Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - jeż w ogrodzie

ewa535 - 2011-10-11, 11:49
Temat postu: jeż w ogrodzie
Ilość ślimaków w tym roku przerosła moją cierpliwość . Ryby też mają przesyt.
Planuję zwabić jeża i stworzyć mu warunki do rozrodu. Skrytek u mnie w ogrodzie dostatek.
U dwóch sąsiadów kocą się co rok i całymi rodzinami spacerują po ogrodach - cudny widok. Mam już wiedzę jakich rozmiarów i jakiej konstrukcji powinien być domek ale jako, że stolarz ze mnie kiepski tak kombinuję żeby może coś gotowego zaadaptować. Już myślałam o odwróconej dnem do góry skrzynce plastikowej . Dorobić tylko tunel i jakoś to obudować. A może coś jeszcze innego, sprytniejszego ? Macie jakieś pomysły ? Czy macie domki dla jeży w swoich ogrodach?


Powyższe pytania aktualne ale na gorąco wymyśliłam ,ze może ze styropianu skleić ?
Ale żeby ta biel ich nie przeraziła wykleić w środku słomianą matą ?
I tu pytanie : pamiętacie takie maty słomiane na ścianę z poprzedniej epoki ? co się na nie szpilkami przytwierdzało kartki z za granicy i fotki gwiazd? gdzie to się teraz kupuje , bo nie widziałam nigdzie ?

Elendil - 2011-10-11, 11:54

na alledrogo widziałem jakąś budkę dla jeża, możesz podejrzeć
ewa535 - 2011-10-11, 11:59

Dzięki Tomek widziałam - 65 zł bez kosztów transportu - zwariowali chyba . Ze sklejki zwykłej - tez to trzeba jeszcze zabezpieczyć , pomalować i okap dać. I tunelu nie mają.
duzers - 2011-10-11, 16:19

Ewa,tylko jest pytanie czy jeże będą chciały mieszkać w takiej budce.U mnie kiedyś jeż miał legowisko pod budą psa,może nie jedli razem z jednej miski :P ale gdy pies nie widział, podkradał mu jedzenie..Ewa tu jest pokazane ,jak zrobić taką budkę,a jak nie,to może sterta gałęzi i liści prędzej by go zachęciła
http://www.leroymerlin.pl...1301493623.html

Piotrek.P. - 2011-10-11, 16:44

Nie wiem czy Ci to pomoże w podjęciu decyzji ale u mnie kilka lat temu w zimę dwa dorosłe osobniki (były całkiem duże) wpadły do oczka w nocy i jaki był finał możesz się domyśleć :? więc odgrodzenie całego oczka wskazane ...
ewa535 - 2011-10-11, 21:55

Mariusz dzięki, bardzo pomocne :)
Właśnie się okazało, ze jako osobnik "wszystkosięprzydajny" zgromadziłam i nie dałam wywalić resztek sklejki i desek z budowy drewutni :yahoo: Tyle gromadzę ,ze czasem nie wiem ile mam dobytku. Mąż mi przypomniał ;)
I już wiem jak to zrobię, jednak będę się bawić w stolarza.

Piopil - tego się też obawiam a na dodatek one się żywią też żabami :-|
Mam jednak nadzieję, że zanim zawędrują do oczka to wyżrą wszystkie ślimaki z tamtej części ogrodu a jest ich tam masa i nie będą miały zakus na moje oczko.
Zaryzykuję.
A jak coś się wydarzy to banicja razem z budą do lasu !
p.s.
One Ci się utopiły , czy najpierw pożarły ryby ?

Piotrek.P. - 2011-10-11, 22:05

Ewo , to były pierwsze mrozy, śnieg pokrył cieniutką taflę lodu a one postanowiły po nim chodzić . Niestety rano wybierając się do szkoły zauważyłem dwie małe kolczaste kostki lodu. Przykry widok. Osobiście nigdy bym się po tym na jeże nie zdecydował.
ewa535 - 2011-10-11, 22:44

A po co one lazły na lód ? Bo szukały domku ! wszędzie ! Jakbyś miał, to już by tam się lokowały i zasypiały na zimę ;)

przybiłam boczne ściany do dna. Boczne na szczęście równe ale tylna wyższa, bo pilarki niet ;)
Nie mogę walić w piwnicy młotkiem , bo mi rodzina posnęła.
Jako tunel będzie drewniana skrzynka po Dębowej ;)

Piotrek.P. - 2011-10-12, 06:48

ewa535 napisał/a:
A po co one lazły na lód ? Bo szukały domku ! wszędzie ! Jakbyś miał, to już by tam się lokowały i zasypiały na zimę ;)



To jeże zasypiają na zimę? :P o 23 w nocy bawić się w budowę domku , gratuluję samozaparcia :hehe:

ewa535 - 2011-10-12, 09:39

nie wiem czy żartujesz o tym zasypianiu czy serio nie wiedziałeś ? ;)
Hibernacja, letarg, kak zwał tak zwał - zasypiają potocznie.
Tu o tym zasypianiu http://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BC_zachodni
p.s
w ciągu dnia od niedzieli latam z syropami i obniżam gorączkę syna to kiedy mam budować ? ;)

[ Dodano: 2011-10-12, 15:03 ]
Uporałam się z domkiem dla jeża. Zbity bardzo amatorsko i gdyby był szufladą przetrzymałby zapewne tylko jedno wysunięcie ;) ale jako stojąca skrzynia, a lokator też nie słoń - mam nadzieję przetrzyma.
Za to konstrukcja ponoć jest profesjonalna. Taki długi ma właśnie być ten tunel i tak głęboko wchodzić do środka. Wymiary też takie jak trzeba .
NA pierwszej fotce do góry nogami , jeszcze przed przybiciem dna .
Gdyby ktoś chciał też zrobić to najlepsza na tunel jest długa skrzyneczka na butelkę alkoholu.
Do środka wsypałam grube trociny (takie jak dla gryzoni domowych) i podartą matę kokosową.
Domek postawiłam w spokojnym i schowanym kącie ogrodu (trzecia fotka).
Ukryty jest wśród liści wielkiej funkii i innych roślin. Jak liście znikną planuję dodatkowo ukryć domek pod suchymi korzeniami (mam takie fajne dwa) i innymi konarami.
Trzymajcie kciuki żeby jeż to zobaczył i u mnie zamieszkał :)


duzers - 2011-10-12, 16:08

ewa535 napisał/a:
Zbity bardzo amatorsko
Ewa dla mnie to pełen profesionalizm :good: bardzo fajny domek dla jeża,w dodadku z opisem i zdjęciami.Dobrze że założyłaś taki temat,zwłaszcza że większość z nas to miłośnicy przyrody :) Może ktoś założy podobne np.jak zrobić karmnik czy budkę lęgową dla ptaków.
kordiankw - 2011-10-12, 16:14

ewa535 napisał/a:
Trzymajcie kciuki żeby jeż to zobaczył i u mnie zamieszkał
Mam nadzieję, że jeż doceni twój wysiłek i się wprowadzi. Głupio by było gdyby go ubiegły np. myszy albo nornice :hehe:
ewa535 - 2011-10-12, 16:18

Też się tego obawiam i dlatego stoi jak wół napisane czyj to jest dom ! :evil:
Niech tylko spróbują ! ;)

JAREK G - 2011-10-13, 01:33

Ewa no niezły apartament im zrobiłaś :) U mnie jeże mieszkają już od paru lat pod tujami. Z kory opadłych igieł i z drobnych suchych gałązek co zostały się po cięciu usypują sobie kopczyk i tam mieszkają , choć nie na stałe bo co jakiś czas przeprowadzają się pod inną tuje :P
leszek50-57 - 2011-10-13, 08:32

Ewka, :brawo: teraz czekamy na Jeże :P
poz.Leszek
--------------------

ewa535 - 2011-10-13, 09:47

Dzięki za pochwały :oops: :)
Czytam wszędzie o tych kopcach liści. U mnie liści drzew jak na lekarstwo, bo te z sąsiada jabłonki spadają dopiero w styczniu jak mam ogród wysprzątany pojesiennie :-|
Widzę ,ze będę musiała im nawieżć z lasu. Całą budkę przykryję wielkim kopcem, może wtedy... Wczoraj nacięłam nawet mięska z kurczaka....ale leży nie ruszone. Ponoć uwielbiają suchą karmę dla psa. Planuję zakupić ;)

W kwestii pytania Melka o budowę terrarium ;) Z ochotą ! A Ty mi wysyłasz boaśka maluśkiego ;)
Jak jest materiał , młotek i gwożdzie to idzie jak z płatka. Jedyny mam problem - nie mam elektrycznej piły. Gdybym mogła tak szybko bzyk,bzyk i przycięte, więcej pomysłów mogłabym zrealizować .

Aznar33 - 2011-10-13, 13:14

ewa535 napisał/a:
Jedyny mam problem - nie mam elektrycznej piły.


Ja mam - wolę ręczną.
A odnośnie domku dla jeży - jestem pod wielkim wrażeniem. Też bym chciał mieć jeże w ogródku, ale mogę tylko pomarzyć.

ewa535 - 2011-10-13, 15:06

to jeże są znane z takich rzeczy :!: a te kolce ??? :?:
Dla ostudzenia temperatury ;) wolę jeże w takich wcieleniach ;)






O mały włos wstawiłabym fotkę z MOIM jeżem !!!
Rosliny zaczęłły się ruszać przy domku.
Poleciałam a tam dziki kot wyżera kurczaka pokrojonego dla jeża :-|
Masakra.
Ide kupić suchą karmę dla psa

Vanka - 2011-10-13, 21:35

i małych gałązek do przykrycia domku, bo domek na szóstkę :D
AurorA - 2011-10-14, 00:34

ewa535 napisał/a:
to jeże są znane z takich rzeczy :!: a te kolce ???


wikipedia napisał/a:
Początkowo samica odpędza zbliżającego się od tyłu samca, ale wkrótce para zaczyna biegać wkoło. Taki „występ” może trwać godzinami. Jest zwykle niezbędny, by samicę właściwie przygotować do kopulacji.

Gdy następuje ten moment, samica układa kolce płasko na grzbiecie i przyciska ciało do ziemi. Długo panował mylny pogląd, że jeże z uwagi na kolce kopulują leżąc na grzbiecie. W rzeczywistości tak nie jest. Nie ma także żadnych problemów z rodzeniem się młodych, ponieważ ich kolczasta okrywa jest bardzo miękka.

Maricka - 2018-08-18, 20:07

U nas jeż przychodził na mleko i na mięso.
jurek47 - 2018-08-19, 20:20

U mnie najpierw były dwa ,a ostatnio dorwałem jednego na spaniu.




Wojciech443 - 2019-08-12, 13:27

Mnie ten wątek bardzo się spodobał.Tak naprawdę to chyba każdy z tego wątku jest bardzo zadowolony.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group