Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko pod magnolia

czester 1 - 2012-10-31, 18:46
Temat postu: Oczko pod magnolia
Witam, z uwagi na brzydka pogode znalazlem czas na strzelenie kilku fotek ich pokazanie


oczko ma wymiary ok. 10 x 10m, głębokosc w najnizszym miejscu ok. 1.8m, pojemnosc oczka to ok. 35m3, na skarpie planuje kaskade, a za nia system filtracyjny

poczatek, czyli wykopanie dziury


doprowadzilem odplyw nadmiaru wody, ktory jest poprowadzony do "studni" (tam sa odplywy z czesci deszczowki z domu oraz odplyw drenazu)


troche lubie wedkowac, wiec dodatkowo wykopalem male miejsce w ktorym chcialbym trzymac zywca



przygotowane oczko przed ułozeniem folii



oczko wyłozne folia PEHD o grubosci 1,5mm




system filtracyjny:
pompa karcher SPD9500


lapma UV AQUAEL 55W :)



i filtr BIOclar30 z matami japonskimi :)





jest jeszcze skimmer GARDENY PS2500S, jednak przy tych opadach lisci pozostaje mi usuwanie ich recznie :-(



lampa uv i skimmer załączane automatycznie (przez czujnik zmierzchowy) tylko w dzien.

woda z filtra wyplywa narazie rura do oczka, ale w przyszlym roku na nasypie plnuje kaskade i jakies skalniaki aby zamaskowac obudowe filtra ;)


teraz co w wodzie:

dookola w donicach ok 30 roznego rodzaju roslin wodnych


pozno sadzone, wiec efekt bedzie dopiero na drugi rok i pozniej :x

sa i trzy donice z liliami na glebszych miejscach.

a z rybek ozdobnych: z 15 karasi, 5 karpi, 6 orf, 2 liny, sa i dwa raki (parka ;) )oraz dwu kilowy jesiotr



jest tez zagroda dla zywca :roll: :




widok calosci:


Plany:
wiadomo kaskada/skalniak, z rybek to jeszcze jeden jesitor i bede sie tylko rozgladal za karpiamki japonskimi, wykonczenie trawnika. Tutaj planuje wylozenie kanty (tak jak posiany trawnik) z kamienia typu łupek i w wolne miejsca zasadzenie krzewow ozdobnych tak jak mam obok:


ale to juz z wiosny, wiec pozostaje czekac...

pozdr...

lasoch - 2012-10-31, 19:02

dla mnie ten ,,wianuszek'' z kamieni jest bardzo fajny bardzo ladne kamyki po prostu super no i wogule czysta woda no i wogule i w szczegule fajne oczko a i czy na tym pierwszym zdieciu to ta magnolia? no i jakby nie bylo to doze jest :brawo:
josh1976 - 2012-11-01, 17:58
Temat postu: To dopiero inwestycja...
Za parę lat będzie prawdziwy staw.
shiftman - 2012-11-01, 18:58

czester 1, Musze pogratulowac> :brawo: Piekne oczko :piwko:
saper - 2012-11-01, 19:11

teraz z górki, a czas będzie grał na korzyść ... rośliny, rośliny i rośliny ... jak się rozrosną będzie czad ;) gratuluję i 3mam kciuki.
rewi - 2012-11-01, 19:21

Oczko naprawdę świetne, tylko skąd tyle kamieni wytrzasnąłeś ;)
Bajbas - 2012-11-02, 11:09

rewi napisał/a:
Oczko naprawdę świetne, tylko skąd tyle kamieni wytrzasnąłeś ;)

pewnie ze sklepu, bo można kupić co się chce. Co do oka, zapowiada się ciekawie, ale skoro jest tyle kamienia to puściłbym rośliny bez doniczek, które świetnie się "wgryzą" w muł między kamieniem np. przęstka. :piwko:

JAREK G - 2012-11-03, 00:48

Tylko ta pompa raczej nie bardzo się nadaje :?
Zac - 2012-11-03, 18:59

Ładny jesiotr
czester 1 - 2012-11-04, 16:51

dzieki wszystkim za mile slowa.

co do kamienia, to kupiony byl na od sprzedawcy z alledrogo, zamowilem 15t i wyszlo na styk ;)

co do pompy to wiem ze nie zabardzo do oczka sie nadaje, ale jak juz gdzies to pisalem
dla mnie wazne ze spelnia swoje zadanie :good: , gdzie typowa pompa do oczek byla by czesciej obslugowa (czyt. czyszczenie) ;)

czester 1 - 2012-12-09, 15:18

jak widac przy -16stC przerębel z grzałka sie sprawdza ;)




aha jakis czas temu doszedl jeszcze jeden jesiotr, troszke wiekszy niz pierwotny :)

violettaxx - 2012-12-09, 18:21

:brawo: piękny zbiornik !!! A powiedz ile ma Wat grzałka ?
Zac - 2012-12-09, 19:20

Sama grzłka,bez napowietrzacza?
czester 1 - 2012-12-10, 07:52

przerebel "Trio", z grzalka 35W (właczana tylko w dzien) i napowietrzaczem (umiejscowiony pod przereblem na glebokosci ok. 1,5m).

dlatego wystajaca rurka do odprowadzenia powietrza gdyby zamarzlo wokoł przerebla ;)

Gosik - 2012-12-12, 11:10

Nie za głęboko ten napowietrzacz?, mieszasz rybom wodę, a to wcale nie jest dobre, bo mocno się schładza. Napowietrzacz powinien być przynajmniej 40 cm w górę od dna.
Zac - 2012-12-12, 19:00

...i grzałka przy tej glebokosci nawet nie pomoze.
Ja bym ustawil kamien na gł 40cm i grzalke nie wlaczal no chyba ze przy -20 i wiecej.
Gosik dobrze pisze,ze niepotrzebnie wode rybom mieszasz,bardzo negatywnie wpływa to,na ich kondycję i niepotrzebnie stresuje.
Ja kamien mam ustawiony na ok 30 cm a w tym miejscu gdzie jest przerębel jest ok70cm gl a ryby zimuja w najglepszym miejscu czyli u mnie jakies 5 m od przerębli.

czester 1 - 2012-12-12, 20:02

Zac napisał/a:
...i grzałka przy tej glebokosci nawet nie pomoze.

ale grzalka jest wbudowana w przerebel i jest na glebokosci ok 5-10cm.

wydawalo mi sie ze jak napowietrzacz bedzie nisko to woda bedzie sie lepiej natleniac. ryby koczuja w calkowicie innym miejscu (przy kalfasie z lilia), ale zrobie tak jak radzicie i ustawie kamien na 40cm, dzieki.

Zac - 2012-12-12, 20:11

czester 1 napisał/a:
Zac napisał/a:


ale grzalka jest wbudowana w przerebel i jest na glebokosci ok 5-10cm.

Chodzilo mo o to,ze grzalka nie podgrzeje wody czyli nic nie da bo jak napowietrzacz bedzie dzialal to i tak przetebel nie zamarznie.

czester 1 - 2012-12-13, 14:37

wole lepiej sypiac i miec podwojna ochrone przed zamarznieciem ;) ,
sam napowietrzacz (wezyk) moze zamarznac...

czester 1 - 2013-04-19, 12:15

u mnie powoli tez zaczyna sie cos ruszac ;)

widok z gory:




jesiotrow jeszcze widac, bo woda sie jeszcze wyklarowala, oczko zalalem srodkiem FMC


szalu z roslinoscia nie ma z uwagi pewnie na to ze pozno sadzone i sie jescze dobrze nie ukorzenily, ale z 35 gatunkow 5 jak narazie nie daje oznak zycia :?



ogrodzenie oczka planuje takim plotkiem, a przed nim posadzic krzewy ozdobne :victory:



czas zakasac rekawy, kamien na kaskade tez juz jest :evil:




nie wiem jak u was, ale jutro musze kosic trawnik :victory:



jak tak dalej bedzie to kilka dni bedzie eksplozja kwiatow :yahoo:


wiaz tez puszcza



dzisiejszy zakup, niestety narazie tylko euro:

rewi - 2013-04-19, 17:02

Jestem pełna podziwu co Ty robisz, że masz taką wiosnę! :-o
Ja jestem jeszcze w ciemnej :dupa: , :P
Tyle prac jeszcze do zrobienia. Trawniczek naprawdę piękny wielkie :brawo: :brawo:

czester 1 - 2013-04-28, 15:09

miesiac temu wyczyszony aeratorem, nastepnie kultywacja i nawozenie. na efekty nie trzeba dlugo czekac, jutro czeka mnie trzecie juz koszenie w tym sezonie


trawnik to takie moje "kolejne oczko w glowie"

magnolia w pelnym rozkwicie:



mrozow nie zapowiadaja wiec kwiat utrzymie sie dosc dlugo, tyle ze skimmer nie wiem czy sobie poradzi :?

jeszcze niedawno plywal i karme tez chetnie zjadal


a wczoraj wylowilem go przy brzegu



na zewnatrz zadnych objawow poza postrzepiona pletwa skrzelowa i kolorem skrzeli

Piotrek.P. - 2013-04-28, 15:22

Jeżeli czyściłeś trawę (grabienie mechaniczne) to zrobiłeś wertykulację.
lasoch - 2013-04-28, 20:15

magnolia naprawdę w pełnym rozkwicie :brawo: wygląda bardzo zjawiskowo nad tym oczkiem . trawnik pierwsza klasa jakby z jakiś ogrodów wertsalu :)
Gosik - 2013-04-28, 21:16

lasoch napisał/a:
magnolia naprawdę w pełnym rozkwicie :brawo: wygląda bardzo zjawiskowo nad tym oczkiem . trawnik pierwsza klasa jakby z jakiś ogrodów wertsalu :)

Lasoch a powiedz mi synu, gdzie leży ten "wertsal"?
Co do ryby, to skrzela faktycznie za bardzo sino-czerwone, może złapała zapalenie płuc?

czester 1 - 2013-05-17, 07:24

Piotrek.P. napisał/a:
Jeżeli czyściłeś trawę (grabienie mechaniczne) to zrobiłeś wertykulację.

wlasnie tak, nstepnie aeracja wgłebna i nawozenie.

kilka dni temu doszlo 6 japonczykow:



oraz w zoologicznym trafilem na takie:

błyszcza sie jakby mialy na sobie brokat, to sa eurokoi?

z uwagi na to ze kaskada bedzie o wymiarach ok. 2-2.5m szerokosci i 4 stopnie to obecna pompa (9500l/h) wydaje sie byc za mala i wyplywajaca woda bedzie malo widoczna, zakupilem dodatkowa pompe FTP 12000:


i teraz pytanie: czytajac ten watek http://forum.oczkowodne.n...p=150404#150404 planuje pompe (obecna - karcher sdp9500) podlaczyc do filtra i wyplyw na kasade, a nowa (ftp 12000) przez uv i tez na kaskade.
czy to dobre rozwiaznie? czy wydajnosc nowej pompy nie jest za duza dla lampy uv (aquael 55w)?

Bartosz_n - 2013-05-17, 08:52

Piękne koi :brawo: :brawo:
Te z połyskującymi łuskami to pewnie jakieś ,,gin rin '' ale nie jestem pewny. Trochę przypominają mi yamabuki , przydały by się trochę lepsze fotki. Ten bardziej pomarańczowy to raczej eurokoi .
Jeśli będziesz miał lampę bezpośrednio przed kaskadą to wszystkie martwe glony itp.będą wracały do oczka. Będziesz wspomagał nowe glony .
Co do przepływu to producent wspomina coś o 10000l/h, Ty masz 12 tyś ale jakaś tam strata zawsze będzie więc nie masz się co martwić . chyba , że podłączysz lampę zaraz za pompą .
Na Twoim miejscu jeśli jest taka możliwość to nową pompę podłączył bym do filtra i do lampy . a tą starą bezpośrednio na kaskadę jeśli zależy Ci tylko na efekcie wizualnym .

shiftman - 2013-05-17, 10:52

czester 1, Bardzo ładne Kojaki kolejna osoba zarachowała na Koi wirusa :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :soczek:
Maglia - 2013-05-17, 14:31

Piękne koi :) Mi najbardziej się podoba ten biało-żółty motylek. Drogi był ?
Aznar33 - 2013-05-17, 17:51

czester 1 napisał/a:
czy wydajnosc nowej pompy nie jest za duza dla lampy uv (aquael 55w)?


To zależy jak wysoko jest kaskada nad powierzchnią wody. Na pudełku od pompy powinieneś mieć krzywe przepływów. Sprawdź sobie.


Wszystko u Ciebie jest wzorcowo.

...poza tą pompą Karchera. Ona ciągnie 450W. Już Ci Jarek o tym pisał, ale nie posłuchałeś.

Ja bym dał FTP-UV-Filtr-kaskada (ale zobacz, czy przepływ nie będzie za duży dla bioklara).
Karcher do szopy.

lasoch - 2013-05-17, 20:18

fantastyczne koi ! a szczególnie te żółte , pewnie dlatego , że takich nie mam , a szkoda, ogólnie wszystkie śliczne
twister47 - 2013-05-17, 20:29

Super jest ten z długimi płetwami też się chyba błyszczy. Mnie tez się udało w tym roku kupić takie z połyskiem w słońcu pięknie wyglądają. Będziesz zadowolony jak podrosną i będą połyskiwać się w oczku.
czester 1 - 2013-05-20, 13:21

Maglia napisał/a:
Piękne koi :) Mi najbardziej się podoba ten biało-żółty motylek. Drogi był ?

wg opisu to: Mix Hariwake, yamabuki butterfly gin-rin. cena 79zl
twister47 napisał/a:
Super jest ten z długimi płetwami też się chyba błyszczy. Mnie tez się udało w tym roku kupić takie z połyskiem w słońcu pięknie wyglądają. Będziesz zadowolony jak podrosną i będą połyskiwać się w oczku.


jestem szczerze zadaowolony i nie zaluje zakupu. koi japonskie zachowuja sie zupelnie inaczej od pozostalch rybek. zdecydowanie podplywaja do karmienia, a w oczku kazdy jeden wyroznia sie wygladem z daleka od pozostalych rybek. radosci nie ma konca :-D


Bartosz_n napisał/a:

Jeśli będziesz miał lampę bezpośrednio przed kaskadą to wszystkie martwe glony itp.będą wracały do oczka. Będziesz wspomagał nowe glony.

to czyli musi pozostac tak jak bylo

Bartosz_n napisał/a:
jeśli jest taka możliwość to nową pompę podłączył bym do filtra i do lampy . a tą starą bezpośrednio na kaskadę jeśli zależy Ci tylko na efekcie wizualnym .

tyle ze stara pompa jest do wody brudnej, lezy na samym dnie. nowa pompa ma o wiele mniejsze otwory i bedzie czesciej sie zapychac - tak mysle :???:


Aznar33 napisał/a:


To zależy jak wysoko jest kaskada nad powierzchnią wody. Na pudełku od pompy powinieneś mieć krzywe przepływów. Sprawdź sobie.

kaskada bedzie max 2m od lustra wody, ale sprawdze jeszcze krzywe.

Aznar33 napisał/a:
Wszystko u Ciebie jest wzorcowo.

...poza tą pompą Karchera. Ona ciągnie 450W. Już Ci Jarek o tym pisał, ale nie posłuchałeś.

ja tez to juz pislem, ze glownym powodem zakupu satrej pompy bylo/jest wyciaganie nieczystosci z oczka. magnolia ma to do siebie ze dosc duzo jest po niej nieczystosci (trzy razy w roku dosc mocno zasypuje trawnik i oczko - "łuski po pakach, płatki kwiatu, liscie - skimmer przy tych opadach nie daje rady) i dla ciekawosci sprawdze jak radzi sobie z tym pompa typowo do oczek vs do wody brudnej. roznica w mocy narazie nie jest dla mnie najwazniejsza.

Aznar33 napisał/a:
Ja bym dał FTP-UV-Filtr-kaskada (ale zobacz, czy przepływ nie będzie za duży dla bioklara).
Karcher do szopy.

jedna pompa wydaje sie byc za mala dla takiej kasady. jezeli sie okaze ze nowa pompa bedzie sobie radzila ze wszystkim co wpadnie do oczka to zrobie tak jak piszesz, tyle ze stara pompa bedzie wlaczana tylko w dzien na poprawe efektu wodospadu.

Aznar33 - 2013-05-20, 15:00

czester 1 napisał/a:
koi japonskie zachowuja sie zupelnie inaczej od pozostalch rybek. zdecydowanie podplywaja do karmienia, a w oczku kazdy jeden wyroznia sie wygladem z daleka od pozostalych rybek.


Takie zachowanie to nie jest domena wyłącznie koi japońskich.



Cytat:
kaskada bedzie max 2m od lustra wody, ale sprawdze jeszcze krzywe.


2m??? Nie pomyliłeś czasem wysokości z odległością?

Cytat:
roznica w mocy narazie nie jest dla mnie najwazniejsza.


Jebabao 10000l/h (120W) to koszt trzech stówek. Różnica w poborze to 330W.
Na oczko nie żałowałeś czasu, wysiłku, ani pieniędzy. Ten Karcher to jak zgrzyt żelaza po szkle.

A wracając do Twojego problemu - system filtracyjny masz źle przemyślany. U Ciebie najlepiej sprawdziłby się grawitacyjny ze spustem dennym. Teraz pompa mieli wszystko na papkę i filtr się męczy.
Ta magnolia jest w rogu i jest niewielka. Może siatka rozpinana nad częścią oczka w odpowiednim okresie by pomogła?

Na zbieranie dużych zanieczyszczeń z dna od pompy lepszy jest odkurzacz.

Myślałeś o liściach sałaty na pompę?

Piotrek.P. - 2013-05-20, 15:29

czester 1 napisał/a:
nstepnie aeracja wgłebna.



Jakim narzędziem to robiłeś?

Maglia - 2013-05-20, 17:14

czester 1 napisał/a:

wg opisu to: Mix Hariwake, yamabuki butterfly gin-rin. cena 79zl


Ja kupiłam swojego koi chyba z tego samego sklepu, bo opis i cena identyczne ! Tylko mój nie ma takich biało-żółtych łatek, a cały jest taki jasno złoty, mieniący.

czester 1 - 2013-05-21, 23:39

Piotrek.P. napisał/a:
czester 1 napisał/a:
nstepnie aeracja wgłebna.

Jakim narzędziem to robiłeś?

walec z kolkami fiskarsa :good:

Maglia napisał/a:

Ja kupiłam swojego koi chyba z tego samego sklepu, bo opis i cena identyczne ! Tylko mój nie ma takich biało-żółtych łatek, a cały jest taki jasno złoty, mieniący.

jak kupujesz malenstwa (tak ja kupilem) dostajesz losowo z tego "modelu". przy wiekszych osobnikach dostaniesz dokladnie to co na foto.

Aznar33 napisał/a:

Cytat:
kaskada bedzie max 2m od lustra wody, ale sprawdze jeszcze krzywe.


2m??? Nie pomyliłeś czasem wysokości z odległością?
fakt moze mnie ponioslo, odlegosc od oczka bedzie z 2m, a wysokosc od lustra ok.1,5m.

Aznar33 napisał/a:

Jebabao 10000l/h (120W) to koszt trzech stówek. Różnica w poborze to 330W.
Na oczko nie żałowałeś czasu, wysiłku, ani pieniędzy. Ten Karcher to jak zgrzyt żelaza po szkle.

juz pisalem, ona ma spelniac swoje zadanie: wyciagac wszystko co wpadnie wody. nie uwierze ze pompa do wody brudnej (karcher) bedzie gorsza (mniej wydajna) od pompy typowo do oczek (jebao i inne) - zobacz foto (na wczesniejszych fotkach) co wciaga pompa karcher

dobra, ale moc moca, dzis zrobilem maly eksperyment, kercher vs jebao:
zalewanie pierwszej komory filtru (bioklar30) w tych samych warunkach (pompa na dnie, na tym samym wezu/peszlu, przez lampe uv, i do filtra) i wynik:
- pompa JEBAO FTP12000 (12000l/h) - 4,00 min.
- pompa KARCHER SDP9500 (9500l/h) - 3,55 min.

wiec o co chodzi? wydajnosc wydajnoscia. ale moc robi swoje. wiem ze krzywe, ale mi zalezy na efekcie w moich warunkuch.

Aznar33 napisał/a:

A wracając do Twojego problemu - system filtracyjny masz źle przemyślany. U Ciebie najlepiej sprawdziłby się grawitacyjny ze spustem dennym. Teraz pompa mieli wszystko na papkę i filtr się męczy.

przy wkopaniu filtra w ziemie, nie wyobrazam sobie lepszego czyszczenia filtra niz mam obecnie.

Aznar33 napisał/a:

Ta magnolia jest w rogu i jest niewielka.

teraz pojechales po bandzie, ona ma conajmniej 50 wiosen, jak zrzuca platki kwiatu to jakby zima wrocila :hehe:

Aznar33 napisał/a:
Może siatka rozpinana nad częścią oczka w odpowiednim okresie by pomogła?

pewnie tak, ale jak to wyglada? myslalem o tym i powiedzialem nie!

Aznar33 napisał/a:

Na zbieranie dużych zanieczyszczeń z dna od pompy lepszy jest odkurzacz.
wbrew pozorom dno jest czyste, ale przyjdzie czas i na to.

Aznar33 napisał/a:


Myślałeś o liściach sałaty na pompę?

mozna jasniej? :oops:


foto szpiegowskie kaskady:


mam i ja, pierwszy kwiat:


konczymy dookola oczka:


nowy mieszkaniec:

i pozostale:


i takie tam:

Elendil - 2013-05-22, 05:08

czester 1 napisał/a:
Aznar33 napisał/a:


Myślałeś o liściach sałaty na pompę?

mozna jasniej? :oops:


takie coś -> http://sklep.oczkowodne.n...-pondplant.html

czester 1 - 2013-05-22, 22:21

dzieki ;)

nie moglem sie powstrzymac od zakupu jak je zobaczylem. najwiekszy ok. 35-40cm ;)


Adacho - 2013-05-23, 06:52

Ładne rybki - gdzie kupowane? :P
shiftman - 2013-05-23, 08:28

czester 1, Rybki b.łande ten duby bardzo mi się podoba masz w tej misce także shusui nie wiem czy wiesz ?? :brawo: :brawo:
PIOTR.P - 2013-05-23, 10:08

czester 1 napisał/a:
nie moglem sie powstrzymac od zakupu jak je zobaczylem

to jest wirus -choroba a nazywa się KOI -zakupy

Bardzo fajne oczko :brawo: ale jak nie posadzisz roślin oczyszczających jak najwięcej i jak najszybciej , bo żaden filtr i chemia nie pomorze Ci zobaczyć dno i ryby w twoim oczku ,zapomnisz tego widoku na wiele wiele tygodni jak słonko przyświeci mocniej.

nawet odpuść sobie robotę przy kaskadzie a na sadz roślin szybko :pa: powodzenia

Gosik - 2013-05-23, 16:43

PIOTR.P napisał/a:

... ale jak nie posadzisz roślin oczyszczających jak najwięcej i jak najszybciej , bo żaden filtr i chemia nie pomorze Ci zobaczyć dno i ryby ...
Faktycznie nic bez roślin nie pomoże.

nawet odpuść sobie robotę przy kaskadzie a na sadz roślin szybko :pa: powodzenia
Nasadź roślin jak najwięcej.

Aznar33 - 2013-05-23, 18:01

czester 1 napisał/a:
nie uwierze ze pompa do wody brudnej (karcher) bedzie gorsza (mniej wydajna) od pompy typowo do oczek (jebao i inne)


To zależy, co masz na myśli pisząc o wydajności. Czy chodzi o przepływ wody, czy o transport śmieci z oczka. Każda pompa w parametrach ma również rozmiar maksymalny drobin, które może pompować.

Cytat:

dobra, ale moc moca, dzis zrobilem maly eksperyment, kercher vs jebao:
zalewanie pierwszej komory filtru (bioklar30) w tych samych warunkach (pompa na dnie, na tym samym wezu/peszlu, przez lampe uv, i do filtra) i wynik:
- pompa JEBAO FTP12000 (12000l/h) - 4,00 min.
- pompa KARCHER SDP9500 (9500l/h) - 3,55 min.


+- zgodnie z przewidywaniami. Gdybyś podniósł poprzeczkę (wysokość na którą pompują wodę), to różnica byłaby jeszcze większa na korzyść Karchera.

Jak dla mnie Jebao wygrywa zdecydowanie ze względu na wielokrotnie mniejszy pobór prądu. Rozumiem, że Ty masz inne priorytety.

Cytat:
przy wkopaniu filtra w ziemie, nie wyobrazam sobie lepszego czyszczenia filtra niz mam obecnie.


Czyszczenie to akurat najmniejszy problem. Przy filtrach grawitacyjnych może niewiele się różnić od takiego jak Ty masz, albo nawet może być prostsze. Prawdziwy ból głowy jest z instalacją takiego systemu.

Cytat:
jak zrzuca platki kwiatu to jakby zima wrocila :hehe:

No popatrz... a na zdjęciu taka malusia :) Zawsze chciałem mieć magnolię, ale jakoś nigdy się na nią miejsce nie znalazło :(
Będę pamiętać, żeby nie sadzić przy oczku.

Cytat:
[liście sałaty]
mozna jasniej? :oops:


Przepraszam, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Na szczęście Elendil szybko skorygował.
Ja pomogłem swojej pompie przez rozwiercenie otworów w obudowie.

...a nowe nabytki całkiem przyjemne. Gratuluję zakupu.

czester 1 - 2013-05-23, 21:15

Adacho napisał/a:
Ładne rybki - gdzie kupowane? :P

Centrumkoi z Opola. maja tam piekne okazy (wszystkie > 25cm), wlascicel bardzo sluzy pomoca i poradami. polecam.

shiftman napisał/a:
czester 1, Rybki b.łande ten duby bardzo mi się podoba masz w tej misce także shusui nie wiem czy wiesz ?? :brawo: :brawo:

pomalu bede znal wszystkie nazwy na pamiec swoich ryb :oops: :)

PIOTR.P napisał/a:

Bardzo fajne oczko :brawo: ale jak nie posadzisz roślin oczyszczających jak najwięcej i jak najszybciej , bo żaden filtr i chemia nie pomorze Ci zobaczyć dno i ryby w twoim oczku ,zapomnisz tego widoku na wiele wiele tygodni jak słonko przyświeci mocniej.

nawet odpuść sobie robotę przy kaskadzie a na sadz roślin szybko :pa: powodzenia

wiem, dzis kupione kolejne 3szt.

Aznar33 napisał/a:
czester 1 napisał/a:
nie uwierze ze pompa do wody brudnej (karcher) bedzie gorsza (mniej wydajna) od pompy typowo do oczek (jebao i inne)


To zależy, co masz na myśli pisząc o wydajności. Czy chodzi o przepływ wody, czy o transport śmieci z oczka.

wlasnie chcialem to pogodzic, karchera kupilem pod filtr aby bylo jak nalepiej efektywnie

Aznar33 napisał/a:
Prawdziwy ból głowy jest z instalacją takiego systemu.

nawet teraz nie wyobrazam sobie budowy takiej instalcji (glownie odplywy do kanalizacji). ze wzgledu, ze teren posesji jest ze spadem to musialem w oczku podniesc brzeg z jednej strony. a robiac odplyw przelewowy do kanalizacji z oczka, to udalo mi sie praktytycznie z nim wyjsc na styk. ale wiadomo wszystko sie da, tylko jakim kosztem.



Aznar33 napisał/a:
Będę pamiętać, żeby nie sadzić przy oczku.

w moim przypadku na oczko nie bylo innego miejsca, a magnolia byla duzo wczesniej niz oczko. :)


ostatnio padl mi karas (opisany w chorobach ryb) i dzis zauwazylem ze karpie ocieraja sie kamienie/folie/dno - prawdopodobnie jakies pasozyty. upuscilem wode do polowy i zalalem FMC. zobaczymy czy to pomoze.

zawalilem z tym zbiornikiem na zywce (niektore zywce byly w bardzo zlym stanie). odgradzam zagrode tak aby woda sie nie wymieniala

czester 1 - 2013-06-03, 12:37

wyglada na to ze z karpiami jest juz ok. karpie juz plywaja normalnie, nie widac po nich zadnych niepokojacych oznak choroby - ufff..., podziekowania za porady dla walsciciela z centumkoi :piwko:

dolozylem jeszcze roslin


zagroda tez zamurowana



przy kaskadzie pozostalo uszczelnienie miedzy plytami i zamocowanie zasilania kaskady. niestety aura na to narazie nie pozwala :-(



oraz kolejne klocki:
z uwagi na to, ze zimy u nas rozne, wole sie zabezpieczyc i na dno polacial kabel grzejny (300W). bede chcial aby temperatura przy dnie nie spadla ponizej 4stC.


do tego bedzie sluzyl dwuzakresowy regulator temperatury. jedna sonda umieszczona ok 30cm nad dnem, druga sonda gdzies na srodku oczka. w koncu bede mial rzeczywisty odczyt temperatury w oczku.


doszedl tez nowy napowietrzacz sera air 550r


a wracajac jeszcze do pompy karchera, to taka pompa wydaje sie byc bezpieczniejsza od np. ftp, przez brak plywaka. umieszczenie obu pomp na dnie oczka i rozszczelnienie sie np. ukladu filtracyjnego (moze to byc waz, filtr, lampa) pompa ftp wypompuje wode z oczka do zera, a pompa z plywakiem juz nie.

lasoch - 2013-06-03, 13:24

ale masz otoczaki :) ale te rośliny to w samym żwirze ?
Adacho - 2013-06-03, 13:35

Przygotowujesz się już do zimy :brawo: Sprzęt fajowy.
Jakie przeboje miałeś z KOI ?

Aznar33 - 2013-06-03, 15:29

czester 1 napisał/a:

a wracajac jeszcze do pompy karchera, to taka pompa wydaje sie byc bezpieczniejsza od np. ftp, przez brak plywaka. umieszczenie obu pomp na dnie oczka i rozszczelnienie sie np. ukladu filtracyjnego (moze to byc waz, filtr, lampa) pompa ftp wypompuje wode z oczka do zera, a pompa z plywakiem juz nie.


Czester - z niezmiennną przyjemnością podziwiam zdjęcia z Twojej galerii. Pozdziwiam pasję, zaangażowanie, ogrom włożonej pracy, ogrom nakładów pieniężnych i uzyskanych efektów.

Naprawdę czapka z głowy i pełen szacunek, ale proszę nie szerz mi tutaj herezji.
Pompa do wody brudnej nadaje się do wody brudnej. Do oczka powinna być zastosowana pompa do oczka. Wydaje się to chyba logiczne.

Jeśli kwestionujesz i chcesz wałkować temat, to mam dla Ciebie zadanie domowe- policz koszty utrzymania na przestrzeni 10 lat przy cenach, które płacisz za energię elektryczną... pompy do wody brudnej (750W) vs pompy do oczka 45W. Przyjmując założenia pracy ciągłej (24/7) przez okres powedzmy... 8 miesięcy w roku.

Owszem, zabezpieczenie pływakowe jest bardzo miłym bonusem, ale możesz to załatwić innym sposobem np: filtr grawitacyjny, albo nieumieszczanie pompy na dnie oczka.

Elendil - 2013-06-03, 20:30

Jak widzę to dla Czestera koszty nie grają roli... może ma prywatną elektrownię, wiatrak albo solary na dachu? Najpierw hardcore pompa, teraz ogrzewanie :-o A może pieniądze to nie problem dla niego?

Pomijając koszty, pompa do brudnej wody w oczku to proszenie się o kłopoty. To nie jest sprzęt do tego typu pracy, choćby to i była pompa Boscha.

czester 1 - 2013-06-04, 07:43

lasoch napisał/a:
te rośliny to w samym żwirze ?

ziemia, piasek, glina, zwir, wszystkiego po trochu. pod kazda rosline nawoz. ale na efekty bedzie trzeba poczekac.

Adacho napisał/a:

Jakie przeboje miałeś z KOI ?

no bylo z nimi nieciekawie. ocieraly sie (jakby tarlo łososi) o dno, kamienie chcac z siebie cos zrzucic. dowiedzialem sie ze atakuja je pasozyty. teraz juz sporadycznie widze takie zachowanie, wczesniej pratycznie wszystkie caly czas tak szalaly. lub tez staly pod kaskada bez ruchu i daly sie latwo zlapac.

Aznar33 napisał/a:


Pompa do wody brudnej nadaje się do wody brudnej. Do oczka powinna być zastosowana pompa do oczka. Wydaje się to chyba logiczne.

rozumiem, ale ja mam w oczku na dnie brudno, bardzo brudno (liscie)


Aznar33 napisał/a:
ale możesz to załatwić innym sposobem np: filtr grawitacyjny, albo nieumieszczanie pompy na dnie oczka.
ale najwiekszy brud mam na samym dnie wiec jak sie tego pozbyc...?
wiem ze sa odkurzacze, glebokosc oczka 2m i aby sie tam dostac, wode z oczka trzeba upuszczac z 2/3, a tak nie robie nic, pomoa robi swoje, a ze to kosztuje - coz...
to nie jedyne moje takie tanie "hobby".
mam atuo ktore pali 15l/100, a przeciez mozna miec takie co pali 5l/100, ale co z tego skoro efekt (frajde) z jazdy mam przeogromna ;)

zadania nie odrabiam bo ma byc efekt z dzialania takiej pompy, skoro:

Elendil napisał/a:
Jak widzę to dla Czestera koszty nie grają roli... może ma prywatną elektrownię, wiatrak albo solary na dachu? Najpierw hardcore pompa, teraz ogrzewanie :-o A może pieniądze to nie problem dla niego?

solary mam, elektrowni jeszcze nie :-D . czegos tez nie rozumiem. macie w swoich oczkach rybki warte kilka tysiecy (oczywiscie mowa o wlascicielach wiekszych koi japonskich) i nie chcecie sie zabezpieczyc aby mialy odpowiednie warunki dla chocby przezimowania. ja chce im takie zapewnic, a nie wylawiac wiosna z pod lodu padle koi i kupywac co roku nowe. lub martwic sie czy aby przezyja.

Elendil napisał/a:
Pomijając koszty, pompa do brudnej wody w oczku to proszenie się o kłopoty.

tzn.? pompa nie wytrzyma ciglej pracy, kupi sie nowa ;)

Gosik - 2013-06-04, 07:51

Czester, nie przejmuj się i rób dla swoich rybek wszystko co uważasz za potrzebne. Niestety już tak jest i będzie, że jeden woli kawalerkę w bloku, a drugi dąży do willi z ogrodem :piwko: Mnie osobiście gdyby było stać na aż takie cuda w oczku, nie zastanawiałabym się 5 minut, szczególnie kiedy ma się naszą znaną i nieuleczalną chorobę " oczkomaniactwo" :good:
ILUSION - 2013-06-04, 08:17

Nie liczcie sobie na wzajem, stać go niech pompuje, ale czy ta pompa nie chodzi bardzo głośno i rybki przeżywają horror?
Aznar33 - 2013-06-04, 10:04

Ja najmocniej przepraszam, że się tak czepiam. Wyznam szczerze, że aspekt finansowy ma dla mnie kompletnie marginalne znaczenie. Tym bardziej, jeśli chodzi o czyjeś pieniądze.
Tak naprawdę chodzi mi o wpływ wytwarzanej energii na środowisko. Ktoś widzi zmięty papier rzucony do śmieci, a ja widzę wycięte drzewo w lesie.

Aspekt finansowy poruszam jedynie dlatego, że generalnie ma on dość sporą wagę w przekonywaniu ludzi. Jak widać metoda nie zawsze skuteczna.

Zadanie domowe odrobiłem więc sam. Przy mojej taryfie, 10 latach i ciągłej pracy wyszło mi, że utrzymanie takiej pompy kosztowało by mnie prawie 10 000 funtów, co tłumaczy się +- na 50 000zł. Gdybym miał panele słoneczne, to ta kwota byłaby wielokrotnie większa.
Za te pieniądze mógłbym kupić z 5 samochodów palących 15l/100km. ;)

czester 1 - 2013-06-04, 12:13

ILUSION napisał/a:
ale czy ta pompa nie chodzi bardzo głośno i rybki przeżywają horror?

o dziwo pompa ftp jest glosniejsza od karchera na sucho, nie wiem jak sie to ma pod woda :???:

@aznar33
z zadania domowego dwoja na szynach :-D . musisz skorygowac swoja prace domowa bo pompa karcher ma 450W a ftp 130W.
oraz czemu majac solary kwota bedzie wieksza?
a z wyniku jaki wyjdzie przelicz ile kg soli lub zapalek mozna kupic. bedzie to wyrazisciej wygladac ;)

shiftman - 2013-06-04, 12:14

Tak jak Aznar33, pisze lepiej kupic pompe przeznaczona do oczka a nie do wody brudnej postawisz na pulke np 50 cm i masz spokuj i jeszcze jedno pompa nie powina byc dana na samy dnie oczka
Aznar33 - 2013-06-04, 12:33

czester 1 napisał/a:
musisz skorygowac swoja prace domowa bo pompa karcher ma 450W


Faktycznie... nie wiem, skąd sobie ubzdurałem te 750W. Skorygowana wielkość to około 6000 funtów.

Cytat:
oraz czemu majac solary kwota bedzie wieksza?


Nie wiem jak to jest rozwiązane w PL. W UK rząd aby zachęcić ludzi do instalacji paneli daje specjalną taryfę kiedy się oddaje prąd do sieci energetycznej. Ta taryfa jest sporo większa od kosztu prądu czerpanego z sieci przez klientów. Jeśli prądu nie oddasz, tylko go wykorzystasz sam to tracisz, bo go nie sprzedałeś. Zachęca to do oszczędności.

lasoch - 2013-06-04, 14:49

Cytat:
ziemia, piasek, glina, zwir, wszystkiego po trochu. pod kazda rosline nawoz. ale na efekty bedzie trzeba poczekać.

ja wysadziłbym je do samego żwiru , z samej wody będą miały wystarczająco składników odżywczych , a ten nawóz to po jakiego grzyba ? , w takim podłożu będą wspaniale rosły i będą oczyszczać wodę :)

Aznar33 - 2013-06-04, 14:56

Czester, jeszcze kilka małych uwag (mam nadzieję, że nie pomyślisz, że się czepiam).

-pomp nie powinno się włączać na sucho.
-trzeba się naprawdę nieźle nafiltrować, żeby oczyścić wodę z włożonych do niej nawozów.
-nie zachęcam Cię do kupna odkurzacza, ale nadmieniam, że te do oczek różnią się trochę budową od tych spotykanych w domach. Z takim odkurzaczem przeważnie dostaje się kilkumetrową rurę i wcale nie trzeba spuszczać 2/3 oczka żeby się dostać do dna.

czester 1 - 2013-06-05, 07:42

shiftman napisał/a:
i jeszcze jedno pompa nie powina byc dana na samy dnie oczka

dlaczego?

lasoch napisał/a:
a ten nawóz to po jakiego grzyba ?

tak czytam tutaj ze kuleczki cos tam daja, wiec tak zapobiegawczo, to zle ze dalem?

Aznar33 napisał/a:
mam nadzieję, że nie pomyślisz, że się czepiam.

absolutnie, ani przez mysl mi to nie przeszlo :good:

Aznar33 napisał/a:
pomp nie powinno się włączać na sucho.

wiem właczylem tylko na chwile (5sek.) w celu sprawdzenia

Aznar33 napisał/a:
trzeba się naprawdę nieźle nafiltrować, żeby oczyścić wodę z włożonych do niej nawozów

to zle ze dalem nawoz?

Aznar33 napisał/a:
Z takim odkurzaczem przeważnie dostaje się kilkumetrową rurę i wcale nie trzeba spuszczać 2/3 oczka żeby się dostać do dna.

jezeli maja na wyposazeniu przedluzki ok 10m i da sie to stabilnie trzymac i czyscic to trzeba sie nad tym zastanowic

wczoraj sterownik podlaczony, wszystko dziala jak powinno. regulacje mozna nastawic w roznych temperaturach. obecnie temp. przy dnie 15,6 stC, a przy powierzchni o 0,1 wiecej

Elendil - 2013-06-05, 07:44

Nawóz w oczku to nie jest zło, o ile jest to nawóz do roślin wodnych typu osmocote lub nawóz w płynie do roślin oczkowych. Granulowany obornik podsypany przy sadzeniu lilii też. Stosuję regularnie nawozy w płynie, lilie przy sadzeniu tez podsypuje obornikiem i problemów, co widać w galerii, nie mam żadnych.
Aznar33 - 2013-06-05, 12:37

czester 1 napisał/a:
(pompa powyżej dna)dlaczego?


Zabezpieczenie dla ryb. Sam pisałeś, że coś może źle pójść i układ pompa -filtr może się rozszczelnić.
Jeśli nastąpi przeciek (odpukać), to pływak uratuje Ci pompę przed spaleniem, ale w oczku zostanie kilka, kilkanaście cm wody. Dla ryb będzie to mała pociecha, dla otoczenia oczka też. Ja mam pompę zawieszoną na połowie głębokości oczka.
Lepiej jednak ściągać osady będzie pompa na dnie. Wybór należy do właściciela.

lasoch napisał/a:
tak czytam tutaj ze kuleczki cos tam daja, wiec tak zapobiegawczo, to zle ze dalem?


Ani źle, ani dobrze. To znowu kwestia priorytetów.
Jak dasz nawóz, to oczywiście będzie to korzystne dla roślin. Efektem ubocznym jednak są glony. Cała masa glonów. Można z tym walczyć np przy pomocy UV, I-tronic, całej gamy środków mniej lub bardziej chemicznych lanych do wody (jak robi kolega Elendil).

U mnie prawie nie ma glonów zero glutów, bo rośliny rosną w wodzie. Rosną na potęgę - kilka dni temu wyjąłem ponad 100litrów wodorostów i rzęsy, bo oczko mi zarosło w prawie 100%.
Lilie jednak na pewno będa wdzięczne za obornik - tak jak pisałem to kwestia priorytetów.

Cytat:

wiem właczylem tylko na chwile (5sek.) w celu sprawdzenia


Sprawdzenia czego? Jak hałasują na powietrzu? Po co? Pompa ma pracować w wodzie - tam sobie sprawdzaj, chyba że chcesz ją zainstalować poza oczkiem.

lasoch - 2013-06-05, 14:38

czester 1 napisał/a:
tak czytam tutaj ze kuleczki cos tam daja, wiec tak zapobiegawczo, to zle ze dalem?

nie jest źle , że dałeś ale jest to po prostu zbyteczne , ja nawóz stosuje tylko do lilii i to tylko naturalny

czester 1 - 2013-06-19, 08:27

Aznar33 napisał/a:

Cytat:

wiem właczylem tylko na chwile (5sek.) w celu sprawdzenia


Sprawdzenia czego? Jak hałasują na powietrzu? Po co?

kazde urzadzenie tak sprawdzam, sprawdzam czy dziala, taka choroba zawodowa :) , silnik bez oleju tez na chiwlke mozna odpalic ;)

fotki z dzis:

kolejna lilia (troszke wieksza od tej) dosadzona, efekt moze jesienia lub na drugi rok...

karmienie:




jesiotry tez juz zwiedzaja cale oczko :)


aby pompa do wody brudnej nie pracowala "na sucho" (w dzien zasila kaskade) planuje dokupic do niej filtr.
raczej musi to byc filtr cisnieniowy (bedzie zabudowany obok bioclara) i najlepiej tylko mechaniczny.
w necie sa ale z pompami i lampami uv.
jakies propozycje?

Aznar33 - 2013-06-19, 10:03

czester 1 napisał/a:
aby pompa do wody brudnej nie pracowala "na sucho" (w dzien zasila kaskade) planuje dokupic do niej filtr.
raczej musi to byc filtr cisnieniowy (bedzie zabudowany obok bioclara) i najlepiej tylko mechaniczny.
w necie sa ale z pompami i lampami uv.
jakies propozycje?


Widziałem (mam) filtr ciśnieniowy czysto biologiczny, ale z czysto mechanicznym się jeszcze nie spotkałem. Może jednak gdzieś są, bo przyznaję, że tą dziedziną się zupełnie nie interesuję. Przeważnie producenci w takim filtrze starają się zamknąć wszystko, czyli lampę, mechanikę i biologię. Stosunkowo łatwo jednak taki filtr przerobić wyjmując wkład biologiczny, bo to przeważnie tylko kilka garści jest.
Gorzej jest z lampą, ale jak się poszuka, to można znaleźć filtr ciśnieniowy bez niej. Na przykłąd Pondmaster CPF 2000.

lasoch - 2013-06-19, 15:33

piękna lilia i piękne karpie , a szczególnie ten jakby srebrno-niebieski :)
Gosik - 2013-06-19, 20:46

Bardzo ładne oczko i śliczne rybcie :good: Trochę mało roślin.
czester 1 - 2013-07-05, 13:43

Gosik napisał/a:
Trochę mało roślin.

zgadza sie, moge dosadzic tylko te na glebsza wode i kolejna dostawa lilii:

- Arc-en-ciel
- Firecrest
- Barbara Dobbins
- Marliacea Chromatella
- Gloire du Temple Sur Lot

niestety 1 chory koi padl :-(


tak wiec czym predzej zakupilem preparat na pasozyty Sankoi Paratex, a przy okazji to dobralem chrupki dla koi:


po dwoch dniach widac mala poprawe w zachowaniu koi, ulotka podaje ze po tygodniu powinna byc poprawa.
oraz pytanie (bo nie ma tego w ulotce): jak dlugo ma byc wylaczony system filtracyjny po wlaniu do oczka tego preparatu? 24h czy wiecej?

nastepnie aby druga pompa zasilajaca kaskade nie pracowala "na sucho" dokupilem do niej filtr cisnieniowy z UV 24W.


filtr planuje przerobic na czysto mechaniczny bo bedzie pracowal tylko w dzien.
oraz z uwagi na to ze pompa bedzie sie na noc wylaczac, udalo mi sie dostac zasuwe klpowa (burzowa) fi 50.


kilka przejsciowek i mozna podlaczyc do filtra. woda z filtra po wylaczeniu pompy juz sie nie cofnie do oczka ;)

ktos mnie poprosil o pokazanie systemu sterowania:

i tak pokolei pola:
1. bezpiecznik/wylacznik czujnika zmierzchowego - gdy jest wlaczony czujnik dziala i wlacza tylko w dzien druga pompe na kaskade. gdy jest wylaczony pompa pracuje caly czas
2. rcd - na wszystkie obwody (PE podlaczone zaraz przy oczku)
3. stycznik poprzez czujnik zmierzchowy sterujacy druga pompa i drugim filtrem (uv)
4-7. bezpieczniki/wylaczniki gniazdek
8. dwu stopniowy regulator temperatury - ma wiele zastosowan: moze sterowac ogrzewaniem, chlodzeniem, alarmem - cuda na kiju. obecnie steruje ogrzewaniem w oczku.

oraz z cyklu: "lepiej pozno niz wcale" :)

Zac - 2013-07-05, 15:40

Szkoda tego karpia bo był ładny.
Aznar33 - 2013-07-05, 16:02

Na opakowaniu mojego środka na pasożyty (innej firmy) nie ma nic na temat wyłączania filtracji. W sumie zdziwiłbym się, gdyby było takie wymaganie.
Przecież jak wyłączysz filtr na dłużej, to załatwisz sobie filtrację na parę tygodni.

lasoch - 2013-07-08, 10:13

kupiłeś naprawdę piękne lilie :good: ale najbardziej czekam na kwiaty Barbary Dobins , ale dlaczego możesz dosadzić rośliny tylko na głębszą wodę ?
Gosik - 2013-07-08, 11:15

Szkoda karpika :? , był śliczny. Dokupione lilie będą pięknie kwitły.
czester 1 - 2013-07-09, 14:06

Aznar33 napisał/a:
Na opakowaniu mojego środka na pasożyty (innej firmy) nie ma nic na temat wyłączania filtracji. W sumie zdziwiłbym się, gdyby było takie wymaganie.
Przecież jak wyłączysz filtr na dłużej, to załatwisz sobie filtrację na parę tygodni.

filtr pracowal w swoim obiegu zamknietym, myle ze nic wielkiego biologii sie nie stalo.
decyzje o wylaczeniu filtracji podjalem czytajac ten link: http://koi.hg.pl/choroby_koi_1/choroby_koi.html
wydaje mi sie lepiej dla filtra (biologii) bedzie jak od razu filtr nie wciagnie tych preparatow oraz lepiej dla oczka (ryb) ze filtr nie pochlonie wlanego preparatu. tak glosno mysle :???:

Zac napisał/a:
Szkoda tego karpia bo był ładny.
Gosik napisał/a:
Szkoda karpika :? , był śliczny.

byl jednym z najladnieszych, trudno, oby dalej nie bylo takich niespodzianek. kolejne zakupy rybek jak na 100% wszystko wroci do normy.

Gosik napisał/a:
Dokupione lilie będą pięknie kwitły.

podsypane nawozem bydlecym, zobaczymy co bedzie za rok ;)

lasoch napisał/a:
dlaczego możesz dosadzić rośliny tylko na głębszą wodę ?

donic dookola oczka jest ok 30szt. glebokosc polki to 60-30 cm. wiec u mnie jest brak strefy plytkiej i bagiennej. dosadzanie kolejnych donic skutkowalo by lawinowym obsuwaniem sie otoczakow do oczka.

czy ktos testowal takie nozyce?




co jakis czas musze dolewac ubywajacej wody ;)


najwiecej podbieraja jaskolki, ale ustrzelic im fote to trzeba miec umiejetnosci i sprzet.

a ten swietnie napowietrza trawik :hehe:

czester 1 - 2014-01-29, 15:11

u wszystkich zima a u mnie tak:



efekt kabla grzejnego :yahoo: ;)

ps.
Aznar33 napisał/a:

Pompa do wody brudnej nadaje się do wody brudnej. Do oczka powinna być zastosowana pompa do oczka. Wydaje się to chyba logiczne.

jakiś czas temu pompa się spalila, do oczka trafila pompa do oczek firmy laguna, chyba 130W.

rewi - 2014-01-30, 09:52

To nieźle na zewnątrz na minusie, a woda w oczku cieplutka :hehe:
Gosik - 2014-01-30, 15:56

Tiaaa...zdjęcie z lata.
lasoch - 2014-01-30, 20:37

Cudne lilie, fajnie teraz je wspominać ..
Adacho - 2014-02-16, 17:39

czester 1- Pisałeś kiedyś, że monitorujesz temperaturę pod lodem.
Przedstaw wyniki monitoringu w mroźne dni. Ja nie monitoruję przy dnie, kiedy zamarznie woda. Nie mam odpowiedniego sprzętu.
Chętnie poznam wyniki :P

czester 1 - 2014-02-17, 09:13

jedna sonda przy dnie ok. 1,7m - temperatura spadla max. do 3st., obecnie jest ok. 4,5st.
(tyle ze już uruchomiłem bioklara)
druga sonda ok. 20cm pod powierzchnią wody (nie była jeszcze nigdy w lodzie) - max. temperatura spadla do 1.8st., obecnie jest 4st.

temperatura przy dnie spadla do 3st w temperaturze zewnętrznej ok -16st., ale: lod miał ok. 5cm, nie było sniegu na lodzie, nie upuściłem wody żeby zrobić poduszke powietrzna.

w lato max. temperatura wyniosla 29,4st :-o

wydaje mi się ze przewod grzejny daje tylko komfort koi, bo widze ze koi niekiedy leza na nim na dnie, jakby się do niego tuliły :) .
w tym roku planuje wrzucić na dno 10 razy wieksza moc kabla.

Adacho - 2014-02-17, 19:30

czester 1 napisał/a:
wydaje mi się ze przewod grzejny daje tylko komfort koi,

Z tego co widać po pomiarach temperatury, to raczej tak. Woda mimo grzania, nie ogrzewa się przy dnie znacząco. Lód skutecznie ją schładza, jak w dobrym drinku ;)
Jakiej mocy masz ten kabel ?

Adalbert - 2014-02-17, 21:00

Bolekso napisał/a:
Nieco cieplejsza woda z dna unosi się do góry a z boków napływa zimniejsza o większym ciężarze właściwym.


Największy ciężar właściwy ma woda w temp. 4 st. C dlatego wydaje mi się, że danie większej mocy nie ogrzeje wody przy dnie a tylko zmarnuje się kupę energii na podgrzanie lodu przy powierzchni. Paradoksalnie wymuszenie obiegu przez prądy konwekcyjne spowoduje ściągnięcie chłodniejszej wody do dna.

czester 1 - 2014-02-17, 21:30

Adacho napisał/a:

Jakiej mocy masz ten kabel ?

300W

Bolekso napisał/a:
Kabel grzejny na dnie ma sens jeśli nie ma napowietrzania lub wymuszonego ruchu wody. Choćby minimalnie ogrzewa wodę przy kablu i tym samym powoduje powolną ale ciągłą cyrkulację. Nieco cieplejsza woda z dna unosi się do góry a z boków napływa zimniejsza o większym ciężarze właściwym.

co innego wskazują sondy.
np. dziś około południa przy dnie 5,5st. a przy powierzchni 4,3st

Bolekso napisał/a:
Ja grzeję tylko przerębel grzałką 30 W i też widzę że karasie lubią stać przy grzałce.

tez taki posiadam lecz rybek tam brak.

Adalbert napisał/a:

Największy ciężar właściwy ma woda w temp. 4 st. C dlatego wydaje mi się, że danie większej mocy nie ogrzeje wody przy dnie a tylko zmarnuje się kupę energii na podgrzanie lodu przy powierzchni. Paradoksalnie wymuszenie obiegu przez prądy konwekcyjne spowoduje ściągnięcie chłodniejszej wody do dna.


dodam tylko ze kabel grzejny ma za zadanie dac komfort dla koi przy dużym mrozie. kabel grzejny wlacza się automatycznie gdy temperatura przy dnie spadnie poniżej 4stC.

ogrzać 35m3 to ze 300kW kabla trzeba by wrzucic ;)

Radzionek - 2014-02-25, 11:09

czester1
Podoba mi się, że robisz wszystko na miarę swoich możliwości finansowych. Niektórych to być może razi, ale ja jestem pod wrażeniem tych 15 ton białego kamienia i całego otoczenia domu. Fajnie się czytało :) :brawo: Pozdrawiam :)
PS. Kąpiel z dzieckiem bezcenna :)

czester 1 - 2014-03-02, 16:31

staram się zrobić raz a dobrze i aby to było mało obsługowe.

u mnie sezon zaczyna się ruszać.
wczoraj woda na dnie 7,6stC, przy powierzchni 7,5stC
ryby są aktywne, wszystkie (oprócz dwóch linów) pływają i szukają pokarmu. Już zaczynam karmić wiosennym pokarmem w minimalnych ilościach.






tak wygląda filtracja pod 2 tygodniach pracy:


Adacho - 2014-03-02, 16:59

czester 1 napisał/a:
wczoraj woda na dnie 7,6stC, przy powierzchni 7,5stC

To masz fajnie :P u mnie 5'C i ryby na dnie.

rewi - 2014-03-02, 17:35

Rybki wiosnę poczuły :P ładnie się prezentują :roll:
lasoch - 2014-03-02, 20:05

Ryby - marzenie. Poczuły wiosenną miętę.
wolanin - 2014-03-02, 20:09

Miło popatrzeć, jak obudzone koi pływają blisko powierzchni. To będzie długi sezon i oby był dobry :)
czester 1 - 2014-03-03, 21:32

Adacho napisał/a:
czester 1 napisał/a:
wczoraj woda na dnie 7,6stC, przy powierzchni 7,5stC

To masz fajnie :P u mnie 5'C i ryby na dnie.


przy 5st ryby u mnie właśnie się ruszyły z dna.
Mieszkamy blisko siebie, różnica temperatur pewnie dlatego, że całe oczko mam praktycznie cały czas w słońcu ;) .

wolanin napisał/a:
To będzie długi sezon i oby był dobry :)

też mam taką nadzieje, bo z 3-4 tygodnie temu zauważyłem że niektóre koi znów się ocierają, ale od 2 tygodni spokój.
Kiedy, lub przy jakiej temperaturze wody można użyć Fenbenatu 4%?
nie chciałbym osłabić ryb wczesną wiosną, a z kolei nie chce żeby je pasożyty męczyły...

wolanin - 2014-03-14, 13:52

czester 1 napisał/a:
Kiedy, lub przy jakiej temperaturze wody można użyć Fenbenatu 4%?
nie chciałbym osłabić ryb wczesną wiosną, a z kolei nie chce żeby je pasożyty męczyły...

Ja tego nie wiem, szukałem trochę na temat czynnika aktywnego - fenbendazolu - jest to bardzo popularny środek przy odrobaczaniu ryb, stosowany w wielu preparatach, np. Fish Bendazole. Czyli dla ryb żaden eksperyment, a potwierdzona praktyka.
Dość często pojawia się informacja, że lepiej i skuteczniej działa podany z pokarmem - należy stosowne dawki zmieszać z karmą i nasączyć wodą na jakiś czas przed karmieniem.
To już w przypadku Fenbenatu należałoby dokładnie przeliczyć.
Korzyścią mogłoby być w tym przypadku przy karmieniu z ręki selektywne traktowanie tych ryb, u których zauważyłeś wiadome objawy, bez paprania całego oczka.
W czasie 'zimy' aplikowałem Fenbenat do wody akwariowej, 18C, w przeliczonych i nawet mocno zawyżonych dawkach - nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, a muszę powiedzieć, że przesiadywałem tam dość często, obserwując ryby.

czester 1 - 2014-03-14, 22:50

wolanin napisał/a:

Ja tego nie wiem, szukałem trochę na temat czynnika aktywnego - fenbendazolu - jest to bardzo popularny środek przy odrobaczaniu ryb, stosowany w wielu preparatach, np. Fish Bendazole. Czyli dla ryb żaden eksperyment, a potwierdzona praktyka.

tyle ze wydaje mi się ze pasożyty mam w wodzie, a nie ze ryby je maja, ale mogę się mylić.
ale z drugiej strony to od 2 tygodni nie zauważyłem aby jakas ryba się ocierala :?

jakos udało mi skrecic pierwszy filmik :P
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

temperatura wody dziś to 8,8stC i co dzień wyżej.
o dziwo orfy nie maja apetytu.

niestety dwa koi przepisuje na straty, ale to w innym dziale :-(

Radzionek - 2014-03-15, 10:17

czester 1 napisał/a:
.....jakos udało mi skrecic pierwszy filmik :P
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Obejrzałem sobie i masz prawdziwe Eldorado :brawo:

Adacho - 2014-03-15, 17:57

Na filmiku fajnie widać ruchliwość ryb :brawo:
Zdjęcia tego nie oddają.

czester 1 - 2014-03-30, 20:41

Adacho napisał/a:
Na filmiku fajnie widać ruchliwość ryb :brawo:
Zdjęcia tego nie oddają.

bo taki ze fotograf ;)

nowy zakup:
ten pewnie tancho (ok. 25cm)


lecz ten nie wiem. karagsugoi (ok.12cm)??


ryby do kwarantanny wyladowaly w basenie od 20st, schodziłem co 2st/dobe, az do 10st.


tancho po 5 dniach wyladowal w oczku, drugiego planuje jutro wpuscic.

w tym tygodniu czekam na kolejna dostawe koi :-D

szum wody z kaskady bezcenny :)



aha, i tego jeszcze u mnie nie było: pierwsze koszenie w marcu zaliczone :-o :pa:

lasoch - 2014-03-30, 21:02

Ładne koi :) . Ale czy ta plama na głowie tancho nie powinna być bardziej czerwona? Kaskada cudowna, a trawnik ... jak na tą porę roku fantastyczny!!
Gosik - 2014-03-31, 17:06

Fantastyczna kaskada :brawo:
czester 1 - 2014-04-13, 19:53

lasoch napisał/a:
czy ta plama na głowie tancho nie powinna być bardziej czerwona?

tego to nie wiem, jest to wręcz "oczojebny" pomarańcz, jak kamizelki odblaskowe :?

magnolia już tydzień temu tez eksplodowała:


w oczku tez cos się dzieje:


z racji tego ze pozbywam się karasi (zostały jeszcze 3) doszly nowe rybki:


tydzień czasu były u mnie w "kwarantannie", do oczka wpuszczone przy temperaturze wody 15,5stC.
w oczku sa już kilka dni i jak na razie maja się super.

Adacho - 2014-04-13, 21:13

czester 1 napisał/a:
z racji tego ze pozbywam się karasi (zostały jeszcze 3) doszly nowe rybki:


Dobrze, że pozbywasz się karasi. Karpie "nie lubią" się z karasiami.
Rybki ładne - żywa czerwień :good:

ropi - 2014-04-13, 21:48

Piękne oczko . :brawo:
lasoch - 2014-04-14, 15:02

Piękne te nowe karpiki :good: . Piękny kaczeniec a magnolia - po prostu powala.
adxan - 2014-04-16, 20:36

Czester, a gdzie kupiłeś Kojaki?
czester 1 - 2014-04-17, 07:55

dzięki.
Adacho napisał/a:

Rybki ładne - żywa czerwień :good:
na żywo prezentują się lepiej ;)

adxan napisał/a:
Czester, a gdzie kupiłeś Kojaki?
Rzeszów.

Jeszcze jedna uwaga. Jakiś czas temu wlałem dwukrotnie (co 2 tyg.)do oczka fenbenat na pasożyty.
fakt że może przedawkowałem, bo podałem ok 5g/1000l, ale wszystkie karasie (ok 12szt. 15-35cm) jakby zachorowały, albo stały nieruchomo na dnie, albo przy powierzchni. Ich płetwy jakby się strzępiły i robiły się białe. Wszystkie je odłowiłem. Co ciekawe żaden koi nie zachorował.
W małym oczku dawka była jeszcze większe i padły wszystkie dzikie oraz narybek z kolorowych karasi (ok. 2-3cm), objawy na skórze jakby pleśniawka.
Czyżby fenbenat był szkodliwy dla karasi, a może to zbieg okoliczności?
Spotkał się ktoś z czymś takim?

Raffaello - 2015-06-10, 12:18

witam :piwko: piękne oczko i ryby tez piękne :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group