Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko z formy - pompa kaskada i fontanna

mirakol.76 - 2011-11-23, 18:52
Temat postu: pompa kaskada i fontanna
witam wszystkich
Mam pytanie czy do oczka 600l i kaskady wys-1m dł-2m wystarczy (pompa z fontanną dwa wyjścia 3500l/h
a może mniejsza pociągnie fontannę i kaskadę 1500l/h
proszę o poradę może jakaś inna jestem otwarty na różne propozycje z waszej strony
dodał bym fotkę tego co zrobiłem ale nie wiem jak muszę poprubować

[ Dodano: 2011-11-23, 19:04 ]
dodałem linki ale to chyba źle zrobiłem lipa jak nic pewnie dostane jakieś ostrzeżenie podam parametry tych pomp

1) POMPA AQUAEL FONTANNA KASKADA STRUMIEŃ PFN - 3500
Niskie zużycie energii.
Możliwość regulacji wydajności.
Wysoka wydajność przy niewielkich rozmiarach.
Przystosowana do pracy ciągłej.
Szybko rozbieralna, bardzo łatwa w czyszczeniu.
Teleskopowa dysza fontannowa (szybka i wygodna regulacja wysokości).
Zintegrowany rozgałęźnik z regulacją (umożliwia dodatkowe pompowanie wody np. na kaskadę).
Cicha praca.
Zabezpieczenie termiczne.
Możliwość zastosowania wymiennych dysz fontannowych.
Prefiltr w postaci podwójnego koszyka z tworzywa sztucznego schowany za łatwo zdejmowalną obudową.
Funkcjonalna podstawa mocująca.
Wysoka jakość wykonania.
Trwały, korundowy trzpień ceramiczny.
Króciec umożliwiający nałożenie gumowego węża.
Gruby kabel zasilający.

2) POMPA AQUAEL FONTANNA KASKADA STRUMIEŃ PFN - 1500
Niskie zużycie energii.
Możliwość regulacji wydajności.
Wysoka wydajność przy niewielkich rozmiarach.
Przystosowana do pracy ciągłej.
Szybko rozbieralna, bardzo łatwa w czyszczeniu.
Teleskopowa dysza fontannowa (szybka i wygodna regulacja wysokości).
Zintegrowany rozgałęźnik z regulacją (umożliwia dodatkowe pompowanie wody np. na kaskadę).
Cicha praca.
Zabezpieczenie termiczne.
Możliwość zastosowania wymiennych dysz fontannowych.
Prefiltr gąbkowy schowany za łatwo zdejmowalną obudową.
Funkcjonalna podstawa mocująca.
Wysoka jakość wykonania.
Trwały, korundowy trzpień ceramiczny.
Króciec umożliwiający nałożenie gumowego węża.
Gruby kabel zasilający.

[ Dodano: 2011-11-23, 19:07 ]
1) :yahoo:
Zasilanie: 230V, 50hz
Moc: 40 W
Wydajność max: 3300 l/h
Wysokość podnoszenia : 280 cm
Wymiary pompy : 20cm x 10,5 cm x 7,5 cm
Waga brutto: 2 kg
Długość kabla zasilającego: 10 m
Wysokość końcówki rozpraszającej od nasady: 46cm

2) :yahoo:
Zasilanie: 230V, 50hz
Moc: 22 W
Wydajność max: 1500 l/h
Wysokość podnoszenia : 150 cm
Wymiary pompy : 15,5cm x 8,5 cm x 8 cm
Waga brutto: 1,6 kg
Długość kabla zasilającego: 10 m
Wysokość końcówki rozpraszającej od nasady: 46cm

[ Dodano: 2011-11-23, 19:26 ]
znalazłem jeszcze coś takiego
POMPA FONTANNOWA KASKADA AQUA SZUT PO 001 2200l/h
Niskie zużycie energii.
Możliwość regulacji wydajności.
Wysoka wydajność przy niewielkich rozmiarach.
Przystosowana do pracy ciągłej.
Szybko rozbieralna, bardzo łatwa w czyszczeniu.
Cicha praca.
Możliwość zastosowania wymiennych dysz fontannowych.
Prefiltr z tworzywa sztucznego wypełniony wkładem gąbkowym.
Funkcjonalna podstawa mocująca.
Wysoka jakość wykonania.
Trwały, korundowy trzpień ceramiczny.
Króciec umożliwiający nałożenie gumowego węża.
Gruby kabel zasilający.


Zasilanie: 230V, 50hz
Moc: 45 W
Wydajność max: 2200 l/h
Wysokość podnoszenia : 300 cm
Max. głębokość zanurzenia : 100 cm
Wymiary pompy : 19,3 cm x 11,5 cm x 10.7 cm
Waga brutto: 2 kg
Długość kabla zasilającego: 10 m

JAREK G - 2011-11-23, 23:54

Jakby nie tak wysoka kaskada to do takiego oczka wystarczyłaby to 1500l/h a tak proponuje tą 2200 z Aqua szut, ewentualnie Aquael 2500l/h
mirakol.76 - 2011-11-24, 09:41

dziękuje Jarku za fachową radę dziś spróbuję wstawić fotkę mojego micro oczka to zobaczycie mniej więcej jak to wygląda może jeszcze coś mi doradzicie
i przepraszam za te linki co wstawiłem

[ Dodano: 2011-11-24, 11:17 ]

Tak mniej-więcej będzie wyglądała moja kaskada dużo pracy jeszcze przede mną ale pomału to zrobię to bardziej przypomina skalniak.
Co myślicie o odsunięciu tych kamieni od tej formy i zasadzeniu tam jakiś roślinek tylko nie mam pojęcia jakich proszę o radę i jeszcze chciałem ułożyć w koło jeden rząd kamieni mniejszych i posadzić jakieś niskie krzewy i wysypać to drobnym kamieniem może macie inne propozycje jak to zagospodarować

Aznar33 - 2011-11-24, 11:23

Wrzuć może jakieś zdjęcia tego oczka i kaskady. Oczko masz miciu piciu, a pompy dobrałeś o monstrualnie wielkim przepływie. Wszystko zależy od kaskady, ale przecież chyba nie masz dużej przy tak małym oczku.


PS Ciekawe parametry tych pomp. Cicha praca... :hehe:

mirakol.76 - 2011-11-24, 11:41

powiem tak nie mam pojęcia jaką pompę zastosować więc poprosiłem was fachowców co już mieliście macie styczność z takim sprzętem
Ja jak widać nie mam jeszcze doświadczenia ale opisałem a nawet wrzuciłem fotkę i tu Jarek napisał że Aqua el 2500 powinna wystarczyć teraz jeszcze mam prośbę odnośnie zagospodarowania tego oczka Krzewy roślinki tylko proszę o fachową nazwę roślinek wodnych. Mam nadzieję ze dostanę to w sklepie ogrodniczym

[ Dodano: 2011-11-24, 11:45 ]
jeszcze dodam że kaskada ma 1m wysokości a długość po dokładnym zmierzeniu od górnego zbiornika do formy 3,20m

Aznar33 - 2011-11-24, 11:54

mirakol.76 napisał/a:
jeszcze dodam że kaskada ma 1m wysokości a długość po dokładnym zmierzeniu od górnego zbiornika do formy 3,20m


Zdjęć nie widziałem, jak pisałem swój post. 2500l/h powinno być ok.

Odległość od oczka nie ma większego znaczenia. Liczy się wysokość na jaką chcesz podnieść wodę. Jak chcesz, to możesz postarać się wygooglać jaki przepływ będzie miała wybrana przez Ciebie pompa na wysokości 1m.

Dwie małe uwagi
- powinieneś użyć wąż o największej średnicy, jaką akceptuje pompa.
- te kamienie pomiędzy oczkiem a kaskadą dość dziwnie wyglądają. Chcesz, żeby woda się po nich lała?

mirakol.76 - 2011-11-24, 12:15

wąż wsadziłem 1/2 cala ale można to jeszcze zmienić na 2/3 ten wąż jest w rurze od gazu po który mi został po budowie tak więc mogę sobie zmienić w każdej chwili na grubszy
A co do tych kamieni to ma być półka i po tym chcę żeby leciała woda muszę jeszcze podłożyć folię

[ Dodano: 2011-11-24, 12:21 ]


jeszcze tak zrobiłem fotkę

Aznar33 - 2011-11-24, 12:27

Zazdroszczę takiej niezagospodarowanej powierzchni. Coś mi mówi, że niedługo będziesz likwidował tę kaskadę i zamieniał ją na porządne oczko.

Pożyjemy, zobaczymy ;)

Powodzenia.

Vanka - 2011-11-24, 12:46

mirakol.76 napisał/a:
Co myślicie o odsunięciu tych kamieni od tej formy i zasadzeniu tam jakiś roślinek

Pomysł jak najbardziej trafiony :)
Kamienie zagłuszają i tak maleńką powierzchnię wody. Jeśli zależy Ci na kamieniach to przy samej formie połóż raczej jakieś płaskie kamienie.
Jeśli chodzi o rośliny to zależy to już tylko od Twojej wyobraźni, bo mogą to być rośliny lubiące wilgoć, jak również zwykłe rabatowe.

mirakol.76 - 2011-11-24, 12:48

wiesz powiem ci jedno niezagospodarowana działka to jest plus nie trzeba się z kosiarką gimnastykować a co do większego oczka to chyba odpada małe dzieci i tak będę musiał na wiosnę jakoś zabezpieczyć żeby nie powpadały żona zbytnio nie chciała tego ale ją namówiłem do małego oczka miał być to skalniak ale kto wie jak się jej spodoba

[ Dodano: 2011-11-24, 12:55 ]
Vanka dzięki za radę idę odsunąć kamienie i zaraz wstawię fotkę

Vanka - 2011-11-24, 13:48

mirakol.76 napisał/a:
żona zbytnio nie chciała tego ale ją namówiłem do małego oczka miał być to skalniak ale kto wie jak się jej spodoba

Pokaż żonie naszą galerię - tu jest tyle pięknych ogrodów i oczek, że na 100% coś jej wpadnie w oko, więc jak tylko dzieci podrosną będziecie mogli coś wspólnie zaplanować :D

mirakol.76 - 2011-11-24, 14:34

no i odsunąłem te kamienie od formy i co ?
Aznar33 - 2011-11-24, 14:44

Odnośnie dzieci, to my kupiliśmy dom, a w ogrodzie było już oczko 5m3. Chcieliśmy likwidować ze względu na 2letnie dziecko, ale okazalo się, ze dzieci nie są takie głupie jak się nam wydaje. U mnie jest jednak inna konstrukcja + woda zabezpieczona drewnianymi ramami z siatką, więc nie namawiam do rozbudowy.
Sam będziesz kombinował, jak złapiesz bakcyla a... złapiesz, jak nalejesz wody i wpuścisz ryby.

Odnośnie kamieni, to chyba nie o to chodziło Vance....

mirakol.76 - 2011-11-24, 15:10

wiesz ja już mam bakcyla na punkcie oczka a zaczęło się to od akwarium mam w tej chwili 3 w domu i zaraziłem tym syna choć dopiero ma 6lat to zainteresowanie jest nawet jego kieszonkowe które dostaje to przeznacza na rybki rośliny.
Te oczko które buduję to właśnie z jego pomocą śmiesznie to brzmi ale dużo mi pomagał choć ma dopiero 6l
odnośnie odsunięcia tych kamieni to może za daleko ale jak się ziemni nawiezie i wokoło formy położę płaskie kamienie będzie ok i wsadzę jakieś roślinki powinno być dobrze

Aznar33 - 2011-11-24, 15:24

Chodzi o to, że kaskada i głazy przytłaczają oczko. jak dodatkowo naniesiesz kamieni, to chyba tylko pogorszy sprawę.

Dla mnie to taka trochę ogrza robota. Jeśli jednak Tobie się podoba, to rób jak uważasz. To przecież oczko dla Ciebie i synka.

Vanka - 2011-11-24, 15:30

mirakol.76, Nie rób różańca dookoła. Zostaw puste miejsce na dojście do oczka. Kamienie możesz położyć kilka obok siebie, tak aby tworzyły miniskalniaki. Pobaw się i znajdziesz najlepsze rozwiązanie :)
mirakol.76 - 2011-11-24, 15:52

kurcze dojście ok a kamieni to mam ze 20ton jak zrobię to oczko to reszta do wywiezienia
możne ułożyć z nich taką skarpę przy oczku

Piotrek.P. - 2011-11-24, 17:26

Obniż tą skarpę , wywal te kamienie jak wcześniej wspomniano. Oczko na środku ogrodu z kaskadą i tak małym rozmiarem powierzchni wody to nie najlepszy pomysł. Zdecydował bym się przenieść oczko jeżeli to możliwe , a jeżeli nie to proponuję coś w tym stylu, skarpa zarośnie jałowcem i kilka roślin które nie wymagają pielęgnacji (dziecko). Co kilka lat musiał byś tylko przystrzyc niektóre gatunki żeby się zbytnio nie rozrosły. Taka podglądowa fotka jak by mogło to wyglądać:




Nie mam dokładnych wymiarów i wyglądu reszty ogrodu więc próbowałem się "wstrzelić".
Oczywiście rośliny w oczku też znajdą swoje miejsce (miniaturowe lilie) , kilka prac kosmetycznych i będzie :good: . O rybach mam nadzieję nie myślisz ? chyba że będziesz je zimował w domu i ryby muszą być małe np. welonki.
Jeżeli miał bym robić coś z formy to tylko przy ogrodzeniu gdzie tworzy ono mniej więcej kąt 90* ze względu na kaskadę.

mirakol.76 - 2011-11-24, 18:16

PIOPIL Pięknie to wygląda może innym razem dużo pracy przede mną ale muszę coś wykombinować z tym co mam a mam kupę ziemni i kupę kamieni i co z tego stworzę to będę tak miał i proszę was o jakieś sugestie ja wiadomo jestem otwarty na różne propozycje z waszej fachowej strony. To jest moje pierwsze mini oczko i kaskada tak więc będę się cieszył z każdej rzeczy którą zrobię. Jak nabiorę doświadczenia to może pomyśle o rozbudowie ale to za parę lat jak dzieci podrosną.
Tak więc dziękuje wszystkim za fachową radę- poradę i za super pomysł
Może jeszcze ktoś się wypowie co z tego można zrobić

Piotrek.P. - 2011-11-24, 18:23

Wszystko zrobione na podstawie Twojego zdjęcia, wystarczy zmniejszyć skarpę i pokombinować z kamieniami bo masz naprawdę ładne sztuki. Zmienić trzeba ten różaniec i będzie cacy. Z formą nie jest tak łatwo ale poradzisz sobie, oglądaj galerie bo są niektóre tematy ciekawe.
mirakol.76 - 2011-11-24, 18:59

wiesz ale chcę zrobić kaskadę z kamienia i jak zmniejszę górkę to będzie strumyk
a chcę żeby woda na pułkach tz. pluskała coś jak mini wodospad

Piotrek.P. - 2011-11-24, 21:22

mirakol.76 napisał/a:
wiesz ale chcę zrobić kaskadę z kamienia i jak zmniejszę górkę to będzie strumyk
a chcę żeby woda na pułkach tz. pluskała coś jak mini wodospad


Tak wiem co chcesz zrobić. Na moim zdjęciu tego nie widać ale mniej więcej chciałem Ci ukazać jak to by wyglądało. Pompę masz dobraną więc teraz tylko działać :good:

Pawel Woynowski - 2011-11-25, 04:29

mirakol.76 napisał/a:
wiesz ale chcę zrobić kaskadę z kamienia i jak zmniejszę górkę to będzie strumyk
a chcę żeby woda na pułkach tz. pluskała coś jak mini wodospad

Jak chcesz aby Ci ta woda pluskała, to uważam żę ta pompa będzie za mała. 2200 l/h przy przewyższeniu 1 m i długości węza 2 m, da Ci na wylocie ok 700 do 1000 l/h. Musisz wziąć pod uwagę straty wydajności na odległości ujście kaskady od pompy. Poza tym producent podaje max. wydajność na przewyższeniu 0m tzn. na wylocie z pompy. A z każdym metrem przewyższenia traci się na wydajności ok 700 - 1000l/h. Myślę wić że dla Ciebie pompa powinna mieć minimalnie 3500 l/h właśnie na wysokości tego 1 m, więc potrzebujesz pompy o maksymalnej wydajności ok 5000 l/h. Najwyżej założysz zawór kulowy, którym zdławisz nadmiar, a nadmiar mocy możesz kiedyś wykorzystywać przy zmianie wody w oczku.

hns - 2011-11-25, 06:13

Dławienie przepływu zaworem to rozwiązanie bardzo nieekologiczne i nieekonomiczne, a to ile sie traci na wysokości zależy przedewszystkim od typu pompy (maksymalna wysokość podnoszenia i wydajność). Przy odpowiednim przekroju węża 2 metry długości mają nijaki wpływ na wydajność.
mirakol.76 - 2011-11-25, 09:27

witajcie
No to teraz się całkiem zakręciłem to ta pompa 2500l/h będzie za mała a miałem dziś zamówić kurde dobrze ze na tym forum jest dużo fachowców
to jeszcze raz wysokość kaskady 1m od górnego zbiornika do formy jest 3,20 ale węża 1/2 c jest od dna oczka-formy do górnego zbiornika jest dobre 4m to mówicie że ta W/w pompa będzie za mała to może 3500l/h Bo jeżeli ona będzie stała na dnie oczka a głębokość formy jest 50cm tj. 1,5m musi pchać wodę pod górę może lepiej kupić większą
Pawle dzięki za trafne spostrzeżenia jeśli możesz to proszę o twoją rade bo oglądałem opis budowy kaskady nie wiem czy to jest twoja ale dużo rzeczy ściągnąłem z tych fotek (zbiornik górny z tych doniczek) powiem Ci że na tym bazuje
http://pwoyno.fotosik.pl/...bum&add1=pwoyno
Ale nie wychodzi mi te układanie kamieni za dużo ich mam chciałem je zagospodarować do kaskady a tu są rożne opinie że kaskada za wysoka, różaniec itp. już sam się zastanawiam czy to jest sens budowy powiem że nie mam takiej wyobraźni jak to ma wyglądać nie mam porostu tego daru
Posiłkuje się tym forum i waszymi galeriami oczek super to wygląda
I od was wszystkich biorę porady za które bardzo dziękuje

Pawle to proszę cie o wypowiedź odnośnie tej pompy czy ta 3500l/h wystarczy i może ty masz jakieś propozycje odnośnie kompozycji tej kaskady zobaczy na fotki tak to wygląda na dzień dzisiejszy
Idę zaraz kombinować z tymi kamieniami wokół formy bo trochę to źle wygląda

Gosik - 2011-11-25, 15:06

Mirakol-jak będziesz się wzorował budową, do jakiej podałeś link, uważam, że zrobisz fantastyczne mini oczko :good:
mirakol.76 - 2011-11-25, 15:56

tak mniej więcej będę to chciał zrobić tylko że będzie kamień polny bo mam jego ze 20ton może i więcej chcę jeszcze zrobić w koło całego oczka chodnik0- dróżkę
z kamienia

Piotrek.P. - 2011-11-25, 16:07

Ta "kaskada" na linku wygląda jak skocznia narciarska i nie jest dobrana proporcjonalnie do reszty , staraj się zrobić to naturalniej chyba że zależy Ci na takim wyglądzie j.w.

Określ się czy chcesz tam trzymać sezonowo ryby bo to wszystko zależy od tego. Jeżeli nie zamierzasz trzymać ryb to formę wyłożył bym mniejszymi otoczakami żeby nie było widać plastiku , a kaskada wg. własnego projektu.

Gosik - 2011-11-25, 16:31

Piopil-obejrzyj załączony przez Mirakol^a link.
Piotrek.P. - 2011-11-25, 16:40

Gosik napisał/a:
Piopil-obejrzyj załączony przez Mirakol^a link.


Gosik widziałem to wielokrotnie ... ktoś kto to robił nie zachował proporcji między wysokością kaskady a lustrem wody. Czegoś takiego nie powinno się robić bo wygląda jak wygląda. Skocznie narciarskie chyba nie są takie ładne. Nie wiem kto to robił ale wg. mnie nie jest to zrobione pod względem wizualnym tak jak powinno być. Chyba że właściciele sobie tego zażyczyli.

mirakol.76 - 2011-11-25, 16:42

wiesz odnośnie ryb to na pewno mój mały wpuści parę sztuk, ale moim zdaniem chcę bardziej to przeznaczyć na roślinki bo uwielbiam jak coś kwitnie itp. po prostu sporo roślin skalnych na kaskadzie i w koło oczka
dziś troszkę się bawiłem i zrobiłem troszkę zmian ale z różańca nie zrezygnowałem muszę gdzieś te kamienie poutykać

[ Dodano: 2011-11-25, 16:46 ]
piopil i z twojej fotki co zrobiłeś podobają mi się kule tuje i kwiaty to chcę zrobić na dole kaskady w około
a rośliny skalne nie będą w koło oczka walnąłem się w pisaniu
tam coś z roślin nie wiem jeszcze sam

Piotrek.P. - 2011-11-25, 16:53

Jeżeli chodzi o rośliny wodne to zdecydował bym się na same lilie , oczywiście małe odmiany ze względu na formę , ewentualnie jeszcze pałkę drobną. Z ryb darował bym sobie karpie , karasie orfy itd. Potem możesz mieć problem z zimowaniem. Szukał bym ryb akwariowych które sezonowo wytrzymają w oczku np. wielopłetwy wspaniałe. Bardzo kolorowa ryba lub welony (wiem karasie) które nie dorastają do tak wielkich rozmiarów a problemów z wodą nie powinno być.
mirakol.76 - 2011-11-25, 17:14

ok same lilie miniaturki a w koło tej formy wewnątrz między kamieniem a formą też jakieś ktoś pisał poziomki nie wiem sam co tu można będzie posadzić ale to drugi plan ale za porady dziękuje bo nazwy roślin też sobie zapisuje i na pewno dokonam zakupu
U nas w Olsztynie dostaniesz tylko karasie czerwone pstrokate nic innego nie widziałem może przez neta szybciej by coś kupił tylko ryby to nie wiem sam czy by przeżyły rośliny to może tak
i tak chyba kupię przez neta rośliny nie będę jeździł od sklepu do sklepu więcej stracę na paliwie muszę poszukać dobry sklep, a może ktoś na forum sprzedaje rośliny?

Gosik - 2011-11-25, 17:17

Tak-Aurora ma sklep-masz na samej górze, po lewej stronie ekranu.
Piotrek.P. - 2011-11-25, 17:18

Kupowania w sieci nie polecam , nigdy nie wiesz co dostaniesz. Chyba że dostaniesz wcześniej zdjęcie tego co kupujesz . Wstaw fotkę oczka gdzie stoisz przed nim. Ryby każdy sklep akwarystyczny sprowadzi Ci na zamówienie więc z tym nie powinno być problemu.
ewa535 - 2011-11-25, 17:37

Piopil Ty się słyszysz ?
Chyba przegiąłeś trochę. Zdanie takie możesz oczywiście mieć ale chyba nie w każdym miejscu elegancko jest je wypowiadać. Szczególnie, że nowy nie pyta Cię co sądzisz o kupowaniu w sieci tylko prosi o polecenie dobrego sklepu.
To oczywiście moje zdanie. Wynika z faktu , że deprecjonowanie poczynań danej osoby bądż czegokolwiek w jego domu czy miejscu pracy i jeszcze w jej obecności, gdy nikt mnie o opinię nie prosi uważam za brak taktu i grubiaństwo.


Mirakol ja Ci wszystkich sklepów w sieci nie polecam bo nie mam z wszystkimi doświadczeń.
Ale ze sklepem Aurory mam i ten właśnie za Gosią mogę Ci polecić. Kupuję wyłącznie tam i jestem zadowolona . Faktycznie nigdy nie wiem co dostanę. Ponieważ oprócz oczywistej oczywistości czyli towaru zakupionego zawsze dodatkowo jakiś prezent od firmy. A jaki ? to zawsze miła niespodzianka.

kordiankw - 2011-11-25, 17:43

Za Ewą dopowiem, że też parę razy kupowałem u naszego Admina i nigdy nie byłem rozczarowany stanem roślin, a zawsze dodatkowo dostawałem jeszcze jakieś gratisy. Moim skromnym zdaniem lepiej kupować na jesieni, bo ceny o wiele niższe, ale w tej chwili to już trochę późno.
mirakol.76 - 2011-11-25, 18:07

to jest Artykuły do oczka wodnego Oczko Wodne
widzę że ma duży wybór i piękne lilie na fotce a w rzeczywistości to pewnie ok jak polecacie popatrzę sobie tylko nie wiem czy kupować na zimę lilie ale na skalniak to się skuszę jest parę fajnych roślinek, a one mrozu się nie boją

AurorA - 2011-11-25, 18:19

mirakol.76 napisał/a:
1m od górnego zbiornika do formy jest 3,20 ale węża 1/2 c jest od dna oczka-formy do górnego zbiornika jest dobre 4m to mówicie że ta W/w pompa będzie za mała to może 3500l/h Bo jeżeli ona będzie stała na dnie oczka a głębokość formy jest 50cm tj. 1,5m musi pchać wodę pod górę może lepiej kupić większą


na pewno wąż 1/2 cala jest za mały do tego i na nim będą straty, uważam ze i 3/4 jest za mały jednak te pompy aquael'a właśnie na taki wąż mają wylot.
Jak nie chcesz zbyt dużo wody to starczy 2500. Najlepiej zapoznaj się z wykresem Hmax i odpowiedz sobie na pytanie ile tej wody na kaskadzie potrzebujesz, oczko małe wiec ie ma co przesadzać

[ Dodano: 2011-11-25, 18:21 ]
mirakol.76 napisał/a:
widzę że ma duży wybór i piękne lilie na fotce a w rzeczywistości to pewnie ok jak polecacie popatrzę sobie tylko nie wiem czy kupować na zimę lilie ale na skalniak to się skuszę jest parę fajnych roślinek, a one mrozu się nie boją


w tym roku już roślin nie wysyłam
http://www.sklep.oczkowod...=aktualnosci#24

hns - 2011-11-25, 18:30

AurorA napisał/a:
...jednak te pompy aquael'a właśnie na taki wąż mają wylot...


Zrób koniecznie przejsciówkę na 1,5 cala, (10 cm węża 3/4 i przejściówka na 1,5)
Te pare centymetrów 3/4 nie będzie tak tłumić jak te pare metrów!

(A przez 0,5 cala to tak jak nadmuchiwanie pontonu przez słomkę do napojów)

AurorA - 2011-11-25, 18:37

hns napisał/a:
Zrób koniecznie przejsciówkę na 1,5 cala


dla takiej pompy to przesada, spokojnie wystarczy 32 mm ale i tak to wąskie gardło będzie tłumić wiec nie mam pewności czy jest sens

mirakol.76 - 2011-11-25, 18:39

ok aurora ale skalne rabatowe wysyłacie widzę że i pompy macie tylko dla mnie to musi być konkretnie jaka bo wykresy to nie dla mnie po prostu albo 2500 lub 3500 co do ilości wody to żeby się przelewała po pułkach kaskady nie wiem jak to jest , a dokładnie na jaki wąż jest ta pompa 1/2 czy 3/4 może można zastosować jakąś redukcję
a jak kupię tą większą 3500 aquela to co się stanie w nich jest regulacja przepływu coś tam zawsze będzie można ustawić chyba kupić lepiej większą niż się później rozczarować jak nie poda wody na kaskadę

hns - 2011-11-25, 19:24

mirakol.76 napisał/a:
ok aurora ale skalne rabatowe wysyłacie widzę że i pompy macie tylko dla mnie to musi być konkretnie jaka bo wykresy to nie dla mnie po prostu albo 2500 lub 3500 co do ilości wody to żeby się przelewała po pułkach kaskady nie wiem jak to jest , a dokładnie na jaki wąż jest ta pompa 1/2 czy 3/4 może można zastosować jakąś redukcję
a jak kupię tą większą 3500 aquela to co się stanie w nich jest regulacja przepływu coś tam zawsze będzie można ustawić chyba kupić lepiej większą niż się później rozczarować jak nie poda wody na kaskadę


Żeby sobie wyobrazić jak wygląda dany przepływ to przelicz na litry/sekunde:
2500l/h to niecałe 0,7 l/s czyli 7l/10s
3500l/h to niecały 1 l/s czyli 10l/10s
a potem nalej te 7, lub 10l do wiadra i wylewaj tak aby to trwalo 10s i już widzisz jak się to prezentuje.

a teraz trzy przykładowe pompy ze sklepu "szefa:

LAGUNA POWERJET MAX-FLO 3500
599 PLN, 55W, 3700 l/h, hmax 1,9metra
na wysokości 1 metra da coś koło 5 litrów w 10 sekund

Pompa fontannowa PFN-3500
243 PLN, 40W, 3300 l/h, hmax 2,8 m
na wysokości 1 metra da coś koło 6 litrów w 10 sekund
(jeżeli te 2,8m hmax nie jest przesadzone)

Pompa energooszczędna FTP 4600 Eco (jest w moim oczku)
358 PLN, 35W, 4500 l/h, hmax 2,6 m (wszystkie parametry sprawdzałem)
na wysokości 1 metra da coś koło 6 litrów w 10 sekund (wynik mojego pomiaru)

Przepływy te osiągniesz tylko przy przekroju węża conajmniej 1cal.
Przez 0,5 cala nie nalejesz w 10 sekund 5 litrów nawet z kranu (4 bar).

hns - 2011-11-25, 19:31

Mam od Arka 8 lilii (4 kupione w 2010 i 4 w 2011)
mimo "destylowanej" wody w moim oczku rosną super!

mirakol.76 - 2011-11-25, 20:31

hns dzięki za wyliczenia pomp wezmę tą
    Pompa fontannowa PFN-3500
    243 PLN, 40W, 3300 l/h, hmax 2,8 m
    na wysokości 1 metra da coś koło 6 litrów w 10 sekund
    (jeżeli te 2,8m hmax nie jest przesadzone)

hns - 2011-11-25, 21:45

mirakol.76 napisał/a:
hns dzięki za wyliczenia pomp wezmę tą
    Pompa fontannowa PFN-3500
    243 PLN, 40W, 3300 l/h, hmax 2,8 m
    na wysokości 1 metra da coś koło 6 litrów w 10 sekund
    (jeżeli te 2,8m hmax nie jest przesadzone)


Zastanow sie jeszcze, to pompa typowo fontannowa.

[ Dodano: 2011-11-25, 22:01 ]
a może:
Pompa rurowa JKP 22 000
459 PLN, 175W, 22000 l/h, hmax 3m
na wysokości 1 metra da coś koło 40 litrów w 10 sekund
ale nie przez 0,5 cala - wylot 75 mm (3 cale!!!)

Chwila nieuwagi i oczko suche!

[ Dodano: 2011-11-25, 22:15 ]
A to mój faworyt, niestety drogi:

Aquamax Gravity Eco 15000
1988 PLN, 85W, 15000 l/h, hmax 1,8m
na wysokości 1 metra da coś koło 18,5 litra w 10 sekund

Polecam albo tanie Jebao FTP, albo dobre Aquamax Eco

[ Dodano: 2011-11-25, 22:20 ]
AquaMax Eco 8500
http://www.oase-livingwat...amax-start.html
? PLN, 80W, 8300 l/h, hmax 3,2m
na wysokości 1 metra da coś koło 16 litrów w 10 sekund

JAREK G - 2011-11-26, 02:12

Hns, W pierwszym poście dałeś dobre propozycje , ale te to są nie trafione Jak dla mnie instalowanie do malutkiego oczka WIELKOŚCI 600l pompy o wydajności większej jak 3600l jest bez sensu :bum: Nie wspomnę już o poborze prądu grubo ponad 100W lub cenie w granicach 2000zł( z wyższej półki ).
Pompa PFN 2500 i ta 3500 Aquaela czy Kaskada 3600 Aqua szut maja co prawda taki trójnik do regulacji , ale jest to bardzo prymitywne i nie ma na to co liczyć.
4m odległości pompy od kaskady to nie jest dużo tylko wąż tak jak pisał wcześniej hns, musi być choć calowy.

hns - 2011-11-26, 08:22

JAREK G napisał/a:
ale te to są nie trafione


Przepraszam, poniosło mnie!
:oops: :oops: :oops: :oops:

mirakol.76 - 2011-11-26, 10:53

witam
już zdecydowałem kupię aquela 3500l/h jak się sprawdzi to dobrze a jak nie to będzie fontanna o kaskadzie zapomnę na jakiś czas

kordiankw - 2011-11-26, 11:23

Ja mam w oczku wstawiony filtr od razu z wmontowaną pompą "Eheim Classic Filtr zewnętrzny 2260". Według producenta wydajność tego filtra to 2400l/h. Z filtra wychodzi wąż o średnicy 0,5" na który dałem trójnik i część wody zasila filtr G/K gdzie woda powoli przepływa przez rośliny błotne i bagienne, a druga odnoga zasila kaskadę. Wylot z filtra znajduje się jakieś 50 cm pod powierzchnią lustra wody, a wierzchołek kaskady jakieś 80 cm nad wodą. Wąż zasilający kaskadę ma długość około 3m. Te 2400l/h w zupełności wystarczy u mnie by zasilić zarówno filtr G/K jak również kaskadę. W kaskadzie woda ładnie płynie bez rozbryzgiwania na boki. Gdy testowałem zasilanie tylko kaskady to strumień jak dla mnie był zbyt mocny. Wydaje mi się że u ciebie te 3500l/h będzie aż nadto, zależy to też od tego jakiej szerokości będą stopnie kaskady. U mnie mają one około 10-15 cm szerokości, wiec jest OK. Gdy są szerokie to wymagana jest pompa o większej wydajności. Jeżeli u ciebie, ciśnienie będzie zbyt wysokie to zawsze możesz podzielić strumień i wokół kaskady dobudować filtr G/k schodzący kaskadowo do "oczka" (ktoś niedawno pokazywał u siebie takie rozwiązanie, tylko nie pamiętam kto).
AurorA - 2011-11-26, 17:42

mirakol.76 napisał/a:
witam
już zdecydowałem kupię aquela 3500l/h jak się sprawdzi to dobrze a jak nie to będzie fontanna o kaskadzie zapomnę na jakiś czas


Myślę ze to dobry wybór, miałem u siebie kaskadę 1 m zasilaną ta pompa na wężu 3/4 i wynik był całkiem dobry.

marcepanm - 2016-03-31, 13:31

Witam wszystkich,

Wczytalem się w cały wątek i informacje te posłużą mi przy mojej kaskadzie z małym oczkiem.

Całość planuje podobnie na maksymalnie 600l pojemności.
Czytając wątek jest dużo rozmowy na temat pompy, jednak nic nie piszecie na temat filtra... czy można go pominąć przy takim małym oczku?..jakie są wasze opinie, szczególnie osób które posiadają podobna wielkość oczka.

Pozdrawiam
Marcin

taniw - 2016-03-31, 19:17

Jak nie będzie ryb a za to dużo roślin można obyć się bez filtra. Jednak jakiś mały i tani filtr pomoże w początkowej fazie utrzymać czystą wodę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group