Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Oczko Wodne + Kaskada - Budowa

Freakazz - 2012-10-05, 20:20
Temat postu: Oczko Wodne + Kaskada - Budowa
Witam Wszystkich, :-D
Mam kilka pytań dotyczącyh budowy oczka. Chcę opisać wszystko w 1 temacie żeby nie zaśmiecać forum, przeczytałem chyba całe ale szukam indywidualnych rad dla mnie :-D
a mianowicie:

Materiał do budowy:
*Kołki do geowłókniny, Czy można przybijać nimi geowłókninę pod folią??
*Geowłóknina 150g/m2 którą chce położyć pod folię.
*Folia PCV Oase Alfafol 0.5mm jednowarstfowa czarna, Czy to dobra folia??
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie 1
Proszę o dobranie dla mnie jakiejś odpowiedniej pompy. Czy ta była by dobra?
Pompa fontannowa:
AQUAEL PFN-3500
3500 l/h - 42W - H=2.5m

Chcę uzyskać strumień na kaskadzie a nie szalejący wodospad :-D i żeby woda z fontanny za daleko nie chlapała ponieważ, w strefie płytkiej mam zamiar posadzić lilie wodne aby były umieszczone jak najdalej od fontanny. A o reszcie roślin będę myślał w trakcie :)

Pytanie 2
Czym najlepiej zamaskować brzegi Oczka? mam troche kamienia no ale nie za dużo, troche kupiłem, ale nie wiem czy uda mi sie całość zamaskować. Proszę o jakieś rady w tym temacie jak najlepiej ukryć folię przy brzegach, czyli poniżej linii brzegowej.

Pytanie 3
Z jakiego kamienia kaskada? Mam trochę kamienia wapiennego i z niego widziało by mi się to najbardziej, ponieważ mam różny i płaski i nie, ale czytałem na tym forum, że się nie nadaje. Co ja teraz mam zrobić? Robić z niego czy nie? Kupiłem jeszcze 1m2 (60zł) kamienia jakiegoś mocnego twardego płaskiego, nie znam nazwy ale on taki już jest wygładzony no według mnie bardziej sztuczny no ale może z niego zrobić? a obok dać wapienny? Co mi radzicie?

Pytanie 4
Robić pomost czy nie? Myślałem żeby coś zrobić w stylu takiego pomostu wystającego nad taflę wody, co radzicie? Planowany pomost zaznaczyłem na zdjęciu.

Wszystko widać na moim zdjęciu :P



Pozdrawiam Wszystkich OczkoManiaków :piwko:

Artur - 2012-10-05, 20:31

Jakiej pojemności będzie oczko, oraz na jaka wysokość chcesz podnieść wodę.??
Freakazz - 2012-10-05, 22:09

Nie chcę zbyt wysoko żeby woda się nie wychlapywała i żeby to wyglądało jakoś efektownie. Więc myślę, że coś koło metra albo mniej. A co do pojemności to nie liczyłem lecz wiem, że folia bedzie miała 6x6. Jutro wszystko dokładnie pomierze i dodam nowe zdjęcie z wymiarami dokładnymi. Oczko Będzie wyglądało tak jak na zdjęciu, bo chyba nie trzeba nic zmieniać?
JAREK G - 2012-10-05, 23:40

Jak chcesz podnieść wodę na wysokość 1m i jeszcze zostawić fontannę to pompa może być za słaba . Proponuje zrezygnować z fontanny i będzie :good:
krzysztof988 - 2012-10-06, 07:58

Witaj
Moje uwagi i spostrzeżenia są takie są takie :
pytanie 1
Pompę zawsze lepiej mieć mocniejszą po założeniu przewodów złączek itp zawsze spadnie wydajność, moja ma 10000 l/h, ale dałem najgrubszy wąż jaki znalazłem w sklepach 5cm, i po przejściu przez filtr spadło pewnie o połowę. Zawsze możesz dać jakiś zawór jesli za duży strumień będziesz miał (w drugą stronę to nie zadziała :( )
pytanie 2 i 3
Też miałem podobny problem z maskowaniem i kaskadą zobacz moje oczko wyszło nienajgorzej, wapień w kontakcie z wodą wkrótce pokryje się nalotem i będzie nieciekawy, dałbym tam grdzie ma kontakt z wodą twardy kamień u mnie jest łupek szaroglazowy, a i tak glony na kaskadzie się zaczepiają.
geowłukniny niczym nie mocowałem do ziemi ona się dobrze trzyma, też mam taką 150g tylko przy układaniu folii trzeba uważać ja mam 100m2 folii i nic nie mocowałem tylko na brzegach przycisnąłem by się ni zsunęła przy kładzeniu folii
pytanie 4
Fajny pomysł, ale czy nie zamałe oczko na pomost? Tu twoja decyzja - jeden lubi ogórki adrugi ogrodnika córki :-D zostaw sobie czas na przemyślenia przez zimę jeśli będziesz chciał to zrobisz go wiosną zimą i mało czasu spędzamy nad oczkiem.
Jeszcze jedno ja bym zrezygnował z półki 80cm, a obniżył z 10 cm tą na 60cm. Czy będą ryby?

[ Dodano: 2012-10-06, 09:04 ]
Pytanie 2
Czym najlepiej zamaskować brzegi Oczka? mam troche kamienia no ale nie za dużo, troche kupiłem, ale nie wiem czy uda mi sie całość zamaskować. Proszę o jakieś rady w tym temacie jak najlepiej ukryć folię przy brzegach, czyli poniżej linii brzegowej.
Tak to rozwiązałem w moim oczku

Gosik - 2012-10-06, 08:11

Twoje nachylenie półek spowoduje spadanie doniczek. Półki powinny być lekko nachylone w str. zewnętrzną oczka, a nie do środka. Ich podstawa powinna być pozioma, równa, nachylona do środka półki, u Ciebie jest obła ze spadkiem do oczka. Wokół oczka zrobiłabym pas podkopanej ziemi, aby maskując brzegi filii, kamienie zanurzyły się częściowo w wodzie, taka litera L. Nie widzę strefy błotnej ( chyba że nie zamierzasz jej mieć ), ale tracisz wtedy możliwość posadzenia roślin tej strefy,np. Kaczeńce etc.

Freakazz - 2012-10-06, 09:02

Właśnie chciałbym mieć kaskade i fontannę ta fontanna jak będzie nawet wyrzucać wodę na poł metra to moim zdaniem i tak będzie fajnie. To jak nada sie ta pompa czy nie?
Jeśli nie to proszę o dobór jakiejś innej, byle nie za drogiej ;)

No ja rozumiem wiem jak to zamaskować kamieniem tylko, że problem jest w tym że nie mam go za wiele, a czy mógłby być grys? a może coś innego mi polecicie zamiast kamienia?

Ale można mocować tą geowłókninę kołkami? bo zakupiłem 100 sztuk. Chciałbym ją zamocować w każdym miejscu a na spadku półek dać podwójnie.

Półki nie są dokładnie wymierzone oprócz strefy najgłębszej bo tam jest coś koło metra.
Półek wszystkich jest 6 a nie 4 :-D i są nachylone w stronę brzegu tak żeby rośliny nie spadały. Oczywiście i tak będą jeszcze poprawki niektórych półek i postaram się podać dokładne wymiary.

Tak, mam zamiar zrobić strefę bagienną tylko jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać :x i w którym miejscu ją zrobić.

Półkę 80 zrobiłem po to żeby pompa stała wyżej a nie na 1 metrze bo im wyżej tym lepiej prawda?

Cały czas się zastanawiam, zrobić ten pomost czy nie? może ktoś jeszcze się wypowie? :-D

Rybki będą w przyszłym roku :-D i roślinki również :-D

krzysztof988 - 2012-10-06, 09:19

Freakazz napisał/a:
Rybki będą w przyszłym roku i roślinki również

to powiększ im strefę głęboką ( rybkom) one większość czasu siedzą w głebszej wodzie nie będzie im ciasno, likwidując, lub ograniczając do min. półkę 80, dla lili też więcej miejsca będzie dla głębiokich nie ma znaczenia czy 80 czy 110cm, a i tak dojdzie jeszcze donica, nie ma znaczenia gdzie stoi pompa poziom podnoszenia i tak liczy się od powierzchni. Kolkować zawsze można tylko dobrze zabezpieczgórę kołków by nie przebiły folii, grys może być, ale sporo go pójdzie- twoja wola ja kamień kupiłem poszukaj sobie pompy o wydajności 7000-1000 i będziesz miał wiele możliwości ja mam jakąś taką eco pump 10000 i spoko śmiga, mam też zawór na kaskadę - do ograniczenia strumienia, jak pisałem z pompy idzie na filtr ciśnieniowy i za filtrem rozdziela na kaskadę i filtr glebowo -korzenny, i na wyjściu z filtra ( przy zamkniętej kaskadzie) nie powiem żeby był rwący potok - miom zdaniem PFN 3500 mała, lepiej mieć zapas do wykorzystania.

Freakazz - 2012-10-06, 10:32

Akurat lilie chciałem posadzić w strefie płytkiej czy to zły pomysł?
Czym zabezpieczyć te kołki? Może jakąs taśmą?

Myślę, że w tym roku i tak oczka nie będę wykańczał i wszystko zorbię na wiosnę, do zimy chcę mieć tylko wyprofilowane półki i wszytsko żeby było gotowe do rozłożenia folii :P

A co do pompy to muszę się poważnie zastanowić, no i jeszcze co z tymi brzegami.

[ Dodano: 2012-10-06, 13:36 ]
Dodaje Nowe zdjęcia. Proszę o dalsze rady.

Tak wygląda nowo obrobione zdjęcie ;)


Takim kamieniem chce obłożyć brzeg oczka ale mam go mało więc reszte chciałbym obłożyć grysem.


A czy ten płaski kamień nada się na kaskadę?


A to zdjęcie z dalsza.

rewi - 2012-10-06, 14:19

Lilie w strefie płytkiej?
Możesz oczywiście dobrać sobie grzybienie, odpowiednio do głębokości jest dużo miniaturek na płytkie wody. Wystarczy poszukać i wybrać według uznania :piwko:

luzio - 2012-10-06, 19:51

Nie drażni was ten wieniec z kamieni wokół oczka? Dla mnie jest to nienaturalne. Czemu brzeg jest wyżej niż powierzchnia ziemi? Oczko, woda powinna być w zagłębieniu a nie na podwyższeniu :? Ja problem maskowania folii rozwiązałem podobnie jak na powyższym rysunku krzysztofa988 tyle że rezygnując z piaskowca (otoczaków) na samej górze a także z tego całego górnego poziomego wywinięcia folii na brzeg.
krzysztof988 - 2012-10-06, 21:19

O liliach poczytaj, każdy gatunek ma zalecaną głębokość sadzenia, dopiero wtedy będziesz wiedział jakie kupić i gdzie posadzić.
Freakazz napisał/a:
Czym zabezpieczyć te kołki? Może jakąs taśmą?

A nie masz starego dywanu, wykładziny potniesz na kawałki i gotowe.
Przez zime to ci te półki się poobsypują, a kamień na obrzeżu daje po oczach :-( , to chyba granit na kaskadę będzie git. Kombinuj z maskowanie brzegów bo będzie :dupa:

Sosny nie waż się ruszać !!!!!!! :-D :good:

Freakazz - 2012-10-06, 22:23

No wiem że to drażni :???: no ale co mam zrobić, jak kasy na kamień nie mam :x
i kamienia też nie mam skąd wziąć. Zobaczymy na wiosnę, a oczko na zimę zabezpiecze plandeką. A co do sosny to chciałem ją przesadzić bo to oczko znajduję się w takim jakby lesie własnym :P

[ Dodano: 2012-10-07, 13:41 ]
No więc jeszcze takie pytanie mam skoro mówicie żeby te brzegi obłożyć kamieniem, więc jaki kamień mi polecicie?
Ile trzebaby go kupić?
W jakiej cenie +/-?

[ Dodano: 2012-10-07, 13:48 ]
Oczko ma wymiary ok. 3,50 x 4.30 :P

vivit - 2012-10-07, 16:42

Freakazz napisał/a:
No wiem że to drażni :???: no ale co mam zrobić, jak kasy na kamień nie mam :x
i kamienia też nie mam skąd wziąć. Zobaczymy na wiosnę, a oczko na zimę zabezpiecze plandeką. A co do sosny to chciałem ją przesadzić bo to oczko znajduję się w takim jakby lesie własnym :P

[ Dodano: 2012-10-07, 13:41 ]
No więc jeszcze takie pytanie mam skoro mówicie żeby te brzegi obłożyć kamieniem, więc jaki kamień mi polecicie?
Ile trzebaby go kupić?
W jakiej cenie +/-?

[ Dodano: 2012-10-07, 13:48 ]
Oczko ma wymiary ok. 3,50 x 4.30 :P


Napewno w Twojej okolicy są firmy które sprzedają kamień.
Poszukaj w architekturze zieleni
Generalnie 1 tona kamienia kosztuje w okolicach 450-500, ale jest to zależne od wielkości itd. Można przyjąć oriętacyjnie
Np: kostka granitowa wielkośc 15-18 - 100szt./tonę

Gosik - 2012-10-08, 11:46

Zamaskowałabym brzegi kamieniami, ale aby nie robić "różańca", przeplotłabym je różnymi wielkościami, np. co jakiś czas dużo większy kamulec. Jeżeli chcesz gres, to od rantu oczka brzeg powinien mieć nachylenie na zewnątrz, aby kamyczki do oczka nie wpadały. Możesz również do maskowania wykorzystać darń ( patrz oczko Nerona). Na rysunku zaznaczyłam Ci tzw. literę L, aby kamień był częściowo w wodzie.

Freakazz - 2012-10-08, 12:13

Dziękuję wszystkim za pomoc :piwko:

Właśnie już wiem jak to zrobić z tymi brzegami tylko chyba będe musiał kupić kamień, myślałem o kamieniu polnym bo jest w miare tani tylko że sprzedają go daleko od mojej miejscowości więc bardzo daleko musiałbym po niego jechać a cena coś koło 90 zł za tonę.

Mam pytanie jeszcze takie bo u mnie pompa nie będzie chodziła na okrągło, tylko czasami się ją będzie włączać więc czy napewno ta by nie wystarczyłą co pisałem?
ewentualnie mógłbym kupić "Pompa fontannowa AQUAEL PFN-5500 dwa wyjścia 68W"

Jeszcze mam takie pytanie czy jest sęs robić filtr czy kupować skoro ta pompa nie będzie chodziła na okrągło??

Zadałem pytanie w 1 poście bo nadal nie wiem czy zakupiłem dobrą folię?

krzysztof988 - 2012-10-08, 12:40

Freakazz napisał/a:
Zadałem pytanie w 1 poście bo nadal nie wiem czy zakupiłem dobrą folię?

Powinna być ok.
a z pompą
Freakazz napisał/a:
Jeszcze mam takie pytanie czy jest sęs robić filtr czy kupować skoro ta pompa nie będzie chodziła na okrągło??

Jesli będziesz miał rybki to filtr też na 80% będziesz musiał dać, by można było rybki oglądać - mętna woda ja bym wybrał PFN5500 bo i tak wydajność ci spadnie, ale o tym to już pisałem.

leszek50-57 - 2012-10-08, 15:44

Mętna woda to i tak będzie na początku,ale filtr nie może być wyłączany,bo w tedy
giną bakterie i zrobi się kaszana,filtr musi działać na okrągło,można go wyłączyć
w granicach do 1 godziny :P
poz.Leszek
-----------------

Freakazz - 2012-10-08, 16:58

Skoro muszę, to jaki filtr miałbym zakupić? najlepiej taki do 200zł Czy on coś da jeśli będzie włączany raz na jakiś czas? bo nie mam możliwości żeby wszystko działało na okrągło. Bo jeśli nic nie da to nie ma sęsu go kupować. :P
krzysztof988 - 2012-10-09, 09:31

Freakazz napisał/a:
Skoro muszę, to jaki filtr miałbym zakupić? najlepiej taki do 200zł Czy on coś da jeśli będzie włączany raz na jakiś czas? bo nie mam możliwości żeby wszystko działało na okrągło. Bo jeśli nic nie da to nie ma sęsu go kupować. :P

Jeśli bez filtra to mała obsada ryb, i duuuuuuużżżżżzzoooooooooooo roślin w oczku ale naprawdę dużo szczególnie tych czyszczących. Do takiego czka ( wielkość z fotki) to za 200zł nie kupisz filtr i pompę musisz dobierać razem, bo muszą pasować parametrami

Freakazz - 2012-10-09, 11:58

A może coś takiego: Filtr do stawu oczka 3000L - 10 000L + P2000 + wąż
cena zestawu 300zł

Biofiltr Basic od 3000L do 10000L
Parametry techniczne:
Pojemność filtra: 33 L
Wielkość oczka wodnego: od 3000L do 10 000 L
Sposób mocowania: poza zbiornikiem
Zalecana wydajność pompy: 2000-3000 l/h

pompa fontannowa P-2000
Parametry techniczne:
- wydajność: 2000 l/h
- moc: 45 W
- max. podnoszenie słupa wody: 3,2 m
- króćce: 0,5-1,0-1,5 cala
- dysze: 3 szt.
- ilość wyjść: 2 z regulacją przepływu
- długość kabla: 10m

Czy coś takiego sprawdziło by się u mnie?

Myślałem wpuścić ok 6/7 rybek ale jeszcze nie wiem jakich, więc ile roślinek mam zakupić i jakich aby woda była w miarę czysta?

JAREK G - 2012-10-10, 01:14

Freakazz napisał/a:
ewentualnie mógłbym kupić "Pompa fontannowa AQUAEL PFN-5500 dwa wyjścia 68W"
Ta będzie zdecydowanie lepsza
Gosik - 2012-10-11, 12:09

Wrócę do tematu kamieni. Po co kupować i wydawać nawet 90 zł/tona, kiedy można zbierać na polach. Ja wszystkie kamienie zbierałam na spacerach z psami. Za każdym razem przynosiłam jeden, dwa kamienie.
Freakazz - 2012-10-12, 09:14

No gdyby się dało to ja bym chętnie nazbierał, ale na moich terenach i w całej okolicy jest tylko kamień wapienny niestety :-(
Adalbert - 2012-10-12, 11:48

Kiedyś jechałem z Krakowa przez Olkusz, Błędów, Zawiercie i właśnie na odcinku do Zawiercia zbierałem fantastyczne kamolce, które rolnicy wyciągali z pola na miedze. Można było przebierać, wybierać i nie było wśród nich wapieni tylko typowo polodowcowe ostańce. Nie pamiętam w którym to dokładnie miejscu było ale jechałem zaliczyć "Pustynię Błędowską" i to było gdzieś przy tej trasie.
Freakazz - 2012-10-12, 19:02

Myślałem wpuścić ok 6/7 rybek ale jeszcze nie wiem jakich, więc ile roślinek mam zakupić i jakich aby woda była w miarę czysta?

Serio, nie widziałem tu nigdzie innego kamienia jak wapień.
No skoro mówisz że gdzieś na zawiercie jest, to może warto sprawdzić.
A jak wygląda taki "polodowcowy ostaniec" ??

Adalbert - 2012-10-12, 21:46

Cytat:
A jak wygląda taki "polodowcowy ostaniec"


Jak kamień :hehe:
A poważnie to były kamienie bardzo różnego pochodzenia więc lodowiec musiał je ciągnąć z daleka wyłapując je z różnych formacji skalnych. Nie jestem geologiem więc nazywania tych kamieni po imieniu się nie podejmę. Ale nie były to wapienie ani odłamki innych skał osadowych.

Freakazz - 2012-10-13, 09:44

Ok, dzięki ;)
Gosik - 2012-10-13, 13:20

Odpowiadając na Twoje pyt. dot. roślinności, to powinno jej być tyle, aby zajmowała 1/3 akwenu. Rośliny różne : pałka, Kosaćce, moczarka, rdestnica, babka wodna, Kaczeńce ( niektóre z nich to typowo roślinność bagienna, a inne strefa średnia i głęboka). Sporo roślin możesz pozyskać z przydrożnych rowów melioracyjnych, szczególnie pałkę, Kosaćce, babkę.
Freakazz - 2012-10-13, 16:39

Dzękuję Wszystkim za pomoc :piwko:
Freakazz - 2012-11-26, 20:40

Witam ponownie :-D

Wracam tutaj ponownie ponieważ mam kilka nowych pytań, a nie pisałem jakiś czas bo musiałem przemyśleć kilka spraw dot. mojego przyszłego oczka, myślałem długo i intensywnie :P
Ale wcześniej chciałbym podziękować wszystkim co są na tym forum, to bardzo pomocni ludzie. :piwko: Wiele już przeczytałem i wiele się dowiedziałem, no ale jeszcze nie wszystkiego niestety. :-(

Pierwsza sprawa którą przemyślałem to podpowiedź JARKA G. żeby zrezygnować z fontanny i tak też zrobię, zostawię sobie tylko kaskadę, a co do fontanny to może w późniejszym czasie zamontuję drugą pompę pod samą fontannę, żeby tylko czasami można byłą ją uruchomić, dla uciechy oka. :P

Następna uwaga była napisana przez krzysztof988 dotycząca półki 80 cm żeby ją pomniejszyć i tak zrobię, oczywiście na wiosnę będzie jeszcze kilka zmian dotyczących wykopu oczka.

Co do maskowania folii przy brzegu uwagi były napisane przez krzysztof988 i Gosik, skorzystam z waszych podpowiedzi i mam nadzieję że mi się to uda. Zakupiłem 1300kg kamienia, dokładniej (otoczaków) mam nadzieję że wystarczy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Teraz czas na moje pytania:

1. Wiele czytałem, i stwierdziłem, że filtr jednak jest potrzebny a moje pytanie tyczy się tego jaki to miał by być filtr? Czy mogę ustawić go na górze kaskady? Czy pompa da radę wytłoczyć wodę na górę i jeszcze przez filtr? Czy jednak musi być ustawiony obok oczka?
---------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Czy taki zestaw byłby dobry?

Filtr do oczka MAXI + Lampa UV 11w + Wąż??

Czy lampa UV jest niezbędna? Ale może lepiej jak będzie? Czytałem o tym trochę, ale chcę indywidualnych odpowiedzi dla mnie.

A jeśli nie ten zestaw to, jaki? A jeśli ten to, jaką pompę byście radzili do tego zestawu?

Tylko żeby nie było zbyt drogo, błagam bo już dość dużo pieniędzy poświeciłem a wiem, że jeszcze trzeba roślinki, rybki no i zawsze coś :P a przypominam że mam dopiero 19 lat :P
---------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Co do rybek to myślałem wpuścić 2 złote orfy, 4 karasie, 1 karpia koi no i moje pytanie czy to oczko nie będzie za małe dla karpia koi? Czy w ogóle nie będzie za małe dla tylu rybek? A jeśli nie to czy mógłbym wpuścić 2 koi lub więcej?
----------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Strefa bagienna, no właśnie co z nią? Jak ją wykonać czytałem o tym, oglądałem zdjęcia ale jakoś mało o tym było i do końca sam nie wiem jak ją wykonać. Myślałem żeby zrobić ją zraz przy strefie płytkiej czy to dobry pomysł? Głównie chodzi mi o to jak ją oddzielić od oczka żeby ziemia nie sypała się do oczka. Ale i inne uwagi będą dla mnie cenne.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Na razie, to chyba wszystko czekam na wasze sugestie :piwko:

JAREK G - 2012-12-03, 00:11

To gdzie filtr powinien być umieszczony to w znacznym stopniu zależy od jego konstrukcji. Lampa UV nie jest konieczna , aczkolwiek w nowych , nasłonecznionych i przerobionych , oczkach bez roślin bardzo pomaga w utrzymaniu klarownej wody. Najtaniej jest zrobić filtr samemu , ale jak nie chcesz to proponuje większy SUPER-MAXI ewentualnie EXTREME 16 lub większy z Aqua Szut
Freakazz - 2012-12-03, 13:30

W moim oczku będą rośliny (jak najwięcej) i mała obsada ryb ale o tym już pisałem i czekam na wypowiedzi w tej kwestii. Bo juz zadawałem pytanie dot. rybek.
Oczko nie będzie bzyt nasłonecznione bo wokół są drzewa to nie wiem czy jest sęs kupna tej lampy.
Co do filtra to czemu napisałeś że musi być taki? Koszt filtra super maxi to ok. 400zł a pompy zasilającej ten filtr np. PFN 10000 to koszt kolejnych 400zł no i moim zdaniem ta pompa zużywa zbyt dużo prądu bo 160W, moim zdaniem koszty eksploatacyjne będą zbyt wysokie a przecierz pisałem że chciałbym jak najtaniej tak?
Więc powiedz mi czemu uważasz że filtr Maxi nie zda egzaminu?
Bo mnie się wydaję, że moje oczko będzie miało pojemność ok. 5/6m3.

Gosik - 2012-12-03, 14:43

Na mocach przerobowych pomp się nie znam, ale jeżeli chodzi o filtr, to mój ustawiony jest wyżej od oczka i świetnie sobie radzi. Mam jedną pompę ( wyd. 12 tys.) która trójnikiem rozprowadza wodę na filtr, kaskadę i strumyk. Wiadomo, że na strumyku jej przepływ jest minimalny. Co do ryb, mimo że Koi to piękna ryba, odpuściłabym sobie ją. Akwen nie jest duży, a Koi lubi nie tylko głębokość, ale również miejsce do pływania. Jeżeli chodzi o karasie, to dałabym ich więcej ( 5-6) bo i tak orfy skutecznie załatwią młody narybek ( zjedzą go). Co do strefy bagiennej, najlepiej robić ją, tak jak napisałeś od str. płytkiej oczka. Można zabezpieczyć spływanie ziemi do oczka, żłobiąc podczas budowy taką nieckę, gdzie ułożona już folia stworzy barierę i nie pozwoli na spływ ziemi, ta "bariera" powinna być niżej lustra wody, aby nie była widoczna, bo będzie mało estetyczna. Na dodatek "bariera" może być pod wodą również obłożona kamieniami. Ziemi w strefie bagiennej jest tyle, aby stworzyło takie błocko, głębokość od "0" do 20 cm.
Freakazz - 2012-12-03, 16:12

Chodzi o coś takiego?


Gosik - 2012-12-06, 13:06

Freakazz napisał/a:
Chodzi o coś takiego?

[url=http://images49.foto...70m.jpg]Obrazek[/URL]

takiego

Freakazz - 2012-12-06, 15:12

Co do obłożenia brzegów kamieniami to ja wiem jak to zrobić tyle tylko, że zrobię to w drógą stronę czyli zrobię dodatkową półkę na kamienie wokół Oczka. Na wiosnę rozpocznę prace nad poprawieniem całego wykopu.

Chodzi mi tylko czy dobrze zobrazowałem zrobienie strefy bagiennej?
To 30 cm to była głębokość 1 półki, czy jest zła?

Gosik - 2012-12-06, 20:36

Gdyby była dobra, to nie poprawiałabym Cię. Strefa bagienna to 0-20 cm, bo później 30-40 może być strefa płytka. Bagienko ma być płytkie.
Freakazz - 2012-12-07, 00:33

Ale ja dobrze napisałem i oznaczyłem tylko Ty źle spojrzałaś, bo na zielono była oznaczona strefa płytka 30 cm a na żółto była oznaczona strefa bagienna 20 cm.
Przecież oznaczyłem czerwonym kolorem tam gdzie będę dobudowywał strefę bagienną.
Moje pytanie tyczyło się głównie tego obrazka, co sam narysowałem, ten po lewej stronie.

Gosik - 2012-12-07, 14:39

Faktycznie, skupiłam się na tym rysunku z lewej strony i przegapiłam żółty napis.
Freakazz - 2012-12-07, 14:55

Pytam dużo ponieważ gdy zacznę już budować wiosną oczko to nie chcę popełnić żadnego błędu.
Czyli ta strefa bagienna ma wyglądać tak jak narysowałem tak?
Takie wgłebienie obok oczka z małym dopływem wody z akwenu czyli głębokość st. bagiennej 20 cm a przepływ ok 10cm? Czy jakoś inaczej?

Gosik - 2012-12-07, 16:10

Przepływ może być i 5 cm, byle tylko woda się wymieniała, ale na zasadzie, że "stoję", a jednak się wymieniam ( inaczej nie wiem jak to wytłumaczyć) Ta strefa bagienna dobrze jest rozrysowana. Masz tam tak dużo miejsca, że pomyśl o większym i głębszym oczku. Ja zrobiłam mniejsze niż w rzeczywistości mogłam i teraz naprawdę żałuję, a już na pewno zrobiłabym dużo głębsze.
Freakazz - 2012-12-07, 16:27

Właśnie o taką informację mi chodziło ;)
Problem strefy bagiennej rozwiązany, dziękuję :piwko:
Co do wielkości oczka to mam ograniczenia ponieważ zakupiłem już folię i muszę się dostosować ale spróbuję w miarę możliwości coś pozmieniać.

Zacząłem zastanawiać się nad zrobieniem takiego jakby strumyka, czyli żeby woda z oczka była tłoczona na kasakdę potem wpadała do strymyka i nim płyneła aż do oczka.
No i oczywiście ten strumyk miałby pełnić rolę filtra GK. Czy to dobre rozwiązanie?
Co najważniejsze czy nie będą zbyt wysokie koszty zrobienia czegoś takiego?
Czy filtr sklepowy musi być do tego czy nie? Co o tym myślicie?

Freakazz - 2012-12-10, 21:01

Dużo myślałem nad zrobieniem strumienia, który miał by pełnić rolę filtra GK.
Bardzo poważnie do tego podchodzę, więc tak na początek kilka informacji:

Wyglądało by to tak, że pompa pompuje wodę na kaskadę po której spływa ona do małego oczka które było by gęsto obsadzone roślinami, po czym wpływała by do strumienia i nim płyneła aż do oczka.

Strumień myślę, że miałby ok. 5m.
Kaskada może ze 100/80cm wysokości, nie wiem jeszcze dokładnie.
Kaskada znajdowała by się 4m od oczka. Czyli ta górka co jest teraz usypana będzie w innym miejscu.

Pytania:
1.Czy sam strumień i mini oczko dadzą radę przefiltrować wodę żeby była w miarę czysta?
Czy jednak będę musiał zakupić do tego filtr, beczkowy czy może jakiś inny?
2.Jaką pompę zakupić, aby dała radę napędzić cały system i żeby brała jak najmniej prądu?
4.Robić to małe oczko czy sam strumień?
3.Czy jest sens robienia wgl. tego systemu czy zostawić to tak jak jest?

KILERK1 - 2012-12-10, 21:16

Ja posiadam coś takiego (filtr beczkowy,strumień,oczko małe-bagno z roślinami i oczko główne),możesz podejżeć to umnie i sam oceń
bagienko mocno obsadziłem roślinami, zbiera i przerabia naprawdę dużo mułu ;)
tu masz link http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=90

Adalbert - 2012-12-10, 22:09

Freakazz napisał/a:
1.Czy sam strumień i mini oczko dadzą radę przefiltrować wodę żeby była w miarę czysta?

Cytat:
4.Robić to małe oczko czy sam strumień?


Odpowiednio wykonane mini oczko jest super. Działa jak osadnik mułu. Przez 2 sezony sprawdziło się u mnie.
Strumień zaś, obsadzony silnie roślinami, pełni inną funkcję. "Czyści" wodę z nadmiaru związków azotowych.
Jedno z drugim potrafi zastąpić filtry.
Wszystko zależy oczywiście od obsady ryb.

Freakazz - 2012-12-10, 23:57

KILERK1 - Bardzo fajnie masz to wszystko zrobione, u mnie jest płaski teren tak, że nie wiem czy sprawdzą sie te rozwiązania co u Ciebie. Ale dzięki.

Adalbert - Ryb będzie nie wiele, tak jak pisałem chciałem wpuścić 2 złote orfy, 5/6 karasi, i ewentualnie 1 lub 2 koi o ile to będzie możliwe.
"Jedno z drugim potrafi zastąpić filtry." - ale czy do końca? Nie trzeba już stosować innych filtrów? Samo mini oczko i strumień dadzą radę oczyścić wodę?

W najbliższym czasie postaram się dołączyć jakieś zdjęcia mojego planu, pokażę wam jak mniej więcej miało by to wszystko wyglądać.

Czekam na wypowiedzi innych forumowiczów. :piwko:

Adalbert - 2012-12-11, 00:03

Freakazz napisał/a:
Samo mini oczko i strumień dadzą radę oczyścić wodę?


U mnie się sprawdza. Woda - "kryształ"

Freakazz - 2012-12-11, 11:08

Fajnie by było, gdyby nie trzeba kupować dodatkowego filtra. :-D
Jak wielkie masz oczko i jak wielkie jest mini oczko? Jak długi masz strumień?
To teraz kto mi powie jaka pompa by była dobra do zasilenia tego wszystkiego?
Dzisiaj albo jutro dam plan całego systemu. :P

Adalbert - 2012-12-11, 12:06

oczko teraz ok 4000 l, mini oczko jak dobra wanna ;) . Strumienia nie mam tylko drugie jeszcze bardziej mini oczko - bagienko całkowicie obsadzone roślinami . Pompka zasilająca ten cały układ to jakieś chińskie badziewie za 5-6 dych o wydajności ok 1000 l/h (dokładnie nie pamiętam) ze "smokiem" przy dnie oczka. Rybki ryjąc w mule nieco go bełtają a ta pompka zabiera toto do mini o. i tam się to pięknie osadza.
Druga pompa, ok. 3000 l/h włączana okazjonalnie na kaskadę (wiosną przez filtr ciśnieniowy z lampą UV - w zasadzie to już tylko lampa bo gąbki usunąłem)

Gosik - 2012-12-12, 10:54

Lampa nie będzie Ci potrzebna. Mini oczko, bagienko i strumyk ( a także rośliny w oczku ) świetnie sobie dadzą radę. Jedno bym tylko zmieniła - pompa pompowałaby wodę do mini oczka, dalej do strumyka i wracała do oczka. Druga pompa ( ta włączana okazjonalnie) podawałaby wodę na kaskadę, która bezpośrednio wlewałaby wodę do oczka. W ten sposób możesz włączać i wyłączać kaskadę kiedy tylko chcesz, bez obawy, że bakterie nitryfikacyjne znajdujące się w strumyku wyginą, bo zabraknie przepływu wody.Woda w strumyku misi mieć ruch 24/dobę, a kaskadę w tym układzie włączysz, kiedy Ci się spodoba.
Freakazz - 2012-12-12, 12:34

Gosik, Czemu uważasz, że kaskada nie powinna działać cały czas? Czy pompa była by potrzebna o dużej mocy żeby cały system działał poprawnie?
Bo tą kaskadę (usypaną górkę), co mam teraz chciałem przenieść na początek strumyka
Oczywiście, jeżeli pompa taka 3500l góra 5500l dała by to radę napędzić, bo jeśli nie to wolę zrobić takie małe źródełko zamiast kaskady w tamtym miejscu a kaskadę może bym zrobił w innym no nie wiem.
Ale jak to mam zrobić 2 małe oczka? Bo mówisz, że mini oczko i bagienko. Ja chciałem zrobić takie mini oczko gęsto obsadzone roślinami i potem jeszcze rośliny w strumieniu oczywiście, no chyba, że widzicie to inaczej?
Potem dam zdjęcie planu żebyście widzieli jak mniej więcej chcę żeby to wyglądało, wtedy na pewno coś więcej mi doradzicie.

[ Dodano: 2012-12-12, 20:07 ]
No, więc tak, ostatnie kilka dni nie myślę o niczym innym tylko jak to wszystko zrobić żeby było dobrze. Męczyłem się długo żeby to wszystko narysować jak najbardziej poprawnie.
Powstały 4 projekty + 1 całościowy.

A wszystko zaczęło się od tego rysunku :P


Tu są 4 różne projekty ale zasadniczo zmienia się tylko usadowienie kaskady czy źródełka.
Co do 4 rysunku (ostatniego), nie widzi mi się zbytnio kaskada przy oczku bo będzie zasłaniała strumień, no ale nie wiem.


Tu Projekt całościowy, tak to wszystko wygląda u mnie. :-D
Wszystko narysowane tak jak w realu, drzewa mniej więcej są w tych samych miejscach.


Więc teraz pytanie, który projekt byłby najlepszy? Może poradzicie coś nowego?
Coś zmienić, poprawić czy wszstko jest dobrze? Reszta pytań później.

Gosik - 2012-12-13, 17:19

To nie ja tak uważam, a Ty sam napisałeś 8.X.br "Mam pytanie jeszcze takie bo u mnie pompa nie będzie chodziła na okrągło, tylko czasami się ją będzie włączać więc czy napewno ta by nie wystarczyłą co pisałem?" Mając dwie pompy, możesz rozdzielić je tak, że strumień-oczko= 1 pompa i ta chodzi na okrągło, a druga pompa-kaskada=włączanie kiedy Ci się zechce.Co do mini oczka, wcale nie musi go być, wystarczy bagienko, a z drugiej strony wpadający strumień. Ja bagienka nie mam i oczko dobrze prosperuje, mam strefę płytką ( 0-20cm) i różne głębokości. Z jednej str. oczka okrąża go strumień, a z drugiej strony spływa kaskada
Freakazz - 2012-12-13, 17:39

Tak pisałem, ale to było wcześniej. Mówiłem, że nastąpił nowy plan, przez moje nadmierne myślenie i chęć zrobienia czegoś lepszego, fajniejszego :-D
Podałem 4 różne plany (myślę, że są czytelne), chcę wiedzieć, który byłby najlepszy, mnie się wydaje że 1 albo 3 a wy co sądzicie?
Wiem, że pompa musi działać cały czas i chcę żeby woda wypływała albo z kaskady albo ze źródełka a kaskada by była włączana okazjonalnie przez drugą pompę, więc są tylko 2 opcje a na 4 planach jest to dokładnie pokazane.

Gosik - Czytałem i oglądałem zdjęcia w twoim temacie, bardzo fajne masz to oczko wraz ze wszystkim :good:
Czym się rózni mini oczko od bagienka? Co masz na myśli?

Freakazz - 2012-12-17, 18:49

Już wybrałem, wszystko będę robił podobnie jak na planie 3. ;)
Teraz tylko nasuwa się kilka pytań:
1. Jakiej szerokości folia na strumień? Jaki szeroki powinien być strumień?
2. Minio oczko będzie miało wym. 2.20x190 coś koło tego. Jakiej głębokości powinno być?
3. Rośliny w strumieniu sadzić w doniczkach czy zrobić jakieś podłoże?
4. Jaka pompa do zasilenia mini oczka i strumienia? (żeby brała jak najmniej prądu i dała jakiś efekt) Chcę to zrobić tak żeby woda wypływała z kamienia. Odległość kamienia od oczka myślę ze jakieś 4/5 metrów.
JEBAO FTP-4600 - 35W, 4600l/h 2,6m.
Aquael PFN-3500 - 40W, 3500l/h 2,8m.
Która będzie lepsza a może jakaś całkiem inna?

Adalbert - 2012-12-17, 19:33

ad.2 - u mnie sprawdziła się schodkowa budowa dna gdzie najgłębiej jest przy wlocie wody a przy wylocie woda płynie już przez b. gruby żwir. Max głębokość to 45 cm ale podyktowana była ilością foli jaką dysponowałem. Im głębiej tym lepiej.
Gosik - 2012-12-17, 22:50

ad 1-takiej, aby przy głębokości np. 20 cm starczyło folii na boki i wywinięcie na brzeg, aby ją zamaskować. Szerokość strumienia dowolna, przeważnie 50 cm. W jednych miejscach szerszy (zakola) a w innych węższy.
ad 3-najlepiej bezpośrednio w podłożu (żwirek, piasek itp.), korzenie przytrzymane kamykami.

Freakazz - 2012-12-18, 00:01

Czyli taka folia o szerokości 1 metra powinna wystarczyć czy jednak wziąć szerszą 2m bo chyba 1.30m się nie da kupić prawda?
KILERK1 - 2012-12-18, 08:14

Folię ogólnie kupuje się na mb ,czyli masz belę o jakiejś dł. i kupujesz ile chcesz mb nawet 20 cm :-D
Freakazz - 2012-12-18, 10:06

Fajnie, że się tak da, nie wiedziałem, dzięki :piwko:
Czekam na odpowiedzi dotyczące pozostałych moich pytań.
Z racji, że wczoraj była odwilż to wziąłem się za pierwsze prace np. budowa kaskady :P

vivit - 2012-12-19, 11:35

Niestety przy wydatkach w tych pompach i szerokości strumienia około 50cm (zależy jeszcze od głębokości) będziesz miał raczej wrażenie wody stojącej aniżeli strumienia.
Problem w tym, że aby prąd w strumieniu był satysfakcjonujący dla oka potrzebujesz wydatku większego jak 10 000 l/h co oczywiście jest okupione większym zapotrzebowaniem na moc, a także ceną za samo urządzenie.
Oczywiście można jeszcze żonglować głębokością strumienia aby uzyskać efekt "płynącej wody" ale jest to dosyć trudne, nie tyle na etapie budowy strumienia, ale jego dłuższej eksploatacji.
Oczywiście dla malkontentów moja wypowiedź oznacza gromienie, ale zrobienie strumienia w stikte tego słowa znaczeniu jest naprawdę sztuką. Oznacza to, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale czasami warto wiedzieć za co się zabieramy i jakiego efektu możemy oczekiwać po naszej pracy. :oops:

Aznar33 - 2012-12-19, 12:27

Jeśli można nieco rozwinąć wypowiedź Vivita...

Dobrze jest rozróżnić cel budowy strumienia - czy takowy ma mieć zastosowanie jedynie filtracyjne, czy filtracyjne i dekoracyjne, czyli czy komuś zależy również na konkretnym efekcie płynącej wody.

W pierwszym przypadku przepływ może być znikomy - czyli koszty zakupu i utrzymania pompy są niewielkie. Konstrukcja taka też jest w stanie wybaczyć wiele błędów na etapie projektowania i wykonania.

Schody zaczynają się w przypadku, jeśli zależy nam na sporym przepływie. Tutaj trzeba się przyłożyć przy projekcie, przy wykonaniu i przy opracowaniu teoretycznym zagadnienia.
W telegraficznym skrócie - są specjalne pompy do strumieni zapewniające bardzo duży przepływ wody przy stosunkowo niskim poborze prądu. Ponieważ jednak cechują się one bardzo dużym spadkiem wydajności przy podnoszeniu wody, więc trzeba się przyłożyć przy projekcie i wykonaniu, żeby spadek był możliwie jak najmniejszy. Mowa tu o wysokości podnoszenia rzędu 20-30cm licząc od powierzchni oczka do początku strumienia.
Zastosowanie takiej pompy wyklucza istnienie kaskady, ewentualnie kaskadę trzeba by zasilić inną pompą.

Oczywiście można też zrobić strumień sposobem brutalnym, czyli nie patrzyć na wydajność i energooszczędność, tylko przywalić byle jaką mocną pompą na byle jaką wysokość.

Freakazz - 2012-12-19, 16:58

Dziękuję, naprawde wielkie dzięki za odpowiedzi :piwko:
Wiecie co, dziś wziąłem się za budowę strumienia to znaczy wymierzałem brzegi i wstępny wykop już powstał, ale dopiero na wiosnę wszstko będzie robione jak najdokładniej, ze szczegułami, wszystko musi być dopracowane, wiem o tym. ;)
Późnym wieczorem dołączę zdjęcia i opiszę dokładniej wszystko, więc napewno coś więcej mi doradzicie, chodzi mi żeby strumień spełniał rolę filtra G-K głownie, przepływ wody może być nie wielki ale oby był zauważalny chociarz trochę :P Niskie zużycie prądu jest dla mnie bardzo ważne, niestety :-( .

[ Dodano: 2012-12-20, 00:41 ]
No właśnie miałem dać zdjęcia i wszystko opisać, więc już to robię ;)
Strumień - (długość 9m), (szerokość jak na razie 40cm).
Kaskada - (wysokość ok. 90/100cm).

W oczku będą zainstalowane 2 pompy. Ogólnie cały system ma działać tak, że:
Pierwsza pompa z mini oczka będzie podawała wodę na kaskadę i będzie włączona okazjonalnie (tak dla efektu).
Druga pompa będzie chodziła na okrągło i będzie to wyglądało tak, że pompa podaje wodę do kamienia, z którego wypływa woda, po czym płynie krótkim strumieniem (niecałe 2m) do mini oczka i stamtąd będzie płynęła strumieniem (9m) do oczka.
[Długi strumień i mini oczko - rola filtra GK]

Zdjęcia kaskady i mini oczka. Dobrze wykonane czy coś pozmieniać?


Zdjęcie strumienia, Może być coś takiego?


[ Dodano: 2012-12-20, 14:59 ]
Dzisiaj zmierzyłem jak daleko będzie początek strumienia od oczka, jest to ok. 5,5m
a od pompy to ok. 8m. Mam nadzieję że te info. pomogą, w doborze pompy. ;)

Freakazz - 2012-12-21, 12:56

Przejżałem na alledrogo wszytskie pompy było tego 12 stron. Znalazłem jeszcze dwie takie:
1.Aqua-Nova NCM-6500
- przepływ 6500l/h
- wysokość podnoszenia 4m
- pobór mocy tylko 50W

2.CQP-8000
- przepływ 8000l/h
- wysokość podnoszenia 3,2m
- pobór mocy 70W

A z tego co czytałem to woda przez strumień powinna płynąć jak najwolniej żeby było jak najlepsze oczyszczanie wody.
Mnie się wydaje że ta 1 powinna wystarczyć ale czy ona faktycznie ma tylko 50W?
Teraz największy mój problem to dobór dobrej i energooszczędnej pompy. Nie mam pojęcia jaką kupić.

Bartosz_n - 2012-12-21, 13:36

Woda nie musi płynąć jak najwolniej ale za szybki nurt będzie wypłukiwał zanieczyszczenia.
Dobrymi i energooszczędnymi pompami są wyroby firmy Jebao. No ale niestety też sporo kosztują. Dla przykładu moja pompa chińska 10 tyś l/h pobiera 165 W.
Pompa Jebao przy takiej samem wydajności pobiera 125 W

vivit - 2012-12-21, 14:16

Tu masz przykład typowej pompy do strumienia firmy Oase 18 000 l/h przy 120W. Zwróć uwagę, na wysokośc podnoszenia tylko 2,2 m
Niestety cena jest kosmiczna...

Freakazz - 2012-12-21, 16:10

vivit, no fajna ta pompa ale jak dla mnie to cena zabójcza, chociaż i tak u mnie by nie pasowała, za mocna :P
Jak już pisałem zależy mi na dobrym przefiltrowaniu wody, wszystkie parametry opisy załączyłem już wcześniej (pisałem jak dokładnie to będzie wszystko wyglądało), są nawet zdjęcia. Nasuwa mi się tylko pytanie, jaką konkretną pompę kupić?
szczerze to zastanawiam się już tylko nad tymi dwoma. Wydaje mi się, że to są najoszczędniejsze pompy i chyba wystarczająco wydajne?
1.Aqua-Nova NCM-6500 (ok.320zł)
- przepływ 6500l/h
- wysokość podnoszenia 4m
- pobór mocy tylko 50W

2.JEBAO FTP - 4600 (ok. 290zł)
- przepływ l/h 4600
- wysokość podnoszenia 2.6m
- pobór mocy tylko 35W

Pompa ma mieć wystarczającą wydajność, nie muszę mieć wartko płynącego strumienia. Musi być przede wszystkim oszczędna i nie bardzo droga do 350 zł max.
Pytałem jeszcze czy dobrze wykonałem strumień (chodzi o projekt), o kaskadę również pytałem, ale jeszcze nikt mi nie odpowiedział. Czekam cierpliwie ;)

Aznar33 - 2012-12-21, 16:38

Przy strumieniu wykonanie ma największe znaczenie. Liczy się jak to wszystko wypoziomujesz. Nie żałuj na głębokości.

Kaskada - cóż... Tobie się podoba?

Pompa 4600l/h to więcej niż trzeba do zastosowań filtracyjnych.

Freakazz - 2012-12-21, 17:04

Aznar33, skoro mówisz, że ta 4600l/h będzie dobra to się muszę poważnie zastanowić, zacząłem się nawet zastanawiać czy nie wziąć słabszej. :P
Spokojnie teren mam w miarę płaski, więc na wiosnę będę kombinował ;)
a co do kaskady to proszę o rady, co zmienić, bo szczerze to jak na razie średnio mi się podoba, dlatego spytałem o jakieś rady, co ewentualnie zmienić
Mam pytanie czy strumień i minio oczko można wysypać grysem?

Gosik - 2012-12-21, 17:08

wg. mnie, kaskada w ogóle nie pasuje do otoczenia. Jest za wysoka i za "szczupła". Wygląda jak kopiec termitów. Zrobiłabym ją niższą, bardziej szeroką. Co do strumienia, ten meander bardziej zaokrąglij, to woda będzie wytracała prędkość przepływu.
Bartosz_n - 2012-12-21, 17:15

Osobiście zrobiłbym trochę szerszy strumień. Też miałem taki wąski i jakoś zbytnio nie przypadł mi do gustu. Większe koryto równa się większa ilość roślin. A tych wiadomo czym więcej tym lepiej.
Ta kaskada jakaś taka spiczasta jest. Nie posiadam narazie kaskady więc nie jestem w stanie Ci udzielić rady. Ale zrobiłbym ją trochę szerszą i niższą. To oczywiście tylko moje zdanie. :oops:

[ Dodano: 2012-12-21, 17:16 ]
O widzę, że Gosia mnie trochę uprzedziła :P

Aznar33 - 2012-12-21, 17:37

Freakazz napisał/a:
Aznar33, skoro mówisz, że ta 4600l/h będzie dobra to się muszę poważnie zastanowić, zacząłem się nawet zastanawiać czy nie wziąć słabszej.


Adalbert wspominał coś o 1000l/h o ile pamiętam.

Cytat:

a co do kaskady to proszę o rady, co zmienić, bo szczerze to jak na razie średnio mi się podoba, dlatego spytałem o jakieś rady, co ewentualnie zmienić


Poszperaj po galeriach, wybierz taką, która Ci się podoba i wzoruj się na tym. Ja nie jestem zwolennikiem kaskad, więc Ci tu nie pomogę. Dla mnie to czyste marnotrastwo.

Dodatkowo chyba dość niefortunnie ją umieściłeś w linii oczko-minioczko-kaskada. Będziesz musiał ciągnąć wodę pod, albo wokół minioczka.
...o ile dobrze to odczytałem ze zdjęć.

Cytat:

Mam pytanie czy strumień i minio oczko można wysypać grysem?


Im więcej medium biologicznego tam będzie, im więcej roślin, korzeni, wody, tym lepiej..

Piotrek.P. - 2012-12-21, 17:43

Freakazz napisał/a:



Mam pytanie czy strumień i minio oczko można wysypać grysem?



Co to za kamień?

Freakazz - 2012-12-21, 19:22

Co do kaskady wzorowałem się na zdjęciu poniżej.
(zdjęcie nie chce się dodać) :((
Chciałem zrobić coś podobnego (może potem się doda) a w sumie wyszło mi coś całkiem innego ale podobnie z boku czyli lewej strony chciałem posadzić taką roślinę wiszącą a z prawej i wokół dużo paproci.

Aznar33, nie czytasz dokładnie moich postów, Pierwsza pompa z mini oczka będzie podawała wodę na kaskadę i będzie włączona okazjonalnie (tak dla efektu).

Na wiosnę będę i tak ją przerabiał w tym roku już nic więcej nie dam rady zrobić, bo mróz trzyma. Przez zime zbieram informację żeby na wiosnę wiedzieć co mam robić ;)
Strumień, oczywiście że będzie szerszy to było tak bardziej dla wyznaczenia kształtu, chciałem aby był jak najbardziej pokręcony, a nie prosty i w miarę jako tako to chyba wyszło :P
Zdjęcia kamienia (grysu) dodam jutro. ;)
To którą tą pompę najlepiej kupić bo ktoś pisze że ponad 10000l/h a ktoś że 1000l/h więc już sam nie wiem :-( .

Adalbert - 2012-12-21, 20:45

Aznar33 napisał/a:
Adalbert wspominał coś o 1000l/h o ile pamiętam.

tak ale u mnie nie ma właściwego strumienia tylko 2 zarośnięte mini oczka służce jedynie do filtrowania i jako spa dla żab ;) . Nie zależy mi na efekcie potoku górskiego. Dla mojego założenia 1000 l/h w zupełności wystarcza. Oczko ma ok 4000 l więc nawet przy 50 % efektywności pompy woda 3 razy na dobę przepływa przez układ.

Freakazz - 2012-12-21, 21:09

Przypominam, że woda będzie wypływała z kamienia tak jak ma to zrobione KILERK1, potem będzie krótki strumień ok. 1,60 potem mini oczko ok. 2.20x1.90 a potem strumień właściwy 9m.
To będzie dobra ta Jebao FTP 4600 - 35W 4600l/h 2,6m? Czy wziąć jednak inną?

Bartosz_n - 2012-12-21, 21:47

U siebie mam 12 metrową rzekę zasilaną pompą o wydajności 3000l/h .
Na wiosnę dokładam jeszcze 1000 l/h bo strumień będzie miał 16- 17 m . woda najpierw będzie wpływała przez filtr do małego oczka. Następnie z tego oczka woda będzie kierowała się na kaskadę a na koniec już do strumienia.

Na Twoim miejscu użyłbym jednej pompy do zasilenia kaskady i strumienia. Nie ma sensu pakować się w koszta. Kaskada nie może działać cały czas albo przynajmniej w dzień.?

Freakazz - 2012-12-22, 00:32

Wolę jednak zastosować 2 pompy i chyba jednak zdecydują się na tą FTP 4600 myślę, że będzie dobra. Do kaskady zastosuję może PFN 3500 powinna wystarczyć. ;)
Strumień ma działać cały czas a kaskada tylko wtedy kiedy ja zechcę :-D
Kaskadę muszę przebudować bo faktycznie wyszła średnio :P

Aznar33 - 2012-12-22, 02:23

Adalbert napisał/a:
tak ale u mnie nie ma właściwego strumienia tylko 2 zarośnięte mini oczka służce jedynie do filtrowania i jako spa dla żab ;) .


No i co? Do rozważań teoretycznych możesz przyjąć, że te dwa minioczka to dwa strumienie, tylko krótkie i szerokie ;)
Tak naprawdę, to liczy się możliwość wypompowania z oczka głównego zanieczyszczeń i usunięcie ich przez rośliny w minioczkach. A to, jak je posadzisz (w rządku - strumień, czy na kupie-minioczko), to jest już kwestia drugorzędna.
IMO Twoje doświadczenia to dobry wyznacznik, choć ja nie dawałbym mniej niż 2000l/h

Freakazz - 2012-12-22, 12:29

Mam pytanie co do napowietrzacza, który z tych będzie lepszy?
1.Napowietrzacz Gardena AP 400
2.Napowietrzacz Sera Air 550 R

Bartosz_n - 2012-12-22, 12:43

Zawsze bierz jak największy napowietrzacz. Ja posiadam taki i sobie chwalę .http://sklep.oczkowodne.net/p560,kompresor-elektromagnetyczny-hailea-ac0-308.html
Z tych dwóch wybrałbym Sere Air.

Freakazz - 2012-12-22, 15:56

Chyba wezmę ten: Sera Air 550 R, do niego dołączę 2 kamienie na 2 wężykach. ;)
Dodatkowe zdjęcia, tak to wszystko będzie wyglądało:


Zdjęcia tego grysu, czy nada się on do mini oczka i strumienia?

rewi - 2012-12-22, 17:40

Jeśli będzie musiał robić jakieś prace w oczku i będziesz musiał wejść do środka to ten grys może być niebezpieczny dla folii :?
Piotrek.P. - 2012-12-22, 21:20

Jak podnosi pH to się nie nadaje. Najłatwiej sprawdzić polewając go octem, jak się pieni to nie wkładaj. Jednak sprawdził bym to dokładnie testami do wody.
JAREK G - 2012-12-22, 22:35

Podobny do zeolitu , ale i tak lepiej go umieścić w pojemniku tak aby można go wyjąć i zregenerować
KILERK1 - 2012-12-22, 22:49

A jak się regeneruje zeolit? :-D
JAREK G - 2012-12-22, 23:02

w wodzie z solą ( solance )
Freakazz - 2012-12-22, 23:32

Więc jaki kamień polecilibyście zamiast tego do strumienia?
KILERK1 - 2012-12-23, 01:09

JAREK G napisał/a:
w wodzie z solą ( solance )

JAKIE stężenie solanki ?

[ Dodano: 2012-12-23, 01:12 ]
Freakazz napisał/a:
Więc jaki kamień polecilibyście zamiast tego do strumienia?
bi
ten biały grys w ogóle sie nie nadaje,zrobi się czarny od mułu
ja mam zwykłe drobniutkie otoczaki(takie lekko żółtawe) są ok! :-D

vivit - 2012-12-23, 19:25

Freakazz napisał/a:
Więc jaki kamień polecilibyście zamiast tego do strumienia?


Generalnie najtańsze jakie uda ci się dostać... ;)
Dobrze aby były to otoczaki, a nie łupane kamyki. To ze względu na bezpieczeństwo folii. Tak na wszelki wypadek. Po za tym otoczaki łatwiej się płucze to też jakaś zaleta jeżęli zaistnieje taka konieczność.
Jaki to by nie był kamyk to i tak w mule zrobi się czarny...więc kolor ma tu znaczenie w pierwszej fazie leżenia....potem jak pokryje się mułem to zmieni i tak kolor...

[ Dodano: 2012-12-23, 19:54 ]
Freakazz napisał/a:
Czyli taka folia o szerokości 1 metra powinna wystarczyć czy jednak wziąć szerszą 2m bo chyba 1.30m się nie da kupić prawda?


Jeżeli przeanalizujesz całą sprwę to folia szerokości 1m będzie zdecydowanie za mała. Dlaczego ?
No zastanówmy się.
1. Chcesz aby strumień miał szerokość 50cm ok.
2. Miejsce na roślinność po obu stronach po ok. 50cm. czyli już robi nam się dodatkowo 100cm więcej.
3. Weźmy po uwagę głębokość jeżeli przyjmiemy, że żwir będzei stanowił 5cm i 5cm lutro to już mamy 10cm + dodajmy po 15 wysokości nad lustrem wody czyli mamy 25cm na stronę razem 50cm.

Reasumując jeżeli strumień będzie meandrował w 150cm szerokości folii to minimalna szerokośc zakupowanej foli musi mieć 200cm.

Jak wpiszesz w gogle frazę "strumień mikrojezioro" to wyskoczą ci fotki Pawła Woynowskiego z jego strony. Niestety stron już nie ma na serwerze...nawiasem mówiąc szkoda, że nie skopiowano ich na serwer forum...materiał bezcenny...

A tam pozwolę sobie zamieścić.... choć zaznaczam to rysunek Pawła Woynowskiego
Obrazuje całość...

Freakazz - 2012-12-23, 23:26

Wiem wiem, już widziałem te rysunki, ale tu chodzi o zrobienie strumyka ze strefą bagienną a ja chyba będę robił jednak tylko strumyk wysypany żwirem i w nim bezpośrednio rośliny posadzę. Na pewno zrobię szerszy niż ten co wykopałem, no ale niestety zima i trzeba czekać do wiosny, ale to może i dobrze bo zawsze można coś nowego wymyślić ;)
Jak nie znajdę innego kamienia to będę musiał dać ten co mam.

Znalazłem tani kamień ale czy się nada?
kamień otoczak we frakcji 10-35mm w cenie 45zł tona.
Idealnie nadaję sie do drenażu oraz innch prac budowlanych i ogrodowych.

Adalbert - 2012-12-24, 00:00

Freakazz napisał/a:
czy się nada?


Jak najbardziej się nada.

vivit - 2012-12-24, 12:30

Freakazz napisał/a:
Wiem wiem, już widziałem te rysunki, ale tu chodzi o zrobienie strumyka ze strefą bagienną a ja chyba będę robił jednak tylko strumyk wysypany żwirem i w nim bezpośrednio rośliny posadzę.
...


No to jeżeli zawiniesz do góry folię to 150 cm powinno starczyć. Szerokości foli są produkowane co 2m (2,4,6,8 i chyba 12) możesz sobie kazać odciąć pasek 150cm i już. Wtedy będziesz miał z jednego kawałka. ;)

Freakazz - 2012-12-24, 14:50

Okej, Dzięki :piwko:
Najważniejsze żeby tamten kamień nadał się do strumyka bo inne są strasznie drogie :x
Mam takie pytanie, bo w niektórych miejscach koło oczka będę wysypywał właśnie biały grys a niestety nie wystarczy mi geowłókniny tej co mam, więc nie wiem czy dokupić czy dać zamiast jej agrowłókninę?

Freakazz - 2012-12-27, 16:52

Piotrek.P., sprawdziłem ten kamień, zrobiłem dokładnie tak jak mówiłeś. ;)
Polałem go octem może się i pienił, ale bardzo słabo. Bardziej to było słychać niż widać. Chyba jednak się nie nada, więc ułożę go koło oczka.

Freakazz - 2012-12-31, 15:16

Zakupiłęm wczoraj pompę AQUAEL AQUAJET PFN 3500 :-D Będzie dobra na kaskadę ;)
Teraz tylko poluję na tą JEBAO FTP 4600 ale nigdzie nie mogę jej znajść :x

Bartosz_n - 2012-12-31, 17:22

Zobacz u Arka w sklepie. Z tego co wiem to jest obniżka na FTP 6500.
Freakazz - 2013-01-02, 19:05

Jeszcze takie pytanie dotyczące napowietrzacza:
Kupię chyba Napowietrzacz Sera Air 550 R.
Montować go na stałe w oczku czy tylko prowizorka na zimę?

Bartosz_n - 2013-01-02, 20:00

U mnie napowietrzacz działa cały rok. W żaden sposób nie wpływa negatywnie. A pobór prądu znikomy więc zbytnio nie nad szarpie Ci budżetu. Koszt ok. 3 zł.
Gosik - 2013-01-03, 12:24

A po co w lecie napowietrzacz?, chyba że oczko płytkie, w nasłonecznionym miejscu i przerybienie - inaczej nie widzę sensu napowietrzania w lecie.
Adalbert - 2013-01-03, 13:16

Gosik napisał/a:
A po co w lecie napowietrzacz?


Pomijając fakt, że używamy napowietrzaczy głównie do utrzymania w zimie przerębla to w lecie ma on większe znaczenie niż w lecie w sensie natlenienia wody. W zimnej wodzie tlen rozpuszcza się znacznie lepiej niż w ciepłej. Jeżeli w lecie nie poruszamy wody np. kaskadą czy strumieniem to gdy woda będzie bardzo ciepła i gdy w nocy rośliny pobierają tlen a nie go oddają, to można rybki podusić.
W zimie, jeśli uda nam się odprowadzić "smrody" z oczka przez przerębel, albo gdy nie ma lodu, to przy dodatkowo spowolnionym metabolizmie rybek tlenu w wodzie jest dosyć i bez napowietrzacza.

Bartosz_n - 2013-01-03, 13:44

Miałem wlaśnie odpisać Gosik, ale widzę, że uprzedził mnie Adalbert, .
W zupełności zgadzam się z pzedmówcą. Napowietrzacz jest zbędny gdy posiadamy liczne kaskady i strumienie ale nie zaszkodzi jeśli będzie pracować non stop.

Freakazz - 2013-01-04, 00:07

Ale u mnie będzie 9 metrowy strumień tak, że chyba nie ma potrzeby? ;)
Chodziło mi raczej o instalację napowietrzacza przy oczku, na stałe czy tylko przynosić go na zimę?
Wiecie zrobić dla niego jakąś szczelną skrzynkę i żeby sobie był i w razie potrzeby włączyć np. przy wielkim upale i oczywiście w zimę.
Co do tej geowłókniny to dokupić czy zamiast niej dać agrowłókninę? Oczywiście chodzi mi o to żeby dać ją koło oczka pod kamień czy korę.

Bartosz_n - 2013-01-04, 16:33

Agrowłókninę oczywiście możesz dać pod żwir lub korę. A jakieś rośliny mają tam rosnąć?
Gosik - 2013-01-04, 16:46

Bartosz_n napisał/a:
Miałem wlaśnie odpisać Gosik, ale widzę, że uprzedził mnie Adalbert, .
W zupełności zgadzam się z pzedmówcą. Napowietrzacz jest zbędny gdy posiadamy liczne kaskady i strumienie ale nie zaszkodzi jeśli będzie pracować non stop.

Mam tak dużo spływów wody poprzez kaskady, strumienie, strumyczki, że nie pomyślałam o tym. Jednak jeżeli ruch wody istnieje, to nadal uważam, że napowietrzacz w lecie jest nie potrzebny.

Bartosz_n - 2013-01-04, 18:43

Gosik, Zgadzam się z Tobą jeśli woda w oczku jest w ciągłym ruchu, to napowietrzacz jest teoretycznie zbędny. Ale np. Ja mam strumień dość długi liczne spadki i dwie kaskady a i tak mam włączony napowietrzacz prawie cały czas. Przeważnie wyłączam go w chłodniejsze dni.
Za mała ilość tlenu w wodzie wiadomo wpływa nie korzystnie na rybki. Z kolei za dużo tlenu w oczku to chyba nigdy nie będzie. raczej jest nie możliwością,, przedawkowanie '' tlenu.
W akwarium może zdarzyć się, że teoretycznie możemy mieć w nadmiarze O2, świadczyć o tym będą między innymi bąbelki na roślinach. Ale to także nie będzie miało wpływu na zdrowie rybek.
Osobiście uważam, że czym więcej tlenu w oczku w upalne dni tym lepiej. Każdy robi tak jak uważa :) ;) :piwko:

Adalbert - 2013-01-04, 20:09

Dla zobrazowania zależności ilości tlenu potrzebnego do maksymalnego nasycenia wody od jej temperatury taka tabelka ( zakres od 0 do 27 st. C)
Temp.[K]/ Rozp. tlenu [mg/L]

273- 14,62 283- 11,33 293- 9,17
274 -14,23 284- 11,08 294- 8,99
275- 13,84 285- 10,83 295- 8,83
276- 13,48 286- 10,60 296- 8,68
277- 13,13 287- 10,37 297- 8,53
278- 12,80 288- 10,15 298- 8,38
279- 12,48 289- 9,95 299 -8,22
280- 12,17 290- 9,75 300 -8,07
281- 11,87 291- 9,54 301 -7,92
282 11,59 292 9,35 302 7,77

Bolekso - 2013-01-04, 21:37

Gosik napisał/a:
Bartosz_n napisał/a:
Miałem wlaśnie odpisać Gosik, ale widzę, że uprzedził mnie Adalbert, .
W zupełności zgadzam się z pzedmówcą. Napowietrzacz jest zbędny gdy posiadamy liczne kaskady i strumienie ale nie zaszkodzi jeśli będzie pracować non stop.

Mam tak dużo spływów wody poprzez kaskady, strumienie, strumyczki, że nie pomyślałam o tym. Jednak jeżeli ruch wody istnieje, to nadal uważam, że napowietrzacz w lecie jest nie potrzebny.

W tej sytuacji napowietrzacz jest zbędny.W moim potężnie przerybionym mikrusie jest filtr z dyszą Venturiego i wypływ z filtra 15 cm powyżej powierzchni wody. Nigdy nie zauważyłem oznak niedotlenienia.
Pozdrawiam ! Bolek

Freakazz - 2013-01-04, 23:23

Dziękuję wszystkim za przydatne informacje :piwko:
ale ja dalej nie dowiedziałem się czy montować napowietrzacz na stałe przy oczku czy nie?

Bartosz_n, Tak, będą roślinki między kamieniami, a czy kora też będzie przy oczku tego jeszcze nie wiem :P
Więc nadal nie wiem czy równie dobrze mogę dać geowłokninę pod te kamyki?

Bartosz_n - 2013-01-04, 23:29

To w końcu chcesz dać geowłoknine? To ja już chyba się pogubiłem.
Co do napowietrzacza jeśli chcesz to możesz go na stałe zamontować przy oczku. Z autopsji wiem, że jak coś się odłoży by zamontować w zimę do nagle znika i nie wiadomo gdzie szukać :-) ;)

JAREK G - 2013-01-05, 00:54

Freakazz napisał/a:
ale ja dalej nie dowiedziałem się czy montować napowietrzacz na stałe przy oczku czy nie?
Nie wiem nad czym się tu zastanawiać oczywiście że montować. Zużycie prądu znikome a przy tym same zalety. Dziwie się że jak ktoś ma już napowietrzacz to nie pracuje on cały rok, gdzie latem może być bardziej potrzebny niż zimą. Tym bardziej że większość z nas ma chyba napowietrzacze membranowe, a dla nich zdecydowanie lepsza jest ciągła praca niż pół roku "leżenie" w garażu czy piwnicy.
Freakazz - 2013-01-05, 08:53

Bartosz_n, Zapytałem co będzie lepsze tak? Nadal się nie dowiedziałem czy geowłóknina będzie dobra czy lepiej dać agrowłókninę?
Dzięki, zamontuje na stałe ;) Ten napowietrzacz zamontować w jakiejś szczelnej skrzynce? Bo na moim pisze, że trzeba go chronić od deszczu mrozu śniegu itp.

Adalbert - 2013-01-05, 09:10

Freakazz napisał/a:
Ten napowietrzacz zamontować w jakiejś szczelnej skrzynce?


W na tyle szczelnej by się na niego nie lało i na tyle nieszczelnej by miał co tłoczyć i nie wytwarzać próżni w krzynce. ;)

Bartosz_n - 2013-01-05, 11:30

Agrowłoknina na pewno będzie lepsza gdy będą miały tam rosnąć rośliny bo przepuszcza ona wodę.
Jeśli masz na zbyciu geowłoknine to połoz ją choć według mnie agro będzie lepsza.

Freakazz - 2013-01-05, 12:29

Ja myślałem, że geowłóknina też przepuszcza wodę i że się nada :?
Bartosz_n - 2013-01-05, 12:43

Geo też przepuszcza wodę ale CHYBA znacznie wolniej .
Freakazz - 2013-01-05, 15:45

Jeszcze się zastanowię, mam czas. ;)
Jeśli będę miał jakieś pytania to na pewno zapytam ;)

Freakazz - 2013-01-08, 14:38

Ja już nie mogę się doczekać wiosny żeby wreszcie można było coś zacząć robić ;)
Oczko powiększę i pogłębię w miarę możliwości, bo folię mam 7x6.
Mam znów kilka pytań do was:
1.Do tej strefy bagiennej mogę nasypać piachu/ziemi z oczka? Będzie ona oddzielona geowłókniną tak jak już pisałem wcześniej.
2.W strefie płytkiej rośliny sadzić w koszach czy bezpośrednio w kamieniach jak radzicie?
3.Nie wiem co z tą kaskadą, przenieść ją z powrotem gdzieś koło oczka czy zostawić? Oczywiście przerobię ją bo nie podoba mi się jak na razie ta moja górka :P
Chyba że zrobić drugą taką małą i podpiąć ją pod pompę tą co tłoczyć będzie wodę na strumień? Sam już nie wiem.
4.Zakupiłem już 2 pompy i pytanie czy wąż karbowany 32mm będzie dobry dla nich? cena to ok. 14zł za 1mb.
To chyba na razie wszystko co chciałbym wiedzieć ;)

Gosik - 2013-01-08, 15:28

Freakazz napisał/a:
Ja już nie mogę się doczekać wiosny żeby wreszcie można było coś zacząć robić ;)
Oczko powiększę i pogłębię w miarę możliwości, bo folię mam 7x6.
Mam znów kilka pytań do was:
1.Do tej strefy bagiennej mogę nasypać piachu/ziemi z oczka? Będzie ona oddzielona geowłókniną tak jak już pisałem wcześniej. w oczku masz piach i ziemię ?, raczej muł, ale do strefy bagiennej najlepsze jest błotko ( czarnoziem, ale nie ten kupowany w marketach, tylko z ogrodu)
2.W strefie płytkiej rośliny sadzić w koszach czy bezpośrednio w kamieniach jak radzicie?strefa płytka jest za płytka na kosze, bo ma od 0-20 cm, a sam kosz to już wys. ok. 20 cm. Najlepiej sadzić bezpośrednio w podłożu, przytrzymując korzenie kamieniami, do póki same się nie utrzymają
3.Nie wiem co z tą kaskadą, przenieść ją z powrotem gdzieś koło oczka czy zostawić? Oczywiście przerobię ją bo nie podoba mi się jak na razie ta moja górka :P
Chyba że zrobić drugą taką małą i podpiąć ją pod pompę tą co tłoczyć będzie wodę na strumień? Sam już nie wiem. To musisz sam zdecydować, bo to Tobie ma się podobać
4.Zakupiłem już 2 pompy i pytanie czy wąż karbowany 32mm będzie dobry dla nich? cena to ok. 14zł za 1mb.
To chyba na razie wszystko co chciałbym wiedzieć ;)

Freakazz - 2013-01-08, 15:33

Chodziło mi o to, że u nas nie ma dobrej ziemi i wszystko bardzo słabo rośnie :((
Czyli jak robiłem wykop to na niewielkiej głębokości jest już coś w rodzaju piachu zresztą widać to na fotkach, więc pytałem czy to się nada do strefy bagiennej, ale skoro nie to trzeba będzie coś pokombinować.
Co do kaskady to pytałem jak wy byście to widzieli ;)

vivit - 2013-01-09, 23:42

Trochę późno ale znalazłem na temat strumienia opis Pawła
http://www.mikrojezioro.met.pl/spis.html

Może komuś się przyda

Freakazz - 2013-01-10, 00:20

vivit, Dzięki, ale czytałem już to co teraz wysłałeś ;)
Mam nowe wątpliwości, więc zadam kilka pytań wolę teraz pytać nić potem popełniać błędy.
1.Podobno woda powinna być w oczku/stawie przefiltrowana 3-4 razy na dobę dla przykładu do stawu o poj. 22.000 l zaleca się wydajność pompy o maks. przepływie 3666l/h.
Ja już zakupiłem pompę Jebao FTP 4600l/h i teraz się obawiam czy to nie za dużo jak na tak małe oczko? Nie wiem, jaką będzie miało pojemność, ale wydaję mi się, że nie więcej niż 8.000l. Może nie dawać wszystkiego na strumień? Może zrobić mini kaskadę i dać trochę przepływu na nią? A może zrobić/kupić filtr żeby obniżył wydajność? Zastanawiałem się nad filtrem ciśnieniowym żeby dać go przed strumieniem tylko czy on wgl. będzie mi potrzebny? Wszyscy wiemy, że to dodatkowe koszta przynajmniej ok. 500zł. a może jednak nie potrzebne bo może sam strumień da radę oczyścić oczko, wszystkie sugestie w tej sprawie mile widziane, bo czytałem już wiele ale to ciężko mi rozgryźć.
2Moje drugie pytanie tyczy się tego czy wydajność pompy spada w zależności od tego, na jakiej głębokości w wodzie ją ustawiamy mam wątpliwości, ponieważ tu na forum kilka osób pisało, że wydajność liczy się od lustra wody a inni znów, że im głębiej da się pompę tym wydajność spada. Więc sam już nie wiem jak to jest.
3.Zakupiłem już 2 pompy i pytanie czy wąż karbowany 32mm będzie dobry dla nich? cena to ok. 14zł za 1mb.
To chyba na razie wszystko co chciałbym wiedzieć ;)

vivit - 2013-01-10, 08:43

Ad. 1
Od nadmiaru wydatku głowa nie boli. Jeżeli przegonisz ją częściej to tylko z korzyścią dla oczka. Podane wartości zawsze tyczą się jakiegoś minimum. Czyli autor sugeruje, że taki powinien być minimalny wydatek. Skoro twoja pompa daje większy to masz zapas. Musisz pamiętać, że wydatek pompy może być mniejszy to zależy czy nie zdławisz za mocno przeływu...trudno opisywać zdawkowymi zdaniami zagadnienia hydrauliki płynów, ale ta pompa powinna być OK.

Ad 2.
Już kiedyś pisałem, że wysokość tłoczenia pomp liczy się od lustra wody. Dalatego, że wada wypełnia pompę i zgodnie z parwem naczyń połączonych wypałnia przewód do lustra wody. Zatem nie tłoczy jej od pompy tylko od miejsca w którym się już znajduje. Będąc drobiazgowym nie można jednak pominąć strat powstających podczas przepływu w przewodzie od pompy do lustra wody. I to trzeba uwzględnić. !!!

Ad. 3.
Wąż jak wąż każdy jest dobry. Zaletą węży karbowanych jest to że trudniej je zgiąć/zagiąć, ale straty (o których wspomniałem powyżej) są większe niż w wężach gładkich. Oczywiście to nie są jakieś wielkie wartości na małych odcinkach ale zsumowane coś tam dają...

Freakazz - 2013-01-10, 10:41

Dzięki vivit o taką odpowiedź mi chodziło ;)
Ale co do węża to chodziło mi o przekrój czy będzie dobry? Może jednak wziąć inny, większy lub mniejszy?

vivit - 2013-01-10, 11:15

Jeżeli szukasz dobrego węża to proponuję ten z Arkowego sklepu. Sprawdzony i godny polecenia.
Wąż do oczek wodnych o średnicy 32 mm

Aznar33 - 2013-01-17, 12:28

Kilka małych uwag:

Napowietrzacz w oczku z rybami jest niemalże niezbędny. Poza oczywistymi korzyściami, dostarcza tlenu NIEZBĘDNEGO do procesów nitryfikacyjnych zachodzących w filtrze biologicznym. Jeśli ktoś pisze, że napowietrzacz nie jest potrzebny, to polecam zbadać poziom tlenu na wyjściu z filtra biologicznego.

Cytat:
Podobno woda powinna być w oczku/stawie przefiltrowana 3-4 razy na dobę


Nic podobnego. Woda w oczku powinna być czysta - pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych - tak, żebyś widział ryby i zanieczyszczeń niewidocznych dla oka - tak, żeby ryby były zdrowe. To, czy przepuścisz wodę przez filtr raz, czy 500 razy małe ma tu znaczenie.

Cytat:
A może zrobić/kupić filtr żeby obniżył wydajność?


Bez sensu. Chcesz kupić/zrobić filtr? Super, ale nie po to, żeby zmniejszyć wydajność systemu.
Filtry ciśnieniowe są bardzo nieefektywne.
Możesz zrobić oczko i strumień i zobaczyć jak to razem gra. Filtr zawsze zdążysz dodać.

Cytat:
wydajność liczy się od lustra wody


Licz od lustra - dla uproszczenia obliczeń.

Cytat:
czy wąż karbowany 32mm będzie dobry dla nich?


Wąż daj o możliwie MAKSYMALNYM przekroju. Zrób raz a dobrze, a nie idź w dziadostwo.
Generalnie daje się wąż o przekroju maksymalnie akceptowanym przez pompę. Jeśli dałbyś przejściówkę i zastosował wąż większy, albo rury PCV, to byłoby super.
Nie daje się węża mniejszego, niż maksymalnie akceptowany przez pompę, choć niestety to typowy błąd.

Jest kilka rodzajów węży. Dla przykładu:
http://www.discountleisur...hose-pipe-p1405

http://www.discountleisur...hose-pipe-p1427

Ten drugi jest wzmocniony. Zdecydowanie bardziej odporny, ale trudniej się zagina - coś za coś.
Ja kiedyś miałem ten pierwszy i jak trzasnął, to w trymiga oczko prawie się opróżniło, bo pompa wylała wszystko do ogrodu.

Freakazz - 2013-01-17, 14:16

Oczko będzie powiększone w miarę możliwości, ogranicza mnie wymiar folii 7x6m.
Napowietrzacz montuję na stałe to już postanowione.
Filtr na początek G-K w formie mini oczka i strumienia, jeśli będzie słaby efekt to pomyślę o dodatkowym filtrze, ale na to jeszcze mam czas.
Wąż myślę, że ten 32mm będzie odpowiedni, nawet nie wiem czy można założyć o większym przekroju, (nie sprawdzałem).

Mój sprzęt to na razie:
Napowietrzacz Sera Air 550 R + kamień nap. 50mm, (całą moc dam na 1 kamień).
Pompa Aquael PFN 3500 (kaskada)
Pompa Jebao FTP 4600 (strumień)

Freakazz - 2013-04-25, 23:35

Witam po długiej zimie, mam straszny problem a mianowicie z wysokim poziomem wód gruntowych, tamten rok był dość suchy, więc dół wykopałem, ale to już była późna jesień, więc prace zostały przełożone na wiosnę. Lecz niestety mamy już kwiecień a w moim przyszłym oczku stoi bardzo dużo wody. Większość sprzętów i rzeczy została zakupiona a tu nic nie da się zrobić. Macie może jakieś pomysły? Czy pozostało mi czekać aż woda zejdzie? Tylko problem w tym, że jak będzie mokre lato to nic w tym roku nie zrobię :((
Moje dodatkowe pytanie tyczy się tego czy mógłbym już zakupić rośliny wodne i bagienne a trzymać je na dworze np. w wiadrach albo starej wannie?

vivit - 2013-04-26, 08:01

Niestety musisz czekać nic nie wykombinujesz bez drastycznego podnoszenia kosztów.
Rośliny możesz trzymać w miskach nawet w ten sposób możesz je dokramiać nawozami płynnymi, które nie są polecane do oczek. Trzeba pamiętać tylko o zrobieniu kwaranntany przed włożeniem do oczka.

twister47 - 2013-04-26, 20:05

[quote="Freakazz"]
A jaki poziom wody utrzymuje się czy jest to połowa czy na dnie czy prawie pełny dołek. Być może da się położyć folie.

Freakazz - 2013-04-26, 20:37

Dziś wypompowałem wodę, ale i tak nachodzi w szybkim tempie, zobaczymy ile najdzie do jutra.
Jutro postaram się dodać zdjęcia i sami zobaczycie jak to wygląda, ale szczerze to nie najlepiej. :((

Freakazz - 2013-04-28, 13:36

Tak przyszłe oczko wyglądało po zimie


Tak w czasie pompowania wody


A tak po wypompowaniu (tragedia wszystkie półki rozmyte) :(( :((


Dzień później (woda nachodzi w bardzo szybkim tempie) :((


Co radzicie? Pozostało mi tylko czekać aż poziom wód opadnie? :-(

twister47 - 2013-04-28, 14:47

Dość dużo wody podchodzi. Jeśli nie chcesz czekać aż wody same opadną musisz wykopać obok oczka dołek czyli dziurę w ziemi na głębokość około 1m głębiej niż głębokość oczka boki muszą być w czasie kopania i później zabezpieczone przed osuwaniem np. beczki metalowe 200l z wyciętymi dnami chociaż 3szt. Na dno coś twardego i pompa z pływakiem żeby cały czas na bieżąco odpompowywać wodę. Sposób sprawdzony w zeszłym roku u kolegi. Pół dnia roboty.
Gosik - 2013-04-28, 21:33

Wygląda nieciekawie, może jak wody gruntowe tak wysoko stoją cały sezon, to pomyśl o naturalnym oczku. Czy ta folia, to budowlana?
Freakazz - 2013-04-28, 22:06

twister47, Będę myślał w czasie, narazie zajmę się budową strumienia i kaskady.
Gosik, Jeżeli pytasz o tą na zdjęciach to jest zwykła plandeka, którą oczko było zabezpieczone na zimę a na oczko mam folię PCV Oase Alfafol, teraz kosztuje
ok 12zł za m2. Ale stwierdziłem, że ją potnę i wykorzystam na strumień, mini oczko i kaskadę, a na oczko kupię nową może trochę wiekszą, zobaczymy. ;)
Raczej o naturalnym oczku nie myślę bo raz poziom wody jest taki, że oczko było by pełne a raz całkiem suche, różnie to bywa na moim terenie niestety. :-(

vivit - 2013-04-29, 07:33

Czy miałeś oczko wypełnione wodą przed zimą?

Coś nie chce mi się wierzyć, że mogło tak rozmyć półki gdyby było wypełnione wodą. Wtedy parcie sił wody by się równoważyło i nie doszło by to takiej sytuacji. Jeżeli nie było wody to jak najbardziej mogło by się ta stać....

Brak sił utrzymujących ścianki folii pozwala na swobodny ruch wody pod folią co prowadzi do przmieszczania drobinek stałych w wyniku czego następuje rozmycie.

Freakazz - 2013-04-29, 13:03

Przecież napisałem, że wykop był zabezpieczony plandeką i tylko tyle. Woda sama naszła po zimie ze śniegu i gruntu.
vivit - 2013-04-29, 14:02

No to wszystko jasne...teraz trochę więcej roboty będzie...ale dasz radę.. ;)
Freakazz - 2013-04-29, 16:53

Dzięki za wparcie ale przeraża mnie to wszystko, na razie wziąłem się za budowę strumienia i kaskady ;)
Freakazz - 2013-05-01, 22:45

twister47, jak wykopać dół na głębokość ok. 1,50m skoro tak wysoko stoją wody gruntowe? :?
ewa535 - 2013-05-02, 12:41

Wykopać jak wykopać , może jest jakaś metoda albo specjalistyczny sprzęt ale co po takim oczku ? JAk wyłożysz folię to okresowo będziesz miał wypiętrzenia . W takim miejscu to chyba tylko oczko naturalne bez folii. Koparka by dała radę chyba.
Freakazz - 2013-05-02, 13:10

Pisałem przecież, że u mnie nie da się zrobić naturalnego zbiornika ponieważ woda raz stoi a raz jej nie ma, nawet na głębokości 1.50m.
twister47 - 2013-05-02, 16:51

Freakazz napisał/a:
twister47, jak wykopać dół na głębokość ok. 1,50m skoro tak wysoko stoją wody gruntowe? :?


Najłatwiej to średnią koparką i na szybko wstawić beczki lub dryny. Można ręcznie wiaderkiem małym metalowym i wybierać ale męcząca robota.

zuzi10 - 2013-05-02, 17:31

Litości, przestańcie dawać nonsensowne rady. Przecież wody gruntowe, to nie tylko jego działka. Jak sobie to wyobrażacie,że wykopie dół obok oczka, wstawi 2 beczki 200 l i zbierze całą wode gruntową z okolicy?Nawet gdyby zamontował dużą pompę i wylewał tę wodę 500 m dalej to ona w obiegu zamknietym wróci do niego. I tak sie będzie działo dopóki poziom wód gruntowych nie spadnie w całej najbliższej okolicy do jakiegoś sensownego poziomu.
Ewa,jak założy folię, obciąży ją wodą to nie zrobią sie wypiętrzenia,gdyż cisnienie wody w oczku zrównoważy ciśnienie wód gruntowych,chyba,że folia by miała przeciek i woda z oczka przedostawała by sie do wody gruntowej.

Adalbert - 2013-05-02, 18:33

Freakazz napisał/a:
jak wykopać dół na głębokość ok. 1,50m skoro tak wysoko stoją wody gruntowe? :?


tak:

http://chomikuj.pl/jozefs...wodnienia+wykop*c3*b3w,1278379629.doc

Freakazz - 2013-05-02, 23:43

Adalbert, dzięki a wiesz może jakie będą koszty wynajęcia takiego sprzętu?
Adalbert - 2013-05-03, 07:29

Nie mam pojęcia ale, podejrzewam, każdy budowlaniec ci to powie.
zuzi10 - 2013-05-03, 12:18

Wszystko zależy od tego jaki sprzęt (kopartkę) wynajmiesz, gdzie mieszkasz, na jaki czas wynajmujesz.Należy się liczyć,że przy najmniejszej koparce zapłacisz 0d 80 do 120 zł. za godzine Do tego na ogól doliczają dojazd.Ale to nie jedyne koszty przy wykonywaniu takiego drenażu. A więc uważam,że nie ma to sensu,jesli masz grunty okresowo z wysokim poziomem wód gruntowych.Wiem co mówię, bo mam prawdopodobnie takie same.Po zimie lub silnej ulewie nogi w ziemi zapadaja sie po kostki, pomimo,że na ogrodzie była kiedys robiona melioracja. Ale wystarczy kilkanaście suchych dni, aby wszystko wróciło do normy.Warto więc poczekać do przyszłego tygodnia.Na południu Polski ma być ciepło i bezdeszczowo. :-D Wtedy wystarczy pompa głebinowa aby wybrać wode z wykopu i podlać nia ogródek.Też tak miałam w ub. roku.Szkoda kasy na takie inwestycje, które też do końca nie muszą być skuteczne, jeśli sie nie ma o nich pojecia.
Freakazz - 2013-05-20, 06:37

Na razie wybudowałem kaskadę ;) i powoli biorę się za budowę strumienia, robię wszystko co się da wokół i czekam aż poziom wód opadnie do jakiegoś sensownego poziomu.
zuzi10 - 2013-05-24, 21:21

Przykro mi- masz pecha, bo akurat pogoda znów deszczowa i nie sprzyja obniżeniu poziomu wód. Mozna mieć tylko nadzieję,że nie będzie takie całe lato. :-D
Freakazz - 2013-05-28, 09:29

Niestety :(( Oby latem było ciepło i bezdeszczowo to wtedy wszystko wykończę :-D
Wszystko już mam, nawet rośliny już zamówiłem. :P

[ Dodano: 2013-05-28, 14:29 ]
Mam takie pytanie, jaki filtr polecilibyście do mojego oczka?
W grę wchodzi tylko filtr ciśnieniowy i to najlepiej taki, do którego można w razie potrzeby założyć lampę uv i w każdej chwili zdemontować.

Freakazz - 2013-06-06, 21:57

Wybudowałem już strumień i mini oczko, wszystko ładnie, pięknie dopóki nie przyszły te straszne deszcze, wszędzie stoi woda, ale to już nie o to chodzi,
problem w tym, że folia w mini oczku mi się podniosła, wyszła taka jakby buła i moje pytanie tyczy się tego, co teraz mam zrobić??
Rozbierać wszystko? :(( Czekać? Proszę o pomoc.

Bartosz_n - 2013-06-07, 06:28

Freakazz,
Folia powinna wrócić do odpowiedniego kształtu gdy woda gruntowa opadnie .
Choć takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne .
Jaką folią wyłożyłeś te oczko ? Jakiej pojemności jest ?

Gosik - 2013-06-07, 09:55

Widocznie masz bardzo wysokie wody gruntowe. Jak wody opadną, włóż na dno oczka ( tylko ostrożnie ) duże głazy, ja też mam wysokie wody gruntowe i tak właśnie zrobiłam. Podczas deszczu woda potrafi zalać całe oczko razem z wyspą, ale folii nie podnosi. Pod kamienie najlepiej podłożyć dodatkowo mas folii, tak dla bezpieczeństwa. Teraz nic nie rób, poczekaj jak woda podskórna opadnie.
wolanin - 2013-06-07, 12:43

Freakazz napisał/a:
że folia w mini oczku mi się podniosła, wyszła taka jakby buła i moje pytanie tyczy się tego, co teraz mam zrobić??


Na takie sytuacje dobrze byłoby mieć możliwość nalania do oczka wody do poziomu nieco powyżej poziomu wody (tej niepożądanej) wokół oczka - wtedy jakaś różnica ciśnienia powinna się pojawić na korzyść siły dociskającej folię do jego ścian - zakładając, że woda po zewnętrznej ścianie może w miarę swobodnie migrować.

Freakazz - 2013-06-07, 19:29

Narazie wyłożyłem strumień, mini oczko, oraz zrobiłem kaskadę. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych żeby ruszyć cokolwiek z oczkiem, a co z tym filtrem?
Elendil - 2013-06-10, 07:31

Jeśli chodzi o filtr ciśnieniowy z czystym sumieniem mogę polecić Extreme 8. Jeśli nie będziesz miał więcej niż 5m3 wody to spokojnie da radę. U mnie się sprawował wystarczająco dobrze, teraz mam 2 połączone szeregowo bo miałem okazję za flaszkę łyknąć drugi (nówka) z pękniętą pokrywą. Pokrywę kupiłem bezpośrednio w Aquaelu za ok. 70zł z przesyłką.
Freakazz - 2013-06-11, 09:53

Na początku to oczko miało być małe do tego kilka roślin i ze 3 rybki, ale z czasem przyszły pomysły i oczko będzie trochę większe (folia 6x8m),
do tego już wybudowałem strumień ok. 11m + mini oczko (folia 4x3m), kaskadę i jest jeszcze kilka pomysłów :-D

Pierwsze koszty dla tej inwestycji miały być niewielkie a zostały już przekroczone 8 krotnie :P
Więc skoro już tyle kasy wydałem to już nie będę sobie żałował na filtr, tylko chcę wiedzieć jaki będzie odpowiedni dla mnie, a na razie nie mam jak obliczyć objętości oczka.

Roślin nazamawiałem chyba dość dużo ale problem w tym, że nie mam ich gdzie trzymać bo przez te ulewy nie ma możliwości zrobienia oczka, zbyt wysoki poziom wód gruntowych, woda stoi wszędzie :evil: :(( Chyba, że wstawić je do tego mojego dołu z którego powstanie oczko? Co o tym myślicie?

Dziś powinna przyjść paczka od Aurory z dostawą roślin i to nie małą, wcześniej przyszło jeszcze 5 w sumie to będzie ok. 100roślin.

Jak ja się za coś zabieram to chcę żeby to wyglądało jak najlepiej, jak wszystko skończę to założę swój temat w galerii napewno ;) ale na razie mam same problemy niestety przez te ulewy i zbyt wysoki poziom wód gruntowych ehh.

zuzi10 - 2013-06-11, 13:52

Jeśli masz jakieś naczynia typu kastra, duże misy, a nawet basen dziecinny, taki za parę złotych to wysyp piaskiem, posadz z rośliny zalej wodą do wysokości piasku lub kilka cm wyżej i na pewno przeżyją, a nawet możesz je podpędzić dodając troszkę jakiegoś nawozu do roślin wodnych.
Adacho - 2013-06-11, 15:59

Strumień i mini oczko masz gotowe, więc możesz przetrzymać roślinki właśnie tam.

W dole na oczko raczej nie, bo podczas robót, znów będziesz je przekładał.

Aznar33 - 2013-06-11, 17:12

Freakazz napisał/a:
Więc skoro już tyle kasy wydałem to już nie będę sobie żałował na filtr, tylko chcę wiedzieć jaki będzie odpowiedni dla mnie, a na razie nie mam jak obliczyć objętości oczka.


Kombinujesz bardzo dobrze. Jeśli nie kupisz filtra ciśnieniowego, to zaoszczędzisz masę pieniędzy. Jak wydasz te pieniądze na zrobienie filtra we własnym zakresie, to powinno być OK.

Objętością oczka się nie przejmuj - ma się nijak do filtracji. Jedno mnie natomiast martwi - nie masz jeszcze oczka, a już wyraźnie widać symptomy złapanego bakcyla. To oznacza duży system filtracyjny. Lepiej sobie go teraz zaplanuj - zaoszczędzisz dużo kłopotu w późniejszym czasie.

Rośliny możesz sobie wstawić do jakichkolwiek pojemników z wodą, żeby nie przeszkadzały przy budowie.

Temat w galerii już dawno powinieneś był założyć.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Freakazz - 2013-06-15, 00:12

Aznar33, skoro tak mówisz, że powinienem założyć temat w galerii to może w najbliższym czasie to zrobię, chociaż chciałem założyć go dopiero jak już wszystko ukończę ;)
Powiedzcie mi gdzie mam przetrzymać lilię wodną "Attraction" na razie jest w wannie, ale ona jest za płytka a innego pomysłu nie mam.

Adalbert - 2013-06-15, 06:28

Freakazz napisał/a:
chociaż chciałem założyć go dopiero jak już wszystko ukończę ;)


Cała przyjemność przeglądania galerii tkwi w tym, że zawsze można cofnąć się do fazy powstawania oczka i obserwować zmiany. Można szukać inspiracji przy budowie własnego oczka, obserwować wykorzystanie techniki i unikać błędów.

Zakładaj więc swoją galerię czym prędzej :)

lasoch - 2013-06-15, 21:01

Cytat:
Powiedzcie mi gdzie mam przetrzymać lilię wodną "Attraction" na razie jest w wannie, ale ona jest za płytka a innego pomysłu nie mam.

a masz jakąś beczkę wyższą , ja tak przetrzymywałem marliacee rosee 2 dni i było jej dobrze więc nawet dłuższy czas by była ale nie było takiej potrzeby , czekam na galerię :) , chociaż ja też zwlekam , czekam na resztę roślin , to dopiero założę

Freakazz - 2013-06-24, 11:04

Co do lilii to chodziło mi o dłuższe przechowanie, bo teraz naprawde nie mam jej gdzie trzymać, myślałem że oczko wcześniej wykończę a teraz znów wody dolało i prawie pełne :evil:

Mam problem z roślinami ponieważ zaczynają przysychać tak samo wodne jak i te strefy suchej, np kosaćcom zółkną końcówki, sity tez przysychają, ponikła również, lilia ma takie jakieś brzydkie liście, tak samo sadzona wiosną forsycja, jaśminowiec i wiele innych roślin nie mam pojęcia co jest nie tak, zakupiłem rośliny na dużą kasę i nie chciałbym żeby im sie coś stało :???:

Bartosz_n - 2013-06-24, 11:09

Freakazz,
czy woda w tych pojemnikach jest czysta?
może wszystko zaczyna gnić ?

zuzi10 - 2013-06-24, 11:14

Rośliny rosnące w gruncie mogą ci marniec z powodu zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych i zalania korzeni. Po prostu się duszą.
rewi - 2013-06-24, 13:43

Spokojnie w beczce lub kaście budowlanej w półcieniu możesz przechowywać lilie ;)
Freakazz - 2013-06-25, 12:47

Założyłem już swoją galerię :-D Zapraszam wszystkich do oglądania :piwko:

Bartosz_n, woda była czysta, czemu rośliny miały by gnić?

zuzi10, bardzo możliwe, więc co robić?

rewi, jak myślisz jak długo można przechowywać lilię w beczce?

rewi - 2013-06-25, 18:00

Możesz ją trochę potrzymać da radę dość długo tylko, aby nie na słońcu bo się ugotuje. Mam beczkę 70l i stoi na słońcu po południu nie da się włożyć ręki, a w półcieniu jest ok. :)
zuzi10 - 2013-06-25, 22:55

Freakazz napisał/a:
zuzi10, bardzo możliwe, więc co robić?
Trudno mi coś Ci poradzić. bo nie znam sytuacji na Twojej działce. Ja też mam taką działkę gdzie po deszczach poziom wód gruntowych dochodzi do 20-15 cm od powierzchni. W tym roku też wiele roślin, bardziej wrażliwych ma problemy.Z tym,że u mnie jest melioracja i po kilku dniach poziom wody spada nawet ponad pólmetra.Oprócz melioracji mam wzdłuż działki wykopany strumyk z odprowadzeniem do kolektora, który odprowadza nadmiar wody już w trakcie opadów. MUsiałam coś takiego zrobić bo moja działka leży w niecce, do której spływa cała woda z góry i melioracja nie nadążała.Jednego roku tak mi się właśnie udusiło 100 krzaków pomidorów w foliaku. W tym wygniły mi wszystkie ogórki. Jak widzisz nie tylko brak wody jest tragiczny dla roślin, ale długotrwały nadmiar też. Jeśli taki stan wód masz często to będziesz musiał coś pomyśleć, albo o jej odprowadzeniu, albo podniesieniu terenu.
Freakazz - 2013-06-26, 09:19

zuzi10, u mnie nie zawsze jest taki poziom wód gruntowych, szczerze to nie pamiętam tu jeszcze tyle wody, cóż poradzić taki mokry rok mamy. Było zawsze mokro, ale w rogu działki to jak kiedyś nie było lasu i trawę kosił traktor z kosiarką to zawsze tam się topił, potem drugi musiał go wyciągać (ja tam teraz koszę kosą spalinową, bo jest tam strasznie nie równo). Więc to zależy, bo czasem jest nadmiernie mokro a czasem strasznie sucho. Wzdłuż działki znaczy tam gdzie mam ten las i ogród wodny płynie rów melioracyjny a w nim woda płynie z samej góry, bo u mnie w zasadzie się kończy i wypływa na pola tak, więc też mieszkam trochę w dole. A znów na podwórku przed domem nie pamiętam żeby kiedykolwiek stała woda. Tylko widzisz na melioracje i wszystkie inne sposoby odprowadzania wody trzeba mieć kasę, a tego akurat brakuje w końcu mam 19 lat no prawie, 20 więc nie można mieć wszystkiego naraz. ;)





[ Dodano: 2013-06-26, 10:25 ]
Założyłem już swoją galerię, ''*Oczko Wodne* - Freakazz'' więc proszę was teraz o wypowiadanie się tylko tam, według mnie ten temat uważam za zamknięty, Dziękuję wszystkim za pomoc , naprawdę wiele mi pomogliście :piwko:

Proszę moderatora o zamknięcie lub usunięcie tego tematu, no chyba że jeszcze się komuś przyda i będzie pomocą przy budowie oczka, to można zostawić ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group