Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Aurory

AurorA - 2006-07-21, 01:28
Temat postu: Oczko Aurory
Jak znajde trochę czasu dam więcej fotek mojego oczka.

Na razie prosze o rade...
...gdzie mam karmić ryby? ;)




Ala - 2006-07-21, 10:16

Piękne, nawet nie wiesz jak zazdroszczę takiej czystej wody. No i te lilie...u mnie kwitną w ilości 1szt na tydzień. :( Ile lat ma to oczko?
KoRcZuS - 2006-07-21, 11:58

Super :) Roslin jak mrówków hehe :p Jaka pojemnosc ma Twoje oczko? Z tym karmieniem ryb to zeczywiscie problem :)
AurorA - 2006-07-21, 13:13

Ala napisał/a:
nawet nie wiesz jak zazdroszczę takiej czystej wody. No i te lilie...u mnie kwitną w ilości 1szt na tydzień. Ile lat ma to oczko?


Woda jest praktycznie cały czas krystaliczna, tylko wiosną na około dwa tygodnie się troszkę zazieleniła. Nie stosuję żadnej chemi, filtrów i lamp uv - to chyba zasługa roślinek no i może małży. Wody w tym roku wcale nie wyminiałem , ani nie podminiałem nawet w 1%. Lilie wydają każdego dnia kilka do kilkunastu kwiatów. Oczko w tym kształcie ma 6 lat. Muszę zrobić jeszcze jedno większe, bo mam apetyt na pare ciekawych roslinek, a już teraz musze ustawiać doniczki jedna na drugiej :(

Pojemność 5 000 L - rybki na szczęście jedzą z ręki :P więc wiele miejsca nie trzeba.
Kwadracik 15x15 cm wolny od roślin w zupełności im wystarcza :wink:

Hubert - 2006-07-21, 14:04

AurorA napisał/a:
Na razie prosze o rade...
...gdzie mam karmić ryby


Widzę Aurora, że zacząłeś utykać rośliny tak samo jak ja. A tak się ze mnie śmiałeś ...

AurorA - 2006-07-21, 14:13

Do Ciebie jeszce mi daleko - oczko 5 razy większe a gatunków 3 razy mniej :wink:
DAwid - 2006-07-21, 15:36

SUPER!!!!! bardzo mi sie podoba, naprawde masz sporo tych roślinek :shock:

[ Dodano: 2006-07-21, 15:38 ]
SUPER!!!!! :brawo: bardzo mi sie podoba, naprawde masz sporo tych roślinek :shock:

Mazur - 2006-07-21, 17:15

Ja również zazdroszę tych pięknych lilii moje kwitną od czasu do czasu.
Dajesz jakieś nawozy ? bo liście są takie młodziutkie wybarwione.

Michał1 - 2006-07-21, 18:11

Oczko baaardzo mi się podoba..powiedział bym nawet że jest bardzo w moim stylu :D
good work :brawo:

AurorA - 2006-07-21, 19:12

dziękuję wszystkim za miłe słowa :D

Roman napisał/a:
Dajesz jakieś nawozy ? bo liście są takie młodziutkie wybarwione.


Nawozów staram się nie dawać - dla roślin posadzonych w pojemnikach sam przygotowuję specjalne podłoże uwzględniające wymagania danego gatunku,. Składa sie ono głównie z piasku, gliny, humusu, torfu kwaśnego, kompostu oraz torfu odwaszonego i czasem obornika. Oczywiście dla różnych roślin różne składniki i proporcje - mieszam na oko :wink: - po paru latach uprawy można się nauczyć co jakiej roślinie służy, choć tak naprawdę sa one bardzo tolerancyjne i mają niewielkie wymagania.

Dla roślin swobodnie pływających i podwodnych polecam
Plantamin

Innych nawozów nie używałem więc trudno mi o nich coś powiedzieć.

ZiK - 2006-07-21, 19:17

AurorA,
super lilie ale mają dorodne kwiaty i liście. musisz chyba dodawać jakichś nawozów liście lili tak gęsto u ciebie rosna aż zachodzą na siebie, u mnie liście i tak nie zachodzą na siebie i tak bujnie nie rosną jak Ty to robisz że u ciebie tak bujnie rosną rośliny i mają taką soczystą zieleń?? Oczko Super.!!! :soczek: :pa:

AurorA - 2006-07-22, 14:29

No dobra :D jak wam się podoba to jeszce pare fotek.

oto bardziej całościowy widok na większe oczko - po lewej widac fragment okazałego papirusa.


a oto porównanie wielkości kwiatów lili wodnych: rodzima Nymphaea Alba oraz odmiana uprawna Nymhaea "Attraction" - zawsze jak zakwitną obok siebie to robie zdjęcie porównacze a właściwie robiłem - bo właśnie Albe z oczka wywaliłem - szkoda mi na nią cennego miejsca.



A teraz pare zdjęć ulubionych mieszkańców mojego oczka - żabek zielonych:
Często wchodzą jedna na drugą i tak wspólnie się wygrzewają - piękny widok.


Żabki uwielbiają się wygrzewać i polować na liściach lilii wodnych.


A tu żabka siedząca na rdestnicy przeszytej i wywłóczniku okółkowym. Obok widać kwiat osoki aloesowatej

Mazur - 2006-07-22, 15:07

Te lilie to gatunek <Aurora> dostępne w Twoim sklepie ?
Kusisz kusisz aż w końcu jak rybka łyknę przynętę tylko ta odległość.

AurorA - 2006-07-22, 16:27

"Aurora" to odmiana miniaturowa - ta na zdjęciach to prawdziwy gigant wśród lilii - "Attraction". Kwiaty dorastają do 25 cm.

Roman, a skąd jesteś jeśli wolno spytać.

Mazur - 2006-07-22, 17:20

Pewnie że można przecież pisałem że jestem ze stolicy zimna czyli z miasta z najczystrzym powietrzem, wspaniałymi lasami krótko mówiąc z Suwałk.
Ernest - 2006-07-22, 22:21

Aurora fajne masz żaby
killer1558 - 2006-07-27, 12:53

u ciebie jest naprawdę super :brawo: powiedz mi jak to robisz że rosliny takie soczyste kolorki mają bo u mnie po tych upałach wszystko zaczyna schnąć począwszy od pałki a kończąc na... no nie wiem wszystko aż wstyd teraz fotkę dawać nie wiem czy to umnie tylko czy tak wszędzie się dzieje ale uciebie to naprawdę super zaczełem nawet myśleć o tych odmianach roślin chodowlanych :yess: :yess: :yess:
konrii - 2006-08-03, 11:57

AurorA, nie masz problemu z igłami lecącymi z tego srebrnego świerku?
AurorA - 2006-08-03, 16:09

Mam straszny problem - jak jeszcze miałem kawałek nie zarosniętego oczka to każdego dnia wyławiałem całe sita igieł - teraz prawie wszystko spada na liście lilii wodnych. A może te igły zakwaszaja mi wodę :?:

Gdzieś czytałem by przy oczku nie sadzić drzew liściastych tylko iglaki to nie będzie problemów z liśćmi - jest dokładnie odwrotnie - igły sypią się przez cały rok, a liście tylko jesienią :P .

konrii - 2006-08-03, 17:20

i wlaśnie to jest jednym z powodów dla których bede przenosił oczko, sosna i świerk zasypują mi igłamy moje gigantyczne 150-litrowe oczko:D
ogrodnik - 2006-09-07, 15:55

igły zakwaszają to napewno. ale przynajmniej nie mają inhibitorów wzrostu, tak jak większość liściastych (garbniki przykładowo u rodziny fagaceae :roll: ) nie ma złotego środka, przy oczku zawsze będzie robota, czy to iglaki, czy to liściaki. ale czy swoim pięknem nie rekompensują nam tej roboty? :soczek: oczko pierwsza klasa!! :)
AurorA - 2006-09-24, 21:35

Dziś pogoda była fajna i wcale prawie nie widać, że to już jesień.
Pstryknąłem parę fotek.

poniżej oczko większe



teraz oczko mniejsze (całe prawie hiacyntem zarosło) :P U góry widać wąski przesmyk -połączenie z oczkiem dużym.


Oto moje głodomory. Na betonowej ściance widać porost z glonów nitkowatych. Jest on ładny i tworzy się tylko w tym miejscu oczka gdzie karmię rybki (musiałem pozbyć sie paru rosinek by zrobić tak wielka jadalnię. Na roślinach glonów nie ma.


A to dojrzałe owoce psianki słodkogórz odmiany variegata

ogrodnik - 2006-09-24, 21:39

ten świerk to Ci zaraz całe oczko zasłoni :roll: tniesz go może?
castleman - 2006-09-24, 21:43

Strasznie dużo liści mają te Twoje lilie :)
Ile lat mają i jak to robisz że są takie bujne :?:
Moje raczej są skromniesze :( (wiadomo, nowo zakupione, ale jest nadzieja bo widze że puszczają nowe liście, na kwiaty chyba już nie ma szans...)

AurorA - 2006-09-24, 21:44

Jeszcze nie tnę ale, chyba będzie trzeba go od dołu trochę podkrzesać. Tnę tylko z prawej bo mi włazi na wierzbe Hakuro -nishiki.

Jak robiłem oczko to najbliższe gałęzie miały ponad metr do oczka, a teraz topią się w wodzie, ale rybki lubią się pod nimi chować.

lilie maja kilka lat - po cztery duże kubły Atraction w każdym oczku do tego mam małą Rene Gerard i Escarboucle (kupiona w tym roku, ale już miała jeden kwiat)

ZiK - 2006-09-25, 09:21

AurorA Piękna ta twoja lilia taką ma ładną soczystą zieleń wogule bujne rozrośnieta :)
Ładnego masz też Papiruska:)
P.S kiedy zabierasz papirusa do domu?i jak go zimujesz? :?:
:soczek:

Patryk - 2006-09-26, 19:53

a Aurora pokaż wiecej fot
jakja - 2006-10-18, 16:18

Takie wodne roiślinki pływające - nazywam je "agawą wodną" :-) - dostałem jedną małą od znajomego, ale ryby mi ją zeżarły :???: Jak ona się nazywa? Długie liście w kształcie pióropusza...
ZiK - 2006-10-18, 18:42

jakja, to jest osoka aloesowata. :)
AurorA - 2006-10-18, 19:14

Oto moje osoki (wiosną)



Nie zauważyłem aby ryby próbowały ją żreć - ma twarde liście - z kolcami na brzegu.

JAREK G - 2006-10-18, 22:32

AurorA napisał/a:
Nie zauważyłem aby ryby próbowały ją żreć - ma twarde - z kolcami na brzegu.

Ja kupuje co roku kilka i to duże i zawsze mi je karpie koi zeżrą :( i po miesicu już nie ma żdnej chociasz staram się je gdzieś "schować" na płytkiej wodzie żeby zakwitły. Jak budowałem oczko to rzuciłem wtedy parę do wody na wiosnę okazało się że jest ich cała masa :) , wyczyściłem wtedy oczko zostawiłem kilka osok resztę rozdałem znajomym i wpuściłem ryby, po paru tygodniach okazało się że po osokach zostały tylko ogryzki i w przeszłym roku znów po raz kolejny będę musiał kupić bo z tego roku już dawno nie ma śladu po osokach :x Tak dokładni to ich nie jedzą tylko podpływają i szarpią za liści aż urwią i tak wszystkie po kolei

AurorA - 2006-10-18, 22:54

Mam ryby i osoki ( nie mam koi). Czsem widzę jak młode karaski skubia glony porastające osoki, ale rośliny są całe.
castleman - 2006-10-19, 10:42

U mnie osoka juz na dnie oczka.
Na jakiej głębokości powinna być żeby przetrwała zimę?

castleman - 2006-10-29, 17:11

Aurora, a może byś tak wrzucił jakieś świerze jesienne zdjęcia :)
Jesteśmy na pewno ciekawi szyscy jak teraz Twoje oczko wygląda ;)

AurorA - 2006-10-29, 17:22

Mam zapchany cały dysk i nie gdzi zgrać zdjęć z aparatu, ale prędzej czy później dam jakieś fotki. Oczko wciąż jest bardzo ładne, także hiacynty i pistie, osoki już opadły, tataraki i irysy, krwawnicę, babki ładnie przyciłem aby było czyściutko. Zrobiło sie luźniej :P
jackon - 2006-10-29, 17:27

nie wierze,aby karp koi zjadal osoke
moze basen ogolocic z roslin miekkich podwodnych, to fakt
sam karmie te ryby taka roslinnoscia, ktorej mam nadmiar na stawach stabilizacyjnych
jest tak jak pisze Arek, osoka ma twarde liscie z kolcami na brzegach
pozdrawiam
Jacek

AurorA - 2006-11-01, 23:53

Ok, to wczorajszy obraz mojego oczka. Bez papirusa i po przycięciu większości roślin zrobiło się pusto. Jeszce tylko część pisti i hiacyntów czeka w kolejce na kompostownik, ale teraz pierwszeństwo mają dalie :peace:




JAREK G - 2006-11-02, 00:00

U CiebieAurorA,może bez papirusa i trochę "PUSTO" ale jeszcze prawie wiosna :P
Ernest - 2006-11-02, 04:37

No extra jak na listopad :good:
ZiK - 2006-11-02, 10:13

:brawo: Ładne liście mają jeszcze u Ciebie lilię takie zieloniutkie całość też jeszcze ładnie wygląda fakt ,że trochę już pusto ale w końcu to już listopad i już pierwsze opady śniegu się zdarzają. :soczek:
:)

AurorA - 2006-11-02, 12:18

zik napisał/a:
Ładne liście mają jeszcze u Ciebie lilię takie zieloniutkie


Tych żółciutkich juz parę taczek poszło na kompost - obrywam na bierząco.

castleman - 2006-11-05, 01:02

piękne wzorcowe oczko,
nawet śnieg nie dociera, ja też tak chce ;)

AurorA - 2006-11-05, 01:32

Juz dotarł :cry: :wink:
castleman - 2006-11-12, 15:26

Arora, strasznie miżal tych hiacyntów i pistii, które aktualnie rozkładają się w Twoim gnojoku (tak sie mówi w moim rejonie na kompostownik) :P
http://www.fotosik.pl/sho...bc185e57291124f
hmm ja na razie z moim eksperymentem cianko przęde, roślinki żólkną i brązowieją :(

AurorA - 2006-11-12, 16:06

castleman napisał/a:
na razie z moim eksperymentem cianko przęde, roślinki żólkną i brązowieją


Właśnie dlatego je wywaliłem, szkoda pracy. Ale kilka roslinek tez wziołem na próbę do zimowania choć juz mi marnieją a muszą wytrzymać jeszcze ponad pół roku.

Na razie najlepiej zimuje limnobioum - nawet to, które wykuwałem z lodu.

Hiacynty posadzone w doniczkach w błotku to porazka - uschły juz prawie całe - chyba za suche powietrze.

Ernest - 2007-02-24, 14:41

Ale miałeś gąszcz roślin w oczku,ciekawi mnie czy będzie w tym roku jeszcze więcej :P
Jak ja bym chciał mieć tyle roślin to jeszcze ze 2 tony musiał bym dołożyć :D
Będę próbował podwoić ilość roślin u siebie :) (to jest minimalne założenie)

jakja - 2007-02-24, 14:42

Mnie fascynuje ta ilość aloesu... moje marzenie...
JAREK G - 2007-02-24, 17:18

Ernest napisał/a:
Będę próbował podwoić ilość roślin u siebie :) (to jest minimalne założenie)
To mammy dokładnie takie same plany :)
AurorA - 2007-02-24, 17:36

Skoro ruszyliście temat to dam pare fotek z wczoraj i dziś.

To oczka z pewnej odległości. Widać że małego nawet nie odśnieżam.


Duże sam odśnieżył wiatr, ale jest tak śliskie jak wypolerowane (mało nie zaliczyłem zwałki jak po nim chodziłem :P )


A to przerębelek


Pierwsza fotka z rana (cały przerębel zamarznięty). Przy szybkim spadku temperatury uzyskuje się taki efekt. Druga fotka zrobiona po południu (już bąbelki zdążyły sobie wyrobić dziurę w lodzie) Pompka pracuje na opór, ale w wężyku zebrało się sporo lodu i śniegu z zamarzającej pary i ledwo dmuchał. Już go rozmroziłem i dmucha aż się gotuje. :yahoo:

castleman - 2007-02-25, 00:16

:brawo: Aurora
wreszcie jakieś zimowe zdjęcia
a już myślałem że Twój aparat zasnął zimowym snem ;)
No no to ciekawe rozwiązanie z tą pompką...
Napisz coś więcej jak działa.
Pracuje on stop? nie zatyka się?

AurorA - 2007-02-25, 00:27

Jasne że pracuje non-stop, ale robią się zatory. Już dwa razy całkiem się zapchała. Jak jest nagły spadek temperatury w wężyku potrafi się w ciągu nocy zebrać metr śniegu/lodu - mam już metodę szybkiego odmrażania, wystarczy wiadro z ciepła wodą. W przyszłym sezonie wywalę pompkę na dwór i będzie spokój :piwko:
Ernest - 2007-02-25, 00:43

Ernest napisał/a:
Ale miałeś gąszcz roślin w oczku,ciekawi mnie czy będzie w tym roku jeszcze więcej

Jak to widzisz :?:

killer1558 - 2007-02-25, 02:10

Arku wywal na pole pompkę i będzie naprawde spokój ja tak mam i zero problemów z zamarzaniem wężyka już któryś rok
AurorA - 2007-02-25, 02:30

Ernest napisał/a:
Ernest napisał/a:
Ale miałeś gąszcz roślin w oczku,ciekawi mnie czy będzie w tym roku jeszcze więcej

Jak to widzisz :?:


Mam więcej i mam apetyt na jeszcze więcej ale już się nie mieszczą. Muszę zrobić nowe większe oko. W starym na dnie stoi donica przy donicy i na nich też doniczki ;) Jak znikły pistie i hiacynty to dno trochę widać .


Trochę za dużo mam w tym oczku. ;)

killer1558 - 2007-02-25, 02:44

AurorA napisał/a:
Mam więcej i mam apetyt na jeszcze więcej

to tak samo jak ja wiele roślin nie sadze bo nie mam gdzie postawic brakuje półek :-(

castleman - 2007-02-25, 11:02

A ja wracam do pompki, tj chciałbym zapytać:
1 jaka jest różnica poziomów pomiędzy "zasysaczem" i wylotem?
2 jaką masz pompkę (typ i wydajność)?
3 czy może ona być uniwersalna, tj w lecie będzie tworzyć kaskadę, w zimie napowietrzać jak na załączonym obrazku?

sorry za niedyskretne pytania ;)

Ernest - 2007-02-25, 11:04

Z tego co wiem Arek nie używał pompki w sezonie 2006 :P
castleman - 2007-02-25, 11:17

Ale aktualnie mamy 2007 :P
Aurora, pobudka, pytania się rodzą a odpowiedzi brak ;)

JAREK G - 2007-02-25, 15:10

killer1558 napisał/a:
to tak samo jak ja wiele roślin nie sadze bo nie mam gdzie postawic brakuje półek :-(
To tak samo jak ja tylko z tą różnica że ja nie mam roślin :? , a półek też by się przydało więcej :P
Nie słyszałem castleman, o takiej pompie co by tłoczyła latem woda, a zimą powietrze raczej jest to niemożliwe :roll: , a na pewno za drogie i nieopłacalne :-(

AurorA - 2007-02-25, 17:08

Nie używam pompy od 2-3 lat. Mam kupę roślin a one nie lubią zraszania. Obecne pompka mi niepotrzebna. Moja pompka to aquael 2500l/h (uważam że trochę za mała) teraz bym dał min 3500l/h choć producent zaleca 2,5 (oczko ma niespełna 5 tys. l.).

Jak uda mi się zrobić nowe oko to tam przerzucę część roślin i uruchomię mój wodospad (obecnie już cały porósł bluszczem).

Ta fotka z przed paru lat, gdy roślin było na tyle mało że mógł działać.



Używam tylko pompki napowietrzającej - to akurat sprzęt niezbędny.

JAREK G - 2007-02-25, 17:14

AurorA napisał/a:
Używam tylko pompki napowietrzającej - to akurat sprzęt niezbędny.
A czemu niezbędny :?: bo ja akurat nie mam :?
AurorA - 2007-02-25, 17:46

Jakieś natlenianie musi być, przynajmniej w takim małym oczku jak moje. Jak rok temu pompka mi wysiadła tak to się skończyło

JAREK G - 2007-02-25, 17:51

Straszny widok :(( Czy latem u Ciebie Arek napowietrzacz też pracuje :roll:
Mazur - 2007-02-25, 17:53

No to jutro będą ekolodzy nad oczkiem
AurorA - 2007-02-25, 18:28

Roman napisał/a:
No to jutro będą ekolodzy nad oczkiem



Przez rok jakoś nie dotarli :P
temat był wałkowany prawie rok temu
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=145
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=216
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=11
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=148

Latem napowietrzacz nie pracuje bo pracują rośliny i dla niego jest miejsce tylko zimą ;)

lukaszz66 - 2007-02-25, 20:24

ciekawe jak będzie wyglądać twoje oczko wiosną ,latem nie mogę się doczekać nowych fotek :)
castleman - 2007-02-25, 21:46

po pierwsze
Eee nie do końca zrozumieliście moją koncepcję.
Ja to rozumiem tak :) (tylko proszę się nie śmiać):
pompka pompuje wodę,
i w lecie i w zimie,
tyle że w lecie po kaskadzie
a w zimie wylewa z rurki na większej wysokości na oczko w jednym miejscu
(jak u Ciebie Aurora)
dzięki temu w oczku jest miejsce gdzie woda nie zamarza

jak myślicie czy to zadziała?

po drugie
Aurora odpowiedz proszę jeszcze
jaka jest różnica poziomów między zasysaczem i wypływem dla Twojej pompki.

Ernest - 2007-02-25, 22:00

Cytat:
a w zimie wylewa z rurki na większej wysokości na oczko w jednym miejscu

Może za bardzo wymieszać wodę i wtedy temperatura wody na dnie nie będzie miała 3-4*C tylko 1-1,5*C może 2*C.A wtedy nie będziesz miał lodu grubości 30 cm tylko 50cm a może i zamarznie do dna.I co wtedy,chyba nie muszę pisać dalej :)
Zakładam że będzie taka zima jak poprzednia

JAREK G - 2007-02-25, 22:01

Nie jestem AurorA, ale zacznę od drugiego :P u Arka nie ma pompy (wodnej) tylko napowietrzacz :lol:
To pierwsze o ile dobrze zrozumiałem to mogło by tak być :) z tym że pompa powinna być zanurzona na około 60cm a wypływ powinien być tuż nad lustrem wody ( a nie na wysokości) najlepiej w styropianowym przeręblu :) U mnie tak ma być bo ja nie mam napowietrzacza :? , ale w tym roku nie ma zimy i woda leci cały czas na kaskadę :)

castleman - 2007-02-25, 22:19

To ja już nie wiem, o jakiej pompie pisze Aurora?
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=45
http://www.fotosik.pl/pok...42677e4874.html
ale, ale widzę że to nie strumień, tylko rureczka...
Aurora, proszę wypowiedz się jak to działa.

JAREK G - 2007-02-25, 22:30

Napowietrzacz to też pompa (powietrza) dlatego Arek używa tego określenia :)
AurorA - 2007-02-25, 22:59

Dokładnie chodzi o napowietrzacz, który stoi w piwnicy. A pompa do kaskady stoi u mnie w regale w pudełku (prawie nieużywana mogę sprzedać ;) ) różnica poziomów od regału do oczka to jakieś 5-6 metrów :hehe: :bum:

Castelman nie wiesz jak działa napowietrzacz? :P przeczytaj dokładnie te tematy ;)

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1031
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=52
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=671
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=29
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=735
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=784
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=809
po tej lekturze wszystko z pewnością zrozumiesz ;)
Starałem się ułożyć je tak abyś szybko złapał o co chodzi. :piwko:

AurorA - 2007-04-07, 00:09

Podczas ostatniego weekendu chciałem odkurzyć trochę mułu na dnie a skończyło sie na tym ze wypompowałem całe oko. Zrobiłem parę fotek aby zobrazować jak zrobić boxy na rośliny oraz pokazać moje oczko "pod wodą" - konstrukcje i pionowość ścianek.



A oto boxy na roślinki wypełnione substratem (jeden podwodny z przęstka drugi wyżej /za nim z pałką i kosaćcem.


A te muszle po padniętych ,małżach znalazłem na dnie oka przerośnięte korzeniami lilii - to chyba zostało jeszcze z poprzedniej ciężkiej zimy. Mimo ze tak wiele małży padło + żaby i ryby woda sie wyklarowała i była czysta az do teraz kiedy to ja wymieniłem i momentalnie z brązowiała.


killer1558 - 2007-04-07, 00:14

widać fachowa robota :) małże pewnie tak jak mówisz po tamtej zimie padły,bo u mnie jak na razie część co widziałem przetrwała :good:
AurorA - 2007-04-07, 00:18

Żywe też były. Tak pół na pół. Chyba padły dawno bo muszle w środku były wypełnione korzeniami grzybieni.
Ernest - 2007-04-07, 05:52

Dobre rozwiązanie z tymi boxami :good: .Mi po wczorajszym rozruchu też woda zbrązowiała :)
JAREK G - 2007-04-07, 18:21

Ja myślę jak tu zrobić takie kieszenie u siebie w oczku z foli, jak będę czyścił to muszę coś wykombinować :P
AurorA - 2007-05-01, 22:38

Dziś trochę pstryknąłem :-D

Na początek całe oko. W wodzie jeszcze pustawo, brak roślin pływających i pierwsze liści lilii.
Ale w tle robi efekt klon palmowy :) i parę innych drobiazgów. Kaczeńce jeszcze kwitną.


Bobrek wciąż szykuje się do zakwitnięcia, ale przy takich temperaturach jeszcze mu się zejdzie. Oby tylko mróz nie zmroził pąków bo bobrek jest na to wrażliwy. Z tyłu przęstka.


O tej porze roku zdecydowanie najlepiej wygląda kosaciec żółty odmiany variegata.
To jeden z moich ulubieńców :) Z tyłu przęstka.


Nad moje oko przylatują gołębie z pobliskiego osiedla pić wodę. Nie lubię ich, ale w końcu dziś pstryknąłem, bo zawsze jak podchodzę to uciekają. (w tle irys variegata)


I dwie dzisiejsze fotki z ogrodu: Żółtoczerwone tulipany i śliwa dziecięca (fajna rzecz, mnóstwo białych kwiatów na tle czerwonych liści robi wrażenie).


JAREK G - 2007-05-01, 22:49

Ładnie wyglądają u Ciebie Arek kaczeńce :good: ja u siebie chyba też posadzę kaczeńce koło oczka bo w oczku u mnie kiepsko rosną :???:
AurorA - 2007-05-01, 22:54

U mnie kaczeńce rosną w oczku. Ta półka (strefa błotna ciągnie się aż do klonu) poziom wody tam to 0-2 cm, ale zawsze mokro. Wygląda jakby to było obok oczka ale to siatkobetonowy box na roślinki. Rosną tam kaczeńce niezapominajki wodne, czermień i krwawnica, a wolne przestrzenie wypełnia tojeść rozesłana i mchy. Na tych mchach pod kaczeńcami od lat uwielbiają przesiadywać żaby.
JAREK G - 2007-05-01, 23:02

To jest właśnie zaleta oczek z siatkobetonu, z foli ciężko jest zrobić takie kieszenie :?
Ernest - 2007-05-02, 04:53

Dawno Arku nie było fotek twojego oczka i okolic,ale jak już pokażesz to jest na co patrzeć :good:
marian - 2007-05-02, 22:16

I w koncu widzę oczko bosa ,niezle po tym remoncie wygląda :good:
AurorA - 2007-05-02, 23:16

marian napisał/a:
I w koncu widzę oczko bosa ,niezle po tym remoncie wygląda


Jaki tam remont, wylałem wodę podzieliłem lilię i nalałem z powrotem. Woda do dziś po tym zabiegu nie może uzyskać klarowności, ale przynajmniej nie jest zielona i nie ma glutowatych glonów.

Ale dziś była jazda. Złapałem w oczku prawie metrowego zaskrońca z żabą w pysku.
Żaba niestety nie przeżyła. Mieszkam niemal w centrum miasta i nigdy w okolicy nie widziałem zaskrońca. Mam go wiaderku, zaraz jedziemy z Hubertem w teren go wypuścić to może uda się pstryknąć parę fotek. Ostatnio w oczko zginęły mi wszystkie małe żabki i sporo małych kilkucentymetrowych rybek :(( Winowajca złapany na gorącym uczynku. Nie było łatwo go złapać nurkował jak głupi - zwinna bestia. Mam nadzieję że był tylko jeden :evil:

killer1558 - 2007-05-03, 06:57

dla mnie te gołębie to nie przyszły się napić wody tylko chciały zwiedzić twoje oko i przejść po kamieniach tak jak jest Ogrodzie botanicznym w Powsinie ;) :hehe:
AurorA - 2007-05-26, 22:05

Zrobiliśmy sobie z Hubertem i zaskrońcem parę pamiątkowych fotek i do wody.


tu już na wolności


W oku zakwitł Ernestowy bobowniczek


Kwitną też irysy Variegata i zaczyna tatarak Variegatus :)



Ernest - 2007-05-27, 11:25

Widzę że wyprawa udana :good:
castleman - 2007-05-30, 08:47

Aurora, podobają mi się Twoje szabelki wariegata, nie wiem czy to prawda, ale są takie efektowne tylko w słońcu, jak się je posadzi w cieniu zielenieją.
Zaskroniec I klasa, wyglądacie z Hubertem jak z anakondą na bagnach Amazońskich :hehe: , a poważnie to raczej nie chciałbym takich gości w moim oczku :P (przypomina mi się byczek zajdający kijanki). Gołębie racej są spokojniejsze :-D
Co niskich półek, to też mam coś podobnego, ale nie do końca obsadzone, chciałem tam wrzucić prząstke, bobrka i marsylie. Ale musze je najpierw zdobyć ;)

AurorA - 2007-05-30, 18:31

castleman napisał/a:
Aurora, podobają mi się Twoje szabelki wariegata, nie wiem czy to prawda, ale są takie efektowne tylko w słońcu, jak się je posadzi w cieniu zielenieją.



Irysy Variegata i tak zielenieją po przekwitnięciu, czasem jeszcze łapią trochę koloru na jesień.
Tatarak jest kolorowy cały rok, na jesień różowieje, ale i tak wolę irysy :P

Bajbas - 2007-05-30, 20:42

AurorA napisał/a:
ale i tak wolę irysy

ja też, szczególnie te z kolorowymi kwiatami. Choć ładnym liściem nie pogardzę :)
Bajbas

AurorA - 2007-06-27, 02:03

Oko dziś



Chciałbym pokazać jak między kamieniami układanymi na zaprawę (zero ziemi) rosną mi rojniki i rozchodniki.


melek - 2007-06-27, 02:16

Oczko pikne ,że tak powiem a zwłaszcza te kwitnące lilie w promieniach słońca. Powodzenia i życzę samych kwitnących roślin :P :P :good: :good: :roll:
Ernest - 2007-06-27, 04:47

Ładnie jak zawsze.Zaczyna powoli powierzchnia oczka zarastać,znowu będziesz miał problemy gdzie karmić rybki ;)
killer1558 - 2007-06-27, 06:22

lilie piękne u mnie jak do tej pory tylko po jednym kwiatku puszczają :-( widzę że i pisti się namnożyło sporo :)
Mazur - 2007-06-27, 08:18

Arek co tu będę pisał Sam wiesz jakie robi wrażenie :good:
marek3232 - 2007-06-27, 21:17

AurorA jak tu się dorobić takich lili jaku ciebie ;)
AurorA - 2007-06-27, 21:26

marek3232 napisał/a:
AurorA jak tu się dorobić takich lili jaku ciebie


To zależy od odmiany i sposobu sadzenia oraz od podłoża. No i oczywiście czas robi swoje.
W tym roku lilie dość mizerne bo były wiosną rozsadzane i dzielone.

samuraj - 2007-06-27, 21:31

ładnie w twoim oczku :brawo: pistie,lilie ładne (moje pistie i hiacynty pies zmasakrował :evil: )
marek3232 - 2007-06-27, 21:45

posadziłem wiosną atrractiona od Szymona, ale coś słabo rośnie może coś z niego będzie w następnym roku.
AurorA jakie masz podłoże w atrraction piasek i gline :)

AurorA - 2007-06-27, 23:37

marek3232 napisał/a:
AurorA jakie masz podłoże w atrraction piasek i gline


+ ziemię i kompost + troszkę obornika a na wierzch pisaeczek

marek3232 - 2007-06-28, 09:42

Jak czytam to każdy inne proporcje i składniki daje można sie pogubić,ale spróbuje z dodatkiem obornika i ziemi może zaczną lepiej rosnąć :good:
JAREK G - 2007-07-01, 23:24

Jak zwykle bardzo ładnie :good: ,a z tymi rojnikami to fajny pomysł muszę je u siebie między kamienie powkładać :P
AurorA - 2007-07-21, 14:21

Dziś:

oczko małe - a gdzie woda :hehe:


oczko duże





Zbliżenia na pontederię i lilię sioux (pierwszy kwiat jeszcze nie w pełni ubarwiony).



kuba123 - 2007-07-21, 14:54

Oczko bardzo łądne :) ;) Tylko, że problem może spowdować to , że do wody nie docierają promienie słoneczne.
Ale ładnie sie to prezentuje :-D

Mazur - 2007-07-21, 15:28

Moje lilie wyglądają jak wymoczki w porównaniu z Twoimi :???:
KoRcZuS - 2007-07-21, 17:22

Super :) Jak sie sadzi te rojniki w kamieniach?? bo przyznam ze ciekawie to wyglada :)
Yahilles - 2007-07-21, 22:01

Coś cudownego - uwielbiam maksymalnie zarośnięte oczka :P A to jest jednym z najpiękniejszych. Uroda kwiatów lilii po prostu powala. Aczkolwiek wada jest taka, że słabo widać traszki pewnie ;)
marek3232 - 2007-07-21, 23:43

:brawo: piękne oczko super zarośnięte i te lilie :good: :piwko:
AurorA - 2007-07-22, 02:13

KoRcZuS napisał/a:
Super :) Jak sie sadzi te rojniki w kamieniach?? bo przyznam ze ciekawie to wyglada


Rojnik potrafi rosnąć praktycznie bez podłoża - między kamieniami jest beton a one sobie radzą już kilka lat. Powciskałem po prostu je kiedyś w zagłębienia.

Ernest - 2007-07-22, 07:29

Widziałem na własne oczy tydzień temu,troszkę zarosło od tamtego czasu :) .Arek jak karpiki :) , bo u mnie były ciche,skryte ;) ale od dwóch dni to się zmieniło,szczególnie ten największy,biorą się za rośliny :yess: :hehe: .Zaaklimatyzowały się :hehe:
AurorA - 2007-07-22, 22:22

U mnie roślin nie ruszają, albo tego nie widzę bo tyle ich jest, ale żarcie biorą chętnie. karmie często a karpiki pierwsze w kolejce. Przez pierwsze kilka dni widać było że nie znają tego pokarmu - pływały razem z innymi rybami do paśnika ale nie wiedziały co robić. Teraz wcionaja ile wlezie. zauważyłem pewną inteligencje karpia w stosunku do karasi i linów. zawsze część pokarmu wpływa między pistie i hiacynty - karasie go nie widzą i pokarm sie rozkłada a karpiki wszystko dokładnie zbierają przeczesując zakamarki.
Ernest - 2007-07-22, 22:48

Ja widziałem u Jacka inteligencję karpików,potrafią z liści lilii zbierać pokarm.Potrafią liść utopić :) ,albo robią fale i zmywają pokarm z liści :-D .Cwane bestie :P
AurorA - 2007-07-29, 23:25

My chcemy jeść!!!




parę dni temu przypałętał sie mały kotek a siostra go przygarnęła, już dziś zaliczył pierwszą kąpiel w oczku bo skoczył na pistie (głupek nie wiedział że pod spodem może być woda).
Obawiam sie o zycie moich ufnych rybek.





powyżej porównanie pałek laxmana i szerokolistnej ( w centrum)
a poniżej kwitnąca aurora

Pawlak - 2007-07-30, 09:23

ładne rybki :)
Kalinosiu - 2007-07-30, 17:44

Czy to są tylko karasie czy i karpiki i ile ich jest bo wydaje się ze bardzo dużo a lilia naprawdę piękna.
AurorA - 2007-07-30, 20:50

Kalinosiu napisał/a:
Czy to są tylko karasie czy i karpiki i ile ich jest bo wydaje się ze bardzo dużo


w tym punkcie jest ich dużo bo tu daję żarcie
są to karasie + dwa linki + dwa kojaki od Jacka (widać na fotkach)
Dorosłych karasi kilka a reszta to własny przychówek z poprzedniego roku (kilkadziesiąt)

pyton75 - 2007-08-02, 14:04

Witam wszystkich jak tak oglądam wasze oczka to mam ochotę zrobić swoje i zrobię na przyszły rok bo teraz jestem na wyjezdzie. Mam pytanie do AurorA: czy takie lilie mogę u Ciebie zakupić.
Serdecznie wszystkich pozdrawiem

AurorA - 2007-08-02, 22:51

pyton75 napisał/a:
Mam pytanie do AurorA: czy takie lilie mogę u Ciebie zakupić.


Tak.

AurorA - 2007-08-09, 22:01

Byłem dziś z aparatem zapolowac na moją krowę, ale dobrze się schowała :-(
ale coś popstrykałem

fascynuje mnie bardzo limnobium rośnie zdrowo i kwitnie- pojedyncze liście maja ponad 5 cm
tu ładna sztuka na dłoni


to parę sztuk


a to kwiat - nie jest zbyt urodziwy - to taka gwiazdeczka, ale ładniejszy i ciekawszy od kwiatów pisti, które tez mi ładne kwitną. Hiacynt oczywiście notorycznie odmawia wydania kwiatów :-(


A oto kwitnąca Aurora, ale patrzcie na liście nie na kwiat


a tu inny kwiat aurory (ostatni dzień kwitnięcia) wyraźnie widać pomarańczowe pręciki.


I na koniec kwitnąca hollandia - zapach przepiękny - zwykle lilie rosną w miejscu trudnym aby można było powąchać kwiat, ale tu mogę bez problemu do niego podejść


a i jeszcze kot, który spędza mi sen z powiek

jak ktoś ma blisko i chce trochę pistii to zapraszam :P

JAREK G - 2007-08-09, 22:11

Arek może kot zjadł Ci krowę :hehe: , a limnobium :good: jak dostałem byłem zaskoczony że takie wielkie :)
KoRcZuS - 2007-08-09, 22:38

Lillie bardzo ciekawe, zwlaszcza Aurora :)

A te Pistie az tak Ci sie namnozyly?? :) U mnie ledwo co rosna ;/

iwosek - 2007-08-09, 22:49

Pistie super :good: lilia przepiekna :good: ale najlepiej podoba mi sie jak oko jest zarosniete :good: :hehe:
killer1558 - 2007-08-09, 22:54

jak chcesz to dorzucę ci z mojego oka pisti :hehe: ,liście Aurory naprawdę piękne moja chromatella nie umywa sie do niej
AurorA - 2007-08-09, 22:56

KoRcZuS napisał/a:
A te Pistie az tak Ci sie namnozyly?? :) U mnie ledwo co rosna ;/


Mam ich setki - są bardzo zdrowe i ładne, rozrastają się ale dużo kupiłem.

killer1558 - 2007-08-09, 23:07

Arek to ja mam z jednej szt tyle zobacz do mnie do galerii, a ile już rozdałem to sam nie wiem porostu jestem zaskoczony ze tak się rozrasta :-o
AurorA - 2007-08-09, 23:14

Cytat:
Arek to ja mam z jednej szt tyle zobacz do mnie do galerii, a ile już rozdałem to sam nie wiem porostu jestem zaskoczony ze tak się rozrasta


Z jednej to dobry wynik :good: , ale u mnie widzę ze pistie duszą lilie wodne korzenie są długie i nie przepuszczają światła - liście lilii nie mogą się przebić. Chyba zacznę już wywalać w większych ilościach.

JAREK G - 2007-08-09, 23:18

Faktycznie Arek twoje pistie maja bardzo długie korzenie :P moje mają sporo krótsze i oczywiście nie są tak zielone tylko lekko żółte :?
melek - 2007-08-10, 00:03

Jam 3 pistie i widzę ,ze od matki wyrasta mała. Arku piękne rośliny! :D Szkoda ,ze taka odległość...
AurorA - 2007-08-10, 00:45

Melek, chyba Ci pistie wysłałem razem z lilią, jak pamiętam.
melek - 2007-08-10, 02:17

Dobrze pamiętasz :) Tak samo jak limnobium ,które ładnie rośnie, salwinia ,która rozrasta sie z dnia na dzień i to w niesamowitym tempie :D i grzybieńczyk ,który również świetnie rośnie :D Ale muszę powiedzieć i pochwalić twoje rośliny Aurora bo jak narazie mam z nich same korzyści :) W korzeniach pistii ,które są naprawdę długie chowają sie rybki :) I wiele innych :D
Ernest - 2007-08-10, 05:02

AurorA napisał/a:
a to kwiat - nie jest zbyt urodziwy - to taka gwiazdeczka


Limnobium które mi dałeś też ma kwiaty,rośnie super .Zakładam akwarium i będę próbował przezimować :)

jackon - 2007-08-10, 18:43

Arku czy to na pewno kwiat hollandii?
tez mam ta lilie, ale kwiat duzy, rozowo-bialy

AurorA - 2007-08-10, 22:26

To na pewno Hollandia, ten też jest duży - kolorek lekko nasyciłem.
melek - 2007-08-11, 02:01

Mam takie pytanie bo dałem wujkowi do akwa salwinię i rzęse i nie wiem czy ta pierwsza się utrzyma? Akwarium ponad 800 litrów.
AurorA - 2007-08-11, 23:31

Salwinia spokojnie - rośnie w akwa jak burza - trzeba często wyrzucać nadmiar bo zbyt gruby kożuch salwinii niszczy rośliny pod spodem..
melek - 2007-08-11, 23:47

Mój wuja ma dużo powierzchnie, to tak szybko nie zarośnie. A potrzebuje on rośliny bo się mu małe rybki rodzą i nie mają sie gdzie kryć :)
AurorA - 2007-08-15, 19:22

dziś tez wyskoczyłem z aparatem

Po bliższym przyjrzeniu wypatrzyłem moja krowę oczkową (na lewo od najbliższej lilii).


trudno ją było wywabić z kryjówki...

ale jak dostała parę dżdżownic przed nos to zaraz wylazła - ma wyjątkowo piękne ubarwienie - szczególnie podobają mi się te czerwone łatki po bokach






Hubert tez się załapał na sesje

a to inna żabka maskuję się wśród salwinii - naprawdę niektóre trudno wypatrzyć


no i zakwitła mi pistia ;)


a tak na serio to lilie są duszone przez pistie - liści maja coraz mniej a nowe nie maja miejsca - często nawet paki kwiatowe maja problemy z przebiciem się na powierzchnię

Przyjrzałem sie bliżej kwitnącemu limnobium i jak u wszystkich żabiściekowatych są okazy męskie i żeńskie - tu widać to wyjątkowo wyraźnie. Te gwiazdki to kwiaty słupkowe żeńskie, natomiast kwiaty pręcikowe męskie maja długie ogonki i intensywnie pylą na żółto.

i na koniec zamykający się kwiat Escarboucle


znalazłem tez w ogrodzie liczną rodzinkę tygrzyków paskowanych, ale o tym innym razem

Mazur - 2007-08-15, 19:32

Krowa imponująca ale lilie i pistie wprawiają w zachwyt i wciska się pytanie dlaczego moje tak nie rosną ?
JAREK G - 2007-08-15, 19:32

Arek krowa jak krowa choć faktycznie wielka :hehe: ale rośliny normalnie :-o super :good:
Pawlak - 2007-08-15, 19:37

ładna ;)
AurorA - 2007-08-15, 19:47

A dlaczego ta krowa jest tak gruba, toż gody mają w marcu. A może upasła się tak na moich karasiach. Kwiat Attraction obok ma ponad 25 cm a krowa ma kilkanaście cm - to chyba jakiś mutant jak na trawną.

Roman napisał/a:
lilie i pistie wprawiają w zachwyt i wciska się pytanie dlaczego moje tak nie rosną ?


Roman nie ma co zazdrościć, aby nakarmić rybki trzeba wyjąc z oczka parę pistii :P

Chyba nie zdołuje Cię kompletnie gdy powiem że na wiosnę jak dzieliłem lilie - wyjąłem z oczka na sprzedaż ponad 20 dużych lilii. :P

Mazur - 2007-08-15, 19:57

Nie ja nie zazdroszczę a raczej podziwiam bo wiem że wcześniej lub później ale będę miał też takie ładne, ja jestem uparty.

Ps. przecież wszyskie 3 lilie były zamówione z Twego sklepu, czy to znaczy że ja dostaję odpady ;) żartuję a serio to zeszłoroczna wyszła z doniczki więc praktycznie wszystkie posadzone tej wiosny i mają pojedyńcze kwiaty, zobaczymy za rok.

AurorA - 2007-08-15, 20:08

Roman napisał/a:
przecież wszyskie 3 lilie były zamówione z Twego sklepu, czy to znaczy że ja dostaję odpady


Moje lilie są dla klientów odbierających osobiście a wysyłki robi Szymon bezpośrednio z Hydroflory. Prawie wszystkie zakupione lilie zakwitają w pierwszym roku. Lilia musi mieć duży pojemnik i koniecznie dziury na wyrastające korzenie - wtedy rosną najlepiej.

Mazur - 2007-08-15, 20:13

Wszytko jasne, serio to dostałem ładne kłącza nie mogę narzekać, moje wszystkie kwitły ale zaledwie po jednym-dwa kwiatki i liście mają mniej soczyste niż Twoje, a rosną w kwadratowych doniczkach typowych do oczka, dam im szansę do popisu w następnym roku ale już kupiłem duże kosze oczkowe na wszelki wypadek.
marian - 2007-08-15, 22:02

Roman napisał/a:
wszystkie posadzone tej wiosny i mają pojedyńcze kwiaty, zobaczymy za rok.

Początek jest zawsze taki sam jeden lub dwa kwiaty pierwszego roku ,następnego występuje wysyp .oczywiście przy sprzyjających warunkach .W tym roku posadziłem nawet nie wiem jakie bo to z wymiany i tylko liście mam na drugi rok napewno zakwitną ,choć istnieje jeszcze szansa na przynajmniej jeden kwiat ,w końcu lato jeszcze trwa

castleman - 2007-08-21, 18:23

Arora, jak zwykle rewelacja, oczko powala zielonością i czerwienią kwitnących pistii ;)
co ty robisz, żeby Ci tak pięknie rozwijały się lilie.
Moje od września ub. roku nie zakwitły :((
może za mało słońca u mnie...

melek - 2007-08-22, 22:29

Tej pisti to Ty masz setki, zasdroszcze powoli :P :P
AurorA - 2007-08-22, 22:33

w poniedziałek wywaliłem setkę i nie widać by coś ubyło, jak ktoś chce zapraszam, dorzucę jeszcze salwini :P
melek - 2007-08-22, 22:39

Wlece na przyszły rok, jeśli tylko się zgodzisz :)
AurorA - 2007-08-22, 22:48

pista jest tylko do pierwszego przymrozku - pewnie jeszcze z miesiąc, albo trochę dłużej - później wszystko na kompost
melek - 2007-08-22, 22:52

Ale na przyszły rok też pewnie coś będziesz mieć :P
Łuki18 - 2007-08-23, 20:29

Cytat:
Jakieś natlenianie musi być, przynajmniej w takim małym oczku jak moje. Jak rok temu pompka mi wysiadła tak to się skończyło


Przepraszam że poruszam dość odległy temat, ale nurtuje mnie to jak to jest że w dużo większym oczku AurorA ma problemyz tlenem i to jeszcze z tak bogatą roślinnością!!! U mnie jest zdecydowanie mniej roślin, ale moje karasie świetnie sobie radzą już od ok. 3 miesięcy. Może to przez to że wyjątkowo często dolewam wody do oczka i to tak, aby strumień wody "robił bąbelki". Bo przecież nie mam żadnego urządzenia w oczku :???:

JAREK G - 2007-08-23, 20:37

Łuki18 napisał/a:
nurtuje mnie to jak to jest że w dużo większym oczku AurorA ma problemyz tlenem i to jeszcze z tak bogatą roślinnością!!!
Łuki18, Pewnie chodziło o zimę jak oczko jest zamarznięte , a wtedy rośliony nie mają nic do rzeczy :P
Łuki18 napisał/a:
U mnie jest zdecydowanie mniej roślin, ale moje karasie świetnie sobie radzą już od ok. 3 miesięcy.

Poczekaj do zimy to wtedy będziesz mógł coś na ten temat powiedzieć 8)

Łuki18 - 2007-08-23, 21:46

JAREK G napisał/a:
Poczekaj do zimy to wtedy będziesz mógł coś na ten temat powiedzieć


Straszysz mnie :((
Ale jak NARAZIE jestem spokojny bo mój znajomy też ma oczko bez prądu i bez urządzeń elektrycznych, a przeżyły mu już 3 zimy wszystkie złote karasie (sam mam tylko karasie w oczku i kilka wzdręg)

P.S. PrzepraszamAurorA, za takie pytania w twojej galerii :roll:

koczisss - 2007-08-24, 22:24

Łuki18 napisał/a:
JAREK G napisał/a:
Poczekaj do zimy to wtedy będziesz mógł coś na ten temat powiedzieć


Straszysz mnie :((
Ale jak NARAZIE jestem spokojny bo mój znajomy też ma oczko bez prądu i bez urządzeń elektrycznych, a przeżyły mu już 3 zimy wszystkie złote karasie (sam mam tylko karasie w oczku i kilka wzdręg)

P.S. PrzepraszamAurorA, za takie pytania w twojej galerii :roll:


Łuki, widziałeś kiedyś zimę?
Mieszkając w Szczecinie martwisz się zimą?
To co ja mam powiedzieć?

AurorA, wykasuj to jak chcesz i krechy mi nie wlepiaj :-D

Co złego to nie ja :)

Nie mogłem, musiałem odpowiedzieć, było to silniejsze ode mnie.

Żeby było trochę na temat, to muszę przyznać, ze roślin to Ci zazdroszczę. Mam nadzieję, że kiedyś też u mnie tak będzie :-D

AurorA - 2007-09-25, 22:52

Obiecane fotki oczka robione dzisiaj. Też już powoli jesień zagląda. Pistie w najbardziej nasłonecznionym miejscu lekko żółkną, podobnie jak stare liście limnobium.



Późnym latem i jesienią Attraction ma charakterystyczny kształt i jak jest zimno nie zamyka sie na noc.


Obecnie zaczęły powtórnie kwitnąć kaczeńce Alba - to pierwsze kwiaty ale pąków jeszcze sporo.






Rybki jeszcze chętnie sie pasą - jak widać żerują nawet linki ( w centrum kojaki od Jacka)


I jeszcze Jackowe kojaki-fajne są :-D




i ładna kometka


u dołu fotki widać moje nitkowate porastające beton - co ciekawe rosną tylko w tym miejscu gdzie karmie ryby wiec z nimi nie walczę - wyglądają znośnie.

JAREK G - 2007-09-25, 23:01

Ja mogę tylko powiedzieć że chciałbym mieć takie ładne roślinki :P no i oczywiście kojaki :hehe: naprawdę ładne :good:
U mnie Arek najbardziej zielone są właśnie kaczeńce alba , które dostałem od Ciebie :-D , od razu widać że nie pasują kolorem do pozostałych roślinek :hehe:

killer1558 - 2007-09-26, 08:16

ja niestety już zapomniałem jak wygląda kwiat lili a u ciebie jeszcze kwitnie :-o super rybki :)
krzysm - 2007-09-26, 08:21

killer1558 napisał/a:
ja niestety już zapomniałem jak wygląda kwiat lili a u ciebie jeszcze kwitnie :-o super rybki :)

U mnie też lilia (Escarboucle) zakwitła. Tyle, że wychodzę z domu jak jeszcze się nie rozwinie a wracam kiedy już prawie ciemno, więc mam kłopot ze zrobieniem zdjęcia :-)
No i nie rozwija się do samego końca. Ale i tak wygląda pięknie :)

jakja - 2007-09-26, 09:47

Ach, te kojaki... Chyba przycisnę Jacksona... :P :bum:
AurorA - 2007-09-26, 15:13

killer1558 napisał/a:
ja niestety już zapomniałem jak wygląda kwiat lili a u ciebie jeszcze kwitnie


w ubiegłych latach notowałem kwiaty do 10-15 października więc może jeszcze coś się otworzy - Sioux cały w pąkach

żabiściek już wywaliłem bo dogorywał - zebrałem pączki zimowe, ale dość mało ich było

Mazur - 2007-09-26, 16:20

byłem nad swoim oczkiem i... typowa jesień tylko nucić żółty jesienny liść..
iwosek - 2007-09-26, 17:00

i ja juz zapomnialem jak wygladaja młode liście lili a co dopiero kwiaty,
nie wie czym to spowodowane, w zeszlym roku to normalnie kwitla mi Alba a teraz, nawet juz nie ma lisci, :-(

killer1558 - 2007-09-26, 23:23

AurorA napisał/a:
żabiściek już wywaliłem bo dogorywał - zebrałem pączki zimowe, ale dość mało ich było

ja jeszcze nie ,jak na razie się trzyma jakoś i chyba jak u ciebie nie będzie za dużo nasion bo zauważyłem że słabo kwitł ,a co do moich lilii to w ogóle w tym roku marnie kwitły zastanawiam się czy mam jeszcze sadzonki pod wodą :P nie sprawdzałem stanu ich ,a było 6 pojemników i coś mi się zdaje że część padła bo za mało liści w tym roku było na wodzie

JAREK G - 2007-09-26, 23:30

AurorA napisał/a:
zebrałem pączki zimowe, ale dość mało ich było
a jak wyglądają te pączki zimowe :oops: , może masz Arek fotkę :P
koczisss - 2007-09-27, 00:01

JAREK G napisał/a:
AurorA napisał/a:
zebrałem pączki zimowe, ale dość mało ich było
a jak wyglądają te pączki zimowe :oops: , może masz Arek fotkę :P


To jest jedyna zielona rzecz na zgniłym żabiścieku :)
Gruby pączek z ostrym czubkiem :)

Ja oddzieliłem pączki i wrzuciłem do oczka, nie będę przechowywać w słoiku w domu. Jak coś wiosną wyrośnie, to dobrze, a jak nie, to pojadę nad Narew, mam niedaleko i przywiozę rośliny, jest tego na sadzawkach dużo :D

http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/hydrocharis.html

Na roślince wygląda to trochę inaczej, jest bardziej zielone i wygląda do napęczniałego pąka np. kasztanowca wiosną :-D

AurorA - 2007-09-27, 01:10

killer1558 napisał/a:
ja jeszcze nie ,jak na razie się trzyma jakoś i chyba jak u ciebie nie będzie za dużo nasion bo zauważyłem że słabo kwitł


ale pączki zimowe nie mają nic wspólnego z kwitnięciem - to nie nasiona tylko turiony, zauważyłem że są dwa rodzaje jedne na końcu rozłogów inne w centrum rozety- może to męskie i żeńskie

fotek chyba nie mam, rok temu robiłem ale sprzedałem do gazety
to coś wielkości pestki wiśniowej ale bardziej podłużne

AurorA - 2007-11-01, 21:13

dziś padł ostatni bastion pistii
były jeszcze ładne, usadowiły się w zacisznym kąciku pod bukszpanem i tam przymrozek ich nie sięgnął. dziś wywaliłem wszystkie bo choć wyglądały jeszcze w miarę to pogoda do wyławiania będzie zapewne coraz gorsza
teraz w oku dużo luźniej (chyba pierwszy raz miałem pistie w listopadzie)




W małym oku mam jeszcze trochę roboty z limnobium - powrastało do doniczek i trzeba je ręcznie wydłubywać a woda zimna




dziś podczas wyławiania liści z dna wyłowiłem kilka 3-4 centymetrowych kiełbików - czyli wytarły się i u mnie - widać im się podoba

na fotce po prawej ich rodzice - rybki jeszcze głodne


Takie ciekawe rybki mam z tego roku
mają po kilka złotych mocno błyszczących łusek jak karpie wigilijne


do akwa dałem tylko limnobium i crassulę ( w centrum i na zbliżeniu)


Ernest - 2007-11-01, 21:30

Wszystko możliwe z kiełbikami :good: ,fajnie wygląda zarośnięte oko o tej porze roku :brawo:
ontario_ab - 2007-11-02, 19:34

co to za rybki te kiełbiki ?
AurorA - 2007-11-02, 22:36

kiełbiki czyli młode kiełbie

rodzimy gatunek

tu masz fotki

http://forum.oczkowodne.n...%B3bie&start=60

ontario_ab - 2007-11-03, 18:52

super rybki, te słonecznice też..
rozmnażają się jak karasie ?

killer1558 - 2007-11-03, 19:23

u mnie tak :) rozmnożyły się :)
Łuki18 - 2007-11-04, 15:22

Arek te twoje oko wygląda jak by się znajdowało w jakieś cieplarni... Takie ładne roślinki :good: a to już przecież zimno :roll: .....
AurorA - 2007-11-04, 16:53

Łuki18 napisał/a:
Arek te twoje oko wygląda jak by się znajdowało w jakieś cieplarni... Takie ładne roślinki :good: a to już przecież zimno


Nie przesadzaj to prawie same uschnięte badyle, zresztą dziś już ich prawie nie ma, wczoraj większość wyciąłem.

marian - 2007-11-04, 17:30

Widzę że jeszcze co nieco z wody wystaje ,u mnie to już po wszystkim tylko igły sosnowe z wolna pływają
iwosek - 2007-11-05, 22:40

Jak dla mnie - i o takiej porze roku - cudo :good:

u mnie juz wszystko popakowane w worki czeka na wywiezienie ;)

ladna rybcia w akwa ;)

super :good:

castleman - 2007-12-25, 08:16

Aurora, co słychać w okolicach Twojego oczka ;)
Wrzuć parę świeżych zdjęć, jak możesz.

AurorA - 2007-12-25, 16:31

W oku w zasadzie nie ma co o tej porze oglądać. Przylatują gołębie i pija wodę z przerębli, ale nie udało się ich pstryknąć.



...ale postanowiłem poszukać w oku czegoś zielonego w zimie :yess:
najlepiej prezentuje sie rzęśl - mimo że cała jest w lodzie jet zieloniutka - robi wrażenie- na fotce nie da się tego oddać


zieloniutka jest tez crassula, ale lód zniekształca i prawie nic na fotach nie widać


a to jaskier wielki


oraz wmarznięta w lód niezapominajka variegata


zielone są też przęstka, mięta wodna, marek, moczarka i zdrojek, niestety lód zrobił sie mało przejrzysty i niewiele widać (fotki w wymienionej kolejności)






to zieloniutki mech w strefie błotnej oka


i parę mchów z uprawy w pojemnikach




nawet zimą można w oczku znaleźć trochę zieleni :P

melek - 2007-12-25, 17:36

AurorA napisał/a:
nawet zimą można w oczku znaleźć trochę zieleni :P
U mnie też przęsetka pod wodą jeszcze zielona chyba 3 łodygi o ile się nie mylę. Dolałbym trochę wody do oczka bo niski poziom Masz, tak mi się wydaje.
DAwid - 2007-12-25, 17:39

AurorA u ciebie to nawer w zimie zielono w oczku :D ta u mnie nic-szaro tylko :x w dodatku lód wogule nie przezroczysty i widze ze cos mało sniegu u ciebie :D
AurorA - 2007-12-25, 18:22

Ta przęstka u mnie to jest nad wodą - (do połowy w lodzie) widać na focie to nad lodem.

Śniegu zero, rankiem bywa szadź i tyle :P

wody w zimie nie dolewam - za dużo roboty

melek - 2007-12-25, 18:29

Ja będę musiał dolać ze 300 litrów. Mam w beczce wodę tylko w postaci bryły lodu ;)
Tak, wiedziałem ,że przęsetka u Ciebie do połowy zamarznięta.

wojtas - 2007-12-25, 18:37

Zielono masz w oczku jak na zimę .Według prognozy długoterminowej/twoja pogoda/już w lutym ma być prawdziwa wiosna.Oby tak było...
JAREK G - 2007-12-25, 21:45

AurorA napisał/a:
Przylatują gołębie i pija wodę z przerębli,
Do mnie też przylatuje bardzo dużo różnych ptaków nie znam wszystkich, ale najwięcej szpaków i kosów ( chyba :oops: ) Mam w ogrodzie dużo ogników i ptaki wyjadają ich owoce :P a potem swoimi odchodami brudzą mi lód na oczku :-(
castleman - 2007-12-25, 22:35

Ta rzęśl mi się podoba, przydało by się ją sprowadzić do mojego oczka, pomyśle o tym na wiosnę ;)
U mnie jest zieloniutki (pod wodą) wywłócznik Brazylijski, posadzony we wrześniu :-D
Twoje oczko jak zwykle wzorcowe :good:

castleman - 2007-12-30, 01:38

Mam pytanie co do tej rzęśli, czy to jesienna :?:
czy jakaś inna odmiana :?:

AurorA - 2007-12-30, 16:52

Moim zdaniem to wiosenna, nie sadziłem jej sama sie pojawia i znika. Trochę zdziwiło mnie gdy bujnie sie rozwinęła na jesieni w miejscu gdzie nigdy jej nie było - sam jestem ciekaw co będzie wiosną.
AurorA - 2008-07-05, 00:54

Dobra to daje trochę obiecanych fotek mojego oka- przypominam ze oba połączone oczka mają niespełna 5 tys litrów.






siostrzenica Emilka uwielbia karmić i głaskać rybki oraz obserwować żabki


rybcie


Kwitnący pełnik chiński (ulubiona roślina moja i Szymona - nie mogłem sie oprzeć by nie wrzucić)

killer1558 - 2008-07-05, 00:58

pięknie ci lilie kwitną :brawo: oczko super wygląda
AurorA - 2008-07-05, 01:11

Dobra, to dla miłośników lilii wrzucam jeszcze parę fotek kwiatów

chromatella

attraction

sioux

James Brydon

Esacarboucle

I prawdziwy cud natury czyli Mayla


to od przodu brydon, mayla, escarboucle

Porównanie wielkości kwiatów Attraction, Chromatella i Pygmaea Helvola

melek - 2008-07-05, 01:19

Ostatnie zdjęcie :-o :-o :-o
jackon - 2008-07-05, 04:44

u mnie chromatella ma kwiaty podobnej wielkosci jak attraction
rosna na tej samej glebokosci

Mazur - 2008-07-05, 08:30

Jak oglądam te piękne lilie to zastanawiam się dlaczego moje są słabsze. :-(

Ps. siostrzenica jak prawdziwa dama wie co piękne, ale na tym zdjęciu zabrakło mi Arka po kolana w wodzie była by piękna pamiątka dla małej leydy :lol:

monkeymonk - 2008-07-05, 09:26

wspaniale - naprawde duzo bym dal zeby miec takie lilie u siebie. no coz, przyjdzie cieszyc sie z tych 4-5 kwiatkow w tym roku. :)
Mazur - 2008-07-05, 10:41

monkeymonk napisał/a:
wspaniale - naprawde duzo bym dal zeby miec takie lilie u siebie. no coz, przyjdzie cieszyc sie z tych 4-5 kwiatkow w tym roku. :)


ile ? może ktoś się zainteresuje ;) i sprawi cód jak widać po zdjęciach są znawcy tematu.

monkeymonk - 2008-07-05, 15:48

duzo ale wlasnej pracy i czasu. gotowy efekt mnie nie interesuje:)
amedeo - 2008-07-05, 16:11

MAYLA :yahoo: CUDO u mnie dopiero ma liście nie wiem czy w tym roku zakwitnie, ale warto czekać
Ernest - 2008-07-05, 17:39

Dawno nic nie pokazywałeś ,ale jak już coś pokażesz to jest to pierwsza klasa oczkowa :)
Piękne lilie,rybki i zaskroniec ;)

AurorA - 2008-07-05, 19:12

fotki zaskrońca przeniosłem tu:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=496
a dokładnie tu
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=30

Cytat:
u mnie chromatella ma kwiaty podobnej wielkosci jak attraction
rosna na tej samej glebokosci


Jasne, mogę wybrać do zdjęcia attraction wielkości tej pymaea -im starsza i większa lilia tym większe kwiaty


monkeymonk napisał/a:
wspaniale - naprawdę dużo bym dal zeby miec takie lilie u siebie. no coz, przyjdzie cieszyc sie z tych 4-5 kwiatkow w tym roku. :)


Na większości zdjęć są lilie przeznaczone do sprzedaży, więc takie właśnie trafiają do klientów (a w tym roku poszło już kilkaset) czyli powinny kwitnąc tak samo jak zapewni się im odpowiednie warunki - dotyczy lilii kupowanych na wiosnę bo teraz muszą odchorować transport i przesadzanie..

Cytat:
MAYLA :yahoo: CUDO u mnie dopiero ma liście nie wiem czy w tym roku zakwitnie, ale warto czekać


Piękna odmiana, ale dość delikatna - z pierwszej dostawy w tym roku ponad 70 % musiałem wyrzucić. Jak już zaaklimatyzuje się i rozrośnie jest super.


I na koniec nieśmiertelna Attraction

castleman - 2008-07-05, 23:54

:brawo: rewelacja jak zwykle :)
to dorzucę dwa pytanka, może trzy ;) :
Czy lilie zasilasz jakimś nawozem?
Czy oczko masz cały dzień w pełnym słońcu?
I ostatnie, zauważyłam nasiona kosaćców, czy nie lepiej by było pałąki z nimi obciąć?

AurorA - 2008-07-06, 17:23

castleman napisał/a:
Czy oczko masz cały dzień w pełnym słońcu?


oczko raczej w cieniu, słońce dopiero po południu

castleman napisał/a:
Czy lilie zasilasz jakimś nawozem?


generalnie nie, to kwestia odpowiedniego podłoża przy sadzeniu, dodawałem troszkę obornika przy sadzeniu lilii w basenach / w oczku ewentualnie plantamin czy coś w tym stylu

castleman napisał/a:
I ostatnie, zauważyłam nasiona kosaćców, czy nie lepiej by było pałąki z nimi obciąć


Generalnie usuwam wszystkie kwiatostany, często zanim zakwitną ale ten koszyk jest wyjątkowo niedostępny i jak juz tak urosły zostawię do kwiatostany do doświadczeń.

Roman napisał/a:

siostrzenica jak prawdziwa dama wie co piękne


kilka razy dziennie robi obchód po ogrodzie i sprawdza jakie lilie się rozwinęły, jak zobaczy coś ładnego mówi nieśmiało : "Niunia chcie" (ma niespełna 2 lata), a jak już dostanie kwiatucha to leci dać go mamie

tu podczas obchodu, przy okazji widać jak rosną lilie na sprzedaż w basenach

pablo87 - 2008-07-07, 15:06

Pięknie !!! :piwko:
judym - 2008-07-10, 22:46

Zdjęcia twoich Lilii powalają mnie na kolana.Chyba nie będę więcej oglądał twojej galerii,aby nie nabawić się kompleksów ;)
AurorA - 2008-07-21, 14:01

tej porze ładnie prezentują się pontederki



tułacz też wszedł już w fazę najładniejszego ubarwienia



rogatek szaleje


a rybkom coraz ciaśniej

Ernest - 2008-07-21, 20:57

Piękny tułacz :good: ,ta roślinka ma jednak swój urok .Oczko ładnie zarośnięte :brawo: ,a i karpiki podrosły :)
JAREK G - 2008-07-21, 21:08

Arek wpuść jeszcze parę karpi to może zrobię Ci przecinkę tego rogatka :P
AurorA - 2008-07-21, 22:32

Moje oczko ma niespełna 5 tys litrów i większość to rośliny, ryby nie maja wiele miejsca do pływania, uważam ze te 2 karpiki to już za dużo, ale w planowanym nowym oczku będą na pewno dodatkowe kojaki i orfy.

Ernest napisał/a:
,a i karpiki podrosły


fakt ostatnio ruszyły z kopyta, mają większe przyrosty od karasi i nie widzę by coś z roślin ubywało

judym - 2008-07-21, 23:38

Właśnie widzę,te duże ilości rogatka,który rośnie razem z Liliami.U mnie też ogromnie się rozrósł,ale się przestraszyłem,że zagłuszy mi Lilie,więc sporo go przerzedziłem.Jak to jest u ciebie?
AurorA - 2008-07-22, 00:35

Też muszę przerzedzić, czekam na lepszą pogodę. W tym roku jeszcze ani razu nie wszedłem do oczka a roboty tam kupa, Rogatek dławi mniejsze lilie.
killer1558 - 2008-07-27, 22:40

mojego rogatka w tym roku czeszę na okrągło bo rozpanoszył mi się strasznie :) u ciebie Arek to lilie jak u mamy mają :)
damian14 - 2008-07-29, 19:46

moze to nie w temacie ale mam problem z hiacyntami wodnymi u AurorA sa takie ladne a u mnie zaczely obumierac co zrobic
Łuki18 - 2008-07-29, 22:11

AurorA, przerażasz mnie na każdej fotce....te piękne rośliny... Tylko pozazdrościć
AurorA - 2008-08-02, 02:15

tradycyjnie zdjęcia oczka większego

i mniejszego


pistia pracuje


oman brytyjski kwitnie na całego


hollandia




sioux



pięć dni z życia kwiatu James Brydon






jak to u czerwonych lili początkowo widać żółty środek pręcików a później gdy się zamykają można podziwiać ich zewnętrzna czerwona stronę.

sulphurea



i na deser niebiańska piękność - Colorado
zwróćcie uwagę jak wysoko są kwiaty nad wodą - efekt niesamowity :yahoo:







nie mogę się doczekać na kwiat Barbary Dobbins, jak się ukaże dam fotkę -pąk w drodze- u Szymona już kwitła i jest zadowolony
Całkiem ładnie podobno zakwitła też u niego Georgia Peach

wojtas - 2008-08-02, 07:32

Ta colorado jest niesamowita,przypomina kwiaty lotosa.Czy to odmiana pochodzenia tropikalnego?
jackon - 2008-08-02, 08:02

to odmiana grzybienia
calkowicie odporna na mroz
mam ponad 40 odmian w oczku
jezeli chodzi o intensywnosc kwitniecia, to Colorado przebija wszystkie odmiany
bardzo szybko sie rozrasta
trzymam ja na glebokosci 1,2m
godna polecenia dla wszystkich
Arek tez czekam na kwiaty tych obu odmian
na razie mam na tafli wody pak N.King of the blues
jak kwiat sie otworzy oczywiscie wrzuce fotki na forum

JAREK G - 2008-08-02, 10:06

Arek pięknie u ciebie wszystko rośnie widać że wszystko zdrowe i zieloniutkie :good:
jackon napisał/a:
mam ponad 40 odmian w oczku
Też chyba pójdę w tym kierunku i systematycznie bedę dokupywał nowe odmiany :) mam na razie u siebie 10 lilii i tylko 7 odmian ,ale słabo kwitną :(( Zamówiłem nawóz ferelon ( nie u Arka ) i czekam już ponad dwa tygodnie :evil:
jackon - 2008-08-02, 10:42

ja nie stosuje zadnego nawozenia
szkoda szmalu :)

AurorA - 2008-08-02, 12:54

Ja w oczku jeszcze nie nawoziłem bo nie widzę niedoborów wśród roślin, ale w zbiorniku z pistiami szybko się wyczerpały mikroelementy i konieczne było donawożenie- pistie od razu nabrały super kolorku.

Cytat:
Ta colorado jest niesamowita,przypomina kwiaty lotosa.Czy to odmiana pochodzenia tropikalnego?


zgadza się to krzyżówka powstała z Nymphaea mexicana.

W ostatnich latach najładniejsze lilie tworzy Dr. Kirk Strawn z USA, chyba już przebił nawet Marliaca - wyselekcjonował między innymi: Barbara Dobbins, Burgundy Princess, Colorado, Georgia Peach, Innerlight, Joey Tomocik, Mayla, Walter Pagels i wiele wiele innych których jeszcze nie miałem okazji poznać.

gmark - 2008-08-11, 13:47

Kwiaty powalają z nóg. Super super to wygląda, też takie oczko by chciał mieć. :P Na razie zadawalam się widokami waszych :-(
Ernest - 2008-08-11, 20:55

AurorA napisał/a:
zgadza się to krzyżówka powstała z Nymphaea mexicana.


Alternatywa dla lotosa ;)


AurorA napisał/a:
zwróćcie uwagę jak wysoko są kwiaty nad wodą - efekt niesamowity


Super, wysoko nad taflą :good: ,chyba będę chciał mieć taką :)

AurorA - 2008-08-26, 22:44

Dwie piękności Mayla i Colorado

która ładniejsza?





JAREK G - 2008-08-26, 22:51

Obydwie bardzo ładne ale wolałbym colorado :P
AurorA - 2008-08-26, 23:13

Colorado choć jest mniejsza, kwitnie znacznie obficiej i jest bardziej odporna, ale mi sie podoba bardziej kwiat Mayli.
Yahilles - 2008-08-27, 22:42

Nie znam się na odmianach, ta co jest z dołu na ostatnim zdjęciu jest ładniejsza. :P
melek - 2008-08-27, 22:48

To jest Mayla. Dla mnie też jest ładniejsza.
killer1558 - 2008-08-27, 23:41

obydwie są ekstra :) szkoda tylko tego napisu na dole bo fotki tu niszczy :) ale pewnie reklama a jak nie to może taki delikatniejszy napisik żeby ktoś nie kopiował a fotka lepiej wyglądała :)
AurorA - 2008-08-28, 02:07

killer1558 napisał/a:
szkoda tylko tego napisu na dole bo fotki tu niszczy


Zawsze tak uważałem, ale fotki muszę podpisywać bo kradną mi na potęgę- prawie codziennie spotykam moje zdjęcia na innych stronach i na portalach aukcyjnych. Stosuje podpis od niedawna za radą forumowiczów i jeszcze nie widziałem kradzionej fotki z podpisem :-D

Jak pisałem do alegro o usunięcie aukcji to pisali ze fotki niepodpisane mimo ze udowadniałem że są ładowane z mojego serwera :evil: , jak będzie napis sklep to sami skasują :hehe:

Yahilles - 2008-08-28, 10:36

Od tego coraz częściej ludzie robią na środku zdjęć napisy przeźroczyste (imitujące wybrzuszenie), wtedy już za cholerę tego nie wytną.
iwosek - 2008-08-28, 10:51

Tak cos a`la znak wodny.
Niekotre CMSy maja opcje podpisywania zdjec szczegolnie te korzystajace z lightboxa.
Lilie piekne :)

AurorA - 2008-08-28, 13:19

Yahilles napisał/a:
Od tego coraz częściej ludzie robią na środku zdjęć napisy przeźroczyste (imitujące wybrzuszenie), wtedy już za cholerę tego nie wytną.


mam program który polecił mi ktoś z tego forum, automatycznie dodaje mi ten napis przy zmniejszaniu do każdej foty- można tez dać znak wodny ale to moim zdaniem o wiele bardziej szpeci i zniekształca

dachasia - 2008-08-28, 23:44

Ale Arku takie zabezpieczenie to żadne zabezpieczenie. Masz przykład poniżej. Wystarczy wykadrować i już po podpisie

Yahilles ma rację. Jeśli chcesz chronić swoje prawa autorskie musisz zrobić coś więcej aniżeli taki podpis.

AurorA - 2008-08-28, 23:57

dachasia, większość złodziei po prostu kopiuje kod i zdjęcia są ładowane z mojego serwera za co muszę płacić - tych myślę że wyeliminowałem. Złodzieje są leniwi a z tym kadrowaniem tyle roboty ;)
dachasia - 2008-08-29, 00:00

Ale jak komuś zależy to w końcu tylko kilka minut.Przynajmniej mnie to tyle zajęło.A jak wstawia roślinę na alegro kilka razy tę samą to mu się opłaci skopiować i wykadrować.
AurorA - 2008-08-29, 00:02

dachasia napisał/a:
Ale jak komuś zależy to w końcu tylko kilka minut.Przynajmniej mnie to tyle zajęło.A jak wstawia roślinę na alegro kilka razy tę samą to mu się opłaci skopiować i wykadrować.


ale ja już wtedy za to nie płacę :-D

AurorA - 2008-10-12, 23:39

choć pogoda ostatnio dopisuje roślinki się powoli kończą
wrzucam parę jesiennych fotek z mojego oka
(zdjęcia robione przez ostanie dwa tygodnie)
obecnie kwitną już tylko ostatnie kwiaty lilii (jest jeszcze trochę paków ale już na nie nie liczę)
niezapominajki oraz kończący się oman i kroplik




co ciekawe choć normalne tataraki i pałki szerokolistne już wyciąłem to ich odmiany variegata jeszcze nieźle się trzymają

rybki jeszcze chętnie żerują





pojawił się tez bardzo ciekawy kwiat lilii wodnej - zwróćcie uwagę na monstrualne pręciki
kwiat jest bardzo płaski i wyróżniający się
nie zamyka się od ponad tygodnia
to zdjęcia nocne




i zdjęcia robione w dzień



kto zgadnie co to jest?

siedmiopalecznik dość ładnie się przebarwił


winobluszcz już się powoli sypie a sumak dopiero łapie kolorek, ale nic nie przebije borówek to najpiękniej się wybarwiające jesienią roślinki

dziś miałem wywalać pistie , azolle i salwinię a szczególnie hiacynty bo po nich jesień widać najbardziej, ale się nie wyrobiłem wiec jeszcze troszkę popływają

dachasia - 2008-10-13, 01:06

AurorA napisał/a:
a szczególnie hiacynty bo po nich jesień widać najbardziej,

A u mnie na odwrót, poza wywłócznikiem brazylijskim najlepiej trzymają się hiacynty, bo pistie jeszcze tylko środkowe liście mają ładne.
Arku czy Twoje oczko nadal ma tylko 5000 l, bo widzę,że masz ogromną ilość ryb- naliczyłam ok. 30 a to chyba nie wszystkie.. Ja przy 3000 l i 11 rybach( 2 kolegi na zimowe przetrzymanie) obawiam się,że to stanowczo za wiele.A może nie?

AurorA - 2008-10-13, 02:01

dachasia napisał/a:
Arku czy Twoje oczko nadal ma tylko 5000 l, bo widzę,że masz ogromną ilość ryb- naliczyłam ok. 30 a to chyba nie wszystkie.


tak pojemność oczka się nie zmieniła a rybek raczej zbyt wiele - nie mam pojęcia ile ich jest ale większość to drobnica która się sama namnożyłą - dorosłych jest około 10 szt

Cytat:
A u mnie na odwrót, poza wywłócznikiem brazylijskim najlepiej trzymają się hiacynty, bo pistie jeszcze tylko środkowe liście mają ładne.

ja pistie mam jeszcze piękne a hiacynty dostają czarnych plamek choć nie wszystkie
spośród wszystkich roślin wodnych jakie mam najładniejsze teraz są pistie i papiruski oraz tułacz na reszcie juz mniej lub bardziej widać jesień

AurorA - 2008-10-26, 20:05

Korzystając z pogody popstrykałem trochę fotek aby ukazać co o tej porze jeszce wygląda jako tako.

panoramka oczka - po raz pierwszy udało mi się pokazać oczko małe i duże razem :)


jak widać większość roślin już wycięte a papirus wyniesiony, jak wyciąłem hosty to oko zrobiło się jakieś płaskie
zostało jeszcze trochę pistii i hiacynta do wywalenia ale trzymają się całkiem całkiem


Rybki w końcu mają więcej miejsca i mogą poszaleć -jeszcze żerują


tu widać kiełbika (mam już parę w akwa to wkrótce dam fotki)


zauważyłem ciekawostkę samce karasi maja wysypkę tarłową :-o
pytanie już czy jeszcze :???: W oczku tego nie widziałem dopiero na kompie zauważyłem po powiększeniu fotek



co w oku jeszcze się prezentuje?
ostatnie kwiaty mają niezapominajki oraz niezapominajki variegata, ale widać ze to juz ostatnie podrygi - co ciekawe cześć kwiatów jest różowa lub fioletowa



ostatni kwiat lilii wodnej, nie wiem czy go liczyć bo nie daje rady się cały otworzyć a tylko lekko uchyla - to sioux



kroplik też już się kończy



ostanie pomidorki psianki także się sypią, ale jeszcze zdobią



co ciekawe najlepiej prezentują się rośliny klimatu tropikalnego, choć mogło by się wydawać ze powinny paść pierwsze
azolla jeszcze szaleje - na foto (rzęsa już zamiera)


tułacz całkiem ładny


po tataraku trawiastym Ogon też jesieni nie widać


ale do wiosny to już chyba tylko pałki będą zdobić - na fotce moje ulubione pałki laxmannii


a z pozytywów to niektóre rośliny szykują się do wiosny - podbiał cały w pąkach- jak dobrze pójdzie to już w lutym sypnie kwiatami :-D

Ernest - 2008-10-26, 20:36

Jeszcze tak bardzo u Ciebie jesieni nie widać ;) ,rybki i roślinki dobrze się prezentują
AurorA - 2008-10-26, 20:46

Ernest napisał/a:
Jeszcze tak bardzo u Ciebie jesieni nie widać ;) ,rybki i roślinki dobrze się prezentują


aaa tam nie widać- rybki to zimą będą ładne- one nie zasychają :hehe:
a roślinki jak pisałem to pstrykałem te co jeszcze się prezentują- większość pozostałych już wycięta na zero

melek - 2008-10-26, 20:49

Mój tułacz też jest ładny, jutro pstryknę. U Ciebie w małym oku jest tyle liści lili po sezonie co u mnie jeszcze nigdy nie było w ciągu sezonu :-o
AurorA - 2008-10-26, 20:53

Melek napisał/a:
U Ciebie w małym oku jest tyle liści lili po sezonie co u mnie jeszcze nigdy nie było w ciągu sezonu

wiosna były tam 4 kosze teraz tylko jeden sioux którego kupiłem u siebie w tamtym roku - ale ładnie się rozrósł- u Huberta też tak ładnie poszedł

marian - 2008-10-27, 06:20

Ciekawie to jeszcze wygląda.U mnie jesień jest bardzo widoczna praktycznie oczko zostało bez roślin pływających,lilie dawno padły.Moim zdaniem to wina usytuowana oczka.Miałem za dużo cienia i z tego powodu jesień przychodziła miesiąc prędzej.
wojtas - 2008-10-27, 08:25

Nie do wiary,szczególnie ta kwitnaca lilia.A tu listopad za pasem.Może zimy nie będzie?
melek - 2008-10-27, 12:39

Obiecana fotka mojego tułacza:

AurorA - 2008-10-27, 14:08

marian napisał/a:
oczko zostało bez roślin pływających,lilie dawno padły.Moim zdaniem to wina usytuowana oczka.Miałem za dużo cienia i z tego powodu jesień przychodziła miesiąc prędzej.


moje oczko jest w cieniu, bezpośrednie słońce dochodzi dopiero po południu.
Co ciekawe lilie w basenach na pełnym słońcu już dawno straciły prawie wszystkie liście.

AurorA - 2009-01-08, 17:29

Dawno nic tu nie dawałem a dziś ładna pogoda to wybrałem się do ogrodu z aparatem :)
słonko ostro dawało więc trudno o dobre fotki

do mojego oczka tez przyłażą sierściuchy do wodopoju- na świeżym śniegu wiać ślady



dziś trafiłem też na innego gościa, akurat jak robiłem fotki podleciał napić się samczyk kosa





jak już się nachlał to odpoczywał na czubku "wędki" od napowietrzacza - w tle widać jak u mnie maskuje zimozielony bluszcz - mimo że jest przez parę godzin dziennie na słońcu radzi sobie dobrze od wielu lat


tu zbliżenie na komin, jako ze nie byłem pewien czy jest drożny zrobiłem z drugiej strony mała dziurkę (w sam raz na głowę ptaszka)



Z roślin wodnych wszystko pod białym puchem i stręczą tylko zielone pędy skrzypu zimowego i skrzypu Robustum




fajnie to wygląda, skrzyp arktyczny też zielony ale za niski i musiałem kopać pod śniegiem by go zobaczyć

Z innych roślinek jeszcze gdzie nie gdzie jarzą się czerwone owocki psianek



no i oczywiście piękne pałki laxmanni


zrobiłem tez parę fotek innym zimozielonym liściakom

hedera Glacier - wygląda ze mrozy jej nie straszne

hedera Erecta też trzyma się dzielnie

pieris japoński wygląda zdrowo

laurowiśni przypaliło najwyższe liście - chyba za ostre słonce a żadnych roślin w tym roku nie okrywałem

Ernest - 2009-01-08, 18:12

Odważny ten kosik ;) ,do mnie też przylatują i jedzą owoce berberysa :-D
AurorA - 2009-01-08, 18:19

Ernest napisał/a:
Odważny ten kosik ;) ,

może był bardzo spragniony

pierwszy raz u mnie kosa widziałem, fakt że zimą bardzo rzadko wychylam nos na dwór a jakieś ślady przy przerębli były więc może to bywalec i już się oswoił

JAREK G - 2009-01-08, 21:43

AurorA napisał/a:

pierwszy raz u mnie kosa widziałem,
U mnie właśnie ich przylatuje najwięcej, wcinają owoce z ogników potem piją wodę z oczka a na sam koniec się wypróżniają :P Ja u siebie jak spadł pierwszy śnieg to usypałem taką górę i przysypałem ile się da swoją laurowiśnie , ale też raczej końcówki obmarzną :?
castleman - 2009-01-09, 15:19

Aurora, nadrobiłeś zaległości,
tak cicho od dawna było, ja myślałem, że już nie masz oczka ;)
U mnie też kociary grasują, ostatnio przyuważyłem ślady skaczącego ptaka,
niestety spotkać ich nie miałem okazji.

Adalbert - 2009-04-06, 21:31

Uciekłem z wątku Tanszari bo pytanie do ciebie i nie chcę mu zaśmiecać.

AurorA napisał/a:
Nie, ja rozbijałem cały bok i dobudowywałem drugie oczko - w miejscu łączenia jest przesmyk.

No to szacun! Jak na razie nie zamierzam budować oczka z siatkobetonu (może kiedyś jak będę chciał się narobić) ale zaintrygowało mnie to. Czytając o problemach budujących w ten sposób podstawowym jest nieprzerwane nakładanie betonu więc w jaki sposób Ty połączyłeś szczelnie nową konstrukcję ze starą. Więc można doklejać czy nie?

AurorA - 2009-04-06, 21:43

Adalbert napisał/a:
Czytając o problemach budujących w ten sposób podstawowym jest nieprzerwane nakładanie betonu więc w jaki sposób Ty połączyłeś szczelnie nową konstrukcję ze starą. Więc można doklejać czy nie?


Można, trzeba tak wykruszyć beton żeby zostało zbrojenie (nie jest to proste) a później to zbrojenie łączy się ze zbrojeniem dobudówki i mamy jedna skorupę. Brzeg starego betonu przed betonowaniem pomalowałem zaczynem cementowym coby lepiej złapało.

pisałem dawno o tym
http://oczkowodne.net/oczko.php

Adalbert - 2009-04-06, 21:57

AurorA napisał/a:
pisałem dawno o tym

Niezbadane są zasoby tego portalu :-o
Dzięki! A czy to znaczy, że gdybyś budował na raty zostawiając kawałek zbrojenia i później kontynuować dokładając dalsze zbrojenie to by trzymało. Pytam bo powstrzymywałem się przed taką budową ze względu na możliwości techniczne i zasoby ludzkie ;)

AurorA - 2009-04-06, 22:09

Zbrojenie powinno stanowić jedna całość i robi się je w całości przed rozpoczęciem betonowania (można robić tygodniami na raty). A betonowanie powinno się robić na raz ( mi na raz się nie udało i było na 4 ale powinno się na raz).
AurorA - 2009-06-25, 21:09

Dziś pokazał się pierwszy w tym roku kwiat hiacynta wodnego- chyba z okazji zlotu :piwko:




JAREK G - 2009-06-25, 21:12

W taką pogodę to prawie cud :-o
ontario_ab - 2009-06-25, 21:13

piękny... gratulować !

u mnie jeszcze nigdy hiacynty nie kwitły :(

AurorA - 2009-06-25, 21:17

JAREK G napisał/a:
W taką pogodę to prawie cud


oczywiście pędzony pod folią - w oczku nie ma takiej możliwości

samuraj - 2009-06-25, 21:19

AurorA napisał/a:
JAREK G napisał/a:
W taką pogodę to prawie cud


oczywiście pędzony pod folią - w oczku nie ma takiej możliwości


nie spotkalem sie jeszcze aby komuś zakwitł w oczku

AurorA - 2009-06-25, 21:22

Ja widziałem w oczku , ale chyba wszystko na tej samej zasadzie, podpędzony w ciepełku i wyniesiony do oczka. ale fakt faktem koniec czerwca to na kwiat hiacynta bardzo wczesny termin. Czasem latem można kupić z pąkiem.
leszek50-57 - 2009-06-25, 21:33

Gratulacje Arek jest na prawdę ładny,takie miec w oczku
to frajda. ;)

poz.Leszek
--------------

melek - 2009-06-25, 21:50

Ale wielki :-o
darek653 - 2009-06-26, 07:45

Piękny..........................................
Adalbert - 2009-06-26, 08:29

Dla takich chwil warto żyć i babrać się w badylach :brawo: :good:
Mietek2141 - 2009-06-26, 08:33

Piękny okaz :brawo:
jkotynia - 2009-07-05, 20:59

Super to Twoje oczko, tylko pozazdroscic tych lilii sa przepiekne no i ten hiacynt, ciekawe czy moje lilie kiedys tak zakwitna, marzenie :good:
koczisss - 2009-07-05, 21:30

samuraj napisał/a:
AurorA napisał/a:
JAREK G napisał/a:
W taką pogodę to prawie cud


oczywiście pędzony pod folią - w oczku nie ma takiej możliwości


nie spotkalem sie jeszcze aby komuś zakwitł w oczku


To masz słabą pamięć :P

Tak u mnie kwitły w zeszłym roku.

samuraj - 2009-07-05, 22:39

koczisss napisał/a:
samuraj napisał/a:
AurorA napisał/a:
JAREK G napisał/a:
W taką pogodę to prawie cud


oczywiście pędzony pod folią - w oczku nie ma takiej możliwości


nie spotkalem sie jeszcze aby komuś zakwitł w oczku


To masz słabą pamięć :P

Tak u mnie kwitły w zeszłym roku.


zwracam honor :) ale jest to dość nie często spotykany przypadek

AurorA - 2009-07-06, 02:08

jkotynia napisał/a:
tylko pozazdroscic tych lilii sa przepiekne no i ten hiacynt, ciekawe czy moje lilie kiedys tak zakwitna


masz lepszy klimat i zapał wiec na pewno :)

jackon - 2009-07-06, 06:42

u mnie w ubiegłym roku zakwitł w oczku
w tym roku natomiast nie zapowiada się na powtórkę, zimny maj i czerwiec skutecznie zatrzymały wegetację :(

AurorA - 2009-07-06, 14:19

Jacku hiacynt w czerwcu to ewenement - normalnie kwitną koniec lipca- wrzesień - wiec jeszcze wszystko przed nami. Ja liczę na wiele kwiatów.
AurorA - 2009-07-19, 14:49

Latem najładniej w oczku prezentuje się krwawnica pospolita i oman brytyjski kwitną długo i bardzo obficie




po ostatnich upałach masowo także zakwitły hiacynty wodne - każdego dnia pokazuje się kilka- kilkanaście kwiatów - są naprawdę wspaniałe ale ich żywot jest bardzo krótki - 1-3 dni






oczywiście kwiaty podpędzone- jak ktoś chciałby taki rarytas w swoim oku to zapraszam

tu hiacynt w oczku i po lewej pierwszy kwiat mayla



zbliżenie na Mayla- bez wątpienia najładniejsza lilia jaką poznałem



off topic
jeszcze się pochwalę że kwitnie mi liliowiec Bela Lugosi - polowałem na niego 2 lata (to młoda odmiana z roku 1995)

Shubunkin - 2009-07-19, 15:41

Witam lilie masz ładne ale moim zdaniem twoje oczko jest troche źle usytułowane i obsadzone, wiele roślin psuje cały efekt sa posadzone na strefy lilie tu osoka tam w skupiskach co wygląda pedantycznie i nie naturalnie.


p.s co do lili moim faworytem jest Nymphaea director george moore

fotos88 - 2009-07-19, 18:35

Shubunkin, - odważny jesteś :)
każdy sadzi co mu się podoba :)

Mariusz - 2009-07-19, 19:01

AurorA napisał/a:
liliowiec Bela Lugosi
A ja myślałem że ja mam Bela Lugosi i chyba się myliłem,coś mi tu żona pomieszała.Oto fotka.Może zna ktoś tą odm.

Shubunkin - 2009-07-19, 19:53

fotos88 napisał/a:
Shubunkin, - odważny jesteś :)
każdy sadzi co mu się podoba :)


Czemu uważasz że odważny ? po prostu wyraziłem swoją opinie czy nie nudzą Cię oczka w kształcie kółka, nerki, prostokąta itp. ? Dosłownie każdy robi taki kształt a oczko takie małe w kształcie elipsy nie ma żadnego uroku. Każdy sobie słodzi dookoła ze ktoś tam ma śliczne oczko i tak powstają plagiaty które są tandetne bo ktoś pomyślał „o jego pochwalili to jak ja sobie zrobię taki kształt to też będzie ładne” Aurore podziwiam za gatunki jakie ma w oczku bo nie każdy może mieć dostęp do takich gatunków / odmian ale nasadzenie ich każdy w swoim miejscu nie wygląda naturalnie może się mylę i oczko Aurory na żywo wygląda super a przedstawione zdjęcie to tylko zatoczka.

ontario_ab - 2009-07-19, 20:10

byłem u niego i wierz mi, oczko przednie, ryby piękne, rośliny również, każdemu życzę takich oczkowych sukcesów jak u Arka, faktem też jest, że wielu z nas się od niego uczy...
AurorA - 2009-07-19, 21:42

Shubunkin napisał/a:

p.s co do lili moim faworytem jest Nymphaea director george moore


a na jakiej podstawie, może udało Ci się ja przezimować - bo tak wypowiadać się na podstawie zdjęcia to trochę dziwnie.

Mariusz ten Twój liliowiec to do bela lugosi wcale nie podobny, ja obstawiam karmazynowego pirata (Crimson Pirate) ale mogę się mylić.
porównaj:
http://www.sklep.oczkowod...son-pirate.html

Shubunkin - 2009-07-19, 22:01

Jeżeli bym nie widział to bym się nie wypowiadał, sam nigdy jej nie miałem ale w cieplejszych krajach widziałem oraz posiadałem bardzo podobną kolorystycznie lilie.
AurorA - 2009-07-29, 01:43

Obiecałem ostatnio pokazać Jarkowi jak u mnie wyglądają liście lilii wodnych.
Średnia średnica liścia to około 40 cm, zresztą praktycznie wszystkie są identyczne bo mniejszy nie ma szans na przebicie. większość kwiatów jest skryta pod liśćmi. Wycinanie nadmiaru niewiele pomaga -lilia powinna być już dawno podzielona.




makos - 2009-07-29, 12:32

Aurora, na jakiej głębokości rośnie Twoja lilia bo jest cudowna, jakie nawozy? (koreczki osmocote czy kompost) No i jaka częstotliwość nawożenia
jackon - 2009-07-29, 12:38

u mnie tak wygląda po wywaleniu 20 dorodnych kłączy lilii wodnych

AurorA - 2009-07-29, 14:00

makos napisał/a:
Aurora, na jakiej głębokości rośnie Twoja lilia bo jest cudowna, jakie nawozy? (koreczki osmocote czy kompost) No i jaka częstotliwość nawożenia


Zero nawożenia, głębokość 1 m kompost przysadzeniu obowiązkowo, ale to było chyba ze 3,-4 lata temu. Od tej pory bez ingerencji.

Jacek powyławiaj tej spirodelli ile się da zawsze im więcej lustra wody widać tym lepiej dla życia w wodzie.

JAREK G - 2009-07-29, 20:44

Arek piękne te Twoje lilię :good: mogę wam tobie i Jackowi tylko pozazdrościć U mnie nigdy tak nie rosły i nic na to nie mogę poradzić :? Musiałbym pewnie lać hektolitry :P dobrego nawozu a że w tym roku wczesną wiosną wlałem tylko trochę żelaza to porosły mi rośliny przybrzeżne a lilie jak rosły kiepsko tak rosną :???:
AurorA - 2009-07-29, 23:22

JAREK G napisał/a:
Arek piękne te Twoje lilię :good: mogę wam tobie i Jackowi tylko pozazdrościć



:hehe: nie ma czego tylko kupa przy tym roboty z wycinaniem- ja tam Ci zazdroszczę tej przestrzeni i lustra wody - ja nawet ryb nie widzę

AurorA - 2009-10-21, 01:31

Ostatnie kwiaty hiacynta w tym roku, i tak mnie zdziwiło że w październiku można jeszcze na nie liczyć.



Z oczkowych roślinnych kwitną jeszcze niedobitki niezapominajek i kroplików oraz lobelie.


Zakwitły mi tez miskanty


Owoc lotosu wciąż zdobi, podobnie jak kwiatostany pałek (wyjątkowo obficie zakwitły mi pałki laxmana nawet po 30-40 kwiatostanów w jednym pojemniku) i owoce psianki.


Pistie i hiacynty oraz limnobia jeszcze się dobrze trzymają- mimo dużego śniegu u mnie było cały czas bez przymrozków.



Rybki jeszcze żerują, ale pobieranie pokarmu idzie im coraz bardziej ślamazarnie. Werwy nie brakuje tylko kiełbikom- chyba znów złapię kilka maluchów do akwa na zimę.

leszek50-57 - 2009-10-21, 14:11

Arek, czy kiełbie w oczku ci się rozmnażają i czy nie zjadają ikry
innym ? ;)
poz.Leszek
---------------

AurorA - 2009-10-21, 14:13

Rozmnażają mi się, co roku widuje nowe maluchy, a co zjadania ikry innym to nie wiem ale pewnie tak.
duzers - 2009-10-21, 15:59

Arek jakie jeszcze inne gatunki ryb pływają w Twoim oczku?
AurorA - 2009-10-21, 18:54

3 koi, 2 liny złote, i niepoliczalna ilość kiełbi i karasi - to wszystko.
AurorA - 2010-09-29, 20:51

Dawno mnie tu nie było to dam 1 zdjęcie aby podnieść galerie wyżej bo nie mogłem jej znaleźć.

Obecnie rozpocząłem akcje wywalania pistii i hiacyntów i pod spodem pokazały się rybki - wcześniej ich nie było widać bo pistiami zarosło na gęsto to się pochwale. Pistie piękne i trochę szkoda wywalać, ale po prawdzie to powinienem to zrobić z miesiąc temu.


ppp - 2010-09-29, 21:28

Aurora, przeglądam galerię a Ty nagle zmieniasz się w mistrza Jedi :)
AurorA - 2010-09-29, 21:45

ppp napisał/a:
Aurora, przeglądam galerię a Ty nagle zmieniasz się w mistrza Jedi


słonko już tak mocno nie świeci to okularki przeciwsłoneczne zdjąłem ;)

ppp - 2010-09-29, 21:54

AurorA napisał/a:
ppp napisał/a:
Aurora, przeglądam galerię a Ty nagle zmieniasz się w mistrza Jedi


słonko już tak mocno nie świeci to okularki przeciwsłoneczne zdjąłem ;)

:hehe:

duzers - 2010-09-29, 22:19

woda czyściutka aż miło popatrzyć..pistie zrobiły robotę :)
ewa535 - 2010-09-30, 00:07

Sałatka z tuńczyka po prostu !
Raz, że uwielbiam a dwa, że takie może głupie skojarzenie miałam.
Dużo swieżej sałaty i czerwony tuńczyk vel' karaś

Od jutra jak małemu po szkole Cie pokażę - grono fanów wzrosło Ci o siedmiolatka.
Star Wars po nocach się śni.
I jeszcze Indiana Jones.
Jakbyś coś w avatarku jeszcze zmieniał to Indy jest the best!
Wtedy Ci o matkę jeszcze wzrośnie ;)

gregorj - 2010-09-30, 08:27

oooo nasz admin ma oczko! hura - rzeczywiście było zakopane głęboko ;)

hiacyntopistiwisko zarąbiaste - ale chyba musisz uważać żeby karaski nie ewoluowały Ci w ślepczyki jaskiniowe :-D

AurorA - 2010-11-20, 17:14

Vanka napisał/a:
popatrzymy?


jasne, oczko już całe wygolone, a na końcu filmiku widać jak ogoliłem świerka, gdzieś na starszych fotkach widać jak to wyglądało wcześniej

filmik robiłem po to by pokazać złote liny które właśnie się wybudziły i sobie paradują, choć ostatnio ich długo nie widziałem, ale przy okazji jest i rzut oka na oko i inne rybcie które przy tej temperaturze pływają leniwie i łatwo je focić. Jeszcze do żarcia ostro stratują.


melek - 2010-11-20, 22:42

Fajny ten linek, moich u siebie nie widać ale reszta rybek tak jak u Ciebie, są aktywne. Teraz tak pusto po tym wycięciu, też masz problem z wpadającym igliwiem do wody?
AurorA - 2010-11-21, 00:02

Na dnie leży tego z pół metra- cała dolna półka zawalona po brzegi. Jedną taczkę wybrałem sitkiem ale kiepski manewr bo donice z liliami są w tym mule i nic nie mogę zrobić - trzeba by wodę wylać. Nic nie robiłem przez parę lat , nawet nie pamiętam ile, może z 5.
ewa535 - 2010-11-21, 00:34

Arek teraz Twój świerk wygląda jak mój :) no może ze cztery gałęzie od dołu mu brakują ;)

Przepraszam ale nie zrozumiałam czegoś...( z pięć razy sprawdzałam czy to aby nie post z wiosny ?)
O co chodzi z tymi linami ? To jest żart, że one sie wybudziły ...?
"filmik robiłem po to by pokazać złote liny które właśnie się wybudziły i sobie paradują"
Też mam dokładnie dwa jak Ty i moje nie zasnęłly ?
Mało tego uważam ,że zawsze są najbardziej żwawe i slalomujące cały rok.

AurorA - 2010-11-21, 17:55

Liny jako pierwsze znikają jak woda robi się zimna, ostatnio mieliśmy ocieplenie i pojawiły się ponownie. Dziś też je widziałem , ale idzie ochłodzenie wiec pewnie teraz dopiero wiosną je ujrzę.
Adalbert - 2010-11-21, 19:20

AurorA napisał/a:
Liny jako pierwsze znikają jak woda robi się zimna,

Moj zniknął mi z oczu już na początku września i myślałem, że padł ofiarą jakiegoś kota ale wczoraj dostrzegłem go na tle stadka karasi i orf dogrzewających się "w kupie" ;) .
Jest to "dziki" lin i bez dobrego światła bardzo ciężko go obserwować.

castleman - 2010-11-21, 21:22

Też dzisiaj obserwowałem swoje liny (widziałem tylko złote, dzikie chyba się już zakopały i nie wyłażą), słoneczko nawet zaświeciło, szkoda że w przyszłym tygodniu zima ma nadciągnąć :?
Vanka - 2010-11-21, 23:43

AurorA napisał/a:
na końcu filmiku widać jak ogoliłem świerka

Cały dół pojechałeś , ile miejsca przy oczku się zrobiło :O :)
Ryby pewnie w szoku, że nareszcie mają gdzie pływać ;)

AurorA - 2010-11-22, 00:30

Vanka napisał/a:
Cały dół pojechałeś , ile miejsca przy oczku się zrobiło


Myślałem aby posadzić tam funkie, liliowce itp. ale tak ładnie pod tym świerkiem i na jego pniu rozrosła się hedera że mi jej szkoda ruszać

ewa535 - 2010-11-22, 08:59

Dobry pomysł z tymi funkiami. Też mam pod moim funkie, bodziszka i powtykane pomiędzy cebule tulipanów i lilii. Bluszcz to zdaje się masz też z drugiej strony, to moze z pod świerku przenieść w inne miejsce :)
leszek50-57 - 2010-11-22, 17:05

Co do linków to też ich nie widzę ,a wodę mam klarowną i widzę dno,
muszą być między koszami,tylko żabki przeniosłem do bagna.
Karasie jeszcze pływają po całym oczku. :P
poz.LESZEK
---------------------

Vanka - 2010-11-22, 17:45

AurorA napisał/a:

Myślałem aby posadzić tam funkie, liliowce itp. ale tak ładnie pod tym świerkiem i na jego pniu rozrosła się hedera że mi jej szkoda ruszać

Hederę możesz przerzedzić i dać w dziurki inne rośliny ;) .

JAREK G - 2010-11-22, 18:22

W tej "masie" karasi zginęły gdzieś kojaki :???:
AurorA - 2010-11-22, 18:40

to film pokazujący lina a kojaka widać w 5-8 s to ostatni jaki mam bo jak już gdzieś pisałem Stefan padł latem z niewiadomej przyczyny.
AurorA - 2011-01-18, 00:43

Lód wczoraj zniknął całkowicie karasie się ożywiły i podpływają jak mnie zobaczą. Jeszcze są leniwe i osowiałe.
Filmiki podłej jakości bo z lenistwa nie założyłem filtra polaryzacyjnego i przez obijające się niebo niewiele widać. Poza tym youtube strasznie kaszani jakość.



ryby chyba uciekają od napowietrzacza bo jest na głębokiej wodzie i to na full.
zima przyszła tak nagle ze nawet wędki nie zmontowałem tylko wrzuciłem kamień w dziurę zrobiona w lodzie.Przestawiłem go do boku i zmniejszyłem z 10 na 5.

na drugim filmiku już przestawiony i zmniejszona wydajność



napowietrzacz tetrapond Ap 400 chodzi już 4 zimy i nawet membranki nie zmieniałem ani razu

JAREK G - 2011-01-18, 00:57

U Ciebie Arek prawie bez nitkowych a u mnie jak zwykle o tej porze miliony :?
AurorA - 2011-01-18, 01:01

U mnie obecnie nie ma nic- woda kryształ i ani nitki, ale na filmie tego nie widać.

Może jak będziemy mieć już aparaty z filmami hd to jakość się poprawi.

violettaxx - 2011-01-18, 22:53

:brawo: Szczęściarze u mnie prawie wszystko skute lodem :((
AurorA - 2011-01-18, 23:07

violettaxx napisał/a:
Szczęściarze u mnie prawie wszystko skute lodem


Ja wcale nie jestem szczęśliwy ze lód i śnieg zniknął, wolałbym aby wiosna przyszła raz a na dobre, choćby pieszo, a tak dowali zaraz ponownie mróz będą straty w roślinach

Vanka - 2011-01-31, 18:08

AurorA napisał/a:
violettaxx napisał/a:
Szczęściarze u mnie prawie wszystko skute lodem


Ja wcale nie jestem szczęśliwy ze lód i śnieg zniknął, wolałbym aby wiosna przyszła raz a na dobre, choćby pieszo, a tak dowali zaraz ponownie mróz będą straty w roślinach

i słowo ciałem się stało :???:

Piotrek.P. - 2011-01-31, 21:25

Witam
Jakie podłoże stosujesz dla swoich grzybieni? są w bardzo dobrej formie ... piękne oczko ;)

AurorA - 2011-01-31, 22:07

piopil napisał/a:
Jakie podłoże stosujesz dla swoich grzybieni?


żyzne na bazie kompostu, gliny, ziemi ogrodowej i piasku.

AurorA - 2011-07-15, 18:40

pierwszy filmik z aparatu biedra sport easyshare



Na filmie najładniej pozuje kometa- zobaczcie te płetwy, widać tez przez chwilkę linka.

nurkowałem przed chwilka, warunki oświetleniowe słabiutkie bo późno i pochmurno, na pewno w Morzu Czerwonym wyjdzie lepiej.
w sumie to nie nurkowałem tylko moja dłoń , ale jakbym miał możliwość patrzenia w wyświetlacz to lepiej by było.
zaraz jeszcze coś dorzucę. Może jeszcze w akwa pokręcę :-D

drako - 2011-07-15, 18:52

Arek gratulacje :) Biedrona wymiata! Ja do dziś nie zdecydowałem się narazić na spotkanie w mrocznych odmętach mojego oczka oko w oko z moim Zenkiem. Murena to przy nim mały pikuś...
Vanka - 2011-07-15, 18:55

drako napisał/a:
Arek gratulacje

:good:

drako napisał/a:
Ja do dziś nie zdecydowałem się narazić na spotkanie w mrocznych odmętach mojego oczka oko w oko z moim Zenkiem. Murena to przy nim mały pikuś...

Ale przecież Arek sam tam nie wlazł, tylko rękę włożył :D pewnie też się boi swoich karasi ;)

AurorA - 2011-07-15, 19:09

jak będzie ciepło to wlezę, zawsze patrząc w wizjerek przynajmniej wiem co kręcę a tak to co podpłynie pod obiektyw

to jeszcze jeden filmik z basenu bez ryb i bez żadnej filtracji i techniki- mam tam lilie na sprzedaż , ale można tez podziwiać glony nitkowate
zobaczcie jak czysta jest woda w zbiorniku bez ryb i techniki - wygląda to jak nurkowanie w Amazonii a nurkowała tylko dłoń :hehe:



no i jeszcze dorzucę fote, na razie nie umiem za bardzo ostrości złapać, ale ściągnę se instrukcje z netu to może się naumie



Uploaded with ImageShack.us

Gosik - 2011-07-15, 19:24

Całkiem fajne filmiki, a rybcie chyba myślały, że żarcie im dajesz, tak licznie podpływały ;)
AurorA - 2011-07-15, 19:27

Jak u mnie się podejdzie do brzegu to od razu wszystkie podpływają i wystawiają pyszczki do karmienia, można im dać palce to robią całuski :cmok:
Dostają jeść kilka razy dziennie to bardzo reagują na człowieka.

jutro jak będzie słonecznie to coś w dzień może nakręcę, a teraz to tylko akwa zostaje

AurorA - 2011-07-15, 19:35

Jak mi się nie chce, nie ma czasu albo pogoda nie sprzyja to i 2 tygodnie nie dostają, ale nawyki maja wyrobione i nawet przez zimę nie zapominają.
ILUSION - 2011-07-15, 20:50

Zajefajny ten aparacik :good: , jaka cena tego ustrojstwa?
AurorA - 2011-07-15, 22:53

ja płaciłem 239 zł
ILUSION - 2011-07-15, 22:55

Dzięki
AurorA - 2011-07-16, 13:56

dorzucam jeszcze dwa dzisiejsze filmiki, widać na nich ze pod woda jakość spada z racji niedoświetlenia, ale u mnie cała powierzchnia oka jest w pistaich co widać na końcu drugiego filmiki. widać tez dobrze ile wody brakuje po zimowym pęknięciu którego nie ma kiedy załatać :oops: - ani razu w tym roku jeszcze nie dolewałem wody




violettaxx - 2011-07-16, 18:48

:brawo: super !!! Jako, że posiadam aparat foto który super kręci filmy HD i robi zdjęcia całkiem możliwe ;) postanowiłam dokupić Futerał wodoodporny AQUAPACK CASE do 5m pod wodą /jest do większości kompaktów/ cena też nie wygórowana od 40-99zł zobaczymy jak się sprawdza ?
ewa535 - 2011-07-16, 20:36

Arek fajne masz ryby !
wczesniej to tylko roślinność ujawniałeś ;)
Jak filmujesz to zanurzasz twarz ?
bo też się zapisałam do tego klubu nurków i nie mam jeszcze wypracowanej pozycji operatora ;) a rąk takich długich tez nie ;)

Gosik - 2011-07-16, 23:18

fajna ta ciapkowata ryba-to koi?
melek - 2011-07-16, 23:21

Tak.
aquarius - 2011-08-23, 11:38

Pawlosma napisał/a:
U mnie wystarczyłoby przykryć folię , a u cb :bum: :-o


Proponuję przenieść to do działu humor :-D :bum:

shiftman - 2011-09-24, 12:41

Super oczko gratulacje :brawo:
castleman - 2011-09-24, 22:41

Arek w drugim filmiku te dźwięki jak z dżungli brazylijskiej ;) :good: :hehe:
AurorA - 2011-12-16, 01:36

Gdy jest tak chłodno jak teraz fascynują mnie komety. poruszają się powoli i ospale ale super to wygląda jak machają tymi skrzydłami. Najlepiej to widać na filmie (może wkrótce wrzucę ) a póki co foty tej pięknej odmiany.



a tu strzela focha ;)



Uploaded with ImageShack.us

leszek50-57 - 2011-12-16, 13:09

Piękny ujęty kolorek i rybki też :P
poz.Leszek
-------------------

Gosik - 2011-12-16, 19:43

Górne zdjęcie rewelka :good:
AurorA - 2011-12-17, 02:36

No i niech ktoś mi powie że kometa nie umie latać.


leszek50-57 - 2011-12-17, 09:43

No faktycznie :P
poz.Leszek
----------------

shiftman - 2011-12-17, 17:41

świetne te twoje karasie :brawo:
violettaxx - 2011-12-18, 14:19

Super !!! :brawo:
AurorA - 2011-12-18, 16:20

Musze sobie chyba filterek polaryzacyjny dokupić bo pod wodą ciężko coś zobaczyć.
AurorA - 2012-07-27, 01:30

to wycinek


a tu bardziej całościowo

ewa535 - 2012-07-27, 01:33

o matko ! jaka plantacja !
fotka rybek super ! ma ten zoom nasza maszynka co? :)

AurorA - 2012-07-27, 01:36

ewa535 napisał/a:
ma ten zoom nasza maszynka co?


no się wie :-D

oko strasznie zarosło żeby dać rybkom jeść muszę wyjąc kilka pisti
teraz to codziennie wywalałem pływające skrzynkami ale nie wiem co będzie jak wrócę w urlopu

JAREK G - 2012-07-27, 02:13

Kupiłbyś sobie Arek jeszcze w sklepie ze dwie lilie co by Ci coś kolorowo kwitło w tym oku ;)
vivit - 2012-07-27, 07:59

U mnie jakoś osoki nie mogą się uchować coś je notorycznie wcina :(( Nie wiem co to może być....chyba orfy moga być tymi agresorami ;) ...?
Adalbert - 2012-07-27, 09:05

vivit napisał/a:
Nie wiem co to może być....chyba orfy mogą być tymi agresorami ...?


Nie sądzę. Moich dorosłych (ok 30 cm) orf zielenina nie interesowała, a i obecne młode nie mają objawów tak skrajnego wegetarianizmu ;)

Pyjter - 2012-07-27, 09:34

Karpie wcinają osoki
AurorA - 2012-07-27, 11:04

JAREK G napisał/a:
Kupiłbyś sobie Arek jeszcze w sklepie ze dwie lilie co by Ci coś kolorowo kwitło w tym oku


rybki kwitną kolorowo ;)
tam jest kilka lilii ale pistie je zagłuszają na amen, za to w nowym oku kwiecia lilii jest dużo- aż miło popatrzeć

rewi - 2012-07-27, 11:36

O Matko ile pisti !! :D a rybki mają dla siebie kwadracik 30 x 30 ;)
Gosik - 2012-07-29, 20:21

Moje też bo osoki rosną jak na drożdżach. Arek-zdjęcia fantastyczne :brawo: i rybki piękne :piwko:
AurorA - 2015-01-08, 17:24

miałem altankę pokazać, to w tle widać


Tintin - 2015-01-08, 21:10

Piękne to jest,
ale powiedz mi jak to robisz, nie widzę przerębla ale widzę kawałek rurki która wchodzi pod wodę (lód). Ja mam dość duży i gruby przerębel, lód jest dookoła przerębla, ale woda w środku nie zamarza nawet przy - 15 stopniach.
Też bym chciał mieć takiego kikuta :)

Leszek Garwolin - 2015-01-08, 21:46

Gdzieś kiedyś czytałem ,Arek je nazwał ,,fiutki ,, :hehe: nie mogę znaleźć wątku.
taniw - 2015-01-09, 20:19

Dlaczego ten lód nie jest całkiem biały, "fiutki" są krzywe i niskie i dlaczego .../ wszyscy będą pewnie zachwyceni, więc byś nie wpadł w jakąś euforię trochę niesłusznej krytyki/.
AurorA - 2015-01-11, 00:36

te kominy nie są niskie ,maja około metra, są faktycznie żółtawe

jak chwyci mróz to wtedy robię dziurkę w lodzie i wrzucam kamień
przy dużym mrozie jest tylko mały otwór w którym zbiera sie piana, żółtawa pewnie od niezbyt czystej choć klarownej wody- ta piana zamarza szybko coraz wyżej ze po kilku godzinach rosną takie dzieła sztuki



temat jest tu: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1119

taniw - 2015-01-11, 10:34

Mam nadzieje, że nie zgłosiłeś swego pomysłu w Urzędzie Patentowym, lub nie zastrzegłeś wzoru. Zamierzam bowiem przy pierwszej nadarzającej się okazji bezczelnie skopiować twoją instalację.
AurorA - 2015-02-03, 03:34

Moje oczko. Już luty a zimy wciąż nie ma


leszek50-57 - 2015-02-03, 15:26

Arku ,u Ciebie to chyba wcale rybki nie poszły zimować,bo werwę maja jak by było lato 8)
Gosik - 2015-02-12, 13:52

Piękna muzyka do tego filmu :good: , a ryby tak jak u mnie, ani myślą iść spać :-o
rewi - 2015-02-12, 21:17

Muzyka Wojciech Kilar - Ziemia obiecana "Walc" świetna :good:
AurorA - 2015-02-16, 16:36

rewi, świetna bo youtube jej nie wyłapuje i nie blokuje za brak praw autorskich :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group