Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Grzybieniarium - płazarium Aurory

AurorA - 2011-12-20, 23:31
Temat postu: Grzybieniarium - płazarium Aurory
Czy można zrobić oczko wodne w grudniu?
Jasne - wystarczy chcieć.

Oczko planowałem od dawna, lokalizacja padła na przestrzeń miedzy wiązem holenderskim a miłorzębem japońskim.

to fota miejscówki z wczesnej wiosny


na środku tej miejscówki rosła niestety śliwka ozdobna (prunus cistena) której szkodami było ruszać i no i na dodatek mnóstwo cebulek narcyzów, tulipanów i szafirków

a tak to wyglądało pod koniec maja


gdy opadły liście z śliwki, zebrałem siły i ja przesadziłem było to 21 listopada


z cebulkami walczyłem jeszcze kilka dni
a tydzień później wynająłem koparkę (reczna) - poczatkowo ruszyła ambitnie na 2 taczki hehe

po pierwszym dniu prawie się udało wykopać


następnego dnia podkopałem nieco i rozłożyłem dywany na dnie



Po przymiarce foli okazało się że jeszcze trochę można powiększyć
wiec powiększyłem każdą półkę, a że skończyły się stare dywany to dałem dodatkowo stare materace do pływania i koszulki


znów przymiarka folii i znów się okazało że jeszcze można powiększyć


tym razem nawet nie wyciągałem folii tylko dokopałem strefę błotna i nalałem wody


Kształt wyszedł nieco gruszkowaty


Na tej fotce dość dobrze widać jak są ułożone półki

kształt jeszcze deczko się zmieni, przy wiązie jest jeszcze trochę folii do wykorzystania, ale mam nasadzone irysy i teraz ich nie chce ruszać - wiosna podkopie

a tak to wygląda z okna



...tylko nie mówcie mi że trochę mało roślin ;) bo do dobrze zaopatrzonej szkółki mam z oczka niecałe 3 metry, ale o tym pomyśle wiosną. W zasadzie już pomyślałem i nasadzenia są zaplanowane.



Uploaded with ImageShack.us

AurorA - 2011-12-21, 00:19

Dobra, no to teraz podam trochę danych technicznych.

Oko jest zaplanowane dla płazów i dla grzybieni no i kilku ciekawszych roślinek. z tego względu nie będzie w nim żadnej techniki i nie musi być głębokie.

Jako materiał zastosowałem Geomembrane EPDM Firestone Geomembrane EPDM Firestone . Wszystkim polecam ten materiał. Kauczuk syntetyczny jest tak elastyczny że można z nim robić co się chce bez względu na temperaturę.

Z płachty 6 x 6 m udało mi się zrobić oczko o wymiarach 4,9 m x 5, 2 m :-o

półki są na głębokościach:
90 cm- najmniejsza - weszło tam tylko 0,3 m3 - tam chce posadzić 2 lilie (Mayla i Almost Black)
60 cm - pólka podstawowa - tu chce podsadzić kilka Lili jak (Arc-en-ciel, Froebeli, Colorado, Colonel A.J. Welch, James Brydon, Gonnere) - na zalanie tej półki weszło mi 1, 4 m3
40 cm - pólka na lilie miniaturki (na pewno znajdzie się tam Pymaea helvola, Pygmaea rubra, Perrys Baby Red) - na zalanie tej połi weszło 3 m3
5-20 cm - strefa błotna - tu głębokość jest zmienna bo oko nie jest wypoziomowane, ale zrobię to. Planuje tam duże grupy przęstki i marsylii oraz kilka ciekawych irysów i kaczeńce. Obecnie weszło mi tu wody 2, 5 m3

Nie mierzyłem słoikowo, ale licznik pokazał 7 m3 wiec wypada mu ufać. Jak wypoziomuje i dokopie to może jeszcze z 1 m3 dojdzie.

Na płazy czekam wiosną.

AurorA - 2011-12-21, 00:57

to jeszcze filmik dam - na nim widać dobrze wszystkie półki



może macie jakieś pomysły, szczególnie dotyczące wykończenia i maskowania folii

JAREK G - 2011-12-21, 01:04

Zdążyłeś Arek z oczkiem przed mrozami w ostatniej chwili :) Puste bez roślin to się wydaje dość spore, półki "bogate" no może poza ta najgłębszą na jedną lilie :P
diver - 2011-12-21, 17:14

Oj będzie się działo w przyszłym sezonie :) !!!! Oko ma potencjał (pod roślinki). Do tego masz chyba najlepsze z nas zaplecze do wyposażenia go w czego tylko dusza zapragnie! :-D

pzdr

Gosik - 2011-12-21, 17:26

Kawał dobrej roboty :good: Mój pomysł na wykończenie brzegów to: obłożyć w koło płaszczakami (płaskie nierówne łupki) aby nie powielać "różańca" z otoczaków.Za łupkami posadzić rośliny płożące, aby naturalnie z trawnika zaczęły zarastać płaszczaki.
shiftman - 2011-12-21, 18:14

super ci to wyszło a zamierzasz wpuścić tam jakieś rybki
AurorA - 2011-12-21, 19:00

shiftman napisał/a:
super ci to wyszło a zamierzasz wpuścić tam jakieś rybki


nie,zero ryb

diver napisał/a:
Oj będzie się działo w przyszłym sezonie


no mam nadzieję ze w czerwcu nie poznacie tego miejsca

Gosik napisał/a:
Za łupkami posadzić rośliny płożące, aby naturalnie z trawnika zaczęły zarastać płaszczaki.


chce odciąć trawnik od oczka paskiem z kostki i od strony oczka wypełnić żwirem, płaszczaki tez rozważałem i może na kawałku jakimś będą

melek - 2011-12-21, 23:54

Bardzo fajny kształt, lubię oczka stosunkowo płytkie (choć to w porównaniu do mojego jest głębokie) o dużej powierzchni. Brawo szefie. :brawo:
diver - 2011-12-22, 11:02

[quote="AurorA"]
shiftman napisał/a:
super ci to wyszło a zamierzasz wpuścić tam jakieś rybki


nie,zero ryb

Ja bym się nie powstrzymał ;) Roślinki to priorytet, ale jakąś komarobójczą kometę lub innego delikwenta na lato bym tam wpuścił. (ale by rosły 1 czy 2 rybki w takim oku :piwko: )

leszek50-57 - 2011-12-22, 17:10

Żadnych ryb,ale Arku one same się znajdą,nawet nie będziesz wiedział kiedy :P
poz.Leszek
-----------

elfikp - 2011-12-22, 19:31

Nie koniecznie, jak nie będą sadzone rośliny z zarybionych zbiorników to jest małe prawdopodobieństwo że je kaczki przyniosą.

Arek jak w końcu do mnie wpadniesz to zobaczysz jak u mam są brzegi zamaskowane, nie jedna osoba myślała że jest to zupełnie naturalny staw.

Bardzo dobry pomysł z tym oczkiem dla płazów

Pozdrawiam.

AurorA - 2011-12-22, 20:13

diver napisał/a:
Roślinki to priorytet, ale jakąś komarobójczą kometę lub innego delikwenta na lato bym tam wpuścił.


Udowodnię wam że w oczku nie musi być wcale ryb, aby nie było komarów.

Vanka - 2011-12-22, 21:28

Czy słowo "zazdraszczam" odda w pełni mój podziw i pełen szacunek za wykonanie ? :D
Niestety ja mogę jedynie pomarzyc o takiej fajnej kałuzy dla płazów.

Bajbas - 2011-12-23, 11:44

AurorA napisał/a:
Udowodnię wam że w oczku nie musi być wcale ryb, aby nie było komarów.
pewnie wystarczy wiadro oleju :-) U Ciebie jakieś strachliwe te komary, albo Ty jesteś jakiś toksyczny, bo u mnie jak tylko jest woda to i są larwy.
:piwko: Bajbas
PS. ja nie leję wazeliny bo na razie nie ma za co specjalnie chwalić. Zobaczymy co będzie dalej.

Gosik - 2011-12-23, 21:46

Nie potrzeba wazeliny, aby powiedzieć że komuś się podoba.
Piotrek.P. - 2011-12-25, 11:35

Bardzo fajny dołek z wodą ;) to ma być typowo hodowlane czy dekoracyjne ? mogłeś poszaleć z kształtem . Znając Ciebie roślin będzie tam sporo :) czekam na dalsze części fotorelacji :)
AurorA - 2012-01-02, 14:25

korzystając z pogody i tego że nie ma lodu dziś dałem do oczka trochę rogatka oraz wprowadziłem porcje ośliczek i pierwsze zatoczki.
ewa535 - 2012-01-02, 17:44

Koniec świata ludzie w grudniu oczka robią a w styczniu wodują rośliny ! :bum:
Teraz wierzę w to ocieplenie globalne ;)
Arek wszystko wskazuje na to , że to będzie oko perfecto ! Kto ma w końcu nie mieć najlepsze jak nie Ty :) Wiedza, doświadczenie , no i ten znany sklep masz tak blisko :hehe:
Zdawaj relację na bieżąco. Bardzo mnie ciekawi jak to wykończysz.

leszek50-57 - 2012-01-02, 18:21

To jest dopiero początek zimy,jeszcze wszystko przed nami :P
poz.Leszek
------------------

AurorA - 2012-01-15, 20:47

dobrze że dwa dni temu zdążyłem jeszcze zwodować moczarkę bo dziś ju zimowo to wygląda



Uploaded with ImageShack.us

josh1976 - 2012-01-15, 21:02

Ja dla experymentu posadziłem luzem w zatoczce w kamieniach trzy pałki, a w drugiej dwa irysy. To było 2stycznia czyli dwa tygodnie temu. Ciekaw jestem czy wiosną wyjdą. Oczko ciekawe,ale dla pełnego szczęścia kilka słonecznic bym wpuścił :-D
AurorA - 2012-01-15, 21:54

josh1976 napisał/a:
Ciekaw jestem czy wiosną wyjdą.


jak żółte to spoko

AurorA - 2012-05-13, 20:47

Na wykończenie to może czas latem albo jesienią znajdę czas, ale póki co woda kryształ tylko dzięki roślinkom. w oku pływa z 200 osok i trochę taki tam rożnych. Jest kilka żabek i kijanki, widziałem także traszki ale tylko jeden raz i nie wiem czy są tam jeszcze.



Elendil - 2012-05-13, 21:08

okolica wiosenna a ten Arek ze zdjęcia to jakby z bieguna wracał :P
AurorA - 2012-05-13, 21:28

Elendil napisał/a:
okolica wiosenna a ten Arek ze zdjęcia to jakby z bieguna wracał


dziś było zimniej jak w styczniu przemarzłem totalnie w zimowych ciuchach

PIOTR.P - 2012-05-15, 14:13

:brawo: fajna robota
a co do zimna to mamy "zimnych ogrodników "przecież dziś ostatni z nich " ZIMNA ZOŚKA "

AurorA - 2012-06-10, 21:56

Dziś w moim nowym oczku zakwitła Mayla- to pierwszy w tym roku kwiat tej odmiany poza folią. To zdecydowanie moja najbardziej ulubiona odmiana. 3 pąki z Almost black były już przy powierzchni ale przestawiłem donice na niższą półkę. Na razie jak głupia kwitnie froebelli.
w sumie to nie mam tam gdzie lilii upchnąć bo całe oko w osokach, ale przeluźnia się powoli to będę uzupełniał grzybieniami. Z 10 odmian myślę że upchnę, a kiedy się wezmę za wykańczanie brzegów to pojęcia nie mam.





Dziś ważki sobie zrobiły jakiś zlot na oku - latało ich z 4873 pary i składały jaja.



ewa535 - 2012-06-10, 22:07

Ale zarośnięte !
Zazdroszczę ważek . Do mnie żadna nie przyleciała jeszcze. Czy u Ciebie są dlatego , że wyczuwają brak ryb to tak ochoczo sie biorą do rozmnazania?
Wielka agawa - sam ją dzwigasz na zimie ? :!:
TAk pytam, bo moja juz niestety za duża zeby weszła do domu i chyba po lecie zostanie :-(

TA ladna lilia fajnie się z kotewką przutuliła :)

AurorA - 2012-06-10, 22:20

Z agawą to jest straszny problem, dwie normalne osoby nie są wstanie ponieść donicy. wystawianie jej i chowanie to skomplikowane zadanie logistyczne ;)

ewa535 napisał/a:
Zazdroszczę ważek . Do mnie żadna nie przyleciała jeszcze. Czy u Ciebie są dlatego , że wyczuwają brak ryb to tak ochoczo sie biorą do rozmnazania?


W starym oczku z rybami tez są ale nie tyle.

ILUSION - 2012-06-10, 23:33

AurorA napisał/a:
Dziś ważki sobie zrobiły jakiś zlot na oku - latało ich z 4873 pary i składały jaja.

U mnie to samo, mam gdzieś 12647 par i do tego co chwilę przylatują te wielkie i też składają jaja :P

Bajbas - 2012-06-11, 09:08

No ładnie się zrobiło. Trochę zielska musisz sprzedać i zrobić miejsce dla kolejnych lilii. Jednak dla wszelkiego zielska podstawa to dużo słońca i ciepła woda.
:piwko: Bajbas
PS. 21-22 jestem "za płotem" to zobaczę, czy rzeczywiście jest tak ładnie w realu

rewi - 2012-06-11, 14:09

Jak wykończysz brzegi to ja nawet nie chcę sobie wyobrażać jak to pięknie będzie musiało wyglądać :piwko: ten kwiat lilii piękny i te osoki :good:
można powiedzieć mały piękny stawik :P

victoo - 2012-06-13, 07:11

AurorA napisał/a:

Oko jest zaplanowane dla płazów i dla grzybieni no i kilku ciekawszych roślinek. z tego względu nie będzie w nim żadnej techniki i nie musi być głębokie.


Czyli nie planujesz instalacji żadnej pompy? Czy brak cyrkulacji wody nie ma wpływu na rozwój glonów?

Elendil - 2012-06-13, 07:52

No ładnie :good: U mnie ważek jak "mrówków" również, nigdy nie widziałem w jednym czasie tylu par szalejących ;)

->victoo

przy braku srających ryb i takiej ilości roślin glony nie mają szans :)

AurorA - 2012-07-15, 21:55

zwierciadlane odbicia kwiatów w wodzie
Mayla

Colorado

arc-en-ciel

almost Black


Black Princess

Froebelli

-------------------------------------------------------------------------------------

Marsylka szaleje


White ladies i Black Gamecook


Żabka


lotosek





o wykończeniu brzegów na razie nie dyskutuje czasu brak

ewa535 - 2012-07-15, 23:01

Ale ładne te fotki i lilie :brawo:
Mayla najpiękniejsza.
A dlaczego ostatnie fotki nie podpisane ? ;)
JA to myślę jakbyś dał takie ogłoszenie " Do wykończenia brzegów zapraszam . Wjazd z własnym namiotem ,grilem i wsadem na grilla i do szkła w któryś z lipcowych weekendów"
to by z tego najlepszy zlot na świecie wyszedł a i brzegi byłyby wykończone ;)

violettaxx - 2012-07-15, 23:09

Super te lilie bardzo ładne fotki ! :brawo: :brawo: oraz te dwa Lotoski z właścicielem ;) :piwko:
AurorA - 2012-07-15, 23:15

ewa535 napisał/a:
Wjazd z własnym namiotem ,grilem i wsadem na grilla i do szkła w któryś z lipcowych weekendów"


może wrześniowych ;) , teraz to pracy przy sklepie jeszcze kupa i pracuje tez w weekendy a potem wyjeżdżam i jak wrócę znów będzie kupa eeh

rewi - 2012-07-16, 18:34

Przecudny lotos :brawo:
lilie przeglądające się w wodzie fantastyczne ;) Wiadomo u Szefa nie ma lipy :hehe:

elfikp - 2012-07-18, 13:04

Bardzo ładne kwity. Szybko rośnie Ci mayla ? Od niedawno również ten gatunek trafił do mojego oczka. Na pewno żabki są zadowolone z takiej obsady oczka ;)
Gosik - 2012-07-18, 13:49

Dwa ostatnie zdjęcia najciekawsze kwiatki :good: podpisałabym "homo sapiens w rozkwicie" :P
AurorA - 2012-07-18, 16:49

elfikp napisał/a:
Bardzo ładne kwity. Szybko rośnie Ci mayla ? Od niedawno również ten gatunek trafił do mojego oczka. Na pewno żabki są zadowolone z takiej obsady oczka


wszystkie lilie normalne z mojego sklepu, w oku rosną jak głupie oczywiście na nawozie.
Denver maiła już kilkanaście kwiatów, mayla dopiero kilka. Generalnie mayla rośnie szybko i ma dużo liści ale słabo się rozgałęzia i nie ma jej jak podzielić.

Co do żabek to jednak płazarium ma swoje wady. Po pierwsze rośliny pływające żółkną z braku nawozu który normalnie dają im ryby- można porównać moje oba oczka i różnica w jakości pistii hiacyntów itd jest bardzo duża. Lilie rosną ostro bo maja nawóz w koreczkach.

Druga sprawa to glony nitkowate, w oczku z rybami wszystkie roślinki czyściutkie obskubane przez rybki, a tu za skubanie wzięły się ślimaki i idzie im to bardzo ładnie- z każdym dniem widać jak się posuwają i oczyszczają kolejne partie oczka i rośliny podwodne.

mam w oczku bardzo dużo kosaćców i pontederii - co najmniej po 100 bo nie miałem ich gdzie upchnąć

vivit - 2012-07-18, 18:02

Na lotosa brak mi słów :-o
JAREK G - 2012-07-18, 20:41

Jak dla mnie fotki z odbiciem super :good: szczególnie pierwsze trzy ekstra :brawo:
elfikp - 2012-07-21, 14:09

Najprawdopodobniej ze względu że masz względnie świrze, nie do końca urządzone oczka to masz małe kłopoty z równowagą. U mnie odpukać nie mogę narzekać na glony, jakość wody. Rośliny również rosną , niektóre to nawet aż za dobrze.
Oczka bez ryb jest dużo łatwiej utrzymać w czystości. Myślę że jak oczko ci dobrzeje to sam się o tym przekonasz.
Tu możesz zobaczyć zdjęcia zrobione w tym roku u mnie. http://amphibia.org.pl/fo...p?p=15921#15921 Aktualnie zamiast dużej białej lilii jest mała mayla .

AurorA - 2012-07-21, 15:05

elfikp napisał/a:
Najprawdopodobniej ze względu że masz względnie świrze, nie do końca urządzone oczka to masz małe kłopoty z równowagą.


No może i jestem świrem ale w oku mam równowagę. Sam jak byłeś ostatnio to widziałeś że woda kryształ a i nitkowych prawie nie ma.

rewi - 2012-07-21, 15:11

AurorA napisał/a:

No może i jestem świrem ale w oku mam równowagę. Sam jak byłeś ostatnio to widziałeś że woda kryształ a i nitkowych prawie nie ma.


:hehe:

AurorA - 2012-07-21, 15:23

Dodam jeszcze że jak ktoś znajdzie w moim nowym oczku larwę komara to za każą stawiam browca. To tak dla obalenia komarowych teorii w oczkach bez ryb :D
Za to larw ważek jest tysiące. :-D

elfikp - 2012-07-21, 17:18

Sorki za świra - miało być świeże oczko ;) Jak widzisz oczko z płazami ma więcej zalet niż wad. U mnie również nie ma larw komarów nawet w torfowisku.
AurorA - 2012-07-27, 00:31


Artur - 2012-07-27, 07:11

Elegancko Ci to wszystko rośnie. Te miniaturki aż ich gęsto jest. :brawo:
vivit - 2012-07-27, 07:45

I woda jaka czyściutka...fiu fiu fiu :-D
AurorA - 2012-07-27, 10:01

no woda czyściutka ale oko wstyd pokazać w całości bo te brzegi szpecą, ale jak to wykończę kiedyś to padniecie ;)
rewi - 2012-07-27, 10:37

No na pewno jak wykończysz brzegi to nikt na forum takiego oka nie będzie miał ;) Powtórzę się ale u Szefa zawsze musi być najlepiej :piwko:
vivit - 2012-07-27, 10:38

Mam to samo.... :hehe: po zimie nie chce już mi się poprawiać i czeka na zmianę ..
AurorA - 2013-04-13, 21:22

wczoraj jak wyławiałem liście i rożne śmieci z oczka złapałem samczyka traszki zwyczajnej :) Jeszce bez grzebienia. woda lodowata - wczoraj jeszcze był lód i śnieg. Dobrze że przeglądam te wyłowione śmieci na sitku żeby wybrać ślimaki i larwy ważek których jest mnóstwo bo inaczej samczyk by poszedł na kompost.
elfikp - 2013-04-16, 08:12

Prawdopodobnie jest to tan samczyk którego w tamtym roku widzieliśmy ;)
Może już do tej pory jakaś samiczka do niego przyszła.
U mnie traszki dosłownie opanowały największe oczko a w nowopowstałym już tylko w tym roku widziałem 4 szy.

AurorA - 2013-04-18, 18:34

elfikp napisał/a:
Prawdopodobnie jest to tan samczyk którego w tamtym roku widzieliśmy


Tez tak myślę, samiczek niestety żadnych nie widzę.

AurorA - 2013-04-19, 22:03

Ewa nie ma co pstrykać , brzeg ciągle nie wykończony a rośliny nie wystartowane.
Gosik - 2013-04-22, 20:30

Wiosna szefie :P od lipca ub.r. w Twoim kalendarzu widnieje zapis "wykończyć brzegi oczka, aby wszyscy padli" :hehe: "bieri" się do roboty :piwko:
AurorA - 2013-06-07, 23:49

pierwszy w tym roku kwiat Black Princess
kto widzi?

violettaxx - 2013-06-08, 00:00

:brawo: :brawo: ładnie się kamufluje, widzę ją :-o ale inne też super :good:
ILUSION - 2013-06-08, 08:03

Piękne, ja jeszcze nie mam żadnego kwiatka :((
Gosik - 2013-06-08, 15:55

Lewy górny róg ??, ale ja i tak się nie znam, strzelam w ciemno :hehe: Śliczne liliowisko, fantastyczne :good:
lasoch - 2013-06-08, 21:18

wreszcie jakieś zdjęcia :-D niesamowita lilia , bardzo czerwona i na dodatek ciemna :brawo:
woody - 2013-06-08, 23:14

ale kwiat olbrzymi i jakie liście :-o
jaran30 - 2013-06-09, 07:22

Gąszcz liści ,pięknie to wygląda :brawo:
rewi - 2013-06-09, 11:25

Ale się zakamuflowała :P Piękna, ale co to za lilia z tymi olbrzymimi liśćmi?
AurorA - 2013-07-09, 14:47

Płazarium funkcjonuje, wczoraj jak wyławiałem glony to prawie w każdym sitku łapałem po kilka larw traszek :)
Larwy od jednego do 6 cm czyli bardzo zróżnicowane wielkościowo. Dziś był u mnie Elfik i tez udało się zaobserwować i złapać kilka larw. Populacje dorosłych traszek szacuje na 3 pary.

ewa535 - 2013-07-09, 16:08

Nigdy w życiu nie widziałam larwy traszki ani traszki też :-( Byś nam zfocił może ?
AurorA - 2013-07-10, 00:07



Najładniejsze są oczywiście samczyki :)

[ Dodano: 2013-07-10, 01:09 ]
rewi napisał/a:
co to za lilia z tymi olbrzymimi liśćmi?

Na tej fotce największe liście ma Arc-en-ciel - no i co niezwykłe są to liście w różowe i białe nieregularne plamki. Kwitnie dość obficie i mimo mych obaw zimuje dobrze.

Gosik - 2013-07-10, 18:12

Ło matko święta, ale cudaczek :-o jest fantastyczny, po prostu kawał przystojnego kawalera ( bo patrząc na ten władczy wzrok, to na pewno nie delikatna, zmysłowa panienka )
lasoch - 2013-07-10, 20:56

co to za wzrok ! piękny jest , nawet traszki mogą być kolorową ozdobą oczka, ale w tym wypadku raczej płazarium . Mógłbyś może Arek na moja prośbę wstawić jakieś fotki lilii ? na pewno są piękne :)
ewa535 - 2013-07-10, 21:48

Trochę obrzydliwy jest ;) ale doceniam te egzotyczne kolory i dziwny kształt :) U mnie takie dziwolągi nie bardzo chcą zamieszkać.
AurorA - 2013-07-10, 22:07

lasoch napisał/a:
Mógłbyś może Arek na moja prośbę wstawić jakieś fotki lilii ? na pewno są piękne

no są piękne, ale nie bardzo mam czas i możliwości pstrykania, troszkę fotek i filmików porobiłem to może coś zapodam w wolniejszej chwili. Dziś zakwitła pierwszy raz Perry's Double Yellow, ale liczyłem na coś piękniejszego - ta mogłaby się nazywać Perry's Half Yellow ;) , jutro postaram się pstryknąć.

na początek black Princess- ona w porównaniu do Almost black jest naprawdę black :)


no i żabka między dwoma kwiatami mojej ulubionej Mayla:



Uploaded with ImageShack.us

Gosik napisał/a:
jest fantastyczny, po prostu kawał przystojnego kawalera ( bo patrząc na ten władczy wzrok, to na pewno nie delikatna, zmysłowa panienka )

zgadza się panienki jak zwykle nie dorównują płci pięknej w urodzie ;)

samiczka to ta szaraczka







kto chce liznąć nieco tematu to daję Artykuł który kiedyś napisaliśmy z Hubertem o Fauny&Flory
http://oczkowodne.net/article/trytony.php

rewi - 2013-07-11, 10:15

Black Princess genialna! Ale Mayla i ten róż :piwko:
lasoch - 2013-07-11, 12:56

tylko dwie lilie, ale za to razem mogą pobić wiele innych razem wziętych - są fascynujące, ale jednak dla mnie jednak ładniejsza "czarna księżniczka"
ewa535 - 2013-07-11, 14:40

Cudowne te lilie :brawo:
Az mi się chce moje wszystkie wyrzucić i zamienić na takie cuda ;)

ILUSION - 2013-07-11, 15:35

AurorA napisał/a:
black Princess

Nie ma w ofercie sklepu?

lasoch - 2013-07-11, 19:36

Raczej nie ma, ale mam na dzieję, że na wiosnę już będzie . Piękna jest, ale Almost też, więc nie można go dyskryminować, chociaż im czarniejsza lepsza .
AurorA - 2013-07-11, 19:55

lasoch napisał/a:
Raczej nie ma, ale mam na dzieję, że na wiosnę już będzie . Piękna jest, ale Almost też, więc nie można go dyskryminować, chociaż im czarniejsza lepsza .

Od roku testuje te odmiany, może za rok sprowadzę w ilosciach handlowych, bo wyraźnie widzę ze Black princess jest ładniejsza i ciemniejsza. Almost przy niej wysiada.
Niestety te wynalazki są drogie i cena w hurcie kilka razy wyższa od standardowych odmian.

AurorA - 2013-07-12, 22:14

Perry's double Yellow - trochę blada , ale wielkosc, kształt i ilość płatków robi wrażenie


Arc-en-ciel - polecam ta odmianę - rarytas- kwitnie obficie kwiaty ma duże i nietypowe liście w kolorowe plamki. Kwiaty zamykają się bardzo późno - nawet kilka godzin po innych liliach.


Uploaded with ImageShack.us

AurorA - 2013-08-08, 22:41

Traszek jest w oczku mnóstwo, może nawet setki widać w słońcu jak leniwie pływają.
Musze uważać przy wyławianiu glonów bo czasem sitku po kilka się łapie.

Radzionek - 2014-02-14, 19:43

Arek,przeglądnąłem temat i niektóre lilie mnie urzekły. Takie zdjęcia są podstawą do trafnego doboru roślin. Tysięcy traszek Ci zazdroszczę, bo u mnie lata parę i to wysoko, bo wycwaniły się. Żab kilkanaście tylko czeka na obniżony lot traszek. Dobrze wychodzi polowanie...czasami. Bo i tak wiedzą żaby, że dupeczek nie strzaskają po takim karkołomnym skoku za traszką :) :good:
Artur - 2014-02-14, 20:17

Radku, zapewne pomyliłeś traszkę z ważką :)
Radzionek - 2014-02-14, 22:02
Temat postu: płazarium Aurory
A ja zawsze myślałem,że traszka i ważka to to samo. W takim razie to moje żaby uwielbiały polować m.in. na ważki. Pszczoły też padały ofiarą polowań.
Arek-nie chcesz takiego cosik? :)

AurorA - 2014-02-15, 18:25

Radzionek napisał/a:
Arek,przeglądnąłem temat i niektóre lilie mnie urzekły. Takie zdjęcia są podstawą do trafnego doboru roślin. :) :good:


myślę że filmy najlepiej pokazuja rośliny, dlatego teraz na tym się skupiam :)

Radzionek - 2014-02-15, 21:13
Temat postu: lilie z filmików Arka
Mnie zauroczyły te:
Denver
http://www.youtube.com/wa...8ojV8akITEeKmfk
i Almost Black
http://www.youtube.com/wa...8ojV8akITEeKmfk

AurorA - 2014-02-15, 23:12

Denver jest faktycznie bardzo fajna lilią i polecam ją w szczególności, Almost mnie aż tak bardzo nie zachwyca, wolę Black princess i na dniach powinienem zrobić filmik z tą odmianą

i zrobię od nowa film z Tomocikiem bo to piękna odmiana, a filmik w necie stary i bardzo słaby - mam dużo lepsze materiały które nagrałem z ostatniego lata.

lasoch - 2014-02-16, 16:11

A czy to prawda, że najciemniejsze, wewnętrzne płatki Almosta w słoneczne dni są przypalane?
AurorA - 2014-02-18, 02:05

Tak, zdarzę się to i u innych czerwonych odmian. zwykle pod koniec kwitnięcia gdy kolor jest najmocniejszy - dawałem gdzieś zdjecia z takimi przypalonymi płatkami - zobacz niżej.


Gosik - 2014-02-18, 14:16

Jakaż cudna, oj mogłaby już prawdziwa wiosna zawitać :-o
lasoch - 2014-02-18, 20:36

Aaaaaaaa.! Prawie nie widać, ale czytałem też, że Black Princess jest na to odporniejsza, dla mnie obie piękne, ale jakby nie było Almost tańszy.
Radzionek - 2014-03-01, 19:49

AurorA napisał/a:
Denver jest faktycznie bardzo fajna lilią i polecam ją w szczególności, Almost mnie aż tak bardzo nie zachwyca, wolę Black princess i na dniach powinienem zrobić filmik z tą odmianą i zrobię od nowa film z Tomocikiem bo to piękna odmiana, a filmik w necie stary i bardzo słaby - mam dużo lepsze materiały które nagrałem z ostatniego lata.

Arek,znalazłem...to tutaj obiecałeś film. Dołączysz go?

AurorA - 2014-03-26, 23:42

Nie mogę znaleźć czasu coby zmontować te filmiki, ale materiał mam niezły to kiedyś na pewno dam.

Wczoraj znalazłem przy płazarium młodą ropuchę zieloną - nie mam pojęcia skąd się wzięła bo nigdy w okolicy nie widziałem tych rzadkich płazów. Pojawiała się też pierwsza żaba zielona - wyjątkowo wcześnie w tym roku. Fotek nie mam, bo nie ma kiedy pstrykać. Ktoś u mnie widział też traszkę , ale mi się nie udało zaobserwować, to pewności nie mam.

AurorA - 2014-06-27, 00:22

Radzionek napisał/a:
Arek,znalazłem...to tutaj obiecałeś film. Dołączysz go?


ok w końcu znalazłem czas na montaż wiec obiecane filmiki:

na pierwszym filmie widać moje całe płazarium przez chwilkę, ale to film zeszłoroczny




lasoch - 2014-06-27, 11:08

Obie lilie piękne. Mój Tomocik ma już 3 kwiat, a na powierzchni tylko 4 liście.
Radzionek - 2014-06-27, 21:19

Piękne kwiaty lilii, a jeszcze fajniejsza gęstwina liści :brawo: Moje żaby miałyby jak w raju :)
Sylwester79 - 2014-06-28, 08:50

Super filmiki, takiej reklamy właśnie brakuje w sieci :)
AurorA - 2014-08-12, 22:49

widzicie to morze marsylii w tle, zarasta mnie



za jakiś czas postaram się zmontować jakieś filmiki pokazujące faunę i florę płazarium bo mam trochę materiłau

Radzionek - 2014-08-13, 07:42

No pięknie masz, ale z tym zarastaniem to przesadziłeś...chyba że o zarost w avatarze chodzi ;)
lasoch - 2014-08-13, 10:21

Co to za odmiany na zdjęciu ? Na pewno Brydon , Black Princes, żółta możliwe, że Tomocik i Colorado ? Marsylia piękna !!
AurorA - 2014-08-14, 23:43

To nie Brydon a Mayla, widać jeszcze Colorado i Rosennymph. Black Princess kwitnie praktycznie od maja non-stop i ma czasem po 2-3 kwiaty.



Colorado też szaleje

lasoch - 2014-08-15, 10:25

Jak mogłem nie rozpoznać ! Kwiat większy od Tomocika przecież :oops:
AurorA - 2015-04-06, 22:01

Obiecywałem w tamtym roku że pokaże jak wygląda moje płazarium grzybieniarium od środka. Montaż filmiku to kupa roboty i dopiero tera znalazłem trochę czasu aby to zrobić.
W zasadzie to nakręciłem z 200 filmików aby pokazać larwy traszek, ale potem sie okazało że traszki po pierwsze bardzo szybko uciekają przez kamerą, po drugie wychodzą nieostre, a po trzecie ze względu na załamanie promieni słonecznych w wodzie zazwyczaj kręciłem rośliny obok traszki. Postaram się zmontować jeszcze jeden filmik gdzie trochę tych traszek widać tym razem roślinki. Na filmie można zobaczyć ciekawe odmiany lilii wodnych, jak widać prym wiodą Black Princess i Colorado, ale załapało się też parę innych. Wśród roślin podwodnych dominuje rogatek, ale jak można zauważyć jest też sporo moczarki kanadyjskiej, wywłócznika, rzęśli a nawet mięsożerny pływacz. Bardzo ciekawie prezentuje się na ujęciach podwodnych marsylia czterolistna, która w sezonie z brzegu dorasta do połowy oczka stając się rośliną o pływających liściach. Z pośród fauny na filmiku widać pluskolce i mnogość ślimaków - zatoczki rogowe i pospolite oraz błotniarki. Pełnią one w oczku role służby sanitarnej.


rewi - 2015-04-07, 07:58

Fajna perspektywa pokazuje niesamowite życie pod wodą :brawo:
lasoch - 2015-04-08, 10:22

Widok pod wodą cudowny :brawo: !!
Freakazz - 2015-04-08, 13:00

No Super :brawo:
AurorA - 2015-04-08, 21:07

Tak jak obiecałem drugi filmik na którym widać płazy, ale larwy traszek trudno nakręcić, wiec jakość słaba.


Gosik - 2015-05-15, 16:07

Najpiękniejszy ten kwiat co w pierwszym filmiku ręce do wody wkładał ;)
AurorA - 2015-07-28, 23:25

jeszcze taka wersja skrócona


czedox - 2015-07-29, 05:52

żaby i marsylia super!
świetny film

rewi - 2015-07-29, 11:04

Lilie wystające ponad wodę wyglądają genialnie :good:
lasoch - 2015-07-30, 08:34

Pięknie zielono i kolorowo :) :brawo:
Radzionek - 2015-08-02, 09:01

Ten filmik kręcony był na jeden mocny wdech? :) Zrobiłeś to za szybko i dostałem oczopląsu. Masz fajne oczko i następny film zrób bezstresowo (dla Ciebie) :)
AurorA - 2015-08-16, 12:41

Radzionek, filmik nie powinien być dłuższy niż minuta, bo rzadko kto wytrzymuje dłużej, ale są i dłuższe wersje na moim kanale

youtube

Raafix - 2016-03-04, 23:46

Ale dżungla ciekawi mnie jak sadziłeś roślinki bo z filmu wygląda jak staw, ale na brzegach widziałem folie. Widzie że ślimaczki robią swoja robotę.
AurorA - 2016-03-05, 21:08

Lilie rosną w doniczkach, a reszta gdzieś pomiędzy. :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group