Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Trigger 3 Biopreparat

mirek21 - 2006-02-11, 11:54
Temat postu: Trigger 3 Biopreparat
Jestem ciekaw czy ktoś stosował Triggier -3- Biopreparat do oczek. Ja stosowałem w 2003 roku jesienią. Producęci zalecają stosować, co rok, nie skorzystałem. Wydawał się dość drogi, a efekt mało widoczny
Może ktoś ma inne zdanie.

Pozdrawiam

AurorA - 2006-02-11, 12:08

Ja stosowałem ten preparat. Efekt w prawdzie nie nie jest widoczny od razu, ale po jakimś czasie w oczku stabilizuje się równowaga. Polecam zwłaszcza do stosowania w nowozakładanych oczkach, oraz po wymianie wody. Trigger 3 nie jest zwykłą chemią a biologicznym starterem pozwalającym szybciej uzyskać równowagę biologiczną.

Najlepiej stosować wczesną wiosną.

JacekN8 - 2006-02-11, 15:09

Nie ma takiego preparatu chyba co by po jednym dniu już usunął glony. Jest lampa UV ale to jest drogie i nieprzyjazne rybom i roślinom. Ja stosowałem 2 razy tetrapond bo w oczku było totalne bagno. Najgorsze jest to że u mnie nie było glonow po tygodniu a po 3 tygodniach były od nowa :roll: . Wszystko po preparacie tetrapond na glony nitkowate. W tym sezonie będzie torf, według mnie najlepsze i najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie na glony.
Pawel Woynowski - 2006-02-12, 00:13

JacekN8 napisał/a:
Nie ma takiego preparatu chyba co by po jednym dniu już usunął glony. Jest lampa UV ale to jest drogie i nieprzyjazne rybom i roślinom.


Jacku, lampa UV nie szkodzi ani rybom ani roślinom, chyba że pośrednio, bo niszczy nie tylko glony, a całą florę bakteryjną w oczku, pomocną przy utrzymaniu oczka w stanie równowagi biologicznej, taka lampa to sterylizator w oczku.

JacekN8 - 2006-02-12, 09:37

Paweł właśnie to chciałem powiedzieć, wyrzuca przyjazne bakterie z oczka jak i szkodliwe :wink:
Pawel Woynowski - 2006-02-13, 01:42

Jak by wyrzucała to jeszcze pół biedy, one (martwe glony i bakterie) zostają w oczku i stanowią pożywkę dla nowych pokoleń i tak w kółko.
Ale na poważnie mocne promieniowanie UV takie jakie jest w lampie sterylizuje oczko, ze wszystkiego co potrzebne, do cyklu azotowego.

JacekN8 - 2006-02-13, 07:50

A po drugie cena lampy. 11W kosztuje ponad 250zł to chyba wole jednak torf :P
andrzej - 2006-02-13, 19:24

Panowie
cała sztuka z lampą UV polega na odpowiednim doborze mocy do przepustowości oraz na stosowaniu filtra za lampą, który to pochłonie martwe mikroorganizmy. Na początku mojej przygody z oczkiem stosowałem lampę przez trzy lata, później zrezygnowałem, gdyż doszedłem do równowagi biologicznej ( strumyk dł.6 m oraz filtr zgrubny były wystarczające). Teraz po remoncie, a właściwie po gruntownej przebudowie mam zamiar przynajmiej na początku stosować lampę UV.
Pozdrawiam. andrzej

JacekN8 - 2006-02-13, 19:27

Jaką masz moc lampy i jaki przepływ wody???
AurorA - 2006-02-13, 23:52

andrzej napisał/a:
Teraz po remoncie, a właściwie po gruntownej przebudowie mam zamiar przynajmiej na początku stosować lampę UV.


Zrobiłbym dokładnie odwrotnie. Tzn. przez pierwsze dwa tygodnie po nalaniu świeżej wody używanie lampy jest nie wskazane, gdyż uniemożliwi ona zasiedlenie filtra przez bakterie nitryfikacyjne. Jak już się ustabilizuje cykl azotowy ( można to łatwo sprawdzić testami na NO2 NO3 i amoniak) to wtedy można włączyć.

JacekN8 - 2006-02-14, 14:03

AurorA ma racje, zamiast czekać na utworzenie się równowai biologicznej, ty założysz lampe .
andrzej - 2006-02-14, 16:56

Witajcie
Mówiąc na początku, dokładnie to miałem na myśli o czym mówicie, czyli planuję załączyc lampę po zasiedleniu przez bakterie filtra biologicznego.

Na pytanie Jacka odpowiadam- lampa moc 24 W, przepływ od 5-6 tyś. ltr/godz.
Pozdrawiam. andrzej

JacekN8 - 2006-02-14, 19:35

andrzej napisał/a:
planuję załączyc lampę po zasiedleniu przez bakterie filtra biologicznego.

To inna sprawa, ale ja i tak bym zrezygnował z tej lampy, ale na pare dni możesz ją założyć :roll:

Pawel Woynowski - 2006-02-15, 04:11

andrzej napisał/a:
Panowie
cała sztuka z lampą UV polega na odpowiednim doborze mocy do przepustowości oraz na stosowaniu filtra za lampą, który to pochłonie martwe mikroorganizmy.


Andrzej, a stosujesz szczepinkę bakteryjną w filtrze, bo jeśli nie to w jaki sposób maja one sie tam znaleść, jeżeli przed flitrem masz lampę UV. Bakterie te żyją w oczku i z tamtąd dostają sie do filtra gdzie mając idealne warunki do rozwoju (przepływająca woda dostarcza im pokarm i tlen) mnożą sie na potegę, tworząc złoże bakteryjne.

Andrzej, najpierw rośliny, potem rośliny, a dopiero potem ...rośliny. Odpuść sobie tę lampę, ja wiem że kosztowła cię trochę i żal nie wykorzystać.
Wczesną wiosną wrzucisz do oczka na 4 tygodnie, worek 60 litrowy kwaśnego torfu i po problemie z glonam. Stosuję to od ponad 8 lat i nie mam większych problemów z glonami planktonowymi (zakwity wody), jest mała ilość glonów nitkowych na foli leżącej na brzegach laecz z nim radzą sobie świetnie karasie, skubią je jek stadko krów na zboczach górskich, tak to przynajmniej wygląda. Ryb w zasadzie nie dokarmiam, jedynie żeby je zwabić przy liczeniu, czy sprawdzaniu kondycji itp.:D :)

jackon - 2006-05-14, 06:07

cześć
Paweł ma świętą rację, nie stosujcie lamp UV, żadnych środków chemicznych
należy dążyć wyłącznie do utrzymania odpowiedniej równowagi biologicznej w stawie
a to troche trwa i wymaga niestety zakupu sporo roślin, najlepiej z pewnego źródła (nie pędzonych w szklarniach)
można na początku wspomóc sie rodzimą florą, oczywiście unikając roślin prawnie chronionych, albo poprosić znajomych o nadwyżki roślin z ich basenów
pozdrawiam
Jacek

dorotas - 2006-05-19, 19:50

Serdecznie witam. Rok temu wraz z mężem założyliśmy oczko i mam teraz piękną zieloną wodę . Przyglądam się Waszej dyskusji i nic ale to nic nie wiem jestem zrozpaczona tą wodą. Gdzie szukać rady ja tak jak i woda mam kolor zielony!
Joanna - 2006-05-19, 21:00

Przeczytaj całe wątki o torfie, słomie jęczmiennej i pytaj jesli masz nadal wątpliwości.
Opisz jaki stosujesz filtr, ile masz roślin na m2 i jakie, czy oczko jest nasłonecznione, czy stosowałaś już jakieś preparaty przeciwko glonom.

Jurand - 2006-06-19, 18:13

Do zainteresowanych trigerem3 .w moim oczku przes parę lat nie mogłem poradzic z zieloną wodą zastosowałem się do wskazówek Pana Pawła no i mam efekty w postaci pięknej i czystej wody. zastosowałem więcej roslin,torf,no i triger3 ktury w twardej wodzie naprawdę działa wolniej,ale działa i to jak
Pawel Woynowski - 2006-06-20, 02:31

Jurand napisał/a:
Do zainteresowanych trigerem3 .w moim oczku przes parę lat nie mogłem poradzic z zieloną wodą zastosowałem się do wskazówek Pana Pawła no i mam efekty w postaci pięknej i czystej wody. zastosowałem więcej roslin,torf,no i triger3 ktury w twardej wodzie naprawdę działa wolniej,ale działa i to jak


Tylko jedno małe ale, Pan Paweł :D nie stosuje żadnych preparatów, a jedynie torf, no i rosliny oczywiście. Po zadaniu torfu wczesną wiosną, powtórzyłem zabieg w połowie maja i obecnie jak już wegetacja ruszyła pełną parą mam czystą wodę, nie stosując żadnych Trigerów czy innych wynalazków.

jackon - 2006-08-23, 09:12

trzeba podpatrywac nature
do zbiornikow naturalnych nikt chemii nie sypie
cala zabawa w oczka wodne polega na wytworzeniu jak najszybciej rownowagi bioogicznej
i wszystkie nasze dzialania maja isc w tym kierunku
pozdrawiam
Jacek

Grzegorz - 2006-08-23, 10:36

Zgadzam się z Jackiem w 100% ( podpatrywać nature a nie eksperymentować z chemią) ,
natura nie lubi pośpiechu a w zamian odpłaca nam swoim pięknem .
Widzę jednak ,że dzielimy się na miłujących przyrodę i poprawiających ją chemicznie.
Człowiek więcej szkodzi naturze niż jej pomaga i to myślę powinno dać do myślenia zwolennikom chemii i szybkich zmian.
To jest oczywiście moje zdanie, pozdrawiam wszystkich i niech nasze ogrody poprawiają nas samych .
:pa:
Ot takie przemyślenie poety.

JAREK G - 2006-10-21, 00:16

Też jestem za naturą, ale no włśnie jest pewne ale natura nie buduje sobie oczka w pełnym nasłonecznieniu i z malo obsadzoną roślinnością, a jak budujesz oczko nie masz szans od razu zasadzić pełną obsadę roślin musi minąć kilka lat zanim rośliny się rozrosną i będą spelniać swoje zadanie i dadzą trochę cienia. Ja w pierwszym roku stosowałem chemie, co zresztą nic nie dało i przy dużym oczku nie jest tanie poprostu wyrzucone pieniądze(także chemi też nie polecam)W następnym roku kupiłem lampe UV i jestem już 3 rok bardzo zadowolony,może za rok albo dwa jak moje oczko zarośnie i złapie pełną równowagę biologiczną to poprost lampę wyłącze.
Mazur - 2006-10-21, 07:51

Moje oczko rozpoczęło 3 rok istnienia i uważam że mam równowage, woda krzyształ, fakt mam dużo roślin ale bez wahania sięgnąłem po porządną chemie i zieloną wode widziałem tylko przez 2 tygodnie.
Mała uwaga jak stosować chemię to naprawdę coś dobrego, nie lej tych środków dostępnych w sklepach, strata pieniędzy i skutek tygodniowy a potem glony są coraz silniejsze, zastosuj środek neutralizujący glony i ich pozostałości, ja zastosowałem 1 raz i jestem przekonmany że to był ostatni raz.
Naturze w pierwszym roku na wiosnę trzeba pomóc by ewolucja nie trwała wieki.
Kto się nie rozwija to się uwstecznia, czekać ja nie potrafię, szkoda cennego czasu, czekać 5 min. mogę w sklepie mięsnym dłużej nie warto wolę zjeść gerosa (albo poczeka osoba która lubi łazić po sklepach :wink: )

JAREK G - 2006-10-21, 08:20

Trochę odeszliśmy od sedna tematu Tryggier-3 biopreparat ja nie stosowałem więc nie wiele mogę na ten temat powiedzieć :(
marcinek - 2006-10-21, 09:24

W tym roku założyłem sobie nowe oczko 4000l mam dużo roślin nie stosuję zadnego filtru ani lampy UV. Na samym początku tj. kwiecień dałem dawke preparatu Trigger-3 oraz ponownie w czerwcu. Woda była cały czas czyściutka widoczność do 1,1 metra. Jestem zadowolony z niego tym bardziej że stosując w starym oczko inne preparaty nie dawaly takich rezultatów. Jestem tylko ciekawy jak będzie za rok.
Maikler - 2006-10-21, 17:00

Cóż, ja też nie stosuję żadnej chemii. Mam za to lampę UV i jestem bardzo zadowolony. przynajmniej na razie. Tyle, że lampę UV mam wbudowaną w filtr. Oczyszczanie wygląda w taki sposób, że najpierw woda jest filtrowana z większych zanieczyszczeń, potem wpada do komory z wkładami, na których rozwijają się bakterie. Potem następuje naświetlenie lampą UV i kolejne złoża filtracyjne, na których osiadają martwe glony. Póki co woda jest krystalicznie czysta.
Grzegorz - 2006-10-22, 09:29

Maikler napisał/a:
Cóż, ja też nie stosuję żadnej chemii. Mam za to lampę UV i jestem bardzo zadowolony. przynajmniej na razie. Tyle, że lampę UV mam wbudowaną w filtr

Ciekaw jestem Michale jak Twoje oczko zachowa się po zimie bo z tego co pamiętam masz
je 1 rok a więc woda powinna być jeszcze czysta a lampa UV po pewnym czasie traci swoją
moc . :wink: :soczek:
___________
Pozdrawiam

Maikler - 2006-10-22, 11:31

Grzegorz napisał/a:
Ciekaw jestem Michale jak Twoje oczko zachowa się po zimie bo z tego co pamiętam masz
je 1 rok a więc woda powinna być jeszcze czysta a lampa UV po pewnym czasie traci swoją
moc


Dokładnie 5 miesięcy :roll: . Zobaczy się. :) Mówię co jest w tej chwili. Mam nadzieję, że na wiosnę nie będę miał zielonej zupy. Co to żarówek to niestety trzeba zmieniać je co roku. 11W z tej firmy kosztuje ok. 80zł :cry:

JAREK G - 2006-10-22, 12:36

Maikler napisał/a:
Co to żarówek to niestety trzeba zmieniać je co roku. 11W z tej firmy kosztuje ok. 80zł

Żarówka wytrzymuje 1 rok :( ale ciągłej pracy a woczku pracuje około 6 miesięcy takze spokojnie starczy na dwa lat a może i dłużej :roll:

Maikler - 2006-10-22, 13:50

Właściwie żarówka wytrzymuje nawet 4 lata, tyle, że po roku traci właściwości... niestety...
AurorA - 2006-10-22, 14:10

Około 10-11 miesięcy pracy i wymiana.
Łuki18 - 2007-03-26, 13:41

Właśnie kupiłem trigger 3......
Zobaczymy....

Maikler - 2007-03-26, 14:17

Ja wczoraj zaaplikowałem. Póki co widać leciutką poprawę. Widzę dno hehe.
Łuki18 - 2007-03-29, 15:41

Kiedy dodać trigger 3 do wody? Zaraz po nalaniu wody do oczka?? Czy odczekać trochę??
Maikler - 2007-03-29, 18:21

Mówią, że po podmianie wody.
jackon - 2007-03-29, 18:45

a ja mowie - wcale nie uzywac
lepiej zainwestowac w rosliny, doprowadzic do rownowagi biologicznej

seba - 2007-03-29, 19:26

jackon napisał/a:
a ja mowie - wcale nie uzywac
lepiej zainwestowac w rosliny, doprowadzic do rownowagi biologicznej


Jak ktos chce miec szybkie efekty i zaszkodzic oczku niech stosuje.Czytałem na tym forum ze oczko uczy cierpliwosci i to prawda :P

Maikler - 2007-03-29, 19:39

seba napisał/a:
zaszkodzic oczku niech stosuje

Czemu zaszkodzić? Trygger nie jest "chemią" ale preparatem biologicznym.

seba - 2007-03-29, 19:42

Poniewaz zmiany dokonają sie gwałtownie ;)
jackon - 2007-03-29, 19:43

zgodnie z prosta zasada " w przyrodzie nic nie ginie"
"preparat biologiczny" to rzeczywiscie ciekawie brzmi, ale za cos trzeba placic, najlepiej za nazwe :)

AurorA - 2007-03-29, 21:51

Trigger najlepiej dać zaraz po napełnieniu oczka, wymianie wody czy założeniu nowego. Efekt będzie widoczny (albo i nie) dopiero po kilku miesiącach. To nie jest chemia przyspiesza równowagę biologiczną!!! Ja byłem zadowolony i uważam że warto zastosować przynajmniej raz na początek.
Łuki18 - 2007-03-30, 19:15

AurorA napisał/a:
To nie jest chemia przyspiesza równowagę biologiczną!!!


100% racja
Oczywiście trigger 3 to nie jest żaden silny środek chemiczny zapewniający usunięcie glonów itp. To jest łagodny środek (tak jak wcześniej wspomniano) przyspieszający równowagę biologiczną która jest niezbędna do otrzymania czystej i klarownej wody!!! :yess:
:pa:

killer1558 - 2007-03-30, 19:36

stosowałem i to ale potwierdzam słowa Jacka skarpetki teściowej są najlepsze :hehe: po 10 latach walki z naturą to tylko roślinki masa roślinek :P
jackon - 2007-03-30, 19:38

jak wlejesz wiaderko wody ze zbiornika naturalnego, to taniej wyjdziej jak ten cudowny srodek
albo jeszcze lepiej troche wody z wpracowanego filtra innego zbiornika
przeciez chodzi o zaszczep bakterii
a o cudownym zjawisku zwalczania glonow to zapomnijcie

Łuki18 - 2007-03-30, 19:52

Cudowne to nie...
Suchaj: Mój kumpel ma oko wodne (dosyć spore)
W drugim roku przestał panować nad plagom glonów... Dlatego właśnie ktoś zaproponował mu wlanie kilku wiader z jakiegoś akwenu (stawu, rzeki itp.) Wypróbował tę metodę i... No cóż czekał 4 miesiące na efekt i nic... W następnym roku kupił trigger'a iiiii..... Pomogło!!! Coprawda nie odrazu ale po około 2, 3 miesięcy!!! Także ja jestem zwolennikiem Trigger'a 3 :P

Łuki18 - 2007-03-30, 19:59

Oczywiście Jackon ma również trochę racji...
Jednak ja uważam że do nowo zakładanych oczek należy dodać odrobine Trigger'a :yess: Owszem rośliny do zapewnienia równowagi są najważniejsze. Później torf lub słoma i tak dalej...... Trigger bardzo ułatwia stworzenie równowagi biologicznej co (jak już ze 100 razy wszyscywspominają) jest niezbędne w każdym oczku... ;)

jackon - 2007-03-30, 19:59

moj kumpel zachorowal na raka
zadne leki i naswietlania nie pomogly
zjadl kanapke z dzemem malinowym i jest zdrowy
jaki moral ?

killer1558 - 2007-03-30, 20:02

a ja staję się zwolennikiem Jacka po mału w tym roku oko nie czyszczone a woda kryształ teraz, a co mówić jak się zacznie wegetacja roślin :P
Ernest - 2007-03-30, 20:06

Do mnie też zaczynają docierać Jacka przekonania w tej sprawie :)
JAREK G - 2007-03-30, 21:00

Jacek ma na pewno racje :) , tylko to wszystko jest fajnie w starych oczkach jak jest dużo i dużych roślin oczko latem jest zacienione od liści i nie musisz już walczyć o równowagę biologiczną ona już porostu jest :) Wtedy tylko nie przeszkadzać jak najmniej grzebać i wszystko będzie :good: ( ewentualnie skarpetki teściowej :hehe: ) ale w nowo zakładanym oczku nie jest to takie proste, gdy rośliny są małe i jest ich mało, woda świeża bez mikro organizmów to o równowagę biologiczną bez wspomagania różnymi szatańskimi metodami naprawdę ciężko :P Nie każdy jest cierpliwy czekać z "zupą szczawiową" 5 lat jak oczko złapie równowagę i rośliny się rozrosną :P
Łuki18 - 2007-03-31, 10:52

JAREK G napisał/a:
Jacek ma na pewno racje , tylko to wszystko jest fajnie w starych oczkach jak jest dużo i dużych roślin oczko latem jest zacienione od liści i nie musisz już walczyć o równowagę biologiczną ona już porostu jest Wtedy tylko nie przeszkadzać jak najmniej grzebać i wszystko będzie ( ewentualnie skarpetki teściowej ) ale w nowo zakładanym oczku nie jest to takie proste, gdy rośliny są małe i jest ich mało, woda świeża bez mikro organizmów to o równowagę biologiczną bez wspomagania różnymi szatańskimi metodami naprawdę ciężko Nie każdy jest cierpliwy czekać z "zupą szczawiową" 5 lat jak oczko złapie równowagę i rośliny się rozrosną


Dlatego ja nie mam nic przeciwko Triggerowi pod warunkiem że oczko jest nowe....
Jeśli mamy już oczko kilku letnie to nie ma sensu a nawet nie wzkazane jest stosowanie chemi nawet najłagodniejszej. Jednak ja jestem w takiej sytuacji (jestem w trakcie budowania 3 oka a raczej łączenia dwóch obok siebie :P ) Oczko powinno samo dać sobie rade... Oczywiście kiedy mu pomożemy niekoniecznie środkami chemicznymi :P ale np. torfem czy słomą jęczmienną i oczywiście mnustwem roślin ;)
Dodatkową interwęcją (z zaznaczeniem DODATKOWĄ) może być uyżycie łagodnego, biologicznego środka jakim jest Trigger 3 :soczek:
Co wy na to? Wydaje mi się że tak jest :P Ale nie chce tu zgrywać uczonego zwłaszcza że mój status jest jeszcze......yyyyyy :oops:

tamburyn - 2007-05-19, 23:05

Moje pytanie: W nowym oczku jak szybko po zadaniu antychloru ( mniemam że chlor wybiłby bakterie i enzymy) można zastosować trigger-3?
AurorA - 2007-05-19, 23:16

Po użyciu antychloru woda jest od razu odpowiednia dla zwierząt.
autorus - 2007-05-20, 11:50

Też ostatnio dodałem tryggier. Efekt jest następujący, widzę dno. natomiast jeśli chodzi o glony to dziwna sprawa ale zauważyłem , że zaczynaja dziwnie rosnąć tzn wcześniej musiałem je wyciągać szpachelka tak mocno się trzymały, natowmiast teraz to wygląda jakby leżały swobodnie. Wziołem odkurzacz i większość wciągnąłem. Bardzo łatwo poszło. Nie wiem czy to dzięki temu preparatowi ale coś takiego u mnie zaszło.

Autorus.

JAREK G - 2007-05-20, 11:56

A ja może dodałbym u siebie do świeżej wody tryggier-3, ale nigdzie go nie widziałem i nie wiem czy wycofali z produkcji czy po prostu jest tak mało popularny i go nikt nie sprowadza :P
AurorA - 2007-05-20, 12:34

Widziałem na alledrogo.
JAREK G - 2007-05-20, 12:50

Też widziałem ale jak bym spotkał w sklepie to pewnie bym kupił , a tak jakoś do końca sie jeszcze nie zdecydowałem :P po prostu zastanowiło mnie to że u mnie w okolicy nikt tym nie handluje , ani markety , ani ogrodnicze
AurorA - 2007-05-20, 16:21

W hurtowniach gdzie ja się zaopatruje tez tego nie ma, ale jak jest zapotrzebowanie to może ściągnę trochę od producenta.
mirek21 - 2007-05-20, 18:48

Witam

Znalazłem link do producenta


http://www.trigger.pl/index.php?id=trigger-3

autorus - 2007-06-04, 16:10

Ja tam korzystam regularnie z trigger i jestem zadowolony. Woda się klaruje, widzę dno. Do tej pory dałem już dwie dawki po 40opakowań. W odstępie ok 1,5 mies. W sklepie można płacić kartą , fajna sprawa.

Autorus

Feodaron - 2009-07-04, 10:20

A tego triggera należy dodawać PRZED rozwojem glonów(profilaktycznie) czy PO?? BO kupiłem niedawno płyn Tetra Algo rem (zapobiegający rozwojowi glonów ponoć). Wlałem dzień po zmianie wody(woda była czyściutka wtedy, chciałem zapobiec rozwojowi glonów) i po paru godzinach oczko było całe zaglonione... Jak dokładnie będzie działał trigger?? i jak często go trzeba stosować??(moje oczko ma ok 6000l)
AurorA - 2009-07-04, 13:44

Feodaron napisał/a:
niedawno płyn Tetra Algo rem (zapobiegający rozwojowi glonów ponoć). Wlałem dzień po zmianie wody(woda była czyściutka wtedy, chciałem zapobiec rozwojowi glonów) i po paru godzinach oczko było całe zaglonione...


ręce opadają - jak coś lejesz do wody przy przynajmniej przeczytaj instrukcję

momo - 2009-07-29, 22:31

zastosowałem trigera jakiś tydzień temu i muszę przyznać że to naprawdę działa moje pytanie jest takie czy włączenie lampy uv może mi jakoś przyspieszyć klarowność wody czy sobie odpuścić zmętnienie to najprawdopodobniej spowodowane było nadgorliwym karmieniem ryb pozdrawiam momo
ontario_ab - 2009-07-30, 07:55

momo, na jakiej podstawie stwierdzasz po tygodniu, że Trigger-3 działa ?
Rob Z - 2009-07-30, 21:56

Przebiłem się przez cały ten temat i stwierdzić można że "gdzie dwóch polaków tam trzy opinie" :evil:

Trigger3 nie jest magicznym lekiem na glony, lub jak kto woli zieloną wodę. Nie wystarczy wsypać kilku saszetek, aby za tydz mieć wodę kryształ.

Ja osobiście jestem zwolennikiem tego preparatu, używam wczesną wiosną jako starter/stabilizator procesów biologicznych które w naturalnym oczku odgrywają kluczową rolę. Dodatkowo stosuję torf, filtr mechaniczny śmigający całą dobę, no i to o czym się cały czas mówi, rośliny. Efekt jest taki że widzę jesiotry....

Ale wracając do Trigger`a piszą że to preparat biologiczny, nie mam powodu aby nie wierzyć producentowi, poza tym cena nie jest wygórowana więc każdy może spróbować. Zwróćcie tylko uwagę na datę przydatności :evil: bo ja w tym roku nadziałbym się na emeryta...

I jeszcze jedna uwaga nie ma sensu stosować tego preparatu w oczku bez/ze znikomą ilością roślin...

momo - 2009-08-03, 20:31

po zastosowaniu codziennie było widać jak woda staje się bardziej przejrzysta w tamtym sezonie też go stosowałem i efekty były podobne tak więc niewiem jak u was ale u mnie on się chyba sprawdza pozdrawiam momo
ontario_ab - 2009-08-03, 20:45

trigger-3 nie jest preparatem, który daje tak szybkie efekty. Wrzuć jakieś fotki twojego oczka...
momo - 2009-08-03, 20:56

wiem że to lipa ale nie umiem
Elendil - 2010-02-21, 10:20

Przy jakiej temperaturze wody można zaaplikować triggera? Bo w instrukcji brak takiej informacji... :???:
momo - 2010-02-21, 10:38

napisane jest póżną jesienią albo wczesną wiosną o temperaturze nic nie ma ja dam chyba jak lód zejdzie pozdrawiam
ontario_ab - 2010-02-21, 10:42

trigger-3 to zestaw bakterii, myślę, że aktualna temperatura wody nie będzie służyć ich rozwojowi. Ja dawałem chyba w marcu/kwietniu.
silpe - 2010-02-21, 11:23

Woda musi miec powyzej 6 stopni aby bakterie przezyly :)
Elendil - 2010-02-21, 16:35

ontario_ab napisał/a:
trigger-3 to zestaw bakterii, myślę, że aktualna temperatura wody nie będzie służyć ich rozwojowi. Ja dawałem chyba w marcu/kwietniu.
silpe napisał/a:
Woda musi miec powyzej 6 stopni aby bakterie przezyly :)


I o takie informacje mi chodziło.
Dzięki :piwko:

Pzdr.

Mariusz - 2010-02-25, 21:06

Rob Z napisał/a:
Trigger3 nie jest magicznym lekiem na glony, lub jak kto woli zieloną wodę.

Ja używam tetra pond Algo Schulz, cienkie efekty, powoli przestaję w to wierzyć- to wywar z słomy jęczmiennej.

Ernest - 2010-02-25, 22:02

Ja nie używam niczego wymyślnego ,kiedyś torf ;) ,uważam że nie przerybione oczko przy odpowiedniej obsadzie roślinnej wbija w równowagę biologiczną do 3-4 miesięcy .Oczywiście zachwiania równowagi wystąpią wczesną wiosną i jesienią co jest rzeczą naturalną :)
diver - 2010-06-27, 21:08

Zastanawiam się nad zastosowaniem Triggera u siebie, dlatego że jak do tej pory mój filtr przepływowy i roślinki przegrywają walkę z glonami. W tym miejscu zastanawiam się czy jest jakakolwiek różnica między dostępnymi na rynku Triggerami-3 w tabletkach i w saszetkach. Stosowaliście może w tym sezonie ten preparat? Czy faktycznie dał jakieś efekty (po dłuższym czy krótszym czasie) ?? :)
Serdecznie Pozdrawiam

JAREK G - 2010-06-27, 21:37

Z danych producenta wynika ze trigger 3 max działa dłużej aczkolwiek wolniej i przeznaczony jest dużych zbiorników
Cytat:
TRIGGER 3max jest specjalnie skomponowanym zestawem enzymów, wybranych bakterii, aktywatorów biologicznych, nośnika mineralnego o rozwiniętej powierzchni i substancji stabilizujących. Preparat wprowadzony do zbiornika wodnego silnie uaktywnia detrytusowy łańcuch pokarmowy oraz zwiększa udział bakterii autotroficznych w obiegu materii. Oddziaływanie to jest tak silne, że w ciągu 2 lat uzyskuje się następujące efekty:

- przyśpieszenie rozkładu materii organicznej w osadach redukcja ilości osadów dennych zgromadzonych i zwolnienie naturalnego wypłycania się zbiorników,
- likwidacja stref beztlenowych w hypolimnionie i przyśpieszenie utlenienia powierzchni osadów,
- zwiększenie eliminacji z obiegu materii związków biogennych,
- zwalczanie intensywności zakwitu sinic,
- pobudzenie wzrostu roślin wodnych zanurzonych,
- przyrost biomasy ryb.

Wydaje się więc, że wystarczy zastosować TRIGGER 3max, aby uratować wiele stawów i jezior. Tak, sprawa jest zdecydowanie bardziej prosta niż dotąd, jednak nie można zapominać, że aby uzyskać trwałą poprawę stanu zbiornika niezbędny jest czas (nie można tego uzyskać w ciągu np. 1 miesiąca )

Ja zastosowałem u siebie tydzień temu przy czystej wodzie głownie w celu zmniejszenia osadów dennych ( nie mam odkurzacza) i testuje jak będą zachowywały się glony nitkowe. Pierwsze spostrzeżenia są takie że woda w pierwszym dniu była w kolorze herbaty aczkolwiek przezroczysta i klarowna , później przez kilka dni zrobiła się dosłownie czarna, była co prawda klarowna ale przez ten kolor widoczność spadła ( zginęły glony na kaskadzie ), ostatnio wraca do jasnego koloru, widoczność do dna choć trochę mętna. Muszę wyławiać też nitkowe bo wypływają na powierzchnie a te co były na brzegach zielone zrobiły się za przeproszeniem sraczkowate. te co były na kamieniach pod wodą też mi się wydaje że powoli ustępują i przybrały kolor zielony. Tyle spostrzeżeń po tygodniu

diver - 2010-06-27, 22:31

Śliczne dzięki za odpowiedź :)
To niewątpliwie cenne spostrzeżenia, przybliżające działanie trigerra w praktyce i oczywiście jestem ciekaw co będzie się dalej działo u Ciebie JAREK G na akweniku :-D
Prawdopodobnie skusze sie na zakup jednak dalej jestem ciekaw czy jest różnica w działaniu tego preparatu w postaci saszetek i w postaci tabletek.
Pozdrawiam :pa:

zuzi10 - 2010-06-28, 01:57

Ja po tych ulewach zastosowałam w saszetkach, bo miałam wodę niby czystą, ale tyle było w niej zawiesiny,że nie widać było dna. Po 2-3 dniach widziałam bez problemu piasek na dnie oczka. Niestety nie widzę aby w jakiś znaczący sposób podziałał na glony nitkowe. Zastanawiam się, czy nie zaaplikować ponownie. Chyba to nie zaszkodzi.
Łogrodniczka - 2010-07-02, 18:42

Czy teraz - w lipcu, przy tych upałach mogę pierwszy raz wsypac Triggera?
Mam nowe oczko - ma jakieś 3 tygodnie.

JAREK G - 2010-07-02, 19:07

Przy nowy oczku wskazane dla szybszego złapania równowagi
AurorA - 2010-07-02, 23:34

zuzi10 napisał/a:
Po 2-3 dniach widziałam bez problemu piasek na dnie oczka.
JAREK G napisał/a:
te co były na brzegach zielone zrobiły się za przeproszeniem sraczkowate. te co były na kamieniach pod wodą też mi się wydaje że powoli ustępują i przybrały kolor zielony


wg.mnie to zbieg okoliczności, ja nie używam żadnych preparatów i tez obserwuje takie zmiany

Nawet producent podaje że efekt po 2 latach wiec jakieś porównania po tygodniu nie mają sensu.

W nowym oczku tak jak pisze Jarek warto zastosować, ale ja nie używając żadnych preparatów i techniki równowagę uzyskuje miesiąc.

Nie ufajcie do końca temu co padają producenci - ja dziś wyczytałem że pewien preaparat niszczy glony a jednocześnie jest nawozem dla roślin wspomagając ich wzrost.
Bajki i tyle chyba że to jakaś kosmiczna technologia, nawozy inteligentne działające selektywnie :hehe: :piwko:

Teresita - 2010-07-05, 21:24

Od roku,dzięki temu forum moje oczko zyskało wiele roślin,choć oczko istnieje wiele lat,niestety nie ma w nim równowagi biloogicznej.Woda mętna,brązowo-zielona.Po przeczytaniu wielu postów zdecydowałam się zastosować trigger 3,właśnie zamówiłam!
zuzi10 - 2010-07-05, 22:51

Teresita, ciekawa będę efektu., szczególnie w kontekście tego co pisze Arek,że to zwykła zbieżność i przypadek.
Teresita - 2010-07-06, 19:23

Zuzi10 też jestem ciekawa efektu po zastosowaniu triggera3.Ważne,że nie zaszkodzi rybkom i roślinom.Zbyt mało forumowiczów dzieli sie uwagami po użyciu tego preparatu.Arek ,moj autorytet,w pierwszych postach wystawił pozytywną opinię.
diver - 2010-07-06, 21:07

HEJ
Ja narobiłem zdjęć oczka tydzień temu, gdy aplikowałem trigger'a licząc że niedługo zamieszczę je wraz ze zdjęciami oczka zmienionego na plus, jednak musze na to jeszcze poczekać. Jestem świadomy że nie jest to żądne cudowne serum i woda mi nie wyklaruje się w minutę, ale jakaś różnica mogłaby już powoli następować :-(
Mam również nadzieję że jedyna skuteczność triggera nie polega na nabijaniu na nim kasy przez producenta i dystrybutorów.
W ciągu 7 dni
- nie karmiłem ryb
- zmniejszyłem ich liczbę z około 23 do 18 (na dobry początek)
- filtr przepływowy z beczki 80l czynny 24h

widoczność przed 5-10cm
widoczność po 5-10cm

Pozdrawiam

pudzio - 2010-07-16, 12:52

co do triggera mam oczko nowe można tak nazwać ok 3 miesięcy wymieniłem w nim wodę powierzchnia jak w opisie i woda brązowo- zielona jak 2 miesiące temu tak i teraz triggera zastosowałem do aktywacji filtra no i oczka, na razie brak reultatów :((
melek - 2010-07-16, 13:43

No i czego się jeszcze dziwisz?
pudzio - 2010-07-16, 18:59

z tego że chciałbym mieć już jakiś efekt choć mały
JAREK G - 2010-07-16, 19:38

Trigger to nie chemia i nie ma efektu z dnia na dzień. Działa powoli i musisz uzbroić się w cierpliwość. On pomaga "tylko" w szybszym osiągnięci równowagi biologicznej w zbiorniku. Na takową niektórzy muszą czekać latami, a co bardziej niecierpliwi wymieniając wodę nigdy jej nie osiągną :???:
Elendil - 2010-07-16, 21:14

Przez dwa miesiące od majowych ulew miałem w oczku 20cm widoczności. Na początku czerwca poszła pełna dawka triggera. Do tego 27 czerwca i 11 lipca pełne porcje "SedimentMinus" Tetry, też preparat biologiczny. Od przedwczoraj mogę liczyć żwirek na dnie :yahoo:
Tak więc cierpliwość popłaca i daje rezultaty ;)
Pzdr.

AurorA - 2010-07-16, 22:01

wg mnie to pewnie po prostu rośliny ruszyły na całego
Elendil - 2010-07-16, 22:05

Też myślę, że w końcu się rozbujały. Uważam jednak, że te preparaty też sporo pomogły. Rośliny raczej nie zlikwidowałyby osadu na folii i konkretnej zawiesiny w wodzie - kupa pływających mikrofarfocli widocznych po włączeniu podwodnego oświetlenia. Przy ich rozkładzie te dwa bakteryjne preparaty na pewno pomogły.
ILUSION - 2010-07-16, 22:09

Chyba też muszę spróbować tego triggera, niby woda czysta na 1m, ale taka jakaś "zasyfiała" nie jestem z niej do końca zadowolony ;)
Łogrodniczka - 2010-07-21, 11:33

U mnie po 3 dniach od zastosowania preparatu zaczelo sie "przejasniac". Dzis widze dno :D rosliny rosna jak oszalale, ryby szaleja, ale i tak mysle, ze Tryggier duzo pomogl :)
tom11 - 2010-07-21, 14:51

Cytat:
U mnie po 3 dniach od zastosowania preparatu zaczelo sie "przejasniac". Dzis widze dno


U mnie też wielka poprawa po tygodniu od kupna trigera , tyle że ja jeszcze nie zdążyłem wsypać :hehe:

Teresita - 2010-07-22, 14:17

Minęło 2 tyg.od zastosowania triggera.Woda z brunatno-zielonej jest w kolorze herbaty.minimalnie poprawiła się klarowność,w wyższych partiach oczka delikatnie zaczyna być widoczna,niestety,moja niebieska folia basenowa.
Przed zastosowaniem preparatu podmieniłam ok.400l wody z oczka na deszczówkę.Upały sprawiają,żę prawie codziennie dolewam ok.60l wody wodociągowej,odstanej 1 dobę.Oczko 4000l.Do tego intensywna filtracja,dołożyłam drobnoziarnistą gąbkę.
Nie wiem,czy fakt postępującej poprawy stanu wody mogę przypisać tylko triggerowi,pozostaje mi obserwacja,czy to chwilowo,czy idzie ku lepszemu. :good:

Teresita - 2010-08-16, 11:33

6 tyg.minęło od zastosowania trigera3,jeszcze do niedawna nie wierzyłam w jego możliwości,gdyż woda po deszczach była zielona,mętna.Od ok.tygodnia stan uległ poprawie na tyle,że widzę1,5cm narybek szubukina na gł.40-50cm,ile tu tego :-o Będzie wydany.

Kolor wody nadal lekko brązowy,lecz jest klarowna,choć daleko jej do ideału ,jaki oglądam na waszych fotkach.No,ale jak przez trzynaście lat oglądało się życie na powierzchni i kilka cm wgłąb oczka to taki stan cieszy :yahoo:

Myślę,że sukces zawdzięczam trigerowi,jego enzymom,gdyż znika czarny cuchnący szlam ,który osadzał się na korzeniach roślin posadzonych beż podłoża,choć nieufnie liczyłam ,że kolejne doświadzenie skończy się porażką.U mnie zadziałał.
Dużą pomocą napewno była filtracja i rośliny.
Spróbuję wstawić fotkę,w tych sprawach jestem bardziej zielona niż była woda w moim oczku.



na drugim zdjęciu można dostrzec malutkie rybki.

ewa535 - 2011-10-08, 11:01

Czy ktoś ze "stałych" użytkowników Triggera 3 może mi pomóc w interpretacji załączonego testu "żyzności wody" ?
Chodzi o "odbarwienie" niebieskiego paska w probówce z wodą z oczka. Otóż nie rozumiem co autor ma na myśli mówiąc o dbarwieniu ? CAłkowitym ? Do białego ?
Bo u mnie odbarwienie do jasnoniebieskiego nastąpiło już po 3 godzinach.
I jeśli interpretować to w taki sposób, że skoro pasek zmienił kolor na jasnoniebieski tzn. ze się odbarwił to u mnie według producenta ( cytat) - staw staje się bajorem-musisz działać,woda nadmiernie żyzna, produkcja masowa-fitoplankton.
No i nie bardzo mogę się z tym zgodzić, ponieważ widoczność jest idealna do dna - 1.40 m.
Zaglonienie spore na kamieniach, ale tylko w rejonach gdzie na brzegu leżały bardzo miękkie omszałe piaskowce (skumałam- i już wywaliłam). No i faktycznie po wszelkich pracach oczkowych z zanurzaniem rąk, pachną intensywnie bagnem.

A więc coś jest nie tak, czy też raczej niewłaściwie odczytuję wyniki testu.
Z drugiej strony , to nigdy nie miałam z tym problemu ponieważ pasek z ciemnoniebieskiego ani drgnął przez wiele dni.
Proszę o pomoc jak to u Was z tym niebieskim paskiem jest.

Niby producent prosi o telefon w razie jakby było coś niejasne, ale wolę wiedzę otrzymywać od Was ;) a poza tym w sobotę chyba u nich nikt nie dyżuruje.


Tak na marginesie to ja wierzę w Trigger i jako jego wyznawca zawsze wczesną wiosną i jesienią rozpuszczam zalecaną ilość saszetek. Nie zrobiłam tego niestety na wiosnę (skończył był się akurat ;) . Może to właśnie dowód jego pozytywnego działania. Raz nie dałam i już jest źle.

JAREK G - 2011-10-08, 17:33

Ewa mogę później dokładnie sprawdzić co tam pisze i jak to interpretować, ale jak masz czysta wodę do daj sobie spokój z tymi paskami . Ja też daje Triggera i nigdy tych pasków nie używałem . O ile mogę uwierzyć w działanie triggera to w takie test paskowe już nie bardzo.
violettaxx - 2011-10-09, 16:48

Dokładnie Jarek G ; pamiętam chyba 3lata temu bawiłam się tym testem na żyzność wody wniosek jak wsadziłam test do probowki a miałam bardzo żyzną wodę to nawet przez 2tygodnie pasek się nie odbarwił :-o jeśli chodzi o ten test to lipa !!!
DJMazi - 2012-06-11, 19:53

Dziś kupiłem Try do testów postanowiłem wyłaczyć 2 lampy UV które działały 24h z 2 filtrami. Problem jaki u mnie występuje to nie brudna woda bo faktycznie mam ją fajną i klarowną a nitkowate glony które nie dają spokoju memu oczku. Już nie mam siły usuwać ich ręcznie. Stosowałem TETRA POND ALGOFIN 250 już 2 razy w tym roku może klarowność wody poprawił ale z nitkowatymi nie dał sobie rady. Garściami wyciągam co 5-6 dni. Sprawdzę ten środek.
Pytanie czy lampy UV mogę zostawić włączone po zastosowaniu tego środka ??
Czy może faktycznie wyłączyć je na miesiąc dla testów jak sądzicie ?
Oczko mam rok i sam się zastanawiam czy testować ten środek czy nie.

DJMazi - 2012-06-20, 07:53

14.06 zrobiłem test paska odbarwił się na jasno niebieski po 4 godzinach dziś już jest biały.
Raczej ten test to jakaś ściema.
tego też dnia wsypałem do oczka 10 saszetek Tryggier gdyż mam oczko 5000L więc według instrukcji.
Teraz rano oglądam oczko to powiem tak dni widzę ale wcześniej też było widoczne.
Nitkowate jak były tak są nowe nic środek na nie nie działa.
Prawdę mówiąc muł na dnie jest nadal.
Wiem że trzeba czasu wiec obserwuję i czekam.
Dodam że od dnia wsypania środka wyłączyłem 2 lampy UV

uves - 2012-08-09, 09:47

Przejrzałem wątek i widzę wiele pozytywnych opinii, z ciekawości będę musiał również go wypróbować.

Pozdrawiam

jurek47 - 2012-08-09, 12:31

Stosowałem /dwa razy/ i uważam że szkoda kasy.
SzczupakTS - 2014-07-10, 10:35

czy tigger - 3 zlikwiduje wszystkie glony?
chodzi mi np o glony które sa na roslinnosci podwodnej i np na łodygach lili
czy przyczyni się także do rozkładu brudu na liscisch roslin?

Teresita - 2014-07-10, 15:39

.Przez trzynaście lat woda zielona,mętna.
Stosowałam wiele wariantów,by oczyścić wodę,łącznie ze słomą(masakra).Godziny spędzone na forum,zmobilizowały mnie do zakupu roślin,część dostałam.Zastosowałam Trigger cztery lata temu,efekt nastąpił po ok. miesiącu.Woda z mętnej zrobiła się klarowna,nie jest może
pierwszej klasy czystości,lecz stan jaki jest zadowala mnie.

PIOTR.P - 2014-07-10, 19:50

szczupak
oczywiście że toigger pomaga wyklarować wodę .
ale !!! coś z tą wodą u Ciebie jest nie tak skoro masz oczko kilka lat to nie jest takie nowe .
daj parę fotek ogólmy widok oczka i napisz co w nim pływa jaka pojemność ,pompa filtr

SzczupakTS - 2014-07-11, 01:49

oczko ma 2 lata
mam pare kojaków,karasi,orf,karpia 5kg,wzdregi,liny
pompa kaskadowa o przepływie 6000l/h
niewiem jk zlikwidowac glony takie ciagnace sie gluty na moich roslinach zwlaszcza na rogatku,moczarce,wywlóczniku i łodygach lili
czy tigger - 3 zlikwiduje tez te glutowate glony z roslin i z lodyg? z kamieni?
fotki wrzucę w wolnej chwili

PIOTR.P - 2014-07-11, 06:28

daj te fotki , jaki filtr i najważniejsze podaj pojemność oczka
SzczupakTS - 2014-07-11, 11:21

pojemnosc 6000l popma kaskadowa o przeplywie 6000l/h podlaczona do filtra biologicznego(beczka),pisalem,że foty wnwolnym czasie
bez foto nie potrafisz odp na moje pytanie o tych glonach na lodygach i roslinach?

[ Dodano: 2014-07-11, 18:00 ]
czy uzywająć tiggera-3 muszę z filtra biologicznego powyciągać np gąbkewęglową i ovatę?lub wręcz odlączyć pompę od biologa(beczki)? Bo zastanawia mnię to czy np ovata nie wyłapię tych związków z tiggera-3? Bo mam tych warstw kilka w beczce

PIOTR.P - 2014-07-12, 19:42

jasnowidzem nikt tu nie jest daj fotki jak chcesz pomocy
węgiel aktywny jak masz usuń i zgaś lampę UV na 4-5 dni a reszta właśnie im więcej warstw tym lepiej bo tam się usadowią bakterie
czy pompa jest jakoś zredukowana :?: masz za silną pompę do tego oczka :!: jaki to filtr :?:
jaki zalecany ma przepływ :?:
i znowu potrzebne są fotki

SzczupakTS - 2014-07-14, 00:04

foto dodam gdy tylko zrobię ;)
nie mówie,żeby być jasnowidzem tylko nie dostałem odpowiedzi czy ten środek usunie tylko mętność wody czy też momoże na te glony np na łodygach lili :-(
pompa nie była redukowana,rczej do mojego oczka nie jest za duża.Jutro podam nazwę modelu tylko znajdę opakowanie ;)
puki co środek został zaaplikowany do oczka i czekam na efekty,ostatnie deszcze teżswoje zrobiły,woda jest mętna

wolanin - 2014-07-14, 04:32

Kurcze pisałem Ci, że usunąłeś z wody glony (zawiesinę), a żarcie dla glonów w wodzie pozostało - no i masz problem z innymi formami glonów - osiadłymi - do których filtracja mechaniczna się nie dobierze.
http://forum.oczkowodne.n...t=6487&start=15
A Ty dalej próbujesz z Triggerami, zamiast zastanowić się, co zrobić, aby zubożyć wodę w substancje biogenne.
Trigger rzecz świetna i nie zaszkodzi, ale moim zdaniem na tym etapie, to Twoje bakterie działają świetnie i podają glonom osiadłym papu.
Glony takie jak skrętnica są konkurentami pokarmowymi roślin wyższych i vice versa.
Strumień jakiś, filtr glebowo-korzeniowy, rośliny...

PIOTR.P - 2014-07-14, 06:23

wolanin napisał/a:
Strumień jakiś, filtr glebowo-korzeniowy, rośliny...

Wolanin - właśnie w tym celu proszę go o fotki , by zobaczyć całe oczko i stwierdzić co mu tam brakuje, w tedy mu coś doradzisz ,a on coś kombinuje z fotami, albo się czegoś wstydzi ??
a ten swoje z tą mętną wodą ,
chcesz pomocy rób to o co prosimy :!: :!: :!: :!: :!:

SzczupakTS - 2014-07-14, 16:47

Rczej nie mam sie czego wstydzic tylko raczej jakość zdjęć powinna być dobra prawda?
bo co z tego,że porobie foty skoro np będą nie ostre,nie pokażą w ogóle glonów o które mi chodzi?
mój brat jak tylko wpadnie w odwiedziny obuiecał mi porobić fotki profesionalnym sprzętem(ma studnio fotograficzne)
Wolanin - woda jest krystaliczna prawieże tylko te glony np na wywłóczniku i łodygach lili
Tiggerem się bawię bo czytałem opinie o nim i jest z tego co czytam dość fajnym środkiem biologicznym.
O innych sposobach filtracji myślałem,strómyka nie mam zbytnio gdzie zrobic,roślin mam mase,różnorodne: i podwodne i strfy płytkiej i bagienne i pływające.
Może to śmieszne ale poprostu martwię się o swoje bajorko o ten mój malutki świat,cgciałbym,żeby cieszył nie tylko moje ale i oko każdego kto przyjdzie

PIOTR.P - 2014-07-14, 19:10

SzczupakTS napisał/a:
woda jest krystaliczna prawieże tylko te glony np na wywłóczniku i łodygach lili

daj foty z telefonu, nie angażuj fotografa , zrób kilka ująć całego oczka, nie wodę fotografuj ,z 4 stron oczko obfotografuj ,a powiemy Ci co w nim brakuje i co trzeba zrobić
napisz ile masz ryb jakie ,ile karmisz -czym karmisz ,masz lampę UV :?: ,jak nie to ona mogła by pomóc z zielono-mętną wodą .

SzczupakTS - 2014-07-15, 01:12

lampy nie posiadam,rybek mam kilkanascie troche karasi,pare karpików,pare linków i jeden karp 5kg.rybki karpie specjalnym pokarmem powierzchniowym raz do 2 razy dziennie.postaram się jutro po pracy porobić foty i i tak jak braciak wpadnie oddam jakies fajne ostre ujęcia.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group