Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne oczka wodne - Oczko wodne z szamba

tomkus - 2012-08-10, 23:33
Temat postu: Oczko wodne z szamba
Witam wszystkich.
Moi drodzy w tamtym roku założyli mi kanalizacje i wpadłem na pomysł zęby z nieużywanego już szamba zrobić oczko wodne.Moje wątpliwości dotyczą dezynfekcji tzn wsypywałem do środka jakieś specjalne proszki bodajże (septonic) brudna woda wypompowana ,muł wybrany. Moje pytanie brzmi czy to wystarczy żeby wpuścić rybki i jakieś roślinki ,czy jednak sie nie nadaje do tego celu bo niby jest odsyfione ,ale betony przez kilka lat nasiąkały szambem i boje sie że bedą jednak jakies bakterie. Pomóżcie moze ktos ogarniał podobny temat .Może zastosować jakis chlor może wypłukać wapnem? Dziękuje za sugestie i odpowiedzi ;)

Piotrek.P. - 2012-08-11, 08:41

Był już taki temat na forum. Zbiornik wypadało by uszczelnić , żadną chemią już tego nie wyczyścisz
tomkus - 2012-08-11, 10:31

Uszczelnić ale po co ,przecież jest beton a minimalny ubytek moge uzupełniać raz na miesiąc.Wyczyścić wiem ze nie wyczyszczę bo jest "zajdzione" a pytam o dezynfekcje ,czy to nie będzie szkodliwe dla zwierząt i ludzi. W sumie w stawach nie taki jest muł i krówki tam robią ;) i rybki żyją .Proszę o podpowiedzi.Dziękuje
Piotrek.P. - 2012-08-11, 10:44

Myślisz że dlaczego powinieneś to uszczelnić ? żeby nic nie przedostało się do wody. Nie zdezynfekujesz tego.

tomkus napisał/a:
W sumie w stawach nie taki jest muł i krówki tam robią ;) i rybki żyją .


Ludzie w obozach pracy też przecież żyli. Weź się za lekturę na forum bo "cienko" stoisz z wiadomościami.

Zac - 2012-08-11, 11:43

Dezynfekcja nic nie da ona niszczy tylko formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe.
A janalejesz wode nową wodę to i tak zrobi się gnojówa a ju nie wspomnę jakie to oczko miał byś zielone glony miały by co jeść przez lata.
Ja bym proponował zdezynfekować 2razy w odstępie dwoch tygodni pierwszy raz mozna by nawet go wyszorować domestosem a na koniec wyłożyć folię.

Gosik - 2012-08-11, 11:49

Tak jak napisał Ci Zac, zdezynfekować i wyłożyć folią. Poszukaj tego tematu bo już taki był założony. W ogóle warto najpierw szukać, a potem zakładać nowy temat, bo w przeciwnym razie robi się bałagan.
tomkus - 2012-08-11, 13:36

Piotrek.P widze ze jestes najmadrzejszy na tym forum, daruj sobie teksty typu poczytaj bo nic na ten temat nie wiesz. Gdybym widział nie prosiłbym was o pomoc.Na dzień dzisiejszy dno jest wysypane piaskiem i żwirem, a sciany wyszorowane woda z chlorem.Nie zalezy mi na tym zeby woda była przejzysta tylko zeby było bezpiecznie dla ludzi i zwierzat, bo moze sie okazac ze ryby pływaja w salmonelli albo coli. Naleje wody niech postoi kilka dni zobacze co sie bedzie działo. Czekam na kolejne uwagi i propozycje ,może ktoś robił coś podobnego. Jeżeli gdzies jest podobny temat do dajcie linka bo ja nie widze.
Artur - 2012-08-11, 13:38

http://forum.oczkowodne.n...ighlight=szambo
rewi - 2012-08-11, 17:22

tomkus, nie denerwuj się tak, powinieneś dobrze przemyśleć to co chcesz zrobić, Zac dobrze Ci doradził, poczytać też nie zaszkodzi a Piotrek ma dużą wiedzę więc warto jego postom dobrze się przyjrzeć w ogóle innych forumowiczów też którzy chcą Ci pomóc :P
Powtórzę jeszcze raz Zac dobrze Ci radzi ja bym wypróbowała czegoś takiego ;)

A po za tym Witamy nowego Oczkomaniaka :piwko:

tomkus - 2012-08-12, 10:40

Biore pod uwagę każdą podpowiedz w tym temacie również i zacka. Co do maniaka to może nie tyle oczkowy, ale mam chyba skrzywienie co do zawartości oczek stawów ;) w tamtym roku zakupiłem raki,jesiotry i węgorze jakies koi to nie za bardzo mnie interesują 8) .Postaram sie podać kilka fotek, a wode z mojego szamba zawioze do sanepidu bo nie daje mi to spokoju.Aha jeszcze chciałem zapytać jeżeli uszczelniać to czym jest sporo środków doradzcie coś takiego co sie czepi średnio odtłuszczonego betonu.
rewi - 2012-08-12, 11:07

tomkus, ja się nie znam bardzo na takich rzeczach ;)
a kolega widzę ze Stalowej to bliziutko :D

Bartosz888 - 2012-08-12, 12:23

Witam u mnie tez zamontowano kanalize tez zostało szambo 54000 l około w tej chwili zrobiliśmy zbiornik na deszczówkę z dachu . Obecnie chce zrobic poprawne oczko wodne w ogródku , ale w przyszłości marzy mi sie koipond tam . Ja chece wylać wokół murek na metr wysoki do pasa żeby był , zbrojony jak laguny rolnicze .
Co sie tyczy murów szamba , mój brat nie inżynier budownictwa , ale koleś co w budownictwie robi takie cuda , ze ja pier...le doradził że wyszuszy sie mury , oczywiście tylko od słońca.
Pokryje sie gruntem do nawierzchni lazienkowych czy coś . Najstepnie tynk z plastifikatorem żeby nie odpadł . Pózniej całość pokryje sie jakimś uszczelniaczem jak do siatkobetonu .z tylu dorobi sie filtr z węglem na deszczówkę i normalny do oczka . Taki mam plan .
Ale to najszybciej za 3 lata . :-D

silpe - 2012-08-15, 11:37

Bartosz888 napisał/a:
Pokryje sie gruntem do nawierzchni lazienkowych czy coś

nie żartuj sobie to nie bedzie trzymac :-D
Ja widze to tak -zrobic odplyw denny,ten beton to i tak :dupa: nożna go troche wykłuc
dajecie na dno styropian cienki 3cm wystarczy i na to beton 4cm wystarczy oczywiscie z siatką zbrojeniową a co do do reszty to nie obedzie sie bez wyłozenia tego folią, no chyba że pomalujecie farbą do basenów ,ale litr to 50 zeta, a czy to bedzie trzymac gwarancji nikt nie udzieli.
ale do odważnych swiat należy :pa:

tomkus - 2012-08-15, 23:03

silpe napisał/a:
Bartosz888 napisał/a:
Pokryje sie gruntem do nawierzchni lazienkowych czy coś

nie żartuj sobie to nie bedzie trzymac :-D
Ja widze to tak -zrobic odplyw denny,ten beton to i tak :dupa: nożna go troche wykłuc
dajecie na dno styropian cienki 3cm wystarczy i na to beton 4cm wystarczy oczywiscie z siatką zbrojeniową a co do do reszty to nie obedzie sie bez wyłozenia tego folią, no chyba że pomalujecie farbą do basenów ,ale litr to 50 zeta, a czy to bedzie trzymac gwarancji nikt nie udzieli.
ale do odważnych swiat należy :pa:


jak może nie trzymać jak beton sam w sobie trzyma, w przeciwnym razie wszystkie szamba przenikały by do wód gruntowych. A folia to jest rozwiązanie na 2,3 lata a co potem?

KILERK1 - 2012-08-16, 00:23

moim zdaniem wyłóż to dobrą folią i po kłopocie (dobra folia trzyma latami,a nie 2 lub trzy) :-D
Gosik - 2012-08-22, 20:06

EPDM- do 50 lat, a PVC - do 30.
tomkus - 2012-08-27, 23:55

Dzieki wszystkim za pomoc,postanowiłem zaryzykowac bez zadnych epdc itp. wkoncu jest to beton zbrojony na 30cm, a nie sadze zeby ubywało wiecej niz 1m3 na miesiac wiec żaden problem.Po zakonczeniu i przetestowaniu dam znac jak sprawa wygląda.;)
tomkus - 2012-08-29, 16:51

No to szybko się przekonałem ,że beton wchłania wodę prawie jak zwykła ziemia ,zalałem do połowy ze 6000 L ,rano patrze "szok" prawie nic nie ma ;) .Wiedziałem ze wsiąka, ale nie myślałem że aż tak! .I nie wiem dlaczego uparłem sie żeby nie dawać folii ,myślicie ze ceresit CR65 da radę? pisze na nim że wodoszczelny (przy odpowiedniej grubości)...
Gosik - 2012-08-29, 23:11

Nie lepiej od razu zakupić folię?
Aznar33 - 2012-08-30, 09:17

tomkus napisał/a:
I nie wiem dlaczego uparłem sie żeby nie dawać folii


Ja też nie rozumiem...

Cytat:
myślicie ze ceresit CR65 da radę?


Ja myślę, że radzimy Ci folię, ale i tak zrobisz po swojemu.

tomkus - 2012-08-30, 11:30

uparłem się bo- już kiedys miałem folie i bardzo szybko na skutek słonca i mrozku popękała ,do tego po placu brykają psy (duże) które regularnie wpadają do środka przy okazji rozdzierając tą ze folie. Dlatego pytałem o porady "CO OPRÓCZ FOLII" dodam że bez róznicy jest mi wydać 500na folie czy 700 na inne materiały budowlane. Folia wchodzi w gre tylko jako podkłąd pod inne warstwy czegoś tam.pzdr
Gosik - 2012-08-30, 12:44

tomkus napisał/a:
uparłem się bo- już kiedys miałem folie i bardzo szybko na skutek słonca i mrozku popękała r

To chyba miałeś folię budowlaną, bo EPDM czy PVC nie pęka, a już na pewno nie od słońca, wiatru, mrozu czy innych warunków atmosferycznych.

tomkus - 2012-08-30, 12:48

no chyba tak

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group