Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Wodospad, strumień, kaskada. - BUDUJEMY STRUMIEŃ

Pawel Woynowski - 2006-02-12, 00:40
Temat postu: BUDUJEMY STRUMIEŃ
..."Wszyscy szukamy wartko płynącej wody, a spacer wzdłuż potoku dostarcza nam odprężenia i spokoju. Strumienie nie tylko są romantyczne, ale także wyjątkowo pożyteczne. Kropką nad "i" w ukształtowaniu naszego ogrodu wodnego może być właśnie strumień lub wodospad, lub obie rzeczy na raz, wodospad jako źródło zasilające strumień, który łagodnie wpływa do stawu. Polecał bym te ostatnie rozwiązanie. Ponieważ strumień jest "żłobkiem" wielu drobnych organizmów wodnych (między innymi narybku lub kijanek), do rozmnażania wybierają one małe zbiorniki wodne, raz uruchomiony nie powinien nigdy wyschnąć, aby nie narazić świeżo osiedlonych organizmów na niebezpieczeństwo. Dlatego nie powinny mieć te organizmy żadnych przeszkód, w formie kaskad czy wodospadów na ujściu strumienia do stawu.'... WIECEJ
andrzej - 2006-02-16, 22:47

Myśle,że umiejętnie zaprojektowany i właściwie wkomponowany strumień to jedno z bardziej urokliwych miejsc w ogrodzie, może nawet bardziej jak samo oczko. Oprócz walorów wizualnych dostarcza również niezwykle kojących efektów dźwiekowych. Przed remontem miałem dość wartko płynący strumień, który kończył się małym wodospadem wpadającym do oczka.Teraz mam zamiar na końcu stumyka, (zanim wpadnie do oczka) zrobić małe rozlewisko z bogatą roślinnością bagienną.

Pozdrawiam. andrzej

AurorA - 2006-02-16, 22:53

Ja też od jakiegoś czasu myślę nad wykonaniem strumienia. Do tej pory miałem jedynie wodospad, który prawie zawsze był wyłączony, gdyż rozbryzgująca się woda chlapała na lilie wodne i inne kwiaty.
Pawel Woynowski - 2006-02-17, 01:22

andrzej napisał/a:
Myśle,że umiejętnie zaprojektowany i właściwie wkomponowany strumień to jedno z bardziej urokliwych miejsc w ogrodzie, może nawet bardziej jak samo oczko. Oprócz walorów wizualnych dostarcza również niezwykle kojących efektów dźwiekowych. Przed remontem miałem dość wartko płynący strumień, który kończył się małym wodospadem wpadającym do oczka.Teraz mam zamiar na końcu stumyka, (zanim wpadnie do oczka) zrobić małe rozlewisko z bogatą roślinnością bagienną.

Pozdrawiam. andrzej

Andrzeju, to mamy podobne pomysły. :D
Ja, ze względów na wielkość ogródka, nie miałem większych możliwości uatrakcyjnienia biegu strumienia. Kilka dni temu wpadłem na pewien pomysł aby go bardziej urozmaicić, wydłużyc i zwiększyć ilość meandrów.
Od żródła, które jest małą kamienną kaskadą usytułowaną 80 cm wyżej niż oczko, woda będzie wartko płynąc, tworząc efekty dzwiękowe w postaci plusku na kamieniach (tego odcinka nie ruszam ), następnie spływając niżej ze skarpy, po progach, zacznie spowalniać bieg na rozszeżającym się łożysku strumienia, aż do ujścia do oczka. Cały ten dolny odcinek będzie obsadzony roślinnością bagienną i strefy plytkiej, na tyle gęsto aby narybek miał się gdzie schować. Planowana długość tego nowego odcinka ok 7 m, a głebokośc to średnio 5 cm. Dodatkowo ten dolny odcinek będzie pełnił funkcję oczyszczalni glebowo - korzeniowej.
Siedzę już nad rysunkami i kombinuję jak tu zrobić aby strumień zawracając o 180° nadał płynął, bo mam do dyspozycji tylko prostokąt o wym. 8 m x 2,5 m, a miejsce ujścia strumienia musi być jak najbliżej starego ujścia, ze względu na usytułownie filtra, do którego woda wpływa, na drugim końcu oczka. Chodzi o to, aby i woda w oczku przepływała przez całą jego długość, tak jak jest obecnie.
Myślę ze coś wykombinuję.
W każdym razie czeka mnie od groma roboty, chociażby, ze starą strefą bagienną po za oczkiem (bo to na niej ma być ten nowy odcinek), którą rośliny tak poprzerastały, że trudno tam wbić widły amerykanskie, a co dopiero szpadel. Jak by nie było 11 lat tam juz rosną. Podłoża tam w zasadzie już nie ma, są tylko korzenie i kłącza roślin bagienno łąkowych.
Do tego wszystkiego będzie mi potrzebny przede wszystkim czas, a tego właśnie najbardziej mi brakuje wiosną.

Piotr - 2006-02-17, 09:08

Do mojego oczka woda wpływa z wodospadu. Jakieś 1.2m różnicy w poziomie, a wypływa ze studni około 3 metry dalej. Oczywiście obieg jest zamknięty. Ten szum wody sprawia wrażenie strumyka płynącego wysoko w górach. Kiedyś rozmawiałem przez telefon ze znajomym i słysząc ten szum, a wiedząc, że lubie wyjężdzać w góry, spytał się mnie w jakim masywie górskim jestem. Niesamowite wrażenie. Prócz piękna, woda uspokaja. Jeżeli macie możliwości to goraco polecam. Piotr.
JacekN8 - 2006-02-17, 13:02

Piotr, czyli woda spływa ci spowrotem do studni???
Piotr - 2006-02-17, 14:09

Zacznijmy od tego, że dom mój leży częściowo na skarpie, stąd ta różnica poziomów. Studnia znajduje się około 1.5m wyżej niż lustro wody i jest zrobiona z piaskowca i jest oczywiście atrapą. W niej też zamontowałem filtr, do którego pompa podaje wodę z oczka. Zdjęcia prześlę później. Pozdrawiam. Piotr
Pawel Woynowski - 2006-02-17, 17:11

Piotr napisał/a:
Kiedyś rozmawiałem przez telefon ze znajomym i słysząc ten szum, a wiedząc, że lubie wyjężdzać w góry, spytał się mnie w jakim masywie górskim jestem. Niesamowite wrażenie. Prócz piękna, woda uspokaja. Jeżeli macie możliwości to goraco polecam. Piotr.


A w jakiej odległości masz wodospad od sypialni.
U siebe musiałem zadziałac psychologicznie.
Więcej na forum "Cafe Biba"

Piotr - 2006-02-17, 19:03

Na noc to ja pompę wyłączam. Jednak szum wody rozchodzi sie po okolicy. Chociaż jak pieski w nocy szczekają, a większość sąsiadów jej posiada, to potrafią zbudzić wszystkich. Myślę że potrzeba zachować zdrowy umiar we wszystkim. Na szerszą odpowiedź zapraszam na forum "Cafe Biba" Pozdrawiam Piotr
andrzej - 2006-02-17, 21:51

U mnie oczko sąsiaduje bezpośrednio ze skalniakiem (sztucznie usypana górka jednospadowa 10 na 8 metrów i wysokości 1,4 m), przed 20 laty błędnie obsadziłem ją krzewami i drzewami. Dziś są to dorosłe okazy, które dość mocno poprzycinałem tworząc efekt skarlenia (jak na karpie KOI i japoński ogród przystało). Strumień planuję puścić pomiędzy tymi nasadzeniami, a komory filtracyjne umieszcze na szczycie za drzewami, tak że od strony oczka cała technika filtracyjna nie będzie widoczna.
Co do strefy rozlewiska, to poddaje Pawle do przemyślenia kwestię sposobu czyszczenia tego bądż co bądź osadnika. Zbierać się tam będzie wszystko czego nie wyłapią filtry i z czasem może zamienić się w jedno wielkie bagno.Widziałem takie specjalne wielkie przepusty (korki) do mocowania w foli, zastanawiam sie czy nie zainstalowac czegos takiego w najniższym punkcie tej strefy? W moim przypadku strefa ta będzie powyżej poziomu "0" jakieś 30 cm. Powodzenia w realizacji. andrzej

Pawel Woynowski - 2006-02-17, 22:50

andrzej napisał/a:
Co do strefy rozlewiska, to poddaje Pawle do przemyślenia kwestię sposobu czyszczenia tego bądż co bądź osadnika. Zbierać się tam będzie wszystko czego nie wyłapią filtry i z czasem może zamienić się w jedno wielkie bagno.Widziałem takie specjalne wielkie przepusty (korki) do mocowania w foli, zastanawiam sie czy nie zainstalowac czegos takiego w najniższym punkcie tej strefy? W moim przypadku strefa ta będzie powyżej poziomu "0" jakieś 30 cm. Powodzenia w realizacji. andrzej


Ja już taki osadnik mam wcześniej, na początku strumienia, zaraz za kaskadą - źródełkiem jest zakole i strumyk skęca tam pod kątem 90° i poszerzyłem i pogłebiłem te zakole na tyle że woda zwalnia w tym miejscu i sam zakręt powoduje wytrącanie sie osadów w zakolu. Rosnią tam kaczyniec błotny i żabiścieg co dodatkowo powoduje zwirowania i pmaga w osadzaniu się osadów. Następnie jest mały próg tamka, a za nią strumien, zwężony, zwiększa szybkość płynąć po kamykach. Jak na razie w dolnym jego biegu nie bylo aż takiej ilości osadów abym sie miał tym przejmować, mimo tego że nizej są jeszcze dwa łuki, spowalniające.

romek - 2006-03-26, 16:40

Strumień piękna ... rzecz z pewnością.
miałem przyjemność podziwiać takowy u jednego znajomego, wykonali go "zawodowcy" (ale nie w tym rzecz, bo myśle, że większość forumowiczów pewnie już taki ma lub jego wykonanie nie sprawiło by im kłopotu - mając oczywiście odpowiednie nakłady...):P
Długi na kilkanaście metrów, wił się przez cały ogród. Był naprawdę doskonale wykonany i wkomponowany w otoczenie - z odpowiednimi kamieniami, konarami i roslinami do złudzenia przypominał górskie potoczki...
ech... można by westchnąć...
niestety u mnie - na chwilę obecną za mało miejsca na takie cuda - ale polecam wszystkim, którzy mają możliwość stworzenia takiego cóś :good:

rispetto - 2006-03-27, 08:01

Mam "techniczne" pytanie o zasilanie takiego strumienia. Wodę do niego będę brał z pompy zanurzonej w oczku, w którym bieg kończyć będzie strumyk i woda będzie musiała przebyć jakieś 2,5 metra w pionie i 7-8 metrów w poziomie. Jak zabezpieczyć wąż transportujący wode w górę, do źródełka strumyka? Boję się głównie tego, że pod ciężarem ziemi, śniegu po prostu się zgniecie. W czasie jednego z długich zimowych wieczórów :) wpadłem na pomysł, żeby umieścić go w rurce PCV (takiej do budowy kanalizacji. Czy to dobry pomysł :?:

Nie przekopałem się jeszcze przez wszystkie wątki forum, ale cały czas szukam informacji na temat nasadzeń roślin w takim strumyku (oczywiście po bokach i w zakolach). Jakie rośliny mogą w nim rosnąć? Czy typy "bagienne" będą odpowiednie? Strumień nie będzie żadną rwącą rzeką, ale leniwie płynącą strużką :roll:

Pawel Woynowski - 2006-03-28, 03:21

rispetto napisał/a:
Mam "techniczne" pytanie o zasilanie takiego strumienia. Wodę do niego będę brał z pompy zanurzonej w oczku, w którym bieg kończyć będzie strumyk i woda będzie musiała przebyć jakieś 2,5 metra w pionie i 7-8 metrów w poziomie. Jak zabezpieczyć wąż transportujący wode w górę, do źródełka strumyka? Boję się głównie tego, że pod ciężarem ziemi, śniegu po prostu się zgniecie. W czasie jednego z długich zimowych wieczórów :) wpadłem na pomysł, żeby umieścić go w rurce PCV (takiej do budowy kanalizacji. Czy to dobry pomysł :?:


Dobry, pod jednym warunkiem, rura musi być grubościenna. Cała instalacja musi być tak ułożona aby na okres zimy po odłączeniu pompy woda mogła spłynąć z węża grawitacyjnie. Lecz lepszym rozwiązaniem, moim zdaniem, jest ułożenie jedynie instalacji z samej rury PVC takiej jakiej używa się do instalacji wodociągowej, bez węża ogrodowego wenatrz. Trzeba też pamiętac o spadku, tak aby na zimę można było z niej spuścić wodę po odłaczeniu pompy. Samą pompę proponował bym umieścić w filtrze biologicznym wybudowanym obok oczka i wkopanym w grunt, do którego woda z oczka wpływa grawitacyjnie. Wtedy całą instalację nawadniającą strumyk masz schowaną min. 80 cm pod ziemią (poniżej strefy zamarzania). Rys pogladowy takiego filtra masz TUTAJ. Na rys wylot z pompy masz nad poziomem wody w filtrze, a powinien być jakieś 10 - 20 cm nad dnem filtra. Rura zasilająca powinna przechodzić przez ścianę filtra.

Cytat:
Nie przekopałem się jeszcze przez wszystkie wątki forum, ale cały czas szukam informacji na temat nasadzeń roślin w takim strumyku (oczywiście po bokach i w zakolach). Jakie rośliny mogą w nim rosnąć? Czy typy "bagienne" będą odpowiednie? Strumień nie będzie żadną rwącą rzeką, ale leniwie płynącą strużką :roll:


TUTAJ znajdzesz odpowiedz na swoje poszukiwania. :)

kasia - 2006-06-09, 17:55

Witam wszystkich :peace:
Jestem na etapie projektowania nowego oczka. :) Czy to prawda, że filtr biologiczny można zastąpić strumieniem obsadzonym roślinami bagiennymi? Jeżeli tak, to jaki długi powinien być (oczko będzie miało ok. 10000l)

AurorA - 2006-06-09, 22:14

Każdej długości strumień będzie pełnił funkcję oczyszczającą - ważne by był odpowiednio głeboki i wysypany żwirem na którym będą się rozwijać bakterie nitryfikacyjne (oczywiście im dłuższy tym lepszy). Do obsadzania takie strtumienia najlepiej wybrać gatunki żarłoczne, które pozbawią wodę substancji azotowych.
Polecam szczególnie: kosaciec żółty, tatarak, pałki. Poza tym sity, ponikło, mięta wodna.

konrii - 2006-08-04, 13:43

rispetto napisał/a:
Jak zabezpieczyć wąż transportujący wode w górę, do źródełka strumyka? Boję się głównie tego, że pod ciężarem ziemi, śniegu po prostu się zgniecie. W czasie jednego z długich zimowych wieczórów Smile wpadłem na pomysł, żeby umieścić go w rurce PCV (takiej do budowy kanalizacji. Czy to dobry pomysł Question


Tak jak napisał Pawel, nie baw się w żaden wąż. Ja mam porpowadzoną rurke od kanalizacji o średnicy 50mm i już 3 rok mi się dobrze trzyma. Jest zasypana ziemią tak że wychodzi na czubku górki. Pamietaj o tym spadzie zeby Ci woda nie zamarzła.
To jest chyba nawet tańsze rozwiazanie niz wąż. Ostatnio w Obi była promocja, rurka 50mm , 2m za 5zł.
Polecam ten sposób.

magdalena - 2007-06-13, 09:32
Temat postu: do Pawła
dzięki za tak szczegółowe informację na temat budowy strumienia, dobrze to opisałeś, a już narobiłabym głupot. DZIĘKI
jestem w trakcie kopania, muszę trochę poprawić wg. twoich zaleceń. Ma ok 50 m długości i 1,3 szerokości ,naturalny spadek na 50m 0,6m - to porobie kaskady
jeszcze raz dzięki

lukasz0207 - 2008-03-31, 14:07

A czy w strymieniu moze zrobic jakies malutkie polki na rosliny, czy poprosty sadzic je bezposrednio w glinie,zwirze i w piasku?? Jakie rosliny polecacie do strumienia, zamierzam zrobic dosc dlufi strumien dlatego rolsin moze byc sporo
monkeymonk - 2008-03-31, 17:06

irysy to podstawa. do tego moze byc tatarak, palki - wszystko to masz pare postow wyzej. do tego trzcina, calla. wedle uznania - fajnie jak wybierzesz zarloczne rosliny - beda czyscily wode
lukasz0207 - 2008-03-31, 17:32

Tak czytam o tych strumieniach i ogladam zdjecia i zastanawiam sie czy nie zrobis sobie strumienia przez cala dlugosc dzailki. Tak gdybym zrobil strumien 20m to jakiej gdzies pompy bym potrzepowal. Zrodlo by bylo na skalniaku okolo 1,5m nad wysokoscia lustra oczka. A czy strumien moze plynac po rownej powierzchni czy wtedy nie bedzie takiego efektu i bedzie bardzo wolny??
monkeymonk - 2008-03-31, 18:19

bez spadkow terenu nie bedzie wygladalo to tak efektownie. dobrze kombinujesz ze skalniakiem - tam powinno byc zrodlo. jak juz bedziesz robil sam strumien to staraj sie nie robic prostej "autostrady" w dol - jak wylaczysz pompe to cala woda splynie do najnizszego punktu a bakterie z gornej czesci strumienia umra z braku wody. raczej staraj sie laczyc ze soba caly szereg mini oczek, gdzie woda bedzie przelewala sie z tych wyzej polozonych, do tych nizszych.

nie polecam plaskiego strumienia

lukasz0207 - 2008-03-31, 18:38

No to bedzie dosc ciezko moja dzialeczka jest rowna, no ale bede mial ziemie z wykopu pod oczko. Troche glupio moze wygladac taki podwyzszony pas na dzialce. No ale jak bym go obsadzil roslinami to by go zbytnio nie bylo widac. Oczywiscie nie bede robil strumienia prostego, troche go powije. Moze stworrze kilka etapow strumienia. Moglbym zaczac go w mini lasku iglastym i tam wygladal by jak taki zwykly strumien lesny czyli piasek i malel granulacji zwir. A potem wrzucil bym kamienie i obsadzil go roslinami, bylby troche taki jakby gorski, a na koncu bylby spokojny jak rzeczka i bardzo zarosniety. Co o moim pomyslie sadzicie??
bogdan12121966 - 2008-04-04, 21:02

witam
ja mam strumyk 17m zasilany jest pompą 8000l/g ,pompa jest połączona rurkami 50 pcv na sztywno pod ziemią besposrednio do wodospadu ,strumien jest wypoziomowany tak że woda powolutku płynie.strumyk obsadziłem gęsto kosaczami i tatarakami besposrednio między kamieniami,woda jest cały czas w strumyku nawet wtedy gdy pompa nie pracuje tz jak chodzi pompa ma 30cm ,jak stoi 20cm dzięki temu życie w strumyku nie zamiera.
powiem jedno
to najlepsza filtracja
zarąbisty efekt
największa witaminka dla rybek w oczku ,woda natleniona ,ryby czują się cudownie pływając
w nurcie wylotu strumyka
zawsze o tej porze miałem problem z wodą ,teraz woda jest czysciutka a mam około 150rybek 10-15cm obecnie tataraki wystają już 5cm nad lustrem wody

koczisss - 2008-08-31, 22:08

Tak sobie przeglądam ten wątek i zastanawiam się nad budową strumienia, ale mam mały problem, u mnie źródłem musiało by być oczko, czyli z niego by wypływał i kończył się gdzieś w ogrodzie. Trochę odwrotnie, ale ukształtowanie terenu na nic innego nie pozwala. Czy ma to jakiś sens?
AurorA - 2008-08-31, 22:15

koczisss napisał/a:
Czy ma to jakiś sens?
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.
koczisss - 2008-08-31, 22:22

AurorA napisał/a:
koczisss napisał/a:
Czy ma to jakiś sens?
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.


Okej, ten zbiornik mógłby być np. z zakopanej beczki?
Teraz mam jeszcze takie pytanko, czy można by było strumień zrobić z folii LDPE, czyli do budowy basenów, bo jakby nie patrzeć jest znacznie tańsza niż choćby PVC. Co prawda jest gorsza w układaniu, bardziej sztywna, ale tak myślę, że w przypadku strumienia nie ma to takiego znaczenia jak przy oczku, a i kolor jest nie istotny, bo będzie cała zasypana.

Jeśli się nada, to czy da się ją połączyć z folią PVC, bo taką mam w oczku?

AurorA - 2008-08-31, 23:05

Folii PE nie bierze klej wiec nie połączysz z PCV, lepiej zainwestować w pcv lub siatkobeton.
koczisss - 2008-08-31, 23:09

AurorA napisał/a:
Folii PE nie bierze klej wiec nie połączysz z PCV, lepiej zainwestować w pcv lub siatkobeton.


To kiszka, jednak cena pvc jest wyższa przynajmniej dwukrotnie.

Na razie tylko tak rozmyślam, muszę dokładnie pomierzyć, policzyć. Raczej w tym roku nic nie zrobię, bo czasu nie mam w ciągu tygodnia, a w same weekendy dużo nie zrobię.

A ten zbiornik na końcu strumienia jaki ma być?
Trzeba wziąć pod uwagę ubytek wody poprzez parowanie i nie może być zbyt płytki, żeby pompa podczas nieobecności w domu nie musiała pracować na sucho.

Adalbert - 2008-09-01, 05:54

AurorA napisał/a:
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.

koczisss napisał/a:
A ten zbiornik na końcu strumienia jaki ma być?
Trzeba wziąć pod uwagę ubytek wody poprzez parowanie i nie może być zbyt płytki, żeby pompa podczas nieobecności w domu nie musiała pracować na sucho.

Ten zbiornik na końcu strumienia musiał by być spory skoro zdarzają ci się dłuższe nieobecności przy oczku. Słusznie zauważyłeś, że przy większym ubytku wody w tym zbiorniku musi być na tyle wody by "przepełnić" oczko i by woda mogła grawitacyjnie spływać strumieniem. Jak będzie za mały to może być kicha. Ale sam pomysł fajny :good:

koczisss - 2008-09-01, 07:34

Adalbert napisał/a:
Słusznie zauważyłeś, że przy większym ubytku wody w tym zbiorniku musi być na tyle wody by "przepełnić" oczko i by woda mogła grawitacyjnie spływać strumieniem. Jak będzie za mały to może być kicha. Ale sam pomysł fajny :good:


Dlatego też te rozwiązanie w przeciwieństwie do standardowego jest nieco trudniejsze w realizacji :(

seedkris - 2008-09-03, 20:10

Witam. W takim przypadku zbiornik na końcu strumienia powinien pomieścić cała wodę ze strumienia. W czasie braku zasilania woda spływa do zbiornika i może się przelać. Dlatego strumień można przegrodzić kilkoma mini kaskadami ( z naciskiem na mini). Chodzi o to, aby jak najmniej wody tracić przy wyłączaniu pompy.
AurorA - 2008-09-04, 00:13

Tez bym tak zrobił - szereg małych zbiorniczków połączonych kaskadowo z nieznaczną różnicą poziomów.
Ernest - 2008-09-06, 14:10

seedkris napisał/a:
W takim przypadku zbiornik na końcu strumienia powinien pomieścić cała wodę ze strumienia


Tak zgadza się,trzeba ocenić ile wody musi być użyte do pełnego rozruchu strumienia i wodospadów,w ostatnim zbiorniku musimy zostawić zapas na spływającą wodę np. po wyłączeniu pompy ;)
U mnie przy czystym filtrze pobór wody z oczka do rozruszania wodospadów wynosi około 1cm ,obecnie ponad 2 cm :)

Vanka - 2010-04-22, 19:34

Mam prośbę o jakieś konstruktywne uwagi, bo nie chcę poprawiać bez końca ;)




Z góry dziękuję :)

JAREK G - 2010-04-22, 19:39

Wygląda nieźle , ale nie wiem czy nie za wysokie "progi" ( stopnie ) :P
ewa535 - 2010-04-22, 19:50

VAnko dla mnie też jest ok. ale czy on nie zbyt stromych scian bocznych?
Trudno Ci bedzie zamaskować folię.
Ja rozumie ,ze od strony oka to sie juz nie rozwiniesz ale z drugiej strony (po tej gdzie była scieżka z białych kamyczków) to ja bym zrobiła łagodne zejscie do koryta strumienia.
Wtedy rosliny bardziej po tej stromej stronie a z drugiego brzegu kamyczki, kamole i inne ozdobniki.
Posuwasz sie z robotą :) fajnie ! :brawo:

Vanka - 2010-04-22, 20:36

JAREK G napisał/a:
nie wiem czy nie za wysokie "progi" ( stopnie )


Też mi się tak wydawało, że powinnam nieco obniżyć. Ten za kaskadą jest świeżutki i jeszcze musi się ubić, ten drugi mogę spokojnie wyskrobac, bo ziemia tam zbita na kamień.


ewa535 napisał/a:
czy on nie zbyt stromych scian bocznych?


I tu też miałam wątpliwości czy jest ok. I będę to jeszcze poprawiać :)

Mam pytanie dotyczące głębokości, czy taka jaką widać na zdjęciach jest ok- około 25 cm na ostatnim odcinku?
I jeszcze pytanie dotyczące pierwszej komory strumienia za kaskadą, czy będę mogła tam trzymać papirusa ? zrobiłam nawet specjalną półeczkę, ale nie mam pewności czy to odpowiednie miejsce.
Jak obliczyć wysokość ostatniego progu? - bo wydaje mi się, że musi być liczona od wysokości lustra wody w oczku - poprawcie mnie jeśli źle myślę.

Ernest - 2010-04-22, 22:13

Vanka trzeba będzie zwolnić płynącą wodę za ostatnim stopniem ,może trzeba będzie zbudować jeszcze jeden próg przed spływem do oczka ,to tylko propozycja :)
Vanka - 2010-04-22, 22:27

Ernest napisał/a:
trzeba będzie zwolnić płynącą wodę za ostatnim stopniem ,może trzeba będzie zbudować jeszcze jeden próg przed spływem do oczka ,to tylko propozycja


I z Tobą Ernest też się muszę zgodzić, ale to również z powodu łączenia folii na zakładkę, po obejrzeniu jak to musi być zrobione, żeby było szczelne bez klejenia nie dam rady połączyć foli bez ostatniego progu.

Ernest - 2010-04-22, 22:52

Vanka proponuje Tobie tak zrobić ,rozłóż folię i napełnij wodą strumień ,zobaczysz jak się przedstawia przepływ wody ,gdy będzie za szybko będziesz podnosić wysokość progów ,weź pod uwagę to że będą w strumieniu rośliny i podłoże :)
ewa535 - 2010-04-22, 23:09

Im ja sie dłużej przygladam jeszcze w powiekszeniu ,to widzę ,ze bedzie miodzio! Wcale nie przeszkadza, ża te progi wysokie . Vanka zrobiła jakby takie malutkie oczka. Jesli pompa będzie o małej mocy, to woda wolnym ciurkiem napełni pierwszy basenik i się ładnie przeleje (też nie za szybko) do drugiego , stąd do kolejnego itd.
Z tego co wiem mój kuzyn wymieniał bez problemu pompe w Castoramie ( już rozpakowaną i użytą !!!) To jest jakieś rozwiazanie zeby Vanka kupiła niedużą (kombinowałaś 1000 tak?) i zrobiła tą próbę z folią, a w razie co wymieniła na większą. Chociaż ja najbardziej chwale sobie tą aquel 2500. Ma dwa wyjącia. Jedno poszłoby na filtr przelewowy , który z robisz z naszą pomocą , drugie na strumień i filtr korzeniowy.
Do tego można regulować w tej pompie moc wypływu wody.
Juz Ci tego strumyka zazdroszcze !

Vanka - 2010-04-22, 23:11

Ernest napisał/a:
Vanka proponuje Tobie tak zrobić ,rozłóż folię i napełnij wodą strumień ,zobaczysz jak się przedstawia przepływ wody ,gdy będzie za szybko będziesz podnosić wysokość progów ,weź pod uwagę to że będą w strumieniu rośliny i podłoże :)


Ernest teraz poczytałam jeszcze raz co napisał Paweł Woynowski na temat zasad budowania strumienia kaskadowego i chyba ostatnia "komora" jest ok - strumień będzie się łagodnie rozlewał - co nie zmienia faktu, że miejsce łączenia foli oczkowej ze strumieniem muszę podnieść.


ewa535 napisał/a:
zrobiła tą próbę z folią, a w razie co wymieniła na większą.


To już nie zadziała, pompę kupiłam w zeszłym roku i faktycznie jest mała 1000 l/h, a brzegi mimo wszystko od strony ścieżki zrobie mniej strome ;)

I myślę, że faktycznie zrobię próbę z folią, mam nadzieję, że po napełnieniu strumienia żwirem i kamieniami fizycznie nie zmieni się przepływ wody.

Vanka - 2010-04-28, 14:55

Jak łączyliście folie ze strumienia z folią z oczka?
No co bym nie knuła i kombinowała - wychodzi, że muszę kleić :???:

leszek50-57 - 2010-04-28, 15:56

Vanka nie musisz klei,bo strumień jest przelewowy i folia na zakładke
ja mam w ten sposób,że pompka do filtra z filtra do strumyka
(filtr-korz-gleb)i do oczka,różnica poziomów 2cm :P
poz.Leszek
-------------
mogę ci dac fotkę jurto

lubek - 2010-04-28, 19:17

Wystarczy, że folia oczkowa na zakładkę będzie troszeczke wyżej niż maksymalny poziom wody w oczku i nie ma opcji, żeby nie było dobrze. Bez klejenia.Prosta fizyka. Mam tak u siebie i 2 sezon jest :good:
Vanka - 2010-04-28, 19:57

Muszę to jeszcze dziś przespać, maiłam nadzieją na łagodne rozlewanie się wody - jak w rzekach, ale chyba się nie uda :???:
maruder - 2010-04-28, 20:43

uda, uda, tylko zrób tak, zeby folie sie nie dotykaly (zalezy oczywiscie jakie bedzie nachylenie)
fotos88 - 2010-04-28, 23:01

lepiej skleić i spać spokojnie
mmaciejrock2 - 2011-06-14, 13:34

Jak mówisz że lepiej skleić to napisz chociaż czym to zrobić :?:
Piotrek.P. - 2011-06-14, 15:37

Najlepiej klejem ? :bum: http://www.forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=35
cin111 - 2011-06-25, 17:28

chcę zrobić strumyk 8m szeroki na 0,7m i głęboki na 40 cm czy pompa 10 000l /h
wystarczy czy to za dużo
jak w strumyku zrobić półki na rośliny
ja umyśliłem sobie coś takiego (nie mam rysunku więc wytłumaczę słownie)
trzy litery U dwie małe jedna duża
przekrój poprzeczny
małe u duże U i znowu małe u
małe u to półki na rośliny a duże u to dno strumyka
może zrobić tylko z jednej strony półki lub jakoś to pomieszać

Gosik - 2011-06-25, 23:09

cin111 napisał/a:
chcę zrobić strumyk 8m szeroki na 0,7m i głęboki

następnym razem przydałby się przecinek po 8m., bo na początku zrozumiałam, że strumień ma mieć 8 m.szerokości.Poza tym, po co Ci półki w strumieniu?

cin111 - 2011-06-26, 10:53

Na rośliny.Chcę zrobić coś takiego jak strumyk bogdana.
cin111 - 2011-06-28, 15:05

czy pompa 10 000l /h
wystarczy czy to za dużo

BiBi - 2011-07-13, 23:26

pomocy POTRZEBUJE PILNIE FOTEK JAK ROBILISCIE STRUMYK bo ja strasznie ciemna jestem i nie bardzo wiem jak go zrobic a tak tu podpatzre tam podpatrze i bede miec sliczny strumyk i wiem ze moge na was liczyc kofani jestescie
Gosik - 2011-07-14, 15:53

bozenabogusia napisał/a:
pomocy POTRZEBUJE PILNIE FOTEK JAK ROBILISCIE STRUMYK bo ja strasznie ciemna jestem i nie bardzo wiem jak go zrobic a tak tu podpatzre tam podpatrze i bede miec sliczny strumyk i wiem ze moge na was liczyc kofani jestescie


Bibi-ponieważ mój strumień sprawuje się świetnie-to uważam, że mogę Ci dać podpowiedzi.
Pamiętaj, że budowę strumienia rozpoczynamy od miejsca, gdzie będzie spływał do oczka. Posuwając się w górę, tworzysz tzw.groble, aby po wyłączeniu zasilania strumienia, woda w nim pozostała. Każda grobla usytuowana jest o parę milimetrów wyżej poprzedniej, aby w sumie na całej długości strumienia otrzymać spadek mniej/więcej 2 cm.Ostatnia grobla ( ta w którą będzie zasilany strumień z oczka), bardziej rozległa, może mieć półkę-tak jak u mnie ( zdjęcie z poziomicą, bez folii ).Oczywiście pod folię również układasz stare wykładziny, dywany pocięte lub co masz.

BiBi - 2011-07-14, 21:45

Gosik jesteś kochana dziękuję za zdjęcia :) :) pomogą mi bardzo dużo przynajmniej już wiem jak się za to zabrać
całe dzień dziś w pracy myślałam o tym strumyku i wymyśliłam że w najgorszym przypadku będę całą sobotę i niedziele płakać Wiesiowi ze ja nie umie ze nie wiem jak i w końcu się zlituje i zrobi mi ten strumyk bo facet to facet wie co i jak i gdzie CZASAMI :) :):)

ILUSION - 2011-07-14, 23:38

bozenabogusia napisał/a:
bo facet to facet wie co i jak i gdzie

Święte słowa :hehe: :good: :hehe: :piwko:

cin111 - 2011-08-01, 08:00

jeśli w strumieniu rosną rośliny to w zimie musi on funkcjonować
czy nie trzeba wyciągać roślin

Gosik - 2011-08-01, 17:59

Strumień jest tak zbudowany ( Paweł Woynowski wiele razy to pokazywał na schematach ), że po wyłączeniu pompy, w strumieniu, w groblach zostaje woda. W zimie strumień zamarza-a co do roślin...z oczka tez wyciągasz rośliny na zimę?
Pawel Woynowski - 2011-08-01, 22:15

bozenabogusia napisał/a:

całe dzień dziś w pracy myślałam o tym strumyku i wymyśliłam że w najgorszym przypadku będę całą sobotę i niedziele płakać Wiesiowi ze ja nie umie ze nie wiem jak i w końcu się zlituje i zrobi mi ten strumyk bo facet to facet wie co i jak i gdzie CZASAMI :) :):)

Bożenko, może to Ci pomoże - http://www.mikrojezioro.pl/tech/strumien.html

cin111 nie kombinuj z tymi "półkami"na rośliny w strumieniu tylko zerknij do tego linku wyżej i zobacz jak tam są posadzone rośliny w korycie strumienia a przede wszystkim przeczytaj jak się powinno kształtować to koryto.

BiBi - 2011-08-01, 22:37

Robiąc strumyk sugerowałam się tylko i wyłącznie na twych podpowiedziach i schematach Jesteś wielki Pawle i jeszcze Gosi bardzo dziękuje bo tez spapugowałam z niej troszkę :) :)
ropi - 2014-07-20, 21:11

Przekonaliście mnie. Zaczynam budowę strumienia z rozmachem.Mój wynalazek musi być inny bo takie jest usytuowanie terenu.Mam mur na końcu działki. Przy murze będzie prostokąt 10m x1,7mx0,4m(głębokość przed wsypaniem podłoża).Dalej będzie musiał być akwedukt 6 m długi i już oczko.Wszystko się zaczyna i kończy wodospadami niestety.... Czyli pompa(10m3/h) pod wodą dalej wąż sztywny 32mm pod ziemią (długość 17m)lampa UV 30W(z górnej półki 600zł) i wyżej opisany zestaw strumieniowo akweduktowy. Filtra nie przewiduję bo za dużo z nim roboty.Ciekawe czy to odpali...
Co wy na to?
Strumień będzie na prawo od Hortensji a woda będzie wpuszczana do oczka za tują.

ropi - 2014-07-24, 21:41

Jak myślicie . czy duży strumień jak wyżej opisany , z dużą ilością roślin ,może zastąpić filtr po lampie UV ?
rewi - 2014-07-27, 09:47

ropi, no ba :) Jak najbardziej długi strumień bogato obsadzony roślinnością i wolno płynącą wodą zda się lepiej niż nie jeden filtr. :)
ropi - 2014-07-27, 14:12

rewi napisał/a:
ropi, no ba :) Jak najbardziej długi strumień bogato obsadzony roślinnością i wolno płynącą wodą zda się lepiej niż nie jeden filtr. :)


Dzięki bardzo. Powinno być dobrze bo po uwzględnieniu szczegółów wyszło mi koryto 11mx2m .Głębokość przed wsypaniem podłoża będzie na 2 bloczki fundamentowe czyli blisko 0,5m. Jedno czego nie da się przeskoczyć to czas.Potrzebne 3 lata minimum żeby mocno zarosło, to ja będę jeszcze bardziej stary niż jestem , choć wydaje się to niemożliwe. :)

rewi - 2014-07-27, 20:31

Strumień zarośnie w mig, ważne, aby dobrać odpowiednie rośliny, które będą dobrze oczyszczały wodę. :good:
Jeśli do tego dołączysz filtracje woda będzie piękna i klarowana. :piwko:

Gosik - 2014-07-28, 17:48

Strumień wcale nie musi być aż tak głęboki, ważne aby miał meandry i takie "miski wodne", aby jak zostanie wyłączona woda ( np. brak prądu), to woda całkowicie nie spłynie do oczka, tylko pozostanie.
ropi - 2014-07-28, 23:00

Gosik napisał/a:
Strumień wcale nie musi być aż tak głęboki, ważne aby miał meandry i takie "miski wodne", aby jak zostanie wyłączona woda ( np. brak prądu), to woda całkowicie nie spłynie do oczka, tylko pozostanie.


Gosiu ta głębobość wyszła mi z nachylenia terenu.Planuję tą przestrzeń (10x2x0,5m)podzielić na 3 mini oczka ,przedzielone poprzecznie do powierzchni grubym kamienistym żwirem.Jakoś to będzie . Na pewno będę mógł wyłączać pompę i żadne roślinki na tym nie ucierpią.Ten mój strumień będzie w cieniu wielkich drzew oraz muru (wiśnia i orzech włoski)i nie wiem czy to dobrze czy źle. :)

rewi - 2014-07-29, 09:54

Nie przeszkadza to, że strumień będzie w cieniu :P
ropi - 2014-08-04, 20:27

No to ruszyła budowa strumyczka.



I próba generalna akweduktu 10tys l/h

tom11 - 2014-08-04, 20:53

strumień pierwsza klasa :good:
ale
właśnie jest ale
według mnie nic to nie będzie z tego strumienia jeśli przed strumieniem nie będzie jakiegoś filtra który oczyści wodę mechanicznie z grubych zanieczyszczeń. Nie wiem czy dobrze myślę jeśli źle niech ktoś mnie poprawi.
Strumień ma za zadanie w oczku oczyścić wodę biologicznie , najważniejszą zasadą jakiejkolwiek filtracji wody w oczku jest najpierw mechaniczne oczyszczanie potem biologiczne .
Więc ja przed tym strumieniem postawiłbym jeszcze coś do oczyszczania wody z grubszych zanieczyszczeń, byle beczkę z kilkoma matami japońskimi bądź gąbkami.

ropi - 2014-08-04, 20:58

tom11 napisał/a:
Ja przed tym strumieniem postawił bym jeszcze coś do oczyszczania wody z grubszych zanieczyszczeń byle beczkę z kilkoma matami japońskimi bądź gąbkami.

Pomyślę nad tym.Szlag trafił krowę niech trafi i ciele. :)

Adalbert - 2014-08-05, 13:14

Ze swojego doświadczenia z minioczkiem powiem, że stosowanie mat, gąbek i.t.p. mediów filtrujących przy strumieniu nie jest konieczne. Wystarczy na początku zrobić właśnie takie mini-o lob wkopać jakiś zbiornik który będzie pełnił rolę odstojnika- osadnika czy jak go tam zwał :) Mam w szeregu dwa moni-o i już w tym drugim nie ma praktycznie żadnych osadów za to z pierwszego po sezonie wyciągam parę wiader mułu. A jak w nim wszystko rośnie !
ropi - 2014-08-05, 18:48

Jakie rośliny należy posadzić jako pierwsze przyjmujące wodę do strumienia?Długość całości u mnie 11m i przepływ będzie bardzo wolny bo 2m szerokości i średnio okolo 0,3m głębokość.Chyba kolejność roślin ma jakieś znaczenie czy żadnego?
rewi - 2014-08-05, 19:52

Wszystkie które się nadają na odpowiednią głębokość czy to ma znacznie, raczej nie czy tak, czy siak to co mają korzenie wyłapać i tak wyłapią :P
tom11 - 2014-08-05, 21:01

Polecam kosaćce ,roślina bardzo żarłoczna . Ostatnio w rzeszy widziałem jak obsadzają taki filtr wierzbą energetyczną podobno ona wyżera syf niesamowicie.
Adalbert - 2014-08-05, 22:35

Największą zdolność redukowania związków azotu ma trzcina. Na niej opierają się głownie technologie oczyszczalni roślinnych.
ropi - 2014-08-08, 20:40

No i dalsze etapy budowy Razem wyszły 4 mini oczka

Poniżej pierwsze mini oczko

Kiedy można obsadzać taki świeży żwir?

wolanin - 2014-08-08, 21:28

ropi napisał/a:
Kiedy można obsadzać taki świeży żwir?[/url]

Natychmiast.
Kamieniami.
Bo Ci cały zjedzie ;)

ropi - 2014-08-09, 08:33

Nie zejdzie bo nie mam zamiaru wody przez to puszczać ,narazie.Kamienie będą przy sadzeniu rośliny przyciskać.Nie wiem czy w tym roku puszcę wodę bo do zimy rośliny się powinny ukorzenić.

Adalbert - 2014-08-09, 09:03

Moim zdaniem przynajmniej pierwsze minioczko powinieneś wykonać tak aby w przyszłości łatwo było z niego wybierać osady. Być może zrobić formę z siatkobetonu a rośliny sadzić w pojemnikach. Ten żwirek zamuli ci się bardzo szybko. No chyba, że planujesz jeszcze jakiś prefiltr na osady.
ropi - 2014-08-09, 09:18

Adalbert napisał/a:
Moim zdaniem przynajmniej pierwsze minioczko powinieneś wykonać tak aby w przyszłości łatwo było z niego wybierać osady. Być może zrobić formę z siatkobetonu a rośliny sadzić w pojemnikach. Ten żwirek zamuli ci się bardzo szybko. No chyba, że planujesz jeszcze jakiś prefiltr na osady.

Mam dno betonowe bo boję się kretów . Jak zajdzie potrzeba to wybiorę żwir z początku strumienia.

ropi - 2014-08-14, 19:39

Dziś uruchomiłem strumień ,bez lampy jeszcze i z niepełną obsadą roślin.

Taka sobie próba generalna.

Roślin będzie więcej



Tintin - 2014-08-14, 20:35

Między oczkiem a strumieniem będzie jakiś filtr ?
ropi - 2014-08-14, 20:44

Nie.Przed strumieniem lampa a po strumieniu spływ do oczka. Między oczkiem a strumieniem??Jeśli filtr to musiałby być między pompą o strumieniem.
Tintin - 2014-08-14, 21:02

Nio u mnie własnie tak jest, miedzu lampą a strumieniem.
Ale juz teraz widze na koniec sezonu prawie :) że i tak bede musiał czyścic żwir ze strumienia z glonów i osadu. Wydaje mi się że jest to nie uniknione gdyż troche przedostaje się z filtra do strumienia a wiekszość glonów roziwja się w strumieniu i tam juz zostają.

ropi - 2014-08-19, 23:23

Czy jak się stosuje lampę UV to są w oczku np rozwielitki?????
Adalbert - 2014-08-20, 08:54

To plankton więc pewnie krąży wraz z wodą w obiegu. Wystawione na działanie uv prawdopodobnie wyginą jak glony planktonowe . No chyba, że są na to promieniowanie odporne ale nie sądzę.
Tintin - 2014-08-24, 19:05

Wczoraj wyjełem z jedenj części strumienia ( pierwszym przed ujsciem wody do oczka ) grubą warstwe glonów i dzis już w oczku jest mętna woda, a była kryształ. Wydaje mi się że glony w strumienu czyściły wode.
renmir - 2014-08-24, 19:22

Glony też pobierają substancje odżywcze z wody ale bardziej stawiał bym na zmącenie wody przy wyjmowaniu glonów niż na ich brak bo ile ich musiało byc aby w ciągu dnia zmienic jakośc wody?
Tintin - 2014-08-24, 19:36

z tej jednej części wyjełem wiadro 10 litrów, jeżeli woda w pare dni nie wróci do poprzedniego stanu znaczyć to będzie że miały wpływ na jakość wody. Fakt że w oczku mam glony nitkowe na na dnie na kamieniach ale widoczność była prawie do samego dna ( ok 1,3 metra ). Poczekamy zobaczymy :)
ropi - 2014-08-24, 23:24

Jak to jest? Jeśli jestem w tej chwili na etapie dosadzania roślin do strumienia a zacząłem sadzic na początku sierpnia, to zacznie on spełniać rolę filtra w 2016roku dopiero?Przyszły rok na start roślin , ukorzenianie ?
zuzi10 - 2014-08-24, 23:41

Przecież rośliny już od startu zaczynają pobierać składniki z wody choćby po to aby sie ukorzenić, a więc już od początku spełniają swoją rolę.Z poczatku wolniej, a z czasem jak się rozrośną bardziej. Nic nie dzieje się z dnia na dzień, ale też nie ma tak,że w roku 2015 od wiosny nie będzie żadnego efektu.Przypuszczam,że już w lipcu sierpniu będą efekty.
ropi - 2014-08-29, 08:44

Po 1 dobie pracy lampy i strumienia woda zmieniła kolor z zielonego na ciemno-szary a przejrzystość jest jakby mniejsza.Czy tak ma być? :x Te typy tak mają ?

[ Dodano: 2014-08-29, 08:47 ]
Jest też trochę piany na powierzchni wody.

Tintin - 2014-08-29, 18:48

ropi napisał/a:
Nie.Przed strumieniem lampa a po strumieniu spływ do oczka. Między oczkiem a strumieniem??Jeśli filtr to musiałby być między pompą o strumieniem.


A gdzie będzie filtr ?

ropi - 2014-08-29, 19:18

Tintin napisał/a:
A gdzie będzie filtr ?


Tylko strumień .Innego filtra nie będzie,

wolanin - 2014-08-29, 19:20

ropi napisał/a:
Tintin napisał/a:
A gdzie będzie filtr ?


Tylko strumień .Innego filtra nie będzie,


To żle.
Zapoznaj się proszę z pojęciem 'prefiltr'

Opiekujesz się koi, to zobowiązuje.

Tintin - 2014-08-29, 19:40

Jeżeli ci środki wystarczą postaraj sie zrobić filtr np z kosza na smieci, u mnie jest:
oczko
pompa
uv
filtr z kosza na smieci
wylew do strumienia
ze strumienia do oczka

Kopsz na śmieci pok 160 zł 240 litrów + wkłady to juz jakie wybierzesz

Jeżeli tak nie zrobisz to w strumieniu będzie zbierał się syf i cały twój zabieg nic nie da oprócz tego że będzie wurzucać ten syf ze strumienia który można wyrzucic z filtra :)

oczywode - 2014-09-01, 09:47

Mi się marzy mały wodospad kaskadowy przy oczku :d
Ryba2008 - 2015-01-05, 22:00

tom11 napisał/a:
Polecam kosaćce ,roślina bardzo żarłoczna . Ostatnio w rzeszy widziałem jak obsadzają taki filtr wierzbą energetyczną podobno ona wyżera syf niesamowicie.


Witam. Wierzba energetyczna bardzo szybko rośnie, ale przydatność w oczku foliowym lub w strumieniu foliowym wg mnie jest wątpliwa. Korzenie mogą przebić folię. Podobnie jest z trzciną, którą mam w oczku, ale w czarnym budowlanym wiaderku. Korzenie trzciny są ostre i sztywne jak igła. Pałki trzymam w kastrach budowlanych 60 litrowych, bo wg mnie też mogą przebić folię. Ale może się mylę. Proszę o opinię. Wiosna tego roku rozpocznę budowę strumienia i chętnie posadziłbym do strumienia bez pojemników m.in. pałki.
Pozdrawiam. Ryba2008

Gosik - 2015-01-07, 16:06

Ryba2008 napisał/a:
tom11 napisał/a:
Polecam kosaćce ,roślina bardzo żarłoczna . Ostatnio w rzeszy widziałem jak obsadzają taki filtr wierzbą energetyczną podobno ona wyżera syf niesamowicie.


Witam. Wierzba energetyczna bardzo szybko rośnie, ale przydatność w oczku foliowym lub w strumieniu foliowym wg mnie jest wątpliwa. Korzenie mogą przebić folię. Podobnie jest z trzciną, którą mam w oczku, ale w czarnym budowlanym wiaderku. Korzenie trzciny są ostre i sztywne jak igła. Pałki trzymam w kastrach budowlanych 60 litrowych, bo wg mnie też mogą przebić folię. Ale może się mylę. Proszę o opinię. Wiosna tego roku rozpocznę budowę strumienia i chętnie posadziłbym do strumienia bez pojemników m.in. pałki.
Pozdrawiam. Ryba2008


Mam w oczku pałki i to wcale nie miniaturki. Jak dotąd ( 5 lat) nic z folią się nie działo.

mada - 2015-05-03, 14:24
Temat postu: pytanie o glinę do formowania strumienia
Witam serdecznie po kilku latach nieobecności.

Zaginęło mi hasło więc musiałem zarejestrować się jeszcze raz, ale do rzeczy...

Po kilku latach życia mojego oczka przyszła chęć na budowę strumienia.
Przeczytałem instrukcje, plany w głowie są, zapał też.
Pytanie może trochę głupie, ale w mojej okolicy trudno znaleźć glinę, której mam zamiar użyć do "formowania" koryta strumienia. Przejrzałem ofertę w internecie i znalazłem coś takiego :
http://www.ceradbud.pl/glina-mielona
czy coś takiego będzie się nadawało?, a może ktoś z forumowiczów ma pomysł na znalezienie
odpowiedniego budulca w okolicach Lublina?

Ryba2008 - 2015-05-04, 21:00

Witam. Wg mnie glina do formowania koryta rzeczki jest zbędna. Wystarczy do tego łopata, poziomica, sznurek, taczka do wywozu ziemi i darń pozyskana z kopania. Chęci i zapał są także niezbędne. Aktualnie jestem w trakcie wykonywania takich prac i koryto rzeczki o długości 8 m i głębokości około 50 cm wykonałem bez gliny.



Pozdrawiam. Ryba2008 :yahoo:

renmir - 2015-05-04, 23:35
Temat postu: Re: pytanie o glinę do formowania strumienia
mada napisał/a:
a może ktoś z forumowiczów ma pomysł na znalezienie
odpowiedniego budulca w okolicach Lublina?

Witam, porozglądaj się za starymi cegielniami w okolicach Lublina,zwykle były budowane w sąsiedztwie glinianek.

Ryba2008 - 2015-05-05, 19:21

Witam. Zimą zamarzająca woda rozszerza się i będzie kruszyć glinę.
Ryba2008

mada - 2015-05-05, 20:09

ok.
koryto wykopane szpadlem i chęciami...
kładziesz folię i co dalej ? jakie masz plany?
Ja dzisiaj zacząłem wykopy podobne do Twoich

Ryba2008 - 2015-05-05, 20:49

Witam.
Pod folie kładę worki po ziemi ogrodniczej, agrowłókninę, geowłókninę i folię.
Widok rzeczki z drugiej strony.


Rzeczka będzie zasilana wodą wypływającą z filtra K_G.



Pozdrawiam. Ryba2008

mada - 2015-05-05, 21:06

ten etap - ok rozumiem, u mnie podobnie...
ja planuję w tym strumyku kilka uskoków, mini tam ( niwelacja różnicy poziomów)..
cały czas dumam nad sposobem wyłożenie dna i boków strumyka.
Myślałem właśnie nad wyłożeniem gliną z wciśniętym w nią kamykami wg instrukcji

Ryba2008 - 2015-05-07, 21:02

Witam. Pogoda sprzyjała mi, więc położyłem folię. Koryto napełniłem częściowo wodą.





Pozostało jeszcze skierować strumień z filtra K-G do rzeczki. Przypuszczam, że jeden dzień pracy wystarczy.

Pozdrawiam Ryba2008 :yahoo:

madabedz - 2015-05-08, 16:56

u mnie na razie też wykopy, dzisiaj folia i zabawa w tworzenie "stopni"

[ Dodano: 2015-05-08, 16:58 ]


[ Dodano: 2015-05-08, 21:41 ]
przenoszę wątek do galerii oczek wodnych...
mam nadzieję że jutro wpadną tam fotki z postępu prac

kmarkot - 2017-05-28, 20:25

Dla przyszłych budowniczych strona pana Pawła.
https://web.archive.org/w.../strumien1.html

Kris75 - 2019-07-23, 17:20

Witam,czy ktoś mi odpowie co sądzicie o tym filmiku,chce zrobić takie cudo u siebie.Jaka pompa się do tego nada i jaki zbiornik na wodę do którego będzie spływała woda? https://www.youtube.com/watch?v=xxMc3wO6BzM
dzialkowicz - 2019-07-28, 22:00

Kris75 napisał/a:
Witam,czy ktoś mi odpowie co sądzicie o tym filmiku,chce zrobić takie cudo u siebie.Jaka pompa się do tego nada i jaki zbiornik na wodę do którego będzie spływała woda? https://www.youtube.com/watch?v=xxMc3wO6BzM


Uu nieźle, też jestem ciekawy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group