Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - DZIWIDŁO

ewa535 - 2009-12-06, 20:00

Ile lat czekałeś na kwiat dziwidła ?
JA też hoduję . Najstarsze okazy mają 5 lat. Ale kwiatu jeszcze sie nie doczekałam. Może zdradzisz sekrety uprawy? Byłabym wdzieczna, bo mało wiem o tej roslinie i "hoduję" ją intuicyjnie.

amadyn - 2009-12-07, 18:37

Cebulę dostałem od znajomego ale nie wiem ile miała lat . Sądząc po wielkości to nie miała więcej jak trzy lata . Zakwitła zimą następnego roku . Pod koniec kwietnia cebulę wysadzam do gruntu , w zacienionym miejscu . Rośnie tam aż do pierwszych przymrozków . Później obcinam liście i wykopuję ją . Przechowywana jest w ciepłej , ciemnej i suchej piwnicy . Może być przesypana piaskiem . Zimą ( styczeń , luty ) trzeba co jakiś czas sprawdzić czy wypuszcza kwiat . Jeśli tak jest , to umieszczamy ją w donicy z ziemią i umiarkowanie podlewamy. Oczywiście donica z kwiatem musi stać w widnym miejscu . Tylko gdzie , skoro strasznie śmierdzi .
ewa535 - 2009-12-07, 18:54

amadyn napisał/a:
Cebulę dostałem od znajomego ale nie wiem ile miała lat . Sądząc po wielkości to nie miała więcej jak trzy lata . Zakwitła zimą następnego roku . Pod koniec kwietnia cebulę wysadzam do gruntu , w zacienionym miejscu . Rośnie tam aż do pierwszych przymrozków . Później obcinam liście i wykopuję ją . Przechowywana jest w ciepłej , ciemnej i suchej piwnicy . Może być przesypana piaskiem . Zimą ( styczeń , luty ) trzeba co jakiś czas sprawdzić czy wypuszcza kwiat . Jeśli tak jest , to umieszczamy ją w donicy z ziemią i umiarkowanie podlewamy. Oczywiście donica z kwiatem musi stać w widnym miejscu . Tylko gdzie , skoro strasznie śmierdzi .

Dzieki
Robiłam dokładnie jak Ty, ale wtedy roślina zaczyna kiełkować dopiero w maju . A w grudniu jest pieknie zielona po czym ścina ją pierwszy mróz.
Ostatnio przez zimę trzymam te cebule w ziemi w doniczkach i już wczesną wiosną wystawiam na słoneczny parapet. Trochę dłuzej się nimi cieszę ale może dlatgo nie kwitną jeszcze.
A czym je nawozisz?

ewa535 - 2010-07-23, 22:43
Temat postu: DZIWIDŁO
Pierwsze Dziwidło na forum pokazał Amadyn


''Amorphophallus'' - liście



''Amorphophallus'' - kwiat . Kwitnie sama cebula przed rozwojem liści . Kwiat wydziela zapach padliny .


To już moje..........
Amorphophallus mojej mamy , znów zakwitł tego lata ( z boku autorka tego dziwidła)


barteknam - 2010-08-31, 21:56

Jaka to świetna tajemnicza roślina :brawo: :brawo: :brawo: ! Muszę ja mieć gdzie
można dostać takie cudo ? :roll: :roll:
Po ilu latach można doczekać się takich kwiatów ? :-o :-o
No naprawdę piękny kwiat i nawet ta "palma" przed kwietna ładnie wygląda :)

ewa535 - 2010-08-31, 22:18

barteknam napisał/a:
Jaka to świetna tajemnicza roślina :brawo: :brawo: :brawo: ! Muszę ja mieć gdzie
można dostać takie cudo ? :roll: :roll:
Po ilu latach można doczekać się takich kwiatów ? :-o :-o
No naprawdę piękny kwiat i nawet ta "palma" przed kwietna ładnie wygląda :)


Wyśle Ci cebulkę jak liście zwiedną. Wiedną około listopada/grudnia. Trzeba je wtedy przechować w piasku i chłodzie (te cebule), a wczesną wiosną do dobrej ziemi i w domu w ciepłym i słonecznym miejscu. JAk na dworze jest ok. to można nawet do gruntu. Przez około 10 lat masz parasole, po 10 latach mamie zakwitł kwiat i teraz kwitnie co rok. Trzeba go wtedy postawić w oddalonym miejscu, bo cuchnie zepsutym mięsem, ale imponujący jest.

barteknam - 2010-08-31, 22:29

O , bardzo Ci dziękuję :yahoo: daj znać jak będzie gotów do wysłania ;) Rzeczywiście
kwiat imponujący :-o , teraz sobie przypominam jak byłem kiedyś u mojej dentystki to
był poruszony ten temat z panią która pomaga utrzymać gabinet w czystości itp. tam
własnie w poczekalni była taka palma chyba nawet nie jedna i ta kobieta mówiła że jakaś
jej sąsiadka w bloku miała taki kwiat i on właśnie zakwitł a ona wystawiła jego na klatkę
schodową i oczywiście każdy się zachwycał tym kwiatem , ale jednocześnie kiedy
wystawiła jego to zaczęło coś śmierdzieć i nikt nie chciał uwierzyć , ze to ten piękny kwiat
;) ;)

Adalbert - 2011-12-03, 21:12

Ja we wcześniejszych latach też pare ususzyłem ale teraz staram się nie dać plamy. Nie sądziłem, że ma takie piękne kwiaty. Dopiero dobrze widać w powiększeniu.
ewa535 - 2012-02-26, 19:59

Moja największa cebula Dziwidła Riviera (Amorphallus Rivieri) wypuszcza chyba kwiat.
Jak się dobrze wpatrzeć to pod takimi zewnętrznymi błonami widać już kształt tego penisa ;)
Niestety widać też jakieś czarne mszyce. Może ktoś wie co to za szkodnik ?
Na razie usunęłam co do jednej ale nie wiem czy gdzieś nie wlazły tez w zakamarki cebuli ?
Dzisiaj posadziłem cebule w ziemi , podlałam i czekam... na smród ;)


asianko - 2012-02-26, 21:43

Ciekawa ta roślinka i chyba wcześnie zrobila pobudkę. Czy ona faktycznie tak śmierdzi? mialam kiedyś ją kupić mówili ,że ten fetor jest straszny i odpuścilam.
Te mszyce nie są fajne .Ja bym odizolowala tą roślinkę ,żeby nie przeszły na inne.Miałam plagę ziemioródek walka z nimi długa i trudna .Zrób jakiś oprysk i wystaw ją daleko od innych .Proponuję dokładny przegląd reszty roślin w poszukiwaniu tych małych paskud.

ewa535 - 2012-02-26, 23:01

Dzięki , poczytam o tych ziemioródkach.
Posadziłam wszystkie cebule osobno .
Jak Ci się podoba ta roślina to nie rezygnuj ze względu na kwiat. One pojawiają się niezwykle rzadko i trzeba ładnych paru lat ( u mnie gdzieś około 8 a może i 11) żeby zakwitła.
Kwiat wystartował planowo. Jak ma w ogóle być to właśnie zaczyna w lutym. Potem szybko zdechnie i wypuści tylko liście , ale to one głównie są ozdobą tej rośliny. Inne cebule nie kwitnące wypuszcza tez liście ale około kwietnia.
Śmierdzi tylko trzy dni - tak, że można to jakoś "obejśc" .

asianko - 2012-02-26, 23:22

Ziemioródki mają małe skrzydełka i urządzają sobie niezłe loty między roslinkami.
W ziemi natomiast są larwy ,które jak wyczują ruch przestają się ruszać (niby martwe cwaniaczki),ale ciężko je wypatrzeć.Nie ważne co to za robale ,ważne żeby szybko je wytępić.

ewa535 - 2012-02-28, 12:29

Zobaczcie jakie tempo wzrostu :!:

po lewej fotka z 26 lutego po prawej - dzisiaj 28 lutego



Kwiat zaczyna lekuchno się otwierać. NA tym etapie pachnie neutralnie ;)

leszek50-57 - 2012-02-28, 14:05

Ewka,jak tak ci szybko rośnie to może ci sufit podnieść :P
a jak on się nazywa
poz.Leszek
----------------

Elendil - 2012-02-28, 14:51

ewa535 napisał/a:
Moja największa cebula Dziwidła Riviera (Amorphallus Rivieri) wypuszcza chyba kwiat.


;)

ewa535 - 2012-03-01, 11:07

Sorry ,ze Was tu zamęczam ale nie mogę wyjść z podziwu nad tym dziwidłem.
Moze jest więcej fanów tej rośliny to mi wybaczycie ;)
Dzisiaj znów się dziwowałam jak mi przez noc urosła i mówię głośno : Boże jak ona się pnie, jaka ona sztywna, gruba. A mój mąż leniwie przegryzając śniadanie : bo ta nazwa...ten fallus...to nie jest od kształtu penisa tylko od porównywalnej siły i tempa podnoszenia :hehe:

po lewej fotka z 28 lutego po prawej - dzisiaj 1 marca . Ma już 69 cm. !




Wybaczcie jakość zdjęć . W ostatnim aparacie wysiadła lampa błyskowa :crazy:
a za oknem szaro i buro.

Artur - 2012-03-01, 11:27

Powiem Ci tylko jedno. Współczuję Ci, na dwór go nie wyniesiesz, a w domu będziesz miała trupiarnię. ;)
Gosik - 2012-03-01, 13:09

Generał-dlaczego "trupiarnię"?, bo nie kumam :((
ewa535 - 2012-03-01, 13:23

Artur dam radę :) już mam koncepcję gdzie .
Gosia : jak kwiat się rozwinie wydziela zapach zgniłego mięsa stąd też czasem nazywają go "trupi kwiat" . Trwa to na szczęście tylko 72 godziny.
Tu masz więcej :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziwid%C5%82o

hns - 2012-03-01, 22:09

ewa535 napisał/a:
Trwa to na szczęście tylko 72 godziny

z tego co pamiętam to u mojego szwagra jeb**o przez całą wiosnę w szklarni :-D

Gosik - 2012-03-03, 21:19

Dzięki za linka, a co zrobisz jak urośnie Ci 20m :-o
ewa535 - 2012-03-07, 10:29

20 metrów to może nie ;) ale z szafki musiałam zdjąć , bo zaczynał się zblżać do sufitu ;)
Dzisiaj już mocno się rozchylił i zaczął wydzielać ten zapach :crazy:
Faktycznie niesamowity. Ale wszystko to kwestia psychiki. Jak wiem , że to kwiat a nie faktycznie zgniłe mięso z robalami może jeszcze - to da się wytrzymać. Jak będzie gorzej to go zamknę w komórce !
Na razie wypatruję jakichś owadów ale nic niestety nie mam w domu.
Mucha pilnie potrzebna HELP !
Rozwój kwiatu podobnie jak wzrost całego pędu też w tempie niesamowitym.

------- 4 marca ------------------------------------------------------------- 6 MARCA



DZISIEJSZE 7 MARCA



Zależy mi bardzo na owadach, bo ciekawa jest też kolba tego kwiatu jak zostanie zapylony.
Jak nic nie przyleci to sama w masce z pędzlem się pobawię ;)
W zapylacza :hehe:

asianko - 2012-03-07, 11:14

Imponujący ten kwiat ,mnie się podoba. Bardzo duży i tempo wzrostu ...szok. Smrodek pewnie się rozkręci ;) .
Adalbert - 2012-03-07, 11:46

Imponujący "badyl" :brawo:
Podziwiam też Twoją wytrzymałość na zapachowe bodźce :-o Ja bym nie dał rady - mam traumę z wczesnych lat mojej aktywności zaawodowej :bum:

Gosik - 2012-03-07, 11:59

Cudaczek-śmierdzaczek :P ale imponująco wygląda :good:
Vanka - 2012-03-07, 12:14

Dało czadu to dziwidło :D :good:
Moje nie chce się ruszyć, może za mało światła, bo stoi na północnym oknie.

BiBi - 2012-03-07, 14:25

no własnie dało czadu jak to Vneczka nazwała sliczny kwiat
leszek50-57 - 2012-03-07, 14:41

Nie rozumnie ,czy,że to ładne,to musi tak wanieć,lubię kwiaty,ale z tym kwiatkiem
to bym razem wylądował na śmietniku :-D
poz.Leszek
---------------

ewa535 - 2012-03-07, 18:54

Adalbert napisał/a:
Imponujący "badyl" :brawo:
Podziwiam też Twoją wytrzymałość na zapachowe bodźce :-o Ja bym nie dał rady - mam traumę z wczesnych lat mojej aktywności zawodowej :bum:


Nie ma co podziwiać ;) Jak mówi Asianko "się rozkręcił " i pękłam około 13:00 . Kwiat wylądował na strychu . Mało tam miejsca trochę ale jakoś wcisnęłam. Drzwi komisyjnie zakleiłam taśmą malarską , ponieważ strych to sypialnia , a te drzwiczki to przy łóżku prawie :-(
Wojtek Toś Ty za młodu był hodowcą dziwideł czy może patomorfologiem ;)

Vanuś - bo są jakieś szanse na kwitnienie po wielu latach dobrej opieki :oops:
Nie żebym myślała, że Ty tego nie robisz. Tylko po prostu szansa na kwitnienie jest dopiero wtedy jak cebula osiągnie wielkość główki niemowlęcia. Wcześniej nie ma szans

Leszek - kwitnie raz na 8-10 lat, a co rok ma bardzo oryginalne liście, więc szkoda go na śmietnik.Ty też raczej byś przetrzymał ;)


VAnka ! a dlaczego na oknie ? wyłączając te kwitnące cebule to wszystkie inne powinny teraz być bez ziemi, na sucho w ciepłym. Czyli np. w kartonie, owinięte gazetą i na szafę .
W kwietniu - do ziemi w ogrodzie. Można wcześniej do doniczki na parapet -ale to chyba za szybko. Pora sucha na Sumatrze jeszcze się nie skończyła ;)

Vanka - 2012-03-07, 20:41

ewa535 napisał/a:

VAnka ! a dlaczego na oknie ? wyłączając te kwitnące cebule to wszystkie inne powinny teraz być bez ziemi, na sucho w ciepłym. Czyli np. w kartonie, owinięte gazetą i na szafę .
W kwietniu - do ziemi w ogrodzie. Można wcześniej do doniczki na parapet -ale to chyba za szybko. Pora sucha na Sumatrze jeszcze się nie skończyła

No to chyba dałam :dupa: :???: Muszę sprawdzić, czy cebula mi nie zgniła.

Adalbert - 2012-03-23, 17:58

http://www.tvnmeteo.pl/in...,39322,1,0.html

ewa535, a co z Twoim "śmierdzielem" ?

ewa535 - 2012-03-23, 21:02

Przestała pachnieć właściwie następnego dnia ale nie byłam pewna czy czasem ten zapach nie ulatnia się przez dachówki po prostu;) Stoi sobie na tym stryszku i ma się dobrze , wcale nie chce więdnąć. Może ją coś zapłodniło ? Tam mogły być pająki i wrzuciłam jeszcze do środka dwie suche muchy z nadzieją , że zapach obudzi je z zimowego snu .Jutro zrobię jej zdjęcie i chyba znów zniosę na salony :)

To na fotkach to Dziwidło olbrzymie ale jakie oczko fajne :)

ewa535 - 2012-08-03, 13:20

Dziwidło Rivieri mimo wysiłku jaki włożyło w produkcję wielkiego kwiatu ( wątek o kwiecie tutaj http://forum.oczkowodne.n...=asc&start=2400 )
wypuściło jeszcze większy parasol liści. Średnica 1,20 cm. a i tak stale rośnie jak na drożdżach. Przestanie rosnąć jak parasol osiągnie idealny poziom. Cebula tego egzemplarza ma już wielkość głowy sporej kapusty. Te inne, mniejsze to też jego dzieci. Na ostatniej fotce trzy sadzonki w stanie jeszcze nie rozwiniętych liści.


ewa535 - 2012-08-03, 14:20

Już kilka osób z forum dostało ode mnie cebulę ale nikt nic nie pokazuje co wyhodował :???:
Oczywiście, że też dostaniesz !
Październik/listopad są gotowe do wysłania.
Gdybyś był miły i się przypomniał mi w pierwszych dniach października to wyślę Ci :)
Nie tą największą, ona ma ponad 10 lat ale jej dziecko :)
I potem sam będziesz autorem sukcesu ;)

Gosik - 2012-08-03, 14:42

Piękna roślina, ale pamiętam jak kiedyś opisywałaś jej zapach :(( to chyba nie skuszę się na taką, ale Ewcia, Ty powinnaś sprzedawać sadzonki a nie rozdawać, to przecież Twoja hodowla. Głupie karasie kilku centymetrowe na forum sprzedają , więc takie pięknidło tym bardziej powinnaś sprzedawać ;)
Adalbert - 2012-08-03, 17:55

Gosik napisał/a:
ale pamiętam jak kiedyś opisywałaś jej zapach :(( to chyba nie skuszę się na taką, ale Ewcia,


Aj ja bym się skusił ale na prezent dla mojej świeści, za którą nie przepadam :hehe:

ILUSION - 2012-08-03, 22:10

ewa535 napisał/a:
Oczywiście, że też dostaniesz !

:yahoo: :yahoo: :yahoo:
ewa535 napisał/a:
Gdybyś był miły i się przypomniał mi w pierwszych dniach października to wyślę Ci

Zapewne się przypomnę i może uda mi się czymś zrewanżować :)
Dzieki :piwko:

vivit - 2012-08-05, 08:01

Kurcza też bym się uśmiechnoł bardzo ładnie :-D
ewa535 - 2012-08-06, 08:14

Uśmiechaj się uśmiechaj ;) w terminie jak wyżej ;) Listę uśmiechów zamykam do 20 października , bo wyjeżdżam. decyduje kolejność zgłoszeń ;)
Podkreślę tu, ze to roślina dla cierpliwych. Cebule trzeba przetrzymać do kwietnia w suchym, ciepłym miejscu, zawinięte w gazetę. Potem posadzić w żyznej ziemi i chuchać, dmuchać dużą ilością nawozu. Potrafi wykiełkować dopiero w czerwcu.

ewa535 - 2013-03-11, 23:16

Wiem , że moje Dziwidło już było, ale minął równo rok od jego zeszłorocznego zakwitu i znów zrobiło mi niespodziankę , tym razem kompletnie niekontrolowaną :hehe:
Otóż...
Wróciłam z ferii zimowych w sobotę. Powolutku się rozpakowywałam ( bo ciężko tak od razu się ogarnąć w domowej codzienności po urlopie ;) ) i znosiłam ratami do pralni zawartości walizek. Za każdym razem jak schodziłam do piwnicy wyczuwałam jakiś niefajny zapaszek.
W końcu się wkurzyłam i zaczęłłam obwąchiwać różne kąty. Nic, wszystko o dziwo pachnie (sprzątałam przed wyjazdem przecież) Diagnoza jedna- wlazł szczur albo mysz , zżarł trutkę i gdzieś się rozkłada. No tak , to zapach zgniłego mięsa. Wezwałam posiłki.
Mąż się udał do piwnicy, wraca i mówi- ty zobacz te swoje cebule, co tam masz.
Oto co zobaczyłam jak zeszłam ! Otóż przechodziłam koło tych kartonów naście razy z tymi ciuchami do prania i nic nie widziałam. Siła sugestii-tam zawsze od jesieni był tylko karton z cebulami dziwideł a na nim stos innych pustych kartonów !
A tu taki widok :



Fakt, wyjechałam na początku lutego, ale tuż przed wyjazdem oglądałam cebule i nic nie wskazywało, że w tym roku też zakwitnie. Cebula była nawet chyba osłabiona zeszłorocznym kwitnieniem, bo coś w ogóle nie przybrała w zeszłym sezonie , a tu taka niespodzianka.
Na dodatek w ogóle bez ziemi ? :?: I jak się biedactwo przebiło przez szparę, nawet jakby odsunęłło te górne kartony !
Okaz większy niż w ubiegłym roku :) . Nie wiem czy widać na miarce, że metr bez 1 cm. !
Sorry za scenerię ale wszystko na gorąco w tej piwnicznej pralni ;)



A jak tam moje dziwidła, które trafiły do niektórych z Was ?

leszek50-57 - 2013-03-12, 08:02

Ale wiesz już Ewka co to za dziwadło :?:
Gosik - 2013-03-12, 10:41

Piękna niespodzianka :good: co prawda kiepsko pachnąca, ale przecież niesamowita!, czyli wiosna, wiosna, wiosna!, co znaczy chęć życia w stosunku do tych kilku kartonów, które trzeba pokonać :-o
BiBi - 2013-03-14, 07:29

Ewus ja przyznaje sie bez bicia chyba zle dbalam zosala jedna cebulka slabusio rosnie
ILUSION - 2013-03-14, 09:36

Hmm, a miałem się przypomnieć koło października :P :((
ewa535 - 2013-03-14, 11:05

Jak widzisz jeszcze nie zdążyłam posadzić (już dawno powinny być w ziemi).
Zanim to zrobię zawsze mogę coś tam spakować :)
Napisz mi na priv szybciutko swój adres

Vanka - 2013-03-17, 07:52

Moje Ewcia ( dobrze, ze tu zajrzałam) nieśmiało wystawia różowy nos z doniczki. Wystawiłam do światła i podlałam. Na razie troszkę, ale stopniowo zacznę mocniej i chyba zmienię doniczkę, bo coś mi się zdaje cebula dwa razy większa niż w zeszłym roku ;)
ewa535 - 2013-03-18, 10:11

Nie wiem czy dobrze VAnuś zmieniać doniczkę ? MOZE TYLKO ZMIENIĆ ZIEMIĘ NA ŻYŹNIEJSZĄ ? Ocenisz zresztą sama.
Zauważyłam bowiem taką zależność: jak cebula ma ograniczoną przestrzeń w doniczce to ma minimalne przyrosty (bardzo mało małych cebulek na jesieni) ale za to powiększa się prawie dwukrotnie w ciągu sezonu. Natomiast jak daję w wielką donicę to każda rodzi powyżej 10 małych cebulek w jeden sezon ale za to słabo przyrasta.
Kwestia więc naszych oczekiwań. Czy chcemy dziwidła "olbrzymie" ? (oczywiście żart , bo to Olbrzymie rośnie tylko w Tajlandii ;) ) czy chcemy mnóstwo cebul, żeby mieć swoistą plantację w ogrodzie albo rozdawać na forum ;)
Swoją drogą uprawa w małej donicy jest kłopotliwa, bo trzeba systematycznie podlewać i bardziej nawozić , zdecydowanie intensywniej niż przy wielkiej donicy lub w gruncie.
Moja kuzynka w Poznaniu latem wysadza wszystkie cebule wielkie, duże i maluśkie jednoroczne do gruntu. MA wtedy prawdziwy las dziwideł. Wielkie parasole mieszają się z malutkimi - cudnie to wygląda. Fakt, że trzeba dysponować prawdziwym polem ( nie przymierzając jak u Piotra, bo jedno dziwidło to średnio metrowy parasol, przy 50-ciu ? - stadion ;) )Mniejszy kłopot z nawadnianiem ale za to na jesieni trzeba kopać. Niewątpliwie przeniesienie doniczki do domu jest łatwiejsze ;)

Adalbert - 2013-03-18, 10:54

ewa535, zastanawiam się czy by nie zamówić u Ciebie cebulki. Zrobił bym prezent teściowej ;) :hehe:
A swoją drogą to widzę, że stajesz się ekspertem w temacie :good:

ewa535 - 2013-03-18, 11:08

Dzięki za eksperta :)
A serio jakbyś chciał, to szybko adres , bo dziś mam wysyłki :)

Gosik - 2013-03-28, 21:14

Jeszcze raz dziękuję Ewa za cebule :piwko: Posadziłam je w żyznej ziemi i na razie stoją w garażu. Czy mam doniczkę zabrać do pokoju i postawić na oknie po słonecznej stronie?
rewi - 2013-03-29, 09:48

Też Dziękuje za moje cebulki :) :)
Swoje posadziłam w doniczkach i stoją na razie w domu na południowym parapecie ;)

Bolekso - 2013-03-29, 12:24

Nie miałem jeszcze " dziwidła", natomiast miałem obrazki plamiste. Zapach można określić jako padlina + g......no drapieżników. Raz tylko powąchałem i momentalnie rozbolała mnie głowa. Ciekawostką były też roje wielkich zielonych much zapylających kwiaty. Pewnie "dziwidło" w mieszkaniu jest jeszcze bardziej atrakcyjne.
Pozdrawiam ! Bolek

rewi - 2013-03-29, 15:22

Spokojne zanim śmierdziel zakwitnie, na dworze powinno być ciepło i możliwość wyniesienia na zewnątrz. ;)
Adalbert - 2013-03-29, 16:28

Cytat:

Spokojne zanim śmierdziel zakwitnie, na dworze powinno być ciepło i możliwość wyniesienia na zewnątrz. ;)


Żebyś się, nomen omen, nie zdziwiła ;) Z tego co zauważyłem to u Ewy kwitnie akurat wtedy gdy na dworze jest zdecydowanie za zimno.

P.S. Również dziękuję za cebulki. Posadzone i na razie czekają w domu na "lato".

rewi - 2013-03-29, 16:43

To wróci do piwnicy i niech tam sobie śmierdzi :hehe:
Gosik - 2013-03-29, 16:51

Podobno zakwita dopiero po 10 latach, więc mamy jeszcze trochę czasu :hehe:
Adalbert - 2013-03-29, 16:58

A skąd wiesz ile te cebulki już mają lat? A może poczujemy ten aromat już niebawem :???:
ewa535 - 2013-04-03, 15:17

Bardzo się cieszę , ze posadziliście :)
Ja zrobiłam to dopiero przed chwilą, ponieważ wyjechałam przed świętami szukać wiosny i dopiero powróciłam. Pomarszczone i suche :(( Jak stracę moje to podzielicie się ze mną w przyszłym roku ? ;)
Z wiekiem cebul to tak: te 5 cm. mają ze 3 do 5 lat. Z kwitnieniem po 10 latach też do końca nie wiadomo, bo właśnie zauważyłam, że o wiele mniejsza cebula wypuszcza właśnie kwiat :-o
Warto przechować te jednoroczne nawet przyrosty (cebulki o średnicy 1 cm.) bo bardzo ładnie startują no i może założymy wszyscy razem szkółkę i sklep ;)

Gosik - 2013-04-03, 16:01

Sklep jak sklep, ale Ewa będziesz naszym mentorem w prowadzeniu tych Dziwideł ;)
ILUSION - 2013-04-03, 19:57

Moje też posadzone, dzięki Ewa ;) Jakby co to się podzielę z Tobą :)
ILUSION - 2013-06-14, 20:46
Temat postu: dziwadło
Witam
Jak tam Wasze dziwadła, bo moje chyba powoli wystartowały ;)





ewa535 - 2013-06-14, 21:52

Fajne !
U mnie tylko jeden pióropusz taki jak u Ciebie. Reszta na razie kły.
Nie za blisko masz te trzy pierwsze? Jak się otworzą to najdą na siebie.

Adalbert - 2013-06-14, 22:29

U mnie tylko kły ale mama już jedne wysadziła do ogródka a w doniczkach ma i kły i pióropusze :evil:
ILUSION - 2013-06-14, 22:32

ewa535 napisał/a:
Fajne !
U mnie tylko jeden pióropusz taki jak u Ciebie. Reszta na razie kły.
Nie za blisko masz te trzy pierwsze? Jak się otworzą to najdą na siebie.

Raczej tak, cebule tak miałem w jednej doniczce i tak wsadziłem jakiś czas temu do gruntu :P
Pewnie masz rację, jutro rozsadzę :) Czy półcień to dobre miejsce dla tej rośliny?

Adalbert - 2013-06-14, 22:43

Przypomniało mi się, że mam nawet zdjęcia w komórce tych maminych dziwideł :)


Gosik - 2013-06-15, 14:52

Moje wygląda tak:

Czy mam już je przesadzić do gruntu ?

BiBi - 2013-06-16, 08:42

no sliczne
ILUSION - 2013-06-16, 13:10

No bajka Gosik, ładnie im tam podmaślasz ;)
ewa535 - 2013-06-16, 20:48

Moi Drodzy Hodowcy Dziwideł, pięknie dbacie o nie i cieszy mnie , że "zapłodniłam" pół Polski prawie ;)
A szewc bez butów chodzi :hehe:

Ja mam cztery cebule w donicach i nic do pokazania jeszcze ;)
W jednej nie ma nic ( to ta co kwitła)
W dwóch nie za wielkie kły.
Ostatnią może pokażę niebawem bo coś kieł się jakby otwiera.

ILUSION - 2013-06-16, 20:52

No tak to jest Ewka, ale bądź pewna, że jakby co to ja Cię poratuję ;)
BiBi - 2013-06-16, 21:19

ja nie mam :(( :(( :(( :(( to co dostałam od Ewci zagineło zgineło bez sladu :-o
ewa535 - 2013-06-16, 21:36

Zostawiłaś na zimę w glebie czy był w ogrodzie jakiś dziwidłożer ?

Cebule dziwideł są ponoć smaczne . Dawne ludy Indonezji zajadały to jak ziemniaki . Teraz są doskonałym pożywieniem w diecie... "odchudzającej" i pod takim tytułem krąża na portalach aukcyjnych ;)

Wprawdzie to nie ta odmiana , ale może coś jest na rzeczy i Twoja znalazła jakiegoś amatora/rkę linii na lato ? ;)

Gosik - 2013-06-17, 14:54

Ewa, czy przesadzać do gruntu ? jeśli tak, to w: słoneczne, półcień, cieniste, które miejsce?
ewa535 - 2013-06-17, 15:03

Gosia jak masz miejsce to pewnie, że przesadzaj !
Półcień lepiej . Nie lubią ostrego słońca. Poraża im te parasole.
Ja będę miała do końca w donicach z powodu braku miejsca w ogrodzie ;)
Ustawiam je przed wejściem do domu od północnej strony.

Gosik - 2013-06-17, 15:07

Mam nasłonecznione miejsce. Słońce od południa, do 18-ej, ale tzw. pełne słońce. Powiedz czy na zimę trzeba wykopywać?, bo jak tak, to wolę poprzesadzać w donice i wystawiać na taras.
ewa535 - 2013-06-17, 15:16

Trzeba wykopać jak parasol zwiędnie od pierwszego mrozu - listopad zwykle.
Widzisz dlatego te donice są troszkę bardziej praktyczne. Można z rośliną krążyć gdzie się chce. Moje teraz stoją na murku w ogrodzie , bo nie ma się czym chwalić. Jak będą wielkie to na front i 5 zł od jednego gapienia ;) Przedszkole gratis ! Jest nieopodal i zawsze jak dzieci idą na spacer to przystają pod siódemką i się dziwowywują ;)

Gosik - 2013-06-17, 15:44

Dzięki, zrobię tak samo. Do donicy, a gapie od jednego oka- 5 zeta :P
Adalbert - 2013-06-24, 07:27

Moja ma ma to jednak ma " zielone palce" :)
Czy w domu...



czy na działce



dziwidła rosną jak na sterydach ;) i wobec tego moich jeszcze wstydzę się tu wklejać :oops:

Gosik - 2013-07-04, 11:49

Dziwidła zostały z racji wielkości, przeniesione do doniczek, a pozostałe dwa małe, wprost do gruntu

ewa535 - 2013-07-04, 15:10

A jakie ładne donice :good:
Gosik - 2013-07-04, 20:37

Innych nie miałam :P , ale nie o donicach chciałam usłyszeć, a o Twojej ( jako darczyńcy ) pochwale Dziwidła, że jak matka, opiekunka, omal że rodzic zajmuję się tym maleństwem :P
ewa535 - 2013-07-04, 21:49

No pewnie , ze super ! nawet nie myśłałam , że może być inaczej :)
Byle komu nie wysyłam tak ? Pojechały wyłącznie do fanów ogrodów więc wiadomo, ze zaopiekowane :good:
A nie pytasz dlaczego ja fotek nie wstawiam?
Bo mi wstyd, że moje nie są takie okazałe jak Wasze :hehe: Wyszłam znaczy jak Zabłocki ale się bardzo cieszę ,ze Wam rosną pięknie. Bosz jak to miło zapłodnić pół Polski

ILUSION - 2013-07-05, 00:12

ewa535 napisał/a:
jak to miło zapłodnić pół Polski
:hehe: :hehe: :hehe:
ewa535 napisał/a:
Wyszłam znaczy jak Zabłocki

Zabłocki na Dziwidle ;)
Nie martw się, jakby co to masz u mnie swoją działkę :) :piwko:

Gosik - 2013-07-05, 07:19

Ewuś, jeżeli chcesz, to już jeden egz. przesyłam do Ciebie :-o
ewa535 - 2013-07-30, 14:03

Dziękuję wam bardzo za dobre chęci podzielenia się ale chyba nie będzie to konieczne :)
Dwie urosły całkiem ładnie ale ta co kwitła to sami zobaczcie ....
Otworzy ten kieł chyba zimą dopiero ;) Pojawił się w czerwcu i takie ma tempo wzrostu :hehe:



Gosik - 2013-07-31, 20:55

Śliczne, a i donice wspaniałe :good:
ILUSION - 2013-08-14, 18:03
Temat postu: dziwidło
Moje dziwidła rosną dobrze i puszczają masę mlodych odrostów. Największa cebula wystartowała najpóźniej :-)



ILUSION - 2014-02-17, 20:49

Jak tam wasze dziwidełka? ;)
Adalbert - 2014-02-17, 21:03

Moje śpią w piwnicy :) Chyba śpią bo dawno do nich nie zaglądałem :???:
Gosik - 2014-02-18, 14:03

Moje też chyba śpią, bo nie zaglądałam do nich :P
rewi - 2014-02-18, 14:46

Gosik napisał/a:
Moje też chyba śpią, bo nie zaglądałam do nich

Nieładnie :hehe:
Moje mają się bardzo dobrze odpoczywają w piwnicy i nabierają siły na nowy sezon. Tak przy okazji już niedługo trzeba wysadzić... :P

Gosik - 2014-02-22, 20:44

Za chwilę wysadzamy moi mili Dziwadełka na nocniczki :hehe:
rewi - 2014-02-23, 10:24

Moje również wczoraj zostały zadołowane. :P
Gosik - 2014-07-16, 15:56

Krótki przegląd przedszkolaków :P
Dziwidło posadzone w mieszkaniu. Dorodny chłopak :hehe:

W ogrodzie w pełnym słońcu. Dwie sztuki, dopiero się ocknęły, że wypadałoby zacząć rosnąć. :???:

W ogrodzie w półcieniu, już trochę lepiej niż na słońcu, ale żaden nie dogonił doniczkowego, domowego :((

Wniosek : najlepiej rośnie w domu, potem w półcieniu, a na słońcu...kiepsko.

Adalbert - 2014-08-15, 21:57

Taka ciekawostka - u mojej mamy na działce wylazło z ziemi dziwidło, którego cebula przezimowała w gruncie ! Mama uznała, że skoro wcześnie obeschło to po nim więc nie wykopywała cebuli- bulwy na zimę a tu siurpryza :) Fakt, że zima w tym roku była licha ale sam spróbuję zostawić jedną lub dwie w ogródku.

[ Dodano: 2014-08-16, 09:19 ]
i wzmiankowane Dziwidło


Gosik - 2014-08-17, 15:50

Ogromna różnica po miesiącu. Domowe nie zmieniło wielkości, a te z półcienia....proszę

barteko - 2015-04-18, 13:30

A można dziwidło przesadzić do gruntu już z liściem ? Ja swoje zasadziłem w marcu i początkowo wolno rosło, ale liść powinien się otworzyć już niedługo. I jak myślicie jak zareagowałoby dziwidło na nawożenie krowim obornikiem ?
rewi - 2015-04-18, 14:25

barteko, można dać do gruntu, u mnie kilka zawsze w lato jest w gruncie, największy okaz trzymam w donicy. :P Oczywiście jak chcesz do gruntu to po przymrozkach. Z tym nawożeniem to czemu nie tylko ostrożnie. :)
barteko - 2015-04-18, 21:09

Na razie chyba też jednak będę trzymał swoje w donicy a jego ''małe'' (jak będzie je miał) dam do gruntu, na razie może nie będę ryzykował z moim jedynym.
barteko - 2015-04-20, 15:42

A wasze dziwidła też mają różową obwódkę liścia ?
rewi - 2015-04-20, 18:15

Nie chce zapeszać, ale ja w tym roku chyba doczekałam się kwiatu, coś zaczyna się dziać ciekawego na razie czekam mam nadzieje, że się nie mylę :piwko:
barteko - 2015-04-20, 19:14

To super !
rewi - 2015-04-20, 20:05

A co do obwódki to jest troszkę różowa, dużo zależy od tego na jakim stanowisku stoją cień, półcień jest najlepszy. :)

Kilka dni i uchyli rąbka tajemnicy, choć mam nadzieje, że to w tym roku nie będzie kwiat bo nie mam go gdzie przetrzymać, a miałam plany co do jego parasola liści w tym roku.

barteko - 2015-05-02, 15:56

Moje dziwidło to prawdopodobnie amrphallus bulbifer, wnioskuję tak po kształcie liścia.
barteko - 2015-05-10, 12:43

Oto moje dziwidło, wczoraj dostało większą doniczkę :



tutaj już rośnie bulwka



może będą nawet 3.

rewi - 2016-02-06, 10:46

Dziś wysadzam cebule jest ogromna, ale kwiatu jeszcze chyba z niej nie będzie ;-)
krasnik5 - 2016-06-23, 08:45

Czekam na zdjęcia :D
Maron18 - 2017-03-10, 21:22

Kupiłem dziwidło rivieri i bulbofera. Będę mógł je wsadzić do gruntu? Jeśli tak to kiedy?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group