Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Koi - TARŁO RYB KOI / KARASIE

makos - 2006-02-10, 19:01
Temat postu: TARŁO RYB KOI / KARASIE
Witam,

Czy w Polske karpie koi przystepuja do tarla ? Na wielu polski stronach przeczytalem iz jest to niemozliwe, jednak na linkach zagranicznych (USA, GB) doczytalem sie iz bez problemu koi rozmnazaja sie w wyzej wymienionych krajach. A co wy o tym sadzicie, moze macie jakies doswiadczenia w rozmnazaniu koi ?

W oczku posiadam zarowno koi jak i karasie 2 lata temu doszlo do tarla, po pewnym czasie zauwazylem ze niektore 'rybki' rosna duzo szybciej niz pozostale jednak sa czarne i nie wybarwily sie, nie maja rowniez wasow (dzis maja ok 22 cm). Pewnie doszlo do skrzyzowania koi z karasiami - czy ryby sie wybarwia ?

makos

JacekN8 - 2006-02-10, 20:15

Skrzyżowanie koi z karasiem :shock: , kurde o takim czymś jeszcze nie słyszałem ale może to jest możliwe. Molinezje da rady skrzyżować z mieczykiem. Napisz jakie masz duże oczko.
Pawel Woynowski - 2006-02-10, 21:48

Też się zastanawiam, bo koi do tarła potrzebuje temperatury wody 20 - 25°C, a tego w naszych warunkach nie uśwadczysz wiosną, kiedy powinny sie trzeć.
A co do złotych karasi (złotych rybek) do duża część narybku wraca do barwy pierwotnej, tylko kilkanaście sztuk z "miotu", w dobrych układach, dziedziczy kolorek po rodzicach.

BOLEK - 2006-02-10, 23:24

Witam

Trochę odbiegnę od tematu :D

Paweł napisał :
Cytat:
A co do złotych karasi (złotych rybek) do duża część narybku wraca do barwy pierwotnej, tylko kilkanaście sztuk z "miotu", w dobrych układach, dziedziczy kolorek po rodzicach.

Szczerze mówiąc nigdy mi się nie zdażyło żeby potomstwo od " kolorowych " karasi miało ubarwienie formy dzikiej, ani nie przypominam sobie takiego przypadku u moich znajomych ..... chyba, że u Aurory, ale to jedna czy dwie szuki na kilkadziesiąt. ( zaraz zresztą pewnie odpowie :D )

Wracając do tematu.

Co prawda nie znam takiego przypadku, ale skoro " zwykłe " karpie mogą się krzyżować z karasiem to myślę, że i karpie koi też.

AurorA - 2006-02-11, 00:09

Cytat:
A co do złotych karasi (złotych rybek) do duża część narybku wraca do barwy pierwotnej, tylko kilkanaście sztuk z "miotu", w dobrych układach, dziedziczy kolorek po rodzicach.


U mnie młode karasie wybarwiją się wszystkie. Jedne po roku, inne po dwóch, a niektóre nawet po 3 latach. Do momentu wybarwienia wyglądają jak dzikie.

Co do tarła koi i ewentualnej krzyżówki to nie mam pojęcia - może Hubert coś o tym wie.
Według mnie bez zastrzyku hormonalnego bardzo trudno doprowadzić karpie do tarła.

makos - 2006-02-11, 10:17

pojemnosc oczka 20 tys litrow max glebokosc 1,5m, w oczku nie posiadam odmian 'dzikich ryb', a do tarla doszlo w czerwcu - braly w nim udzial zarowno karasie jak i koi (plci meskiej o ile mnie wzrok nie mylil) inne rybki z tego tarla juz sie wybarwily i sa znacznie mniejsze od swoich 'braci'.

Dzis znalazlem odpowiedz w internecie: jest mozliwa taka krzyzówka a potomstwo jest bezpłodne (tak jak muł - mieszaniec konia z oslem), takze na szczescie 'plaga' czarnych rybek mi nie grozi ...
Jednak przyznajcie sami ze 22cm przez dwa lata to chyba za duzo jak na karasia...

JacekN8 - 2006-02-12, 09:34

W końcu 20tys litrów na oczko to bardzo dużo. Koi miały według mnie idealne warunki. Napisz jeszcze czym karmisz ryby (czy wogóle karmisz) ??? Napisz też coś na temat szaty roślinnej oczka. Normalnie to rośliny powinny być oddzielone od koi, ale ja nigdy rybom nie oddzielam roślin... :P
makos - 2006-02-12, 13:32

Ryby karmione zwyklymi paleczkami wybarwiajacymi firmy OAZA, karmione do 2 razy dziennie. Oczywiscie mogly by sie obyc bez karmienia, ale by zapewnic im dobra kondycje i szbszy wzrost sa dodatkowo karmione. Jesli chodzi o rosliny to w ogole nie sa oddzielone od koi - i nie zauwazylem wiekszych szkod - najwieksze spustoszenie robia żółwie czerwonolice ale to juz inny temat :)
Hubert - 2006-02-12, 16:34

Cytat:
Co do tarła koi i ewentualnej krzyżówki to nie mam pojęcia - może Hubert coś o tym wie.



W naturze spotyka sie mieszańce (hybrydy) między karpiem (sazan) i karasiem srebrzystym, ale tylko tam, gdzie obydwa te gatunki odbywają naturalne tarło.
W Polsce, jak wspominałem, karp trze się w warunkach naturalnych tylko wyjątkowo, a żywotność larw jest bardzo mała. W hodowli sztucznej tarlaki hipofizuje się, czyli wstrzykuje im się hormony płciowe znajdujące się w przysadce mózgowej pobratymców. Udało sie m.in. skrzyżować karpia z karasiem pospolitym, linem, amurem, płocią, wzdręgą, krąpiem, certą, tołpygą i leszczem, lecz żywotność potomstwa była często bardzo niska. Podobnie rzecz ma sie z karpiem koi. W oczku mojego znajomego ryby trą się bez problemu, ale przy ustabilizowanej, ciepłej pogodzie. Ponadto tarlaki muszą być kilkuletnie (zwłaszcza samice). W oczku znajomego ikra natychmiast wyżerana jest przez karasie ozdobne. Nie ma jednak przeszkód, aby w sprzyjających warunkach odchować narybek karpi koi oraz aby doszło do przypadkowego skrzyżowania z karasiami.

andrzej - 2006-02-12, 19:37

Witam.
Co do wybarwienia karasi, to u mie rok w rok jakieś 50% narybku pozostaje w formie naturalnej, mimo iż każdego roku odławiam całą obsadę i selekcjonuję, zostawiając najładniejsze okazy.
Pozdrawiam.andrzej


P.S. Gdzie kupujecie karpie koi, interesują mnie odmiany lustrzane, ładnie wybarwione ???

JacekN8 - 2006-02-12, 19:57

andrzej napisał/a:
mimo iż każdego roku odławiam całą obsadę i selekcjonuję, zostawiając najładniejsze okazy.

Andrzej co robisz z tymi mniej ładnymi rybami??? Odmiany lustrzane koi przeważnie widze w zoologach w środku i pod koniec sezonu. W ogrodniczych spotykam tylko te zwykłe.

andrzej - 2006-02-12, 21:11

Te czarne, czyt.mniej wybarwione wynoszę do naturalnego stawu, który jest w mojej miejscowości. Od czasu do czasu docierają do mnie wiadomości,że któryś z wedkarzy złowił lekko podkolorowaną rybkę, ale wiedzą,że to moja produkcja.
Co do karpi to nie spotkałem ani w zoologach jak piszesz, ani też w ogrodniczych takich odmian jak miałem kiedyś (cześć ich pamięci), pięknie sie prezentuje taka lustrzanka w kolorze żółtym jak słońce na nią pada.

pozdrawiam.andrzej

Pawel Woynowski - 2006-02-13, 01:38

Adrzej, jak masz zdrowe serducho, to zernij TUTAJ mają tam ładne karpie koi, ceny też znośne, tych mniejszych. Lecz nie proponuję komuś o słabym sercu zaglądania do innych działów, zawał po obejrzeniu cen murowany. Ja jakoś to przeżyłem, z trudem, ale jednak.:)
Piotr - 2006-02-18, 18:43

U mnie podobna sytuacja. Nie jestem przekonany, czy karpie koi nie skrzyżowały się z karasiami. Wszystkie ryby kupiłem od hodowcy spod Kalisza. Co ciekawe, już dwa tygodnie po wpuszczeniu ich do wody zaczęło się coś dziwnego dziać. Myślałem, że jednak zakupiłem chore ryby, bo tak się wszystkie uparły na kila z nich, ze wyglądało na ich szybki koniec. Pływały nawet do góry brzuchem. A rośliny to z korzeniami wychodziły, choć były przykryte kamyczkami. Widziałem już tarło ryb, ale nie przyszło mi do głowy, że zaraz po wpuszczeniu do stawu mogą się wycierać. No i doczekałem się potomstwa. Do późnej jesieni dotrwało ich około 150 szt., miały już kilka centymetrów. Są (myślę, że przeżyły tę pierwszą zimę) całkiem żółte, pomarańczowe, szare, białe jak albinosy, plamiste i takie same jak koi. Myślę, że takie małe to jest ciężko rozróżnić, jaki to gatunek tym bardziej, że nie mam doświadczenia. Poczekamy jak urosną. Co by nie było to i tak sprawiły mi wielką radość. Piotr.
BOLEK - 2006-02-18, 18:59

Witam

Cytat:
Widziałem już tarło ryb, ale nie przyszło mi do głowy, że zaraz po wpuszczeniu do stawu mogą się wycierać.

Zmiana warunków środowiskowych ( z pewnością na lepsze ), świeża woda, może i cieplejsza - to doskonałe bodźce dla ryb aby przystąpić do tarła. Nie ma co się dziwić, że się wytarły :mrgreen:

Jeśli zaobserwowałeś, że tarły się karpie razem z karasiami - to wszystko jest możliwe - z pewnością w przyszłym sezonie się przekonamy :-D

makos - 2006-02-18, 20:19

Cytat:
Nie jestem przekonany, czy karpie koi nie skrzyżowały się z karasiami


Można to sprawdzic bardzo prosto - jezeli maja ryby wąsy to na pewno koi. Myslę jednak że to koi - wskazuje na to różnorakie ubarwienie (szczególnie kolor żółty, którego nie spotyka sie u karasi). A jakcy rodzice (chodzi o rodzaj koi n. tancho, shusui, kohaku, doitsu, etc.). 150 rybek to bardzo dużo, gdybys nie mial co z nimi zrobic (nie wiem jak duże masz oczko) to bylbym chetny ...

DAwid - 2006-02-24, 13:53

u mnie również karasie zmienają swoje ubarwienie po roku dwóch :D
JacekN8 - 2006-02-25, 16:36

Jeżeli zbudujesz oczko w kwietniu to jeszcze w tym roku. Ja zbudowałem swoje w kwietniu i w maju i czerwcu już się tarły tylko niestety nic nie odchowałem :( .
AurorA - 2006-02-25, 17:35

Tarło masz jak w banku. Karasie bardzo dobrze reagują na nowy zbiornik. :)
Często już na drugi dzień po wpuszczeniu ryb rozpoczynają one tarło.
Pamiętaj o roślinach podwodnych, to w nich ryby przystępują do tarła, zaś później jest to schronienie dla narybku.

ZiK - 2006-04-07, 19:40

jakiej wilekosci musza byc karasie by przystąpiły do tarła??

[ Dodano: 2006-04-07, 20:42 ]
czy karasie kupione świeżo ze sklepu i wpuszczone do oczka moga w tym roku przystąpić do tarła??co stanie sie jezeli skrzyzuja sie ze zwykłymio karasiami dzikimi??

DAwid - 2006-04-07, 19:44

Przeważnie wielkość niema znaczenia tylko rok u mnie już 1.5 roczne karasie przystepowały do tarła :D
Pawel Woynowski - 2006-04-07, 19:56

zik napisał/a:
jakiej wilekosci musza byc karasie by przystąpiły do tarła??

[ Dodano: 2006-04-07, 20:42 ]
czy karasie kupione świeżo ze sklepu i wpuszczone do oczka moga w tym roku przystąpić do tarła??co stanie sie jezeli skrzyzuja sie ze zwykłymio karasiami dzikimi??

Nie jest istotna wielkość, (jest ona uzależniona od warunków środowiskowych, zagęszczenia ryb i pokarmu) lecz wiek rybek. Po 1 -2 roku osiągają dojrzałość płciową i kontynuują tarło corocznie przez 6 do 8 lat. Sezon tarła rozpoczyna się wiosną w zależności od temperatury i trwa całe lato. Ciało ryb nabiera w tym czasie bardzej intensywnego koloru, brzuch samic powieksza się, co wiąże się ze wzrostem rozmaru jaj. Samce stają się dużo bardzej ruchliwe i pokrywają się zwłaszcza na głowie i bokach, w okolicy płetw pierśiowych, wysypką tarłową oraz przybierają bardzej purpurową barwę.
Ikra ma kolor żółtozielony i ma zdolność przyklejania się do podłoża. Karaś nie opiekuje się ikrą.

DAwid - 2006-04-09, 12:12

Paweł napisał/a:
Karaś nie opiekuje się ikrą.

Dokładnie, :x wręczj ją niszcy poprzez zjadanie

Michał - 2006-04-09, 12:44

z tego co dzisiaj zaobserwowalem to udalo mi sie po prostu wymusic tarlo, mialem pelny filtr malych bialych (przezroczystych) kuleczek :D , od razu rybki z awka do drugiego zbiornika i za kilka dni wam powiem co i jak, dodam ze w akwa byly 3 karasie.
Aha w filtrze byly tylko biobale i chodzil od okolo tygodnia a wiec calosc wysypalem na dno, zobaczymy co z tego bedzie :) ( mocno napowietrzam i filtruje drugim filtrem o mniejszej mocy).

ZiK - 2006-04-11, 10:12

u mnie zeszłoroczny narybek złotych rybek (ma ok2 cm) i wyglada jak małe dzike karasie :shock: czy u was tez tak narybek wyglada??
botanik - 2006-04-11, 10:39

narybek początkowo tak wygląda -potem następuje wybwrwianie na właściwy kolor, może to trwać rok , dwa ,a nawet trzy .Zresztą jak dobrze poszukasz to znajdziesz o tym na forum-ten temat był już poruszany 8)
DAwid - 2006-04-11, 17:16

zik napisał/a:
u mnie zeszłoroczny narybek złotych rybek (ma ok2 cm) i wyglada jak małe dzike karasie

Naprawde nie masz czym sie martwić prędzej czy później i tak sie wybarwią :) jest to opisane na: strona główna /ryby/ karaś złota rybka :wink:

zbylan - 2006-04-13, 12:12

AurorA napisał/a:

Pamiętaj o roślinach podwodnych, to w nich ryby przystępują do tarła, zaś później jest to schronienie dla narybku.

Czy możliwe jest, że brak roslin podwodnych spowodował, że moje karasie w zeszłym roku się nie wytarły (w oczku miałem tylko 1-go słabego grążela i kilka roślin strefy przybrzeżnej - patrz avatar) ?
Samice były grube jak beczki i tak dotrwały do póżnej jesieni, a póżniej trzy z nich zdechły - zimowane jak zwykle w piwnicy.
Pytanie 2: Czy możliwe jest, że przyczyną ich śnięć było to właśnie, że się nie wytarły ?

JacekN8 - 2006-04-13, 13:41

zbylan napisał/a:
Czy możliwe jest, że brak roslin podwodnych spowodował, że moje karasie w zeszłym roku się nie wytarły (w oczku miałem tylko 1-go słabego grążela i kilka roślin strefy przybrzeżnej - patrz avatar) ?
Samice były grube jak beczki i tak dotrwały do póżnej jesieni, a póżniej trzy z nich zdechły - zimowane jak zwykle w piwnicy.
Pytanie 2: Czy możliwe jest, że przyczyną ich śnięć było to właśnie, że się nie wytarły ?

Tak bez roślin podwodnych raczej nic z ikry nie pozostanie, bo ryby ją zjedzą, a u mnie raz tarła nie było przez 2 lata i wszystkie ryby żyją.

DAwid - 2006-04-13, 13:47

zbylan napisał/a:
Czy możliwe jest, że brak roslin podwodnych spowodował, że moje karasie w zeszłym roku się nie wytarły

ja w tamtym roku nie miałem roślin podwodnych i ryby miały tarło tylko niestety mała część narybku przeżyła :cry: ( reszta zjedzona przez inne ryby :x )

Michał - 2006-04-14, 05:32

zbylan posadz w oczku palke i troche podwodnych roslin, proponuje rdestnice i wywlocznik, wytra sie napewno, zbadaj tez pH wody i jak zrobi sie troche cieplej podmien 1/4 wody w oczku ,karasie powinny bardzo szybko zareagowac na te zmiany, wiem z doswiadczenia ze i w naturze mozna kilka rzeczy "wymusic" .
Pawel Woynowski - 2006-04-14, 22:27

Michał napisał/a:
proponuje rdestnice i wywlocznik, wytra sie napewno

Chodzi oczywiście o rdestnicę kędzieżawą Potomogeton crispus jest roslina ekspansywną dorasta do 2 m wysokości trzeba ją sadzić w strefie głębokiej i w ciągu kilku lat może zająć w oczku kilka m², tak że trzeba ją sadzić w mniejszych oczkach, w dużych pojemnikach i kontrolować jej wzrost, tak mniej więcej raz na dwa lata. Jest bardzo dobrym podłożem dla ryb w okresie składania ikry, ze względu na długie i pofałdowane liście

ZiK - 2006-05-05, 14:31

ile dni rozwija sie ikra karasie ?? :roll:
ZiK - 2006-05-15, 22:02

u mnie juz sa male rybki musialy sie niedawno wykluc z ikry bo maja jeszcze woreczek zółciowy. :shock: :pa:
AurorA - 2006-05-15, 22:21

Ja bacznie obserwuję ikrę, wkrótce się będą wykluwać. Połowa ikry niestety zbielała.
Grzegorz - 2006-05-16, 21:50

Część ikry dałem do akwarium ucinając trawę wchodzącą do oczka
i wten sposób widzę, już kilka rybek karasia ozdobnego,wodę oczywiście miesiąc wcześniej
wziołę z oczka :victory:

AurorA - 2006-05-16, 22:22

Ja trochę rogatka i wywłócznika oblepionego ikrą zabrałem do wanny która stoi w ogrodzie i tam obserwuję jak dojrzewa. :D
DAwid - 2006-05-21, 13:06

Z tego co widze to u was karasie juz sie wytarły :brawo: a mój problem polega na tym że moje jeszcze sie nie wytarły :cry: samice są az pękate od ikry mało nie pękną a tarła jak nie było tak niema :( mam pytanie czy mam szanse że moje karasie odbędą tarło jeszcze w tym roku czy juz niemam naco liczyć :?:
AurorA - 2006-05-21, 13:28

Możesz być tego niemal pewny. U mnie juz wykluł się narybek. Teraz wisi na roslinach.
jackon - 2006-05-21, 17:53

kilka słów odnośnie tarła karasi
jeżeli doprowadzi się do sytuacji, że karasie stoja w planktonie, ryby przystąpią juz do tarła w pierwszym roku i będą odbywały tarło co 2 tygodnie, oczywiście o ile temperatura wody będzie sprzyjająca
przerabiałem to z kilkoma odmianami karasia ozdobnego
podstawa, to karmienie ryb żywym planktonem bardzo obficie
akurat z dostępem do planktonu nie mam żadnego problemu:)))
wiadro na gęsto w 5 minut połowu
a jeżeli nie chce mi się machać kasiorem, załatwia to za mnie sito automatyczne do połowu planktonu
pozdrawiam
Jacek

Ala - 2006-05-22, 23:07

Witam wszystkich. Dzisiaj trafiłam na to forum i mam nadzieję, że trochę mnie podszkolicie. Kilka lat temu na podmokłej części mojego ogrodu wykopałam stawek i oczko wodne. Oczko pogłębiałam w ubiegłym roku i nie ma w nim jeszcze wielu roślin podwodnych. Są natomiast kolorowe karasie z poprzednich lat. Włożyłam do wody kilka gałęzi świerka kłującego, żeby karasie miały gdzie się schować przed kotami i dzisiaj zauważyłam, że całe gałęzie oblepione są maleńkimi kuleczkami(chyba ikra).Co dalej??? Czy mam szanse na małe karaśki? Ile czasu trwa wykluwanie się narybku? Czy trzeba te maleństwa czymś karmić? A może muszę te gałęzie zabrać gdzieś (żeby ich rodzice nie pożarli :o )np. do wanny na powietrzu i dotleniać ?
Grzegorz - 2006-05-23, 07:57

Cześć Ala!
Witamy na Forum, karasie wykluwaja sie po kilku dniach i bardzo dobrze rozwijają się w oczku, pozostaw je tam gdzie są, bo zmiana miejsca rozrodu sprawia wiele trudności osobą z małym doswiadczeniem. Dorosłe karasie napewno nie są kanibalami. :wink:
____________
Pozdrawiam :soczek:

ZiK - 2006-05-23, 08:44

Ala, jak nie masz roślin to bedziesz miala mele szanse ze narybek sie odcjowa bo nie beda mialy sie gdzie schowac a z tych galęzi to dorosle karasie troche ikry wyjedza.musisz obsadzic oczko w roślinyto moze czesc narybku ci sie odchowa.grzegorz,
grzegorz napisał/a:
Dorosłe karasie napewno nie są kanibalami
jak to nie wyjadają ikre i male rybki ! :soczek:
:pa:

AurorA - 2006-05-23, 11:05

Zik ma rację wszystkie ryby karpiowate znane są ze zjadania własnej ikry. :x
AurorA - 2006-05-23, 21:46

Wygląda na to że to ikra karasi. Ja u siebie przełożyłem część do wanny ustawionej w ogrodzie. Po tygodniu z haczykiem wykluły się młode. Ze trzy dni wisiały na ściankach wanny i roślinach, teraz już zaczynają pływać. Można je dokarmiać drobno roztartym pokarmem w płatkach, ale nie ma jak oczliki i dafnie.
Ala - 2006-05-24, 11:00

Może i ja przeniosę jedną gałązkę. Mam takie plast. oczko pod drzewami, którego jeszcze w tym roku nie napełniłam wodą. Do jakiej wielkości mogą urosnąć małe do jesieni?
Wczoraj oglądałam galerię. Jeszcze nie mam się czym chwalić, ale zaraz pójdę popstrykać kilka zdjęć moich zrujnowanych "jeziorek". Ciągle zaczynam od nowa jak ten Syzyf, może ktoś mnie pocieszy...

AurorA - 2006-05-24, 11:22

Ala napisał/a:
Może i ja przeniosę jedną gałązkę. Mam takie plast. oczko pod drzewami, którego jeszcze w tym roku nie napełniłam wodą. Do jakiej wielkości mogą urosnąć małe do jesieni?


Pamiętaj aby użyć wody z oczka w którym są gałązki. Młode do jesieni urosną na około 3 cm. Zalezy to w dużej mierze od częstotliwości karmienia i rodzaju karmy.

jackon - 2006-06-03, 04:51

stosuje technologie ustawiania krzeslisk swierkowych do tarla ploci
w stawie gdzie trzymam tarlaki ustawiam te krzesliska, potem oklejone ikra galezie przekladam do stawu o powierzchni 250m2, tam podciagam je do narybku jesiennego
narybkiem tym zarybiam Zatoke Pucka
w ubieglym roku w ten sposob wypuscilem ponad 142 tysiace sztuk narybku jesiennego
w ten sam sposob mozna postepowac z karasiami
wazne, aby przenosic galezie z ikra do osobnego zbiornika, gdzie nie ma innych ryb
w tym roku wpuscilem do zbiornika z wylegiem ploci 3 kg narybku amura wielkosci 10-12cm, sprawdze jak poradzi sobie z glonami
pozdrawiam
Jacek

ZiK - 2006-06-09, 15:48
Temat postu: Re: Potomstwo karasi ozd.Prosze o pomoc
ramirez napisał/a:
Witam panowie.

Od niedawna jestem posiadaczem oczka wodnego o ktorym zawsze marzylem(jakies 4mx3m,1.6m glebokosci) :D i mam kilka pytan do osob kompetentnych w tej materi.

W oczku oczywiscie zyja sobie zabki i inne organizmy ale nie o nich chcialem napisac :roll: .
Konkretnie to mam ok 10 karasi ozdobnych (rozne barwy) ok 15cm dlugosci i chcialbym dowiedziec sie cos o ich rozmnarzaniu.
Niestety jestem podlaczony do sieci modemem wiec niemoge sobie pozwolic na mozolne przeszukiwanie watkow :cry: .

Z tego co wyczytalem tarlo odbywa sie w maju-czerwcu czyli w obecnym czasie.
Musza byc spelnione w tym celu okreslone warunki?

tzn oczko mam wylorzone folia-moze trzeba na dno wysypac np gline?

Mam w oczku lilie i kaczence trzeba dolozyc jeszcze inne roslinki?

Slyszalem ze karasie sa obojniakami(niewystepuja roznice plci)??

forma oczka to owal, skladajacy sie z 3roznic glebokosc 1to jakies 20cm,nastepna to jakies 1cm i 3to 1.6m) czy w takim uksztaltowaniu wytrza mi sie moje karaski??

Moze sa jeszcze jakies watki o ktorych tu niewspomnialem a sa istotne?
Prosze o pomoc.Dzieki z gory.

Pozdrawiam Wladek :) :victory:



ramirez,
Slyszalem ze karasie sa obojniakami(niewystepuja roznice plci)?? :shock:
Kto ci opowiedział takie głupoty.samica na wiosne jest gruba od ikry i w tym czasie najlepiej jest rozpoznać płeć ryby, samiec jest smuklejszy.

a co do twoich innych pytań najlepiej na dno nic nie wysypuj , najlepiej by było żebyś dosadził jeszcze roślin podwodnych np: moczekę,wywłócznik,rogatek,rdestnicę. oraza rośliny przybrzeżne typu sit,tatarak karasie wycierją się na płyciznach tam woda się szybko ogrzewa i ikra ma dogodne warunki do rozwoju,a na rośliny przykleja się ikra. rośliny te to schronienie dla narybku i ikry. :pa:

DAwid - 2006-06-10, 21:35

nareszcie i moje ryby sie wytarły :yahoo: (w poprzedni poniedziałek) ale część ikry jest zielona i pokryta tak jakby włoskami reszta jest przeźroczysta i widać w niej jakby jakieś żyłki czy ktoś mi może powiedzieć z której sie wyklują rybki :?: (czy są szanse że z obydwoch) :?:
AurorA - 2006-06-11, 00:05

Te włoski to pleśń. zawsze cząść ikry zbieleje. Nic z niej nie będzie. zawsze jest jej mniej gdy w tarle uczestniczy więcej samców.

ps. Moje młode mają juz ponad centymetr. :D

Kr4x - 2006-06-11, 16:29

Najczęściej ryby składają ikre na dużej głębokości? czy na "półkach" tam gdzue mam wysadzone rośliny?? :brawo: :?:

Ładne karasie ;=]

Grzegorz - 2006-06-11, 20:09

Kr4x napisał/a:
Najczęściej ryby składają ikre na dużej głębokości? czy na "półkach" tam gdzue mam wysadzone rośliny?? brawo Question

Tarło i co zatym idzie ikrę w tym samym momęcie ryby składają na płyciznie w roślinach wodnych, nawet w trawie przy brzegu,czasami nawet na kamieniach jeśli brak roślinności. :roll:

Mazur - 2006-06-25, 10:24

Aurora dotleniasz wodę w wannie ? pytam bo mam pierwszy raz tarło i chcę część pozostawić w oczku a część przenieść do baseniku.
Szczególnie zależy mi na ikrze złorzonej przez parkę mieszaną na korzeniach pływającej kotewki.(karaś z weloniastym ogonem samiczka łaciata).
No i mam roblem dokupiś małą pomkę do baseniku czy nie pojemność ok 800 l ??.

Grzegorz - 2006-06-25, 14:15

Roman napisał/a:
dotleniasz wodę w wannie ? pytam bo mam pierwszy raz tarło i chcę część pozostawić w oczku a część przenieść do baseniku.
Szczególnie zależy mi na ikrze złorzonej przez parkę mieszaną na korzeniach pływającej kotewki.(karaś z weloniastym ogonem samiczka łaciata).
No i mam roblem dokupiś małą pomkę do baseniku czy nie pojemność ok 800 l ??.


Miałem kiedyś ikrę w zbiorniku, gdzie od poczatku dotlełniałem wodę i uchował mi się znikomy procent narybku. W starej wanience, gdzie na próbe były tylko rośliny (bez dotleniania), ikra i zielona woda, odsetek ten był znacznie większy i bardziej dorodny. Wnioski wyciągnij sam. Jeśli masz dużo roślin przybrzeżnych, to pozostaw część ikry w oczku. Przeżyją tylko najzdrowsze a dotlenianie dopiero jak troche podrosną :wink:

P.S. Woda musi być ta sama co w oczku, bo w przeciwnym razie ikra zbieleje i nic z tego nie będzie.
________
Pozdrawiam

AurorA - 2006-06-25, 16:21

U mnie w wannie jest mnóstwo roślin i stoi ona w miejscu zacienionym, więc woda się zbyt nie nagrzewa. Nie używam napowietrzania.
KoRcZuS - 2006-06-28, 19:38

3 dni temu zauwazylem male rybki, doslownie 1mm, jak przecinki, nie myslalem ze sa az tak male?? Mlode gupika sa 2 razy takie.. Nie wiem tylko czyje to, bo mam karasie, koi i orfy, ale najprawdopodobniej to karasie
AurorA - 2006-06-29, 15:17

U mnie trą się niemal ciągle. Są dni że gdy nabieram z oczka kubełkiem wodę do podlewania to łapie mi się kilkaset narybku. Póżniej rybki znikają i za jakiś czas znów mnóstwo drobiazgu. Dziś wypatrzyłem w kępie rdestnicy wybarwionego młodego, który miał juz ze 3 cm. :D
ZiK - 2006-06-30, 13:12

AurorA
U mnie trą się niemal ciągle. Póżniej rybki znikają i za jakiś czas znów mnóstwo drobiazgu.


U mnie jest podobnie też ryby się trą niemal co tydzień i narybek znika i po czasie jest znawu pełno maleńkich rybek.Ale najsilniejsze rybki mają już ok 1 -1,5cm. :pa:

Mazur - 2006-06-30, 14:48

A ja miałem tarło pierwszy raz albo zauważyłem po raz pierwszy.
Nic dziwnego gdybym nie wiedział że miałem tarło to naprawdę nie zauważył bym narybku, te drobiazgi są wielkości rozwielitki + ogonek.
Wczejniej nawet jak były to traktowałem to jako plankton.
Część przeniosłem do innego zbiornika a część w oczku lekko przegrodziłem siatką plastikową, silne i sprytne mają nieco szans na przeżycie.
Zauważyłem że najchętniej siedzą w korzonkach kotewki.

killer1558 - 2006-06-30, 15:51

to wy macie szczescie bo ja 3 rok próbuje rozmnozyc karasie czerwone i nic :cry: ,tylko ze cały czas 1 bład popełniałem miałem w oczku dzikie karasie które rozmnozyły mi sie 3 lata temu i je chodowałem było ich około 50 i tu mam prawdopodobnie wyjasnienie ze nic nie mogło przetrwać bo wszystką ikrę pewno wyjadały ,w tym roku zarybiłem nimi staw szwagra i zostały tylko czerwone ale narybku narazie i tak nie widze .I jeszcze jedno moze ktos mi powie bo mam słonecznice i kiełbie jeszcze czy one czsem sie do ikry nie zabierają
ZiK - 2006-06-30, 15:56

killer1558,
Słonecznice i kiełbie napewno nie pogradzą ikrą prawie każda ryba nie gardzi ikrą tylko ją je.A co do dzikich karasi to pewnie pokrzyżowały się z czerwonymi a podobno jak się pokrzyżuja to narybek wraca do form,y pierwotnej czyli dzikiej ma ona silniejsze geny. :pa:

Rafol - 2006-07-03, 17:59

ja chciałbym uciec od tego tematu bo mam taki problem z karasiami że przystąpiły normalnie do tarła ale gdy były już grube to zaczęły zdychać czy ktoś wie dlaczego?
AurorA - 2006-07-03, 21:38

Skoro przystąpiły do tarła to powinny stać się cienkie a nie grube. Twój problem nie ma nic wspólnego z tarłem. Poszukaj objawów choroby i postaraj się ją zidentyfikować.
Ala - 2006-07-06, 17:56

Jestem adopcyjną mamą !!!
Pod koniec maja pisałam o tym, że moje karasie złożyły ikrę na gałązkach świerkowych. Przeniosłam wtedy te gałązki do plastikowego oczka pod drzewami. Długo szukałam rybich dzieci. Ikra gdzieś zniknęła, gałązki wyjęłam i myślałam,że operacja skończyła się niepowodzeniem. Dzisiaj poszłam do tego oczka złapać trochę larw komarów dla moich skalarów w akwarium. Słoneczko przyświeciło i zobaczyłam kilkanaście malutkich rybek ! Mają już około 1 cm. I co ciekawe, jedne są ciemno-szare, a inne blado-różowe. Teraz pytanko: czy one żywią się tymi larwami komarów? Boję się, że woda w której teraz żyją jest zbyt brudna, naleciało do niej dużo niezawiązanych kwiatów jabłoni, liści i jak ją teraz wymienić żeby nie zniszczyć drobiazgu?

AurorA - 2006-07-06, 22:02

Tej wielkości karaś na larwach komarów będzie rósł jak na drożdzach, ale wkrótce ich zabraknie - pilnuj by miały co jeść. Oczko z narybkiem musisz wyczyścić i wymienić część wody. U mnie też do wanny z narybkim ustawionej pod jabłonką sypie się dużo śmiecia. jak rok temu nie czyściłem w końcu zrobiło się takie cuchnące bajoro że wszystkie rybki padły. Daj im tez jakieś roślinki - byle co -rzęsa, moczarka aby coś czyściło wodę. Dobrze jest dac tez slimaki - trochę będą czyścić.

Te ciemno szare wybarwią się nie wcześniej niz po roku i będą czerwone a te blado różowe będą białe z plamkami.

killer1558 - 2006-07-06, 22:18

i ja zostałem tatem :) dzisaj zauwazyłem dwa maluchy na rogatku to znaczy ze chyba jest ich wiecej i mam nadzieje ze to nie od słonecznicy albo od kiełbia bo czekam z niecierpliwoscia na swoje karasie miały gdzies 1 cm moze mniej :yahoo:
AurorA - 2006-07-06, 23:31

Żabiściek w cieniu rośnie świetnie - leoiej niż na słoncu gdzie czerwienieje i ma mniejsze liście.

Musisz jakoś ten syf z dna wyłowić - możę gęstym sitkiem. Usuwaj na bierząco spadające liście i inne zanieczyszcenia - początkowo pływają po powierzchni i łatwo je zebrać.

ZiK - 2006-07-21, 18:39

u mnie niewiem co się stało z narybkiem było go mnówtwo jakieś 2 tygodnie temu a teraz widzę tylko kilka rybek może im woda nie odpowiada?nie wiem co się z nim stało? :cry:
AurorA - 2006-07-21, 21:38

zik, to normalka.
zulwik - 2006-07-24, 21:09
Temat postu: tarło
to jest selekcja ja tez tak mniałem :) i3 czy 4 sa ale jest pewnosc że ryby które przetrwały w oczku są zdolne do przeżycia :) pozdro i są to zdrowe sztuki
KoRcZuS - 2006-07-25, 10:33

ja tez mam nadzieje ze co sezon z 3-4 sie odchowaja i wyrosna w duze sztuki :)
AurorA - 2006-07-25, 11:10

Im mniej masz karasi tym więcej odchowasz. Najwięcej wychowa się z pierwszego miotu - nastepne będą zjadane przez podrośnięty narybek. Przy zarośniętym oczku można z jednego miotu odchowac bez odławiania kilkadziesiat sztuk. W kolejnych latach o wiele mniej.
phalina - 2006-08-12, 11:47

A u mnie cały czas chrzciny,od przecinków po 2 cm.Nic nie wyławiam przeżyją tylko sprytne i silne.Musi być naturalna selekcja. :pa:
killer1558 - 2006-08-13, 13:52

wczoraj trafił mi się jeden taki 2 cm i wiecej nie widzę ale takie mniejsze są :yahoo: w końcu ale takie blado brazowe pewnie młode jeszcze
Ala - 2006-08-13, 21:13

A u mnie chyba więcej niż setka, chyba dlatego, że woda nie jest przeźroczysta i dorosłe karasie nie mogły wypatrzyć maluchów. Te większe, już bezkarnie pływają z rodzicami i wiele z nich już jest kolorowych.
Ala - 2006-08-14, 20:07

Te ciemne będą ponoć całe czerwone. Moje jak do tej pory tylko w ciapki.
phalina - 2006-08-17, 18:14

Cytat:
Moje jak do tej pory tylko w ciapki.

Fajne,ja jakoś nie moge się dochować nawet w ciapki.Pewnie dlatego ,że mam karasia zwykłego i wszystkie dzieci odziedziczyły jego geny :cry: :cry:

ogrodnik - 2006-08-28, 15:05

moja rybka, ktora przyszla na swiat w moim oczku jest cala czarna, ma juz 2 lata, oboje rodzice cali kolorowi. jak na razie zero przebarwien. a juz w nastepnym roku dorosnie do rozmiarow rodzicow... poczekamy, moze wtedy. a odziedziczalnosc genow to dluga historia. geny moga sie w danym pokoleniu maskowac i mozemy miec 2 czarne rybki :? , natomiast ich potomstwo moze miec cechy dziadkow, czyli byc kolorowe :) .
jackon - 2006-09-02, 17:31

w wielu punktach sprzedazy ryb zauwazylem niestety karpie pochodzace z importu
po pierwsze- mimo naszych usilnych staran nie przetrzymaja zimy w oczku wodny
po drugie- nie mozemy byc pewni czy sa zdrowe (chodzi w najwiekszej mierze o KHV)
sporo hodowli w Polsce wylozylo sie juz przez KHV, wprowadzajac do hodowli karpia koi
ja wprowadzilem doswiadczalnie w tym roku karpia koi, chcac sprawdzic jego przyrost w moich warunkach hodowlanych
ale prowadze hodowle na wodzie morskiej, nie mam wiec problemu z kulorzeskiem i KHV
wyprowadzam rybe z wylegu do odlowow jesiennych
pozdrawiam
Jacek

ogrodnik - 2006-09-07, 22:08


moich jak dotąd około 20 przeżyło :P oby tak dalej maluchy :D

JAREK G - 2006-10-24, 21:17

jackon napisał/a:
sporo hodowli w Polsce wylozylo sie juz przez KHV, wprowadzajac do hodowli karpia koi

Co to za choroba KHV i jak się ona obiawia :?:

ZiK - 2006-10-24, 21:19

JAREK G,
Masz tu link poczytaj. :)
http://www.przyrodapolska.pl/styczen05/zaraza.htm

JAREK G - 2006-10-24, 21:37

Dzięk zik, za szybką odpowieć bardzo ciekawy artykół, szkoda tylko że zdięcia małe. Mam kilka karpi, ale wcześniej o tej chorobie nie słysząłem, mam nadzieje że moje nie są nosicielami tego wirusa
jakja - 2006-10-27, 14:35

a to moje maluchy (przy doniczce):
Donvitow - 2006-11-07, 16:41

Od zeszłego roku mam 6 karasi i dopiero latem trzy się wybarwiły i to stopniowo od brzucha. Dwa czewone i jeden żółtawy. Trzy pozostały czarno- oliwkowe.W tym roku mam łaciate/od maleńkości/ i czrne/ok 40 sztuk/ Jednego znalazłem w górnym oczku do którego wylatuje woda z zewnętrznego filtra. Musiał dostać się tam jako ikra przez pompę i filtr. Te łaciate to podobnio odmiana Karasia/szubunkin/. Dwa koi kupiłem jako karasie w sklepie/ po 5PLN/. dopiero jak po kilku miesiącach przerosły wszystkie inne 2X i zrobiły im się kwadratowe,wąsiaste łby zorientowałem się co mam. Ale tarło uprawiają tylko karasie i linki. Koi są za młode albo leniwe
ZiK - 2006-11-07, 16:50

Donvitow napisał/a:
Koi są za młode albo leniwe

Tarło karp koi w oczku jest sporadyczne.
Bardzo trudno doprowadzić do tarła tych ryb w warunkach takich jak oczko, woda nie osiąga takiej temperatury jaką te ryby muszą mieć aby się mogły rozmnażać. :)

JAREK G - 2006-11-07, 18:38

zik napisał/a:
Bardzo trudno doprowadzić do tarła tych ryb w warunkach takich jak oczko

Nawet jak by Ci się Donvitow ,udało stworzyć odpowiednie warunki to i tak twoie karpie są za młode bo koi dojrzałość osiągają po 4 latach :)

JAREK G - 2006-11-09, 17:08

Donvitow napisał/a:
Ma pojemność 13m/3. Małe górne z większym łączy niewielki górski strumyczek

No to zapowiada się ciekawie czekamy na fotki :) Koi mają gdzie pływać, to może Ci się wytrą :) Ja mam koi 4l ata niestety u mnie jak dotej pory z tarła nic nie wyszło :(

jackon - 2006-11-09, 20:41

pisalem przeciez o co chodzi z tarlem karpia koi
na hodowlach zalatwia sie to w sposob sztuczny i inkubuje ikre w slojach
chyba,ze ktos z Was poszczycic sie moze oczkiem wodnym odpowiednich rozmiarow, dobrze natlenionym pod folia
inaczej mozecie zapomniec o naturalnym tarle karpia koi
pozdrawiam
Jacek

marian - 2006-11-26, 14:28

jackon napisał/a:
pisalem przeciez o co chodzi z tarlem karpia koi
na hodowlach zalatwia sie to w sposob sztuczny i inkubuje ikre w slojach
chyba,ze ktos z Was poszczycic sie moze oczkiem wodnym odpowiednich rozmiarow, dobrze natlenionym pod folia
inaczej mozecie zapomniec o naturalnym tarle karpia koi
pozdrawiam
Jacek

Na stawie gdzie wedkuje mamy koi takie ponad 7 kg praktyczniw kazdego roku przystepuja do tarla ,kiedys je odlowilismy i umiescilismy w mniejszym stawie po paru dniach przystapily do tarla mlodych bylo tysiace ,wybarwialy sie po paru dniach .Pod jesien zostalo kilkaset sztuk do wiosny przetrwalo jeszcze mniej ,jak sie puzniej okazalo w stawie byly okonie i skutecznie wyjadaly koi.Ale faktycznie zbiornik musi byc spory i zarosniety ,po takim tarle karpi roslinnosc jest wbardzo kiepskim stanie .W oczku o pojemnosci 5-10 m szesciennych sa marne szanse na doprowadzenia do tarla poza tym cala strefa przybrzybzezna przestala by istniec szkoda ze nie mam fotek to naprawde spektakularne widowisko



Pozdrawiam Marian

marian - 2007-01-20, 20:44

Tomek napisał
Kto ci opowiedział takie głupoty.samica na wiosne jest gruba od ikry i w tym czasie najlepiej jest rozpoznać płeć ryby, samiec jest smuklejszy

''W populacjach ze znikomą ilością samców rozród odbywa się na drodze gynogenezy, tzn. rozwój jaj stymulowany jest plemnikiem ryby innego gatunku (nie następuje połączenie jąder komórek rozrodczych), a potomstwo, to wyłącznie osobniki żeńskie.''

AurorA - 2007-01-20, 20:54

marian, ale to dotyczy tylko karasia srebrzystego (tzw.japońca) karasie ozdobne muszą być obu płci
Hubert - 2007-01-21, 09:21

AurorA napisał/a:
to dotyczy tylko karasia srebrzystego (tzw.japońca)


Dokładnie tak, ale tylko w odniesieniu do naszego kraju oraz dalej na zachód Europy. Im bardziej bowiem na wschód tym % samców w populacji karasi srebrzystych wzrasta. Dałbym głowę, że już o gynogenezie pisaliśmy kiedyś na forum.

dj...lukas - 2007-02-23, 00:05

heheh z tymi karasiami to jest tragedia ..... jak mi 2 lata temu ryby zaczoły padac karpie padły wszystki amury tołpygi zwykłe karasie padły miałem tylko 4 złote dwa sie ostały dokupiłem 12 młodych jeszcze wszystkie nie były wybarwione i miały po 4 cm góra .Ledwo co je wpusciłem zaczoły sie mnozyc na potege ,tarły sie do pazdziernika praktycznie .Na wiosne 2005 było juz ich kilka setek 30-400 i te karaski zaczoły sie trzec na wiosne dokupiłem pare jeszcze z innej lini zeby przynajmniej troche wzbogacić pule genetyczna .To teraz jest ich koło 3000 napewno jak nie wiecej .Plaga straszna dobrze ze same sobie robia troche selekcje naturalna mysle ze teraz w tym roku juz tak ich nie przybedzie bo jest wiecej mordek do zjadania ikry i narybku hheeh.Ale co zauwazyłem kupowałem te karaski od gości co miał 4 małe oczka ok 3 x 3 w kazdym inna odmiana barwna .Rybki były max 5-10 cm a kiedy wzuciłem je do mojego oczka zaczoły rosnac bardzo szybko(jak na karasia) .Ale ten narybek z przed dwóch lat i tegorocznych juz tak nie bedzie rósł szybko tak mi sie wydaje wiekrze zageszczenie i dlatego. Wsumie karaś fajna rybka jak na materacu sobie na wakacja pływałem to nie dało sie nogi do wody wsadzić bo tak szczypia ,jedza z reki .Ale myśle wczesna wiosna wypompowac wode trzeba gdzieś w marcu przed tarłem i zrobic mała selekcje .
Podobno karaś po paru pokoleniach powraca do formy pierwotnej jesli sie go nie selekcjonuje ?? Co do wybarwiania to zalezy od temperatury wody .Mi sie podoba pomysł Jacona z tym zeby kupić narybek kilku dniowy karpia koi . Tyle ze to gdzieś koło olsztyna chyba czy gdzies.. po drugie jak to przewieść bez specjalnych pojemników a po trzecie chyba trudno sie takie karpiki wychowuje? Ja myslałem do tego przeznaczyć taki malutki basenik co miałem do przetrzymywania ryb(kwarantanna) o długości 220x 120 i głebokości 60 cm było by takie cos??pozdrawiam

jakja - 2007-02-23, 06:54

z mojej pierwszej pary miałem ok. 40 szt narybku, w tym 8 kolorowych, reszta szarych. Ciekawe czy i kiedy mi sie wybarwią?
marian - 2007-02-23, 18:36

Wybarwią sie napewno ja też stracilem nadzieję aż tu nagle patrze a tu kolorowo a bylo to kilka dni temu ,A gadali ze w zimnej wodzie w dodatku zimą się nie wybarwią.Mialem miłą niespodziankę ,
JAREK G - 2007-02-23, 18:48

marian napisał/a:
A gadali ze w zimnej wodzie w dodatku zimą się nie wybarwią.Mialem miłą niespodziankę ,
O czymś takim to jeszcze nie słyszałem :-o
AurorA - 2007-02-24, 01:17

marian napisał/a:

A gadali ze w zimnej wodzie w dodatku zimą się nie wybarwią.Mialem miłą niespodziankę ,


W oczku, czy w akwarium?

marian - 2007-02-24, 15:36

AurorA napisał/a:
W oczku, czy w akwarium?

Właśnie w oczku z reguły zimą tam nie zaglądam ale mnie pokuśilo i wielkie zdziwienie,prawie wszystkie maluchy czerwone

AurorA - 2007-02-24, 17:03

marian napisał/a:
Właśnie w oczku z reguły zimą tam nie zaglądam ale mnie pokuśilo i wielkie zdziwienie,prawie wszystkie maluchy czerwone


Może ktoś pomalował ;) albo się przebrały za mikołaja ;) .
A tak poważnie to ciekawy przypadek. Obserwuje wybarwianie się karasi od wielu lat i nic podobnego u mnie się nie zdarzyło. Czy możliwe jest że wybarwiły się wcześniej a Ty tego nie zauważyłeś?

JAREK G - 2007-02-24, 17:37

AurorA napisał/a:
możliwe jest że wybarwiły się wcześniej a Ty tego nie zauważyłeś?
Też mi się tak wydaje że były już wybarwione tylko się chowały :roll: , a te nie wybarwione dalej są ciemne, po prostu maluchów masz więcej niż myślałeś :)
marian - 2007-02-24, 17:38

AurorA napisał/a:
Czy możliwe jest że wybarwiły się wcześniej a Ty tego nie zauważyłeś?

Praktycznie nie
Olądalem je przed pierwszym lodem ,wszystkie byly szare a już się martwilem że takie zostaną.Dziwne ale prawdziwe :piwko:

ZiK - 2007-04-15, 21:32

Byłem dzisiaj nad stawem prywatnym gdzie jest łowisko komercyjne ku mojemu zdziwieniu karasie rozpoczęły tarło. :-o
Tysiące karasi tarło się przy samym brzegu w płytkiej wodzie mocno zarośniętej roślinnością było tego setki wyglądało to jak by jakiś młyn był w wodzie karasie dzikie i kolorowe tarły się jak zwariowane wyłowiłem sobie 2 sztuki karasia ozdobnego. :)

Mazur - 2007-04-16, 21:18

ja rok temu włożyłem do oczka kilka gałęzi świerka i tarły się na tych gałęziach, potem gałązke z ikrą przeniosłem do innego zbiornika.
ZiK - 2007-04-16, 21:46

Roman napisał/a:
ja rok temu włożyłem do oczka kilka gałęzi świerka i tarły się na tych gałęziach, potem gałązke z ikrą przeniosłem do innego zbiornika.

To jest bardzo dobry patent :good: dla tych którzy mają mało roślin a chcą wytrzeć ryby i wychować narybek :good:

wojjan - 2007-04-17, 22:44

Roman napisał/a:
gałęzi świerka i tarły się na tych gałęziach, potem gałązke z ikrą przeniosłem do innego zbiornika.

Możesz ten temat rozwinąć gdyż w rozmnażaniu ryb jestem zielony :oops: W zeszłym roku nawet nie wiem kiedy się wytarły i gdzie :)
Jutro wrzucę gałęzie do oczka bo moja karaśka już zaczyna szaleć a karasie samce nie odpuszczają jej ogona :-D .
Ok jak już złoży ikrę to czy mogę ją przenieść do innego zbiornika (plastikowa forma na małe oczko) bez roślin i napowietrzenia?
Z góry dzieki za odpowiedź i rady :-D

Mazur - 2007-04-18, 05:13

Gałązki ułóż gdzieś przy brzegu na płytkiej wodzie i tam będą się tarły, zrób takie z 2-3 stanowiska.
jackon - 2007-04-18, 08:34

obojetnie jakie galezie wrzucisz bedzie ok
najbardziej jednak nadaja sie galezie jalowca

jackon - 2007-04-23, 18:34

dobre karmienie, najlepiej pokarmem zywym, naturalnym
wstawienie krzeslisk
i poczekanie na wyzsza temperature
i to wszystko

czaapa1992 - 2007-04-24, 09:19

przeczytałem już na tym forum prawie wszystkie tematy i o ile się dowiedziałem to przeniesienie karasi do nowego zbiornika powoduje iż zaczynają sie trzeć :pa:
AurorA - 2007-04-24, 11:44

Można też oddzielić samice od samców i karmić je obficie a później połączyć.
ZiK - 2007-04-24, 11:46

Dolanie świeżej wody do oczka pobudza ryby do tarła u mnie się to sprawdza. :)
kamill - 2007-05-01, 10:40

Witam wszystkich,

chciałbym podziękować wszystkim forumowiczom, ponieważ wasze rady odnośnie sprowokowania karasi do ikry okazały sie być bardzo dobre. Obecnie jestem juz szczęsliwym posiadaczem złożonej ikry. :-D

Napisze w skrócie tylko co robiłem, aby osoby mające podobne problemy do mnie nie miały juz problemów z tematem "jak sprowokować karasie do ikry"
Ja swoje karasie przez prawie tydzien bardzo obficie karmilem - Tetra Pound ok 3 - 4 razy dziennie. Do oczka włożyłem gałęzie świerkowe i innych krzewów iglastych, dodatkowo dokupiłem orzecha wodnego i kilka hiacyntów. Po ok tygodniu karmienia wypompowałem troche wody z oczka, choć było to niewiele bo jakies 100 l. i dopuścilem swieżej. Następnego dnia moje karasie przystapily do skladania ikry.

Myśle ze również czynnikiem który mi ułatwił sprawe była pogoda, gdyż przez cały tydz. było ciepło i świeciło ślonce, przez co zbiornik sie dostatecznie nagrzal.

Donvitow napisał/a:
Dlaczego chcesz odławiać ikrę ? Czy nie lepiej" pywające przecinki" Masz drapieżniki w Oczku ?



Karasi mam ok 15. Gałęzie z ikrą przekładam do akwarium, ponieważ gdy tylko tarło sie zakończyło widzialem jak wszystkie karasie skutecznie wyjadaly ikre która zostala w oczku. Przez ostatnie lata wszystka ikre zostawialem w oczku ale niestety nie przetrwal zaden maluch.Wszystkie zostaly zjedzone przez rodziców, bo zadnych innych rybek nie mam w oczku.

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za dobre rady.
Kamil

Mazur - 2007-05-01, 13:07

wraz z ikrą weź także wode z oczka do akwarium
Donvitow - 2007-05-01, 18:05

Jak zostawisz gałęzie będziesz miał i młode w oczku.!!!!!!
killer1558 - 2007-05-02, 13:44

na krześlisku znalazłem chyba ikrę bo nigdy jej wcześniej nie widziałem ale myślę że to to :P
przeniosę to do akwa chyba i zobaczymy co z tego będzie

Mazur - 2007-05-02, 14:55

To faktycznie jest ikra ja w tym roku pozostawiam w oczku, najsprytnieszy przetrwa, mam nadmiar z tamtego roku, w oczku zostawiłem ok. 12 młodzych resztę rozdałem działkowiczom.
killer1558 - 2007-05-02, 18:57

to ja po eksperymentuję, już są w akwa zobaczę co z tym będzie foto oczywiście na bieżąco wstawię :P
Przemo - 2007-05-02, 21:54

Pytanko w sprawie tarła jeżeli w stawie mam karasie ozdobne i te zwykłe(czarne) ryby te trą się razem to czy prawdopodobieństwo że będę miał czerwone karaśki jest mniejsze czy takie same??
JAREK G - 2007-05-03, 10:06

To Marek można powiedzieć że jesteś ojcem chrzestnym :hehe: bo to faktycznie ikra :good: U mnie po remoncie i przesadzeniu roślinek ( są małe :-( ) na razie z amorami cisza , ale z karasiami nie ma problemu bo trą się praktycznie do jesieni :P
Przemo jak chcesz mieć kolorowe karasie to odłów te zwyczajne, bo tak z kolorowych po jakimś czasie będą nici :P

Przemo - 2007-05-03, 10:41

http://img95.imageshack.u...sta70165sz9.jpg dzisiaj wyłowiłem ikre tylko zbytnio nie wiem czego(wydaje mi sie że żaby ale nie mam pewności,a może karasia??)
AurorA - 2007-05-03, 14:06

To jest skrzek płaza a nie ryby.
mirek21 - 2007-05-04, 19:21

Witam
Moje karasie nie mają ochoty na tarło, ale okonie już się wytarły.
Gonady ikry przeniosłem do beczki,


AurorA - 2007-05-04, 22:50

Ciekawa ta ikra okonia. Nigdy takiej nie widziałem.
Hubert - 2007-05-04, 23:20

mirek21 napisał/a:
Gonady ikry przeniosłem do beczki


Nie gonady, a gamety. Gonady to jądra i jajniki, a gamety to komórki jajowe i plemniki. Ty jednak przeniosłeś zapłodnioną ikrę, czyli właściwie zygotę. Ikra okonia układa sie w charakterystyczne wstęgi, co znakomicie uchwyciłeś na fotce.

killer1558 - 2007-05-13, 11:21

i oto po 10 dniach w akwa pojawiły się maluchy :yahoo: czym ja mam je karmić :P jak one takie małe :?:

koczisss - 2007-05-13, 20:49

killer1558 napisał/a:
i oto po 10 dniach w akwa pojawiły się maluchy :yahoo: czym ja mam je karmić :P jak one takie małe :?:


Jak w zeszłym roku miałem podobną sytuację do Twej, to niczym ich nie karmiłem.
Miałem wodę z oczka, a w niej było wystarczająco dużo żyjątek, same się wyżywiły i plankton zniknął :)

dolar35 - 2007-05-15, 21:33

A czy składanie ikry odbywa sie w określonych warunkach, chodzi mi o pore dnia czy w dzien czy w nocy, czy jedynie przy słonecznej pogodzie, bo teraz aktualnie u mnie zaczoł lac deszcz:(
ZiK - 2007-05-15, 21:38

Karasie trą się w dzień przy słonecznej pogodzie na płyciznach pomiędzy roślinami lub między gałęziami świerków gdzie woda jest już cieplejsza :)
Więc nie masz co się martwić powinny się wytrzeć u Ciebie w tych gałęziach świerku które tam położyłeś :)

golden - 2007-05-15, 21:39

Karasie trą się rankiem w ciepłe dni ale nie wiem czy deszcz im nie przeszkodzi
AurorA - 2007-05-15, 21:41

Tarło trwa prawie cały dzień. Od rana. U mnie dziś mogłem trochę podejrzeć. Ikry pełno, ale wywalę.
golden - 2007-05-15, 21:43

Czemu wywalisz lepiej zostaw dorosłym żeby sie nią zajęły dobrze im to zrobi, a poza tym ceny karasi ciągle idą do góry więc mógłbyś sprzedać narybek.
marian - 2007-05-15, 21:57

U mnie też ikry od groma trochę odlowilem niestety splesniala choć zrobilem to bardzo starannie, pozostałą zostawilem niech sobie radzą.Zawsze kilkanaście sztuk sie uchowa ,to wystarczy na wymiane i prezenty :)
JAREK G - 2007-05-15, 21:58

Jak sie ma oczko kilka lat to później tak jak pisze AurorA, nie ma co robić z młodymi , ja nigdy specjalnie się nie staram a i tak co roku jest sporo młodych karasi to po kilku latach już nawet nie masz komu dawać :P W tym roku zostawiłem tylko kilka szubunkinów a kilkanaście rozdałem :)
AurorA - 2007-05-15, 22:39

Ikra jest na rzęśli, która karasie wywaliły do góry nogami i porozrywały na strzępy więc wywalę bo nieładnie wygląda. Będą sie tarły jeszcze wielokrotnie w korzeniach pisti oraz na wywłóczniku i rogatku to zostawię.
killer1558 - 2007-05-17, 12:38

sam już nie wiem czy to karaś czy słonecznica :-( pływa w akwa z ikry budowa mi przypomina słonecznicę :P a myślałem że karasie będą

marian - 2007-05-17, 20:46

W tej fazie rozwoju wszystkie ryby wyglądaja tak samo .Wystarczy poczekać z dwa tygodnie i wystąpi wygrzbiecenie jeżeli oczywiscie będą to karasie.Co roku mam ten sam dylemat ,
Ernest - 2007-05-17, 21:25

killer1558 napisał/a:
sam już nie wiem czy to karaś czy słonecznica


Marek u mnie w oczku pierwsze były słonecznice :) ,ale w tym roku już nic nie mogę wypatrzyć bo kolor wody w oczku przypomina słabą herbatę :P

jackon - 2007-05-20, 05:09

w koncu doszly do mnie karasie,ktore dostalem w ubieglym roku i na oczy ich nie widzialem
siedzialy w akwariach stacji morskiej w helu
w poniedzialek robie tarlo
na razie ostre karmienie zywym planktonem, ryby stoja w pokarmie
potem tylko kilka galazek swierku i tarlo na zawolanie :)

ZiK - 2007-05-21, 22:02

A tak wyglądają moje małe tegoroczne karaski (przecinki) :P
Jest ich bardzo dużo ciekawe ile z nich przeżyje.

JAREK G - 2007-05-21, 22:10

Na pewno powinno przeżyć kilkanaście a może i kilkadziesiąt :P
killer1558 - 2007-05-21, 22:32

no u mnie już widziałem tarło kiełbi, ale ta ikra z krześliska wydawała mi się za duża na słonecznicę więc chyba to karaś ikra z otoczką miała na oko 2-3 mm
Hubert - 2007-05-22, 10:23

killer1558 napisał/a:
no u mnie już widziałem tarło kiełbi


Killer, napisz coś więcej. Gdzie się tarły i jak?

killer1558 - 2007-05-22, 10:30

tarły się w doniczkach między kosaćcami jest tam masa korzeni bo część kosaćców posadzona bez doniczek
Hubert - 2007-05-22, 10:32

killer1558 napisał/a:
tarły się w doniczkach między kosaćcami jest tam masa korzeni bo część kosaćców posadzona bez doniczek


U mnie też wpływały pomiędzy doniczki na płyciźnie, ale ikry nie widziałem.

AurorA - 2007-05-22, 23:07

Ja jak sprzątałem oczko z rzęśli to dałem ja do wiaderka. Teraz w tym wiaderku mam setki narybku.
koczisss - 2007-05-23, 08:26

Myślałem, ze mam jedno pokolenie młodych, a okazało się, ze pływają rybki dwóch wielkości, czyli z dwóch tarł, a już szykuje się kolejne, ryby "tańczą" w całym oczku.
Mam tylko jedną parę rozpłodową, na szczęście, bo było by narybku za dużo.
Roślinek coraz więcej, żabiściek się rozrasta, limnobium też próbuje, hiacynt będzie miał 'potomka', pistia coraz większa, osoki coraz bliżej powierzchni, wywłóczniki większe, a to wszystko zebrało się w jednym miejscu, czyli jest duża szansa, że coś z narybku przetrwa.
Oby nie za dużo :evil:

JAREK G - 2007-05-26, 09:19

Ja dzisiaj wyławiałem kolejne roślinki zniszczone przez karpie :-( ( nawet już za lilię się wzięły) i po wyłowieni zauważyłem na nich ikrę :P

marian - 2007-05-30, 17:36

Tarlo karasi bywa często bardzo intensywne.


AurorA - 2007-05-31, 20:09

Jam mam stosunek dorosłych samców do samic 1:4 więc samice są bezpieczne, a samczyki są zapracowane i muszą się nieźle uwijać. Oczywiście dużo ikry jest niezapłodnionej i bieleje, ale młodych i tak setki.
JAREK G - 2007-05-31, 22:24

AurorA napisał/a:
Jam mam stosunek dorosłych samców do samic 1:4 więc samice są bezpieczne,
U mnie niestety jest odwrotnie , a może ten stosunek jest nawet jeszcze bardziej niekorzystny :? i samice mają przechlapane :P
marian - 2007-06-17, 22:26

W moim oczku nie widziałem ani jednego tegorocznego karacha ,za to w akwarium mam około 30 sztuk ładnego narybku karmię je dafniami więc ku mojej radości szybko rosną :yess:
AurorA - 2007-06-18, 00:41

janek napisał/a:
mam oczko 2,5 tys litrów duzo roslin i 10 karasi ale nie chca sie trzec co mam zrobic


Obficie karmić, głównie żywym pokarmem. Dobrze zrobi tez podmiana części wody.

ZiK - 2007-06-18, 14:47

janek napisał/a:
czy wie ktos jak odróżnic samca od samicy
bo niewiem ile mam samic 9(albo czy wogóle mam)

Płeć karasi możesz rozróżnić na wiosnę kiedy ryby szykują się do tarła.
Samica jest gruba od ikry a samice jest smuklejszy. :)

golden - 2007-06-18, 14:58

no i samce mają białe brodawki na pokrywach skrzelowych i pierwszych promieniach płetw piersiowych, a u samicy jest widoczna kloaka
melek - 2007-06-23, 23:10

A można zamiast gałęzi świerka wrzucić do oczka gałęzie wierzby z liśćmi?
killer1558 - 2007-06-23, 23:25

zaraz przegniją liście :P u mnie jeszcze siedzi w oku krzeslisko z gałęci jałowca i jest ok
kuba123 - 2007-06-25, 11:10

Dzisiaj wyłowiłem z oczka trochę rogatka. Przyglądnąłem sie bliżej i zobaczyłem dużo małych przezroczystych kuleczek :bum: Chyba ikra karasia :-D Jak dotąd nie widziałem narybku karasi.
Chyba po raz pierwszy złożyły ikre :yess:
Czy można przenieść ikrę do akwarium?
Bardzo to dziwne, bo jak je kupiłem w kwietniu to nawet nie miały 10 cm. pani ze sklepu mówiła, że mogą się rozmnożyć dopiero za 2,3 lata.

Sylwek P. - 2007-06-25, 15:11

u mnie tarło karasia trwa od 2 miesięcy z przerwami oczywiście, niestety w tym roku była pierwsza ofiara samica karasia z takim podwójnym ogonem - podczas tarła zaklinowała sie na płyciźnie miedzy kosaćcami z głową nad woda i sie udusiła :-( , na szczęście dojrzałem ostatnio chyba jej potomka ma już ok 2 cm i tez ma dwa ogony :) ale narazie jest czarny
koczisss - 2007-07-13, 10:00

Chyba karasiom oczkowym kalendarz w niczym nie przeszkadza. U mnie trą się już od kwietnia i wcale nie zamierzają skończyć :-D
W zeszłym roku tarły się jeszcze we wrześniu ;)

Nie mam przychówku z tegorocznych godów, bo wszystko jest na bieżąco wyjadane. Teraz kręci się trochę przecinków, ale pewnie niedługo będzie po nich.

Kupiłem wczoraj białe robaczki w wędkarskim i karmię tym karachy, może jak obeżrą się mięcha, to zostawią młode w spokoju?
Choć wątpię w to, bo karaś lubi jeść, chwila i strawi robale i znów szuka żarcia.
Specjalnie nie zależy mi na młodych, ale z 3 sztuki mogły by się uchować, więcej nie potrzebuję. W tym roku raczej ciężko będzie, jedna para rozpłodowa, czyli w jednym miocie jest dość mało młodych, może w przyszłym coś z tego będzie :P

koczisss - 2007-07-14, 15:23

Jakiś tydzień temu nalałem do wiaderka około 10 l wodę z oczka i przeniosłem 3 sztuki żabiścieku i salwinię, postawiłem w cień, chciałem w ten sposób sprawdzić jak żabiściek sobie radzi w zacienionym miejscu. Trochę pozieleniał, ale nie dużo.
Dziś sobie zajrzałem do wiaderka, patrzę, a tu kilka przecinków pływa. Widocznie ikra była przyklejona do korzeni.
Teraz nie wiem co z nimi robić?
Bo jak wpuszczę do oczka, to zginą pewnie jak cała reszta, teraz trochę pływa tego w tym samym wieku, co w wiaderku.
Jak zostawię w wiadrze, to trochę podrosną i ciasno będzie, wpuszczę do oczka i zostaną pożarte.
Może lepiej to zrobić teraz, po co robić im nadzieję?

Mazur - 2007-07-14, 15:57

Ja rok temu jak miałem szkółkę to na początku karmiłem roztartym na pył pokarmem dla ryb, jak podrosły to rozwielitki,mrożonki'
DAwid - 2007-07-15, 13:12

A ja w tym roku nic nie ruszalem ikry i niestety musze stwierdzic ze niewiem co bede robil z taka iloscia ryb :( poprosut jest ich cala masa :evil:
i sa juz takiej wielkosci ze nawet orfy sie nimi juz nie interesuja :?
narazie zostawie wszystkie zobaczymy czy beda kolorowe czy czarne bo mam tez pare dzikich karasi w oczku :x

marek3232 - 2007-07-19, 14:01

napewno się wytarły popatrz dokładnie między roślinami czy nie widać narybku jest bardzo mały i trzeba wytężyć wzrok :-o a napewno zobaczysz ;)
lepi - 2007-07-20, 17:58

marek3232 napisał/a:
napewno się wytarły popatrz dokładnie między roślinami czy nie widać narybku jest bardzo mały i trzeba wytężyć wzrok :-o a napewno zobaczysz ;)


ano właśnie. ja mam brzegi wykładane dużymi kamieniami - bardzo dużo skrytek :-) a na półkach wokół żwir, do tego rośliny.
wodę do tego oczka wlałem 1 czerwca tego roku.

jakieś dwa tygodnie później weszło kilka karpi i karaś (potem + 2 - 1 :-( )

tydzień temu patrzę i widzę coś czego wcześniej nie było - mnóstwo drobnicy w rozmiarach od <1 cm do 1.5 - 2 cm...

wypadałoby gdzieś na końcu czerwca "zrobiły swoje"

żeby pierwszy raz zobaczyć trzeba się przyjrzeć, potem same rzucają się w oczy...
lepi

arturek - 2007-07-20, 21:38

moje maleńkie karasie wyłowiłem do beczki 40 litrowej i zauważyłem że po kilku dniach zrobiły sie ciemniejsze a teraz są białe ( przezroczyste) i większe mają jakieś 7 może 8 milimetrów wyszły z ikry w poniedziałek co to może być chyba nie wylinka :-D
KoRcZuS - 2007-07-21, 16:19

Z mojego tegorocznego narybku chyba nic sie nie uchowa, przynajmniej jak narazie nie widzialem zadnych wiekszych okazow ;/ Ale z zeszlego roku mam chyba z 15 mlodych po 7-8cm :)
Mazur - 2007-07-21, 19:40

KoRcZuS napisał/a:
Z mojego tegorocznego narybku chyba nic sie nie uchowa, przynajmniej jak narazie nie widzialem zadnych wiekszych okazow ;/ Ale z zeszlego roku mam chyba z 15 mlodych po 7-8cm :)


też tak myślałem że w tym roku Orfy wyczyściły wszystko ale dzisiaj miłe zaskoczenie pokazały się pierwszy raz wiosenne karasie i już nieżle wyrośnięte

JAREK G - 2007-07-21, 20:22

Chyba z tymi orfami to przesadzacie :P ja od początku mam orfy i zawsze są młode karasie. W tym roku zatrzęsienie będzie kilkadziesiąt :-D jutro zrobię fotki :P
Bajbas - 2007-07-22, 07:46

JAREK G napisał/a:
Chyba z tymi orfami to przesadzacie :P ja od początku mam orfy i zawsze są młode karasie.

niestety tak :evil: Liczyłem, że 8 orf posprząta narybek 2 karasi, ale się przeliczyłem.
Bajbas

Ula - 2007-07-27, 12:38

w moim oczku mam 7 ozdobnych karasi które mają od 10cm do 35cm 4 koi 10/20cm i 3 dzikie karasie. Oczko ma jakieś 15 tys litrów i 180cm głębokości, problemem jest narybek którego jest dosłownie zatrzęsienie, mam zamiar wpuścić powiedzmy 5 okonków wielkości ok.10 cm w celu eliminacji małych rybek, ale mam obawę czy w związku z tym że okoń jest rybą drapieżną i potrafi atakować rybki większe od siebie nie będzie podgryzał ozdobnych karasi i karpi??? na których najbardziej mi zależy.
koczisss - 2007-07-27, 12:41

Ula napisał/a:
w moim oczku mam 7 ozdobnych karasi które mają od 10cm do 35cm 4 koi 10/20cm i 3 dzikie karasie. Oczko ma jakieś 15 tys litrów i 180cm głębokości, problemem jest narybek którego jest dosłownie zatrzęsienie, mam zamiar wpuścić powiedzmy 5 okonków wielkości ok.10 cm w celu eliminacji małych rybek, ale mam obawę czy w związku z tym że okoń jest rybą drapieżną i potrafi atakować rybki większe od siebie nie będzie podgryzał ozdobnych karasi i karpi??? na których najbardziej mi zależy.


Okoń będzie atakował takie osobniki, które mu w paszczę się zmieszczą :-D
Może pięć okoni to za dużo, wpuść mniej. Pięć wyżre szybko wszystko i będą głodować. Wpuść dwa, myślę, że w zupełności wystarczą.
Oczywiście muszą to być małe okonki, a nie od razu duże ;)

zulwik - 2007-08-07, 21:08

Hej wiecie co :-o
dziś wytarły mi się ryby :oops:
ale coś mało widowiskowo i bez entuzjazmu.
ryby od niechcenia plątąły sie w glonach i roślinkach chyba mieliście rację z tymi glonami nitkowatymi, a ikrę złożyły w małej ilości i to w glonach że ciężko ją znaleźdź.
Częsć ikry z glonami wyłożyłem do wiaderka żeby młode się uchowały a reszte zostawiłem w oczku.
P.S. Na drugi rok jużwiem co było nie tak :)
Dzieki za pomoc

Luśka - 2007-08-14, 13:02

W moim oczku mieszkało sobie osiem karpi koi. Trzy większe i pięć mniejszych. Pewnego pięknego dnia zauważylam, że mam pełno narybku. "Przecinki" w miarę rośnięcia okazały się kolorowe, więc odpadła teoria o przyniesieniu ikry z roślinami wodnymi ...
Dzisiaj odkryłam, że oprócz malutkich "przecinków", mam kilka większych, welonowych rybek i kilka już około 4 - centymetrowych :-o
Oczko jest spore, ale bardzo młode. Więcej o nim w "galerii".

Moje karpie chyba nie czytały o tym, że nie powinne się trzeć bez zastrzyku hormonalnego ;) :)

Jestem w lekkim szoku :P

AurorA - 2007-08-14, 14:57

Czy w tym oczku jest tylko te 8 karpi czy są też karasie ozdobne?
Luśka - 2007-08-14, 15:54

W oczku są wyłącznie karpie koi. Gdybym miała karasie obecność narybku z całą pewnością by mnie nie zdziwiła :)

Foty mogę zrobić, ale wątpię, żeby było na nich widać coś, co umożliwi identyfikację, bo mój aparat nie nadaje się do robienia fot tak małym obiektom :-o

Jeden z dużych karpii jest trójkolorowy - ma czerwony przód, a resztę ciała srebrną w czarne plamki. Z odkrytych przeze mnie dzisiaj młodych dwie mają takie samo umaszczenie.

Uwierzcie, ja też jestem w szoku :-o

iwosek - 2007-08-14, 16:00

no to wyglada ze mamy faktyczne miejsce w ktorym wytarly sie koi,
albo ... moze ktos podrzucil ci jakies karasie albo karpie to tak naprawde karasie

golden - 2007-08-14, 16:19

jak są weloniaste, to raczej podrzucony narybek komet albo welonków, a na pewno jesteś pewna, że to są same karpie? Może w twoim stadku są jakieś karasie? ( chociaż opis ubarwienia pasuje do karpia ) ale cuda się zdarzają moja znajoma też ma w oczku narybek karpia własnego chowu, a na dodatek jej oczko ma tylko ok 3 000 litrów i nie posiada żadnych specjalnych filtrów. Może te dorosłe koi odziedziczyły po swoich przodkach hormon, który był im wstrzykiwany i utrwalił się w ich genach ( może to jest możliwe )
iwosek - 2007-08-14, 16:28

golden calkiem mozliwe ze te kojaki to tak naprawde karasie :-o
wiosna kiedy kupowalem rybki w renomowanym centrum ogrodniczym pani sklepowa usilowala wcisnac komus piekne karpie koi ktore tak naprawde byly zwyklymi karasiami, ale to jest nic,
w sklepie z wyposazeniem akwariow sezonowo prowadzona jest sprzedaz ryb do oczek wodnych i tam bylo jeszcze lepiej poniewaz pani sklepowa sprzedawala tam, piekne karpie koi jako karasie za 6 zl za sztuke, byly to napewno kojaki poniewaz mienily sie w sloncu mialy taki perlowy polysk no i mialy wasy
wiec glupota (a raczej niewiedza ludzka) nie zna granic :hehe:

Luśka - 2007-08-14, 16:47

Iwosek, moje ryby z całą pewnością są koi, a nie karasiami. Nie mam problemów z odróżnianiem karpia od karasia, a fakt, że oczko mam od zaledwie kilku miesięcy nie musi świadczyć o mojej kompletnej ignorancji :)

Ryby dostałam w prezencie od wieloletniego przyjaciela moich rodziców . Z wykształcenia jest biologiem, ma skonczony doktorat i zajmuje się od wielu, wielu lat własnie ichtiologią. Nawet zdarzyło mu się kilka książek o tematyce rybiej popełnić ;) Nawet jeżeli nabawiłam się nagłej i niespodziewanej wady wzroku, bądź dopadła mnie przedwczesna demencja, podejrzewam, że nie jest to zaraźliwe i inni powinni wiedzieć co widzą :hehe:

Ciekawych i niedowiarków zapraszam. Każdy może się naocznie przekonać co u mnie pływa i w oczku piszczy ;) :-D
MIeszkam na północy Mazowsza. Okolice bardzo piękne i grzybne :good:

golden - 2007-08-14, 16:55

ale jesteś pewna, że młode to też koi?
Luśka - 2007-08-14, 17:24

iwosek, żartowałam ;) Przepraszam, jeżeli poczułeś się dotknięty :piwko:

golden, krążyłam obok tych rybek od tygodnia szukając wszelkich rozwiązań, nawet najbardziej absurdalnych.
Przychodziło mi do głowy, że mogłam przynieść ikrę, lub maleńki narybek z roślinami, a może przyjechał do mnie pocztą :-D
Cały czas twierdziłam, ż enie możliwe, żeby karpie wytarły się w oku :-o

Jest wprawdzie spore, woda w nim odpowiednio cieplutka i wydawałoby się, że dla karpi warunki lux, ale .... szkiełko i oko ;)

Około dwóch tygodni temu pewien młodzian o bystrości dżdżownicy (z całym szacunkiem dla tych pożytecznych skąposzczetów) pracujący u mnie przy rozbudowie domu,wrzucił moją sukę do oczka.
Zaowocowało to straszliwym zmętnieniem wody, że o innych atrakcjach nie wspomnę ....
Dopiero dzisiaj rano stwierdziłam, że woda jest na tyle czysta, że znów widzę dno i odkryłam kloniki większych karpi w moim oczku :-o

Nie, absolutnie nie jestem pewna, że to małe "coś" to kojaki i wręcz wypieram, że to one, bo ... przecież nkoi nie mnożą się same :?:

Ale jeżeli nie koi to co?

Mieszkam w malenkiej wioseczce, praktycznie w lesie, żadni zapaleni oczkomaniacy mnie nie odwiedzali ostatnio, sąsiedzi nie odróżnią koi od jesiotra, a ryba to dla nich filet z mintaja w odległych o osiem km delikatesach :-o


o i znów zapomniałam! Część narybku jest szarobura, a część kolorowa. Chyba by się zgadzało z tym, że część lęgów wraca do naturalnego, wyjściowego ubarwienia

Jeżeli ktoś z Was będzie podróżował na trasie Warszawa - Pomorze, zapraszam na oględziny.

Przepraszam za nienajlepszą jakość, niestety to szczyt możliwości mojego aparatu. To są zdjęcia dużych ryb, Widać srebrzystego welonowego i tego tricolorka, którego mniejsze kopie u mnie pływają :peace:






JAREK G - 2007-08-14, 21:21

Luśka te dwa biało czerwone to faktycznie na fotkach wyglądają na karasie :P Z tego co wiem to narybek karpie koi jest od razu kolorowy , więc to chyba źle wróży :? Też mam karpie koi i karasie :) narybku mam w tym roku sporo duża część jest kolorowa ale w śród nich jest kilka o szerszej głowie,smuklejszym ciele, intensywnym kolorze i jeden srebrny metaliczny :-D też się zastanawiam czy to nie karpie ( na razie tylko ja tak myślę :hehe: ) i czekam z niecierpliwością jak im wąsy wyrosną :hehe:
Luśka - 2007-08-14, 22:03

Jarek, w tym rzecz, że te mniejsze, biało czerwone to niewątp[liwie karpie :) Dzisiaj specjalnie przyjrzałam się im wszystkim dokładnie po raz kolejny, bo rtównież przyszło mi do głowy, czy nie "zaplątał" się jakiś karaś.

Jak pisałam wcześniej trzy karpiki są większe, a pięć mniejszych. Takie dostałam i ... rosną w tempie zastraszającym, ale nadal różnicę wielkości widać :-D Niewątpliwie są to kojaki.
Maluchy jeszcze wąsów nie mają ( albo ja ich nie widzę ;) ), ale sylwetkę zdecydowanie zaokrągloną od góry i dołu .

Z około 15 większych młodych , których ubarwienie wyraźnie już widać ( mają ok.3 cm) większość jest wyraźnie kolorowa, a jeden nieokreślonego koloru, w jaśniejsze plamy.
Małe "przecinki" są na razie rozmiarów nader nikłych, ale przy uważnym wytęzeniu wzroku wyraźnie widać plamki i zaczerwienienia, zapewne będące przyszłymi plamami :-D

Jeżeli ktoś poda mi jakieś rozsądne i logiczne wyjaśnienie, skąd w oczku zamieszkałym wyłącznie przez karpie koi mógłby się wziąć narybek karasków i to w rożnych rozmiarach, bardzo chętnie je przyjmę :peace: ;) :P

JAREK G - 2007-08-14, 23:10

Ja wrzucę fotki mojego podejrzanego narybku karasi :P Na ostatnich dwóch fotkach to już 100% karasie :hehe:

golden - 2007-08-14, 23:33

te na 2 pierwszych fotach to karpie ( karasie mają inny kształt )
jackon - 2007-08-15, 09:48

na wszystkich fotkach na 100% sa karasie
AurorA - 2007-08-15, 19:02

Nie miałem nigdy narybku koi, ale moje karasie są identyczne :???:
golden - 2007-08-15, 21:37

moje też, ale u znajomej widziałem koi i miały budowę podobną do rybki na 2 fotce
Luśka - 2007-08-15, 22:12

Moę nie tylko moje koi nie czytały, że nie powinne się rozmnażać w oczku? :-D
Albo lubią ... płynąć pod prąd? :piwko: ;) :P

Kaef - 2007-08-15, 22:27

Czemu dziwi was tak rozmnożenie?? Poprostu muszą mieć dobre warunki i tyle, od zwykłego karpia odbiegają zwykle tylko kolorem i ułożeniem łusek.
jackon - 2007-08-16, 07:27

w malym przydomowym oczku nie doprowadzisz kojakow do tarla
trzeba dysponowac naprawde duzym stawem ze strefa wyplycona mozliwie z duza iloscia planktonu

Luśka - 2007-08-16, 07:46

jackon napisał/a:
w malym przydomowym oczku nie doprowadzisz kojakow do tarla
trzeba dysponowac naprawde duzym stawem ze strefa wyplycona mozliwie z duza iloscia planktonu


Jackson, w takim razie proszę, podaj mi sensowne wyjaśnienie obecności kolorowego narybku w moim oczku zamieszkałym wyłącznie przez koi? :-D Dodam, że narybku w trzech rozmiarach i dużej ilości :) :hehe:

jackon - 2007-08-16, 09:43

mozesz zrobic zdjecia swoim tarlakom?
Luśka - 2007-08-16, 13:09

Pisałam powyżej, że niestety zrobienie zdjęć maluchom przekracza możliwości mojego aparatu :)
Zdjęcia większych karpi, wśród których trzy są dorosłe, a pięć to młodzież, wkleiłam kilka postów wstecz :)

golden - 2007-08-16, 14:19

ale jak są już kolorowe to będzie łatwiej je rozpoznać nawet na niewyraźnym zdjęciu ( no chyba że nie masz narybku :hehe: )
Luśka - 2007-08-16, 16:48

Widzę golden, że dowcip masz ostry jak brzytwa ....
Wątpisz? Zapraszam na oględziny.

Nie zależy mi na przekonaniu niedowiarków, więc Twój problem co myśilsz :)

Zapraszam z aparatem - może dokonasz tego, żeby namówić trzycentymetrowe, albo mniejsze rybki, żeby podpłynęły do Ciebie i pozowały do zdjęć. No, chyba, że posiadłeś zdolność chodzenia po wodzie, albo masz sprzęt do robienia zdjęć pod wodą :hehe:

Kaef - 2007-08-16, 22:42

Luśka karpie normalnie się u nas rozmnażają, muszą mieć tylko ku temu odpowiednie warunki, które Tobie udało się spełnić. No chyba że te jak je tam nazywacie kojaki to jakieś nadkarpie są :P
jackon - 2007-08-17, 07:22

w przyrodzie spotyka sie zawsze jakies niespodzianki
sa rzeczy, ktore trudno przewidziec, cos sie zawsze dzieje wbrew pewnymzasadom
jezeli to faktycznie narybek karpia koi to gratuluje

Luśka - 2007-08-17, 16:41

Golden, wraz ze znajomym ichtiologiem, którego ściągnęłam specjalnie, żeby przyjrzał się maluchom, podejrzewamy, że dla moich karpi zmiana warunków z tych przed sprzedażą, po tym jak trafiły do mnie była tak duża, w sensie pozytywnym, że skłoniła je do tarła :) Wytrzeć usiały się kilkakrotnie.
Ciekawa jestem, czy potomstwo karpi wycierających się bez "wspomagaczy" będzie bardziej chętne do naturalnego tarła... Czy ktoś się orientuje jak to jest?

Cieszę się, oczywiście, choć nadal jestem szczerze zdumiona :) Poza tym pozostaje mi szukać dobrych domów dla rybiątek :)

Komu karpika, komu? :-D

golden - 2007-08-17, 16:57

Jest szansa, że tak, bo młode wiedzą, że w takiej wodzie mogą sie trzeć skoro one same się tam ,, wychowały " z ikry
sir_prize - 2007-08-20, 22:14

nie mam niestety, jak Luska narybku koi w oczku, ale i tak pozwalam sobie Szanowne Grono spytac o opinie... czy to jest normalne, ze moje ozdobne karaski wytarly sie tak pozno na moich svenskich szerokosciach geograficznych? oczko jest nowe - tegoroczne, rybki wpuszczone 26 czerwca.
male zostaly zauwazone dzis po raz pierwszy (przez tydzien mielismy gosci, ktorzy absorbowali bardziej nasza uwage) ale nawet najwiekszy z nich nie ma wiecej niz 1,5cm. czy te "gowniarze" maja jakakolwiek szanse nabrania masy ciala pozwalajacej na przetrwanie poludniowoszwedzkiej zimy???
tak na marginesie - musielibyscie widziec szok w oczach 9-latka, ktoremu mama pokazala w wodzie jego prawie "wlasne dzieci"...

AurorA - 2007-08-20, 22:22

sir_prize, wszystko się zgadza, rybki wpuszczone do nowego oczka często przystępują od razu do tarła, a narybek teraz ma właśnie około 2 cm. Jak są rośliny dające schronienie i coś do podjedzenia to najsilniejsze powinny przeżyć.
sir_prize - 2007-08-20, 22:35

OK. nastepne pytanie jakie rodzi sie samo: czy mam im dac szanse na skorzystanie z prawa dzungli, czy powinienem jakos specjalnie teraz o nie zadbac (dafnie, rozwielitki). dotychczas dokarmialem swoja skromna, 3-sztukowa trzodke sporadycznie - paleczkami lub suchym pokarmem w platkach. (larwy komarow zniknely juz dawno...)
AurorA - 2007-08-20, 22:46

jak bardzo Ci zależy na licznym przychówku możesz lepiej zadbać, ale zawsze coś powinno przeżyć- dadzą sobie radę.
JAREK G - 2007-08-20, 23:27

Ja też tak uważam zostaw to naturze na pewno coś przeżyją i będą one najzdrowsze i najsilniejsze :P Ja nigdy swoich małych nie dokarmiam i zawsze sobie jakoś radzą :-D
samuraj - 2007-08-21, 06:39

u mnie w oczku jakoś nie mogę się dochować rybek pomimo że tarły się na okrągło , narybku było miliony , dorastał tak do 1,5cm i znika :?
dorosłe karasie dokarmiam raz dziennie , jeśli chodzi o schronienie to mam dość gęsto roślin więc z tym problemu nie ma , chyba że moje karaski to drapieżne kilery ;)

JAREK G - 2007-08-21, 15:27

To chyba niemożliwe żeby taką rybkę 2-2,5 cm zjadł karaś czy choćby karp albo i nawet orfa :P Musielibyście w oczku mieć jakieś drapieżniki, albo są głębiej i ich nie widzicie , albo przychodzą jakieś inne drapieżniki takie jak zaskroniec :?
koczisss - 2007-08-21, 15:36

JAREK G napisał/a:
To chyba niemożliwe żeby taką rybkę 2-2,5 cm zjadł karaś czy choćby karp albo i nawet orfa :P Musielibyście w oczku mieć jakieś drapieżniki, albo są głębiej i ich nie widzicie , albo przychodzą jakieś inne drapieżniki takie jak zaskroniec :?


Drapieżników raczej nie mam, a o wężu to można pomarzyć :-D

Nie wiem, tarło mam nieprzerwanie od kwietnia i sytuacja powtarza się. Rybki rosną do pewnych rozmiarów, a później giną bez wieści.
Gdyby gdzieś się chowały, to te z pierwszych wylęgów miały by już z 5-6 cm i raczej by były widoczne, a nic takiego nie ma miejsca.

Jakimś cudem udało za to się przetrwać dwóm kijankom, jedna jest już małą żabką, raz widziałem, nie wiem czy nie polazła gdzieś, a druga jeszcze jest kijanką, ma dopiero tylne łapki.

Z karasiami gorzej, nie wiem o co chodzi.

Ostatnio ryby mocno karmiłem, myślałem, że nie wyżrą młodych i kicha, nic nie ma, oprócz oczywiście kolejnego wylęgu.

JAREK G - 2007-08-21, 15:39

U mnie to ryby wyżerają ikrę no i może te najmniejsze przecinki :P , ale potem to już nie :-D
Kaef - 2007-08-21, 15:39

Zjadł by z apetytem, ale musiał by być odpowiednio duży i karp i karaś, a tym bardziej orfa :D :D
AurorA - 2007-08-21, 15:47

młode rybki dobrze się ukrywają - u mnie widzę zawsze wylęg - później nic nie widzę i w końcu pojawiają się już podrośnięte. trzeba bacznie obserwować zarośnięte i nieuczęszczane rejony oczka.
golden - 2007-08-21, 17:20

Czytałem kiedyś w książce, że żaby polują na młode rybki ale nigdy takiego czegoś nie widziałem i zdaje mi się to raczej niemożliwe ale kto wie
jackon - 2007-08-21, 17:59

zaby skutecznie potrafia wyczyscic oczko z narybku
nieraz widzialem (jak mialem jeszcze w oczku karasie) sposoby polowania
potrafia wystraszyc male rybki, ktore wyskakiwaly na liscie lilii wodnych
stamtad je zbieraly

AurorA - 2007-08-21, 18:22

Jacek ma racje widziałem to nie raz i było juz o tym na forum.
golden - 2007-08-21, 19:10

Więc jeśli tak jest to karasie o długości 2,5 cm to wspaniały obiad dla żaby. A może żółtobrzeżek, bo to chyba największy z rybich wrogów, ale jak znikają masowo to na pewno po prostu ukrywają się przy dnie. Narybek uwielbia sie wygrzewać w słońcu przeciwnie do starszych ryb, które go unikają
wojtas - 2008-08-02, 21:22

Dziś rano obserwowałem bardzo intensywne tarło karasi.U kogo jeszcze trą się ryby w sierpniu?
iwosek - 2008-08-02, 21:24

U mnie :P
W piatek po dolaniu wody - caly dzisiejszy dzien wyzeraly ikre z roslin :P

Adalbert - 2008-08-02, 21:50

Cytat:
Dziś rano obserwowałem bardzo intensywne tarło karasi.U kogo jeszcze trą się ryby w sierpniu?

Prawdopodobnie i u mnie coś się dzieje bo dwa karasie mają się wyraźnie ku sobie.Kotłują się po "krzakach" jak jakieś nastolatki :-D
Nie obserwowałem u siebie jeszcze takiego tarła jak na filmie zamieszczonym gdzieś na tym forum a narybku pływa chyba ze 30 szt `a ok 5 cm.

dachasia - 2008-08-02, 22:02

Ja mam 7 karasi, ale nigdy jeszcze tak naprawdę nie było u mnie w oczku tarła. Owszem nieraz się gonią po oczku, ale na tym się kończy. Z drugiej jednak strony, to dobrze, bo co ja bym zrobiła z tymi rybkami w tej wielkości oczku.
wojtas - 2008-08-03, 16:51

Tarło to na pewno było ,jeśli ryby są dorosłe.Przy 7 sztukach to raczej mało prawdopodobne,aby wszystkie ryby były tej samej płci.Pewno z jakichś przyczyn narybek nie przeżywa.
dachasia - 2008-08-03, 21:03

wojtas napisał/a:
Tarło to na pewno było ,j

Chyba nie,bo po pierwsze nigdy nie widziałam tego czegoś co wy określacie " kotłowaniem , tańczeniem " itp. Po drugie nie spotkałam nigdy ikry, ani żadnego, nawet najmarniejszego przecinka.

JAREK G - 2008-08-03, 21:10

dachasia napisał/a:
Po drugie nie spotkałam nigdy ikry, ani żadnego, nawet najmarniejszego przecinka.
Dachasia, na pewno są tylko ich nie widzisz :P
irydka - 2008-08-03, 21:10

W moim oczku od zawsze gościły dzikie karasie, początkowo było ich około 80 ;) Ta część, która nie została rozdana, podrosła. Ale również nigdy nie udało się mi, ani nikomu z mojej rodziny zaobserwować tarła. No przepraszam, jeden raz musiało być, bo ikra pływała pod wierzchem oczka [nie było roślin i było to krótko po powstaniu oczka]. Ale byłam mała i głupiutka i wyławiając liście wyłowiłam wszystko... Zanim się zorientowałam nie było co ratować :???: Od wielu już lat nie widziałam w oczku żadnego narybku. Tylko żaby się mnożą ;)
dachasia - 2008-08-03, 21:15

JAREK G napisał/a:
na pewno są tylko ich nie widzisz

Chyba,że chowają sie np wśród roślin. Ale nie chce mi się wierzyć,że nigdy, ani jedna rybka by się nie uchowała. Rozpaczać z tego tytułu nie będę, bo co ja bym z nimi robiła, ale z drugiej strony to przyjemnie by było mieć choć jedna taką "urodzoną" w swoim oczku :)

judym - 2008-08-03, 23:01

dachasia napisał/a:
Chyba,że chowają sie np wśród roślin. Ale nie chce mi się wierzyć,że nigdy, ani jedna rybka by się nie uchowała.

Kiedyś w oczku miałem tylko Karasie i wycierały się na potęgę.Od czasu jak wpuściłem do oka Koi,to może kilka sztuk narybku rocznie się uchowa.

samuraj - 2008-08-04, 06:33

U mnie także nie ma problemu z nadmiarem ryb , z własnego chowu mam 3 szt (trzy sztuki) .Być może w jednych oczkach ryby bardziej lubią roślinki a w innych narybek.W tym roku wprowadziłem do oczka karpie i orfy więc nie spodziewam się jakiegoś przychówku , bo co widzę jakieś przecinki to po kilku dniach nie ma po nich śladu
Adalbert - 2008-08-04, 06:59

Czytając powyższe posty dochodzę do skondensowanej konkluzji :hehe: , że muszę do mojego rybostanu wprowadzic coś narybkożernego. Mam w tej chwili jesiotra, 3 orfy (jena padła a jedna zniknęła), 6 karasi + jeden dziki i narybek (chyba ze 30 szt.).Grozi mi zupa szczawiowo-rybna :???: . Objętośc oczka to ok 3,5-4 m3. Jakie macie propozycje obsady żeby zachowac rozsądny status quo- koi, szczupak czy jeszcze jakaś inna bestia :oops: . Narybek tegoroczny i tak będę próbował odłowic i rozdac.
wojtas - 2008-08-04, 07:38

orfa jest odpowiednia.To ryba wszystkożerna,bywa również drapieznikiem.Szczupak w oczku?Absolutnie nie.
Bajbas - 2008-08-06, 15:01

wojtas napisał/a:
orfa jest odpowiednia

ja mam ich 8 po 20 kilka centymetrów każda. I niestety przychówku karasi aż nadto. Jak w oczku będzie dużo zielska, lub jeśli tak jak u mnie będzie duży fragment oczka płytki (plus zielsko) to orfy nic nie dadzą. Jak już narybek podrasta i wypływa na szerokie orfowe wody to one go nie zjadają.
:piwko: Bajbas
PS. Może za dobrze je karmię :?

JAREK G - 2008-08-06, 15:11

Ja też mam 8 sztuk orfy ( "dwie niebieskie" :-D ) i co roku mam narybek od kilku do około 20 sztuk , ale może jakby nie orfy to byłoby go kilkadziesiąt :P , choć nie jestem do końca przekonany że to orfy wyjadają narybek
wojtas - 2008-08-06, 20:33

Jak w oczku jest mnóstwo roślinności podwodnej,to dużo narybku zawsze się uchowa,nawet jeśli wpuścimy typowego drapieznika,np.okonia.
bogdan12121966 - 2008-08-10, 18:52

Ja w tym roku miałem kilka razy tarło karasi ,ale nic się nieuchowało,dopiero,gdy na płyciznie
wsadziłem między kamieniami niezapominajke błotną i zrobiłem z tego obszar około metra,mam pod tą niezapominajką około 20 malenstw,około1cm
Najbardziej mnie dziwi że tak pózno się tarły

dachasia - 2008-08-10, 22:13

Szok! Dziś w oczku zauważyłam małą rybkę, a potem jeszcze jedną i drugą. W sumie trzy.Trzymają się bardziej zarośniętych terenów oczka. Mają po 2-3 cm. Czy jest szansa,że się uchowają. Czy w dalszym ciągu " powinny się bać" że zostaną zjedzone?
JAREK G - 2008-08-10, 22:34

Jak mają po 2-3 cm to powinny sobie już poradzić :)
Ps. A nie mówiłem :P

dachasia - 2008-08-10, 22:52

Mówiłeś, mówiłeś.Ale ja jeszcze nigdy nie miałam narybku więc wydawało mi się to nierealne.A moje dziewczyny tak bardzo chciały mieć małe rybki,że osobiście wkładały gałąź jałowca do oczka. Może to pomogło :hehe: , bo widzę,że rybcie właśnie tam się kręcą i chowają
phalina - 2008-08-15, 05:37

Ja też jakies trzy dni temu zauważyłam nowe :yahoo: maja może po 3cm i sa już wybarwione czerwone i czarne płetwy,kilka pływa ciemnych,pewnie jeszcze się wybarwią.To moje pierwsze kolorowe po tym jak wywaliłam karasie dzikie :yahoo: :yahoo:
jakja - 2008-08-15, 10:10

Gratulacje dla Młodych Babci! Nie dziwię się Waszej radości - wiem, jak narybek cieszy... Postarajcie sie o jakąś dobrą karmę dla nich ; u mnie na dafnii i mrożonych - diabli, nie pamiętam, co to było) urosły do 4 cm od czerwca... Było 18-20 szt. zostało 10, 3 szare reszta kolorowe...
JAREK G - 2008-08-15, 10:22

Nie przesadzajcie oczko to nie akwarium , ja tam niczym narybku nie karmie i dają sobie radę najwyżej jak już narybek jest większy to rozkruszę im normalnego pokarmu którym karmię duże ryby
dachasia - 2008-08-15, 11:45

Ja też tak zrobiłam. Rozkruszyłam ze dwie pałeczki i posypałam w miejscu gdzie się chronią. Ale widzę,że obskubują kamienie. Poza tym u mnie jest w oczku ochotka, bo wrzucałam żywą na wiosnę i się trochę uchowało, bo znajduję, jak coś poprawiam w oczku.
dachasia - 2008-10-13, 20:05

Czyżby moim rybom, a szczególnie jednej się coś pomyliło. Chyba,że ja to źle interpretuję jej zachowanie. Mam karasia welonkę. Dziś zauważyłam,że jest taka trochę kwadratowa, tzn, brzuch od strony ogona ma taki kwadratowy, a na dodatek podpływa do innych ryb i się o nie ociera bokiem, albo od dołu grzbietem, trochę goni za innymi. Nigdy się tak nie zachowywała. Dwa dni temu wpuściłam dwie obce ryby- kolegi, który nie ma możliwości zimowania w oczku.
wojtas - 2008-10-14, 06:50

to znaczy,że ryba zdradza ochotę do odbycia tarła,to typowe zachowanie,a dni są jeszcze ciepłe.Ale chyba nic z tego nie będzie.Ma sie zrobić zimno i temperatura wody szybko spadnie.
dachasia - 2008-10-14, 14:17

Ale czy jak taka samiczka nie pozbędzie sie przed zima ikry, to czy jej to nie zaszkodzi podczas zimowania? To jedyna moja welonka i nie chciałabym, aby się jej coś przytrafiło.
leszek50-57 - 2008-10-14, 16:18
Temat postu: karasie -tarło
Nina nie musisz się obawiac o welonkę ona poradzi sobie z ikrą przez zimę
a zachowanie maż przez obce ryby,które wprowadziłś do oczka

POZDRAWIAM
----------------
LESZEK

koczisss - 2009-04-05, 19:07
Temat postu: No i stało się
Moje karachy dziś wytarły się ;)
Czyli jest chyba z nimi lepiej niż myślałem :-D

bogdan12121966 - 2009-04-05, 19:17

szybko
a jaką masz temp wody,u mnie moje karasie mają juz wysypke,ale do tarła nie przystąpiły

koczisss - 2009-04-05, 19:20

bogdan12121966 napisał/a:
szybko
a jaką masz temp wody,u mnie moje karasie mają juz wysypke,ale do tarła nie przystąpiły


Nie wiem, nie mierzyłem.

Kaef - 2009-04-05, 20:46

Koczisss chyba trochę za wcześnie. Woda przecież się jeszcze nie nagrzała odpowiednio.
koczisss - 2009-04-05, 20:49

Kaef napisał/a:
Koczisss chyba trochę za wcześnie. Woda przecież się jeszcze nie nagrzała odpowiednio.


Widać moje karasie uważają inaczej :hehe:

Kaef - 2009-04-05, 20:52

Hehehe, no to faktycznie jakieś morsy masz :P
Patrykolo14 - 2009-04-22, 09:21

Czy ikra karasi może być czarna?
Kaef - 2009-04-22, 16:23

Nie, jest żółtawa/słomkowa.
melek - 2009-04-22, 16:48

Zdrowa ikra jest przezroczysta ;)
Hubert - 2009-04-22, 17:53

Patrykolo14 napisał/a:
Czy ikra karasi może być czarna?


To pewnie żabi skrzek ;)

bogdan12121966 - 2009-04-28, 14:35

Dzisiaj zaczeły się wycierac szybunkiny ,czy gałęzie jałowca pomogą w przeniesieniu ikry do małego oczka[chodzi mi oto czy karas złoży ikre w jałowcu].
Salmo_Salar - 2009-04-28, 15:54

Spróbuj wstawić krześlisko (sztuczne miejsce do składania ikry) wykonane z płaskiej doniczki (czy pojemnika na żywność), ziemii i zasiać miękką trawę. Potem wstaw tam gdzie rybki planują się wycierać i na tym powinny złożyć na tym ikrę. Jak będziesz przenosił do małego oczka narybkowego to zapewnij im odpowiednią temp. i natlenienie.

Pozdrawiam

Salmo

AurorA - 2009-04-29, 00:50

Najlepszy substrat do tarła wg. mnie to rogatek.
jackon - 2009-04-29, 03:27

najlepszym substratem sa gałęzie jałowca
wszyscy hodowcy, których znam wykorzystują jałowiec, ewentualnie świerk
nic nie trzeba kombinować, tylko wrzucić gałęzie do wody

Adalbert - 2009-04-29, 04:00

U mnie w zeszłym roku wytarły się w świerku. Wystarczyły 2 nieduże gałązki na głębokości ok 15 cm przygniecione na jednym końcu kamieniem
AurorA - 2009-04-30, 00:13

Świerk i jałowiec ma ostre igły i ryby są poobcierane - mogą łapać pleśniawki. Rogatek czy wywłócznik jest mięciutki ryby bardzo chętnie się w nim wycierają. a matorsko chyba lepiej w ten sposób. Dobra jest też rzęśl.
Kaef - 2009-04-30, 14:52

U mnie właśnie welony trą się w sitowiu, ikra jest też na zdrojku.
kędziorro - 2009-04-30, 17:41

u mnie wytarły się karasie niektóre młode maja podwójną płetwę co wskazuje na pokrewieńswo z rasami o weloniastych płetwach :)
marian - 2009-04-30, 20:11

Ja zawsze dawałem bukszpan A w tym sezonie mam nadziej że się nie będą wycierały.
JAREK G - 2009-04-30, 20:47

marian napisał/a:
A w tym sezonie mam nadziej że się nie będą wycierały.
:hehe: Marian, w tym sezonie ( nowe oczko, świeża woda ) to Ci się wytrą najwięcej :P
wild - 2009-05-02, 09:50

Serwus, dzis dokupilem kilka karasi i.. zaczeło sie cos dziac gonia sie po calym zbiorniku wyskakuja az nad wode czy to jest objaw tarła? ;)
melek - 2009-05-02, 14:20

Tak, to tarło.
Damix - 2009-05-03, 16:10

Czy wytra mi sie karasie ozdobne złowione na wedke w malym stawie?Kiedy?
Salmo_Salar - 2009-05-03, 19:17

A kiedy złowiłeś te karasie??

Mogłeś je tak zestresić, że poprostu nie odbędą tarła a w najlepszym przypadku padną...

Pozdrawiam

Salmo

Damix - 2009-05-05, 19:58

1 maj.
Rybki troche musialy sie zestresować,nawet ozdobne byly zlowione w stawikuna wedke i jak je wpuszczalem musialy sie zestresic,jak przechodze szybko obok ''oczka'' to uciekają.Wczoraj podlaczylem dwa nieuzywane filtry akwariowe jeden to Haliea bt 200 a drugi to jakis bezmarkowy ale mocny,oczywiscie dwa wewnetrzne.Wczoraj tez dolozylem duzo duzych kamieni i patyków,zwiazalem je nitka i jest taki kłąb,kamienie i patyki z Wisły,za Ustroniem jest tam czysta.Chcialbym zeby sie wytarły ale mam 3 czerwone i 3 srebrzyste ale z powydluzanymi pletwami, to jakas hybryda?Czy moga razem z czerwonymi odbywac tarlo?

kikan - 2009-05-05, 20:33

a ja mam 2 karasie tylko spore po 15cm,i chyba maja ta sama plec bo nie widac zeby sie cos dzialo,szkoda ze nie mam gdzie dokupic kilku
Salmo_Salar - 2009-05-05, 21:59

O proszę, to się pozmieniało.

Mgółbyś spytać się gościa który robi oczka wodne, on mieszka na... jak będe znał ulicę to podam :-D



Pozdrawiam

Salmo

KarolVIII - 2009-05-08, 14:56

Wracając do tematu to czy karasie bez odpowiedniego miejsca w oczku ikry nie złożą?Mam tu na myśli oczko bez żadnych podwodnych roślin poza moczarką kanadyjską i żadnych gałęzi świerka lub bukszpanu?
Salmo_Salar - 2009-05-08, 16:13

Jest taka możliwość i jestem prawie pewien, że ryby które nie znajdą odpowiedniego substratu (podłoża) do złożenia ikry poprostu nie przystąpią do tarła nie produkując ikry i mlecza.

A tej kanadyjki jest dużo?? Wchodzi w strefę płytszą oczka, jeżeli taka istnieje?? Mogłeś pomyśleć wcześniej i wstawić sztuczne tarlisko (krześlisko) do oczka.

Pozdrawiam

Salmo

KarolVIII - 2009-05-08, 18:02

Hmm w zasadzie to moczarka jest rozrzucona w trzech miejscach na głębokościach od 20 do 50cm i nie ma jej w jakiejś wielkiej ilości ale wrzucę jeszcze kawałek świerka może się jeszcze wytrą ;)
KarolVIII - 2009-05-08, 19:31

PS wrzuciłem dwie gałązki Thuji do oczka ryby o dziwo okazały zainteresowanie może coś z tego będzie :)
I tu pytanie Aurora pisał na forum że igły świerka/ jałowca są ostre i ryby mogą dostać pleśniawki więc pytam jak z tymi thujami?

Salmo_Salar - 2009-05-08, 19:42

Tuja jest delikatna. Czytałem kiedyś i słyszałem, że tuja ma właściwości trujące ale nie wiem na czym to polegało. Specyficzne soki?? Zapach?? Nie wiem.

Rybki się interesują bo to nowa rzecz w oczku, poczekaj z tydzień, zobaczymy co z tego się "wykluje". Ciekawe czy już nie jest po zawodach :-D

Ja jednak polegam na roślinach wodnych i uważam, że to jest najlepsze. Z obcieraniem bym się nie martwił, iglaste gałązki są stosowane do tarła sumów, szczupaków, sandaczy a i karasiom się nic nie stanie.

Pozdrawiam

Salmo

JAREK G - 2009-05-08, 22:12

Karaś to się wytrze w bele czym nawet bez roślin i prawie bez wody : ;)
KarolVIII - 2009-05-08, 22:19

Eeee, karasie nie są chyba takie; byle gdzie, byle z kim one muszą mieć apartament ;)
A tak poważnie to zobaczymy co się będzie działo, w najbliższym czasie zrobię zamówienie i kupie roślinki u Arka więc przyszły sezon będzie bez moczenia badyli w oczku :yahoo:

Salmo_Salar - 2009-05-08, 22:29

JAREK G napisał/a:
Karaś to się wytrze w bele czym nawet bez roślin i prawie bez wody : ;)


Ciekawe, a obserwowałeś na własne ocyz takie zachowanie?? ;)

Pozdrawiam

Salmo

JAREK G - 2009-05-08, 22:52

W pierwszym roku jak założyłem oczko na wiosnę też roślin prawie nie miałem a podwodnych żadnych (zresztą nie mam ich do tej pory nie licząc wywłócznika który dopiero rusza ) karasie powycierały się prawdopodobnie w kamieniach a narybek był jak nigdy później :) Nie wkładam do oczka żadnych gałązek bo nie zależy mi na narybku karasia a i tak zawsze się pojawia :P
AurorA - 2009-05-08, 22:56

JAREK G napisał/a:
Nie wkładam do oczka żadnych gałązek bo nie zależy mi na narybku karasia a i tak zawsze się pojawia


to tak jak u mnie - moczenie badyli w oczku mnie śmieszy

Marian1242 - 2009-05-24, 10:25

witam wszytkich :)

Mam pytanie czy już komuś wytarłt się karasie?? Pozdrawoam

Kaef - 2009-05-24, 10:32

U mnie wytarły się welony, zaraz przygotowuje akwarium dla narybku bo zebrałem trochę ikry i już się wylęgły.
JAREK G - 2009-05-24, 14:01

Marian1242 napisał/a:
Mam pytanie czy już komuś wytarłt się karasie?
Karasie to już pewnie wytarły się prawie wszystkim i to nie raz :P
Marian1242 - 2009-05-24, 22:08

Wiatm.
Przepraszam za błędy :-o Wszytkim sie wytarły po za mną:( mam około 50 sztuk karasi w różnych rozmiarach od 8cm do 20 cm

koczisss - 2009-05-24, 22:23

Marian1242 napisał/a:
Wiatm.
Przepraszam za błędy :-o Wszytkim sie wytarły po za mną:( mam około 50 sztuk karasi w różnych rozmiarach od 8cm do 20 cm


To pewnie się wytarły i wszystko zjadły, ot i tajemnica :)

markosik1 - 2009-05-30, 17:18

Witam po dluzszej przerwie, wczoraj zakupilem koi samice ok 18 cali w ciazy nie pamietam nazwy, ale chyba jest to koh... cos tam, mialem 2 sztuki mniejsze tego samego gatunku lub sanke, ogarne to wieczorem, to opisze dokladniej, dzis ikra zlozona w ogromnej ilosci, juz oblana mleczem, przez samce, bo przelozylem ja do drugiego oczka i widac bylo takie zmazy nawodzie.
Czy koi rozne gatunki sie mieszaja? w ubieglym roku mialem tarlo ploci i dochowalo sie narybku ok 60-100 sztuk sa bardzo male, czy koi rosnie szybciej i czy mam jakies szanse na utrzymanie narybku? Plocie utrzymaly sie samoczynie. zauwazylem, ze jedna ryba podjada ikre jest to karp taki pomaranczowo-brunatny, chyba zwie sie cos jak czogoi cos takiego ory za bledy w nazwach, ale wrocilem z pracy i szok...

markosik1 - 2009-05-30, 21:44

Odpowiem na swoj post, bo go nie moge wyedytowac, wiec samice mam KOHAKU + mniejszy samiec tez KOHAKU, do tego samiec Sanke. Dodatkowo wyjadacz ikry Chogoi, posiadam w oku 2 amury wiekszy ok 25cm, kilka Ghost Koi- male.

Powiem tak, oczko swoje mam od roku kupilem wraz z domem, ma ono ok 4500l wody i juz mysle, jak je rozbudowac.

Czytam wasze posty i jakos nie moge uwierzyc, jakie wymagania trzeba spelnic, zeby miec koi w Polsce, Ja mieszkam w Angli i uwazam, iz nie mam duzego oczka, a widzialem koi w mniejszych niz w moje.


Zapytam jeszcze o jedna rzecz, czy ikra mozxe lezec sobie gdzies sama w innym zbiorniku, czy musi byc filtrowana ciagle, przez rodzicow? Generalnie chodzi mi o to, czy moge ja odstawic do innego zbiornika i czym dokarmiac narybek?

Kaef - 2009-05-30, 21:51

Możesz odstawić, karpie nie interesują się losem złożonej ikry i narybkiem, a nawet chętnie go zjedzą. Jeżeli odłożysz ikrę do dojrzałego zbiornika, to narybek wyżywi się pierwotniakami znajdującymi się na glonach i roślinach wyższych.
Salmo_Salar - 2009-05-30, 22:30

Pierwotniaki to tylko pierwszy pokarm larw, nie wszystkich z resztą. Potem to różnie bywa: naupliusy widłonogów, cladocera, małżoraczki, chironomidae...
Kaef - 2009-05-31, 00:33

Chodziło mi o pierwszy pokarm, później wiadomo że łapie coraz większy.
AurorA - 2009-05-31, 01:08

markosik1 napisał/a:
Czy koi rozne gatunki sie mieszaja?


to nie są gatunki - wszystkie karpie należą do jednego gatunku, a nazwy jak kohaku , sanke itd,. to tylko nazwy odmian kolorystycznych- oczywiście wszystkie się ze sobą mogą swobodnie krzyżować.

KarolVIII - 2009-05-31, 10:49

A u mnie karasie wytarły się nawet nie wiem kiedy, teraz pływają centymetrowe przecinki :yahoo:
markosik1 - 2009-05-31, 14:30

No to swietnie zapowiada sie dobrze, w moim zbiorniku jest mnostwo roznego rodzaju pozywienia, wiec mysle, ze bedzie oki, zauwazylem , ze dopoki nie wyjalem, takiej szczotki pelnej ikry z oczka, to koi bardzo pilnowaly tej ikry, teraz jest juz spokoj, mimo, ze ikra byla wszedzie wokol zbiornika, jest jej coraz mniej ( tej w zbiorniku, moze z tego sie cos uchowa), ta "szczote" z ikra wsadzilem do mniejszego zbiornika, dzis zauwazyle,, ze niektore jajeczka sa czarne- czy to ma znaczenie?
Zauwazylem, tez ze pijawki wspinaja sie na ta szczote z ikra, ale nie wiem czy ja jedza.

Salmo_Salar - 2009-05-31, 14:37

Jeżeli wszystko robiłeś ostrożnie to powinno coś z tego być.

Zrób zdjęcie jak możesz tej czarnej ikry, podejrzewam, że jest zaoczkowana już, to dobrze :good:

Pijawki wywal!!

Pozdrawiam

Salmo

markosik1 - 2009-05-31, 15:16

Salmo_Salar napisał/a:
Jeżeli wszystko robiłeś ostrożnie to powinno coś z tego być.

Zrób zdjęcie jak możesz tej czarnej ikry, podejrzewam, że jest zaoczkowana już, to dobrze :good:

Pijawki wywal!!

Pozdrawiam

Salmo


Zdjecie jest lipne nic nie widac, a nie chce tej ikry wyciagac z wody, chyba, ze to nie ma znaczenia.
A pijawki to nie wiem jak usunac jest ich za duzo, chyba, ze zapakuje ta ikre gdzies do sloja czy wiadra jakiegos, zebynie mialy dostepu do jajek.

Salmo_Salar - 2009-05-31, 16:02

Dobra, zostaw już. Wpakujesz do słoika i z braku tlenu wszystko pójdzie w cholerę. Skąd tyle pijawek masz??

Pozdrawiam

Salmo

markosik1 - 2009-05-31, 17:00

Salmo_Salar napisał/a:
Dobra, zostaw już. Wpakujesz do słoika i z braku tlenu wszystko pójdzie w cholerę. Skąd tyle pijawek masz??

Pozdrawiam

Salmo


No mam trudno powiedziec rok temu kupilem dom z oczkiem, woda byla syf, poprzedni wlasciciel mial karpie w lutym je widzialem koi i Ghost koi duze, gdy sie przeprowadzilem w maju, to zostawil juz tylko plocie i wzdregi, gdy sprzatalem w oczku widzialem sporo pijawek, wydaje mi sie ze plocie powinny je zjesc, zauwazylem , ze te pijawki wspinaja sie na ta szczotke z ikra, ale nie widze, zeby cos jadly lub wysysaly z niej, dodatkowo widze, takie male plywajace kuleczki czarne ledwo widoczne i one tez sie tak wlasnie kreca.


Po jakim czasie bedzie widac , ze ikra jest zapylona? Dzis jest drugi dzien i widze lekkie roznice tzn jedne sa czarne inne biale, a jeszcze inne sa takie przezroczyste, sprobuje zrobic zdjecie, ale jakos nie moge tej roznicy uchwycic.

AurorA - 2009-05-31, 18:12

te białe to nie zapłodnione i spleśnieją, czarne to już zaoczkowane i widać czarny zarodek. W przezroczystych może zarodek będzie widać później.
Kaef - 2009-05-31, 22:55

Fotki mojego narybku welonów:







Dzisiaj skończyły tydzień i już mają rozdwojone ogony.
Niestety fotki kiepskie bo robione telefonem.

markosik1 - 2009-06-01, 12:09

Mam mniejszy zbiornik powyzej glownego, taka kaskade jakby i tam wsadzilem szczotke z ikra i teraz wylaczylem pompe, zeby tej ikry nie rozwalilo, nie wiem czy dobrze robie, czy odpalic znowu pompe, zeby ta woda sie troche poruszyla i przeplukala, za oknem ok25 C
Muody - 2009-06-13, 18:48

To może ja coś od siebie napisze na temat tarła karasi.

Trzy lata temu wykopałem oczko dostałem w prezencie 4 karasie miałem je rok i pod koniec wakacji zauważyłem ze pływaja małe kolorowe karasie najpierw widziałem jednego co jakiś czas pojawaiło sie ich coraz wiecej okazało sie, że jest ich 80 miło mnie to zaskoczyło bo mialem 4 pierwsze kolorowe karaski ;] i tak zrobiło mi sie 84 karasie na drugi rok myślałem, że znowu bedzie powtorka z rozrywki nawet przygotowalem im tarlisko ale niestety ich potomstwo (cale 80) pływaly za swoimi rodzicami i wyjadały im ikre szybko okazało sie, że z potomstwa nici do tego pojawiły sie 2 zaskrońce ktore wyjadły mi z młodych karasi;/. W tym roku takze przygotowałem tarlisko lecz wsadziłem mało roślinek i podczas tarła najsatrsze karasie(4) padły lupem kotow ;/ ale wytato juz sie ich potomstwo lecz po pierwszym tarle wszystko zjadły...

pare dni temu znowu sie wytarly wiec postanowilem zabrac ikre ktora znajdowala sie na gałązkach jałowca i włozylem je do akwarium i tu mam małe pytanko poniewaz duzo pisali ze musi byc woda z oczka a ja wlalem zwykłą deszczowke ktora sie zebrała w beczce i jak narazie ikra wygląda tak jak wyglądała w oczku pare kulek jest bjalych reszta ciemno zoltawa i wszsytkie są pokryte przeźroczystym nalotem jakby glonami czy bedzie coś z tego ikra ?

koczisss - 2009-06-13, 19:08

Muody napisał/a:
To może ja coś od siebie napisze na temat tarła karasi.

Trzy lata temu wykopałem oczko dostałem w prezencie 4 karasie miałem je rok i pod koniec wakacji zauważyłem ze pływaja małe kolorowe karasie najpierw widziałem jednego co jakiś czas pojawaiło sie ich coraz wiecej okazało sie, że jest ich 80 miło mnie to zaskoczyło bo mialem 4 pierwsze kolorowe karaski ;] i tak zrobiło mi sie 84 karasie na drugi rok myślałem, że znowu bedzie powtorka z rozrywki nawet przygotowalem im tarlisko ale niestety ich potomstwo (cale 80) pływaly za swoimi rodzicami i wyjadały im ikre szybko okazało sie, że z potomstwa nici do tego pojawiły sie 2 zaskrońce ktore wyjadły mi z młodych karasi;/. W tym roku takze przygotowałem tarlisko lecz wsadziłem mało roślinek i podczas tarła najsatrsze karasie(4) padły lupem kotow ;/ ale wytato juz sie ich potomstwo lecz po pierwszym tarle wszystko zjadły...

pare dni temu znowu sie wytarly wiec postanowilem zabrac ikre ktora znajdowala sie na gałązkach jałowca i włozylem je do akwarium i tu mam małe pytanko poniewaz duzo pisali ze musi byc woda z oczka a ja wlalem zwykłą deszczowke ktora sie zebrała w beczce i jak narazie ikra wygląda tak jak wyglądała w oczku pare kulek jest bjalych reszta ciemno zoltawa i wszsytkie są pokryte przeźroczystym nalotem jakby glonami czy bedzie coś z tego ikra ?


Źle zrobiłeś, bo deszczówka jest jałowa, a w wodzie z oczka jest dużo mikroorganizmów, którymi narybek się żywi.

Muody - 2009-06-13, 19:13

koczisss napisał/a:
Źle zrobiłeś, bo deszczówka jest jałowa, a w wodzie z oczka jest dużo mikroorganizmów, którymi narybek się żywi.


Dolałem już wody z oczka tylko czy nic się nie stało z ikrem jak włozylem je do zwykłej deszczówki ?

Kaef - 2009-06-14, 22:22

Trzytygodniowy narybek w akwarium. Oczkowy maja większe rozmiary. Ciężko bestią zrobić fotki telefonem:









Jeszcze raz sorry za jakość.

Muody - 2009-06-15, 13:51

Karmisz narybek czymś konkretnym?
Kaef - 2009-06-15, 13:59

Na start dostawały artemię, teraz jedzą wszystko. Czasami podrzucę artemie, pokruszone płatki, mrożonego oczlika, nie wybrzydzają :)
bogdan12121966 - 2009-07-09, 18:48

Dzisiaj w moim oczku doszło do tarła karpi koi,największe karpiki 3 letnie szalały na płyciznach,wywalały się aż po kamieniach,reszta karasie i młodsze koi wyjadały ikre.
Nakreciłem film aparatem,dobrze widac wszystko,tylko nie wiem jak to wstawic bo film ma ponad 200mb.
Jak to przerobic żeby można było wstawic.

mateusz1990 - 2009-07-09, 20:37

bogdan12121966, a jakie te twoje koi mają wielkość
bogdan12121966 - 2009-07-09, 20:55

mateusz1990 napisał/a:
bogdan12121966, a jakie te twoje koi mają wielkość

30cm

Ludwig - 2009-07-10, 10:54

bogdan12121966 napisał/a:
Dzisiaj w moim oczku doszło do tarła karpi koi,największe karpiki 3 letnie szalały na płyciznach,wywalały się aż po kamieniach,reszta karasie i młodsze koi wyjadały ikre.
Nakreciłem film aparatem,dobrze widac wszystko,tylko nie wiem jak to wstawic bo film ma ponad 200mb.
Jak to przerobic żeby można było wstawic.


Zmień format pliku np: AVI tym samym film będzie mniej ważył. No i później wrzuć do picassa i będzie grało.

bogdan12121966 - 2009-07-10, 16:01

przesyłam na yutube jak będzie gotowe to dam link
bogdan12121966 - 2009-07-10, 22:01

http://picasaweb.google.c...J6A_7bc5aaTnAE#



jakosc po przesłaniu troche spadła ale w małym oknie widac.
troche brzoza pyli ,stąd tyle smieci na wodzie

wild - 2009-07-30, 13:09

Umnie od wczoraj tarło woda aż kipi kilkanascie samic i samcow karasi...wszystko nowe rybki kupione od Marcina :P
Rob Z - 2009-08-02, 11:13

Ja dziś planuję polowanie z obiektywem na mój narybek, dotychczasowo były 2/3 tarła, od wczoraj ryby znów są nadpobudliwe :-D
Z poprzednich amorków zostało się ok 7 szt. 4 szt szare i 3 wybarwione w identyczny sposób jak moje kojaki, będę dziś szukał wąsików :hehe:

markosik1 - 2009-08-02, 12:53

Rob Z napisał/a:
Ja dziś planuję polowanie z obiektywem na mój narybek, dotychczasowo były 2/3 tarła, od wczoraj ryby znów są nadpobudliwe :-D
Z poprzednich amorków zostało się ok 7 szt. 4 szt szare i 3 wybarwione w identyczny sposób jak moje kojaki, będę dziś szukał wąsików :hehe:


tzn masz 3 razy w roku tarlo?

kordiankw - 2010-04-28, 17:29

Woda jeszcze zimna w oczku, a juz od kilku dni mam tarlo karasi. Czy to normalne o tej porze roku?
tom11 - 2010-04-28, 19:28

Byłem w niedzielę na rybach to woda w czcinie się gotowała jak się tarły , a dziś u mnie w pracy aż wyskakiwały z wody tam gdzie pałka rośnie więc pewnie normalne
Salmo_Salar - 2010-04-28, 20:50

Woda widocznie nagrzała się na tyle by mogły już odbywać tarło.

A tak na marginesie - co to są czciny?? :-D

Pozdrawiam

Salmo

AdrianJ - 2010-04-30, 17:34

u mnie woda miała dziś 19 stopni a tak normalnie w tym tygodniu to 15
ryby zaczeły dziś tarło 3 samce ganiają 7 większych samic

Nymphaea alba - 2010-05-24, 15:18



u mnie tarło jak tylko słońce zaświeci. ;)

markosik1 - 2010-05-27, 08:08

Witam po dluzszej przerwie. Dzis pojawily mi sie pierwsze male koi, z ikry , ktora wyselekcjonowalem i przenioslem do akwarium, wode w n im mam z glownego oczka, pytan ie mam odnosnie karmienia maluchow. Wiem ze przez kilka dni one same sie odzywiaja 0- jedzenie maja w wodzie, ale kiedy zaczac dokarmianie i czym? :yahoo:
doris144 - 2010-05-27, 08:42

Mam naturalne oczko ok 35 tyś i karasie trą sie na potęgę, ale mam też 8 karpi 40-45 cm ok 4-letnich i też je wzięło na amory. zachowuja się tak, jakby miały tarło a roslinki posadzone niedawno pływają po wierzchu, bo tak karpie "walczą" przy brzegu. Ciekawe, czy coś z tego bedzie? Bo karasie to trą mi się 2-3 razy w roku i mam ich pełno na oko około 200-250 z zeszłego roku i około 40 juz 3 i 2 letnich. Na szczęscie przylatują do mnie bociany, czapla, kaczki, mewy i pomagają w utrzymaniu równowagi. Karasie niektóre od razu są czerwone, niektóre zółte niektóre biało-czerwone a niektóre jakby siwe z czerwonymi i granatowymi plamkami. są jeszcze czarno-zółte ale ogromna większośc jest w "dzikim" kolorze
Elendil - 2010-05-29, 17:15

czy to ikra karasi?

Salmo_Salar - 2010-05-29, 17:37

Uważam, że tak.

Pozdrawiam

Salmo

JAREK G - 2010-05-29, 21:32

Tak wygląda ikra karasia , choć pewnie innych ryb niewiele się różni :P
Salmo_Salar - 2010-05-29, 21:59

No nie, różnią się na pewno, może nie wszystkie różnice wyłapie się gołym okiem, ale tak jest.

Pozdrawiam

Salmo

Elendil - 2010-05-29, 22:12

Dzięki :piwko:
markosik1 - 2010-05-30, 08:33

Z tego zdjecia co widze, to mialem taka sama ikre po karpiach koi, roznic nie widac.
JAREK G - 2010-05-30, 15:17

Kurdę u mnie w oczku intensywne tarło trze się wszystko co żyje od żab po ryby :P Jedną się trą a drugie zaraz to wyjadają Przez to wycięły mi w pień najmniejszą zeszłoroczną lilię James Brydon, :evil: Nie miała jeszcze liści na powierzchni tylko podwodne a dzisiaj została się tylko sama doniczka :(( Ciekawe czy odbije :???:
AurorA - 2010-05-31, 00:18

U mnie po tarle tez jak po wojnie, przęstka i mięta wodna jak po przemarszu wojsk - wszystko leży
AdrianJ - 2010-06-02, 17:22

U mnie trą sie na pływających i rogatku jest pełno ikry a najmniejsze mają około 1 cm
Vanka - 2010-06-02, 18:47

Mój narybek od 3, 4 mm do 2 cm :)
Te większe zjadają mniejsze :o

AdrianJ - 2010-06-05, 07:27

Dziś zobaczyłem 9 wybarwionych małych około 2cm pewnie szubunkiny
Vanka - 2010-06-05, 07:45

AdrianJ napisał/a:
Dziś zobaczyłem 9 wybarwionych małych około 2cm pewnie szubunkiny


Adrian - wybarwionych ??? tzn ..
Widzisz, bo moje karasie to też szubunkiny i są szare, a tylko jeden cudak mi się trafił jasny (możliwe, że albinos). 2 cm to chyba trochę za wcześnie na wybarwianie.. ;)

samuraj - 2010-06-05, 08:07

Vanka napisał/a:
2 cm to chyba trochę za wcześnie na wybarwianie..


szubunkiny to odmiana , która od razu jest wybarwiona :) Nie wiem jak młode ale starsze posiadają niebieskie plamki

Vanka - 2010-06-05, 08:34

samuraj napisał/a:
Nie wiem jak młode ale starsze posiadają niebieskie plamki


Wezmę w takim razie moje pod lupę, choć ciężko przy ich prędkościach ;)

ILUSION - 2010-06-05, 13:29
Temat postu: tarło koi no class
Witam

tarło dzisiaj w moim oku, temp. wody 23C

http://www.youtube.com/watch?v=HPmkQcROcGI

AdrianJ - 2010-06-05, 13:44

Piękne tarlo koi ILUSION, ile one mają lat
samuraj - 2010-06-05, 13:47

Vanka napisał/a:
samuraj napisał/a:
Nie wiem jak młode ale starsze posiadają niebieskie plamki


Wezmę w takim razie moje pod lupę, choć ciężko przy ich prędkościach ;)


W tym temacie Arek dał fotkę http://forum.oczkowodne.n...25311ffe66700c6

ILUSION - 2010-06-05, 14:04

Nie wiem ile mają lat, kupione w tym roku od KOImark, mają koło 30cm

[ Dodano: 2010-06-05, 15:47 ]
kolejny filmik
http://www.youtube.com/watch?v=sNdcQpl9L8M

RaFi;] - 2010-06-05, 16:03

U mnie również pierwsze tarło w tym roku miało miejsce dzisiaj.Ikra złożona w roślinach pływających głownie na rogatku,choć jest też przyklejona do foli.
AdrianJ - 2010-06-05, 18:01

ILUSION, ile za nie dałeś
Vanka - 2010-06-05, 19:51

samuraj napisał/a:

W tym temacie Arek dał fotkę http://forum.oczkowodne.n...25311ffe66700c6


:???: ... tam nie ma dzieci.. :((
Mogę zwrócić honor, bo jak dziś się przyglądałam to każdy maleńki karaś jest inny. Jeden ma stalowy grzbiet, inny plamki, a ten jasny jest prawie biały.. nie wiem co z nich będzie , ale to na pewno shubunkiny..

AurorA - 2010-06-05, 23:39

Vanka napisał/a:
... tam nie ma dzieci.


fotki maluchów tez gdzieś dawałem , ale trzeba by poszukać
http://forum.oczkowodne.n...highlight=#6027

ILUSION napisał/a:
tarło dzisiaj w moim oku, temp. wody 23C


dziś u mnie kojaki też się tarły- widziałem to pierwszy raz w życiu a mam je parę lat. Za nimi stado karasi wyżerało ikrę , nawet nie próbowałem nic ratować - widziałem też pierwsze około centymetrowe tegoroczne karaski.

AdrianJ - 2010-06-06, 06:29

Gratulacje Arek u mnie woda 23 stopnie kojaki samce mają wysypkę ,a dziś kupuje kolejne tarlaki japońce może odchowam się małych
ILUSION - 2010-06-06, 11:02
Temat postu: tarło koi
Kolejne filmiki :yahoo:
http://www.youtube.com/watch?v=Buto89pOacU
http://www.youtube.com/watch?v=OLQpKJxC8fE
http://www.youtube.com/watch?v=8lF9yuGuRvQ

AurorA - 2010-06-06, 16:40

AdrianJ napisał/a:
Gratulacje Arek u mnie woda 23 stopnie kojaki samce mają wysypkę ,a dziś kupuje kolejne tarlaki japońce może odchowam się małych


wygląda na to że mam tylko jednego samca, ale żadnej wysypki u niego nie widzę a wczoraj wycierał samice.

AdrianJ - 2010-06-06, 17:58

może juz koniec tarła i zniknęła
ILUSION - 2010-06-06, 18:00

Ja za to z tych co się tarły mam tylko jedna samicę i reszta samce, ale też żadnej wysypki u nich nie widziałem :P
AdrianJ - 2010-06-06, 18:06

To dziwne moje mają juz 5 lat i mam 7 samic i 7 samców i do tego 4 samice eurokoi i 6 samców eurokoi i miały wysypkę te euro
Vanka - 2010-06-06, 19:16

AurorA napisał/a:
fotki maluchów tez gdzieś dawałem , ale trzeba by poszukać

Dzięki za linka - czyżby lenistwo starcze się we mnie odezwało ;)

Dziś spędziłam z godzinę na obserwacji małych i faktycznie są wybarwione, chociaż na pierwszy rzut oka ciężko to zauważyć - siedziałam z nosem przy tafli wody z tyłkiem w górze, widok musiał być przedni :hehe:

AurorA - 2010-06-07, 00:16

AdrianJ napisał/a:
To dziwne moje mają juz 5 lat i mam 7 samic i 7 samców i do tego 4 samice eurokoi i 6 samców eurokoi i miały wysypkę te euro


spróbuj zrobić zdjęcia tej wysypki na karpiach

monika160607 - 2010-06-09, 10:51

Witajcie :)
Mam pytanko czy karasie 10 cm mogą już osiągnąć dojrzałość płciową ?? Jakieś 4 tyg temu wpuściłam do oczka 6 karasi. Czy jest możliwość że bedą już w tym roku przystępować do godów ??

Pozdrawiam Was serdecznie :pa:

lubek - 2010-06-09, 11:20

monika160607 napisał/a:
Czy jest możliwość że bedą już w tym roku przystępować do godów ??
Tak gwoli ścisłości ryby przystępują do tarła ;)
Na pewno w tym roku dojdzie do tarła (jeśli jeszcze nie doszło :evil: ) i byc może doczekasz się maluchów.

monika160607 - 2010-06-09, 11:40

Ale fajnie by było :)
JanekM - 2010-08-11, 09:31

SZANOWNI KOLEDZY jak przygotowac tarlisko dla karpi mam polskie ozdobne prosze doradzic dziekuje JANEK
misterrozwalacz - 2010-08-22, 12:29

Cieszy mnie to i mam nadzieje że wszystko będzie dobrze czekam na młode rybki i już nie mogę się doczekać nie wiem kiedy dokładnie to nastąpi może ktoś zna datę tarła karasi:) w tamtym roku miałem 12 młodych :yahoo:
Artur - 2010-08-22, 13:07

Moje Karasie tarły się zawsze miedzy Majem a Czerwcem. Uzależnione to było od pogody w danym roku. Raz był to początek maja a innym razem nawet koniec Czerwca.
Ale przeważnie zdążały do początku Czerwca.

misterrozwalacz - 2010-08-22, 14:02

ok dzięki wielkie :P dobre że rybki zdrowe :yahoo:
ILUSION - 2010-08-23, 14:13

misterrozwalacz napisał/a:
może ktoś zna datę tarła karasi:) w tamtym roku miałem 12 młodych

Ja mam tak na oko z 200szt. po 2-3cm muszę to odłowić i upłynnić, jest już kilka kolorowych reszta nie wybarwione ;)
Raczej już jest po tarle karasi w tym roku


AurorA - 2010-08-23, 20:23

te 2 na fotce to mogą być karpiki- plamka ma głowie.
szukaj wąsików

AdrianJ - 2010-08-23, 20:28

Zyczę aby to były karpiki
U mnie tra sie jeszcze karsie cały dzień szaleją :-D

violettaxx - 2010-08-23, 21:44

ILUSION To faktycznie mogą być Koi?

Masz tu dla porównania


ILUSION - 2010-08-23, 21:59

Ja byłem przekonany, że to na bank karasie ;)
Podejrzenia to mam może co do 3-4 szt. które są już wybarwione a reszta to raczej karaś-baby :P
Czy małe kojaki też są takie szare???

violettaxx - 2010-08-23, 22:17

10 sztuk które widziałam w oczku mają podobne kolory różne plamy?
ILUSION - 2010-08-23, 22:39

Te akurat są całe szare i ja tam żadnych plam nie widzę, chyba jutro coś złapię i zrobię foty, ale to na bank karasie :x
ILUSION - 2010-08-26, 12:12
Temat postu: młodzież
Witam, złapałem kilka sztuk na pułapkę z butelki :)
Z przykrością stwierdzam, że nie ma śladu po koi, chociaż to na razie mała cząstka tej całej chmary młodzieży ;)
Ja widzę na razie tylko karasie, pstrokate, czerwone, białe no i szare. Nie miałem tyle szczęścia co koleżanka :-(


Adalbert - 2010-08-26, 13:15

Super jest ten czerwony ciapaty a oko ma jak kibol po meczu Cracovii z Wisłą albo jak gość, który zbyt późno wrócił do domu ze spotkania z kolegami :hehe:
ILUSION - 2010-08-26, 15:09

Dokładnie, on chyba zostanie w moim oku, reszta zobaczymy jak się wybarwią w akwarium ;)
Ludwig - 2010-08-26, 18:44

Dokładnie. Ten karaś w ciapki jest the best ;) .

ILUSION napisał/a:
on chyba zostanie w moim oku


Też bym tak zrobił.

AurorA - 2010-08-26, 19:42

Ludwig napisał/a:
Dokładnie. Ten karaś w ciapki jest the best


wybrałem u siebie kilka takich , niestety z wiekiem ilość czarnych plam się zmniejsza
Zmniejszają się aż znikną. Jeden nawet trafił mi się taki jak okoń, z czarnymi pręgami które jednak znikły zupełnie.

A takich które mają inne każde oko mam sporo.

Gosik - 2010-08-26, 20:23

mój sąsiad też ma inne każde oko i nigdy nie wiem w którą stronę patrzy :(( a co do rybek-moje młode mają po ok.3 cm i są całe szare-czy to już tak zostanie, jak jeszcze się nie wybarwiły?-mam tylko 5 karasi, więc każda dodatkowa sztuka-jak na wagę złota:)
violettaxx - 2010-08-26, 20:56

:brawo: ILUSION na drugim zdjęciu z dwoma plamkami czerwonymi wygląda na koi ?
misterrozwalacz - 2010-08-26, 20:58

ILUSION, To ile ty ogólnie masz rybek??:) mi jakoś nie chcą się mnożyć:( może teraz kiedy zrobiłem nowe oczko coś się zmieni:) :yahoo:
melek - 2010-08-26, 21:21

Wszystkie w tym pojemniku to karasie.
ILUSION - 2010-08-26, 21:36

melek napisał/a:
Wszystkie w tym pojemniku to karasie.

Dokładnie tak :((

JAREK G - 2010-08-26, 21:36

violettaxx napisał/a:
na drugim zdjęciu z dwoma plamkami czerwonymi wygląda na koi ?
Dla mnie to jest ewidentnie karaś :???:
AurorA - 2010-08-26, 22:37

ILUSION napisał/a:
3 karpi zwykłych "królewskich"


te niewybarwione młode z plamką na czole które gdzieś widziałem to mogą być po nich

ILUSION - 2010-08-26, 23:00

Do tej pory udało mi się zlapać koło 20szt, są w akwarium i karmię je zwykłym pokarmem
radeks - 2010-09-13, 12:29

wczoraj w ciepły wrześniowy dzień miałem tarło karasi
zauważyłem, że 10cm samce wycierały się z samicą 15cm (niestety nie znam wieku samców bo zakupiłem je w końcu lipca) ciekawe czy coś z tego będzie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group