Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Koi - warunki dla koi, ilość ryb (opisane oczko)

best_misiek - 2013-05-10, 14:00
Temat postu: warunki dla koi, ilość ryb (opisane oczko)
Witam, Od jakiś 10 lat bawie się w temat oczka wodnego ale dopiero od 4 lat mam dojrzały stawek w którym cały biotop działa jak należy :) . Rybki w stawie to tylko karasie, 3 większe do 30cm i 6 do 10cm reszta to narybek.
Teraz myślę na wprowadzeniem pupilków :) czyli koi, jednak podchodzę do tematu ostrożnie bo w przeszłości miałem kilka innych gatunków ryb i różnie z tym było.
Oczko ma ok. 16000L a głębokość max. 1-1,1m , strome spady, pompa o wydajności 4500l/h, filtr ciśnieniowy, kaskada. Rośliność: lilia, kosaciec, kaczeniec, rogatek, sitowe i coś tam jeszcze. Duża część tafli zacieniona przez lilie. Nigdy nie miałem problemów z zimowaniem ryb.
Czy koi dadzą się prowadzić w tym oczku i ile mogło by ich być, ew. co można by poprawić, jakego pochodzenia ryby kupować ?

Aznar33 - 2013-05-10, 15:16
Temat postu: Re: warunki dla koi, ilość ryb (opisane oczko)
best_misiek napisał/a:
Czy koi dadzą się prowadzić w tym oczku


Dlaczego miały by się nie prowadzić? Jeśli wodę będziesz miał czystą i będziesz je karmił od czasu do czasu, to wszystko będzie ok.
Ile? To już zależy od Twojej wiedzy i umiejętności. 10 możesz spokojnie mieć. Nawet trzydzieści jak się uprzesz.
Jeśli masz pieniądze, to możesz nawet sprowadzać z Japonii, choć ja takiej potrzeby nie widzę.

Jedna rzecz budzi dzwonki ostrzegawcze - w Twoim opisie pojawiło się słowo "ciśnieniowy" filtr. Przeważnie to malutkie 10-20l wiaderka, więc niewykluczone, że będziesz musiał nieco rozwinąć system filtracji.

Wprowadzenia Koi nie będziesz żałował. Powodzenia.

best_misiek - 2013-05-10, 16:04

Tak filtr to takie wiadro poj ok. 20l, czyli jak najlepiej miał by wyglądać taki filtr ? Woda obecnie jest dość czysta, ale też nie kryształ, wdoczność do 50cm
Aznar33 - 2013-05-10, 16:33

Czystość wody to nie tylko jej klarowność. Będziesz musiał z wody usunąć również niewidoczne dla oka szkodliwe czynniki. Poczytaj na forum lub gdzie indziej na temat filtracji w oczku. Bez trudu znajdziesz dużo informacji.
best_misiek - 2013-05-10, 16:35

Czyli na początek wypadało by zrobić pomiar ph i azotanów
Bartosz_n - 2013-05-10, 18:08

best_misiek, teraz pewnie wszystkie parametry masz w porządku bo obsada nie za wielka ale jak wpuścisz koi to niestety z tym filtrem będziesz miał problem z ,, czystością '' wody .
Ja właśnie kupiłem 8 sztuk Kojaków i powiem Ci , że obecny filtr nie wyrabia . mam beczkę 120 l jutro będę robił filterek ok . 800 l :-)
Pojemność oczka ~ 25 m ³ .

Aznar33 - 2013-05-10, 18:52

Testy wody z pewnością Ci się przydadzą, ale tak jak pisze Bartek nie uzależniaj od nich rozbudowy systemu filtracyjnego. 20l to zdecydowanie za mało przy koi.

Na początek radzę nie zamawiać za dużo ryb. 5-10 małych powinno być ok.

Bartosz_n - 2013-05-10, 19:40

Aznar33, nie wiem czy nawet 5 sztuk to już nie będzie za dużo .
Jeśli kolega ma tylko taki system filtracyjny to cienko to widzę prawdę mówiąc .
U mnie Kojaki wodę ,, zanieczyściły '' zarówno mechanicznie jak i biologicznie w przeciągu 3 dni ;)

best_misiek - 2013-05-10, 22:04

Na siłę można do filtracji jeszcze zaliczyć, kaskadę, jest dość duża jak na to oczko. W pułkach jest dużo żwiru z piachem, zastanawiam się czy można by tam jeszcze posadzić jakieś rośliny poprawiające fitrację.
Bartosz_n - 2013-05-12, 23:43

Kaskady nie można zaliczyć do filtracji. ;)
Jeśli możesz to dosadź jak najwięcej ,, żarłocznych'' roślin : m.in. kosacće , pałki , trzciny
i np. Pływające : hiacynt oraz pistia .

Adacho - 2013-05-13, 08:31

Witaj - best_misiek
Uważam, że przed zakupem KOI, powinieneś zainstalować w oczku filtr biologiczny.
Ten, który masz obecnie, nie oczyści wody z amoniaku.
Kaskada, jeśli wysypana jest żwirem i piachem, a dodatkowo obsadzisz ją roślinnością, będzie pracować jako strumień...czyli filtr GK.

Jeśli po tych zabiegach, woda będzie miała klarowność, nie na - 50, a na 150cm, możesz spokojnie kupować KOI.

Bartosz_n - 2013-05-13, 09:42

Adacho napisał/a:
Jeśli po tych zabiegach, woda będzie miała klarowność, nie na - 50, a na 150cm, możesz spokojnie kupować KOI.


Adacho, nie zawsze ,,czysta " , klarowna woda jest w pełni odpowiednia dla ryb .
Widoczność nie może być wyznacznikiem ,, dobrej " wody.
Tylko badania testowe mogą w pełni oddać jakość wody.

Z pozostałą częścią Twojej wypowiedzi zgadzam się w 100% :piwko:

best_misiek - 2013-05-13, 17:14

Mniejwięcej zorientowałem się w systemach filteracji. Myślę że ten obecny filtr będzie się nadawał do oczyszczenia wsepnego, podem szeregowo doszedł by do niego zbiornik ze złożem filteracyjnym. I teraz pytanko jakiej wielkości powinien być pojemnik ? nie chce baterii bojlerów ;) ale jednocześnie też nie za małe.
Bartosz_n - 2013-05-13, 17:58

best_misiek, nie można jednoznacznie określić wielkości filtra . Choć przeważnie dobiera się tak by filtr stanowił 1% wielkości oczka . im więcej koi będziesz miał tym większy filtr biologiczny jest Ci potrzebny . wiec ja na Twoim miejscu zrobiłbym filtr z min. 180 litrowej beczki.
Wiem, że sporo miejsca to zajmuje ale możesz zawsze te beczki wkopać w ziemię.

Aznar33 - 2013-05-13, 21:18

Bartosz_n napisał/a:
Aznar33, nie wiem czy nawet 5 sztuk to już nie będzie za dużo .


5 maluszków po 10cm nie powinno mieć druzgocącego efektu na ustabilizowane oczko tej wielkości. Mam wrażenie, że trochę się nie docenia zdolności samooczyszczania się oczka. Filtr jest tylko (i aż) elementem równoważącym równanie.
Założyłem również,że rozbudowa filtracji będzie postępowała równolegle. Takie małe rybki będą niezłą motywacją :)

Misiek - kaskada niestety ma wartość ujemną w procesie filtracji. Choć faktycznie wyłożona piaskiem i żwirem oraz obsadzona roślinami będzie lepsza od takiej z kilku dużych kamieni.
Jednak i tak lepiej byś wyszedł na normalnym strumieniu.

Nie bój się zrobić dużego systemu filtracyjnego. Idę o zakład, że niezależnie jak duży zrobisz teraz, to i tak za rok, dwa będziesz go powiększał.
Koi to choroba, a z nią idzie dbałość o czystą wodę. Żeby nie było, że nie ostrzegałem ;)

ontario_ab - 2013-05-13, 21:23

Filtr 1% pojemności oczka to stanowczo za mało, tym bardziej dla koi. Jeśli wybierasz te ryby t0 filtr biologiczny 2-3% - tu idealny będzie Bioklar 30 i lampa UVC 36Wat. Dobór mniejszego rozwiązania będzie powodował "zakłócenia" - woda po prostu nie będzie czysta.
Bartosz_n - 2013-05-13, 21:24

Cytat:

Nie bój się zrobić dużego systemu filtracyjnego. Idę o zakład, że niezależnie jak duży zrobisz teraz, to i tak za rok, dwa będziesz go powiększał.
Koi to choroba, a z nią idzie dbałość o czystą wodę. Żeby nie było, że nie ostrzegałem

Podpisuję się pod tym zdaniem . :-) . Święta prawda Koi straszliwie zarażają oczkomaniaków.
Miałem kupić tylko 8 a w piątek jadę po kolejne 8 :-D

PS . Aznar33, kiedy w końcu odświeżysz Swoją galerię ? :) ;)

[ Dodano: 2013-05-13, 21:27 ]
ontario_ab, oczywiście ten 1 % podałem tylko dla przykładu . wiadomo , że przy Kojakach trzeba jak największy system filtracyjny zakładać .
Osobiście nie patrzę na procentową objętość filtra . Buduję największy jaki tylko się da . :-D

ontario_ab - 2013-05-13, 21:31

Jak czytam to: KOLEJNE 8 ....
Masz wirusa :)

Buduj ten filtr, buduj... na pewno się przyda.

Aznar33 - 2013-05-13, 21:39

Bartosz_n napisał/a:
Aznar33, kiedy w końcu odświeżysz Swoją galerię ? :) ;)


W sumie to nie miałem takiego planu. Oczko praktycznie wygląda tak samo. Rybki tylko trochę podrosły.
Jedyne co się zmienia, to system filtracji - w ciągłej przebudowie He He He.

Cytat:
Buduję największy jaki tylko się da . :-D


:piwko:
Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja jestem szurnięty.
;)

Bartosz_n - 2013-05-13, 21:40

ontario_ab,
Oj coś czuję , że moja choroba jest już mocno rozwinięta. ;)
Tym razem porobię od razu fotki nowych nabytków .
Planuje zrobić filtr wstępny ( 160 l ) i biologiczny ( 800l ) mam nadzieję , że to wystarczy na przyszłość
Bo na 16 szt . to na pewno się nie skończy :-) ;)
Z czasem będę wymieniał karaski na karpie .

Aznar33 - 2013-05-13, 21:42

Bartosz_n napisał/a:
Planuje zrobić filtr wstępny ( 160 l ) i biologiczny ( 800l ) mam nadzieję , że to wystarczy na przyszłość


No nie wiem... ja bym odwrócił proporcje.
Możesz jakoś uzasadnić taki podział?

Bartosz_n - 2013-05-13, 21:42

Aznar33, właśnie o rybki mi chodziło bo masz piękne egzemplarze .
Mam nadzieję m że takich,, Szurniętych '' będzie więcej ;) :piwko:

[ Dodano: 2013-05-13, 21:45 ]
Jak tak dłużej myślę to może faktycznie zmienić proporcję .
I tak jako złoże biologiczne zmuszony jestem wykorzystać keramzyt więc może lepiej zainwestować w większe ilości mat , gąbek ?
A mam takie pytanie czy lampa 36W wystarczy do mojego oczka ~ 25 m³ czy zainwestować od razu w 72 ?

violettaxx - 2013-05-13, 22:45

Bartosz_n u mnie 36W UVC nie sprawdzało się (efekt po miesiącu lub więcej) natomiast po podłączeniu 75W w 3-4 dni sklarowało bez systemu filtra wodę
http://forum.oczkowodne.n...p=150126#150126

Aznar33 - 2013-05-13, 23:00

Bartosz_n napisał/a:
zainwestować w większe ilości mat , gąbek ?


800l mat i gąbek? Czuję się zmęczony na samą myśl o czyszczeniu tego.

Cytat:
A mam takie pytanie czy lampa 36W wystarczy do mojego oczka ~ 25 m³ czy zainwestować od razu w 72 ?


Na to Ci chyba nikt nie odpowie. U mnie lampa jest niepotrzebna, a czy u Ciebie wystarczy 5,10, czy 100W to zależy od specyfiki Twojego oczka.
Jednak tak na chłopski rozum:
-jeśli kupisz za małą, to jak będzie pracować 24/7 to nie da rady.
-jeśli kupisz za dużą, to... jak obgoni glony, to zawsze będziesz ją mógł wyłączyć. Ona nie musi chodzić non stop.
Czyli logicznie chyba jest lepiej kupić większą, jeśli pieniądze nie są problemem.

Pamiętaj, żeby dobrać lampę do przepływu jaki masz w systemie.

Bartosz_n - 2013-05-13, 23:08

Aznar33, nie no nie myślałem o 800 l gąbek i mat bo to by była istna masakra ;) mam połowę beczki 160 l gąbek i to już mnie przerasta .
To co proponowałbyś mi do tego filtra upchnąć ?

Dzięki violettaxx, za odpowiedź , kupię więc lampę 72W , trochę droższa a widzę, że efekt szybszy.

Aznar33 - 2013-05-13, 23:26

Bartosz_n napisał/a:
To co proponowałbyś mi do tego filtra upchnąć ?


Nie wiem.
Na razie będę testował pewien szalony pomysł, który przyszedł mi do głowy. Chciałbym pogodzić skuteczność z prostotą czyszczenia - a niestety nie jest to łatwe.
Jak przestanę się wiercić i opracuję coś godnego uwagi, to dam znać na forum.

Bartosz_n - 2013-05-13, 23:33

Ok. Czekam na jakieś fotki z nowego wynalazku :-)
Ja już nie wiem jak ulepszyć swój system filtracyjny . chciałem zrobić raz a dobrze ale chyba jednak tak się nie da ciągle coś przerabiam :-)
Póki co chyba zastosuje schemat standardowego filtra , nie będę wykorzystywał tej beczki 160 l.
W tą 800 l beczkę wrzucę keramzyt i trochę mat na wierzch . i powinno być dobrze :-)
A można poznać ten ,,szalony pomysł " ? ... czy najpierw chcesz to wszystko dopracować i dopiero wtedy pochwalić się na forum . nie ukrywam , że też nie lubię czyścić gąbek :-) :-)

best_misiek - 2013-05-13, 23:48

Bartosz_n, Raczej właśnie tyko wkopanie filtra wchodzi w grę. Mam jeszcze wątpilwosc jak będzie wyglądał przepływ z filtra do kaskady, bo jeśli zrobie filtr przelewowy (tzn. dopływ od dołu) i wkopię go do poziomu gruntu to może być problem tłoczeniem do kaskady na wysokości 1m.
Można by go zwyczajnie uszczelnic, wtedy działał by podobnie do tego ciśnieniowego ale czy jest to wskazane przy takich filtrach ?

JAREK G - 2013-05-13, 23:52

Najłatwiejsze w czyszczeniu są szczotki a potem chyba mata japońska Co do lampy UV możesz jeszcze rozwiązanie pośrednie 55W
ontario_ab - 2013-05-14, 07:18

JAREK G, ma rację.
Szczotki też jednak są różne. Jedne się odkształcają i po 2 sezonach są do niczego.
Gąbka to masakra, naprawdę nie radzę.
Filtr samodzielnie zrobiony daje mnóstwo satysfakcji, ale jeśli idziesz już w 800L Bartku i nie chcesz potem nad nim ślęczeć i tracić cennego czasu idź w Bioklara.
Od kiedy mam to cudeńko, kwestia oczka jest zupełnie inna - zero pracochłonności, a woda czysta jak nigdy. Może nie jest on tani, ale jak policzysz media do tej 800L i 160L to nie wiem czy nie wyjdzie cię taniej nawet - zapytaj Aurore - on ci też doradzi.

Bartosz_n - 2013-05-14, 07:36

ontario_ab, JAREK G, dziękuje Wam serdecznie za odpowiedź. Szczerze przyznam , że nie miałem nigdy styczności ze szczotkami , muszę to nadrobić :-)
Lampę UVc zrobię chyba sam bo okazuje się, że ojciec ma znajomego , który sprzedaje świetlówki UV .
Arek dziękuję za dobrą radę - masz rację , że wkłady do tych beczek wyniosą mnie sporo .
Zainwestuje chyba w tego Bioklara. Mam nadzieję , że da sobie radę z moimi maluchami . :-) . .
Wcześniej nigdy nie miałem problemu z wodą a po wprowadzeniu kojaków jest normalnie masakra a ;)

Aznar33 - 2013-05-14, 13:40

best_misiek napisał/a:
czy jest to wskazane przy takich filtrach ?


Nie.
Możesz zakopać beczkę częściowo i zrobić z niej odpływ na wysokości kaskady.

Bartosz - pomysł konstrukcji filtra z jednej beczki (nawet tak ogromnej jak 800l) nie do końca mi się podoba. Jak tam dasz szczotki? Na dół, czy na wierzch? Tak źle i tak niedobrze.

Z praktyki mogę powiedzieć, że najlepiej sprawdzają się konstrukcje komorowe, gdzie jest jasny podział na funkcje. Jak na przykład jest to rozwiązane w bioklarach, czy modułowych konstrukcjach Oase.
Jeśli się robi system samemu, to taką modularną budowę można łatwo rozwiązać stawiając kilka beczek obok siebie. Na przykład w pierwszej nic, w drugiej szczotki, w trzeciej flocor, we czwartej kaldnes.

System filtracyjny wymaga częstego czyszczenia/konserwacji. Modułowa konstrukcja zapewnia ławy dostęp do części, którą się w danym momencie czyści (prawie nigdy nie czyści się całości). Jak się ma jedną beczkę, to wszystko jest przemieszane ze sobą, a czyszczenie to masakra.


Jeśli zdecydujesz się na zakup bioklara, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś podłączył do niego te beczki, które mogą robić jako na przykład wstępne komory dekantacyjne. Odciążysz bioklara, powiększysz pojemność oczka i będziesz miał łatwy dostęp do wody do ogrodu.

PS Ale ta beka to musi być kolos.

Bartosz_n - 2013-05-14, 14:28

Aznar33,
dzięki bardzo za odpowiedź :piwko:
Źle nazwałem ten pojemnik. Dokładnie to nie jest beczka .
jest to takie coś prostokątne ciężko mi dobrać odpowiedni wyraz opisujący ten przedmiot.
Ojciec mówi na to "kadź" .
Do rzeczy bo wziąłem się za nazewnictwo a to nie jest największym problemem ;)
wymiary tego zbiornika mniej więcej 200x80x50
Mogę wykonać 3 komory i wtedy zrobił bym coś ala Bioklar.
W pierwszej komorze umieścił bym szczotki
w drugiej jakieś gąbki bo są tańsze od mat
w trzeciej szczerze mówiąc nie wiem , czy wrzucić po prostu
sprawdzony keramzyt czy lepiej zainwestować np. w Kaldnes
problem martwych stref bym rozwiązał poprzez zastosowanie mocnego napowietrzacza.
Muszę jeszcze tylko pomyśleć dokładnie jak i z czego zrobić przegrody pomiędzy
poszczególnymi komorami. ??? Może masz jakiś pomysł ?

A i dręczy mnie jedno banalne pytanie : zasilanie od dołu czy góry ???
Bioklar z tego co widziałem jest zasilany od góry więc może i ja tak zrobię.

Aznar33 napisał/a:
PS Ale ta beka to musi być kolos.

Ta beka to jest pikuś w porównaniu do tego baniaczka ,który stoi w garażu.
Pojemnik( 800l) jest w pełni zrobiony z aluminium , aż dziwne że takie cuś waży lekko ponad 60 kg.
Kolos który stoi w garażu (pojemność ok. 2500 l ) wykonany jest z żeliwa dodatkowo
w środku pokryty jest jakimś tworzywem przypominającym kauczuk .
W 4 chłopa nie da rady go przenieść ;)
waży pewnie z 10 razy więcej od tego aluminiowego. ;)

Aznar33 - 2013-05-14, 15:02

Bartosz_n napisał/a:
wymiary tego zbiornika mniej więcej 200x80x50


No to masz bardzo zdrowe wymiary. Dużo lepsze od beczek, które są stosunkowo wąskie i wysokie. Będzie Ci łatwiej to zakopać, a jeśli nie zakopiesz, to straty na podnoszeniu wody będą dużo niższe w porównaniu do beczek.

Cytat:
poszczególnymi komorami. ??? Może masz jakiś pomysł ?


Stałem kiedyś przed tym problemem i obszedłem go bokiem poprzez łączenie kilku pojemników.

Najlepsze co wtedy wymyśliłem to instalacja płacht blach/plastiku przez śruby, ale wiercenie w bocznych ścianach filtra jakoś mi się nie podobało. Da się jednak zrobić i uszczelnić.

Cytat:

A i dręczy mnie jedno banalne pytanie : zasilanie od dołu czy góry ???
Bioklar z tego co widziałem jest zasilany od góry więc może i ja tak zrobię.


Wlot wody do filtra jest na górze, ale woda przez każdą komorę płynie od dołu do góry. Bioklar to konstrukcja już przestarzała, ale nadal przyzwoita. Jej największą zaletą jest właśnie kierunek tego przepływu i odstojniki na dole. Filtr głównie czyści się właśnie poprzez otwieranie zaworów na dole i spuszczaniu osadu.

Zwróć uwagę na animację:

http://sklep.oczkowodne.n...ych-stawow.html

Bartosz_n - 2013-05-14, 15:14

Nie wiem jak ja to wcześniej robiłem , że nie widziałem tej animacji :oops:
Te ścianki ,, grodziowe'' myślę, że można by zrobić z pleksi . tylko właśnie tak jak napisałeś trzeba to dobrze uszczelnić .
Hmmm ...... ciekawe rozwiązanie w tym Bioklarze , muszę zrobić coś takiego u siebie .
Nie mam za bardzo pomysłu jak zrobić te odstojniki :?
Aznar33, jakich medii filtracyjnych używasz w swoim systemie filtracyjnym ?

Nie ma opcji ,, pomógł " ale bądź pewny , że jestem bardzo wdzięczny za odpowiedzi . :piwko:

Aznar33 - 2013-05-14, 16:17

Bartosz_n napisał/a:
Nie mam za bardzo pomysłu jak zrobić te odstojniki :?


W czym problem?
Zwróć uwagę, że w bioklarze każda z trzech komór jest oddzielona przy pomocy dwóch ścianek grodziowych. U siebie łatwo to zasymulujesz dając jedną ściankę do samego dna, a drugą montując cal, albo dwa nad powierzchnią dna. W ten sposób wymusisz przepływ od dołu, a jednocześnie brud w poszczególnych odstojnikach nie będzie się mieszał.
Jeśli żadna z grodzi nie będzie dochodziła do górnej krawędzi filtra, to dodatkowo zapewnisz sobie zabezpieczenie przed przelaniem, bo jakby co, to woda pójdzie górą do wylotu.

Będziesz potrzebował trzy porządne zawory np kulowe - powiedzmy 1,5cala. Niech Cię nie kuszą kraniki jakie są przy beczkach.
Oraz coś takiego:
http://www.discountleisur...pport-tray-p997

Możesz to zamontować nawet na śrubach wwierconych od zewnątrz (jak już będziesz kupował uszczelki)

Cytat:
jakich medii filtracyjnych używasz w swoim systemie filtracyjnym ?


Teraz mam system w przebudowie i zanim skończę, to pewnie mi się 10 razy zmieni koncepcja. Jako biologię pewnie zostawię kaldnes. Mechanikę chciałbym oprzeć w dużym stopniu o całkowity brak mediów - głównie bazując na pojemnikach dekantacyjnych. Może dam też szczotki na pierwszy ogień. Zobaczę

Bartosz_n - 2013-05-15, 13:55

:piwko: :piwko: Aznar33,

Aznar33 napisał/a:
Niech Cię nie kuszą kraniki jakie są przy beczkach.

Kiedyś zamontowałem sobie takiego ,, gadżeta" i to byłą największa głupota jaką można było zrobić . Woda zamiast przez kranik to przez gorę zaczęła mi się wylewać.
Nigdy więcej tego ustrojstwa nie zamontuję .

Aznar33 napisał/a:
Oraz coś takiego:
http://www.discountleisur...pport-tray-p997

O pamiętam , że coś podobnego leży w garażu gdzieś . Tylko będę musiał to przyciąć na odpowiedni wymiar . :)

Aznar33 napisał/a:
Teraz mam system w przebudowie i zanim skończę, to pewnie mi się 10 razy zmieni koncepcja. Jako biologię pewnie zostawię kaldnes. Mechanikę chciałbym oprzeć w dużym stopniu o całkowity brak mediów - głównie bazując na pojemnikach dekantacyjnych. Może dam też szczotki na pierwszy ogień. Zobaczę


,, Mam tak samo jak Ty..... ............. " Pewnie koncepcja jeszcze nie raz mi się zmieni ;)
Chyba zainwestuje w kaldnes . Wiele osób go poleca więc pewnie spełnia swoją rolę.

Jestem bardzo ciekawy Twojego pomysłu z tymi pojemnikami dekantacyjnymi . Czekam na jakieś fotki .
ja za swój filtr spróbuję się wziąć w sobotę . :-D :-D

Aznar33 - 2013-05-15, 23:19

Bartosz_n napisał/a:
Chyba zainwestuje w kaldnes . Wiele osób go poleca więc pewnie spełnia swoją rolę.


Jeśli chcesz iść w kaldnes, to odradzam K1 - jest dość upierdliwe. Jeśli już, to raczej K3.
Jak dobrze rozegrasz mechanikę, to medium biologiczne nie będzie mieć w sumie znaczenia.

Cytat:
Jestem bardzo ciekawy Twojego pomysłu z tymi pojemnikami dekantacyjnymi . Czekam na jakieś fotki.


Ale z Ciebie wzrokowiec ;)
Fotki niewiele Ci dadzą. To będzie zakopane. Wystawać może będzie ze 20cm nad ziemię. Już kupiłem paprocie i inne rośliny, żeby to zamaskować. Bardziej Ci się przyda schemat, który jest bardzo prosty (coś w rodzaju dołu bioklara).
Na razie jestem na etapie negocjacji z żoną o ilość beczek, które mogę zakopać. Do tej pory wynegocjowałem 3, a to cholernie mało ;)

KILERK1 - 2013-05-15, 23:38

Aznar33 napisał/a:
Jeśli chcesz iść w kaldnes, to odradzam K1 - jest dość upierdliwe. Jeśli już, to raczej K3.

Jaka jest różnica w "upierdliwości" pomiędzy K1, a K3?

Aznar33 - 2013-05-15, 23:46

KILERK1 napisał/a:
Jaka jest różnica w "upierdliwości" pomiędzy K1, a K3?


W sumie to nie mierzyłem. ;)
K1 są malutkie i wszędzie się wciskają. Lubią blokować przepływ itp. K3 jest droższe, mniej skuteczne, ale elementy są większe.

KILERK1 - 2013-05-15, 23:55

Dzięki , myślałem że K3 jest jakieś skuteczniejsze , ja u siebie zastosowałem K1,ale na jedną beczkę musiałem dać 4 napowietrzacze ,żeby nie powstawały martwe pola
http://www.youtube.com/wa...er#action=share

Aznar33 - 2013-05-16, 10:08

KILERK1 napisał/a:
myślałem że K3 jest jakieś skuteczniejsze


Nie, nie jest. Do tego K3 jest droższe, ale gdybym dzisiaj kupował, to raczej K3
Odnośnie upierdliwości K1, to kiedyś część mi się przedostała do oczka. Przepływ wody wchodzi mi w donice z roślinami, więc ciężko było wszystko wyjąć. Potem tygodniami wyławiałem pojedyncze fragmenty z oczka, bojąc się, ze ryby je połkną.
A Twoje doświadczenia? Jesteś zadowolony?

KILERK1 - 2013-05-16, 21:26

U mnie K1 nie dostaje się do oczka , bo na rurze końcowej złożyłem sito. Doświadczenia z tego rodzaju filtracją nie mam żadnego ,eksperymentuję z K1 dopiero 2 m-ce ,woda jest czysta, skład chemiczny był ok ,muszę zrobić pomiary jeszcze raz....pożyjemy zobaczymy :-D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group