tylko czekać na roślinność :brawo:

crashq3tf napisał/a:
Hej wszystkie kamienie sa dobrze ulozone tak ze po nich moge chodzic i sprawdzane wlasnie czy sie nie beda obsowac


W takim razie nie powinno być problemów jeszcze gdybyś posadził między kamieniami 'tojeść rozesłaną', 'bluszcz' lub 'dąbrówkę rozłogową' na pewno się nie obsunął mam tak u siebie i ładnie maskuje kamienie.

lasoch - 2013-08-29, 07:53

rewi, - a te rośliny to tak luzem? No ładne kamyczki ;) . A ta prowizoryczna kaskada niczego sobie! Tylko czy tych kamieni na brzegach nie jest czasem za dużo? Teraz rośliny i rybki i będzie ekstra :good: .
rewi - 2013-08-29, 08:05

lasoch, posadzić między kamieniami później się rozrosną ;)
crashq3tf - 2013-08-29, 08:45

rewi napisał/a:
lasoch, posadzić między kamieniami później się rozrosną ;)

Dzieki rewi bede myslal nad roslinami to dopiero poczatek wszystkiego ze tak powiem. Domownikom sie podoba to jest wazne moj brat nie byl przekonany ze cos z tego wyjdzie ale jak zobaczyl to co jest to jest on pod wrazeniem :P

rewi - 2013-08-29, 08:49

crashq3tf, bo ładnie jest! A co będzie za dwa-trzy lata jak rośliny będą piękne i okazałe ;)
crashq3tf - 2013-08-29, 09:22

rewi napisał/a:
crashq3tf, bo ładnie jest! A co będzie za dwa-trzy lata jak rośliny będą piękne i okazałe ;)


Do ładnego mu jeszcze bardzo daleko :) jak bede mial dzisiaj czas to bede moze robil cos kolo tego wodospadu pozdrawiam i dzieki za mile slowa

taniw - 2013-08-29, 18:15

Mam oczko podobnej wielkości i w podobnej fazie budowy /tylko roślin przeniesionych ze starego więcej /Utknąłem z pracami właśnie przy budowie wodospadu.Obejrzałem setki zdjęć i zero pomysłów, tylko góra usypanej ziemi.Natchnienie przyszło dopiero oglądając twój prowizoryczny wodospad. Co prawda niezbyt mi się on w obecnym stanie ...... ,ale nagle w głowie mi się poukładało jak ma wyglądać .Więc jutro czeka mnie cały dzień pracy.
crashq3tf - 2013-08-29, 18:29

taniw napisał/a:
Mam oczko podobnej wielkości i w podobnej fazie budowy /tylko roślin przeniesionych ze starego więcej /Utknąłem z pracami właśnie przy budowie wodospadu.Obejrzałem setki zdjęć i zero pomysłów, tylko góra usypanej ziemi.Natchnienie przyszło dopiero oglądając twój prowizoryczny wodospad. Co prawda niezbyt mi się on w obecnym stanie ...... ,ale nagle w głowie mi się poukładało jak ma wyglądać .Więc jutro czeka mnie cały dzień pracy.

Hej miło slyszec ze dzieki mnie cos ci przyszlo do glowy ja wlasnie dzisiaj buduje wodospad ale przerwa :( pada deszcz :/

lasoch - 2013-08-29, 19:59

crashq3tf napisał/a:
ale przerwa pada deszcz

To trzeba się cieszyć ;) , deszcz potrzebny!

crashq3tf - 2013-08-31, 13:53

Życie ktore dzisiaj uratowałem topiła sie w oczku. Sa dwie takie same i sie bija co chwila o teren nad oczkim :)




lasoch - 2013-09-01, 08:53

Piękna ważka :good: . U mnie wcześniej tez się biły o oczko, ale było ich trzy.
Gosik - 2013-09-02, 18:38

Fantastyczne zdjęcie :brawo: niesamowite ujęcie i jakie ostre :good:
crashq3tf - 2013-09-05, 19:10

No to dodam fotki z budowu wodospadu duzo mi jescze zostalo zeby go skonczyc i dopiescic :)
wiem ze strasznie brzydko to wyglada wszystko ale dajcie mi czas :)













To by bylo na tyle :P jakos ta krytyke przyjme od was :)

lasoch - 2013-09-06, 15:20

Ładny domek :) i widoki też całkiem nie złe. Ten wiatrak - teraz boski! A wodospadzik wcale nie taki zły ;) , dla mnie bardzo ładny, ale wiadomo dojdą jeszcze jakieś rośliny i ogólnie wszystko ukończysz w pobliżu to będzie cud-miód-malina :-D .
Gosik - 2013-09-09, 18:46

Bardziej wysunęłabym te stopnie kaskady, tak, aby woda z jednego stopnia spadała na następny. Teraz woda zlewa się po tych stopniach.
crashq3tf - 2013-09-18, 11:31



Takich kamieni sobie uzyje :) mam tego bardzo duzo i ile chce :P






I moje male oczko w pokoju :)


[ Dodano: 2013-09-18, 12:32 ]
Tutaj sa te kamienie :P

zuzi10 - 2013-09-18, 11:54

crashq3tf mam pytanie, czy ta pończocha w której jest roślina jest zawiązana? Jeśli tak to moim zdaniem błąd.Utrudnisz roślinie rozrastanie się.O ile korzenie bez problemu przerastają materiał to liście rośliny już nie. Ja tę wystającą cześć od góry pończochy wywijam na zewnątrz,ile sie tylko da, wtedy ona się ładnie układa tworząc wokół rośliny jakby pierścień nie utrudniający liściom wybijanie na zewnątrz.
lasoch - 2013-09-18, 16:53

No roślinki ładnie zasadzone :good: . A wodospad przepiękny! A akwarium - marzenie :brawo: .
crashq3tf - 2013-09-18, 19:11

lasoch napisał/a:
No roślinki ładnie zasadzone :good: . A wodospad przepiękny! A akwarium - marzenie :brawo: .

Lasoch dziekuje ale to dopiero poczatek nic nie zdażylem skonczyc bo jestem chory :( juz 3 tydzien i na dodatek pada co chwila , dzisiaj byl tylk opiekny dzien

[ Dodano: 2013-09-18, 20:11 ]
P.skupuje wiekszy baniaczek dla ryb :)

lasoch - 2013-09-18, 19:12

To wracaj do zdrowia :pa: . Z tego co widzę to już nie wiele do wykończenia ;) .
crashq3tf - 2013-09-19, 17:00

Kurde nie mam jescze filtra :/ bede budował dopiero woda zrobila mi sie brazowo-zolta wlasnie dzisiaj zrobilem sobie skrzynke na prad :P :D jak umialem tak zrobilem.W przyszlosci zrobielepsze :) )




crashq3tf - 2013-09-23, 15:05

Hej dzisiaj spotkała mnie niemila sytuacja rano gdy wstalem gdyby nie siostrzeniec pompaby mi sie spalila:/. No to zaczynam pisac o co chodzi jak wieceie buduje to oczko i wszystko jest tak na razie na wierzchu polozone waz od pompy byl na wierzchu i polozony na kaskade no ale niestety w nocy "coś" przyszlo i z kaskady sciaglo mi wezapimpa wypompowala wode zaczela sie dlawicbo juz nicnie ciaglo dobrze ze siostrzeniec szedldo szkoly i powiedzial o tym mojej mamie i on szybki mi wylaczyla prad na szczescie pompa sienie spalila dziala bojaprobowalem uruchomic jest ok. Na peszlu do pompy byly slady wbitych zebow wkilku miejscach :( nie wiemco to moglo bycmieszkam blisko lasu,moze pies sasiada . Kiedys pod domem podoknem stal lis na przyklad . Dzisiaj wziolempompei wypompowalem cala reszte wody zoczka przy okazji wylowilem ryby 2 koi i jednego karasia maja sie bardzo dobrze zrobilem im jeszcze 3 skrytki bo nie mialy wogole.Terazjestem chory nic nie moge skonczyc robic bo pogoda ciagle brzydka i pada:(.mamkilka zdjec to wrzuce pozniej i jedno zdjecie ryb aleslabo widac chcialem zrobic zdjecia tych koi to mi bateria padla w telefonie przykro bylo gdy rano to wszystko zobaczylem co sie stalo , aktualnie woda sie teraz wlewa do oczka . A co do tego pradu bede go mial w srodku w tym wiatraku
lasoch - 2013-09-23, 16:38

To dobrze, że wszystko w miarę dobrze się skończyło i ryby są całe i zdrowe :) .
crashq3tf - 2013-09-23, 20:34

lasoch napisał/a:
To dobrze, że wszystko w miarę dobrze się skończyło i ryby są całe i zdrowe :) .


lasoch gdzie mozna kupic weza do pompy bo mam jakis zwykly :P do pradu a te na alledrogo sa po 9zl zametr :/






[ Dodano: 2013-09-23, 21:37 ]
ostatnia fota z rybami 1karas i 2karpie koi euro

[ Dodano: 2013-09-23, 22:04 ]
jeszcze jedno mniej wiecej kto mi obliczy ile moge miec litrow wody w oczku :P woda lala sie 6h do oczka pompa max wydajnosc 130l na minute ale bylo pod gorke i mialem plaski waz ogrodowy 3/4 wiec trzeba liczyc z jakies 80lna m

wolanin - 2013-09-23, 23:03

crashq3tf napisał/a:
trzeba liczyc z jakies 80lna m

Z takich wyliczeń to nic nie będzie.
80 litrów x 60 (minut ma godzina) x 6 (godzin lałeś) = 28800 (w życiu nie masz tyle w oczku)

zuzi10 - 2013-09-24, 00:29

Jak tak porównuję z moim pierwszym to możesz mieć około 1,5 tysiąca litrów.Ponieważ masz oczko prawie,że kwadratowe to możesz plus-minus wyliczyć długość x szerokość x wysokośc ściany, ale nie w najgłębszym miejscu tylko tej średniej wysokości.I do tego dodac drugie wyliczenie tej szerszej części bliżej wierzchu a więc znów długość x szerokość i x wysokość I to byłoby najbardziej zbliżona pojemność.

[ Dodano: 2013-09-24, 01:51 ]
doczytałam teraz,że jest znacznie większe niz oceniłam to na podstawie ostatnich zdjęciach, a więc na pewno pojemnośc jest tez znacznie większa niż podałam na wstęppie :oops: Najlepiej jednak jak zrobisz sobie choćby takie prowizoryczne wyliczenia, bo z ta pompą to cos nie tak.

crashq3tf - 2013-09-24, 10:45

wolanin napisał/a:
crashq3tf napisał/a:
trzeba liczyc z jakies 80lna m

Z takich wyliczeń to nic nie będzie.
80 litrów x 60 (minut ma godzina) x 6 (godzin lałeś) = 28800 (w życiu nie masz tyle w oczku)


Paweł na pompie pisze MAX 130l/min no ok ale nigdy tyle nie bedzie woda sie lala 6h jak pisze do pompy byl waz plaski 3/4podlaczony z rzeki ciagłem wode pod gorke moze mam jakies 6,5m wysokosci . na pompie pisze ze do 8m podnoszenie tojak obliczyc mniej wiecej wydajnosc pompy ? I ile mam litrow wody w oczku . Niestety dzisiaj mialem portorke musze zamiast peszla dac waz gumiany i tu mam pytanie "jak pozbyc sie lisa ? " znowu m iprzegryzl peszel :/ chociaz na noc woda byla wylaczona .

[ Dodano: 2013-09-24, 11:46 ]
przepraszam za bledy i brak spacji czasem ale mi sie cos spacja psuje :/ I co to sa eurokoi ?:) :P

taniw - 2013-09-24, 11:14

Tak szczerze mówiąc, to mało co z twojego postu rozumiem.
crashq3tf - 2013-09-24, 15:46

taniw napisał/a:
Tak szczerze mówiąc, to mało co z twojego postu rozumiem.

Bo nie jestes w temacie :P

wolanin - 2013-09-24, 16:19

Mateusz, pompa o max 8m podnoszenia, a Ty jej zadajesz 6,5m, no to równie dobrze może mieć wtedy 10% nominalnej wydajności. Ponieważ pasowałoby znać pojemność swojego oczka - choćby dla prawidłowego dawkowania ewentualnego lekarstwa, to może następnym razem weź wiaderko, zaznacz gdzie jest dokładnie 10 litrów i pomierz czas pompowania tych 10 litrów. W sumie możesz to zrobić i teraz - takie ćwiczenia laboratoryjne - tylko koniecznie odtwórz warunki, w jakich ta pompa pracowała (długość węża, ta sama wysokość, etc.).

[ Dodano: 2013-09-24, 17:22 ]
crashq3tf napisał/a:
pytanie "jak pozbyc sie lisa ? " znowu m iprzegryzl peszel :/

Ja bym mu ten peszel przyprawił do smaku izolowaną od gruntu owijką z drutu - i do pastucha.

crashq3tf - 2013-09-24, 19:05

wolanin napisał/a:
Mateusz, pompa o max 8m podnoszenia, a Ty jej zadajesz 6,5m, no to równie dobrze może mieć wtedy 10% nominalnej wydajności. Ponieważ pasowałoby znać pojemność swojego oczka - choćby dla prawidłowego dawkowania ewentualnego lekarstwa, to może następnym razem weź wiaderko, zaznacz gdzie jest dokładnie 10 litrów i pomierz czas pompowania tych 10 litrów. W sumie możesz to zrobić i teraz - takie ćwiczenia laboratoryjne - tylko koniecznie odtwórz warunki, w jakich ta pompa pracowała (długość węża, ta sama wysokość, etc.).

[ Dodano: 2013-09-24, 17:22 ]
crashq3tf napisał/a:
pytanie "jak pozbyc sie lisa ? " znowu m iprzegryzl peszel :/

Ja bym mu ten peszel przyprawił do smaku izolowaną od gruntu owijką z drutu - i do pastucha.

Pawel dziedki jestes wielki :) dobry pomysl z tym wiaderkiem czyli jak bym tak obliczyl ile sie leje do wiadra 10l wody to by obliczyl wtedy ta objetosc wody w oczku?
Aco do lisa to ci mowie masakra :( co dziennie cos zrobione szkoda ze nie mam Wiatrowki :D . A taki pastuch to drogi? Ja ten prad "puszke" bedemontowal w tym wiatraku drewnianym jest daszek nic tam nie naleje ani nie zasypie :)

luzio - 2013-09-24, 19:16

Ludzie nie przesadzajcie z tymi lisami czy innymi wydrami. Z jednej strony robicie oczka wodne by być bliżej natury z drugiej chcecie ją niszczyć. Po za tym to śmieszne by człowiek musiał się uciekać do zabijania jakiegoś nieszczęsnego lisa. Po to chyba mamy rozum by umieć zapanować na tymi zwierzakami a nie po zwierzęcemu je zabijać.
zuzi10 - 2013-09-24, 21:23

luzio wrzuć na luz :D przeciez pastuch nikogo nie zabija, co najwyżej troszeczke "potrzepie" i nie dopuści do oczka
crashq3tf - 2013-09-24, 21:40

zuzi10 napisał/a:
luzio wrzuć na luz :D przeciez pastuch nikogo nie zabija, co najwyżej troszeczke "potrzepie" i nie dopuści do oczka

HAHAHA masz racje zuzi10 przecieznie chce go zabic , a jak by tobie co wieczor wyrzadzal szkody i musialbyc do wszystkiego doplacac pieniadze? zuzi10 widzialas moje podróby koi :D to sa chyba euro

luzio - 2013-09-24, 21:49

Taaa tylko że była też mowa o wiatrówce i ogólnie negatywnie. Ja bym się tylko ucieszył że jakiś lis raczy do mnie zajrzeć. Ale ani lis ani koty nie mają szans wobec obecności psów. To jest mój problem. Bo mam urocze wiewiórki, które chciałyby sobie popić wodę z oczka ale żyją w ciągłym strachu przed psami.
Może to i dobrze bo się nieźle wycwaniły. Biegają po dachu, skaczą po gałęziach i robią niezłe widowisko. No i z rana, kiedy psy są w domu to jednak mogą się napić :)

crashq3tf - 2013-09-24, 22:11

luzio napisał/a:
Taaa tylko że była też mowa o wiatrówce i ogólnie negatywnie. Ja bym się tylko ucieszył że jakiś lis raczy do mnie zajrzeć. Ale ani lis ani koty nie mają szans wobec obecności psów. To jest mój problem. Bo mam urocze wiewiórki, które chciałyby sobie popić wodę z oczka ale żyją w ciągłym strachu przed psami.
Może to i dobrze bo się nieźle wycwaniły. Biegają po dachu, skaczą po gałęziach i robią niezłe widowisko. No i z rana, kiedy psy są w domu to jednak mogą się napić :)


Wiesz mam 2 psy ale jak bys co dziennie kolo domu mial zwierzyniec przez 25lat to by ci sie znudzilo , kuny.lisy,łasice,jastrzebie,sarny. Wiewiorki tez sa ale one nic mi nie przeszkadzaja , sarny w polu wszystko niszcza i jedza, kuny zagryzaja kury tak samo jak lasice czy jastrzebiektore poluja na nie podobno iwidziano w rzece i borsuka byli swojego czasu bobr

luzio - 2013-09-24, 22:17

Podejrzewam że wiele osób zazdrości ci tego zwierzyńca. I podejrzewam że i ty byś zazdrościł gdybyś go nie miał. Myślę że raczej masz powody do dumy niż do narzekania.
Bo jakoś nie nie wydaje mi się byś był rolnikiem...

zuzi10 - 2013-09-24, 22:53

crashq3tf napisał/a:
zuzi10 widzialas moje podróby koi :D to sa chyba euro

Ja nie jestem znawcą koi. Są kolorowe.Jak maja wąsy, to na pewno karpie, a za 12 złotych to tylko moga byc eurokoi. Ja tez takie mam w oczku, tylko moje sa bardziej kolorowe. W tym roku dokupiłam do starych 5 letnich, 4 nowe możesz porównać czy Twoje podobne sa.Zdjęcia nie najlepsze bo komórką na szybko robione. Te dwa małe karpiki nazywali w sklepie "diamentowe" Faktycznie maja fajna połyskującą łuskę. Jedna jest złota, a druga srebrna. Trzy pozostałe to orfy

luzio napisał/a:
Bo jakoś nie nie wydaje mi się byś był rolnikiem...

A dlaczego miałby np nie być. Dlatego,że ma oczko. :-D

crashq3tf - 2013-09-25, 08:55

zuzi10 napisał/a:
crashq3tf napisał/a:
zuzi10 widzialas moje podróby koi :D to sa chyba euro

Ja nie jestem znawcą koi. Są kolorowe.Jak maja wąsy, to na pewno karpie, a za 12 złotych to tylko moga byc eurokoi. Ja tez takie mam w oczku, tylko moje sa bardziej kolorowe. W tym roku dokupiłam do starych 5 letnich, 4 nowe możesz porównać czy Twoje podobne sa.Zdjęcia nie najlepsze bo komórką na szybko robione. Te dwa małe karpiki nazywali w sklepie "diamentowe" Faktycznie maja fajna połyskującą łuskę. Jedna jest złota, a druga srebrna. Trzy pozostałe to orfy
[url=http://i2.fmix.pl/fm...cie.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://i3.fmix.pl/fm...cie.jpg]Obrazek[/URL]
luzio napisał/a:
Bo jakoś nie nie wydaje mi się byś był rolnikiem...

A dlaczego miałby np nie być. Dlatego,że ma oczko. :-D


No maja wasy maja :D jak smoleń :P a codo tego czy jestem Rolnikiem to NIE luziochcesz to bierz ten zwierzyniec nie zyjesz na co dzien z tym to nie wiesz jakie sa klopoty wiec cie prosze nie wypowiadaj sie ok

[ Dodano: 2013-09-25, 09:56 ]
Bo moge wpasc w zlosc napisac cos za duzo i dostane bana wiec :piwko: ;)

Artur - 2013-09-25, 09:11

crashq3tf napisał/a:
i dostane bana wiec :piwko: ;)

Oj tam zaraz banana :) Meliske na uspokojenie i będzie dobrze :)
Ale trzymajmy się tematu :) :piwko:

crashq3tf - 2013-10-11, 21:30

maly update zdjec :P nic ciekawego no ale




[ Dodano: 2013-10-11, 22:31 ]
że tak powiem na tym kiju "patyku" mam napowietrzacz właczony :P

Artur - 2013-10-12, 06:09

Ale dopóki chodzi pompa (kaskada) to nie musisz włączać napowietrzacza. Kaskada wystarczająco napowietrza wodę, poza tym za wcześnie na napowietrzanie, tu chodzi żeby bąbelki powietrza uniemożliwiły zamarzanie wody chyba. :piwko:
crashq3tf - 2013-10-12, 09:23

Artur napisał/a:
Ale dopóki chodzi pompa (kaskada) to nie musisz włączać napowietrzacza. Kaskada wystarczająco napowietrza wodę, poza tym za wcześnie na napowietrzanie, tu chodzi żeby bąbelki powietrza uniemożliwiły zamarzanie wody chyba. :piwko:

Dzieki Artur juz napowietrzacz wyłaczony :)

[ Dodano: 2013-10-12, 10:25 ]
:piwko: piwko ci sie nalezy ;)

woody - 2013-10-12, 11:05

Artur napisał/a:
Juz je piję. :)



Taki to pożyje ;) U mnie wiatraczek pompuje powietrze i jak jest słoneczny dzień to jeszcze solarna pompka go wspomaga

crashq3tf - 2013-10-12, 21:32

woody napisał/a:
Artur napisał/a:
Juz je piję. :)



Taki to pożyje ;) U mnie wiatraczek pompuje powietrze i jak jest słoneczny dzień to jeszcze solarna pompka go wspomaga

mogl bys mi zaprezentowac zdjecie tego wiatracxka i tego napowietrzacza na promienie sloneczne :)wrzuc tu foty

woody - 2013-10-12, 22:15

http://www.youtube.com/watch?v=-KdPmhiGO1E
http://www.youtube.com/watch?v=ZrvkdVCo7ao

wolanin - 2013-10-13, 08:06

A może zrobiłbyś sobie jakiś kołowrotek czy turbinę na potoku. :)
Ten potok, że tak się spytam, jest "twój"?
To znaczy, czy w najbliższej okolicy są sąsiedzi? Czy bardziej kameralnie?
Można byłoby zrobić choćby norię i lać wodę prosto w pobliże oczka, etc. etc. ...
Jeszcze raz: taki potok, to skarb.

crashq3tf - 2013-10-13, 17:34

wolanin napisał/a:
A może zrobiłbyś sobie jakiś kołowrotek czy turbinę na potoku. :)
Ten potok, że tak się spytam, jest "twój"?
To znaczy, czy w najbliższej okolicy są sąsiedzi? Czy bardziej kameralnie?
Można byłoby zrobić choćby norię i lać wodę prosto w pobliże oczka, etc. etc. ...
Jeszcze raz: taki potok, to skarb.

ten potoczek to pewnie panstwowy ale nikt nigdy nic przy nim nie robil nie bylo nic patrzone od tylu lat ile zyje nikt tym sie nie zajmuje wiec to traktujemy jak nasz bo brzegi sa moje i sasiada i nigdy nie bylo problemu czy z braniem kamieni czy zwiru czy moze wody nikt nikogo nie kontroluje

taniw - 2013-10-13, 18:53

Ten wiatrak rozbroi każdego! Extra.
crashq3tf - 2013-10-22, 18:28

siema moze powiem tak rzucę hasło "filtr glebowo korzeniowy" cos takiego chce zrobic czytalem na necie ze glebokosc 20cm wystarczy ok szerokosc 1m ale nie mam na tyle miejsca i dlugosc czym dluzsza tym lepsza moze mam z 4 metry i dzis cos tam troszke zrobilem malo co bo nie mam czasu bo przed zima trzeba opał ciąć :D :P a wyglada to tak nie piszcie ze folie widac od kaskady itp bo nie mam czasu zeby sie tym zajac :( . Ahai czy taka grubosc zwiru jest odpowiednia musze go przesiewac w rzece bo jest z blotem i mułem .

lasoch - 2013-10-22, 18:38

O Boże! Wy wszyscy (właściciele nowych kaskad) narzekacie, więc co ja mama powiedzieć ;) . Bardzo ładnie!! Żwirek powinien się nadać, fajny zresztą :) . Ale jak się nie mylę ten farbowany na niebiesko wrzos(?) - wywal jak najprędzej bo wygląda bardzo sztucznie, ale to tylko moja opinia, więc się nią za bardzo nie sugeruj. Zasadzisz kilka jałowców płożących, najlepiej Carpetów - golden, blue i green i jak trochę najdą na kamienie to będzie - :roll: .
crashq3tf - 2013-10-22, 18:56

lasoch napisał/a:
O Boże! Wy wszyscy (właściciele nowych kaskad) narzekacie, więc co ja mama powiedzieć ;) . Bardzo ładnie!! Żwirek powinien się nadać, fajny zresztą :) . Ale jak się nie mylę ten farbowany na niebiesko wrzos(?) - wywal jak najprędzej bo wygląda bardzo sztucznie, ale to tylko moja opinia, więc się nią za bardzo nie sugeruj. Zasadzisz kilka jałowców płożących, najlepiej Carpetów - golden, blue i green i jak trochę najdą na kamienie to będzie - :roll: .


a co proponujesz posadzic tam gdzie mam ziemie obok cos co by fajnie sie rozrosło i szybko ? no lasoch taka prawda na nic nie mam czasu :) wszystko jest ze tak powiem "rozpizgane" i nie skonczone . kupilem nowe akwarium wystarczy wsypac zwirek spreparowac 2 korzenie ale nie mam czasu na to :( . A jak myslisz pompa jaka do tego filtru nie musi bycmega nie wiadomo jaka wysoko tam nie mam zeby nie wiadomo jaki slup podnoszenia wody musial byc

[ Dodano: 2013-10-22, 19:58 ]
nie wyrzuce wrzosa bo to od siostry dostalem :) wiec nie pasuje mi, a wrzosy co roku rosna czy tylko raz w sezonie i dziekuje?

lasoch - 2013-10-22, 19:07

Skoro od siostry to broń Boże! Ja do zeszłego roku traktowałem wrzosy jako jednoroczne, ale w tym roku przywiozłem z lasu trochę ziemi spod świerka i wymieszałem z moją glebą na mini wale nad oczkiem i mam nadzieję, że się przyjmą. A to " i dziękuję ? " co oznacza? Mam tylko nadzieję, że Cię i Twojej siostry nie obraziłem. Co do pompy to w tym temacie jestem laikiem, ale nie musi raczej mieć jakiegoś bardzo wielkiego podnoszenia słupa wody . Co do tego pustego miejsca, to ja poleciłbym jakieś płożące jałowce - szybko rosną i ładnie wyglądają przy takich rzeczach typu kaskada. Albo jakieś rojnikowisko z dodatkiem rozchodników. Mógłbyś także zakupić trochę kwaśnej ziemi czy przywieźć z lasu spod świerka, wymieszać z małą ilością ogrodowej i posadzić wrzosy - byłoby pięknie !
crashq3tf - 2013-10-22, 19:12

lasoch napisał/a:
. A to " i dziękuję ? " co oznacza !
to czy rosna raz i potem trzeba nowe kupić :) cos wymysle jak bedzie czas u mnie las blisko ;)
taniw - 2013-10-23, 14:35

crashq3tf napisał/a:
lasoch napisał/a:
. A to " i dziękuję ? " co oznacza !
to czy rosna raz i potem trzeba nowe kupić :) cos wymysle jak bedzie czas u mnie las blisko ;)

Wrzosy to rośliny wieloletnie. Są łatwe w uprawie. Wymagają kwaśnej gleby.Pod spodem można dać drenaż by korzenie nie były zalewane przez wodę / ok 5cm żwirku/Wymagają też stanowiska słonecznego. Podlewać tylko deszczówką. woda z wodociągu zawiera wapień!

lasoch - 2013-10-23, 19:00

Z lasu nie polecam, chyba, że małe sadzonki. Widać, że taniw, się zna :) .
crashq3tf - 2013-10-23, 20:56

to takie małe pytanie do was ogrodnicy :) skąd mam wiedzieć czy ziemia jest kwasna ? :) Po czym to poznac
zuzi10 - 2013-10-24, 01:02

Pod wrzosy musisz zastosować torf kwaśny. Sama ziemia jest za ciężka. A kwasowość ziemi sprawdzisz specjalnym kwasomierzem. Organoleptycznie sie nie da. Tak jak i ph w oczku.

[ Dodano: 2013-10-24, 02:07 ]
Najlepiej w miejscu, gdzie ma być założony ogród wrzosowy usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torfu o kwasowości 3 - 4,5 i przekopaćna głębokość szpadla mieszając dotychczasowe podłoże z torfem

Gosik - 2013-10-24, 12:47

Jeżeli gdzieś w swoim ogrodzie zobaczysz rosnący skrzyp, to znaczy że ziemia jest kwaśna :P . Jeżeli chodzi o pompę do strumienia, to wcale nie musisz kupować nowej, wystarczy reduktor z odejściem na strumień od głównej pompy. Ja mam tak zrobione trzy wyjścia, jedno na kaskadę, drugie na strumień i trzecie odejście do filtra , i sprawuje się świetnie. Tym bardziej że na G-K potrzebujesz naprawdę małej siły wody. Strumień ma płynąć bardzo leniwie.
lasoch - 2013-10-24, 15:31

Domowym sposobem na sprawdzenie tego czy nasza gleba nie jest zbyt kwaśna jest polanie małej grudki ziemi octem. Jeśli w wyniku polania zaczną pojawiać się na powierzchni pęcherzyki powietrza, oznaczać to będzie, że ziemia zawiera wapń i nie ma zbyt kwaśnego odczynu.
crashq3tf - 2013-10-25, 09:01

z tego co wiem tam gdzie rosnnie mech to podobno ziemiajest zakwaszona czy to prawda? Gosik jesli puscil bym z tej jednej pompy wode na filtr gk to zmniejszy mi sie wydajnosc wody na wodospad bo mam słaba pompe 3000l/h

[ Dodano: 2013-10-25, 10:01 ]
P.s aktualnie wypoczywam w Krynicy Zdrój :)

crashq3tf - 2013-11-03, 23:04

Mały upload bo nikt nic nie pisze forum coś zamiera :(
Skonczony filtr GK

OKO



A tu uszkodzony wodospad z mojej winy :( ale juz naprawiony :)

Jak widac woda w nienajlepszym stanie ale juz sie tym na ten rok nie przejmuje bo nie mam w beczce wkladow filtracyjnych

Artur - 2013-11-04, 09:23

crashq3tf, Zamiera jak zawsze na jesień. Też bym zrobił sobie jakiś strumień, lecz do pradu mam ponad 50 metrów. Dobrze Ci idzie, będzie kolejne super oko na "forumie"
crashq3tf - 2013-11-04, 18:30

Artur 50m to nie tak daleko znowu ja od warsztatu do oka musialem pociagnac 25m kabla i peszla powiem tyle ze kabel mialem od znajomego za dwie tatry :) cos kolo 5z sluchaj jesli masz kase to proponuje zrobic ci ten prad dobra rzecz :) a nielatac z przedluzaczami 25m :P
lasoch - 2013-11-04, 18:49

Jak nikt nic nie pisze, a ja to co ;) żeby przerwać złą passę to skomentuj coś u mnie.
A filtr GK cudny!!!! Też chciałbym taki mieć, ale to raczej za wiele lat.

crashq3tf - 2013-11-04, 23:24

lasoch napisał/a:

A filtr GK cudny!!!! Też chciałbym taki mieć, ale to raczej za wiele lat.
Czemu zrobienie takiego filtra zajeło mi 2dnibomi sie nie spieszylo :)
lasoch - 2013-11-05, 18:13

Bo w takim filtrze jak mniemam płynie woda a to wszystko wyjaśnia ;) .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group